Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή σώματος μετά από εγκυμοσύνες..


Recommended Posts

12 hours ago, Έσπερος said:

Τώρα θα κάνω μια παρέκβασ από το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό αλλού και δεν είναι τόσο σοβαρό για να ανοίξω άλλο. Επειδή γράψατε πριν για το πώς διαλέγετε τα ρούχα των παιδιών να είναι φροντισμένα κλπ το θυμήθηκα. Γενικά ξέρω ότι είναι καλή ιδέα να δίνουμε στα παιδιά την επιλογή να διαλέγουν τα ρούχα τους μόνα τους. Ή έστω να δίνουμε δυο επιλογές για να αποφασίσουν. Εσείς το κάνετε; Εγώ θεωρητικά είμαι υπέρ αλλά γενικά έχω θέμα με το ντύσιμο, μου αρέσουν οι ωραίοι συνδυασμοί σε χρώματα ή στιλ και προφανώς θέλω το παιδί μου να βγαινιε έξω περιποιημένο όταν πάμε κάπου καλά. Καθημερινά μπορεί να βγει και λίγο βρώμικό ή να κυλιστεί κάπου και να γίνει χάλια, δεν με νοίάζει. Αλλά πάντα φροντίζω τα ρούχα του να είναι ταιριαστά κ να ταιριάζουν κ τα καλτσάκια. Αυτα όμως δεν συμαβδίζουν με την ελεύθερη επιλογή....

Eμένα μετά τα δύο ξεκίνησε σιγά σιγά να έχει άποψη, να μου λέει όχι απαραίτητα τι δεν θέλει να φορέσει, αλλά σίγουρα τι θέλει να φορέσει.

Εγώ τον άφηνα και τον αφήνω να επιλέγει αυτά που θέλει που θέλει να φορέσει μονος, ή όταν του πάω να φορέσει κάτι και δεν του αρέσει δεν επιμένω. ειδικά με τις στολές που ψωνίζουμε τις απόκριες έχει πλάκα γιατί δεν φεύγουν ποτέ από την ντουλάπα, μπορεί να τον δεις πχ χριστούγεννα να κυκλοφορεί ντυμένος καπτεν αμέρικα. Γενικά τον αφήνω να κάνει τις επιλογές του, ακόμα και αν δεν μου αρέσει αυτό που έχει διαλέξει μου αρκεί που αυτός νιώθει καλά μέσα σε αυτά τα ρούχα. Το μόνο που δεν διαπραγματεύομαι είναι πχ να βγει τον χειμώνα χωρίς μπουφάν επειδή δεν του αρέσει να το φοράει (του δίνω την επιλογή να διαλέξει οποιο μπουφάν θέλει). Όπως πχ τώρα το καλοκαίρι δεν θα βγει από το σπίτι χωρίς καπέλο. Γενικά δεν δίνω περιθώριο επιλογής σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια και την υγεία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τώρα θα κάνω μια παρέκβασ από το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό αλλού και δεν είναι τόσο σοβαρό για να ανοίξω άλλο. Επειδή γράψατε πριν για το πώς διαλέγετε τα ρούχα των παιδιών να είναι φροντισμένα κλπ το θυμήθηκα. Γενικά ξέρω ότι είναι καλή ιδέα να δίνουμε στα παιδιά την επιλογή να διαλέγουν τα ρούχα τους μόνα τους. Ή έστω να δίνουμε δυο επιλογές για να αποφασίσουν. Εσείς το κάνετε; Εγώ θεωρητικά είμαι υπέρ αλλά γενικά έχω θέμα με το ντύσιμο, μου αρέσουν οι ωραίοι συνδυασμοί σε χρώματα ή στιλ και προφανώς θέλω το παιδί μου να βγαινιε έξω περιποιημένο όταν πάμε κάπου καλά. Καθημερινά μπορεί να βγει και λίγο βρώμικό ή να κυλιστεί κάπου και να γίνει χάλια, δεν με νοίάζει. Αλλά πάντα φροντίζω τα ρούχα του να είναι ταιριαστά κ να ταιριάζουν κ τα καλτσάκια. Αυτα όμως δεν συμαβδίζουν με την ελεύθερη επιλογή....

 

Σε τόσο μικρή ηλικία που είναι ο δικός σου δεν το έκανα... Αρκετά αργότερα και εφόσον ήθελε και το παιδί. Δηλαδή δεν το έβαζα οπωσδήποτε να επιλέγει συνέχεια. Δεν πιστεύω ότι έχει νόημα η ελεύθερη επιλογή  σε τόσο μικρές ηλικίες. Συνήθως όμως τα δικά μου διάλεγαν "κατηγορία ρούχου". Δηλαδή φούστα, φόρεμα, παντελόνι, κτλ 

 

Make up καλά κάνετε και δεν φοράτε. Ούτε εγώ φοράω συνέχεια, παρά μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις. Άλλωστε το να περιποιείσαι τον εαυτό σου δεν σημαίνει να παστώνεσαι σε αχρείαστο μακιγιάζ. Μερικές βάφονται λες και πάνε σε αποκριάτικο πάρτυ και νομίζουν ότι αυτό λέγεται "περιποίηση".

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αρχικα να σου ζησει και το δευτερο :) Στους 3 μηνες περιπου που πηγα στη γυναικολογο μου ειπε να μην βιαζομαι, οποτε θα σου πω το ιδιο.

 

Να 'σαι καλά :). Βιάζομαι να σταματήσω να μοιάζω έγκυος...αλλά δε το βλέπω σύντομα.  Εγώ βαφόμουν από το γυμνάσιο και καθημερινά μάλιστα. Μεγαλώνοντας το χαλάρωσα και τελικά όταν άρχισα να δουλεύω με ανθρώπους στην απεξάρτηση, συνειδητοποίησα τη ματαιότητα και σταμάτησα να βάφομαι κάθε μέρα, για να βγώ από το σπίτι. Οταν έχεις γύρω σου ανθρώπους που έχουν χάσει τα δόντια τους και μοιάζουν 20 χρόνια μεγαλύτεροι από την ηλικία τους, είναι κάπως αστείο να νιώθεις "απεριποίητη" επειδή δεν έβαλες μάσκαρα :roll:.

 

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@kine δεν ήξερα ότι έκανες δευτερο! να σου ζησει!!!

 

Ευχαριστώ, να είσαι καλά.

 

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καισαρική έκανες η φυσιολογικά γεννησες? Εγώ καισαρική κ νομίζω ότι φεύγει πιο αργά η κοιλιά..

