Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το φαγητο(20 μηνών)


Recommended Posts

Πάντως κορίτσια πέρα από όλα αυτά που λέτε περί υγιεινής διατροφής στα βρεφάκια (όπου στα περισσότερα συμφωνώ), αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσωείναι ότι η έλευση ενός παιδιού και η διάθεσή μας να τρέφεται σωστά μπορεί να δώσει ένα πολύ καλό έναυσμα να φροντίσουμε και εμείς οι γονείς τη διατροφή μας που πολλές φορές την παραμελούμε, επειδή "έτσι μάθαμε να τρώμε" ή "βαριόμαστε να ασχοληθούμε και τρώμε βλακείες". Εγώ βλέπω διαφορές στη διατροφή μας πλέον από ότι παλαιότερα καθώς φροντίζοντας να μαγειρεύουμε υγιεινά για το παιδί τρώμε και εμείς καλύτερα (σε αυτό βοηθάει το ένα φαγητό για όλους) και λιγότερο πρόχειρα. Προσωπικά μιλώντας, αν και γενικά θεωρώ ότι και πριν τρώγαμε σχετικά ισορροπημένα, πλέον πχ. τρώμε περισσότερο ψάρι που δεν το προτιμούσαμε ιδιαίτερα και ήταν λάθος. Επίσης αγοράζοντας ποικιλία φρούτων για το παιδί παίρνουμε μεγαλύτερες ποσότητες για εμάς (παλιά περναμε λιγότερα επειδή δεν τα πολυπροτιμάμε). Ο άντρας μου που ήταν κατ' εξοχήν κρεατοφάγος πλέον προσαρμόστηκε σε ένα μενού πιο μεσογειακό λόγω της μικρής. Γλυκά δεν τρώγαμε ιδιαίτερα αλλά τώρα πια δεν τα βάζουμε στο σπίτι και παρατηρήσαμε ότι δε μας λείπουν. Ντελίβερι θα πάρουμε πιο σπάνια. Επομένως μας κάνει καλό και στη σωματική υγεία μας το μωρό (πέραν της ψυχικής :)) και αν βάλεις και τις ατελείωτες βόλτες με το καρότσι θα μας κάνει σε λίγο καιρό κορμάρες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Πάντως κορίτσια πέρα από όλα αυτά που λέτε περί υγιεινής διατροφής στα βρεφάκια (όπου στα περισσότερα συμφωνώ), αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσωείναι ότι η έλευση ενός παιδιού και η διάθεσή μας να τρέφεται σωστά μπορεί να δώσει ένα πολύ καλό έναυσμα να φροντίσουμε και εμείς οι γονείς τη διατροφή μας που πολλές φορές την παραμελούμε, επειδή "έτσι μάθαμε να τρώμε" ή "βαριόμαστε να ασχοληθούμε και τρώμε βλακείες". Εγώ βλέπω διαφορές στη διατροφή μας πλέον από ότι παλαιότερα καθώς φροντίζοντας να μαγειρεύουμε υγιεινά για το παιδί τρώμε και εμείς καλύτερα (σε αυτό βοηθάει το ένα φαγητό για όλους) και λιγότερο πρόχειρα. Προσωπικά μιλώντας, αν και γενικά θεωρώ ότι και πριν τρώγαμε σχετικά ισορροπημένα, πλέον πχ. τρώμε περισσότερο ψάρι που δεν το προτιμούσαμε ιδιαίτερα και ήταν λάθος. Επίσης αγοράζοντας ποικιλία φρούτων για το παιδί παίρνουμε μεγαλύτερες ποσότητες για εμάς (παλιά περναμε λιγότερα επειδή δεν τα πολυπροτιμάμε). Ο άντρας μου που ήταν κατ' εξοχήν κρεατοφάγος πλέον προσαρμόστηκε σε ένα μενού πιο μεσογειακό λόγω της μικρής. Γλυκά δεν τρώγαμε ιδιαίτερα αλλά τώρα πια δεν τα βάζουμε στο σπίτι και παρατηρήσαμε ότι δε μας λείπουν. Ντελίβερι θα πάρουμε πιο σπάνια. Επομένως μας κάνει καλό και στη σωματική υγεία μας το μωρό (πέραν της ψυχικής :)) και αν βάλεις και τις ατελείωτες βόλτες με το καρότσι θα μας κάνει σε λίγο καιρό κορμάρες!!!

στο δικό μου σπίτι βέβαια αυτό δε μπορούμε να το κάνουμε γιατί το μεγάλο μωρό ο άντρας μου δε μπορεί να συμβιβαστεί με τίποτα του είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει τις παλιές του συνήθειες .. άρα κ εγώ μαγειρεύω καμιά φορά περισσότερα από δύο φαγητά .. ακόμα κ προ παιδιών γιατί ούτε εγώ δε μπορώ να τρώω όπως ο άντρας μου ..!!

Από την άλλη εγώ δε μπορώ να φάω καθόλου φρούτα δε μαρεσουν καθόλου έχω επιχείρηση να τρώω καμιά φορά με τα παιδιά αλλά ξινιζα το πρόσωπο μου κ το σταμάτησα για να μη το λάβουν ως αρνητικό μήνυμα κ σταματήσουν να τα τρώνε ...!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Πάντως κορίτσια πέρα από όλα αυτά που λέτε περί υγιεινής διατροφής στα βρεφάκια (όπου στα περισσότερα συμφωνώ), αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσωείναι ότι η έλευση ενός παιδιού και η διάθεσή μας να τρέφεται σωστά μπορεί να δώσει ένα πολύ καλό έναυσμα να φροντίσουμε και εμείς οι γονείς τη διατροφή μας που πολλές φορές την παραμελούμε, επειδή "έτσι μάθαμε να τρώμε" ή "βαριόμαστε να ασχοληθούμε και τρώμε βλακείες". Εγώ βλέπω διαφορές στη διατροφή μας πλέον από ότι παλαιότερα καθώς φροντίζοντας να μαγειρεύουμε υγιεινά για το παιδί τρώμε και εμείς καλύτερα (σε αυτό βοηθάει το ένα φαγητό για όλους) και λιγότερο πρόχειρα. Προσωπικά μιλώντας, αν και γενικά θεωρώ ότι και πριν τρώγαμε σχετικά ισορροπημένα, πλέον πχ. τρώμε περισσότερο ψάρι που δεν το προτιμούσαμε ιδιαίτερα και ήταν λάθος. Επίσης αγοράζοντας ποικιλία φρούτων για το παιδί παίρνουμε μεγαλύτερες ποσότητες για εμάς (παλιά περναμε λιγότερα επειδή δεν τα πολυπροτιμάμε). Ο άντρας μου που ήταν κατ' εξοχήν κρεατοφάγος πλέον προσαρμόστηκε σε ένα μενού πιο μεσογειακό λόγω της μικρής. Γλυκά δεν τρώγαμε ιδιαίτερα αλλά τώρα πια δεν τα βάζουμε στο σπίτι και παρατηρήσαμε ότι δε μας λείπουν. Ντελίβερι θα πάρουμε πιο σπάνια. Επομένως μας κάνει καλό και στη σωματική υγεία μας το μωρό (πέραν της ψυχικής :)) και αν βάλεις και τις ατελείωτες βόλτες με το καρότσι θα μας κάνει σε λίγο καιρό κορμάρες!!!

