Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα προσαρμογής στον παιδικό 21 μηνών


Recommended Posts

Just now, Lenia16 είπε:

Στο δικό μας που φέτος πήραν όλα τα παιδιά, στο παιδικό τμήμα είναι 3:28. Κ η τρίτη είναι μπαλαντέρ.<_< Το 2:10 είναι όντως ονειρικό.

Ναι οι αναλογίες για τμήματα από 3ετών και πάνω είναι διαφορετικές κι εδώ. 1:12 αν δεν κάνω λάθος. Τα παιδιά από αυτές τις ηλικίες όμως γίνονται και πιο αυτόνομα. Μπορούν να φάνε μόνα τους, πηγαίνουν τα περισσότερα τουαλέτα κτλ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Astrien said:

Χαχαχα όχι και ονειρικό! Σκέψου ότι είναι 10 παιδια ηλικίας 1-3. Που σημαίνει ότι αν η μια βγει για λίγο έξω, είτε γιατί πρέπει να αλλάξει μια πάνα είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο(που πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) η άλλη μένει με 9 παιδια. Μερικά από αυτά μάλιστα μπορεί ακόμα να μην περπατάνε και να τα έχουν συχνά αγκαλιά. Στα καλά νηπιαγωγεία η αναλογία είναι 3:10. Αλλά απ ότι είχε αναφερθεί και σε άλλη συζήτηση και στην Ελλάδα η αναλογία για αντίστοιχες ηλικίες αν θυμάμαι καλα είναι 2:12.  Όχι κι άσχημα λοιπόν.

Μέχρι τώρα δεν έπιανε ιδιαίτερα το κόλπο με τα σχέδια. Ούτε στο σπίτι. Αν μια γεύση δεν της αρεσει δεν την τρώει σε κανένα σχήμα. Το πολυ πολύ να δοκίμαζε ένα κομμάτι. Βέβαια όσο μεγαλώνει νομίζω θα την προσελκύουν πιο πολυ τέτοια κόλπα επομένως θα ξαναδοκιμασω. :)

Ναι μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Στόχος μου δεν είναι να μπω στο μάτι της νηπιαγωγού ούτε να το παίξω έξυπνη.  Απλά επειδή η κατάσταση δε βλέπω να βελτιώνεται σε αυτό το θέμα με προβληματίζει πως να το προσεγγίσω. Φαγητο της δίνω ούτως ή άλλως από το σπίτι. Και φροντίζω να περιέχει και κάτι που ξέρω ότι της αρεσει πολύ.

 

Just now, Lenia16 said:

Στο δικό μας που φέτος πήραν όλα τα παιδιά, στο παιδικό τμήμα είναι 3:28. Κ η τρίτη είναι μπαλαντέρ.<_< Το 2:10 είναι όντως ονειρικό.

Εμένα μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις ότι σε άλλα νηπιαγωγεία είναι 3:10. Μου κανει εντυπωση που δεν υπάρχει ανώτατο όριο βασει νόμου, ή προφανώς υπάρχει και είναι 2:10. Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου ονειρικό (καταλαβαίνω βέβαια ότι για δεδομένα Ελλάδας είναι πολύ καλύτερο),  δεδομένου όπως λες και εσύ όταν φεύγει η μία για λίγο μένει η άλλη με 10 παιδιά που τα μισά από αυτά μπορεί και να μην περπατάνε καν. Εδώ το ανώτατο όριο είναι 1 ενηλικας ανά 3 παιδάκια, άρα 3:9. Και αυτό όταν τα παιδάκια είναι όλα υγιή. Στον παιδικό της κόρης μου υπάρχει ένα παιδάκι με κινητικά προβλήματα οπότε νομίζω ότι έχουν μια έξτρα υπάλληλο στην βάρδια συνήθως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις ότι σε άλλα νηπιαγωγεία είναι 3:10. Μου κανει εντυπωση που δεν υπάρχει ανώτατο όριο βασει νόμου, ή προφανώς υπάρχει και είναι 2:10. Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου ονειρικό (καταλαβαίνω βέβαια ότι για δεδομένα Ελλάδας είναι πολύ καλύτερο),  δεδομένου όπως λες και εσύ όταν φεύγει η μία για λίγο μένει η άλλη με 10 παιδιά που τα μισά από αυτά μπορεί και να μην περπατάνε καν. Εδώ το ανώτατο όριο είναι 1 ενηλικας ανά 3 παιδάκια, άρα 3:9. Και αυτό όταν τα παιδάκια είναι όλα υγιή. Στον παιδικό της κόρης μου υπάρχει ένα παιδάκι με κινητικά προβλήματα οπότε νομίζω ότι έχουν μια έξτρα υπάλληλο στην βάρδια συνήθως 

Ανώτατο όριο γτ να υπάρχει. Το κατώτατο είναι 2:10. Αν ένα νηπιαγωγείο έχει την ευχέρεια να πληρώνει και τρίτη νηπιαγωγό γτ να το απαγορεύσουν; δεν καταλαβα

Just now, Chrysoum είπε:

Στον παιδικό της κόρης μου υπάρχει ένα παιδάκι με κινητικά προβλήματα οπότε νομίζω ότι έχουν μια έξτρα υπάλληλο στην βάρδια συνήθως 

Ναι κι εδώ υπάρχει έξτρα άτομο για παιδια με προβλήματα ή άτομο που έρχεται λίγες ώρες την εβδομάδα ως ενίσχυση για παιδια με γλωσσικά προβλήματα 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Astrien said:

Ανώτατο όριο γτ να υπάρχει. Το κατώτατο είναι 2:10. Αν ένα νηπιαγωγείο έχει την ευχέρεια να πληρώνει και τρίτη νηπιαγωγό γτ να το απαγορεύσουν; δεν καταλαβα

Ναι κι εδώ υπάρχει έξτρα άτομο για παιδια με προβλήματα ή άτομο που έρχεται λίγες ώρες την εβδομάδα ως ενίσχυση για παιδια με γλωσσικά προβλήματα 