 

Ευχαριστώ, κι εσύ να το χαίρεσαι :).  Φυσιολογικά γέννησα και στις 2. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες με την καισαρική. Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο από φίλες μου που έχουν κάνει καισαρική αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με το κάθε σώμα χωριστά. Εγώ ας πούμε, που είμαι 50 κιλά, περιμένω να είμαι με επίπεδη κοιλιά για να ικανοποιηθώ. Με γυναίκα με παραπανίσια κιλά, έχει άλλη εικόνα για το σώμα της και άλλες προσδοκίες. Από την ζυγαριά πάντως, δεν περιμένω πολλά γιατί είμαι ήδη στα κιλά μου, χωρίς να έχει φύγει όλη η κοιλιά. Ή θα χάσω κι άλλα κιλά, ή αυτό που βλέπω είναι χαλάρωση και όχι περιττό βάρος. Δεν ξέρω.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

Άλλωστε το να περιποιείσαι τον εαυτό σου δεν σημαίνει να παστώνεσαι σε αχρείαστο μακιγιάζ. Μερικές βάφονται λες και πάνε σε αποκριάτικο πάρτυ και νομίζουν ότι αυτό λέγεται "περιποίηση".

Συμφωνώ στο 100%!!!παρόλο που είμαι γυναίκα που βάφομαι (όχι έντονα,) στην δουλειά και στην βόλτα.

Αυτό με την έντονο βάψιμο το έχω προσέξει και εγώ και κυρίως στις πιο νεαρές ηλικίες (δυστυχώς).

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Make up καλά κάνετε και δεν φοράτε. Ούτε εγώ φοράω συνέχεια, παρά μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις. Άλλωστε το να περιποιείσαι τον εαυτό σου δεν σημαίνει να παστώνεσαι σε αχρείαστο μακιγιάζ. Μερικές βάφονται λες και πάνε σε αποκριάτικο πάρτυ και νομίζουν ότι αυτό λέγεται "περιποίηση".

Κι εμενα η εικονα ενος κλοουν και μιας γυναικας με εντονο βαψιμο δεν μου κανει καμια διαφορα. Προτιμω την φυσικη ομορφια του καθενος, οτιδηποτε αλλο μου φαινεται αφυσικο. Παρ'ολα αυτα μπορω να καταλαβω μια μαμα με βρεφος που βαφεται μεσα στο σπιτι απλα για να νιωσει καλυτερα. Δεν την συμμεριζομαι αλλα την κατανοω. Οπως μπορω να καταλαβω και καποιες/καποιους που βαφονται απο καλλιτεχνικη αποψη ή απο ιδεολογια.

 

Just now, kine είπε:

Φυσιολογικά γέννησα και στις 2.

Στο σπιτι και το δευτερο; Η "μεγαλη" σου απεκτησε αδερφο ή αδερφη; :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Συμφωνώ στο 100%!!!παρόλο που είμαι γυναίκα που βάφομαι (όχι έντονα,) στην δουλειά και στην βόλτα.

Αυτό με την έντονο βάψιμο το έχω προσέξει και εγώ και κυρίως στις πιο νεαρές ηλικίες (δυστυχώς).

 

 

Ναι όντως...

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Κι εμενα η εικονα ενος κλοουν και μιας γυναικας με εντονο βαψιμο δεν μου κανει καμια διαφορα. Προτιμω την φυσικη ομορφια του καθενος, οτιδηποτε αλλο μου φαινεται αφυσικο. Παρ'ολα αυτα μπορω να καταλαβω μια μαμα με βρεφος που βαφεται μεσα στο σπιτι απλα για να νιωσει καλυτερα. Δεν την συμμεριζομαι αλλα την κατανοω. Οπως μπορω να καταλαβω και καποιες/καποιους που βαφονται απο καλλιτεχνικη αποψη ή απο ιδεολογια.

 

 

Και εγώ βαφόμουν στο σπίτι (ελαφρώς). Αλλά το καθημερινό make up χωρίς να υπάρχει λόγος (ειδικά σε νεαρές ηλικίες), πιστεύω ότι απλώς κάνει κακό στο δέρμα και δεν είναι απαραίτητο ώστε να νιώσει κάποια καλύτερα (εντός και εκτός σπιτιού).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! 

 

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα πολλα πολλα κιλα (25)!!! Εχασα τα 15 μεσα στο πρωτο εξαμηνο...βοηθησε και ο θηλασμος πολυ...Το σωμα μου επανηλθε ειδικα οταν ξεκινησα και γυμναστικη...Στο δευτερο παιδι ειχα 7 κιλα απο την πρωτη εγκυμοσυνη, πηρα μια 12αρια...Ειδα ομως πολυ μεγαλυτερη αλλαγη στο σωμα μου και στην κοιλια η οποια εχει μια εξτρα εξτρα χαραλωση (δεν κανω βεβαια και κανενα κοιλιακο να το βοηθησω η ερμη)...Ραγαδες εκανα αρκετες αλλα δεν με ενοχλουν...

 

Τα κιλα μου ακομη δεν τα εχω χασει...καπου χανω, καπου μετα παιρνω...Αλλα δεν εχω την υπομονη ουτε επιμονη να κανω διατροφη/διαιτα...Οταν μου βγει και θα μπορω να "δεσμευτω" με τον εαυτο μου, θα παω σε εναν διαιτολογο να μου βγαλει μια διατροφη που θα συμβαδιζει με την οικογενεια...Απο φαγητο δεν τρωω πολυ..Ουτε τηγανιτα τρωμε και λιπη πολλα σαν οικογενεια....αλλα τσακιζω τα γλυκα...εκει ειναι το προβλημα μου...sugar junkie! Το σωμα μου βεβαια απο την πολυ γυμναστικη σαν παιδι και νεαρα κοπελα (βολευ, ενοργανη για χρονια) εχει κρατησει την σφρυγιλοτητα του και "θυμαται" ευκολα! Οποτε με μια ηπια γυμναστικη και λιγο αποτοξινωση που και που γινονται θαυματα!

 

Δεν ειμαι απο αυτες που βαφονται καθημερινα ή σε καθε βολτα, οχι ομως λογω παιδιων και κουρασης...Απλα με ενδιαφερει ενα καθαρο και ενυδατωμενο προσωπο! Ουτε και σαν single βαφομουνα...μου αρεσει η φυσικη ομορφια και ισως ενα συν ηταν οτι δεν ειχα ποτε σπυρακια κτλ...Θα βαφτω ομως σπιτι και θα γινω κοκετα για τον αντρα μου που και που...ετσι για το γουστο μου...Τα μαλλια μου εχω κοψει απο πολυ μακρια σε καρε...και αυτο ηταν λογω της κουρασης...Δεν μπορω να αφιερωσω χρονο πλεον στο μαλλι! Με κουραζει και βαριεμαι...Εχουν αρχισει και ασπριζουν επισης...δεν τα εχω βαψει ποτε και αρνουμαι πεισματικα να τα βαψω ! 

