Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγαστικο δανειο


sweety**

Recommended Posts

καλησπερα σας!

ηθελα πληροφοριες για στεγαστικο δανειο απο κάποιον που έχει πάρει πρόσφατα!

ταλαιπωρία το ενοικιο!την μια ο ιδιοκτητσης το πουλαει και πρεπει να φυγουμε,την αλλη παντρευει το γιο του και θα μεινει αυτος...ετσι σκεφτομαστε αν ειναι εφικτο να παρουμε καποιο δάνειο..

μου ειπαν απο την τραπεζα οτι μπορω να κανω κπ αιτηση απο πρν ωστε να μαθουμε αν βγαινει δανειο και μετα αν και εφοσον βγαινει μπορουμε να προσωρησουμε.

ηθελα να μάθω τι εισοδημα πρεπει  να εχεις για να καταφερεις να παρεις δανειο.επίσης γνωριζω οτι δεν δινουν ολο το ποσο αλλα ενα 75% του ποσου της πωλησης του ακινητου.δυστυχως το υπολοιπο 25% δεν υπάρχει και ουτε μου ειναι ευκολο να μαζεψω ενα τετοιο ποσο.υπαρχει καποιος τρόπος να μπορεσεις να το παρεις ολο?και το 100%?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, sweety** είπε:

καλησπερα σας!

ηθελα πληροφοριες για στεγαστικο δανειο απο κάποιον που έχει πάρει πρόσφατα!

ταλαιπωρία το ενοικιο!την μια ο ιδιοκτητσης το πουλαει και πρεπει να φυγουμε,την αλλη παντρευει το γιο του και θα μεινει αυτος...ετσι σκεφτομαστε αν ειναι εφικτο να παρουμε καποιο δάνειο..

μου ειπαν απο την τραπεζα οτι μπορω να κανω κπ αιτηση απο πρν ωστε να μαθουμε αν βγαινει δανειο και μετα αν και εφοσον βγαινει μπορουμε να προσωρησουμε.

ηθελα να μάθω τι εισοδημα πρεπει  να εχεις για να καταφερεις να παρεις δανειο.επίσης γνωριζω οτι δεν δινουν ολο το ποσο αλλα ενα 75% του ποσου της πωλησης του ακινητου.δυστυχως το υπολοιπο 25% δεν υπάρχει και ουτε μου ειναι ευκολο να μαζεψω ενα τετοιο ποσο.υπαρχει καποιος τρόπος να μπορεσεις να το παρεις ολο?και το 100%?

Καλησπερα. 

Το ποσο που μπορεις να παρεις εξαρταται απο τα εισοδηματα του ζευγαριου και φτανει μεχρι το 75% της αξιας στην οποια θα εκτιμηθει το σπιτι. Δηλ. αν το σπιτι το αγορασεις 100.000€, αν ο εκτιμητης της τραπεζας το αξιολογησει για 80.000€ θα παρεις το 75% των 80. Αν το εκτιμησει για 120.000€ τοτε θα παρεις το 75% των 120.000€. 

Το εισοδημα μετραει γιατι αν πχ το ποσο του δανειου για χ χρονια βγαζει μηνιαια δοση 800€ αλλα το ζευγαρι εχει εισοδημα 1.000€, προφανως δεν θα μπορεσει να ανταποκριθει στην πληρωμη του δανειου. 

Επισης,υπολογισε οτι περα απο τη δοση του δανειου, πληρωνεις καποιες ασφαλειες δανειου. Τελος,για την εκδοση του δανειου υπαρχουν αρκετα εξοδα (εξοδα προσημειωσης,δικηγορων και αλλα). 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!

δηλαδη από οτι καταλαβαίνω ολα εξαρτώνται απο την εκτίμηση του μηχανικου!

υπάρχουν πιθανοτητες ο μηχανικος να δεχτει να παρει περισσότερα χρήματα από την πραγματική του αμοιβή ώστε να το εκτιμήσει για παραπάνω?

Επίσης, αν γινει κατι θα γιινει στο ονομα του συζύγου διότι εγω φαίνομαι άνεργη. αλλά μέχρι και την φετινή δήλωση ειχα εισόδημα.μετράει μόνο το εισόδημα του συζύγου ή και το το δικό μου?

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , sweety** είπε:

ευχαριστω για την απαντηση!

δηλαδη από οτι καταλαβαίνω ολα εξαρτώνται απο την εκτίμηση του μηχανικου!

υπάρχουν πιθανοτητες ο μηχανικος να δεχτει να παρει περισσότερα χρήματα από την πραγματική του αμοιβή ώστε να το εκτιμήσει για παραπάνω?

Επίσης, αν γινει κατι θα γιινει στο ονομα του συζύγου διότι εγω φαίνομαι άνεργη. αλλά μέχρι και την φετινή δήλωση ειχα εισόδημα.μετράει μόνο το εισόδημα του συζύγου ή και το το δικό μου?

