Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνουμε αυτά που κοροϊδεύαμε;


Έσπερος

Recommended Posts

Just now, Αννα 35 είπε:

Βερενίκη, αυτά που γράφεις είναι τα αυτονόητα. Δεν αποτελούν καμία παρέκκλιση ή ιδιαίτερη μέθοδο διαπαιδαγώγησης. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί ένιωσες την ανάγκη να τα παραθέσεις.

 

 

Δεν καταλαβαίνω ούτε το ύφος ούτε τι εννοείς. Αλλά δεν πειράζει. Δεν είναι απαραίτητο να καταλαβαινόμαστε όλοι. :grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Έχουμε εμβόλιο τώρα σε λίγες μέρες κ θα ρωτήσω. σκόπευα ούτως ή άλλως να ρωτήσω για τα τυριά. αλάτι εγώ στα φαγητά δεν βάζω πολύ, όχι από ιδεολογία, σπλως ποτε δεν υπολογιζω την ποσοτητα κ προτιμω να βσλω λιγοτερο για σιγουρια. κρασι χρησιμοποιουμε πολυ που φαβταζομαι δεν κανει για καμποσο καιρο οποτε θα πρεπει να εχουμε μεγαλη προσαρμογη οταν θα τρωμε ολοι τα ιδια. Ούτε το κρέας/ψάρι καθημερινά τηρείτε μετά το χρόνο; γιατί ούτε αυτό εχουμε ρωτηςει που αυτό κι αν είναι δεσμευτικό για το μαγείρεμα. 

Τυρια απο 7-8μ αναλατα(φανταζομαι ακομη κ το ανθοτυρο εχει εστω για την συντηρηση) κ φετα ξαλμυρισμενη. Σιγα σιγα δοκιμαζαμε διαφορα οχι πολυ αλμυρα, κ μετα τον χρονο ολα

Απο 10μ τα περισσοτερα φαγητα τα εκανα για ολους, απλα δ τσιγαριζω κ αλατι αφου βγαλω την μεριδα του η στο πιατο μας. Μετα τον χρονο νορμαλ στο μαγειρεμα, ποτε δ ημουν φαν ετσι κ αλλιως

Οχι μετα τον χρονο δ δινω καθε μερα κρεας η ψαρι. Βασικα κ απο πριν, παντα αφηνα μια μερα χωρις. Πλεον θα βαλω δυο ψαρι δυο κρεας τουλ

Δ εσβηνα συχνα με αλκοολ, με τα παιδια το εκανα ακομη πιο σπανια. Οπως κ τηγανητα(φυσικα υπαρχουν μερες που θα κανω δυο φαγητα, πχ εγω κ η μεγαλη δ τρωμε μπαμιες) 

Παντως αν παμε για φαγητο, δ θα παρω μαζι μου κτ για τα παιδια. μετα τον χρονο, δ το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως είναι αυτονόητο, ότι τα όρια, ο σεβασμός, ο συμβιβασμός, κοκ. καλλιεργούνται και δεν επιβάλλονται. Ότι δε χρειάζεται να είναι κανείς δεσποτικός, αυταρχικός και αδιάλλακτος ως γονιός, προκειμένου να καλλιεργήσει κοινωνικές δεξιότητες στα παιδιά του. Όσα αναφέρεις ότι αποτελούν πρακτικές σας, θεωρώ πως είναι το φυσιολογικό. Εξού και εξεπλάγην.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

Εννοώ πως είναι αυτονόητο, ότι τα όρια, ο σεβασμός, ο συμβιβασμός, κοκ. καλλιεργούνται και δεν επιβάλλονται. Ότι δε χρειάζεται να είναι κανείς δεσποτικός, αυταρχικός και αδιάλλακτος ως γονιός, προκειμένου να καλλιεργήσει κοινωνικές δεξιότητες στα παιδιά του. Όσα αναφέρεις ότι αποτελούν πρακτικές σας, θεωρώ πως είναι το φυσιολογικό. Εξού και εξεπλάγην.

 

Εγώ δεν είπα αυτό. Είπα ότι επειδή κάποιοι/ες έχουμε φάει 'πακέτο' σαν παιδιά, μεγαλώνουμε τα παιδιά μας πιο φιλελεύθερα και μπορεί να δίνουμε την εντύπωση ότι δεν τα οριοθετούμε όπως πρέπει. 

Μπορεί να μην είναι έτσι. Μπορεί να είναι απλώς παιδιά και να θέλουν τον χρόνο τους. Γενικά ας μην είμαστε τόσο επικριτικοί με τα παιδιά των άλλων, μπορεί να μην γνωρίζουμε μία απλή λεπτομέρεια που να κάνει την διαφορά. Και αυτό πραγματικά αισθάνομαι την ανάγκη να το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

Μπορεί να παρεξηγηθεί αυτό που θα γράψω, αλλά δεν πειράζει.

Μου δίνεται η αίσθηση, όχι από το συγκεκριμένο θέμα, αλλά γενικότερα, ότι επικρατεί μια ευρέως διαδεδομένη λογική, η οποία ξεπερνά κάθε μέτρο και όριο και επιτάσσει, ότι ως γονείς πρέπει να υποκύπτουμε σε όλα τα θέλω των παιδιών μας, προκειμένου αυτά να είναι χαρούμενα και να μην καταπιέζονται. Και φτάνουμε στο άλλο άκρο, όπου τα παιδιά δεν έχουν καμία αίσθηση του τι σημαίνει όρια, συμβιβασμός, υποχρέωση, σεβασμός απέναντι στον άλλον.