 

περα απο ολα αυτα, στην ψυχολογια μου επαιξε τεραστιο ρολο ο αντρας μου που μου κανει κοπλιμεντα καθε μερα, με φωναζει ομορφουλα του, μου λεει οτι ειμαι η πιο ωραια γυναικα στον κοσμο (χαχα ας γελασω) κτλ...και βλεπω στα ματια του οτι με θελει οπως πριν και δεν "βλεπει" την χαλαρη κοιλια και τις ραγαδες...  <3

 

Ο μονος λογος που θελω να χασω κιλα ειναι γιατι εχω πολυ ωραια ρουχα που δεν μπορω να φορεσω :( και για την υγεια μου φυσικα! θελω σε 10 χρονια πρωτα ο θεος, οταν τα παιδια μου τρεχουν να μπορω να ακολουθω...Μην ειμαι μπουχεσα απο τα κιλα μου και την αγυμνασια...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Και εγώ βαφόμουν στο σπίτι (ελαφρώς). Αλλά το καθημερινό make up χωρίς να υπάρχει λόγος (ειδικά σε νεαρές ηλικίες), πιστεύω ότι απλώς κάνει κακό στο δέρμα και δεν είναι απαραίτητο ώστε να νιώσει κάποια καλύτερα (εντός και εκτός σπιτιού).

 

Το πόσο βάφεται κανείς, έχει να κάνει καθαρά με το πόσο συμφιλιωμένος είναι με την εικόνα του. Οταν ήμουν έφηβη θεωρούσα ότι το να βάζω μολύβι, βελτιώνει την εικόνα μου και σίγουρα δεν ένιωθα ωραία, σε οποιαδήποτε κατάσταση. η εικόνα μου έπρεπε να είναι συγκεκριμένη για να αισθάνομαι καλά ή αν θες περισσότερο "ασφαλής". 

 

Εδώ και χρόνια προσπαθώ να έρχομαι αντιμέτωπη με τις ανασφάλειες μου και να με κατανοώ, πριν πράξω για εμένα ή τους άλλους. Σε αυτή την προσπάθεια, βρήκα και την ηρεμία μου με τον εαυτό μου και την εικόνα μου, με ή χωρίς makeup. 

 

Αλλά το να περιποιηθώ τον εαυτό  μου είναι διαφορετικό. Μπορεί να είναι βάψιμο, μπορεί να είναι χτένισμα, μπορεί να είναι το μπάνιο, μπορεί να είναι μασάζ όταν ειμαι πιασμένη, μπορεί να είναι λίγες διατάσεις μετά τον ύπνο ή τον θηλασμό μπορεί να είναι να φτιάξω ένα ωραίο γεύμα ή κάποιο γλύκισμα..κ.α. Αυτό που εγώ παρατηρώ είναι πως οι άνθρωποι συνήθως φροντίζουν τον εαυτό τους-την εικόνα τους κυρίως- για κάποιον άλλο ή για την γενικότερη αίσθηση του "πώς φαίνομαι". Οταν όμως αποκτάς υπερβολικές υποχρεώσεις, όπως είναι το να μεγαλώνεις παιδιά, πολλοί άνθρωποι αφήνονται κι αυτό συμβαίνει γιατί κατά βάθος, οι λόγοι της περιποίησης δεν ήταν ποτέ η φροντίδα του εαυτού, αλλά ήταν το να αρέσουμε σε κάποιον/ους άλλους. Κι αυτοί οι άλλοι δεν έχουν πια σημασία ή δεν μας δίνουν σημασία ή δεν έχουμε χρόνο να τους σκεφτούμε.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που θα παραιτηθούν κι από το μπάνιο κι από τα καθαρά ρούχα και από τη φροντίδα του σπιτιού τους... Αυτό δεν μπορώ να το δικαιολογήσω ως έλλειψη χρόνου, αλλά μονάχα ως αδιαφορία. Αδιαφορία για τον εαυτό μου. Φροντίζω πχ. τα ρούχα των παιδιών μου και δεν θα τα άφηνα ποτέ αχτένιστα και λερωμένα να πάνε στο σχολείο, αλλά εγώ κάθομαι ξεμαλλιασμένη και με λεκιασμένα ρούχα και κάνω περιήγηση στα φόρα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Αλλά το να περιποιηθώ τον εαυτό  μου είναι διαφορετικό. Μπορεί να είναι βάψιμο, μπορεί να είναι χτένισμα, μπορεί να είναι το μπάνιο, μπορεί να είναι μασάζ όταν ειμαι πιασμένη, μπορεί να είναι λίγες διατάσεις μετά τον ύπνο ή τον θηλασμό μπορεί να είναι να φτιάξω ένα ωραίο γεύμα ή κάποιο γλύκισμα..κ.α. Αυτό που εγώ παρατηρώ είναι πως οι άνθρωποι συνήθως φροντίζουν τον εαυτό τους-την εικόνα τους κυρίως- για κάποιον άλλο ή για την γενικότερη αίσθηση του "πώς φαίνομαι". Οταν όμως αποκτάς υπερβολικές υποχρεώσεις, όπως είναι το να μεγαλώνεις παιδιά, πολλοί άνθρωποι αφήνονται κι αυτό συμβαίνει γιατί κατά βάθος, οι λόγοι της περιποίησης δεν ήταν ποτέ η φροντίδα του εαυτού, αλλά ήταν το να αρέσουμε σε κάποιον/ους άλλους. Κι αυτοί οι άλλοι δεν έχουν πια σημασία ή δεν μας δίνουν σημασία ή δεν έχουμε χρόνο να τους σκεφτούμε.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που θα παραιτηθούν κι από το μπάνιο κι από τα καθαρά ρούχα και από τη φροντίδα του σπιτιού τους... Αυτό δεν μπορώ να το δικαιολογήσω ως έλλειψη χρόνου, αλλά μονάχα ως αδιαφορία. Αδιαφορία για τον εαυτό μου. Φροντίζω πχ. τα ρούχα των παιδιών μου και δεν θα τα άφηνα ποτέ αχτένιστα και λερωμένα να πάνε στο σχολείο, αλλά εγώ κάθομαι ξεμαλλιασμένη και με λεκιασμένα ρούχα και κάνω περιήγηση στα φόρα? :roll:

 

Συμφωνώ σε όλα αυτά. Αν φροντίζεις τον εαυτό σου ή την εικόνα σου μόνο για τα μάτια των άλλων, όταν οι άλλοι δεν σε βλέπουν, κάπου παραιτείσαι...

Just now, Fenia27 είπε:

δεν τα εχω βαψει ποτε και αρνουμαι πεισματικα να τα βαψω ! 