 

Το σπίτι ποιανού θα είναι; Προφανώς πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Επίσης άλλη περιουσία, καταθέσεις κλπ υπάρχουν; Η τράπεζα συνήθως θέλει και κάποια εγγύηση πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, θα έχετε κάποια βοήθεια για την εξόφληση του δανείου; Με έναν μισθό πώς θα γίνει; Κι εγώ έχω σύζυγο άνεργο και δικό μας σπίτι και με δυσκολία τα βγάζω πέρα. Τα πληρώνω σχεδόν όλα εγώ και ο σύζυγος όποτε δουλεύει, συνεισφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι το θεμα αυτο.αλλα θα απαντησω.εμεις ειμαστε αναγκασμενοι να ζουμε στο ενοικιο ετσι κ αλλιως οποτε ειτε με εναν μιασθο ειτε με δυο ειμαστε υποχρεωσμενοι να τα βγαζουμε περα χωρις βοηθεια!!στερουμαστε αλλα πραγματα για να πληρωσουμε τ ενοικιο!δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα.εχουμε περασει στιγμες που ειτε δουλευουμε και οι οι δυο ειτε ο ενας..εσυ τι θα εκανες αν εμενες στο ενοικιο?δεν θα ησουν υποχρεωμενη να το πληρωσεις?και αναλογα το σπιτι που θα παρεις δεν ξεπερναει και το ενοικιο...για ενα σπιτι 50.000 η δοση βγαινει 240 το μηνα!!σιν καποια ασφαλεια πυρος κτλ που οπως ρωτησα στην τραπεζα θα παει κανα 300!!εγω πληρωνω ενοικιο 350!!!και χωρις να μπορω να κανω τπτ ,δεν μπορω να βαώ ουτε εναν ηλιακο αφου δεν ειναι δικο μου..και τελος ειπα οτι φαινομαι ανεργη(το οποιο δεν βοηθα στο να παρουμε δανειο),δεν ειμαι(δουλευω χωρις ασφαλεια). αλλά γνωριζω οτι παλι μπορει να ερθει η στιγμη που δεν θα δουλευω. αλλα θα θελα να μου απαντησεις...αν δεν ειχες δικο σου σπιτι και πληρωνες ενοικιο τι θα εκανες??ποια θα ηταν η λυση σου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

δεν ειναι το θεμα αυτο.αλλα θα απαντησω.εμεις ειμαστε αναγκασμενοι να ζουμε στο ενοικιο ετσι κ αλλιως οποτε ειτε με εναν μιασθο ειτε με δυο ειμαστε υποχρεωσμενοι να τα βγαζουμε περα χωρις βοηθεια!!στερουμαστε αλλα πραγματα για να πληρωσουμε τ ενοικιο!δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα.εχουμε περασει στιγμες που ειτε δουλευουμε και οι οι δυο ειτε ο ενας..εσυ τι θα εκανες αν εμενες στο ενοικιο?δεν θα ησουν υποχρεωμενη να το πληρωσεις?και αναλογα το σπιτι που θα παρεις δεν ξεπερναει και το ενοικιο...για ενα σπιτι 50.000 η δοση βγαινει 240 το μηνα!!σιν καποια ασφαλεια πυρος κτλ που οπως ρωτησα στην τραπεζα θα παει κανα 300!!εγω πληρωνω ενοικιο 350!!!και χωρις να μπορω να κανω τπτ ,δεν μπορω να βαώ ουτε εναν ηλιακο αφου δεν ειναι δικο μου..και τελος ειπα οτι φαινομαι ανεργη(το οποιο δεν βοηθα στο να παρουμε δανειο),δεν ειμαι(δουλευω χωρις ασφαλεια). αλλά γνωριζω οτι παλι μπορει να ερθει η στιγμη που δεν θα δουλευω. αλλα θα θελα να μου απαντησεις...αν δεν ειχες δικο σου σπιτι και πληρωνες ενοικιο τι θα εκανες??ποια θα ηταν η λυση σου?

Σε παρόμοια φαση είμαστε κ εμείς καθώς πληρώνουμε ενοικιο κ μάλιστα αρκετά ακριβό, το οποίο προβλέπεται να αυξηθει επιπλεον αν συνεχίσουμε να μένουμε εδώ καθώς η περιοχή εγινε ξαφνικά πολύ "must" για airbnb. Σκεφτόμαστε σοβαρά για αγορά σπιτιού, προφανώς σε άλλη περιοχή, με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια δικά μας βέβαια, το οποίο σημαίνει ότι θα πληρώνουμε περίπου την ίδια δόση με το νοίκι που δίνουμε τωρα. Εμείς το έχουμε παγώσει για διάφορους λογους. Πρέπει να σκεφτείς τα εξής:

- πλέον η αγορά ακινήτων έχει ανέβει κ δεν είναι το ίδιο συμφέρον να αγοράσεις με παλιότερα που είχε πιάσει τις κατώτατες τιμές. Εμείς περιμένουμε να δούμε πως θα κινηθει. Αν αυξηθούν κ άλλο οι τιμές δεν αξίζει να αγοράσουμε γιατί θα βάλουμε ένα βραχνα στο κεφάλι μας για έναν ορίζοντα 30ετιας, ενώ με το ενοίκιο αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις κάποια στιγμή, απλα πας σε φθηνότερο.

- Με τα χρήματα που είστε διατεθειμένοι να διαθεσετε, βρίσκεις ικανοποιητικό σπίτι να αγοράσεις; Γιατί αν είναι να πάρεις χρεπι κ κάθε μήνα να θέλει κ κάτι φτιαξιμο τότε θα ξοδέψεις αλλά τόσα.