Κατώτατο τότε εννοούσα!!! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Astrien said:

Χαχαχα όχι και ονειρικό! Σκέψου ότι είναι 10 παιδια ηλικίας 1-3. Που σημαίνει ότι αν η μια βγει για λίγο έξω, είτε γιατί πρέπει να αλλάξει μια πάνα είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο(που πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) η άλλη μένει με 9 παιδια. Μερικά από αυτά μάλιστα μπορεί ακόμα να μην περπατάνε και να τα έχουν συχνά αγκαλιά. Στα καλά νηπιαγωγεία η αναλογία είναι 3:10. Αλλά απ ότι είχε αναφερθεί και σε άλλη συζήτηση και στην Ελλάδα η αναλογία για αντίστοιχες ηλικίες αν θυμάμαι καλα είναι 2:12.  Όχι κι άσχημα λοιπόν.

Μέχρι τώρα δεν έπιανε ιδιαίτερα το κόλπο με τα σχέδια. Ούτε στο σπίτι. Αν μια γεύση δεν της αρεσει δεν την τρώει σε κανένα σχήμα. Το πολυ πολύ να δοκίμαζε ένα κομμάτι. Βέβαια όσο μεγαλώνει νομίζω θα την προσελκύουν πιο πολυ τέτοια κόλπα επομένως θα ξαναδοκιμασω. :)

Ναι μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Στόχος μου δεν είναι να μπω στο μάτι της νηπιαγωγού ούτε να το παίξω έξυπνη.  Απλά επειδή η κατάσταση δε βλέπω να βελτιώνεται σε αυτό το θέμα με προβληματίζει πως να το προσεγγίσω. Φαγητο της δίνω ούτως ή άλλως από το σπίτι. Και φροντίζω να περιέχει και κάτι που ξέρω ότι της αρεσει πολύ.

 

θα περιμένουμε νέα σου μετά την συνάντηση. Σου δίνω αυτή την συμβουλή γιατί θυμάμαι στην πρώτη μας συνάντηση που είχαμε κάνει στον παιδικό είχαμε πάει όλες οι μαμάδες με διάφορα θέματα που μας απασχολούσαν και οι νηπιαγωγοί μαζί με την προισταμένη του σταθμού, απλώς αντίκρουαν έχοντας ανά χείρα και την Νομοθεσία βεβαίως βεβαίως αυτά που προτείναμε. Με το πέρας των χρόνων κατάλαβα ότι ήταν τελείως λανθσαμένη η προσέγγιση αυτή. Πια ότι πρόβλημα υπάρχει, πχ. την Α' Δημοτικού μου είχε πει η δασκάλα ότι ο γιος μου μιλούσε και έκανε κάτι χαζομάρες και γελάγανε τα άλλα. Της απαντώ: οκ εσείς τι κάνετε γι' αυτό μέσα στην τάξη και πείτε μου τι να κάνω και εγώ μετά στο σπίτι στο πλαίσιο της καλής συνεργασίας που θέλουμε να έχουμε!! Και φυσικά δεν είχε να μου προτείνει και πολλά! Ακόμη γελάω γιατί θυμάμαι μου έλεγε: "δεν είναι σωστό και να τον μαλώσετε, δεν είναι σωστό και να τον βάλετε τιμωρία, δεν είναι σωστό..." Και της έλεγα όκ αφού απορρίψαμε αυτά που δεν είναι σωστά να πάμε σε αυτά που πρέπει να κάνουμε?

Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Χαχαχα όχι και ονειρικό! Σκέψου ότι είναι 10 παιδια ηλικίας 1-3. Που σημαίνει ότι αν η μια βγει για λίγο έξω, είτε γιατί πρέπει να αλλάξει μια πάνα είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο(που πίστεψε με συμβαίνει πολύ συχνά) η άλλη μένει με 9 παιδια. Μερικά από αυτά μάλιστα μπορεί ακόμα να μην περπατάνε και να τα έχουν συχνά αγκαλιά. Στα καλά νηπιαγωγεία η αναλογία είναι 3:10. Αλλά απ ότι είχε αναφερθεί και σε άλλη συζήτηση και στην Ελλάδα η αναλογία για αντίστοιχες ηλικίες αν θυμάμαι καλα είναι 2:12.  Όχι κι άσχημα λοιπόν.

 

 

Στους δικούς μας βρεφονηπιακούς πάντως είναι 2 βρεφονηπιοκόμοι για 20 παιδιά, οπότε ναι, μου ακούγεται ονειρικό για τα δικά μας δεδομένα. Μιλάω για δημόσιους σταθμούς πάντα βέβαια και για την περιοχή μου, δε ξέρω τι γίνεται στους ιδιωτικούς και σε άλλες περιοχές.

Πιστεύω και εγώ ότι θα έπρεπε να σε βοηθήσουν στο θέμα φαγητού. Μου ακούγονται λίγο ψυχρές οι δασκάλες, με συγχωρείς αν κατάλαβα λάθος.

Ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα σας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως

8 hours ago, Astrien said:

Ανώτατο όριο γτ να υπάρχει. Το κατώτατο είναι 2:10. Αν ένα νηπιαγωγείο έχει την ευχέρεια να πληρώνει και τρίτη νηπιαγωγό γτ να το απαγορεύσουν; δεν καταλαβα

Ναι κι εδώ υπάρχει έξτρα άτομο για παιδια με προβλήματα ή άτομο που έρχεται λίγες ώρες την εβδομάδα ως ενίσχυση για παιδια με γλωσσικά προβλήματα 

 

Για να είσαι διαβασμένη για το τι πρέπει να κάνουν βάσει Νομοθεσίας! ΦΕΚ 4249/2017

 

1. Το Παιδαγωγικό Προσωπικό:

α) Φροντίζει για τη σωστή ψυχοσωματική υγεία και ψυχοκινητική εξέλιξη των παιδιών με εξατομίκευση του ημερήσιου προγράμματος, ανάλογα με την ηλικία και τις ανάγκες τους. Απασχολεί τα παιδιά σύμφωνα με το ημερήσιο πρόγραμμα απασχόλησης.