 

 

Γιατί;

Όχι ότι είναι απαραίτητο έτσι; απλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι αρνείσαι πεισματικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

Γιατί;

Όχι ότι είναι απαραίτητο έτσι; απλά μου κάνει εντύπωση που λες ότι αρνείσαι πεισματικά.

 

Πιο πολυ χιουμοριστικα το γραφω...

 

Δεν εχω βαψει ποτε τα μαλλια μου...ειναι μαυρα, μου αρεσουν και παντα μου αρεσαν! Τωρα που εχουν αρχισει να βγαινουν οι ασπρες τριχουλες, που φαινονται πια ξεκαθαρα οτι υπαρχουν...Εχω ερθει σε ενα "διλημμα"...Απο την μια, σκεφτομαι...Βρε να μην τα βαψω ενα αλλο χρωμα? Ετσι ρε παιδι μου, να με δω με μια αλλαγη? ενα ωραιο ψυχρο γκρι-ξανθο που ειναι και τις μοδος? Απο την αλλη, δεν εχω καμια μα καμια απολυτως συνεπεια με το κομμωτηριο, και ουτε ειμαι διατεθημενη να αφιερωσω οοοοοολον αυτον τον χρονο για να φτασει το μαλλι μου σε ενα ωραιο και decent χρωμα γκρι-ξανθο...Ασε καλυτερα λεω απο μεσα μου...που να τρεχω τωρα... 

 

Οποτε ουσιαστικα, στο μυαλο μου μεσα, θελω και δεν θελω, με ενοχλει και δεν με ενοχλει...ε τριχες ειναι...κατι θα γινει και με αυτες...Μην μου πεσουν μονο..αν υπαρχουν καλα ημαστε! :PPP

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Πιο πολυ χιουμοριστικα το γραφω...

 

Δεν εχω βαψει ποτε τα μαλλια μου...ειναι μαυρα, μου αρεσουν και παντα μου αρεσαν! Τωρα που εχουν αρχισει να βγαινουν οι ασπρες τριχουλες, που φαινονται πια ξεκαθαρα οτι υπαρχουν...Εχω ερθει σε ενα "διλημμα"...Απο την μια, σκεφτομαι...Βρε να μην τα βαψω ενα αλλο χρωμα? Ετσι ρε παιδι μου, να με δω με μια αλλαγη? ενα ωραιο ψυχρο γκρι-ξανθο που ειναι και τις μοδος? Απο την αλλη, δεν εχω καμια μα καμια απολυτως συνεπεια με το κομμωτηριο, και ουτε ειμαι διατεθημενη να αφιερωσω οοοοοολον αυτον τον χρονο για να φτασει το μαλλι μου σε ενα ωραιο και decent χρωμα γκρι-ξανθο...Ασε καλυτερα λεω απο μεσα μου...που να τρεχω τωρα... 

 

Οποτε ουσιαστικα, στο μυαλο μου μεσα, θελω και δεν θελω, με ενοχλει και δεν με ενοχλει...ε τριχες ειναι...κατι θα γινει και με αυτες...Μην μου πεσουν μονο..αν υπαρχουν καλα ημαστε! :PPP

 

Από μαύρο σε γκρι-ξανθό;;; Με τίποτα! :-D 

 

Μόνο αν τα έκανες κάτι κοντά στο φυσικό σου χρώμα. Γιατί αλλιώς όντως θα πρέπει να τρέχεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Από μαύρο σε γκρι-ξανθό;;; Με τίποτα! :-D 

 

Μόνο αν τα έκανες κάτι κοντά στο φυσικό σου χρώμα. Γιατί αλλιώς όντως θα πρέπει να τρέχεις συνέχεια.

 

Αυτο που μου εχει πει η κοπελα που μου φτιαχνει τα μαλλια, και γενικα το διαβασα και εγω, ειναι οτι οταν το φυσικο σου ειναι ψυχρο χρωμα τοτε σου πανε τα ψυχρα χρωματα ακομη και τα πολυ ανοιχτα...θεμα συνηθειας ειναι πιο πολυ...

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να τα αφησω να δω πως ασπριζουν, με τι ρυθμο κτλ...ετσι ωστε να μπορεσω να παρεμβω καπου εκει και να εχω ενα ωραιο χρωμα γκριζου ξανθου που νομιζω οτι θα μου παει...και ισως γλυτωσω τα ντεκαπαζ κτλ...δεν ξερω αν γινεται ειμαι και ασχετιξ...

 

Δεν θελω να τα βαψω μαυρα ή καστανα....Εκτος να δεν μου αρεσω αλλο πια με τα διασπαρτα ασπρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να τα αφησω να δω πως ασπριζουν, με τι ρυθμο κτλ...

Κι εγω ετσι το σκεφτομαι. Δεν τα εχω βαψει ποτε, ουτε και θελω, μου αρεσει να βλεπω γυναικες με τα φυσικα τους γκριζα μαλλια. Μετα τον δευτερο τοκετο μου αρχισα να βλεπω αρκετες γκριζες. Απο πριν ειχα μερικες αλλα μολις γεννησα ξαφνικα πολλαπλασιαστηκαν και ειμαι μολις 28! Οποτε αρχισα να σκεφτομαι οτι θα προτιμουσα να μην ειμαι με φουλ γκριζα στα 35 μου αλλα να το τρεναρω καπως με φυσικο τροπο...Διαβασα για πλυσεις με καφε (εχω ανοιχτα καστανα) που βοηθουν να διατηρηθει το χρωμα ή πλυσεις με νερο δεντρολιβανου, που επισης καθυστερει το γκριζαρισμα. Αν γνωριζετε καποιον αλλον φυσικο τροπο θα με βοηθουσατε :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Πιο πολυ χιουμοριστικα το γραφω...

 

Δεν εχω βαψει ποτε τα μαλλια μου...ειναι μαυρα, μου αρεσουν και παντα μου αρεσαν! Τωρα που εχουν αρχισει να βγαινουν οι ασπρες τριχουλες, που φαινονται πια ξεκαθαρα οτι υπαρχουν...Εχω ερθει σε ενα "διλημμα"...Απο την μια, σκεφτομαι...Βρε να μην τα βαψω ενα αλλο χρωμα? Ετσι ρε παιδι μου, να με δω με μια αλλαγη? ενα ωραιο ψυχρο γκρι-ξανθο που ειναι και τις μοδος? Απο την αλλη, δεν εχω καμια μα καμια απολυτως συνεπεια με το κομμωτηριο, και ουτε ειμαι διατεθημενη να αφιερωσω οοοοοολον αυτον τον χρονο για να φτασει το μαλλι μου σε ενα ωραιο και decent χρωμα γκρι-ξανθο...Ασε καλυτερα λεω απο μεσα μου...που να τρεχω τωρα... 

