Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητα σε περίπτωση τραυματισμού


Recommended Posts

Γεια σας,

 

έχω ένα κοριτσάκι 22 μηνών και τώρα πήγε για πρώτη φορά παιδικό σταθμό. Επειδή με την πρώτη μόλις πήγε χτύπησε τη μυτούλα της και πάνω από το χείλος, πρέπει να εξοπλιστώ πιο καλά με ιατρικά πραγματάκια σε περίπτωση τέτοιων τραυματισμών. Οπότε ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε γιατί δεν ξέρω εάν υπάρχουν ειδικά για μωρά τέτοιας ηλικίας ή αν πρέπει να παίρνω τα κλασικά για ενήλικες. Αυτά που έχω στο νου μου είναι:

 

1. Αποστειρωτικές γάζες

2. Χαζαπλάστ

3. Betadine (υπάρχει ειδικό για παιδιά ή παίρνω το κλασικό;)

4. ??τι άλλο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγώ έχω πάντα μαζί ένα μικρό νεσεσέρ που έχει μέσα τσιρότα, μπετατίν, βαμβάκι, αυτοκόλλητα ράμματα, αμμωνία για μετά το τσίμπημα. Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει χρειαστώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Eγώ έχω πάντα μαζί ένα μικρό νεσεσέρ που έχει μέσα τσιρότα, μπετατίν, βαμβάκι, αυτοκόλλητα ράμματα, αμμωνία για μετά το τσίμπημα. Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει χρειαστώ κάτι άλλο.

Τέλεια σ'ευχαριστώ πολύ, αχρείαστα να είναι αλλά καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κουβαλαω ενα μπουκαλακι υγρο αντισηπτικο (για χτυπηματα, πληγες, ερεθισμους κλπ), κρεμα αρνικα για μωλωπες, καρουμπαλα κλπ και gel για τσιμπηματα εντομων. Προσοχη: αμμωνια βαζουμε μονο σε τσιμπημα μελισσας, οχι σε ολων των εντομων. Καποια χειροτερευουν με αμμωνια, πχ της σφηκας. Καλυτερα ενα ετοιμο gel που ειναι για ολα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. @kotsifikos καλη ιδεα τα αυτοκολλητα ραμματα, ποτε δε ξερεις τι γινεται :wink:

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza said:

Εγω κουβαλαω ενα μπουκαλακι υγρο αντισηπτικο (για χτυπηματα, πληγες, ερεθισμους κλπ), κρεμα αρνικα για μωλωπες, καρουμπαλα κλπ και gel για τσιμπηματα εντομων. Προσοχη: αμμωνια βαζουμε μονο σε τσιμπημα μελισσας, οχι σε ολων των εντομων. Καποια χειροτερευουν με αμμωνια, πχ της σφηκας. Καλυτερα ενα ετοιμο gel που ειναι για ολα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. @kotsifikos καλη ιδεα τα αυτοκολλητα ραμματα, ποτε δε ξερεις τι γινεται :wink:

Eίδες αυτό για την αμμωνία δεν το ήξερα!! Ευχαριστώ για την πληροφορία!το τζελ  της φρεζιντερμ το κριλέν για μετά το τσίμπημα κάνει για όλα? (γιατί έχω και τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Eίδες αυτό για την αμμωνία δεν το ήξερα!! Ευχαριστώ για την πληροφορία!το τζελ  της φρεζιντερμ το κριλέν για μετά το τσίμπημα κάνει για όλα? (γιατί έχω και τέτοιο).

Nαι, αυτο εχω κι εγω! Επισης, ξεχασα να γραψω οτι κουβαλαω και ενα μπουκαλακι νερο, για να πλυθει πρωτα η πληγη πριν απ'οτιδηποτε αλλο ή για το ματι (αν μπει κατι μεσα).

