Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα προσαρμογής στον παιδικό 21 μηνών


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Σίγουρα δεν θα έριχνα τα στάνταρ μου ως προς το είδος της τροφής που παρέχεται και την ποικιλία, δεν θα έλεγα να φάει πολλά ψωμοειδή πω μόνο κ μόνο για να φάει. Αλλά θα κατέφευγα στο "κρύψιμο" κρεάτων ή λαχανικών μέσα σε μάφιν ή πίτες ή ό,τι άλλο του φαινόταν πιο ελκυστικό.

Ναι αυτό το προσπαθώ κι εγώ..

 

Just now, Έσπερος είπε:

Τον παιδικό πάντως για παιδάκι αυτής της ηλικίας τον θεωρώ μεγάλο σοκ -δεν το λέω επικριτικά για την επιλογή σας, κι εγώ θα τον έστελνα αν δεν έβρισκα κοπέλα εμπιστοσύνης- οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να προσθεσεις άλλη μια πηγή έντασης. Οι παιδίατροι έχω καταλάβει ότι δεν θέλουν συ

Καλά κι εγώ έλεγα πως πριν τα 2 καλύτερα να μένουν σπίτι με τη μαμα αλλά λογω οικονομικών δε γίνεται. Επισης οι εναλλακτικές που υπάρχουν είναι ελάχιστες και κοστίζουν πολύ περισσοτερο

Just now, Έσπερος είπε:

Πέρα από τις παιδαγωγούς, μήπως να το δεις και πιο ψυχολογικά; Εννοώ πχ να της βάζεις μια μικρή ποσότητα φαγητού, ώστε να μην της φαίνεται αν φάει λίγο. Ή να μην ακούσει  κάποιο σχόλιο ότι πρέπει να φάει όλο της το φαγητό. Τέτοια κολπάκια δηλαδή για να φάει κάτι θρεπτικό αλλά με ευχάριστο τρόπο. 

Αυτό δε νομίζω να φταίει. Πολύ σπάνια ως ποτέ αδειαζει όλο της το πιάτο. Δεν έχει προβλημα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Σίγουρα είναι και το άγχος αποχωρισμού που είναι της ηλικίας. Αλλά το πώς το χειρίζεται κανείς (είτε γονιός, είτε νηπιαγωγός) κάνει τη διαφορά. Εγώ πιστεύω από μεριά μου ήμουν αρκετά σταθερή και συνεπής αλλα ταυτόχρονα προσπαθούσα να ειμαι κοντά της και με κατανόηση.  Αυτή η κατανόηση μου λείπει από πλευρά του νηπιαγωγείου. Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε μερικά πράγματα βοήθησε πολύ που την έστειλα. Έγινε πιο αυτόνομη πχ έχει μάθει ήδη να ντύνεται και να ξεντύνεται σχεδόν μόνη της, να φοράει παπούτσια, επίσης βελτιώθηκε η συναναστροφή της με άλλα παιδάκια, μοιράζεται πιο εύκολα και δέχεται την παρουσία τους. Πράγματα που πιστεύω πως αν δεν πήγαινε θα τα μάθαινε με πιο αργούς ρυθμούς. Ίσως όλη αυτή η μεγάλη προσπάθεια που κάνει να τα πάει καλά σε άλλους τομείς την έχει επηρεάσει και το βγάζει σαν πείσμα στο φαγητό.  

Σίγουρα αποκτά άλλες δεξιότητες εκεί. Αυτά βέβαια δεν είναι αναγκαίο να γίνουν στον παιδικό, απλως στο σπίτι ειμαστε πιο πολυ απο πανω τους κ τις αμελούμε, το ντυσιμο ειδικα. αυτο ειναι κατι που θέλω να δουλέψω γιατί βλέπω ενδιαφέρον για αυτονομία αλλα καμια φορα βιαζομαι κ τα κανω γρηγορα μονη μου. το ντυσιμο ειδικα, στο γδύσιμο συμμετέχει πιο πολυ. αναρωτιομουν σε τι βαθμο αυτοεξυπηρέτησης μπορουν να φτασουν σ αυτην την ηλικια αλλα αφου λες ότι. λες ότι μπορεί, θα επιμείνω κ εγώ κ θα το πω κ στην νταντά. 

