Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνουμε αυτά που κοροϊδεύαμε;


Έσπερος

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ας μην ξεχνάμε ότι συχνά οι παππούδες κάνουν τέτοιες κακόγουστες δηλωσεις "έλα να μου δώσεις ένα φιλάκι. δεν με αγαπάς;" ή ακόμα χειρότερα χρησιμοποιούν εκβιαστικά το δεν σ'αγαπώ. Μπορεί κι αυτά τα παιδάκια κάπου να το άκουσαν. 

 

Πέρσι πήγα σε βαφτίσια μετά από πολύ πολύ καιρό, σχεδόν 5 χρόνια με εξαίρεση του ανιψιού μου και του γιού μου που ήταν σε στενό κύκλο. Ένα από τα καλεσμένα παιδάκια φορούσε ένα καλό σετάκι που ίσως ήταν το δικό του βαφτιστικό. Έξω από την εκκλησία που έπαιζαν είχε κάπου μια λακουβίτσα με λίγες λάσπες. Φυσικά και έπεσε μέσα το κακόμοιρο. Τα εγκεφαλικά που θα έπαθε η μαμά του σκέφτομαι!!!!! Εμένα πάντως μ αρέσουν τα καλοντυμένα παιδάκια, αν δεν με κρατούσε ο άντρας μου θα έκανα σίγουρα κάποιες άχρηστες αγορές που θα καταπίεζαν το παιδί. Επίσης να εξομολογηθώ ότι πιο παλιά νευρίαζα όταν έβλεπα έξω κοριτσάκια με μακό και κολάν ή φόρμες. Λες και δεν ξέρω σαν τι θα έπρεπε να φοράνε για να παίξουν!!!!

@Macgyver αυτό σε μπερδεύει; δεν ξέρω, μου άρεσε να βλεπω τα κοριτσάκια με ωραία φορεματάκια και όχι πρόχειρα ρούχα. γενικά δεν μου αρέσει το σπορ ντύσιμο σε γυναίκες, κι εγώ είμαι του πιο κυριλέ και το χω και λίγο καημό που στο σχολείο δεν μπορώ να πηγαίνω με καλά ρούχα και γόβες. 

Έπαθα κρίση έλλειψης παρατηρητικότητας ! χαχαχα !! Αυτό που με μπερδεύει είναι: 

1) Είσαι εσύ πολύ παρατηρητική ?

2) Είμαι εγώ στην κοσμάρα μου ?

3) Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ?

 

χαχαχα :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Όσον αφορά στα χειροποίητα, κ εγώ κάποιες φορές ειμαι επιφυλακτική, καθώς πολλοί μαγειρεύουν με χέρια κατευθείαν από τη δουλειά και το σούπερ μάρκετ μολις γυρνάνε ή από την τουαλέτα. Ή βάζουν ληγμενο γάλα πχ να μην πάει χαμένο όπως λένε. Έχουμε δει πολλά τέτοια. Οποτε σε κεράσματα από άγνωστες νοικοκυρές προτιμώ τα συσκευασμένα. Δεν έχω βέβαια αρνηθεί ποτέ κέρασμα και τα δίνω στα παιδιά μου, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου ξέρω ότι θα ήθελα κάτι πιο ασφαλές, όπως τα συσκευασμένα.

 

Κοριτσια εγω μαγειρευω πολυ και μου αρεσει...οποτε απο την βαπτιση μεχρι τα γενεθλια τα φτιαχνω μονη μου...Ενταξει τυροπιτακια/λουκανικοπιτακια κτλ θα παρω ετοιμα και θα τα ψησω...Αλλα τουρτες, γλυκα βαπτισης, κερασματα οπως κοτομπουκιες/κεφτεδακια/πιτσες τα φτιαχνω εγω...Δεν το κανω για την υγεια κτλ...το κανω επειδη μου αρεσει, και επειδη βγαινουν πιο νοστιμα! ειδικα οι πιτσες...βεβαια, εχει τυχει κυριως στην εκκλησια που πηγαινουμε να κερνανε μετα κυριες μπισκοτα ή πιτες σπιτικες και με πιανει κατι σαν "πως το εφτιαξε τωρα?τι εβαλε μεσα?"...Αλλα μια δυο τρεις το ξεπερασα...Στην τελικη σκεφτομαι, ακομη και ληγμενο γαλα να εβαλε μια κυρια (για την τουαλετα ασε ουτε να το σκεφτομαι με πιανει αηδια) τα αλλαντικα που μπορει να φαει ενα παιδι και τα τυρια τυπου ενταμ/γκουντα αν βλεπαμε πως φτιαχνονται θα ευχομασταν το χειροτερο να ηταν το ληγμενο γαλα...