Ναι και σε εμας εχει βελτιωθεί η διατροφή μας. Μαζί της εμαθα κι εγώ να τρώω παντζάρια, κουνουπίδι και φασολάκια! Επίσης τρώγαμε πολύ κρέας (κυρίως σουβλάκια, μπριζόλες κτλ) αφού στον άνδρα μου αρεσει να καλει παρέα και να ψήνουμε στα κάρβουνα. Τώρα προσπαθώ να τρώμε 2 φορές κόκκινο κρέας σε πιο υγιεινές εναλλακτικές. Βέβαια όπως είπα δεν αποκλείω τπτ. Θα τύχει να φάμε και σουβλάκια!  Εξάλλου δεν μεταλλαχθηκαμε. Όπως λέει και η @xaroumenh mama  και ο δικός μου ο άνδρας μερικές φορές γκρινιάζει αλλά  προσπαθώ να τηρώ ένα μέτρο. Δλδ δε θα κάνω 2 μέρες συνεχόμενα λαδερά. Θα κάνω 1 φορά τη Δευτέρα φασολάκια/αρακα ας πούμε και μια προς το τέλος της βδομάδας κανένα σπανακορυζο/λαχανορυζο/γεμιστά/μπριαμ.  Τις μέρες αυτές θα έχουμε το βράδυ κάτι που του αρέσει πιο πολύ. Ακομα έχει καταλάβει πως αφού δεν πολυασχολειται με την κουζίνα και ευτυχώς θα έλεγα γτ αλλιώς θα τα τρώγαμε όλα στα κάρβουνα αποφασίζω εγώ τι και ποτέ θα μαγειρευτεί. ;) Φρούτα μας άρεσαν έτσι κι αλλιώς απλά τώρα με το παιδί δεν το αμελούμε καθημερινά και σε μεγάλες ποσότητες. Όσπρια επισης τρώμε μια φορά τη βδομάδα και τις υπόλοιπες ψαρι και άσπρο κρέας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα κάνει κάποιες νύξεις την τελευταία φορά που μιλούσαμε εδώ αλλά τώρα είμαι βέβαιη. εχουμε προβλημα φαγητου. κυριως ως προς το κρεας κ το ψαρι, οχι τοσο στα λαχανικα. εχει προτιμησεις κ στα λαχανικα πχ δεν θελει καρότα κ φασολακια ουτε μπριαμ. αλλα τρωει άραξα, μπρόκολο κουνουπίδι, χόρτα κ οσπρια, σπανακορυζο, οποτε δεν με πειραζει, εχω εναλλακτικες. με το κρεας κ το ψαρι ομως υπαρχει θεμα, τις μισες φορες δεν το τρωει, αλλα τελειως αψυχολόγητα. μπορει τη μια μερα να το φαει κ την επομενη οχι, ενω ειναι το ιδιο φαγητο. Δινω καθε μερα κ ειναι αμφιβολο αν τρωει τις μισες. πανω που ελεγα να το κοψω απο 2 μερες την εβδομαδα, δεν μπορω γιατι δεν μου εγγυαται κανεις οτι θα το φαει τις υπόλοιπες. δεν μου αρεσει ομως να του περναει το μηνυμα οτι μπορει να μην φαει κατι. ζυμαρικα ή πατατες τρωει λιγα σε ελάχιστη ποσοτητα παντα σαν συνοδεια κ ψωμι το πολυ δυο μικρες φέτες. υποψιαζομαι ομως εθισμό στο άμυλο γιατι εχω διαβασει οτι συμβαινει κ με ελάχιστη κατανάλωση. μαλλον θα τα κοψω τελειως αυτα. επισης τρωει πολλα φρουτα που αν ηταν στο χερι μου θα τα περιοριζα σε δυο το πολυ αλλα ο αντρας μου επιμενει να του δινουμε πολλα κ του δινει κ σε ασχετες ωρες. Το θεμα ειναι πώς χειρίζομαι το ζητημα του βασικού φαγητου; να δινω μονο κρεας για να αναγκάζεται να το φαει; κ αν δεν το φαει να μην δινω ουτε γιαουρτι το απογευμα αλλα να δινω παλι κρεας κ να τον αφηνω νηστικό; λιγο καψωνι μου ακουγεται αυτο. Δεν ξερω καθολου τι να κανω κ ειμαι πολυ στενοχωρημένη. σημερα εφαγε μονο μιση πατατα κ αφησε το κοτοπουλο κ τα φασολακια κ τα καρότα. εντωμεταξυ για το κοκκινιστό δεν ξερω πια τι σλλο συνοδευτικό να βαλω που να μην ειναι ζυμαρικό ή ρυζι,  αφου δεν τρωει ουτε φασολακια ουτε μπριαμ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν φαει τη μια μερα,μη δωσεις την επομενη! Ας μην εχει καθε μερα κρεας,ισως ετσι να του λειψει και λιγο. Επισης,διαφορετικα μαγειρεμενο; Εχεις δοκιμασει; Πχ μια φορα κοκκινιστο,μια λεμονατο,μια σε μορφη κιμα.. κιμα κοτοπουλο,κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο,ρολο κοτοπουλο,κοτοπουλο λεμονατο με πιπεριες και μανιταρια. 

Οσο μεγαλωνουν αλλαζουν και τα γουστα. Προφανως και πρεπει να επιμεινεις αλλα να περιμενεις οτι δεν θα τα δεχεται και ολα οπως παλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Αν φαει τη μια μερα,μη δωσεις την επομενη! Ας μην εχει καθε μερα κρεας,ισως ετσι να του λειψει και λιγο. Επισης,διαφορετικα μαγειρεμενο; Εχεις δοκιμασει; Πχ μια φορα κοκκινιστο,μια λεμονατο,μια σε μορφη κιμα.. κιμα κοτοπουλο,κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο,ρολο κοτοπουλο,κοτοπουλο λεμονατο με πιπεριες και μανιταρια. 

Οσο μεγαλωνουν αλλαζουν και τα γουστα. Προφανως και πρεπει να επιμεινεις αλλα να περιμενεις οτι δεν θα τα δεχεται και ολα οπως παλια

Μαγειρεύω για δυο μέρες όμως, αν δεν το φάει θα πάει χαμένο, πάμε κ ψάχνουμε βιολογικά κρέατα κ τα στερούμαστε εμείς κ δεν τα τρώει. εμείς τα τρώμε μετά αυτα που αφηνει αλλα ειναι πολυ στενάχωρο. ποτε λεμονάτα ποτε κοκκινιστα ποτε φουρνο τα κανω. δεν εχει σχεση με τον τροπο. δεν καταλαβαινω με τι εχει σχεση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είχα κάνει κάποιες νύξεις την τελευταία φορά που μιλούσαμε εδώ αλλά τώρα είμαι βέβαιη. εχουμε προβλημα φαγητου. κυριως ως προς το κρεας κ το ψαρι, οχι τοσο στα λαχανικα. εχει προτιμησεις κ στα λαχανικα πχ δεν θελει καρότα κ φασολακια ουτε μπριαμ. αλλα τρωει άραξα, μπρόκολο κουνουπίδι, χόρτα κ οσπρια, σπανακορυζο, οποτε δεν με πειραζει, εχω εναλλακτικες. με το κρεας κ το ψαρι ομως υπαρχει θεμα, τις μισες φορες δεν το τρωει, αλλα τελειως αψυχολόγητα. μπορει τη μια μερα να το φαει κ την επομενη οχι, ενω ειναι το ιδιο φαγητο. Δινω καθε μερα κ ειναι αμφιβολο αν τρωει τις μισες. πανω που ελεγα να το κοψω απο 2 μερες την εβδομαδα, δεν μπορω γιατι δεν μου εγγυαται κανεις οτι θα το φαει τις υπόλοιπες. δεν μου αρεσει ομως να του περναει το μηνυμα οτι μπορει να μην φαει κατι. ζυμαρικα ή πατατες τρωει λιγα σε ελάχιστη ποσοτητα παντα σαν συνοδεια κ ψωμι το πολυ δυο μικρες φέτες. υποψιαζομαι ομως εθισμό στο άμυλο γιατι εχω διαβασει οτι συμβαινει κ με ελάχιστη κατανάλωση. μαλλον θα τα κοψω τελειως αυτα. επισης τρωει πολλα φρουτα που αν ηταν στο χερι μου θα τα περιοριζα σε δυο το πολυ αλλα ο αντρας μου επιμενει να του δινουμε πολλα κ του δινει κ σε ασχετες ωρες. Το θεμα ειναι πώς χειρίζομαι το ζητημα του βασικού φαγητου; να δινω μονο κρεας για να αναγκάζεται να το φαει; κ αν δεν το φαει να μην δινω ουτε γιαουρτι το απογευμα αλλα να δινω παλι κρεας κ να τον αφηνω νηστικό; λιγο καψωνι μου ακουγεται αυτο. Δεν ξερω καθολου τι να κανω κ ειμαι πολυ στενοχωρημένη. σημερα εφαγε μονο μιση πατατα κ αφησε το κοτοπουλο κ τα φασολακια κ τα καρότα. εντωμεταξυ για το κοκκινιστό δεν ξερω πια τι σλλο συνοδευτικό να βαλω που να μην ειναι ζυμαρικό ή ρυζι,  αφου δεν τρωει ουτε φασολακια ουτε μπριαμ. 