Φτάνουν τα παιδιά μετά σε μία ηλικία, όπου συναναστρέφονται και άλλους ανθρώπους, εντάσσονται σε μία κοινότητα, συνήθως τη σχολική και δυσκολεύονται να προσαρμοστούν, με αποτέλεσμα να δυσκολεύουν και τους συμμαθητές και δασκάλους τους.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και προσυπογράφω, αν και μάλλον και σε εμενα αναφερόςουν ως γονέα που κανει τα παραπανω. Νομιζω οτι ο καθενας μας αυτα τα αντιλαμβάνεται διαφορετικα, αναλογα με το περιβαλλον στο οποιο εχει μεγαλωσει. Εγω ημουν απο τα παιδια που τους ειχε επιβληθεί προγραμμα ακομα και στα εξωσχολικά βιβλια δραστηριοτητων για τις διακοπες. Ξερετε αυτα που ειχαν καποιες επαναλήψεις τος ύλης καθε ταξης, αλλα και σταυρόλεξα, κουίζ κλπ. Και δεν ειχα δικαιωμα στις διακοπες μου να διαλέξω με ποιο απο αυτα θελω να ασχοληθω. Οταν μιλω λοιπον για καταπιεση κ επιβολή κοινωνικων εκδηλώσεων για λογους καθωσπρεπισμού, αναφέρομαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που μόνο οποίος το έχει βιώσει μπορεί να το καταλάβει. Δεν εννοω οτι βαφτίζεται ο πρωτος ξάδερφος ή παντρευεται ενας πρώτος-δεύτερος θειος κ το 10χρονο δεν θελει να χασει το playgroup. Η έννοια των υποχρεώσεων εχει διαβαθμίσεις. και για να θελει ενα παιδακι να βρισκεται με ευχαριστηση ή εστω με υπομονη σ εναν χωρο με ενηλικες, πρεπει αυτο να γινεται με σεβασμό. οχι να σε βλέπουν σαν πτυσσόμενο, τη μια είσαι πολύ μικρός για να έχεις άποψη και δικαίωμα γνώμης και την άλλη πολύ μεγάλος για να συμπεριφέρεσαι ανώριμα. οπως κ απο το ενα ακρο, τα παιδιά να μην αφήνουν τους ενήλικες να πουν δυο ολοκληρωμένες προτασεις, μέχρι το να ξεχνιέται τελείως η παρουσία τους γιατί είναι υποχρεωμένα να κάθονται σ ένα ξένο σπίτι με τα καλά τους ρούχα που δεν διάλεξαν εκείνα,  να κάνουν παρέα με ένα άγνωστο τρίτο ξαδερφάκι χωρις ο γονιος να ενδιαφερθεί για το πώς περνανε, υπαρχει αποσταση. Το οτι στη δικη μας γενια δεν χρειαζοταν ταμπλετ για να κατσουμε ησυχοι, δεν σημαινει οτι δεν γινοταν "παρκαρισμα". Απλως ημασταν εκπαιδευμένα να το υπομένουμε και να μας λενε μπραβο που δεν ενοχλούμε με την παρουσια μας- η οποια κατα τ αλλα ηταν τοσο αναγκαια γιατι "βγαινουμε μαζι σαν οικογενεια". 

Just now, Αννα 35 είπε:

Εννοώ πως είναι αυτονόητο, ότι τα όρια, ο σεβασμός, ο συμβιβασμός, κοκ. καλλιεργούνται και δεν επιβάλλονται. Ότι δε χρειάζεται να είναι κανείς δεσποτικός, αυταρχικός και αδιάλλακτος ως γονιός, προκειμένου να καλλιεργήσει κοινωνικές δεξιότητες στα παιδιά του. Όσα αναφέρεις ότι αποτελούν πρακτικές σας, θεωρώ πως είναι το φυσιολογικό. Εξού και εξεπλάγην.

Εγώ με αρκετά πιεστικούς γονεις -αποφευγω τις λεξεις αυταρχικός κλπ για να πιστωσω τις καλές προθέσεις- δεν απέκτησα κοινωνικές δεξιότητες. ήμουν ούτως ή αλλως εσωστρεφής καθ ντροπαλή κ αυτες οι καταστασεις μου προκαλούσαν αγχος. ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να προσεγγίσω τους ανθρωπους κ να ενταχθώ σε παρεες, αν και με οικεία πρόσωπα είμαι πολύ ομιλητικη και άνετη. η εκθεση σε πολλα κοινωνικα δρώμενα δεν με βοήθησε και ίσως με έκανε ακόμα πιο ντροπαλή. 

 

Θα έλεγα ότι χρειάζεται απλά κοινός νους. Αν στον σύντροφο μας δεν αρέσουν κάποιες κοινωνικές ή ψυχαγωγικές εκδηλωσεις πιυ αρεσουν σε εμας, βρισκεται μια συμβιβαστική λύση. Πότε θα πάμε μαζί, πότε ο ένας μόνο, κάποιες φορες δεν θα παμε ενδεχομενως. Καπως ετσι ειναι λογικο να κινούμαστε και με τα παιδια, λαμβάνοντας υπόψη παραμέτρους ηλικίας, ασφαλείας κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αναφερομουν σε εσένα Έσπερος και σε καμία συγκεκριμένα. Ειδικά σε ο,τι αφορά το άτομο σου διακρίνω μια πρόβλεψη των αναγκών του παιδιού τίποτε άλλο, πράγμα που συμβαίνει συχνά στα πρώτα παιδιά και σταδιακά φθίνει.

 

Αυτό που περιγράφεις και που περιγράφει η Βερενίκη είναι το άλλο άκρο, της τάσης που περιεγραψα προηγούμενα. Ούτε αυτό βεβαίως είναι υγιές. Ούτε όμως και μια στάση που συναντώ, η οποία έχει ενοχοποιήσει τη λέξη όχι, για την ακρίβεια τη θεωρεί απαγορευμένη και όπου αρχηγοί και ρυθμιστές των πάντων, από το πιο μικρό έως το πιο σημαντικό είναι τα παιδιά. Και μη γελιομαστε υπάρχουν πολλοί που έχουν αυτή τη φιλοσοφία.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

Δεν αναφερομουν σε εσένα Έσπερος και σε καμία συγκεκριμένα. Ειδικά σε ο,τι αφορά το άτομο σου διακρίνω μια πρόβλεψη των αναγκών του παιδιού τίποτε άλλο, πράγμα που συμβαίνει συχνά στα πρώτα παιδιά και σταδιακά φθίνει.

 

Αυτό που περιγράφεις και που περιγράφει η Βερενίκη είναι το άλλο άκρο, της τάσης που περιεγραψα προηγούμενα. Ούτε αυτό βεβαίως είναι υγιές. Ούτε όμως και μια στάση που συναντώ, η οποία έχει ενοχοποιήσει τη λέξη όχι, για την ακρίβεια τη θεωρεί απαγορευμένη και όπου αρχηγοί και ρυθμιστές των πάντων, από το πιο μικρό έως το πιο σημαντικό είναι τα παιδιά. Και μη γελιομαστε υπάρχουν πολλοί που έχουν αυτή τη φιλοσοφία.

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου και εχω ερθει πολλες φορες σε ρηξη σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς των οποίων τα παιδιά ειναι μεγαλυτερα... Ολοι βεβαια έχουν σαν απάντηση πως οταν μεγαλωσει και εμενα η μπεμπα θα κανω τα ιδια, αλλα εγω εχω αντιθετη αποψη... Θα φανει αν ειναι αλλο ενα "τα κοροϊδευα και τα λουστηκα"!!!! 

Παντως, ομολογουμενως, μ σηκωνονται τα μαλλια καθε φορα που σε φιλικό ζευγάρι οταν συζηταμε να βγούμε" οι μεγαλοι", οποτε ο μικρος λεει "δε θα βγειτε αν δεν ερθω και εγω"  και αυτοι οντως δε βγαινουν για να μην στεναχωρησουν το παιδι... Ειναι φυσιολογικο δηλαδη να σου κανει κουμάντο ενα πιταιρικι 5-10 χρονων??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

.......Ειναι φυσιολογικο δηλαδη να σου κανει κουμάντο ενα πιταιρικι 5-10 χρονων??? 

 

Όχι. Όμως δεν είναι και 'φυσιολογικό' το παιδί να μην διαμαρτύρεται, όταν οι γονείς το αφήνουν και βγαίνουν. Επειδή ένα παιδάκι διαμαρτύρεται που οι γονείς βγαίνουν το βράδυ, δεν σημαίνει ότι κάνει κουμάντο στην οικογένεια. Και τι έχει κάνει αυτή η οικογένεια ώστε αυτό το παιδάκι να περάσει καλά όταν εκείνοι θα βγουν έξω; Ναι φυσικά δεν αποφασίζει το παιδί, αλλά είναι δική μας ευθύνη να μην νοιώσει το παιδί ότι το παρατάνε. Κανένα παιδί δεν πρέπει να αισθάνεται ότι το παρατάνε και κάποια παιδιά έχουν περισσότερες ανασφάλειες, μεγαλύτερη εξάρτηση από τους γονείς κλπ. Κι εγώ δεν θα στεναχωρούσα το παιδί για να βγω. Νομίζω ότι μπορεί να βρει κάτι ένας γονιός, για να αφήσει πίσω του ένα χαρούμενο παιδάκι....... 

Σας μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί εμάς τα παιδιά πάντα προτιμούσαν να είναι με τις γιαγιάδες τους, παρά με μας, οπότε δεν έβλεπαν την ώρα να βγούμε. Για τώρα, που μένουν οι δύο τους στο σπίτι, δεν το συζητώ..... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάντως @Αννα 35 εγώ δεν εννοούσα ότι θα απέκλεια τα παιδιά με την έννοια να το δηλώσω ή αν με ρωτήσουν να πω ότι δεν τα  υπολογίζουμε. Απλώς δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σαν ενδεχόμενο. Είναι μάλλον διαφορετική οπτική γιατί στο μυαλό μου εξακολουθεί να ισχύει ότι οι καλεσμένοι στους γάμους, όταν δεν είναι συγγενείς, είναι ζευγάρια. Ασχέτως ηλικίας των παιδιών. Όταν η μητέρα μου ετοίμαζε τη λίστα των δικών της καλεσμένων στο γάμο μας, είχε έναν προβληματισμό για όσα παιδιά φίλων της ήταν παντρεμένα πλέον, γιατί έλεγε ότι η  πρόσκληση προς τους γονείς, δηλαδή τους φίλους γονέων μου, περιελάμβανε και τα ανύπαντρα παιδιά τους ως μέλη της οικογένειας και δεν θεωρούσε σωστό να καλέσει το ένα παιδίι και να μην καλέσει το παντρεμένο. Τα εν λόγω "παιδιά" ήταν όλα προφανώς άνω των 25 και κάποια ενδεχομένως δεν έμεναν καν με τους γονείς τους. Όλο αυτό τότε το θεώρησα υπερβολή της αλλά τέλος πάντων έστειλε κάποιες προσκλήσεις σε κάποια από αυτά τα "παιδιά". Μετά το γάμο μας συνειδητοποίησα ότι σκέφτονται κι άλλοι έτσι γιατί πήραμε κι εμείς προσκλήσεις για γάμους παιδιών των φίλων των γονέων μου (που είχαμε να συναντηθούμε από την εφηβεία περίπου, όταν σταματήσαμε να ασχολούμαστε με τα τραπέζια και τις επισκέψεις) με το ίδιο σκεπτικό, όταν η αδερφή μου ήταν καλεσμένη ως μέλος της οικογένειας των γονέων μου άρα έπρεπε να καλέσουν κ εμάς. Φλυαρώ βέβαια εκτός θέματος.

