Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και ομιλία παιδιου


Recommended Posts

Μπορεί να με θεωρήσετε τρελή μπορεί και παρανοϊκή αλλά δεν ξέρω κάνω περίεργες σκέψεις τελευταία. Σας έχω πει ότι η κόρη μου άργησε να μιλήσει κι ακόμα έχουμε χρόνο μπροστά μας, είναι 4 και η άρθρωση δεν είναι καλή. Είναι πίσω στην ομιλία ξεκάθαρα. 

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί. Οι ειδικοί λένε πως το κομμάτι του εγκεφάλου της ομιλίας αργεί να ωριμάσει. Αλλά γιατί. Οικογενειακως κανένα θέμα ποτέ. Κληρονόμιες δηλαδή ούτε καν, το αντίθετο. 

 

Και αρχίζω και πάω πίσω. Το πρώτο τρίμηνο έπαθα μια γερή αποκόλληση εξαιτίας μου βέβαια και πλακωθηκα στα outrogestan. Μετά μια χαρα. Αλλά όταν πήγα να γεννήσω μπήκα εσπευσμένα με καισαρική λόγω κεχρωσμενου αμνιακου. Ξέρετε, όταν κάνει κακα στη κοιλιά και στρεσαρεται. Τελικά όλα καλά, δεν είχε γίνει κάτι ουτς αντιβίωση χρειάστηκε τοτε. Γεννήθηκε υγιέστατη Χορτατη και ζουμερή και πάντα η αναπτυξη και η αντίληψη της ήταν μια χαρά. Βέβαια, μπουσουλησε 11 μηνών και περπάτησε στους 16. Αλλά όλοι μου είπαν ήμασταν στα φυσιολογικά. Κάθε παιδί με το ρυθμό του. 

 

Κι επειδή εγώ έχω αγανακτήσει με το θέμα του λόγου ψάχνομαι τρελά εγώ τώρα. Αλλά έχω πάθει φρίκη που λέμε. Ώρες ώρες εκνευρίζομαι αφάνταστα που δε μιλάει καθαρά και μου ρχεται να ουρλιαξω. Δεν τη διορθώνω κι όσες φορές το έχω κάνει μετά έχω τύψεις γιατί... Απαγορεύεται! 

 

Μήπως να χαλαρώσω η υπάρχει Καμμια βάση σε αυτά που λέω? Οποία γνωρίζει τεκμηριωμένα θα ήθελα πολύ να μου πει... 

Εν  ολίγοις τα έχω βάλει με τον εαυτό μου, γιατί με κάποιον πρέπει να τα βάλω με τόσα νεύρα που έχω πια με αυτή την Ιστορια. 

Ο άντρας μου ειναι πολύ ήσυχος και δεν ανησυχει καθόλου.................. 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μπορεί να με θεωρήσετε τρελή μπορεί και παρανοϊκή αλλά δεν ξέρω κάνω περίεργες σκέψεις τελευταία. Σας έχω πει ότι η κόρη μου άργησε να μιλήσει κι ακόμα έχουμε χρόνο μπροστά μας, είναι 4 και η άρθρωση δεν είναι καλή. Είναι πίσω στην ομιλία ξεκάθαρα. 

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί. Οι ειδικοί λένε πως το κομμάτι του εγκεφάλου της ομιλίας αργεί να ωριμάσει. Αλλά γιατί. Οικογενειακως κανένα θέμα ποτέ. Κληρονόμιες δηλαδή ούτε καν, το αντίθετο. 

 

Και αρχίζω και πάω πίσω. Το πρώτο τρίμηνο έπαθα μια γερή αποκόλληση εξαιτίας μου βέβαια και πλακωθηκα στα outrogestan. Μετά μια χαρα. Αλλά όταν πήγα να γεννήσω μπήκα εσπευσμένα με καισαρική λόγω κεχρωσμενου αμνιακου. Ξέρετε, όταν κάνει κακα στη κοιλιά και στρεσαρεται. Τελικά όλα καλά, δεν είχε γίνει κάτι ουτς αντιβίωση χρειάστηκε τοτε. Γεννήθηκε υγιέστατη Χορτατη και ζουμερή και πάντα η αναπτυξη και η αντίληψη της ήταν μια χαρά. Βέβαια, μπουσουλησε 11 μηνών και περπάτησε στους 16. Αλλά όλοι μου είπαν ήμασταν στα φυσιολογικά. Κάθε παιδί με το ρυθμό του. 

 

Κι επειδή εγώ έχω αγανακτήσει με το θέμα του λόγου ψάχνομαι τρελά εγώ τώρα. Αλλά έχω πάθει φρίκη που λέμε. Ώρες ώρες εκνευρίζομαι αφάνταστα που δε μιλάει καθαρά και μου ρχεται να ουρλιαξω. Δεν τη διορθώνω κι όσες φορές το έχω κάνει μετά έχω τύψεις γιατί... Απαγορεύεται! 

 

Μήπως να χαλαρώσω η υπάρχει Καμμια βάση σε αυτά που λέω? Οποία γνωρίζει τεκμηριωμένα θα ήθελα πολύ να μου πει... 

Εν  ολίγοις τα έχω βάλει με τον εαυτό μου, γιατί με κάποιον πρέπει να τα βάλω με τόσα νεύρα που έχω πια με αυτή την Ιστορια. 

Ο άντρας μου ειναι πολύ ήσυχος και δεν ανησυχει καθόλου.................. 

 

Να σου πω τη γνώμη μου χωρίς να ειμαι ειδικός και να θέλω να σε αγχώσω.

Μπορεί να  φταίει κι αυτό αν και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι που να το αποδεικνύει. Γενικά απλά πιστεύω πως όλα όσα συμβαίνουν στα μωρά από την εγκυμοσύνη ακόμα επηρεάζουν τη μετέπειτα εξέλιξή τους. Εγώ το βλέπω και στη μικρή μου πχ από την εγκυμοσύνη είχα προβλήματα με εμετούς, αναγούλες, διάρροιες και αυτό συνεχίστηκε αρκετά μέχρι σχεδόν τον 5ο. Από τη στιγμή που γεννήθηκε η μικρή τη βλέπω δυσκολεύεται με το φαγητό. Μικρή έκανε πολλούς εμετούς , μετά ειχαμε θέματα με την εισαγωγή στερεών και τώρα ακόμα όταν τρώει  μια μεριδα κανονικη είναι σαν να της πέφτει βαρύ και αρχίζει τις αναγούλες. Αυτό όμως δεν μπορεί να είναι αιτία να κατηγορούμε τους εαυτούς μας. Το παιδί σου είναι γερό και ευτυχισμένο και εσύ κάνεις ότι μπορείς για να βελτιώσεις αυτό το μικρό θεματάκι. Μην τα μεγαλοποιείς όμως και μην κολλάς σε ανούσιες σκέψεις. Ο ειδικός θα σε κατευθύνει πως μπορείς να το χειριστείς. Εμπιστεύσου τον και προσπάθησε να μένεις θετική. 

Ξαναλέω όλα αυτά που λέω είναι απλά η γνώμη μου και δεν τα λέω ως ειδικός.  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μπορεί να με θεωρήσετε τρελή μπορεί και παρανοϊκή αλλά δεν ξέρω κάνω περίεργες σκέψεις τελευταία. Σας έχω πει ότι η κόρη μου άργησε να μιλήσει κι ακόμα έχουμε χρόνο μπροστά μας, είναι 4 και η άρθρωση δεν είναι καλή. Είναι πίσω στην ομιλία ξεκάθαρα. 

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί. Οι ειδικοί λένε πως το κομμάτι του εγκεφάλου της ομιλίας αργεί να ωριμάσει. Αλλά γιατί. Οικογενειακως κανένα θέμα ποτέ. Κληρονόμιες δηλαδή ούτε καν, το αντίθετο. 

 

Και αρχίζω και πάω πίσω. Το πρώτο τρίμηνο έπαθα μια γερή αποκόλληση εξαιτίας μου βέβαια και πλακωθηκα στα outrogestan. Μετά μια χαρα. Αλλά όταν πήγα να γεννήσω μπήκα εσπευσμένα με καισαρική λόγω κεχρωσμενου αμνιακου. Ξέρετε, όταν κάνει κακα στη κοιλιά και στρεσαρεται. Τελικά όλα καλά, δεν είχε γίνει κάτι ουτς αντιβίωση χρειάστηκε τοτε. Γεννήθηκε υγιέστατη Χορτατη και ζουμερή και πάντα η αναπτυξη και η αντίληψη της ήταν μια χαρά. Βέβαια, μπουσουλησε 11 μηνών και περπάτησε στους 16. Αλλά όλοι μου είπαν ήμασταν στα φυσιολογικά. Κάθε παιδί με το ρυθμό του. 

 

Κι επειδή εγώ έχω αγανακτήσει με το θέμα του λόγου ψάχνομαι τρελά εγώ τώρα. Αλλά έχω πάθει φρίκη που λέμε. Ώρες ώρες εκνευρίζομαι αφάνταστα που δε μιλάει καθαρά και μου ρχεται να ουρλιαξω. Δεν τη διορθώνω κι όσες φορές το έχω κάνει μετά έχω τύψεις γιατί... Απαγορεύεται! 

 

Μήπως να χαλαρώσω η υπάρχει Καμμια βάση σε αυτά που λέω? Οποία γνωρίζει τεκμηριωμένα θα ήθελα πολύ να μου πει... 

Εν  ολίγοις τα έχω βάλει με τον εαυτό μου, γιατί με κάποιον πρέπει να τα βάλω με τόσα νεύρα που έχω πια με αυτή την Ιστορια. 

Ο άντρας μου ειναι πολύ ήσυχος και δεν ανησυχει καθόλου.................. 

 

αν το παιδι ειναι μια χαρα σε νοητικο κ κοινωνικο επιπεδο δεν χρειαζετε να ανησυχεις θα μαθει να μιλαει καθαρα μην ανχωνεσε δεν ειναι κατι που πρεπει να σε κραταει ξαγρυπνη. ολα τα παιδακια που δεν εχουν αλλα προβληματα καποια στιγμη μαθαινουν να μιλανε καθαρα. ισως απλα να ειναι κ το ανχος σου που την κραταει πισω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαγρυπνη με κράτα αυτό το θέμα πολλά βραδιά.. Και λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια με έχετε βαρεθεί με έχουν βαρεθεί και οι δικοί μου. Astrien εγώ δεν είχα εμετός και μου πάθε όμως πάλινδρομηση... Δεν ξέρω αν οι Ενετοί φταίνε.. Εμένα για τα χάπια με προβληματίζει αλλά ο άντρας μου μου λέει μόνο 2 μήνες τα πήρες.. 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου δε βλέπω και κάτι στο ίντερνετ για ομιλία, για νευρολογικές παρενέργειες λένε, νοητικές και τέτοια, αλλά τέτοια δεν έχουμε άλλα λέω μήπως επηρεάστηκε κάποιο κομμάτι δεν ξέρω πραγματικά.. Και κάποιους ειδικούς που ρωτάω κάνεις δε μου απαντάει με σαφήνεια. Για τα χάπια είναι αρνητικοί. Είχα και πολύ άγχος θυμάμαι τότε, μήπως το ψυχολογικό μου κομμάτι έκανε ζημιά. 

Ναι, τα έχω βάλει με τον εαυτό μου χωρίς να ξέρω αν όντως έτσι είναι, αως πιστεύω κάπου πρέπει να ρίξω το φταίξιμο... 

Μακάρι σε 2 χρόνια να έρθω εδώ και να σας πω το παιδί καθάρισε επιτέλους!!!

Σας ευχαριστω.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ξαγρυπνη με κράτα αυτό το θέμα πολλά βραδιά.. Και λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια με έχετε βαρεθεί με έχουν βαρεθεί και οι δικοί μου. Astrien εγώ δεν είχα εμετός και μου πάθε όμως πάλινδρομηση... Δεν ξέρω αν οι Ενετοί φταίνε.. Εμένα για τα χάπια με προβληματίζει αλλά ο άντρας μου μου λέει μόνο 2 μήνες τα πήρες.. 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου δε βλέπω και κάτι στο ίντερνετ για ομιλία, για νευρολογικές παρενέργειες λένε, νοητικές και τέτοια, αλλά τέτοια δεν έχουμε άλλα λέω μήπως επηρεάστηκε κάποιο κομμάτι δεν ξέρω πραγματικά.. Και κάποιους ειδικούς που ρωτάω κάνεις δε μου απαντάει με σαφήνεια. Για τα χάπια είναι αρνητικοί. Είχα και πολύ άγχος θυμάμαι τότε, μήπως το ψυχολογικό μου κομμάτι έκανε ζημιά. 

Ναι, τα έχω βάλει με τον εαυτό μου χωρίς να ξέρω αν όντως έτσι είναι, αως πιστεύω κάπου πρέπει να ρίξω το φταίξιμο... 

Μακάρι σε 2 χρόνια να έρθω εδώ και να σας πω το παιδί καθάρισε επιτέλους!!!

Σας ευχαριστω.... 

