Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή σώματος μετά από εγκυμοσύνες..


Recommended Posts

11 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αν πήγαινε το παιδι μου σε φροντιστήριο και εμφανιζόταν δασκάλα με 39 πυρετό να διδάξει, θα ήταν η τελευταία μέρα μας  σε αυτό το φροντιστήριο.

Ξέρεις δεν το γράφει στο κούτελο οτι έχεις πυρετό.. Να είσαι σίγουρη ότι πολλές φορές έχουν κάνει μάθημα τα παιδιά σου με άρρωστη δασκάλα. Στο 39 κολλήσατε? Αν έχει 37,7 ας πούμε είναι οκ? Γιατί με ένα ντεπόν χιλιάρι  το 39 εκεί θα πάει. Το οποίο θα πάρεις  σίγουρα  πριν πας. Εγώ θυμάμαι ότι συνεχώς ερχόντουσαν παιδιά άρρωστα . Μέχρι χθές είχα πυρετό κυρία, πέρασα γαστρεντερίτιδα αλλά από χθές δεν έχω συμπτώματα! Βήχας, μύξες.. δεν με σκέφτηκε ποτέ κανένας γονιός..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η επιμονή να πειστούμε ότι είναι καλύτερο να πάει μια δασκάλα άρρωστη να διδάξει από το να πάρει την άδεια που δικαιούται. Οι άδειες ειτε στον ιδιωτικό τομέα ειτε στον δημόσιο υπάρχουν για να εξυπηρετούν καποιες καταστάσεις. Σιγουρα ο ιδιωτικός ειναι περισσότερο "ριγμένος" αλλά παρολα αυτα υπάρχουν άδειες για να διευκολύνουν τον εργαζόμενο. Μου κανει τρομερή εντύπωση που συζητάμε τα αυτονόητα. Είτε αρέσει στον εργοδότη είτε όχι θα πρέπει να έχει υπόψη του όταν ξεκινάει μία επιχείρηση ότι εκτός από τις απαιτήσεις που θα έχει από τους εργαζόμενους θα έχει και κάποιες υποχρεώσεις απέναντί τους όπως π.χ. τις άδειες τους, αλλιώς καλύτερα να μην ανοίξει την επιχείρηση. Δε μιλάω για κατάχρηση, μιλάω για τις νόμιμες άδειες. Ούτε θα έπρεπε να αφορά τον εργοδότη για ποιο λόγο παίρνει την άδεια. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά του. Να κόψει το λαιμό του για την αναπλήρωση. 

 

Όσον αφορά τα κιλά της εγκυμοσύνης, εγώ είχα πάρει 12. Τα 9 τα έχασα σχετικά εύκολα, μέσα σε λίγους μήνες. Τα 3 μου έμειναν αλλά δε με φαινόταν άσχημα γιατί ήμουν αρκετά αδύνατη πριν οπότε οκ. Το πρόβλημα ξεκίνησε μετα το χρόνο που γύρισα στη δουλειά. Λόγω εσπερινού σχολείου, άρχισα να τρώω αργά το βράδυ, μετά τις 10 που γυρνούσα από το σχολείο. Πριν επιστρέψω στη δουλειά έτρωγα το τελευταίο γεύμα το αργότερο μέχρι τις 8:30. Άλλο 8:30 άλλο 10:30.Το αποτέλεσμα είναι να βάζω άλλοτε 2 άλλοτε 3-4 κιλά επιπλέον. Με τα 3 που μου είχαν μείνει μιλάμε για 5-7 κιλά παραπάνω! :-(

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η επιμονή να πειστούμε ότι είναι καλύτερο να πάει μια δασκάλα άρρωστη να διδάξει από το να πάρει την άδεια που δικαιούται. Οι άδειες ειτε στον ιδιωτικό τομέα ειτε στον δημόσιο υπάρχουν για να εξυπηρετούν καποιες καταστάσεις. Σιγουρα ο ιδιωτικός ειναι περισσότερο "ριγμένος" αλλά παρολα αυτα υπάρχουν άδειες για να διευκολύνουν τον εργαζόμενο. Μου κανει τρομερή εντύπωση που συζητάμε τα αυτονόητα. Είτε αρέσει στον εργοδότη είτε όχι θα πρέπει να έχει υπόψη του όταν ξεκινάει μία επιχείρηση ότι εκτός από τις απαιτήσεις που θα έχει από τους εργαζόμενους θα έχει και κάποιες υποχρεώσεις απέναντί τους όπως π.χ. τις άδειες τους, αλλιώς καλύτερα να μην ανοίξει την επιχείρηση. Δε μιλάω για κατάχρηση, μιλάω για τις νόμιμες άδειες. Ούτε θα έπρεπε να αφορά τον εργοδότη για ποιο λόγο παίρνει την άδεια. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά του. Να κόψει το λαιμό του για την αναπλήρωση. 

 

Όσον αφορά τα κιλά της εγκυμοσύνης, εγώ είχα πάρει 12. Τα 9 τα έχασα σχετικά εύκολα, μέσα σε λίγους μήνες. Τα 3 μου έμειναν αλλά δε με φαινόταν άσχημα γιατί ήμουν αρκετά αδύνατη πριν οπότε οκ. Το πρόβλημα ξεκίνησε μετα το χρόνο που γύρισα στη δουλειά. Λόγω εσπερινού σχολείου, άρχισα να τρώω αργά το βράδυ, μετά τις 10 που γυρνούσα από το σχολείο. Πριν επιστρέψω στη δουλειά έτρωγα το τελευταίο γεύμα το αργότερο μέχρι τις 8:30. Άλλο 8:30 άλλο 10:30.Το αποτέλεσμα είναι να βάζω άλλοτε 2 άλλοτε 3-4 κιλά επιπλέον. Με τα 3 που μου είχαν μείνει μιλάμε για 5-7 κιλά παραπάνω! :-(

Δυστυχώς σε κλάδους όπως ο δικός μας(μιας και εγώ δασκάλα έχω τελειώσει) όπου η προσφορά είναι μεγάλη, τα πραγματα είναι πολυ ανταγωνιστικα! Έτσι πολλές φορές καταλήγει ο υπάλληλος να εξαρτάται από την καλοσύνη του εργοδότη..Επομένως αυτά που σε κάποιους φαίνονται αυτονόητα για κάποιους αποτελουν μακρινό όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Δυστυχώς σε κλάδους όπως ο δικός μας(μιας και εγώ δασκάλα έχω τελειώσει) όπου η προσφορά είναι μεγάλη, τα πραγματα είναι πολυ ανταγωνιστικα! Έτσι πολλές φορές καταλήγει ο υπάλληλος να εξαρτάται από την καλοσύνη του εργοδότη..Επομένως αυτά που σε κάποιους φαίνονται αυτονόητα για κάποιους αποτελουν μακρινό όνειρο.

Το ξέρω δυστυχώς! Άλλα αυτό είναι καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων και εκμετάλλευση των εργαζομένων. Επειδή τα πράγματα στην Ελλάδα είναι δύσκολα ας εκμεταλλευτούμε την ανάγκη του άλλου και αν δεν του αρέσει κάποιος άλλος θα βρεθεί σε ανάγκη να τον εκμεταλλευτούμε... Τουλάχιστον ας μην τα παρουσιάζουμε ως σωστά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Το μόνο που θέλω να σχολιάσω ειναι η άδεια ασθενείας τέκνου στον ιδιωτικό τομέα που λέει η @ΑΡΓΚ ότι παίρνει. Που ακριβώς δουλεύεις κ με τι καθεστώς; Ελληνικής νομοθεσίας; Αυτό δεν ισχύει πουθενά στις ιδιωτικές επιχειρήσεις. Υπάρχουν μόνο οι γονικες άδειες για παρακολούθηση σχολικής επίδοσης, μηπως μπερδευεσαι;

Κατά τα άλλα σκέφτομαι ότι θα μπει κάποια να διαβάσει για το σώμα μετά τις εγκυμοσύνες κ θα βρει τσακωμό για τις άδειες στην Ελλάδα :mrgreen::lol:

Σε 5 εταιρείες μέχρι τώρα, από 10 άτομα ως 1000. Και μισό να παραθέσω και Link: https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=90

Αν υπάρχει άγνοια νόμου, δε φταίει ο εργοδότης....