 

Χθες συνελαβα τον εαυτό μου να κάνει κάτι άλλο που σχολίαζε: παρακολουθούσα μια συζήτηση σε ομαδα διατροφής όπου μια μητέρα είχε δημοσιεύσει μια συνταγή ενός υγιεινού σνακ που είχε ετοιμάσει για να πάρει μαζί της σε μια βάφτιση που ήταν καλεσμένη επειδή η 2χρ κόρη της δεν μπορούσε να φάει από τον μπουφέ. Όταν το διάβασα το θεώρησα υπερβολικό κλπ. Μετά όμως συνειδητοποίησα ότι το παιδί μου είναι 1,5 και ακόμα δεν έχω ξεφύγει από την ιδέα ότι όπου πάμε θα  έχει το δικό του φαγητό, και σε ταβέρνα ακόμα δεν παραγέλνω κάτι ανάλατο της ώρας, έχω ετοιμάσει αυτά που τρώει εκείνος (αυτά που τρώμε κι εμείς είναι επί της ουσίας αλλά τα μαγειρεύω χωριστά γιατί εμείς έχουμε άλλο πρόγραμμα). Βέβαια δεν μας έχουν τύχει τέτοιες εκδηλώσεις για να σκεφτώ πώς θα το χειριστώ, αν θα του δώσω από τον μπουφέ κάτι που θεωρώ σχετικά υγιεινό κλπ. Ταπεράκι δεν  νομίζω ότι θα έπαιρνα μαζί, γιαούρτι και φρούτο σίγουρα, αλλά ενώ στη θεωρία  λέω ότι δεν θελω να γίνω σαν τις μαμάδες που κυνηγάνε μη φάει το παιδί τους κάτι ακαταλληλο, δεν έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πότε θα έρθει η ηλικία που θα δώσω να δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Και δεν μπορεί να βοηθήσει κι ο άντρας μου σ αυτό, εκείνος δεν τρώει καθόλου γλυκά (τον λιγώνουν δηλαδή, δεν μπορεί να τα φάει, εκτός από κανενα σπιτικό  πού και πού ή καλό παγωτό) και ποτέ του δεν έφαγε σαβουρίτσες τύπου τυροπιτάκια, λουκανικάκια, πιτσάκια και τέτοια. Εκείνος  πιστεύει ότι ένα παιδί που έχει μάθει να τρώει αλλιώς στο σπίτι αυτά δεν τα θέλει γιατί δεν του αρέσουν οι γεύσεις, χωρίς να χρειαστεί ννα κάνει ο γονιός πλύση εγκεφάλου. 

Όχι θεέ μου το μάφιν με το συκώτι πάλι μπροστά μου :lol:

Όχι μη φάει ψωμάκι όχι μη φάει μακαρόνια όχι μη φάει τραχανά όχι αλεύρι όχι μη φάει φρούτα πολλά όχι μη φάει δημητριακά όχι μη φάει πάνω από μισή κουταλιά μέλι  όχι όχι όχι και τι θα φαειιιιι εμένα πχ που δεν τρώει κρέας! Τα δάχτυλα του; Πόσο μπρόκολο; Πόσο; :wacko: να αυτά δε μπορώ 

Όλα τα ποστ επιτηδευμένα εκεί μέσα τόσο φέικ δε μπορώ

Α και μέχρι πέρσυ τσιριζαν για το αβοκάντο να τρώγεται σε συνδιασμό με ω6 μη πάθει ντουβρουτζά το παιδί και έλεγα εμένα τρώει κάθε μέρα είναι αυτό που την παχαινει γιατί άλλα λιπαρά αρνείται και πως θα εξελιχθεί ο εγκέφαλος και έφαγα κράξιμο και φέτος ααααα δίνουμε αβοκάντο όσο θελουμεεε νέα δεδομένα. Εεεεεεε ασεεε μεεεεεε 

Και πάντα τα δικά τους παιδιά δεν ζηλεύουν δεν ζητάνε μόνο όλα τα υπόλοιπα του πλανήτη.. αυτά! :P

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Όχι θεέ μου το μάφιν με το συκώτι πάλι μπροστά μου :lol:

Όχι μη φάει ψωμάκι όχι μη φάει μακαρόνια όχι μη φάει τραχανά όχι αλεύρι όχι μη φάει φρούτα πολλά όχι μη φάει δημητριακά όχι μη φάει πάνω από μισή κουταλιά μέλι  όχι όχι όχι και τι θα φαειιιιι εμένα πχ που δεν τρώει κρέας! Τα δάχτυλα του; Πόσο μπρόκολο; Πόσο; :wacko: να αυτά δε μπορώ 

Όλα τα ποστ επιτηδευμένα εκεί μέσα τόσο φέικ δε μπορώ

Α και μέχρι πέρσυ τσιριζαν για το αβοκάντο να τρώγεται σε συνδιασμό με ω6 μη πάθει ντουβρουτζά το παιδί και έλεγα εμένα τρώει κάθε μέρα είναι αυτό που την παχαινει γιατί άλλα λιπαρά αρνείται και πως θα εξελιχθεί ο εγκέφαλος και έφαγα κράξιμο και φέτος ααααα δίνουμε αβοκάντο όσο θελουμεεε νέα δεδομένα. Εεεεεεε ασεεε μεεεεεε 

Και πάντα τα δικά τους παιδιά δεν ζηλεύουν δεν ζητάνε μόνο όλα τα υπόλοιπα του πλανήτη.. αυτά! :P

Απο οτι βλέπω δεν έπαθα μόνο εγω σοκ με αυτό ε!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Εν τ μεταξυ εχω την εξης απορία, πως σκ#τ@ τα τρωνε αυτα τα μαφιν με τα συκωτια, τα εντερα και τα κεικ με τα κρεατα και τα ρεβυθια??? Εμενα με πιανει το στομαχι μου και μονο ατην ιδεα!!! :?

Just now, Unpluged είπε:

 

Όχι. Όμως δεν είναι και 'φυσιολογικό' το παιδί να μην διαμαρτύρεται, όταν οι γονείς το αφήνουν και βγαίνουν. Επειδή ένα παιδάκι διαμαρτύρεται που οι γονείς βγαίνουν το βράδυ, δεν σημαίνει ότι κάνει κουμάντο στην οικογένεια. Και τι έχει κάνει αυτή η οικογένεια ώστε αυτό το παιδάκι να περάσει καλά όταν εκείνοι θα βγουν έξω; Ναι φυσικά δεν αποφασίζει το παιδί, αλλά είναι δική μας ευθύνη να μην νοιώσει το παιδί ότι το παρατάνε. Κανένα παιδί δεν πρέπει να αισθάνεται ότι το παρατάνε και κάποια παιδιά έχουν περισσότερες ανασφάλειες, μεγαλύτερη εξάρτηση από τους γονείς κλπ. Κι εγώ δεν θα στεναχωρούσα το παιδί για να βγω. Νομίζω ότι μπορεί να βρει κάτι ένας γονιός, για να αφήσει πίσω του ένα χαρούμενο παιδάκι....... 