οχι μωρε αποκλειετε να εχει επιρεασει η εγκυμοσυνη σε αυτο το κομματι μην σκεφτεσε τετοια. το παιδακι σου ειναι μια χαρα κ θα μιλησει. δεν ειναι τιποτα το να μην εχει καλη αρθρωση. αν σε ολα τα αλλα ειναι καλα το παιδακι θα διορθωθει το θεμα της ομιλιας δεν εχω συναντησει παιδακι που να μην ξερει να μιλαει ενω ειναι καλα νοητικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ξαγρυπνη με κράτα αυτό το θέμα πολλά βραδιά.. Και λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια με έχετε βαρεθεί με έχουν βαρεθεί και οι δικοί μου. Astrien εγώ δεν είχα εμετός και μου πάθε όμως πάλινδρομηση... Δεν ξέρω αν οι Ενετοί φταίνε.. Εμένα για τα χάπια με προβληματίζει αλλά ο άντρας μου μου λέει μόνο 2 μήνες τα πήρες.. 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου δε βλέπω και κάτι στο ίντερνετ για ομιλία, για νευρολογικές παρενέργειες λένε, νοητικές και τέτοια, αλλά τέτοια δεν έχουμε άλλα λέω μήπως επηρεάστηκε κάποιο κομμάτι δεν ξέρω πραγματικά.. Και κάποιους ειδικούς που ρωτάω κάνεις δε μου απαντάει με σαφήνεια. Για τα χάπια είναι αρνητικοί. Είχα και πολύ άγχος θυμάμαι τότε, μήπως το ψυχολογικό μου κομμάτι έκανε ζημιά. 

Ναι, τα έχω βάλει με τον εαυτό μου χωρίς να ξέρω αν όντως έτσι είναι, αως πιστεύω κάπου πρέπει να ρίξω το φταίξιμο... 

Μακάρι σε 2 χρόνια να έρθω εδώ και να σας πω το παιδί καθάρισε επιτέλους!!!

Σας ευχαριστω.... 

Δ πιστευω να φταινε τα ουτρο. Εγω επαιρνα σε ολο το πρωτο τριμηνο 4 200αρια κ μετα τα εκοψα σταδιακα

Η ψυχολογια χαλια. Αργησαμε να ακουσουμε καρδια, μου μιλησαν για παλινδρομη, ανεβασα πιεση, ειχα ζαχαρο, εκανα ινσουλιμη, επαιενα φαρμακα με τις σακουλες, εσπασα το ποδι μου

Μεσα στα νορμαλ πλαισια θεωρω οτι ειναι η αναπτυξη της κορης μου

Μπουσουλησε 9μ, περπατησε στα γενεθλια τα πρωτα, κ στον χρονο ελεγε αρκετα, ειχε μια στασιμοτητα μεχρι τα δυο κ μετα ξαναπηρε μπρος. Στα 3μιλουσε σχετικα καθαρα, λιγο μετα ειπε κ το ρ

Δ εχω εντοπισει διαφορες τεραστιες σε σχεση με τον γιο που δ επαιρνα φαρμακα κ ειχα καλη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε και εμείς τα κορίτσια των εξωσωματικών βρε Νεφελάκι που παίρναμε τα utrogestan (και όχι μόνο) με τις χούφτες πριν ακόμα συλλάβουμε και συνεχίσαμε ακάθεκτες και μετά! Δεν έχω να προσφέρω κάτι επιστημονικώς τεκμηριωμένο γιατί δεν το έψαξα ποτέ, ωστόσο εμπειρικά μιλώντας μπορώ να σου πω ότι με μια εγκυμοσύνη φουλ στο utrogestan, 3 φορές αντιβίωση λόγω αμνιοπαρακέντησης, ουρολοίμωξης και κολπίτιδας (το ανοσοποιητικό στα τάρταρα), κρεβάτωμα λόγω συσπάσεων, άγχος που βάραγε κόκκινα και καισαρική, η κόρη μου σήμερα 19 μηνών κάνει κανονικό διάλογο. Μήπως λοιπόν να σταματήσεις να κατηγορείς τον εαυτό σου για μία καθυστερησούλα που σύντομα θα λυθεί; Έχεις δύο υπέροχα κοριτσάκια, υγιέστατα και χαρούμενα. Μη χαλάς τη ζωή σου επικεντρώνοντας σε λάθος πράγματα. Αντιλαμβάνομαι ότι ανησυχείς όμως κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και δεν αξίζει να φορτώνεσαι ενοχές χωρίς κανένα λόγο. 

Και θα σου πω και το άλλο, αν γύριζες το χρόνο πίσω και είχες αποκόλληση θα ρίσκαρες να μην πάρεις τα φάρμακα; Δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ξαγρυπνη με κράτα αυτό το θέμα πολλά βραδιά.. Και λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια με έχετε βαρεθεί με έχουν βαρεθεί και οι δικοί μου. Astrien εγώ δεν είχα εμετός και μου πάθε όμως πάλινδρομηση... Δεν ξέρω αν οι Ενετοί φταίνε.. Εμένα για τα χάπια με προβληματίζει αλλά ο άντρας μου μου λέει μόνο 2 μήνες τα πήρες.. 

Δεν ξέρω ρε παιδί μου δε βλέπω και κάτι στο ίντερνετ για ομιλία, για νευρολογικές παρενέργειες λένε, νοητικές και τέτοια, αλλά τέτοια δεν έχουμε άλλα λέω μήπως επηρεάστηκε κάποιο κομμάτι δεν ξέρω πραγματικά.. Και κάποιους ειδικούς που ρωτάω κάνεις δε μου απαντάει με σαφήνεια. Για τα χάπια είναι αρνητικοί. Είχα και πολύ άγχος θυμάμαι τότε, μήπως το ψυχολογικό μου κομμάτι έκανε ζημιά. 

Ναι, τα έχω βάλει με τον εαυτό μου χωρίς να ξέρω αν όντως έτσι είναι, αως πιστεύω κάπου πρέπει να ρίξω το φταίξιμο... 

Μακάρι σε 2 χρόνια να έρθω εδώ και να σας πω το παιδί καθάρισε επιτέλους!!!

Σας ευχαριστω.... 

Κοπέλα μου μην σκέφτεσαι τρελές !

Συγκεκριεμνες έρευνες δεν έχω υπόψιν μου ωστόσο είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται ευρέως τόσο πριν την εγκυμοσύνη (εξωσωματική ) όσο και κατά την διάρκεια . Θα είχαν παρατηρηθεί συσχετίσεις ...

αυτο που πήρες μάλλον ελάχιστο θα το έλεγα αν το συγκρίνεις με γυναίκες που χρειάστηκαν να πάρουν πολλά παραπάνω φάρμακα . 

Προσωπικα (καλά είχα και ένα ιστορικό χάλια ) αλλά έπαιρνα αντιβίωση συμβατή μια φορά σχεδόν μέχρι τον 7ο , χημειοπροφυλαξη για ουρολοίμωξη μέχρι τις 32 βδομάδες , εννοείται είχα πάρει ουτρο και ciclacur , έκανα ενέσεις και εννοείται έπαιρνα βιταμίνες κτλ . 

Τι άλλο θες ; σίγουρα κάτι ξεχνάω . 

Η μικρή μου είναι είναι ακόμα 7 μηνών αλλά ψυχοκινητικά είναι φουλ προχωρημένη . 

Όσο για το ψυχολογικό που λες Ε Σιγοθρα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο σκέφτεσαι τώρα ώστε να επηρεάζει μια περιοχή του εγκεφάλου ουσιαστικά . Μου φαίνεται απίθανο . 

Βασικά αποδίδεις ευθύνες στο εαυτό μου και νομίζω δεν σου αναλογεί καθόλου . 