 

Σιγουρα ομως αν δεν ειναι καποιος καλεσμενος σπιτι μου και θα πρεπει να παω κατι στο σχολειο του παιδιου μου θα ειναι συσκευασμενο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Έπαθα κρίση έλλειψης παρατηρητικότητας ! χαχαχα !! Αυτό που με μπερδεύει είναι: 

1) Είσαι εσύ πολύ παρατηρητική ?

2) Είμαι εγώ στην κοσμάρα μου ?

3) Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ?

 

χαχαχα :) 

Για ποιο από' όλα που εγραψα;;; τωρα μπερδευτηκα εγω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πέρσι πήγα σε βαφτίσια μετά από πολύ πολύ καιρό, σχεδόν 5 χρόνια με εξαίρεση του ανιψιού μου και του γιού μου που ήταν σε στενό κύκλο. Ένα από τα καλεσμένα παιδάκια φορούσε ένα καλό σετάκι που ίσως ήταν το δικό του βαφτιστικό. Έξω από την εκκλησία που έπαιζαν είχε κάπου μια λακουβίτσα με λίγες λάσπες. Φυσικά και έπεσε μέσα το κακόμοιρο. Τα εγκεφαλικά που θα έπαθε η μαμά του σκέφτομαι!!!!! Εμένα πάντως μ αρέσουν τα καλοντυμένα παιδάκια, αν δεν με κρατούσε ο άντρας μου θα έκανα σίγουρα κάποιες άχρηστες αγορές που θα καταπίεζαν το παιδί. Επίσης να εξομολογηθώ ότι πιο παλιά νευρίαζα όταν έβλεπα έξω κοριτσάκια με μακό και κολάν ή φόρμες. Λες και δεν ξέρω σαν τι θα έπρεπε να φοράνε για να παίξουν!!!!

 

και μενα μου αρεσουν τα καλοντυμενα παιδακια αλλα να φορανε ρουχα βολικα και αναλογα της περιστασης...Οταν πας να παιξεις στα παρκα, στα χωματα, να ανεβεις τσουλιθρες, να παιξεις με μπαλες...ε δεν μπορεις να το ντυσεις κυριλε και να περιμενεις να μην λερωθει...κριμα ειναι...Εγω καποτε ντυνομουν κυριλε γιατι ημουν δουλεια πανεπιστημιο σεμιναρια και σπιτι...Τωρα ομως θελω να ειμαι ανετα να σκυψω, να τρεξω, να κουβαλησω τα παιδια...ακομη και σε βαπτιση που ντυνεις τα παιδια "προβλεπε" ατυχηματα γινονται...σιγα ρουχα ειναι...Και τα κοριτσακια τα καημενα που να πανε στην παιδικη να παιξουνε με φορεμα? το βρακι τους θα το δουνε ολοι και θα κολλανε και στην τσουλιθρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Σιγουρα ομως αν δεν ειναι καποιος καλεσμενος σπιτι μου και θα πρεπει να παω κατι στο σχολειο του παιδιου μου θα ειναι συσκευασμενο

Για τα τυρια κ αλλαντικά συμφωνω κ ειναι ενας απο τους λογους που δεν θελω τροφιμα τετοια ειδικα απ εξω. οι παιδικοί εχουν διαφορετικες πολιτικές για κεράσματα απ' ο,τι ακουω, αλλοι τα θελουν τυλιχτά για να τα παρει ο γονιος σπίτι κ αν θελει να τα δωσει, και καποιοι οντως απαγορεύουν τα σπιτικα για λογους υγιεινης- αν κ επιμενω οτι εμενα μου φαινεται παράδοξο. με την οπτικη της μητερας γιατι απο την αλλη καταλαβαινω την ευθυνη. 