Σας μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί εμάς τα παιδιά πάντα προτιμούσαν να είναι με τις γιαγιάδες τους, παρά με μας, οπότε δεν έβλεπαν την ώρα να βγούμε. Για τώρα, που μένουν οι δύο τους στο σπίτι, δεν το συζητώ..... 

Δεν μου εκανε εντύπωση η αντίδραση του παιδιού... Μου εκανε εντύπωση το οτι οι γονεις ανεβαλλαν την βολτα τους "γιατι το παιδι στεναχωριεται"... Ουτε εγω θα ηθελα το παιδι μου να σπαραζει στο κλαμα, αλλα δε νομίζω πως το να υποχωρω σε καθε καπριτσιο ειναι λυση.. Θα του εξηγησω, θα του δωσω επιλογες, αλλα αν θελει σωνει και ντε να μενει με τη μαμα και το μπαμπα συνέχεια (λογικο κατεμε), θα υπάρξουν και οι φορες που "δεν θα του περασει"... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι άλλο πράγμα μια φορά που θα θελήσουν οι γονείς να βγουν ή θα χρειαστεί να πάνε σε μία δουλειά να εκφράσει τη δυσαρέσκεια του και να βρεθεί μία συμβιβαστική λύση ας πούμε για την έξοδο (π.χ. θα σε κοιμισω κι ύστερα θα βγω) και είναι άλλο πράγμα να καθορίζεται όλος ο οικογενειακός σχεδιασμός από το παιδί. Έχω αρκετά παραδείγματα.

 

Το παιδί αποφασίζει εάν θέλει να πάει σχολείο (μιλάμε για την υποχρεωτική εκπαίδευση). Το παιδάκι να αποφασίζει τι θα φάει η οικογένεια, που θα πάει η οικογένεια ταξίδι, πότε θα κοιμηθεί η οικογένεια, θα βρίσκεται σε ξένο σπίτι και θα το κατεδαφίζει, γιατί δεν κάνει να λέμε όχι στα παιδιά και άλλα πολλά.

Δεν πρόκειται για ένα παιδί, αλλά διάφορα παιδιά που έχουν αυτή την συμπεριφορά, δυστυχώς.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις το επιχείρημα παιδιά είναι, εμένα δεν με πείθει. Έχω τρία. Τα μεγαλώνω με απόλυτο σεβασμό, χωρίς φωνές, χωρίς εκφοβισμό, με απέραντη αγάπη και τρυφερότητα, πάντα με γνώμονα τα συναισθήματα και τις ανάγκες τους, αλλά και με κανόνες και όρια.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Απο οτι βλέπω δεν έπαθα μόνο εγω σοκ με αυτό ε!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Εν τ μεταξυ εχω την εξης απορία, πως σκ#τ@ τα τρωνε αυτα τα μαφιν με τα συκωτια, τα εντερα και τα κεικ με τα κρεατα και τα ρεβυθια??? Εμενα με πιανει το στομαχι μου και μονο ατην ιδεα!!! :?

Δεν μου εκανε εντύπωση η αντίδραση του παιδιού... Μου εκανε εντύπωση το οτι οι γονεις ανεβαλλαν την βολτα τους "γιατι το παιδι στεναχωριεται"... Ουτε εγω θα ηθελα το παιδι μου να σπαραζει στο κλαμα, αλλα δε νομίζω πως το να υποχωρω σε καθε καπριτσιο ειναι λυση.. Θα του εξηγησω, θα του δωσω επιλογες, αλλα αν θελει σωνει και ντε να μενει με τη μαμα και το μπαμπα συνέχεια (λογικο κατεμε), θα υπάρξουν και οι φορες που "δεν θα του περασει"... 

έβαλα συκωτακι στην φρουτοκρεμα λέω για να το λένε κάτι θα ξέρουν μία το έφαγε δύο το κουτσοέφαγε τρεις και μου το έφτυσε στα μούτρα και δοκίμασα ήταν σα να τρως φρούτα με άμμο ε μετά δεν ξαναδωσα. Μπορεί σε άλλα να αρέσει δεν ξέρω.. προσωπικά θεωρώ γονεϊκή ευθύνη να μάθεις στο παιδί πως να τρώει πως να ξεχωρίζει το φαγητό από την παρασπονδία μια στο τόσο και φυσικά πως θα γίνει το φαί μια υγιής συνήθεια και όχι συναισθηματική ανάγκη. Όλες οι υπόλοιπες απαγορεύσεις μου κάθονται στο λαιμό ειδικά όταν μου σηκώνουν το δάχτυλο και ταυτόχρονα ανεβαίνουν σε θρόνο. Και το κατάλαβα όταν έπρεπε να ταισω. Πριν ήμουν και γω πολύ απόλυτη. Λάθος μου. 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εν τ μεταξυ εχω την εξης απορία, πως σκ#τ@ τα τρωνε αυτα τα μαφιν με τα συκωτια, τα εντερα και τα κεικ με τα κρεατα και τα ρεβυθια???

 

Σοβαρα? Μα ποιος μπαινει στην διαδικασια να φτιαξει αυτα τα πραγματα? και γιατιιιιι????

 

Υπαρχει περιπτωση το παιδι να μεγαλωσει και να ζηταει "μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα μαφιν με συκωτακι?"

 

Δεν ειναι ποιο καλο να μαθει τι γευση εχει το συκωτι και να τρωει αυτο? Η ουσια ειναι να μαθει να τρωει ή να τα φαει κρυμμενα σε μαφιν χωρις να ξεχωριζει γευσεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Σοβαρα? Μα ποιος μπαινει στην διαδικασια να φτιαξει αυτα τα πραγματα? και γιατιιιιι????

