Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνουμε αυτά που κοροϊδεύαμε;


Έσπερος

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Αυτο με τα παιδιά που πιανουν θεση σ τραπεζι ουτε εγω το καταλαβα... Εγω που κανονιζω τωρα γαμο και βαπτιση, θα εχω γυρω στα 300€ επιβαρυνση απο τα παιδιά γνωστων και φιλων ηλικιας 1-3 ετων γτ δεν τα αφηνουν αλλου... Κακα τα ψέματα, ειναι ενα σημαντικό ποσο... 

 

Καποιοι μπορει να μην εχουν την δυνατοτητα να τα αφησουν αλλου, ισως και να μην θελουν ομως...Οταν καλεις μια οικογενεια καλως κακως τα παιδια πανε πακετο...Διαφορετικα μπορεις να γραψεις καπου οτι δεν θελεις παιδια στο τραπεζι..και θα ερθουν μονο οσοι μπορουν...Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα το ακουω τα παιδια στο τραπεζι να θεωρουνται επιβαρυνση! Ακουγεται το λιγοτερο αγενες στα δικα μου αυτια βεβαια...

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγω θεωρώ υποχρεωση μου μα παρεβρισκομαι στις σημαντικες στιγμές των ανθρώπων που αγαπω... Και οπως ανεφερα και παραπάνω, διαχωριζω καποιες σημαντικες εξαιρεσεις. Το οτι γιναμε γονεις ή συζυγοι, δεν θα πρέπει να αποκλυει τους υπολοιπους ρολους μας στην κοινωνια, γτ θα ξυπνησουμε ενα ωραίο πρωι μετα απο χρονια, τα παιδιά μας θα εχουν ανοιξει τα φτερα τους και εμεις θα έχουμε μεινει ολομοναχοι... Παν μετρον αριατον... Ακομα και στη μητροτητα... Δεν νομίζω οτι με κανει λιγοτερο μαμα το οτι θα αφησω μια στο τοσο την κορη μου για να παραβρεθω στη χαρα ενος φιλου, οπως δεν θα με εκανε περισσοτερο μαμα το να ειμαι προσκολλημενη πανω στο παιδί και να λεω ποσο πολυ στεναχωρημενη ειμαι για καθε γκουχ και αψου που κανει.. Οπως ξαναειπα ειναι θεμα οπτικης... Εγω απλα ανεφερα τι μου κακοφαινεται, αφου αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι και ο τιτλος του θέματος! 

 

Ειναι διαφορετικο η υποχρεωση που νιωθεις και διαφορετικο η απαιτηση καποιος να ερθει...Και δεν νομιζω να εβγαλα κανενα μετρο για το ποια ειναι περισσοτερο μαμα! Επισης υπαρχουν φιλοι και φιλοι...το αν δεν θα παω ή θα παω πρωτη και καλυτερη στο γαμο της παιδικης φιλης μου δεν αλλαζει την αγαπη μου για εκεινη και το αντιθετο φυσικα...Ειδικα οταν μιλαμε για φιλιες χρονων που εχουν δοκιμαστει σε πολλα...! Δεν νομιζω να μεινει κανεις μονος του επειδη δεν πηγε σε εναν γαμο...Αν ηταν ετσι οι φιλοι...την ειχαμε βαμμενη! 

 

Τωρα το θεμα ειναι τι κοροιδευαμε και τι απο αυτα κανουμε τωρα που γιναμε γονεις...Αλλα ενταξει...Ας βγουμε και λιγο εκτος...δεν πειραζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fenia27 είπε:

 

Καποιοι μπορει να μην εχουν την δυνατοτητα να τα αφησουν αλλου, ισως και να μην θελουν ομως...Οταν καλεις μια οικογενεια καλως κακως τα παιδια πανε πακετο...Διαφορετικα μπορεις να γραψεις καπου οτι δεν θελεις παιδια στο τραπεζι..και θα ερθουν μονο οσοι μπορουν...Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα το ακουω τα παιδια στο τραπεζι να θεωρουνται επιβαρυνση! Ακουγεται το λιγοτερο αγενες στα δικα μου αυτια βεβαια...

 

 

Ειναι διαφορετικο η υποχρεωση που νιωθεις και διαφορετικο η απαιτηση καποιος να ερθει...Και δεν νομιζω να εβγαλα κανενα μετρο για το ποια ειναι περισσοτερο μαμα! Επισης υπαρχουν φιλοι και φιλοι...το αν δεν θα παω ή θα παω πρωτη και καλυτερη στο γαμο της παιδικης φιλης μου δεν αλλαζει την αγαπη μου για εκεινη και το αντιθετο φυσικα...Ειδικα οταν μιλαμε για φιλιες χρονων που εχουν δοκιμαστει σε πολλα...! Δεν νομιζω να μεινει κανεις μονος του επειδη δεν πηγε σε εναν γαμο...Αν ηταν ετσι οι φιλοι...την ειχαμε βαμμενη! 

 

Τωρα το θεμα ειναι τι κοροιδευαμε και τι απο αυτα κανουμε τωρα που γιναμε γονεις...Αλλα ενταξει...Ας βγουμε και λιγο εκτος...δεν πειραζει...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παιρνεις τοσο προσωπικά.. Απλα αναφέρω πως μου ακούγεται καπως... Δε θεωρώ πως υπάρχει λογος "πατρξηγησης"... Εμενα μ φαινεται υπερβολικο, εσενα λογικο. That's it!!! 

Και δεν ειπα πως θα μεονει καποιος μονος επειδή δεν πηγε σε ενα γαμο. Αλλα αν αρχισει και απορριπτει κοινωνικες εκδηλωσεις συνέχεια λογω των παιδιων, ε φαντάζομαι πως καποια στιγμη θα σταματησουν και οι άλλοι να τον καλουνε κλπ.. Εγω τουλάχιστον ετσι δρω... Πχ οπως προανεφερα, εχω παψει να εχω συχνη τηλεφωνικη επαφη με παλια πολυ καλη μ φιλη με την οποια μιλαγα καθημερινά, επειδή απο τη μερα π γεννησε δεν κανει τίποτα αλλο απο το να μιλαει για το μωρο της. Εδωσα 1-2-3-5-10 ευκαιριες, δεν αλλαζει και αφου με κουραζει αυτο δεν βρισκω το λόγο να επιμενω. (ειναι η ιδια για την οποια μιλαω και πιο πανω.. Το αναφερω για να μη σχηματιστει η γνωμη πως εχω κατι στραβο να πω για 50 διαφορετικα ατομα) 

Just now, Fenia27 είπε:

 

Καποιοι μπορει να μην εχουν την δυνατοτητα να τα αφησουν αλλου, ισως και να μην θελουν ομως...Οταν καλεις μια οικογενεια καλως κακως τα παιδια πανε πακετο...Διαφορετικα μπορεις να γραψεις καπου οτι δεν θελεις παιδια στο τραπεζι..και θα ερθουν μονο οσοι μπορουν...Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα το ακουω τα παιδια στο τραπεζι να θεωρουνται επιβαρυνση! Ακουγεται το λιγοτερο αγενες στα δικα μου αυτια βεβαια...

