Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άσχημη συμπεριφορά και συνέπειες.


Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Συζητηση κανουμε, δεν ειναι θεμα να με πείσεις. Εμενα προσωπικα η εμπλοκή της αστυνομίας σε θέματα συμπεριφορας ενηλικων, δεν μου αρεσει. Εννοω οτι παιδαγωγικα θεωρω οτι πρεπει να εξαντληθεί οποιοδηποτε περιθωριο δινει το σχολείο, οι ψυχολόγοι κ οποιαδηποτε αλλη ηπια παρεμβαση, κ μετα να παμε σε αλλες καταστασεις που ειναι αμφιβολο αν θα βελτιώσουν τη συμπεριφορα ενος ανηλίκου κ θα τον κανουν χρησιμο ατομο στην κοινωνια μελλοντικα. Βεβαια εγω ειμαι μια εκπαιδευτικος που κοιτάζει μονο τα τυπικα κ την απασχολει το ωραριο της και δεν θελει να εξελιχθει καθολου, οποτε η γνωμη μου προφανως κ δεν μετραει. Αλλα τελος παντων δεν χρεθαζεται να ξεφύγουμε απο το θεμα, ειναι προφανες οτι εχεις κακη γνωμη για τον κλάδο μου, κι εγώ έχω εξάλλου αλλά για πολύ διαφορετικούς  λογους. Το μόνο που θα πω, είναι μην κοιτας αυτα που φαινομται. Στο δικό μου σχολείο η πιο ευαισθητοποιημένη για θέματα εκφοβισμού, είναι μια "παλιά" συνάδελφος, που μας επιβάλλει ποια μαθήματα κ ποιες ώρες τη βολεύουν κ κοιτάει να βρίσκεται στο σχολείο όσο λιγότερες ώρες γινετΆι κ να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερες δουλειές κ παρίσταται μόνο σε υποχρεωτικές εκδηλώσεις κ επιμορφώσεις κ αυτο παίζεται γιατι συχνα "τυχαινει" να ειναι αρρωστη εκεινη την ημερα. εννιειται οτι δεν εχει διαβασει ποτε κατι παραπανω απο το βιβλιο του καθηγητη κ το αγαπημένο της λυσαρι. Ομως εχει ανοιχτές τις κεραίες της για οτιδήποτε αφορά τα παιδιά κ έχει επιλύσει πολλες καταστασεις με ωραίο τροπο. Εγώ πάλι έχω κάνει σεμινάριο διαμεςολαβηςγς αλλά με πιάνει πανικός μόνο κ μόνο αν ακούσω στην ταξη οτι καποιος θεωρει οτι του πηραν κατι απο την τςαντα του κ πρέπει να το επιλυσω. Θα μου πεις πιάνομαι από μια περίπτωση. Απλως το αναφερω γιατι παρέθεσες ως παραδειγμα μέτρων μια εκδηλωση ενημέρωσης λες κ αυτά λύνουν τα προβλήματα. 

 

Δεν είπα ότι μία ενημέρωση έλυσε το πρόβλημα, είπα ότι υπάρχουν πολλά πράγματα να γίνουν, παράδειγμα έφερα! Δεν είναι ωραίο να απορρίπτουμε πράγματα γιατί δεν θα ωφελήσουν πουθενά. Ετσι δεν γίνεται απολύτως τίποτε. Ούτε μπορούμε να λέμε ότι φταίει ο ένας φταίει ο άλλος, αν συνειδητοποιήσουμε ότι όλοι μας φταίμε τότε ίσως και να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Αλλιώς κυνηγάμε την ουρά μας πάντοτε!

Προφανώς έχω άποψη και θεωρώ ότι το σημερινό σχολείο φέρει τεράστια ευθύνη για τα θέματα bulling που υπάρχουν και που συνεχίζονται να υπάρχουν. Και ναι σαν γονιός με ενοχλεί να ακούω συνεχώς ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Είναι σαν την δική μου την δουλειά να τα κάνω χάλια, στην δική μου εταιρεία και να λέω δεν φταίω εγώ, φταίει ο υπάλληλος, φταίει το κράτος, φταίει ο οποιοσδήποτε εκτός από εμένα.

Η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι πολύ δύσκολη, εσύ θεωρείς πως για την σημερινή κατάσταση στα σχολεία φταίνε οι γονείς και τα παιδιά?? Που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να φταίνε. Αλλά μπορεί και να μην φταίνε.

Ξεκινώντας από τον παιδικό μέχρι και το Γυμνάσιο - Λύκειο όταν υπάρξει ένα πρόβλημα απλώς εξελλίσεται, διογκώνεται και δεν σταματάει παρά μόνο όταν το παιδί ενηλικιωθεί και φύγει από το σχολείο. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

Αν σε πιάνει πανικός και μόνο στην ιδέα ότι πρέπει να επιλύσεις κάτι που θα προκύψει μέσα στην τάξη, τότε δεν κάνεις για αυτή την δουλειά. Και δεν το λέω ούτε ειρωνικά, ούτε σου κάνω κριτική. Ειλικρινά αν κάποιος λέει ότι με πιάνει πανικός στην ιδέα και μόνο να κάνω αυτό, τότε ναι βρε συ Εσπερος, δεν το έχει. Με την καλή έννοια το λέω.

Τα παιδιά έχουν απίστευτες κεραίες, αν "μυριστούν" και μόνο ότι ο εκπαιδευτικός ζορίζεται (για το οτιδήποτε) το παιχνίδι είναι χαμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, elenip είπε:

 

Δεν είπα ότι μία ενημέρωση έλυσε το πρόβλημα, είπα ότι υπάρχουν πολλά πράγματα να γίνουν, παράδειγμα έφερα! Δεν είναι ωραίο να απορρίπτουμε πράγματα γιατί δεν θα ωφελήσουν πουθενά. Ετσι δεν γίνεται απολύτως τίποτε. Ούτε μπορούμε να λέμε ότι φταίει ο ένας φταίει ο άλλος, αν συνειδητοποιήσουμε ότι όλοι μας φταίμε τότε ίσως και να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Αλλιώς κυνηγάμε την ουρά μας πάντοτε!

Προφανώς έχω άποψη και θεωρώ ότι το σημερινό σχολείο φέρει τεράστια ευθύνη για τα θέματα bulling που υπάρχουν και που συνεχίζονται να υπάρχουν. Και ναι σαν γονιός με ενοχλεί να ακούω συνεχώς ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Είναι σαν την δική μου την δουλειά να τα κάνω χάλια, στην δική μου εταιρεία και να λέω δεν φταίω εγώ, φταίει ο υπάλληλος, φταίει το κράτος, φταίει ο οποιοσδήποτε εκτός από εμένα.

Η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι πολύ δύσκολη, εσύ θεωρείς πως για την σημερινή κατάσταση στα σχολεία φταίνε οι γονείς και τα παιδιά?? Που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να φταίνε. Αλλά μπορεί και να μην φταίνε.

Ξεκινώντας από τον παιδικό μέχρι και το Γυμνάσιο - Λύκειο όταν υπάρξει ένα πρόβλημα απλώς εξελλίσεται, διογκώνεται και δεν σταματάει παρά μόνο όταν το παιδί ενηλικιωθεί και φύγει από το σχολείο. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

Αν σε πιάνει πανικός και μόνο στην ιδέα ότι πρέπει να επιλύσεις κάτι που θα προκύψει μέσα στην τάξη, τότε δεν κάνεις για αυτή την δουλειά. Και δεν το λέω ούτε ειρωνικά, ούτε σου κάνω κριτική. Ειλικρινά αν κάποιος λέει ότι με πιάνει πανικός στην ιδέα και μόνο να κάνω αυτό, τότε ναι βρε συ Εσπερος, δεν το έχει. Με την καλή έννοια το λέω.

Τα παιδιά έχουν απίστευτες κεραίες, αν "μυριστούν" και μόνο ότι ο εκπαιδευτικός ζορίζεται (για το οτιδήποτε) το παιχνίδι είναι χαμένο.