 

 

για το φαγητό πάντως, πιστεύω ότι πρέπει να είναι μια διαδικασία ευχάριστη κ απόλαυσης. αν σ ενα παιδακι δεν αρεσει να τρωει συγκεκριμενη ωρα ή με φασαρια ή να ειναι κρυο το φαγητο κλπ, δεν νομιζω οτι πρεπει να το πιεσει κανεις. η πραγματικοτητα βέβαια ειναι πολλα παιδακια θα τρωνε στο σχολείο σε ολη τους τη σχολικη ζωή αλλά αυτό πιστεύω ο γονιός μπορεί να το παρακαμψεθ, να δίνει καλό πρωινό κ φαγητά που δεχεται το παιδι να φαει στο σχολείο (αν εχει την ευχέρεια αυτή) κ να αναπληρώνει στο σπίτι με κανονικό ζεστό φαγητό. εξαλλου κ στους ενηλικες δεν αρεσει παντα να τρωνε  σε πανεκιςτημιακες τραπεζαρίες ή στα διαλειμματα της δουλειάς ή σε προκαθορισμένη ωρα, πώς θα αναγκάσουμε τα παιδιά; καλό είναι να είναι κανείς ευέλικτος αλλά αυτό δεν επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σίγουρα αποκτά άλλες δεξιότητες εκεί. Αυτά βέβαια δεν είναι αναγκαίο να γίνουν στον παιδικό, απλως στο σπίτι ειμαστε πιο πολυ απο πανω τους κ τις αμελούμε, το ντυσιμο ειδικα. αυτο ειναι κατι που θέλω να δουλέψω γιατί βλέπω ενδιαφέρον για αυτονομία αλλα καμια φορα βιαζομαι κ τα κανω γρηγορα μονη μου. το ντυσιμο ειδικα, στο γδύσιμο συμμετέχει πιο πολυ. αναρωτιομουν σε τι βαθμο αυτοεξυπηρέτησης μπορουν να φτασουν σ αυτην την ηλικια αλλα αφου λες ότι. λες ότι μπορεί, θα επιμείνω κ εγώ κ θα το πω κ στην νταντά

Ναι κι εμένα προσπαθούσε μόνη της αλλά άλλες φορές από βιασύνη δεν την άφηνα κι άλλες που της έδινα την επιλογή προσπαθούσε αλλά δε με άφηνε εύκολα να της δείξω. Το κάνουν και τα δικά σας παιδια; έτσι δεν τα κατάφερνε.  Τώρα λίγο που βλέπει τα άλλα παιδιά, λίγο που στις νηπιαγωγούς δεν κάνει τα πεισματα που κάνει σε μενα, έγινε και πιο επιδέξια με τον καιρό, τα καταφέρνει μια χαρά. Μπορεί να χρειαστεί να της δείξω τη σωστή μεριά της μπλούζας ή να της σηκώσω το παντελονι στο σημειο του ποπου. Συνήθως την αφήνω να βάλει μόνη της πιτζάμες που είμαστε πιο χαλαρές και όχι τόσο συχνά τα πρωινά που δεν έχουμε χρόνο.

19 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. η πραγματικοτητα βέβαια ειναι πολλα παιδακια θα τρωνε στο σχολείο σε ολη τους τη σχολικη ζωή αλλά αυτό πιστεύω ο γονιός μπορεί να το παρακαμψεθ, να δίνει καλό πρωινό κ φαγητά που δεχεται το παιδι να φαει στο σχολείο (αν εχει την ευχέρεια αυτή) κ να αναπληρώνει στο σπίτι με κανονικό ζεστό φαγητό.

Ναι με προβληματίζει κι εμένα ιδιαίτερα αυτό. Δλδ από μωρό προσπαθώ να της μάθω να τρώει όποτε και όσο πεινάει και τώρα, ακόμα δεν είναι ούτε 2, πρέπει να συμβιβαστεί με το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου.  Πάντως το πρόγραμμα που είχε στο σπίτι δεν ήταν και πολύ διαφορετικό. Δλδ πρωινό έτρωγε κατά τις 8:30-9:00 λίγο και μετά γύρω στις 11:30, την ώρα που προσφέρουν και στον παιδικό φαγητό, έτρωγε το μεσημεριανό της. Με τη διαφορά πως το μεσημέρι έτρωγε καλά. Γι αυτό και προβληματίζομαι. Δεν ήταν δλδ οτι έτρωγε τελείως άλλες ώρες στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2019 at 7:43 PM, Astrien said:

Λοιπόν πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της ανέφερα το θέμα. Μου είπε πως η μικρή θα αρχίσει να τρώει έκεί όταν νιώσει έτοιμη και να μην αγχώνομαι. Επίσης μου πρότεινε στο σπιτι να της δίνω τα προκαθορισμένα γεύματα και όχι να την τάιζω ενδιάμεσα. Καθώς όπως ανέφερε έτσι το παιδι θα μάθει ότι αν δε φάει στον παιδικο θα μπορει να φαει στο σπιτι οτι και οποτε θέλει.  Η επόμενη ενημέρωση την άλλη βδομαδα μετά τη συνάντηση με τη νηπιαγωγό.

Εγώ να ρωτήσω κάτι ? Γιατί είναι κακό το παιδί να ξέρει πως αν δεν φάει στον παιδικό μπορεί να φάει σπίτι του?Αν θυμάμαι κιόλας καλά έχετε περιθώριο να πάρει βάρος η κόρη σου,  δηλαδή αν χρειαστεί έξι μήνες για να νιώσει ασφάλεια? θα μένει έτσι έξι μήνες?