- έχετε κάτι άλλο στο ονομα σας; Ψάξε να δεις αν το νέο σπίτι θα θεωρείται η όχι πρώτη κατοικία γιατί διαφορετικά θα πληρώσεις μεγάλο φόρο στην εφορία.

- Το πρβλ με το αγορασμενο σπίτι είναι ότι το παντρεύεσαι. Αν ο γείτονας βγει τρελός την πάτησες. Αν σου βγει πχ πρβλ στα θεμέλια την πάτησες. Αν τα υδραυλικά είναι του 70 κ σπάσουν μέσα στον τοιχο κ πλημμυρισεις θα σου φύγει μια περιουσία. Στο νοίκι απλά αλλάζεις σπίτι.

- η περιοχή που θα μένετε έχει καλά σχολεία; Κοντά στο σπίτι; 

Εμείς έχουμε κ αλλά θέματα πιο προσωπικά βέβαια κ είμαστε κ επιλεκτικοί, αλλά θα σου έλεγα να το ψάξετε πριν πάρετε δάνειο κ τι ποσό θα παρετε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

δεν ειναι το θεμα αυτο.αλλα θα απαντησω.εμεις ειμαστε αναγκασμενοι να ζουμε στο ενοικιο ετσι κ αλλιως οποτε ειτε με εναν μιασθο ειτε με δυο ειμαστε υποχρεωσμενοι να τα βγαζουμε περα χωρις βοηθεια!!στερουμαστε αλλα πραγματα για να πληρωσουμε τ ενοικιο!δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα.εχουμε περασει στιγμες που ειτε δουλευουμε και οι οι δυο ειτε ο ενας..εσυ τι θα εκανες αν εμενες στο ενοικιο?δεν θα ησουν υποχρεωμενη να το πληρωσεις?και αναλογα το σπιτι που θα παρεις δεν ξεπερναει και το ενοικιο...για ενα σπιτι 50.000 η δοση βγαινει 240 το μηνα!!σιν καποια ασφαλεια πυρος κτλ που οπως ρωτησα στην τραπεζα θα παει κανα 300!!εγω πληρωνω ενοικιο 350!!!και χωρις να μπορω να κανω τπτ ,δεν μπορω να βαώ ουτε εναν ηλιακο αφου δεν ειναι δικο μου..και τελος ειπα οτι φαινομαι ανεργη(το οποιο δεν βοηθα στο να παρουμε δανειο),δεν ειμαι(δουλευω χωρις ασφαλεια). αλλά γνωριζω οτι παλι μπορει να ερθει η στιγμη που δεν θα δουλευω. αλλα θα θελα να μου απαντησεις...αν δεν ειχες δικο σου σπιτι και πληρωνες ενοικιο τι θα εκανες??ποια θα ηταν η λυση σου?

 

Σε αυτά τα χρήματα, και για να μείνει και παιδί λογικά μιλάμε για δυάρι και όχι γκαρσονιέρα,  φαντάζομαι συζητάτε για διαμέρισμα 50-70 ετών. Έχετε υπολογίσει τα έξοδα για επισκευές; Γιατί όλο και κάτι θα βγάζει, που θα είναι δικό σας έξοδο πια.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Lenia16 said:

Σε παρόμοια φαση είμαστε κ εμείς καθώς πληρώνουμε ενοικιο κ μάλιστα αρκετά ακριβό, το οποίο προβλέπεται να αυξηθει επιπλεον αν συνεχίσουμε να μένουμε εδώ καθώς η περιοχή εγινε ξαφνικά πολύ "must" για airbnb. Σκεφτόμαστε σοβαρά για αγορά σπιτιού, προφανώς σε άλλη περιοχή, με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια δικά μας βέβαια, το οποίο σημαίνει ότι θα πληρώνουμε περίπου την ίδια δόση με το νοίκι που δίνουμε τωρα. Εμείς το έχουμε παγώσει για διάφορους λογους. Πρέπει να σκεφτείς τα εξής:

- πλέον η αγορά ακινήτων έχει ανέβει κ δεν είναι το ίδιο συμφέρον να αγοράσεις με παλιότερα που είχε πιάσει τις κατώτατες τιμές. Εμείς περιμένουμε να δούμε πως θα κινηθει. Αν αυξηθούν κ άλλο οι τιμές δεν αξίζει να αγοράσουμε γιατί θα βάλουμε ένα βραχνα στο κεφάλι μας για έναν ορίζοντα 30ετιας, ενώ με το ενοίκιο αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις κάποια στιγμή, απλα πας σε φθηνότερο.

- Με τα χρήματα που είστε διατεθειμένοι να διαθεσετε, βρίσκεις ικανοποιητικό σπίτι να αγοράσεις; Γιατί αν είναι να πάρεις χρεπι κ κάθε μήνα να θέλει κ κάτι φτιαξιμο τότε θα ξοδέψεις αλλά τόσα.

- έχετε κάτι άλλο στο ονομα σας; Ψάξε να δεις αν το νέο σπίτι θα θεωρείται η όχι πρώτη κατοικία γιατί διαφορετικά θα πληρώσεις μεγάλο φόρο στην εφορία.

- Το πρβλ με το αγορασμενο σπίτι είναι ότι το παντρεύεσαι. Αν ο γείτονας βγει τρελός την πάτησες. Αν σου βγει πχ πρβλ στα θεμέλια την πάτησες. Αν τα υδραυλικά είναι του 70 κ σπάσουν μέσα στον τοιχο κ πλημμυρισεις θα σου φύγει μια περιουσία. Στο νοίκι απλά αλλάζεις σπίτι.