Για το θέμα της άρθρωσης τι κάνετε ; λογοθεραπεία ; λογικά θα δεις βελτίωση 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ώρες ώρες εκνευρίζομαι αφάνταστα που δε μιλάει καθαρά και μου ρχεται να ουρλιαξω. Δεν τη διορθώνω κι όσες φορές το έχω κάνει μετά έχω τύψεις γιατί... Απαγορεύεται! 

Συγνώμη για την ερώτηση που ίσως σου φανεί περιττή αλλά θα την κάνω γιατί ανησυχησα. Γιατί απαγορεύεται? Εγώ διορθωνα και το κάνω ακόμη στο γιο μου (2.5 ετών). Είχα την εντύπωση πως οι λέξεις πρέπει να ακούγονται σωστά και καθαρά. Πως θα τις μάθουν αν δεν τις ακούν? Ή τακτική μου είναι λάθος? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Συγνώμη για την ερώτηση που ίσως σου φανεί περιττή αλλά θα την κάνω γιατί ανησυχησα. Γιατί απαγορεύεται? Εγώ διορθωνα και το κάνω ακόμη στο γιο μου (2.5 ετών). Είχα την εντύπωση πως οι λέξεις πρέπει να ακούγονται σωστά και καθαρά. Πως θα τις μάθουν αν δεν τις ακούν? Ή τακτική μου είναι λάθος? 

Από οσο ξαρω δεν διορθώνεις με την εννοια να διακόψεις για να του πεις οτι το σωστο ειναι αλλιως, αλλά επαναλαμβάνεις τη λεξη σωστα ενταγμενη μεσα στην απαντηση σου, σαν να συνεχιζεις την κουβεντα φυσιολογικα σπλως φροντιζεις να επαναληφθεί η λεξη για να την ακούσει σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αν καταλαβαίνω καλά, τα utrogestan φοβάσαι και τις παρενέργειές τους, ή το άγχος που είχες περάσει; 

Και τα δύο. Επίσης κάπνιζα λιγάκι, όταν λέω λιγάκι εννοώ 6 τσιγάρα τη μερα και προς το τέλος τα αύξησα στα 10,στον 9ο όταν μπήκα. Στη αρχή το έκοψα εντελώς αλλά είχα πρόβλημα ταχυκαρδιες που το έκοψα έτσι απότομα. Ήμουν φανατική καπνίστρια εναμισυ πακέτο ημερησίως και τα 6 τα έκανα λες και έκανα πάρτυ.. Αλλά ο γιατρός μου χε πει μπορώ μέχρι 4.. Κι αυτό σκέφτομαι μήπως έκανα κακο από αυτό. 

Και το άγχος και όλα. Γενικά σκέφτομαι μήπως έκανα λάθη εγώ και έκανα ζημιά εγώ στο παιδί μου. 

2 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Κοπέλα μου μην σκέφτεσαι τρελές !

Συγκεκριεμνες έρευνες δεν έχω υπόψιν μου ωστόσο είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται ευρέως τόσο πριν την εγκυμοσύνη (εξωσωματική ) όσο και κατά την διάρκεια . Θα είχαν παρατηρηθεί συσχετίσεις ...

αυτο που πήρες μάλλον ελάχιστο θα το έλεγα αν το συγκρίνεις με γυναίκες που χρειάστηκαν να πάρουν πολλά παραπάνω φάρμακα . 

Προσωπικα (καλά είχα και ένα ιστορικό χάλια ) αλλά έπαιρνα αντιβίωση συμβατή μια φορά σχεδόν μέχρι τον 7ο , χημειοπροφυλαξη για ουρολοίμωξη μέχρι τις 32 βδομάδες , εννοείται είχα πάρει ουτρο και ciclacur , έκανα ενέσεις και εννοείται έπαιρνα βιταμίνες κτλ . 

Τι άλλο θες ; σίγουρα κάτι ξεχνάω . 

Η μικρή μου είναι είναι ακόμα 7 μηνών αλλά ψυχοκινητικά είναι φουλ προχωρημένη . 

Όσο για το ψυχολογικό που λες Ε Σιγοθρα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο σκέφτεσαι τώρα ώστε να επηρεάζει μια περιοχή του εγκεφάλου ουσιαστικά . Μου φαίνεται απίθανο . 

Βασικά αποδίδεις ευθύνες στο εαυτό μου και νομίζω δεν σου αναλογεί καθόλου . 

Για το θέμα της άρθρωσης τι κάνετε ; λογοθεραπεία ; λογικά θα δεις βελτίωση 

Σε ευχαριστώ μου δίνεις θάρρος...αν και δε σταματάω να αγχώνομαι.. Κάνουμε λογοθερπαειες ήδη 1 χρόνο και κάτι κι ενώ πριν έλεγε μόνο 50νλ λέξεις περίπου τώρα μιλάει κανονικά αλλά πολλές φορές δυσνόητα δηλαδή εμείς την καταλαβαινουμε και άμα.. Ώρες ώρες νιώθω πως έτσι θα μιλάμε πάντα. Όταν ακούω παιδάκια να πηγαίνει η γλώσσα τους ροδανι σφίγγεται η καρδιά μου. Το κοινωνικό κομμάτι ειναι αυτο που φοβάμαι. Έχω διαβάσει πως πολλά που είχαν καθυστέρηση λόγου ίσως έχουν μαθησιακα μετά, επίσης τα πειράγματα μην την κοροϊδεύουν αλλά ο άντρας μου λέει πως και να μίλαγε τα παιδιά αν θέλουν να βρουν κάτι θα πουν και πως πειράγματα πάντα υπάρχουν στο σχολείο, η φωνή της λογικής... Δεν έχει κι άδικο.. Τους τελ μήνες 4 έχω δει μεγάλη βελτίωση είναι με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση τραγουδάει μιλάει πολύ όλη μερα βασικά λέει τα δικά της, είναι οι ένα συνεσταλμενο παιδί δεν ξέρω ντρεπεται φοβάται.. Εγώ της ενισχύω πολύ την αυτοπεποίθηση με διάφορους τρόπους και το δουλεύουμε αλλά δεν πάυω να ανησυχώ.. Γιατί ναι μεν βλεπγ βελτίωση αλλά πάει αργά... Κι εγώ περιμένω.. Περιμένω... Περιμένω.. Τελ δουλεύουν πολύ το κομμάτι της γλώσσας με ασκήσεις κι από τότε είδα αλλαγή μεγαλύτερη. Οι ειδικοί μου λένε θα φτιάξει ο λόγος της αλλά μέχρι τότε εγώ θα έχω σκάσει. Στάνταρ. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Από οσο ξαρω δεν διορθώνεις με την εννοια να διακόψεις για να του πεις οτι το σωστο ειναι αλλιως, αλλά επαναλαμβάνεις τη λεξη σωστα ενταγμενη μεσα στην απαντηση σου, σαν να συνεχιζεις την κουβεντα φυσιολογικα σπλως φροντιζεις να επαναληφθεί η λεξη για να την ακούσει σωστά. 

