Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάλυψη διδάκτρων ακριβών ιδιωτικών σχολείων/επάγγελμα γονέων


Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

 

Αλλά και πάλι η ένστασή σου πια είναι; Ότι έφηβοι από διαφορετικά περιβάλλοντα με διαφορετική οικονομική επιφάνεια έχουν τις ίδιες συνήθειες; Και αν ναι που το στηρίζεις αυτό;

 

Η ένστασή μου είναι ότι δεν μπορούμε τόσο εύκολα να βγάζουμε συμπεράσματα για τις συνήθειες πχ μαθητών Λυκείου (μιας και το ανέφερες) και να τις αποδίδουμε αποκλειστικά στην οικονομική επιφάνεια και ακόμη περισσότερο στο αν πηγαίνουν σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Το ότι μπορεί μια μερίδα μαθητών να τρέχει στο mall γιατί είναι της μόδας ή γιατί τους πέφτει κοντά ή γιατί τους αρέσει,  δεν σημαίνει ότι μεταξύ τους έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση ή ότι το κάνουν για λόγους σνομπισμού. Ούτε ότι το κάνει όλο το σχολείο. Και αντιστοίχως δεν σημαίνει ότι οι μαθητές ενός δημοσίου δεν μπορούν να πάνε στο mall (λες και είναι κάτι άπιαστο) και πάνε πλατεία για να τους βγει φθηνότερα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vtgian said:

 

Στα παιδιά λυκείου του ιδιωτικού που γνωρίζω το πρόγραμμα πήγαινε ως εξής: Απαραίτητα Mall ή Κηφισιά. Απόγευμα καφέ/ρόφημα Starbucks σε συνδυασμό με ψώνια (από τύπου μια χαζομάρα 10 ευρώ H&M έως καλλυντικά MAC), βραδάκι σινεμά (κάποιες φορές) ή ηλεκτρονικά και μετά φαγητό. Και σε όλα αυτά μεταφορά είτε με ταξί, είτε τρέχουν οι γονείς.

 

Στα παιδιά του λυκείου της γειτονιάς, τα περισσότερα Σάββατα ήταν έξοδος το βραδάκι σε καφέ της γειτονιάς (μέσος όρος 5 ευρώ). Νωρίτερα σε σπίτια ή πλατεία. Το σινεμά ήταν περιστασιακό επίσης. Κάποιες φορές αν κάποιος πεινούσε μπορεί να πηγαίναν για σουβλάκι. Όλα αυτά στη γειτονιά και με πόδια/λεωφορείο.

 

Δηλαδή συγνώμη βρε κοπέλα μου, τα παιδιά του λυκείου της γειτονιάς της δικής σου δεν πάνε στο Mall στο Μαρούσι???

εάν αυτό δεν είναι ταμπέλα τι είναι τότε?

Νομίζω ότι κακώς έχει εξελιχθεί το θέμα: Ιδιωτικό = έχω λεφτά και κάνω ότι θέλω και Δημόσιο= τα φτωχαδάκια!

Just now, vtgian said:

 

Που την βλέπεις την ταμπέλα δεν καταλαβαίνω. Και που το είδες το "όλα" και τη γενική αναφορά; Έγραψα ξεκάθαρα ότι μιλάω για το ιδιωτικό που πήγαινε η κόρη μας και τη γειτονιά μου.

Μίλησα για το ιδιωτικό που γνωρίζω, που είναι του επιπέδου που αναζητά η θεματοθέτρια και στο ότι Σάββατο βράδυ βλέπεις όλο το σχολείο (εντάξει όχι όλο, αλλά το 70%) στα Mall (και μάλιστα όχι στου Αγίου Δημητρίου, το θεωρούν κατώτερο). Τα γνωρίζουμε τα παιδιά, τι να κάνουμε, να πούμε ότι δεν τα βλέπουμε; 

Επίσης μίλησα για τη γειτονιά μου, που πολλές φορές έχω αναφέρει ότι είναι από τις καλές της Αθήνας αλλά όχι τύπου Κεφαλάρι και που επίσης έχει παρέα και συγγενείς και βγαίνει η μεγάλη μας και το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών τα βλέπω καθημερινά στο δρόμο. Τυχαίνει να έχω εμπειρία και από τα δύο περιβάλλοντα.

Δεν ξέρω που βγαίνουν τα παιδιά που πάνε πχ στου Πασχάλη, ούτε τα παιδιά που μένουν Φάληρο ή Λάρισα.  Δε μίλησα ούτε για όλες τις γειτονιές, ούτε για όλα τα ιδιωτικά. 