- η περιοχή που θα μένετε έχει καλά σχολεία; Κοντά στο σπίτι; 

Εμείς έχουμε κ αλλά θέματα πιο προσωπικά βέβαια κ είμαστε κ επιλεκτικοί, αλλά θα σου έλεγα να το ψάξετε πριν πάρετε δάνειο κ τι ποσό θα παρετε. 

 

ισχυει οτι εχουν ανεβει οι τιμες τους.εχω βρει κπ ακίνητα σε καλη τιμη και σε πολυ κατασταση.βεβαια ειναι μετρημενα στα δαχτυλα. σιγουρα μπορει να βρεις προβληματα και εισαι υποχρεωμενος να μεινεις οτι και να σου τυχει αφου το αγορασες...αλλα και στο νοικι μια απο τα ιδια..διοτι δεν ειναι ευκολη μια μετακόμιση..κοστιζει πολλα..δυο ενοικια για αρχη,μεσιτικη αμοιβη καθως οι περισσοτεροι βαζουν τα σπιτια τους σε μεσιτικα πλεον..βαλε την μεταφορικη..φανταζομαι τα γνωριζεις..εμεις απο το 2016 εχουμε αναγκαστει να αλλάξουμε δύο σπίτια,ο ενας το εβαζε για πωληση,ο αλλος θα εβαζε το γιο του ο οποίος παντρευόταν..και ετοιμαζομαστε να φυγουμε και απο εδω που ειμαστε τωρα..για πολλα προβληματα..η κουζίνα του σπιτιού ειχε υγρασια..το ψιλοειδαμε οταν πηγαμε και μας ειπε οτι αυτο το εχει κανονισει για φτιαξιμο..τιποτα ...τωρα μας λεει οτι ειναι μεγαλο το κοστος και δεν θα το κανει..και οσο περναει ο καιρος τα ντουλαπια αρχιζουν και μυρίζουν μουχλα..ο ιδιοκτητης μενει απο πανω..καθε φορα που πλενουν το μπαλκονι τους βρισκω λιμνη στο δικο μου απο κατω..οτι ρουχα πλενουν στο χερι τα απλωνου και σταζουν νερα πανω στα δικα μου που τα εχω απλωμενα..τα οποια τα εχω αναφερει και δεν τα διορθωνουν..δεν ξερω που μενεις και αν βρισκεις κατι πιο οικονομικο σε καλη κατασταση...μετα το επιδομα ενοικιου(το οποιο εμεις δεν δικαιουμαστε) εχουν αυξηθει υπερβολικα τα ενοικια..και δεν βρισκουμε τπτ πιο οικονομικο απο αυτο που ειμαστε..ειχα παει να δω ενα προχθες που ηθελε 330 το μηνα χωρις καμια παροχη με ετος κατασκευης το 1974. το χειροτερο απο ολα ηταν οτι οι τοιχοι μεσα στο σπιτι ηταν σκασμενοι απο την υγρασια...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δεν κάνεις πρώτα μία αίτηση για να δεις αν θα εγκριθεί και μετά ψάχνεις? δεν ξέρω κιολας πως πάνε αυτά αλλά νομίζω πως σου δίνουν χρόνο μετά την έγκριση για να βρεις σπίτι..έτσι δεν πάει?

Εγώ αν έμενα σε ενοίκιο θα έκανα προσπάθειες να αγοράσω, δεν ξέρω αλλά το να αλλάζω σπίτι κάθε τρεις και λίγο ανάλογα με τις ορέξεις του εκάστοτε σπιτονοικοκύρη μου φαίνεται βουνό! Βέβαια σε αυτό που λέει η Λένια έχει δίκιο, το σπίτι μετά το παντρεύεσαι, είναι δύσκολο αν πέσεις σε δύσκολους γείτονες (πράγμα το οποίο έχει συμβεί σε εμένα, ήρθαν νέοι γείτονες οι οποίοι δεν αντέχονται) τι θα κάνεις μετά? μετά είναι και η συντήρηση του σπιτιού δύσκολη, εγώ θέλω εδώ και ένα χρόνο να βάψουμε το σπίτι και ολο κάτι τυχαίνει και δεν βγαίνουν τα χρήματα...  αλλά ότι και αν συμβαίνει σκέφτομαι πως είμαι σπίτι μου, πως όσα χρόνια και αν περάσουν δεν θα μου χτυπήσουν την πόρτα να μου πουν φύγε γιατί χρειάζομαι το σπίτι, και το παιδί μου δεν θα χρειαστεί να αλλάξει σχολείο λόγω μετακόμισης, μπορεί σε κάποιους να φαίνεται αστείο αλλά για εμένα αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Για αρχή δεν κάνεις πρώτα μία αίτηση για να δεις αν θα εγκριθεί και μετά ψάχνεις? δεν ξέρω κιολας πως πάνε αυτά αλλά νομίζω πως σου δίνουν χρόνο μετά την έγκριση για να βρεις σπίτι..έτσι δεν πάει?