Ναι αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση!

Κι εγώ πιστεύω @Nefeli2014 είναι κάτι που θα διορθωθεί με τον καιρό από μόνο του. Τώρα για το κοινωνικό κομμάτι σίγουρα θα υπάρξουν πειράγματα. Εσείς αλλά και στο νηπιαγωγείο προσπαθηστε να ενθαρρύνετε το παιδι ώστε να μη νιώθει μειονεκτικά λεγοντας του πως ο καθένας είναι διαφορετικος αλλα αυτο δεν είναι κακο. Άλλο παιδί φοράει γυαλιά, άλλο είναι παχουλό, άλλο μπορεί να μην έχει μπαμπά ή να κατάγεται από άλλη χώρα. Με παραδείγματα από την καθημερινότητά σας. Σε αυτή την ηλικία νομίζω πως δείχνουν μεγαλύτερη κατανόηση και δεν τους ενοχλεί  τόσο η διαφορετικότητα.

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2019 at 11:44 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Από οσο ξαρω δεν διορθώνεις με την εννοια να διακόψεις για να του πεις οτι το σωστο ειναι αλλιως, αλλά επαναλαμβάνεις τη λεξη σωστα ενταγμενη μεσα στην απαντηση σου, σαν να συνεχιζεις την κουβεντα φυσιολογικα σπλως φροντιζεις να επαναληφθεί η λεξη για να την ακούσει σωστά. 

Ναι και αυτό το κάνω αυθόρμητα αλλά πολλές φορες του λέω τι έπρεπε να πει. Πρόσφατα παραδειγματα, του είπα σημερα : δεν λέμε "αυτόεπίθεση"  αλλά "αυτοπεποίθηση". Και η "κόκκινομπουκιτσα" λέγεται "κοκκινοσκουφιτσα"!

  Αυτά αφού ολοκληρώσει βέβαια την φράση του.

  Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί απαγορεύεται να διορθώσεις τα εκφραστικά λάθη? Δεν οφελει αλλά βλάπτει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι και αυτό το κάνω αυθόρμητα αλλά πολλές φορες του λέω τι έπρεπε να πει. Πρόσφατα παραδειγματα, του είπα σημερα : δεν λέμε "αυτόεπίθεση"  αλλά "αυτοπεποίθηση". Και η "κόκκινομπουκιτσα" λέγεται "κοκκινοσκουφιτσα"!

  Αυτά αφού ολοκληρώσει βέβαια την φράση του.

  Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί απαγορεύεται να διορθώσεις τα εκφραστικά λάθη? Δεν οφελει αλλά βλάπτει?

Για να μην αγχώνεται ή απογοητεύεται. Αλλά νομίζω ότι άλλο πράγμα να διορθώνεις μονιμα ενα παιδακι που μαθαινει να μιλαει ή ενα με προβληματα άρθρωσης, και αλλο να εξηγήσεις-διορθωςεις μια δυσκολη λεξη ή ενα κυριο ονομα σε ενα πιο μεγαλο παιδακι οπως αυτα που λες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Για να μην αγχώνεται ή απογοητεύεται. Αλλά νομίζω ότι άλλο πράγμα να διορθώνεις μονιμα ενα παιδακι που μαθαινει να μιλαει ή ενα με προβληματα άρθρωσης, και αλλο να εξηγήσεις-διορθωςεις μια δυσκολη λεξη ή ενα κυριο ονομα σε ενα πιο μεγαλο παιδακι οπως αυτα που λες. 

Ναι έχεις δίκιο. Κατανοώ την διαφορά. Ελπίζω όμως να μην έχω κάνει κάποιο λάθος στο παιδί μου γιατί από όταν άρχισε να μιλά με λέξεις(18 μηνών περίπου) τον διορθωνα. Πχ έλεγε "νιονιο" κ του έλεγα "θέλεις νερό?" Ή "νερό το λέμε" κ το εδειχνα. Άλλες φορές κατεβαινα στο ύφος του κ συλλαβιζα την λέξη ώσπου να την πει σχεδόν καθαρά. Δεν είχα κ έχω απαιτήσεις να πει καθαρά το "ρ", δηλαδή δεν τον ζοριζω. Άλλες φορές ακούγεται σαν ρο άλλες σαν ελαφρύ "γ". 

  Καταλαβαίνω πως ένα παιδάκι με θέματα άρθρωσης χρειάζεται ενθάρρυνση και όχι υποδείξεις. 

 

Αλήθεια @Nefeli2014πως αντιδρά ή κόρη σου όταν τυχαίνει να την διορθώσεις? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχεις δίκιο. Κατανοώ την διαφορά. Ελπίζω όμως να μην έχω κάνει κάποιο λάθος στο παιδί μου γιατί από όταν άρχισε να μιλά με λέξεις(18 μηνών περίπου) τον διορθωνα. Πχ έλεγε "νιονιο" κ του έλεγα "θέλεις νερό?" Ή "νερό το λέμε" κ το εδειχνα. Άλλες φορές κατεβαινα στο ύφος του κ συλλαβιζα την λέξη ώσπου να την πει σχεδόν καθαρά. Δεν είχα κ έχω απαιτήσεις να πει καθαρά το "ρ", δηλαδή δεν τον ζοριζω. Άλλες φορές ακούγεται σαν ρο άλλες σαν ελαφρύ "γ". 

  Καταλαβαίνω πως ένα παιδάκι με θέματα άρθρωσης χρειάζεται ενθάρρυνση και όχι υποδείξεις. 

 

Αλήθεια @Nefeli2014πως αντιδρά ή κόρη σου όταν τυχαίνει να την διορθώσεις? 

Το θέλεις νερό είναι πιο σωστό, αλλά εντάξει τόσο μικρούλι λογικό είναι και να το επαναλαμβάνεις και να το δείχνεις. Καλές είναι αυτές οι οδηγίες αλλά μην αγχώνεσαι τόσο! Εγώ από το άγχος να μην πιέζω με αυτά, όπως σας έχω ξαναπεί το πήγα στο άλλο άκρο και τώρα έχω αμφιβολίες. Πάντα κάτι θα μας τρώει. Σίγουρα κ άτι θα κάνουμε λάθος, δεν νομίζω ότι μπορεί να τα πετύχουμε όλα τέλεια και ισορροπημένα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχεις δίκιο. Κατανοώ την διαφορά. Ελπίζω όμως να μην έχω κάνει κάποιο λάθος στο παιδί μου γιατί από όταν άρχισε να μιλά με λέξεις(18 μηνών περίπου) τον διορθωνα. Πχ έλεγε "νιονιο" κ του έλεγα "θέλεις νερό?" Ή "νερό το λέμε" κ το εδειχνα. Άλλες φορές κατεβαινα στο ύφος του κ συλλαβιζα την λέξη ώσπου να την πει σχεδόν καθαρά. Δεν είχα κ έχω απαιτήσεις να πει καθαρά το "ρ", δηλαδή δεν τον ζοριζω. Άλλες φορές ακούγεται σαν ρο άλλες σαν ελαφρύ "γ". 