β) Εισηγείται τις ανάγκες εφοδιασμού των αιθουσών για την εφαρμογή του προγράμματος με είδη (παιχνίδια, είδη καθαριότητας κ.λπ.).

γ) Βοηθά τα φιλοξενούμενα παιδιά για την ικανοποίηση των ατομικών τους αναγκών. Παρακολουθεί τη διατροφή και καθαριότητά τους, ενθαρρύνοντας την αυτοεξυπηρέτησή τους.

δ) Ενημερώνει τους αρμοδίους και τον/την Παιδίατρο για κάθε ύποπτο σχετικά με την υγεία τους περιστατικό.

ε) Τηρεί βιβλίο παρουσίας των παιδιών και ενημερώνει αρμοδίως για τις καθυστερήσεις παιδιών στην προσέλευσή τους ή στις απουσίες τους.

στ) Λόγω της άμεσης επαφής του με τα παιδιά, προσφέρει σε αυτά με υπομονή και στοργή όλες τις δυνατότητες για να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους, επιδιώκοντας συνεχώς να δημιουργήσουν σ` αυτά ικανότητα συγκέντρωσης, αυτενέργειας, εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και στις προσωπικές δυνατότητές τους. Σε καμία περίπτωση και για οποιοδήποτε λόγο δεν επιτρέπεται η λεκτική, ψυχολογική και σωματική βία, η προσβολή της προσωπικότητάς τους και η σωματική τιμωρία.

ζ) Ενημερώνει μία (1) φορά το μήνα τους γονείς για τη γενική, σφαιρική εξέλιξη του παιδιού τους και διατηρεί αρμονική σχέση και με τους δύο (2) γονείς.

η) Ενημερώνει τους γονείς για τις δραστηριότητες των παιδιών και εκδηλώσεις του Σταθμού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Πάντως

 

Για να είσαι διαβασμένη για το τι πρέπει να κάνουν βάσει Νομοθεσίας! ΦΕΚ 4249/2017

 

1. Το Παιδαγωγικό Προσωπικό:

α) Φροντίζει για τη σωστή ψυχοσωματική υγεία και ψυχοκινητική εξέλιξη των παιδιών με εξατομίκευση του ημερήσιου προγράμματος, ανάλογα με την ηλικία και τις ανάγκες τους. Απασχολεί τα παιδιά σύμφωνα με το ημερήσιο πρόγραμμα απασχόλησης.

β) Εισηγείται τις ανάγκες εφοδιασμού των αιθουσών για την εφαρμογή του προγράμματος με είδη (παιχνίδια, είδη καθαριότητας κ.λπ.).

γ) Βοηθά τα φιλοξενούμενα παιδιά για την ικανοποίηση των ατομικών τους αναγκών. Παρακολουθεί τη διατροφή και καθαριότητά τους, ενθαρρύνοντας την αυτοεξυπηρέτησή τους.

δ) Ενημερώνει τους αρμοδίους και τον/την Παιδίατρο για κάθε ύποπτο σχετικά με την υγεία τους περιστατικό.

ε) Τηρεί βιβλίο παρουσίας των παιδιών και ενημερώνει αρμοδίως για τις καθυστερήσεις παιδιών στην προσέλευσή τους ή στις απουσίες τους.

στ) Λόγω της άμεσης επαφής του με τα παιδιά, προσφέρει σε αυτά με υπομονή και στοργή όλες τις δυνατότητες για να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους, επιδιώκοντας συνεχώς να δημιουργήσουν σ` αυτά ικανότητα συγκέντρωσης, αυτενέργειας, εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και στις προσωπικές δυνατότητές τους. Σε καμία περίπτωση και για οποιοδήποτε λόγο δεν επιτρέπεται η λεκτική, ψυχολογική και σωματική βία, η προσβολή της προσωπικότητάς τους και η σωματική τιμωρία.

ζ) Ενημερώνει μία (1) φορά το μήνα τους γονείς για τη γενική, σφαιρική εξέλιξη του παιδιού τους και διατηρεί αρμονική σχέση και με τους δύο (2) γονείς.

η) Ενημερώνει τους γονείς για τις δραστηριότητες των παιδιών και εκδηλώσεις του Σταθμού.

Ελπίζω να μη φτάσουμε στο σημείο να χρειαστεί να παραθέσω νομοθεσίες. Δε λέω ότι δεν κάνουν τη δουλειά τους. Απλά κάνουν τα βασικά και όχι το κάτι παραπάνω που θα μπορούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien said:

Ελπίζω να μη φτάσουμε στο σημείο να χρειαστεί να παραθέσω νομοθεσίες. Δε λέω ότι δεν κάνουν τη δουλειά τους. Απλά κάνουν τα βασικά και όχι το κάτι παραπάνω που θα μπορούσαν.

 

Tην Νομοθεσία δεν θα την παραθέσεις, αλλά όταν σου λένε πια "ξέρετε κάτι, αυτό δεν μας επιτρέπεται από το Νόμο" (για το οτιδήποτε έτσι?) θα ρωτάς πολύ ευγενικά εάν μπορούν να σου υποδείξουν που το λέει αυτό καθότι επειδή γνωρίζεις την Νομοθεσία δεν το έχεις δει κάπου (με ξαφνιασμένο ύφος)! άμα σου βρουν που το λέει αυτό, θα έρθω να ταίζω εγώ  το παιδί στον παιδικό :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , connie08 είπε:

 

Στους δικούς μας βρεφονηπιακούς πάντως είναι 2 βρεφονηπιοκόμοι για 20 παιδιά, οπότε ναι, μου ακούγεται ονειρικό για τα δικά μας δεδομένα. Μιλάω για δημόσιους σταθμούς πάντα βέβαια και για την περιοχή μου, δε ξέρω τι γίνεται στους ιδιωτικούς και σε άλλες περιοχές.