Αντικειμενικα μιλωντας κι οχι σαν μαναδες, ειναι οικονομικη επιβαρυνση. Χρεωνεσαι κανονικά το ατομο, ενω ουσιαστικά δεν θα φαει και δεν θα πιει

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Μου επιτρεπεται να θεσω ενα ερωτημα γρηγορο? Ακουσα στο δημοτικο της περιοχης μας οτι οι δασκαλοι λενε αν καποιο παιδακι κανει γενεθλια, πρεπει να καλεσει ολους τους συμμαθητες του αλλιως κανεναν...Ποια η γνωμη σας σε αυτο?Σας εχει τυχει?

Ναι, είναι στάνταρ αυτό. όχι να σου πουν ποιον θα καλέσεις, αλλά αν θα μοιράσεις προσκλήσεις στο σχολείο, θα τις δώσεις στη δασκάλα, να τσκεάρει ότι είναι για όλους, ή θα πρέπει να τις δώσεις εκτός σχολείου. Προφανώς αν είναι η μαμά να πάρει τηλέφωνο το απόγευμα να καλέσει 5 παιδιά, εννοείται ότι δεν θα την εμποδίσει κανείς από το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παιρνεις τοσο προσωπικά.. Απλα αναφέρω πως μου ακούγεται καπως... Δε θεωρώ πως υπάρχει λογος "πατρξηγησης"... Εμενα μ φαινεται υπερβολικο, εσενα λογικο. That's it!!! 

Και δεν ειπα πως θα μεονει καποιος μονος επειδή δεν πηγε σε ενα γαμο. Αλλα αν αρχισει και απορριπτει κοινωνικες εκδηλωσεις συνέχεια λογω των παιδιων, ε φαντάζομαι πως καποια στιγμη θα σταματησουν και οι άλλοι να τον καλουνε κλπ.. Εγω τουλάχιστον ετσι δρω... Πχ οπως προανεφερα, εχω παψει να εχω συχνη τηλεφωνικη επαφη με παλια πολυ καλη μ φιλη με την οποια μιλαγα καθημερινά, επειδή απο τη μερα π γεννησε δεν κανει τίποτα αλλο απο το να μιλαει για το μωρο της. Εδωσα 1-2-3-5-10 ευκαιριες, δεν αλλαζει και αφου με κουραζει αυτο δεν βρισκω το λόγο να επιμενω. (ειναι η ιδια για την οποια μιλαω και πιο πανω.. Το αναφερω για να μη σχηματιστει η γνωμη πως εχω κατι στραβο να πω για 50 διαφορετικα ατομα) 

 

Τι σου εδωσε την εντυπωση οτι το παιρνω προσωπικα? ..Απλα η αποψη μου και το πως πραττω ειναι διαφορετικα...Και τα εκφραζω πανω στην συζητηση...Οπως δεν κατανοεις εσυ την κοπελα στο παραγειγμα σου με τον γαμο, και θα σου κακοφαινοτανε...Εγω απλα ειμαι το αντιθετο..Αντιλαμβανομαι το σκεπτικο και την ψυχολογια της και ετσι δεν θα μου κακοφαινοτανε καθολου! Πολυ απλα!

 

Πχ η παιδικη μου φιλη παντρευτηκε σεπτεμβριο...6 ωρες δρομο στο χωριο που μεγαλωσαμε...Συνδιασαμε μια αδεια και πηγαμε με τα παιδια (Αν δεν ηταν το πατρικο μου εκει για να μεινουμε δεν θα πηγαινα)..Με την ιδια λοιπον κοπελα, εχουμε να μιλησουμε απο τοτε! Την παιρνω, την ξαναπαιρνω μεσα σε αυτους τους 9 μηνες και δεν εχουμε καταφερει να μιλησουμε! δεν μου απανταει στο τηλεφωνο!  Μου δινει με μνμ τηλεφωνικο ραντεβου γιατι ειναι πολυ απασχολημενη και ποτε δεν το θυμαται!! Μπορει καποιος αλλος στη θεση μου να στραβωνε...Εγω οπως καταλαβαινεις οχι...Ειναι πολυ δυσκολο να στραβωσω και μπορω να δωσω χιλιες δικαιολογιες στον αλλο! Αφου ξερω οτι στο επειγον θα ειναι εκει..αν της στειλω σε χρειαζομαι θα με παρει...το εχουν αποδειξει τα χροοοονια φιλιας... :)

 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Αντικειμενικα μιλωντας κι οχι σαν μαναδες, ειναι οικονομικη επιβαρυνση. Χρεωνεσαι κανονικά το ατομο, ενω ουσιαστικά δεν θα φαει και δεν θα πιει

 

Ναι το ξερω, απλα ειναι καπως να πεις σε εναν γονιο οτι το παιδι δεν ειναι ευπροσδεκτο...Ειδικα οταν ειναι μικρο και οντως δεν μπορει τα αφησει καπου ή δεν θελει..Εγω αληθεια δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο...

 

Παντως αν μπορουσα να αφηνω τα παιδια μου για τα γλεντια θα το εκανα για να περασω καλυτερα και πιο ξεγνοιαστα...Η αληθεια ειναι οτι εκτος κι αν ειναι σε κτημα με χωρο και αλλα παιδακια να παιξουν, δεν εχουν και πολλα να κανουν..μαλλον ταλαιπωρουνται...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Τι σου εδωσε την εντυπωση οτι το παιρνω προσωπικα? ..Απλα η αποψη μου και το πως πραττω ειναι διαφορετικα...Και τα εκφραζω πανω στην συζητηση...Οπως δεν κατανοεις εσυ την κοπελα στο παραγειγμα σου με τον γαμο, και θα σου κακοφαινοτανε...Εγω απλα ειμαι το αντιθετο..Αντιλαμβανομαι το σκεπτικο και την ψυχολογια της και ετσι δεν θα μου κακοφαινοτανε καθολου! Πολυ απλα!

 

Πχ η παιδικη μου φιλη παντρευτηκε σεπτεμβριο...6 ωρες δρομο στο χωριο που μεγαλωσαμε...Συνδιασαμε μια αδεια και πηγαμε με τα παιδια (Αν δεν ηταν το πατρικο μου εκει για να μεινουμε δεν θα πηγαινα)..Με την ιδια λοιπον κοπελα, εχουμε να μιλησουμε απο τοτε! Την παιρνω, την ξαναπαιρνω μεσα σε αυτους τους 9 μηνες και δεν εχουμε καταφερει να μιλησουμε! δεν μου απανταει στο τηλεφωνο!  Μου δινει με μνμ τηλεφωνικο ραντεβου γιατι ειναι πολυ απασχολημενη και ποτε δεν το θυμαται!! Μπορει καποιος αλλος στη θεση μου να στραβωνε...Εγω οπως καταλαβαινεις οχι...Ειναι πολυ δυσκολο να στραβωσω και μπορω να δωσω χιλιες δικαιολογιες στον αλλο! Αφου ξερω οτι στο επειγον θα ειναι εκει..αν της στειλω σε χρειαζομαι θα με παρει...το εχουν αποδειξει τα χροοοονια φιλιας... :)

 

 

 

Ναι το ξερω, απλα ειναι καπως να πεις σε εναν γονιο οτι το παιδι δεν ειναι ευπροσδεκτο...Ειδικα οταν ειναι μικρο και οντως δεν μπορει τα αφησει καπου ή δεν θελει..Εγω αληθεια δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο...

