Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή σώματος μετά από εγκυμοσύνες..


Recommended Posts

Μιας και μιλάμε για αλλαγές μετά την εγκυμοσύνη, παρατήρησα πως ειδικά μετά τον αποθηλασμο ή περίοδος μου είναι πιο συστηματική από πριν, καταλαβαίνω πότε έχω ωορρηξία και πλέον δεν ποναω που προ παιδιού πεθαινα απ τον πόνο. 

  Το τελευταίο μου έχει κάνει φοβερη εντυπωση! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ κατέληξα να φέρνω στο σπίτι κομμώτρια πάντως γιατί βαριέμαι την αναμονή, το κουτσομπολιό και όλα τα σχετικά.   Αλλά δεν θέλω να κάνω και βαφή στο σπίτι να την μυρίζει το παιδί, και είναι και οι ανταύγειες χρονοβόρες, δεν μπορώ να έχω τόσες ώρες την κομμώτρια σπίτι. 

 

Με το σκεπτικό ότι στο κομμωτήριο θα φάω πόση ώρα μακρυά από το παιδί, είχα φέρει και εγώ κομμώτρια σπίτι. Τελικά έφαγα το χρόνο μου κάνοντας γενική γιατί "πως θα έρθει η ξένη γυναίκα στο σπίτι έτσι; να είναι καθαρό, να φτιάξω κάτι να κεράσω" λες και η κομμώτρια θα ερχόταν να μου κάνει έλεγχο σαν πεθερά (τους ψυχαναγκασμούς μου μέσα...)

 

Μετά τη γέννα σταμάτησα να πονάω στην περίοδο, εντελώς όμως. Πραγματικά ήταν μεγάλο δώρο! Από εκεί που κάθε μήνα πραγματικά δεν την πάλευα, πέρα από τον πόνο χτυπούσε και έντερο και στομάχι, τώρα δεν καταλαβαίνω καν πως μου έρχεται! Επίσης μετά τον αποθηλασμό από 27-30 ημέρες, έχει σταθεροποιηθεί στις 25 ημέρες (και μου έχει σπάσει τα νεύρα που είναι τόσο μικρός ο κύκλος).

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μιας και μιλάμε για αλλαγές μετά την εγκυμοσύνη, παρατήρησα πως ειδικά μετά τον αποθηλασμο ή περίοδος μου είναι πιο συστηματική από πριν, καταλαβαίνω πότε έχω ωορρηξία και πλέον δεν ποναω που προ παιδιού πεθαινα απ τον πόνο. 

  Το τελευταίο μου έχει κάνει φοβερη εντυπωση! 

Ακριβως τα ιδια κι εγω και νομιζω η πλειοψηφια των γυναικων ;-)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μιας και μιλάμε για αλλαγές μετά την εγκυμοσύνη, παρατήρησα πως ειδικά μετά τον αποθηλασμο ή περίοδος μου είναι πιο συστηματική από πριν, καταλαβαίνω πότε έχω ωορρηξία και πλέον δεν ποναω που προ παιδιού πεθαινα απ τον πόνο. 

  Το τελευταίο μου έχει κάνει φοβερη εντυπωση! 

 

Τα ίδια κι εγώ... Πονάω πολύ λιγότερο, αλλά το απέδιδα στη γυμναστική.. Ο κύκλος μου μειώθηκε κατά 1-2- μέρες αλλά μειώθηκαν και οι μέρες ροής όπως και η ποσότητα!!!

Όσο για την ενδυμασία των παιδιών, ο μεγάλος δεν ενδιαφέρεται σχεδόν καθόλου για το τι θα φορέσει, οπότε του διαλέγω εγώ, μόνος του δεν το έχει και πολύ χαχα. Αλλά του αρέσει να ντύνεται "καλά" σε ειδικές περιπτώσεις, δηλ θα εκτιμήσει ένα ωραίο παντελόνι και ένα πουκάμισο (αλλά σε χαλαρό στυλ, όπως το δικό μου!) Ο μικρός από την άλλη, έχει θέματα με το ντύσιμο. Διαλέγει κάθε μέρα μόνος του, αποφεύγει πάντα συγκεκριμένα ρούχα που έχουν κουμπάκια ή που "δεν αρέσουν στους φίλους του", οπότε κι εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το τι θα φορέσει καθημερινά. Η "μάχη" γίνεται όταν "πρέπει" να φορέσει κάτι άλλο, (πχ σε γάμο ή στη γιορτή του σχολείου του) και αρνείται πεισματικά, ενώ το έχουμε συζητήσει εκ των προτέρων και έχει συμφωνήσει! Και είναι ανεξάντλητος σε δικαιολογίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πολύ ελαφρύτερους κύκλους χωρίς πόνο και με πολύ μειωμένη ροή. Όμως έχω παρα πολύ άσχημο προεμμηνορρυσιακό, περισσότερο από πριν. Και κατά καιρούς έχω και συντομότερους κύκλους, των 24-25 ημερών. Όμως οι δικές μου ορμόνες είναι σε τιμές σχεδόν εμμηνόπαυσης πλέον οπότε δεν ξέρω αν οφείλεται και εκεί. 

 

Επίσης, ασχέτως ημερών περιόδου, έχω γενικά πολλά νεύρα και μια αίσθηση ότι είμαι μόνιμα αδικημένη και ταλαιπωρημένη ενώ μπορεί ο άντρας μου μετά τη δουλειά να σκάβει τον κήπο ή να τρέχει να επισκευάσει κάτι  και διάφορα τέτοια κ εγώ να έχω περάσει τη μέρα μου σε καροτσάδα, λίγα πραγματάκια σπίτι κ μετά καθισιό στον καναπέ δίπλα στον μικρό που παίζει!!!!! Αυτό δεν ξέρω που οφείλεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη αρχη vtgian! Θεα η κορη σου! 