  Καταλαβαίνω πως ένα παιδάκι με θέματα άρθρωσης χρειάζεται ενθάρρυνση και όχι υποδείξεις. 

 

Αλήθεια @Nefeli2014πως αντιδρά ή κόρη σου όταν τυχαίνει να την διορθώσεις? 

Γενικά δεν τη διορθώνω.. Συμβουλή της λογοθεραπευτριας..

Όταν όμως τη διορθωνουν οι άλλοι η έχω ξεχαστεί και πάω να τη διορθώσω σταματά απλώς να μιλάει. Έχει καταλάβει την αδυναμία της και το προσπαθεί πλέον μόνη της και αυτό διορθώνεται όταν μας ακούει φυσιολογικά να μιλάμε. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει πει "αα.. Νε μιναω νανα.. Νε το νεω νανα.." (δε μιλάω καλά δεν το λέω καλά) 

Καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό ειναι να μην τη διορθώνω.. Γενικά πάντως είναι ένα δυναμικό παιδί που καταβάλλει προσπάθειες και το ΤΕΛ πράγμα που θέλω είναι να τη στρεσαρω.. 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θέλεις νερό είναι πιο σωστό, αλλά εντάξει τόσο μικρούλι λογικό είναι και να το επαναλαμβάνεις και να το δείχνεις. Καλές είναι αυτές οι οδηγίες αλλά μην αγχώνεσαι τόσο! Εγώ από το άγχος να μην πιέζω με αυτά, όπως σας έχω ξαναπεί το πήγα στο άλλο άκρο και τώρα έχω αμφιβολίες. Πάντα κάτι θα μας τρώει. Σίγουρα κ άτι θα κάνουμε λάθος, δεν νομίζω ότι μπορεί να τα πετύχουμε όλα τέλεια και ισορροπημένα. 

Εγω αυτό που κάνω είναι να επαναλαμβάνω καθαρά και να χρησιμοποιώ λεξιλόγιο της ηλικίας της. Να εξηγώ καθαρά, κοιτώντας την συνήθως να βλέπει το στόμα μου και να επαναλαμβάνω. Φυσικά να γιβεται φυσικά κι όχι προσποιητα γιατι τα πιάνει όλα στον αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω Νεφέλη πως η κόρη σου θα λυθεί κ θα μιλήσει από τη μια μέρα στην άλλη κ θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό .. κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιες φορές κάποια παιδιά που είναι ποιο μπροστά για την ηλικία τους απλά δε θέλουν να μιλήσουν ( δε ξέρω αν ισχύει βέβαια ) η ίσως να πήγε λίγο πίσω λόγο του μωρού αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το ξεπεράσει κ θα μιλήσει να της δόσεις χρόνο ξέρω πως της τον δίνει απλά θες κ εσύ κάπου να βγάλεις το βάρος από μέσα σου κ πολύ καλά κάνεις αυτό είναι το καλύτερο για το παιδί σου κ για εσένα ..!! 

Κ για να μπω κ στο θέμα κ εμείς θα ξεκινήσουμε λογοθεραπείες με εργοθεραπειες που ήδη κάνουμε όχι λόγο ομιλίας αλλά λόγο " μνήμης " ο γιος μου μιλάει πολύ καθαρά απλά δε του είναι εύκολο να κάνει διάλογο  κ στην εγκυμοσύνη μου δε πήρα τίποτα πέρα από σίδηρο κ ασβέστιο .. πιστεύω ότι είναι στο παιδί .!!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Και εγώ πιστεύω Νεφέλη πως η κόρη σου θα λυθεί κ θα μιλήσει από τη μια μέρα στην άλλη κ θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό .. κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιες φορές κάποια παιδιά που είναι ποιο μπροστά για την ηλικία τους απλά δε θέλουν να μιλήσουν ( δε ξέρω αν ισχύει βέβαια ) η ίσως να πήγε λίγο πίσω λόγο του μωρού αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το ξεπεράσει κ θα μιλήσει να της δόσεις χρόνο ξέρω πως της τον δίνει απλά θες κ εσύ κάπου να βγάλεις το βάρος από μέσα σου κ πολύ καλά κάνεις αυτό είναι το καλύτερο για το παιδί σου κ για εσένα ..!! 

Κ για να μπω κ στο θέμα κ εμείς θα ξεκινήσουμε λογοθεραπείες με εργοθεραπειες που ήδη κάνουμε όχι λόγο ομιλίας αλλά λόγο " μνήμης " ο γιος μου μιλάει πολύ καθαρά απλά δε του είναι εύκολο να κάνει διάλογο  κ στην εγκυμοσύνη μου δε πήρα τίποτα πέρα από σίδηρο κ ασβέστιο .. πιστεύω ότι είναι στο παιδί .!!

Αυτό που λες για το πιο μπροστά σε εμάς ισχύει γιαυτό εγώ χτυπιέμαι. Από πολλή μικρή έχει αυτόνομηθει πολύ γρήγορα κι έχει κατακτήσει επίσης ποκυ γρήγορα δεξιότητες, αν εξαιρέσουμε το περπάτημα που περπάτησε 16 μηνών και την ομιλία. Όταν όμως περπάτησε δεν έπεσε πάρα μόνο μια φορά. Γιαυτό και ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα μιλήσει γρήγορα κι έπεσα από τα σύννεφα, φαντάσου το απογοήτευση πήρα. 10 μηνών είπε τις πρώτες λέξεις είπαμε όλοι κοίτα να δεις αυτή ειναι τσακάλι. Και μετά στοπ. Για ένα χρονο δηλαδή μείναμε άφωνοι με τη στασιμότητα στο λόγο της. Γιαυτό και με τη μικρή κρατώ μικρό καλάθι και είμαι πιο μαζεμένη στη χαρά μου γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης η μεγάλη έχει ωραίο λεξιλόγιο δηλαδή, θα σου πει σα μεγάλος άνθρωπος που σκέφτεται με λάθος άρθρωση βεβαια:δε βρίσκω πολύ καλή ιδέα απόψε να πάμε εκεί γιατί θα κρυώσει η μπεμπα, έχει άσχημο καιρο"ο τρόπος που τα λέει ειναι απίστευτος. Γιαυτό κι εγώ χτυπιέμαι. Δεν ειναι δηλαδή ένα παιδί που δίνει δείγματα καθυστέρησεων, αντιθέτως. Εύχομαι από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Και καλή επιτυχία στις θεραπείες σας, ελπίζω να έχετε πετύχει καλό εργοθεραπευτη!