 

Παντως αν μπορουσα να αφηνω τα παιδια μου για τα γλεντια θα το εκανα για να περασω καλυτερα και πιο ξεγνοιαστα...Η αληθεια ειναι οτι εκτος κι αν ειναι σε κτημα με χωρο και αλλα παιδακια να παιξουν, δεν εχουν και πολλα να κανουν..μαλλον ταλαιπωρουνται...

Μα δεν θα το πω στο γονιο να μη φέρει το παιδι του.. Θα ηταν αγενες... Απλα θα εκτιμούσα αν το σκεφτοντουσαν απο μονοι τους!!! Οπως ξαναειπα, ειναι εξοδο για το ζευγάρι και καλο θα ηταν να δείχνουμε κατανοηση, αν υπάρχει τροπος παντα!!  Εγω πχ αν μπορω να μην παρω καπου το μωρο δεν το παιρνω, γτ κακα τα ψέματα οσο και αν την αγαπαω, ειναι ταλαιπωρία... Αυτο... Και για το μωρο και για εμενα με τον αντρα μου και για την παρέα μας!

Σχετικό παράδειγμα αυτου που συζηταμε, παλια συνάδελφος οταν ηρθε σε γαμο αλλης συναδελφου, εφερε το παιδι στην εκκλησία (2 ετων)  και μετα για το τραπέζι ειχε κανονισει να το αφησει σε γυναίκα στο σπίτι.. Τη θαυμασα δεν σ κρυβω και μου έδωσε πολυ καλη ιδεα την οποια σκοπεύω να ακολουθω!!! :) Με τον τρόπο αυτο και αυτη περασε καλυτερα (απο το να κυνηγαει ενα ζουζουνι γυρω γυρω), σε αντιθεση με αλλους γονεις που στη 1 ωρα εφυγαν και το διασκεδασαμε ολοι μαζι

Απο τον τρόπο σου, μου εδωσες την εντύπωση οτι το πηρες προσωπικα και προσπαθουσες να αμυνθει;... Κλασικο λαθος στο γραπτό λογο. Χαίρομαι που το λυσαμε!!! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα δεν θα το πω στο γονιο να μη φέρει το παιδι του.. Θα ηταν αγενες... Απλα θα εκτιμούσα αν το σκεφτοντουσαν απο μονοι τους!!! Οπως ξαναειπα, ειναι εξοδο για το ζευγάρι και καλο θα ηταν να δείχνουμε κατανοηση, αν υπάρχει τροπος παντα!!  Εγω πχ αν μπορω να μην παρω καπου το μωρο δεν το παιρνω, γτ κακα τα ψέματα οσο και αν την αγαπαω, ειναι ταλαιπωρία... Αυτο... Και για το μωρο και για εμενα με τον αντρα μου και για την παρέα μας!

Σχετικό παράδειγμα αυτου που συζηταμε, παλια συνάδελφος οταν ηρθε σε γαμο αλλης συναδελφου, εφερε το παιδι στην εκκλησία (2 ετων)  και μετα για το τραπέζι ειχε κανονισει να το αφησει σε γυναίκα στο σπίτι.. Τη θαυμασα δεν σ κρυβω και μου έδωσε πολυ καλη ιδεα την οποια σκοπεύω να ακολουθω!!! :) Με τον τρόπο αυτο και αυτη περασε καλυτερα (απο το να κυνηγαει ενα ζουζουνι γυρω γυρω), σε αντιθεση με αλλους γονεις που στη 1 ωρα εφυγαν και το διασκεδασαμε ολοι μαζι

Απο τον τρόπο σου, μου εδωσες την εντύπωση οτι το πηρες προσωπικα και προσπαθουσες να αμυνθει;... Κλασικο λαθος στο γραπτό λογο. Χαίρομαι που το λυσαμε!!! :) 

Μα ο περισσότερος κόσμος γράφει στην πρόσκληση είτε ξεκάθαρα "οικογένεια Παπαδοπούλου" οπότε εννοείται ότι μιλάμε και για τα παιδιά, είτε αναφέρει ότι τα παιδιά δεν είναι καλεσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ Έσπερος έτσι έγραφα αλλά έβαζα και τα παιδιά δλδ Γιώργος Μαρία Παναγιώτης Έλενα πχ. Μου φαίνεται λογικό να καλέσεις και τα παιδιά,  στο κέντρο στο πλάνο έγραφα και που να παραλείψουν καρέκλα για να μπει το καρότσι στα πιο μικρά. Βασικά σε όλους τους γάμους στον κύκλο μου τα ίδια κάνουν. Όλη την οικογένεια και απλά ρωτάς λίγες μέρες πριν πόσοι θα παρευρεθούν τελικά. 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί καν, πρώτον να γράψω τα ονόματτα στην πρόσκληση. Ακόμα και τώρα όταν στέλνουμε καμιά κάρτα με ευχές, πολλές φορές ξεχνάω να γράψω και το όνομα του μικρού. Μου φαίνεται αστείο και χαζό γιατί είναι κάτι που ο ίδιος δεν το γνωρίζει και δεν τον αφορά. Και δεύτερον επειδή δεν είχα στην καθημερινότητα τότε φίλους με παιδιά, δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. Η μόνη παράμετρος που είχα ήταν το αν μπορούσαν ή δεν μπορούσαν να τα αφήσουν κάπου, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι μια οικογένεια έχει την ευχέρεια να πάει σε μια εκδήλωση για ενήλικες χωρίς το παιδί και δεν θα την αξιοποιήσει. Αλλά είναι πολύ σχετικό και το τι θεωρεί κανείς εκδήλωση για ενήλικες και τι όχι. Ακόμα και με την αδερφή μου επιχειρηματολογούμε συχνά για το θέμα. Εγώ δεν καταλαβαίνω τι το ενδιαφέρει ένα παιδάκι μια δεξίωση, για΄τι άντε ένας γάμος μπορεί να αρέσει λόγω των ρούχων, του κόσμου κλπ. Αλλά το τραπέζι; Και δεν καταλαβαίνω γιατί ο γονιός προτιμά να κάνει μια βεβιασμένη δήθεν οικογενειακή βόλτα σε έναν χώρο που είναι για να κάνει άλλα πράγματα. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Και εγω ετσι ηθελα να το γραψω, μέχρι που ακουσα να κραζουν ενα τέτοιο ζευγάρι οποτε εμεινα με τη χαρα...

Εμάς ένα ζευγάρι με παιδί μας είπε πάντως μπράβο γιατί το βρήκαν πολύ ζεστό. Από αλλού άκουσα την παρερμηνεία για άλλη περίπτωση. 

Just now, Fenia27 είπε:

Καποιοι μπορει να μην εχουν την δυνατοτητα να τα αφησουν αλλου, ισως και να μην θελουν ομως...Οταν καλεις μια οικογενεια καλως κακως τα παιδια πανε πακετο...Διαφορετικα μπορεις να γραψεις καπου οτι δεν θελεις παιδια στο τραπεζι..και θα ερθουν μονο οσοι μπορουν...Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα το ακουω τα παιδια στο τραπεζι να θεωρουνται επιβαρυνση! Ακουγεται το λιγοτερο αγενες στα δικα μου αυτια βεβαια...

