Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλ(κ)ομαθημενα παιδια... Μπορουμε να το αποφύγουμε???


Recommended Posts

Just now, erin0000 είπε:

 

Τώρα το παρατραβάς νομίζω... 

Με την ίδια λογική εάν το παιδί μου κάθεται πολλή ώρα σε μια κούνια, θα του πω να κατέβει μην τυχόν υπάρχει κανένα παιδάκι ή καμιά μαμά, απέναντι που θέλει να κάνει αλλά διστάζει να έρθει;

Μα είναι το ίδιο πράγμα να κάνεις το σωστό και να κάνεις το ανάποδο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος said:

Άλλα πράγμα να πέσει ένα παιδί στην αυλή του σπιτιού του, ή στο πάρκο ή στην παραλία ή σε μια εκδρομή. Άλλο πράγμα όμως να πέσει από ένα παιχνίδι σε έναν χώρο που συχνά δεν είναι και πολυ άνετος, και να υπάρχουν γύρω γύρω και άλλα παιδιά. Η πτώση του ενός παιδιού μπορεί να παρασύρει ένα άλλο, ή να προκαλέσει κάποιο άλλο ατύχημα, και δεν είναι όλα ανώδυνα. Όπως επίσης δεν είναι άψογα συντηρημένα όλα τα παιχνίδια σε παιδικές χαρές, παιδότοπους και λούνα παρκ. Δεν νομίζω καμιά μας να φοβάται εδώ μην γρατζουνίσει το παιδί της το γόνατό του. Αν έχεις κούνια στην αυλή σου και το παιδί σου θελει να κάνει όρθιο, ας κάνει. Το ίδιο αν έχεις τσουλήθρα στο σπίτι, ή αν έχεις πισίνα ή οτιδήποτε άλλο. Οι δημόσιοι χώροι παιχνιδιού όμως δεν είναι το σπίτι μας, όπως και να το κάνουμε. 

 

Νομίζω είπες το καλύτερο, προφανώς όπως φέρεται ο άλλος στο σπίτι του φέρεται και γενικώς, όχι ότι μου κάνει και καμία φοβερή εντύπωση!

Just now, erin0000 said:

 

Τώρα το παρατραβάς νομίζω... 

Με την ίδια λογική εάν το παιδί μου κάθεται πολλή ώρα σε μια κούνια, θα του πω να κατέβει μην τυχόν υπάρχει κανένα παιδάκι ή καμιά μαμά, απέναντι που θέλει να κάνει αλλά διστάζει να έρθει;

 

Σε όσες παιδικές χαρές έχω πάει πάντως υπάρχουν κάποια παιδιά που κάνουν ώρα κούνια και περιμένουν στην σειρά τα άλλα, εκεί οι μαμάδες τους, τους λένε οκ κατεβείτε να πάτε και αλλού να κάνει και κανένα άλλο παιδάκι! το αυτονόητο δηλαδή! αυτονόητο λέω για τις δικές μας παιδικές χαρές γιατί κατά πως φαίνεται δεν συχνάζουμε στις ίδιες (ευτυχώς)!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Συγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά ένα παιδάκι που χαίρεται να παίζει χωρίς να κινδυνεύει να γκρεμοτσακιστεί γιατί θα πρέπει να είναι κουρδιστό?

ή θα πρέπει να είμαστε με σπασμένα χέρια πόδια για να το παίζουμε φιλελεύθεροι και ανεξάρτητοι?

