Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, 

υπάρχει κάποια μανούλα που να έχει ή να είχε το παιδάκι της κνίδωση με τη μορφή δερμογραφισμού ?

Θα πάμε σε παιδο αλλεργιολόγο με τον γιο μου, 8 ετών, με το καλό από Σεπτέμβρη, αλλά θα ήθελα σχετικές εμπειρίες αν έχετε, τρόπο αντιμετώπισης κλπ.

Ευχαριστώ. 

Διαφημίσεις

Εχω εγώ κνίδωση, αν και μου αναπτύχθηκε σε μεγαλύτερη ηλικία. Θα πρέπει να μιλήσετε με αλλεργιολόγο άμεσα, το πρόβλημα δεν είναι απλά η κνίδωση (που είναι από μόνο του ανυπόφορο) αλλά και το τι γίνεται αν εξελιχθεί, και δείτε ξαφνικά το παιδί να πρήζετε. Στην περίπτωση μου, συμβαίνει και αυτό δυστυχώς, αν και δεν ξεκίνησε έτσι.

Στο μεταξύ, θα πρέπει μεν να έχετε πάντα αντισταμινικό πρόχειρο, αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω άμεσα, γιατί σε εμένα κανένα από τα συνηθισμένα δεν πιάνει, και αυτό που παίρνω και είναι ειδικό για κνίδωση δεν νομίζω ότι επιτρέπεται για παιδιά.

Σε καμία περίπτωση μην βάλετε κανένα αντισταμινικό τοπικά, πολύ συχνά κάνει τα πράγματα 100 φορές χειρότερα, σε βαθμό να πιστεύεις ότι θα τρελαθείς από τη φαγούρα. Ανακουφίζει συνήθως ένα κρύο προς το ελαφρά χλιαρό μπάνιο, αλλά μπάνιο, όχι ντουζ, δεν πρέπει να πέφτει νερό επάνω με δύναμη. Για να καταλάβεις, επειδή κολυμπάω και το κολυμβητήριο είναι σχετικά κοντά, αν έχω κρίση που επιμένει μέρες , το να καθήσω 1-2 ώρες στην πισίνα βοηθάει πολύ. Kαι οπωσδήποτε πρέπει να αντισταθεί το παιδί στην επιθυμία να ξυστεί.

• Μου αρέσει 1

Just now, annoulen είπε:

Κορίτσια καλημέρα, 

υπάρχει κάποια μανούλα που να έχει ή να είχε το παιδάκι της κνίδωση με τη μορφή δερμογραφισμού ?

Θα πάμε σε παιδο αλλεργιολόγο με τον γιο μου, 8 ετών, με το καλό από Σεπτέμβρη, αλλά θα ήθελα σχετικές εμπειρίες αν έχετε, τρόπο αντιμετώπισης κλπ.

Ευχαριστώ. 

Εγώ έχω χρόνια κνιδωση, έχει να μου εμφανιστεί βέβαια πολλά χρόνια ευτυχώς. Σε μένα δεν ξεκαθαρίστηκε ποτε η αιτία, όπως κ στις περισσότερες περιπτώσεις κνιδωσης νομιζω. Έχω κάτι σαν δερμογραφισμο που προκαλείται από έντονη τριβή πχ από ζώνη ή από στενό παντελόνι αλλά βγάζω κ όταν "υπερθερμανθεί" το δέρμα μου σε κάποια έντονη δραστηριότητα πχ όταν έτρεχα στο διάδρομο στο γυμναστήριο. Στην αρχή ήταν πολύ χάλια τα πράγματα, έβγαζα με το παραμικρό, σχεδόν καθημερινά, σε έντονο περπάτημα, με πολύ ζεστό μπάνιο, στο επαφές εννοείται. Έβγαιναν σαν μικρά δερματικα εξογκώματα κοντά το ένα με το άλλο που σιγά σιγά ενώνονταν κ σχημάτιζαν ένα μεγαλύτερο, μπορεί να έπιανε κ ολόκληρο το σώμα εκτός του προσωπου, με έντονο αίσθημα καυσου. Μετά από μία ώρα περίπου έφευγαν. Ο αλλεργιολογος μου έδωσε 6μηνη αγωγή με αεριους καθημερινά, από κει κ μετά το έχασα, δε θυμάμαι τι συνέβη αλλά άρχισα να βγάζω όλο κ πιο αραιά, μέχρι που απλά σταμάτησε. Η όλη φάση κράτησε χοντρικά 2 χρόνια, για 4-6 μήνες έβγαζα συνέχεια, μετά όλο κ πιο αραια. Από τότε μπορεί να εμφανίσω 1-2 φορές το χρόνο σε κάποιο σημείο του σώματος κ αν. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω κ τι άλλο θα ήθελες να μάθεις. Ξέρω πάντως ότι στο λαϊκό, τουλαχιστον όταν έψαχνα εγω, έχει καλό αλλεργιολογικο τμήμα. Έχεις παρατηρήσει από τι πιθανώς του πυροδοτήθηκε;

