Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το φαγητο(20 μηνών)


Recommended Posts

@Chrysoum η παιδίατρος μας είπε οτι μπορουμε να συνεχίσουμε αυτο το βρεφικό προγραμμα με τη ζωική πρωτεΐνη καθημερινα,  αρκει να μην ειναι μονο κρεας, δηλαδη τουλ 2 φορες ψαρι  κ το κρεας ποικιλια κ οχι μονο κοκκινο. Τωρα που περασε 1,5 πιστευω μπορουμε σιγα σιγα να το αλλαξουμε, οσπρια ή λαδερά να τα τρωει σκετα. αλλα εχει μεινει η συνηθεια να σου πω την αλήθεια, δεν είναι ότι ακολουθούμε κάποιο θέσφατο, ουτε επέμεινε σε κατι η παιδίατρος. 

παντως κ εγω με λαδερά σκετο δεν χορταίνω αν δεν φαω πολλη φετα κ ψωμι. θσως επειδη δεν μ αρεσουν πολυ. με οσπρια σκετα μια χαρα ειμαι. ευτυχως ο αντρας μου γι αυτα τρελαινεται γιατι αν ηταν απ αυτους που βλεπουν φασολακια κ ρωτανε πού ειναι το κρεας, θα ειχα θεμα. εγω βεβαια οταν τρωω τη δευτερη ή την τριτη φορα το λαδερά, σκεφτομαι οτι θα ηθελα να φάω και .... κανονικό φαγητό!!! 

 

γι αυτό αναρωτιέμαι αν καλύπτεται ενα παιδι με ενα γευμα που εχει μονο λαχανικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εμένα πιο αγχωτικό μου φαίνεται να προγραμματίζω να τρώμε κάθε μέρα κάτι που να συνδυάζεται με το κρέας ή το ψάρι του παιδιού για να μην κανω διπλο μαγειρεμα. Αφου ετσι κι αλλιως το κρεας του θα το κανω στην κατσαρολα, δεν ειναι τιποτα να βαλω κ τα λαχανικα. Ετσι κι αλλιως δηλαδη αυτό το μαγείρεμα θα το έχω

Γιατί το παιδί να τρώει κάθε μέρα κάτι με κρέας ή ψάρι, και μάλιστα στην κατσαρόλα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

@Chrysoum η παιδίατρος μας είπε οτι μπορουμε να συνεχίσουμε αυτο το βρεφικό προγραμμα με τη ζωική πρωτεΐνη καθημερινα,  αρκει να μην ειναι μονο κρεας, δηλαδη τουλ 2 φορες ψαρι  κ το κρεας ποικιλια κ οχι μονο κοκκινο. Τωρα που περασε 1,5 πιστευω μπορουμε σιγα σιγα να το αλλαξουμε, οσπρια ή λαδερά να τα τρωει σκετα. αλλα εχει μεινει η συνηθεια να σου πω την αλήθεια, δεν είναι ότι ακολουθούμε κάποιο θέσφατο, ουτε επέμεινε σε κατι η παιδίατρος. 

παντως κ εγω με λαδερά σκετο δεν χορταίνω αν δεν φαω πολλη φετα κ ψωμι. θσως επειδη δεν μ αρεσουν πολυ. με οσπρια σκετα μια χαρα ειμαι. ευτυχως ο αντρας μου γι αυτα τρελαινεται γιατι αν ηταν απ αυτους που βλεπουν φασολακια κ ρωτανε πού ειναι το κρεας, θα ειχα θεμα. εγω βεβαια οταν τρωω τη δευτερη ή την τριτη φορα το λαδερά, σκεφτομαι οτι θα ηθελα να φάω και .... κανονικό φαγητό!!! 

 

γι αυτό αναρωτιέμαι αν καλύπτεται ενα παιδι με ενα γευμα που εχει μονο λαχανικό. 

Καλύπτεται αν τα φάει με κάτι ζωικό, φέτα όπως αναφέρεις ή αν η διατροφή του το υπόλοιπο της ημέρας περιέχει πιο πλούσιες τροφές :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@Chrysoum η παιδίατρος μας είπε οτι μπορουμε να συνεχίσουμε αυτο το βρεφικό προγραμμα με τη ζωική πρωτεΐνη καθημερινα,  αρκει να μην ειναι μονο κρεας, δηλαδη τουλ 2 φορες ψαρι  κ το κρεας ποικιλια κ οχι μονο κοκκινο. Τωρα που περασε 1,5 πιστευω μπορουμε σιγα σιγα να το αλλαξουμε, οσπρια ή λαδερά να τα τρωει σκετα. αλλα εχει μεινει η συνηθεια να σου πω την αλήθεια, δεν είναι ότι ακολουθούμε κάποιο θέσφατο, ουτε επέμεινε σε κατι η παιδίατρος. 

παντως κ εγω με λαδερά σκετο δεν χορταίνω αν δεν φαω πολλη φετα κ ψωμι. θσως επειδη δεν μ αρεσουν πολυ. με οσπρια σκετα μια χαρα ειμαι. ευτυχως ο αντρας μου γι αυτα τρελαινεται γιατι αν ηταν απ αυτους που βλεπουν φασολακια κ ρωτανε πού ειναι το κρεας, θα ειχα θεμα. εγω βεβαια οταν τρωω τη δευτερη ή την τριτη φορα το λαδερά, σκεφτομαι οτι θα ηθελα να φάω και .... κανονικό φαγητό!!! 

 

γι αυτό αναρωτιέμαι αν καλύπτεται ενα παιδι με ενα γευμα που εχει μονο λαχανικό. 

Αχ και εγώ σκέτα λαδερά 1 μέρα αντέχω να φάω, γι αυτό μαγειρεύω μικρές ποσότητες. Αυτό σημαίνει βέβαια περισσότερο μαγείρεμα αλλά δεύτερη μέρα φασολάκια δεν τρώω με τπτ. Δευτερη μέρα θα κρατήσω κρέας ή κανένα παστίτσιο, που είναι και πιο μπελαλιδικα στο μαγείρεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Αχ και εγώ σκέτα λαδερά 1 μέρα αντέχω να φάω, γι αυτό μαγειρεύω μικρές ποσότητες. Αυτό σημαίνει βέβαια περισσότερο μαγείρεμα αλλά δεύτερη μέρα φασολάκια δεν τρώω με τπτ. Δευτερη μέρα θα κρατήσω κρέας ή κανένα παστίτσιο, που είναι και πιο μπελαλιδικα στο μαγείρεμα. 

Μαγείρεμα για μια μερα το θεωρω σκότωμα!!! Οχι μονο απο θεμα κόπου κ χρονου αλλα κ απο θεμα προγραμματισμού, αγορών κλπ. Δεν εχω θεμα με τη δευτερη μερα αλλα ειδικα στα λαδερά προσπαθω να τα αποφευγω πχ τρωω κατι απο του παιδιου δηθεν για να μην πεταχτεί, ή τελειωνω κανενα βραστο λαχανικό που ειχαμε σαλατα. πιο πολυ φαγητο μου φαινεται να φαω σκετο μπρόκολο με φετα παρα φασολακια ή αρακα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η αλήθεια είναι ότι λίγο σαν να μη θέλετε να μεγαλώσει ;) Χωριστό φαγητό στο σπίτι, ταπεράκι όταν βγαίνετε έξω, να μην έχει φάει μπισκότο κλπ, μου έρχεται μία σκηνή στο μυαλό με το παιδί να πηγαίνει στα 5-6 πρώτη φορά σε παιδικό πάρτυ και να τρώει πατατάκια και τούρτα μέχρι να κάνει εμετό.