 

Οποτε ουσιαστικα, στο μυαλο μου μεσα, θελω και δεν θελω, με ενοχλει και δεν με ενοχλει...ε τριχες ειναι...κατι θα γινει και με αυτες...Μην μου πεσουν μονο..αν υπαρχουν καλα ημαστε! :PPP

Ως ανασφαλής έφηβη (γύρω στα 17 πρέπει να ήμουν) ξεκίνησα να βάφω τα μαλλιά μου. Πέρασα από όλη την χρωματική παλέτα, εκτός από μαύρα. Κάπου εκεί στα 24 που πέρασαν εντελώς τα κατάλοιπα της εφηβείας, αποφάσισα να σταματήσω να τα βάφω. Πήρε κάνα 2 χρόνια μέχρι να φύγουν τελείως τα βαμμένα. Τώρα έχω τον ίδιο "φόβο" με εσένα!! Δεν θέλω να τα ξανά βάψω! Για πολλούς και διάφορους λόγους. Πρώτον είναι ταλαιπωρία για μένα το πήγαινε έλα σε κομμωτήρια τόσο συχνά, δεύτερον και κυριότερο έχω λεπτή τρίχα και ταλαιπωρειται πάρα πολύ από τις βαφές. Είδα την διαφορά μόνο όταν σταμάτησα να τα βάφω. Μαλακά μαλλιά σαν παιδιού! Ξέρω ότι αναγκαστικά θα το κάνω κάποια στιγμή όταν τα άσπρα θα γίνουν πολλά, αλλά προς το παρόν το τρεναρω (είμαι και τυχερή δεν έχω άσπρα). 

Αν ήμουν στην θέση σου πάντως καθαρά και μόνο από άποψη ευκολίας δεν θα άλλαζα ριζικά χρώμα, γιατί τότε θα έπρεπε να κάνω ρίζα συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

Αυτο που μου εχει πει η κοπελα που μου φτιαχνει τα μαλλια, και γενικα το διαβασα και εγω, ειναι οτι οταν το φυσικο σου ειναι ψυχρο χρωμα τοτε σου πανε τα ψυχρα χρωματα ακομη και τα πολυ ανοιχτα...θεμα συνηθειας ειναι πιο πολυ...

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να τα αφησω να δω πως ασπριζουν, με τι ρυθμο κτλ...ετσι ωστε να μπορεσω να παρεμβω καπου εκει και να εχω ενα ωραιο χρωμα γκριζου ξανθου που νομιζω οτι θα μου παει...και ισως γλυτωσω τα ντεκαπαζ κτλ...δεν ξερω αν γινεται ειμαι και ασχετιξ...

 

Δεν θελω να τα βαψω μαυρα ή καστανα....Εκτος να δεν μου αρεσω αλλο πια με τα διασπαρτα ασπρα...

 

Δεν αμφιβάλλω ότι θα σου πηγαίνει, αλλά θα χρειάζεται να πηγαίνεις συχνά στο κομμωτήριο για βαφή + είναι ταλαιπωρία για τα μαλλιά τόσο μεγάλη αλλαγή στο χρώμα. Εκεί που δεν τα βάφεις καθόλου, να τα βάφεις κάθε τρεις και λίγο, πάει πολύ.

Just now, Sentir...natureza είπε:

Κι εγω ετσι το σκεφτομαι. Δεν τα εχω βαψει ποτε, ουτε και θελω, μου αρεσει να βλεπω γυναικες με τα φυσικα τους γκριζα μαλλια. Μετα τον δευτερο τοκετο μου αρχισα να βλεπω αρκετες γκριζες. Απο πριν ειχα μερικες αλλα μολις γεννησα ξαφνικα πολλαπλασιαστηκαν και ειμαι μολις 28! Οποτε αρχισα να σκεφτομαι οτι θα προτιμουσα να μην ειμαι με φουλ γκριζα στα 35 μου αλλα να το τρεναρω καπως με φυσικο τροπο...Διαβασα για πλυσεις με καφε (εχω ανοιχτα καστανα) που βοηθουν να διατηρηθει το χρωμα ή πλυσεις με νερο δεντρολιβανου, που επισης καθυστερει το γκριζαρισμα. Αν γνωριζετε καποιον αλλον φυσικο τροπο θα με βοηθουσατε :wink:

 

Δυστυχώς έχει να κάνει με την κληρονομικότητα. 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αποκλείσεις ότι υπάρχει κάποιος παθολογικός παράγοντας, πχ κάποια έλλειψη βιταμίνης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ως ανασφαλής έφηβη (γύρω στα 17 πρέπει να ήμουν) ξεκίνησα να βάφω τα μαλλιά μου. Πέρασα από όλη την χρωματική παλέτα, εκτός από μαύρα. Κάπου εκεί στα 24 που πέρασαν εντελώς τα κατάλοιπα της εφηβείας, αποφάσισα να σταματήσω να τα βάφω. Πήρε κάνα 2 χρόνια μέχρι να φύγουν τελείως τα βαμμένα. Τώρα έχω τον ίδιο "φόβο" με εσένα!! Δεν θέλω να τα ξανά βάψω! Για πολλούς και διάφορους λόγους. Πρώτον είναι ταλαιπωρία για μένα το πήγαινε έλα σε κομμωτήρια τόσο συχνά, δεύτερον και κυριότερο έχω λεπτή τρίχα και ταλαιπωρειται πάρα πολύ από τις βαφές. Είδα την διαφορά μόνο όταν σταμάτησα να τα βάφω. Μαλακά μαλλιά σαν παιδιού! Ξέρω ότι αναγκαστικά θα το κάνω κάποια στιγμή όταν τα άσπρα θα γίνουν πολλά, αλλά προς το παρόν το τρεναρω (είμαι και τυχερή δεν έχω άσπρα). 

Αν ήμουν στην θέση σου πάντως καθαρά και μόνο από άποψη ευκολίας δεν θα άλλαζα ριζικά χρώμα, γιατί τότε θα έπρεπε να κάνω ρίζα συνέχεια :)

 

Μα για αυτο δεν το αλλαζω...σκεφτομαι να τα αφησω να γινουν γκριζα μεχρι εκει που δεν με ενοχλει και μετα να κανω καποιες ανταυγιες, ενα αμπαλαζ(ετσι λεγεται? )...Ενταξει δεν τρελενομαι τοσο που γκριζαρουν...και ειμαι περιεργη να δω αν θα μου αρεσουν..πως θα ειναι τα φυσικα γκρι μαλλια μου? ε και μετα να το κανω ενα σενιαρισμα...