Εγώ αν έμενα σε ενοίκιο θα έκανα προσπάθειες να αγοράσω, δεν ξέρω αλλά το να αλλάζω σπίτι κάθε τρεις και λίγο ανάλογα με τις ορέξεις του εκάστοτε σπιτονοικοκύρη μου φαίνεται βουνό! Βέβαια σε αυτό που λέει η Λένια έχει δίκιο, το σπίτι μετά το παντρεύεσαι, είναι δύσκολο αν πέσεις σε δύσκολους γείτονες (πράγμα το οποίο έχει συμβεί σε εμένα, ήρθαν νέοι γείτονες οι οποίοι δεν αντέχονται) τι θα κάνεις μετά? μετά είναι και η συντήρηση του σπιτιού δύσκολη, εγώ θέλω εδώ και ένα χρόνο να βάψουμε το σπίτι και ολο κάτι τυχαίνει και δεν βγαίνουν τα χρήματα...  αλλά ότι και αν συμβαίνει σκέφτομαι πως είμαι σπίτι μου, πως όσα χρόνια και αν περάσουν δεν θα μου χτυπήσουν την πόρτα να μου πουν φύγε γιατί χρειάζομαι το σπίτι, και το παιδί μου δεν θα χρειαστεί να αλλάξει σχολείο λόγω μετακόμισης, μπορεί σε κάποιους να φαίνεται αστείο αλλά για εμένα αυτό είναι πολύ σημαντικό.

καλημέρα!δεν ειναι καθολου αστειο αυτο που λες ,ειναι πολυ σημαντικο!σιγουρα το σπιτι εχει συντηρηση αλλα ξερεις οτι ειναι δικο σου,ακριβως.και μην νομιζεις οτι οι σπιτονοικοκυρηδες ασχολουνται κιολας με κατι που θα σου χαλασει εσενα...να στο προηγουμενο που ειμασταν,θελησαμε να βαλουμε πετρελαιο.με το που βαζουμε πετρελεαιο μετα απο δυο μερες χαλασε ο καυστηρας..ηταν η πωτη χρονια που τον χρησιμοποιησαμε και η τελευταια καθως η ιδιοκτητρια δεν ηθελε να βαλει μια για τον δικο της καυστηρα..χασα+με τα λεφτα του πετρελεαιου που βαλαμε καθως τα εξοδα του καυστηρα ηταν πολλα..και γενικοτερα οι ιδιοκτητες ζητανε οτι θελουν...παω να δω ενα σπιτι αρκετα ακριβο ελε λιγες μερες και ο ιδιοκτητης ηθελε να γινει χωρις μισθωτηριο φυσικα δεν κατεβαζε την τιμη!!επίσης ουτε απο το νοικι φευγεις γτ δεν σου κανουν οι γειτονες διοτι μια μετακομιση κοστιζει...

 

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Και γω σε ενοίκιο έχω αλλάξει 3 σπίτια σε 4 χρόνια. Από το πρώτο μας έδωσε διορία ο ιδιοκτήτης 2 μήνες για να φύγουμε γιατί ήθελε να μείνει ο γιος της. Σε αυτό το διάστημα δεν βρήκαμε κάτι που να μας αρέσει και μετακόμισαμε σ ένα 50τμ αναγκαστικά μέχρι να βρούμε άλλο. Μετά από λίγους μήνες βρήκαμε κ ξαναμετακομισαμε. Που σημαίνει ότι χάσαμε 2 ενοίκια σαν εγγύηση και πληρώσαμε διπλή μετακόμιση. Και μεις πλέον σκεφτόμαστε την αγορά γιατί αν σκεφτείς τα 450 που πληρώνουμε ενοίκιο είναι αέρας.και από μια ματιά που έριξα στις αγγελίες αν ξαναχρειστουμε σπίτι τα ενοίκια είναι στα ύψη. Άσε που σκέφτεσαι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι στο σπίτι γιατί δεν είναι δικό σου. Εμάς για παράδειγμα δεν έχει τέντες. Όλο το πρωί μας καίει ο ήλιος κ ούτε μπορούμε να αφήσουμε κάτι στο μπαλκόνι. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Σε αυτά τα χρήματα, και για να μείνει και παιδί λογικά μιλάμε για δυάρι και όχι γκαρσονιέρα,  φαντάζομαι συζητάτε για διαμέρισμα 50-70 ετών. Έχετε υπολογίσει τα έξοδα για επισκευές; Γιατί όλο και κάτι θα βγάζει, που θα είναι δικό σας έξοδο πια.

οχι.εχω βρει σπιτι με 55.000 ετοσ κατασκευης του 2000 το οποιο εχω δει και απο κοντα. 

.οσοι μενουν στο ενοικιο και τυος εχουν τυχει οι στραβες γνωριζουν...εχουμε βαλει σε ενοικιο προσωπικη εργασια διχως χρηματα διοτι ο ιδιοκτητης δεν το εφτιαχνε ο ιδιος(ηλεκτρολογικου περιεχομενου αφου ο συζυγος ειναι ηλεκτρολογος) αλλα οπως και να εχει του εφτιαξε το σπιτι τσαμπα. τουλαχιστον στο δικο σου ειναι δικο σου και φτιαχνεις οτι μπορεις..επίσης ακομα βρισκεις σπιτια σε αρκετα χαμηλες τιμες οχι 100ετιας οπως αναφερθηκε αλλά και 20ετιας..οκ δεν μιλαω για βιλες ..προφανως δεν ειναι τεραστια αλλα σπιτια 75,80 τμ τα οποια ομως περνουν τα επιπλα μου..και συμφωνα με εμενα τα τμ αυτα μου κανουν αφου και τωρα το σπιτι που μενω ειναι τριαρι 75 τμ του 1990 και πληρωνω 350 το μηνα χωρις ηλιακο θερμωσιφωνα ,ουτε καν σιτες και κουφωματα αλουμινιου.τα δυο σπιτια που εχω βρει αν ειμαστε τυχεροι και μας εγκρινουν δανειο ειναι σε πολυ κατασταση το ενα ετος 2000 και το αλλο 1990 και τα δυο με προσφατη ανακαινιση .να σημειωσω οτι υπαρχουν ιδιοκτητες που καιγονται για χρηματα. 