Για να τα ποστάρεις στο Instagram και να φαινεσαι πιο συνειδητοποιημένος στη διατροφή; Και μετά να τα πετάξεις και να ανοίξεις ένα κουτί μπισκότα φαντάζομαι ;) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

έβαλα συκωτακι στην φρουτοκρεμα λέω για να το λένε κάτι θα ξέρουν μία το έφαγε δύο το κουτσοέφαγε τρεις και μου το έφτυσε στα μούτρα

 

Γιατι ομως να βαλεις συκωτι στην φρουτοκρεμα? Πως προκυπτει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Γιατι ομως να βαλεις συκωτι στην φρουτοκρεμα? Πως προκυπτει αυτο?

Μπας και φάει 'κρέας' γιατί βλέπει κρέας και κάνει σαν το παιδάκι του εξορκιστή και ίσως αργότερα έχουμε θέμα με το σίδηρο. Σκέφτηκα κρυμμένο μπορεί να το φάει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Μπας και φάει 'κρέας' γιατί βλέπει κρέας και κάνει σαν το παιδάκι του εξορκιστή και ίσως αργότερα έχουμε θέμα με το σίδηρο. Σκέφτηκα κρυμμένο μπορεί να το φάει.

 

Εκτος απο στο κρεας σιδηρο βρισκεις στο σπανακι, στους ξηρους καρπους, στο ταχινι! Σιγουρα τα εχεις ψαξει αυτα...

 

Δηλαδη δεν τρωει ουτε το κρεας (κιμα) με μακαρονια ή κρυμμενο σε ενα φαγητο με λαχανικα? Γιουβαρλακια?

 

Ουτε τα δικα μου παιδια πολυ τρωνε το κρεας...Συκωτακι θα φανε μια στις τοσες...το ζηλευουν οταν τρωει ο μπαμπας...Στην φρουτοκρεμα λοιπον τους προσθετα λιγο ταχινι και αλεσμενους ξηρους καρπους...Για κρεας σε κεικ πρωτη φορα το ακουσα και μου εκανε εντυπωση... :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Σοβαρα? Μα ποιος μπαινει στην διαδικασια να φτιαξει αυτα τα πραγματα? και γιατιιιιι????

 

Υπαρχει περιπτωση το παιδι να μεγαλωσει και να ζηταει "μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα μαφιν με συκωτακι?"

 

Δεν ειναι ποιο καλο να μαθει τι γευση εχει το συκωτι και να τρωει αυτο? Η ουσια ειναι να μαθει να τρωει ή να τα φαει κρυμμενα σε μαφιν χωρις να ξεχωριζει γευσεις?

@anemoni1989 @λουκουμαδάκι με την αγανάκτησή σας γέλασα περισσότερο απ' ό,τι με το γλυκό μάφιν συκωτιού.

 

@Fenia27 στην ομάδα που λέμε υπάρχει μία εμμονή: τα παιδιά πρέεπι να τρώνε κρέας, κρέας, κρέας, κρέας και αυγό, αυγό, αυγό, αυγό. Πρωτεϊνη και σίδηρο μόνο, τα υπολοιπα δευτερευόντως και ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ αν είναι δυνατόν άμυλα, υδατάνθρακες κλπ άρα ούτε ψωμάκι ούτε τραχανάς ούτε μακαρόνι ούτε τίποτα τέτοιο. Γιατί μία φέτα ψωμία να φάει το παιδί, θα εθιστεί και μετά θα τρώει μόνο ψωμί και τίποτα άλλο (αλήθεια κάπως έτσι τα διατυπώνουν). Επίσης τα όσπρια είναι πολύ φτωχό γεύμα και επίσης άχρηστο γιατί πιάνει χώρο στο στομάχι από τα αναγκαία. Κι επειδή πολλά παιδιά έχουν έλλειψη σιδήρου, έχουν επινοήσει κάτι συνταγές με συκώτια όπως κέικ με συκώτι, μπανανοτηγανίτες με συκώτι, σμουθι με συκώτι και γενικά ό,τι θες με συκώτι. Τέλοες πάντως καταλαβαίνω ότι υπάρχουν ολιγόφαγα παιδιά και οι μαμάδες ανησυχούν, αλλά εκεί υπάρχει πραγματικά μια εμμονή. Μάλιστα έχουν υπολογίσει και λένε σε όλες μια συγκεκριμένη ποσότητα κρέατος που πρέεπι να τρώει το παιδίί κάθε μέρα και όταν κάποια τις ρώτησε από πού είναι ο υπολογισμός, είπαν ότι είναι δικός τους και έχουν υπολογίσει και ότι τα παιδιά κάποιες μέρες δεν θα τρώνε γιατί βγάζουν δόντια ή είναι άρρωστα, άρα επί της ουσίας ένας αυθαίρετος υπολογισμός για να αγχώνουν τις μαμάδες. 

Εγώ είχα αγχωθεί με αυτά στην αρχή γιατί δεν ηταν ακρθβως οπως μας τα ελεγε η παιδίατρος, αλλα ρωτησα απο δω κι απο κει και κανενας παιδίατρος σε καμια φιλη δεν εχει τοσους περιορισμους. οχι οτι τους εμπιστεύομαι απολυτα στο θεμα της διατροφης, κι εξαλλου κι αυτοι μπορει να εχουν πλάνα διατροφης που διαφέρουν μεταξυ τους, αλλα τελος παντων δεν ειναι θέσφατα οπως τα παρουσιάζουν εκει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Εκτος απο στο κρεας σιδηρο βρισκεις στο σπανακι, στους ξηρους καρπους, στο ταχινι! Σιγουρα τα εχεις ψαξει αυτα...

 

Δηλαδη δεν τρωει ουτε το κρεας (κιμα) με μακαρονια ή κρυμμενο σε ενα φαγητο με λαχανικα? Γιουβαρλακια?

