Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητα σε περίπτωση τραυματισμού


Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Θα ηθελες να μου πεις ποιο ειναι??? Γιατι τοσα χρόνια σε νοσοκομειο παιδιατρικο, τετοιο πραγμα δεν εχω συναντησει... Αν ειναι δηλαδή να το ρχω στα υποψην για την κορη μ... 

Εγω ξερω οξυζενε και betadine... Αντισηπτικο για πληγή  δεν εχω ξανακουσει... 

Nαι ειναι το diaseptyl (εχει κι αλλες μαρκες). Μου το ειχε προτεινει ο παιδιατρος μας στον πρωτο μου γιο για τον ομφαλο και απο τοτε το εχω στανταρ στο φαρμακειο. Συνισταται ιδιαιτερα στα παιδια γιατι δεν τσουζει και ειναι πρακτικη η χρηση του, ψεκαζεις χωρις να ερχεσαι σε αμεση επαφη με την πληγη.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Deena είπε:

Και το octenisept την ίδια δουλειά κάνει.

Ειναι παρα πολυ δυνατο... Θα σ προτεινα να μην το χρησιμοποιεις γιατί μπορεί να δημιουργησεις αλλα θεματα... Το δερμα ςχει μικροοργανοσμους που μας προστατευουν και αν τς  εξοντωνουμε και αυτους, τα προβληματα ειναι μεγαλυτερα απο τα οφέλη... 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Ειναι παρα πολυ δυνατο... Θα σ προτεινα να μην το χρησιμοποιεις γιατί μπορεί να δημιουργησεις αλλα θεματα... Το δερμα ςχει μικροοργανοσμους που μας προστατευουν και αν τς  εξοντωνουμε και αυτους, τα προβληματα ειναι μεγαλυτερα απο τα οφέλη... 

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, η αλήθεια ειναι ότι η γιατρός μου το είχε δώσει (σε συνδυασμό με μια αλοιφή) για μία πληγή που είχε γίνει στο πόδι του γιου μου από παπούτσι η οποία έτεινε να μολυνθεί, δεν μου το έχει συστήσει γενικώς για να το βάζω σε πληγές. Αλλά όντως, το έχω μαζί μου κάποιες φορές και έχει τύχει να το βάλω σε πληγές που αντικειμενικά θα μπορούσα απλώς να τις ξεπλύνω με νεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία τσάντα με :

-μπενταντιν, (ή παιδίατρος μου έχει επισημάνει πως είναι απαραίτητο σε ανοιχτή πληγή για να μην μολυνθεί απο σταφυλόκοκκο που αντιμετωπίζεται με αντιβιωση.)

-octenisept για πληγές στο πρόσωπο που δεν μπαίνει μπενταντιν.

-τσιροτα.

-φυσιολογικο όρο.

-κρεμα κορτιζόνης.

-εντομοαπωθητικο

-gel για τα τσιμπήματα. 

-αντισηπτικα μαντηλάκια και gel.

-αντηλιακο

-χαρτομαντηλα

-νερό 

-σνακ

-παιχνιδακια

-μια αλλαξια 

-μια σακουλιτσα για τα απλυτα

-θερμομετρο

-κρεμα για συγκαμα.

 

Είναι ή τσάντα-φαρμακείο που παίρνω και στο εξοχικό οπότε βάζω μέσα όσα περισσότερα μπορώ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bedadin δεν χρησιμοποιουμε στα παιδια, πρεπει να αποφευγεται...αντισιπτικα πληγων οπως πχ το octenisept, το οποιο ουτε τσουζει ουτε τιποτε και δεν περιεχει ιωδιο...επισης και το οξυζενε δεν πολυχρησιμοποιειτε πια στις πληγες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2019 at 3:16 ΜΜ, mariazt είπε:

Γεια σας,

 

έχω ένα κοριτσάκι 22 μηνών και τώρα πήγε για πρώτη φορά παιδικό σταθμό. Επειδή με την πρώτη μόλις πήγε χτύπησε τη μυτούλα της και πάνω από το χείλος, πρέπει να εξοπλιστώ πιο καλά με ιατρικά πραγματάκια σε περίπτωση τέτοιων τραυματισμών. Οπότε ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε γιατί δεν ξέρω εάν υπάρχουν ειδικά για μωρά τέτοιας ηλικίας ή αν πρέπει να παίρνω τα κλασικά για ενήλικες. Αυτά που έχω στο νου μου είναι:

 