Έχει πράγματι τύχει να με ρωτήσει κοπέλα από το γραφείο προσωπικού πώς μου ήρθε να πάρω άδεια ασθενείας προστατευόμενου μέλους. Έφερα το ΦΕΚ εκτυπωμένο, και έληξε εκεί το θέμα. Νομίζω ήταν ειλικρινής άγνοια, και στα 20κάτι χρόνια μου έχει τύχει μία φορά. 

Επειδή είναι άνευ αποδοχών, έτσι κι αλλιώς πολλοί δεν την προτιμούν οι ίδιοι. Αλλά ότι υπάρχει και γίνεται σεβαστή αν τη ζητήσεις, γίνεται. Για μισθωτούς, με αορίστου χρόνου συμβάσεις . Αν είσαι με τη σεζόν, με συμβόλαιο με την ώρα για 9 μήνες, και αν του ξινίσει του αφεντικού σε αντικαθιστά την άλλη χρονιά, όντως άστα να πάνε, ζεις στο μεσαίωνα. Δεν το αμφισβητώ αυτό, το αποδεικνύουν και τα παραδείγματα από τις προλαλήσασες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Το ξέρω δυστυχώς! Άλλα αυτό είναι καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων και εκμετάλλευση των εργαζομένων. Επειδή τα πράγματα στην Ελλάδα είναι δύσκολα ας εκμεταλλευτούμε την ανάγκη του άλλου και αν δεν του αρέσει κάποιος άλλος θα βρεθεί σε ανάγκη να τον εκμεταλλευτούμε... Τουλάχιστον ας μην τα παρουσιάζουμε ως σωστά!

Ναι εννοείται πως έχεις δίκαιο! Γι αυτό κάνω αυτή τη συζήτηση! Έχω παρατηρήσει και από άλλες περιπτώσεις πως πολλοί από τους εργοδότες κρατάνε στάση θύματος! Δλδ εμένα κανένας δε με σκέφτεται που δουλεύω όλη τη μέρα, που πρέπει να πληρώσω εφορία κτλ  εγώ γτ να σκεφτώ τους άλλους. Σίγουρα πολλοί παράγοντες είναι αυτοί που τους κάνουν να νιώθουν αβοήθητοι(οικονομική και πολιτική αστάθεια,  μεγάλη ανταγωνιστικότητα) αλλά δεν πρέπει να την πληρώνουν οι εργαζόμενοι. Ας φροντίσουν να συσπειρωθούν(αντί να βγάζουν ο ένας το μάτι του αλλου) και να βρουν λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.. Θα ήθελα να προσθέσω κ εγώ με την σειρά μου ότι επειδή εργάζομαι στο δημόσιο φορέα δεν είναι όλα ίδια για όλους . Άλλη άδεια μητρότητας έχει ο μόνιμος υπάλληλος κ άλλη άδεια ένας υπάλληλος ορισμένου χρόνου, άσχετα αν είναι ανανεώσιμη η σύμβαση του σαν να είναι μόνιμος δλδ..ο μεν έχει όλα τα εφόδια που παρέχει το κράτος,9 μήνες κ.λ.π ο δε στις 63 μέρες πρέπει να επιστρέψει στην εργασία του με μειωμένο ωράριο ευτυχώς! Χειρότερα λοιπόν κ από τον ιδιωτικό τομέα που τουλάχιστον, σε σωστές συνθήκες εργασίας μιλάω πάντα, μπορεί να πάρει το 6μηνο κ την άδεια του και να κάτσει με το μωρό του για ένα ικανοποιητικό διάστημα.

 

Όσον αφορά το άλλο θέμα σχετικά με το σώμα... Προσωπικά τα κιλά τα έχασα μαγικά γρήγορα,τόσο που δεν το πίστευα...αλλαγή στην λεκάνη κ στο στήθος ναι υπήρχε αλλά όχι ενοχλητική η να είναι αποτέλεσμα για άλλο νούμερο ρούχου. Όλα αυτά ήταν τέλεια... Είχα κ απόχη από διάφορα προϊόντα λόγω θηλασμού κ η διατήρηση των κιλών σούπερ...ΑΛΛΑ  ένα μεγάλο αλλά... Όταν άρχισα να τρώω κανονικά  πήρα 8 κιλά σε χρόνο ντε-τε,η λιγούρα δεν περιγράφεται.. Τρώω σοκολάτα λες κ θα κλείσουν όλες οι σοκολατοβιομηχανιες αύριο το πρωί..κ η ποσότητα γενικά αυξήθηκε.. Δεν ξέρω αν οφείλεται μόνο στην ποσότητα η στην στέρηση που είχα τόσο καιρό οπότε ο οργανισμός έπαθε σοκ.. Πάντως κ λόγω ορμονών γίνεται φαντάζομαι μεγάλο πανηγύρι..

Πρόγραμμα διατροφής δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω.. οπότε σε αποφυγη βράδινου γευματος με βλέπω που με έχει βοηθήσει στο παρελθόν ουσιαστικά, άσε που κάνει κ καλό γιατί αφήνει το έντερο να ηρεμήσει, κατι που μόνο καλο είναι για την υγεία γενικά!

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Και τι πειράζει δλδ αν 1 φορά το μήνα χρειαστεί να μπει στο τμημα μια φοιτητρια και κάνει αυτά που εσύ προανέφερες ότι κάνει μια καθηγήτρια όταν είναι αρρωστη; δλδ να τα βάλει να γράψουν καμία έκθεση ή να κάνουν διαλόγους μεταξύ τους; Αυτός είναι ένας άλλος παράγοντας που βοηθάει τους ελεύθερους επαγγελματίες εδώ. Η εκμετάλλευση των μαθητευόμενων και των φοιτητών. Κάθε μαθητευόμενος είναι υποχρεωμένος να κάνει το λιγότερο 1 χρόνο πρακτική. Επομένως οι επιχειρήσεις προσλαμβάνουν αυτά τα άτομα δίνοντας τους έναν ελάχιστο μισθό( ίσα να καλύπτουν τα μεταφορικά και να τους μένει ένα χαρτζιλίκι) με ασφάλεια πληρωμένη από τη σχολή και καλύπτουν τρύπες σε δύσκολες ώρες. Από την άλλη μεριά και οι μαθητευόμενοι αποκτούν μια πρώτη εμπειρία να έχουν να γράψουν στο βιογραφικό τους και έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι. Αυτό που στην Ελλάδα είναι μειονέκτημα, το να μην έχεις δλδ εργασιακή εμπειρία, εδώ το βλέπουν σαν ευκαιρία!

Οι φοιτήτριες δεν έχουν άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος. Εγώ δε βάζω φοιτήτριες, δεν έχουν άδεια δεν εχουν κι εμπειρία. 

 

Φενια, μέχρι στιγμής δεν έχω προσωπικά στεναχώρησει Καμμια υπάλληλο μου ούτε και γονείς. Τουλάχιστον να μου έχει γνωστοποιηθει. Προφανώς και ειμαι πολύ καλή μαζί τους σε άλλους τομείς και μου κάνουν τη χάρη να μη λείπουν συχνά,αλλα σπάνια. Δούναι και λαβείν και όλα πάνε μια χαρά. 

7 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Η αλήθεια πάντως ειναι κάπου στη μέση, εξαρτάται από την οπτική όπως με όλα τα πραγματα. Ο εργοδότης θα κοιτάξει την επιχείρηση του κ αν μπορούσε δε θα έδινε καμία άδεια ποτέ κ ο εργαζομενος θα κοιτάξει τη βολή του κ να πάρει τις άδειες του οπότε τις χρειαζεται. Όταν υπάρχει λογική κ κατανόηση κ ο εργοδότης επιτρέπει σε λογικά πλαίσια στον εργαζόμενο να λείπει οπότε το χρειάζεται τότε κ ο εργαζομενος, πάλι οι φυσιολογικές περιπτώσεις εργαζομένων, δεν κάνει κατάχρηση των δικαιωμάτων του κ είναι όλοι ικανοποιημένοι κ κάπως έτσι προοδεύει κ η επιχείρηση. Γιατί όσο κ αν δεν αρέσει στα αυτιά ορισμένων αφεντικών, την επιχείρηση τους την τρέχουν οι εργαζόμενοι τους, αν μπορούν διαφορετικά ας τα κάνουν όλα μόνοι τους. Κάτι τέτοια σκεφτόταν η τέως εργοδότρια μου κ όταν φύγαμε 4 στις 4 κ πήρε άλλο προσωπικό δεν παταγε ψυχή. Κ όταν ο εργαζόμενος είναι ευχαριστημένος αποδίδει καλύτερα κ αυτό έχει θετικό αντίκτυπο σε όλη τη δραστηριότητα της κάθε εταιρείας. Αν σε έχουν με το βουρδουλα περιμένεις πότε θα την κανεις να ησυχασεις. Αυτό καλό θα ήταν να το έχουν κατά νου οι ελεύθεροι επαγγελματίες κ να κάνουν κανένα σεμινάριο μανατζμεντ γιατί τα λεφτά δε βγαίνουν με μειώσεις αποδοχών ή δικαιωματων, το αντίθετο.