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Κι εγω ετσι το σκεφτομαι. Δεν τα εχω βαψει ποτε, ουτε και θελω, μου αρεσει να βλεπω γυναικες με τα φυσικα τους γκριζα μαλλια. Μετα τον δευτερο τοκετο μου αρχισα να βλεπω αρκετες γκριζες. Απο πριν ειχα μερικες αλλα μολις γεννησα ξαφνικα πολλαπλασιαστηκαν και ειμαι μολις 28! Οποτε αρχισα να σκεφτομαι οτι θα προτιμουσα να μην ειμαι με φουλ γκριζα στα 35 μου αλλα να το τρεναρω καπως με φυσικο τροπο...Διαβασα για πλυσεις με καφε (εχω ανοιχτα καστανα) που βοηθουν να διατηρηθει το χρωμα ή πλυσεις με νερο δεντρολιβανου, που επισης καθυστερει το γκριζαρισμα. Αν γνωριζετε καποιον αλλον φυσικο τροπο θα με βοηθουσατε :wink:

 

και μενα μου αρεσουν τα γκριζα και λευκα μαλλια που βλεπω σε κυριες...Δεν βλεπω ομως συχνα σε νεες! αν και εχω πετυχει και νεες κοπελες που ειχαν αφησει τα μαλλια τους γκρι...δεν ξερω αν η χενα πιανεται για φυσικος τροπος...

 

Just now, erin0000 είπε:

 

Δεν αμφιβάλλω ότι θα σου πηγαίνει, αλλά θα χρειάζεται να πηγαίνεις συχνά στο κομμωτήριο για βαφή + είναι ταλαιπωρία για τα μαλλιά τόσο μεγάλη αλλαγή στο χρώμα. Εκεί που δεν τα βάφεις καθόλου, να τα βάφεις κάθε τρεις και λίγο, πάει πολύ.

ναι το ξερω...για αυτο αφηνω την φυση να κανει την δουλεια της! και βλεπουμε...Φυσικο ντεκαπαζ..μπορει να παρει μερικα χρονακια αλλα θα γινει χαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 27 και έχω διάσπαρτες άσπρες τρίχες απ τα εικοσι ενώ οι δικοί μου απέκτησαν σε μεγαλύτερη ηλικία! 

  Καταλαβαίνω απόλυτα την ταλαιπωρία των κομμωτηριων για αυτό τα βαφω στο σπίτι, δυο φορές το χρόνο περίπου στους τόνους του φυσικού μου χρώματος, κάστανο. 

 

Αλήθεια βρίσκεται χρόνο για κομμωτηριο? Κουρευτηκα πριν ένα μήνα και συνειδητοποίησα πως είχα να τα κόψω πάνω από εξάμηνο!

 

Θα συμφωνησω κι εγώ πως το έντονο μακιγιάζ αντί να τονίζει τα χαρακτηριστικά τα παραμορφώνει. Και δεν είναι λίγα τα λάθη που γίνονται στην προσπάθεια να γίνουμε πιο ομορφες, πχ έντονα κραγιονς, χειμωνιάτικες σκιές στο καλοκαιρι, πιο σκούρο μεικ απ απ το χρώμα της επιδερμιδας κτλ. 

 

@Έσπερος απ την στιγμή που αρχισαμε να συνενοοουμασταν καλύτερα έδινα την επιλογή στο μικρό των ρούχων του διαλέγοντας δύο σετ που ήταν ταιριαστά. Όμως στις πιο επίσημες εξόδους (γάμους, εκκλησία κτλ) του βάζω συγκεκριμένα κομματια χωρίς να ρωταω. 

  

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2019 at 3:09 AM, Nefeli2014 said:

Καλήμερα σας με νέο θέμα... 

Θέλετε εδώ να γράψετε τις εμπειρίες σας ως προς τις αλλαγές στο σώμα σας μετά από τις εγκυμοσύνες σας, αν αφήσατε τον εαυτό σας και τον παραμελησατε κι αν κάνατε κάτι και το αλλάξατε και πως.. 

Εγώ μετά από δύο εγκυμοσύνες μέσα σε 4 χρόνια ειμαι συν 15 κιλά.. Στην πρώτη τα έχασα σχετικά γρήγορα πριν χρονισει το μωρό. Και επανήλθα σχετικά γρήγορα. Και ένιωσα και καλύτερα.. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη παρόλο που δεν έχει χρονισει βλέπω μια στασιμότητα στα κιλά ενώ δεν τρώω τόσο πολύ, τρώω δηλαδή αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί αυτή τη στασιμότητα και επίσης παρατηρώ πως η κοιλιά μου έχει αλλάξει ριζικά, (καισαρική και τα δύο) ενώ στη πρώτη είχε στρώσει στη δεύτερη σκούρα τα πράγματα. Φουσκωνω πιο εύκολα, βαρυστομαχιαζω πιο εύκολα αλλά δε χάνω πιο εύκολα. Δεν ξέρω γιατί έχω αλλάξει τόσο. Χρονο για γυμναστική που κάποτε έκανα δεν έχω και μεταξύ μας δεν έχω και όρεξη γιατί δε θέλω να χάνω χρόνο από τα μωρά μου και δουλεύω επίσης, είχα ξεκινήσει μια σωστή διατροφή αλλά την χάλασα. Μάλλον μου λείπει η απόφαση. Κυτταρίτιδα δεν ξέρω είναι στο σκαρί μου ευτυχως ότι μαζεύτηκε εκείνους τους 9 μήνες εξαφανίστηκε, πίνω πολλά νερά αλλά είναι και η πάστα μου τέτοια να μην κάνω κυτταρίτιδα.

Φετος πρώτη φορά στη ζωή μου θα φορέσω ολόσωμο μαγιό καθώς δεν αισθάνομαι άνετα. 

Αν θέλετε καταγράψτε τις εμπειρίες σας, δώστε και λίγο θάρρος, Καμμια καλή συμβουλή. Εγώ σκέφτομαι πολλές φορές πως μπορεί η ίδια να μην είμαι εμφανισιακά αλλά είμαι καλύτερη μέσα μου σαν ανθρωπος. Και προσπαθω να θυμάμαι ότι έβγαλα δύο ανθρώπους από μέσα μου και πέρασα 18 μήνες θεαματικών αλλαγών σε όλα μου. 

Αυτό όμως δε θέλω να μείνει ως δικαιολογία αλλά να προσπαθησω να επανέλθω. Αν επανέρχεται ποτέ το σώμα. Έχω μια ελπίδα πως μπορεί να γίνει και καλύτερο. Έτσι.. Σαν ιδέα.. 

Είμαι όλη αυτιά :) και ματιά :)

 

Δεν ξέρω τι σου απάντησαν τα κορίτσια, εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά από την αντίθετη πλευρά. Ενώ δηλαδή έτρωγα και τρώω κανονικά δεν παίρνω με τίποτε κιλά, ψάχτηκα και για θυροειδή κλπ κλπ όλα είναι μια χαρά. Από την μία είναι καλό γιατί δεν έχω αλλάξει νούμερο στα ρούχα εδώ και κάτι δεκαετίες αλλά θα ήθελα να πάρω κανα δύο κιλάκια γιατί είμαι αρκετά αδύνατη.