Το καθε μερα ζωική πρωτεΐνη η παιδίατρος μας το συνιστα μεχρι το έτος οπωσδηποτε. οπως κ ολοι απο οςο εχω ακουςει απο γνωςτους. μετα το αφησε στην κριση μας. ουτε ως επιβεβλημένο ουτε ως επιβλαβές όμως. από τη στιγμή που μέχρι τώρα έχει λειτουργήσει για μας, δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι κακο να αξιοποιήσουμε την ευκαιρία  και το παιδι να φαει κατι αγνό, που οικονομικα δεν μπορουμε να το στηρίξουμε αν ειναι για το οικογενειακο τραπεζι. στην κατσαρολα δεν εννοω βραστά αλλα κοκκινιστα ή λεμονάτα, μαγειρεμένα σαν φαγητο δικο μας χωρις αλατι. κι εμεις γενικα ετσι τρωμε κρεας, ή στα κάρβουνα. καποιες φορες  στη γαστρα, τοτε τρωμε απο το ιδιο.  δεν το κραταμε το παιδι πισω σε κατι, απο 8-9 μηνων τρωει κομματια μονος του όση ποσοτητα θελει χωρις μπούκωμα κ χωρις πιεση, εχει μαθει κουταλι, τρωει σε γενικές γραμμές απ ολα, 4-5 ειδη κρεάτων κ ποικιλια ψαριών, κ γενικα ολα τα φαγητα που τρωει μια ελληνικη οικογενεια. δεν ειπα οτι του μαγειρεύουμε μονο βραστο μοσχαρι κ κοτοπουλο με πατάτα -καροτο- κολοκυθι σαν να ειναι εξι μηνων. τωρα δεν νομιζω οτι εννοεις σοβαρα οτι χανει κατι ενα παιδι που 1,5 ετους δεν εχει φαει μπισκότο εμποριου ή τοστακι με τυρια κ αλλαντικά αμφίβολης ποιοτητας. εχει ολη τη ζωή μπροστα του να τα ζηλέψει αν θελει κ να τα δοκιμασει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το καθε μερα ζωική πρωτεΐνη η παιδίατρος μας το συνιστα μεχρι το έτος οπωσδηποτε. οπως κ ολοι απο οςο εχω ακουςει απο γνωςτους. μετα το αφησε στην κριση μας. ουτε ως επιβεβλημένο ουτε ως επιβλαβές όμως. από τη στιγμή που μέχρι τώρα έχει λειτουργήσει για μας, δεν καταλαβαίνω γιατί ειναι κακο να αξιοποιήσουμε την ευκαιρία  και το παιδι να φαει κατι αγνό, που οικονομικα δεν μπορουμε να το στηρίξουμε αν ειναι για το οικογενειακο τραπεζι. στην κατσαρολα δεν εννοω βραστά αλλα κοκκινιστα ή λεμονάτα, μαγειρεμένα σαν φαγητο δικο μας χωρις αλατι. κι εμεις γενικα ετσι τρωμε κρεας, ή στα κάρβουνα. καποιες φορες  στη γαστρα, τοτε τρωμε απο το ιδιο.  δεν το κραταμε το παιδι πισω σε κατι, απο 8-9 μηνων τρωει κομματια μονος του όση ποσοτητα θελει χωρις μπούκωμα κ χωρις πιεση, εχει μαθει κουταλι, τρωει σε γενικές γραμμές απ ολα, 4-5 ειδη κρεάτων κ ποικιλια ψαριών, κ γενικα ολα τα φαγητα που τρωει μια ελληνικη οικογενεια. δεν ειπα οτι του μαγειρεύουμε μονο βραστο μοσχαρι κ κοτοπουλο με πατάτα -καροτο- κολοκυθι σαν να ειναι εξι μηνων. τωρα δεν νομιζω οτι εννοεις σοβαρα οτι χανει κατι ενα παιδι που 1,5 ετους δεν εχει φαει μπισκότο εμποριου ή τοστακι με τυρια κ αλλαντικά αμφίβολης ποιοτητας. εχει ολη τη ζωή μπροστα του να τα ζηλέψει αν θελει κ να τα δοκιμασει. 

 

Όχι, ότι στερείται κάτι, με την έννοια ότι θα αρρωστήσει αν δε φάει τοστ, προφανώς δεν το εννοώ. Απλά νομίζω ότι η υπερβολική προσοχή, μπορεί να γυρίσει τελικά μπούμερανγκ αργότερα, χωρίς να έχει και κάποιο όφελος. Σαφώς δε θα ήταν καλή ιδέα το να τρώει κάθε μέρα το παιδί ένα κουτί μπισκότα για απογευματινό, αλλά το αντίθετο άκρο, όπου το μπισκότο, το φαγητό της ταβέρνας ή ακόμη και το φαγητό των γονιών στο σπίτι είναι "ταμπού", όπως και να το κάνεις είναι υπερβολή. Δηλαδή αν το παιδί έτρωγε δύο μπισκότα το πρωί με το γάλα ή το κοτόπουλο στο εστιατόριο (φαντάζομαι δεν τρώτε κάθε βράδυ έξω) τι θα μπορούσε ποτέ να πάθει; Από τι προφυλάσσεται τελικά; Άλλο να έλεγες ότι του παραγγέλνετε ένα πιτόγυρο κάθε βράδυ ...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μαγείρεμα για μια μερα το θεωρω σκότωμα!!! Οχι μονο απο θεμα κόπου κ χρονου αλλα κ απο θεμα προγραμματισμού, αγορών κλπ. Δεν εχω θεμα με τη δευτερη μερα αλλα ειδικα στα λαδερά προσπαθω να τα αποφευγω πχ τρωω κατι απο του παιδιου δηθεν για να μην πεταχτεί, ή τελειωνω κανενα βραστο λαχανικό που ειχαμε σαλατα. πιο πολυ φαγητο μου φαινεται να φαω σκετο μπρόκολο με φετα παρα φασολακια ή αρακα. 

Εγώ όπως είπα αρακά, φασολάκια κλτ παίρνω κατεψυγμένα βιολογικά. Έτσι δεν με πειράζει να φτιάξω μικρή ποσότητα και δεν είναι πρόβλημα στο θέμα των αγορών. Τώρα για τα τοστ και τα υπόλοιπα ανθυγιεινά νομίζω πως άλλο  να λες δεν έτυχε να φάει ή το αποφεύγω κι άλλο να τα αποκλειεις από τη διατροφή του τελείως ως απαγορευτικό. Είμαι της αποψης πως όταν κάτι το απαγορεύεις γίνεται πιο ελκυστικό και επειτα μπορει να φέρει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και καταλαβαίνουν περισσότερα. Εξάλλου ότι τρώνε οι γονείς αναπόφευκτα σε μικρότερη ή μεγαλύτερη ηλικία θα το δοκιμάσουν και τα παιδιά. Το τοστ δεν είναι απαραίτητα όπως το περιέγραψες@Έσπερος. Δλδ μπορείς να βάλεις στο σπιτικο ψωμάκι σου , ένα μπιφτεκακι ή ένα λεπτό κομμάτι κρέας με μια φετούλα κασέρι με χαμηλή περιεκτικότητα σε αλάτι και ντομάτα, αγγούρι κτλ και να γίνει ένα πλήρες και υγιεινό γεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

ίμαι της αποψης πως όταν κάτι το απαγορεύεις γίνεται πιο ελκυστικό και επειτα μπορει να φέρει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και καταλαβαίνουν περισσότερα. Εξάλλου ότι τρώνε οι γονείς αναπόφευκτα σε μικρότερη ή μεγαλύτερη ηλικία θα το δοκιμάσουν και τα παιδιά. Το τοστ δεν είναι απαραίτητα όπως το περιέγραψες@Έσπερος. Δλδ μπορείς να βάλεις στο σπιτικο ψωμάκι σου , ένα μπιφτεκακι ή ένα λεπτό κομμάτι κρέας με μια φετούλα κασέρι με χαμηλή περιεκτικότητα σε αλάτι και ντομάτα, αγγούρι κτλ και να γίνει ένα πλήρες και υγιεινό γεύμα. 