Κοιτα εγω δεν τα παω παντα καλα με θέματα διαχειρισης διαπροσωπικών καταστάσεων κ δεν το κρύβω. αλλα να σου πω την αληθεια, δεν θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο σε μια ταξη γυμνασιου μα ασχολουμαι με το ποιος πατησε την τσαντα καποιου κ του αφησε μια πατημασια ή ποιος εχασε κατι κυρώσει οτι τιυ το πηραν κ τελικα το ειχε αφησει σπίτι του, γιατι ποτέ τελικα δεν εχει κλαπεί κατι. δεν εχω ομως θεμα να αφιερώσω ωρες ολόκληρες για να συζητήσω κατι που δεν εχει καμια σχεση με το μαθημα αλλα απασχολει τα παιδια. αυτο για να σε προλαβω οτι δεν κοιταω μονο τα τυπικα. οι περισσοτεροι συναδελφοι κου ομως ακούγοντας τη λεξη συζητηση βγαζουν σπυρακια, εξ ου κ η καλη γνωμη που ελεγα οτι εχω. το bullying πάντως δεν θεωρώ οτι ειναι τοσο έντονο οσο διαδίδεται, δεν θα σου πω οτι αυτα γινονταν παντα κ τωρα τα προσεχουμε κλπ, που ισχυει κ αυτο, θα σου πω απλα οτι δεν ειναι απλως οποιοδηποτε βίαιο περιστατικο bullying ουτε οποιοδηποτε παιδι με αποκλίνουσα συμπεριφορα προς τους αλλους ασκει bullying. Απλως εγινε πολυς θόρυβος για το θεμα, κ εχει επισκιάσει οποιοδηποτε αλλο σοβαρο θεμα μπορει να απασχολήσει την εκπαιδευτική κοινότητα. Εννοειται οτι οταν το σχολειο δεν λαμβάνει μετρα φερει ευθυνη κ ξέρω ποσο συχνα υπαρχει η ταση να κουκουλώνονται περιστατικά. Απο την αλλη ξερω οτι οταν παει στραβα κατι η συνήθης αντιμετωπιση ειναι να γινει συνεδριαση για να γραφτεί στο πρακτικο οτι το συζητησαμε, ιςως να δοθουν καποιες αποβολές, κ να σταλουν καποια έγγραφα προς αρμόδιους παλι για να μην μπορει να προσάψει καποιος οτι δεν καναμε κατι. Υποκρισια δηλαδη. Αλλα γενικα με την εικονα που εχω συνολικα, δεν θεωρω οτι οι Έλληνες μαθητες κινδυνεύουν συστηματικα απο εκφοβισμό, εξαιρώ την παραβατικότητα εντος ή στα πέριξ του σχολειου σε συγκεκριμενες περιοχες. Πιο συστηματικα θα ελεγα οτι "κινδυνεύουν" απο μαθητες που χρειαζονται ειδικο παιδαγωγό διαρκως διπλα τους γιατι δυσκολευονται να λειτουργήσουν αρμονικά σε ενα συνολο, αλλα δεν εχουν τετοια υποστηριξη λογω ανεπαρκών υποδομών (κι οι ιδιοι οι μαθητες αυτοι κινδυνεύουν βεβαια να περιθωριοποιηθούν κ να στοχοποιηθούν απο εκπαιδευτικους, μαθητες κ γονεις). Οπως επιςης κινδυνεύουν πολλοι μαθητες, που δεν χωρούν στο ιδιο καλούπι, να στιγματιστούν απο αδιάφορους εκπαιδευτικους οτι εχουν αποκλίνουσα συμπεριφορα, κ αυτο να σημαδέψει τη μετέπειτα εξελιξη τους ακομα κ μετα το σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 6:23 ΜΜ, Έσπερος είπε:

@vicky86 φυσικά κ η αλλαγή περιβάλλοντος είναι μόνο λύση για να πάει το πρόβλημα άλλου.

 

Γενικά τα μετρα αυτα δεν αποδίδουν σε κατι. Ουτε οι δραςεις κ οι ευαισθητοποιησεις. Το θεμα ειναι να προλαβεις να μην εκδηλωθούν οι συμπεριφορες αλλα για να γινει αυτο χρειαζεται ερευνα του προφιλ των δραστών για να εχεις υποψη απο πριν τα πιθανά κρούσματα και να προσπαθήσεις να τους εντάξεις στο σχολείο με τέτοιον τροπο που να μην βγάλουν τα απωθημένα τους. Αλλα πιθανότατα θα τα βγαλουν αλλου, στα φροντιστηρια, στα αθλήματα, οπου αλλού εχει πρόσφορο εδαφος.Ασε που πολλοι απ αυτους υφίστανται καποου ειδους κακοποίηση κ στο σπίτι οποτε ειναι μαλλον απιθανο οι γονεις τους να πανε σε ημερίδα.

 

Σε σχολικη εκδηλωση που θα συμμετείχε κ αστυνομία παντως, εγω ως εκπαιδευτικος δεν θα παρουσιαζόμουν. Τωρα για την ειρωνεία με το αν γταν εκτος ωραριου, @elenip, σου αρεσει δεν σου αρεσει το ωραριο των εκπαιδευτικων ειναι αυτο που ειναι κ οποιαδηποτε δραστηριοτητα περαν αυτου ειναι προαιρετική κ εθελοντική επομένως κανενας δεν ειναι υποχρεωμένος να αφησει τις οικογενειακες του υποχρεωσεις για να παραστεί σε εκδηλωση των γονεων στην οποια δεν θα ηταν καν ολοι οι γονεις παρόντες.

 

Επειδη ειμαι μεσα στα πραγματα ξερω οτι ο εκφοβισμός κ η ασφαλεια στο διαδίκτυο ειναι πολυ σοβαρα θέματα που ηρθαν ομως στο προσκήνιο σαν μοδα γιατι πουλανε, γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο να κανεις θορυβο για αυτα τα θέματα, παρα να διεκδικήσεις πχ σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση, που δεν ειναι υποδεέστερης σημασίας κ ειναι κ αρκετα πιο ευκολα διαχειρίσιμο θεμα, αλλα παρολαυτα δεν εχει ερθει ποτε στο προσκήνιο. ποσα δολοφονημενα νεογνά  απο μητερες κατω των 20 ειχαμε τον τελευταιο χρονο; τρια σιγουρα μονο θυμαμαι απο τις ειδησεις. Αυτες οι κοπελες μολις ειχαν φυγει απο το σχολείο, δεν ειναι υπόλογο κ το ολο συστημα για αυτα τα γεγονότα; ποσο σχολιάστηκε αυτο; καθολου σχεδον. Τελος παντων ξεφεύγω πολυ και εκτος θεματος. Αλλα θελω να καταληξω οτι αυτα τα ζητηματα δεν λυνονται με δραςεις κ επιμορφώσεις. χρεθαζονται ψυχολόγοι κ κοινωνικοί λειτουργοί στα σχολεια για συστηματική παρακολουθηση κ συμβουλευτική παιδιων γονεων κ εκπαιδευτικων, πρεπει το σχολείο να εντάσσει ολα τα παιδια οσο το δυνατον καλυτερα, πρεπει να εκτονώνονται τα παιδια σε σωματικές δραστηριοτητες, να ενθαρρύνεται η ομαδικότητα κ οχι ο ατομιςμος κ ο ανταγωνισμός, και πολλα αλλα,  με τη λογικη να προλαβεις κ οχι να αντιμετωπίσεις εκ των υστερων λιγοτερο ή περιςςοτερο κατασταλτικά. Αν δεν γινουν αυτα, θα εχουμε απλως αλλο ενα χαρτι επιμόρφωσης στον φακελο μας, κ οι διευθυντες κ οι συμβουλοι αλλη μια δραστηριοτητα στο βιογραφικο τους, κ τα παιδια θα λενε οτι έχασαν μια ωρα μαθημα γιατι έφτιαξαν στο προαύλιο το σχημα stop bullying για να φωτογραφηθούν με drone κ να γινει viral οποιος προλαβει να το ανεβασει πρωτος στο διαδίκτυο. Συγγνωμη για τον κυνισμό! 

 

 

Η αστυνομία γιατί σε πειράζει? 

Επισηε ναι στα χαρτιά και στη μισθοδοσία το ωράριο είναι αυτό αλλά είναι μέσα στις υποχρεώσεις των δασκάλων να είναι παντός καιρού στα παιδιά. Αλλά αυτό είναι μια νοοτροπία δική μου που ως εκπαιδευτικος παρευρισκομαι σε όλα εκτός ωραρίου, δεν ξέρω το θεωρώ κομμάτι της δουλειάς μου κι ας μην πληρώνομαι γιαυτό... Και Κυριακές και Σάββατα και ότι άλλο χρειαστεί. Εμείς τα πάρτυ και τις εκδρομές τότε τα κάνουμε για να μην χάνουμε μάθημα μέσα στη βδομάδα. Βέβαια εγώ είμαι στον ιδιωτικό τομέα. Εκεί τελικά τα πράγματα είναι πολύ πολύ διαφορετικά. Και η νοοτροπία επίσης... Και είναι κρίμα αυτό.. 

Πιστεύω αν τις ώρες αυτές τους τις πλήρωναν όλοι θα πήγαιναν. Αλλα δεν είναι κάπως άσχημο να έχει να κάνει με τα λεφτά αυτό? Και σιγά τις πολλές φορές που θα χρειαστούν μέσα στη χρονιά... Ναναι 5?