Εμενα μετα το πρωτο παιδι εστρωσε ο κυκλος, μειωθηκε η ροη, ενιωθα ωορρηξια, ολα τελεια. Μετα το δευτερο, αστατος κυκλος, πολλες μερες, κ πολυ πονο στην ωορρηξια, κοντεψα να παω νοσοκομειο, κ τρομερες ημικρανιες

Παντα ειχα περιττα κιλα, στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα λιγα κ τα εχασα σε 10μερες.εχασα αλλα 10σε 6μ χωρις να προσεχω, κ αλλα 8-10με διατροφολογο

Στη δευτερη πηρα 17,εχασα μονο 5,τα υπολοιπα σε 6μ.αλλα τον τελευταιο χρονο εχω αφεθει κ εχω ξαναπαρει. 

Γυμναστικη κατα καιρους κανω, κ οποτε κανω μου αρεσει, αλλα αυτην την εποχη οχι

Πρεπει να το παρω αποφαση καποια στιγμη να μαζευτω, αλλα χανω πολυ δυσκολα κ ειναι πολυ απογοητευτικο

Η κοιλια ειχε επανελθει μετα την πρωτη σε περιπου 6μ.αλλα μετα την δευτερη οχι οσο πριν. Αντιθετα χαμηλα, κατω αππ τον αφαλο, ειναι πολυ χαλια ακομα κ τωρα, σιγουρα φταινε τα κιλα, αλλα νιωθω καπους κ τους μυες. Βεβαια δ βοηθαω κ με κοιλιακους

Ποτε δ μου αρεζε το μακιγιαζ, προσπαθω να βγαινω εξω περιποιημενη, σιγουρα με νεογεννητο δ ημουν κ πολυ. Αλλα μου αρεσει να αλλαζω τα μαλλια μου, κ κουρεματα κ χρωματα, παρολο που δ εχω λευκα

Φενια εχει κτ βαφες που κανεις στο σπιτι, γι αυτο που θελεις να κανεις. Κ εγω οταν θα εχω λευκα ετσι λεω, πολλες ανταυγειες να μην χρειαζεται συχνα περασμα, σε ξανθο-μπεζ-γκρι, ειμαι κ απο φυσικο καστανοξανθη

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος δεν ξέρω αν άλλαξε, μια φορά ήρθε μεταξύ αποθηλασμου και επόμενης εγκυμοσύνης. Βασικά δεν θυμάμαι πως είναι να έχεις και πολύ το χαίρομαι. 

Σήμερα βγήκα με ένα άσπρο μακό που σε 5' λεπτά μέτρησα πάνω του 5 κηλίδες διαφόρου χρώματος από την κόρη μου. Σας θυμήθηκα και γέλασα, αλλά το ξεπέρασα και πήγα έτσι σούπερ μάρκετ, δεν έπαιζε να έρθω σπίτι να αλλάξω πρώτα και να πάω μετά. Όποιος με δει ας πει ότι θέλει σκέφτηκα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ή κοιλιά μου επανήλθε αρκετά γρήγορα ίσως και μέχρι να σαραντησω. Βέβαια δεν ήμουν ποτέ πολύ σφιχτή αλλά δεν γυμναζομαι και καθόλου. Τώρα που αφέθηκα και τρώω ξεπεταχτηκε.

  Ραγαδες δεν εκανα. Έβαζα εναλλάξ babyoil και prevenstria. Θυμάμαι πως ή κοιλιά μου στην εγκυμοσύνη γυαλιζε πάντα και μου έλεγε με χιούμορ ο άνδρας μου "πως να φιλησω το μωρό μας που μου γλιστράς?"

 

Έχω όμως την τομή της σκωληκοειδίτιδας ακομα αλλά θέλω να πιστεύω πως θα εξαφανιστεί με τον καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum σήμερα το απογευμα φορουσα στο σπίτι ασπρο ψαράδικο κ παίζαμε στο μπαλκονι, ο μικρος ξυπόλητος. τα ποδια του μαυρα απο την αμμο που φερνει ο αερας. καποια στιγμη παμε μεσα για αλλαγμα κ ξεπλυμα κ καπου εκει καταληγω με  μια λασπωμένη πατούσα στο ασπρο παντελονι, την οποια δεν βλεπω. ντύνω το παιδι κ βγαινω εξω για περπατημα, βλεπω γνωστους, χαιρετάω, απτόητη.  απλως εδω ολοι ξερουν οτι μπορει να παίζαμε στον κηπο κ να πετάχτηκαμε λιγο εξω. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 34 εβδομάδων τώρα και έχω πάρει 7 κιλά. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες αντίστοιχα τα κιλά που είχα πάρει ήταν λίγα και επανήλθα αρκετά γρήγορα. Βέβαια, δεν αλλάζει η διατροφή μου στις εγκυμοσύνες και γυμνάζομαι αρκετά. Τα τελευταία 20 χρόνια είμαι σταθερά στα 50 κιλά.