Just now, maria_tweety said:

Και γω σε ενοίκιο έχω αλλάξει 3 σπίτια σε 4 χρόνια. Από το πρώτο μας έδωσε διορία ο ιδιοκτήτης 2 μήνες για να φύγουμε γιατί ήθελε να μείνει ο γιος της. Σε αυτό το διάστημα δεν βρήκαμε κάτι που να μας αρέσει και μετακόμισαμε σ ένα 50τμ αναγκαστικά μέχρι να βρούμε άλλο. Μετά από λίγους μήνες βρήκαμε κ ξαναμετακομισαμε. Που σημαίνει ότι χάσαμε 2 ενοίκια σαν εγγύηση και πληρώσαμε διπλή μετακόμιση. Και μεις πλέον σκεφτόμαστε την αγορά γιατί αν σκεφτείς τα 450 που πληρώνουμε ενοίκιο είναι αέρας.και από μια ματιά που έριξα στις αγγελίες αν ξαναχρειστουμε σπίτι τα ενοίκια είναι στα ύψη. Άσε που σκέφτεσαι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι στο σπίτι γιατί δεν είναι δικό σου. Εμάς για παράδειγμα δεν έχει τέντες. Όλο το πρωί μας καίει ο ήλιος κ ούτε μπορούμε να αφήσουμε κάτι στο μπαλκόνι. 

σε καταλαβαινω απολυτα.εισαι υποχρεωμενη να δεχτεις οτι στραβα εχει το σπιτι. δεν ειναι ευκολο πραγμα η μετακομιση.που και να την κανεις και στο αλλο που θα πας σιγουρα κατι θα βρεις...

20 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Το σπίτι ποιανού θα είναι; Προφανώς πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Επίσης άλλη περιουσία, καταθέσεις κλπ υπάρχουν; Η τράπεζα συνήθως θέλει και κάποια εγγύηση πλέον.

οχι δεν υπαρχουν ..αλλα θα μπει ο πατερας μου εγγυητης!!

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kotsifikos said:

Για αρχή δεν κάνεις πρώτα μία αίτηση για να δεις αν θα εγκριθεί και μετά ψάχνεις? δεν ξέρω κιολας πως πάνε αυτά αλλά νομίζω πως σου δίνουν χρόνο μετά την έγκριση για να βρεις σπίτι..έτσι δεν πάει?

Εγώ αν έμενα σε ενοίκιο θα έκανα προσπάθειες να αγοράσω, δεν ξέρω αλλά το να αλλάζω σπίτι κάθε τρεις και λίγο ανάλογα με τις ορέξεις του εκάστοτε σπιτονοικοκύρη μου φαίνεται βουνό! Βέβαια σε αυτό που λέει η Λένια έχει δίκιο, το σπίτι μετά το παντρεύεσαι, είναι δύσκολο αν πέσεις σε δύσκολους γείτονες (πράγμα το οποίο έχει συμβεί σε εμένα, ήρθαν νέοι γείτονες οι οποίοι δεν αντέχονται) τι θα κάνεις μετά? μετά είναι και η συντήρηση του σπιτιού δύσκολη, εγώ θέλω εδώ και ένα χρόνο να βάψουμε το σπίτι και ολο κάτι τυχαίνει και δεν βγαίνουν τα χρήματα...  αλλά ότι και αν συμβαίνει σκέφτομαι πως είμαι σπίτι μου, πως όσα χρόνια και αν περάσουν δεν θα μου χτυπήσουν την πόρτα να μου πουν φύγε γιατί χρειάζομαι το σπίτι, και το παιδί μου δεν θα χρειαστεί να αλλάξει σχολείο λόγω μετακόμισης, μπορεί σε κάποιους να φαίνεται αστείο αλλά για εμένα αυτό είναι πολύ σημαντικό.

ναι οντως στην αρχη γινεται καποια αιτηση..αλλα γενικοοτερα το βλεπω λιγο δυσκολο να εγκριθει διότι φαινεται μονο ο συζυγος οτι δουλευει ,εγω εργαζομαι χωρις ασφαλεια...

οι δυσκολοι γειτονες δεν με απασχολουν διότι τους έχω και στο ενοικιο και δυστυχως δεν μπορω να φυγω για τετοιους λογους..η απο πανω που ειναι και η ιδιοκτητρια οταν πλενει το μπαλκονι της γεμιζει το δικο μου απο κατω νερα,και ανοιξα την πορτα στο καπακι αφου επλθνε αυτη μια φορα και τρεχει σφαιρα ο μικρος πανω στα νερα και γλιστρησε..δυστυχως δεν το καταλαβαινει..οκ το εχω παρει αποφαση..ανποιγω ελεγχω και αν εχει πλυνει μαζευω και εγω τα νερα...η γειτονισα καθε μεσημερι την ωρα που εγω προσπαθω να κοιμησω το μωρο το οποιο ειναι πολυ δυσκολο στον υπνο στις 3 η ωρα παιζει κρυφτο και κυνηγητο με τα εγγονια της η τραγουδανε τα παπακια και τα γουρουνακια..και διαφορα αλλα προβληματα..δυστυχως ειμαι υποχρεωμενη να τα δεχτω...