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κοιτα εγω δεν τα παω παντα καλα με θέματα διαχειρισης διαπροσωπικών καταστάσεων κ δεν το κρύβω. αλλα να σου πω την αληθεια, δεν θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο σε μια ταξη γυμνασιου μα ασχολουμαι με το ποιος πατησε την τσαντα καποιου κ του αφησε μια πατημασια ή ποιος εχασε κατι κυρώσει οτι τιυ το πηραν κ τελικα το ειχε αφησει σπίτι του, γιατι ποτέ τελικα δεν εχει κλαπεί κατι. δεν εχω ομως θεμα να αφιερώσω ωρες ολόκληρες για να συζητήσω κατι που δεν εχει καμια σχεση με το μαθημα αλλα απασχολει τα παιδια. αυτο για να σε προλαβω οτι δεν κοιταω μονο τα τυπικα. οι περισσοτεροι συναδελφοι κου ομως ακούγοντας τη λεξη συζητηση βγαζουν σπυρακια, εξ ου κ η καλη γνωμη που ελεγα οτι εχω. το bullying πάντως δεν θεωρώ οτι ειναι τοσο έντονο οσο διαδίδεται, δεν θα σου πω οτι αυτα γινονταν παντα κ τωρα τα προσεχουμε κλπ, που ισχυει κ αυτο, θα σου πω απλα οτι δεν ειναι απλως οποιοδηποτε βίαιο περιστατικο bullying ουτε οποιοδηποτε παιδι με αποκλίνουσα συμπεριφορα προς τους αλλους ασκει bullying. Απλως εγινε πολυς θόρυβος για το θεμα, κ εχει επισκιάσει οποιοδηποτε αλλο σοβαρο θεμα μπορει να απασχολήσει την εκπαιδευτική κοινότητα. Εννοειται οτι οταν το σχολειο δεν λαμβάνει μετρα φερει ευθυνη κ ξέρω ποσο συχνα υπαρχει η ταση να κουκουλώνονται περιστατικά. Απο την αλλη ξερω οτι οταν παει στραβα κατι η συνήθης αντιμετωπιση ειναι να γινει συνεδριαση για να γραφτεί στο πρακτικο οτι το συζητησαμε, ιςως να δοθουν καποιες αποβολές, κ να σταλουν καποια έγγραφα προς αρμόδιους παλι για να μην μπορει να προσάψει καποιος οτι δεν καναμε κατι. Υποκρισια δηλαδη. Αλλα γενικα με την εικονα που εχω συνολικα, δεν θεωρω οτι οι Έλληνες μαθητες κινδυνεύουν συστηματικα απο εκφοβισμό, εξαιρώ την παραβατικότητα εντος ή στα πέριξ του σχολειου σε συγκεκριμενες περιοχες. Πιο συστηματικα θα ελεγα οτι "κινδυνεύουν" απο μαθητες που χρειαζονται ειδικο παιδαγωγό διαρκως διπλα τους γιατι δυσκολευονται να λειτουργήσουν αρμονικά σε ενα συνολο, αλλα δεν εχουν τετοια υποστηριξη λογω ανεπαρκών υποδομών (κι οι ιδιοι οι μαθητες αυτοι κινδυνεύουν βεβαια να περιθωριοποιηθούν κ να στοχοποιηθούν απο εκπαιδευτικους, μαθητες κ γονεις). Οπως επιςης κινδυνεύουν πολλοι μαθητες, που δεν χωρούν στο ιδιο καλούπι, να στιγματιστούν απο αδιάφορους εκπαιδευτικους οτι εχουν αποκλίνουσα συμπεριφορα, κ αυτο να σημαδέψει τη μετέπειτα εξελιξη τους ακομα κ μετα το σχολείο. 

Ίσως είναι έτσι στην επαρχία. Στην Αθήνα και σε συγκεκριμένες πιο ας πούμε υποβαθμισμενες περιοχές συμβαίνουν αυτά. Βέβαια πάντα παιζει ρόλο ο διευθυντής κατά πόσο ασχολείται ακόμα και σε αυτές τις περιοχές. Ποσο κ πως τους μαζεύει.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ίσως είναι έτσι στην επαρχία. Στην Αθήνα και σε συγκεκριμένες πιο ας πούμε υποβαθμισμενες περιοχές συμβαίνουν αυτά. Βέβαια πάντα παιζει ρόλο ο διευθυντής κατά πόσο ασχολείται ακόμα και σε αυτές τις περιοχές. Ποσο κ πως τους μαζεύει.. 

Αυτό είναι η παραβατικότητα όμως τις περισσότερες φορές, δεν είναι απαραίτητα το bullying που μπορεί να υπάρχει και σε πολύ καλές περιοχές, από παιδιά πχ που τα βάζουν με καποιον πιο αδύναμο. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι κάποιες μεγάλες υποθέσεις έγιναν στην επαρχία όπως η εξαφάνιση του Αλεξ ή η βιντεοσκόπηση του βιασμού στην Αμάρυνθο. Το bullying ορίζεται με συγκεκριμένα κριτήρια, γι αυτό λέω ότι έχει πάρει διαστάσεις όχι τόσο ως φαινόμενο αλλά ως ετικέτα που μπαίνει σε οποιοδήποτε θε΄μα προκύπτει μεταξύ μαθητών και προκαλεί πανικό. Όσο και να το κάνεις ακούγεται πολύ πιασάρικο σε σχέση με το να μιλήσεις για την περιθωριοποόιηση που υφίστανται κάποιοι μαθητές για διαφόρους λόγους. Το πρώτο κάνει τον μέσο γονιό να νιώθει ότι μπορεί να κινδυνεύσει και το παιδί του, το δεύτερο δίνει την εντυπωση ότι αφορά μεμονωμένες περιπτώσεις κι έτσι δεν κινητοποιεί με τον ίδιο τρόπο, γιατί όλοι νιώθουν ότι δεν τους αφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό είναι η παραβατικότητα όμως τις περισσότερες φορές, δεν είναι απαραίτητα το bullying που μπορεί να υπάρχει και σε πολύ καλές περιοχές, από παιδιά πχ που τα βάζουν με καποιον πιο αδύναμο. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι κάποιες μεγάλες υποθέσεις έγιναν στην επαρχία όπως η εξαφάνιση του Αλεξ ή η βιντεοσκόπηση του βιασμού στην Αμάρυνθο. Το bullying ορίζεται με συγκεκριμένα κριτήρια, γι αυτό λέω ότι έχει πάρει διαστάσεις όχι τόσο ως φαινόμενο αλλά ως ετικέτα που μπαίνει σε οποιοδήποτε θε΄μα προκύπτει μεταξύ μαθητών και προκαλεί πανικό. Όσο και να το κάνεις ακούγεται πολύ πιασάρικο σε σχέση με το να μιλήσεις για την περιθωριοποόιηση που υφίστανται κάποιοι μαθητές για διαφόρους λόγους. Το πρώτο κάνει τον μέσο γονιό να νιώθει ότι μπορεί να κινδυνεύσει και το παιδί του, το δεύτερο δίνει την εντυπωση ότι αφορά μεμονωμένες περιπτώσεις κι έτσι δεν κινητοποιεί με τον ίδιο τρόπο, γιατί όλοι νιώθουν ότι δεν τους αφορά.

 

Το bullying θα μυ επιτρέψεις να πω ότι υπάρχει εντονότατα στο ελληνικό σχολείο, οι μόνοι που δεν το αναγνωρίζουν και συχνά με την ανοχή τους το εντείνουν, είναι οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί. Κάπως φτάνουμε σε ακραία φαινόμενα, το περιβάλλον και τα ευνοεί και τα καλύπτει. Δεν γνωρίζω τι εκπαίδευση υπάρχει σε αυτό το θέμα, υποθέτω εκ του αποτελέσματος, καμία. Έχω δει σα γονιός καταστάσεις που σε άλλες χώρες είναι απλά ανήκουστες, όπως παιδιά να οδηγούνται σε νοσηλεία με έντονα ψυχοσωματικά προβλήματα από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού, και ουκ ολίγες αλλαγές σχλικού περιβάλλοντος  του θύματος για να σωθεί, ενώ οι δάσκαλοι τα έβλεπαν όλα ρόδινα, και είχαν τη γνωστή καραμέλα "παιδιά είναι", "έτσι είναι τα αγόρια, μην το κάνουμε θέμα" ή το κορυφαίο "έχετε σκεφτεί να πάρετε ένα βιβλίο αυτοβοήθειας στην κόρη σας, για να μην περιθωριοποιείται ;" Δυστυχώς το bullying υπάρχει σε όλα σχεδόν τα σχολεία, μαζί με τις σεξιστικές ατάκες, την περιθωριοποίηση των παιδιών με ειδικές ανάγκες και τον πολλές φορές ανοιχτό ρατσισμό, απλώς ο μέσος εκπαιδευτικός δε θέλει να μπλέξει και κάνει πως δε βλέπει. Ή πρωτοστατεί κιόλας, προσβάλοντας τον κακό μαθητή, κάνοντας απαράδεκτα σχόλια σε τάξεις για παιδιά διαφορετικά κλπ. Δε θεωρώ ότι γενικά η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι κακοί ακαδημαϊκά, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, άντε να υπάρχει μία φωτεινη εξαίρεση σε κάθε σχολείου, δασκάλου/καθηγητή που ξέρει να χειριστεί το bullying και θέλει να ασχοληθεί.

Κακά τα ψέματα, ο μαθητής που δεχεται τον εκφοβισμό δε θα πάει μόνος του στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί συνήθως. Από όσα φτάνουν στο συλλογο διδασκόντων (που έτσι κι αλλιώς απλά κουκουλώνονται) τα δεκαπλάσια απλά δε φτάνουν ποτέ. Εξάλλου τα παιδιά γρήγορα μαθαίνουν ότι το βασικό γνώρισμα του μέσου εκπαιδευτικού είναι να ΜΗΝ ενδιαφέρεται. Φωτεινές εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

μαζί με τις σεξιστικές ατάκες, την περιθωριοποίηση των παιδιών με ειδικές ανάγκες και τον πολλές φορές ανοιχτό ρατσισμό, απλώς ο μέσος εκπαιδευτικός δε θέλει να μπλέξει και κάνει πως δε βλέπει. Ή πρωτοστατεί κιόλας, προσβάλοντας τον κακό μαθητή, κάνοντας απαράδεκτα σχόλια σε τάξεις για παιδιά διαφορετικά κλπ. 