 

Σε ότι αφορά την περιποίηση, χρησιμοποιώ αρκετά προϊόντα για πρόσωπο, σώμα, χέρια, τα οποία όμως είναι φυσικά και βιολογικά. Επίσης, επισκέπτομαι τακτικότητα το δερματολόγο μου. Δε βαφομαι έντονα και συχνά, επειδή δεν χρειάζεται. Προσέχοντας έχω καταφέρει να έχω καθαρό και λαμπερό δέρμα, όμως σε κάποια έξοδο, κλπ. μου αρέσει το κάτι παραπάνω και διαφορετικό.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 2,5 μήνες γέννησα. Πήρα 5 κιλά τα οποία έχασα αμέσως, η κοιλιά μου είναι πλαδαρη, το στήθος μου έχει ραγάδες και έχει πεσει,δεν έχω όρεξη για επαφές, είμαι πολύ ευεξαπτη, δεν έχω τρελή όρεξη να περιποιηθω. Όλη μέρα με το μωρό σπίτι και περιμένω τον άντρα μου μήπως βγούμε καμία βόλτα, που συνήθως τις καθημερινές δεν βγαίνουμε. Μου την έχει βαρέσει είναι η αλήθεια. Άγχος για το μωρό, αν θα φάει, αν θα βάλει κιλά, μην κρυώσει αν έχει λίγο αεράκι, όταν κοιμάται πολύ μήπως είναι άρρωστο, όταν δεν κοιμάται πολύ μήπως πονάει κάπου και γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο στο κεφάλι μου. Φαντάζομαι όλες κάπως έτσι είναι στις αρχές. Το σώμα ελπίζω να επανέλθει γιατί όρεξη για γυμναστική δεν έχω. Δλδ στις επόμενες εγκυμοσύνες τι γίνεται; γιατί από την πρώτη αποκόμισα κοιλιά κ στήθος χάλια. Παρόλο που δεν έχω παραπανίσια κιλά, το σώμα μου έγινε χάλια. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την εγκυμοσύνη μου έμειναν 7 κιλά. Τα 3 κιλά τα έχασα στο πρώτο 6μηνο, με τα υπόλοιπα 4 ακόμα παλεύω.  Θέλει γυμναστική αλλά δε λέω να αφιερώσω τόσο χρόνο σε μένα ούτε χρήματα στη φάση που είμαστε. Η αλήθεια είναι ότι και η διατροφή μου δεν είναι ιδανική. Το πρόβλημα είναι κυρίως τα γλυκα και ότι η όρεξη μου ανοίγει το βράδυ, αφού  κοιμηθεί  η μικρή και χαλαρώσω. Όσες φορές προσπάθησα να μη φάω αργά, το πρωί ξυπνάω ερείπιο, αφού ακόμα έχουμε βραδινά ξυπνήματα με θηλασμό. Έτσι όλο και το αφήνω.  Κατά τα άλλα τον πρωτο χρόνο είχα αφεθεί αρκετά. Τώρα προσέχω πιο πολυ τον εαυτό μου. Ποτέ δεν ήμουν όμως γυναίκα που βάφεται καθημερινά, βάζει ανελλιπώς τις κρέμες της, φτιάχνει κάθε 2 βδομάδες νύχια και πάει συχνά κομμωτήριο.  Το σώμα μου κάπως έχει αλλάξει, λίγο πιο φαρδιά λεκάνη και τα 4  κιλά που δεν λένε να φύγουν, το στήθος μου επειδή είναι αρκετά μεγάλο έπεσε λίγο, αλλά ευτυχώς ή κοιλιά μου είναι αρκετά σφιχτή αν και προεξέχει κάπως και δεν έκανα καθόλου ραγάδες και κυτταριτιδα. 

Το θέμα της περιόδου είναι κάτι που με απασχολεί πολυ. Ακόμα πονάω φοβερά τις πρώτες μέρες. Τόσο που με το ζόρι ασχολούμαι με τη μικρή αν δεν πάρω 1-2 παυσίπονα. Προεμμηνορρυσιακα έχω τρομερούς πονοκεφάλους και γενικά νιώθω εξαντλημένη, φουντώνουν και τα σπυράκια στο πρόσωπο  λες και είμαι 15! Έτσι σχεδόν 1 βδομάδα το μήνα είμαι χάλια! Με το ζόρι τα καταφέρνω..    

Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014Γτ οχι φορεμα με αθλητικα; 

Επισης δ θα σκασω αν θα πανε σε εναν γαμο με φορμες, η κ να μην θελουν να ερθουν στα 10,αρκει να εχω καπου να τα αφησω. Θα επεμενα για κτ λιγο πιο καλο σε ντυσιμο πχ σε γαμο πολυ συγγενη

Εννοειται θα παμε κ κουνιες κ σε καφε, αυτο ειναι διαφορετικο για μενα

Εγω συμμαθητες που κ στα χρονια μου μιλουσαν ετσι στους καθηγητες θυμαμαι, δ ειναι μονο τα σημερινα παιδια

Εμενα ο μικρος την μια μερα εκλαιγε να βαλει τα πεδιλα, την αλλη τα αθλητικα. Ε δ θα χαλιεμαι κ γι αυτα, ας βαλει οτι θελει. Ας βγει κ με το πεδιλο της θαλασσας