 

 
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα παίρνετε μαζί σε οποιαδήποτε βόλτα; ασχέτως διαρκείας; και για την παιδική χαρά απλά ή ακομα κ αν πατε καπου για ψωνια;;; Εγω δεν εχω στο σπίτι ουτε τα μισα απο αυτα και στις σύντομες βολτες ναζω απλα μια πανα κ μωρομαντιλα στην τσαντα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά τα παίρνετε μαζί σε οποιαδήποτε βόλτα; ασχέτως διαρκείας; και για την παιδική χαρά απλά ή ακομα κ αν πατε καπου για ψωνια;;; Εγω δεν εχω στο σπίτι ουτε τα μισα απο αυτα και στις σύντομες βολτες ναζω απλα μια πανα κ μωρομαντιλα στην τσαντα! 

Παιρνω μονο αυτα που εγραψα, οχι συν αυτα της θεματοθετριας. Επισης, τα παιρνω μονο σε μεγαλες βολτες και κυριως οταν παμε σε μερη που δεν εχει μαγαζια ή ανθρωπους τριγυρω, πχ σε δασικη περιοχη. Διαφορετικα τα παιρνω αν το θυμηθω. Δεν εχει τυχει ακομη να τα χρησιμοποιησω εκτος σπιτιου, μονο το gel εντομων. Δηλαδη δεν βαζω αντισηπτικο σε καθε χτυπημα ή γρατζουνια.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτά τα παίρνετε μαζί σε οποιαδήποτε βόλτα; ασχέτως διαρκείας; και για την παιδική χαρά απλά ή ακομα κ αν πατε καπου για ψωνια;;; Εγω δεν εχω στο σπίτι ουτε τα μισα απο αυτα και στις σύντομες βολτες ναζω απλα μια πανα κ μωρομαντιλα στην τσαντα! 

Είναι μικρός ακόμα για αυτό, τώρα που έχει ξεκινήσει να περπατάει και να παίζει θα αλλάξουν πολλές συνήθειες σου. Εγώ μετά τους 18 μήνες άρχισα να κουβαλάω τέτοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θυμαμαι που οταν ηταν 3-4 μηνων επαιρνα την τσαντα του καροτσιου φορτωμένη με χιλια μυρια κ τοτε αυτος κοιμοταν κ ουτε αλλαγμα δεν ειχε χρειαστει!!! και τωρα φευγω οπως να ναι!!!

 

βασικα αν πηγαινουμε στην πολη δεν χεειαζεται τιποτα, εχει παντου φαρμακεια. αλλα παμε κ πιο εξοχικα κ εκει οντως ειναι βλακεια που δεν ειχα καποια βασικα, ή κ για το σπίτι που ειμαστε λιγο εξοχη κ μπορει να χρειαστει ξατι άμεσο αντι να ψαχνουμε εφημερευοντα. Ασχετο λιγο, παίρνετε μαζι σας δευτερο σετ ρουχων; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια τσάντα σακίδιο, την οποία έχω ονομάσει τσάντα βόλτας και έχω πάντα τα εξής :

 

  • Από μία αλλαξιά ρούχα για κάθε παιδί + 1-2 σακούλες αν χρειαστεί να βάλω μέσα βρεγμένα ρούχα
  • Ένα νεσεσέρ με : α) μωρομάντιλα, β) υγρομάντηλα αντισηπτικά, γ) καλύματα μιας χρήσης για λεκάνη τουαλέτας, δ) χαρτομάντηλα, ε) hansaplast, στ) τις κρέμες που προαναφέρθηκαν (χτυπημάτων, after nip, εγκαυμάτων), ζ) μικρές συσκευασίες (δείγματα) αντιηλιακού (το καλοκαίρι)

 

Εννοείται παίρνω και κολατσιό + νερό.

 

Αυτά τα λίγα....οι βόλτες μας βέβαια είναι μεγάλες πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ έχω μια τσάντα σακίδιο, την οποία έχω ονομάσει τσάντα βόλτας και έχω πάντα τα εξής :

 

  • Από μία αλλαξιά ρούχα για κάθε παιδί + 1-2 σακούλες αν χρειαστεί να βάλω μέσα βρεγμένα ρούχα
  • Ένα νεσεσέρ με : α) μωρομάντιλα, β) υγρομάντηλα αντισηπτικά, γ) καλύματα μιας χρήσης για λεκάνη τουαλέτας, δ) χαρτομάντηλα, ε) hansaplast, στ) τις κρέμες που προαναφέρθηκαν (χτυπημάτων, after nip, εγκαυμάτων), ζ) μικρές συσκευασίες (δείγματα) αντιηλιακού (το καλοκαίρι)

 

Εννοείται παίρνω και κολατσιό + νερό.

 

Αυτά τα λίγα....οι βόλτες μας βέβαια είναι μεγάλες πάντα.

Αυτο θα πει οργανωση!!!! Εγω διαφοροποιώ τον εξοπλισμο αναλογως της βολτας αλλα κ με την ανεση οτι αν δεν ειμαστε εκτος πολης, σε 5 λεπτα πεταγόμαστε σπίτι κ παιρνουμε ο,τι χρειαστει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτο θα πει οργανωση!!!! Εγω διαφοροποιώ τον εξοπλισμο αναλογως της βολτας αλλα κ με την ανεση οτι αν δεν ειμαστε εκτος πολης, σε 5 λεπτα πεταγόμαστε σπίτι κ παιρνουμε ο,τι χρειαστει. 

Χχαχαχα, εγώ πάντως κάνω πάταγο με την τσάντα μου στις παρέες να ξέρετε....ό,τι και να χρειαστεί κάποιος πάντα λέει "Να ρωτήσουμε την .............., θα έχει" :grin::-D:grin:

 

Υ.Γ. Ξέχασα και κάτι άλλο : ένα μικρό μπλοκ ζωγραφικής και μαρκαδόρους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω ό,τι κ η @Deena πλην των κρεμων που πάντα ξεχνάω κ αντί για καλυμματα τουαλέτας πάνες (προς το παρόν ελπίζω). Εννοείται σνακ κ νερό, συν ζακετακι κ πάντα κάτι σε παιχνίδι ή βιβλίο. Κιτ πρώτων βοηθειών δεν κουβαλάω ποτέ γιατί είμαστε καρακεντρο κ κάθε 20 μέτρα έχει φαρμακείο. Όμως αν ήμουν εξοχή σίγουρα θα είχα μαζί μου μπεταντιν, γαζες κ όρο, χανσαπλαστ κ κρέμα για τσιμπήματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κ εγώ την τσαντουλα βόλτες της deena! Πρακτική και πάντα έτοιμοι για έξω. Όμως ρε κορίτσια.. πέρα από εντομοαπωθητικο και after nip το καλοκαίρι, δεν κουβαλάω ποτέ είδη πρώτων βοηθειών.. Δεν το έχω σκεφτεί να σας πω την αλήθεια, εφόσον εντός πόλης πάντα θα μπορούμε να πάμε είτε σπίτι, είτε φαρμακείο είτε νοσοκομείο αν χρειάζεται ράμματα. Πάντως τώρα θα οργανωθω οπωσδήποτε! Με προβληματισατε έντονα! Κοτσιφικος δεν ήξερα τα αυτοκόλλητα ράμματα, θα πάρω! Είναι και αγόρια και τα 2 και κάνουν σαν κατσικακια άγρια,  όλο πέφτουν. 

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά ρε παιδιά, πάρα πολύ χρήσιμα όλα αυτά! Κι εγώ είχα προβληματιστεί γιατί είχε πέσει στον παιδικό και εκεί είχε παιδίατρο οπότε της έβαλαν betadine κατευθείαν, και λέω αν είχε γίνει αυτό ενώ ήμασταν βόλτα και ήταν Κυριακή ας πούμε, άντε μέχρι να βρεις φαρμακείο κλπ, οπότε καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένες! Από τους 18 μήνες ειδικα και μετά δεν τα πιάνεις με τόσο γρήγορα που τρέχουν οπότε μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή όσο σύντομη και η βόλτα, μακριά από εμάς!

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, mariazt said:

Γεια σας,

 

έχω ένα κοριτσάκι 22 μηνών και τώρα πήγε για πρώτη φορά παιδικό σταθμό. Επειδή με την πρώτη μόλις πήγε χτύπησε τη μυτούλα της και πάνω από το χείλος, πρέπει να εξοπλιστώ πιο καλά με ιατρικά πραγματάκια σε περίπτωση τέτοιων τραυματισμών. Οπότε ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε γιατί δεν ξέρω εάν υπάρχουν ειδικά για μωρά τέτοιας ηλικίας ή αν πρέπει να παίρνω τα κλασικά για ενήλικες. Αυτά που έχω στο νου μου είναι:

 

1. Αποστειρωτικές γάζες

2. Χαζαπλάστ

3. Betadine (υπάρχει ειδικό για παιδιά ή παίρνω το κλασικό;)

4. ??τι άλλο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ!

 

Kαλησπέρα,

ένα από τα πιο χρήσιμα σεμινάρια που μας έκαναν στην εταιρεία που εργάζομαι είναι των πρώτων βοηθειών, από τον Ερυθρό Σταυρό. Όντας βοηθός διασώστη πλέον, το μόνο που μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα είναι πως δεν μπορείς να δώσεις / πάρεις ιατρικές συμβουλές από αγνώστους σε ένα φόρουμ.

Μπορείς να μπεις στο site του Ελληνικου Ερυθρού Σταυρού, κάνουν και για πολίτες μαθήματα πρώτων βοηθειών (με μικρό κόστος) .. θα είναι ότι πιο χρήσιμο μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου, αχρείαστο βέβαια να είναι. Θεωρώ πως ως μητέρες όλες θα πρέπει να εκπαιδευτούμε σε αυτό, έχουν σωθεί ζωές παιδιών από το γεγονός και μόνο πως ο γονιός ήξερε πως να αντιδράσει (πχ.. σε περιπτώσεις πνιγμού κλπ). Μπράβο σου που άνοιξες το θέμα, είναι από τα πιο σοβαρά θέματα, προφανώς σε ενδιαφέρουν σε αυτή την φάση μικροτραυματισμοί, αλλά αν έχεις τον χρόνο θα σε συμβούλευα να εκπαιδευτείς στις πρώτες βοήθειες για να ξέρεις τι να κάνεις και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτό που έγραψε η @elenip τα μαθήματα του Ερυθρού Σταυρού, είναι ότι πιο χρήσιμο μπορείς να κάνεις.

Θα μάθεις πως να αξιολογήσεις και περιποιηθείς τραύματα με τον σωστό τρόπο, από απλή εκδορά μέχρι σοβαρότερο κόψιμο, πως να αντιμετωπίσεις με ψυχραιμία τα ατυχήματα και ειδικά πως αντιμετωπίζεται περιστατικό πνιγμού (που είναι δυστυχώς αρκετά συνηθισμένο με τα μικρά).

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εγω κουβαλαω ενα μπουκαλακι υγρο αντισηπτικο (για χτυπηματα, πληγες, ερεθισμους κλπ), κρεμα αρνικα για μωλωπες, καρουμπαλα κλπ και gel για τσιμπηματα εντομων. Προσοχη: αμμωνια βαζουμε μονο σε τσιμπημα μελισσας, οχι σε ολων των εντομων. Καποια χειροτερευουν με αμμωνια, πχ της σφηκας. Καλυτερα ενα ετοιμο gel που ειναι για ολα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. @kotsifikos καλη ιδεα τα αυτοκολλητα ραμματα, ποτε δε ξερεις τι γινεται :wink:

Το αντισηπτικο απαγορεύεται σε ανοιχτες πληγες ή γρατζουνιες... Γενικα δεν υπάρχει λόγος να το κουβαλας για ατυχηματα... Νερακι δροσερο και εισαι οκ

22 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Nαι, αυτο εχω κι εγω! Επισης, ξεχασα να γραψω οτι κουβαλαω και ενα μπουκαλακι νερο, για να πλυθει πρωτα η πληγη πριν απ'οτιδηποτε αλλο ή για το ματι (αν μπει κατι μεσα).

 

Στο ματι καλυτερα οχι νερο, αλλα ορο... Οχι οτι θα παθει τιποτα, αλλα αφου κουβαλας μαζι φαρμακειο, καλυτερα να εισαι εξοπλισμενη σωστά!!! :)

6 ώρες πρίν, mariazt είπε:

Να είστε καλά ρε παιδιά, πάρα πολύ χρήσιμα όλα αυτά! Κι εγώ είχα προβληματιστεί γιατί είχε πέσει στον παιδικό και εκεί είχε παιδίατρο οπότε της έβαλαν betadine κατευθείαν, και λέω αν είχε γίνει αυτό ενώ ήμασταν βόλτα και ήταν Κυριακή ας πούμε, άντε μέχρι να βρεις φαρμακείο κλπ, οπότε καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένες! Από τους 18 μήνες ειδικα και μετά δεν τα πιάνεις με τόσο γρήγορα που τρέχουν οπότε μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή όσο σύντομη και η βόλτα, μακριά από εμάς!

Καλα μην τρελαινεσαι... Δεν παθαινει κατι αν δεν βάλεις betadine αμεσως και το βαλεις πχ οταν γυρισεις σπίτι!!! Στα σχολεια τα κανουν περισσοτερο για "να φανει"  πως κατι εκαναν...!!!! 

Just now, elenip είπε:

 

Kαλησπέρα,

ένα από τα πιο χρήσιμα σεμινάρια που μας έκαναν στην εταιρεία που εργάζομαι είναι των πρώτων βοηθειών, από τον Ερυθρό Σταυρό. Όντας βοηθός διασώστη πλέον, το μόνο που μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα είναι πως δεν μπορείς να δώσεις / πάρεις ιατρικές συμβουλές από αγνώστους σε ένα φόρουμ.

Μπορείς να μπεις στο site του Ελληνικου Ερυθρού Σταυρού, κάνουν και για πολίτες μαθήματα πρώτων βοηθειών (με μικρό κόστος) .. θα είναι ότι πιο χρήσιμο μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου, αχρείαστο βέβαια να είναι. Θεωρώ πως ως μητέρες όλες θα πρέπει να εκπαιδευτούμε σε αυτό, έχουν σωθεί ζωές παιδιών από το γεγονός και μόνο πως ο γονιός ήξερε πως να αντιδράσει (πχ.. σε περιπτώσεις πνιγμού κλπ). Μπράβο σου που άνοιξες το θέμα, είναι από τα πιο σοβαρά θέματα, προφανώς σε ενδιαφέρουν σε αυτή την φάση μικροτραυματισμοί, αλλά αν έχεις τον χρόνο θα σε συμβούλευα να εκπαιδευτείς στις πρώτες βοήθειες για να ξέρεις τι να κάνεις και πότε.

Το πιο σωστό σχολιο εως τωρα!!!! 

(μην παρεξηγηθω, δεν έχω αλλα λαικ και για αυτο σχολιαζω!!!! ) 

On 10/6/2019 at 3:16 ΜΜ, mariazt είπε:

Γεια σας,

 

έχω ένα κοριτσάκι 22 μηνών και τώρα πήγε για πρώτη φορά παιδικό σταθμό. Επειδή με την πρώτη μόλις πήγε χτύπησε τη μυτούλα της και πάνω από το χείλος, πρέπει να εξοπλιστώ πιο καλά με ιατρικά πραγματάκια σε περίπτωση τέτοιων τραυματισμών. Οπότε ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε γιατί δεν ξέρω εάν υπάρχουν ειδικά για μωρά τέτοιας ηλικίας ή αν πρέπει να παίρνω τα κλασικά για ενήλικες. Αυτά που έχω στο νου μου είναι:

 

1. Αποστειρωτικές γάζες

2. Χαζαπλάστ

3. Betadine (υπάρχει ειδικό για παιδιά ή παίρνω το κλασικό;)

4. ??τι άλλο προτείνετε;

 

Ευχαριστώ!

Γιατι να παρεις αποστειρωμενες γαζες και να χρεωνεσαι αδικα??? Αν η πληγη χρειαζεται στειρα διαδικασια κατα την περιποίηση, θα χρειαστει νοσοκομείο οποτε και θα στο πουν... Οχι οτι κατι αλλαζει, απλα οι αποστειρωμενες γαζες κοστιζουν τα 3πλα λεφτά απο τς απλες και στην πλειοψηφία των περιπτωσεων ειναι περιττες... 

Επισης, καπου ειδα για βαμβακι... Καλο ειναι ατην περιποιηση τραυματων να αποφεύγεται η χρήση του γτ οι ινες κολλανε στις πληγες και ειναι ΚΑΙ επωδυνο οταν τις τραβας για το παιδι ΚΑΙ ενεχουν κινδυνο επιμολυνσης αν παραμεινουν στην  πληγη γτ μαζευεται πανω τς οτι μπορουμε να φανταστουμε... Απλη γαζουλα ταμποναριστα αρκει και γςνικα αφηνουμε τς γρατζουνιες να "αναπνεουν"  για να "ψηθουν"  πιο γρήγορα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Kαλησπέρα,

ένα από τα πιο χρήσιμα σεμινάρια που μας έκαναν στην εταιρεία που εργάζομαι είναι των πρώτων βοηθειών, από τον Ερυθρό Σταυρό. Όντας βοηθός διασώστη πλέον, το μόνο που μπορώ να σου πω με υπευθυνότητα είναι πως δεν μπορείς να δώσεις / πάρεις ιατρικές συμβουλές από αγνώστους σε ένα φόρουμ.

Μπορείς να μπεις στο site του Ελληνικου Ερυθρού Σταυρού, κάνουν και για πολίτες μαθήματα πρώτων βοηθειών (με μικρό κόστος) .. θα είναι ότι πιο χρήσιμο μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου, αχρείαστο βέβαια να είναι. Θεωρώ πως ως μητέρες όλες θα πρέπει να εκπαιδευτούμε σε αυτό, έχουν σωθεί ζωές παιδιών από το γεγονός και μόνο πως ο γονιός ήξερε πως να αντιδράσει (πχ.. σε περιπτώσεις πνιγμού κλπ). Μπράβο σου που άνοιξες το θέμα, είναι από τα πιο σοβαρά θέματα, προφανώς σε ενδιαφέρουν σε αυτή την φάση μικροτραυματισμοί, αλλά αν έχεις τον χρόνο θα σε συμβούλευα να εκπαιδευτείς στις πρώτες βοήθειες για να ξέρεις τι να κάνεις και πότε.

πολυ χρησιμο . δεν το ηξερα οτι μπορεις να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω στο φαρμακειο του σπιτιου μου εχω το ipecavom.δεν ειναι για τραυματα βεβαια..ειναι εμετικο..σε περιπτωση που βαλει κατι στο στομα που δεν πρεπει..σπορρυπαντικο τσιγαρο κλπ...

Εννοειται η δοση σε συννενοηση με τον γιατρο..κ αναλογωσ τι εφαγε...η κορη μου 20 μηνων την κυριακη που ημασταν παραλια την ειδα να κραταει γοπα απο τσιγαρο.φοβηθηκα πωσ μπορει να εφαγε τησ εδωσα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Το αντισηπτικο απαγορεύεται σε ανοιχτες πληγες ή γρατζουνιες... Γενικα δεν υπάρχει λόγος να το κουβαλας για ατυχηματα... Νερακι δροσερο και εισαι οκ

Aντισηπτικο για πληγες ειναι, οχι των χεριων που ειναι σαν τζελ, γι'αυτο το εγραψα αρκετα αναλυτικα για να μην γινουν παρεξηγησεις :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Aντισηπτικο για πληγες ειναι, οχι των χεριων που ειναι σαν τζελ, γι'αυτο το εγραψα αρκετα αναλυτικα για να μην γινουν παρεξηγησεις :wink:

Θα ηθελες να μου πεις ποιο ειναι??? Γιατι τοσα χρόνια σε νοσοκομειο παιδιατρικο, τετοιο πραγμα δεν εχω συναντησει... Αν ειναι δηλαδή να το ρχω στα υποψην για την κορη μ... 

Εγω ξερω οξυζενε και betadine... Αντισηπτικο για πληγή  δεν εχω ξανακουσει... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...