Επειδή εγώ ξεκίνησα την κουβέντα, ποτέ δεν θα έλεγα ότι δεν θέλω. Βασικά δεν είχα σκεφτεί καν αν θέλω ή δεν θέλω. Είχα θεωρήσει αυτονόητο ότι αν ο γονιός έχει άλλη επιλογή θα το κανονίσει, αν δεν έχει θα κρίνει τι τον εξυπηρετέι και θα με ενημερώσει. ήταν όμως πολύ λίγες περιπτώσεις. Δλδ δεν μου δημιούργησαν προβληματισμό ως προς τον αριθμό των ατόμων ή το κόστος. Όμως αν είχαμε φίλους καμιά 10αριά ζευγάρια με δύο παιδιά το καθένα, και πολλαπλασιαζόταν το κόστος, ίσως αναγκαζόμουν να κόψω άλλα άτομα και αυτό θα  μου κακοφαινόταν. Αλλά και για τους ίδιους τους φίλους θα ήθελα να έρθουν κια να είναι ανέμελοι να χορέψουν, να βρεθούν με παλιούς φίλους και να θυμηθούν διάφορα, να το διασκεδάσουν με την ησυχία τους. Όπως και να το κάνουμε δεν είναι ίδιο με το να πας μια Κυριακή σε ταβέρνα με φίλους μαζί με τα παιδιά σου. Δεν είναι δλδ ότι θεωρώ ότι ο γονιός δεν περνάει καλά αν έχει τα παιδιά μαζί, απλώς τα τραπέζια των γάμων μου φαίνονται τελείως διαφορετικές περιστάσεις. Συμφωνώ πάντως ότι αν δεν είναι έστω ένα κτήμα και είναι κλειστός χώρος, το παιδί θαυποφέρει και με το δίκιο του. Εκεί ως καλεσμένη δλδ θα το σκεφτόμουν κι εγώ να μην πάρω το παιδί και για αυτόν τον λόγο, αν δεν ήταν συγγενικός γάμος. Ακόμα και βαφτίσεις σε κλειστά μαγαζιά μου φαίνονται αδιάφορες έξοδοι για ένα παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Ο πρωτος μου γιος ειδε τηλεοραση πρωτη φορα οταν γεννηθηκε ο δευτερος μου γιος..Δηλαδη 17 μηνων περιπου...του εβαζα να βλεπει ζουζουνια και τα παλια του ντοναλντ..απλα δνε γινοταν αλλιως να θηλαζω ενα νεογεννητο με ενα αλλο μωρο να κλαιει απο ζηλια, να θελει και αυτο να θηλασει ταυτοχρονα...Μεγαλωνοντας τα παιδια, καταλαβαινεις οτι το ενα ισον κανενα ισχυει...καταλαβαινεις επισης οτι θα παιξεις, θα ξαναπαιξεις και παλι ξανα θα παιξεις με τα παιδια μεχρι να φτασεις στα ορια, μεχρι το σπιτι να σου φωναζει καθαρισε με...Θα πας βολτα εξω για φαγητο στις διακοπες σου, δεν θα πιανει το wi fi και δεν θα μπορεις να βαλεις μπουκια στο στομα σου γιατι ο 2,5 χρονων γιος σου θελει (μαντεψε!!!) να παιξει, να τρεξει να σηκωθει απο το τραπεζι...θα μαζευτεις παρεα με τους φιλους σου να ψησεις να φατε, να πιειτε ενα κρασακι...τα παιδια θα παιξουν ολα μαζι μια ωρα, θα μαλωσουν, θα ξαναπαιξουν...μεχρι η γκρινια τους να χτυπησει κοκκινο...τοτε ολοι μαζι, η παρεα, θα πει "μηπως να τους βαλουμε κατι να δουν?"...και ναι σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις, οσο κατα της οθονης να εισαι, γνωριζοντας το κακο που κανουν, τις τελευταιες οδηγιες των γιατρων...θα βαλεις κατι να δουν...Γιατι απλα δεν αντεχεις αλλο! Γιατι πρεπει κατι αλλο να κανεις! 

 

Τυχερα ειναι τα παιδια που μενουν σε σπιτια με αυλες, με ανθρωπους γυρω που ασχολουνται μαζι τους ετσι ωστε ο γονεας να εχει 1-2 ωρες ελευθερες..ειτε για δουλειες ειτε για καφε ...αλλιως οταν δεν υπαρχει η συνθηκη αυτη, το παιδι ειναι σε διαμερισμα μονο με τον γονεα 24/7...η τηλεοραση θα αντικαταστησει τα παραπανω...Εμεις μονο στο χωριο δεν βλεπουμε καιολου τηλεοραση,,,,ουτε δευτερολεπτο...Και ειναι προφανες το γιατι....επισης δεν παμε για καφε..πλεον ειναι κατι παντελως αχρηστο...μαζευομαστε σε σπιτια φιλων που τα παιδια θα εχουν παρεα να παιξουν μεταξυ τους αρκετη ωρα...αν ειναι να παω επισκεψη και να κυνηγαω τα παιδια πανω κατω μην σπασουν κανα μπιμπελο...οχι δεν θα παω...πλεον πηγαινω εκει που μπορω να περασω εγω καλα και τα παιδια επισης...Τι περιμενεις ακριβως ενα παιδι δημοτικου ή ενα νηπιο να κανει σε ενα ξενο σπιτι χωρις παιδια, χωρις παιχνιδια ενω η μαμα πινει καφεδακι? να κοιταει τον τοιχο? να στεκεται μαρμαρο και να περιμενει τον καφε να τελειωσει με ευλαβεια? Αν το περιμενεις αυτο εχεις αυταπατες καλη μου...Εκτος αν προσφερεσαι εσυ να παιξεις με το παιδι και η μαμα να απολαυσει τον καφε της..

Το να δει και μια στο τόσο ένα παιδικό από μια ηλικία και πάνω δεν μου φαίνεται κακο ισα ισα.καταλαβαινω ότι η κούραση είναι πολλές φορές μεγάλη και είναι μια διέξοδος η τηλεόραση και το κινητό για τους γονείς αλλά αν αυτό γίνεται καθημερινά και συνέχεια πιστεύω πως δεν είναι σωστό για το παιδι. Όλα με μέτρο και πάντα από μια ηλικία και πάνω.σε ένα 3χρονο να δώσεις κινητό να το κάνει τι;;; επίσης αν εγώ προσωπικά παω σε σπίτια με παιδιά για καφέ ε δεν έχω την απαίτηση να πιω ηρεμα το καφεδάκι μου..σέβομαι ότι στο σπίτι υπάρχουν παιδιά και ναι θα πρέπει να ασχοληθούμε και μαζί τους...Και ναι προτιμώ να με "ενοχλούν"παρα να τα μας αφήσουν ήσυχους δίνοντας τους το ταμπλετ.

κι εσύ μίλας μόνο για μερικά παιδικα στην τηλεοραση εγώ μιλάω και για παιχνίδια που τους δίνουν να παίζουν στο ταμπλετ κλπ..πιστευω πως συμφωνείς ουσιαστικά.

Επίσης δεν θα ξεχάσω σε μια εκδήλωση που ήμασταν που ήταν πολλά παιδάκια γύρω στα 10 με 12 και ήταν όλα με ένα κινητό στο χέρι....Όχι εμένα δεν μου άρεσε αυτό και θα προσπαθήσω να μην το μαθω στα παιδιά μου.τωρα δεν θέλω να λέω και πολλά άλλο στη θεωρία άλλο στην πράξη!