Έχεις προσπαθήσει να ξαναπροσφέρεις το φαγητό που δεν έφαγε το απόγευμα; Για το ενδεχόμενο να μην είναι ιδιαίτερα πεινασμένος την ώρα του μεσημεριανού. Εμένα πάντως μου έχει τύχει κάποιες φορές να τρώει επιλεκτικά και λίγο για μεσημέρι και μετά απο 2-3 ώρες να αδειάζει το πιάτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Έχεις προσπαθήσει να ξαναπροσφέρεις το φαγητό που δεν έφαγε το απόγευμα; Για το ενδεχόμενο να μην είναι ιδιαίτερα πεινασμένος την ώρα του μεσημεριανού. Εμένα πάντως μου έχει τύχει κάποιες φορές να τρώει επιλεκτικά και λίγο για μεσημέρι και μετά απο 2-3 ώρες να αδειάζει το πιάτο. 

Κάποιες ναι, κάποιες αλλες όχι. κ εκεί μπλοκαρω. αν δεν το φάει ούτε το απόγευμα, τι κάνω; του δίνω το γιαούρτι ή τον αφήνω νηστικό μέχρι το γάλα; Βασικά επειδή ακόμα δεν τον θεωρώ κακόφαγο κ τρωει και ποσότητες κ ποικιλία, δεν με νοιάζει το αν θα τα φάει από την άποψη των συστατικών. θα μπορούσα να τα δίνω σε κιμά ή σε άλλη μορφή αλλά δεν με νοιάζει αυτό. με νοιάζει να μην περάσει η νοοτροπία ότι αν δεν θέλει δεν τρώει, αλλά χωρίς αυτό να γίνει με καψώνια κ καταπίεση. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο όλο αυτό, μην αγχώνεσαι. Προσωπικά κάθε μέρα κρέας μου φαίνεται υπερβολικό σε αυτή την ηλικία, δεν είναι και το πιο εύκολο φαγητό για να φαγωθεί από ένα μικρό παιδί, στην θέση σου θα έκανα εναλλαγές στο μενού.

 

Επίσης, αυτό που έκανα κάποια στιγμή εγώ ήταν να περιορίσω την ποσότητα του δεκατιανού σνακ, γιατί διαπίστωσα ότι τους κοβόταν αρκετά η όρεξη για το μεσημεριανό, ειδικά αν περνούσαν το πρωινό τους στο σπίτι χωρίς έντονη δραστηριότητα. Δίνε το πολύ ένα φρούτο για δεκατιανό θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο όλο αυτό, μην αγχώνεσαι. Προσωπικά κάθε μέρα κρέας μου φαίνεται υπερβολικό σε αυτή την ηλικία, δεν είναι και το πιο εύκολο φαγητό για να φαγωθεί από ένα μικρό παιδί, στην θέση σου θα έκανα εναλλαγές στο μενού.

 

Επίσης, αυτό που έκανα κάποια στιγμή εγώ ήταν να περιορίσω την ποσότητα του δεκατιανού σνακ, γιατί διαπίστωσα ότι τους κοβόταν αρκετά η όρεξη για το μεσημεριανό, ειδικά αν περνούσαν το πρωινό τους στο σπίτι χωρίς έντονη δραστηριότητα. Δίνε το πολύ ένα φρούτο για δεκατιανό θα έλεγα.

άσε με γιατί με το φρούτο έχουν γίνει καβγάδες στο σπίτι. εγώ επιμένω ότι δεν χρειάζεται ΄τοσο, ο άντρας μου τρελαίνεται για φρούτα κ θεωρεί ότι προσφέρουν πολλά κ δεν θέλει να τα κόψουμε, δεν έχω βγάλει άκρη. εκέινος μάλιστα θέλει να περιορίσουμε το αυγό αντί για το φρούτο. δυστυχώς δεν μπορώ να αποφασίσω μόνη μου σ αυτό. πάντως ακόμα κ να το περιορίσω το κρέας, δεν μου εγγυάται κανέις ότι τις 2-3 μέρες που θα το βγάλω θα το φάει. εκεί τι κάνω; το αγνοώ θεωρώντας ότι χόρτασε με τα άλλα; αν ζητάει πχ κ αλλο μπρόκολο ενώ δεν έχει φάει το μπιφτέκι, τι κάνω, του δίνω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

άσε με γιατί με το φρούτο έχουν γίνει καβγάδες στο σπίτι. εγώ επιμένω ότι δεν χρειάζεται ΄τοσο, ο άντρας μου τρελαίνεται για φρούτα κ θεωρεί ότι προσφέρουν πολλά κ δεν θέλει να τα κόψουμε, δεν έχω βγάλει άκρη. εκέινος μάλιστα θέλει να περιορίσουμε το αυγό αντί για το φρούτο. δυστυχώς δεν μπορώ να αποφασίσω μόνη μου σ αυτό. πάντως ακόμα κ να το περιορίσω το κρέας, δεν μου εγγυάται κανέις ότι τις 2-3 μέρες που θα το βγάλω θα το φάει. εκεί τι κάνω; το αγνοώ θεωρώντας ότι χόρτασε με τα άλλα; αν ζητάει πχ κ αλλο μπρόκολο ενώ δεν έχει φάει το μπιφτέκι, τι κάνω, του δίνω; 

 

Σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία από την δικιά σας, προσωπικά έβαλα στο παιχνίδι την έννοια "συμβιβασμός", δηλαδή όταν έβλεπα ότι πήγαιναν να σταματήσουν να τρώνε χωρίς να έχουν φάει μια αξιόλογη ποσότητα, έλεγα "Ας κάνουμε έναν συμβιβασμό" και τους ξεχώριζα μια μικρή ποσότητα, την οποία αν έτρωγαν μπορούσαν να σταματήσουν αν ήθελαν.

 

Επίσης, στην ηλικία αυτή προσωπικά εισήγαγα και το βραδυνό φαγητό, έστω και εις βάρος του βραδυνού γάλακτος, ακριβώς γιατί ήθελα να τρώνε παραπάνω φαγητό.

 