Άκυρη λίγο η τοποθέτηση της παιδιάτρου, ένα παιδί σε αυτή την ηλικία πρέπει να τρώει, και να μην χάνει γεύματα ως τιμωρία που δεν έφαγε στο σχολείο, άσε που με αυτόν τον τρόπο νομίζω πως θα αντιπαθήσει ακόμα περισσότερο το σχολείο.

Just now, Astrien said:

. Δλδ από μωρό προσπαθώ να της μάθω να τρώει όποτε και όσο πεινάει και τώρα, ακόμα δεν είναι ούτε 2, πρέπει να συμβιβαστεί με το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου.  Πάντως το πρόγραμμα που είχε στο σπίτι δεν ήταν και πολύ διαφορετικό. Δλδ πρωινό έτρωγε κατά τις 8:30-9:00 λίγο και μετά γύρω στις 11:30, την ώρα που προσφέρουν και στον παιδικό φαγητό, έτρωγε το μεσημεριανό της. Με τη διαφορά πως το μεσημέρι έτρωγε καλά. Γι αυτό και προβληματίζομαι. Δεν ήταν δλδ οτι έτρωγε τελείως άλλες ώρες στο σπίτι. 

Ένα παιδί αυτής της ηλικίας πρέπει να τρώει όταν πεινάει, και όχι όποτε εμείς θέλουμε. Οκ δεν λέω βολικό το πρόγραμμα για όλους και απαραίτητο για το παιδί όμως αφού βλέπεις πως δεν της βγαίνει γιατί να την πιέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι ? Γιατί είναι κακό το παιδί να ξέρει πως αν δεν φάει στον παιδικό μπορεί να φάει σπίτι του?Αν θυμάμαι κιόλας καλά έχετε περιθώριο να πάρει βάρος η κόρη σου,  δηλαδή αν χρειαστεί έξι μήνες για να νιώσει ασφάλεια? θα μένει έτσι έξι μήνες?

Άκυρη λίγο η τοποθέτηση της παιδιάτρου, ένα παιδί σε αυτή την ηλικία πρέπει να τρώει, και να μην χάνει γεύματα ως τιμωρία που δεν έφαγε στο σχολείο, άσε που με αυτόν τον τρόπο νομίζω πως θα αντιπαθήσει ακόμα περισσότερο το σχολείο.

Ένα παιδί αυτής της ηλικίας πρέπει να τρώει όταν πεινάει, και όχι όποτε εμείς θέλουμε. Οκ δεν λέω βολικό το πρόγραμμα για όλους και απαραίτητο για το παιδί όμως αφού βλέπεις πως δεν της βγαίνει γιατί να την πιέσεις?

 

Και εμένα η κόρη μου έτρωγε ελάχιστα έως καθόλου στον παιδικό. Όταν σχόλαγε και την έπαιρνε η γιαγιά σπίτι, της έδινε ξανά φαγητό και έτρωγε όσο ήθελε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς καταλαβαίνουμε πόσο έφαγε στον παιδικό από το πόσο τρώει όταν γυρίζει σπίτι. Δεν είναι από τα παιδιά που θα φάνε κάτι επειδή το τρώνε τα υπόλοιπα και δεν παίρνει από πίεση (ούτε και θέλω να είμαι ειλικρινής). Υπάρχει φαγητό σπίτι και αν πεινάει θα φάει. Από κάποια ηλικία και μετά, σταμάτησα να είμαι αυστηρή ως προς το πρόγραμμα. Και αν έμαθα κάτι από τη διαιτολόγο μου είναι ότι δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες. Κάποιες μέρες θα αργήσει να πεινάσει, κάποιες θα θέλει λιγότερο, κάποιες θα πεινάει συνεχώς! Με ενδιαφέρει να τρώει κυρίως ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Astrien είπε:

Πάντως το πρόγραμμα που είχε στο σπίτι δεν ήταν και πολύ διαφορετικό. Δλδ πρωινό έτρωγε κατά τις 8:30-9:00 λίγο και μετά γύρω στις 11:30, την ώρα που προσφέρουν και στον παιδικό φαγητό, έτρωγε το μεσημεριανό της. Με τη διαφορά πως το μεσημέρι έτρωγε καλά. Γι αυτό και προβληματίζομαι. Δεν ήταν δλδ οτι έτρωγε τελείως άλλες ώρες στο σπίτι. 