Από τη στιγμη που δεν το βλεπει στο σπίτι, δεν το θεωρω απαγορευμενο. απλως δεν το γνωριζει. αν τψρα παμε εξω κ εγω παρω τοστ κ του πω οτι εκεινος θα φαει γιαουρτι, ειναι προφανως προκλητικο απο μια ηλικια και μετα και βεβαια δεν το κανω. οσο δεν ζηλευει βεβαια, εξω τρωω κανενα γλυκο ή παγωτο. αν αρχισουμε συναναστροφές με παιδακια και βλεπει και αλλα πραγματα σιγουρα θα αρχισει και να δοκιμαζει. ή ενα μικροτερο παιδι θα ζηλευει τα αδερφια του. δεν εχω τετοιες αυταπάτες και θεωρω και αντικοινωνικό να κανεις θεμα για τη διατροφη οταν σου προσφερουν κατι ως κερασμα. σε ενα παρτι δεν θα απαγορευα σε παιδι να φαει τουρτα προφανως. ουτε θα εκανα. θεμα για το αν θα παρει ενα σαντουιτςακι με τυρι κ ζαμπόν. αλλα γενικα δεν θα μου αρεσε καποιος να προσφερει στο παιδι μου κατι εμφανως ανθυγιεινό οπως πατατάκια ή γαριδάκια χωρις να με ρωτησει και δεν νομιζω οτι ειμαι υπερβολικη σ αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Από τη στιγμη που δεν το βλεπει στο σπίτι, δεν το θεωρω απαγορευμενο. απλως δεν το γνωριζει. αν τψρα παμε εξω κ εγω παρω τοστ κ του πω οτι εκεινος θα φαει γιαουρτι, ειναι προφανως προκλητικο απο μια ηλικια και μετα και βεβαια δεν το κανω. οσο δεν ζηλευει βεβαια, εξω τρωω κανενα γλυκο ή παγωτο. αν αρχισουμε συναναστροφές με παιδακια και βλεπει και αλλα πραγματα σιγουρα θα αρχισει και να δοκιμαζει. ή ενα μικροτερο παιδι θα ζηλευει τα αδερφια του. δεν εχω τετοιες αυταπάτες και θεωρω και αντικοινωνικό να κανεις θεμα για τη διατροφη οταν σου προσφερουν κατι ως κερασμα. σε ενα παρτι δεν θα απαγορευα σε παιδι να φαει τουρτα προφανως. ουτε θα εκανα. θεμα για το αν θα παρει ενα σαντουιτςακι με τυρι κ ζαμπόν. αλλα γενικα δεν θα μου αρεσε καποιος να προσφερει στο παιδι μου κατι εμφανως ανθυγιεινό οπως πατατάκια ή γαριδάκια χωρις να με ρωτησει και δεν νομιζω οτι ειμαι υπερβολικη σ αυτο. 

Εγώ μαζί σου. Αν και εγώ προσωπικά τις θεωρώ απαγορευμενες και επειδή δεν θέλω να τρώει βλακειες, και ιδίως επειδή είναι μικρή ακόμη, απλά δεν τις γνωρίζει και λύνεται το πρόβλημα. Δεν θέλει να φάει κάτι που δεν έχει δει ποτέ. Η απαγόρευση σαφώς και δεν θα υπάρχει πλέον όταν θα μεγαλώσει και θα βλέπει αλλά παιδάκια να τρωνε αργότερα. Πάντως και εγώ εκνευρίζομαι όταν της προσφέρουν μπροστά μου σοκολατοειδη και πατατάκια. Υπάρχει όμως μια ενσυναισθηση εδώ στο θέμα διατροφής παιδιού και συνήθως οι περισσότεροι με ρωτάνε αν κάνει και αν τα τρώει, οπότε συνήθως τους λέω όχι και δεν της τα δίνουν. Όχι όλοι όμως. Η μόνη περίπτωση που είμαι πολύ ελαστική είναι όταν κάποιος θα την κράτησει για λίγες ώρες (μέχρι στιγμής έχει συμβεί 2-3 φορές) , τότε ναι μπορεί να της δώσει ότι θέλει. Όπως επίσης και η γιαγιά της, την αφήνω να την "καλοπιανει" , την βλέπει τόσο λίγο άλλωστε. Ένα άλλο πρόβλημα που έχουμε, και εδώ έρχεται η περίπτωση του τοστ, είναι ότι πολλές φορές έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη με άλλους γονείς με παιδιά στην ιδια ηλικία για το τι είναι υγιεινό και τι μπορούν να της προσφέρουν. Τα τυροπιτοειδη ή οι ριζογκοφρετες για παράδειγμα για μένα δεν είναι καλή επιλογή για ένα παιδί 1,5 έτους, ενώ για πολλούς είναι και της τα δίνουν αβέρτα και εκεί τι να πεις για να μην προσβάλεις τον άλλον που το θεωρεί εξαιρετική επιλογή; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Εγώ μαζί σου. Αν και εγώ προσωπικά τις θεωρώ απαγορευμενες και επειδή δεν θέλω να τρώει βλακειες, και ιδίως επειδή είναι μικρή ακόμη, απλά δεν τις γνωρίζει και λύνεται το πρόβλημα. Δεν θέλει να φάει κάτι που δεν έχει δει ποτέ. Η απαγόρευση σαφώς και δεν θα υπάρχει πλέον όταν θα μεγαλώσει και θα βλέπει αλλά παιδάκια να τρωνε αργότερα. Πάντως και εγώ εκνευρίζομαι όταν της προσφέρουν μπροστά μου σοκολατοειδη και πατατάκια. Υπάρχει όμως μια ενσυναισθηση εδώ στο θέμα διατροφής παιδιού και συνήθως οι περισσότεροι με ρωτάνε αν κάνει και αν τα τρώει, οπότε συνήθως τους λέω όχι και δεν της τα δίνουν. Όχι όλοι όμως. Η μόνη περίπτωση που είμαι πολύ ελαστική είναι όταν κάποιος θα την κράτησει για λίγες ώρες (μέχρι στιγμής έχει συμβεί 2-3 φορές) , τότε ναι μπορεί να της δώσει ότι θέλει. Όπως επίσης και η γιαγιά της, την αφήνω να την "καλοπιανει" , την βλέπει τόσο λίγο άλλωστε. Ένα άλλο πρόβλημα που έχουμε, και εδώ έρχεται η περίπτωση του τοστ, είναι ότι πολλές φορές έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη με άλλους γονείς με παιδιά στην ιδια ηλικία για το τι είναι υγιεινό και τι μπορούν να της προσφέρουν. Τα τυροπιτοειδη ή οι ριζογκοφρετες για παράδειγμα για μένα δεν είναι καλή επιλογή για ένα παιδί 1,5 έτους, ενώ για πολλούς είναι και της τα δίνουν αβέρτα και εκεί τι να πεις για να μην προσβάλεις τον άλλον που το θεωρεί εξαιρετική επιλογή; 