Πιστεύω και εγώ ότι θα έπρεπε να σε βοηθήσουν στο θέμα φαγητού. Μου ακούγονται λίγο ψυχρές οι δασκάλες, με συγχωρείς αν κατάλαβα λάθος.

Ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα σας!

Και ολα τα παιδια ειναι κάτω των 3 ετων;Νομίζω αυτή την αναλογία είχε αναφέρει η @vtgian. Ίσως μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Astrien είπε:

Και ολα τα παιδια ειναι κάτω των 3 ετων;Νομίζω αυτή την αναλογία είχε αναφέρει η @vtgian. Ίσως μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Ναι για βρεφονηπιακό σταθμό μιλάω, δηλαδή μέχρι 2 1/2 ετών...θυμάμαι και τότε που πήγαινε το παιδί μου έτσι ήταν. Όχι ότι είχα κάποιο πρόβλημα, μια χαρά τα πρόσεχαν τα παιδιά και τα αγαπούσαν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , elenip είπε:

 

Tην Νομοθεσία δεν θα την παραθέσεις, αλλά όταν σου λένε πια "ξέρετε κάτι, αυτό δεν μας επιτρέπεται από το Νόμο" (για το οτιδήποτε έτσι?) θα ρωτάς πολύ ευγενικά εάν μπορούν να σου υποδείξουν που το λέει αυτό καθότι επειδή γνωρίζεις την Νομοθεσία δεν το έχεις δει κάπου (με ξαφνιασμένο ύφος)! άμα σου βρουν που το λέει αυτό, θα έρθω να ταίζω εγώ  το παιδί στον παιδικό :)

Δεν παραθέτεις και για τα νηπιαγωγεία επί τη ευκαιρία? :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Astrien είπε:

Ελπίζω να μη φτάσουμε στο σημείο να χρειαστεί να παραθέσω νομοθεσίες. Δε λέω ότι δεν κάνουν τη δουλειά τους. Απλά κάνουν τα βασικά και όχι το κάτι παραπάνω που θα μπορούσαν.

Αχ μωρέ Astrien, το κάτι παραπάνω θα το κάνουν αν θέλουν από καρδιάς, είτε επειδή τους αρέσει αυτό που κάνουν είτε επειδή συμπαθούν η δείχνουν κάποια προτίμηση σε κάποια παιδιά η και γονείς αν μη τι άλλο.. Εγω να φανταστείς κάνω κάτι λίγο πονηρουλι όχι όμως με κακή πρόθεση έτσι? :επειδή η μικρή μου δε μιλάει πολύ καθαρά αν και η βελτίωση της είναι θεαματική, και φοβάμαι για τυχόν ιστορίες μεταξύ τους των παιδιών, ξέρεις πειράγματα και τέτοια, αν και δεν έχει γίνει ποτέ κάτι μέχρι στιγμής, έχω κάνει φιλίες με τους γονείς, συμπάθιομαστε, είμαι κοντά στα παιδιά τους αρκετα και τους μιλάω και τα ρωτάω και γενικά είμαι αυτό που λένε από κοντά και όλα είναι φιλαράκια. Που και κάτι να πάει να γίνει άσχημο θα το σταματήσουν εκείνες. Αφού στο πάρτυ έχω σκοπό να τα καλέσω όλα. Πιστεύω η ευγένεια και η φιλικότητα είναι ένας πολύ καλός τρόπος να σου προσέχουν γενικώς το παιδί. Γιαυτό θέλει λίγη προσοχή στο πως θα μιλήσεις. Εδώ χωστα αλλά εκεί θέλει προσοχή. Παρόμοιο περιστατικό βεβαια μου έτυχε πέρυσι στον παιδικό που ένα παιδάκι της χάλασε τα παπούτσια και ήρθε με ποδι μελανιασμενο εκεί νευριασα με τη δασκάλα και πήγα ευγενικά πρώτα αλλά η απάντηση της ήταν μπούρδα και μετά αγριεψα. Βέβαια μετα δεν ξαναείχαμε θέμα. Ίσα ίσα. Μια στο καρφί και μια στο πέταλο, αρκεί να μην είσαι αδιάφορη και να ψυχολόγεις τις δασκάλες ειδικά αν δεν έχεις άλλη επιλογή να πάτε κάπου αλλού. Για καλό δικό της δηλαδή αλλά και δικό σου κατ επέκταση... Ούτε πολλά πολλά ούτε αδιαφορία, λίγο να κόσκινισεις όσα σου λένε, να τα φιλτράρεις και να πράξεις ανάλογα. Δυστυχώς τις έχουμε ανάγκη και πρέπει να μαστε συνεργάτες τους. Δε λέμε για ακραίες περιπτώσεις, περίπτωση παιδθου δηλαδή 18βμηνων που έφαγε ξύλο. Συνέβη πριν 4 χρόνια στξν Αθήνα. Ω ναι. Και η κυρία απλώς μεταφέρθηκε σε άλλο τμήμα. Με μεγαλύτερα.. Φαντάσου.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτό:

epoli.gr/content/data/multimedia//files/pdf/Sxedio_Neos_Kanonismos_Paidikoi_Stathnoi_2018_epoli.pdf

 

