Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης. Αν χρειαστεί ινσουλίνη?


Recommended Posts

Λοιπόν πήρα καινούριο μηχανάκι κι οι τιμές του ταιριάζουν πάνω κατω με τα άλλα δύο των πεθερικών μου.  Το παλιό δικό μου εξακολουθεί να δείχνει περί τις 20 μονάδες πάνω.  Τσάμπα ο πανικός. Συνεχίζουμε με διατροφή βέβαια γιατί η καμπύλη ήταν παθολογικη κι ας ήταν ελαφρώς τσιμπημενη. Είμαι και μισό κιλό κάτω σε σχέση με 3 εβδομάδες πριν.  

 

ΟΥΦ

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/8/2019 at 1:23 ΜΜ, marakiz είπε:

Ναι το ξέρω πως το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά το μωράκι μου, θα κάνω ότι χρειαστεί. Απλά ξέρω πως η καλή αρχή στο θηλασμό είναι πολύ σημαντικό για την επίτευξη του χωρίς δυσκολίες. Με ένα απαιτητικό τρίχρονο στο σπίτι και χωρίς καμια σχεδόν βοήθεια το φαντάζομαι πολύ ζόρι να έχω έξτρα προβλήματα με το θηλασμό, πέρα από την απλή προσπάθεια.

Συμφωνώ με την Λένα σε ότι σου λέει. Εγώ στο δεύτερο έκανα καισαρική κ την πρώτη μέρα που δεν μπορούσα να σηκωθώ για να τον παίρνω μόνη μου τον έδιναν ξένο (τον θήλαζα στην αρχή λίγο αλλά το βράδυ καθόλου) κ μια χαρά κατέβηκε το γάλα μου κ έχω κ έντονη ροή!!!!!!! Οπότε μην αγχώνεσαι για την μια μέρα!! Όσο για το ότι έχεις τρίχρονο σε καταλαβαίνω. Κ εγώ σκεφτόμουν ότι αν δεν καταφέρω να θηλάσω όπως είχε συμβεί στο πρώτο δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω θηλαστρο κ να μου τρώει χρόνο απ' την μεγάλη μου κόρη... Κ σκεφτόμουν ακόμα ότι αν υπάρχει πολύ ζήλια δεν θα θηλάσω καν αλλά τλκ δεν μου πήγαινε η καρδιά τόσο μεράκι που το είχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/8/2019 at 12:01 ΜΜ, marakiz είπε:

Καλημέρα! Εγώ πάλι και τα προβλήματα μου!! :mrgreen:

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης τον οποίο αντιμετώπισα με διατροφή. Τώρα έχω πάλι διαβήτη, ξεκίνησα διατροφή λίγες μέρες όμως το πρωινό παραμένει υψηλό και φοβαμαι πως θα χρειαστώ ινσουλίνη τελικά. Έχω διαβάσει πως όταν παίζει ινσουλίνη υπάρχει πρωτόκολλο να παρακολουθείται το μωρό ένα 24ωρο προληπτικά. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με το θηλασμό? Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία να μου πει?

Εμένα το.νηστειας μου δεν έφτιαχνε με τίποτα . Γενικά επειδή είναι ορμονικο το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με το τι τρως το προηγουμενο βράδυ κλπ. Ανεβαίνει από μόνο του..εγώ ξεκίνησα τη βραδινή ινσουλινη με τις πιο λίγες μονάδες .όλα αυτά για το θηλασμό δε τα ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά πιστεύω πως από τη στιγμή που έχουμε ζάχαρο κυησης το μωρό είτε πάρουμε ινσουλίνη είτε όχι παρακολουθείται. Και γω αγχωνομαι πολύ .αλλά τουλαχιστον τώρα δεν αγχώνομαι για το νηστείας μου που αυτό τους νοιάζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zwi1989 είπε:

Εμένα το.νηστειας μου δεν έφτιαχνε με τίποτα . Γενικά επειδή είναι ορμονικο το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με το τι τρως το προηγουμενο βράδυ κλπ. Ανεβαίνει από μόνο του..εγώ ξεκίνησα τη βραδινή ινσουλινη με τις πιο λίγες μονάδες .όλα αυτά για το θηλασμό δε τα ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά πιστεύω πως από τη στιγμή που έχουμε ζάχαρο κυησης το μωρό είτε πάρουμε ινσουλίνη είτε όχι παρακολουθείται. Και γω αγχωνομαι πολύ .αλλά τουλαχιστον τώρα δεν αγχώνομαι για το νηστείας μου που αυτό τους νοιάζει περισσότερο.

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που το ρυθμισα με διατροφή δεν τον κρατησαν.  Μπορεί να τα παρακολουθούν απλά, ωστόσο  στη μονάδα μπαίνουν όταν παίρνεις ινσουλίνη.  Κι εννοείται εφόσον χρειάζεται δεν πειράζει. Εγώ προς το παρόν το ελέγχω με διατροφή,  έχω μετρήσεις 89-95 και είναι οι πιο ψηλές όλη την ημέρα,  τα μεταγευματικά μου είναι μια χαρά. Ακριβώς γιατί είναι ορμονικό,  ωστόσο εννοείται και παίζει ρόλο το τι έχεις φάει το προηγούμενο βράδυ,  μην σου πω γενικά όλη την ημέρα. Απλά σε κάποιες γυναίκες ρυθμίζεται με διατροφή (αυστηρή το τις περισσότερες φορές) σε κάποιες άλλες όμως όχι,  ότι κι αν κάνουν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που κάνανε ινσουλίνη,έχω ξεκινήσει με 4 μονάδες ρο βράδυ προχθές..Έπεσε λίγο το νηστελιας,δεν λέω,αλλά όχι πολύ.Σε πόσες μέρες αρχίσατε να βλέπετε πτώση μετά τη χρήση ινσουλίνης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...