Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με τα αυτιά στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά εγγυος έχει η είχε παρόμοια θέματα με εμένα γιατί έχω αγχωθεί πάρα πάρα πολύ. Στο τέλος του πρώτου τριμήνου για ένα μήνα είχα βουλωμένη μύτη με βλεννες. Μετά από το μήνα άρχισε να με πονάει το κεφάλι μου πάνω από τα μάτια. Πήγα στον ΩΡΛ ο οποίος με εξέτασε και είδε ότι έχω υπερτροφικες κογχες και ιγμοριτιδα. Μου έδωσε μια αντιβίωση την πηρα, η μύτη άνοιξε αμέσως ο πονοκέφαλος άργησε αλλά πέρασε. Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και ένα μήνα όταν καταπίνω το σάλιο μου ακούω ένα κλακ κλακ και μερικές φορές νοιώθω τα αυτιά μου να βουλώνουν. Στο ίντερνετ έχω δει μέχρι ότι μπορεί να είναι και όγκος και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Ο ΩΡΛ είναι σε διακοπές, είναι όλα αυτά και λόγω εγκυμοσύνης;; το έχει πάθει καμία; θα ήθελα μια υποστήριξη γιατί κάθε μέρα κλαίω και αγχωνομαι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 6/8/2019 at 1:47 ΠΜ, Eir_ma είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά εγγυος έχει η είχε παρόμοια θέματα με εμένα γιατί έχω αγχωθεί πάρα πάρα πολύ. Στο τέλος του πρώτου τριμήνου για ένα μήνα είχα βουλωμένη μύτη με βλεννες. Μετά από το μήνα άρχισε να με πονάει το κεφάλι μου πάνω από τα μάτια. Πήγα στον ΩΡΛ ο οποίος με εξέτασε και είδε ότι έχω υπερτροφικες κογχες και ιγμοριτιδα. Μου έδωσε μια αντιβίωση την πηρα, η μύτη άνοιξε αμέσως ο πονοκέφαλος άργησε αλλά πέρασε. Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και ένα μήνα όταν καταπίνω το σάλιο μου ακούω ένα κλακ κλακ και μερικές φορές νοιώθω τα αυτιά μου να βουλώνουν. Στο ίντερνετ έχω δει μέχρι ότι μπορεί να είναι και όγκος και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Ο ΩΡΛ είναι σε διακοπές, είναι όλα αυτά και λόγω εγκυμοσύνης;; το έχει πάθει καμία; θα ήθελα μια υποστήριξη γιατί κάθε μέρα κλαίω και αγχωνομαι...

Μήπως έχεις αγχωθει η έχεις βιώσει στρεσογόνες καταστασεις;Το άγχος χτυπάει περίεργα ακόμα και βουλωμα αυτιών.Ηρεμησε και ξαναπήγαινα στον ΩΡΛ όταν επιστρεψει

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 1:47 AM, Eir_ma said:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά εγγυος έχει η είχε παρόμοια θέματα με εμένα γιατί έχω αγχωθεί πάρα πάρα πολύ. Στο τέλος του πρώτου τριμήνου για ένα μήνα είχα βουλωμένη μύτη με βλεννες. Μετά από το μήνα άρχισε να με πονάει το κεφάλι μου πάνω από τα μάτια. Πήγα στον ΩΡΛ ο οποίος με εξέτασε και είδε ότι έχω υπερτροφικες κογχες και ιγμοριτιδα. Μου έδωσε μια αντιβίωση την πηρα, η μύτη άνοιξε αμέσως ο πονοκέφαλος άργησε αλλά πέρασε. Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και ένα μήνα όταν καταπίνω το σάλιο μου ακούω ένα κλακ κλακ και μερικές φορές νοιώθω τα αυτιά μου να βουλώνουν. Στο ίντερνετ έχω δει μέχρι ότι μπορεί να είναι και όγκος και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Ο ΩΡΛ είναι σε διακοπές, είναι όλα αυτά και λόγω εγκυμοσύνης;; το έχει πάθει καμία; θα ήθελα μια υποστήριξη γιατί κάθε μέρα κλαίω και αγχωνομαι... 

Bρε κορίτσι μου γιατί προσπαθείςνα βγάλεις διάγνωση από το ιντερνετ? Μην τα ψάχνεις αυτά, για να σου φύγει αυτό το άγχος κλείσε ραντεβού σε άλλον ωρλ αφού ο γιατρός που σε παρακολουθεί είναι εκτός, μην κάθεσαι στην κατάσταση που είσαι να στρεσάρεσαι έτσι. 