Το φαγητο, οι ωρες υπνου ομως δ ειναι θεμα συζητησης

Σου απαναταω εδω γτ γραφτηκε σε αλλο θεμα

10 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Πριν 2,5 μήνες γέννησα. Πήρα 5 κιλά τα οποία έχασα αμέσως, η κοιλιά μου είναι πλαδαρη, το στήθος μου έχει ραγάδες και έχει πεσει,δεν έχω όρεξη για επαφές, είμαι πολύ ευεξαπτη, δεν έχω τρελή όρεξη να περιποιηθω. Όλη μέρα με το μωρό σπίτι και περιμένω τον άντρα μου μήπως βγούμε καμία βόλτα, που συνήθως τις καθημερινές δεν βγαίνουμε. Μου την έχει βαρέσει είναι η αλήθεια. Άγχος για το μωρό, αν θα φάει, αν θα βάλει κιλά, μην κρυώσει αν έχει λίγο αεράκι, όταν κοιμάται πολύ μήπως είναι άρρωστο, όταν δεν κοιμάται πολύ μήπως πονάει κάπου και γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο στο κεφάλι μου. Φαντάζομαι όλες κάπως έτσι είναι στις αρχές. Το σώμα ελπίζω να επανέλθει γιατί όρεξη για γυμναστική δεν έχω. Δλδ στις επόμενες εγκυμοσύνες τι γίνεται; γιατί από την πρώτη αποκόμισα κοιλιά κ στήθος χάλια. Παρόλο που δεν έχω παραπανίσια κιλά, το σώμα μου έγινε χάλια. 

Πιστευω εισαι πολυ κοντα στον τοκετο γι αυτο νιωθεις ετσι

Σιγουρα η κοιλια θα μικρυνει αλλα θελει κ κοιλιακους. Λιγες ασκησεις για το στηθος. Δ ξερω αν θηλαζεις η αν το εκοψες αποτομα πχ, γτ μετα απο αρκετα χρονια θηλασμου το στηθος δ το λες κ πολυ χαλια

Να βγαινεις βολτες μονη με το μωρο, θα σας κανει καλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

μετα απο αρκετα χρονια θηλασμου το στηθος δ το λες κ πολυ χαλια

Και μένα είναι περίπου όπως πριν και πιστεύω πως σε αυτό συνέβαλλε ο ομαλός-σταδιακος αποθηλασμος, γιατί το στήθος είχε το χρόνο να προσαρμοστεί ομαλά. 

 

@maria_tweety είναι πράγματι αρκετά  νωρίς για να καταλαγιάσουν οι ορμόνες, να μπει το μωρό σε σειρά κ να βρείτε ισορροπίες. Προσπάθησε να βγαίνετε συχνά έξω, έστω οι δυο σας. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

@Nefeli2014Γτ οχι φορεμα με αθλητικα; 

Επισης δ θα σκασω αν θα πανε σε εναν γαμο με φορμες, η κ να μην θελουν να ερθουν στα 10,αρκει να εχω καπου να τα αφησω. Θα επεμενα για κτ λιγο πιο καλο σε ντυσιμο πχ σε γαμο πολυ συγγενη

Εννοειται θα παμε κ κουνιες κ σε καφε, αυτο ειναι διαφορετικο για μενα

Εγω συμμαθητες που κ στα χρονια μου μιλουσαν ετσι στους καθηγητες θυμαμαι, δ ειναι μονο τα σημερινα παιδια

Εμενα ο μικρος την μια μερα εκλαιγε να βαλει τα πεδιλα, την αλλη τα αθλητικα. Ε δ θα χαλιεμαι κ γι αυτα, ας βαλει οτι θελει. Ας βγει κ με το πεδιλο της θαλασσας

Το φαγητο, οι ωρες υπνου ομως δ ειναι θεμα συζητησης

Σου απαναταω εδω γτ γραφτηκε σε αλλο θεμα

Πιστευω εισαι πολυ κοντα στον τοκετο γι αυτο νιωθεις ετσι

Σιγουρα η κοιλια θα μικρυνει αλλα θελει κ κοιλιακους. Λιγες ασκησεις για το στηθος. Δ ξερω αν θηλαζεις η αν το εκοψες αποτομα πχ, γτ μετα απο αρκετα χρονια θηλασμου το στηθος δ το λες κ πολυ χαλια

Να βγαινεις βολτες μονη με το μωρο, θα σας κανει καλο

Έβγαζα γάλα με το θήλαστρο και συνήθως κρατούσα τα μπουκάλια που έμπαιναν στο στήθος με μια κλίση προς τα κάτω οπότε σκέφτομαι ότι ίσως εγώ φταίω που έπεσε το στήθος μου. Οι ραγάδες στο στήθος μου είναι ακόμα κόκκινες, αν βάλω κρέμα πιστεύετε να φύγουν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Έβγαζα γάλα με το θήλαστρο και συνήθως κρατούσα τα μπουκάλια που έμπαιναν στο στήθος με μια κλίση προς τα κάτω οπότε σκέφτομαι ότι ίσως εγώ φταίω που έπεσε το στήθος μου. Οι ραγάδες στο στήθος μου είναι ακόμα κόκκινες, αν βάλω κρέμα πιστεύετε να φύγουν; 

 

θα γινουν πιο λειες και θα ασπρισουν πιο γρηγορα...Θα φαινονται δηλαδη λιγοτερο..ναι βαλε κρεμα ή λαδακι...

 

Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι για το μωρο χωρις λογο..εχε στο μυαλο σου οτι εφοσον το βλεπεις χαρουμενο, ηρεμο ολα πανε καλα...Πολλες φορες τους πρωτους μηνες στο πρωτο παιδι ειχα αγχος και εγω, χωρις το παιδι να δειχνει οτι στρεσαρεται ή να εχει κατι τελος παντων...