Συμφωνω. Εγω τα έχω βρει σε αυτό το κομμάτι. Ξέρω τι ζητάει η καθεμία και της το δινω. Κι εκείνες ξέρουν τι θέλω και μου το δίνουν. Δεν ειναι μόνο οι απουσίες είναι και πολλά ακόμα για τα οποία έχω απαίτηση. Δε μου φέρνουν αντίρρηση κι εγώ είμαι γενναιόδωρη μαζί τους σε αυτά που μου ζητούν. Αύξηση η μια, περισσότερες ώρες ή άλλη, συγκεκριμένες μέρες η τρίτη, συγκεκριμένα τμήματα που κολλάει πιο πολύ κι έχει χημεία η τέταρτη, ποιο παράρτημα βολεύει την πέμπτη για να είναι κοντά στο σπίτι της κοκ. 

Δίνω πολλά περισσότερα αλλά σε αυτά που θέλω εγώ είμαι κάθετη και οριζόντια. 

 

Πραγματικά δεν μου έχει προκύψει ποτέ θέμα. Επειδή αναφέρθηκε η άδεια έσπευσα να γράψω κι εγώ. 

 

Επιπρόσθετα στο κομμάτι των φοιτητριών εμένα προσωπικά είναι άλλο ένα κριτήριο μου. Δεν προσλαμβανω ούτε φοιτήτριες. Έχω κάποια στάνταρ, θέλω δουλειά στο μάξιμουμ και αποτέλεσμα. Θέλω εμπιστοσύνη γιαυτό κι έχω επιτυχίες. Έχω 2 κοπέλες τελειοφοιτες με άδεια φυσικά και τους έχω δώσει ιδιαίτερα να ψηθούν. 

 

Σε ότι αφορά τον πυρετό, με έχουν δει γονεις να τρέχει η μύτη μου και μου λένε περαστικά και με συμπονουν. Επίσης με ντεπον κάθε 3ωρο δεν έχεις πυρετό. Τον ρίχνεις. Άρα δε φαίνεται. Βασικό :Όταν ξέρεις ότι το παιδί σου περνά καλά και προοδεύει δε σκέφτεσαι τη δασκάλα αν θα σου κολλήσει το παιδί. Ισα ίσα τη λυπάσαι κιόλας:)  Καταρχάς ρώτα το ίδιο το παιδί αν θέλει να φύγει, γιατί σε εμένα έρχονται σφιχταγκαλιαζοντας και στις δασκάλες μου. Φυσικά όταν είμαι άρρωστη τα αποφεύγω. Κι όταν είναι εκείνα τα αποφεύγω επίσης. Το ίδιο και οι δασκαλες μου. 

Είμαι πολλά χρόνια στον χώρο της εκπαίδευσης από πολύ νέα, δε μου χει φύγει ποτέ κανένας μαθητής γιατι έχω κάνει κάτι άσχημο η επειδή είμαι άρρωστη. Με όλα τα παιδιά μου είμαι αγαπημένη κι όταν φεύγουν για σπουδές κρατάμε επαφή. 

Όσο για τις δασκάλες μου εγώ προσωπικά τις λατρεύω και έχουμε φιλικές σχέσεις. Χωρίς αυτές άλλωστε δε θα έβγαζα τη δουλειά που βγάζω. Πάμε κάποιες φορές μέσα στο χρονο για φαγητό και συζητάμε όλα όσα σχετίζονται με τη δουλειά.

Εντάξει οι περίεργες πάντα θα υπάρχουν κι έχω γνωρίσει πολλών λογίων άτομα που δηλώνουν εκπαιδευτικοι αλλά μόνο αυτό δεν ειναι.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Ναι εννοείται πως έχεις δίκαιο! Γι αυτό κάνω αυτή τη συζήτηση! Έχω παρατηρήσει και από άλλες περιπτώσεις πως πολλοί από τους εργοδότες κρατάνε στάση θύματος! Δλδ εμένα κανένας δε με σκέφτεται που δουλεύω όλη τη μέρα, που πρέπει να πληρώσω εφορία κτλ  εγώ γτ να σκεφτώ τους άλλους. Σίγουρα πολλοί παράγοντες είναι αυτοί που τους κάνουν να νιώθουν αβοήθητοι(οικονομική και πολιτική αστάθεια,  μεγάλη ανταγωνιστικότητα) αλλά δεν πρέπει να την πληρώνουν οι εργαζόμενοι. Ας φροντίσουν να συσπειρωθούν(αντί να βγάζουν ο ένας το μάτι του αλλου) και να βρουν λύσεις!

Μην είσαι βέβαιη γιαυτό. Περισσότερη εφορία πληρώνω εγώ που κόβω αποδείξεις κανονικά από μια καθηγήτρια που δουλεύει συνεχώς κι ασταμάτητα μαύρα. Άρα εγώ είμαι το θύμα πραγματικα. Αν τα θέλουμε όλα νόμιμα και σωστά να είμαστε σε όλα στη ζωή μας νόμιμοι. Ας αναρωτηθεί λοιπόν ο καθένας μας κάνοντας την αυτοκριτική του πόσο νόμιμος ειναι σε όλα του κι έπειτα ας μιλήσει για αδικία, για σωστό και λάθος. 

 

Σχετικά με τα μαύρα, οι γονείς δίνουν αυτό το δικαίωμα νομίζοντας πως γλιτώνουν χρόνο και λεφτά . Κάθε χρόνο μου ρχονται σωρηδόν παιδιά που έκαναν 3 χρόνια ιδιαίτερα  φέρει ειπείν και τρέχουμε να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα. Γιαυτό ακόμα κι εκεί συμβουλη:να είστε λίγο προσεκτικοί ποιον βάζετε σπίτι σας να κάνει μαθήματα στο παιδί σας..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλο θέμα ανοίξατε...Η αλήθεια είναι ότι το καλύτερο είναι να μην εκμεταλλεύεται ούτε το αφεντικό αλλά ούτε οι εργαζόμενοι.. Βέβαια συνήθως τα αφεντικά εκμεταλλεύονται για αυτό μάλλον πέσατε οι περισσότεροι επάνω στη Νεφέλη. Αλλά για μένα δεν λέει κάτι λάθος.. Δεν είπε ποτέ ότι δεν δίνει άδειες στους υπαλλήλους όταν όντως την χρειάζονται απλά δεν της αρέσει να γίνεται συστηματικά που είναι απολύτως λογικό κ χωρίς λόγο. Κ συμφωνώ απόλυτα με την Λένα σε αυτό που είπε, όταν τα αφεντικά σε εκτιμάνε κ δεν σε εκμεταλλεύονται κ εσύ απ' τη μεριά σου θα φερθείς σωστά! Τώρα ως προς το θέμα μας, 2 μήνες σχεδόν μετά τη γέννα κ μου έμειναν αλλά 4 κιλά.. Σε 2 μήνες ακόμα ελπίζω να έχω επανέλθει

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη για την εφορία θα συμφωνήσω μαζί σου για τα ιδιαίτερα που δεν κόβουν αποδείξεις. Αλλά αυτό γίνεται πολύ συχνά και σε φροντιστήρια, παιδικούς σταθμούς κτλ. Δηλαδή με μία μικρή μείωση στα δίδακτρα κανονίζουν με τους γονείς να μην κόβουν απόδειξη ή καποιες φορές να κόβουν μικρότερη απόδειξη!!! Και μη μου πεις οτι δεν γίνεται... Δεν λεω οτι το κανεις εσύ γιατί δεν σε ξερω και μπορεί να είσαι πραγματικά νόμιμη πάντα, αλλα η πλειοψηφια το κάνει. 

 

Ξέρω πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες που το παίζουν θύματα άλλα την εφορία την κλέβουν ασύστολα! Βασικά όλοι όσοι ξέρω με την πρώτη ευκαιρία δεν κόβουν απόδειξη. Εκτός λοιπόν από την εφορία που κλέβουν εις βάρος μου (που φυσικά μου τα παίρνει για τα καλά η εφορία) απολαμβάνουν και πάρα πολλές παροχές αφού δηλώνουν χαμηλό εισόδημα... Όπως επιδόματα παιδιών ή μια θέση για τα παιδιά τους σε παιδικούς σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ, όπου το δικό μου το παιδί δεν το παίρνουν καθότι θεωρούμαι υψηλομισθη!!! Και ας βγάζουν τα διπλά, τριπλά από εμένα... Εχουν γεμίσει οι παιδικοι σταθμοί παιδια γιατρων, δικηγόρων και αλλων ελευθέρων επαγγελματιών. Γι αυτό καλό είναι να μην τα παρουσιάζουμε όπως μας βολεύει... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Δλδ εμένα κανένας δε με σκέφτεται που δουλεύω όλη τη μέρα, που πρέπει να πληρώσω εφορία κτλ  εγώ γτ να σκεφτώ τους άλλους.

Αυτά είναι λόγια που ακούω από εργοδότες. Δεν τα είπα για το εαυτό μου. Για όσα λες για τα ιδιαίτερα και την εφορία θα συμφωνήσω. Προσωπικά δε χρειάστηκε να κάνω ποτε ιδιαίτερα αφού μετα τα 2 χρόνια σε ιδιωτικο σχολειο επελεξα να φύγω έξω αντί να κάνω  ιδιαιτερα που δεν το βρίσκω ως επαγγελμα που  θα μου εξασφαλισει ένα μέλλον. Έχω πολλές γνωστές βέβαια που κάνουν και τις δικαιολογώ ως ένα σημείο, γτ απλά δεν υπάρχουν δουλειές. Όπως δικαιολογω και ως ένα βαθμό και εσένα που μου λες πως αν παίρνει η άλλη πολλές άδειες, δεν την ξαναπαίρνεις στη δουλειά σου. Αφού ξέρω πώς δεν έχεις  πολλές εναλλακτικές. Απλά λέω πως έτσι ξεκινήσαμε. Λέγοντας δεν πειράζει αν δεν κόβω αποδείξεις, δεν πειράζει αν διώχνω τους εργαζομένους με το παραμικρό χωρίς σοβαρή δικαιολογία, δεν πειράζει αν δουλεύω μαύρα,  και φτάσαμε σε σημείο να ανησυχούμε 

για την επιστροφή στο 12ωρο σε πενθήμερη βάση! Αντί λοιπόν να λέμε τι πειράζει ή  αφού δεν το χω εγώ γτ να το χει αυτος, ας προσπαθήσουμε να διεκδικούμε περισσότερα για ολους

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Οι φοιτήτριες δεν έχουν άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος. Εγώ δε βάζω φοιτήτριες, δεν έχουν άδεια δεν εχουν κι εμπειρία. 

 

Φενια, μέχρι στιγμής δεν έχω προσωπικά στεναχώρησει Καμμια υπάλληλο μου ούτε και γονείς. Τουλάχιστον να μου έχει γνωστοποιηθει. Προφανώς και ειμαι πολύ καλή μαζί τους σε άλλους τομείς και μου κάνουν τη χάρη να μη λείπουν συχνά,αλλα σπάνια. Δούναι και λαβείν και όλα πάνε μια χαρά. 

Συμφωνω. Εγω τα έχω βρει σε αυτό το κομμάτι. Ξέρω τι ζητάει η καθεμία και της το δινω. Κι εκείνες ξέρουν τι θέλω και μου το δίνουν. Δεν ειναι μόνο οι απουσίες είναι και πολλά ακόμα για τα οποία έχω απαίτηση. Δε μου φέρνουν αντίρρηση κι εγώ είμαι γενναιόδωρη μαζί τους σε αυτά που μου ζητούν. Αύξηση η μια, περισσότερες ώρες ή άλλη, συγκεκριμένες μέρες η τρίτη, συγκεκριμένα τμήματα που κολλάει πιο πολύ κι έχει χημεία η τέταρτη, ποιο παράρτημα βολεύει την πέμπτη για να είναι κοντά στο σπίτι της κοκ. 

Δίνω πολλά περισσότερα αλλά σε αυτά που θέλω εγώ είμαι κάθετη και οριζόντια. 

 

Πραγματικά δεν μου έχει προκύψει ποτέ θέμα. Επειδή αναφέρθηκε η άδεια έσπευσα να γράψω κι εγώ. 

 

Επιπρόσθετα στο κομμάτι των φοιτητριών εμένα προσωπικά είναι άλλο ένα κριτήριο μου. Δεν προσλαμβανω ούτε φοιτήτριες. Έχω κάποια στάνταρ, θέλω δουλειά στο μάξιμουμ και αποτέλεσμα. Θέλω εμπιστοσύνη γιαυτό κι έχω επιτυχίες. Έχω 2 κοπέλες τελειοφοιτες με άδεια φυσικά και τους έχω δώσει ιδιαίτερα να ψηθούν. 

 

Σε ότι αφορά τον πυρετό, με έχουν δει γονεις να τρέχει η μύτη μου και μου λένε περαστικά και με συμπονουν. Επίσης με ντεπον κάθε 3ωρο δεν έχεις πυρετό. Τον ρίχνεις. Άρα δε φαίνεται. Βασικό :Όταν ξέρεις ότι το παιδί σου περνά καλά και προοδεύει δε σκέφτεσαι τη δασκάλα αν θα σου κολλήσει το παιδί. Ισα ίσα τη λυπάσαι κιόλας:)  Καταρχάς ρώτα το ίδιο το παιδί αν θέλει να φύγει, γιατί σε εμένα έρχονται σφιχταγκαλιαζοντας και στις δασκάλες μου. Φυσικά όταν είμαι άρρωστη τα αποφεύγω. Κι όταν είναι εκείνα τα αποφεύγω επίσης. Το ίδιο και οι δασκαλες μου. 

Είμαι πολλά χρόνια στον χώρο της εκπαίδευσης από πολύ νέα, δε μου χει φύγει ποτέ κανένας μαθητής γιατι έχω κάνει κάτι άσχημο η επειδή είμαι άρρωστη. Με όλα τα παιδιά μου είμαι αγαπημένη κι όταν φεύγουν για σπουδές κρατάμε επαφή. 

Όσο για τις δασκάλες μου εγώ προσωπικά τις λατρεύω και έχουμε φιλικές σχέσεις. Χωρίς αυτές άλλωστε δε θα έβγαζα τη δουλειά που βγάζω. Πάμε κάποιες φορές μέσα στο χρονο για φαγητό και συζητάμε όλα όσα σχετίζονται με τη δουλειά.

Εντάξει οι περίεργες πάντα θα υπάρχουν κι έχω γνωρίσει πολλών λογίων άτομα που δηλώνουν εκπαιδευτικοι αλλά μόνο αυτό δεν ειναι.. 

Να ρωτήσω κατι, χρειάζεται μια εκπαιδευτικός άδεια άσκησης επαγγέλματος; Από πότε; Γιατί εγώ ξέρω κοπέλες που πριν πάρουν πτυχίο δούλευαν σε ιδιωτικά δημοτικά. Κ δηλαδή αν πάρουν το πτυχίο θα έχουν εμπειρία αλλά σαν φοιτήτριες δεν έχουν; Κ πως θα αποκτήσουν;

Just now, MagdaP είπε:

Νεφέλη για την εφορία θα συμφωνήσω μαζί σου για τα ιδιαίτερα που δεν κόβουν αποδείξεις. Αλλά αυτό γίνεται πολύ συχνά και σε φροντιστήρια, παιδικούς σταθμούς κτλ. Δηλαδή με μία μικρή μείωση στα δίδακτρα κανονίζουν με τους γονείς να μην κόβουν απόδειξη ή καποιες φορές να κόβουν μικρότερη απόδειξη!!! Και μη μου πεις οτι δεν γίνεται... Δεν λεω οτι το κανεις εσύ γιατί δεν σε ξερω και μπορεί να είσαι πραγματικά νόμιμη πάντα, αλλα η πλειοψηφια το κάνει. 

 

Ξέρω πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες που το παίζουν θύματα άλλα την εφορία την κλέβουν ασύστολα! Βασικά όλοι όσοι ξέρω με την πρώτη ευκαιρία δεν κόβουν απόδειξη. Εκτός λοιπόν από την εφορία που κλέβουν εις βάρος μου (που φυσικά μου τα παίρνει για τα καλά η εφορία) απολαμβάνουν και πάρα πολλές παροχές αφού δηλώνουν χαμηλό εισόδημα... Όπως επιδόματα παιδιών ή μια θέση για τα παιδιά τους σε παιδικούς σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ, όπου το δικό μου το παιδί δεν το παίρνουν καθότι θεωρούμαι υψηλομισθη!!! Και ας βγάζουν τα διπλά, τριπλά από εμένα... Εχουν γεμίσει οι παιδικοι σταθμοί παιδια γιατρων, δικηγόρων και αλλων ελευθέρων επαγγελματιών. Γι αυτό καλό είναι να μην τα παρουσιάζουμε όπως μας βολεύει... 

Να αγιασει το στόμα σου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:
8 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

 

Να ρωτήσω κατι, χρειάζεται μια εκπαιδευτικός άδεια άσκησης επαγγέλματος; Από πότε; Γιατί εγώ ξέρω κοπέλες που πριν πάρουν πτυχίο δούλευαν σε ιδιωτικά δημοτικά. Κ δηλαδή αν πάρουν το πτυχίο θα έχουν εμπειρία αλλά σαν φοιτήτριες δεν έχουν; Κ πως θα αποκτήσουν;

ναι χρειάζεται. και για ιδιωτικά και για  φροντιστήρια ελληνικά κ ξένα (εκει μαζι με την επάρκεια). τυπικο ειναι, αλλα ειναι αναγκαιο. παρανομεί οποιος προσλαμβάνει χωρις. δεν ξερω αν προςλαμβανουν πιστεύοντας οτι δεν θα τους πιασουν ή αν δηλώνουν το προσωπικο σε αλλες θεσεις οπως γραμματεια ή βιβλιοθηκη ή δεν ξερω τι αλλο. το πώς θα αποκτήσεις την εμπειρια.... αυτο ειναι γενικο θεμα για τους νεους που ψαχνουν για δουλεια. 

 

παντως στα ιδιωτικα εχουν καποιο προσωπικο αναπληρωματικό για περιπτωσεις απουσίας. το ξερω απο φιλες. γενικα τις επαιρναν για ενισχυτική ή για διαφορα βοηθητικά, αλλα ηξεραν οτι σνα πασα στιγμη θα αναπληρώσουν οπου χρειαστει. Ακομα κ στο δημοσιο ξερω οτι προσωπικο που πλεονάζει κ ειναι σε γραφειο (μη ρωτήσετε πώς γινεται να υπαρχει πλεόνασμα κ ναχρειαζονται αναπληρωτες) μετακινειται για την κάλυψη κενών σε διαφορα σχολεια του νομου. ιδιως στην πρωτοβαθμια που δεν ειναι ευκολη η διαχειριση των απουσιων γιατι τα παιδια δεν μπορουν να σχολάσουν νωριτερα. Πλεονάζει εννοω πχ μια κοπελα να γυρισει απο αδεια ανατροφης στα μισα της χρονιας κ στη θεση της να ειναι ηδη αλλος οποτε εκεινη να περισσευει κ ετσι να καλυπτει καποιο κενο (αυτα για πιο μακροχρονια κενα, οχι οτι σημερα ειναι αρρωστος ενας δασκαλος κ πας εδω κ αυριο λειπει μια δασκαλα κ πας αλλου). 

 

Τωρα ειδα οτι λες για δημοτικα. προν απο λιγα χρονια εγιναν μαζικοί διορισμοί δασκάλων κ οποίοι δεν πρόλαβαν πήγαιναν αναπληρωτές. από της ουσίας άνεργος δασκαλος δεν υπηρχε. δεν θυμαμαι πώς ειχε προκυψει αυτο ολο, αν ηταν αλλαγη του ωρολογίου προγράμματος ή μαζικές συνταξιοδοτήσεις ή κάτι άλλο. τα ιδιωτικά τοτε βρέθηκαν με ελλείψεις γιατι πολλοι προτίμησαν ακομα κ την αναπλήρωση με την προοπτική της μονιμότητας στο μέλλον. έτσι έκανα διαφορα στα ορια της νομιμότητας οπως οι φοιτητες που λες ή ειδικότητες καθηγητων σε μεγαλες ταξεις για φιλολογικα κ φυσικο μαθηματικά. 

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Να ρωτήσω κατι, χρειάζεται μια εκπαιδευτικός άδεια άσκησης επαγγέλματος; Από πότε; Γιατί εγώ ξέρω κοπέλες που πριν πάρουν πτυχίο δούλευαν σε ιδιωτικά δημοτικά. Κ δηλαδή αν πάρουν το πτυχίο θα έχουν εμπειρία αλλά σαν φοιτήτριες δεν έχουν; Κ πως θα αποκτήσουν;

Ω ναι, χρειάζεται.. Το ότι δούλευαν φοιτήτριες σε ιδιωτικά σχολεία που οι γονείς πληρώνουν ένα σωρό λεφτά, ασχολίαστο.. Μου κάνει επίσης εντύπωση που το αναφέρεις σαν να είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Εντύπωση μου κάνει επίσης το ότι θεωρείς ότι δεν έχει καμία σημασία αν ο επαγγελματίας  έχει ή όχι πτυχίο. Τέλος , το αν θέλει κάποιος να προσλάβει ανθρώπους χωρίς εμπειρία στην επιχείρηση του για να τους βοηθήσει να την αποκτήσουν, είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα με είχαν προσλάβει αμέσως, όμως μόλις είχα επιστρέψει από 8ετείς σπουδές στο Παρίσι, οπότε ήξεραν ότι τουλάχιστον στο θέμα της γλώσσας, πετούσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Ω ναι, χρειάζεται.. Το ότι δούλευαν φοιτήτριες σε ιδιωτικά σχολεία που οι γονείς πληρώνουν ένα σωρό λεφτά, ασχολίαστο.. Μου κάνει επίσης εντύπωση που το αναφέρεις σαν να είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Εντύπωση μου κάνει επίσης το ότι θεωρείς ότι δεν έχει καμία σημασία αν ο επαγγελματίας  έχει ή όχι πτυχίο. Τέλος , το αν θέλει κάποιος να προσλάβει ανθρώπους χωρίς εμπειρία στην επιχείρηση του για να τους βοηθήσει να την αποκτήσουν, είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα με είχαν προσλάβει αμέσως, όμως μόλις είχα επιστρέψει από 8ετείς σπουδές στο Παρίσι, οπότε ήξεραν ότι τουλάχιστον στο θέμα της γλώσσας, πετούσα.

Κι εγώ το βρίσκω φυσιολογικό να δουλεύουν φοιτητές. Θα σου πω λοιπόν πως το βλέπω, τα πάντα είναι σχετικά. Αν δηλαδή διδάσκει ένας τελειόφοιτος που του μένουν μόνο λίγα μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου για το πτυχίο, τοτε ναι, γιατί όχι; ειδικά όταν πρόκειται να διδάξει σε παιδια μικρότερων τάξεων ή όταν πρόκειται απλά να αναπληρώσει κάποιες ώρες. Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα είχε τόση σημασία αν ένας τελειόφοιτος μαθηματικός δίδασκε παιδιά Γ' γυμνασίου ή Α' λυκείου, τουλάχιστον όσον αφορά το γνωστικό επίπεδο. Το ίδιο για παράδειγμα και με τα αγγλικά, αν έστελνα την κόρη μου φροντιστήριο, δεν θα με πείραζε αν στις πρώτες τάξεις τους δίδασκε φοιτήτρια. Όσον αφορά την μεταδοτικοτητα είναι άλλο θέμα, αλλά τα πολλά χρόνια εμπειρίας δεν είναι απαραίτητα κάτι που σε κάνει καλύτερο, σίγουρα βοηθάνε ειδικά αν ξέρεις ότι δεν το έχεις και το δουλεύεις, αλλά έχω περάσει από πολλούς καθηγητές που πάρα τα πολλά χρόνια στην πλάτη τους, απλά βαριόσουν και νυσταζες και από άλλους μικρότερους που ήταν ακόμη φοιτητές όταν μας δίδασκαν (διδακτορικοι μας δίδασκαν σε επίπεδο μάστερ) που ήταν μακράν καλύτεροι. Τα πάντα είναι σχετικά λοιπόν. Όταν μιλάμε για πιο ανεβασμένο επίπεδο βέβαια, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου, θα ήθελα κάποιον που και να γνωρίζει το αντικείμενο καλά και να έχει μεταδοτικοτητα και αγάπη για την δουλειά του και κυρίως να είναι καλός στο να εξηγεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Κι εγώ το βρίσκω φυσιολογικό να δουλεύουν φοιτητές. Θα σου πω λοιπόν πως το βλέπω, τα πάντα είναι σχετικά. Αν δηλαδή διδάσκει ένας τελειόφοιτος που του μένουν μόνο λίγα μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου για το πτυχίο, τοτε ναι, γιατί όχι; ειδικά όταν πρόκειται να διδάξει σε παιδια μικρότερων τάξεων ή όταν πρόκειται απλά να αναπληρώσει κάποιες ώρες. Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα είχε τόση σημασία αν ένας τελειόφοιτος μαθηματικός δίδασκε παιδιά Γ' γυμνασίου ή Α' λυκείου, τουλάχιστον όσον αφορά το γνωστικό επίπεδο. Το ίδιο για παράδειγμα και με τα αγγλικά, αν έστελνα την κόρη μου φροντιστήριο, δεν θα με πείραζε αν στις πρώτες τάξεις τους δίδασκε φοιτήτρια. Όσον αφορά την μεταδοτικοτητα είναι άλλο θέμα, αλλά τα πολλά χρόνια εμπειρίας δεν είναι απαραίτητα κάτι που σε κάνει καλύτερο, σίγουρα βοηθάνε ειδικά αν ξέρεις ότι δεν το έχεις και το δουλεύεις, αλλά έχω περάσει από πολλούς καθηγητές που πάρα τα πολλά χρόνια στην πλάτη τους, απλά βαριόσουν και νυσταζες και από άλλους μικρότερους που ήταν ακόμη φοιτητές όταν μας δίδασκαν (διδακτορικοι μας δίδασκαν σε επίπεδο μάστερ) που ήταν μακράν καλύτεροι. Τα πάντα είναι σχετικά λοιπόν. Όταν μιλάμε για πιο ανεβασμένο επίπεδο βέβαια, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου, θα ήθελα κάποιον που και να γνωρίζει το αντικείμενο καλά και να έχει μεταδοτικοτητα και αγάπη για την δουλειά του και κυρίως να είναι καλός στο να εξηγεί. 

Η Ελλάδα είναι χώρα που μισεί τους νέους και τους κανει τη ζωή δυσκολη και επιπλεον ο φοιτητής αντιμετωπίζεται σαν ενα μεγαλο νηπιο. Περαν του οτι ειναι σχεδον ντροπη να δουλευεις. στο μεταπτυχιακο με ειχαν σχολιασει επειδη εκανα κ μαθηματα κ το ανέφερα οταν φτιάχναμε το προγραμμα. αλλοι οτι δεν ημουν αφοσιωμενη, αλλοι οτι δεν ηταν του επιπεδου μας(!) αυτη η δραστηριοτητα. Οσοι ηταν εκπαιδευτικοι σε σχολεια έμπαιναν σε μαυρη λιστα (κ επιπλεον γιατι ηταν γυναικες με παιδια, αρα εκ των πραγματων τις θεωρουσαν μη αφοσιωμενες). μετα στην αγγλια θυμαμαι που μου ελεγε μια που εκανε μαστερ σε καποια ειδικευςη μηχανικών, οτι εκει τους ειχαν χωρίσει σε δυο τμηματα αναλογα με τον αν ειχαν διυλεψει ποτε, οπου αυτους που δεν ειχαν διυλεψει τους ειχαν σαν τμημα πιο χαμηλού επιπεδου με την εννοια οτι χρειάζονταν καποια ενισχυτικά μαθηματα. Εδω θα ειχε γινει το αναποδο!!!!

 

για τη διδασκαλια παντως, οσο "ευκολοτερο" το αντικειμενο (η ταξη δλδ) τοσο δυσκολότερη η διδασκαλία, όσο παράδοξο κ αν ακούγεται. οποτε πιο λογικο θα μου φαινοταν να διδάσκει κατευθυνση ενας αριστούχος φοιτητής πιυ τα έχει κ φρέσκα παρά ένας έμπειρος δάσκαλος που μπορει να αξιοποιηςει την πειρα για να διαχειριστεί μια πιο μικρη ταξη, ή παιδιά με δυσκολίες ή ένα άτακτο τμήμα. εκει μετραει η εμπειρεια. κ οι παλιοί καθηγητές κανονικά θα έπρεπε να εστιάζουν στα δυσκολα τμηματα κ τις μικρες ταξεις. ειδικα στα φιλολογικα, αυτες τις τυποποιημένες ανοησίες που ζητανε στην

εκθεση πχ, δεν τις ξαναβλέπεις μπροστα σου στο πανεπιστημιο. ειναι τελειως άσχετες με την επιστήμη. αν δεν τα κάνεις σε ιδιαίτερο για να μην τα ξεχασεις, θελει κοπο να εξοικειωθείς ξανα με αυτον τον τροπο (μη) σκέψης για να τα διδάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Κι εγώ το βρίσκω φυσιολογικό να δουλεύουν φοιτητές. Θα σου πω λοιπόν πως το βλέπω, τα πάντα είναι σχετικά. Αν δηλαδή διδάσκει ένας τελειόφοιτος που του μένουν μόνο λίγα μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου για το πτυχίο, τοτε ναι, γιατί όχι; ειδικά όταν πρόκειται να διδάξει σε παιδια μικρότερων τάξεων ή όταν πρόκειται απλά να αναπληρώσει κάποιες ώρες. Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα είχε τόση σημασία αν ένας τελειόφοιτος μαθηματικός δίδασκε παιδιά Γ' γυμνασίου ή Α' λυκείου, τουλάχιστον όσον αφορά το γνωστικό επίπεδο. Το ίδιο για παράδειγμα και με τα αγγλικά, αν έστελνα την κόρη μου φροντιστήριο, δεν θα με πείραζε αν στις πρώτες τάξεις τους δίδασκε φοιτήτρια. Όσον αφορά την μεταδοτικοτητα είναι άλλο θέμα, αλλά τα πολλά χρόνια εμπειρίας δεν είναι απαραίτητα κάτι που σε κάνει καλύτερο, σίγουρα βοηθάνε ειδικά αν ξέρεις ότι δεν το έχεις και το δουλεύεις, αλλά έχω περάσει από πολλούς καθηγητές που πάρα τα πολλά χρόνια στην πλάτη τους, απλά βαριόσουν και νυσταζες και από άλλους μικρότερους που ήταν ακόμη φοιτητές όταν μας δίδασκαν (διδακτορικοι μας δίδασκαν σε επίπεδο μάστερ) που ήταν μακράν καλύτεροι. Τα πάντα είναι σχετικά λοιπόν. Όταν μιλάμε για πιο ανεβασμένο επίπεδο βέβαια, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου, θα ήθελα κάποιον που και να γνωρίζει το αντικείμενο καλά και να έχει μεταδοτικοτητα και αγάπη για την δουλειά του και κυρίως να είναι καλός στο να εξηγεί. 

Κ εγώ πάντως σίγουρα θα προτιμούσα φοιτητή του ελληνικού παιδαγωγικού να κάνει μάθημα στο παιδί μου παρά απόφοιτο απο σχολες του εξωτερικου να τους διδάσκει Ελληνική γραμματική κ συντακτικό που ούτε το είδε ποτέ. 

Just now, Έσπερος είπε:

ναι χρειάζεται. και για ιδιωτικά και για  φροντιστήρια ελληνικά κ ξένα (εκει μαζι με την επάρκεια). τυπικο ειναι, αλλα ειναι αναγκαιο. παρανομεί οποιος προσλαμβάνει χωρις. δεν ξερω αν προςλαμβανουν πιστεύοντας οτι δεν θα τους πιασουν ή αν δηλώνουν το προσωπικο σε αλλες θεσεις οπως γραμματεια ή βιβλιοθηκη ή δεν ξερω τι αλλο. το πώς θα αποκτήσεις την εμπειρια.... αυτο ειναι γενικο θεμα για τους νεους που ψαχνουν για δουλεια. 

 

παντως στα ιδιωτικα εχουν καποιο προσωπικο αναπληρωματικό για περιπτωσεις απουσίας. το ξερω απο φιλες. γενικα τις επαιρναν για ενισχυτική ή για διαφορα βοηθητικά, αλλα ηξεραν οτι σνα πασα στιγμη θα αναπληρώσουν οπου χρειαστει. Ακομα κ στο δημοσιο ξερω οτι προσωπικο που πλεονάζει κ ειναι σε γραφειο (μη ρωτήσετε πώς γινεται να υπαρχει πλεόνασμα κ ναχρειαζονται αναπληρωτες) μετακινειται για την κάλυψη κενών σε διαφορα σχολεια του νομου. ιδιως στην πρωτοβαθμια που δεν ειναι ευκολη η διαχειριση των απουσιων γιατι τα παιδια δεν μπορουν να σχολάσουν νωριτερα. Πλεονάζει εννοω πχ μια κοπελα να γυρισει απο αδεια ανατροφης στα μισα της χρονιας κ στη θεση της να ειναι ηδη αλλος οποτε εκεινη να περισσευει κ ετσι να καλυπτει καποιο κενο (αυτα για πιο μακροχρονια κενα, οχι οτι σημερα ειναι αρρωστος ενας δασκαλος κ πας εδω κ αυριο λειπει μια δασκαλα κ πας αλλου). 

 

Τωρα ειδα οτι λες για δημοτικα. προν απο λιγα χρονια εγιναν μαζικοί διορισμοί δασκάλων κ οποίοι δεν πρόλαβαν πήγαιναν αναπληρωτές. από της ουσίας άνεργος δασκαλος δεν υπηρχε. δεν θυμαμαι πώς ειχε προκυψει αυτο ολο, αν ηταν αλλαγη του ωρολογίου προγράμματος ή μαζικές συνταξιοδοτήσεις ή κάτι άλλο. τα ιδιωτικά τοτε βρέθηκαν με ελλείψεις γιατι πολλοι προτίμησαν ακομα κ την αναπλήρωση με την προοπτική της μονιμότητας στο μέλλον. έτσι έκανα διαφορα στα ορια της νομιμότητας οπως οι φοιτητες που λες ή ειδικότητες καθηγητων σε μεγαλες ταξεις για φιλολογικα κ φυσικο μαθηματικά. 

Άδεια άσκησης με εξετάσεις δλδ; Δεν το ήξερα. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Ω ναι, χρειάζεται.. Το ότι δούλευαν φοιτήτριες σε ιδιωτικά σχολεία που οι γονείς πληρώνουν ένα σωρό λεφτά, ασχολίαστο.. Μου κάνει επίσης εντύπωση που το αναφέρεις σαν να είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Εντύπωση μου κάνει επίσης το ότι θεωρείς ότι δεν έχει καμία σημασία αν ο επαγγελματίας  έχει ή όχι πτυχίο. Τέλος , το αν θέλει κάποιος να προσλάβει ανθρώπους χωρίς εμπειρία στην επιχείρηση του για να τους βοηθήσει να την αποκτήσουν, είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα με είχαν προσλάβει αμέσως, όμως μόλις είχα επιστρέψει από 8ετείς σπουδές στο Παρίσι, οπότε ήξεραν ότι τουλάχιστον στο θέμα της γλώσσας, πετούσα.

Από πού ακριβώς κατάλαβες ότι θεωρώ ότι το πτυχίο δεν έχει αξία; Απλά μου έκανε εντύπωση το σκεπτικό ότι κάποιος πριν βγει από τη σχολή δεν έχει εμπειρία ενώ με το που πάρει το πτυχίο ξαφνικά την αποκτά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Άδεια άσκησης με εξετάσεις δλδ; Δεν το ήξερα. 

οχι εξετασεις. ολοι το δικαιούνται αρκει να κανουν τα χαρτια τους. καποια ιατρικα ζητούσαν παλια που δεν ξερω αν τα ζητούν ακομα, ακτινογραφία, λοιμώδη νοσήματα κ ψυχιατρική εξεταση. 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Κ εγώ πάντως σίγουρα θα προτιμούσα φοιτητή του ελληνικού παιδαγωγικού να κάνει μάθημα στο παιδί μου παρά απόφοιτο απο σχολες του εξωτερικου να τους διδάσκει Ελληνική γραμματική κ συντακτικό π

Απο σχολη εξωτερικου να κανεις ελληνικα, μονο αν ειναι ελληνικης φιλολογίας κ το αναγνωρίσει ο δοαταπ. για δασκάλους απο εξωτερικο δεν εχω ακουσει. σιγουρα για να παρουν ισοτιμία πρεπει να δωσουν κάποια μαθήματα ελληνικού πανεπιστημίου. 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Από πού ακριβώς κατάλαβες ότι θεωρώ ότι το πτυχίο δεν έχει αξία; Απλά μου έκανε εντύπωση το σκεπτικό ότι κάποιος πριν βγει από τη σχολή δεν έχει εμπειρία ενώ με το που πάρει το πτυχίο ξαφνικά την αποκτά. 

Ακριβως αυτο ειναι παραδοξο, οπως τα λες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Κ εγώ πάντως σίγουρα θα προτιμούσα φοιτητή του ελληνικού παιδαγωγικού να κάνει μάθημα στο παιδί μου παρά απόφοιτο απο σχολες του εξωτερικου να τους διδάσκει Ελληνική γραμματική κ συντακτικό που ούτε το είδε ποτέ. 

Άδεια άσκησης με εξετάσεις δλδ; Δεν το ήξερα. 

 

Από πού ακριβώς κατάλαβες ότι θεωρώ ότι το πτυχίο δεν έχει αξία; Απλά μου έκανε εντύπωση το σκεπτικό ότι κάποιος πριν βγει από τη σχολή δεν έχει εμπειρία ενώ με το που πάρει το πτυχίο ξαφνικά την αποκτά.  

Αυτό κατάλαβα από το ποστ. Αν κατάλαβα λάθος το παίρνω πίσω. Δεν ΄νομίζω να είπε κάποιος ότι με το πτυχίο αποκτάει εμπειρία. Απλά είναι νόμιμος και πιθανότατα πιο έτοιμος. Μπορεί ο φοιτητής να αποδειχθεί εξαιρετικός, αλλά με πτυχιούχο έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο. Αν πχ παραπονεθεί κάποιος γονιός για τον καθηγητή, μπορείς να πείς " Μα τι λέτε ? Ο καθηγητής έχει τελειώσει Αγγλική φιλολογία (πχ), 'ξέρει τι κάνει.

Δεν δίνεις εξετάσεις για την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Αυτό κατάλαβα από το ποστ. Αν κατάλαβα λάθος το παίρνω πίσω. Δεν ΄νομίζω να είπε κάποιος ότι με το πτυχίο αποκτάει εμπειρία. Απλά είναι νόμιμος και πιθανότατα πιο έτοιμος. Μπορεί ο φοιτητής να αποδειχθεί εξαιρετικός, αλλά με πτυχιούχο έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο. Αν πχ παραπονεθεί κάποιος γονιός για τον καθηγητή, μπορείς να πείς " Μα τι λέτε ? Ο καθηγητής έχει τελειώσει Αγγλική φιλολογία (πχ), 'ξέρει τι κάνει.

Δεν δίνεις εξετάσεις για την άδεια.

Θα νομίζεις ότι σε έχω βάλει στο μάτι στο τέλος, αλλά δεν είναι έτσι! Απλά εδώ θέλω να προσθέσω ότι αυτό είναι και λιγο δίκοπο μαχαίρι, γιατί αν τους έχει διδάξει κάτι που είναι λάθος, το ότι έχει τελειώσει την σχολή το κάνει ακόμη χειρότερο. Άσε που πλέον πολλοί γονείς έχουν ανώτατη εκπαίδευση, οπότε έχουν αρκετές και ευρεις γνώσεις για να πιάνουν τα οποία λάθη μπορεί να διδάσκονται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Θα νομίζεις ότι σε έχω βάλει στο μάτι στο τέλος, αλλά δεν είναι έτσι! Απλά εδώ θέλω να προσθέσω ότι αυτό είναι και λιγο δίκοπο μαχαίρι, γιατί αν τους έχει διδάξει κάτι που είναι λάθος, το ότι έχει τελειώσει την σχολή το κάνει ακόμη χειρότερο. Άσε που πλέον πολλοί γονείς έχουν ανώτατη εκπαίδευση, οπότε έχουν αρκετές και ευρεις γνώσεις για να πιάνουν τα οποία λάθη μπορεί να διδάσκονται. 

Bασικά δεν αναφερόμουν σε λάθη. Δύσκολο το βλέπω από καταρτισμένο καθηγητή να διδάξει κάτι λάθος και να το πάρουν μάλιστα χαμπάρι οι γονείς.αναφερόμουν σε τρόπο δοδασκαλίας, ή στην αποτυχία σε κάποια εξέταση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

για τη διδασκαλια παντως, οσο "ευκολοτερο" το αντικειμενο (η ταξη δλδ) τοσο δυσκολότερη η διδασκαλία, όσο παράδοξο κ αν ακούγεται. οποτε πιο λογικο θα μου φαινοταν να διδάσκει κατευθυνση ενας αριστούχος φοιτητής πιυ τα έχει κ φρέσκα παρά ένας έμπειρος δάσκαλος που μπορει να αξιοποιηςει την πειρα για να διαχειριστεί μια πιο μικρη ταξη, ή παιδιά με δυσκολίες ή ένα άτακτο τμήμα. εκει μετραει η εμπειρεια. κ οι παλιοί καθηγητές κανονικά θα έπρεπε να εστιάζουν στα δυσκολα τμηματα κ τις μικρες ταξεις. ειδικα στα φιλολογικα, αυτες τις τυποποιημένες ανοησίες που ζητανε στην

 

Αυτό πήγαινα να γράψω και εγώ. Σε ωδεία και φροντιστήρια που ξέρω από τη γειτονιά, αυτό συμβαίνει κιόλας: οι καινούργιοι δάσκαλοι πιάνουν τις μεσαίες τάξεις, ούτε δηλαδή παιδιά με άγχος πτυχίου ούτε όμως και τα μικρά που έχουν την πρώτη επαφή με την ξένη γλώσσα ή τη μουσική.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Να ρωτήσω κατι, χρειάζεται μια εκπαιδευτικός άδεια άσκησης επαγγέλματος; Από πότε; Γιατί εγώ ξέρω κοπέλες που πριν πάρουν πτυχίο δούλευαν σε ιδιωτικά δημοτικά. Κ δηλαδή αν πάρουν το πτυχίο θα έχουν εμπειρία αλλά σαν φοιτήτριες δεν έχουν; Κ πως θα αποκτήσουν;

Να αγιασει το στόμα σου. 

Εννοειται πρέπει να έχουν άδεια διδασκαλίας! Αλλιώς σε έναν έλεγχο τη έκατσες. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς έχουν φοιτήτριες. Είναι παράνομοι προφανώς. Εγώ είμαι νόμιμη σε όλα, ναι. 

Μπορεί να πληρώνω παραπάνω από άλλους συναδέλφους, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε ελέγχους της εφορίας έχω ψηλά το κεφάλι. Αυτό βέβαια είναι μείον στην τσέπη μου αλλά δεν έχω θέμα, είμαι ικανοποιημένη με αυτά, δεν είμαι φιλοχρηματη.αλλωστε έχω αναφέρει ήδη πως κάνω αυτή τη δουλειά επειδή μου αρέσει. Δεν θα άνοιγα οποιοδήποτε μαγαζι. 

Πιστεύω πως αν είχα φερθεί και φερομουν πιο πονηρά σήμερα θα είχα πάρα πολλά λεφτά. Αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα λεφτά όσο η ισορροπία πραγμάτων και μέχρι στιγμής ο Θεός είναι μαζί μου. 

 

Mama 16 δε με πειράζει που με βαζουν στο ίδιο τσουβάλι με άλλους. Εγώ τα έχω καλά με τον εαυτό μου ως προς αυτά τα θέματα. Γενικώς τα έχω καλά, οκ :) Δεν έχω να αποδείξω κάτι σε κανέναν κάθε μέρα αποδεικνύω στον εαυτό μου ποια είμαι και τι κάνω με πολλή σκληρή δουλειά σε όλους τους τομείς. Θεωρώ από τον κύκλο μου και την ηλικία μου άλλη στην ηλικία μου από τότε που  πρώτο ξεκίνησα γιατί μπήκα πολύ νέα με μεγάλα ρίσκα στον κλάδο των επιχειρήσεων, τόση δουλειά δεν έχει κάνει. Έχω φτύσει αίμα που λέμε.και  μόνη μου. Θέλω να πω δεν έχω κανέναν μπαμπά από πίσω. Μόνη μου λιθαράκι λιθαράκι. Και κάθε μέρα κάνω αυτοκριτική μα κάθε μέρα. Μπορεί να έχω σκληρύνει με τον καιρό αλλά δε γιβεται διαφορετικά. Να έχω σκληρύνει εννοώ να έχω γίνει ακαμπτη σε ορισμένα θέματα. 

 

Προφανώς και υπάρχει εκμετάλλευση στις δουλειές, προφανώς. Αλλά εγώ δεν είμαι άτομο πθυ έχω εκμεταλλευτει, με την έννοια που το λέτε δηλαδή. Δίνω πάιρνω είναι διαφορετικό. Και σε Καμμια υπάλληλο δεν έχω αρνηθεί. Και σε όποια δεν αρέσει η δε μου αρέσει  απλώς φεύγει η τη διώχνω. Ξεκάθαρα πράγματα. Μέχρι στιγμής έχω διώξει μόνο :P

 

Και να σας πω και το άλλο? Πότε δε με χει εκμεταλλευτει εμένα άνθρωπος. Δεν ξέρω, δεν έγινε. Φταίω εγω? Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να πω πως με έχουν εκμεταλλευτει σε θέματα δουλειάς τουλάχιστον. Αν κάτι δε μου αρέσει, απλώς λέω όχι. Έτσι έμαθα, να λέω όχι σε ότι δε μου αρέσει. Και να πηγαίνω παρακάτω. 

 

Ας πούμε, κάποτε ένας δεν ήθελε να μου βάζει ένσημα. Εγώ τότε έπρεπε να δουλέψω να μαζέψω λεφτά επειγόντως. Το είπα μια, το είπα δύο δεν ένιωθα καλά και στο τέλος ένα πρωί απλώς δεν ξαπαπηγα. Μετά από λίγο καιρό βρήκα αλλού δουλειά όπου ήμουν ακόμα πιο ξεκάθαρη από την αρχή. Μπορεί να είναι και λίγο τύχη. Αλλά δεν κάθομαι, όπως ακούω περιπτώσεις που κάθονται και λένε ναι σε όλα. Πιστεύω εκεί βασίζονται πολλοί εργοδότες στην ανασφάλεια του υπαλλήλου και πατάνε. Όμως δεν ξέρω αν τελικά φταίει ο εργοδότης η ο ίδιος ο υπάλληλος.. 

 

Οι καιροί είναι δύσκολοι για δουλειά αλλά πιστεύω με λίγο τσαγανό και γνώσεις μπορείς να προχωρήσεις βήμα βήμα και να τα καταφέρεις. Ο φόβος είναι κακός σύμβουλος. Και εχθρός επίσης, εγώ τον έχω σαν εχθρό. Την ανασφάλεια που λέμε. 

Ο άνθρωπος γεννήθηκε κυνηγός και κοιμόταν σε πέτρες. Έτρωγε χόρτα και ζώα. Έχει δυναμική ο ανθρωπος. Απλά κάπου με όλα αυτά γύρω μας έχουμε παρασυρθεί και έχουμε γίνει ερμαια των ιδιων μας των εαυτών. 

 

Μηπως λέω άσχετα? Η ροή του λόγου παιδιά, σόρυ, είμαι επικοινωνίακη Καμμια φορά βαρετή :P

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...