Link to comment
Share on other sites

75 τμ, κάτω από 60000, του 2000 ;;;; Μιλάμε για Αττική ή επαρχία; Γιατί Αττική σε γύρω στα 50000 που έψαχνε συγγενής, έβρισκε ημιυπόγεια του 50 και του  60, χωρίς υπερβολή. Πριν 1-2 χρόνια, και είχα την εντύπωση ότι οι τιμές σιγά σιγά ανεβαίνουν, δεν πέφτουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το ψάχνω κ εγώ τελευταία και με ενδιαφέρει, ναι πρέπει να έχεις ήδη το 20% της αξίας του σπιτιού και η τράπεζα δίνει δάνειο για το υπόλοιπο 80%. Προϋπόθεση βέβαια η τιμή του δανείου να βγαζει δόση που να αιτιολογειται από το εισοδημα του αιτουντος. Έξτρα πρέπει να υπολογιστεί από την πλευρά μας τα έξοδα τραπέζης, προσημείωσης , συμβολαιογράφων, μεσιτών αν υπάρχουν,  τα οποία είναι αρκετά μεγάλο ποσό εφάπαξ στην αρχή κ πρέπει να τα διαθέτεις πλέον  του 20% της αξίας. 

Μπορείς να κάνεις αίτηση προκαταβολικά να δεις αν δικαιούσαι δάνειο γενικα, ώστε να μην βρεθείς στην άσχημη θέση να βρεις σπίτι κ να μην εγκριθεί μετά, ούτε βέβαια να ψάχνεις τσάμπα αν δεν δικαιούσαι. 

 

@kotsifikos ο λογος εικαζω πως είναι ότι φαίνεσαι στην τράπεζα αξιοπιστος καθώς και ότι επειδή παλαιότερα έδιναν το 120% της αξίας και τώρα έκαναν κουρέματα μετά την κρίση κ έχασαν τα λεφτά τους οι τράπεζες, δεν θέλουν πελάτη που βγαίνει οριακά στο μήνα (;;;ρωτάω κ εγώ, δεν ξέρω δεν ειμαι τραπεζικος). Σε κάθε περίπτωση έτσι λειτουργούν τώρα οι τράπεζες, αυτοί είναι οι όροι. 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Merendoula said:

 

@kotsifikos ο λογος εικαζω πως είναι ότι φαίνεσαι στην τράπεζα αξιοπιστος καθώς και ότι επειδή παλαιότερα έδιναν το 120% της αξίας και τώρα έκαναν κουρέματα μετά την κρίση κ έχασαν τα λεφτά τους οι τράπεζες, δεν θέλουν πελάτη που βγαίνει οριακά στο μήνα (;;;ρωτάω κ εγώ, δεν ξέρω δεν ειμαι τραπεζικος). Σε κάθε περίπτωση έτσι λειτουργούν τώρα οι τράπεζες, αυτοί είναι οι όροι. 

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, λογικό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2019 at 8:50 PM, ΑΡΓΚ said:

75 τμ, κάτω από 60000, του 2000 ;;;; Μιλάμε για Αττική ή επαρχία; Γιατί Αττική σε γύρω στα 50000 που έψαχνε συγγενής, έβρισκε ημιυπόγεια του 50 και του  60, χωρίς υπερβολή. Πριν 1-2 χρόνια, και είχα την εντύπωση ότι οι τιμές σιγά σιγά ανεβαίνουν, δεν πέφτουν.

ΠΑΤΡΑ!!!ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ!

1 hour ago, Merendoula said:

Επειδή το ψάχνω κ εγώ τελευταία και με ενδιαφέρει, ναι πρέπει να έχεις ήδη το 20% της αξίας του σπιτιού και η τράπεζα δίνει δάνειο για το υπόλοιπο 80%. Προϋπόθεση βέβαια η τιμή του δανείου να βγαζει δόση που να αιτιολογειται από το εισοδημα του αιτουντος. Έξτρα πρέπει να υπολογιστεί από την πλευρά μας τα έξοδα τραπέζης, προσημείωσης , συμβολαιογράφων, μεσιτών αν υπάρχουν,  τα οποία είναι αρκετά μεγάλο ποσό εφάπαξ στην αρχή κ πρέπει να τα διαθέτεις πλέον  του 20% της αξίας. 

Μπορείς να κάνεις αίτηση προκαταβολικά να δεις αν δικαιούσαι δάνειο γενικα, ώστε να μην βρεθείς στην άσχημη θέση να βρεις σπίτι κ να μην εγκριθεί μετά, ούτε βέβαια να ψάχνεις τσάμπα αν δεν δικαιούσαι. 

 

@kotsifikos ο λογος εικαζω πως είναι ότι φαίνεσαι στην τράπεζα αξιοπιστος καθώς και ότι επειδή παλαιότερα έδιναν το 120% της αξίας και τώρα έκαναν κουρέματα μετά την κρίση κ έχασαν τα λεφτά τους οι τράπεζες, δεν θέλουν πελάτη που βγαίνει οριακά στο μήνα (;;;ρωτάω κ εγώ, δεν ξέρω δεν ειμαι τραπεζικος). Σε κάθε περίπτωση έτσι λειτουργούν τώρα οι τράπεζες, αυτοί είναι οι όροι. 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΜΕΣΙΤΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ?ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΝΟΙΚΙΟ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΜΕΣΙΤΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ?ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΝΟΙΚΙΟ..

 

Οι περισσότεροι παίρνουν το 2%+φπα της τελικής τιμής του ακινήτου. Δλδ για συμβολαιο για σπιτι 100.000 ευρω , ο μεσιτης παιρνει περίπου 2500. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενοίκιο είναι βραχνάς εγώ συμφωνώ με τη θεματοθετρια. Έμεινα δύο χρονια στο ενοίκιο, αμαθη εγώ εν τω μεταξύ σε όλα αυτά και η ιδιοκτήτρια ήταν για κλωτσιές. Φεροταν λες και ήμασταν τσουτσεκια της. Και να πεις ήταν και κάνα σπίτι περιοπης. Μια μπούρδα με προβλήματα και απαγορευτικά. Δε μας ταίριαζε οπότε αγοράσαμε σπθτι και ησυχασαμε. Ναι φυσικά και το παντρεύεσαι αλλά ειναι δικό σου και κάνεις εσύ κουμάντο. Πρέπει να έχεις όμως και κάποιες οικονομίες στην άκρη για να μη συμβεί κάτι όπως έδωσε κάποια παραδείγματα η Λενια. 

Για δάνεια δεν έχω ιδέα. :/ Αλλά με ενδιαφέρει να μάθω γιατί σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα μικρό. Όχι άμεσα βέβαια, αλλά το σκέφτομαι για μελλοντικά.. Να μεγαλωσουν λίγο τα παιδιά.. 

 

Όταν λέμε για επιπλέον έξοδα, μηχανικού κλπ για τι κόστη μιλάμε? Η πάει αναλογα με αυτό που θες να πάρεις το κόστος? Αν δεν είναι πρώτη κατοικία η εφορία τι παίρνει, μήπως ξέρετε? 

Επίσης για τις τιμές είναι να βρεις την ευκαιρία και συνήθως αυτές τσακώνονται εύκολα και γρήγορα. Φίλη μου πούλησε ένα σπίτι που είχε άψογο στο αψε σβήσε αλλά εξευτελιστικη τιμή διότι είχε ανάγκη. Αλλά αυτά φεύγουν από στόμα σε στόμα, τα καλά δυστυχώς δεν μπαινουν εύκολα σε αγγελίες,δεν προλαβαίνουν.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη σωστά, ξέχασα να αναφέρω πως αν έχεις άλλο περιουσιακό στοιχείο (ακινητο) στο όνομα σου ή του συζύγου, η αγορά έχει και φπα αγοράς κατοικίας, που είναι μεγάλο ποσό. Μόνο η πρώτη κατοικία δεν έχει ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρεπει να τα πάρεις απο την αρχή. Υπάρχουν χρηματοοικονομικές εταιρίες οπου τους δινεις κάποια στοιχεία σου και σου λενε αν μπορείς να πάρεις δανειο, τι ποσό, τι δοση κλπ. Αν θες σου λεω σε πμ. λεπτομέρειες.

Μετα απο αυτο θα πρέπει να αποφασίσετε τι κριτήρια βαζετε οσον αφορα το σπίτι και μετα αρχίζει η αναζήτηση.

Δεν εχουν ολα τα ακίνητα ΦΠΑ παρα μόνο όσα είναι απο κατασκευαστή και μετα το 2006. Τα υπόλοιπα δεν εχουν και συζητιέται να καταργηθεί κιολας.

Η αμοιβη ενος μεσιτη για ενοικίαση ειναι 1 ενοίκιο. Για αγορα το σύνηθες ειναι το 2% στην τιμή του ακινήτου χωρις ομως να είναι υποχρεωτικό. Ειναι ελεύθερη αγορά και ο καθε μεσιτης ορίζει μονος του την αμοιβη του.

Τα ακινητα εδω και 1 χρόνο παίρνουν αξια, ανεβαίνουν οι τιμές.

Οι τράπεζες δανειοδοτούν εως και το 80% της αξιας του ακινήτου. Όχι ομως της αξιας που στο πουλάει ο ιδιοκτήτης αλλα αυτής που εκτιμά ο μηχανικός της τράπεζας. Ναι φυσικα και μπορεί ενα ακινητο των 100.000€ να το εκτιμήσει 150.000€ αλλά είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση και μιλάμε για  μεμονωμένο περιστατικό ενός ακινήτου το οποίο μπορει να είναι ολοκαίνουριο και θα έχει μείνει απούλητο για πόσο καιρό και ο ιδιοκτήτης θέλει τελικά να βγάλει μόνο τα σπασμένα του και όχι κέρδος. Άρα μην ελπίζεις πολλά σε μία τέτοια περίπτωση.

Ναι λαδώνονται οι μηχανικοί των τραπεζών αλλά λειτουργούν ως επί το πλείστον υπέρ της τράπεζας.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...