 

Ειναι νεα φαση αυτη που διανυεις, οποτε κανε υπομονη, απολαυσε τις στιγμες αυτες , οι οποιες αν και εχουν πολυ κουραση, ειναι πολυτιμες και κρατανε πραγματικα τοσο μα τοσο λιγο!

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2019 at 6:56 ΜΜ, vtgian είπε:

 

@erin0000 που είναι αυτό το κομμωτήριο να πάω! Έναν κομμωτή μόνο εμπιστεύομαι αλλά είναι Θεσσαλονίκη, πάω μια φορά το χρόνο για ανανέωση. Στην Αθήνα μου έχουν σπάσει τα νεύρα, είτε αργούν στα ραντεβού, είτε μιλάν ακατάπαυστα, είτε έχουν ύφος, είτε απλά είναι κακοί σε αυτό που κάνουν. Το τρίπτυχο ραντεβού στην ώρα μου, λίγα λόγια και καλό χέρι δε το έχω πετύχει.

 

χαχαχ! Πάντως είναι μικρό συνοικιακό. Οκ δεν έχω και εγώ πολλές απαιτήσεις. Μια απλή βαφή κάνω και ένα απλό κούρεμα. Αλλά εκτίμησα όλα αυτά που ανέφερα. Και η ψυχική μου ηρεμία τελικά είναι πιο σημαντική! Και αυτό με το ύφος 50 καρδιναλίων το έχω συναντήσει. ..

Και κάτι άλλο που εκτίμησα πάρα πολύ, όταν πηγαίνω τα παιδιά για κούρεμα, τους φέρονται πολύ ωραία και ήρεμα... Γιατί ακόμα και σε υποτιθέμενο παιδικό κομμωτήριο έχω αντιμετωπίσει απαράδεκτη συμπεριφορά προς τα παιδιά.

 

 

On 28/6/2019 at 7:44 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Εγώ κατέληξα να φέρνω στο σπίτι κομμώτρια πάντως γιατί βαριέμαι την αναμονή, το κουτσομπολιό και όλα τα σχετικά.   Αλλά δεν θέλω να κάνω και βαφή στο σπίτι να την μυρίζει το παιδί, και είναι και οι ανταύγειες χρονοβόρες, δεν μπορώ να έχω τόσες ώρες την κομμώτρια σπίτι. 

 

Καλύτερα να πηγαίνεις στο κομμωτήριο  που και που να ξεσκάς παρά να είσαι συνέχεια στο σπίτι. Αρκεί να μην στα πρήζουν στο κομμωτήριο...:-D 

Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2019 at 3:32 AM, maria_tweety said:

Πριν 2,5 μήνες γέννησα. Πήρα 5 κιλά τα οποία έχασα αμέσως, η κοιλιά μου είναι πλαδαρη, το στήθος μου έχει ραγάδες και έχει πεσει,δεν έχω όρεξη για επαφές, είμαι πολύ ευεξαπτη, δεν έχω τρελή όρεξη να περιποιηθω. Όλη μέρα με το μωρό σπίτι και περιμένω τον άντρα μου μήπως βγούμε καμία βόλτα, που συνήθως τις καθημερινές δεν βγαίνουμε. Μου την έχει βαρέσει είναι η αλήθεια. Άγχος για το μωρό, αν θα φάει, αν θα βάλει κιλά, μην κρυώσει αν έχει λίγο αεράκι, όταν κοιμάται πολύ μήπως είναι άρρωστο, όταν δεν κοιμάται πολύ μήπως πονάει κάπου και γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο στο κεφάλι μου. Φαντάζομαι όλες κάπως έτσι είναι στις αρχές. Το σώμα ελπίζω να επανέλθει γιατί όρεξη για γυμναστική δεν έχω. Δλδ στις επόμενες εγκυμοσύνες τι γίνεται; γιατί από την πρώτη αποκόμισα κοιλιά κ στήθος χάλια. Παρόλο που δεν έχω παραπανίσια κιλά, το σώμα μου έγινε χάλια. 

Μην στεναχωριέσαι, έχει περάσει πολλής λίγος καιρός από τότε που γέννησες, το σώμα θέλει μήνες να επανέλθει, να έχεις υπομονή.

Όσο για το άγχος, απο εδώ και στο εξής θα είναι έτσι η ζωή σου για αυτό και θα πρέπει να βρεις τρόπο να το διαχειρίζεσαι, πάντα θα έχεις στην έννοια σου το παιδί σου, απλά ο πρώτος καιρός είναι το πιο δύσκολο κομμάτι, για μένα τουλάχιστον έτσι ήταν.

Να απολαύσεις όσο μπορείς την φάση αυτή γιατί περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός.

Εγώ θυμάμαι πως όταν ο γιος μου ήταν λεχούδι έβγαινα με ότι πιο φαρδύ είχα είχα, ντρεπόμουν για το σώμα μου (παρόλο που δεν είχα κιλά), σήμερα πια όταν βλέπω γυναίκες με νεογέννητα θεωρώ πως η εικόνα που έχουν είναι πολυ όμορφη και ρομαντική....όλα δείχνουν πως μέχρι πριν λίγο καιρό αυτό το σώμα φιλοξενούσε το μωράκι τους.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Έβγαζα γάλα με το θήλαστρο και συνήθως κρατούσα τα μπουκάλια που έμπαιναν στο στήθος με μια κλίση προς τα κάτω οπότε σκέφτομαι ότι ίσως εγώ φταίω που έπεσε το στήθος μου. Οι ραγάδες στο στήθος μου είναι ακόμα κόκκινες, αν βάλω κρέμα πιστεύετε να φύγουν; 