Πάντως επιμένω, μην ανησυχείς. Ο γιος μου ήταν τρομερά ολιγόφαγος (όχι κακόφαγος) για πολύ καιρό, όσο έτρωγε έστω και λίγο από όλα δεν τον πίεζα παραπάνω και εξελίσσεται τελικά σε εύκολο παιδί στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είχα κάνει κάποιες νύξεις την τελευταία φορά που μιλούσαμε εδώ αλλά τώρα είμαι βέβαιη. εχουμε προβλημα φαγητου. κυριως ως προς το κρεας κ το ψαρι, οχι τοσο στα λαχανικα. εχει προτιμησεις κ στα λαχανικα πχ δεν θελει καρότα κ φασολακια ουτε μπριαμ. αλλα τρωει άραξα, μπρόκολο κουνουπίδι, χόρτα κ οσπρια, σπανακορυζο, οποτε δεν με πειραζει, εχω εναλλακτικες. με το κρεας κ το ψαρι ομως υπαρχει θεμα, τις μισες φορες δεν το τρωει, αλλα τελειως αψυχολόγητα. μπορει τη μια μερα να το φαει κ την επομενη οχι, ενω ειναι το ιδιο φαγητο. Δινω καθε μερα κ ειναι αμφιβολο αν τρωει τις μισες. πανω που ελεγα να το κοψω απο 2 μερες την εβδομαδα, δεν μπορω γιατι δεν μου εγγυαται κανεις οτι θα το φαει τις υπόλοιπες. δεν μου αρεσει ομως να του περναει το μηνυμα οτι μπορει να μην φαει κατι. ζυμαρικα ή πατατες τρωει λιγα σε ελάχιστη ποσοτητα παντα σαν συνοδεια κ ψωμι το πολυ δυο μικρες φέτες. υποψιαζομαι ομως εθισμό στο άμυλο γιατι εχω διαβασει οτι συμβαινει κ με ελάχιστη κατανάλωση. μαλλον θα τα κοψω τελειως αυτα. επισης τρωει πολλα φρουτα που αν ηταν στο χερι μου θα τα περιοριζα σε δυο το πολυ αλλα ο αντρας μου επιμενει να του δινουμε πολλα κ του δινει κ σε ασχετες ωρες. Το θεμα ειναι πώς χειρίζομαι το ζητημα του βασικού φαγητου; να δινω μονο κρεας για να αναγκάζεται να το φαει; κ αν δεν το φαει να μην δινω ουτε γιαουρτι το απογευμα αλλα να δινω παλι κρεας κ να τον αφηνω νηστικό; λιγο καψωνι μου ακουγεται αυτο. Δεν ξερω καθολου τι να κανω κ ειμαι πολυ στενοχωρημένη. σημερα εφαγε μονο μιση πατατα κ αφησε το κοτοπουλο κ τα φασολακια κ τα καρότα. εντωμεταξυ για το κοκκινιστό δεν ξερω πια τι σλλο συνοδευτικό να βαλω που να μην ειναι ζυμαρικό ή ρυζι,  αφου δεν τρωει ουτε φασολακια ουτε μπριαμ. 

Καθε μέρα κρέας είναι υπερβολή πιστεύω κ ίσως το παιδί από μόνο του σου δηλώνει να το σταματήσεις εχουν κ εκείνα άποψη ..!!! Πολλά παιδιά δεν έχουν πάντως αδυναμία στο κρέας είναι κ ποιο σκληρό κ προτιμούν τα μπιφτέκια ... 

Κ ο μεγάλος μου κρέας δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου .. κ πλέον του δίνω μπιφτέκια κ τα τρώει τρία τρία .. ακόμα κ το μωρό 16,5 μηνών προτιμάει τα μπιφτέκια .. να ξέρεις πως από εδώ κ πέρα θα αλλάξουν πολύ οι προτιμήσεις του κ ξαφνικά να δεις ένα παιδί που θα βλέπει το μπρόκολο πχ επειδή θυμάμαι πως έχεις πει ότι του αρέσει κ να μη θέλει ούτε να το φάει ούτε να το βλέπει .!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία από την δικιά σας, προσωπικά έβαλα στο παιχνίδι την έννοια "συμβιβασμός", δηλαδή όταν έβλεπα ότι πήγαιναν να σταματήσουν να τρώνε χωρίς να έχουν φάει μια αξιόλογη ποσότητα, έλεγα "Ας κάνουμε έναν συμβιβασμό" και τους ξεχώριζα μια μικρή ποσότητα, την οποία αν έτρωγαν μπορούσαν να σταματήσουν αν ήθελαν.

 

Επίσης, στην ηλικία αυτή προσωπικά εισήγαγα και το βραδυνό φαγητό, έστω και εις βάρος του βραδυνού γάλακτος, ακριβώς γιατί ήθελα να τρώνε παραπάνω φαγητό.

 

Πάντως επιμένω, μην ανησυχείς. Ο γιος μου ήταν τρομερά ολιγόφαγος (όχι κακόφαγος) για πολύ καιρό, όσο έτρωγε έστω και λίγο από όλα δεν τον πίεζα παραπάνω και εξελίσσεται τελικά σε εύκολο παιδί στο φαγητό.

Το γάλα δεν με πολυνοιάζει, απλώς βλέπω ότι δεν χωράει κάπου βραδυνό. εκτός αν έρθει νωρίτερα το γιαούρτι που δν θα πεινάει τόσο κ φάει λιγότερο κ έχει χώρο για λίγο βραδυνό. κανονικά ξέρω ότι δν πρέπει να αγχώνομαι αλλά μας ήρθε κάπως αυτό γιατί το παιδακι έτρωγε απ όλα. έχει βέβαια πολύ καλή σχέση με το φαγητό, δλδ το απολαμβάνει, κάθεται ώρα με υπομονή να φάει, αυτά που του αρέσουν τα τσακίζει, χαίρεται όταν τρώει, τρώει μόνος του χωρίς συζήτηση ή τάισμα, μου φαίνεται τώρα κάπως περίεργο όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κάποιες ναι, κάποιες αλλες όχι. κ εκεί μπλοκαρω. αν δεν το φάει ούτε το απόγευμα, τι κάνω; του δίνω το γιαούρτι ή τον αφήνω νηστικό μέχρι το γάλα; Βασικά επειδή ακόμα δεν τον θεωρώ κακόφαγο κ τρωει και ποσότητες κ ποικιλία, δεν με νοιάζει το αν θα τα φάει από την άποψη των συστατικών. θα μπορούσα να τα δίνω σε κιμά ή σε άλλη μορφή αλλά δεν με νοιάζει αυτό. με νοιάζει να μην περάσει η νοοτροπία ότι αν δεν θέλει δεν τρώει, αλλά χωρίς αυτό να γίνει με καψώνια κ καταπίεση. 

Καλύτερα να μην του προσφέρεις κάθε μέρα κρεας, μαλλον σου δείχνει ότι δ το θελει

Κ οχι αν δ φαει το ίδιο φαι το απογευμα δ θα τον αφήσεις νηστικό, ας φαει γιαουρτι

Σίγουρα ο κιμάς είναι από τα αγαπημένα των παιδιων. Ας πούμε πχ τεταρτη-παρασκευη μέρες χωρίς κρεας κ ψάρι. Μένουν άλλες 5μερες, 2ψαρι,3κρεας είναι καλά. Αν δεις ότι τις μισές δ το τρωει, βάζεις κρεας στο απογευματινο. Είτε το κρεας από το μεσημερι για απογευμα, κ αντί για ψητο με πατατες, το δινεις με λαχανικα, είτε βαζεις το κρεας σε αλλες συνταγές. Ομελετα, πιτα(πιο μεγαλα τα δικα μου σε σαντουιτσακι, σαλάτα) 

Αν μου ελεγαν θα φαω κ αλλο μπρόκολο αντί κρεας θα τα αφηνα. Βεβαια αν έβλεπα ότι δ τρωγανε καθόλου κρεας για μερες, εκεί αρχίζω κ εγω συμβιβασμούς. Θα σου βάλω κ αλλο μπρόκολο, φαε το μισο κρεας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα κ τα υπόλοιπα μνματα κ είδα πως αναφέρεις κ το μπιφτέκι ότι μάλλον δεν το τρώει ... Θα αλλάξουν οι προτιμήσεις του κ θα επανέλθει πιστεύω περνάνε φάσεις σε αυτή την ηλικία .. 