1. Αποστειρωτικές γάζες

2. Χαζαπλάστ

3. Betadine (υπάρχει ειδικό για παιδιά ή παίρνω το κλασικό;)

4. ??τι άλλο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν επιτρέπεται betadine σε παιδιά και πόσο μάλλον σε μωρά. Δηλαδή επιτρέπεται αν είναι ανάγκη, π.χ. σε ράμματα κλπ, αλλά όχι σε κάθε μικροχτύπημα. Καθαρισμός με οξυζενέ απλά και κάποια αντισηπτική κρέμα/gel αν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και λέμε για τσάντες εξόδου, με αφορμή ένα μικρό χτύπημα που είχε ο μικρός πριν από κάποιον καιρό κ τρέχαμε στο κεντρο υγειας (σχεδον ανευ λογου αλλά πρωτάρηδες γονεις) αλλα και τον σημερινο σεισμό (ετυχε να ειμαι Αθηνα), εχετε μια τσαντα ετοιμη σε περιπτωση που πρεπει να φυγετε γρηγορα απο το σπίτι; εγω δεν εχω. η τσαντα εξοδου ειναι γενικα ετοιμη αλλα παντα μπορει να λειπει κατι που δεν ανανέωσα απο την τελευταια βολτα, τα ποτηράκια του μπορει να εχουν τσουλήσει κατω απο επιπλα οπως παιζει κ να μην τα βρισκουμε, τα κλειδιά του αυτοκινητου υποτιθεται τα εχω στην κλειδοθηκη αλλα συνηθως ειναι σε μια απο τις πολλες τσαντες που αλλαζω ή στην τσέπη τιυ μπουφαν, το ιδιο κ το πορτοφόλι με τα χαρτια μου.το βιβλιάριο τιυ παιδιου ειναι σε ευκαιρη θεση, ουτε καν σε συρταρι, για σιγουρια. αλλα γενικα αν ειμαστε σε φαση που πρεπει να φυγουμε γρηγορα ή να μεινει πισω ο ενας να μαζεψει κατι αν πχ πρεπει να μεταφερθούμε εκτος νησιου (το παρατραβαω αλλα μια φορα τη μέρα εχουμε σιγουρα μια έκτακτη διακομιδή απο το νησι συνήθως για ηλικιωμένο ή παιδί), δεν υπάρχει κάποια οργάνωση για να διευκολυνθεί η κατάσταση κ να κερδίσουμε χρόνο χωρις αγχος. Σας εχει περασει ποτε απο το μυαλο ή το θεωρειτε τραβηγμένη σκεψη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μιας και λέμε για τσάντες εξόδου, με αφορμή ένα μικρό χτύπημα που είχε ο μικρός πριν από κάποιον καιρό κ τρέχαμε στο κεντρο υγειας (σχεδον ανευ λογου αλλά πρωτάρηδες γονεις) αλλα και τον σημερινο σεισμό (ετυχε να ειμαι Αθηνα), εχετε μια τσαντα ετοιμη σε περιπτωση που πρεπει να φυγετε γρηγορα απο το σπίτι; εγω δεν εχω. η τσαντα εξοδου ειναι γενικα ετοιμη αλλα παντα μπορει να λειπει κατι που δεν ανανέωσα απο την τελευταια βολτα, τα ποτηράκια του μπορει να εχουν τσουλήσει κατω απο επιπλα οπως παιζει κ να μην τα βρισκουμε, τα κλειδιά του αυτοκινητου υποτιθεται τα εχω στην κλειδοθηκη αλλα συνηθως ειναι σε μια απο τις πολλες τσαντες που αλλαζω ή στην τσέπη τιυ μπουφαν, το ιδιο κ το πορτοφόλι με τα χαρτια μου.το βιβλιάριο τιυ παιδιου ειναι σε ευκαιρη θεση, ουτε καν σε συρταρι, για σιγουρια. αλλα γενικα αν ειμαστε σε φαση που πρεπει να φυγουμε γρηγορα ή να μεινει πισω ο ενας να μαζεψει κατι αν πχ πρεπει να μεταφερθούμε εκτος νησιου (το παρατραβαω αλλα μια φορα τη μέρα εχουμε σιγουρα μια έκτακτη διακομιδή απο το νησι συνήθως για ηλικιωμένο ή παιδί), δεν υπάρχει κάποια οργάνωση για να διευκολυνθεί η κατάσταση κ να κερδίσουμε χρόνο χωρις αγχος. Σας εχει περασει ποτε απο το μυαλο ή το θεωρειτε τραβηγμένη σκεψη;

να σου πω κ εγω που ειμαι σε νησι δεν το ειχα σκεφτει ποτε. τωρα αν γινει κατι επειγον φανταζομαι οτι βρω θα παρω κ τα υπολοιπα ή θα μου τα στειλουν ή θα αγορασω καινουρια. αλλα δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου οχι δεν ειναι τραβηγμενο απλα ειναι πολυ οργανωτικο κ σχεδον κανεις δεν ειναι τοσο οργανωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέλεις φαρμακειο η μόνο για χτυπήματα? Εγώ θα σου γράψω τι έχω στάνταρ στο φαρμακείο μας για τα μικρά:

Betadine

Αποστειρωμενες γαζες

Φυσιολ. Ορο

Τσιροτα παιδικά 

Αντιπυρετικα και σύριγγες 

Θερμόμετρο 

Κρέμα αντικουνουπικη (κριλεν) 

Κρέμα για μετά τα τσιμπιματα (αφτερ νιπ) 

Κρέμα για συγκαμα 

Σε περίπτωση καρούμπαλου βάζω Βιτάμ-καλύτερο δεν υπάρχει - έχω ένα βέβαια από φαρμακειο γνωστή εταιρεία ακριβό αλλά σαν το Βιτάμ πραγματικά δεν υπαεχει, εξαφανίζεται το καρούμπαλο στο μισαωρο

Σε περίπτωση εγκαύματος βαζεις γιαούρτι - καλύτερο δεν υπάρχει

Σε περίπτωση που ανοίξει η μύτη βάζει γαζουλα και σκουπιζεις. Όχι βαμβάκι και δεν το αφήνεις μην κάνει Καμμια αναρρόφηση.

Σεν ξεπλένεις ποτέ το ανοιχτό τραύμα με νερό, μόνο betadine

Tobradex σε περίπτωση μόλυνσης στα μάτια - κοκκινίλες, τσιμπλες

Καλα μάσκες δεν το συζητώ, αγόρασα νεφελοποιητη και με έσωσε και τα παρελκόμενα φάρμακα του βέβαια 

 

Αυτά έχω σίγουρα.. 

 

Κάποια αναφέρθηκε σε ράμματα. Τι ράμματα? Πως τα βαζεις? Υπάρχουν ράμματα που βάζεις εσύ? 

On 12/6/2019 at 8:50 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν επιτρέπεται betadine σε παιδιά και πόσο μάλλον σε μωρά. Δηλαδή επιτρέπεται αν είναι ανάγκη, π.χ. σε ράμματα κλπ, αλλά όχι σε κάθε μικροχτύπημα. Καθαρισμός με οξυζενέ απλά και κάποια αντισηπτική κρέμα/gel αν είναι απαραίτητο.

Όταν είχε φάει τα γόνατα της η μικρή στα 2,5 ο γιατρός μου είπε Betadine να της βάλω... Τον είπα πάρει τηλ ακριβώς γιατί δεν ήξερα αν κάνει και μου είπε ναι βαλτης...ανοιχτη πληγή στο γόνατο.. Όχι τίποτα σπουδαίο λίγο αίματακι, βαθιά γρατζουνιά ας πουμε

On 12/6/2019 at 5:05 ΜΜ, magdoulini είπε:

bedadin δεν χρησιμοποιουμε στα παιδια, πρεπει να αποφευγεται...αντισιπτικα πληγων οπως πχ το octenisept, το οποιο ουτε τσουζει ουτε τιποτε και δεν περιεχει ιωδιο...επισης και το οξυζενε δεν πολυχρησιμοποιειτε πια στις πληγες...

Κοίτα να δεις αυτό δεν το ήξερα προφανώς θα μου το είπε για το μπετάντιν επειδή αυτό είχα και ήταν βράδυ.. Octenisept, ωραία θα πάρω κι από αυτό.!

On 12/6/2019 at 3:52 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ έχω μία τσάντα με :

-μπενταντιν, (ή παιδίατρος μου έχει επισημάνει πως είναι απαραίτητο σε ανοιχτή πληγή για να μην μολυνθεί απο σταφυλόκοκκο που αντιμετωπίζεται με αντιβιωση.)

-octenisept για πληγές στο πρόσωπο που δεν μπαίνει μπενταντιν.

-τσιροτα.

-φυσιολογικο όρο.

-κρεμα κορτιζόνης.

-εντομοαπωθητικο

-gel για τα τσιμπήματα. 

-αντισηπτικα μαντηλάκια και gel.

-αντηλιακο

-χαρτομαντηλα

-νερό 

-σνακ

-παιχνιδακια

-μια αλλαξια 

-μια σακουλιτσα για τα απλυτα

-θερμομετρο

-κρεμα για συγκαμα.

 

Είναι ή τσάντα-φαρμακείο που παίρνω και στο εξοχικό οπότε βάζω μέσα όσα περισσότερα μπορώ. 

 

 

Η κρεμα κορτιζόνης για τι ειναι? 

On 12/6/2019 at 12:16 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Nαι ειναι το diaseptyl (εχει κι αλλες μαρκες). Μου το ειχε προτεινει ο παιδιατρος μας στον πρωτο μου γιο για τον ομφαλο και απο τοτε το εχω στανταρ στο φαρμακειο. Συνισταται ιδιαιτερα στα παιδια γιατι δεν τσουζει και ειναι πρακτικη η χρηση του, ψεκαζεις χωρις να ερχεσαι σε αμεση επαφη με την πληγη.

Στον ομφαλο θυμάμαι και στις δύο μου έλεγαν να βάζω οινόπνευμα με γαζουλα.. 

Αντισηπτικό ήξερα εγώ επειδή έβαζα και στα ράμματα της καισαρική αλλά δεν ήξερα πως κάνει για παιδιά.. 

On 10/6/2019 at 6:16 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Nαι, αυτο εχω κι εγω! Επισης, ξεχασα να γραψω οτι κουβαλαω και ενα μπουκαλακι νερο, για να πλυθει πρωτα η πληγη πριν απ'οτιδηποτε αλλο ή για το ματι (αν μπει κατι μεσα).