• Μου αρέσει 1

Φέτος πρώτη φορά εμφανίστηκε κνίδωση κ σε μένα. Στα ξαφνικά ένιωθα έντονη φαγούρα σε όλο μου το κορμί. Τα σπυράκια ήταν στο χρώμα που δέρματος σαν να φούσκωνε ελαφρα το δερμα. Όπου ξυνομουν τα νυχια μου άφηναν γραμμές αλλά όχι γρατσουνιές. Μέσα σε μία ώρα τα σημάδια εξαφανίζονταν.  Το αντιμετωπισα με xozal μιας κ αυτο ήταν πρόχειρο στο σπίτι κ ελαττωσα το φαγητό κ τα αλλεργιογόνα για να δω τι φταίει. Τελικα διαπίστωσα πως μου συνέβαινε όταν ξαπλωνα σε καναπέδες κ κρεβάτια. Τα καθάρισα επιμελώς με ηλεκτρική σκούπα κ ατμοκαθαριστη κ έτσι ηρεμησα. 

• Μου αρέσει 1

On 14/8/2019 at 7:22 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Φέτος πρώτη φορά εμφανίστηκε κνίδωση κ σε μένα. Στα ξαφνικά ένιωθα έντονη φαγούρα σε όλο μου το κορμί. Τα σπυράκια ήταν στο χρώμα που δέρματος σαν να φούσκωνε ελαφρα το δερμα. Όπου ξυνομουν τα νυχια μου άφηναν γραμμές αλλά όχι γρατσουνιές. Μέσα σε μία ώρα τα σημάδια εξαφανίζονταν.  Το αντιμετωπισα με xozal μιας κ αυτο ήταν πρόχειρο στο σπίτι κ ελαττωσα το φαγητό κ τα αλλεργιογόνα για να δω τι φταίει. Τελικα διαπίστωσα πως μου συνέβαινε όταν ξαπλωνα σε καναπέδες κ κρεβάτια. Τα καθάρισα επιμελώς με ηλεκτρική σκούπα κ ατμοκαθαριστη κ έτσι ηρεμησα. 

Παρόμοιο και σε εμάς. Τον ατμοκαθαριστή δεν τον είχα σκεφτεί. 

On 14/8/2019 at 5:51 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω εγώ κνίδωση, αν και μου αναπτύχθηκε σε μεγαλύτερη ηλικία. Θα πρέπει να μιλήσετε με αλλεργιολόγο άμεσα, το πρόβλημα δεν είναι απλά η κνίδωση (που είναι από μόνο του ανυπόφορο) αλλά και το τι γίνεται αν εξελιχθεί, και δείτε ξαφνικά το παιδί να πρήζετε. Στην περίπτωση μου, συμβαίνει και αυτό δυστυχώς, αν και δεν ξεκίνησε έτσι.

Στο μεταξύ, θα πρέπει μεν να έχετε πάντα αντισταμινικό πρόχειρο....

Έχουμε πάντα Aerius μαζί μας. Ναι, εννοείται ότι θα πάμε σε αλλεργιολόγο τον σεπτέμβριο, μετά τις διακοπές. 