Όσο κι αν σου κάνει εντύπωση δεν διαφωνω μαζι σου. Απλως ολα αυτα που λες πιστευω οτι ειναι πολυ εντονότερα και φυσικα τα προκαλούν κ οι εκπαιδευτικοι, αλλα ο ασαφής όρος bullying εχει παρει μεγαλυτερες διαστασεις χωρις κανείς να γνωριζει ακριβως τι σημαινει κ χωρις να επισημαίνονται ολα τα φαινόμενα περιθωριοποίησης που υπαρχουν στο σχολείο, ενα σχολείο εξαλλου που απο τη φυση του προωθεί τη διακριση κ την περιθωριοποίηση. Αλλα στα αυτιά της κοινωνίας κ στους τίτλους των ειδήσεων ακουγεται πιο εντυπωσιακό το να πεις οτι τα σχολεια ειναι αντρο εκφοβισμού, απο το να πεις οτι το παιδι της διπλανής πόρτας θα περιθωριοποιήσει τον αδύναμο, τον ομοφυλόφιλο, τον ΑΜΕΑ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Το bullying θα μυ επιτρέψεις να πω ότι υπάρχει εντονότατα στο ελληνικό σχολείο, οι μόνοι που δεν το αναγνωρίζουν και συχνά με την ανοχή τους το εντείνουν, είναι οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί. Κάπως φτάνουμε σε ακραία φαινόμενα, το περιβάλλον και τα ευνοεί και τα καλύπτει. Δεν γνωρίζω τι εκπαίδευση υπάρχει σε αυτό το θέμα, υποθέτω εκ του αποτελέσματος, καμία. Έχω δει σα γονιός καταστάσεις που σε άλλες χώρες είναι απλά ανήκουστες, όπως παιδιά να οδηγούνται σε νοσηλεία με έντονα ψυχοσωματικά προβλήματα από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού, και ουκ ολίγες αλλαγές σχλικού περιβάλλοντος  του θύματος για να σωθεί, ενώ οι δάσκαλοι τα έβλεπαν όλα ρόδινα, και είχαν τη γνωστή καραμέλα "παιδιά είναι", "έτσι είναι τα αγόρια, μην το κάνουμε θέμα" ή το κορυφαίο "έχετε σκεφτεί να πάρετε ένα βιβλίο αυτοβοήθειας στην κόρη σας, για να μην περιθωριοποιείται ;" Δυστυχώς το bullying υπάρχει σε όλα σχεδόν τα σχολεία, μαζί με τις σεξιστικές ατάκες, την περιθωριοποίηση των παιδιών με ειδικές ανάγκες και τον πολλές φορές ανοιχτό ρατσισμό, απλώς ο μέσος εκπαιδευτικός δε θέλει να μπλέξει και κάνει πως δε βλέπει. Ή πρωτοστατεί κιόλας, προσβάλοντας τον κακό μαθητή, κάνοντας απαράδεκτα σχόλια σε τάξεις για παιδιά διαφορετικά κλπ. Δε θεωρώ ότι γενικά η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών είναι κακοί ακαδημαϊκά, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, άντε να υπάρχει μία φωτεινη εξαίρεση σε κάθε σχολείου, δασκάλου/καθηγητή που ξέρει να χειριστεί το bullying και θέλει να ασχοληθεί.

Κακά τα ψέματα, ο μαθητής που δεχεται τον εκφοβισμό δε θα πάει μόνος του στο σχολείο να διαμαρτυρηθεί συνήθως. Από όσα φτάνουν στο συλλογο διδασκόντων (που έτσι κι αλλιώς απλά κουκουλώνονται) τα δεκαπλάσια απλά δε φτάνουν ποτέ. Εξάλλου τα παιδιά γρήγορα μαθαίνουν ότι το βασικό γνώρισμα του μέσου εκπαιδευτικού είναι να ΜΗΝ ενδιαφέρεται. Φωτεινές εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστες.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα που πάλι κατηγορήθηκα ότι τα βάζω με τους εκπαιδευτικούς, η ευθύνη (εκ του Νόμου) των εκπαιδευτικών / διεύθυνσης σχολείου για το τι γίνεται στο σχολείο μέσα, για κάποιο λόγο μετακινείται προς τους γονείς και τα παιδιά :) Δηλαδή εσύ ως γονιός πρέπει να κάνεις το α και το β και το γ. Οκ βρε κορίτσια εγώ ως γονιός, θες γιατί ψάχνομαι, θες γιατί ασχολούμαι θες για χίλιους λόγους θα κάνω αυτό που πρέπει. Υπάρχουν όμως και οικογένειες που δεν μπορούν να ενισχύσουν, βοηθήσουν κλπ κλπ τα παιδιά τους σε πολλούς τομείς. Για παράδειγμα μία οικογένεια χωρισμένων γονιών που είναι στα δικαστήρια και ανταλλάσουν με το κιλό τα εξώδικα και δεν έχουν λύσει τα βασικά στην μεταξύ τους επικοινωνία με θύματα τα παιδιά, αυτά τα παιδιά θα πάνε σχολείο και θα έχουν ενδεχομένως μία προβληματική συμπεριφορά. Αυτά τα παιδιά είναι εξ' ορισμού χαμένα? Γιατί με αυτά που διαβάζω έτσι είναι.

Μπορεί ένας γονιός να έχει αποτύχει σε πολλά πράγματα (που μπορεί να ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις). Τον βάζουμε στην γωνία και του ρίχνουμε την ευθύνη και άντε γεια!

Εγώ αυτό που λέω είναι πως εγώ ως γονιός θα αναλάβω την ευθύνη, ας αναλάβει όμως και ο εκπαιδευτικός την ευθύνη γιατί κανένας γονιός δεν είναι μέσα στο σχολείο!

Αντιθέτως αυτοί που είναι μέσα στο σχολείο, είναι οι εκπαιδευτικοί και έχουν συγκεκριμένες ευθύνες και υποχρεώσεις!

Με το να υποβαθμίζουμε φαινόμενα, δεν λύνεται το πρόβλημα.

Ειδικά στις μέρες μας σε σχέση με το παρελθόν, υπάρχει ο ρόλος του ψυχολόγου στο σχολείο, υπάρχουν τμήματα ένταξης κλπ κλπ.

Εγώ δεν βλέπω να πάνε τα πράγματα προς το καλύτερο, αντιθέτως αυτή η αίσθηση της πλήρους ανασφάλειας που δημιουργείται στα παιδιά εντός του σχολικού περιβάλλοντος, προσωπικά με ενοχλεί.

Just now, Έσπερος said:

Όσο κι αν σου κάνει εντύπωση δεν διαφωνω μαζι σου. Απλως ολα αυτα που λες πιστευω οτι ειναι πολυ εντονότερα και φυσικα τα προκαλούν κ οι εκπαιδευτικοι, αλλα ο ασαφής όρος bullying εχει παρει μεγαλυτερες διαστασεις χωρις κανείς να γνωριζει ακριβως τι σημαινει κ χωρις να επισημαίνονται ολα τα φαινόμενα περιθωριοποίησης που υπαρχουν στο σχολείο, ενα σχολείο εξαλλου που απο τη φυση του προωθεί τη διακριση κ την περιθωριοποίηση. Αλλα στα αυτιά της κοινωνίας κ στους τίτλους των ειδήσεων ακουγεται πιο εντυπωσιακό το να πεις οτι τα σχολεια ειναι αντρο εκφοβισμού, απο το να πεις οτι το παιδι της διπλανής πόρτας θα περιθωριοποιήσει τον αδύναμο, τον ομοφυλόφιλο, τον ΑΜΕΑ κλπ. 

 

Αυτό που που προκύπτει πάλι? Μιλώντας για βιβλία Δημοτικού ίσα ίσα που ισχύει το απολύτως αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Σχολείο ανταγωνιστικό, βαθμοθηρικό, με ισοπεδωτικό τροπο διδασκαλίας κ εξετάσεις χωρίς καμία εξατομίκευση, καθηγητές που ηδονίζονται με τη σκέψη των διαγώνισματων κ των εξετασεων, καμια ομαδικότητα κ συνεργασια, παρελάσεις με τους μαθητες παρατεταμένους καθ υψος, η σημαία στον αριστο, έπαινοι στους άριστους, ταμπέλες σε οποιον ξεχωριζει απο το καλούπι, καμία ενιςχυςη ταλέντων κ μη γνωστικών δεξιοτητων, τι αλλο να πω; αλλα αυτα πουλανε λιγοτερο απο πιασάρικους τιτλους για το bullying. αυτα ειναι η ουσία των διακρίσεων στα σχολεια κ φυσικα τα συντηρούν κ οι εκπαιδευτικοι. 

Και πως θα διακριθούν οι άριστοι? Όλοι ίδιοι δεν ειναι. Και γιατί πρέπει να είναι? Οι εξετάσεις γιατί είναι πρόβλημα? Πως θα δούμε ποιοι διαβάζουν και ποιοι όχι? Εξατομίκευση στις εξετάσεις δηλαδή? Για τον καθένα χωριστα άλλο τεστ? 