 

Εσυ ξερεις αν χαιρετε το παιδακι σου οπως παιζει...Εγω το βλεπω οπως το βλεπω...Και δεν το παιζω ανεξαρτητη ουτε φιλελευθερη αγαπητη μου φιλη...Οπως επαιζα εγω μικρη αφηνω τα παιδια μου να παιξουν και απλα διαφωνουμε! πως να το κανουμε δηλαδη! Εσυ βλεπεις ενα παιδι ετοιμο να γκρεμοτσακιστει, εγω βλεπω ενα παιδι κουρδιστο ρομποτακι..Ο καθενας με την οπτικη του και ο θεος βοηθος! :)))) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα είναι το ίδιο πράγμα να κάνεις το σωστό και να κάνεις το ανάποδο; 

 

Αν εσένα σε ενοχλεί τόσο λες στο παιδί σου ότι δεν το θεωρείς σωστό και δεν το αφήνεις να το κάνει. Δεν μπορείς να έχεις απαίτηση από όλον τον περίγυρο να κάνουν το ίδιο. 

Just now, elenip είπε:

 

Νομίζω είπες το καλύτερο, προφανώς όπως φέρεται ο άλλος στο σπίτι του φέρεται και γενικώς, όχι ότι μου κάνει και καμία φοβερή εντύπωση!

 

Σε όσες παιδικές χαρές έχω πάει πάντως υπάρχουν κάποια παιδιά που κάνουν ώρα κούνια και περιμένουν στην σειρά τα άλλα, εκεί οι μαμάδες τους, τους λένε οκ κατεβείτε να πάτε και αλλού να κάνει και κανένα άλλο παιδάκι! το αυτονόητο δηλαδή! αυτονόητο λέω για τις δικές μας παιδικές χαρές γιατί κατά πως φαίνεται δεν συχνάζουμε στις ίδιες (ευτυχώς)!

 

Και εγώ το λέω αυτό. Διαφώνησα κάπου;

 

Αν δεν υπάρχει κάποιο παιδί να περιμένει όμως δεν θα κάτσω να αγχωθώ μήπως κάποιο θέλει αλλά παρακολουθεί από μακρυά. 

 

Πολύ πιθανόν να συχνάζουμε στην ίδια παιδική χαρά και να έχουμε τσακωθεί κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Αν εσένα σε ενοχλεί τόσο λες στο παιδί σου ότι δεν το θεωρείς σωστό και δεν το αφήνεις να το κάνει. Δεν μπορείς να έχεις απαίτηση από όλον τον περίγυρο να κάνουν το ίδιο. 

 

Και εγώ το λέω αυτό. Διαφώνησα κάπου;

 

Αν δεν υπάρχει κάποιο παιδί να περιμένει όμως δεν θα κάτσω να αγχωθώ μήπως κάποιο θέλει αλλά παρακολουθεί από μακρυά. 

 

Πολύ πιθανόν να συχνάζουμε στην ίδια παιδική χαρά και να έχουμε τσακωθεί κιόλας...

 

Δεν συνηθίζω να τσακώνομαι στις παιδικές χαρές, σε αντίθεση με εσένα μάλλον!

Ειλικρινή απορία: για ποιο λόγο τσακώθηκες? Let me guess :)

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπω γενικά μια τάση να βάζουμε ευκολότερα όρια στο τι μας ενοχλεί στο σπίτι σε σχέση με το τι μπορεί να ενοχλεί τους άλλους γύρω μας.

 

Εγώ έχω γράψει πολλές φορές ότι δεν θέλω να καταπιέσω τα παιδιά μου, αλλά καταπίεση εννοώ το να είναι το σπίτι ένα μαυσωλείο που το παιδί δεν μπορεί να αγγίξει τίποτα, ή να του επιβάλλω κοινωνικές συναναστροφές που εγώ επιθυμώ χωρίς να λαμβάνω υπόψη τις ανάγκες του κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ καταπίεση την τήρηση κάποιων κανόνων (γραπτών ή άγραφων) εκτός σπιτιού ή την προσπάθεια να σεβαστούμε και να κατανοήσουμε τους γύρω μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Δεν συνηθίζω να τσακώνομαι στις παιδικές χαρές, σε αντίθεση με εσένα μάλλον!