Just now, Fenia27 είπε:

Τωρα ομως θελω να ειμαι ανετα να σκυψω, να τρεξω, να κουβαλησω τα παιδια...

Εγω ειμαι σε φαση που αναρωτιεμαι αν θα βαλω τις πλατφόρμες μου κ τα ψηλα πέδιλα σε καμια βολτα ή θα τη βγαλω ολο το καλοκαίρι με τα camper κ τις μπαλαρίνες.... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Για τα τυρια κ αλλαντικά συμφωνω κ ειναι ενας απο τους λογους που δεν θελω τροφιμα τετοια ειδικα απ εξω. οι παιδικοί εχουν διαφορετικες πολιτικές για κεράσματα απ' ο,τι ακουω, αλλοι τα θελουν τυλιχτά για να τα παρει ο γονιος σπίτι κ αν θελει να τα δωσει, και καποιοι οντως απαγορεύουν τα σπιτικα για λογους υγιεινης- αν κ επιμενω οτι εμενα μου φαινεται παράδοξο. με την οπτικη της μητερας γιατι απο την αλλη καταλαβαινω την ευθυνη. 

 

Εγω το καταλαβαινω για αυτο διαφοροποιω το καλεσμα στο σπιτι με το να κερασεις κατι σπιτικο στο σχολειο...Με αυτο προστατευεσαι και εσυ ο ιδιος γιατι οσο καθαρη/νοικοκυρα εισαι αν γινει κατι και αρρωστησουν τα παιδια δεν θελεις να "κατηγορησουν" εσενα...Θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Εγω το καταλαβαινω για αυτο διαφοροποιω το καλεσμα στο σπιτι με το να κερασεις κατι σπιτικο στο σχολειο...Με αυτο προστατευεσαι και εσυ ο ιδιος γιατι οσο καθαρη/νοικοκυρα εισαι αν γινει κατι και αρρωστησουν τα παιδια δεν θελεις να "κατηγορησουν" εσενα...Θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Δεν το είχα σκεφτεί ποτε αυτο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Εγω το καταλαβαινω για αυτο διαφοροποιω το καλεσμα στο σπιτι με το να κερασεις κατι σπιτικο στο σχολειο...Με αυτο προστατευεσαι και εσυ ο ιδιος γιατι οσο καθαρη/νοικοκυρα εισαι αν γινει κατι και αρρωστησουν τα παιδια δεν θελεις να "κατηγορησουν" εσενα...Θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Ε καλά αν θες να έχεις το κεφαλι σου τελειως ησυχο πας μη φαγώσιμα κεράσματα που εγω το θεωρω χαζο. αλλιως ποιος σου εγγυαται οτι το τυλιχτό γλυκο απο το ζαχαροπλάστη που εμπιστεύεσαι δεν θα κατηγορηθεί αν κανενα παιδακι εχει το στομαχι του; η αλλη ωραια λυση ειναι που κερνάνε φρουτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 η αλλη ωραια λυση ειναι που κερνάνε φρουτα. 

Και εμενα μ αρεσει πολυ... Αλλα εθτε το πιστεύεις ειτε οχι, με φίλη που συζητούσαμε σχετικά, μ ειπε πως το θεωρεί "τραγικο"  και "γυφτικο"  να δωσεις φρουτα για κερασμα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε καλά αν θες να έχεις το κεφαλι σου τελειως ησυχο πας μη φαγώσιμα κεράσματα που εγω το θεωρω χαζο. αλλιως ποιος σου εγγυαται οτι το τυλιχτό γλυκο απο το ζαχαροπλάστη που εμπιστεύεσαι δεν θα κατηγορηθεί αν κανενα παιδακι εχει το στομαχι του; η αλλη ωραια λυση ειναι που κερνάνε φρουτα.