Μπορεί απλώς να της αρέσει να τρώει με την παρέα σας. Μήπως έγινε κάτι με κάποιο άλλο παιδάκι; Να της πήραν το φαγητό ή να της έκαναν κάποιο σχόλιο; Ή μήπως είδε κάτι που τρώνε τα άλλα παιδάκια και ζήλεψε; Νομίζω ότι πρέπει να δεις αν έγινε κάτι σχετικό με το φαγητό που την έκανε να νιώσει άσχημα, και να καλύψεις αυτήν την ανασφάλεια (χωρίς όμως να τη συνδέσεις με το αν θα τρώει) και στη συνέχεια να εστιάσεις στο τι θα έιναι δεκτική να φάει εκεί που να την κρατήσει απλώς, και μετά να φτιάξετε τον ρυθμό στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι ? Γιατί είναι κακό το παιδί να ξέρει πως αν δεν φάει στον παιδικό μπορεί να φάει σπίτι του?Αν θυμάμαι κιόλας καλά έχετε περιθώριο να πάρει βάρος η κόρη σου,  δηλαδή αν χρειαστεί έξι μήνες για να νιώσει ασφάλεια? θα μένει έτσι έξι μήνες?

Άκυρη λίγο η τοποθέτηση της παιδιάτρου, ένα παιδί σε αυτή την ηλικία πρέπει να τρώει, και να μην χάνει γεύματα ως τιμωρία που δεν έφαγε στο σχολείο, άσε που με αυτόν τον τρόπο νομίζω πως θα αντιπαθήσει ακόμα περισσότερο το σχολείο.

Ένα παιδί αυτής της ηλικίας πρέπει να τρώει όταν πεινάει, και όχι όποτε εμείς θέλουμε. Οκ δεν λέω βολικό το πρόγραμμα για όλους και απαραίτητο για το παιδί όμως αφού βλέπεις πως δεν της βγαίνει γιατί να την πιέσεις?

Όχι δεν είπε αυτό. Απλά επειδή της είπα πως όταν δεν τρώει φαγητό ούτε στο σπίτι, δοκιμάζω μήπως φάει κάτι άλλο και έτσι της δίνω κάθε 1-2 ώρες κάτι πχ γιαούρτι κριτσινια, φρούτα  κτλ. Πάνω σε αυτά μου είπε πωςνα μην της δίνω ότι να ναι αλλά να τηρώ το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Όχι δεν είπε αυτό. Απλά επειδή της είπα πως όταν δεν τρώει φαγητό ούτε στο σπίτι, δοκιμάζω μήπως φάει κάτι άλλο και έτσι της δίνω κάθε 1-2 ώρες κάτι πχ γιαούρτι κριτσινια, φρούτα  κτλ. Πάνω σε αυτά μου είπε πωςνα μην της δίνω ότι να ναι αλλά να τηρώ το προγραμμα.

αν της δίνεις συνεχώς κάτι μπορεί όντως να χορταίνει. εγγ θα ελεγα να προσφέρεις το γευμα, αν δεν το φαει να της πεις οτι μπορει να το ζητησει οποτε θελει, αν περασει κανενα διωρο να της το θυμισεις κ να της δωσεις δυο επιλογες κανονικού γευματος δλδ φαγητο κ γιαουρτι ή φαγητο κ αυγο ή φαγητο κ σαλατα. μην δωσεις δλδ κριτσίνια, φρουτα κ τετοια που μπορει να κοψουν την πεινα στιγμιαία κ μετα να ξεχαστεί. γενικα μονη της θα ζητησει φαγητο; αν ζητησει θα φαει αυτο που της προσφέρεις ή θα το απορρίψει; μηπως ο γιατρος εννοουσε απλα να μην της γεμίζεις το στομαχι με τσιμπολογηματα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αν της δίνεις συνεχώς κάτι μπορεί όντως να χορταίνει. εγγ θα ελεγα να προσφέρεις το γευμα, αν δεν το φαει να της πεις οτι μπορει να το ζητησει οποτε θελει, αν περασει κανενα διωρο να της το θυμισεις κ να της δωσεις δυο επιλογες κανονικού γευματος δλδ φαγητο κ γιαουρτι ή φαγητο κ αυγο ή φαγητο κ σαλατα. μην δωσεις δλδ κριτσίνια, φρουτα κ τετοια που μπορει να κοψουν την πεινα στιγμιαία κ μετα να ξεχαστεί. γενικα μονη της θα ζητησει φαγητο; αν ζητησει θα φαει αυτο που της προσφέρεις ή θα το απορρίψει; μηπως ο γιατρος εννοουσε απλα να μην της γεμίζεις το στομαχι με τσιμπολογηματα; 

Δλδ να χορταινει από τι; από τις 8 το πρωι που έχει φάει κυριολεκτικα 2-3 μπουκιές ψωμι; αν δε φάει κάτι μέχρι τις 15-15:30 και της προσφέρω φαγητό και πάλι δε φάει μετά με πιάνει άγχος και της δίνω όλο κάτι που ξέρω ότι θα της ανοίξει την όρεξη.. κανένα φρουτάκι ή κριτσινια κτλ. Γιαούρτι και αβγο δεν θέλει να φαει τελευταία. Ή τρωει λιγο και το αφήνει.Επομένως ψάχνω εναλλακτικες. Δίνω δλδ αλλα πιο αραια. Πάντως από την Πέμπτη σα να τρώει κάπως καλύτερα..  Σήμερα της έβαλα το αγαπημένο της σπανακορυζο και έφαγε σχεδόν το μισό. Πάμε καλύτερα! :) μονη της ζητάει σπάνια φαγητό. Αν δεν της αρέσει αυτό που της προσφέρω τότε απλά δεν τρώει. Υπάρχουν βέβαια και οι φορές που μου ζητάει κάτι συγκεκριμένο συνήθως καμία μπανανα ή μπρετσελ ή τελευταία αγέλ. γάλα. Αλλά όπως είπα δεν είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Astrien είπε:

Δλδ να χορταινει από τι; από τις 8 το πρωι που έχει φάει κυριολεκτικα 2-3 μπουκιές ψωμι; αν δε φάει κάτι μέχρι τις 15-15:30 και της προσφέρω φαγητό και πάλι δε φάει μετά με πιάνει άγχος και της δίνω όλο κάτι που ξέρω ότι θα της ανοίξει την όρεξη.. κανένα φρουτάκι ή κριτσινια κτλ. Γιαούρτι και αβγο δεν θέλει να φαει τελευταία. Ή τρωει λιγο και το αφήνει.Επομένως ψάχνω εναλλακτικες. Δίνω δλδ αλλα πιο αραια. Πάντως από την Πέμπτη σα να τρώει κάπως καλύτερα..  Σήμερα της έβαλα το αγαπημένο της σπανακορυζο και έφαγε σχεδόν το μισό. Πάμε καλύτερα! :) μονη της ζητάει σπάνια φαγητό. Αν δεν της αρέσει αυτό που της προσφέρω τότε απλά δεν τρώει. Υπάρχουν βέβαια και οι φορές που μου ζητάει κάτι συγκεκριμένο συνήθως καμία μπανανα ή μπρετσελ ή τελευταία αγέλ. γάλα. Αλλά όπως είπα δεν είναι ο κανόνας.

Εντάξει αυτό το άγχος το καταλαβαίνω. αλλά πιστεύω ότι μπορεί να συνήθισε πιο ευχάριστες γεύσεις και ίσως να βολεύτηκε. όχι απαραίτητα να χόρτασε αλλά να μην έχει αίσθημα πείνας. μπορεί κ η ψυχολογία να τα κάνει να μην νιώθουν πείνα. βλέπω κ τον δικό μου, παιδί που τρώει μεγάλες ποσότητες, όταν πεισμώσει απορώ πώς αντέχει, κι όμως αντέχει. απλώς το έχει κάνει 3-4 φορές μόνο κ δεν με προβληματίζει ως προς την ανάπτυξη. πάντως πιστεύω είναι προτιμότερο ναν φάει λίγο αυγό ή γιαούρτι κ να το αφήσει, παρά να φάει κριτσίνι ή ψωμάκι ή κ φρούτο (όχι ότι έχω κάτι με το φρούτο, απλώς είναι γλυκό, τρώγεται ευχάριστα, καταλαβαίνω γιατί το προτιμάει). 

 

Από δόντια σε τι φάση είστε; Κυνόδοντες έβγαλε; Ο δικός μου τους βγάζει τώρα και δαγκώνει με μανία. Μήπως είναι κ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει αυτό το άγχος το καταλαβαίνω. αλλά πιστεύω ότι μπορεί να συνήθισε πιο ευχάριστες γεύσεις και ίσως να βολεύτηκε. όχι απαραίτητα να χόρτασε αλλά να μην έχει αίσθημα πείνας. μπορεί κ η ψυχολογία να τα κάνει να μην νιώθουν πείνα. βλέπω κ τον δικό μου, παιδί που τρώει μεγάλες ποσότητες, όταν πεισμώσει απορώ πώς αντέχει, κι όμως αντέχει. απλώς το έχει κάνει 3-4 φορές μόνο κ δεν με προβληματίζει ως προς την ανάπτυξη. πάντως πιστεύω είναι προτιμότερο ναν φάει λίγο αυγό ή γιαούρτι κ να το αφήσει, παρά να φάει κριτσίνι ή ψωμάκι ή κ φρούτο (όχι ότι έχω κάτι με το φρούτο, απλώς είναι γλυκό, τρώγεται ευχάριστα, καταλαβαίνω γιατί το προτιμάει). 

 

Από δόντια σε τι φάση είστε; Κυνόδοντες έβγαλε; Ο δικός μου τους βγάζει τώρα και δαγκώνει με μανία. Μήπως είναι κ αυτό.