  • Κάθε Βρεφικός Σταθμός πρέπει να συγκροτείται: α) από τμήματα βρεφών 6 μηνών – 1,5 ετών, β) από τμήματα βρεφών 1,5 ετών – 2,5 ετών.
  • Κάθε Παιδικός Σταθμός πρέπει να συγκροτείται: α) από τμήματα νηπίων 2,5 ετών – 3,5 ετών, β) από τμήματα νηπίων 3,5 ετών – ηλικία εγγραφής στην ΥΕ.
  • Κάθε μικτός Βρεφονηπιακός Σταθμός αποτελείται από τα προαναφερόμενα τμήματα.
  • Σε κάθε Βρεφικό Τμήμα φιλοξενούνται έως 12 βρέφη με 2 παιδαγωγούς και μία βοηθό.
  • Κάθε Τμήμα Παιδικού Σταθμού εξυπηρετεί έως 25 παιδιά με μία παιδαγωγό και μία βοηθό.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Δείτε αυτό:

epoli.gr/content/data/multimedia//files/pdf/Sxedio_Neos_Kanonismos_Paidikoi_Stathnoi_2018_epoli.pdf

 

  • Κάθε Βρεφικός Σταθμός πρέπει να συγκροτείται: α) από τμήματα βρεφών 6 μηνών – 1,5 ετών, β) από τμήματα βρεφών 1,5 ετών – 2,5 ετών.
  • Κάθε Παιδικός Σταθμός πρέπει να συγκροτείται: α) από τμήματα νηπίων 2,5 ετών – 3,5 ετών, β) από τμήματα νηπίων 3,5 ετών – ηλικία εγγραφής στην ΥΕ.
  • Κάθε μικτός Βρεφονηπιακός Σταθμός αποτελείται από τα προαναφερόμενα τμήματα.
  • Σε κάθε Βρεφικό Τμήμα φιλοξενούνται έως 12 βρέφη με 2 παιδαγωγούς και μία βοηθό.
  • Κάθε Τμήμα Παιδικού Σταθμού εξυπηρετεί έως 25 παιδιά με μία παιδαγωγό και μία βοηθό.

Ναι καλά θυμόμουν ότι το ανέφερες εσύ.Μαλλον η κατάσταση έχει αλλάξει από τότε που πήγαινες τα δικά σου παιδιά βρεφονηπιακό @connie08 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της ανέφερα το θέμα. Μου είπε πως η μικρή θα αρχίσει να τρώει έκεί όταν νιώσει έτοιμη και να μην αγχώνομαι. Επίσης μου πρότεινε στο σπιτι να της δίνω τα προκαθορισμένα γεύματα και όχι να την τάιζω ενδιάμεσα. Καθώς όπως ανέφερε έτσι το παιδι θα μάθει ότι αν δε φάει στον παιδικο θα μπορει να φαει στο σπιτι οτι και οποτε θέλει.  Η επόμενη ενημέρωση την άλλη βδομαδα μετά τη συνάντηση με τη νηπιαγωγό.

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2019 at 4:48 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Παρόμοιο περιστατικό βεβαια μου έτυχε πέρυσι στον παιδικό που ένα παιδάκι της χάλασε τα παπούτσια και ήρθε με ποδι μελανιασμενο εκεί νευριασα με τη δασκάλα και πήγα ευγενικά πρώτα αλλά η απάντηση της ήταν μπούρδα και μετά αγριεψα. Βέβαια μετα δεν ξαναείχαμε θέμα. Ίσα ίσα.

Βασικά δε βλέπω την ομοιότητα. Εκείνο ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό εδώ μιλάμε για πάγιες τακτικές που  ακολουθούν στο νηπιαγωγείο. Θέλω να πω πως αν ήταν μόνο ένα περιστατικό που με ενόχλησε θα το είχα προσπεράσει χωρίς σκέψη. Ο συγκεκριμένος παιδικός σταθμός όμως χρησιμοποιεί κάποιες τακτικές όχι τόσο φιλικές προς το παιδί. Δεν ξέρω δλδ αν φταίνε καθ'αυτού οι νηπιαγωγοί ή το κονσεπτ του σταθμού.

On 8/10/2019 at 4:48 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγω να φανταστείς κάνω κάτι λίγο πονηρουλι όχι όμως με κακή πρόθεση έτσι? :επειδή η μικρή μου δε μιλάει πολύ καθαρά αν και η βελτίωση της είναι θεαματική, και φοβάμαι για τυχόν ιστορίες μεταξύ τους των παιδιών, ξέρεις πειράγματα και τέτοια, αν και δεν έχει γίνει ποτέ κάτι μέχρι στιγμής, έχω κάνει φιλίες με τους γονείς, συμπάθιομαστε, είμαι κοντά στα παιδιά τους αρκετα και τους μιλάω και τα ρωτάω και γενικά είμαι αυτό που λένε από κοντά και όλα είναι φιλαράκια. Που και κάτι να πάει να γίνει άσχημο θα το σταματήσουν εκείνες. Αφού στο πάρτυ έχω σκοπό να τα καλέσω όλα. Πιστεύω η ευγένεια και η φιλικότητα είναι ένας πολύ καλός τρόπος να σου προσέχουν γενικώς το παιδί. Γιαυτό θέλει λίγη προσοχή στο πως θα μιλήσεις

Μ αρέσει  η πονηριά σου. Εγώ πάλι το να είμαι ευγενική μου βγαίνει αυθόρμητα. :)Ακόμα και όταν τσατιζομαι και μιλάω απότομα προσπαθώ να μην προσβάλλω τον άλλον. Πρέπει να με φέρει πολύ εκτός εαυτού κάποιος για να χαρακτηρίσω ένα πρόσωπο άσχημα. Αντ' αυτου χαρακτηριζω τις πράξεις του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Βασικά δε βλέπω την ομοιότητα. Εκείνο ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό εδώ μιλάμε για πάγιες τακτικές που  ακολουθούν στο νηπιαγωγείο. Θέλω να πω πως αν ήταν μόνο ένα περιστατικό που με ενόχλησε θα το είχα προσπεράσει χωρίς σκέψη. Ο συγκεκριμένος παιδικός σταθμός όμως χρησιμοποιεί κάποιες τακτικές όχι τόσο φιλικές προς το παιδί. Δεν ξέρω δλδ αν φταίνε καθ'αυτού οι νηπιαγωγοί ή το κονσεπτ του σταθμού.