 

Καμια εγγυηση φυσικα!!! αλλα εγω παλι θα επελεγα για τα παιδακια σοκοφρετες/σοκολατες κτλ κατι του σουπερ μαρκετ και για τους δασκαλους απο ζαχαροπλαστειο...Επισης καλη η ιδεα τα φρουτα αλλα ειναι λιγο ξενερωτα κακα τα ψεματα...μια φορα το χρονο που θα κερασεις για μενα δεν πειραζει το γλυκο, πολυ ευχαριστο και το φρουτο βεβαια...Αλλα προσωπικα το μαθημα οτι η ζαχαρη ειναι νεκρη τροφη θα το αφησω για τα παιδακια μου στο σπιτι...

Just now, anemoni1989 είπε:

Και εμενα μ αρεσει πολυ... Αλλα εθτε το πιστεύεις ειτε οχι, με φίλη που συζητούσαμε σχετικά, μ ειπε πως το θεωρεί "τραγικο"  και "γυφτικο"  να δωσεις φρουτα για κερασμα...

 

Διαφωνω με το γυφτικο και το ξενερωτο...αλλα αν 8 στις 10 μαμαδες φερνουν γλυκα,τα φρουτα για την γιορτη του παιδιου σου στους συμμαθητες του θα φανει στα ματια τους σιιιιιιγουρα ξενερωτο....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

λλα προσωπικα το μαθημα οτι η ζαχαρη ειναι νεκρη τροφη θα το αφησω για τα παιδακια μου στο σπιτι...

Από την άλλη ένας γονιός θα σου πει ότι δεν μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη για το αν θα φάνε γλυκά τα δικά του παιδιά. αλλά όλα αυτά εντάξει κι εγώ τα βρίσκω κάπου υπερβολικά. Δηλαδή πόσα παιδάκια έχει ένας σταθμός και πόσα φέρνουν κεράσματα για να φοβάσαι τόσο πολύ ότι θα επιβαρυνθεί το παιδί σου από τα γλυκά που θα φάει εκεί; που μπορεί να είναι κάτι πολύ μικρό όπως τα σοκοφρετάκια που λέει η @anemoni1989. Πιο σοβαρό είναι το θέμα των αλλεργιών στα συστατικά. Κατά τ' αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω, δεν θα είναι όλοι ευχαριστημένοι ακόμα κι αν εσύ κάνεις το καλύτερο. 

Just now, Fenia27 είπε:

Διαφωνω με το γυφτικο και το ξενερωτο...αλλα αν 8 στις 10 μαμαδες φερνουν γλυκα,τα φρουτα για την γιορτη του παιδιου σου στους συμμαθητες του θα φανει στα ματια τους σιιιιιιγουρα ξενερωτο....

Έχω δει πάντως φωτο με ωραίες διακοσμήσεις σε μπανάνες κ μανταρίνια. Επίσης σπιτικά ποπ κορν (νομίζω όμως για μεγαλύτερα παιδιά) σε συσκευασία με ένα διακοσμητικό κεφαλι από πρόβατο κ τα ποπ κορν μοιαζουν με το τρίχωμα. αυτό πιστεύω τα παιδάκια δεν θα το έβρισκαν ξενέρωτο. υποθέτω μεγαλύτερα παιδιά έχουν κολλήσει τέτοιες ιδέες από τους γονείς τους. εξάλλου λίγο πολύ σ αυτήν την ηλικία τα παιδάκια ακόμα τρώνε αρκετά φρούτα, έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από την άλλη ένας γονιός θα σου πει ότι δεν μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη για το αν θα φάνε γλυκά τα δικά του παιδιά. αλλά όλα αυτά εντάξει κι εγώ τα βρίσκω κάπου υπερβολικά. Δηλαδή πόσα παιδάκια έχει ένας σταθμός και πόσα φέρνουν κεράσματα για να φοβάσαι τόσο πολύ ότι θα επιβαρυνθεί το παιδί σου από τα γλυκά που θα φάει εκεί; που μπορεί να είναι κάτι πολύ μικρό όπως τα σοκοφρετάκια που λέει η @anemoni1989. Πιο σοβαρό είναι το θέμα των αλλεργιών στα συστατικά. Κατά τ' αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω, δεν θα είναι όλοι ευχαριστημένοι ακόμα κι αν εσύ κάνεις το καλύτερο. 