Μα  ουσιαστικά με μισό αβγό πάλι δε θα χορτάσει και θα έχω στο μυαλό μου ότι μετά από λίγο κάτι πρέπει να της δώσω. Το ίδιο και το αυτό.  Τώρα μεγαλώνουν  ο 3ος και 4ος κυνόδοντας και είναι ζόρικα.  Το πολυ δύσκολο ομως ήταν μέχρι να σκάσουν. Εκει περάσαμε πάλι μεγαλες αϋπνίες. Έβαζε τα πάντα στο στομα όπως λες. Έχει 2-3 βδομάδες είναι πιο καλά. Έχει να κάνει και με αυτό σίγουρα. Κι άλλες φορές όταν έβγαζε δόντι δεν έτρωγε καλά. Πχ προτιμούσε συνήθως κρύα όπως το γιαούρτι και σκληρά τρόφιμα  αλλά όταν πεινούσε πολύ όλο και κάτι θα έτρωγε. Ήμουν κι εγώ από πάνω βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Μα  ουσιαστικά με μισό αβγό πάλι δε θα χορτάσει και θα έχω στο μυαλό μου ότι μετά από λίγο κάτι πρέπει να της δώσω. Το ίδιο και το αυτό. 

Μην το βλέπεις όμως σαν ποσότητα. μισό αβγό ή πέντε κουταλιές γιαούρτι είναι κάτι συγκεκριμένο κ θρεπτικό. ένα ψωμάκι ή ένα κριτσίνι δεν είναι το ίδιο, απλώς γεμίζει εκείνη την ώρα το στομάχι και ξεγελάει. Αλλά δεν συνεχίζω γιατί κάνω σαν αυτές από τη γνωστή ομάδα!!!! το άγχος σου το καταλαβαίνω πάντως αλλά θα έλεγα να την αφήσεις λίγο να αναζητήσει το φαγητό, όχι από τιμωρία, αλλά σαν προσωπική συνειδητοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μην το βλέπεις όμως σαν ποσότητα. μισό αβγό ή πέντε κουταλιές γιαούρτι είναι κάτι συγκεκριμένο κ θρεπτικό. ένα ψωμάκι ή ένα κριτσίνι δεν είναι το ίδιο, απλώς γεμίζει εκείνη την ώρα το στομάχι και ξεγελάει. Αλλά δεν συνεχίζω γιατί κάνω σαν αυτές από τη γνωστή ομάδα!!!! το άγχος σου το καταλαβαίνω πάντως αλλά θα έλεγα να την αφήσεις λίγο να αναζητήσει το φαγητό, όχι από τιμωρία, αλλά σαν προσωπική συνειδητοποίηση. 

Ναι το έχω σκεφτεί κι αυτό αλλά όπως ανέφερα και πιο πάνω  σκοπεύω να δείξω λίγο κατανόηση και ανοχή ακόμα μέχρι να πάρει λίγο τα πάνω της στον παιδικό και μετά δε θα αφήνω τόσα περιθώρια. Αυτή τη γνωστή ομάδα που αναφέρετε συνέχεια πώς την λένε; μου έχετε κινήσει την περιέργεια.

 

Σήμερα ήταν η μεγάλη συνάντηση! Στο θέμα του φαγητού λοιπόν μου είπαν πως μέχρι πρόσφατα όταν ερχόταν η ώρα του γεύματος, έβγαζαν το τάπερ από την τσάντα του παιδιού, τη ρωτούσαν αν  θέλει να φάει και αφού απαντούσε όχι, το ξαναέβαζαν μέσα. :Ο ώσπου πριν από περίπου 3 βδομάδες παρατήρησα πως ένα βαθύ δοχείο θερμό που της έβαζα το φαγητό ήταν άθικτο και τις παρακαλεσα να βάζουν το φαγητό σε ένα πιάτο ώστε να το βλέπει και να τσιμπάει ότι της αρεσει, πιο πολυ σκεπτόμενη ότι απλά τα άφηναν μέσα στο τάπερμπροστά της. Όταν λοιπόν έκαναν όπως τις προετρεψα, το παιδί άρχισε να τρώει!! Οπως ανεφερε κατα λεξη η μικρή ειδε το θεμα του φαγητου σαν ενα παιχνιδι εξουσίας. Αφού λοιπόν σύμφωνα με τα λεγόμενα της άρχισε να τρώει, είναι θέμα επιλογής το ποσό και τι θα φάει.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

, έβγαζαν το τάπερ από την τσάντα του παιδιού, τη ρωτούσαν αν  θέλει να φάει και αφού απαντούσε όχι, το ξαναέβαζαν μέσα.

:blink:

Μου φαίνεται πολύ παραξενο! Ειδικά στην φάση των terrible twos ό,τι και να τα ρωτήσεις όχι θα πούνε! 

Το ορθότερο είναι ένα ανοιχτό τάπερ ή φαγητό στο πιάτο όπως ειπες και το παιδί να φάει όσο θέλει! 

 

 

 

On 14/10/2019 at 1:22 ΜΜ, Astrien είπε:

Μπορεί να χρειαστεί να της δείξω τη σωστή μεριά της μπλούζας ή να της σηκώσω το παντελονι στο σημειο του ποπου. Συνήθως την αφήνω να βάλει μόνη της πιτζάμες που είμαστε πιο χαλαρές και όχι τόσο συχνά τα πρωινά που δεν έχουμε χρόνο.