Εκεί γύρω στα δύο μπορείς να τον βάζεις να σε βοηθάει κ στο μαγείρεμα που πιστεύω ότι είναι μια διαδικασία που αρέσει στα παιδιά πχ να πλάσει ένα μπιφτέκι ένα κουλουράκι να σου φέρει τίποτα από το ψυγείο η να σε βοηθάει στα ψώνια στο σούπερ μάρκετ η κ στον μανάβη κρεοπώλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/7/2019 at 7:36 ΜΜ, Astrien είπε:

Κορίτσια τελευταία με απασχολεί πολύ το θέμα του φαγητού της μικρής πάλι(20 μηνων)! Καθόμαστε να φάμε και δεν της αρέσει σχεδον τπτ πλέον!  Εκτός από αυτό σηκώνεται όλο όρθια, χτυπάει με το κουτάλι το τραπέζι, βάζει τα δάχτυλά της μες στο φαγητό και το ζουλάει ή χώνει την παλάμη μες στο ποτήρι της, πολλές φορές δεν τρώει αν δεν την πάρουμε αγκαλιά, ζητάει να έχει πράγματα στο τραπέζι για να ασχολείται αντί να τρώει, παίζει με τα μωρομάντηλα. Γενικά κάνει τα πάντα αρκεί να μη φάει. Στο τέλος αγανακτώ και την τάιζω 3-4 κουταλιές με παιχνίδια, ώσπου αρνείται και αυτο. Χθες τη ζύγισα και έχασε 300γρ.  Την πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της έκαναν εξέταση ούρων. Περιμένουμε να δούμε αύριο αν θα φανεί κάτι. Κάνω πολλές σκέψεις. Ίσως φταίει η υπερβολική ζέστη, ίσως τα δόντια, μπορεί η προσαρμογη στον παιδικο που τη ζοριζει.. Δεν ξέρω. Τι να κάνω όμως για να μη χάσω το παιχνίδι με το φαγητό; υπήρχε ένα διάστημα που έτρωγε αρκετά καλά σχεδόν μόνη της. Βοηθούσα κι εγώ όπου χρειάζονταν αλλά είχε όρεξη και διάθεση να φάει, τουλάχιστον μεσημεριανό. Τώρα ούτε αυτό. Πρωι δεν τρώει σχεδόν τπτ. Ψωμί καθόλου, μούσλι ούτε! Τώρα τελευταια πίνει δειλά δειλά λίγο αγελαδινο(50γρ περίπου)  και τρωει ίσως λίγα κορν φλεικ(5-10 νιφαδες) με φρουτο. Μπορει και λίγο γιαουρτι ή κανενα αβγο σκέτο. Το μόνο που τρώει με όρεξη είναι τα φρούτα, αλλά πόσο να τη χορτάσουν; βράδυ αν κάνω τραχανο θα φάει καλούτσικα, αλλιώς πάλι δύσκολα θα φάει ικανοποιητικά.  

Astrien, αυτα που περιγραφεις πανω κατω τα εχουμε περασει και εμεις ανα φασεις. Μεχρι τους 13 μηνες ειχαμε πλουσιο διαιτολογιο και ξαφνηκα αρχισε να κανει το σωμα του τοξο και σχεδον ολα οσα περιγραφεις. Δοκιμα πολλα, αυτο που ευδοκιμησε ηταν να εχω δυο μπολακια και δυο κουταλακια, ταυτοχρονα με ταιζε και τον ταιζα λεγοντας του οτι τωρα ανοιγω το στομα μου. Μεσα απο το παιχνιδι της μιμισης, εφαγε ολη του την φρουτοκρεμα (εκει ειχαμε την δυσκολια και οχι στο μεσημεριανο φαγητο). Τα εβαλα κατω και προσπαθησα να σκεφτω αν εχω αλλαξει κατι στην διαδικασια που ακολουθω. Αυτο που συμπερανα ειναι οτι το παιδι ηθελε να πειραματιστει μονο του, με το κουταλι του και τα χερια του χωρις εγω να επεμβαινω και να το πιεζω εμεσα. Σιγα σιγα το βρισκουμε!! Νομιζω οτι μεσα απο το παιχνιδι μπορουν να μαθουν πολλα τα μικρα μας, αρκει να το κατανοησουμε εμεις πρωτα. Οτι θελουμε, μπορει να συμβει αρκει να το πιστεψουμε και να ειμστε αποφασισμενοι. Οσες φορες σκεφτομαι τα παραπανω, ολα γινονται πολυ πιο ομορφα, ευκολα και χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είχα κάνει κάποιες νύξεις την τελευταία φορά που μιλούσαμε εδώ αλλά τώρα είμαι βέβαιη. εχουμε προβλημα φαγητου. κυριως ως προς το κρεας κ το ψαρι, οχι τοσο στα λαχανικα. εχει προτιμησεις κ στα λαχανικα πχ δεν θελει καρότα κ φασολακια ουτε μπριαμ. αλλα τρωει άραξα, μπρόκολο κουνουπίδι, χόρτα κ οσπρια, σπανακορυζο, οποτε δεν με πειραζει, εχω εναλλακτικες. με το κρεας κ το ψαρι ομως υπαρχει θεμα, τις μισες φορες δεν το τρωει, αλλα τελειως αψυχολόγητα. μπορει τη μια μερα να το φαει κ την επομενη οχι, ενω ειναι το ιδιο φαγητο. Δινω καθε μερα κ ειναι αμφιβολο αν τρωει τις μισες. πανω που ελεγα να το κοψω απο 2 μερες την εβδομαδα, δεν μπορω γιατι δεν μου εγγυαται κανεις οτι θα το φαει τις υπόλοιπες. δεν μου αρεσει ομως να του περναει το μηνυμα οτι μπορει να μην φαει κατι. ζυμαρικα ή πατατες τρωει λιγα σε ελάχιστη ποσοτητα παντα σαν συνοδεια κ ψωμι το πολυ δυο μικρες φέτες. υποψιαζομαι ομως εθισμό στο άμυλο γιατι εχω διαβασει οτι συμβαινει κ με ελάχιστη κατανάλωση. μαλλον θα τα κοψω τελειως αυτα. επισης τρωει πολλα φρουτα που αν ηταν στο χερι μου θα τα περιοριζα σε δυο το πολυ αλλα ο αντρας μου επιμενει να του δινουμε πολλα κ του δινει κ σε ασχετες ωρες. Το θεμα ειναι πώς χειρίζομαι το ζητημα του βασικού φαγητου; να δινω μονο κρεας για να αναγκάζεται να το φαει; κ αν δεν το φαει να μην δινω ουτε γιαουρτι το απογευμα αλλα να δινω παλι κρεας κ να τον αφηνω νηστικό; λιγο καψωνι μου ακουγεται αυτο. Δεν ξερω καθολου τι να κανω κ ειμαι πολυ στενοχωρημένη. σημερα εφαγε μονο μιση πατατα κ αφησε το κοτοπουλο κ τα φασολακια κ τα καρότα. εντωμεταξυ για το κοκκινιστό δεν ξερω πια τι σλλο συνοδευτικό να βαλω που να μην ειναι ζυμαρικό ή ρυζι,  αφου δεν τρωει ουτε φασολακια ουτε μπριαμ. 

Τον εθισμό στο άμυλο δεν κατάλαβα πως τον αντιλήφθηκες. 

 

Αν μαγειρευεις ξεχωριστα είναι καιρός για μία κατσαρόλα! Ίσως θέλει το τραπέζι να έχει ομοιομορφία και να τρώει ότι και σεις! Κρέας δύο τρεις φορές την εβδομάδα είναι καλά! Αν θέλεις να προσφέρεις περισσότερα θρεπτικά συστατικά μπορείς να βραζεις τα λαχανικά, το ρύζι ή τα μακαρόνια σε ζωμο που θα εχεις κρατήσει όταν βραζεις το κρέας! 

  

Με τα φρούτα με χτύπησες στο ευαίσθητο σημείο μου γιατί είχα ένα παιδί που έτρωγε ποσότητες και πια τον αηδιαζουν στην κανονική τους μορφή οπότε δίνω φρούτοκρέμα και είμαι ευχαριστημένη αν φάει έστω την μισή! Προσωπικα θεωρώ τα φρούτα πολύ θρεπτικά και πλούσια σε φυτικές ίνες, βοηθώντας το εντερακι τους. Όταν δεν αντικαθιστουν κύριο γεύμα δεν πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα! 

 

Γενικά τα παιδιά περναν διατροφικές φάσεις, ο δικός μου έτρωγε μπρόκολο τώρα όχι, τσακιζε τα καρότα μετά τα σταμάτησε και τώρα τα ξαναθυμηθηκε και ούτω κάθε εξής. Θέλω να πω πως συνέχεια αλλάζουν προτιμήσεις.  

 

Εγώ εισηγαγα και βραδινό νομίζω λιγους μήνες μετά το χρονο, σίγουρα πριν τους δεκαοχτώ.  