Δεν θέλω να κρινω καμία είστε όλες αξιες και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!κάνεις δεν είναι τελειος και όλοι οι γονείς κάτι πρέπει να κάνουν για να επιβιώσουν σε αυτό το δύσκολο ρολο!!!ήδη από αυτά που περιγράφετε καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή εγώ ξεκίνησα την κουβέντα, ποτέ δεν θα έλεγα ότι δεν θέλω. Βασικά δεν είχα σκεφτεί καν αν θέλω ή δεν θέλω. Είχα θεωρήσει αυτονόητο ότι αν ο γονιός έχει άλλη επιλογή θα το κανονίσει, αν δεν έχει θα κρίνει τι τον εξυπηρετέι και θα με ενημερώσει.

 

Συμφωνουμε κατα βαση απλα αλλιως το γραφει ο ενας αλλιως ο αλλος...Ειναι πολυ λιγες οι περιπτωσεις που ο γονιος θα επιλεξει να παρει μαζι το παιδι οταν μπορει αυτο να μεινει σπιτι με καποιον...Ετσι πιστευω και εγω....

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συζητήσει και σε άλλο θέμα. Θεωρώ τρομερά προσβλητικό και αγενές το να προσκαλεσεις κάπου μία οικογένεια αποκλείοντας μέλη της. Η ηλικία για εμένα είναι αδιάφορη, όποια ηλικία κι αν έχουν τα μέλη μιας οικογένειας είναι ισότιμα. Όταν λοιπόν απευθύνω κάποια πρόσκληση υπολογίζω εκ των προτέρων όλα τα μέλη της οικογένειας, ανεξάρτητα πόσα θα παρευρεθούν, γιατί η πρόσκληση απευθύνεται σε όλους.

 

Προσωπικά σε βραδινές εξόδους τα παιδιά τα αφήνω στην babysitter. Όντως δεν έχουν να κερδίσουν τίποτε, εκτός από πλήξη κι εκνευρισμό, τα οποία θα οδηγήσουν σε γκρίνια, κοκ., με αποτέλεσμα ουσιαστικά κανείς να μην ευχαριστηθεί την έξοδο. Ο ήρεμος ύπνος τους είναι πιο σημαντικός για εμένα και εμπειρίες/ βιώματα αποκτούν με άλλες μορφές ψυχαγωγίας. Πρόκειται όμως για καθαρά δική μου γονεϊκή απόφαση. Σε περίπτωση που λάβω προσκλητήριο/ πρόσκληση, όπου τα παιδιά μου θα αποκλείονται εκ των προτέρων, παρόλο που ούτως ή άλλως ήταν στα σχέδια μου να παρευρεθώ χωρίς αυτά, θα την απορρίψω.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nansy29 είπε:

Το να δει και μια στο τόσο ένα παιδικό από μια ηλικία και πάνω δεν μου φαίνεται κακο ισα ισα.καταλαβαινω ότι η κούραση είναι πολλές φορές μεγάλη και είναι μια διέξοδος η τηλεόραση και το κινητό για τους γονείς αλλά αν αυτό γίνεται καθημερινά και συνέχεια πιστεύω πως δεν είναι σωστό για το παιδι. Όλα με μέτρο και πάντα από μια ηλικία και πάνω.σε ένα 3χρονο να δώσεις κινητό να το κάνει τι;;; επίσης αν εγώ προσωπικά παω σε σπίτια με παιδιά για καφέ ε δεν έχω την απαίτηση να πιω ηρεμα το καφεδάκι μου..σέβομαι ότι στο σπίτι υπάρχουν παιδιά και ναι θα πρέπει να ασχοληθούμε και μαζί τους...Και ναι προτιμώ να με "ενοχλούν"παρα να τα μας αφήσουν ήσυχους δίνοντας τους το ταμπλετ.

κι εσύ μίλας μόνο για μερικά παιδικα στην τηλεοραση εγώ μιλάω και για παιχνίδια που τους δίνουν να παίζουν στο ταμπλετ κλπ..πιστευω πως συμφωνείς ουσιαστικά.

Επίσης δεν θα ξεχάσω σε μια εκδήλωση που ήμασταν που ήταν πολλά παιδάκια γύρω στα 10 με 12 και ήταν όλα με ένα κινητό στο χέρι....Όχι εμένα δεν μου άρεσε αυτό και θα προσπαθήσω να μην το μαθω στα παιδιά μου.τωρα δεν θέλω να λέω και πολλά άλλο στη θεωρία άλλο στην πράξη!

Δεν θέλω να κρινω καμία είστε όλες αξιες και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!κάνεις δεν είναι τελειος και όλοι οι γονείς κάτι πρέπει να κάνουν για να επιβιώσουν σε αυτό το δύσκολο ρολο!!!ήδη από αυτά που περιγράφετε καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι.

Συμφωνω μαζι σου...Για αυτο οσο μπορουμε εμεις και οι φιλοι μας προσαρμοζουμε ετσι τις συναντησεις ωστε τα παιδια να μπορουν να παιξουν και να μην αποβλακωθουν...Οσο για τα παιχνιδια και τα μεγαλυτερα παιδια επισης συμφωνω...Ελπιζω και εγω νακαταφερω να περασω οσο μπορω στα παιδια μου αυτη την αντιληψη...Σηκωνει πολυ συζητηση αυτο το κομματι..Γιατι πολλες φορες η καθημερινοτητα σε παει εκει που δεν θελεις να πας σε χρονο ντε τε και χωρις να το καταλαβεις...Οπως και να χει οι οθονες ειναι επιδημια...Μονο ο αθλητισμος, η λογοτεχνια και οι δραστηριοτητες εκτος σπιτιου μπορουν να σωσουν την κατασταση κατα την γνωμη μου...Βλεποντας και κανοντας και ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η μόνη αλήθεια είναι, ότι η έλευση των παιδιών αλλάζει τη ζωή των γονέων άρδην. Μέχρι να αποκτήσει κανείς παιδί δεν μπορεί να κατανοήσει πως αυτό μεταφράζεται στην πράξη, οπότε είναι και πολύ εύκολο να βγαίνουν συμπεράσματα αβίαστα. 

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Μια γυναικα που εγινε πρωτη φορα μαμα και εχει μικρο μωρακι, εχει επισης μια πιο ευαισθητη ψυχολογια...Δηλαδη μονο για το χατιρι μια φιλης που παντρευται (οκ νταξει σημαντικο) η οποια σιγουρα θα ειναι απασχολημενη και θα παντρευτει ουτως η αλλως (μπορει ουτε καν να προσεξει οτι η φιλη της λειπει μεσα στην αναμπουμπουλα)...οχι δεν θα χαλουσα την ηρεμια μου και δεν θα εβαζα τον εαυτο μου στην πιεση αυτη ουτε και εγω...Στην τελικη, καθε φιλια στηριζεται στην ειλικρινεια και στην κατανοηση...Καθε φιλος περιμενεις να σε σεβαστει οταν η ψυχολογια σου ειναι τοσο ευαισθητη! Αν οχι, μονο εγωισμος προκυπτει απο το παραπανω..."κοιτα εγω παντρευομαι! εγω θελω αυτη να ερθει! τι σαν το παιδι ηταν αρρωστο και αυτη στεναχωριεται! εγω θελω αυτη να βαλει τα καλα της και να μου χαμογελα καθως παω στην εκκλησια! "  τι ωραια φιλια ρε παιδι μου...γεματη αγαπη, κατανοηση και σεβασμο...