 

Ουτε τα δικα μου παιδια πολυ τρωνε το κρεας...Συκωτακι θα φανε μια στις τοσες...το ζηλευουν οταν τρωει ο μπαμπας...Στην φρουτοκρεμα λοιπον τους προσθετα λιγο ταχινι και αλεσμενους ξηρους καρπους...Για κρεας σε κεικ πρωτη φορα το ακουσα και μου εκανε εντυπωση... :)

Ότι σου εγραψε η Έσπερος από πάνω και επίσης αυτά δεν έχουν αιμικο σίδηρο και δεν μας ενδιαφέρουν (έτσι λένε.. ) . :wacko:

Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν έχεις λίγο τις ορμόνες λίγο την έγνοια να είσαι σε όλα σωστή λίγο το άγχος τρώει δεν τρώει λίγο το ένα λίγο το άλλο επηρεάζεσαι και πελαγωνεις και αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι. Εγώ την πάτησα. Μου έφερε μεγάλο στρες το να πρέπει να φάει κρέας οπωσδήποτε κάθε μέρα τις ποσότητες που γράφει η Έσπερος και χωρίς συνοδευτικό. Γιατί μακαρόνια με κιμά τρώει πλέον. Όχι πιαταρες αλλά τρώει σιγά σιγά. Κιμά σκέτο με λαχανικά δεν τρώει. Αλλά όταν διαβάζεις ότι καταστρέφεις (χωρίς πλάκα..) το παιδί σου αν δώσεις μακαρόνι η τραχανά η ψωμάκι κάπου σταματάει η πλάκα.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

@Αννα 35η αληθεια είναι ότι δεν είδα κάπου στη συζήτηση να υπαρχει. τετοια αντιληψη γι αυτο κ θεωρησα οτι εγω εδωσα λαθος εντυπωση. παμτως οντως εχω διαπιστώσει και στο σχολείο οτι τα περιςςοτερα παιδια δυσκολεύονται να ακούσουν το οχι. αυτο εμενα κουραζει πιο πολυ και απο τη φασαρια κ τις αταξίες, επειδη ειναι μεγαλα παιδια πια, περιμενεις μια υποτυπωδη συνεννοηση και γιατι απο τετοια σκηνικά εχουν προκυψει πολλες φορες άσχημες παρεξηγησεις με τους γονεις. Ειναι εκπληκτικό οτι μπορει να βγεις απο τα ρουχα σου, να φωνάξεις αναίτια, ακόμα και να γίνεις ειρωνικός (το έχω κάνει δυστυχώς) ή να απείλησεις (αυτό ευτυχώς δεν το πετυχαίνω πειστικά  και ετσι δεν μου ξεφεύγει) και να μην γινει τιποτα, και να βρεθεις μπλεγμένος σε ατελείωτη γκρινια για ενα οχι σε καποιο τελειως άκαιρο ή επικινδυνο αίτημα.

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ότι σου εγραψε η Έσπερος από πάνω και επίσης αυτά δεν έχουν αιμικο σίδηρο και δεν μας ενδιαφέρουν (έτσι λένε.. ) . :wacko:

Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν έχεις λίγο τις ορμόνες λίγο την έγνοια να είσαι σε όλα σωστή λίγο το άγχος τρώει δεν τρώει λίγο το ένα λίγο το άλλο επηρεάζεσαι και πελαγωνεις και αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι. Εγώ την πάτησα. Μου έφερε μεγάλο στρες το να πρέπει να φάει κρέας οπωσδήποτε κάθε μέρα τις ποσότητες που γράφει η Έσπερος και χωρίς συνοδευτικό. Γιατί μακαρόνια με κιμά τρώει πλέον. Όχι πιαταρες αλλά τρώει σιγά σιγά. Κιμά σκέτο με λαχανικά δεν τρώει. Αλλά όταν διαβάζεις ότι καταστρέφεις (χωρίς πλάκα..) το παιδί σου αν δώσεις μακαρόνι η τραχανά η ψωμάκι κάπου σταματάει η πλάκα.. 

Υπάρχουν διαφορά κρέατα, κάποιο απ αυτά σε κάποια μορφή θα του αρέσει. ο μη αιμικος Σίδηρος οντως απορροφάται δυσκολότερα κ επισης τον μπλοκάρουν τα γαλακτοκομικα οποτε πρεπει μα προσεχεις να μη δινεις τυρι ταυτοχρονα. σιδηρο εχουν κ ψαρια κ θαλασσινά ομως, δεν χρειαζεται να δινεις καθε πρωι λουκάνικο παιδικο απο συγκεκριμενο κρεοπωλείο στο οποιο γινεται άτυπη διαφήμιση - αφού πρώτα το φωτογραφίσεις σε ωραιο καλλιτεχνικό στήσιμο!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Σοβαρα? Μα ποιος μπαινει στην διαδικασια να φτιαξει αυτα τα πραγματα? και γιατιιιιι????

 

Υπαρχει περιπτωση το παιδι να μεγαλωσει και να ζηταει "μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα μαφιν με συκωτακι?"

 

Δεν ειναι ποιο καλο να μαθει τι γευση εχει το συκωτι και να τρωει αυτο? Η ουσια ειναι να μαθει να τρωει ή να τα φαει κρυμμενα σε μαφιν χωρις να ξεχωριζει γευσεις?

Ολα οσα ειπαν τα κορίτσια!!! 

Η κορυφαία συνταγή που διαβασα ηταν μερεντα απο ρεβυθια και αλλο ενα θεϊκο ήταν οτι μια εψαχνε παιδικο σταθμο στον οποιο πριν μαγειρεψουν τα όσπρια θα τα εβαζαν λεει να φυτρωσουν!!!! (εδω γελαμε)!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@anemoni1989 @λουκουμαδάκι με την αγανάκτησή σας γέλασα περισσότερο απ' ό,τι με το γλυκό μάφιν συκωτιού.