 

Απαγορεύεται νερό σε ανοιχτή πληγή, φυσιολογικός όρος μόνο που είναι αποστειρωμενος. Το ξέρω σίγουρα αυτό σε ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών Που Ειχα κάνει μας το είπαν αλλά το ξέρω κι από νοσοκομεία. Το νερό μπορεί να μην είναι καθαρό. 

Και στο μάτι ορο καλό είναι να ρίχνουμε αλλά εκεί μπορείς και νερό γιατί δεν είναι ανοιχτή πληγή. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μιας και λέμε για τσάντες εξόδου, με αφορμή ένα μικρό χτύπημα που είχε ο μικρός πριν από κάποιον καιρό κ τρέχαμε στο κεντρο υγειας (σχεδον ανευ λογου αλλά πρωτάρηδες γονεις) αλλα και τον σημερινο σεισμό (ετυχε να ειμαι Αθηνα), εχετε μια τσαντα ετοιμη σε περιπτωση που πρεπει να φυγετε γρηγορα απο το σπίτι; εγω δεν εχω. η τσαντα εξοδου ειναι γενικα ετοιμη αλλα παντα μπορει να λειπει κατι που δεν ανανέωσα απο την τελευταια βολτα, τα ποτηράκια του μπορει να εχουν τσουλήσει κατω απο επιπλα οπως παιζει κ να μην τα βρισκουμε, τα κλειδιά του αυτοκινητου υποτιθεται τα εχω στην κλειδοθηκη αλλα συνηθως ειναι σε μια απο τις πολλες τσαντες που αλλαζω ή στην τσέπη τιυ μπουφαν, το ιδιο κ το πορτοφόλι με τα χαρτια μου.το βιβλιάριο τιυ παιδιου ειναι σε ευκαιρη θεση, ουτε καν σε συρταρι, για σιγουρια. αλλα γενικα αν ειμαστε σε φαση που πρεπει να φυγουμε γρηγορα ή να μεινει πισω ο ενας να μαζεψει κατι αν πχ πρεπει να μεταφερθούμε εκτος νησιου (το παρατραβαω αλλα μια φορα τη μέρα εχουμε σιγουρα μια έκτακτη διακομιδή απο το νησι συνήθως για ηλικιωμένο ή παιδί), δεν υπάρχει κάποια οργάνωση για να διευκολυνθεί η κατάσταση κ να κερδίσουμε χρόνο χωρις αγχος. Σας εχει περασει ποτε απο το μυαλο ή το θεωρειτε τραβηγμένη σκεψη;

 

Ωραία ερὠτηση! Το στοιχείο μου! :grin: Θα γελάσετε!

Είμαι εκ φύσεως οργανωτική σε βαθμό που καταντάει αστείο! Άσχετα με το παιδί, έχω σε ένα συγκεκριμένο σημείο τα πράγματα που παίρνω μαζί μου έξω, όχι για έκτακτη περίπτωση αλλά γενικώς, για να μην τα ψάχνω όποτε κι αν είναι να πάω κάπου. π.χ. γυαλιά ηλίου, κλειδιά, πορτοφόλι, χαρτομάντηλα κι ένα μικρό νεσεσεράκι. Μόλις γυρίσω από κάπου τα βγάζω από την τσάντα και τα βάζω στο συγκεκριμένο σημείο κι έτσι οποιαδήποτε τσάντα κι αν πάρω απλά τα ρίχνω μέσα (τώρα βέβαια δεν παίρνω καν τσάντα, τα βάζω στην τσάντα του καροτσιού). Και όταν δούλευα για να μην ξυπνάω πολύ νωρίτερα είχα από το βράδυ τα ροὐχα-παπούτσια-κοσμήματα που θα φόραγα την επομένη και μάλιστα εκτός δωματίου για να μην ανάψω φώτα και ξυπνήσω και τον άντρα μου όταν δεν δούλευε. Για τα ταξίδια ἐχω μια λίστα που πάντα φτιάχνω της αποσκευές με βάση αυτή και δεν έχω ξεχάσει ποτέ μα ποτέ το παραμικρό. Τα πράγματα που φορτώνονται τελευταία στιγμή πχ οδοντόβουρτσα, πιτζάμες, παντόφλες τα έχω σημειωμένα σε ξεχωριστό σημείο της λίστας! :grin: Και για την τσάντα του μωρού έχω λίστα κ δεν ξεχνάω κάτι.

Για έκτακτη περίπτωση ...καταστροφής (τὠρα θα γελάσετε ακόμα πιο πολύ) έχω σε συγκεκριμἐνο συρτἀρι πτυχία, βιβλιάρια τραπέζης και υγείας, ιατρικές εξετάσεις, έγγραφα από δουλειές και γενικώς έγγραφα και ένα λεύκωμα από μια περίοδο της ζωής μου που δεν θα ἠθελα να χἀσω. Έτσι έχω κατά νου ότι αν συμβεί κάτι κοσμογονικό θα πάρω ό,τι είναι σε αυτό το συρτάρι, τον σκληρό μου δίσκο και το μουσικό όργανο που παίζω :grin: (Σιγά μην τα θυμηθώ αν γίνεται πανικός αλλά λέμε τώρα!!)