Αλλά και πάλι η ένστασή σου πια είναι; Ότι έφηβοι από διαφορετικά περιβάλλοντα με διαφορετική οικονομική επιφάνεια έχουν τις ίδιες συνήθειες; Και αν ναι που το στηρίζεις αυτό;

 

Δηλαδή στις καλές γειτονιές όπως λες εσυ ο μέσος όρος για την έξοδο του Σαββάτου είναι 5 ευρώ???? :confused:

Δηλαδή στις μη καλές γειτονιές τα παιδιά κυκλοφορούν με μονόλεπτα?? Μην λέμε και ότι θέλουμε!!

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Η ένστασή μου είναι ότι δεν μπορούμε τόσο εύκολα να βγάζουμε συμπεράσματα για τις συνήθειες πχ μαθητών Λυκείου (μιας και το ανέφερες) και να τις αποδίδουμε αποκλειστικά στην οικονομική επιφάνεια και ακόμη περισσότερο στο αν πηγαίνουν σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Το ότι μπορεί μια μερίδα μαθητών να τρέχει στο mall γιατί είναι της μόδας ή γιατί τους πέφτει κοντά ή γιατί τους αρέσει,  δεν σημαίνει ότι μεταξύ τους έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση ή ότι το κάνουν για λόγους σνομπισμού. Ούτε ότι το κάνει όλο το σχολείο. Και αντιστοίχως δεν σημαίνει ότι οι μαθητές ενός δημοσίου δεν μπορούν να πάνε στο mall (λες και είναι κάτι άπιαστο) και πάνε πλατεία για να τους βγει φθηνότερα.

 

Συνηθίζουμε να μιλάμε με μέσους όρους όμως και όχι με τις εξαιρέσεις ή τα μικρά ποσοστά.

Και πάλι βγάζεις λάθος συμπεράσματα όμως. Ποιος έγραψε ότι οι μαθητές δημοσίου δεν έχουν την οικονομική άνεση να πάνε σε mall; Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά. Έγραψα τι συνηθίζουν να κάνουν. Όχι τι μπορούν και τι δεν μπορούν. Προσωπικά δεν αποδίδω τις διαφορές σε οικονομική επιφάνεια, εσύ το εκλαμβάνεις έτσι. Τα παιδιά του ιδιωτικού που γνωρίζω πάνε τις περισσότερες φορές στα mall όχι λόγω χρημάτων αλλά για πολλούς άλλους λόγους, ενδεικτικά αναφέρω  α) πρακτικούς. Πρέπει να βρουν ένα μέρος αναφοράς για όλη την παρέα που ο ένας μένεις Γλυφάδα και ο άλλος Φιλοθέη β)οι γονείς τους (με τους οποίους συζητώ) νιώθουν ανασφαλείς να "γυρνάνε" τα παιδιά και προτιμούν να τους επιτρέπουν να βγαίνουν σε μέρη που οι ίδιοι γνωρίζουν και είναι προστατευμένα.

Το ότι έχουν και την οικονομική άνεση να υποστηρίξουν τα αντίστοιχα έξοδα (και αγορές και διασκέδαση κάθε Σαββατο), απλά το διευκολύνει.

 

Just now, elenip είπε:

 

Δηλαδή συγνώμη βρε κοπέλα μου, τα παιδιά του λυκείου της γειτονιάς της δικής σου δεν πάνε στο Mall στο Μαρούσι???

εάν αυτό δεν είναι ταμπέλα τι είναι τότε?

Νομίζω ότι κακώς έχει εξελιχθεί το θέμα: Ιδιωτικό = έχω λεφτά και κάνω ότι θέλω και Δημόσιο= τα φτωχαδάκια!

 

Όχι! Θα πάνε δύο-τρεις φορές το χρόνο. Σοκαριστικό ε;

Ίσως φταίει ότι για να πάνε θέλουν τρία μέσα και τα αντίστοιχα εισιτήρια, ίσως γιατί κάποιοι γονείς τυχαίνει να δουλεύουν Σάββατα και δεν μπορούν να τρέχουν, ίσως γιατί το mall του Αγίου Δημητρίου και τα σινεμά είναι πιο κοντά, ίσως γιατί όλη η παρέα είναι γύρω τους και η γειτονιά ασφαλής, ίσως γιατί δεν έχουν συνδέσει την έξοδο με ψώνια. Τα παιδιά του γύρω δημοσίων της Νερατζιώτισσας δεν ξέρω τι βιωτικό επίπεδο έχουν (κατά μέσο όρο ξαναλέω) και μπορεί να είναι επίσης κάθε Σ/Κ στο Mall. Αλλά αμφιβάλω ότι ξοδεύουν τα ίδια χρήματα με τα παιδιά που πάνε σε ακριβό ιδιωτικό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Συνηθίζουμε να μιλάμε με μέσους όρους όμως και όχι με τις εξαιρέσεις ή τα μικρά ποσοστά.