Δ γνωριζω αν φταιει αυτο

Σε ομαλο αποθηλασμο συνηθως δ εχεις τεραστιες αλλαγες μετα

Παρε καμια καλη κρεμα η λαδι, νομιζω το bio oil κ το βαλσαμελαιο βοηθανε(δ ξερω σε σχεση με τον θηλασμο αν βαζεις το μωρο για να μην ακουμπαει) 

Link to comment
Share on other sites

@maria_tweety Δυστυχώς το στήθος πέφτει σε όλες τις μανούλες. Καμία δεν έχει το στήθος όσο στητό ήταν προ εγκυμοσύνης. Πάρε ένα καλό σουτιέν με σωστή υποστήριξη και βάζε κρέμα/λαδι για ραγάδες. Και το πιο σημαντικό: γίνεις δε γίνεις μανούλα, θηλάσεις δε θηλάσεις, το στήθος πέφτει έτσι κ αλλιώς με τα χρόνια άρα don't worry , be happy :grin:

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2019 at 6:00 ΜΜ, Έσπερος είπε:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η παρακάτω απάντηση μου βρέθηκε  στο θέμα "ερπης στα χείλη.."!!! Άμα δε μου απαντούσες vicky χαμπάρι δε θα επαιρνα.γενικα με το κινητό δυσκολεύομαι και κάνω βλακειες.

Το κάνω ένα κοπυ πειστ από κει.

 

"" Γειά σας και πάλι από διακοπές... Το ευχαριστήθηκα αυτό το 4 ήμερο τα παιδιά μου ειναι πρώτα στα ταξίδια... 

Ήσυχα ακούραστα και χαμογελαστά... Και εγώ το ίδιο!!! 

 

Λοιπόν εγώ φέρνω κομμώτρια στο σπίτι και πάνω ρίζα κάθε μήνα και κάθε 3μηνο ανταύγειες. Όταν έρχεται η ώρα για τις ανταύγειες αγκομαχω γιατί κάνουμε 3 ώρες αλλά αναγκαίο κακό.. 

 

Όσο για μακιγιάζ, ναι μακιγιαρομαι, φυσικά όμως. Μέικ απ, ρουζ, λιγο μολύβι χειλιών και λίγο ματιών. Αυτά ειναι τα βασικά μου.. 

 

Όσο για τα ρούχα και τις επιλογές.. Εξαρταται... Πχ της αγόρασα πέδιλα να φοράει με τα φορέματα και τι τράβηξα θε μου γιατί ήθελε να τα φοράει με κάλτσα. Η γιατί ήθελε να φοράει τα αθλητικά της. Έλεος φόρεμα με αθλητικά... Οποτε της έλεγα η φόρεμα με πέδιλα η αθλητικά με κάτι άλλο. Έγινε μια μάχη μερικές φορές αλλά τελικά την έπεισα. Της έλεγα συνέχεια ότι δεν πάει. Τώρα από μόνη της πάει και βάζει πέδιλα όταν διαλέγει φόρεμα. Εντάξει ναι να δίνουμε επιλογές αλλά όχι να τα αφήνουμε να κυκλοφορούν και σα καραγκιοζακια. 

Εγώ θυμάμαι την ανιψιά μου στο γάμο μου που τους έκανε άνω κάτω γιατί δεν ήθελε να ντυθεί πιο καλά και ήρθε με φορμες και την άφησαν. Ε οκ ήταν για γέλια. Ήταν 10 τότε. Οκ άμα είναι ένα 10χρονο να έχει άποψη για όλα εγώ προσωπικά δε συμφωνώ, αλλά αυτή ειναι η δική μου γνώμη. Ας πούμε έχω φιλή που ο γιος της διαλέγει και που θα πάνε βόλτα. Οκ... Άμα με κάνει ότι θέλει το μικρό... Την κάτσαμε.. Γιατί σήμερα επιλέγει τι θα βάλει κι ας μην ταιριάζει και ειναι για γέλια, επιλέγει που θα πάμε βόλτα πχ κούνιες και όχι αλλού - να δεις πως κάνουν ορισμένα όταν είναι σε καφετέρια - πρέπει να τους δώσεις κινητό ξέρω γω για να ησυχάσουν.. Μετά τι? Θα επιλέγουν και τι θα φάνε τι θα διαβάσουν... Μερικά πράγματα δεν είναι επιλογή. Αλλά οκ ειναι η δική μου άποψη. Ο κάθε γονέας το μεγαλώνει όπως θέλει το παιδί του. 

 

Ίσως ανοίγω μεγάλο θέμα αλλά παρατηρώ πως πολλοί νέοι γονείς όχι πως δεν ασχολούνται αρξετα ίσα ίσα αλλά έχουν δώσει πολύ μεγάλη βαρύτητα στα θέλω του παιδιού. Οκ.. Αρκεί να μη ξεφύγουμε όλα θέλουν μέτρο.. Υπάρχει και το πρέπει.. Γενικώς βλέπω πολλά παιδάκια λασκα και είναι μεγαλωμένη έτσι από μικρά κι αμα μεγαλωσουν δύσκολα μαζεύονται. Στη λένε κιόλας. Εγώ πχ που είμαι καθηγήτρια, έχω συναστησει αρκετα παιδιά που ειναι αυθαδικα. Όχι η πλειοψηφία ευτυχώς αλλά είναι αρκετα. Παλιά δε θυμάμαι να σήκωναμε κεφάλι μπροστά στους δασκάλους μας και να αντιδραμε πχ πολλές ασκήσεις βάλατε δε θα τις κάνω όλες. Θα επιλέξω ποιες θα κανω είναι σα να σου λένε και οι γονείς από πίσω σιγονταρουν. Νομίζω κάπου κάτι έχουμε χάσει. Αλλά νομίζω ανοίγω μεγάλη σελίδα. 