Κι εμένα μέχρι τώρα με ρωτάνε, ακόμα και για τυροπιτάκια ή κριτσίνια και τέτοια. Κριτσίνια παίρνω, τα τυροπιτοειδή τα αποφεύγω με τη δικαιολογία για το αλάτι. Αλλά ξέρω ότι δεν είναι ίδια κατηγορία με τα πατατάκια ως προς το πόσο μπορείς να τα αποφύγεις. Το ότι ο δικός μας δεν μένει με άλλους παρά μόνο με εμάς και την νταντά, μας απαλλάσσει από τέτοια. Τα αδέρφια μας έχουν γενικά ίδιες απόψεις για τη διατροφή, ο καθένας βέβαια είναι χαλαρός στα δικά του ανάλογα και με τις προτιμήσεις του, οπότε και σε μελλοντικές συναναστροφές με τα ξαδερφάκια του δεν θα έχουμε τέτοιο θέμα. Τώρα για άλλα παιδάκια, όταν πάψει να είναι ελεγχόμενο από εμάς, θα ξεσηκώσει πολλά όχι μόνο στη διατροφή. Είναι και οι συνήθειες, η διασκέδαση, το λεξιλόγιο και άλλα. Επειδή μεγάλωσα στη γυάλα δεν θέλω να είναι έτσι και το παιδί μου. Τη διατροφή μπορώ να σου πω ότι τη θεωρώ και το απλούστερο, γιατί πιστεύω ότι αν έχουν μπει οι σωστές βάσεις, και να κολλήσει λίγο και να ζηλέψει κάτι, αργότερα θα ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Έσπερος said:

@Chrysoum η παιδίατρος μας είπε οτι μπορουμε να συνεχίσουμε αυτο το βρεφικό προγραμμα με τη ζωική πρωτεΐνη καθημερινα,  αρκει να μην ειναι μονο κρεας, δηλαδη τουλ 2 φορες ψαρι  κ το κρεας ποικιλια κ οχι μονο κοκκινο. Τωρα που περασε 1,5 πιστευω μπορουμε σιγα σιγα να το αλλαξουμε, οσπρια ή λαδερά να τα τρωει σκετα. αλλα εχει μεινει η συνηθεια να σου πω την αλήθεια, δεν είναι ότι ακολουθούμε κάποιο θέσφατο, ουτε επέμεινε σε κατι η παιδίατρος. 

παντως κ εγω με λαδερά σκετο δεν χορταίνω αν δεν φαω πολλη φετα κ ψωμι. θσως επειδη δεν μ αρεσουν πολυ. με οσπρια σκετα μια χαρα ειμαι. ευτυχως ο αντρας μου γι αυτα τρελαινεται γιατι αν ηταν απ αυτους που βλεπουν φασολακια κ ρωτανε πού ειναι το κρεας, θα ειχα θεμα. εγω βεβαια οταν τρωω τη δευτερη ή την τριτη φορα το λαδερά, σκεφτομαι οτι θα ηθελα να φάω και .... κανονικό φαγητό!!! 

 

γι αυτό αναρωτιέμαι αν καλύπτεται ενα παιδι με ενα γευμα που εχει μονο λαχανικό. 

Εμάς μας είπε η παιδίατρος ότι μετά τον χρόνο δεν χρειάζεται κάθε μέρα πρωτείνη (όχι ότι είναι κακό). Δεν θα του δώσεις σκέτη σαλάτα ή βραστά λαχανικά για μεσημεριανό. Γεύμα θεωρώ μακαρονάκια με σάλτσα, τραχανά, φακές, ριζότο με μανιτάρια κτλ.  

Πάντως ίσως επειδή δεινοπάθησα να κόψω τα αλεσμένα (μέχρι 19 μηνών έφτυνε 'ότι μη αλεσμένο του έδινα εκτός από μπισκότα), ΄και επειδή το παιδί μου αδιαφορεί για το φαγητό, είμαι πολύ ελαστική στο τι θα φάει. Για παράδειγμα τρώει ο άντρας μου γκοφρετάκια, και του λέω δώσε και στον μικρό να δοκιμάσει. Θέλω να ανακαλύψει το φαγητό και να αρχίσει να το απολαμβάνει. Μετά θα εντάξουμε και τις "καλές " τροφές με τρόπο νόστιμο. Πχ σουφλέ με μπρόκολο, αντί σκέτο μπρόκολο. Εννοείται ότι όταν του προσφέρουν κάτι, αν δεν είναι κάτι επικίνδυνο για να πνιγεί (πχ φιστίκια) τον προτρέπω να το δοκιμάσει. Μόνο μια φορά μου γύρισε το μάτι με την πεθερά μου, που του έδωσε να δοκιμάσει καφέ για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από τη στιγμη που δεν το βλεπει στο σπίτι, δεν το θεωρω απαγορευμενο. απλως δεν το γνωριζει. αν τψρα παμε εξω κ εγω παρω τοστ κ του πω οτι εκεινος θα φαει γιαουρτι, ειναι προφανως προκλητικο απο μια ηλικια και μετα και βεβαια δεν το κανω. οσο δεν ζηλευει βεβαια, εξω τρωω κανενα γλυκο ή παγωτο. αν αρχισουμε συναναστροφές με παιδακια και βλεπει και αλλα πραγματα σιγουρα θα αρχισει και να δοκιμαζει. ή ενα μικροτερο παιδι θα ζηλευει τα αδερφια του. δεν εχω τετοιες αυταπάτες και θεωρω και αντικοινωνικό να κανεις θεμα για τη διατροφη οταν σου προσφερουν κατι ως κερασμα. σε ενα παρτι δεν θα απαγορευα σε παιδι να φαει τουρτα προφανως. ουτε θα εκανα. θεμα για το αν θα παρει ενα σαντουιτςακι με τυρι κ ζαμπόν. αλλα γενικα δεν θα μου αρεσε καποιος να προσφερει στο παιδι μου κατι εμφανως ανθυγιεινό οπως πατατάκια ή γαριδάκια χωρις να με ρωτησει και δεν νομιζω οτι ειμαι υπερβολικη σ αυτο. 

Ναι οκ κι εγώ αν δε ζητάει δε δίνω με το ζόρι  αλλά το θέμα είναι ότι ζητάει. Πχ δεν υπάρχει περίπτωση να φάω παγωτό και αυτή να κάθεται να με βλέπει ή να τρώει κάτι άλλο. Υπάρχουν όμως και πολλα πράγματα που δεν της αρέσουν από αυτά που δοκιμάζει. Ο άνδρας μου πάλι είναι το αντιθετο. Από φόβο μη μας πουν ότι το παιδί το έχουμε στη γυάλα αν ποτέ κανείς μας προσφέρει κάτι πχ γλυκό δίνει στη μικρή να φάει ακόμα και αν δεν το ζητήσει από μόνη της ή αν δεν της αρεσει. Ε εκεί του αρχίζω τα νοήματα και τις κλοτσιές κάτω από το τραπέζι.  :) Γενικά κι εμάς μας αρέσει να το ριχνουμε που και που έξω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ναι οκ κι εγώ αν δε ζητάει δε δίνω με το ζόρι  αλλά το θέμα είναι ότι ζητάει. Πχ δεν υπάρχει περίπτωση να φάω παγωτό και αυτή να κάθεται να με βλέπει ή να τρώει κάτι άλλο. Υπάρχουν όμως και πολλα πράγματα που δεν της αρέσουν από αυτά που δοκιμάζει. Ο άνδρας μου πάλι είναι το αντιθετο. Από φόβο μη μας πουν ότι το παιδί το έχουμε στη γυάλα αν ποτέ κανείς μας προσφέρει κάτι πχ γλυκό δίνει στη μικρή να φάει ακόμα και αν δεν το ζητήσει από μόνη της ή αν δεν της αρεσει. Ε εκεί του αρχίζω τα νοήματα και τις κλοτσιές κάτω από το τραπέζι.  :) Γενικά κι εμάς μας αρέσει να το ριχνουμε που και που έξω

