Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορά καροτσιού από νεογέννητο


marakiz

Recommended Posts

Στο πρώτο μου παιδί βολεύτηκα με δανεικό καροτσάκι αλλά είναι πια ξεχαρβαλωμένο οπότε θα πρέπει να αγοράσω καινούριο. Δεν ξέρω τι να πρωτοψάξω, σίγουρα θέλω να είναι εύχρηστο, να μπορώ να το βάλω άνετα μόνη μου στο πορτ μπαγκάζ αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω, είναι το μόνο που δεν έχω κάνει ποτέ έρευνα αγοράς. Τα φώτα σας??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απλο τυπου μπαστουνι απο νεογεννητο; νομιζω τα chicco liteway(νομιζω πανω απο 15κιλα αντεχει) και cimplicity. Τα εχουν γνωστοι κ ειναι πολυ ευχαριστημενοι

Νομιζω κ η joei εχει, κ θα κοιτουσα κ το vue lite της jogger που στις αρχες κοιταζει το μωρο προς την μαμα

Απο inglesina επισης ξερω εχουν μεινει πολυ ευχαριστημενοι, προσωπικα δ τρελαινομαι, πιο ακριβα οπως και τα maclaren

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το chicco cimpicity κοιτάζω κι εγώ μάρκας και οικονομικό σχετικά, με πολλές καλές κριτικές στο σκρουτζ.

Έχω ξετρελαθεί και με τα cossato που εχουν τρομερά σχέδια αλλά βγαίνει αρκετά παραπάνω μάλλον μόνο για το σχέδιο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Το simplicity το έχουμε εμείς, τίμιο για τα λεφτά του, δε θα το ξαναεπαιρνα βέβαια γιατί μου φαίνεται ότι δεν είναι άνετο για το παιδί. Ίσως αν βάλεις επιπλέον μαξιλαρακι. Μιλάω για όταν βγει το αυγό που κουμπώνει από πάνω. Επίσης μου φαίνεται πολύ χαμηλο. Στα συν, εχει τεράστια σακούλα στο κάτω μερος, χωράει τα παντα. Εχει τρελες αντοχές, μιλάμε το μεταχειριζομουν πολύ άσχημα κ είναι σαν καινούριο, ούτε τριζει. Έχει κουκούλα που κατεβαίνει τόσο πολυ που φτάνει στα πόδια του παιδιού. Εμάς μας είχαν δανείσει το αυγό και ήταν το μοναδικό που χωρούσε στο ασανσέρ μας οπότε η αγορά του ήταν μονόδρομος. Αν δεν συνέτρεχαν αυτοί οι λόγοι θα αγοραζα το graco evo γιατί μου αρέσει πιο πολύ εξωτερικά, κλείνει πανευκολα κ μου φαίνεται πιο άνετο. Έχει βέβαια μικρή κουκούλα κ μικρότερο καλάθι, αλλά είναι πιο ψηλό το καθισμα οποτε μπορείς να βάλεις πράγματα. Επίσης αποσυναρμολογείται πανευκολα για μεταφορά (όταν είναι για νεογεννητο παίρνει άλλο καθισμα) ενώ το chicco είναι μονομπλοκ.

 

Α να πω κατι πολύ βασικό, δεν κλείνει με το ένα χέρι με κανέναν τρόπο. Χρειάζεσαι κ τα δυο χερια γιατί πρέπει να πατήσεις ταυτόχρονα δύο κουμπιά κ να το διπλώσεις. Ο άντρας μου το καταφέρνει που είναι πιο χειροδυναμος κ με πιο μακριά δαχτυλα, εγώ με τπτ. Στο αμάξι μας πιάνει όλο το πορτ μπαγκαζ που δεν είναι βέβαια τεράστιο αλλά και πάλι δε χωράει τπτ αλλο.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να μετρήσεις την χωρητικότητα του πορτ μπαγκαζ αλλά και του ασανσερ (εαν μένετε σε πολυκατοικία), στα περισσότερα καροτσάκια λέει και τις διαστάσεις που πιάνει όταν κλείνει. Εμείς είχαμε μετρήσει μόνο το αμάξι και στο ασανσερ μας χωράει τελικά αλλά τσίμα-τσίμα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marakiz said:

Προς το παρόν το chicco cimpicity κοιτάζω κι εγώ μάρκας και οικονομικό σχετικά, με πολλές καλές κριτικές στο σκρουτζ.