Εργοθεραπειες θα μας γράψει κι εμάς την επόμενη φορά να είναι σε περισσότερη κίνηση αλλά θα πρέπει να βρω άλλο κέντρο για τις έργοθ. γιατί εκεί που πάμε είναι μόνο λόγοθ. Κι αυτά τα πήγαινε έλα κούραση είναι αλλά δε γιβεται διαφορετικά. Ευτυχώς φέτος θα αναλάβει ο μπαμπάς της να χαλαρώσω εγώ λίγο. Εγώ θα της κάνω πράγματα στο σπίτι. Θα κάνω κι εγώ συνέδρια μια φορά το μήνα και θα μου δίνει οδηγίες και στοχους για μέσα στο μήνα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2019 at 11:30 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό ειναι να μην τη διορθώνω..

Ναι έχεις δίκιο. Χρειάζεται διακριτική ενθάρρυνση και επισήμανση. Για αυτό σε ρώτησα πως αντιδρά, για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα, ή λέξη "απαγόρευεται" ομολογω με τρομοκράτησε. Οι χειρισμοί μας πρέπει να διαφέρουν ανάλογα με την ευαισθησία και την δεκτικοτητα του παιδιου. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχεις δίκιο. Χρειάζεται διακριτική ενθάρρυνση και επισήμανση. Για αυτό σε ρώτησα πως αντιδρά, για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα, ή λέξη "απαγόρευεται" ομολογω με τρομοκράτησε. Οι χειρισμοί μας πρέπει να διαφέρουν ανάλογα με την ευαισθησία και την δεκτικοτητα του παιδιου. 

Παντως καλό είναι να μη διορθώνουμε το παιδί όταν λέει μια λάθος λέξη απλά να την επαναλαμβάνουμε εμείς σωστά 

Ο γιος μου πχ αντί για μόνος μου λέει μόνη μου όλοι του λένε όχι μόνη πες μόνος ... Εε ακόμα κ τώρα λέει μόνη μου τις περισσότερες φορές .... 

Πέρυσι το καλοκαίρι όταν ήθελε κατι μου έλεγε μαμά φέρε μου νερό εγώ προσπαθούσα να του μάθω να το ζητάει ποιο ευγενικά κ του έλεγα θα λες μαμά σε παρακαλώ θα μου φέρεις νερό .. εκείνος αντιδρούσε κ φώναζε ποιο έντονα .. λίγους μήνες μετά αφού ξεκίνησε παιδικό καθόταν δίπλα μου κ έπαιζε κ προσπαθούσε να πει τη λέξη παρακαλώ κ μπερδευε τη γλώσσα του ... Πραγματικά εκείνη την ώρα ένιωσα τριμερές τύψεις που τον είχα πίεση να μου ζητάει κάτι με το " παρακαλώ " ..κ δεν είχα καταλάβει πως δεν ήταν έτοιμος να τη πει πλέον τη λέει πεντακάθαρα..!!!

Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 μάνα είσαι, λογικό να αγχώνεσαι. Εγώ θα σου πω όχι να μην αγχώνεσαι, αλλά να προσπαθήσεις να μην το βλέπεις σαν πρόβλημα. Οι άνθρωποι πάντα θα κριτικάρουν και αν εσύ βλέπεις κάτι ως πρόβλημα, έτσι θα το δει και ο άλλος. 

Εγώ γνωρίζω 3-4 παιδάκια που δεν μιλούν καθαρά, μιλούν έτσι όπως περιγράφεις ότι μιλάει η κόρη σου κι από όσο ξέρω δεν κάνουν καν λογοθεραπείες ( ή έτσι λένε οι γονείς τους ). 

Όταν είναι έτοιμη, θα μιλήσει. Δεν σημαίνει ότι φταίει κάτι απαραίτητα. Μπορεί κάτι να έχει συμβάλει στην καθυστέρηση λόγου όπως πχ φαρμακευτική αγωγή, χτύπημα στο κεφάλι κλπ κλπ αλλά το παιδί σου έχει κάνει προόδο, κι αυτό ακριβώς είναι που εμένα προσωπικά με καθησυχάζει. 

Να ξέρεις ότι παιδιά με "προβλήματα" που καλούνται να ξεπεράσουν, γίνονται πολύ πιο δυνατά ως χαρακτήρες με την κατάλληλη στήριξη. Φαντάσου πόσο κόπο κάνει το μικρό σου να διορθώσει την αδυναμία του και πόση πρόοδο έχει κάνει και πόσο συνεχίζει να παλεύει γιατί ξέρει ότι πρέπει να φτάσει τους υπολοίπους σε ομιλία. Σκέψου πόσες φορές απογοητεύτηκε που δεν κατάφερε να πει αυτό που ήθελε. Σκέψου πόσες φορές χάρηκε που μίλησε πιο κατανοητά. 

Αν ήσουν εσύ ως ενήλικας στη θέση της, ενδεχομένως να είχες ήδη παραιτηθεί της όλης προσπάθειας. 

Είναι ηρωίδα και χρειάζεται να το ξέρει αυτό. Καθε φορά που θυμώνεις από τη στενοχώρια σου, να θυμάσαι την πρόοδο που έχει κάνει. 

Ναι, σε πολλά παιδάκια πάει η γλώσσα τους ροδάνι. Ε και ? Και της δικιάς σου θα πάει ροδάνι. 

Σε θέματα κατανόησης είναι μια χαρά. 

Σε άλλες δεξιότητες; Σίγουρα σε κάποια πράγματα θα είναι πιο μπροστά από άλλα παιδάκια. 

Εσύ ως ενήλικας; Δεν έχεις γνωρίσει ανθρώπους που έχουν ήπια θέματα ομιλίας και άρθρωσης; Πχ να λένε το "ρ" αλλά Γαλλικά, ή το "σ" πιο παχύ κλπ. Σε ενόχλησε ; Μάλλον ούτε καν το προσέχεις ;)

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και το φάσμα του "φυσιολογικού" είναι πολύ πιο ευρύ από αυτό που μας παρουσιάζουν. 

Συνεχίστε τις λογοθεραπείες σας, προσέξτε τις συναναστροφές με τοξικούς ανθρώπους και για οτιδήποτε σας αγχώνει, μπορείτε να συζητάτε είτε με ειδικούς ( δεύτερη, τρίτη γνώμη), είτε με ανθρώπους που εμπιστεύεστε, είτε κι εδώ μέσα για να ξεσκάτε λίγο από την πίεση :) 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Παντως καλό είναι να μη διορθώνουμε το παιδί όταν λέει μια λάθος λέξη απλά να την επαναλαμβάνουμε εμείς σωστά 

Ο γιος μου πχ αντί για μόνος μου λέει μόνη μου όλοι του λένε όχι μόνη πες μόνος ... Εε ακόμα κ τώρα λέει μόνη μου τις περισσότερες φορές .... 

Πέρυσι το καλοκαίρι όταν ήθελε κατι μου έλεγε μαμά φέρε μου νερό εγώ προσπαθούσα να του μάθω να το ζητάει ποιο ευγενικά κ του έλεγα θα λες μαμά σε παρακαλώ θα μου φέρεις νερό .. εκείνος αντιδρούσε κ φώναζε ποιο έντονα .. λίγους μήνες μετά αφού ξεκίνησε παιδικό καθόταν δίπλα μου κ έπαιζε κ προσπαθούσε να πει τη λέξη παρακαλώ κ μπερδευε τη γλώσσα του ... Πραγματικά εκείνη την ώρα ένιωσα τριμερές τύψεις που τον είχα πίεση να μου ζητάει κάτι με το " παρακαλώ " ..κ δεν είχα καταλάβει πως δεν ήταν έτοιμος να τη πει πλέον τη λέει πεντακάθαρα..!!!

Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς. Για την ιστορία και μένα "μόνη μου" λέει ή "πάω πρώτη". Του λέω το σωστό, ξέρω πως το ξέρει αλλά το λέει σαν παιχνίδι πια. 

   Καταλαβαίνω πως όταν ένα παιδί στεναχωριεται με τις υποδείξεις δεν πρέπει να γίνονται ευθεία αλλά πλάγια και με διακριτικοτητα.  Ένα παιδί που δέχεται την διόρθωση είναι διαφορετικη περιπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2019 at 12:54 ΜΜ, Macgyver είπε:

@Nefeli2014 μάνα είσαι, λογικό να αγχώνεσαι. Εγώ θα σου πω όχι να μην αγχώνεσαι, αλλά να προσπαθήσεις να μην το βλέπεις σαν πρόβλημα. Οι άνθρωποι πάντα θα κριτικάρουν και αν εσύ βλέπεις κάτι ως πρόβλημα, έτσι θα το δει και ο άλλος. 

Εγώ γνωρίζω 3-4 παιδάκια που δεν μιλούν καθαρά, μιλούν έτσι όπως περιγράφεις ότι μιλάει η κόρη σου κι από όσο ξέρω δεν κάνουν καν λογοθεραπείες ( ή έτσι λένε οι γονείς τους ). 

Όταν είναι έτοιμη, θα μιλήσει. Δεν σημαίνει ότι φταίει κάτι απαραίτητα. Μπορεί κάτι να έχει συμβάλει στην καθυστέρηση λόγου όπως πχ φαρμακευτική αγωγή, χτύπημα στο κεφάλι κλπ κλπ αλλά το παιδί σου έχει κάνει προόδο, κι αυτό ακριβώς είναι που εμένα προσωπικά με καθησυχάζει. 

Να ξέρεις ότι παιδιά με "προβλήματα" που καλούνται να ξεπεράσουν, γίνονται πολύ πιο δυνατά ως χαρακτήρες με την κατάλληλη στήριξη. Φαντάσου πόσο κόπο κάνει το μικρό σου να διορθώσει την αδυναμία του και πόση πρόοδο έχει κάνει και πόσο συνεχίζει να παλεύει γιατί ξέρει ότι πρέπει να φτάσει τους υπολοίπους σε ομιλία. Σκέψου πόσες φορές απογοητεύτηκε που δεν κατάφερε να πει αυτό που ήθελε. Σκέψου πόσες φορές χάρηκε που μίλησε πιο κατανοητά. 

Αν ήσουν εσύ ως ενήλικας στη θέση της, ενδεχομένως να είχες ήδη παραιτηθεί της όλης προσπάθειας. 

Είναι ηρωίδα και χρειάζεται να το ξέρει αυτό. Καθε φορά που θυμώνεις από τη στενοχώρια σου, να θυμάσαι την πρόοδο που έχει κάνει. 

Ναι, σε πολλά παιδάκια πάει η γλώσσα τους ροδάνι. Ε και ? Και της δικιάς σου θα πάει ροδάνι. 

Σε θέματα κατανόησης είναι μια χαρά. 

Σε άλλες δεξιότητες; Σίγουρα σε κάποια πράγματα θα είναι πιο μπροστά από άλλα παιδάκια. 

Εσύ ως ενήλικας; Δεν έχεις γνωρίσει ανθρώπους που έχουν ήπια θέματα ομιλίας και άρθρωσης; Πχ να λένε το "ρ" αλλά Γαλλικά, ή το "σ" πιο παχύ κλπ. Σε ενόχλησε ; Μάλλον ούτε καν το προσέχεις ;)

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και το φάσμα του "φυσιολογικού" είναι πολύ πιο ευρύ από αυτό που μας παρουσιάζουν. 

Συνεχίστε τις λογοθεραπείες σας, προσέξτε τις συναναστροφές με τοξικούς ανθρώπους και για οτιδήποτε σας αγχώνει, μπορείτε να συζητάτε είτε με ειδικούς ( δεύτερη, τρίτη γνώμη), είτε με ανθρώπους που εμπιστεύεστε, είτε κι εδώ μέσα για να ξεσκάτε λίγο από την πίεση :) 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, είχα καιρό να διαβάσω ένα τόσο ενθαρρυντικό μήνυμα.. Έχεις απόλυτο δίκιο.. Θα σε διαβάζω συχνότερα να "θυμάμαι" τα έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές αυτά που λες και πραγματικά όταν την κοιτάω αισθάνομαι μεγάλη περηφάνια ακριβώς για αυτό που γράφεις.. Ειναι ένα απίστευτο παιδί όσοι την έχουν γνωρίσει μου λένε (αλλά και για τη μικρή το ίδιο γενικά έχω πολύ καλά παιδακια έχουν καλό χαρακτήρα) πόσο τυχερή ειμαι. Κανεις δε μου αναφέρει το θέμα ομιλία αν και πιστεύω πως από πίσω μας "μιλάνε". Μόνο κάνα δυο σχόλια τύπου έχει βελτιωθεί και τέτοια. Εμένα το θέμα σχολείου είναι που με αγχώνει λόγω καθημερινότητας ξέρεις.. Και τριβής.. Είναι κι ευαίσθητη η μικρή. Όχι κλαψιαρα αλλά ευαίσθητη πολύ και πολύ ώριμη, ώρες ώρες αναρωτιέμαι πως τα σκέφτεται όλα αυτά και πως τα θυμάται όλα.. Μιλάμε θυμάται πράγματα 2 χρόνια πριν... 

Τώρα που είμαστε διακοπές μιλάει ακατάπαυστα και τραγουδάει όλη μέρα την έχουν πάρει πρέφα όλη η γειτονιά και γυρνάνε στο μπαλκόνι μας, μιλάμε για γλώσσα ροδανι στη δική της πάντα γλώσσα και τραγούδι ασταμάτητο τραγούδια που λέμε μαζί και τα έχει μάθει σωστά και τραγούδια που έχει μάθει με τη λογοθεραπευτρια και τα λέει ολοσωστα, όλο ερωτήσεις όλο απορίες γλώσσα σιδηρόδρομος σε σημείο να λέω πάψε λίγο... 

Και όταν τα λέει σωστά και επικοινωνούμε κανονικότατα παίρνει ένα ύφος υπερήφανιας άλλο πράγμα. Αυτό ακριβώς που γράφεις. Έχει πρόοδο το βλέπει το νιώθει και το εξωτερικέυει κι εγώ ή χαζή κοιταω το δεντρο και χάνω το δάσος (έτσι δεν το λένε?) :&

 

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ.!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...