Να σε ρωτησω κάτι πρακτικό μιας και προσπαθώ να μάθω τον δικό μου να ντύνεται, την αφήνεις να τα βάλει εξ ολοκλήρου μόνη της ή της βάζεις πχ τα ποδαρακια? Επίσης ντύνεται καθιστή ή όρθια? Μπλούζα πως βάζει? Πρώτα χερακια ή κεφάλι?

   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τοσο απλο, απλα να δείξουν το φαγητο στο παιδι:rolleyes:

Χαίρομαι που πάει καλυτερα

Θα πεταχτώ να πω εγώ πως ντυνομαστε

Τελειως μόνος το ξεκινάει, τον βολεύει να είναι στο πατωμα για το παντελονι, στην μπλουζα πρώτα βάζει το κεφαλι

Δυσκολεύεται με τα κοντομανικα, κουμπιά δ κουμπώνει, μονο κανένα τρουκ, κ οταν ξυπναει δ μπορει ούτε τον δρόμο για το σαλόνι να βρει, οποτε τον βοηθαω

Εμεις στον παιδικο δ καναμε ακομη ενημέρωση, δ ξερω πως βγαλανε άκρη, πάντως τα βρήκαν μεταξύ τους. Πχ στο φαι κάθε φορά ήταν σημειωμένο ότι εφαγε όλο εκτός από μια μέρα. Ο μικρος όμως πχ σήμερα μου είπε εφαγε μόνο πατατα. Δ με πειραζει τόσο, γτ όταν γυρναμε είναι η ώρα που τρώμε εμεις, έχω πάντα κανονικά φαι για την μεγάλη, οποτε αν θελει τρωει. Αλλες φορες κανονικά ένα πιάτο άλλες μόνο σαλατα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Τοσο απλο, απλα να δείξουν το φαγητο στο παιδι:rolleyes:

Χαίρομαι που πάει καλυτερα

Θα πεταχτώ να πω εγώ πως ντυνομαστε

Τελειως μόνος το ξεκινάει, τον βολεύει να είναι στο πατωμα για το παντελονι, στην μπλουζα πρώτα βάζει το κεφαλι

Δυσκολεύεται με τα κοντομανικα, κουμπιά δ κουμπώνει, μονο κανένα τρουκ, κ οταν ξυπναει δ μπορει ούτε τον δρόμο για το σαλόνι να βρει, οποτε τον βοηθαω

Εμεις στον παιδικο δ καναμε ακομη ενημέρωση, δ ξερω πως βγαλανε άκρη, πάντως τα βρήκαν μεταξύ τους. Πχ στο φαι κάθε φορά ήταν σημειωμένο ότι εφαγε όλο εκτός από μια μέρα. Ο μικρος όμως πχ σήμερα μου είπε εφαγε μόνο πατατα. Δ με πειραζει τόσο, γτ όταν γυρναμε είναι η ώρα που τρώμε εμεις, έχω πάντα κανονικά φαι για την μεγάλη, οποτε αν θελει τρωει. Αλλες φορες κανονικά ένα πιάτο άλλες μόνο σαλατα

 Ναι και εμείς έτσι ντυνομαστε. Δλδ κάθεται στο πάτωμα βάζει μόνη της τα ποδαράκια (βέβαια αν είναι κανένα στενό κολάν  μπορεί λίγο να βοηθήσω) και μετά τη βοηθάω μόνο να το σηκώσει από πίσω. Κουμπιά ακόμα δεν μπορεί να ακουμπήσει αν και το προσπαθεί. Αλλά φροντίζω να έχω άνετα ρούχα. Στην μπλούζα ξεκινάει με το κεφάλι και αφού το βάλει κοιτάω αν είναι από τη σωστή μεριά και τη γυρίζω αναλόγως. Τώρα τελευταια της λέω πχ ότι το χαρτάκι μπαίνει πίσω ή αν έχει κάποιο χτυπητο σχέδιο οτι αυτο το βαζουμε μπροστά. Έπειτα τα χέρια τα βάζει μόνη της. Αν δεν τα βρίσκει τοτε τις τραβάω τα μανικια να έρθουν σε σημείο που μπορεί να τα δει. Πρώτα πάντως έμαθε να ξεντύνεται μόνη της. Είναι πιο εύκολο. Μια φορά που ήθελε να κάνει μπάνιο πήγε μόνη της μέσα στο δωμάτιο και ξεντυθηκε και μετά έρχεται με την πετσέτα στο χέρι και μου λέει "πλιτσ  πλιτσ"! Έψαχνα ποιος την ξεντυσε! :) Επίσης όπως είπα και πιο πάνω καθιέρωσαμε 1 φορά την ημέρα την όλη διαδικασία γτ παραπάνω δεν προλαβαίνουμε, καθώς ενδιάμεσα όλο και κάνουμε ένα διάλειμμα για παιχνίδι. Αυτό που τη βοήθησε να μείνει πιο συγκεντρωμένη είναι οταν της είπα πως μαζί με εμένα θα την παρακολουθέί η αγαπημένη της κούκλα για να μάθει κι αυτή πως ντυνομαστε.  Γενικά θέλει πολλή επιβράβευση γτ ειναι κατι δύσκολο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