Για να μην κλεψω τη δοξα, η Φενια το ειπε!!! :P

Ενα αλλο που θυμηθηκα οτι ελεγα ειναι πως θα αφηνα συνέχεια το μωρο σ παπουδες και θα εβγαινα, θα εκανα, θα ερανα... Ανακαλυψα στην πορεια οτι δεν ειναι τοσο ευκολο... Καταρχας γτ δεν ειναι υποχρεωμενοι οι αλλοι να κρατάνε το δικο μ παιδι και κατα δευτερον γτ οι φιλοι μας που εχουν παιδιά επισης δεν το βλεπουν τοσο ευκολο το να βγουν χωρις τα παιδιά τους.. Οποτε ηττα και εδω!!! Έπρεπε να δαγκωνα τη γλωσσα μου οταν τα ελεγα!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

εξάλλου λίγο πολύ σ αυτήν την ηλικία τα παιδάκια ακόμα τρώνε αρκετά φρούτα, έτσι δεν είναι;

 

Εμεις προσωπικα ζουμε με φρουτα...!!!!! Τα παιδια μου λατρευουν τα φρουτα....!

 

Εγω σκεφτομαι μεγαλυτερες ηλικιες που τα παιδια μπορει να μπαινουν σε συγκριση...δεν θα ηθελα ας πουμε να λενε να κοιτα αυτος μας εφερε μπανανα...Αφου λιγο πολυ ολοι μας συνδιαζουμε την γιορτη με το γλυκο...τι να εξηγησεις τωρα στο παιδακι που ακουει γενεθλια, περιμενει γλυκακι και του ερχεται μπανανα? Καλη η μοδα με τα φρουτα, να μαθουν τα παιδια να τρωνε κτλ...αλλα εγω παω πασο σε αυτο...Μονο και μονο για να μην γινει αφορμη για κοροιδευτικα σχολια ...

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Ενα αλλο που θυμηθηκα οτι ελεγα ειναι πως θα αφηνα συνέχεια το μωρο σ παπουδες και θα εβγαινα, θα εκανα, θα ερανα... Ανακαλυψα στην πορεια οτι δεν ειναι τοσο ευκολο... Καταρχας γτ δεν ειναι υποχρεωμενοι οι αλλοι να κρατάνε το δικο μ παιδι και κατα δευτερον γτ οι φιλοι μας που εχουν παιδιά επισης δεν το βλεπουν τοσο ευκολο το να βγουν χωρις τα παιδιά τους.. Οποτε ηττα και εδω!!! Έπρεπε να δαγκωνα τη γλωσσα μου οταν τα ελεγα!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

 

αχχχ πονεμενη ιστορια το εξω...δεν εχουμε που δεν εχουμε κανεναν να μας τα κρατησει..οταν ερχεται καποιος, ημαστε τοοοοοσο πτωμα...Η νυστα μετα τις 10 βαραει κοκκινο...δεν εχουμε κουραγιο να βγουμε...

 

Αλλα οοοοοοχι θα βγουμε!!!!...θα αρπαξουμε απο τα μαλλια αυτη την ευκαιρια, θα βαλουμε τις φορμες μας και θα περασουμε εξω απο ταβερνακια, μπυραριες, μπαρ....θα αποφασισουμε με μια φωνη οτι η φασαρια ειναι πολυ για μας...θα απορησουμε με ενα βλεμμα "μα καποτε βγαιναμε μεσα σε τοσο κοσμο και μπαμπα μπουμπα????!!!!!"

και μετα θα παμε στην αγαπημενη μας καντινα με βρωμικο για ενα γρηγορο σαντουιτσ ή σε κανενα ωραιο μπεργκεραδικο...χαχαχαχα...για σινεμα δεν το συζηταμε καν! Μετα τις 10 και ταινια= υπνος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για ποιο από' όλα που εγραψα;;; τωρα μπερδευτηκα εγω! 