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ από παρατήρηση κ ανάλυση κατέληξα ότι αρκετές φορές φταίει το συνοδευτικό. Δηλαδή αν ειναι κατι που δεν θελει, θα αφησει κ το κρεας. Ενώ αν είναι ανακατεμένο με κάτι που του αρέσει, συνήθως το τρώει -εκτός αν φουσκώσει με μπρόκολο πχ κ το αφήσει. Εγώ με το τώρα τα σέρβιρα σε πιάτο με χωρίσματα για να είναι χωριστά το κάθε είδος. είναι καλο να τα ανακατευω ή ειναι σαν κοροίδια; με μπερδευει αυτο ολο. Μας νοιαζει να τα φαει οπως του αρεσουν ακομα κ αν αυτο σημαινει οτι καποες μερες θα ειναι ανακατεμένα με ρυζι ή κριθαρακι ή σπανακορυζο; Ο άντρας μου λέει να μην είμαι υστερική και να του τα δίνω στη μορφη που θελει. Εγω σκεφτομαι ομως οτι ετσι δεν θα μαθει κ αλλες γευσεις. 

 

Επισης, να ρωτησω κατι γενικα για το διατροφικό σας ορογραμμα. Εγω εχω διαβασει ολο το υλικο απο την ομαδα του φβ που διαφέρει πολυ απο αυτα που λεμε εδω. Αυτες επιμενουν σε καθε μερα πηγες αιμικου σιδήρου (οχι μονο κρεας), αφορίζουν το άμυλο κ ειναι το πρωτο που σου λενε να κόψεις, δεν θεωρουν πληρες γευμα το σκετο όσπριο ή λαδερο (τα οσπρια τα αντιπαθούν κιόλας ως αμυλουχα) κ λενε τα φρουτα μεχρι δυο τη μέρα γιατί εθιζουν στη γλυκιά γεύση. α και επιμενουν για τη σιδηροπενία γι αυτο κ θελουν καθε μερα πηγες σιδήρου κ δινουν κρεας δυο φορες τη μέρα κ κάποιες κ στο πρωινό. κ τα γαλακτοκομικά μέχρι 500 γρ τη μέρα. Αυτό δεν έχω ακούσει να το ακολουθεί κανενας γνωστός μου με μωρο. Εσεις ολες τα παιδια σας τα εχετε ελεγξει για αναιμία; ειναι οκ με το κρεας 2-3 φορες την εβδομαδα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΜΕΤΑ από παρατήρηση κ ανάλυση κατέληξα ότι αρκετές φορές φταίει το συνοδευτικό. Δηλαδή αν ειναι κατι που δεν θελει, θα αφησει κ το κρεας. Ενώ αν είναι ανακατεμένο με κάτι που του αρέσει, συνήθως το τρώει -εκτός αν φουσκώσει με μπρόκολο πχ κ το αφήσει. Εγώ με το τώρα τα σέρβιρα σε πιάτο με χωρίσματα για να είναι χωριστά το κάθε είδος. είναι καλο να τα ανακατευω ή ειναι σαν κοροίδια; με μπερδευει αυτο ολο. Μας νοιαζει να τα φαει οπως του αρεσουν ακομα κ αν αυτο σημαινει οτι καποες μερες θα ειναι ανακατεμένα με ρυζι ή κριθαρακι ή σπανακορυζο; Ο άντρας μου λέει να μην είμαι υστερική και να του τα δίνω στη μορφη που θελει. Εγω σκεφτομαι ομως οτι ετσι δεν θα μαθει κ αλλες γευσεις. 

 

Επισης, να ρωτησω κατι γενικα για το διατροφικό σας ορογραμμα. Εγω εχω διαβασει ολο το υλικο απο την ομαδα του φβ που διαφέρει πολυ απο αυτα που λεμε εδω. Αυτες επιμενουν σε καθε μερα πηγες αιμικου σιδήρου (οχι μονο κρεας), αφορίζουν το άμυλο κ ειναι το πρωτο που σου λενε να κόψεις, δεν θεωρουν πληρες γευμα το σκετο όσπριο ή λαδερο (τα οσπρια τα αντιπαθούν κιόλας ως αμυλουχα) κ λενε τα φρουτα μεχρι δυο τη μέρα γιατί εθιζουν στη γλυκιά γεύση. α και επιμενουν για τη σιδηροπενία γι αυτο κ θελουν καθε μερα πηγες σιδήρου κ δινουν κρεας δυο φορες τη μέρα κ κάποιες κ στο πρωινό. κ τα γαλακτοκομικά μέχρι 500 γρ τη μέρα. Αυτό δεν έχω ακούσει να το ακολουθεί κανενας γνωστός μου με μωρο. Εσεις ολες τα παιδια σας τα εχετε ελεγξει για αναιμία; ειναι οκ με το κρεας 2-3 φορες την εβδομαδα; 

Άστο καλέ το παιδί να φάει όπως θέλει. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα να ανακατεύεις το φαγητό εφόσον έτσι το προτιμά; Εγώ δε χρησιμοποίησα ποτέ πιάτο με χωρίσματα. Όλα σε ένα πιάτο, σε μια μεριά το κρέας, δίπλα το συνοδευτικό, δίπλα η σαλάτα. Παίρνει το πιρούνι της και τρώει όπως θέλει. Αν έχουμε πχ. φρέσκο ψάρι και θέλω να φάει οπωσδήποτε και τη βλέπω να μην ασχολείται, θα παίξουμε μαζί με το φαγητό της. Θα της πω έλα να κάνουμε μια ωραία μπουκιά και θα διαλέγουμε μαζί 2-3 κομματάκια να βάλουμε στο πιρούνι μας. Και ζωάκια θα ταίσουμε και κούκλες. Γενικά βέβαια είναι καλόφαγη.

Για την ομάδα του φβ τα έχουμε ξανασυζητήσει. Παρόλο που δεν είμαι διατροφολόγος θεωρώ ότι το να σκέφτομαι συνέχεια να μη φάει ένα 2χρονο 3 φρούτα αλλά 2, ή να πιεί μονο μισό λίτρο γάλα, ή να τρώει απαραιτήτως 1 αβγό τη μέρα, κρέας κάθε μέρα, ποτέ ψωμί, ποτέ ζυμαρικό κτλ κτλ μου φαίνεται τουλάχιστον άρρωστο. Ξεσηκώνω που και που καμιά συνταγή και δεν ασχολούμαι περισσότερο με τις υστερίες τους. Γενικά στη βδομάδα δίνω κρέας 3-4 φορές την εβδομάδα, ψάρι 2 φορές, λαδερό ή/και όσπριο. Τις ποσότητες τις κρίνω εγώ και δόξα τω Θεώ το παιδί είναι υγειέστατο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Άστο καλέ το παιδί να φάει όπως θέλει. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα να ανακατεύεις το φαγητό εφόσον έτσι το προτιμά; Εγώ δε χρησιμοποίησα ποτέ πιάτο με χωρίσματα. Όλα σε ένα πιάτο, σε μια μεριά το κρέας, δίπλα το συνοδευτικό, δίπλα η σαλάτα. Παίρνει το πιρούνι της και τρώει όπως θέλει. Αν έχουμε πχ. φρέσκο ψάρι και θέλω να φάει οπωσδήποτε και τη βλέπω να μην ασχολείται, θα παίξουμε μαζί με το φαγητό της. Θα της πω έλα να κάνουμε μια ωραία μπουκιά και θα διαλέγουμε μαζί 2-3 κομματάκια να βάλουμε στο πιρούνι μας. Και ζωάκια θα ταίσουμε και κούκλες. Γενικά βέβαια είναι καλόφαγη.