Το point είναι όμως να είμαστε καλά με το σώμα μας, όσα κιλά και να είμαστε. Και κυρίως να προσπαθούμε να μην ξεφύγουμε ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αλήθεια βρίσκεται χρόνο για κομμωτηριο? Κουρευτηκα πριν ένα μήνα και συνειδητοποίησα πως είχα να τα κόψω πάνω από εξάμηνο!

 

 

Εγώ έχω βρει ένα κομμωτήριο που δεν σου πιάνουν την κουβέντα οι κομμώτριες  και έχω βρει την υγειά μου. Μειώθηκε πάρα πολύ ο χρόνος που αφιερώνω στο κομμωτήριο, γιατί τηρούν τα ραντεβού, δεν υπάρχει αναμονή, κάνουν τη δουλειά τους γρήγορα και δεν σου πιάνουν την κουβέντα ή την ανάκριση και δεν προωθούν προϊόντα... Είναι απίστευτο το πόσο χρόνο γλυτώνεις αν ο άλλος κάνει σωστά τη δουλειά του και δεν σου αρχίζει το μπλα μπλα...

 

Just now, elenip είπε:

 

Δεν ξέρω τι σου απάντησαν τα κορίτσια, εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά από την αντίθετη πλευρά. Ενώ δηλαδή έτρωγα και τρώω κανονικά δεν παίρνω με τίποτε κιλά, ψάχτηκα και για θυροειδή κλπ κλπ όλα είναι μια χαρά. Από την μία είναι καλό γιατί δεν έχω αλλάξει νούμερο στα ρούχα εδώ και κάτι δεκαετίες αλλά θα ήθελα να πάρω κανα δύο κιλάκια γιατί είμαι αρκετά αδύνατη.

Το point είναι όμως να είμαστε καλά με το σώμα μας, όσα κιλά και να είμαστε. Και κυρίως να προσπαθούμε να μην ξεφύγουμε ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω.

 

 

Αν είμαστε υγιείς, τότε συμφωνώ πρέπει να νιώθουμε καλά με το σώμα μας και να μην καταφεύγουμε σε αμφίβολες δίαιτες ή σε κόλπα για να αυξομειώνουμε το βάρος μας.

Εφόσον και εσύ δεν έχεις κάποιο θέμα υγείας, να μην ασχολείσαι για το αν θα πάρεις 2 κιλά παραπάνω. Δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Eμένα μετά τα δύο ξεκίνησε σιγά σιγά να έχει άποψη, να μου λέει όχι απαραίτητα τι δεν θέλει να φορέσει, αλλά σίγουρα τι θέλει να φορέσει.

Εγώ τον άφηνα και τον αφήνω να επιλέγει αυτά που θέλει που θέλει να φορέσει μονος, ή όταν του πάω να φορέσει κάτι και δεν του αρέσει δεν επιμένω. ειδικά με τις στολές που ψωνίζουμε τις απόκριες έχει πλάκα γιατί δεν φεύγουν ποτέ από την ντουλάπα, μπορεί να τον δεις πχ χριστούγεννα να κυκλοφορεί ντυμένος καπτεν αμέρικα. Γενικά τον αφήνω να κάνει τις επιλογές του, ακόμα και αν δεν μου αρέσει αυτό που έχει διαλέξει μου αρκεί που αυτός νιώθει καλά μέσα σε αυτά τα ρούχα. Το μόνο που δεν διαπραγματεύομαι είναι πχ να βγει τον χειμώνα χωρίς μπουφάν επειδή δεν του αρέσει να το φοράει (του δίνω την επιλογή να διαλέξει οποιο μπουφάν θέλει). Όπως πχ τώρα το καλοκαίρι δεν θα βγει από το σπίτι χωρίς καπέλο. Γενικά δεν δίνω περιθώριο επιλογής σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια και την υγεία του.

Καπως ετσι κ εμεις, επισης στο σχολειο φοραει αθλητικα κ φορμες, αντε κανενα κολαν με μπλουζοφορεμα

Εμεις εχουμε παει πολλες φορες σουπερ μαρκετ κ να φοραει ροζ τουλινο φορεμα με νυχτεριδες:roll::-P(απο χαλοουιν), κ με στεμμα στα μαλλια:roll:

Εκει που εμεινα ηταν οταν ο μικρος πριν κλεισει τα δυο μου ζητησε αλλα γτ δ του αρεζαν αυτα που επελεξα, επισης αν δει κτ που του αρεσει οταν μαζευω τα απλωμενα το βαζει επιτοπου:P

Παντα αφηνω στον μπαμπα τι ρουχα να τους βαλει, γτ αλλιως περισσοτερο εμιστευομαι το γουστο των παιδιων:razz:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πολλές φορές περιττά κιλάκια που επηρέαζαν τα ρούχα που σε άλλες φααεις τα έχανα  κ γενικά την τελευταία 15ετια ή θα έχω ρούχα αφορετα γιατι πάχυνε πριν προλαβω να τα βαλω κάμποσες φορες, ή ρούχα αφόρετα γιατί αδυνάτισα αφου τα πηρα. μετά τον γάμο μου (οπου ηδη ημουν με παραπανισια εγκαταλειφθηκα γιατι περιμενα οτι θα μεινω εγκυος οποτε δεν υπηρχε λογος να προσεχω/καταπιεζομαι. τελικα εμεινα οταν ειχα αρχισει να γυμνάζομαι κ να αδυνατίζω. τωρα είμαι λίγο σε παρόμοια φάση αλλά έχω πει ότι αν το καλοκαίρι δεν πετύχει η εξωσωματική θα φροντίσω να μην ξεφύγω. ίσως επίσης πάρω κ την απόφαση να ξοδέψω τις ώρες μου στο να κάνω ανταύγειες, αν κ είδα να ανοίγουν λιγο με τον ηλιο κ ισως το γλιτώσω!!!! 

 

Γενικα μεγαλώσαμε με την κακη νοοτροπια του τι θα πει ο κοσμος κ ετσι όταν νιώθω ωραία για το τι φοραω, έχω την ανάγκη να με δει κάποιος πέρα από τον άντρα μου. επίσης ακόμα κ βόλτα να πάμε στην Χώρα κ να να μην πετύχουμε εστω κ εναν γνωστο στον δρομο, νιωθω σαν να μην βγηκαμε. πολλά θεματακια πρεπει να δουλεψω! σ αυτό το πλαίσιο η ιδέα να βγει το παιδί μου έξω με αποκριάτικα, μου φαίνεται εφιαλτική. Εδω φοβαμαι μηπως δεν ταιριαζει το καλτσακι του!!!