Έχω ξετρελαθεί και με τα cossato που εχουν τρομερά σχέδια αλλά βγαίνει αρκετά παραπάνω μάλλον μόνο για το σχέδιο.

Τα cosatto έχουν πάρα πολύ μικρή κουκούλα. Εμείς πήραμε maclaren quest όταν ήταν 7 μηνών και δεν το προτείνω είναι πολύ ελαφρύ αλλά καθόλου βολικό κατά τα άλλα οπότε δεν αξίζει τα λεφτά του. Πριν είχαμε δάνεικο το book της peg perego. Επίσης δεν το προτείνω εφόσον θες χρηστικοτητα αν καινειναι πολύ άνετο για το μωρό και ρολαρει πολύ καλά. Αλλά εγώ δεν μπορούσα να το κλείσω και να το βάλω πορτ μπαγκαζ. Δεν έχω λοιπόν κάποια πρόταση απλώς σου λέω τι να αποφύγεις. Με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Προς το παρόν το chicco cimpicity κοιτάζω κι εγώ μάρκας και οικονομικό σχετικά, με πολλές καλές κριτικές στο σκρουτζ.

Έχω ξετρελαθεί και με τα cossato που εχουν τρομερά σχέδια αλλά βγαίνει αρκετά παραπάνω μάλλον μόνο για το σχέδιο.

Το cossato πήρα εγώ. Είναι πολύ ελαφρύ, εύκολο στην οδήγηση και στιβαρό για το βάρος του. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει έστω ένα παραθυράκι να κοιτάς το μωρό όσο είναι πολύ μικρό. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Όταν έψαχνα για καρότσι και κοιτούσα τα chicco μου φαίνονταν πολύ ψεύτικα σαν κατασκευή. Ίσως ήταν η ιδέα μου 

Link to comment
Share on other sites

@marakiz να πω επίσης για το chicco ότι αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κ το αυγό μη σκέφτεσαι καν ότι θα βάλεις το νεογέννητο στην ξαπλωτη θέση. Είναι απλα ένα σίδερο καλυμμένο με ύφασμα. Εμείς ξεκινήσαμε να βάζουμε τη μικρή απευθείας στο κάθισμα από 7-8 μηνών που πλέον καθόταν πολύ άνετα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Τα cosatto έχουν πάρα πολύ μικρή κουκούλα. Εμείς πήραμε maclaren quest όταν ήταν 7 μηνών και δεν το προτείνω είναι πολύ ελαφρύ αλλά καθόλου βολικό κατά τα άλλα οπότε δεν αξίζει τα λεφτά του. Πριν είχαμε δάνεικο το book της peg perego. Επίσης δεν το προτείνω εφόσον θες χρηστικοτητα αν καινειναι πολύ άνετο για το μωρό και ρολαρει πολύ καλά. Αλλά εγώ δεν μπορούσα να το κλείσω και να το βάλω πορτ μπαγκαζ. Δεν έχω λοιπόν κάποια πρόταση απλώς σου λέω τι να αποφύγεις. Με το καλό! 

 Ευχαριστώ, σημαντικότατο και τι να αποφύγω!! ;)

Aυτό το δεν μπορώ να το κλείσω να το βάλω στο πορτ μπαγκάζ είναι ένα από αυτά που δεν θέλω με τίποτα!! Γιατί δεν θέλω να βρεθώ στην κατάσταση να πρέπει να βγαίνω από το σπίτι με τα παιδιά μόνο με το σύζυγο!!

 

Just now, maria_tweety είπε:

Το cossato πήρα εγώ. Είναι πολύ ελαφρύ, εύκολο στην οδήγηση και στιβαρό για το βάρος του. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει έστω ένα παραθυράκι να κοιτάς το μωρό όσο είναι πολύ μικρό. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Όταν έψαχνα για καρότσι και κοιτούσα τα chicco μου φαίνονταν πολύ ψεύτικα σαν κατασκευή. Ίσως ήταν η ιδέα μου 

 

Τα αξίζει δηλαδή τα λεφτά του ως κατασκευή το cossato, δεν είναι μόνο φινέτσα? Ποιο έχεις πάρει το πολύ ελαφρύ με τα 6 κιλά?