Για την ομάδα του φβ τα έχουμε ξανασυζητήσει. Παρόλο που δεν είμαι διατροφολόγος θεωρώ ότι το να σκέφτομαι συνέχεια να μη φάει ένα 2χρονο 3 φρούτα αλλά 2, ή να πιεί μονο μισό λίτρο γάλα, ή να τρώει απαραιτήτως 1 αβγό τη μέρα, κρέας κάθε μέρα, ποτέ ψωμί, ποτέ ζυμαρικό κτλ κτλ μου φαίνεται τουλάχιστον άρρωστο. Ξεσηκώνω που και που καμιά συνταγή και δεν ασχολούμαι περισσότερο με τις υστερίες τους. Γενικά στη βδομάδα δίνω κρέας 3-4 φορές την εβδομάδα, ψάρι 2 φορές, λαδερό ή/και όσπριο. Τις ποσότητες τις κρίνω εγώ και δόξα τω Θεώ το παιδί είναι υγειέστατο.

Για να μάθει τις γεύσεις ανεξάρτητα και να τα τρώει απλά όπως είναι. Γι αυτο δεν δινω ποτε σχεδον κιμα, επειδη ξερω οτι ειναι ευκολη γευση/υφη κ το προτιμουν κ τα κακοφαγα παιδια, θελω να μαθει να τρωει οτι κρεας στην κανονικη του μορφη κ μεχρι πριν 1-1,5 μηνα οντως ετσι το ετρωγε. καμια φορα χρειαζοταν να βοηθησω εγω, να τον παρακίνησω. Τωρα δεν θελει καμια παρεμβαση στο φαγητο, αν απλώσω χερι τρωω φάπα. χαχα. Και προβληματιζομαι. πχ το ψαρι το τρωει μεσα στην ψαρόσουπα που ειναι κ το μονο που τον ταιζω. ειναι σωστο να το δίνω έτσι ή πρέπει να μάθει να το τρώει σκέτο; και πώς εφαρμόζω οικογενειακο τραπεζι αν υπαρχιυν πραγματα που δν του αρέσουν πχ μπριαμ ή σαρδέλα που εμεις τα τρωνε πολυ; δεν τα φτιάχνω ούτε για εμάς; ή τα φτιάχνω κ τον αφήνω νηστικο; κατι δεν μου κολλαει εδω. δεν ειναι ωραιο να αφηνεις νηστικό ή να εκβιάζεις, αλλα αν δεν φαει κ του δωσεις αλλο, οσο υγιεινο κ αν ειναι, δεν ειναι κι αυτο λαθος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΜΕΤΑ από παρατήρηση κ ανάλυση κατέληξα ότι αρκετές φορές φταίει το συνοδευτικό. Δηλαδή αν ειναι κατι που δεν θελει, θα αφησει κ το κρεας. Ενώ αν είναι ανακατεμένο με κάτι που του αρέσει, συνήθως το τρώει -εκτός αν φουσκώσει με μπρόκολο πχ κ το αφήσει. Εγώ με το τώρα τα σέρβιρα σε πιάτο με χωρίσματα για να είναι χωριστά το κάθε είδος. είναι καλο να τα ανακατευω ή ειναι σαν κοροίδια; με μπερδευει αυτο ολο. Μας νοιαζει να τα φαει οπως του αρεσουν ακομα κ αν αυτο σημαινει οτι καποες μερες θα ειναι ανακατεμένα με ρυζι ή κριθαρακι ή σπανακορυζο; Ο άντρας μου λέει να μην είμαι υστερική και να του τα δίνω στη μορφη που θελει. Εγω σκεφτομαι ομως οτι ετσι δεν θα μαθει κ αλλες γευσεις. 

 

Επισης, να ρωτησω κατι γενικα για το διατροφικό σας ορογραμμα. Εγω εχω διαβασει ολο το υλικο απο την ομαδα του φβ που διαφέρει πολυ απο αυτα που λεμε εδω. Αυτες επιμενουν σε καθε μερα πηγες αιμικου σιδήρου (οχι μονο κρεας), αφορίζουν το άμυλο κ ειναι το πρωτο που σου λενε να κόψεις, δεν θεωρουν πληρες γευμα το σκετο όσπριο ή λαδερο (τα οσπρια τα αντιπαθούν κιόλας ως αμυλουχα) κ λενε τα φρουτα μεχρι δυο τη μέρα γιατί εθιζουν στη γλυκιά γεύση. α και επιμενουν για τη σιδηροπενία γι αυτο κ θελουν καθε μερα πηγες σιδήρου κ δινουν κρεας δυο φορες τη μέρα κ κάποιες κ στο πρωινό. κ τα γαλακτοκομικά μέχρι 500 γρ τη μέρα. Αυτό δεν έχω ακούσει να το ακολουθεί κανενας γνωστός μου με μωρο. Εσεις ολες τα παιδια σας τα εχετε ελεγξει για αναιμία; ειναι οκ με το κρεας 2-3 φορες την εβδομαδα; 

 

Θα συμφωνησω με την Αννα...ο γιος μου ο μεγαλος δεν εχει κανενα προβλημα με το σιδηρο του...Ο μικρος μου ο γιος 2 χρ το κρεας δεν του αρεσει οποτε ζητημα να φαει 3 μπουκιες εκτος απο ελαχιστες φορες που τσακιζει ακομη και τις μοσχαρισιες μπριζολες μαζι με τον μπαμπα...Στα δυο δεν γινονται και οι πρωτες εξετασεις? Τουλαχιστον εμεις τωρα θα κανουμε και στον μικρο να δουμε πως ειναι...Αν πλησιαζεται στα δυο και σε αγχωνει τοσο ο σιδηρος του, γιατι δεν μιλας με την παιδιατρο να κανετε τις εξετασεις σας? Τεραστια υπερβολη το κρεας καθε μερα...Δεν ξερω νομιζω ανησυχεις χωρις ιδιαιτερο λογο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Θα συμφωνησω με την Αννα...ο γιος μου ο μεγαλος δεν εχει κανενα προβλημα με το σιδηρο του...Ο μικρος μου ο γιος 2 χρ το κρεας δεν του αρεσει οποτε ζητημα να φαει 3 μπουκιες εκτος απο ελαχιστες φορες που τσακιζει ακομη και τις μοσχαρισιες μπριζολες μαζι με τον μπαμπα...Στα δυο δεν γινονται και οι πρωτες εξετασεις? Τουλαχιστον εμεις τωρα θα κανουμε και στον μικρο να δουμε πως ειναι...Αν πλησιαζεται στα δυο και σε αγχωνει τοσο ο σιδηρος του, γιατι δεν μιλας με την παιδιατρο να κανετε τις εξετασεις σας? Τεραστια υπερβολη το κρεας καθε μερα...Δεν ξερω νομιζω ανησυχεις χωρις ιδιαιτερο λογο...

Άλλοι κάνουν εξετάσεις στο χρόνο. εμάς δεν μας έχει πει αλλά άκουσα μια άλλη μαμά εδώ ότι εκείνοι έκανε νωρις, με την ιδια παιδθατρο. ισως το εξατομικεύει γιατι το αλλο παιδακι τρωει λιγο κ δυσκολα. το εχω υποψη να τη ρωτήσω έτσι κι αλλιώς. Παντως μου κανει εντυπωση οτι αυτες εκει παραθέτουν βιβλιοφραφια για ολα κ αναρωτιεμαι αν κανουν επιλεκτική αναγνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για να μάθει τις γεύσεις ανεξάρτητα και να τα τρώει απλά όπως είναι.

 

Εσυ μπορεις να φας παντα ετσι? Πως περιμενεις το παιδι να τρωει παντα σκετα τα φαγητα...Φυσικα και θα φαει και τον κιμα του, και την σουπα του, και τα φαγητα τα ζουμερα με τις σαλτσουλες...Ακομη ξεχωριστα του μαγειρευεις?

 

Δεν ειναι λογος να μην μαγειρεψω κατι που μας αρεσει εμας το οτι μεγαλη πιθανοτητα δεν θα το φανε...Το φαγητο ειναι ενα, θα μπει στο πιατο μαζι με τα συνοδευτικα και τα αφηνω να δοκιμασουν, να τα φτυσουν κι αν θελουν να φανε...Θα καλυψω το "κενο" στο βραδυνο...Τα παιδια αλλαζουν γνωμες οποτε πρεπει να βλεπουν στο τραπεζι διαφορα φαγητα και μια μερα μπορει μπουκιτσα μπουκιτσα να μας εκπληξουν...