Link to comment
Share on other sites

@Fenia27 αν κάνεις το λάθος να βάψεις το μαλλί σου στο φυσικό σου μόνο για να καλύψεις λευκά, ουσιαστικά θα μπεις σε ένα μπελά να ανανεώνεις ρίζα κάθε μήνα. Νομίζω ότι μετά σου φαίνονται χειρότερα από ότι πριν. Καλύτερα κάτι ελαφρύ και με μεγαλύτερη διάρκεια (πχ ελαφριές ανταύγειες).

 

Εγώ έχω αρκετά λευκά στους κροτάφους και λίγα διάσπαρτα εδώ και εκεί. Δε με ενοχλούν ιδιαίτερα, έκανα ανταύγειες κυρίως για αλλαγή από το σκούρο καστανό. Τώρα είμαι σε φάση που δεν ξέρω τι να κάνω, να συντηρήσω τις ψυχρές ξανθές ανταύγειες (σχεδόν λευκές) ή να το αφήσω στο φυσικό μου; Προς το παρόν λέω να αφήσω το καλοκαίρι να περάσει και βλέπουμε από Σεπτέμβρη.  

 

@erin0000 που είναι αυτό το κομμωτήριο να πάω! Έναν κομμωτή μόνο εμπιστεύομαι αλλά είναι Θεσσαλονίκη, πάω μια φορά το χρόνο για ανανέωση. Στην Αθήνα μου έχουν σπάσει τα νεύρα, είτε αργούν στα ραντεβού, είτε μιλάν ακατάπαυστα, είτε έχουν ύφος, είτε απλά είναι κακοί σε αυτό που κάνουν. Το τρίπτυχο ραντεβού στην ώρα μου, λίγα λόγια και καλό χέρι δε το έχω πετύχει.

 

@kotsifikos & @vicky86 πέρυσι ταξιδέψαμε αεροπορικώς, εγώ και η μικρή Wonder Woman. Περικάρπια, περικνημίδες, κορδέλα στο μέτωπο, ζώνη, το σπαθί και η ασπίδα στις βαλίτσες. Το καλύτερό της ήταν όταν την αναγνώρισαν στον έλεγχο αποσκευών χα χα χα. Επίσης φέτος κυκλοφόρησε πολύ με face painting (που το έχω κιόλας). Δεν είναι αποκριάτικα @esperos είναι pretend play costumes. Πως λέμε messy play και άλλα τέτοια αμερικάνικα; έτσι!

 

Το μακιγιάζ μου αρέσει πολύ ως διαδικασία, αλλά απεχθάνομαι το πάστωμα. Υπάρχουν άλλωστε τόσες επιλογές πια που συνδυάζουν ενυδατική με λίγο χρώμα, παλέτες με φυσικά χρώματα, που εύκολα κάνεις ένα διακριτικό μακιγιάζ χωρίς πολλά πολλά. Πολλοί λένε ότι όταν μια γυναίκα βάφεται, το κάνει πρωτίστως για τους άλλους, σε εμένα δεν ισχύει αυτό. Μου αρέσω μια χαρά και με μακιγιάζ αλλά και χωρίς. Δε νιώθω άβολα χωρίς αυτό και υπάρχουν περιστάσεις που ενώ θα περίμενε κανείς να βαφτώ, πάω άβαφη. Και υπάρχουν φορές που μπορεί να μην έχω να πάω πουθενά αλλά θα βαφτώ έτσι, χωρίς λόγο. Μου αρέσει η διαδικασία, τα μπουκαλάκια, τα χρώματα, η αλλαγή. Ήταν ένα χόμπυ ας πούμε, που διέκοψα όσο η μικρή είχε μεγάλες απαιτήσεις χρόνου και ξαναβρήκα τώρα που ξεπετάχτηκε. Επίσης πλέον πήρα λίγο πιο σοβαρά το θέμα περιποίηση δέρματος και είμαι κάπως πιο τυπική με την ενυδάτωση. 

 

Και σήμερα πάω γυμναστήριο, το πήρα απόφαση τελικά :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

αν κάνεις το λάθος να βάψεις το μαλλί σου στο φυσικό σου μόνο για να καλύψεις λευκά, ουσιαστικά θα μπεις σε ένα μπελά να ανανεώνεις ρίζα κάθε μήνα. Νομίζω ότι μετά σου φαίνονται χειρότερα από ότι πριν. Καλύτερα κάτι ελαφρύ και με μεγαλύτερη διάρκεια (πχ ελαφριές ανταύγειες).

 

Εγώ έχω αρκετά λευκά στους κροτάφους και λίγα διάσπαρτα εδώ και εκεί. Δε με ενοχλούν ιδιαίτερα, έκανα ανταύγειες κυρίως για αλλαγή από το σκούρο καστανό. Τώρα είμαι σε φάση που δεν ξέρω τι να κάνω, να συντηρήσω τις ψυχρές ξανθές ανταύγειες (σχεδόν λευκές) ή να το αφήσω στο φυσικό μου; Προς το παρόν λέω να αφήσω το καλοκαίρι να περάσει και βλέπουμε από Σεπτέμβρη.  

 

Συμφωνω μαζι σου...επισης το μαυρο το βαμμενο σε χρωμα μου φαινεται λιγο "αγριο" ενω το φυσικο πιο "γλυκο"....

Just now, vtgian είπε:

που είναι αυτό το κομμωτήριο να πάω! Έναν κομμωτή μόνο εμπιστεύομαι αλλά είναι Θεσσαλονίκη, πάω μια φορά το χρόνο για ανανέωση. Στην Αθήνα μου έχουν σπάσει τα νεύρα, είτε αργούν στα ραντεβού, είτε μιλάν ακατάπαυστα, είτε έχουν ύφος, είτε απλά είναι κακοί σε αυτό που κάνουν. Το τρίπτυχο ραντεβού στην ώρα μου, λίγα λόγια και καλό χέρι δε το έχω πετύχει.

 

Αχ μολις τωρα εψαχνα κομμωτηριο να τα κοψω λιγο γιατι παραμακρυναν....Δεν εχω βρει καποιο που να μου αρεσει και να πηγαινω μονιμα για τους λογους που αναφερεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέληξα να φέρνω στο σπίτι κομμώτρια πάντως γιατί βαριέμαι την αναμονή, το κουτσομπολιό και όλα τα σχετικά.   Αλλά δεν θέλω να κάνω και βαφή στο σπίτι να την μυρίζει το παιδί, και είναι και οι ανταύγειες χρονοβόρες, δεν μπορώ να έχω τόσες ώρες την κομμώτρια σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...