 

Just now, Lenia16 είπε:

@marakiz να πω επίσης για το chicco ότι αν δεν σκοπεύεις να πάρεις κ το αυγό μη σκέφτεσαι καν ότι θα βάλεις το νεογέννητο στην ξαπλωτη θέση. Είναι απλα ένα σίδερο καλυμμένο με ύφασμα. Εμείς ξεκινήσαμε να βάζουμε τη μικρή απευθείας στο κάθισμα από 7-8 μηνών που πλέον καθόταν πολύ άνετα.

 

Το προηγούμενο αβγό που τα έφτυσε είναι κι αυτό chicco κι έχω το αβγό από εκεί, έχω αβγό δηλαδή και πορτ μπεμπέ, γι αυτό κοιτάω για καρότσι σκέτο. Άραγε κάνει αυτό το αβγό (πιο παλιού μοντέλου chicco δηλαδή) και για το cimplicity? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Το προηγούμενο αβγό που τα έφτυσε είναι κι αυτό chicco κι έχω το αβγό από εκεί, έχω αβγό δηλαδή και πορτ μπεμπέ, γι αυτό κοιτάω για καρότσι σκέτο. Άραγε κάνει αυτό το αβγό (πιο παλιού μοντέλου chicco δηλαδή) και για το cimplicity? 

Αυτοί που μας δάνεισαν το αυγό το πήραν καινούριο για πολύ παλιότερο μοντέλο που τους είχαν δανείσει άλλοι. Simplicity βέβαια ήταν κ τα δυο. Πήγαινε σε ένα κατάστημα με το αυγό να το δοκιμάσεις. Αν εχεις τα επιπλέον κ σου λείπει μόνο το καρότσι και ταιριάζουν τότε δεν έχει νοημα να πάρεις άλλη μάρκα. Είναι παμφθηνο κ σκυλί, τα λεφτά του τα αξίζει. Θα σου βγει ο πάτος στα πεζοδρόμια βέβαια με τις μικρες ροδες αλλά κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Δεν ξέρω.

 

Επίσης είναι πολύ ελαφρύ, κλειστό το κρατάς με το ένα χέρι άνετα. Γενικά, είναι μια επιλογή που την κάνεις από ανάγκη, είτε λογω του πολύ χαμηλού κόστους σε σχέση με την ποιότητα, είτε επειδή έχεις τα συμπραγκαλα (που πάλι ρίχνουν πάρα πολύ το κόστος). Δεν είναι οτι δε θα βρεις άλλο αντίστοιχα ελαφρύ ή ανθεκτικό ή να χωράει στο αμάξι σου. Αλλά με αυτά τα λεφτά κ να πληροί κ όλα τα υπόλοιπα δυσκολο. 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Αυτοί που μας δάνεισαν το αυγό το πήραν καινούριο για πολύ παλιότερο μοντέλο που τους είχαν δανείσει άλλοι. Simplicity βέβαια ήταν κ τα δυο. Πήγαινε σε ένα κατάστημα με το αυγό να το δοκιμάσεις. Αν εχεις τα επιπλέον κ σου λείπει μόνο το καρότσι και ταιριάζουν τότε δεν έχει νοημα να πάρεις άλλη μάρκα. Είναι παμφθηνο κ σκυλί, τα λεφτά του τα αξίζει. Θα σου βγει ο πάτος στα πεζοδρόμια βέβαια με τις μικρες ροδες αλλά κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Δεν ξέρω.

 

Ναι αυτό θα κάνω, θα πάρω το αβγό και θα πάω από κατάστημα! 
Μαζεύει αρκετά για πορτ μπαγκάζ? Μπαίνει εύκολα σε μικρό αυτοκίνητο?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Τα αξίζει δηλαδή τα λεφτά του ως κατασκευή το cossato, δεν είναι μόνο φινέτσα? Ποιο έχεις πάρει το πολύ ελαφρύ με τα 6 κιλά?