Εγω κατι που δεν θελω να του δωσω, δεν το τρωω μπροστα του. Και το πρωι που θελω ψωμι με μαρμελαδα το μπουκώνω κρυφα οταν παιζει γιατι ψωμι ζηταει αν δει. Χθες ημασταν για καφε κ εγω ετρωγα καρυδόπιτα με παγωτο, ο αντρας μου ελληνικο καφε κ ο μικρος φρουτα. Το παξιμάδι που ηταν κερασμα με τον ελληνικο ζήλεψε, τα αλλα δεν του ελεγαν κατι!!! αυτο του θύμισε ψωμι μαλλον!!!!! Ετσι προς το παρον εχουμε το κεφαλι μας ησυχο αν ουτως ή αλλως δεν θα καναμε καμια φοβερη παρασπονδία. σπιτική πίτσα ή μακαρονάδες, ριζοτο κ τετοια που δεν του δινω ακομα συχνα, τα τρωμε βραδυ μονοι μας. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Οταν θα σταματησει την καθημερινη πρωτεΐνη στο μεσημεριανο μου φαινεται πιο ζόρικο

Θα σε ρωτούσα κι εγώ για  αυτό. Εγώ ακολουθουσα διαφορετικό πρόγραμμα απ την στιγμή που έγιναν οι εισαγωγές με 2-3 φορές την εβδομάδα κρεας. 

  Επισης την μέρα που του εκανα σκέτα λαχανικά πολλές φορές τα εβραζα σε ζωμο που είχα κρατήσει στην κατάψυξη. 

 

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μπορείς να τα κανείς αυτά με παιδιά στην αναπτυξη; 

Ή αλήθεια είναι πως υπήρξα πολύ αυστηρή με την διατροφή του μικρού μου κ πλέον το ξεπερασα. Θα τύχει να φάει κ χθεσινο φαγητό, θα φάει κ απ έξω αν παραγγειλω, θα του δώσω κ παγωτό αν ζητήσει. Προσπαθω να κραταω μία ισορροπία προσφέροντας φρούτα έστω αλεσμενα στο γιαουρτι, λαχανικά στο κυρίως γευμα, απογευματινο με δημητριακά, καθημερινά αυγό. Οι μεγαλύτερες παρασπονδιες γίνονται όταν έρχεται ή γιαγιά του με τα πατατακια κ μπισκότα! 

  

 

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ή να αδειάσουμε το ψυγειο απο περισσεύματα κ να φάει ο καθένας μας διαφορετικά. Μπορείς να τα κανείς αυτά με παιδιά στην αναπτυξη; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Εγω μεγαλωσα με πολλα τυποποιημενα κ εχω έφεση στη σαβουροφαγια. Δηλαδή λίγουρεύομαι Λουκάνικόιτες ή ζαμπονιτυροπιτες απο τους φούρνους μη σου πω οτι λιγουρευομαι και goodys. σε πρωτη ευκαιρια αν δεν με βλεπει ο αντρας μου τρωω τετοια. Εκεινος παλι αυτα ουτε να τα δει. Απο αυτον κ απο αλλους που μεγαλωσαν ετσι ξερω οτι το τυποποιημένο κ το μη ποιοτικό απλα δεν το αντεχει ο οργανισμος τους. τους ανακατευει, τους πεφτει βαρυ, δεν μπορουν να το φανε. ο αντρας μου τυρόπιτα φουρνου τρωει μονο αν ειναι τυπου χωριάτικη σαν σπιτική, απο επιλεγμένα καταστηματα. ουτε μπεσαμέλ απο σκονη δεν μπορει να φαει, καταλαβαινει τη διαφορα. και γλυκα επισης δεν μπορει να φαει, τον λιγωνουν εκτος αν ειναι σπιτικα. Οποτε πιστευω οτι κ ενα παιδι που εχει μαθει ετσι, θα δοκιμασει απο περιεργεια αλλα δεν θα το αποζητά. εδω ξερω κοσμο που ειχε σπιτικα λαχανικα κ μετα δεν μπορουσε να φαει απο αλλου. ζόρικο κ αυτο βεβαια, σε περιοριζει. Σε ενα αλλο θεμα εγραφα οτι δεν θελω να γινω απ αυτες που λυσσάνε μη φαει το παιδι τους γλυκο ή πατατάκια, αλλα δεν εχουμε καθορίσει ποια ειναι η ηλικια που δεν θα αρνούμαστε αν μας προσφερουν! κ επειδη δεν εχουμε φιλους να μας καλούν σε παρτι, δεν βρισκόμαστε καπου που να κυκλοφορουν ελευθερα πειρασμοί για να δουμε τι θα κανουμε στην πραξη. 

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι καλές διατροφικές συνήθειες καλλιεργούνται και κανεις πολύ καλά που εστιάζεις στην υγιεινή διατροφή. Όσο είναι μικρά και απόλυτα εξαρτημένα από εμάς χωρίς πολλές παραστάσεις είναι όλα πιο εύκολα, όσο μεγαλώνουν όμως και ζηλεύουν χρειάζεται μια κάποια διαχείριση από πλευράς μας. Εμάς η μικρή συναναστρέφεται από νωρίς με πολύ κόσμο. Αρχικά με τους παππούδες που την κρατάνε το πρωί και ευτυχώς δε δίνουν (κατόπιν εντολών αλλά και από πεποίθηση) απαγορευμένα, ανιψάκια μεγαλύτερα με ροπή στη σαβουροφαγία (εκεί παρακάλεσα ευγενικά να μη δίνουν στη δικιά μου) και πολλούς φίλους με λίγο μεγαλύτερα παιδάκια που βρισκόμαστε συνέχεια. Έχουμε λοιπόν πολλές φορές έρθει κοντά σε τούρτες, μπισκότα, επιδόρπια γιαουρτιού, παγωτά κτλ και μέχρι πρότινος η μικρή δεν έδειχνε κανένα ενδιαφέρον. Σε πρόσφατες διακοπές με φίλους ζήτησε παγωτό και έφαγε, της προσφέρθηκε μπισκότο στην παραλία και το πήραμε, στα εστιατόρια δεν υπήρχαν περιορισμοί, έτρωγε σχεδόν ότι παραγγέλναμε. Αρχικά είχα σκεφτεί να μαγειρεύω για εκείνη αλλά τελικά αποφάσισα ότι δε θα το βάλω στη γυάλα το παιδί να βλέπει τα άλλα να τρώνε και να μην αγγίζει. Με το γυρισμό επιστρέψαμε στα καθημερινά μας. 