Συγνώμη δεν ξέρω σε τι μουντ είστε τώρα σε τι φάση, αλλά παίρνω λίγο σκόρπια και διαβάζω τα τελευταία να μπω στο κλίμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Σχολείο ανταγωνιστικό, βαθμοθηρικό, με ισοπεδωτικό τροπο διδασκαλίας κ εξετάσεις χωρίς καμία εξατομίκευση, καθηγητές που ηδονίζονται με τη σκέψη των διαγώνισματων κ των εξετασεων, καμια ομαδικότητα κ συνεργασια, παρελάσεις με τους μαθητες παρατεταμένους καθ υψος, η σημαία στον αριστο, έπαινοι στους άριστους, ταμπέλες σε οποιον ξεχωριζει απο το καλούπι, καμία ενιςχυςη ταλέντων κ μη γνωστικών δεξιοτητων, τι αλλο να πω; αλλα αυτα πουλανε λιγοτερο απο πιασάρικους τιτλους για το bullying. αυτα ειναι η ουσία των διακρίσεων στα σχολεια κ φυσικα τα συντηρούν κ οι εκπαιδευτικοι. 

 

Eσπερος νομίζω ότι τα τσουβαλιάζεις όλα και τα ισοπεδώνεις όλα! Ο άνθρωπος και η κοινωνία μας είναι τέτοια, που ευτυχώς κάποιοι ξεχωρίζουν κιόλας, όσο και να θεωρείται μεμπτό αυτό. Αλλο αυτό και άλλο αν το σχολείο προωθεί την διάκριση όπως την λες εσύ. Σε ότι αφορά την ένταξη και αποδοχή μειονοτήτων το σχολείο είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Π.χ σε μία παρέα στο βιβλίο της γλώσσας θα δεις ονόματα παιδιών ελληνικά, ξένα κλπ. Το παιδί εξοικοιώνεται ότι στην παρέα δεν θα υπάρχουν μόνο ελληνόπουλα, θα υπάρχουν παιδιά διαφορών χωρών που ζουν στην χώρα μας.

Από εκεί και πέρα η επιβράβευση / αναγνώριση ή όπως αλλιώς θες πες το ενός άριστου μαθητή δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί τόσο πολύ. Η λογική ότι όλοι είμαστε το ίδιο (μέτριοι δηλαδή) δεν με βρίσκει σύμφωνη.

Άλλο παιδί προσπαθεί περισσότερο, άλλο λιγότερο, άλλο καθόλου. Γιατί να πρέπει να τα ισοπεδώσω και τα τρία?

Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ περήφανη για τα αριστεία που έπαιρνα στο σχολείο και τους επαίνους. Περήφανη για τον ευατό μου, όχι γιατί από την οικογένεια μου με έστρεφαν προς αυτή την κατεύθυνση. Και πέρασα στο Πανεπιστήμιο χωρίς να κάνω ούτε μία χρονιά φροντιστήριο, γιατί ήμασταν 3 παιδιά και δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα από την μητέρα μου.

Εγώ λοιπόν ένιωθα υπερήφανη για την διάκριση που λάμβανα. Για ποιο λόγο να εξομοιωθώ με το άλλο παιδί που π.χ. δεν προσπαθούσε ποτέ και δεν το ενδιέφερε κιόλας?? Εγώ δεν θα αισθανόμουν αδικημένη???

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση
Just now, elenip είπε:

. Η λογική ότι όλοι είμαστε το ίδιο (μέτριοι δηλαδή) δεν με βρίσκει σύμφωνη.

Άλλο παιδί προσπαθεί περισσότερο, άλλο λιγότερο, άλλο καθόλου. Γιατί να πρέπει να τα ισοπεδώσω και τα τρία?

Εγώ προσωπικά ήμουν πολύ περήφανη για τα αριστεία που έπαιρνα στο σχολείο και τους επαίνους. Περήφανη για τον ευατό μου, όχι γιατί από την οικογένεια μου με έστρεφαν προς αυτή την κατεύθυνση. Και πέρασα στο Πανεπιστήμιο χωρίς να κάνω ούτε μία χρονιά φροντιστήριο, γιατί ήμασταν 3 παιδιά και δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα από την μητέρα μου.

Εγώ λοιπόν ένιωθα υπερήφανη για την διάκριση που λάμβανα. Για ποιο λόγο να εξομοιωθώ με το άλλο παιδί που π.χ. δεν προσπαθούσε ποτέ και δεν το ενδιέφερε κιόλας?? Εγώ δεν θα αισθανόμουν αδικημένη???

 

Μα ακριβώς εκεί βρίσκεται το πρόβλημα, ότι η "αριστεία" αφορά μόνο τα γνωστικά αντικείμενα. Τα παιδιά όμως και όλοι οι άνθρωποι μπορούν να διακριθούν και σε άλλους τομείς πχ σε ένα άθλημα η μια καλλιτεχνική δραστηριότητα. Τα παιδιά που έχουν ταλέντο σε κάτι άλλο πέρα από τα γνωστικά αντικείμενα δεν αναγνωρίζονται πότε στο σημερινό σχολείο αλλά ούτε και βοηθούνται ή ενθαρρύνονται. Και απλά νιώθουν μειονεκτικά και τελικά πολλές φορές γίνονται αδιάφορα. Επίσης, στα παιδιά με έφεση στα γνωστικά αντικείμενα δημιουργείται η εντύπωση ότι υπερέχουν έναντι των άλλων, κάτι που πολλές φορές η ίδια η ζωή καταρρίπτει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Σε ότι αφορά την ένταξη και αποδοχή μειονοτήτων το σχολείο είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Π.χ σε μία παρέα στο βιβλίο της γλώσσας θα δεις ονόματα παιδιών ελληνικά, ξένα κλπ. Το παιδί εξοικοιώνεται ότι στην παρέα δεν θα υπάρχουν μόνο ελληνόπουλα, θα υπάρχουν παιδιά διαφορών χωρών που ζουν στην χώρα μας.

Πέρα από αυτά, ποαι μέριμνα λαμβάνει το παιδί για να ενταχθούν πχ τα παιδιά των μεταναστών στο σχολείο; Με το να τους παρουσιάζει απλώς σαν μέλη της παρέας; Ξέρεις ότι σε απομακρυσμένες περιοχές που δεν υπάρχουν τάξεις υποδοχής, απλώς πετάνε μαθητές στην τάξη που αντιστοιχεί στην ηλικία τους, χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα και χωρίς καμία μέριμνα για να τη μάθουν; σου λέει θα ακούει, θα ακούει, του κάνω και τη διευκόλυνση να τον απαλλάξω από την εξέταση στα γλωσσικά, του χαμηλώνω τη βάση κάτω από 10, εντάξει θα μάθει κουτσά στραβά τη γλώσσα, τι άλλο θέλει; ΑΥτό είναι ένταξη; Τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ή τα ΑμεΑ, τι βοήθεια έχουν στην ενσωμάτωσή τους; ότι κάθε 3 Δεκεμβρίου κάνουμε μια εκδήλωση επειδή είναι η παγκόσμια μέρα; Αυτά τα παιδιά πιστεύεις δεν είναι στόχος; και συχνά είναι θύματα διακρίσεων και συχνά καταλήγουν να ΄γινουν θύτες. Γι αυτό σου λέω, τα λόγια και οι δράσεις κρύβουν την ουσία.

 

Just now, elenip είπε:

Από εκεί και πέρα η επιβράβευση / αναγνώριση ή όπως αλλιώς θες πες το ενός άριστου μαθητή δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί τόσο πολύ.

Ενοχλεί όταν όλο το σύστημα περιστρέφεται γύρω από την επιβράβευση των αρίστων. Και αρίστων ως προςμια κατεύθυνση. γιατί δεν επιβραβεύεται πχ κάποιος που επιδεικνύει οργανωτικές δυνατότητες κ κάνει κάτι για την σχολική κοινότητα. πχ ως πρόεδρος του 5μελους βοηθάει να λυθούν καταστάσεις στο τμήμα. δεν επιβραβεύεται αυτός που ξεκινάει με δυσκολίες κ τις ξεπερνάει, δεν επιβραβεύεται αυτός που έχει ταλέντο στη μουσική ή τη ζωγραφική ή τον αθλητισμό, τιμωρείται όποιος δεν είναι "΄ησυχο" παιδί στην τάξη επειδή πετάγεται κ έχει άποψη, ακόμα κι αν οι γνώσεις του κ οι ικανότητές του ξεπερνούν κατά πολύ τον μέσο όρο, μπαίνει ταμπέλα στο ντροπαλό παιδί που δεν σηκώνει χέρι, ότι αδιαφορεί για το μάθημα. το σχολείο θέλει παιδιά ήσυχα, επιμελή, στα πρώτα θρανία βέβαια (ούτε κουβέντα για διαφορετική διάταξη τηςτάξης) που σηκώνουν το χέρι κ απαντούν σε αυτά που τα ρωτά ο καθηγητής, λέγοντας κάτι που ωραία ωραία παπαγάλισαν στο σπίτι, γράφουν στο διαγώνισμα αυτά που τους είπαμε ότι πρέπει να μάθουν, για να πάρουν άριστα, να πάρουν αριστείο, να καμαρώνει μετά ο γονιός, να δώσουν μετά ισοπεδωτικές εξετάσεις για να μπουν στο πανεπιστήμιο, και μετά δεν μας νοιάζει. το γιατί ένα παιδί δεν προσπαθεί, το σκεφτήκαμε ποτέ; μήπως τον έχει αποβάλει από νωρίς το ίδιο το σύστημα; μήπως δεν τον βοηθάει το περιβάλλον του; μέσα σε ποιο σύστημα πιστεύεις ότι προκύπτουν οι διακρίσεις κ η βία κ η περιθωριοποίηση; είναι απλά επειδή οι τραμπούκοι της γειτονιάς βάζουν στο μάτι τα παιδιά του καλού κόσμου, όπως έχει πλασαριστεί η όλη φάση για το bullying; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian said:

Τα διαγωνίσματα, οι έπαινοι, οι βαθμοί και η σημαία είναι τα μόνα κριτήρια αριστείας; Αυτά κάνουν τον άριστο να ξεχωρίζει;

Το παιδί που έχει δυσλεξία και δεν μπορεί να διακριθεί σε αυτά; Το παιδί που έχει συγγραφικές ικανότητες αλλά είναι πάτος στα υπόλοιπα; το παιδί που είναι φοβερός αθλητής; το παιδί που είναι μέτριο στα μαθήματα αλλά είναι αυτό που εμψυχώνει, δένει ομάδες και εξομαλύνει διαφορές; 

Και γιατί όποιος λέει ότι τα πρώτα είναι βαθμοθηρικά και ανταγωνιστικά αμέσως κατηγορείται ότι θέλει ισοπέδωση δεν το καταλαβαίνω... Προσωπικά ενοχλούμαι όχι με τη διάκριση  αλλά με το γεγονός ότι αριστεία θεωρείται μόνο καλές μαθητικές επιδόσεις.