Ειλικρινή απορία: για ποιο λόγο τσακώθηκες? Let me guess :)

 

Εδώ τσακώνεσαι στο φόρουμ, στις παιδικές χαρές πως τα καταφέρνεις; :-) 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βλέπω γενικά μια τάση να βάζουμε ευκολότερα όρια στο τι μας ενοχλεί στο σπίτι σε σχέση με το τι μπορεί να ενοχλεί τους άλλους γύρω μας.

 

Δεν μπορεις να καλυψεις ολα τα γουστα καλη μου! Προσπαθεις να ακολουθεις εναν γενικο κανονα αλλα οπως βλεπεις δεν υπαρχει ταυτιση των αποψεων παντα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

Δεν μπορεις να καλυψεις ολα τα γουστα καλη μου! Προσπαθεις να ακολουθεις εναν γενικο κανονα αλλα οπως βλεπεις δεν υπαρχει ταυτιση των αποψεων παντα! 

Δεν είναι θέμεα γούστου, είναι θέμα στάσης ζωής και προτεραιοτήτων.

 

Αυτά εννοούσα όταν ρωτούσα για την επιλεκτική ενσυναίσθηση. ΜΙα χαρά σεβόμαστε το παιχνίδι των παιδιών μας, μην τυχόν όμως μας το περιορίσει κάποιος για να σεβαστούμε και κάποιον άλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ καταπίεση την τήρηση κάποιων κανόνων (γραπτών ή άγραφων) εκτός σπιτιού ή την προσπάθεια να σεβαστούμε και να κατανοήσουμε τους γύρω μας. 

 

Εχω περιεργεια να δω ποσες απο εσας που θελετε τα ορια και την σωστη χρηση των παιχνιδιων σε δημοσιους χωρους, παιζατε συμφωνα με αυτα τα ορια οταν ησασταν παιδια, δεν παιζατε καθολου ή αλητευατε και μεγαλωνοντας αναθεωρησατε? Για σενα εσπερος ξερω γιατι μας μοιραστηκες οτι δεν σου αρεσε η παιδικη χαρα...Ποσο διαφορετικα βλεπουμε τα ορια και το παιχνιδι...

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι θέμεα γούστου, είναι θέμα στάσης ζωής και προτεραιοτήτων.

 

Αυτά εννοούσα όταν ρωτούσα για την επιλεκτική ενσυναίσθηση. ΜΙα χαρά σεβόμαστε το παιχνίδι των παιδιών μας, μην τυχόν όμως μας το περιορίσει κάποιος για να σεβαστούμε και κάποιον άλλον. 

 

Μα εκει ακριβως η αποψεις μας παιρνουν διαφορετικο δρομο...Εσυ θεωρεις οτι δεν σεβομαστε τους γυρω μας οταν δεν παιζουμε συμφωνα με τον "κανονα" ενω για καποιους αλλους ανθρωπους μαζι και εγω, δεν τιθεται θεμα σεβασμου γιατι μπορει να συνυπαρξουν και τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Εχω περιεργεια να δω ποσες απο εσας που θελετε τα ορια και την σωστη χρηση των παιχνιδιων σε δημοσιους χωρους, παιζατε συμφωνα με αυτα τα ορια οταν ησασταν παιδια, δεν παιζατε καθολου ή αλητευατε και μεγαλωνοντας αναθεωρησατε? Για σενα εσπερος ξερω γιατι μας μοιραστηκες οτι δεν σου αρεσε η παιδικη χαρα...Ποσο διαφορετικα βλεπουμε τα ορια και το παιχνιδι...

 

Εγώ είμαι και κάποιας ηλικίας, στην επαρχία που μεγάλωσα δεν υπήρχαν παιδικές χαρές με την έννοια που τις ορίζουμε σήμερα! στον δρόμο παίζαμε και στις αλάνες, απλώς ήμουν τυχερή που δεν είχα φάει τα μούτρα μου. ¨Η και να τα είχα φάει, τόσα χρόνια έχουν περάσει που να θυμάμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Απο απορια πιο πολυ, εσυ εκανες τσουλιθρα αναποδα σαν παιδι?

