Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπουσουλημα και κατοικίδια στο σπίτι


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες! Η μπέμπα μας ξεκινησε δειλά να μπουσουλαει. Προς το παρόν την έχουμε στο παρκο, αλλά μόλις σταθεροποιηθει το μπουσουλημα θα πρέπει να την έχουμε στο πάτωμα. Στο σπίτι έχουμε δύο σκυλιά εμβολιασμενα, εκπαιδευμενα κ καθαρά τα οποία ζουν εντός του σπιτιού. Δεν ανεβαινουν καναπεδες, κρεββάτια, το μωρό πάντα είναι υπο επίβλεψη, επιτρεπουμε μονο να μυρισουν τα πατουσάκια του. Εσείς σε αυτήν τη φάση τι προσθετες προφυλαξεις πηρατε και πως;  Πχ καθαριζατε καλα το πάτωμα πιο πριν κ το οριοθετουσατε για να αλωνιζει μονο το μωρό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maya14 είπε:

Γεια σας μανούλες! Η μπέμπα μας ξεκινησε δειλά να μπουσουλαει. Προς το παρόν την έχουμε στο παρκο, αλλά μόλις σταθεροποιηθει το μπουσουλημα θα πρέπει να την έχουμε στο πάτωμα. Στο σπίτι έχουμε δύο σκυλιά εμβολιασμενα, εκπαιδευμενα κ καθαρά τα οποία ζουν εντός του σπιτιού. Δεν ανεβαινουν καναπεδες, κρεββάτια, το μωρό πάντα είναι υπο επίβλεψη, επιτρεπουμε μονο να μυρισουν τα πατουσάκια του. Εσείς σε αυτήν τη φάση τι προσθετες προφυλαξεις πηρατε και πως;  Πχ καθαριζατε καλα το πάτωμα πιο πριν κ το οριοθετουσατε για να αλωνιζει μονο το μωρό; 

 

Δεν έχω σκυλιά μέσα στο σπίτι, αλλά ποτέ δε θα άφηνα κατοικίδιο σε χώρο με μωρό ή νήπιο, χωρίς επίβλεψη. Αυτό σημαίνει ότι αν είχα κατοικίδια μέσα στο σπίτι, θα είχα διαχωρισμένο χώρο για παιδί και σκυλιά, γιατί αποκλείεται να περνούσα κάθε δευτερόλεπτο με τα μάτια στο παιδί. Δεν είναι καθόλου δύσκολο ένα μωρό να τραβήξει την ουρά ή το αυτί ενός σκύλου ή να κάνει κάτι που το σκυλί θεωρεί επίθεση, ακόμη κι αν μιλάμε για το πιο καλόβολο ζώο του κόσμου και τις πιο καλές προθέσεις του παιδιού. Έχω κάποια τραγικά περιστατικά στον περίγυρό μου, με πολύ άσχημα ατυχήματα, και ήταν ζώα μεγαλωμένα μαζί με το παιδάκι και ήρεμα. Που δεν έπρεπε όμως να είχαν μείνει μαζί στον ίδιο χώρο, για το καλό και παιδιών και κατοικιδίων.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε κατοικίδια στο σπίτι αλλά στο μπαλκόνι (ισόγεια βεράντα που επικοινωνεί με κήπο) φιλοξενούμε πάντα 1-2 γάτες της γειτονιάς που έρχονται για να κοιμηθούν ή να χαϊδευτούν (τρώνε στον κήπο). Δεν τις έχουμε στειρώσει ή εμβολιάσει, είναι ελεύθερες επί της ουσίας απλώς θεωρούν ότι το μπαλκόνι μας είναι ένα από τα πολλά σπίτια τους. Το μπουσούλημα ο δικός μου το άρχισε Φθινόπωρο, οπότε δεν ήταν καιρός για να βγαίνουμε στο μπαλκόνι συχνά και γενικά το απέφευγα, και όταν βγαίναμε είχα το καρεκλάκι του ή τον είχα αγκαλιά και δεν ενθάρρυνα το μπουσούλημα, μέχρι κάποια στιγμή τον χειμώνα που είχε Αλκυονίδες και είχαμε κόσμο και κάτσαμε έξω, ο μικρός ήταν τότε περίπου 13 μηνών και όχι απλά μπουσούλησε, κυλίστηκε παντού και προφανώς και σε μέρη που κυκλοφορεί η γάτα. Έκτοτε δεν παίρνω κάποιο μέτρο παρά μόνο προσέχω το πώς παίζει μαζί της γιατί κάνει διάφορα άγαρμπα από τον ενθουσιασμό του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Maya14 είπε:

Γεια σας μανούλες! Η μπέμπα μας ξεκινησε δειλά να μπουσουλαει. Προς το παρόν την έχουμε στο παρκο, αλλά μόλις σταθεροποιηθει το μπουσουλημα θα πρέπει να την έχουμε στο πάτωμα. Στο σπίτι έχουμε δύο σκυλιά εμβολιασμενα, εκπαιδευμενα κ καθαρά τα οποία ζουν εντός του σπιτιού. Δεν ανεβαινουν καναπεδες, κρεββάτια, το μωρό πάντα είναι υπο επίβλεψη, επιτρεπουμε μονο να μυρισουν τα πατουσάκια του. Εσείς σε αυτήν τη φάση τι προσθετες προφυλαξεις πηρατε και πως;  Πχ καθαριζατε καλα το πάτωμα πιο πριν κ το οριοθετουσατε για να αλωνιζει μονο το μωρό; 

Εμεις εχουμε ενα σκυλακι (15 κιλα)  εμβολιασμενο, καθαρό, την κανουμε συχνα μπανιο, εξετασεις κλπ... Ειναι μεσα σ σπιτι... Η μπεμπα μ ειναι 7μιση μηνων και εδω και ενάμιση μηνα π μπουσουλαει, αλωνιζουν στο σαλόνι μαζί χωρίς να παρω κανένα ιδιαίτερο μετρο.. Απλα καθαριζουμε τις πατουσιτσες με μωρομαντηλο μετα τη βόλτα!!! Εχει λανει το μωρο γλυφιτζουρι μετα τα πρωτα εμβολια, ενω συνέχεια έρχεται να τη χαιδεψει... 

Η παιδιατρος μ ειπε δεν υπάρχει θεμα, το ίδιο αναφερουν ολα τα σχετικά επιστημονικα αρθρα και προσωπικά δε βρίσκω λογο ανησυχιας... 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ τα δικά μου τα άφηνα ελεύθερα με το σκύλο μας με τις ευλογίες του παιδιατρου από 4ων μηνών. Λίγο τα πατουσακια τους καθάριζε που λέει και η ανεμώνη και θα κάνουν φοβερό παιχνίδι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω με τις γατες, απλα εβαζα σκουπα καθε μερα για τις τριχες οταν ηταν η εποχη τους, διαφορετικα καθε 2 μερες. Εφ'οσον εχετε ζωα στο σπιτι εκμεταλλευτειτε την "βρωμια" τους για να χτισει ανοσοποιητικο το παιδι. Εχει βρεθει οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με ζωα εχουν μεγαλυτερη προστασια απο διαφορες αλλεργιες. Πιστευω οτι αν καθαριζετε λιγο τις πατουσες μετα τη βολτα ειναι οκ, κι αν φαει και μερικες τριχες δεν εγινε και τιποτα :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
17 ώρες πρίν, Kathkou είπε:

Κορίτσια έχω και εγώ την ίδια απορία..με την τρίχα τι γίνεται? Πήρα σκούπα ρομπότ και την βάζουμε 2φορεε την μέρα..

 Σε καταλαβαίνω,είναι και η εποχή που αλλάζουν τρίχωμα τώρα. Βγαίνει καιεξω το ζωακι; Αν ναι,θα καθαρίζεις λίγο τις πατούσες πριν μπείτε μέσα.Γενικως,δεν υπάρχει κανένα θέμα.Αντιθετως,τα παιδιά που έρχονται σε επαφή με ζώα (και τις τρίχες τους) αναπτύσσουν το ανοσοποιητικο τους και εχουν λιγότερες αλλεργίες. Εξάλλου,όσοι μένουμε με ζώα κάποια στιγμή θα φάμε καμία τρίχα είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι:razz:

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...