 

Συμφωνώ με την @esperos σε κάποια σημεία για το bullying.  Έχουμε πάρει μια λέξη και την έχουμε τραβήξει τόσο που βλέπεις σε ομάδες να μιλάνε για bullying μεταξύ τρίχρονων! Φυσικά και υπάρχει στα σχολεία, δεν ξέρω αν είναι περισσότερο ή λιγότερο από παλαιότερα ή απλά ακούγεται περισσότερο λόγω εύκολης πρόσβασης στη δημοσιότητα (όπως και η παιδεραστία και γενικότερα το έγκλημα άλλωστε). Φοβάμαι ότι οι θύτες πλέον έχουν άλλα "εργαλεία"¨μέσω των social media και εύκολα εξευτελίζεται κάποιος δημόσια. Επίσης δεν ξέρω πόσο καταλαβαίνουν από τα νέα μέσα οι περισσότεροι δάσκαλοι ή καθηγητές που δεν έχουν ούτε email!

 

Αν και η άποψή μου για την πλειονότητα των καθηγητών/δασκάλων είναι πολύ κακή, όση καλή δουλειά και να κάνει ο δάσκαλος/καθηγητής το παιδί δεν είναι αποκομμένο από την οικογένεια, ούτε η επιρροή του δασκάλου μπορεί να είναι τόσο μεγάλη ώστε να αλλάξει κάποια πράγματα. Δεν ξέρω αν ακούσατε που επιτέθηκε εκτός σχολείο πατέρας σε 10χρονο αλλοδαπό συμμαθητή της κόρης του, το έστειλαν το παιδί νοσοκομείο, με την κόρη να παροτρύνει. Όσες δράσεις και να κάνει το σχολείο, όταν έχεις τέτοια περιστατικά... Σε κάποιες χώρες του εξωτερικού το κορίτσι θα απομακρύνονταν από το σχολείο και η οικογένεια θα είχε υποχρεωτική επίβλεψη κοινωνικού φορέα. Εδώ πιο πιθανό είναι να αλλάξει το θύμα σχολείο και ο θύτης να κυκλοφορεί ανενόχλητος.

 

Στο σχολείο καλώς ή κακώς αυτό αξιολογείται, η μαθητική επίδοση, οπότε εκεί διαφωνώ με την κατάργηση της επιβράβευσης ως υφίσταται μέχρι τώρα. Επίσης, ένα παιδί που διακρίνεται π.χ. στον αθλητισμό θα διακριθεί και εκτός σχολείου, δεν θα περιμένει το σχολείο να το επιβραβεύσει για κάτι που δεν αξιολογείται εκεί.

Just now, Έσπερος said:

Ενοχλεί όταν όλο το σύστημα περιστρέφεται γύρω από την επιβράβευση των αρίστων. Και αρίστων ως προςμια κατεύθυνση. γιατί δεν επιβραβεύεται πχ κάποιος που επιδεικνύει οργανωτικές δυνατότητες κ κάνει κάτι για την σχολική κοινότητα. πχ ως πρόεδρος του 5μελους βοηθάει να λυθούν καταστάσεις στο τμήμα. δεν επιβραβεύεται αυτός που ξεκινάει με δυσκολίες κ τις ξεπερνάει, δεν επιβραβεύεται αυτός που έχει ταλέντο στη μουσική ή τη ζωγραφική ή τον αθλητισμό, τιμωρείται όποιος δεν είναι "΄ησυχο" παιδί στην τάξη επειδή πετάγεται κ έχει άποψη, ακόμα κι αν οι γνώσεις του κ οι ικανότητές του ξεπερνούν κατά πολύ τον μέσο όρο, μπαίνει ταμπέλα στο ντροπαλό παιδί που δεν σηκώνει χέρι, ότι αδιαφορεί για το μάθημα. το σχολείο θέλει παιδιά ήσυχα, επιμελή, στα πρώτα θρανία βέβαια (ούτε κουβέντα για διαφορετική διάταξη τηςτάξης) που σηκώνουν το χέρι κ απαντούν σε αυτά που τα ρωτά ο καθηγητής, λέγοντας κάτι που ωραία ωραία παπαγάλισαν στο σπίτι, γράφουν στο διαγώνισμα αυτά που τους είπαμε ότι πρέπει να μάθουν, για να πάρουν άριστα, να πάρουν αριστείο, να καμαρώνει μετά ο γονιός, να δώσουν μετά ισοπεδωτικές εξετάσεις για να μπουν στο πανεπιστήμιο, και μετά δεν μας νοιάζει. το γιατί ένα παιδί δεν προσπαθεί, το σκεφτήκαμε ποτέ; μήπως τον έχει αποβάλει από νωρίς το ίδιο το σύστημα; μήπως δεν τον βοηθάει το περιβάλλον του; μέσα σε ποιο σύστημα πιστεύεις ότι προκύπτουν οι διακρίσεις κ η βία κ η περιθωριοποίηση; είναι απλά επειδή οι τραμπούκοι της γειτονιάς βάζουν στο μάτι τα παιδιά του καλού κόσμου, όπως έχει πλασαριστεί η όλη φάση για το bullying; 

 

Εχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων. Εάν υπήρχε αυτό το σχολειο όπως το περιγράφεις δεν θα κάναμε καν αυτή την κουβέντα εδώ.

Η παπαγαλία έχει εκλείψει προ πολλού, δεν υπάρχουν πρώτα και δεύτερα θρανία, τα παιδιά κάθονται ομαδούλες και προάγεται η ιδέα της ομάδας, η οποία αλλάζει και κάθε μήνα, συνήθως είναι 4 παιδιά 2 αγόρια και 2 κορίτσια στην ομαδούλα.

Ενα παιδί δεν προσπαθεί όχι γιατί τον έχει αποβάλλει το σύστημα, αλλά γιατί το σύστημα (οι εκπαιδευτικοί) δηλαδή δεν μπορούν (=δεν ξέρουν) να το βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Στο σχολείο καλώς ή κακώς αυτό αξιολογείται, η μαθητική επίδοση, οπότε εκεί διαφωνώ με την κατάργηση της επιβράβευσης ως υφίσταται μέχρι τώρα. Επίσης, ένα παιδί που διακρίνεται π.χ. στον αθλητισμό θα διακριθεί και εκτός σχολείου, δεν θα περιμένει το σχολείο να το επιβραβεύσει για κάτι που δεν αξιολογείται εκεί.

Έχεις αναρωτηθεί όμως αυτή η επιβράβευση τους 1/4 των μαθητών (που θεωρείται κ μεγάλο ποσοστό κ πρέπει να μειωθεί, σύμφωνα με τους φωσ΄τηρες), τι εντύπωση αφήνει στα υπόλοιπα 3/4; έχεις σκεφτεί πόσοι μαθητές έχουν υποστεί κοροιδία επειδή συλλαβίζουν στην ανάγνωση ακόμα κ σε μεγάλες τάξεις; έχεις σκεφτεί πόσοι εκπαιδευτικοί έχουν αδιαφορήσει για όποιον δεν τα πάει καλά, μόνο κ μόνο επειδή είναι ήσυχος και δεν ενοχλεί τα "καλά" παιδιά; 

 

Σήμερα ήταν από τις στιγμές που σιχάθηκα τον ρόλο μου. ΈΝας μαθητής με φοβερό επίπεδο εγκυκλοπαιδικών γνώσεων, πρόεδρος της τάξης γιατί είναι συμπαθητικός κ οργανωτικός, όμως στο μάθημα φουλ αντίδραση, κρυάδες, εξυπνάδες για να τραβήξει την προσοχή ενώ απλώς θα μπορούσε να βάλει το μυαλό του να δουλέψει κλπ. Μιλούσε ασταμάτητα, ή πεταγόταν ή ενοχλούσε τους άλλους, μου έλεγε διάφορα ασυνάρτητα έτσι για να ασχοληθώ μαζί του, είχα χάσει τον ειρμό μου, περνούσε η ώρα, ε τελικά έφαγε γερή κατσάδα, τον άλλαξα θέση, λίγη ένταση γιατί δεν ήθελε, τελικά όλο νεύρα πήγε στην άλλη θέση κ αν δεν είχε κ τον εγωισμό θα έκλαιγε κιόλας Αυτό δεν είναι στοχοποίηση; Γιατί είναι ο σάκος του μποξ. ένα παιδί που ξέρει πολλά από αυτά που λέμε κ το σχολείο το βαριέται, βαριέται την όλη φάση να διαβάζει κ να σηκώνει χεράκι κ τα σχετικά, έχει βρει τρόπους να μαθαίνει μόνος του, φυσικά κάνει κακό σοτν εαυτό του για΄τι με το υπάρχον σύστημα δεν θα πάει κ πολύ μακριά, αυτό δεν είναι αρκετή τιμωρία; όχι, δεν φτάνει, πρέπει να τον μαλώνουμε γιατί μας ενοχλεί. φυσικά θα του μιλήσω γιατί δεν ήταν ωραίο το σκηνικό αλλά δεν γινόταν κάτι άλλο, είχαν αρχίσιε να ενοχλούνται κ οι συμμαθητές του. σου αναφέρω αυτό ως παράδειγμα για να μην πεις ότι λέω για αυτόν που δεν προσπαθεί, κ δεν αξίζει κλπ. μιλάω για αυτόν που 5 λεπτά να ασχολιόταν, θα ξεπερνούσε τους "αρίστους". Αυτό δεν είναι μια περιθωριοποίηση; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Πέρα από αυτά, ποαι μέριμνα λαμβάνει το παιδί για να ενταχθούν πχ τα παιδιά των μεταναστών στο σχολείο; Με το να τους παρουσιάζει απλώς σαν μέλη της παρέας; Ξέρεις ότι σε απομακρυσμένες περιοχές που δεν υπάρχουν τάξεις υποδοχής, απλώς πετάνε μαθητές στην τάξη που αντιστοιχεί στην ηλικία τους, χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα και χωρίς καμία μέριμνα για να τη μάθουν; σου λέει θα ακούει, θα ακούει, του κάνω και τη διευκόλυνση να τον απαλλάξω από την εξέταση στα γλωσσικά, του χαμηλώνω τη βάση κάτω από 10, εντάξει θα μάθει κουτσά στραβά τη γλώσσα, τι άλλο θέλει; ΑΥτό είναι ένταξη;

 

Εχω συγκεκριμένο παράδειγμα αλλοδαπου που "πέταξε" δύο παιδιά το ένα στην τρίτη και το άλλο στην εκτη Δημοτικού χωρίς να ξέρουν την γλώσσα γιατί το σχολείο που είχε τμήμα ένταξης ήταν 10 λεπτά πιο μακριά από το σπίτι του.

Στον παιδικό που πηγαίναμε ζευγάρι αλλοδαπών που ζούσε και εργαζόταν 15 χρόνια στην Ελλάδα δεν φρόντισε να μάθει τα βασικά της ελληνικής γλώσσας στο παιδί και το έφερε στα 3 του να μην μπορεί να συνεννοηθεί κανείς μαζί του. Ακόμη και τώρα που το παιδί πηγαίνει (είναι στην τάξη μας) Δ' Δημοτικού και μιλάει άπταιστα τα Ελληνικά οι γονείς του δεν κάνουν καμία προσπάθεια αυτό το παιδί να κάνει παρέα με τα υπόλοιπα, και εκτός σχολείου, παρόλο που έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές.

Μην τα βλέπουμε τα πράγματα μονομερώς, δεν υπάρχουν οι κακομοίρηδες από την μία και οι προνομιούχοι από την άλλη. Υπάρχει η θεωρία και η πράξη που διαφέρουν πολύ μεταξύ τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Η παπαγαλία έχει εκλείψει προ πολλού, δεν υπάρχουν πρώτα και δεύτερα θρανία, τα παιδιά κάθονται ομαδούλες και προάγεται η ιδέα της ομάδας, η οποία αλλάζει και κάθε μήνα, συνήθως είναι 4 παιδιά 2 αγόρια και 2 κορίτσια στην ομαδούλα.

Σε κάποια δημοτικά αυτό. 

 

Η παπαγαλία πίστεψέ με ΔΕΝε΄χει ακλείψει, παρακαλάω τους μαθητές να μην μαθαίνουν παπαγαλία αλλά με δικά τους λόγια και δεν μπορούν. γιατί οι περισσότεροι καθηγητές ακόμα τη ζητάνε. ή δεν τους αφήνουν οι μαμάδες που τους ελέγχουν στο σπίτι. στο γραφέιο εγώ μόνιμα διαφωνώ για την παπαγαλία γιατί οι άλλες φιλόλογοι λένε τι ωραίο που είναι να μαθαίνει φράσεις απ έξω για να βελτιωθεί ο τρόπος που εκφράζεσαι. πραγματικά για σκίσιμο πτυχίων. 

Just now, elenip είπε:

Ενα παιδί δεν προσπαθεί όχι γιατί τον έχει αποβάλλει το σύστημα, αλλά γιατί το σύστημα (οι εκπαιδευτικοί) δηλαδή δεν μπορούν (=δεν ξέρουν) να το βοηθήσουν.

Και οι εκπαιδευτικοί είναι μέρος του συστήματος. Σε μεγάλο βαθμό είναι το σύστημα. ΕΠομένως δεν φταίνε τα παιδιά, τα ίδια λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έχεις αναρωτηθεί όμως αυτή η επιβράβευση τους 1/4 των μαθητών (που θεωρείται κ μεγάλο ποσοστό κ πρέπει να μειωθεί, σύμφωνα με τους φωσ΄τηρες), τι εντύπωση αφήνει στα υπόλοιπα 3/4; έχεις σκεφτεί πόσοι μαθητές έχουν υποστεί κοροιδία επειδή συλλαβίζουν στην ανάγνωση ακόμα κ σε μεγάλες τάξεις; έχεις σκεφτεί πόσοι εκπαιδευτικοί έχουν αδιαφορήσει για όποιον δεν τα πάει καλά, μόνο κ μόνο επειδή είναι ήσυχος και δεν ενοχλεί τα "καλά" παιδιά; 

 

Σήμερα ήταν από τις στιγμές που σιχάθηκα τον ρόλο μου. ΈΝας μαθητής με φοβερό επίπεδο εγκυκλοπαιδικών γνώσεων, πρόεδρος της τάξης γιατί είναι συμπαθητικός κ οργανωτικός, όμως στο μάθημα φουλ αντίδραση, κρυάδες, εξυπνάδες για να τραβήξει την προσοχή ενώ απλώς θα μπορούσε να βάλει το μυαλό του να δουλέψει κλπ. Μιλούσε ασταμάτητα, ή πεταγόταν ή ενοχλούσε τους άλλους, μου έλεγε διάφορα ασυνάρτητα έτσι για να ασχοληθώ μαζί του, είχα χάσει τον ειρμό μου, περνούσε η ώρα, ε τελικά έφαγε γερή κατσάδα, τον άλλαξα θέση, λίγη ένταση γιατί δεν ήθελε, τελικά όλο νεύρα πήγε στην άλλη θέση κ αν δεν είχε κ τον εγωισμό θα έκλαιγε κιόλας Αυτό δεν είναι στοχοποίηση; Γιατί είναι ο σάκος του μποξ. ένα παιδί που ξέρει πολλά από αυτά που λέμε κ το σχολείο το βαριέται, βαριέται την όλη φάση να διαβάζει κ να σηκώνει χεράκι κ τα σχετικά, έχει βρει τρόπους να μαθαίνει μόνος του, φυσικά κάνει κακό σοτν εαυτό του για΄τι με το υπάρχον σύστημα δεν θα πάει κ πολύ μακριά, αυτό δεν είναι αρκετή τιμωρία; όχι, δεν φτάνει, πρέπει να τον μαλώνουμε γιατί μας ενοχλεί. φυσικά θα του μιλήσω γιατί δεν ήταν ωραίο το σκηνικό αλλά δεν γινόταν κάτι άλλο, είχαν αρχίσιε να ενοχλούνται κ οι συμμαθητές του. σου αναφέρω αυτό ως παράδειγμα για να μην πεις ότι λέω για αυτόν που δεν προσπαθεί, κ δεν αξίζει κλπ. μιλάω για αυτόν που 5 λεπτά να ασχολιόταν, θα ξεπερνούσε τους "αρίστους". Αυτό δεν είναι μια περιθωριοποίηση; 

 

Όχι δεν είναι περιθωριοποίηση, το να σέβομαι τον ευατό μου, τον δάσκαλο και τους συμμαθητές μου είναι θέμα χαρακτήρα και τι αρχές έχω. Και εμένα τα παιδιά μου υπάρχουν μαθήματα στα οποία μου λένε ότι βαριούνται, μπορεί ο μεγάλος γιος να έχει μουσική και εκείνη την ώρα να κάθεται να κάνει τις ασκήσεις των μαθηματικών, σέβεται τον χώρο που βρίσκεται όμως και δεν κάνει τον καραγκιόζη, θα αξιοποιήσει αλλιώς τον χρόνο του ώστε και να μην βαριέται και να έχει έτοιμα τα άλλα μαθήματα :).

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

οι γονείς του δεν κάνουν καμία προσπάθεια αυτό το παιδί να κάνει παρέα με τα υπόλοιπα, και εκτός σχολείου, παρόλο που έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές.