Μ αρέσει  η πονηριά σου. Εγώ πάλι το να είμαι ευγενική μου βγαίνει αυθόρμητα. :)Ακόμα και όταν τσατιζομαι και μιλάω απότομα προσπαθώ να μην προσβάλλω τον άλλον. Πρέπει να με φέρει πολύ εκτός εαυτού κάποιος για να χαρακτηρίσω ένα πρόσωπο άσχημα. Αντ' αυτου χαρακτηριζω τις πράξεις του.

Αν τότε ειναι το κονσεπτ αυτό του σταθμού πιθανόν να μη σας ταιριάζει εκεί το κλίμα και θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το ψάξεις βαθύτερα γιατί θα περάσετε κάποια χρόνια εκεί.

 

Στη δική μου περίπτωση όχι όχι δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό. Πολλές μαμάδες είχαν παράπονα εγώ πολύ λιγότερα Προσοχή :εμένα μου την έδινε η διευθύντρια, επιχειρηματίας κι όχι παιδαγωγός. η δασκάλα μια χαρά ήταν. Αλλά έπαιρνε γραμμή από κει. Μια μέρα που τη συνάντησα στο δρόμο μου το εξομολογηθηκε. Συμπαθεστατη γενικα.

 

Σχετικά με την ευγένεια, αλλάζω τη λέξη, λάθος έκφραση και το λέω διπλωματία.

 

Δεν υπάρχει λόγος να προσβάλλεις... Σε αυτή την περίπτωση κοιτάς το καλό του παιδιού σου και κανεις τα πάντα όσο πιο κομψά γίνεται. Ακόμα κι αν κάτι δε σου αρέσει, είσαι προσεκτική στις κινήσεις σου γιατί περνάτε χρόνο εκεί. Δε σου είπε κάτι ή δασκάλα για να την προσβάλλεις πάντως... 

 

Αλλα ακόμα κι αν σου αντιγυρισει, πχ εμείς έτσι κάνουμε εδώ, μπορείς να της απαντήσεις, αλλά με το γάντι. Γιατί εκεί την χρειάζεσαι.. Κι αν είναι να μείνετε αλλά 2 χρόνια πχ πρέπει να τα "βρείτε". Αν φταίει το σχολείο. 

 

Επισης όπως εγραψα, ενδέχεται να μη φταίνε κι εκείνες τελικά κι απλώς το μωρό να περνάει άγχος αποχωρισμού. Που όλα τα παιδάκια με τον τρόπο τους περνάνε κάποια φάση. Θα φανεί.... Λογικα μέχρι να κλείσει ένα 6μηνο θα έχει φανεί τι συμβαίνει και γιατί με τη μικρή σου.. 

 

Εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα γιατί είναι κρίμα τα μωρακια να στεναχωριουνται και να μην μπορούν να σου πουν.. Και να στα δείχνουν με διάφορους τρόπους και να μην μπορείς εύκολα να καταλάβεις.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Βασικά δε βλέπω την ομοιότητα. Εκείνο ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό εδώ μιλάμε για πάγιες τακτικές που  ακολουθούν στο νηπιαγωγείο. Θέλω να πω πως αν ήταν μόνο ένα περιστατικό που με ενόχλησε θα το είχα προσπεράσει χωρίς σκέψη. Ο συγκεκριμένος παιδικός σταθμός όμως χρησιμοποιεί κάποιες τακτικές όχι τόσο φιλικές προς το παιδί. Δεν ξέρω δλδ αν φταίνε καθ'αυτού οι νηπιαγωγοί ή το κονσεπτ του σταθμού.

Μ αρέσει  η πονηριά σου. Εγώ πάλι το να είμαι ευγενική μου βγαίνει αυθόρμητα. :)Ακόμα και όταν τσατιζομαι και μιλάω απότομα προσπαθώ να μην προσβάλλω τον άλλον. Πρέπει να με φέρει πολύ εκτός εαυτού κάποιος για να χαρακτηρίσω ένα πρόσωπο άσχημα. Αντ' αυτου χαρακτηριζω τις πράξεις του.

Φιλική πάλι είμαι με αυτούς που θα ταιριαξω. Δλδ θα δώσω στην αρχή ευκαιρίες αλλά άμα δω δεν κυλάει δε θα επιμείνω..  Δεν το χω με τα πολλά γουτσου γούτσου. Αν δε μ αρεσει κάτι ή κάποιος απομακρυνομαι διακριτικά. Εννοείται ότι μια τυπική σχέση θα κρατήσω απο ευγένεια αλλά ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Λοιπόν πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της ανέφερα το θέμα. Μου είπε πως η μικρή θα αρχίσει να τρώει έκεί όταν νιώσει έτοιμη και να μην αγχώνομαι. Επίσης μου πρότεινε στο σπιτι να της δίνω τα προκαθορισμένα γεύματα και όχι να την τάιζω ενδιάμεσα. Καθώς όπως ανέφερε έτσι το παιδι θα μάθει ότι αν δε φάει στον παιδικο θα μπορει να φαει στο σπιτι οτι και οποτε θέλει.  Η επόμενη ενημέρωση την άλλη βδομαδα μετά τη συνάντηση με τη νηπιαγωγό.