 

Εγώ συγκριτικά με αυτά που βλέπω πλέον και ακούω νομίζω πως είμαι λιγάκι αυστηρή και αμετάκλητη σε κάποια θέματα τα βασικά κυρίως. Βάζω όρια έχουμε κανόνες κοκ. Μαλωνω.. Αλλά το μαλωμα έχει διαφορά. Η φίλη μου τον μαλώνει χαδιαρικα και μετά από λίγο τον χαϊδεύει. Δεν ξέρω, έχει τύψεις? Εγώ πάντως αν πω όχι, είναι όχι. Αντέχω και την τσιριδα και τη φωνή. Δε φωνάζω ποτέ.. Λέω όχι και το εννοώ. Θα βάλεις αυτά τα πέδιλα γιατί αυτά έχουμε και γιατί μετά φορέματα δεν ταιριάζουν οι κάλτσες δεν είσαι τουρίστας ούτε τα αθλητικά. Αν δε σου αρέσει βάλε αθλητικά με σετ. Αν πάλι δε σου αρέσει θα κάτσεις σπίτι ντυμένη όπως σου αρέσει. Δεν υπάρχει δε θέλω να φάω φακές. Αυτό έχουμε. Κι αν δε σου αρέσει θα μείνεις νηστικη. Εκτός βέβαια αν ειναξ άρρωστη και εκεί την ακνω τα χατηρια.. Δεν υπάρχει επιλογή στον ύπνο. Αν δε θέλεις να κοιμηθείς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά στο σαλόνι δε θα μείνεις, είναι αργά και πρέπει να ξαπλώσεις. Αν θέλεις πάρε ένα παραμύθι να χαζέψεις η τον αρκούδο σου αγκαλιά. Δεν υπάρχει επιλογή στις εξόδους μας. Ναι θα πάμε στις κούνιες αλλά μετά θα κάτσουμε σε εκείνη την ταβέρνα να φάμε όλοι μαζί κι ας βαρεθείς λιγάκι αν δεν έχεις παρέα. Είναι λογικό. Αλλά η μαμά και ο μπαμπας θέλουν να κάνουν κι εκείνοι κάτι που τους ευχαριστεί. Δεν υπάρχει επιλογή στα παιχνίδια σας. Τα έχετε κοινά. Θα αφήσεις και την αδερφή σου να παίξει αλλιώς η μαμά τα μαζεύει και δε θα παίξει Καμμια. Γενικα προωθώ μια λογική και μια ισορροπία όσο γίνεται. Όπως δε θα την άφηνα να βγει έξω με τις πυτζάμες η τις παντόφλες έτσι δε θα της δώσω επιλογή να φορέσει κάτι που δεν ταίριαζει. Αντικειμενικά. 

 

Τώρα τι να σου πω Εσπερο οι απόψεις διίστανται. Οσο για τα καλτσακια εντάξει εκεί δε με νοιάζει αν δεν ταιριάζουν. Τα τσεκάρω βέβαια και της εξηγώ.. Τις προάλλες μες στον καύσωνα μου φόρεσε μέσα στο σπίτι κάλτσες χοντρές και σκούφο. Θα σκάσεις της λέω όχι λέει αυτά βάλω. Θα ιδρώσεις της λέω όχι αυτά βάλω. Ε την άφησα κι εγώ ίδρωσε τα έβγαλε μετά από λίγο. Είδες που η μαμά έχει δίκιο? Να την ακούς τη μαμά. Τώρα αισθητική για τα φορέματα με τα αθλητικά δεν έχει αναπτύξει, τηξς δίνω ομως παραδείγματα κι εμένα. Να κοιτα τι ωραία πεδιλακια φοραει η μάμα, κανει ζέστη με κάλτσες, η κοίτα ο μπαμπάς που φοράει σορτς με αθλητικά. Σε ανύποπτο χρόνο όμως όχι την ώρα της κρίσης.. Εκείνη τα επεξεργαζεται, προφανώς γιαυτό δε μου χει κάνει πολλά νούμερα γενικώς. Κι όταν πάμε για ψώνια της διαλέγω 3 κομμάτια και την αφήνω από αυτά τα 3 να διαλέξει. 

Το ίδιο θα κάνω και τώρα με το σχολείο. Θα διαλέγει ανάμεσα σε 3 συνδυασμούς. Επιλογή είναι. Καθοδηγουμενη μεν αλλά επιλογή.. "" 

Edit:όσο για τις στολές που αναφέρατε δεν έχω κανένα θέμα, ας ντυθεί και indiana Jones. Αλλά όταν δεν πάει κάτι, δεν πάει... Vicky δε γινεται να φοράμε φρου φρου φόρεμα με περλιτσες κι από κάτω την καλτσαρα με το σπορτεξ. Εγώ δεν μπορώ να το βλέπω. Το συγκεκριμένο.. Ε σε άλλα οκ είμαι πιο χαλαρή.. Αν ας πούμε εχει λερωθει δε θα με νοιαξει ιδιαίτερα.. Η αν έχει μπογιές.. Ευτυχώς όμως έχει μάθει και με ρωτάει σε κάποια πράγματα πλέον, ελπίζω να κρατήσει.. Να δω και τη μικρή αν θα μου κάνει τέτοια νούμερα.. Ξέρετε εξαρτάται και το παιδί.. Αν εσκουζε ας πούμε και δεν Αντεχα μπορεί στο τέλος να της έλεγα αντε βάλε ότι θες.. Αλλά αντέχω πολύ η εκείνη στο τέλος συνεργάζεται κάτι από τα δύο... 