Ειλικρινά προσπαθώ να θυμηθώ και δεν θυμάμαι... Πάνε και πολλά χρόνια!!! :roll: Αλλά για να μην θυμάμαι μάλλον όχι. Και δεν ήμουν από τα παιδιά που μου απαγόρευαν οι γονείς το καθε τι. Ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Απλώς δε νομίζω να το έβρισκα ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά στην αυλή του εξοχικού κάναμε απίστευτες ταρζανιες με τις αδερφές μου. Σκαρφαλωναμε σε δέντρα, σε κολώνες και γλιστρουσαμε κάτω, τσουλήθρα στην κουπαστή της σκάλας (κουπαστή δε λέγεται;). Και στη θάλασσα, βουτιές από ψηλά βράχια και πολλά άλλα τέτοια. Αλλά είχαμε μάθει να μην ενοχλούμε και να σεβόμαστε τους υπόλοιπους. Προσωπικά δεν με ενοχλεί ένα παιδάκι να πάει ανάποδα στην τσουλήθρα αρκεί να μην εμποδίζει τα υπόλοιπα παιδάκια. Και δυστυχώς τις 9 από τις 10 φορές που το έχω δει, εμποδίζουν τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Εχω περιεργεια να δω ποσες απο εσας που θελετε τα ορια και την σωστη χρηση των παιχνιδιων σε δημοσιους χωρους, παιζατε συμφωνα με αυτα τα ορια οταν ησασταν παιδια, δεν παιζατε καθολου ή αλητευατε και μεγαλωνοντας αναθεωρησατε? Για σενα εσπερος ξερω γιατι μας μοιραστηκες οτι δεν σου αρεσε η παιδικη χαρα...Ποσο διαφορετικα βλεπουμε τα ορια και το παιχνιδι...

Μα το θέμα δεν είναι τι έκανε ο καθένας ως παιδί. Ο καθένας έπραττε όπως του επέτρεπε ή τον περιόριζε η οικογένειά του, ή συμμορφωνόταν ή αντιδρούσε σε κανόνες. ΟΙ γονείς είναι το σημείο αναφοράς. Δεν δικάζουμε εδώ συμπεριφορές παιδιών. Δηλαδή θεωρείς απίθανο ως ενήλικας να αναθεωρήσεις για συμπεριφορές που είχες ως παιδί και που τώρα δεν εγκρίνεις; Δεν έχεις ακούσει ενήλικες να μετανιώνουν για άσχημη συμπεριφορά στο σχολείο ή για εκφοβισμό σε συμμαθητές που τότε απλώς τα θεωρούσαν χαβαλέ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

 

Εγώ είμαι και κάποιας ηλικίας, στην επαρχία που μεγάλωσα δεν υπήρχαν παιδικές χαρές με την έννοια που τις ορίζουμε σήμερα! στον δρόμο παίζαμε και στις αλάνες, απλώς ήμουν τυχερή που δεν είχα φάει τα μούτρα μου. ¨Η και να τα είχα φάει, τόσα χρόνια έχουν περάσει που να θυμάμαι :)

 

Και εγω σε επαρχια μεγαλωσα , ειχαμε παιδικες χαρες, τις παλιες τις σιδερενιες που καιγοταν ο ποπος σου οταν εκανες τσουλιθρα...Δεν υπηρχαν αυτα τα ορια σε καμια περιπτωση, 10 10 τα παιδια ανεβαιναν..ολα ειχαν μαθει να προσεχουν, καποια χτυπουσαν....Ημασταν ομως αγριμακια και δεν μασουσαμε πουθενα...Μπορει να μας χρειαζοτανε καποια επιβλεψη παραπανω...Οχι για την παιδικη χαρα, αλλα οταν παιρναμε τους δρομους και τα βουνα και δεν ξερανε τι καναμε...Πως φτανεις ομως απο ενα παιχνιδι που αφηνεις τα παιδια να πειραματιστουν, σε ενα παιχνιδι με φοβο, ορια και δηθεν σεβασμο? Γιατι ο σεβασμος δεν ξεκιναει απο το αν θα κανεις τσουλιθρα κανονικα...Ξεκιναει με το να μαθει το παιδι να αντιλαμβανεται τους γυρω του, να μαθει να παιζει οπως το ευχαριστει και ποτε αυτο πρεπει να σταματησει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εντυπωσιάζει που καθόμαστε και συζητάμε τόση ώρα για ένα τελείως ηλίθιο θέμα, είναι που όλες αναγνωρίζουμε ότι κανονικά την τσουλήθρα την ανεβαίνουμε από τη σκάλα και την τσουλάμε κάτω με τον πισινό μας. Ακόμα κι όσες επιμένετε ότι δεν υπάρχουν κανόνες στα παιχνίδια, κατά βάθος αναγνωρίζετε ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος χρήσης και το άλλο είναι η εξαίρεση. Αφού το αντιλαμβανόμαστε αυτό όλες, γιατί υπάρχει τόση ευθιξία ως προς το ότι αυτό κατονομάζεται ως άγραφος κανόνας άρα λογικό είναι να τον τηρούμε;  Είναι δυνατόν σε έναν χώρο που παίζουν παιδιά (και μάλιστα μικρά παιδιά και ανάμικτες ηλικίες) να αφήνουμε το οτιδήποτε στην υποκειμενική κρίση του εκάστοτε παιδιού ή το εκάστοτε γονέα ή στην επίβλεψη του γονέα που μπορεί να είναι ανύπαρκτη, εφόσον μιλάμε για δημόσιο χώρο και όχι για παιχνίδι στην αυλή μας; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα το θέμα δεν είναι τι έκανε ο καθένας ως παιδί. Ο καθένας έπραττε όπως του επέτρεπε ή τον περιόριζε η οικογένειά του, ή συμμορφωνόταν ή αντιδρούσε σε κανόνες. ΟΙ γονείς είναι το σημείο αναφοράς. Δεν δικάζουμε εδώ συμπεριφορές παιδιών. Δηλαδή θεωρείς απίθανο ως ενήλικας να αναθεωρήσεις για συμπεριφορές που είχες ως παιδί και που τώρα δεν εγκρίνεις; Δεν έχεις ακούσει ενήλικες να μετανιώνουν για άσχημη συμπεριφορά στο σχολείο ή για εκφοβισμό σε συμμαθητές που τότε απλώς τα θεωρούσαν χαβαλέ; 

 