Και πάλι βγάζεις λάθος συμπεράσματα όμως. Ποιος έγραψε ότι οι μαθητές δημοσίου δεν έχουν την οικονομική άνεση να πάνε σε mall; Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά. Έγραψα τι συνηθίζουν να κάνουν. Όχι τι μπορούν και τι δεν μπορούν. Προσωπικά δεν αποδίδω τις διαφορές σε οικονομική επιφάνεια, εσύ το εκλαμβάνεις έτσι. Τα παιδιά του ιδιωτικού που γνωρίζω πάνε τις περισσότερες φορές στα mall όχι λόγω χρημάτων αλλά για πολλούς άλλους λόγους, ενδεικτικά αναφέρω  α) πρακτικούς. Πρέπει να βρουν ένα μέρος αναφοράς για όλη την παρέα που ο ένας μένεις Γλυφάδα και ο άλλος Φιλοθέη β)οι γονείς τους (με τους οποίους συζητώ) νιώθουν ανασφαλείς να "γυρνάνε" τα παιδιά και προτιμούν να τους επιτρέπουν να βγαίνουν σε μέρη που οι ίδιοι γνωρίζουν και είναι προστατευμένα.

Το ότι έχουν και την οικονομική άνεση να υποστηρίξουν τα αντίστοιχα έξοδα (και αγορές και διασκέδαση κάθε Σαββατο), απλά το διευκολύνει.

 

 

Όχι! Θα πάνε δύο-τρεις φορές το χρόνο. Σοκαριστικό ε;

Ίσως φταίει ότι για να πάνε θέλουν τρία μέσα και τα αντίστοιχα εισιτήρια, ίσως γιατί κάποιοι γονείς τυχαίνει να δουλεύουν Σάββατα και δεν μπορούν να τρέχουν, ίσως γιατί το mall του Αγίου Δημητρίου και τα σινεμά είναι πιο κοντά, ίσως γιατί όλη η παρέα είναι γύρω τους και η γειτονιά ασφαλής, ίσως γιατί δεν έχουν συνδέσει την έξοδο με ψώνια. Τα παιδιά του γύρω δημοσίων της Νερατζιώτισσας δεν ξέρω τι βιωτικό επίπεδο έχουν (κατά μέσο όρο ξαναλέω) και μπορεί να είναι επίσης κάθε Σ/Κ στο Mall. Αλλά αμφιβάλω ότι ξοδεύουν τα ίδια χρήματα με τα παιδιά που πάνε σε ακριβό ιδιωτικό.

 

 

 

 

Ο έφηβος είναι έφηβος, δεν διακρίνεται σε έφηβο του ιδιωτικού και δημοσίου! Και εγώ για μέσο όρο μιλάω και αν δείτε τι συμβαίνει στην Αθήνα ο μέσος όρος εξόδων ενός εφήβου δεν είναι τα 5 ευρώ το Σάββατο. Και μάλιστα και σε καλές περιοχές όπως αναφέρεις. Από εκεί και πέρα είναι προφανές ότι ο χώρος που θα κινηθεί ένας έφηβος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Συνηθίζουμε να μιλάμε με μέσους όρους όμως και όχι με τις εξαιρέσεις ή τα μικρά ποσοστά.

Και πάλι βγάζεις λάθος συμπεράσματα όμως. Ποιος έγραψε ότι οι μαθητές δημοσίου δεν έχουν την οικονομική άνεση να πάνε σε mall; Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά. Έγραψα τι συνηθίζουν να κάνουν. Όχι τι μπορούν και τι δεν μπορούν. Προσωπικά δεν αποδίδω τις διαφορές σε οικονομική επιφάνεια, εσύ το εκλαμβάνεις έτσι. Τα παιδιά του ιδιωτικού που γνωρίζω πάνε τις περισσότερες φορές στα mall όχι λόγω χρημάτων αλλά για πολλούς άλλους λόγους, ενδεικτικά αναφέρω  α) πρακτικούς. Πρέπει να βρουν ένα μέρος αναφοράς για όλη την παρέα που ο ένας μένεις Γλυφάδα και ο άλλος Φιλοθέη β)οι γονείς τους (με τους οποίους συζητώ) νιώθουν ανασφαλείς να "γυρνάνε" τα παιδιά και προτιμούν να τους επιτρέπουν να βγαίνουν σε μέρη που οι ίδιοι γνωρίζουν και είναι προστατευμένα.