On 14/8/2019 at 6:28 ΜΜ, Lenia16 είπε:

........ Ξέρω πάντως ότι στο λαϊκό, τουλαχιστον όταν έψαχνα εγω, έχει καλό αλλεργιολογικο τμήμα. Έχεις παρατηρήσει από τι πιθανώς του πυροδοτήθηκε;

Και εμάς μας έδωσε aerius η δερματολόγος, πολύ μεγάλη δόση αλλά το θέμα είναι το παιδί το έπιανε υπνηλία και το μειώσαμε :(. Πάντα το παιδί είχε διάφορα δερματολογικά, αλλά τώρα νομίζω ότι πυροδοτήθηκε από τα φυστίκια αιγίνης που ξαφνικά άρχισε να τρώει. Με το που το συνειδητοποιήσαμε, τα σταματήσαμε. Πάντως έχουμε κόψει και τις σοκολάτες, βλέπω ότι όταν τρώει σοκολάτα, πάλι έχει ξέσπασμα. Στο λαϊκό έ ? θα δω, έλεγα για το Παίδων. 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Παρόμοιο και σε εμάς. Τον ατμοκαθαριστή δεν τον είχα σκεφτεί. 

Έχουμε πάντα Aerius μαζί μας. Ναι, εννοείται ότι θα πάμε σε αλλεργιολόγο τον σεπτέμβριο, μετά τις διακοπές. 

Και εμάς μας έδωσε aerius η δερματολόγος, πολύ μεγάλη δόση αλλά το θέμα είναι το παιδί το έπιανε υπνηλία και το μειώσαμε :(. Πάντα το παιδί είχε διάφορα δερματολογικά, αλλά τώρα νομίζω ότι πυροδοτήθηκε από τα φυστίκια αιγίνης που ξαφνικά άρχισε να τρώει. Με το που το συνειδητοποιήσαμε, τα σταματήσαμε. Πάντως έχουμε κόψει και τις σοκολάτες, βλέπω ότι όταν τρώει σοκολάτα, πάλι έχει ξέσπασμα. Στο λαϊκό έ ? θα δω, έλεγα για το Παίδων. 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

Στο Λαϊκό δε βλέπουν παιδιά. Το αλλεργιολογικό στο Παίδων Πεντέλης που το είχαμε δοκιμάσει ήταν τραγικό, το τι σαχλαμάρες ακούσαμε, δεν το πίστευαν 2 άλλοι αλλεργιολόγοι που είδαν τα παιδιά μου μετά (για άσθμα), οπότε δοκιμάστε άλλο Παίδων. Την ίδια εμπειρία είχαν και γνωστοί για αλλεργική δερματίτιδα.

Αν το παιδί έχει κνίδωση, μην το καθυστερείτε, δεν υπάρχει πάντα η πολυτέλεια, το αντισταμινικό δεν μπορεί πάντα να προλάβει μία άσχημη κρίση. Οι δερματολόγοι δυστυχώς δεν μπορούν να βοηθήσουν συνήθως, θέλετε αλλεργιολόγο. 

11 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Στο Λαϊκό δε βλέπουν παιδιά. Το αλλεργιολογικό στο Παίδων Πεντέλης που το είχαμε δοκιμάσει ήταν τραγικό, το τι σαχλαμάρες ακούσαμε, δεν το πίστευαν 2 άλλοι αλλεργιολόγοι που είδαν τα παιδιά μου μετά (για άσθμα), οπότε δοκιμάστε άλλο Παίδων. Την ίδια εμπειρία είχαν και γνωστοί για αλλεργική δερματίτιδα.

Αν το παιδί έχει κνίδωση, μην το καθυστερείτε, δεν υπάρχει πάντα η πολυτέλεια, το αντισταμινικό δεν μπορεί πάντα να προλάβει μία άσχημη κρίση. Οι δερματολόγοι δυστυχώς δεν μπορούν να βοηθήσουν συνήθως, θέλετε αλλεργιολόγο. 

ΑΡΓΚ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Με άγχωσες πραγματικά. Το παιδί είναι διακοπές εκτός Αθηνών,  επιστρέφει σε 10 μέρες. Έκλεισα ήδη ραντεβού στο Αττικόν την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου. Η παιδίατρος μας έχει δώσει και κάτι χαπάκια, να πάρει 2 μαζί με το αντισταμινικό, σε περίπτωση τσιμπήματος μας είπε.

Ούφ, με έλουσε κρύος ιδρώτας τώρα και δεν είμαι και μαζί του. Η αλήθεια είναι ότι η δερματολόγος που τον είδε, δεν μας παρέπεμψε σε παιδοαλλεργιολόγο. Μόνο η παιδίατρος μας είπε κάποια στιγμή να το κοιτάξουμε......