 

Ωραιες οι κοινωνικες υποχρεωσεις...Οταν καποιος κανει οικογενεια και παιδια πολλα αλλαζουν στη ζωη του...και αυτο δεν θα επρεπε να παρεξηγειται απο κανεναν..πολλες φορες τα παιδια γινονται δικαιολογια, πολλες φορες επισης τα παιδια δημιουργουν συνθηκες μεσα σε μια οικογενεια και στην ψυχολογια μιας γυναικας που απλα ειναι η αληθεια...Χαιρομαι για της γυναικες που κατακτουν την κοινωνικη τους συναναστροφη και δεν τους ειναι δυσκολο να αποχωριστουν τα βρεφη και νηπια τους...Αλλα υπαρχει και κοσμος που ζοριζεται να το κανει και η κοινωνικη του ζωη απλα εκεινη την στιγμη δεν τους νοιαζει τοσο οσο να ειναι κοντα στο παιδι!!! Δεν χανουν κατι αυτες οι γυναικες..Ο καθε ανθρωπος οπως αισθανεται μεσα του και με οτι μπορει να διαχειριστει πορευεται!

Συμφωνω απόλυτα!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μα ο περισσότερος κόσμος γράφει στην πρόσκληση είτε ξεκάθαρα "οικογένεια Παπαδοπούλου" οπότε εννοείται ότι μιλάμε και για τα παιδιά, είτε αναφέρει ότι τα παιδιά δεν είναι καλεσμένα.

Για κάποιο λόγο μου εμφανίζει τα μηνύματα σου ετεροχρονισμενα.. Εχεις κανει καποια ρύθμιση ή ειναι θεμα του φόρουμ??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Για κάποιο λόγο μου εμφανίζει τα μηνύματα σου ετεροχρονισμενα.. Εχεις κανει καποια ρύθμιση ή ειναι θεμα του φόρουμ??? 

Και εγώ αυτό το θέμα έχω με την αργκ, επίσης σε κάποια θέματα που σχολιάζει εξαφανίζονται μόνο ειδοποίηση έρχεται και άφαντο το θέμα το εμφανίζει μετά από ώρες. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μα ο περισσότερος κόσμος γράφει στην πρόσκληση είτε ξεκάθαρα "οικογένεια Παπαδοπούλου" οπότε εννοείται ότι μιλάμε και για τα παιδιά, είτε αναφέρει ότι τα παιδιά δεν είναι καλεσμένα.

Μπα εγώ όπως κ να το έγραφα ή όπως κ να το διάβαζα δεν θα περίμενα ποτέ ότι τα παιδιά έχουν λόγο να πάνε σε έναν μη συγγενικό γάμο. ομως τωρα σκεφτηκα οτι το βλεπω απο την οπτικη τιυ οτι δεν ειμαστε μια παρεα με παιδια. δλδ δεν εχουμε συνηθισει να βρισκόμαστε ως οικογενειες. ισως τοτε να μου ηταν αυτονόητη η παρουσια τους. οταν παντρεύτηκα, τους φιλους απο τα παλια ειτε άτεκνους (οι περισσοτεροι) ειτε οικογενειάρχες τους εβλεπα ηδη αραια κ πού. καποιοι ζουν σε αλλη χωρα κ δεν συνυπήρξαμε ποτε με τα παιδια τους. οι πιο νεοι φιλοι, στο νησι, αλλοι εχουν μεγαλύτερα παιδιά κ άλλοι τα απέκτησαν αργότερα. οποτε αυτο σιγουρα καθόρισε την οπτικη μου οτι στο γαμο θα ειναι ζευγαρια γιατι κυριως ετσι τους εχω συνηθισει τους φιλους. Τωρα παντως σπάω το κεφαλι μου να θυμηθω αν την τρίχρονη κορη του κουμπάρου μας την ειχα δηλωσει ως ατομο στο τραπεζι γιατι εχω την εντυπωση πως οχι αρα μαλλον ουτε καρεκλα θα ειχε. τι ντροπη! 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως @Αννα 35 εγώ δεν εννοούσα ότι θα απέκλεια τα παιδιά με την έννοια να το δηλώσω ή αν με ρωτήσουν να πω ότι δεν τα  υπολογίζουμε. Απλώς δεν το είχα σκεφτεί ποτέ σαν ενδεχόμενο. Είναι μάλλον διαφορετική οπτική γιατί στο μυαλό μου εξακολουθεί να ισχύει ότι οι καλεσμένοι στους γάμους, όταν δεν είναι συγγενείς, είναι ζευγάρια. Ασχέτως ηλικίας των παιδιών. Όταν η μητέρα μου ετοίμαζε τη λίστα των δικών της καλεσμένων στο γάμο μας, είχε έναν προβληματισμό για όσα παιδιά φίλων της ήταν παντρεμένα πλέον, γιατί έλεγε ότι η  πρόσκληση προς τους γονείς, δηλαδή τους φίλους γονέων μου, περιελάμβανε και τα ανύπαντρα παιδιά τους ως μέλη της οικογένειας και δεν θεωρούσε σωστό να καλέσει το ένα παιδίι και να μην καλέσει το παντρεμένο. Τα εν λόγω "παιδιά" ήταν όλα προφανώς άνω των 25 και κάποια ενδεχομένως δεν έμεναν καν με τους γονείς τους. Όλο αυτό τότε το θεώρησα υπερβολή της αλλά τέλος πάντων έστειλε κάποιες προσκλήσεις σε κάποια από αυτά τα "παιδιά". Μετά το γάμο μας συνειδητοποίησα ότι σκέφτονται κι άλλοι έτσι γιατί πήραμε κι εμείς προσκλήσεις για γάμους παιδιών των φίλων των γονέων μου (που είχαμε να συναντηθούμε από την εφηβεία περίπου, όταν σταματήσαμε να ασχολούμαστε με τα τραπέζια και τις επισκέψεις) με το ίδιο σκεπτικό, όταν η αδερφή μου ήταν καλεσμένη ως μέλος της οικογένειας των γονέων μου άρα έπρεπε να καλέσουν κ εμάς. Φλυαρώ βέβαια εκτός θέματος.