 

@Fenia27 στην ομάδα που λέμε υπάρχει μία εμμονή: τα παιδιά πρέεπι να τρώνε κρέας, κρέας, κρέας, κρέας και αυγό, αυγό, αυγό, αυγό. Πρωτεϊνη και σίδηρο μόνο, τα υπολοιπα δευτερευόντως και ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ αν είναι δυνατόν άμυλα, υδατάνθρακες κλπ άρα ούτε ψωμάκι ούτε τραχανάς ούτε μακαρόνι ούτε τίποτα τέτοιο. Γιατί μία φέτα ψωμία να φάει το παιδί, θα εθιστεί και μετά θα τρώει μόνο ψωμί και τίποτα άλλο (αλήθεια κάπως έτσι τα διατυπώνουν). Επίσης τα όσπρια είναι πολύ φτωχό γεύμα και επίσης άχρηστο γιατί πιάνει χώρο στο στομάχι από τα αναγκαία. Κι επειδή πολλά παιδιά έχουν έλλειψη σιδήρου, έχουν επινοήσει κάτι συνταγές με συκώτια όπως κέικ με συκώτι, μπανανοτηγανίτες με συκώτι, σμουθι με συκώτι και γενικά ό,τι θες με συκώτι. Τέλοες πάντως καταλαβαίνω ότι υπάρχουν ολιγόφαγα παιδιά και οι μαμάδες ανησυχούν, αλλά εκεί υπάρχει πραγματικά μια εμμονή. Μάλιστα έχουν υπολογίσει και λένε σε όλες μια συγκεκριμένη ποσότητα κρέατος που πρέεπι να τρώει το παιδίί κάθε μέρα και όταν κάποια τις ρώτησε από πού είναι ο υπολογισμός, είπαν ότι είναι δικός τους και έχουν υπολογίσει και ότι τα παιδιά κάποιες μέρες δεν θα τρώνε γιατί βγάζουν δόντια ή είναι άρρωστα, άρα επί της ουσίας ένας αυθαίρετος υπολογισμός για να αγχώνουν τις μαμάδες. 

Εγώ είχα αγχωθεί με αυτά στην αρχή γιατί δεν ηταν ακρθβως οπως μας τα ελεγε η παιδίατρος, αλλα ρωτησα απο δω κι απο κει και κανενας παιδίατρος σε καμια φιλη δεν εχει τοσους περιορισμους. οχι οτι τους εμπιστεύομαι απολυτα στο θεμα της διατροφης, κι εξαλλου κι αυτοι μπορει να εχουν πλάνα διατροφης που διαφέρουν μεταξυ τους, αλλα τελος παντων δεν ειναι θέσφατα οπως τα παρουσιάζουν εκει. 

 

Και γιατί μπορεί ποτέ να είστε σε μία τέτοια ομάδα; Θα το καταλάβαινα αν ήταν για τρολάρισμα, όπως σε εκείνη την διάσημη ομάδα που έκλεισε πια με αμίμητες κοτσάνες τύπου "οι έγκυες άμα φάνε χταπόδι θα βεντουζάρει στο μωρό". Αλλά αν δεν είναι για πλάκα, γιατί ασχολείστε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

α παιδιά πρέεπι να τρώνε κρέας, κρέας, κρέας, κρέας και αυγό, αυγό, αυγό, αυγό. Πρωτεϊνη και σίδηρο μόνο, τα υπολοιπα δευτερευόντως και ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ αν είναι δυνατόν άμυλα, υδατάνθρακες κλπ άρα ούτε ψωμάκι ούτε τραχανάς ούτε μακαρόνι ούτε τίποτα τέτοιο. Γιατί μία φέτα ψωμία να φάει το παιδί, θα εθιστεί και μετά θα τρώει μόνο ψωμί και τίποτα άλλο (αλήθεια κάπως έτσι τα διατυπώνουν). Επίσης τα όσπρια είναι πολύ φτωχό γεύμα και επίσης άχρηστο γιατί πιάνει χώρο στο στομάχι από τα αναγκαία.

 Τι βλακεια είναι όλο αυτό? ???? Ζωική πρωτεΐνη σαν το πιο καλό,μπουκωμα των παιδιών με ορμόνες αντιβιοτικά και στεροειδη! !!!! Αν είναι δυνατόν. ..Μπορεί τα ψωμιά του εμπορίου να μην είναι καλά. ..φτιάξε κυρα μου ψωμακι ζεας στο παιδί....

 

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ότι σου εγραψε η Έσπερος από πάνω και επίσης αυτά δεν έχουν αιμικο σίδηρο και δεν μας ενδιαφέρουν (έτσι λένε.. ) . :wacko:

Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν έχεις λίγο τις ορμόνες λίγο την έγνοια να είσαι σε όλα σωστή λίγο το άγχος τρώει δεν τρώει λίγο το ένα λίγο το άλλο επηρεάζεσαι και πελαγωνεις και αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι. Εγώ την πάτησα. Μου έφερε μεγάλο στρες το να πρέπει να φάει κρέας οπωσδήποτε κάθε μέρα τις ποσότητες που γράφει η Έσπερος και χωρίς συνοδευτικό. Γιατί μακαρόνια με κιμά τρώει πλέον. Όχι πιαταρες αλλά τρώει σιγά σιγά. Κιμά σκέτο με λαχανικά δεν τρώει. Αλλά όταν διαβάζεις ότι καταστρέφεις (χωρίς πλάκα..) το παιδί σου αν δώσεις μακαρόνι η τραχανά η ψωμάκι κάπου σταματάει η πλάκα.. 

 

Το ότι δεν έχει αίμικο σίδηρο το φυτό σημαινει απλά ότι ο σίδηρος έχει μικρότερη απορρόφηση. ..Το ξέρουν οι κυρίες ότι στα μοσχαρια εισαγωγής και μαζικής παραγωγής που βρίσκονται πλέον σε όλα τα κρεοπωλεια γίνεται αποσιδηρωση πριντσών σφαχτούνε?  Ο σίδηρος που νομίζουν ότι έχει στην πραγματικότητα έχει κανει φτερά. ... 

Έχετε φάει μοσχαρι σπιτικό να δείτε γεύση μυρωδιά και πόσο σκληρό είναι? Καμιά σχεση με αυτά που βρισκουμε πλέον στα σούπερ μάρκετ. ..Μήπως λοιπόν το πολύ κρέας δεν εξασφαλίζει το σίδηρο και καταληγουμεσε αναιμια? 

 

Επεξεργάστηκαν by Fenia27
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...