Ακούγονται πολύ αγχωτικά, κι όμως δεν είμαι καθόλου αγχώδης! Η πλάκα είναι ότι στην πατρική μου οικογένεια που είναι όλοι αγχωτικοί σε σημείο να θέλουν να αγχώσουν και τους άλλους και να τους σπάνε τα νεύρα (μήπως επειδή δεν είναι οργανωμένοι και πανικοβάλλονται;; :razz::razz:) με θεωρούν χαλαρή, ενώ όλοι οι φίλοι μου με κοροϊδεύουν γιατί θεωρούν αγχωτική όλη αυτή την οργανωτικότητα! Ειδικά με τις λίστες πέφτει πολύ γέλιο, με κοροϊδεύει και ο άντρας μου!

Θυμήθηκα τώρα κάτι καλοκαίρια ως φοιτήτρια που κάναμε μια πρακτική εκτός πόλης για ένα μήνα, με την κοπέλα που μέναμε μαζί (και πολύ καλή μου φίλη) ήμασταν αντίθετες! Κάθε βράδυ εκείνη έπεφτε για ύπνο με το που γυρνούσαμε από κάπου (ακόμα και με τα ρούχα αν ήταν κουρασμένη) ενώ εγώ ετοίμαζα τα ρούχα και την τσάντα της επομένης. Το αποτέλεσμα; Την άλλη μέρα ερχόταν συνέχεια σε εμένα: "έχεις χαρτομάντηλα; " κλπ κλπ, χαχα! Οπότε... κάντε λίστες να σωθείτε! :-P:razz: Αλλά πάντα εκ φύσεως προτιμούσα να ολοκληρώνω εντελώς από το βράδυ ό,τι είναι να κάνω κι ας κοιμηθώ πιο αργἀ (πχ βαλίτσα, διάβασμα για εξέταση κλπ) παρά να σηκωθώ πιο νωρίς για να τα φτιάξω, επειδή δεν θα ξέρω πόση ώρα θα χρειαστεί ώστε να υπολογίσω πόση ώρα νωρίτερα να σηκωθώ, ενώ αλλιώς είμαι σίγουρη ότι το πρόλαβα.

(Βγήκα λίγο εκτός θέματος αλλά πραγματικά ήταν το στοιχείο μου!!)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ετοιμάζω πάντα πράγματα απο βραδίς. Αλλά έχω το κακό να μην βάζω ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ τίποτα στη θέση του μετά τη χρήση. το αφήνω κάπου συνήθως στο γραφείο ή το τραπέζι και επειδή με ενοχλεί και δεν θε΄λω πράγματα έξω, μετά από λίγη ώρα το κρύβω για να το τακτοποιήσω αργότερα. Ε και πολλές φορές αυτό το αργότερα δεν έρχεται. Επίσης δεν θυμάμαι. Πχ τα βιβλιάριά μας είναι στο δεύτεορ ή στο τρίτο συρτάρι του γραφέιου μου; Γι αυτό σκεφτόμουν ένα σκηνικό πχ να πρέπει ο άντρας μου να πάει σπίτι να πάρει κάτι και να του λέω ψάξε εδώ, ψάξε εκέι, κάπου θα το βρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου με κοροϊδεύει που θυμάμαι σε ποιο ντουλάπι/συρτάρι είναι τι, ακόμα και μετά από μήνες! Πρέπει να πω βέβαια ότι δεν είναι όλα τακτοποιημένα, κάθε άλλο, πολλές φορές τα αφήνω όπου να'ναι επιφανειακά (πχ πάνω σε τραπέζι, γραφείο,καρέκλες κλπ) απλά κάθε λίγες μέρες που αρχίζουν να συσσωρεύονται τα βάζω στην "κανονική" τους θέση και δεν τα χώνω τυχαία σε ντουλάπια/συρτάρια.

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2019 at 3:43 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

κρεμα κορτιζόνης για τι ειναι? 

Είναι η fucicort. Ο μικρός μου έχει ευαισθησία στα τσιμπήματα και κάποια πρήζονται πολυ για αυτό και την έχω πάρει μετά από οδηγία παιδιάτρου.

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2019 at 3:43 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Απαγορεύεται νερό σε ανοιχτή πληγή, φυσιολογικός όρος μόνο που είναι αποστειρωμενος. Το ξέρω σίγουρα αυτό σε ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών Που Ειχα κάνει μας το είπαν αλλά το ξέρω κι από νοσοκομεία. Το νερό μπορεί να μην είναι καθαρό. 