Αν και φοβάμαι ότι όταν δω το παιδί μου να τρώει γαριδάκια θα φρικάρω, έχω πάντα στο μυαλό μου 2 αδελφάκια που μένανε στην πολυκατοικία μας όταν ήμουν μικρή και οι γονείς τους ήταν ιδιαιτέρως αυστηροί με τη διατροφή τους. Το ένα το θυμαμαι να κάνει εμετό σε πάρτυ από το πολύ φαγητό και το άλλο έπαιρνε συστηματικά σοκολατάκια από το σπίτι μας όταν παίζαμε και δεν το έβλεπε η μαμά του. Δε θα ήθελα ποτέ να βρεθεί το παιδί μου σε τέτοια θέση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Αν και φοβάμαι ότι όταν δω το παιδί μου να τρώει γαριδάκια θα φρικάρω, έχω πάντα στο μυαλό μου 2 αδελφάκια που μένανε στην πολυκατοικία μας όταν ήμουν μικρή και οι γονείς τους ήταν ιδιαιτέρως αυστηροί με τη διατροφή τους. Το ένα το θυμαμαι να κάνει εμετό σε πάρτυ από το πολύ φαγητό και το άλλο έπαιρνε συστηματικά σοκολατάκια από το σπίτι μας όταν παίζαμε και δεν το έβλεπε η μαμά του. Δε θα ήθελα ποτέ να βρεθεί το παιδί μου σε τέτοια θέση.

Μου θύμισες φίλους των παιδιών μου, που η μαμά είναι φανατική της υγιεινής διατροφή, τύπου κυρίως χορτοφαγία, δημητριακά πάντα ολικής άλεσης και σπάνια κρέας επίσης βιολογικό, τα μισά γεύματα είναι χωρίς υπερβολή σαλάτες και μαύρο ψωμί. Ακόμη και οι τούρτες στα παιδικά τους πάρτυ είναι χειροποίητες και τόσο άγλυκες  που βασικά δεν τρώγονται (δεν μιλάω για μωρά αλλά για πάρτυ ηλικίας δημοτικού) . Έχει τύχει να ρωτήσει παλιότερα ένας γιος της αν κάνει να πάρει μία τσίχλα που έτρωγαν άλλα παιδάκια και η αντίδραση ήταν σαν να ζήτησε τσιγάρο (θα ήταν 5-6 ετών το παιδί).

Λοιπόν, όταν η μαμά δεν είναι μπροστά, τα παιδιά (ηλικίες που καλύπτουν όλο το φάσμα του δημοτικού) ψάχνουν απελπισμένα για οτιδήποτε απαγορευμένο στο σπίτι. Έρχονται στο σπίτι καλεσμένα και παρακαλάνε αν μπορούμε να παραγγείλουμε από μία πίτσα για το καθένα και αν γίνεται να πάμε στο περίπτερο για πατατάκια. Σαν να βλέπεις παιδιά λιμοκτονημένα και απελπισμένα για φαγητό. Στα πάρτυ περνάνε πιο πολύ χρόνο στο μπουφέ παρά παίζοντας. Έχει τύχει να φεύγουν από το σπίτι και να ρωτάνε αν την επόμενη φορά που θα ξανάρθουν γίνεται να πάρουμε σουβλάκια, σαν αυτό να είναι το βασικό της επίσκεψης.

Δεν είναι βέβαια κάτι που θα συμβεί σε όλα τα παιδιά που στερούνται πράγματα στο σπίτι, αλλά χίλιες φορές να μάθει το παιδί το μέτρο στο σπίτι, παρά να μυθοποιήσει το σκουπιδοφαγητό και να το καταναλώνει σαν να έρχεται το τέλος του κόσμου σε κάθε ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που νομίζω θέλει να πει η @ΑΡΓΚ και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος ειναι  πως όσο μεγαλώνουν τα παιδιά καλό είναι να τρώνε στο οικογενειακό τραπέζι ότι τρώνε και οι υπόλοιποι.  Αν η μαμά μπουκώνεται με τυρόπιτες κτλ και δίνει στο παιδί γιαουρτάκι να φάει πόσο καλλιεργεί τις καλές διατροφικές συνήθειες; Τι πρότυπο περνάει; τα παιδιά μιμουνται  αυτά που βλέπουν από τους ενήλικες.  Όσο ειναι μικρά βέβαια είναι πιο εύκολο να τα ξεγελασεις αλλά βλέποντας από τη δική μου ήδη  τα καταλαβαίνει όλα αυτά. Αν σε μια οικογένεια όλοι τρώνε το ίδιο υγιεινο φαγητο (όχι μονο το μεσημερι) τότε είναι λογικό να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις από το παιδί τους. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να επιμένουν σε κάτι που ούτως ή άλλως σε 1-2 χρόνια το πολύ δε θα μπορεί να συνεχιστεί. Πιο σημαντικό είναι να βρεθεί ένας τρόπος να τρώνε όλοι το ίδιο πχ αν για βράδινο υπάρχει πιτσα να έχει μέσα και λαχανικά ώστε να μπορεί να φάει και το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Αυτό που νομίζω θέλει να πει η @ΑΡΓΚ και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος ειναι  πως όσο μεγαλώνουν τα παιδιά καλό είναι να τρώνε στο οικογενειακό τραπέζι ότι τρώνε και οι υπόλοιποι.  Αν η μαμά μπουκώνεται με τυρόπιτες κτλ και δίνει στο παιδί γιαουρτάκι να φάει πόσο καλλιεργεί τις καλές διατροφικές συνήθειες; Τι πρότυπο περνάει; τα παιδιά μιμουνται  αυτά που βλέπουν από τους ενήλικες.  Όσο ειναι μικρά βέβαια είναι πιο εύκολο να τα ξεγελασεις αλλά βλέποντας από τη δική μου ήδη  τα καταλαβαίνει όλα αυτά. Αν σε μια οικογένεια όλοι τρώνε το ίδιο υγιεινο φαγητο (όχι μονο το μεσημερι) τότε είναι λογικό να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις από το παιδί τους. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να επιμένουν σε κάτι που ούτως ή άλλως σε 1-2 χρόνια το πολύ δε θα μπορεί να συνεχιστεί. Πιο σημαντικό είναι να βρεθεί ένας τρόπος να τρώνε όλοι το ίδιο πχ αν για βράδινο υπάρχει πιτσα να έχει μέσα και λαχανικά ώστε να μπορεί να φάει και το παιδί. 

Εγώ όταν λέω ότι το παιδί τρώει πιο αγνά δεν εννοώ οτι εμεις την ιδια ωρα τρωμε σαβούρες. Απλως εχουμε καποιες πηγες για σπιτικα κρεατα κ λαχανικα που δεν ειναι ομως μεγαλες ποσοτητες για ολους ουτε οικονομικα νας παιρνει να ψωνίζουμε για ολους τετοια κρεατα ή ψαρια κατευθειαν απο το καΐκι, οποτε αυτα τα τρωει το παιδι κ εμεις θα φαμε περισσοτερα οσπρια ή λαδερά ή ψαρια ιχθυοτροφειου. Και αυτο ποστευω θα το συνεχίσουμε για οσο μπορουμε. Επισης αφου το παιδι τρωει ακομα κ τα λιγοτερο ελκυστικά φαγητα τυπου μπριαμ ή αρακα, δεν θεωρω σκόπιμο να του δινω πιο εύκολες γευσεις οπως μακαρονια ή μπιφτεκάκια κ τετοια. θα τα φαει δλδ αλλα πιο σπανια, ενω εμεις μπορει να τα φαμε το βραδυ που κοιμαται. ας φαει τωρα την πολλη πρασινάδα γιατι σε λιγα χρονια θσως εχει προτιμησεις κ δεν τη θελει. 