Τέτοιες συμπεριφορές που έχεις καταγράψει ότι έχεις παρατηρήσει, ειλικρινά ούτε που έχω πάρει είδηση ποτέ :) εκ διαμέτρου αντίθετες είμαστε όμως εεεε !!!! Και όχι τίποτα άλλο, έχω συμφωνήσει άπειρες φορές με τα λεγόμενα του άντρα σου που έχεις παραθέσει :) off topic βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πώς διαφέρει περιοχή από περιοχή. Εμείς που είμαστε σε προάστιο στα όρια της πόλης στην Αθήνα και είμαστε λίγο χωριό, είναι στάνταρ το κέρασμα με χειροποίητα γλυκά σε σχολεία, πάρτυ κλπ. Μέχρι και στο Γυμνάσιο όλο αιτήματα για συμμετοχές σε bazaar ή ετοιμασία μπουφέ για εκδηλώσεις του σχολείου κλπ μας έρχονται και η μία οικογένεια θα φτιάξει σαντουιτσάκια, η άλλη κέικ κλπ. Αφού δεν προλαβαίνω πια και πολύ, και νιώθω ότι είμαι λίγο φάουλ που όλο καταλήγω να πάω απλά τις πορτοκαλάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 η αλλη ωραια λυση ειναι που κερνάνε φρουτα. 

Δε νομίζω ότι αυτό παίζει μετά από ηλικία βρεφονηπιακού. Σε νηπιαγωγείο/δημοτικό θα προτιμήσει το παιδί να μην παει σχολείο στη γιορτή του παριστάνοντας το άρρωστο, παρά να έχουν οι συμμαθητές να λένε ότι πήγε μπανάνες όταν οι άλλοι πάνε ντόνατς, κέικ και σοκολατόπιτες ;) 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fenia27 είπε:

 

Ποτε μην λες ποτε...Η κουραση μερικες φορες ειναι τοσο μεγαλη που απλα δεν εχεις κουραγιο να βαλεις ορια εκεινη την στιγμη και ενδιδεις...Ο σεβασμος ομως μαθαινεται οχι με λογια αλλα και με παραδειγματα...ενας γονιος που δεν σεβεται ο ιδιος, δεν μπορει να διδαξει στα παιδια του τον σεβασμο μονο με λογια..τα παιδια βλεπουν και μιμουνται...Τα αγορια παντως αρεσκονται να χτυπιουνται και να βαρανε τα παιχνιδια απο εκει και απο εδω...Αυτο εχω δει με τα παιδια μου που ειναι δυο αγορια...Μαλωνουν για πλακα, παιζουν ξυλο για πλακα (μεχρι καποιος να την φαει καλα)...γενικως μιλαμε για ενα πεδιο μαχης καποιες στιγμες της ημερα...

 

Βεβαια επειδη ζουμε σε διαμερισμα, και ξερω τι ωρα γυρνανε οι απο κατω απο την δουλεια..δια ροπαλου σταματανε ολα τα χτυπηματα στο πατωμα κτλ...Καλο το παιχνιδι αλλα με ορια...Σε σπιτια οταν επισκεπτομαστε, τα παιδια εχουν μαθει να προσεχουν και σταματανε οταν τους πω...Δεν ειναι παντα ευκολο αλλα δεν μπορουμε να διαλυουμε τα σπιτια που παμε...Αν και οι επισκεψεις μας ειναι σε σπιτια με ιδιας ηλικιας παιδια και υπαρχει κατανοηση και συνεννοηση...

 

Τωρα τα παιδακια που περιγραφεις, ειναι μικρα σε ηλικια ιδιου φυλου και παρασυρει πολυ ευκολα το ενα το αλλο...Αν παλι πουνε, γιαγια δεν σε θελω δεν σε αγαπαω...ειναι παλι παιδια και εκεινη την στιγμη μπορει οντως να μην την θελουν κοντα τους...γιατι αυτο να μην γινεται σεβαστο? Μην ξεχναμε οτι τα παιδια δεν ειναι ρομποτ ουτε κουκλες για να τα αρπαζουμε, να τα αγκαλιαζουμε, να τα φιλαμε οποτε θελουμε, να εχουμε την απαιτηση να παιζουν μαζι μας οποτε θελουμε και να μας μιλανε οποτε το θελουμε εμεις οι ενηλικες...Δηλαδη ενταξει...την λογικη να χρησιμοποιουμε λιγο και να τα σεβομαστε οπως θα θελαμε να σεβονται και εμας...Τελος, η αγαπη και καθε εκφραση αγαπης δεν πρεπει ποτε να ειναι απαιτηση ή εκβιασμος...σε καθε ηλικια....