Εγώ στην εγκυμοσύνη αυτό που είχα ήταν πως τα αφτιά μου βούηζαν συνέχεια, όλη μέρα και όλη συνέχεια, και βούλωναν για κάποιες ημέρες, μετά ξεβούλωναν μόνα τους και μετά πάλι το ίδιο. Πήγα σε ωρλ και μου ειχε πει πως κάτι γίνονταν λόγω εγκυμοσύνης (δεν θυμάμαι την ακριβή επιστημονική εξήγηση που έδωσε όμως ο λόγος ήταν η εγκυμοσύνη) , μου είχε πει πως μόλις γεννήσω θα περάσει και έτσι και έγινε, απο την στιγμή που γέννησα τελείωσε και αυτή η ταλαιπωρία.

Όπως και αν έχει πήγαινε σε έναν γιατρό έτσι ώστε να ηρεμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2019 at 12:47 ΠΜ, Eir_ma είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καμιά εγγυος έχει η είχε παρόμοια θέματα με εμένα γιατί έχω αγχωθεί πάρα πάρα πολύ. Στο τέλος του πρώτου τριμήνου για ένα μήνα είχα βουλωμένη μύτη με βλεννες. Μετά από το μήνα άρχισε να με πονάει το κεφάλι μου πάνω από τα μάτια. Πήγα στον ΩΡΛ ο οποίος με εξέτασε και είδε ότι έχω υπερτροφικες κογχες και ιγμοριτιδα. Μου έδωσε μια αντιβίωση την πηρα, η μύτη άνοιξε αμέσως ο πονοκέφαλος άργησε αλλά πέρασε. Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και ένα μήνα όταν καταπίνω το σάλιο μου ακούω ένα κλακ κλακ και μερικές φορές νοιώθω τα αυτιά μου να βουλώνουν. Στο ίντερνετ έχω δει μέχρι ότι μπορεί να είναι και όγκος και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Ο ΩΡΛ είναι σε διακοπές, είναι όλα αυτά και λόγω εγκυμοσύνης;; το έχει πάθει καμία; θα ήθελα μια υποστήριξη γιατί κάθε μέρα κλαίω και αγχωνομαι... 

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι κάτι σοβαρό. Να φανταστείς ότι και εγώ κάθε φορά που είμαι κρυωμένη, το αυτί μου έτσι κάνει κλακ κλακ όταν καταπίνω. Επίσης όταν ήμουν έγκυος, άρχισα ένα βράδυ ξαφνικά να βλέπω κάτι περίεργα από το ένα μάτι, κάτι σαν τρίγωνα με χρώματα, μπερδευα αυτά που έλεγα κάι δεν μπορούσα να διαβάσω. Είχα αγχωθεί τόσο πολύ και διάβαζα και εγώ στο ίντερνετ ότι μπορεί να είναι όγκος κλπ. Είχα τρελαθεί. Πήγα στον οφθαλμίατρο και μου είπε ότι ήταν οφθαλμικη ημικρανία,το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά στις εγκύους. 

Πήγαινε ξανά στον ΩΡΛ καθαρά προληπτικά και για να ηρεμήσεις. Το σώμα μας όταν είμαστε έγκυες περνάει από πολλές φάσεις. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε και ενδιαφέρθηκατε... ναι από άγχος γενικά είχα αγχώδη διαταραχή από πριν την εγκυμοσύνη και τώρα προσπαθώ να την καταπολεμήσω χωρίς χάπια κάποιες φορές είναι εύκολο κάποιες δύσκολο. Ο ΩΡΛ μου που του το ειχα ενημερώσει αυτό το θέμα με τα αυτιά μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό γιατί ανοίγει η ευσταχιανή σάλπιγγα, το θέμα είναι ότι έχει αρχίσει και με ενοχλεί πολυ. Θα περιμένω να επιστρέψει δεν θέλω να πάω σε άλλον γιατί τους τρέμω γενικά και είναι από τους λίγους που μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Πάντως αν κάποια κοπέλα είχε αντίστοιχο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της θα με βοηθούσε πολύ να ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κοιτας τα συμπτώματα στο ίντερνετ. Και για μια παρανυχιδα μπορεί να σου βγάζει οτι είναι ένδειξη όγκου. Προσωπικά το πρώτο κ δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης ειχα βουλωμενη μύτη και όταν φυσουσα ειχα κ λιγο αίματακι μαζί με την καταρροη. Ήταν φυσιολογικο, νομίζω λέγεται αγγειοκινητικη ρινιτιδα και έχει να κανει με τα μικροαγγεια της μυτης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Απεφευγε τα air-condition γιατί ξηρενουν το βλενογοννο της μυτης κ είμαστε πιο ευπαθεις. Περαστικά εύχομαι και μην πανικοβαλεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...