Το ότι έχουν και την οικονομική άνεση να υποστηρίξουν τα αντίστοιχα έξοδα (και αγορές και διασκέδαση κάθε Σαββατο), απλά το διευκολύνει.

 

 

Όχι! Θα πάνε δύο-τρεις φορές το χρόνο. Σοκαριστικό ε;

Ίσως φταίει ότι για να πάνε θέλουν τρία μέσα και τα αντίστοιχα εισιτήρια, ίσως γιατί κάποιοι γονείς τυχαίνει να δουλεύουν Σάββατα και δεν μπορούν να τρέχουν, ίσως γιατί το mall του Αγίου Δημητρίου και τα σινεμά είναι πιο κοντά, ίσως γιατί όλη η παρέα είναι γύρω τους και η γειτονιά ασφαλής, ίσως γιατί δεν έχουν συνδέσει την έξοδο με ψώνια. Τα παιδιά του γύρω δημοσίων της Νερατζιώτισσας δεν ξέρω τι βιωτικό επίπεδο έχουν (κατά μέσο όρο ξαναλέω) και μπορεί να είναι επίσης κάθε Σ/Κ στο Mall. Αλλά αμφιβάλω ότι ξοδεύουν τα ίδια χρήματα με τα παιδιά που πάνε σε ακριβό ιδιωτικό.

 

 

 

 

Άρα περιγράφεις απλώς μια εμπειρία από το δικό σου παιδί. Οπότε δεν μπορούμε να γενικεύσουμε.

Πάντως εγώ στο Λύκειο μόνη μου κυκλοφορούσα. Δεν κανόνιζαν οι γονείς που θα πάει η παρέα...

 

Κακώς πάντως διαχωρίζεις τι γίνεται στο δημόσιο και τι γίνεται στο ιδιωτικό. Οι δύο εμπειρίες που περιγράφεις είναι προσωπικά βιώματα και μικρό ρόλο παίζει το αν προέρχονται από ιδιωτικό σχολείο ή από δημόσιο. Δυο τρεις φορές το χρόνο πηγαίνουν τα συγκεκριμένα παιδιά που ξέρεις. Από που κι ως που ένας έφηβος του δημοσίου σχολείου δυσκολεύεται να πληρώσει 3 εισιτήρια; Πάλι στο οικονομικό το πας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Άρα περιγράφεις απλώς μια εμπειρία από το δικό σου παιδί. Οπότε δεν μπορούμε να γενικεύσουμε.

Πάντως εγώ στο Λύκειο μόνη μου κυκλοφορούσα. Δεν κανόνιζαν οι γονείς που θα πάει η παρέα...

 

Κακώς πάντως διαχωρίζεις τι γίνεται στο δημόσιο και τι γίνεται στο ιδιωτικό. Οι δύο εμπειρίες που περιγράφεις είναι προσωπικά βιώματα και μικρό ρόλο παίζει το αν προέρχονται από ιδιωτικό σχολείο ή από δημόσιο. Δυο τρεις φορές το χρόνο πηγαίνουν τα συγκεκριμένα παιδιά που ξέρεις. Από που κι ως που ένας έφηβος του δημοσίου σχολείου δυσκολεύεται να πληρώσει 3 εισιτήρια; Πάλι στο οικονομικό το πας...

 

Άρα επειδή εσύ κυκλοφορούσες μόνη και δεν κανόνιζαν οι γονείς σου, όλοι έτσι είναι. Και ύστερα μιλάτε και για ταμπέλες...

 

Περιγράφω την εμπειρία από το δικό μου παιδί καθώς και των συμμαθητών της που πηγαίνανε σε ακριβό ιδιωτικό σχολείο, σαν αυτό που ψάχνει η θεματοθέτρια. Δεν ρώτησε για φθηνό ιδιωτικό, δεν ρώτησε για δημόσιο. Υποθέτω ότι δεν την ενδιαφέρει τι έξοδα μπορεί να έχει ένας έφηβος που πηγαίνει σε Δημόσιο στη Τούμπα γιατί ρωτάει πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

 

(Μπορουμε να μιλήσουμε επι συγκεκριμένου θέματος μία φορά;)

 

Δε λέω ότι το παιδί του Δημοσίου δεν μπορεί να βγει σε mall ή ότι δεν μπορεί να πληρώσει 3 εισιτήρια. Λέω ότι τα παιδιά που ζουν στη δική μου γειτονιά, δείχνουν να έχουν άλλες συνήθειες που τυχαίνει να είναι πιο οικονομικές. Ούτε ότι είναι φτωχότερα (κάποια οι γονείς τους έχουν ίδια οικονομική επιφάνεια με γονείς παιδιών του ιδιωτικού μας), ούτε κακόμοιρα. Και ότι σε κάθε περίπτωση, κατά μέσο όρο, τα παιδιά που έχω δει σε ακριβό ιδιωτικό, έχουν και αυξημένα έξοδα. Αυτό αυτόματα δε σημαίνει ότι ένα παιδί του Δημοσίου δεν μπορεί να έχει αντίστοιχη ζωή. Μόνο ότι ο μέσος όρος του ιδιωτικού την έχει σίγουρα. Διαφωνείτε σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Και ότι σε κάθε περίπτωση, κατά μέσο όρο, τα παιδιά που έχω δει σε ακριβό ιδιωτικό, έχουν και αυξημένα έξοδα. Αυτό αυτόματα δε σημαίνει ότι ένα παιδί του Δημοσίου δεν μπορεί να έχει αντίστοιχη ζωή. Μόνο ότι ο μέσος όρος του ιδιωτικού την έχει σίγουρα. Διαφωνείτε σε αυτό;

 

Όχι δεν διαφωνώ. Σίγουρα έρχονται και επιπλέον έξοδα πέραν των διδάκτρων. Το πόσο αυξημένα θα είναι μπορεί να ρυθμιστεί  μέχρι ενός σημείου. 

 

Πάντως επειδή ξέρω και εγώ λυκειόπαιδο σε ακριβό ιδιωτικό, όπου δεν έχουν καμιά τεράστια περιουσία, σίγουρα τα βγάζουν πολύ δύσκολα αλλά τα καταφέρνουν. Ούτε αντιμετωπίζει από τους πολύ πλούσιους συμμαθητές κάποιον αποκλεισμό από όσο γνωρίζω.

 

Το θέμα είναι να ξέρεις τι να περιμένεις. Αν κάποιος έχει υπολογίσει τα δίδακτρα, συν κάποια έξτρα έξοδα (βιβλία κτλ), συν ίσως αυξημένες κοινωνικές απαιτήσεις (μέχρι ενός σημείου) και με καλή διαχείριση μπορεί να ανταπεξέλθει, να το κάνει. Αν δυσκολεύεται ακόμα και τα δίδακτρα να καλύψει, να μην το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Όχι δεν διαφωνώ. Σίγουρα έρχονται και επιπλέον έξοδα πέραν των διδάκτρων. Το πόσο αυξημένα μπορεί να ρυθμιστεί ενός σημείου.

 

Πάντως επειδή ξέρω και εγώ λυκειόπαιδο σε ακριβό ιδιωτικό, όπου δεν έχουν καμιά τεράστια περιουσία, σίγουρα τα βγάζουν πολύ δύσκολα αλλά τα καταφέρνουν. Ούτε αντιμετωπίζει από τους πολύ πλούσιους συμμαθητές κάποιον αποκλεισμό από όσο γνωρίζω.

 

Το θέμα είναι να ξέρεις τι να περιμένεις. Αν κάποιος έχει υπολογίσει τα δίδακτρα, συν κάποια έξτρα έξοδα (βιβλία κτλ), συν ίσως αυξημένες κοινωνικές απαιτήσεις (μέχρι ενός σημείου) και με καλή διαχείριση μπορεί να ανταπεξέλθει, να το κάνει. Αν δυσκολεύεται ακόμα και τα δίδακτρα να καλύψει, να μην το κάνει. 

 

Α να γεια σου!