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν αγαπησα το σωμα μου. Απο την εφηβεια κ μετα ειχα θεματα ειτε με λιγο βαρος ειτε με πολυ. Στις εγκυμοσυνες στην πρωτη μεχρι την 33 εβδομαδα πηρα 17 κιλα (γυρνουσα στις βιτρινες κ εκλαιγα μεχρι που εχασα την μπουμπου κ ηρθα στα συγκαλα μου), στην δευτερη μεχρι την 32 εβδ που γεννησα τις διδυμες 12,5 (βγηκα -10 κιλα) και στην τριτη 14 κιλα (με κορτιζονη απο την πρωτη μερα). Στην τριτη το κλαμα για τα κιλα μετα γιατι ξεκινησα πολυ αδυνατη κ με την κορτιζονη τα κιλα δεν εφευγαν. Τωρα ειμαι σε φαση διατροφης με διατροφολογο γιατι τσιμπησα 6 κιλακια λογω hasimoto και θελω να ερθω στα ισα μου. Φυσικα εχω ραγαδες στην κοιλια λογω των διδυμων και το στηθος στα γονατα (παντα ειχα μεγαλο κ πλεον ειμαι σχεδον 45 χρονων). Εχω ανασφαλειες με το σωμα μου κατα καιρους και αυτο με εμποδιζει στην κοινωνικοτητα μου. Χαιρομαι που γυναικες με αρκετα κιλα εχουν αυτοπεποιθηση κ φορανε οτι θελουν. Δεν εχω κοροιδεψει ποτε και εκνευριζομαι οταν ειδικα γυναικες με περιττα κιλακια κοροιδευουν τις αλλες γι αυτα που φορανε (και μαλιστα τα φορανε κ οι ιδιες). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZWH said:

. Δεν εχω κοροιδεψει ποτε και εκνευριζομαι οταν ειδικα γυναικες με περιττα κιλακια κοροιδευουν τις αλλες γι αυτα που φορανε (και μαλιστα τα φορανε κ οι ιδιες). 

Και εμένα με εκνευρίζει πολύ αυτό, στην τελική γιατί να μην μπορεί ο καθένας να φοράει αυτό που θέλει? Η γυναίκα που έχει κάποια κιλά παραπάνω δηλαδή δεν πρέπει να φορέσει φούστα?ούτε σορτσ?ούτε φόρεμα? αυτό και εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZWH είπε:

Ποτε δεν αγαπησα το σωμα μου. Απο την εφηβεια κ μετα ειχα θεματα ειτε με λιγο βαρος ειτε με πολυ. Στις εγκυμοσυνες στην πρωτη μεχρι την 33 εβδομαδα πηρα 17 κιλα (γυρνουσα στις βιτρινες κ εκλαιγα μεχρι που εχασα την μπουμπου κ ηρθα στα συγκαλα μου), στην δευτερη μεχρι την 32 εβδ που γεννησα τις διδυμες 12,5 (βγηκα -10 κιλα) και στην τριτη 14 κιλα (με κορτιζονη απο την πρωτη μερα). Στην τριτη το κλαμα για τα κιλα μετα γιατι ξεκινησα πολυ αδυνατη κ με την κορτιζονη τα κιλα δεν εφευγαν. Τωρα ειμαι σε φαση διατροφης με διατροφολογο γιατι τσιμπησα 6 κιλακια λογω hasimoto και θελω να ερθω στα ισα μου. Φυσικα εχω ραγαδες στην κοιλια λογω των διδυμων και το στηθος στα γονατα (παντα ειχα μεγαλο κ πλεον ειμαι σχεδον 45 χρονων). Εχω ανασφαλειες με το σωμα μου κατα καιρους και αυτο με εμποδιζει στην κοινωνικοτητα μου. Χαιρομαι που γυναικες με αρκετα κιλα εχουν αυτοπεποιθηση κ φορανε οτι θελουν. Δεν εχω κοροιδεψει ποτε και εκνευριζομαι οταν ειδικα γυναικες με περιττα κιλακια κοροιδευουν τις αλλες γι αυτα που φορανε (και μαλιστα τα φορανε κ οι ιδιες). 

 Οι ανασφάλειες δεν έχουν να κάνουν με τα κιλά αλλά με το χαρακτήρα και το πώς βλέπεις τον εαυτό σου! Θυμάμαι τον εαυτό μου νεότερη 57 κιλά με 1,67 ύψος. Δλδ με κανονικό βάρος. Δεν έμπαινα στη θάλασσα αν υπήρχαν γνωστοί τριγύρω ή πολύς κόσμος γτ ντρεπόμουν για το μεγάλο μου στήθος και τα παχάκια που προεξειχαν από τα πλάγια. Μιας και πότε δεν ήμουν στέκα. Πάντα είχα καμπύλες. Όλος ο κόσμος διασκέδαζε στο νερό και εγώ καθόμουν  τυλιγμένη στην πετσέτα. Βέβαια μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι σημαντικό είναι να περνάς καλά και δουλεύω με τον εαυτό μου ώστε να μην φτάνω στις υπερβολές. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...