 Ναι και εμείς έτσι ντυνομαστε. Δλδ κάθεται στο πάτωμα βάζει μόνη της τα ποδαράκια (βέβαια αν είναι κανένα στενό κολάν  μπορεί λίγο να βοηθήσω) και μετά τη βοηθάω μόνο να το σηκώσει από πίσω. Κουμπιά ακόμα δεν μπορεί να ακουμπήσει αν και το προσπαθεί. Αλλά φροντίζω να έχω άνετα ρούχα. Στην μπλούζα ξεκινάει με το κεφάλι και αφού το βάλει κοιτάω αν είναι από τη σωστή μεριά και τη γυρίζω αναλόγως. Τώρα τελευταια της λέω πχ ότι το χαρτάκι μπαίνει πίσω ή αν έχει κάποιο χτυπητο σχέδιο οτι αυτο το βαζουμε μπροστά. Έπειτα τα χέρια τα βάζει μόνη της. Αν δεν τα βρίσκει τοτε τις τραβάω τα μανικια να έρθουν σε σημείο που μπορεί να τα δει. Πρώτα πάντως έμαθε να ξεντύνεται μόνη της. Είναι πιο εύκολο. Μια φορά που ήθελε να κάνει μπάνιο πήγε μόνη της μέσα στο δωμάτιο και ξεντυθηκε και μετά έρχεται με την πετσέτα στο χέρι και μου λέει "πλιτσ  πλιτσ"! Έψαχνα ποιος την ξεντυσε! :) Επίσης όπως είπα και πιο πάνω καθιέρωσαμε 1 φορά την ημέρα την όλη διαδικασία γτ παραπάνω δεν προλαβαίνουμε, καθώς ενδιάμεσα όλο και κάνουμε ένα διάλειμμα για παιχνίδι. Αυτό που τη βοήθησε να μείνει πιο συγκεντρωμένη είναι οταν της είπα πως μαζί με εμένα θα την παρακολουθέί η αγαπημένη της κούκλα για να μάθει κι αυτή πως ντυνομαστε.  Γενικά θέλει πολλή επιβράβευση γτ ειναι κατι δύσκολο ακομα.

Μπράβο της! :)

 

Είναι πολύ σημαντικό που καταφέρνει και ντυνεται-ξεντυνεται μόνη της και δεν είναι ούτε δυο! Φτου φτου να μην την ματιασω! Είναι μεγάλο κατόρθωμα πιστεύω βλέποντας τον δικό μου που δυσκολεύεται ακόμα. 

   Βασικά στην αρχή που έδειξε ενδιαφέρον δεν είχα την υπομονη και τον χρονο να περιμένω και τον εντυνα εγώ για πιο γρήγορα. Αργοτερα, όταν τον παροτρυνα βαριοταν, εκνευριζοταν και δεν είχε υπομονή. Τελευταία προσπαθώ να τον ιντριγκαρω με παιχνιδια και πολλή επιβράβευση. Πράγματι βλέπω διαφορα και κάθε φορά τα καταφέρνει όλο και καλύτερα! Ψάχνω τρόπους να τον διευκολυνω για αυτό σε ρωτησα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μπράβο της! :)

 

Είναι πολύ σημαντικό που καταφέρνει και ντυνεται-ξεντυνεται μόνη της και δεν είναι ούτε δυο! Φτου φτου να μην την ματιασω! Είναι μεγάλο κατόρθωμα πιστεύω βλέποντας τον δικό μου που δυσκολεύεται ακόμα. 

   Βασικά στην αρχή που έδειξε ενδιαφέρον δεν είχα την υπομονη και τον χρονο να περιμένω και τον εντυνα εγώ για πιο γρήγορα. Αργοτερα, όταν τον παροτρυνα βαριοταν, εκνευριζοταν και δεν είχε υπομονή. Τελευταία προσπαθώ να τον ιντριγκαρω με παιχνιδια και πολλή επιβράβευση. Πράγματι βλέπω διαφορα και κάθε φορά τα καταφέρνει όλο και καλύτερα!

Αν δεν είχε πάει παιδικό πιστεύω ούτε κι εμείς θα το είχαμε καταφέρε. Βοήθησε πολύ που έβλεπε και τα άλλα παιδιά. Είναι δύσκολο και χρονοβόρο.

Σύντομα θα τα πάει πολύ καλύτερα.. Πάντα βρίσκεις τον τρόπο όταν το παίρνεις απόφαση!; )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...