Μαλλον παρεξηγησες αυτο που εγραψα και θεωρεις οτι παμε για δικαστηριο? οχι καλη μου...Ειμαι περιεργη να δω ποσοι απο τους γονεις που δεν επαιζαν στην παιδικη χαρα, περιοριζουν τα δικα τους παιδια...ποσοι απο τους γονεις που αλητευανε τωρα βαζουν κανονες κτλ...Και τι οδηγει ειδικα εναν γονιο που ο ιδιος εκανε τα κολπακια του σαν παιδι,να βαζει αυτου του ειδους τα ορια στο παιδι του....Γιατι μου φαινεται φυσιολογικο για σενα που ως παιδι η παιδικη χαρα δεν ηταν το καλυτερο σου επειδη φοβοσουν, τωρα να επιδιωκεις τον σεβασμο και την ταξη στον χωρο αυτο για το παιδι σου...Το αντιθετο με παραξενευει...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να φανταστώ καμία μας, αν συζητάμε τόσο πολύ κ τόσο εντονα για το ανάποδο ή ίσιο ανέβασμα στην τσουλήθρα κ τους κινδύνους που εγκυμονει, να αφήνουμε τα παιδια να πάνε κατασκήνωση ή διακοπες ή τριημερη εκδρομή με το σχολείο χωρίς κινητό! Εγκεφαλικό. Εγώ 8 χρονών (!) είχα πάει κατασκήνωση στη Χαλκιδική κ τώρα 8 χρονών δεν αφηνουμε τα παιδιά να πάνε μόνα τους σε άλλα διπλανά σπίτια να παίξουν, τι να λέμε τώρα! Εμείς φταίμε για όλα, τα παιδιά είναι όλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Μαλλον παρεξηγησες αυτο που εγραψα και θεωρεις οτι παμε για δικαστηριο? οχι καλη μου...Ειμαι περιεργη να δω ποσοι απο τους γονεις που δεν επαιζαν στην παιδικη χαρα, περιοριζουν τα δικα τους παιδια...ποσοι απο τους γονεις που αλητευανε τωρα βαζουν κανονες κτλ...Και τι οδηγει ειδικα εναν γονιο που ο ιδιος εκανε τα κολπακια του σαν παιδι,να βαζει αυτου του ειδους τα ορια στο παιδι του....Γιατι μου φαινεται φυσιολογικο για σενα που ως παιδι η παιδικη χαρα δεν ηταν το καλυτερο σου επειδη φοβοσουν, τωρα να επιδιωκεις τον σεβασμο και την ταξη στον χωρο αυτο για το παιδι σου...Το αντιθετο με παραξενευει...

Μα σε παραξενεύει το να σκεφτεί κάποιος γονιός ότι κάτι που έκανε μικρός ήταν λάθος και επιπολαιότητα; Κι εγώ μπορεί να φοβομουν την παιδική χαρά και τα άλλα παιδάκια, αλλά μια χαρά έκανα στα κρυφά άλλες ατασθαλίες. Κι ο άντρας μου που ήταν ατίθασος είχε κάνει και πολύ επικίνδυνα πράγματα. Τι σημαίνει αυτό, ότι θα τα επιτρέψουμε τώρα; Δεν θα κρεμάσω το παιδί μου αν τις κάνει, θα δείξω κατανόηση, αλλά δεν θα πω και μπράβο στο καμάρι μου επειδή τα έκανα κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα σε παραξενεύει το να σκεφτεί κάποιος γονιός ότι κάτι που έκανε μικρός ήταν λάθος και επιπολαιότητα;

 

Το ανεβασμα της τσουλιθρας λαθος και επιπολαιοτητα...Μαλιστα.... :|

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δε θέλω να φανταστώ καμία μας, αν συζητάμε τόσο πολύ κ τόσο εντονα για το ανάποδο ή ίσιο ανέβασμα στην τσουλήθρα κ τους κινδύνους που εγκυμονει, να αφήνουμε τα παιδια να πάνε κατασκήνωση ή διακοπες ή τριημερη εκδρομή με το σχολείο χωρίς κινητό! Εγκεφαλικό. Εγώ 8 χρονών (!) είχα πάει κατασκήνωση στη Χαλκιδική κ τώρα 8 χρονών δεν αφηνουμε τα παιδιά να πάνε μόνα τους σε άλλα διπλανά σπίτια να παίξουν, τι να λέμε τώρα! Εμείς φταίμε για όλα, τα παιδιά είναι όλα παιδιά.

Εμένα πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να είναι το παιδί μου χωρίς κινητό κάπου όπου είναι οργανωμένα και με επίβλεψη, παρά το χύμα παιχνίδι με παιδιά όλων των ηλικιών και όλων των νοοτροπιών και με αμφίβολη την παρουσία των γονέων. Στο κάτω κάτω τι ιδιαίτερο θα συμβεί αν έχει το κινητό; Αυτοί που συνοδεύουν το παιδί σου δεν έχουν άλλον τρόπο να σε ενημερώσουν; 

Just now, Fenia27 είπε:

 