Αυτό είπα και εγώ για την κόρη μας από την αρχή του θέματος. Σε γενικές γραμμές δε θα αποκλειστεί, και παρέες θα κάνει και πράγματα θα μάθει. Οτι θα δει υπερβολικό τρόπο ζωής από κάποια άτομα, είναι σίγουρο. Το ίδιο θα συμβεί (με άλλο τρόπο) και στο δημόσιο. Αν μπορεί να ακολουθήσει λίγο πολύ τις συνήθειες των παιδιών του σχολείου του, δε θα έχει πρόβλημα. Αν η οικογένεια αναγκαστεί να κόψει τα βασικά για να στείλει το παιδί σε ακριβό ιδιωτικό και το παιδί αντίστοιχα δεν μπορεί να ακολουθήσει ούτε περιστασιακά τον τρόπο ζωής των συμμαθητών του, τότε θα είναι δύσκολα για όλους και δεν ξέρω σε τι θα βοηθούσε μια τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Α να γεια σου!

Αυτό είπα και εγώ για την κόρη μας από την αρχή του θέματος. Σε γενικές γραμμές δε θα αποκλειστεί, και παρέες θα κάνει και πράγματα θα μάθει. Οτι θα δει υπερβολικό τρόπο ζωής από κάποια άτομα, είναι σίγουρο. Το ίδιο θα συμβεί (με άλλο τρόπο) και στο δημόσιο. Αν μπορεί να ακολουθήσει λίγο πολύ τις συνήθειες των παιδιών του σχολείου του, δε θα έχει πρόβλημα. Αν η οικογένεια αναγκαστεί να κόψει τα βασικά για να στείλει το παιδί σε ακριβό ιδιωτικό και το παιδί αντίστοιχα δεν μπορεί να ακολουθήσει ούτε περιστασιακά τον τρόπο ζωής των συμμαθητών του, τότε θα είναι δύσκολα για όλους και δεν ξέρω σε τι θα βοηθούσε μια τέτοια επιλογή.

 

Ναι γιατί από όσο ξέρω χρεώνονται τα πάντα. Δραστηριότητες, βιβλία, σχολικά λεωφορεία, εκδρομές, μέχρι και στολές... Οπότε το αν θα πάει και εκείνο στο mall να ψωνίσει, θα είναι το τελευταίο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρεώνονται τα πάντα. Η μετακίνηση είναι το πρώτο και δεν είναι και λίγο. Βιβλία επίσης, όχι μόνο ξένων γλωσσών αλλά και λογοτεχνικά, πληροφορικής, project, βιβλία δλδ που έχει επιλέξει το σχολείο για συμπληρωματικά μαθήματα μη προαιρετικά. Οι στολές επίσης. Οι μεγάλες εκδρομές είναι πάντα εξωτερικού αλλά εκτός αυτών έχουν και εκδρομές για συμμετοχές σε διαγωνισμούς. Μαγιό, μπουρνουζια κλπ για την κολύμβηση και αντίστοιχη τσάντα. Αυτά για το βασικό προγραμμα που είναι μέχρι τις 15:00 περίπου. Μετά ή κάνεις δραστηριότητες εκτός σχολείου ή εντός που φυσικά είναι επί πληρωμή και πρόκειται για βασικά σπορ (ποδόσφαιρο, μπασκετ, κολύμβηση, βόλλευ), γλώσσες αλλά και άλλες ομάδες καλλιτεχνικών, θεάτρου κλπ. Οι περισσότεροι γονείς λόγω του ότι εργάζονται κάνουν τις δραστηριότητες εντός και έτσι το παιδί γυρίζει σπίτι απόγευμα με το σχολικό. Υπάρχει επίσης μαγαζί  Everest εντός του σχολείου και για τα παιδιά που μένουν μέχρι αργά, παρέχεται γεύμα (επί πληρωμή εννοείται). Παιδί να φέρνει από το σπίτι του δεν υπήρχε.

Όταν μιλάμε για τέτοια έξοδα, ναι το 20αρικο για Σαββατοκύριακο δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην γίνεται αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση. Θεωρώ πως είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο οι μαθητές που φοιτούν σε ένα ιδιωτικό σχολείο, του οποίου τα ετήσια δίδακτρα για ένα μόνο παιδί αγγίζουν ή και υπερβαίνουν κατά περίπτωση τα ετήσια έσοδα μιας μέσης οικογένειας, έχουν άλλη οικονομική άνεση σε ο,τι αφορά τα έξοδα τους για διασκέδαση.

 

Προφανώς και παίζει ρόλο η οικονομική επιφάνεια μιας οικογένειας στο τι έξοδα και με ποια συχνότητα αυτά θα γίνουν.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...