Και Έλληνες γονείς με διάφορα θέματα υπάρχουν που δεν βοηθούν την κοινωνικοποίηση του παιδιού εκτός σχολείου, τι σχέση έχει αυτό; το σχολείο βοηθάει την κοινωνικοποόιηση; αναθέτει πχ ομαδικές εργασίες; βάζει τα παιδιά να κάνουν κάτι πρακτικό κ να επιλύσουν μόνοι τους μια κατάσταση; 

Just now, elenip είπε:

Όχι δεν είναι περιθωριοποίηση, το να σέβομαι τον ευατό μου, τον δάσκαλο και τους συμμαθητές μου είναι θέμα χαρακτήρα και τι αρχές έχω.

Δεν είναι μόνο θέμα αρχών. Μιλάμε για εφήβους. όταν βλέπεις ότι ένα παιδί δεν αισθάνεται άνετα με τον εαυτό του κ αντιδρά έτσι, δεν έχει σχέση με το πώς τον μεγάλωσαν. κ οι γονείς στην ίδια κατάσταση μ εμάς είναι, ή σε χειρότερη μάλλον γιατί το βιωνουν συνεχώς κ το πονάνε. δεν αντιδρούν το ίδιο όλα τα παιδιά, δεν είναι ρομπότ. αυτό σου εξηγώ. εγώ προσωπικά από πλευράς μου, το ότι φώναξα σε έναν αναστατωμένο έφηβο, με ιδιαίτερο ψυχισμό, που δεν μπορεί να αυτοοριοθετηθεί, το θεωρώ μια μορφή βίας. είμαι φωνακλού αλλά σπάνια φωνάζω μεμονωμένα κ ποτέ δεν μου αρέσει. συνήθως φωνάζω σε μαζικές παρατηρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Και Έλληνες γονείς με διάφορα θέματα υπάρχουν που δεν βοηθούν την κοινωνικοποίηση του παιδιού εκτός σχολείου, τι σχέση έχει αυτό; το σχολείο βοηθάει την κοινωνικοποόιηση; αναθέτει πχ ομαδικές εργασίες; βάζει τα παιδιά να κάνουν κάτι πρακτικό κ να επιλύσουν μόνοι τους μια κατάσταση; 

 

ναι, βάζει ομαδικές εργασίες και εκτός σχολείου (μιλάω για εκτη δημοτικού) που τα παιδιά πρέπει να βρεθούν για να ετοιμάσουν και να παρουσιάσουν την εργασία τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

ναι, βάζει ομαδικές εργασίες και εκτός σχολείου (μιλάω για εκτη δημοτικού) που τα παιδιά πρέπει να βρεθούν για να ετοιμάσουν και να παρουσιάσουν την εργασία τους

Ωραία κ εγώ βάζω τέτοιες, δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας. το σχολείο προάγει την ατομικότητα. μαθαίνεις μόνος σου, γράφεις διαγώνισμα μόνος σου, με προσοχή κιόλας μην αντιγράψεις, βαθμολογείσαι μόνος σου σε σύγκριση με τους άλλους κ ξεχωρίζει ο καλύτερος. δεν γίνεται μάθημα ομαδοσυνεργατικό, δεν "υποχρεώνονται" οι μαθητές να συνεργαστούν εντός της τάξης ως μέρος του μαθήματος. αυτά είναι μόνο το κάτι σπέσιαλ. το θέμα μας δεν είναι το κάτι σπέσιαλ όμως, είναι το ίδιο το σύστημα που δεν ενθαρρύνει την ανάπτυξη σχέσεων μεταξύ των μαθητών, κ όταν λέω σύστημα εννοώ κ τους εκπαιδευτικούς για να σε προλάβω.

@elenip κοίτα το παράδοξο. αυτή τη στιγμή εγώ σου παραθέτω κακώς κείμενα της εκπαίδευσης περιλαμβάνοντας κ τους εκπαιδευτικούς κ τον ευατό μου μάλιστα, κ εσύ πας να μου παρουσιάσεις μια ειδυλλιακή εικόνα ενός εκπαιδευτικού συστήματος, αρνούμενη οποιοδήποτε αρνητικό σου αναφέρω. δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό; γιατί το βλέπεις στενά από την οπτική του γονιού που λογικά έχει ήσυχα παιδιά που είναι καλοί μαθητές, κ θεωρεί ότι κινδυνεύουν από ανίδεους καθηγητές που ή δεν θα τους τα μάθουν όπως πρέπει, ή δεν θα τους προστατεύσουν από τους αμελείς, τους φασαριόζους κ τους ενοχλητικούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ωραία κ εγώ βάζω τέτοιες, δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας. το σχολείο προάγει την ατομικότητα. μαθαίνεις μόνος σου, γράφεις διαγώνισμα μόνος σου, με προσοχή κιόλας μην αντιγράψεις, βαθμολογείσαι μόνος σου σε σύγκριση με τους άλλους κ ξεχωρίζει ο καλύτερος. δεν γίνεται μάθημα ομαδοσυνεργατικό, δεν "υποχρεώνονται" οι μαθητές να συνεργαστούν εντός της τάξης ως μέρος του μαθήματος. αυτά είναι μόνο το κάτι σπέσιαλ. το θέμα μας δεν είναι το κάτι σπέσιαλ όμως, είναι το ίδιο το σύστημα που δεν ενθαρρύνει την ανάπτυξη σχέσεων μεταξύ των μαθητών, κ όταν λέω σύστημα εννοώ κ τους εκπαιδευτικούς για να σε προλάβω.

@elenip κοίτα το παράδοξο. αυτή τη στιγμή εγώ σου παραθέτω κακώς κείμενα της εκπαίδευσης περιλαμβάνοντας κ τους εκπαιδευτικούς κ τον ευατό μου μάλιστα, κ εσύ πας να μου παρουσιάσεις μια ειδυλλιακή εικόνα ενός εκπαιδευτικού συστήματος, αρνούμενη οποιοδήποτε αρνητικό σου αναφέρω. δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό; γιατί το βλέπεις στενά από την οπτική του γονιού που λογικά έχει ήσυχα παιδιά που είναι καλοί μαθητές, κ θεωρεί ότι κινδυνεύουν από ανίδεους καθηγητές που ή δεν θα τους τα μάθουν όπως πρέπει, ή δεν θα τους προστατεύσουν από τους αμελείς, τους φασαριόζους κ τους ενοχλητικούς. 

 

Τα κακώς κείμενα της εκπαίδευσης τα ξέρω και δεν διαφωνούμε σε αυτό. Αλλά εάν ένας μαθητής φέρεται άσχημα στο σχολείο ή δεν είναι "ήσυχος" όπως το περιγράφεις εσύ, όχι δεν φταίει το κακό εκπαιδευτικό σύστημα που το κάνει το παιδί να βαριέται. Όλα τα παιδιά έχουν μία δόση ζωηράδας, αλλά το να ξέρουν να σέβονται τον δάσκαλο και τον συμμαθητή τους δεν έχει να κάνει με το εκπαιδευτικό σύστημα.

Για το παιδί που θα χτυπήσει, κοροιδέψει κλπ δεν φταίει το κακό εκπαιδευτικό σύστημα, φταίνε οι εκπαιδευτικοί :)

Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που τρέμει το φυλλοκάρδι τους όταν έχουν εφημερία μην χτυπήσει κανένα παιδί και του κάνει μήνυση ο γονιός. Αυτό τον ενδιαφέρει όχι εάν ένα παιδάκι πάθει καποιο ατύχημα. Και όσο λιγότερη επιτήρηση υπάρχει, τόσο αυξάνει ο κίνδυνος του ατυχήματος.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα δουν σπασμένα γυαλιά στο σχολείο και θα πάρουν την σκούπα να τα καθαρίσουν και υπάρχουν και αυτοί που θα περιμένουν την καθαρίστρια το απόγευμα. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Τα κακώς κείμενα της εκπαίδευσης τα ξέρω και δεν διαφωνούμε σε αυτό. Αλλά εάν ένας μαθητής φέρεται άσχημα στο σχολείο ή δεν είναι "ήσυχος" όπως το περιγράφεις εσύ, όχι δεν φταίει το κακό εκπαιδευτικό σύστημα που το κάνει το παιδί να βαριέται. Όλα τα παιδιά έχουν μία δόση ζωηράδας, αλλά το να ξέρουν να σέβονται τον δάσκαλο και τον συμμαθητή τους δεν έχει να κάνει με το εκπαιδευτικό σύστημα.

Ε μα τοτε βρε κοπελα μου ποια ειναι τα κακως κειμενα της εκπαιδευσης; το οτι οι καθηγητες κανουν δυο μηνες διακοπες κ σχολάνε νωρις; 

 

φυσικα και φταιει ΚΑΙ το συστημα για τη συμπεριφορα καποιων μαθητων. Και οταν λεμε συστημα εννοούμε οτιδηποτε. τα βιβλια, το ωρολόγιο προγραμμα, τηξ υλη, τους εκπαιδευτικους, τθς υποδομές, τον τροπο διδασκαλίας κ εξέτασης, τον αριθμο των μαθητων ανα τμημα, κ μυρια όσα. δεν είναι μονοσήμαντα τα πράγματα, φυσικά για πολλά φταίνε οι αρχές κ ο σεβασμός που λες αλλά δεν είναι μόνο αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...