Recommended Posts

Πάντως κορίτσια πέρα από όλα αυτά που λέτε περί υγιεινής διατροφής στα βρεφάκια (όπου στα περισσότερα συμφωνώ), αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσωείναι ότι η έλευση ενός παιδιού και η διάθεσή μας να τρέφεται σωστά μπορεί να δώσει ένα πολύ καλό έναυσμα να φροντίσουμε και εμείς οι γονείς τη διατροφή μας που πολλές φορές την παραμελούμε, επειδή "έτσι μάθαμε να τρώμε" ή "βαριόμαστε να ασχοληθούμε και τρώμε βλακείες". Εγώ βλέπω διαφορές στη διατροφή μας πλέον από ότι παλαιότερα καθώς φροντίζοντας να μαγειρεύουμε υγιεινά για το παιδί τρώμε και εμείς καλύτερα (σε αυτό βοηθάει το ένα φαγητό για όλους) και λιγότερο πρόχειρα. Προσωπικά μιλώντας, αν και γενικά θεωρώ ότι και πριν τρώγαμε σχετικά ισορροπημένα, πλέον πχ. τρώμε περισσότερο ψάρι που δεν το προτιμούσαμε ιδιαίτερα και ήταν λάθος. Επίσης αγοράζοντας ποικιλία φρούτων για το παιδί παίρνουμε μεγαλύτερες ποσότητες για εμάς (παλιά περναμε λιγότερα επειδή δεν τα πολυπροτιμάμε). Ο άντρας μου που ήταν κατ' εξοχήν κρεατοφάγος πλέον προσαρμόστηκε σε ένα μενού πιο μεσογειακό λόγω της μικρής. Γλυκά δεν τρώγαμε ιδιαίτερα αλλά τώρα πια δεν τα βάζουμε στο σπίτι και παρατηρήσαμε ότι δε μας λείπουν. Ντελίβερι θα πάρουμε πιο σπάνια. Επομένως μας κάνει καλό και στη σωματική υγεία μας το μωρό (πέραν της ψυχικής :)) και αν βάλεις και τις ατελείωτες βόλτες με το καρότσι θα μας κάνει σε λίγο καιρό κορμάρες!!!

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Πάντως κορίτσια πέρα από όλα αυτά που λέτε περί υγιεινής διατροφής στα βρεφάκια (όπου στα περισσότερα συμφωνώ), αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσωείναι ότι η έλευση ενός παιδιού και η διάθεσή μας να τρέφεται σωστά μπορεί να δώσει ένα πολύ καλό έναυσμα να φροντίσουμε και εμείς οι γονείς τη διατροφή μας που πολλές φορές την παραμελούμε, επειδή "έτσι μάθαμε να τρώμε" ή "βαριόμαστε να ασχοληθούμε και τρώμε βλακείες". Εγώ βλέπω διαφορές στη διατροφή μας πλέον από ότι παλαιότερα καθώς φροντίζοντας να μαγειρεύουμε υγιεινά για το παιδί τρώμε και εμείς καλύτερα (σε αυτό βοηθάει το ένα φαγητό για όλους) και λιγότερο πρόχειρα. Προσωπικά μιλώντας, αν και γενικά θεωρώ ότι και πριν τρώγαμε σχετικά ισορροπημένα, πλέον πχ. τρώμε περισσότερο ψάρι που δεν το προτιμούσαμε ιδιαίτερα και ήταν λάθος. Επίσης αγοράζοντας ποικιλία φρούτων για το παιδί παίρνουμε μεγαλύτερες ποσότητες για εμάς (παλιά περναμε λιγότερα επειδή δεν τα πολυπροτιμάμε). Ο άντρας μου που ήταν κατ' εξοχήν κρεατοφάγος πλέον προσαρμόστηκε σε ένα μενού πιο μεσογειακό λόγω της μικρής. Γλυκά δεν τρώγαμε ιδιαίτερα αλλά τώρα πια δεν τα βάζουμε στο σπίτι και παρατηρήσαμε ότι δε μας λείπουν. Ντελίβερι θα πάρουμε πιο σπάνια. Επομένως μας κάνει καλό και στη σωματική υγεία μας το μωρό (πέραν της ψυχικής :)) και αν βάλεις και τις ατελείωτες βόλτες με το καρότσι θα μας κάνει σε λίγο καιρό κορμάρες!!!

στο δικό μου σπίτι βέβαια αυτό δε μπορούμε να το κάνουμε γιατί το μεγάλο μωρό ο άντρας μου δε μπορεί να συμβιβαστεί με τίποτα του είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει τις παλιές του συνήθειες .. άρα κ εγώ μαγειρεύω καμιά φορά περισσότερα από δύο φαγητά .. ακόμα κ προ παιδιών γιατί ούτε εγώ δε μπορώ να τρώω όπως ο άντρας μου ..!!

Από την άλλη εγώ δε μπορώ να φάω καθόλου φρούτα δε μαρεσουν καθόλου έχω επιχείρηση να τρώω καμιά φορά με τα παιδιά αλλά ξινιζα το πρόσωπο μου κ το σταμάτησα για να μη το λάβουν ως αρνητικό μήνυμα κ σταματήσουν να τα τρώνε ...!!!

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Ναι και σε εμας εχει βελτιωθεί η διατροφή μας. Μαζί της εμαθα κι εγώ να τρώω παντζάρια, κουνουπίδι και φασολάκια! Επίσης τρώγαμε πολύ κρέας (κυρίως σουβλάκια, μπριζόλες κτλ) αφού στον άνδρα μου αρεσει να καλει παρέα και να ψήνουμε στα κάρβουνα. Τώρα προσπαθώ να τρώμε 2 φορές κόκκινο κρέας σε πιο υγιεινές εναλλακτικές. Βέβαια όπως είπα δεν αποκλείω τπτ. Θα τύχει να φάμε και σουβλάκια!  Εξάλλου δεν μεταλλαχθηκαμε. Όπως λέει και η @xaroumenh mama  και ο δικός μου ο άνδρας μερικές φορές γκρινιάζει αλλά  προσπαθώ να τηρώ ένα μέτρο. Δλδ δε θα κάνω 2 μέρες συνεχόμενα λαδερά. Θα κάνω 1 φορά τη Δευτέρα φασολάκια/αρακα ας πούμε και μια προς το τέλος της βδομάδας κανένα σπανακορυζο/λαχανορυζο/γεμιστά/μπριαμ.  Τις μέρες αυτές θα έχουμε το βράδυ κάτι που του αρέσει πιο πολύ. Ακομα έχει καταλάβει πως αφού δεν πολυασχολειται με την κουζίνα και ευτυχώς θα έλεγα γτ αλλιώς θα τα τρώγαμε όλα στα κάρβουνα αποφασίζω εγώ τι και ποτέ θα μαγειρευτεί. ;) Φρούτα μας άρεσαν έτσι κι αλλιώς απλά τώρα με το παιδί δεν το αμελούμε καθημερινά και σε μεγάλες ποσότητες. Όσπρια επισης τρώμε μια φορά τη βδομάδα και τις υπόλοιπες ψαρι και άσπρο κρέας.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα