Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή σώματος μετά από εγκυμοσύνες..


Recommended Posts

Just now, Nefeli2014 είπε:

Αυτό λέω αλλά βλέπω πως Καμμια δε με καταλαβαίνει. Μόνο εσύ συμφωνείς μαζί μου. Τι να πω.. Προφανώς επειδή δεν είναι στο χώρο κι έχουν άλλο πράγμα στο μυαλό τους. Κι εγώ από άλλες δουλειές δεν έχω ιδέα.. 

Το θέμα είναι ότι όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους. ..Ναι το καταλαβαίνω είναι μπέρδεμα για σένα..Είναι όμως δικαίωμα του υπαλλήλου αν κρινει πως χρειάζεται να κάνει χρήση τής νόμιμης άδειας του...Και αυτό σε ενοχλει. ..άρα επιλέγεις να τον απολυσεις...Και σε μια Ελλάδα που η ανεργία χτυπάει κόκκινο είσαι σε θέση ισχύος...Οπότε αυτό είναι άδικο...Για μενα έτσι. ..Δηλαδή είναι καλό κάποιος να δουλεύει με 39 πυρετό? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MagdaP είπε:

Καλύτερα να μη σχολιάσω κάτι άλλο, παρά μόνο για την επιθεώρηση εργασίας που ειπώθηκε κάπου... Όσα άτομα ξέρω (λίγα είναι η αλήθεια) που πήγαν στην επιθεώρηση εργασίας για να καταγγείλουν κάποιον εργοδότη βρήκαν το μπελά τους... Μετά δεν έβρισκαν δουλειά πουθενά καθώς αυτά μαθαίνονται μεταξύ εργοδοτών και μπαίνεις στη μαύρη λίστα. 

Ο Χριστός και η Παναγία. Εγώ αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Ίσα ίσα το αντίθετο έχω ακούσει!!! Μα που ζεις? 

Just now, Fenia27 είπε:

Το θέμα είναι ότι όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους. ..Ναι το καταλαβαίνω είναι μπέρδεμα για σένα..Είναι όμως δικαίωμα του υπαλλήλου αν κρινει πως χρειάζεται να κάνει χρήση τής νόμιμης άδειας του...Και αυτό σε ενοχλει. ..άρα επιλέγεις να τον απολυσεις...Και σε μια Ελλάδα που η ανεργία χτυπάει κόκκινο είσαι σε θέση ισχύος...Οπότε αυτό είναι άδικο...Για μενα έτσι. ..Δηλαδή είναι καλό κάποιος να δουλεύει με 39 πυρετό? 

Όχι δεν είναι αλλά ούτε καλό θα είναι την επόμενη χρονια να έχω θυμώσει 30 γονείς και να μου φύγουν. Μετά εγώ θα εδώ πυρετό για πολύ περισσότερο καιρό. 40αρι. Μετά θα κλείσω η  μετά θα μείνω κι εγώ ανεργη και άλλες 10 καθηγήτριες η άνεργες η με λιγότερες ώρες. Άρα? Τι είναι προτιμότερο? 

Εντάξει επίσης βρε Φενια άμα πεθαινεις στο πυρετό μην έρθεις έλεος δε θα φύγεις γιαυτό, αλλά άμα το κάνεις κάθε μήνα είναι πρόβλημα δεν είναι πυρετος, είναι σύστημα. Κι άμα το παιδί σου αρρωσταίνει όλη την ώρα θα την πληρώνει η δουλειά σου? Γιαυτόν και είμαι της άποψης οι γυναίκες που δεν μπορούν να τα ισορροπήσουν να κάθονται σπίτι τους. Δε το λέω με κακο τρόπο, ειλικρινά. Μητέρα και εργαζόμενη θέλει γερό στομάχι. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ο Χριστός και η Παναγία. Εγώ αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Ίσα ίσα το αντίθετο έχω ακούσει!!! Μα που ζεις? 

Τόση εντύπωση σου κάνει; Δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς που έχουν πάει στην επιθεώρηση εργασίας; Δεν αναρρωτηθηκες ποτέ γιατί δεν πάνε;

 

Just now, Fenia27 είπε:

Δηλαδή είναι καλό κάποιος να δουλεύει με 39 πυρετό? 

Μάλλον είναι προτιμότερο μια δασκάλα να μπει με 39 πυρετό στην τάξη με κίνδυνο να κολλήσει τους μαθητές της παρά να πάρει την άδεια που δικαιούται  ακόμα και αν είναι χωρίς αποδοχές για να μην δημιουργήσει πρόβλημα στον εργοδότη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

Δηλαδή είναι καλό κάποιος να δουλεύει με 39 πυρετό? 

Καλό δεν είναι , αλλά μπορεί να χρειαστεί δυστυχώς. Μιλάω για την περίπτωση ενός φροντιστηρίου, δεν ξέρω πως είναι να ξεφορτώνεις πχ φορτηγά με 39 πυρετό. Στην τάξη, θα τους βάλεις να γράψουν μια εκθεσούλα, θα τους δώσεις ένα ωραίο θέμα για διάλογο μεταξύ τους για να κάνουν προφορική εξάσκηση, θα πίνεις το τσαγάκι σου παράλληλα, θα περάσει η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Τόση εντύπωση σου κάνει; Δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς που έχουν πάει στην επιθεώρηση εργασίας; Δεν αναρρωτηθηκες ποτέ γιατί δεν πάνε;

Συμφωνώ μαζί σου...Δεν έχω ακούσει ποτέ το αντίθετο. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Τόση εντύπωση σου κάνει; Δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς που έχουν πάει στην επιθεώρηση εργασίας; Δεν αναρρωτηθηκες ποτέ γιατί δεν πάνε;

 

Μάλλον είναι προτιμότερο μια δασκάλα να μπει με 39 πυρετό στην τάξη με κίνδυνο να κολλήσει τους μαθητές της παρά να πάρει την άδεια που δικαιούται  ακόμα και αν είναι χωρίς αποδοχές για να μην δημιουργήσει πρόβλημα στον εργοδότη!

Εγώ ξέρω 3 και δεν ειναι λιγοι αποζημιωθγκαν και μπήκαν κ πρόστιμα στην επιχείρηση.... Προφανώς έχουμε άλλους κύκλους τι να σου πω.. 

Just now, MagdaP είπε:

Τόση εντύπωση σου κάνει; Δηλαδή εσύ ξέρεις πολλούς που έχουν πάει στην επιθεώρηση εργασίας; Δεν αναρρωτηθηκες ποτέ γιατί δεν πάνε;

 

Μάλλον είναι προτιμότερο μια δασκάλα να μπει με 39 πυρετό στην τάξη με κίνδυνο να κολλήσει τους μαθητές της παρά να πάρει την άδεια που δικαιούται  ακόμα και αν είναι χωρίς αποδοχές για να μην δημιουργήσει πρόβλημα στον εργοδότη!

Χαχαχα μα ΑΥΤΆ μας κολλάνε! Η ασθένεια κύκλους κάνει ψάχνει να βρει ένα λιμάνι! Χαχαχα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Αντικαταστάτης γενικών καθηκόντων. Που να έχει επαγγελματικό δίπλωμα  για να κάνει τον αδηγό, να γνωρίζει άριστα όλα τα προιόντα μιας επιχείρησης ώστε να αντικαταστήσει έναν πωλητή , να ξέρει να κάνει τιμολόγηση, να γνωρίζει το λογιστικό πρόγραμμα της επιχείρησης και να περνάει παραγγελίες, να βγάζει και ένα ΦΠΑ και μια μισθοδοσία μια που είανι εκεί. Ας μην λέμε ότι θέλουμε κορίτσια . Κυρίως όταν δεν γνωρίζουμε πώς λειτουργεί μια επιχείρηση

Από ότι βλέπεις είπα γενικών καθηκοντων και όχι ειδικών όπως είναι να το βγαζεις μισθοδοσία, να κάνεις τα λογιστικά γενικότερα. Εχω δουλέψει όσο σπούδαζα σε σούπερ μάρκετ που εδώ εκτελούν και χρέη ταχυδρομείου ως αντικαταστάτρια γενικών καθηκόντων. Καλύπτα θέσεις από ταμεία, στις αποθήκες και έξω στα ράφια, ταχυδρομείο τόσο εξυπηρέτηση όσο και στα logistics. Όλα όσα είχαν να κάνουν με τα γενικά καθήκοντα. Αν έκανα την δουλειά εξίσου καλά όσο κσποιος που δουλευε εκεί για 3 χρόνια; σίγουρα όχι, αλλά όταν δεν μπορούσε να έρθει στην δουλειά, τουλάχιστον συνέχιζοταν η ροή της δουλειάς χωρίς να κολλάει όλη η αποθήκη πχ ή χωρίς να λειτουργεί το σουπερμάρκετ με 2 ταμεία αντί για 3. Τώρα όταν έπρεπε να λείψει η λογιστρια δεν ξέρω τι γινόταν. Και σου είπα ότι όσο οι ευθύνες αυξάνονται δεν υπάρχει πλέον ο αντικαστατης γενικών καθηκόντων. Να διαβάζουμε πρώτα λίγο τι μας λένε οι αλλοι πριν γίνουμε απόλυτοι, όπως επίσης ποτε μη λες ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Εγώ ξέρω 3 και δεν ειναι λιγοι αποζημιωθγκαν και μπήκαν κ πρόστιμα στην επιχείρηση.... Προφανώς έχουμε άλλους κύκλους τι να σου πω.. 

Μάλλον εσύ μιλάς για μικροεπιχειρήσεις γτ σε μεγάλες επιχείρησης που έχουν τις άκρες τους, ο εργαζόμενος βγαίνει συνήθως ο χαμένος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Συμφωνώ μαζί σου...Δεν έχω ακούσει ποτέ το αντίθετο. ..

Κοριτσια εγώ το έχω ακούσει και μάλιστα το ένα εξ αυτών το βίωσα πρόσφατα σε φιλενάδα μου. Μπορώ να εδώ άλλη άποψη? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Εγώ ξέρω 3 και δεν ειναι λιγοι αποζημιωθγκαν και μπήκαν κ πρόστιμα στην επιχείρηση.... Προφανώς έχουμε άλλους κύκλους τι να σου πω.. 

Μπορεί να αποζημιωθηκαν και να μπήκαν πρόστιμα στην επιχείρηση, δε διαφωνώ... Όμως αυτοί μετά τι απέγιναν; Βρήκαν αλλού δουλειά ή ακόμα ψάχνουν;;; Φοβάμαι το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Astrien είπε:

Μάλλον εσύ μιλάς για μικροεπιχειρήσεις γτ σε μεγάλες επιχείρησης που έχουν τις άκρες τους, ο εργαζόμενος βγαίνει συνήθως ο χαμένος!

Εγώ εκεί ανήκω στις μικρές, για αυτές μιλάω. Το είπα παραπάνω ως εκεί γνωρίζω. Εγώ σας είπα και το επάγγελμα μου. Πείτε και τα δικά σας τι ισχύει για να βγάλουμε άκρη. 

Just now, MagdaP είπε:

Μπορεί να αποζημιωθηκαν και να μπήκαν πρόστιμα στην επιχείρηση, δε διαφωνώ... Όμως αυτοί μετά τι απέγιναν; Βρήκαν αλλού δουλειά ή ακόμα ψάχνουν;;; Φοβάμαι το δεύτερο...

Ο ένας ήταν κοπρίτης καλά του κάτσε η αποζημίωση, ο άλλος βρήκε αμέσως, η φιλενάδα αποζημιώθηκε προ μηνός και αποφάσισε να γίνει οικιακά. Γιατί ούτε πλαν B είχε ούτε βοήθεια ούτε τίποτα. Και για μένα καλά έκανε. Αλλά είναι μεγάλο στορυ, θα σας το πω άλλη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ο Χριστός και η Παναγία. Εγώ αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Ίσα ίσα το αντίθετο έχω ακούσει!!! Μα που ζεις? 

Όχι δεν είναι αλλά ούτε καλό θα είναι την επόμενη χρονια να έχω θυμώσει 30 γονείς και να μου φύγουν. Μετά εγώ θα εδώ πυρετό για πολύ περισσότερο καιρό. 40αρι. Μετά θα κλείσω η  μετά θα μείνω κι εγώ ανεργη και άλλες 10 καθηγήτριες η άνεργες η με λιγότερες ώρες. Άρα? Τι είναι προτιμότερο? 

Εντάξει επίσης βρε Φενια άμα πεθαινεις στο πυρετό μην έρθεις έλεος δε θα φύγεις γιαυτό, αλλά άμα το κάνεις κάθε μήνα είναι πρόβλημα δεν είναι πυρετος, είναι σύστημα. Κι άμα το παιδί σου αρρωσταίνει όλη την ώρα θα την πληρώνει η δουλειά σου? Γιαυτόν και είμαι της άποψης οι γυναίκες που δεν μπορούν να τα ισορροπήσουν να κάθονται σπίτι τους. Δε το λέω με κακο τρόπο, ειλικρινά. Μητέρα και εργαζόμενη θέλει γερό στομάχι. 

 

Αν πήγαινε το παιδι μου σε φροντιστήριο και εμφανιζόταν δασκάλα με 39 πυρετό να διδάξει, θα ήταν η τελευταία μέρα μας  σε αυτό το φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Από ότι βλέπεις είπα γενικών καθηκοντων και όχι ειδικών όπως είναι να το βγαζεις μισθοδοσία, να κάνεις τα λογιστικά γενικότερα. Εχω δουλέψει όσο σπούδαζα σε σούπερ μάρκετ που εδώ εκτελούν και χρέη ταχυδρομείου ως αντικαταστάτρια γενικών καθηκόντων. Καλύπτα θέσεις από ταμεία, στις αποθήκες και έξω στα ράφια, ταχυδρομείο τόσο εξυπηρέτηση όσο και στα logistics. Όλα όσα είχαν να κάνουν με τα γενικά καθήκοντα. Αν έκανα την δουλειά εξίσου καλά όσο κσποιος που δουλευε εκεί για 3 χρόνια; σίγουρα όχι, αλλά όταν δεν μπορούσε να έρθει στην δουλειά, τουλάχιστον συνέχιζοταν η ροή της δουλειάς χωρίς να κολλάει όλη η αποθήκη πχ πίσω η χωρίς να λειτουργεί το σουπερμάρκετ με 2 ταμεία αντί για 3. Τώρα όταν έπρεπε να λείψει η λογιστρια δεν ξέρω τι γινόταν. Και σου είπα ότι όσο οι ευθύνες αυξάνονται δεν υπάρχει πλέον ο αντικαστατης γενικών καθηκόντων. Να διαβάζουμε πρώτα λίγο τι μας λένε οι αλλοι πριν γίνουμε απόλυτοι, όπως επίσης ποτε μη λες ποτέ. 

Άμα λείψει η λογιστρια καήκαμε όλοι. 

Ο δικός μου ο λογιστής με σπασμένα χέρια και πόδια δουλεύε από το νοσοκομείο. Έβαλε μια άλλη κοπελιά για 5 μέρες στη θέση του και του τα κάνε μαντάρα. 

Να κλείσουμε λίγο? Μας βοηθάει το κράτος να έχουμε βοήθεια? Ολοι μας. Όχι. Άρα εκεί τελειώνει η κουβέντα. :8

Παλευουμε όλοι σαν τα θηρία για να ζήσουμε και να μας κοροϊδεύουν. Όλα από κει ξεκινάνε και τελειώνουν. Τι ψαχνευε να βρείτε.. 

Μακάρι κι εγώ να είχα λεφτά περίσσια να χω 2-3 κοπέλες παραπάνω να έχουν κι αυτές δουλίτσα και να έδινα τις άδειες με χαρά γιατί δεν είμαι και δράκος είπαμε, και να μασταν όλοι χαρούμενοι. Αλλά.. Βάλε κρατήσεις βελαε εφορίες βάλε τις Παναγίας τα μάτια έξοδα, και με 40 παραδίδω γραμματικά φαινόμενα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Κοριτσια εγώ το έχω ακούσει και μάλιστα το ένα εξ αυτών το βίωσα πρόσφατα σε φιλενάδα μου. Μπορώ να εδώ άλλη άποψη? 

Εννοείται πως μπορείς να εχεις άλλη άποψη..κανεις δεν σου το απαγορεύει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 said:

 

Τέλος και κλείνω σε αυτό δνε έχω να πω κάτι εσείς που είστε και μαμαδες πιστέψτε με θα σας την έδινε κάποια στιγμή αν μια φορά το μήνα άλλαζαν δασκάλα τα παιδάκια σας ή σας ακυρωναν τον πρόγραμμα επειδή ασθενει το παιδί της δασκάλας. Κάποια στιγμή μα κάποια στιγμή θα αναρωτιοσασυαν και μαντέψτε με ποιον θα τα βάζατε... 

 

 

Η κόρη μου είναι μικρή και πάει ακόμη παιδικό. Τουλάχιστον μια φορά στις 15 έχουν όμως αντικατάστατη (στο 90% των περιπτώσεων είναι φοιτητές και είναι standy, φαντάζομαι ότι δουλεύουν κάθε βδομάδα γιατί ο παιδικός έχει 8 τμήματα και ανά 2 βδομάδες συνήθως είναι στο τμήμα της κόρης μου όπως είπα), είτε γιατί αρρωσταίνουν οι ίδιες οι νηπιαγωγοι, είτε γιατί αρρωσταίνουν τα παιδιά τους, είτε για τον οποιοδήποτε λόγο δεν μπορούν να δουλέψουν και παίρνουν την άδεια που δικαιούνται. Οκ.. Ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο όπως το να είναι με αυτούς που ξέρει και εμπιστεύεται, αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Όπως εγώ δεν θα μπορέσω να πάω την ημέρα που αρρώστησε στην δουλειά, έτσι δεν θα μπορέσει και η νηπιαγωγος. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω με το πως λειτουργούν τα πράγματα σε άλλες χώρες, αν ήταν αυτονόητο και για την Ελλάδα ότι ο κάθε εργαζόμενος μπορεί ανά πάσα στιγμή να κάνει χρήση της άδειας που δικαιούται, δεν θα υπήρχαν γονείς που να παραπονιουνται όταν θα υπήρχε αντικαταστάτης. Επίσης, ως γονέας θα προτιμούσα να έχει το παιδί μου αντικατάστατη ειδικά όταν πρόκειται για μάθημα, παρά να έχει μια δασκάλα που θα σέρνεται και θα προσπαθεί απλά να βρει μια ασχολία για να περάσουν την ώρα τους και να περιμένει να φυγει να πάει σπίτι της να λιώσει η κακόμοιρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nefeli2014 είπε:

Να βάλω την καθαρίστρια δηλαδή να κανει μάθημα. 

Δεν ειναι όλες οι δουλειές το ίδιο. 

Επίσης στο δικό μας χώρο δεν ισχύει ΑΡΓΚ το 13 που λες. Πρόκειται για ωριμισθιες με ορισμένο χρόνο σύμβαση οι περισσότερες. Το περισσότερο που δουλεύουν ειναι 4 με 5 ώρες ημερησίως. 

Στη δική μας δουλειά δεν έχουμε σπεαρ, αν εμένα μου ζητήσει άδεια θα πρέπει να ενημερώσω 40 οικογένειες και να γίνει αναπλήρωση μαθήματος άλλη μέρα που θα βολεύει ολους(?). Σπεαρ δασκάλα δεν υπάρχει σε εμάς γιατί όλες κλείνουν τα μαθήματα τους μέσα στη χρονιά. Κι εγώ Γενάρη μήνα φέρει ειπείν θα πάω να πνίγω για να βρω. 

Κάπως έτσι. 

Κατακαβαινετε λοιπόν ότι για έναν βήχα και για έναν πυρετό θυμώνω όταν ζητηθεί άδεια. Θα το κάνω μια θα το κάνω δύο θα το κάνω εφόσον δικαιούται μια φορά το μήνα και το ζητάει όλο τον χρόνο και θα δώσω όλα τα προβλεπόμενα αλλά την επόμενη χρονιά δε θα είναι μαζί μου. Και τα ξέρει καλά αυτά και η ίδια η υπάλληλος. Η κάθε υπάλληλος του χώρου μας.. Δεν ξέρω όπως είπα για άλλες δουλειές αλλά σε εμάς θέλει ανθρωπιά και ισορροπία. Να σκεφτόμαστε και τα άλλα παιδάκια και τις άλλες οικογένειες αντε και τελευταία εμένα... Που είπαμε θα πάω να κόψω τον λαιμό μου.. 

 

Τέλος και κλείνω σε αυτό δνε έχω να πω κάτι εσείς που είστε και μαμαδες πιστέψτε με θα σας την έδινε κάποια στιγμή αν μια φορά το μήνα άλλαζαν δασκάλα τα παιδάκια σας ή σας ακυρωναν τον πρόγραμμα επειδή ασθενει το παιδί της δασκάλας. Κάποια στιγμή μα κάποια στιγμή θα αναρωτιοσασυαν και μαντέψτε με ποιον θα τα βάζατε... 

 

Εντάξει για περίπτωση επαπειλουμενης δεν το συζητώ εφόσον είναι αληθές αλλά επειδή συνήθως ΔΕΝ είναι αληθές εγώ γιαυτό το λόγο αποφεύγω τις νιοπαντρες για κανέναν άλλο λόγο. Κατανοώ πως μπορεί κάποια να το κάνει επειδή φοβάται πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο αλλά θέλει πολύ καλμα και ισορροπία η κατάσταση.. Στη δική μας δουλειά.. Δε θέλει ορθοστασία σήκωματα βιβλίων κοκ. Θέλει ηρεμία που σε μια τάξη με ζωηρά παιδιά δεν την έχεις οπότε μια δασκάλα το ξανασξεφτεται αν θα δουλέψει αυτή την περίοδο.. Οπότε όλα αυτά τα έχω κατά νου και κινούμαι ανάλογα.. Δε σημαίνει βέβαια ότι η άλλη που θα προσλαβω και θα ναι ελεύθερη η ήδη μαμά θα είναι σε όλα της εντάξει. Απλώς πάω βάσει στατιστικής κι ένστικτου, μόνο αυτό... 

 

Η προβληματική που σας έλεγα ανύπαντρη ήταν.. Αλλά είχε αλλά θέματα. Είχε βήχα και δέκατα και ακυρωνε 5 τμήματα. Κάθε μήνα σχεδόν. Ε καλά. Τι μου λέτε εσείς τώρα... 

Εγώ πάντως εδώ δουλεύω ως νηπιαγωγός σε ιδιωτικο νηπιαγωγείο. Σε πληροφορώ πως έχουμε μια συνάδελφο που έρχεται με πλήρες ωράριο και μοιράζεται στα 3 τμήματα. Ανάλογα με τις ανάγκες. Τυχαίνει μέρες που απλά βοηθάει στα συμμαζεματα και στις καθαριότητες. Ετυχαν όμως και μέρες που εμεινε μόνη της σε τμήμαν όταν οι 2 βασικές νηπιαγωγοί ήταν άρρωστες! Άρεσε αυτό στους γονεις; που έφερναν τα παιδιά τους και έπρεπε να τα αφήσουν σε μια που δεν γνωριζαν; που τα πολυ μικρά έκλαιγαν γτ ήθελαν τα οικεία τους πρόσωπα; όχι! Αλλά το δέχτηκαν μια χαρά εφόσον αυτό τους επέτρεπε να πάνε στις δουλειές τους! Σίγουρα και για τις εργοδότριες το κόστος είναι μεγάλο αλλά το προτίμησαν ώστε να εξασφαλίσουν την εύρυθμη λειτουργία της επιχείρησης. Στα δημόσια ας πούμε είναι αλλιώς! Υπάρχουν άτομα που προσλαμβάνονται και πηγαίνουν από νηπιαγωγείο σε νηπιαγωγειο στο δήμο ανάλογα που υπάρχει κάθε μέρα έλλειψη. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όπως έχω την απαίτηση τα παιδάκια να τα κρατάνε στο σπίτι όταν είναι άρρωστα μέχρι να αναρρωσουν και εκνευρίζομαι όταν γίνεται το αντίθετο, θεωρώ αυτονόητο να μείνει και η δασκάλα σπίτι όταν είναι άρρωστη... Το αντίθετο για μένα είναι μεγάλη ανευθυνότητα τόσο από τη μερια της δασκάλας όσο και της Διεύθυνσης!

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσείς μου γράφετε για πράγματα ιδανικά. Δεν ξέρω τι γίνεται στους παιδικούς, εγώ δεν έχω παιδικό σταθμό να έχω πλήρη απασχόληση στους υπαλλήλους. Εδώ οι καθηγήτριες φτιάχνουν από Σεπτέμβρη τις ώρες τους και όχι εγώ δνε μπορώ να απασχολω μια να κάθεται όλο το χρόνο κι όταν τύχει να μπει για μάθημα. Ούτε ξέρω και κανέναν συνάδελφο που το κάνει.

Γιαυτό θέλω να υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας. Ψέμματα ξέρω, αλλά είναι τεράστια επιχείρηση που έχει επέκταση και στο εξωτερικό, χαίρω πολύ.. Και καταρχάς άμα Ειχα αυτή την πολυτέλεια πιστέψτε με δε θα δούλευα εκεί μέσα σα το σκυλί, θα είχα 2 υπαλλήλους να κάθομαι εγώ να κάνω τις αναπληρώσεις... 

Μα τα ζυγίζουμε λίγο... 

Καλημέρα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Καλά εσείς μου γράφετε για πράγματα ιδανικά. Δεν ξέρω τι γίνεται στους παιδικούς, εγώ δεν έχω παιδικό σταθμό να έχω πλήρη απασχόληση στους υπαλλήλους. Εδώ οι καθηγήτριες φτιάχνουν από Σεπτέμβρη τις ώρες τους και όχι εγώ δνε μπορώ να απασχολω μια να κάθεται όλο το χρόνο κι όταν τύχει να μπει για μάθημα. Ούτε ξέρω και κανέναν συνάδελφο που το κάνει.

Γιαυτό θέλω να υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας. Ψέμματα ξέρω, αλλά είναι τεράστια επιχείρηση που έχει επέκταση και στο εξωτερικό, χαίρω πολύ.. Και καταρχάς άμα Ειχα αυτή την πολυτέλεια πιστέψτε με δε θα δούλευα εκεί μέσα σα το σκυλί, θα είχα 2 υπαλλήλους να κάθομαι εγώ να κάνω τις αναπληρώσεις... 

Μα τα ζυγίζουμε λίγο... 

Καλημέρα!!! 

Βασικά τα ξέρω αυτά που μου λες! Πρώτη πρώτη είπα ότι στην Ελλάδα η κατάσταση είναι αλλιώς. Ο πατέρας μου ήταν κάποτε ελεύθερος επαγγελματίας και έχω μια μικρή γεύση τι σημαίνει αυτό.  Αν δε δείχνεις και λίγο σκληρός και πας πάντα με το σπαθί  στο χέρι δεν πρόκειται να προκόψεις. Απλά με λυπεί πάρα πολύ αυτό το γεγονός και αλήθεια εύχομαι να αλλαζε κάτι ώστε ίσως να γυρνούσα κάποτε πίσω.. Αλλά αυτή η αλλαγή πρέπει να γίνει από τα θεμέλια και ίσως μπορούμε όλοι να βάλουμε το λιθαράκι μας! Τεσπα μεγάλη συζήτηση ανοίξαμε και δεν τελειώνει! 

Για να επιστρέψουμε στο θέμα.. τον τελευταίο μήνα έχασα 1 κιλό : ) γιούπι! 

Ελπίζω να ξαναμπώ κάποια στιγμή στα αγαπημένα μου τζιν!

Καλημέρα κι από μένα!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν και παραδείγματα φιλικά και προς τους γονείς και προς τους δασκάλους/καθηγητές. Σε εμάς πχ υπάρχουν 2 κοπέλες οι οποίες είναι νηπιαγωγοί  και έρχονται μόνο όταν κάποια πρέπει να λείψει. Δεν είναι μόνιμο προσωπικό, πληρώνονται μόνο για όταν έρθουν, νομίζω με απλή απόδειξη είσπραξης (από την οποία όμως έχουν αφαιρεθεί τα νόμιμα για φόρους κλπ). Καλύπτεται νομικά για ένα ποσό μέχρι 3000 ευρώ το έτος, απλά έχει πολλές κρατήσεις. Το ίδιο ξέρω και σε μικρό φροντιστήριο ξένων γλωσσών, η ιδιοκτήτρια γνωρίζει 3-4 κοπέλες που αντικαθιστούν τις βασικές αν χρειαστεί να λείψουν και έτσι όλα πάνε ρολόι. Επίσης κάποιες φορές θα κάνει μάθημα η ίδια η ιδιοκτήτρια. 

 

Ως γονέας θα αισθανόμουν πολύ άσχημα να ξέρω ότι η δασκάλα του παιδιού μου είναι με πυρετό και πρέπει να διδάξει. 

 

@Yovanna αυτό που περιγράφεις με τις άδειες στην επιχείρησή σου είναι κατάχρηση και καταλαβαίνω απόλυτα την απόλυση κάποιου όταν κάνει κατάχρηση τέτοιων προνομίων. Σε παλαιότερη μου εργασία σε πολυεθνική παραδόξως υπήρχε η ίδια αντιμετώπιση, μπορούσες απλά να ενημερώσεις τον διευθυντή σου ότι είσαι άρρωστος και να μην πας, χωρίς να σου κόψουν άδεια από τη θερινή. Η μια κοπέλα που το έκανε σύστημα, απολύθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και το δικαιολογώ απόλυτα. Άλλο όμως αυτό, και άλλο να ξέρει ο υπάλληλος ότι με 39 πυρετό πρέπει να δουλέψει γιατί αλλιώς τον περιμένει η απόλυση στην γωνία. Στην τωρινή μου εργασία, ή θα φέρεις χαρτί γιατρού ή θα πάρεις από τη θερινή (για ασθένεια μιλάω ή για απλή απουσία). Οι γονικές δικαιολογούνται κανονικά. Κρίνεις μόνος σου και πράττεις. Αν πχ λείπω συνέχεια όταν είμαστε στο peak της δουλειάς ή αν έχουμε deadline ε θα δημιουργήσω πρόβλημα. Το Σ/Κ δούλεψα άνευ αποδοχών από το σπίτι, όχι γιατί μου ζητήθηκε αλλά γιατί έχω δουλειά που δεν βγαίνει διαφορετικά. Το θέμα είναι ότι ξέρω ότι η προσπάθεια θα ανταμειφθεί και ότι υπάρχει αμοιβαία κατανόηση.

 

Επαναφορά στο θέμα: Έχω χάσει 4 κιλά και συνεχίζω το γυμναστήριο. Ανανέωσα μάλιστα τη συνδρομή σε ετήσια! Το βολικότερο είναι ότι το γυμναστήριο είναι φιλικό προς τα παιδιά και πάω με τη μικρή - και συμμετέχει και αυτή κυρίως κάνοντας τον καραγκιόζη :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Το ίδιο ξέρω και σε μικρό φροντιστήριο ξένων γλωσσών, η ιδιοκτήτρια γνωρίζει 3-4 κοπέλες που αντικαθιστούν τις βασικές αν χρειαστεί να λείψουν και έτσι όλα πάνε ρολόι. Επίσης κάποιες φορές θα κάνει μάθημα η ίδια η ιδιοκτήτρια.

Αυτές οι κοπέλες στην καλύτερη να είναι φοιτήτριες και αν.. Επαγγελματίας καθηγήτρια δεν έχει ώρες κενές για να είναι standby για όταν την χρειαστούν. Εγώ δούλευαμέχρι τις 10.00 το βραδυ καθημερινά.   Ήμουν χρόνια στο χώρο και δεν το έχω δεί πουθενά αυτό. Προσωπικά δεν το θεώρησα τραγικό να πάω με πυρετό να κάνω μάθημα. Και ούτε μου ζητήθηκε. Καταλάβαινα από μόνη μου το μπέρδεμα στο να συντονιστούν τάξεις 8-10 παιδιών για αναπλήρωση. Και εννοείται ότι κάθεσαι στην έδρα σου. Δεν πας κοντά στα παιδιά.

Στο θέμα τώρα, εγώ όταν γέννησα, 21 μήνες πριν, απορρυθμίστηκε ο θυροειδής μου( δεν πήρα χάπι) και σε συνδυασμό με την επιλόχειο που πέρασα και το έριξα στα γλυκά, πήγα 72 κιλά! το τελευταίο τρίμηνο ως δια μαγείας επανήλθαν οι τιμές και με ελάχιστη προσοχή (λιγότερα γλυκά μόνο), έχω φτάσει αισίως τα 58! Και θέλω άλλα 3 για να έρθω στα προ εγκυμοσύνης κιλά!

Link to comment
Share on other sites

 

9 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Κι άμα το παιδί σου αρρωσταίνει όλη την ώρα θα την πληρώνει η δουλειά σου?

 

Τα δικαιωματα στην αδεια υπαρχουν για καποιο λογο ετσι? Δεν την χαριζεις την αδεια...Οφειλεις σαν εργοδοτης να την δωσεις...Και δεν λεω να μην υπαρχει κατανοηση και απο τον εργαζομενο...Αλλα δεν του κανεις και χαρη...Μαλλον εκεινος σου κανει, που αφηνει το παιδι ενω θα μπορουσε να ειναι εκει... Αλλα τι να γινει, που ειναι η εποχη τετοια, να θεωρειται και ανευθυνο και καταχρηση ενας εργαζομενος να ζηταει την νομιμη αδεια του και να λεει και ευχαριστω...

 

Πισω στο θεμα μας λοιπον....Ο συνδυασμος ασκηση, νερο, προσοχη στη διατροφη και καμια κρεμα στις περιοχες που πασχουν κανει θαυματα...Αυτο ειδα τουλαχιστον σε μενα...Με το τιποτα αποτελεσμα δεν βλεπεις...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Και τι πειράζει δλδ αν 1 φορά το μήνα χρειαστεί να μπει στο τμημα μια φοιτητρια και κάνει αυτά που εσύ προανέφερες ότι κάνει μια καθηγήτρια όταν είναι αρρωστη; δλδ να τα βάλει να γράψουν καμία έκθεση ή να κάνουν διαλόγους μεταξύ τους; Αυτός είναι ένας άλλος παράγοντας που βοηθάει τους ελεύθερους επαγγελματίες εδώ. Η εκμετάλλευση των μαθητευόμενων και των φοιτητών. Κάθε μαθητευόμενος είναι υποχρεωμένος να κάνει το λιγότερο 1 χρόνο πρακτική. Επομένως οι επιχειρήσεις προσλαμβάνουν αυτά τα άτομα δίνοντας τους έναν ελάχιστο μισθό( ίσα να καλύπτουν τα μεταφορικά και να τους μένει ένα χαρτζιλίκι) με ασφάλεια πληρωμένη από τη σχολή και καλύπτουν τρύπες σε δύσκολες ώρες. Από την άλλη μεριά και οι μαθητευόμενοι αποκτούν μια πρώτη εμπειρία να έχουν να γράψουν στο βιογραφικό τους και έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι. Αυτό που στην Ελλάδα είναι μειονέκτημα, το να μην έχεις δλδ εργασιακή εμπειρία, εδώ το βλέπουν σαν ευκαιρία!

Και να σου απαντήσω η ίδια γιατί δε συμβαίνει.. γτ μετά θα πουν κάποιοι κακομαθημένοι γονείς:"Κοίτα αυτή φέρνει φοιτήτριες στο φροντιστήριο, σιγά μη στείλω το παιδί μου εκεί να του κάνουν μάθημα οι φοιτήτριες! Γι αυτό πληρώνω εγώ;" Όμως δεν είναι έτσι! Οι επιδόσεις του παιδιού δε θα επηρεαστούν με το αν μια φορά το μήνα μπει μια φοιτήτρια στο τμήμα! Απλά και οι γονείς θέλουν εκπαιδεύσει. Αν τους εξηγήσεις και είσαι και εσύ σίγουρος για τις επιλογές σου δε νομίζω να δημιουργηθούν προβλήματα! Εκτός βέβαια από κάποιους γονείς υπεράνω  οι οποίοι όμως ούτως ή άλλως αρέσκονται στο να δημιουργούν προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...