 

 

Έχει γερό σκελετό. Ναι το 6κιλο πήρα. Ήταν λίγο μονόδρομος για μένα γιατί ήθελα πολύ ελαφρύ που να μην κλείνει σαν ομπρέλα, να μην έχει μεγάλο όγκο δλδ, για να μπορώ να το σηκώνω με το ένα χέρι. Το cossato κλείνει σαν βιβλίο κ γίνεται μικρούλι. Γενικά μ έχει βολέψει πολύ. Τότε που έψαχνα κοιτούσα και της inglesina το zippy light. Μου άρεσε αλλά το απέρριψα επειδή κλείνει σαν ομπρελα.αν δεν σε πειράζει ρίξε μια ματιά κ σε αυτό 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Ναι αυτό θα κάνω, θα πάρω το αβγό και θα πάω από κατάστημα! 
Μαζεύει αρκετά για πορτ μπαγκάζ? Μπαίνει εύκολα σε μικρό αυτοκίνητο?

Διπλώνει στη μέση, όχι σαν ομπρέλα. Οταν χρειαζόμαστε το πορτ μπαγκαζ το βάζουμε μπροστά στα πόδια του συνοδηγού χωρίς να κάνουμε πίσω το κάθισμα κ εγώ κάθομαι πίσω. Γενικά πιάνει λίγο χώρο κλειστό, στέκεται κ μόνο του. Μπαίνει ακόμα κ στο δικό μου που είναι πολύ μικρό. Απλά δε χωράει απολύτως τπτ αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το καρότσι mamas and papas κλείνει πολύ εύκολα κ με έχει βολεψει αρκετά μπορώ να πω ...!! Το έχω 4 χρόνια κ το έχω χρησιμοποιήσει κ στα δύο μου παιδιά ..!

Στις αρχές όμως όταν γεννήθηκε ο δεύτερος μου γιος χρησιμοποιησα πολύ το μάρσιπο όταν εβγενα κ με τους δύο βόλτα μαζί ( βέβαια εγώ γέννησα άνοιξη δε ξέρω αν με εξυπηρετουσε το ίδιο αν γεννούσαν χειμώνα ) στο λέω κ σαν ιδέα μήπως σε εξυπηρετήσει που κ για καρότσι να κοιτάξεις κ μετά που θα γεννηθεί το μωρό που να έχεις μια ποιο ολοκληρωμένη εικόνα για τις ανάγκες που θα έχετε τότε ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκοπό να πάρω και μαρσιπο και μάλιστα να τα χωσω κιόλας να πάρω καλό εργονομικο γιατί πιστεύω θα με βολέψει πολύ και μες στο σπίτι! Αλλά χρειάζεται και το καρότσι. Υπάρχει περίπτωση να μας δώσουν πάλι,  μακάρι μπας και τη γλιτώσουμε!  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλό ,οικονομικό και βολικό είναι της Bebe starts το MiTo. Ελαφρύ και εύκολο άνοιγμα κλείσιμο,ότι πρέπει για το πορτ παγκαζ https://www.skroutz.gr/s/7437066/Bebe-Stars-Mito-182-181-Aqua.html

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω ευκαιρία να ρωτήσω εδώ μια απορία που έχω καιρό: όταν λέμε ότι κλείνει σαν ομπρέλα ή σαν μπαστούνι είναι το ίδιο; Τώρα εδώ βλέπω και τον τρόπο "σαν βιβλίο", αυτό πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω το Inglesina espresso και τωρα στο δευτερο. Δεν μπορω να πω, εχει πολυ αντοχη, το ανοιγω με ενα χερι (και λιγη βοηθεια απο το γονατο, χαχα) κρατωντας το μωρο αγκαλια. Ειναι ελαφρυ, διπλωνει σα βιβλιο και ειναι πολυ μικρο. Μπαινει ανετα στο polo '07 που εχουμε και χωρανε και αλλα πραγματα. Εχει μεγαλο καλαθι, το τι εχω φορτωσει δε λεγεται. ΑΛΛΑ δεν θα εβαζα νεογεννητο μεσα γιατι δεν εχει αναρτησεις. Γενικως, αν θελεις να εχεις καλη προστασια απο κραδασμους, πραγματικες αναρτησεις εχουν τα καροτσια απο 400 ευρω και πανω. Επισης, αυτο που με παραξενεψε πολυ ειναι οτι η πλατη του καροτσιου ειναι χαρτονι. Ναι, χαρτονι σαν αυτο που φτιαχνουν τις κουτες, αλλα σε μαγαζι μου ειπανε οτι μαλλον δεν διαφερουν και τα υπολοιπα καροτσια σε αυτο σε αυτη τη τιμη (140-200). Αν το ειχα ψαξει περισσοτερο τοτε θα επαιρνα το graco evo. Καλα λογια εχω ακουσει και για moni pavo και Kikka boo οσον αφορα σχεση ποιοτητας τιμης αλλα θελει ψαξιμο γιατι δεν ξερω αν σε καλυπτουν στα υπολοιπα (μεγεθος, διπλωμα, κλπ). Ελπιζω καπως να βοηθησα!