Just now, annoulen είπε:

ΑΡΓΚ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Με άγχωσες πραγματικά. Το παιδί είναι διακοπές εκτός Αθηνών,  επιστρέφει σε 10 μέρες. Έκλεισα ήδη ραντεβού στο Αττικόν την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου. Η παιδίατρος μας έχει δώσει και κάτι χαπάκια, να πάρει 2 μαζί με το αντισταμινικό, σε περίπτωση τσιμπήματος μας είπε.

Ούφ, με έλουσε κρύος ιδρώτας τώρα και δεν είμαι και μαζί του. Η αλήθεια είναι ότι η δερματολόγος που τον είδε, δεν μας παρέπεμψε σε παιδοαλλεργιολόγο. Μόνο η παιδίατρος μας είπε κάποια στιγμή να το κοιτάξουμε......

Ο δερμογραφισμος δεν έχει καμία σχέση με ανησυχητικές αλλεργίες ή κρίσεις μην ανησυχείς. Εμένα που ήμουν σε άθλια κατάσταση κ γενικά εχω άπειρες αλλεργιες (σχεδόν σε όλες τις αντιβιωσεις, στο πεύκο, στο περδικάκι, σε ξηρούς καρπούς κ πολλά άλλα) ποτέ κανείς δε μου συνέδεσε την κνιδωση με αυτές, κ δεν είχα μόνο δερμογραφισμο αλλά γενικευμενη κνιδωση. Ακόμη κ όταν έκανα το τεστ σε ιδιώτη αλλεργιολογο κ το πήγα στο λαϊκό μου το πέταξαν στη μούρη. (Καλά, εκεί είχε βγει ότι έχω αλλεργία στη ντομάτα, στο πορτοκαλι, στα θαλασσινά, σε μύκητες της σκόνης, στο γρασίδι, στην ελιά χαχαχα κ σε πόσα ακόμα που δε θυμάμαι, είχα πάθει σοκ). Παρόλα αυτά όντως χρειάζεται αλλεργιολογο.

• Μου αρέσει 1

Λοιπόν Ειχ κι εγώ πάθει, δεν ξέρω αν θυμάται Καμμια σας το θέμα μου, Λενια μαζί το συζητούσαμε. Εγώ όταν γέννησα ξαφνικά από το πουθενά παρουσίασα Κνιδωση και δερμογταφισμο. Είχα πάντα βέβαια μετά που το ανέλυσα μια μικρή ευαισθησία. Δηλαδή άνα περιόδους με έπιανε μια περίεργη φαγούρα αλλά μου περνούσε. Από τα 15 μου περίπου για κάνα δυο βδομαδες κάθε δύο με 3 χρόνια. Μόλις λοιπον γέννησα έπαθα τρομερό σοκ. Έβγαζα καντηλες και πότε δεν κατάλαβα τι με πείραζε ακριβώς. Η ζέστη? Η κούραση? Το κρύο? Τα σφιχτά ρούχα? Ούτε κατάλαβα πότε. Πήγα σε 3 αλλεργιολογους κατέληξα σε έναν καλό στον Ερυθρό Σταύρο, μου είπε όπως σου ρθε θα σου φύγει και μπορεί σε περίοδο ορμονικης αλλαγής ή έντασης να σου ξαναβγεί. Έτσι κι έγινε. Μετά από 8 μήνες υποχώρησαν εντελώς. Έπαιρνα ξοζαλ οπότε φουντωνα. Με τα παιδιά δεν έχω ιδέα τι γιβεται. Καλύτερα συμβουλεύσου έναν παιδιαλλεργιολογο... 

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Κοίτα αν το θέμα είναι απλά δερμογραφισμός, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επειδή όμως μιλάς για κνίδωση, η κνίδωση κοντά στις μισές περιπτώσεις πάει μαζί με αγγειοοίδημα, το οποίο είναι επείγουσα ιατρική κατάσταση. Αν δεν σε αξιολογήσει αλλεργιολόγος, δεν μπορείς να ξέρεις.

https://www.drpetalas.gr/el/91-κνίδωση?gclid=CjwKCAjwtO7qBRBQEiwAl5WC23QPTncMoYkqWOQmGlvBtMQ6E1LX6tXR80WM4eyn1TAkrUGbG5kGIxoC-YkQAvD_BwE

https://www.paidiatros.com/asthenies/allergies/acute-urticaria-angioedema

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα