Eleni 86

Απωλεια β τριμηνου απο ανεπάρκεια τραχήλου και χοριοαμνιονιτιδα

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.Εχασα τη μπεμπα μου τον Σεπτεμβρη εζησε μονο 10 μερες στις 22 εβσ κ 2 μερες.Σε υπερηχο ρουτινας διαπιστωθηκε χοανη στον τραχηλο.Νοσηλευτηκα σε κλινικη Θεσσαλονικης οπου αρχικα προ

ταθηκε εκτακτη περιδεση  αλλα λοφω ευθυνοφοβου γιατρου δεν εγινε.Επειτα απο 10 μερςς κλινοστατισμου προχωρησα σε αλλαγη γιατρου ο οποιος μ τοποθετησε πεσσο χωρις να προηγηθει καλλιεργεια.Να σημειωσω οτι αρχικα crp και λευκα ηταν χαμηλα.5 μερςς με τα τον πςσσο ενιωυθα φρικτους πονους και κανεις δεν καταλαβε οτι γενναω.Μετα απο ανησυχια δικη μου ο γιατρος μ δεν μ αναλαμβανε πλεον κ με εστειλε στο ιπποκρατειο οπου μου βγαλανε το δαχτυλιδι και διαπιστωθηκε χοριοαμνιονιτιδα.Μετά απο 12 φρικτες ωρες γεννησα τη δυνατη μπεμπουλα μου η οποια διασωληνωθηκε κ μεταφερθηκε στη Μενν.Την ειδα εβγαζα γαλατακι να της πηγαινω.Αλλα ηταν 500 ηραμμαρια και δεν αντεξε.Δεν μπορω ν σας περιγραψω τι ειδα κ τι περασα.Μετα απο ενα δυσκολο 9 μηνο ξεκινησα προσπαθειες παλι.Γυρισα ολους τους γιατρους της πολης.Κατεληξα σε επομενη περιδεση προληπτικα και αντιβιωση προληπτικα.Ομως φοβαμαι μηπβς χοριοαμνιονιτιδας δεν μπορεσω να ξανασυλλαβω.Εχω αποκτησει πολλες φοβιες.Μου φαινεται βουνο ολο αυτο και τρεμω.Ανακαλυφθηκε οτι εχψω και θρομβοφιλια αντιφωσφωλοδικο συνδρομο και ανπιπηκτικο λυκου.Επισης να σημειωσω οτι παρα τημ αυξημενη crp και τα λευκα οι καλλιεργειες βγαιναν αρνητικες.Πώς ειναι δυνατον?Μου ειπαν οτι λογω ανοιχτου τραχηλου μπηκε καποοιο μικροβιο.Πηρα 2 πλο ενδοφλεβιο σχημα στο νοσοκομειο μεχρι να αρνητικοποιηθει ο δεικτης φλεγμονης.Θα ηθελα κοπελες με αναλογη εμπειρια να μου πουν 2 λογια να παρω θαρρος.Σας ευχαριστω

Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Έχω στο ιστορικό μου μια επείγουσα καισαρική (μωρό IUGR) και μια παλίνδρομη κύηση. Στην τρίτη μου εγκυμοσύνη κάθε φορά που δεχόμουν ευχές για το μωρό απαντούσα: «Ευχαριστώ…  εεε θα δούμε… είναι νωρίς ακόμη…». Κάθε φορά που πηγαίναμε για υπέρηχο, ο ιατρός με υποδεχόταν χαλαρός και χαμογελαστός και μου έλεγε «Πως πάμε;». Κάθε φορά του απαντούσα με ψεύτικο χαμόγελο «Εεε, για να δούμε;». Κάθε φορά κοιτούσα το μόνιτορ μαγκωμένη και περίμενα να ακούσω να λέει «Φυσιολογική καρδιακή λειτουργία, καλή ανάπτυξη, κλπ». Μέχρι που πήγα να γεννήσω έκανα χιούμορ (μαύρο χιούμορ) με την μαία και έλεγα «Εεε για να δούμε… είναι νωρίς ακόμη». Είχα μέχρι τέλους στο μυαλό μου ότι ανά πάσα στιγμή κάτι μπορεί να πάει στραβά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κυκλοφορούσα ένα ψυχολογικό ράκος. Όχι, κάθε άλλο! Χάρηκα την εγκυμοσύνη αυτή, απλώς αρκετάάά συγκρατημένα. Είχα αντιληφθεί, αποδεχθεί και επαναλάμβανα (για να το ακούω εγώ πρωτίστως) το αυτονόητο, ότι ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Ήταν ο μηχανισμός προστασίας μου και για εμένα λειτούργησε ικανοποιητικά.

Και έχοντας πει αυτά, για να έχεις μια εικόνα του ανθρώπου που σου απαντά, συνεχίζω…

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία με την δική σου. Δεν θα πω ότι νοιώθω τον πόνο σου… μπορώ μόνο να φανταστώ πόσο δύσκολα ήταν.

Ωστόσο!

Σου γράφω για να σου επισημάνω, ως εξωτερικός παρατηρητής, την σπουδαιότητα κάποιων πραγμάτων.

- Είναι πολύ θετικό ότι έχουν ελεγχθεί παράμετροι που δεν είχαν ληφθεί υπόψη πρωτύτερα (ανατομικοί, αιματολογικοί). Συνεπώς έχεις γνώση κάποιων μηχανισμών του σώματος σου και άρα έναν κάποιον έλεγχο πάνω τους.

- Είναι πολύ σωστό ότι έχεις συγκεντρώσει ιατρικές απόψεις. Γνωρίζω το οικονομικό και ψυχολογικό βάρος αυτού, όπως και το ότι κάποιες στιγμές μπορεί να νοιώθεις να ‘χάνεσαι’ μέσα σε όλες αυτές τις ιατρικές γνωματεύσεις και εξετάσεις. Όμως είναι κάτι το οποίο κάθε ένας σε ανάλογη περίπτωση οφείλει να κάνει (και αλίμονο γιατί δεν έχει ο καθένας την οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο). Εάν έχεις καλυφθεί, τότε επέλεξε τον καλό αυτόν επιστήμονα, που κρίνεις ότι σου ταιριάζει. Εάν δεν έχεις καλυφθεί και το αντέχει η τσέπη και η ψυχολογία σου, συνέχισε να τον αναζητάς.

- Εύχομαι να λάβεις ενθαρρυντικές απαντήσεις που να σε καλύπτουν στοχευμένα σε αυτά που ρωτάς. Θα έλεγα όμως πως καμία εμπειρία άλλης μητέρας, θετική ή αρνητική δεν είναι η απάντηση σε αυτό που ζητάς. Μόνο οι σωστοί ειδικοί (μαιευτήρας, αιματολόγος, ψυχολόγος εάν θεωρείς ότι σε επηρεάζει καιρό όλο αυτό) θα σε βοηθήσουν να διαχειριστείς τους φόβους σου και θα σου εμπνεύσουν εμπιστοσύνη και αισιοδοξία. Επίσης κανείς μα κανείς (ούτε ο καλύτερος επιστήμονας) δεν μπορεί εξαρχής να εγγυηθεί ότι μια εγκυμοσύνη θα ολοκληρωθεί αισίως. Ακόμη και αυτή που ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Ομοίως κανείς δε μπορεί εξαρχής να αποκλείσει ότι μια εγκυμοσύνη θα έχει αίσιο τέλος, ακόμη κι αν ξεκίνησε με πολλά να την ‘βαραίνουν’. Εάν όμως εσύ έχεις κάνει τους απαραιτήτους ελέγχους, έχεις συλλέξει γνώμες από επιστήμονες, έχεις επιλέξει αυτούς που θα σου κρατήσουν το χέρι με σιγουριά και χαρά και θα πορευθείτε μαζί, και εάν θέλεις πραγματικά αυτό το μωρό, τότε μπορείς να είσαι ήσυχη ότι έκανες ότι μπορούσες. Προσπάθησε το! Δεν είναι όλα τα πράγματα υπό τον ανθρώπινο έλεγχο και αυτό το λέω για καλό.  Έχε πίστη!

Σε ευχαριστώ για τα λογια σου να χαιρεσαι τα παιδάκια σου!

On 8/6/2019 at 9:54 ΜΜ, Eleni 86 είπε:

Καλησπερα σε ολες.Εχασα τη μπεμπα μου τον Σεπτεμβρη εζησε μονο 10 μερες στις 22 εβσ κ 2 μερες.Σε υπερηχο ρουτινας διαπιστωθηκε χοανη στον τραχηλο.Νοσηλευτηκα σε κλινικη Θεσσαλονικης οπου αρχικα προ

ταθηκε εκτακτη περιδεση  αλλα λοφω ευθυνοφοβου γιατρου δεν εγινε.Επειτα απο 10 μερςς κλινοστατισμου προχωρησα σε αλλαγη γιατρου ο οποιος μ τοποθετησε πεσσο χωρις να προηγηθει καλλιεργεια.Να σημειωσω οτι αρχικα crp και λευκα ηταν χαμηλα.5 μερςς με τα τον πςσσο ενιωυθα φρικτους πονους και κανεις δεν καταλαβε οτι γενναω.Μετα απο ανησυχια δικη μου ο γιατρος μ δεν μ αναλαμβανε πλεον κ με εστειλε στο ιπποκρατειο οπου μου βγαλανε το δαχτυλιδι και διαπιστωθηκε χοριοαμνιονιτιδα.Μετά απο 12 φρικτες ωρες γεννησα τη δυνατη μπεμπουλα μου η οποια διασωληνωθηκε κ μεταφερθηκε στη Μενν.Την ειδα εβγαζα γαλατακι να της πηγαινω.Αλλα ηταν 500 ηραμμαρια και δεν αντεξε.Δεν μπορω ν σας περιγραψω τι ειδα κ τι περασα.Μετα απο ενα δυσκολο 9 μηνο ξεκινησα προσπαθειες παλι.Γυρισα ολους τους γιατρους της πολης.Κατεληξα σε επομενη περιδεση προληπτικα και αντιβιωση προληπτικα.Ομως φοβαμαι μηπβς χοριοαμνιονιτιδας δεν μπορεσω να ξανασυλλαβω.Εχω αποκτησει πολλες φοβιες.Μου φαινεται βουνο ολο αυτο και τρεμω.Ανακαλυφθηκε οτι εχψω και θρομβοφιλια αντιφωσφωλοδικο συνδρομο και ανπιπηκτικο λυκου.Επισης να σημειωσω οτι παρα τημ αυξημενη crp και τα λευκα οι καλλιεργειες βγαιναν αρνητικες.Πώς ειναι δυνατον?Μου ειπαν οτι λογω ανοιχτου τραχηλου μπηκε καποοιο μικροβιο.Πηρα 2 πλο ενδοφλεβιο σχημα στο νοσοκομειο μεχρι να αρνητικοποιηθει ο δεικτης φλεγμονης.Θα ηθελα κοπελες με αναλογη εμπειρια να μου πουν 2 λογια να παρω θαρρος.Σας ευχαριστω

Φίλη μου λυπάμαι πολύ γι᾽αυτό που πέρασες. Εγώ πρόσφατα έχασα τον γιο μου που χρειάστηκε να τον γεννήσω στις 26 εβδομάδες λόγω σοβαρής προεκλαμψίας. Έδωσε έναν γενναίο αγώνα στη ΜΕΝΝ για δύο εβδομάδες αλλά κατέληξε από τις επιπλοκές που του προκάλεσε η λοίμωξη που έπαθε στη μονάδα. Ήταν βεβαίως και πολύ μικρούλης λόγω iugr οπότε η μάχη ήταν άνιση. Όπως και να ᾽χει, δεν θέλω να σου δώσω συμβουλές ιατρικής φύσης όχι μόνο γιατί δεν είμαι γιατρός αλλά και γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Θα σου συνιστούσα να μάθεις ποιοι είναι καλοί γιατροί στη Θεσσαλονίκη για περιστατικά όπως το δικό σου, να συζητήσετε μαζί τους και παράλληλα όπως σου προτείνει και η φίλη παραπάνω δες (ή δείτε ως ζεύγος) έναν καλό ψυχολόγο. Εγώ τουλάχιστον αυτήν την πορεία ακολουθώ. Νομίζω ότι όταν είστε έτοιμοι και με τη σωστή ιατρική φροντίδα θα τα πάτε καλά. Επίσης θα χρειαστείς λογικά και αιματολόγο στην επόμενη κύηση σου αλλά αυτά θα στα πει ο γιατρός που θα επιλέξεις. Καλή επιτυχία!

On 16/6/2019 at 10:49 ΜΜ, Indyla είπε:

Φίλη μου λυπάμαι πολύ γι᾽αυτό που πέρασες. Εγώ πρόσφατα έχασα τον γιο μου που χρειάστηκε να τον γεννήσω στις 26 εβδομάδες λόγω σοβαρής προεκλαμψίας. Έδωσε έναν γενναίο αγώνα στη ΜΕΝΝ για δύο εβδομάδες αλλά κατέληξε από τις επιπλοκές που του προκάλεσε η λοίμωξη που έπαθε στη μονάδα. Ήταν βεβαίως και πολύ μικρούλης λόγω iugr οπότε η μάχη ήταν άνιση. Όπως και να ᾽χει, δεν θέλω να σου δώσω συμβουλές ιατρικής φύσης όχι μόνο γιατί δεν είμαι γιατρός αλλά και γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Θα σου συνιστούσα να μάθεις ποιοι είναι καλοί γιατροί στη Θεσσαλονίκη για περιστατικά όπως το δικό σου, να συζητήσετε μαζί τους και παράλληλα όπως σου προτείνει και η φίλη παραπάνω δες (ή δείτε ως ζεύγος) έναν καλό ψυχολόγο. Εγώ τουλάχιστον αυτήν την πορεία ακολουθώ. Νομίζω ότι όταν είστε έτοιμοι και με τη σωστή ιατρική φροντίδα θα τα πάτε καλά. Επίσης θα χρειαστείς λογικά και αιματολόγο στην επόμενη κύηση σου αλλά αυτά θα στα πει ο γιατρός που θα επιλέξεις. Καλή επιτυχία!

Λυπάμαι πολύ καιβγια σας κοπέλα μου.Η μενν ειναι πολυ σκληρή και νονιζω σε νιωθω και με νιωθεις.Γεννα χωρις χαρα καο χωρις μωρο στην αγκαλια.Παρακολουθουμε ψυχολογο εδω κ 8 μηνες.Εχω κα

ταληξει σε γιατρο και σε αιματολογο.Περιμενω να δω ξανα θετικο τεστ.Σου ευχομαι καλη δυναμη

17 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Λυπάμαι πολύ καιβγια σας κοπέλα μου.Η μενν ειναι πολυ σκληρή και νονιζω σε νιωθω και με νιωθεις.Γεννα χωρις χαρα καο χωρις μωρο στην αγκαλια.Παρακολουθουμε ψυχολογο εδω κ 8 μηνες.Εχω κα

ταληξει σε γιατρο και σε αιματολογο.Περιμενω να δω ξανα θετικο τεστ.Σου ευχομαι καλη δυναμη

Σ᾽ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!