Η παιδίατρός δεν είναι παιδαγωγός όμως. Αν το παιδί είναι σοκαρισμένο με την κατάσταση στον παιδικό, θα "τιμωρηθεί" και σπίτι από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Η παιδίατρός δεν είναι παιδαγωγός όμως. Αν το παιδί είναι σοκαρισμένο με την κατάσταση στον παιδικό, θα "τιμωρηθεί" και σπίτι από πάνω;

Και να προσθέσω επίσης πως είναι και νωρίς για οριοθέτηση στο φαγητό τουλάχιστον. Αν πεινάει θα πρέπει να φάει, εγώ αυτό με το 3ωρο και τους γιατρούς ποτέ δεν το κατάλαβα. Να μη δίνεις ενδιάμεσα ναι, για να πεινάσει να φάει το φαι της.. Αλλά πρόγραμμα.. Σε κανένα παιδί μου δεν έπιασε πάρα μόνο μέχρι να χρονισουν. τρωνε οπότε θέλουν κι όσο θέλουν.. Δηλαδή αν πςιναει λιγο θα της δώσω λίγο φαΐ. Μετά απξ λίγο λίγο φαΐ. Κι έτσι το τρώει. Δε δίνω μπισκοτάκια κ τέτοια αν δε σιγουρευτώ ότι έχει φάει το φαι της. Με το καιρό φτιάχνουν μόνα τους πρόγραμμα και τφωνε από ένα σημείο κι έπειτα τη μερίδα που "εμείς θέλουμε" πχ. Η μπεμπα σήμερα ήπιε λίγο γάλα το πρωί. Μετά από μια ώρα το υπόλοιπο. Μετά από κάνα 3ωρο πεινασε. Της έδωσα λίγο μοσχαροσουπα, όσο ήθελε. Νυσταζε παράλληλα την έβαλα για ύπνο. Πριν λίγο ξύπνησε και μας είδε να τρώμε. Της έδωσα την υπόλοιπη σούπα. Τέλος. Έκανε τα γεύματα της. Μετά θα της δώσω μπισκοτάκι και φρούτα (άλλοτε πρωί της τα δίνω άλλοτε απόγευμα, σαββατοκύριακο επειδή ξυπνάμε αργά το πάω απόγευμα) και πιο αργά το γιαούρτι της η τοστ η φαΐ ξανά. Όταν θελήσει. Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να καθομαι με το ρολόι. Και μωρά που ήταν πεινούσαν μόνα τους άνα λεγομενο 3ωρο, δεν έβαζα πρόγραμμα.. Η μεγαλη δε από 20 ημερών κοιμόταν σερί και μου λεγε η γιατρός να την ξυπνάω να την ταΐζω. Το κανα για λίγο καιρό και μόλις πάτησε κάποια κιλά, τέλος. Νυσταζε, σιγά μην την ξυπνούσα για να φάει. Γενικά δεν ακούω πάντα τους γιατρούς σε όλα και σε εμένα τουλάχιστον μου χει βγει σε καλό. Ακούω όταν δεν ξέρω και είναι κάτι πιο σοβαρό ας πούμε, συμβουλευομαι. Πχ αντιβίωση αν χρειαστεί θα δώσω αλλοίμονο. Αλλά σε κάτι τέτοια κρίνω κι εγώ.. Πιθανόν γιατί έχω δοκιμάσει και δε βγαίνουν.. Κι όταν μετά πας κ πεις στο παιδίατρο έκανα τελικά αυτό θα μου πει :ωραία καλά έκανες βρήκες τον τρόπο :/

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αν τότε ειναι το κονσεπτ αυτό του σταθμού πιθανόν να μη σας ταιριάζει εκεί το κλίμα και θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το ψάξεις βαθύτερα γιατί θα περάσετε κάποια χρόνια εκεί.

 

Στη δική μου περίπτωση όχι όχι δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό. Πολλές μαμάδες είχαν παράπονα εγώ πολύ λιγότερα Προσοχή :εμένα μου την έδινε η διευθύντρια, επιχειρηματίας κι όχι παιδαγωγός. η δασκάλα μια χαρά ήταν. Αλλά έπαιρνε γραμμή από κει. Μια μέρα που τη συνάντησα στο δρόμο μου το εξομολογηθηκε. Συμπαθεστατη γενικα.

 

Σχετικά με την ευγένεια, αλλάζω τη λέξη, λάθος έκφραση και το λέω διπλωματία.

 

Δεν υπάρχει λόγος να προσβάλλεις... Σε αυτή την περίπτωση κοιτάς το καλό του παιδιού σου και κανεις τα πάντα όσο πιο κομψά γίνεται. Ακόμα κι αν κάτι δε σου αρέσει, είσαι προσεκτική στις κινήσεις σου γιατί περνάτε χρόνο εκεί. Δε σου είπε κάτι ή δασκάλα για να την προσβάλλεις πάντως... 

 

Αλλα ακόμα κι αν σου αντιγυρισει, πχ εμείς έτσι κάνουμε εδώ, μπορείς να της απαντήσεις, αλλά με το γάντι. Γιατί εκεί την χρειάζεσαι.. Κι αν είναι να μείνετε αλλά 2 χρόνια πχ πρέπει να τα "βρείτε". Αν φταίει το σχολείο. 

 

Επισης όπως εγραψα, ενδέχεται να μη φταίνε κι εκείνες τελικά κι απλώς το μωρό να περνάει άγχος αποχωρισμού. Που όλα τα παιδάκια με τον τρόπο τους περνάνε κάποια φάση. Θα φανεί.... Λογικα μέχρι να κλείσει ένα 6μηνο θα έχει φανεί τι συμβαίνει και γιατί με τη μικρή σου.. 

 

Εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα γιατί είναι κρίμα τα μωρακια να στεναχωριουνται και να μην μπορούν να σου πουν.. Και να στα δείχνουν με διάφορους τρόπους και να μην μπορείς εύκολα να καταλάβεις.. 