Αν διαβασεις τις παραθεσεις μου στη πρωτη σελιδα θα δεις οτι κουβαλαω ενα μπουκαλακι νερο μαζι μου για τις πληγες. Επισης, επειδη εγραψες για το γιαουρτι στα εγκαυματα απορω που δεν σας το ειπανε στο σεμιναριο που εκανες: δεν βαζουμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο εκτος απο τρεχουμενο νερο για 15', ουτε γιαουρτι, ουτε οδοντοκρεμα, μονο νερο. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/7/2019 at 4:19 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Αν διαβασεις τις παραθεσεις μου στη πρωτη σελιδα θα δεις οτι κουβαλαω ενα μπουκαλακι νερο μαζι μου για τις πληγες. Επισης, επειδη εγραψες για το γιαουρτι στα εγκαυματα απορω που δεν σας το ειπανε στο σεμιναριο που εκανες: δεν βαζουμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο εκτος απο τρεχουμενο νερο για 15', ουτε γιαουρτι, ουτε οδοντοκρεμα, μονο νερο. 

Ναι για το γιαούρτι μας είπαν όχι, δε μας εξήγησαν γιατί, παρολαυτα εγώ βάζω, στα παιδιά δεν έχει τύχει όμως να βάλω. Και bepanthol βάζω στα εγκαύματα. Απλώς έχω δει πως τραβάει όλο το κάψιμο αλλά δεν ξέρω γιατί απαγορεύεται. Επίσης μια κρέμα για εγκαύματα από το φαρμακείο και τρεχούμενο νερό στα εγκαύματα για αρκετή ώρα. Μας είπαν όμως όχι για γιαούρτι έχεις δίκιο. Αλλά και για το νερό μας είπαν όχι στις πληγες. Γιατί μπορει να μην είναι καθαρό και να προτιμάμε αντισηπτικό  και μετά ιωδιο. Για παιδιά δεν έχω κάνει, δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά θεωρώ πως δεν πειράζει. Δεν το ξέρω όμως. Σεμινάριο για πρώτες βοήθειες. Πριν 2 χρόνια.. Το ήθελα για τη δουλειά μου.. Ήταν χρήσιμο.. Βέβαια πολλά που μας είπαν εγώ δε νομίζω να μπορούσα να τα κάνω αν ήμουν μόνη μου σε μια άσχημη περίπτωση.. Τα πολύ απλά ναι.. Πάντως Αυτά μας είπαν... Γιαυτό μου κανε εντύπωση το νερό.. Αλλοι λένε έτσι άλλοι αλλιώς.. Εσύ από που το ξέρεις αυτό? Μάλιστα και φαρμακοποιό που είχα ρωτήσει όταν είχα ένα βαθύ κόψιμο μου είπε όχι νερό, ορο να βάλω μου είπε και να το ξεπλύνω. Εγώ μετά έβαλα betadine το έδεσα και πήγα νοσοκομείο. Ευτυχώς δεν ήθελε ράμματα αλλά κι εκεί μου είπαν πως πολύ σωστά είχα κάνει τη διαδικασία.. Τα νερα δεν ειναι πάντα και παντού καθαρά ακόμα και εμφιαλωμένα ενώ ο όρος είναι.. Έχει και μια λογική.. 

**Διαβάζω τώρα σε ένα ιατρικό σαιτ ότι βάζουμε νερό στις πληγες.... Έλα χριστέ, εγώ αλλά ήξερα. Και να πεις έτσι χύμα.. Μα μας τα είχαν πει.. Έχω και σημειώσεις! :/

Τελικά τι είναι σωστό δεν έχω καταλάβει. Εγώ το νερό το Ειχα για λάθος..... Δύο χρόνια σίγουρα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2019 at 3:32 ΠΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι η fucicort. Ο μικρός μου έχει ευαισθησία στα τσιμπήματα και κάποια πρήζονται πολυ για αυτό και την έχω πάρει μετά από οδηγία παιδιάτρου.

Αυτη την έχω κι εγώ, σωστά...! 

Ερώτηση :

Εγώ ας πούμε που έχω μωρό και δεν ξέρω αν έχει αλλεργία σε κάτι, καλά ούτε για τη μεγάλη ξέρω, πχ αν τσιμπήσει μέλισσα φέρει ειπείν, σε αυτή τη περίπτωση τι πρέπει να έχουμε μαζι μας? Γιατί πες πως ο διάολος σπάει το πόδι του και κάνει κάποιο παιδί αλλεργική αντίδραση σοβαρή. Τι κάνεις εκεί? Εκεί δε θέλει κάποιο αντισταμινικο πχ? Υπάρχει για παιδιά? Και πες πως συμβεί, προλαβαίνεις να πας νοσοκομείο άραγε? Μήπως πρέπει να έχουμε πάντα κάτι? Αλλά σε μωρά, τι? Εγώ ας πούμε που παθαίνω κνθδωσεις ανά περιόδους έχω πάντα μαζί μου κάνα χαπάκι xozal. Μηοως πρεοει να έχουμε και ένα σιρόπι τέτοιο μαζί? Η aerius? Κάνουν αυτά στα σοβαρά? Λειτουργούν σαν πρώτες βοήθειες? 

Κι επίσης, αγόρασα ράμματα κι εγώ και αντισηπτικό, να στε καλά για την ενημέρωση :) είναι τόσο βασικά αυτά που μας διαφεύγουν, εμένα τουλάχιστον, αλλά είμαι πιο οργανωμένη τώρα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Ναι για το γιαούρτι μας είπαν όχι, δε μας εξήγησαν γιατί, παρολαυτα εγώ βάζω, στα παιδιά δεν έχει τύχει όμως να βάλω. Και bepanthol βάζω στα εγκαύματα. Απλώς έχω δει πως τραβάει όλο το κάψιμο αλλά δεν ξέρω γιατί απαγορεύεται. Επίσης μια κρέμα για εγκαύματα από το φαρμακείο και τρεχούμενο νερό στα εγκαύματα για αρκετή ώρα. Μας είπαν όμως όχι για γιαούρτι έχεις δίκιο. Αλλά και για το νερό μας είπαν όχι στις πληγες. Γιατί μπορει να μην είναι καθαρό και να προτιμάμε αντισηπτικό  και μετά ιωδιο. Για παιδιά δεν έχω κάνει, δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά θεωρώ πως δεν πειράζει. Δεν το ξέρω όμως. Σεμινάριο για πρώτες βοήθειες. Πριν 2 χρόνια.. Το ήθελα για τη δουλειά μου.. Ήταν χρήσιμο.. Βέβαια πολλά που μας είπαν εγώ δε νομίζω να μπορούσα να τα κάνω αν ήμουν μόνη μου σε μια άσχημη περίπτωση.. Τα πολύ απλά ναι.. Πάντως Αυτά μας είπαν... Γιαυτό μου κανε εντύπωση το νερό.. Αλλοι λένε έτσι άλλοι αλλιώς.. Εσύ από που το ξέρεις αυτό? Μάλιστα και φαρμακοποιό που είχα ρωτήσει όταν είχα ένα βαθύ κόψιμο μου είπε όχι νερό, ορο να βάλω μου είπε και να το ξεπλύνω. Εγώ μετά έβαλα betadine το έδεσα και πήγα νοσοκομείο. Ευτυχώς δεν ήθελε ράμματα αλλά κι εκεί μου είπαν πως πολύ σωστά είχα κάνει τη διαδικασία.. Τα νερα δεν ειναι πάντα και παντού καθαρά ακόμα και εμφιαλωμένα ενώ ο όρος είναι.. Έχει και μια λογική.. 

**Διαβάζω τώρα σε ένα ιατρικό σαιτ ότι βάζουμε νερό στις πληγες.... Έλα χριστέ, εγώ αλλά ήξερα. Και να πεις έτσι χύμα.. Μα μας τα είχαν πει.. Έχω και σημειώσεις! :/

Τελικά τι είναι σωστό δεν έχω καταλάβει. Εγώ το νερό το Ειχα για λάθος..... Δύο χρόνια σίγουρα.. 

Ειχα παρακολουθησει κι εγω πριν καποια χρονια μαθηματα αλλα καθε χρονο ενημερωνομαι απο το ΕΚΑΒ γιατι μερικες φορες βγαινουν καινουριες οδηγιες (πχ η ΚΑΡΠΑ εχει αλλαξει πολλες φορες). Οσον αφορα το γιαουρτι μπορει να ανακουφισει ενα επιφανειακο καψιμο (την ιδια ανακουφιση θα προσφερει και το τρεχουμενο νερο για 15') αλλα αν εχει ανοιξει το δερμα δεν βαζουμε τιποτα περα απο νερο γιατι υπαρχει η πιθανοτητα μολυνσης. Για τα τραυματα συστηνεται ορος και σαν λυση αναγκης το νερο, αλλα επειδη ειναι εμφιαλωμενο αυτο που εχω προτιμω να κουβαλαω νερο που μπορει να μου χρησιμευσει γενικως παρα ορος, που ειναι και τσαμπα βαρος :wink: Αλλα οι οδηγιες ειναι να χρησιμοποιειται ορος.

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Εγώ ας πούμε που έχω μωρό και δεν ξέρω αν έχει αλλεργία σε κάτι, καλά ούτε για τη μεγάλη ξέρω, πχ αν τσιμπήσει μέλισσα φέρει ειπείν, σε αυτή τη περίπτωση τι πρέπει να έχουμε μαζι μας? Γιατί πες πως ο διάολος σπάει το πόδι του και κάνει κάποιο παιδί αλλεργική αντίδραση σοβαρή. Τι κάνεις εκεί? Εκεί δε θέλει κάποιο αντισταμινικο πχ? Υπάρχει για παιδιά? Και πες πως συμβεί, προλαβαίνεις να πας νοσοκομείο άραγε? Μήπως πρέπει να έχουμε πάντα κάτι?

Αυτήν την απορία την είχα κι εγώ κάποια στιγμή. Αν δεν ξέρουμε ότι το παιδί έχει αλλεργία στο τσίμπημα της μέλισσας, αν προλαβαίνουμε την πρώτη φορά να κάνουμε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Άμα ξέρει κανείς να μας πει.. 

Αλλιώς να ρωτήσω τον παιδίατρο όταν τον δω και να σας πω τι μου είπε.. 

Πας σε φαρμακείο να για ένεση κ αν δεν έχει ανοιχτό φαρμακείο κατευθείαν νοσοκομείο .. αυτό μας είχε πει εμάς η παιδίατρος όταν την είχαμε ρωτήσει .. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2019 at 3:53 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Αυτη την έχω κι εγώ, σωστά...! 

Ερώτηση :

Εγώ ας πούμε που έχω μωρό και δεν ξέρω αν έχει αλλεργία σε κάτι, καλά ούτε για τη μεγάλη ξέρω, πχ αν τσιμπήσει μέλισσα φέρει ειπείν, σε αυτή τη περίπτωση τι πρέπει να έχουμε μαζι μας? Γιατί πες πως ο διάολος σπάει το πόδι του και κάνει κάποιο παιδί αλλεργική αντίδραση σοβαρή. Τι κάνεις εκεί? Εκεί δε θέλει κάποιο αντισταμινικο πχ? Υπάρχει για παιδιά? Και πες πως συμβεί, προλαβαίνεις να πας νοσοκομείο άραγε? Μήπως πρέπει να έχουμε πάντα κάτι? Αλλά σε μωρά, τι? Εγώ ας πούμε που παθαίνω κνθδωσεις ανά περιόδους έχω πάντα μαζί μου κάνα χαπάκι xozal. Μηοως πρεοει να έχουμε και ένα σιρόπι τέτοιο μαζί? Η aerius? Κάνουν αυτά στα σοβαρά? Λειτουργούν σαν πρώτες βοήθειες? 

Κι επίσης, αγόρασα ράμματα κι εγώ και αντισηπτικό, να στε καλά για την ενημέρωση :) είναι τόσο βασικά αυτά που μας διαφεύγουν, εμένα τουλάχιστον, αλλά είμαι πιο οργανωμένη τώρα. 

 

Επειδή έχω την ευτυχία να είμαι εξαιρετικά αλλεργική σε διάφορα πράγματα, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να σωθείς από αναφυλαξία με κοινά αντισταμινικά, έχει όμως όντως νόημα να δώσεις στην αρχή των συμπτωμάτων, το οποίο όμως υποθέτει ότι η εξέλιξη είναι αργή και ξέρεις να διακρίνεις συμπτώματα.

Π.χ. εγώ έχω κνίδωση και εξελίσσεται και σε αγγειοοίδημα. Ξέρω στα πρώτα συμπτώματα ποιο αντισταμινικό να πάρω, σε πόση ώρα πρέπει να πάρω και κορτιζόνη ανάλογα την εξέλιξη, και πότε πρέπει να με πάνε στο νοσοκομείο. 

Σε παιδιά, επειδή έχω δύο με αλλεργίες, το ένα άσθμα, το άλλο έκανε αλλεργικές λαρυγγίτιδες μικρός (παραλίγο να μας μείνει και στα χέρια στο δρόμο για το νοσοκομείο), εκεί αν σου συμβαίνει, θες οδηγίες από αλλεργιολόγο. Εμείς δηλαδή έχουμε ένα συνδυασμό αντισταμινικών (xozal για μωρά , το aerius δε βοηθά), εισπνεόμενων και κορτιζόνης ταχείας δράσης, και μας έχουν σώσει σε εκδρομές, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να δώσουμε τέτοιες δόσεις χωρίς οδηγίες, γιατί η αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης δεν γίνεται με ένα κουταλάκι του γλυκού και δεν μπορείς να μπουκώνεις το μωρό με τρελές δόσεις κορτιζόνης με δική σου πρωτοβουλία.

Γενικά, σε αλλεργίες δεν είναι η πρωτη φορά που θα φάει κάτι το παιδί ή που θα το τσιμπήσει έντομο, αλλά τι θα γίνει τις επόμενες φορές, την αναφυλαξία δε θα την κάνει με την πρώτη έκθεση. Και μπορεί άνετα να έχει αναφυλακτική αντίδραση κάποιος για πρώτη φορά μετά από 100 ή 1000 φορές, οπότε ποτέ δεν είσαι απόλυτα ήσυχος. Αλλά σίγουρα δεν μπορείς να κυκλοφορείς και μία πένα αδρεναλίνης όπου πας, γιατί πρέπει και να ξέρεις να την κάνεις, και να είσαι σίγουρος ότι δε θα προκαλέσεις χειρότερα στον ασθενή από λάθος δόση ή λάθος χορήγηση, ειδικά αν μιλάμε για παιδιά. 

Αν σε παρηγορεί πάντως, ο γιος μου όταν μόλις είχε μάθει να περπατάει, έπεσε σε ένα θάμνο με μία σφηκοφωλιά μέσα και είχε περισσότερα τσιμπήματα από υγιές δέρμα μετά, μιλάμε για κάτι σαν 40-50. Εννοείται πήγαμε στο κέντρο υγείας, αλλά πιο πολύ αρρωστήσαμε από το σοκ εμείς παρά έπαθε κάτι το παιδί. Μας έδωσε και η παιδίατρος μας οδηγίες από το τηλέφωνο, ότι με δεδομένο ότι είναι η πρώτη φορά, η περίπτωση να πάθει το παιδί κάτι είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...