Just now, Έσπερος είπε:

Παντως μου κανει εντυπωση οτι αυτες εκει παραθέτουν βιβλιοφραφια για ολα κ αναρωτιεμαι αν κανουν επιλεκτική αναγνωση. 

 

Μεγαλη πιθανοτητα. Δεν εχω ασχοληθει καν με την εν λογω ομαδα για να εκφερω αποψη. Απο το να διαβαζεις τι λενε εκεινες μπορεις να μελετησεις μονη σου την βιβλιογραφια κατι που θελει χρονο και κοπο για ενα οσο πιο αντικειμενικο συμπερασμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει να τα τρωει ανακατεμένα γτ οχι; ξερω ενήλικες που το προτιμανε, γούστα είναι αυτα

Δ ξερω για ποια ομάδα μιλάς, αλλα πολυ αυστηρές, δ ακολουθώ τπτ από αυτά. Δ θα μπορούσα με τπτ να τρωω κάθε μέρα κρεας, κ δ χρειαζεται παρόλο που είχα σιδηροπενικη αναιμια, όπως κ ο μικρος. Γύρω στον χρονο κάνουν εξετάσεις. Δ εχω πρόβλημα αν θελουν να φανε παραπανω φρουτα(φανταζομαι δ θα φάνε 10),ουτε αν πιουν παραπάνω γαλα. Μια χαρά θρεπτικοτατα είναι τα λαδερα κ τα οσπρια, μάλιστα ο μικρος τρελενεται κ τρωει συνηθως δυο πιατα

Πχ για τις προτιμήσεις που λες. Εγω δ τρωω κάποια ψάρια, πχ λιθρινι, θα πάρω λιθρινι για τους άλλους κ για μενα κτ ανάλογου μεγέθους να τα μαγειρεψω παράλληλα. Το ίδιο κ με τις μπαμιες, εγω κ η κορη δ τρωμε, οποτε κανω άλλο λαδερο για μας κ μπαμιες για τα αγορια. Στο μπριαμ τι μπορεί να μην του αρέσει; δοκιμαστικα θα εβαζα παραπάνω πατατες, καρότα, κ.α που του αρεσουν, τουλ να ετρωγε αυτές κ θα εδινα αργότερα κτ αλλο να αντισταθμισει το "φτωχό" μεσημεριανο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Δεν ειναι λογος να μην μαγειρεψω κατι που μας αρεσει εμας το οτι μεγαλη πιθανοτητα δεν θα το φανε...Το φαγητο ειναι ενα, θα μπει στο πιατο μαζι με τα συνοδευτικα και τα αφηνω να δοκιμασουν, να τα φτυσουν κι αν θελουν να φανε...Θα καλυψω το "κενο" στο βραδυνο...Τα παιδια αλλαζουν γνωμες οποτε πρεπει να βλεπουν στο τραπεζι διαφορα φαγητα και μια μερα μπορει μπουκιτσα μπουκιτσα να μας εκπληξουν...

Ας πούμε δεν του αρέσουν οι μπαμπιες αυτόν τον καιρό. Εμείς τις τρώμε ή σκέτες λαδερές ή με κοτόπουλο. Αν έχει κοτόπουλο με μπάμια δεν θα φάει ούτε το κοτόπουλο. Αν έχω βάλει μέσα πατάτα θα φάει μόνο αυτό. Άρα θα πρέπει να ετοιμάσω κάτι άλλο; Και χωριστό βραδυνο τι; πατάτα πάλι; Ή δεν θελει σαρδέλα αλλά ούτε ντοματοσαλάτα. Ε με τι θα τις φάει; Εμείς τις θέλουμε τις σαρδέλες αλλά τη μέρα εκείνη του κάνουμε ψάρι σούπα ή κάποιο άλλο ψάρι ψητό, βάζουμε δίπλα δυο σαρδέλες, μπας κ τις φάει. Τι θα έπρεπε να κάνω, να μην του φτιάχνω το δικό του ψάρι ή να μην τρώμε εμείς σαρδέλα; Εμένα με είχε βολέψει πολύ αυτό με τα χωριστά γεύματα όσο έτρωγε απ' όλα, τώρα μπερδεύομαι. 

 

Just now, Fenia27 είπε:

Εσυ μπορεις να φας παντα ετσι? Πως περιμενεις το παιδι να τρωει παντα σκετα τα φαγητα...Φυσικα και θα φαει και τον κιμα του, και την σουπα του, και τα φαγητα τα ζουμερα με τις σαλτσουλες...Ακομη ξεχωριστα του μαγειρευεις?

 

Δεν εννοώ σκέτα. Αλλά κάνω πχ μοσχαράκι με αρακά κ πατάτες. Βάζω στο ένα χώρισμα το κρέας, στο άλλο τον αρακά, στο άλλο τις πατάτες. Κανονικά έτσι τα έτρωγε πάντα. Τώρα βλέπω ότι κάποιες φορές αν τα βάλω σε ένα μεγάλο μπολ, θα ξεκινήσει από αυτό που του αρέσει πχ αρακάς, αλλά έτσι όπως είνια θα πιάνει κ τα άλλα και σιά σιγά τρώει κ από αυτά. Άρα δεν είναι ότι δεν του αρέσουν, αν ήταν θα τα έφτυνε. Απλώς αν τα δει χωριστά δεν τα ακουμπάει καν. Δηλαδή δεν είναι ακριβώς ότι δεν του αρέσει το κρέας. Αλλά αυτό το φαγητό, που φτιάχνω για δυο μέρες, μπορεί τη μία να μην το αγγίξει έτσι χωρίς να το δοκιμάσει κ την άλλη να το τσακίσει. Άντε να βγάλω άκρη. Για το κρέας δηλαδή. Το ότι σε αυτή τη φάση δεν θέλει μπαμιες ή καρότα, εντάξει δεν έγινε κ κάτι. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Στο μπριαμ τι μπορεί να μην του αρέσει; δοκιμαστικα θα εβαζα παραπάνω πατατες, καρότα, κ.α που του αρεσουν, τουλ να ετρωγε αυτές κ θα εδινα αργότερα κτ αλλο να αντισταθμισει το "φτωχό" μεσημεριανο

Εμείς το μπριάμ το κάνουμε με λίγο κολοκύθι, πολλή μελιτζάνα, πολλά άλλα λαχανικά ό,τι έχουμε, όμως όχι καρότο ούτε πατάτα. Τη μελιτζάνα σίγουρα δεν τη θελει αλλά ας πούμε ότι είναι λίγο περίεργη γεύση ετσι κ αλλιώς. έχω κάνει άπειρες φορές δικο του μπριαμ πιο κλασικό με κολοκύθι πατάτα καρότο, κάποιες φορές έφαγε μόνο πατάτα καρότο, την τελευταία φορά μόνο που δν μου έφερε καπέλο το μπολ. όταν όμως του τα ανακάτεψα με λίγο κριθαράκι, τα έφαγε. μιλάμε για το ίδιο μπριαμ, όχι άλλης μέρας. που στην αρχή δεν ήθελε να αγγίξει κ έτσι πήρε η μπάλα κ το κρέας που είχα μαζί. 

Το θέμα μου βασικά δεν είναι το τι θα φάει. Είναι το πώς χειρίζομαι τις προτιμησεις ειδικα οταν ειναι απρόβλεπτες κ οταν αφορούν ολοκληρα πιάτα. μπάμιες ας πούμε θα συνεχισω να βαζω μια μικρη ποσοτητα μαζι με αλλα λαχανικα, καποια στιγμη θα τις ξαναφαει. Οταν ομως απορρίπτεται ολο το πιατο κ τρωει μονο το μπρόκολο ή την πατατα, τι κανω; Συνεχιζω να δινω αυτο που του αρεσει μεχρι να χορτασει; Ή λεω οτι αλλο ειναι το φαγητο κ δικη του αποφαση; κ το βραδυ αν αρχισω βραδυνο, τι δινω; μαγειρευω αλλο ή ξανα αυτο που απέρριψε; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...