 

Χθες συνελαβα τον εαυτό μου να κάνει κάτι άλλο που σχολίαζε: παρακολουθούσα μια συζήτηση σε ομαδα διατροφής όπου μια μητέρα είχε δημοσιεύσει μια συνταγή ενός υγιεινού σνακ που είχε ετοιμάσει για να πάρει μαζί της σε μια βάφτιση που ήταν καλεσμένη επειδή η 2χρ κόρη της δεν μπορούσε να φάει από τον μπουφέ. Όταν το διάβασα το θεώρησα υπερβολικό κλπ. Μετά όμως συνειδητοποίησα ότι το παιδί μου είναι 1,5 και ακόμα δεν έχω ξεφύγει από την ιδέα ότι όπου πάμε θα  έχει το δικό του φαγητό, και σε ταβέρνα ακόμα δεν παραγέλνω κάτι ανάλατο της ώρας, έχω ετοιμάσει αυτά που τρώει εκείνος (αυτά που τρώμε κι εμείς είναι επί της ουσίας αλλά τα μαγειρεύω χωριστά γιατί εμείς έχουμε άλλο πρόγραμμα). Βέβαια δεν μας έχουν τύχει τέτοιες εκδηλώσεις για να σκεφτώ πώς θα το χειριστώ, αν θα του δώσω από τον μπουφέ κάτι που θεωρώ σχετικά υγιεινό κλπ. Ταπεράκι δεν  νομίζω ότι θα έπαιρνα μαζί, γιαούρτι και φρούτο σίγουρα, αλλά ενώ στη θεωρία  λέω ότι δεν θελω να γίνω σαν τις μαμάδες που κυνηγάνε μη φάει το παιδί τους κάτι ακαταλληλο, δεν έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πότε θα έρθει η ηλικία που θα δώσω να δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Και δεν μπορεί να βοηθήσει κι ο άντρας μου σ αυτό, εκείνος δεν τρώει καθόλου γλυκά (τον λιγώνουν δηλαδή, δεν μπορεί να τα φάει, εκτός από κανενα σπιτικό  πού και πού ή καλό παγωτό) και ποτέ του δεν έφαγε σαβουρίτσες τύπου τυροπιτάκια, λουκανικάκια, πιτσάκια και τέτοια. Εκείνος  πιστεύει ότι ένα παιδί που έχει μάθει να τρώει αλλιώς στο σπίτι αυτά δεν τα θέλει γιατί δεν του αρέσουν οι γεύσεις, χωρίς να χρειαστεί ννα κάνει ο γονιός πλύση εγκεφάλου. 

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι προσπαθούμε να βάλουμε κάτω από έναν κανόνα μία μεγάλη γκάμα από περιπτώσεις. Στον γάμο του ξαδέλφου, του θείου, της αγαπημένης φίλης, ναι φυσικά θα τα πάρω (με μισή καρδιά γιατί δεν θεωρώ ότι ένα τραπέζι γάμου είναι χώρος διασκέδασης για παιδιά). Στον γάμο του συναδέλφου, του γιου της γειτόνισσας, του πελάτη κλπ. φυσικά και δεν θα τα πάρω. Το ότι δεν έχω να τα αφήσω δεν είναι δικαιολογία. Όλοι έχουμε κάπου να αφήσουμε τα παιδιά μας όταν υπάρχει ανάγκη και είναι μία από αυτές τις φορές. Δεν μας καλούν και σε γάμους κάθε βδομάδα. Επίσης ξέρω ζευγάρια που πηγαίνει μόνο ο ένας, αυτός που έχει την σχέση με το ζεύγος (ο συνάδελφος πχ) και ο άλλος μένει με τα παιδιά. Εξαρτάται...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Unpluged είπε:

Το ότι δεν έχω να τα αφήσω δεν είναι δικαιολογία. Όλοι έχουμε κάπου να αφήσουμε τα παιδιά μας όταν υπάρχει ανάγκη και είναι μία από αυτές τις φορές. Δεν μας καλούν και σε γάμους κάθε βδομάδα. Επίσης ξέρω ζευγάρια που πηγαίνει μόνο ο ένας, αυτός που έχει την σχέση με το ζεύγος (ο συνάδελφος πχ) και ο άλλος μένει με τα παιδιά.

 

Για μενα που δεν εχω γυναικα σαν νταντα να τα κραταει γιατι δεν την εχω χρειαστει, κανενας διαθεσιμος συγγενης στην πολη, παππουδες πολλες ωρες μακρια, η μονη αναγκη πραγματικη ηταν οταν μπηκα νοσοκομειο! Ο γαμος ενος συναδελφου σιγουρα ειναι η τελευταια "ανάγκη" για να ζητησω απο παππουδες να κανουν τοσο δρομο...Εκτος αν τυχει να ερθουν για να μας δουν, οπως ερχονται που και που...

 

Σπανια βεβαια τις εποχες αυτες, σχεδον ποτε μπορω να πω, να μας καλεσουν σε τραπεζι ενος συναδελφου, γειτονα κτλ...Τα τραπεζια στα οποια εχουμε παει ειναι πολυ στενων φιλων με παιδια ολοι τους...

 

Τωρα, εμεις σαν ζευγαρι, παμε παντου μαζι με τον συζυγο...Δεν θα παει ποτε μονος του σε κοινωνικη υποχρεωση, ουτε και εγω...Και να σου πω την αληθεια, δεν υπηρχε περιπτωση να φωναζα νταντα, ακομη και να ειχα, να την πληρωσω για να παω σε ενα τραπεζι "ξενου"...Δεν εβγαινα με τον αντρουλη μου καλυτερα ενα ραντεβουδακι? :))))

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Βρε κοριτσια, τα σχολεία εχουν ψυγείο πλεον... Αν ενημερωθει η δασκαλα μπορεί να μεριμνησει για να μην  λιωσει το γλυκο... 

 

Εγώ λέω για μετά που θα πάρουν το γλυκό τα παιδάκια και πιθανόν να το βάλουν στην τσάντα τους για να το φάνε αργότερα... Εμένα μου έχουν έρθει λιωμένα κεράσματα πάντως σπίτι... Ειδικά σε ονομαστικές εορτές που μπορεί να υπάρχουν 5 παιδάκια μέσα στην τάξη που γιορτάζουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χθες συνελαβα τον εαυτό μου να κάνει κάτι άλλο που σχολίαζε: παρακολουθούσα μια συζήτηση σε ομαδα διατροφής όπου μια μητέρα είχε δημοσιεύσει μια συνταγή ενός υγιεινού σνακ που είχε ετοιμάσει για να πάρει μαζί της σε μια βάφτιση που ήταν καλεσμένη επειδή η 2χρ κόρη της δεν μπορούσε να φάει από τον μπουφέ. Όταν το διάβασα το θεώρησα υπερβολικό κλπ. Μετά όμως συνειδητοποίησα ότι το παιδί μου είναι 1,5 και ακόμα δεν έχω ξεφύγει από την ιδέα ότι όπου πάμε θα  έχει το δικό του φαγητό, και σε ταβέρνα ακόμα δεν παραγέλνω κάτι ανάλατο της ώρας, έχω ετοιμάσει αυτά που τρώει εκείνος (αυτά που τρώμε κι εμείς είναι επί της ουσίας αλλά τα μαγειρεύω χωριστά γιατί εμείς έχουμε άλλο πρόγραμμα). Βέβαια δεν μας έχουν τύχει τέτοιες εκδηλώσεις για να σκεφτώ πώς θα το χειριστώ, αν θα του δώσω από τον μπουφέ κάτι που θεωρώ σχετικά υγιεινό κλπ. Ταπεράκι δεν  νομίζω ότι θα έπαιρνα μαζί, γιαούρτι και φρούτο σίγουρα, αλλά ενώ στη θεωρία  λέω ότι δεν θελω να γίνω σαν τις μαμάδες που κυνηγάνε μη φάει το παιδί τους κάτι ακαταλληλο, δεν έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πότε θα έρθει η ηλικία που θα δώσω να δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Και δεν μπορεί να βοηθήσει κι ο άντρας μου σ αυτό, εκείνος δεν τρώει καθόλου γλυκά (τον λιγώνουν δηλαδή, δεν μπορεί να τα φάει, εκτός από κανενα σπιτικό  πού και πού ή καλό παγωτό) και ποτέ του δεν έφαγε σαβουρίτσες τύπου τυροπιτάκια, λουκανικάκια, πιτσάκια και τέτοια. Εκείνος  πιστεύει ότι ένα παιδί που έχει μάθει να τρώει αλλιώς στο σπίτι αυτά δεν τα θέλει γιατί δεν του αρέσουν οι γεύσεις, χωρίς να χρειαστεί ννα κάνει ο γονιός πλύση εγκεφάλου. 