 

το οικογενειακο τραπεζι εγω το αντιλαμβάνομαι ως τη συνηθεια της οικογενειας να τρωνε ολοι μαζι στο τραπεζι, το παιδι να ξερει οτι αυτη ειναι η ωρα του φαγητου κ δεν τρωμε ασχετα σε αλλες ωρες κλπ

 

αν εσυ δεν τρέφεσαι σωστα ειναι ουτοπικό να πιστευεις οτι βλεποντας σε το παιδι δεν θα ζηλέψει. κι εγω τις ατασθαλίες μου στα κρυφα τις κανω. αλλα ενταξει, αν μπορεις να το κρατησεις μακρια ακομα κ αν εσυ δεν το τηρείς, κερδος ειναι κ για 1-2 χρονια μονο

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος μην το παρεις στραβα! Δεν είπα ότι αυτό που κάνεις είναι κακό και αφού πιάνει στο δικό σου παιδί είναι μια χαρά. Απλά πόσο καιρό πιστεύεις πως μπορείς να κρατήσεις αυτό το πρόγραμμα; τα παιδιά μας μεγαλώνουν πιο γρήγορα από όσο νομίζουμε. 

Να πω επίσης πως κανένα από αυτά που ανέφερες ότι τρως δεν μου φαίνονται ανθυγιεινά. Γτ είναι κακό να φάει ένα παιδι τυρόπιτα ή ψωμί με μια επικάλυψη; για όλα υπάρχουν υγιεινές εναλλακτικές. Πχ εγώ , επειδή η μικρή μου δεν τρώει καθόλου ψωμί και ψάχνω κάτι να της αρέσει, έψαξα στο εμπόριο και βρήκα  βιολογικη μαρμελάδα με στέβια χωρίς ζάχαρη. Βέβαια ουτε αυτην την έφαγε. Επίσης Κάθε φορά που θα βρω χρόνο θα φτιάξω πιτακια(τυρί με λαχανικά, σπανάκι, πράσο)

Θα συμφωνήσω βέβαια πως για να δημιουργηθεί ένα πλήρες υγιεινό πρόγραμμα τριών γευμάτων είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο. Γι αυτο οσο είμαι σπίτι δοκιμάζω διάφορα, ώστε όταν πάω στη δουλεια να έχω ήδη κάποιες στάνταρ συνταγές που να φτιάχνω γρήγορα.Όπως επισης και πολυδάπανο.Όμως ο καθενας κάνει όσο μπορεί το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγώ όταν λέω ότι το παιδί τρώει πιο αγνά δεν εννοώ οτι εμεις την ιδια ωρα τρωμε σαβούρες. Απλως εχουμε καποιες πηγες για σπιτικα κρεατα κ λαχανικα που δεν ειναι ομως μεγαλες ποσοτητες για ολους ουτε οικονομικα νας παιρνει να ψωνίζουμε για ολους τετοια κρεατα ή ψαρια κατευθειαν απο το καΐκι, οποτε αυτα τα τρωει το παιδι κ εμεις θα φαμε περισσοτερα οσπρια ή λαδερά ή ψαρια ιχθυοτροφειου. Και αυτο ποστευω θα το συνεχίσουμε για οσο μπορουμε. Επισης αφου το παιδι τρωει ακομα κ τα λιγοτερο ελκυστικά φαγητα τυπου μπριαμ ή αρακα, δεν θεωρω σκόπιμο να του δινω πιο εύκολες γευσεις οπως μακαρονια ή μπιφτεκάκια κ τετοια. θα τα φαει δλδ αλλα πιο σπανια, ενω εμεις μπορει να τα φαμε το βραδυ που κοιμαται. ας φαει τωρα την πολλη πρασινάδα γιατι σε λιγα χρονια θσως εχει προτιμησεις κ δεν τη θελει. 

 

το οικογενειακο τραπεζι εγω το αντιλαμβάνομαι ως τη συνηθεια της οικογενειας να τρωνε ολοι μαζι στο τραπεζι, το παιδι να ξερει οτι αυτη ειναι η ωρα του φαγητου κ δεν τρωμε ασχετα σε αλλες ωρες κλπ

 

αν εσυ δεν τρέφεσαι σωστα ειναι ουτοπικό να πιστευεις οτι βλεποντας σε το παιδι δεν θα ζηλέψει. κι εγω τις ατασθαλίες μου στα κρυφα τις κανω. αλλα ενταξει, αν μπορεις να το κρατησεις μακρια ακομα κ αν εσυ δεν το τηρείς, κερδος ειναι κ για 1-2 χρονια μονο

Να πω την αλήθεια η έκφραση τρώω κρυφά από το παιδί εμένα δε με βρίσκει σύμφωνη κ δε με αντιπροσωπεύει σαν άνθρωπο .θέλω να χτίσω σχέσεις εμπιστοσύνης με τα παιδιά μου κ το να κάνω κάτι κρυφά από αυτά ,ακόμα κ για τη λιχουδια πιστεύω πως ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος στο να λέω ψέματα που εμένα δε μου αρέσει κ μαθενω  κ σε εκείνα να κάνουν το ίδιο ..!

Link to comment
Share on other sites

Και μη νομίζεις ότι κι εγω τα έχω καταφέρει πλήρως. Υπάρχουν μέρες που θα φάει όντως κάτι δικό της κι εμείς θα τσιμπήσουμε κατι στα γρήγορα. Απλά όσο μπορώ το αποφεύγω.

6 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Εγώ μαζί σου. Αν και εγώ προσωπικά τις θεωρώ απαγορευμενες και επειδή δεν θέλω να τρώει βλακειες, και ιδίως επειδή είναι μικρή ακόμη, απλά δεν τις γνωρίζει και λύνεται το πρόβλημα. Δεν θέλει να φάει κάτι που δεν έχει δει ποτέ. Η απαγόρευση σαφώς και δεν θα υπάρχει πλέον όταν θα μεγαλώσει και θα βλέπει αλλά παιδάκια να τρωνε αργότερα. Πάντως και εγώ εκνευρίζομαι όταν της προσφέρουν μπροστά μου σοκολατοειδη και πατατάκια. Υπάρχει όμως μια ενσυναισθηση εδώ στο θέμα διατροφής παιδιού και συνήθως οι περισσότεροι με ρωτάνε αν κάνει και αν τα τρώει, οπότε συνήθως τους λέω όχι και δεν της τα δίνουν. Όχι όλοι όμως. Η μόνη περίπτωση που είμαι πολύ ελαστική είναι όταν κάποιος θα την κράτησει για λίγες ώρες (μέχρι στιγμής έχει συμβεί 2-3 φορές) , τότε ναι μπορεί να της δώσει ότι θέλει. Όπως επίσης και η γιαγιά της, την αφήνω να την "καλοπιανει" , την βλέπει τόσο λίγο άλλωστε. Ένα άλλο πρόβλημα που έχουμε, και εδώ έρχεται η περίπτωση του τοστ, είναι ότι πολλές φορές έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη με άλλους γονείς με παιδιά στην ιδια ηλικία για το τι είναι υγιεινό και τι μπορούν να της προσφέρουν. Τα τυροπιτοειδη ή οι ριζογκοφρετες για παράδειγμα για μένα δεν είναι καλή επιλογή για ένα παιδί 1,5 έτους, ενώ για πολλούς είναι και της τα δίνουν αβέρτα και εκεί τι να πεις για να μην προσβάλεις τον άλλον που το θεωρεί εξαιρετική επιλογή; 

Μπορώ να ρωτήσω γτ τα τυροπιτοειδη  δεν τα θεωρείς καλή επιλογή; Δεν θα προσβληθώ ότι και να μου πεις. :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Μπορώ να ρωτήσω γτ τα τυροπιτοειδη  δεν τα θεωρείς καλή επιλογή; Δεν θα προσβληθώ ότι και να μου πεις.