Το ανεβασμα της τσουλιθρας λαθος και επιπολαιοτητα...Μαλιστα.... :|

Γενικά μιλάω. Κι εσύ είπες πριν για αλητεία, δεν νομίζω να εννοείς αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρετε πως αν το παρακάνουμε με τους κανόνες και τις οδηγίες προς τα παιδιά, θα έρθει η ώρα που θα απηυδίσουν. Γιατί καλή η θεωρία, αλλά στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Ναι ο σωστός και προβλεπόμενος τρόπος χρήσης είναι αυτός που είπε η @Έσπερος. Πειράζει τόσο πολύ αν την χρησιμοποιήσουμε αλλιώς, εφόσον δεν ενοχλούμε και δεν κινδυνεύουμε;  Εκεί διαφωνούμε. Κάποιες λέτε πως ναι πειράζει. Δεν μπορείς να βάλεις σε τόσα καλούπια ένα παιδί. Θα το βάλεις όταν είναι ακόμα νήπιο, αργότερα όμως ειδικά εάν θα έχει απωθημένα, θα κάνει την επανάστασή του. 

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικά μιλάω. Κι εσύ είπες πριν για αλητεία, δεν νομίζω να εννοείς αυτό. 

 

Αυτο εννοουσα..."Αλητεια" στην παιδικη χαρα γιατι δεν ακολουθεις τους "κανονες"...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

 

Αυτο εννοουσα..."Αλητεια" στην παιδικη χαρα γιατι δεν ακολουθεις τους "κανονες"...

Το θέμα μου δεν είναι αν το παιδί ακολουθεί τους κανόνες. Το θέμα μου είναι ότι η ελαστικότητα κάποιων κανόνων σε θέματα ασφάλειας, με τη λογική ότι εμείς θα είμαστε εκέι και θα προσέχουμε το παιδί μας, δεν είναι αυτονόητη σε όλους. Ούτε είναι αυτονόητο ότι θα είμαστε εμείς πάντα εκεί για να κρίνουμε κατά περίπτωση, ούτε είναι αυτονόητο ότι το παιδί μας θα έχει πάντα την ίδια ορθή κρίση αν είναι μόνο του - και δεν θα φταίει για αυτό. Όταν εδώ υπάρχουν μαμάδες που λένε ότι έχουν δει ενοχλητική χρήση της τσουλήθρας από παιδιά που είναι ανάποδα, τι μας λέει αυτό; Ότι δεν έχουν όλοι οι γονείς την ίδια ευαισθησία προς τους άλλους, κάποιοι απλώς θα αφήσουν το παιδί τους να παίξει όπως θέλει για να μην έχουν την έγνοια του και την γκρίνια του. Πιο λογικό μου ακούγεται να καταλάβει το παιδί από μικρό ότι σε δημόσιους χώρους δεν παίζουμε όπως θέλουμε. Τώρα αν εσύ βρεθείς σε μια άδεια παιδική χαρά πρωί πρωί ή μεσημέρι ή κάποια ώρα χω΄ρις κίνηση και θες να αφήσεις το παιδί σου να παίξει όπως θέλει, είναι άλλο θέμα. Και στο νηπιαγωγείο που περνάμε κάθε μέρα από τη βόλτα και βλέπουμε στο διάλειμμα, έχουν μια μικρή τσουλήθρα που μόνο για τσούλημα δεν την χρησμιοποιούν. Είναι όμως ούτε 10 παιδάκια ίδιας ηλικίας, που έχουν συνεννοηθεί να παίξουν το ίδιο παιχνίδι, και είναι δίπλα και η δασκάλα που προφανώς όταν πει στοπ ξέρουν ότι πρέπει να σταματήσουν. Σε μια χύμα παρέα άγνωστων παιδιών διαφορων ηλικιών με διαφορετικές νοοτροπίες γονέων, δεν νομίζω ότι είναι πιθανό να γίνει κάτι τέτοιο. Οπότε ποιος θα είναι ο χαμένος; Αυτός που για τους δικούς του λόγους θελει να παίξει "κανονικά". 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...