 
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου έδωσαν τελικά ένα καροτσακι citta παλιό μοντέλο της casual play,  μάρκα που δεν ήξερα ομολογώ αλλά από οσο γκουγκλαρω φαίνεται καλή μαρκα!  Έχετε μήπως εμπειρία?  Πάντως μας εφτιαξαν,  το καρότσι φαίνεται σαν καινούριο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχει καποιος αποψη για το kikka boo madrid ή γενικα για τα kikka boo?Νομιζω της perego ειναι τα καλυτερα απλα μου εχουν πει να μην δωσω 1000€ για καροτσι δν αξιζει.Γι αυτο ρωτα αν εχει καποιος εμπειρια για τα kikka boo που εχει καποια ωραια σχεδια!

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 8:52 ΜΜ, IreneAlex είπε:

Εχει καποιος αποψη για το kikka boo madrid ή γενικα για τα kikka boo?Νομιζω της perego ειναι τα καλυτερα απλα μου εχουν πει να μην δωσω 1000€ για καροτσι δν αξιζει.Γι αυτο ρωτα αν εχει καποιος εμπειρια για τα kikka boo που εχει καποια ωραια σχεδια!

Mια φιλη μου εχει το ugo (trio) και ειναι πολυ ευχαριστημενη. Εγω αν επαιρνα Kikka boo αντι για τριο θα εδινα το ιδιο ποσο (340) για να παρω ενα καλυτερο καροτσι.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια, είμαστε στην έρευνα αγοράς για καρότσι..Είδαμε το stokke beatκαι μας εντυπωσίασε καθώς είναι αρκετά ελαφρύ και όταν κλείνει δεν είναι ογκώδες..Το έχει αγοράσει κάποια να μας πει την άποψη της?

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2019 at 1:39 AM, stellap9 said:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαστε στην έρευνα αγοράς για καρότσι..Είδαμε το stokke beatκαι μας εντυπωσίασε καθώς είναι αρκετά ελαφρύ και όταν κλείνει δεν είναι ογκώδες..Το έχει αγοράσει κάποια να μας πει την άποψη της?

Το είχα εγώ και το έδωσα. Δεν έμεινα ευχαριστημένη γαιτι ήθελα μεγαλύτερες ρόδες. Ήθελα δηλαδή πραγματικά μεγάλες ρόδες για να μην κολλάει πουθενά. Κατά τα άλλα ήταν καλό όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Μας έβαλες σε σκέψεις η αλήθεια είναι, καθώς τους πρώτους μήνες θα μένουμε σε νησί που οι δρόμοι είναι κυρίως ανηφορικοι κ πλακόστρωτοι,μας είπαν λόγω του ότι είναι ελαφρύ κ έχει καλές αναρτήσεις ότι θα μας εξυπηρετήσει αρκετά.. Απλά επειδή είναι νέο μοντέλο δεν μπόρεσα να βρω κριτικές πάνω στο θέμα.. Για το xplory γνωρίζω από φίλους ότι έμειναν ευχαριστημένοι πάνω σ'αυτα, αλλά όχι από θέμα όγκου. Και επειδή το beat είναι φθηνότερο δεν ξέρω αν υστερεί? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...