Τα τυροπιτοειδη του εμποριου εννοούμε. Δεν ειναι φτιαγμένα και απο τα πιο αγνά υλικα. εκτος αν μιλαμε για φουρνο που ανοιγει φυλλο κ φτιαχνει χωριάτικες πιτες. αλλιως κατεψυγμένα της κακιάς ωρας με περιεργα βούτυρα ή λάδια και ποιος ξερει τι αλευρα. Σιγουρα εχουν διαβαθμίσεις αναλογα με την πηγή προέλευσης κ φανταζομαι δεν ειναι τοσο χαλια οσο να παρεις τυποποποιημενο κρουασαν, αλλα δεν το λες και υγιεινο ή θρεπτικό σνακ. παλια μου αρεσαν πολυ αυτα αλλα τωρα που τα εχω κοψει κ απλα τα λιμπίζομαι μια στις τοσες και παιρνω, με ενοχλουν πολυ στο στομαχι, με φουσκώνουν κιολας και δεν μπορω να τα φαω ολοκληρα και τα νιωθω βαρια. Και θεωρω τον οργανισμό μου πολύ εξασκημένο στη σαβούρα οπότε για να πειράζουν εμενα, σκεψου ποσο υγιεινά ειναι. 

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Να πω την αλήθεια η έκφραση τρώω κρυφά από το παιδί εμένα δε με βρίσκει σύμφωνη κ δε με αντιπροσωπεύει σαν άνθρωπο .θέλω να χτίσω σχέσεις εμπιστοσύνης με τα παιδιά μου κ το να κάνω κάτι κρυφά από αυτά ,ακόμα κ για τη λιχουδια πιστεύω πως ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος στο να λέω ψέματα που εμένα δε μου αρέσει κ μαθενω  κ σε εκείνα να κάνουν το ίδιο ..!

Σ αυτο δεν εχεις αδικο! 

 

 

Παντως μη νομίζετε ότι έχω καμία φοβερά φανατική ιδεολογια. Απλως θελω να αποφυγω τα δικα μου παθήματα. Πολυ δυσκολη στο φαγητο, δεν μου αρεσε τιποτα εκτος απο τα μακαρονια, φρουτα ακομα κ τωρα τρωω με το ζορι κ γενικα αν πεινα δω λιγουρευομαι κατι με ψωμι ή με πιανει σαν συνδρομο στέρησης για κατι γλυκο ή πολυ αλμυρό, δυσκολεύτηκα πολυ να φαω φαγητα οπως φασολακια ή αρακάς, ψαρια τρωω τα τελευταια χρονια μονο (ας όψεται το νησι), κι ολα αυτα γιατι ειχα μάθει με διαφορες τετοιες βλακειουλες, που δεν είναι κραυγαλέα ανθυγιεινές οπως τα πατατάκια  αλλά σίγουρα είναι πιο ελκυστικές από αλλα φαγητα. Για αυτό μου φαίνεται βλακεία να βάλω απο μονη μου σε ενα μωρο την ιδεα οτι υπαρχουν και αυτα. γιατί να του δώσω τώρα ψωμί με μαρμελάδα έστω κ χωρίς ζάχαρη ενώ τρώει ψωμί με αβοκάντο; γιατί να του βάλω την ιδέα για ενδιάμεσα τσιμπολόγηματα αφου τον καλυπτουν τα γευματα; 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Astrien said:

Και μη νομίζεις ότι κι εγω τα έχω καταφέρει πλήρως. Υπάρχουν μέρες που θα φάει όντως κάτι δικό της κι εμείς θα τσιμπήσουμε κατι στα γρήγορα. Απλά όσο μπορώ το αποφεύγω.

Μπορώ να ρωτήσω γτ τα τυροπιτοειδη  δεν τα θεωρείς καλή επιλογή; Δεν θα προσβληθώ ότι και να μου πεις. :) 

Γιατί ως συνήθως είναι φουλ στο βούτυρο ή στα λάδια κακής ποιότητας (τα αγοραστά), γιατί γίνονται με κανονικό - λευκό αλεύρι, άρα δίνουν μόνο απλους υδατάνθρακες. Τώρα αν μιλούσαμε για κάτι σπιτικό που ίσως είχε κάτι σε ολικής και λαχανικά εκτός από τυρί και κυρίως δεν ήταν φουλ στο βούτυρο και στα κορεσμένα, οκ το συζητάμε! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τα τυροπιτοειδη του εμποριου εννοούμε. Δεν ειναι φτιαγμένα και απο τα πιο αγνά υλικα. εκτος αν μιλαμε για φουρνο που ανοιγει φυλλο κ φτιαχνει χωριάτικες πιτες. αλλιως κατεψυγμένα της κακιάς ωρας με περιεργα βούτυρα ή λάδια και ποιος ξερει τι αλευρα. Σιγουρα εχουν διαβαθμίσεις αναλογα με την πηγή προέλευσης κ φανταζομαι δεν ειναι τοσο χαλια οσο να παρεις τυποποποιημενο κρουασαν, αλλα δεν το λες και υγιεινο ή θρεπτικό σνακ. παλια μου αρεσαν πολυ αυτα αλλα τωρα που τα εχω κοψει κ απλα τα λιμπίζομαι μια στις τοσες και παιρνω, με ενοχλουν πολυ στο στομαχι, με φουσκώνουν κιολας και δεν μπορω να τα φαω ολοκληρα και τα νιωθω βαρια. Και θεωρω τον οργανισμό μου πολύ εξασκημένο στη σαβούρα οπότε για να πειράζουν εμενα, σκεψου ποσο υγιεινά ειναι. 

 

Σ αυτο δεν εχεις αδικο! 

 

 

Παντως μη νομίζετε ότι έχω καμία φοβερά φανατική ιδεολογια. Απλως θελω να αποφυγω τα δικα μου παθήματα. Πολυ δυσκολη στο φαγητο, δεν μου αρεσε τιποτα εκτος απο τα μακαρονια, φρουτα ακομα κ τωρα τρωω με το ζορι κ γενικα αν πεινα δω λιγουρευομαι κατι με ψωμι ή με πιανει σαν συνδρομο στέρησης για κατι γλυκο ή πολυ αλμυρό, δυσκολεύτηκα πολυ να φαω φαγητα οπως φασολακια ή αρακάς, ψαρια τρωω τα τελευταια χρονια μονο (ας όψεται το νησι), κι ολα αυτα γιατι ειχα μάθει με διαφορες τετοιες βλακειουλες, που δεν είναι κραυγαλέα ανθυγιεινές οπως τα πατατάκια  αλλά σίγουρα είναι πιο ελκυστικές από αλλα φαγητα. Για αυτό μου φαίνεται βλακεία να βάλω απο μονη μου σε ενα μωρο την ιδεα οτι υπαρχουν και αυτα. γιατί να του δώσω τώρα ψωμί με μαρμελάδα έστω κ χωρίς ζάχαρη ενώ τρώει ψωμί με αβοκάντο; γιατί να του βάλω την ιδέα για ενδιάμεσα τσιμπολόγηματα αφου τον καλυπτουν τα γευματα; 

Καταρχάς δε μίλησα για τσιμπολογήματα. Αναφέρθηκα στα 3 κυρίως γεύματα. Επιπλέον δεν είπα να του δώσεις με το ζόρι μαρμελάδα. Απλά επειδή εσύ ανέφερες ότι σου αρεσει η μαρμελάδα, γι αυτο πιστέυω ότι θα σε βόλευε αν θα θέλατε να φάτε μαζί πρωινό και ο μικρός ζητησει αυτο που τρως .Με αυτή τη λύση και ο μικρός δε θα φάει ζάχαρη και εσύ θα φας κάτι που σου αρέσει χωρίς να κρύβεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...