Σίγουρα είναι και το άγχος αποχωρισμού που είναι της ηλικίας. Αλλά το πώς το χειρίζεται κανείς (είτε γονιός, είτε νηπιαγωγός) κάνει τη διαφορά. Εγώ πιστεύω από μεριά μου ήμουν αρκετά σταθερή και συνεπής αλλα ταυτόχρονα προσπαθούσα να ειμαι κοντά της και με κατανόηση.  Αυτή η κατανόηση μου λείπει από πλευρά του νηπιαγωγείου. Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε μερικά πράγματα βοήθησε πολύ που την έστειλα. Έγινε πιο αυτόνομη πχ έχει μάθει ήδη να ντύνεται και να ξεντύνεται σχεδόν μόνη της, να φοράει παπούτσια, επίσης βελτιώθηκε η συναναστροφή της με άλλα παιδάκια, μοιράζεται πιο εύκολα και δέχεται την παρουσία τους. Πράγματα που πιστεύω πως αν δεν πήγαινε θα τα μάθαινε με πιο αργούς ρυθμούς. Ίσως όλη αυτή η μεγάλη προσπάθεια που κάνει να τα πάει καλά σε άλλους τομείς την έχει επηρεάσει και το βγάζει σαν πείσμα στο φαγητό.  

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η παιδίατρός δεν είναι παιδαγωγός όμως. Αν το παιδί είναι σοκαρισμένο με την κατάσταση στον παιδικό, θα "τιμωρηθεί" και σπίτι από πάνω;

Ναι γι αυτό διχάζομαι ακόμα παραπάνω τώρα.  Αυτό μάλλον που θα κάνω είναι να δείξω λίγη κατανόηση ακόμα και ανοχή στο θέμα του φαγητου. Αφού βλέπω θετικά σημάδια σε άλλους τομείς και θα δω τι θα προκύψει και από τη συζήτηση με τις νηπιαγωγούς. Ούτως ή άλλως μετά φεύγουμε 3 βδομάδες διακοπές. Ίσως οριμάσει μέσα της η όλη κατάσταση και το δει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η παιδίατρός δεν είναι παιδαγωγός όμως. Αν το παιδί είναι σοκαρισμένο με την κατάσταση στον παιδικό, θα "τιμωρηθεί" και σπίτι από πάνω;

Πραγματικα κ εμένα λογική καψωνιού μου ακούγεται αυτό. Εγώ είμαι υπέρ των σταθερών ωρών γευμάτων κ προβλήματίζομαι αν ο δικός μου αφήσει το μεσημεριανό, αλλά ξέρω ότι έτσι κι αλλιώς όλα γίνονται στο σπίτι, δεν θα καθόμουν να σκεφτώ έτσι αν είχε να περάσει το στρες του παιδικού σταθμού σε αυτήν την ηλικία -και σε άλλη γλώσσα, αν θυμάμαι καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πραγματικα κ εμένα λογική καψωνιού μου ακούγεται αυτό. Εγώ είμαι υπέρ των σταθερών ωρών γευμάτων κ προβλήματίζομαι αν ο δικός μου αφήσει το μεσημεριανό, αλλά ξέρω ότι έτσι κι αλλιώς όλα γίνονται στο σπίτι, δεν θα καθόμουν να σκεφτώ έτσι αν είχε να περάσει το στρες του παιδικού σταθμού σε αυτήν την ηλικία -και σε άλλη γλώσσα, αν θυμάμαι καλά; 

Πραγματικά  αφού λες  και εσύ οτι θα ήσουν πιο ελαστική στη συγκεκριμένη περίπτωση, που είσαι τόσο τυπική και σωστή με το θέμα του φαγητού νομίζω ότι μπορώ να χαλαρώσω!! :):) Γενικά τη γνώμη της παιδιάτρου δεν την εμπιστευομαι απόλυτα πέρα από καθαρά ιατρικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Πραγματικά  αφού λες  και εσύ οτι θα ήσουν πιο ελαστική στη συγκεκριμένη περίπτωση, που είσαι τόσο τυπική και σωστή με το θέμα του φαγητού νομίζω ότι μπορώ να χαλαρώσω!! :):) Γενικά τη γνώμη της παιδιάτρου δεν την εμπιστευομαι απόλυτα πέρα από καθαρά ιατρικά θέματα.

Μα κι εγώ αν είχα κάποια υποψία ότι έχει θέματα λόγω νταντάς, θα το προσέγγιζα αλλιώς. Απλώς οι ιδιορρυθμίες σε εμάς είχαν βγει νωρίτερα οπότε είμαι σίγουρη πως δεν συνδέονται με αυτό. Σίγουρα δεν θα έριχνα τα στάνταρ μου ως προς το είδος της τροφής που παρέχεται και την ποικιλία, δεν θα έλεγα να φάει πολλά ψωμοειδή πω μόνο κ μόνο για να φάει. Αλλά θα κατέφευγα στο "κρύψιμο" κρεάτων ή λαχανικών μέσα σε μάφιν ή πίτες ή ό,τι άλλο του φαινόταν πιο ελκυστικό.

 

Τον παιδικό πάντως για παιδάκι αυτής της ηλικίας τον θεωρώ μεγάλο σοκ -δεν το λέω επικριτικά για την επιλογή σας, κι εγώ θα τον έστελνα αν δεν έβρισκα κοπέλα εμπιστοσύνης- οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να προσθεσεις άλλη μια πηγή έντασης. Οι παιδίατροι έχω καταλάβει ότι δεν θέλουν συνεχώς να ακούνε γκρίνια. Οπότε αν οι μαμάδες αρ΄χιζουν τα άγχη ότι το παιδί δεν τρώει, δεν παίρνει βάρος, το ένα το άλλο, τι να πουν; Υποτίθεται ότι πρέπει να δώσουν μια συμβουλή. Ή θα πουνε την εξυπνάδα να δώσεις φαρίν λακτέ κ μπισκότα κ επιδόρπια γιαουρτιού, ή θα πουν κάτι τελείως αντιπαιδαγωγικό για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

 

Πέρα από τις παιδαγωγούς, μήπως να το δεις και πιο ψυχολογικά; Εννοώ πχ να της βάζεις μια μικρή ποσότητα φαγητού, ώστε να μην της φαίνεται αν φάει λίγο. Ή να μην ακούσει  κάποιο σχόλιο ότι πρέπει να φάει όλο της το φαγητό. Τέτοια κολπάκια δηλαδή για να φάει κάτι θρεπτικό αλλά με ευχάριστο τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...