 

Θα ηταν οτι καλυτερο τα παιδια να μην ετρωγαν αυτα τα πραγματα! Εμενα μου αρεσει η σαβουρα πολυ! Και με τον αντρα μου σαβουριαζουμε στα κρυφα συνηθως...Δεν θα ηθελα ζητανε τα παιδια μου σαβουριτσες...Θελω να ξερουν οτι για πρωινο τρωμε αυτα, η ζαχαρη δεν ειναι καλη, κτλ...Οχι ομως οτι ο μεγαλος μου δεν εχει μαθει πλεον να ζηταει παγωτο...Αλλα θα μου ζητησει και καροτο, αγγουρι, μουρα...Δηλαδη προσπαθω να μαθουν τα υγειηνα σνακ πιο πολυ και να εχουν στο μυαλο τους την σαβουρα για πιο ειδικες περιπτωσεις...

 

Εγω πλεον οταν βγαινουμε απο το σπιτι, παρολο που μπορει να παμε για φαγητο στην τσαντα μου παντα θα εχω μπανανες, ριζογκοφρετες, ισως αυγο, κρεμα βρωμης με γαλα και μελι...Οχι ολα μαζι...καταλαβες διαφορα να τους δωσω αν δεν φανε στο τραπεζι ή πεινασουν νωριτερα...Οπου και να παμε ομως κατι μπορουν να φανε πλεον..Σουβλακι στο χερι, ψαρια, πατατουλες...Δηλαδη θα τους δωσω τα υγειηνα (κινοα, φαγοπυρο, βοτανα/μυρωδικα στο φαγητο κτλ) αλλα δεν τρελενομαι να φανε και κατι εκτος σπιτιου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Παντού υπάρχει κάτι "κατάλληλο" για ένα μικρό παιδί να φάει, δεν είναι αυτονόητο ότι όλα όσα σερβίρονται έξω είναι σαβούρες. Ακόμα και στο παιδικό πάρτυ που λέει ο λόγος όπου επικρατούν οι λιχουδιές, υπάρχουν σχεδόν πάντα τοστάκια, αγγουράκια, καροτάκια, δεν είναι μονόδρομος το λουκανικοπιτάκι και η πίτσα.

 

Για παιδί 18 μηνών που μασάει κανονικά προσωπικά το θεωρώ όντως υπερβολή και ψυχαναγκασμό να κουβαλάς στην ταβέρνα ξεχωριστό φαγητό, στον κύκλο μου το βλέπω να γίνεται μόνο σε περιπτώσεις παιδιών που έχουν αργήσει να κόψουν τα αλεσμένα οπότε εκεί το ξεχωριστό φαγητό είναι σχεδόν μονόδρομος. Γιατί να μην φάει ψητές πατάτες, μπιφτέκι, ντομάτα, φέτα, γιουβέτσι κλπ?

 

 

 

 

Τα αλεσμενα μετα τον 10ο μηνα τα κοψαμε, και καπου στο χρονο σταματησα κ τα βραστά κ δινω κανονικα μαγειρεμένα. ομως δεν μας εχει πει ακομα να βαλουμε αλάτι, και ειναι πολυ δεσμευτικό για εξω. σίγουρα όταν θα μπορεί να φάει κ αλμυρά τυριά κ ψωμι του εμποριου θα υπαρχουν επιλογες κ τοστακια κ κεφτεδάκια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα αλεσμενα μετα τον 10ο μηνα τα κοψαμε, και καπου στο χρονο σταματησα κ τα βραστά κ δινω κανονικα μαγειρεμένα. ομως δεν μας εχει πει ακομα να βαλουμε αλάτι, και ειναι πολυ δεσμευτικό για εξω. σίγουρα όταν θα μπορεί να φάει κ αλμυρά τυριά κ ψωμι του εμποριου θα υπαρχουν επιλογες κ τοστακια κ κεφτεδάκια κλπ. 

 

Συγγνώμη δηλαδή έχετε ρωτήσει αν μπορείτε να βάλετε αλάτι και σας έχει πει όχι? Ή δεν το έχει επισημάνει γιατί θεωρεί ίσως δεδομένο ότι βάζετε?

 

Μου φαίνεται τραβηγμένο στους 18 μήνες να μην τρώει ένα παιδί καθόλου αλάτι, προσωπικά γνωρίζω μόνο την γενική οδηγία όχι αλάτι πριν τον χρόνο. Προσωπικά πάντως στα παιδιά μου, ακόμα και πριν χρονίσουν, είχα δώσει μικρές μπουκιές από φαγητό ταβέρνας, π.χ. λίγο αγγούρι, λίγη φέτα, λίγο μπιφτέκι, ψωμί βουτηγμένο σε ελαιόλαδο ή σε τζατζίκι κ.λπ. Όχι κανονική μερίδα φυσικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Συγγνώμη δηλαδή έχετε ρωτήσει αν μπορείτε να βάλετε αλάτι και σας έχει πει όχι? Ή δεν το έχει επισημάνει γιατί θεωρεί ίσως δεδομένο ότι βάζετε?

 

Μου φαίνεται τραβηγμένο στους 18 μήνες να μην τρώει ένα παιδί καθόλου αλάτι, προσωπικά γνωρίζω μόνο την γενική οδηγία όχι αλάτι πριν τον χρόνο. Προσωπικά πάντως στα παιδιά μου, ακόμα και πριν χρονίσουν, είχα δώσει μικρές μπουκιές από φαγητό ταβέρνας, π.χ. λίγο αγγούρι, λίγη φέτα, λίγο μπιφτέκι, ψωμί βουτηγμένο σε ελαιόλαδο ή σε τζατζίκι κ.λπ. Όχι κανονική μερίδα φυσικά.

 

Βασικά όχι δεν έχουμε ρωτήσει. περίπου 10 μηνών μας είπε να τρώει το φαγητό της οικογένειας χωρίς αλάτι κ μετα νομιζω δεν μας εδωσε αλλη οδηγια εκτος απο την εισαγωγη φρέσκου γαλακτος. ειχε πει κ μετα το χρονο οτι τρωει απ ολα  κ ίσως εννοούσε κ το αλάτι κ τυριά κλπ. αλλα δεν ρωτήσαμε γιατι ξερουμε απο τον ανιψιο μου οτι αλάτι εφαγε μετα τα δυο εκτος αν κατι εχει καταλαβει λαθος ο αντρας μου. δεν εχω ρωτησει κ τις φιλες μου με τα συνομήλικα τι κανουν, εχουμε σταματησει τα αναλυτικά updates για τα μωρα εδω κ καιρο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...