 

Η αληθεια ειναι οτι πριν κανω παιδια δεν ειχα καμια απολυτως επαφη μαζι τους...ολες μου οι φιλες ειναι χωρις παιδια και ανυπαντρες...οποτε δεν με ενοχλουσε και κατι ιδιαιτερα...

 

Κανοντας παιδια, αρχισα να παρατηρω και να συναναστρεφομαι με παιδια και γονεις...

Αυτα λοιπον που κοροιδευω...ειναι αρχικα οι γονεις που τρεχουν πισω απο τα παιδια μην πεσουν, βραχουν, πιασουν χωμα...τους γονεις που πανε τα παιδια τους να παιξουν και ακους μονιμα "ελα να κανεις κουνια" "φτανει η τσουλιθρα" "θα κανεις τραμπαλα?""βαλε το ποδι σου εκει"..ενα μονιμο βουιτο απο διαταγες...τι το πας κυρα μου το παιδι να παιξει αν δεν το αφηνεις να κανει αυτο που του αρεσει? Διαταγες...διαταγες....τραγικο...Το παιχνιδι των παιδιων δεν ερχεται με οδηγιες χρησης!!!!!! Το αλλο επισης που κραζω ανελεητα...ειναι τους γονεις που πανε το παιδι τους να παιξει με τα ασπρα ρουχαλακια και τα πουκαμισακια και του φωναζουν μην λερωθει, μην κατσει, μην πιασει....Αχ παναγια μου το κακομοιρο σκεφτομαι...

 

 

Για αυτό ακριβώς ρώτησα εσας γιατί όσες ειδικά έχετε 2 αγόρια μπορεί να πειτε πλάκα μας κάνεις;αυτό είναι το φυσιολογικό..Και ίσως είναι..απλά ειναι αυτό που λες το να βάλεις ορια, το να μάθεις το παιδί να σέβεται και με λόγια και με το παράδειγμα φυσικά.ναι παιδια ειναι αλλα πρεπει να μαθουν και τα ορια.

και το άλλο που λες για τη γιαγιά εννοείται πως το παιδί δεν είναι υποχρεωμένο να τους αγαπάει όλους το ίδιο και σίγουρα θα έχει κι αυτό τις προτιμήσεις του προς κάποια πρόσωπα αλλά δεν πρέπει να μάθει να είναι ευγενικό με τους άνθρωπους;με τους συγγενείς που έρχονται στο σπίτι να μην είναι αγενες.κι αυτό πρέπει ο γονιός να το πει.και το 5χρονο πιστεύω πως μπορεί να το καταλάβει αλλά αν δεν πεις και τίποτα αύριο θα το κάνει και στο σχολείο και στους συμμαθητές του και στους δάσκαλους .Και μιλάω γενικά όχι για τα παιδάκια που ανέφερα εγώ.

Επίσης επειδή βλέπω καμία δεν το ανέφερε με τα κινητά τα ταμπλετ κλπ τι κάνετε; εμένα αυτό που με ενοχλεί πολύ είναι αυτό όταν βλέπω τους γονεις να δίνουν τα κινητά στα παιδια για να αφήσουν και λιγο ήσυχους τους γονείς.και είναι κάτι που δεν θέλω με τίποτα να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Επίσης επειδή βλέπω καμία δεν το ανέφερε με τα κινητά τα ταμπλετ κλπ τι κάνετε; εμένα αυτό που με ενοχλεί πολύ είναι αυτό όταν βλέπω τους γονεις να δίνουν τα κινητά στα παιδια για να αφήσουν και λιγο ήσυχους τους γονείς.και είναι κάτι που δεν θέλω με τίποτα να κάνω...

Εγώ καλώς ή κακώς επειδή έχω νιώσει αρκετή μοναξιά όλους αυτούς τους μήνες, περνάω κάποια ώρα με το κινητό στο χέρι. Αναμενόμενο ήταν κάποια στιγμή ο μικρός να μου το αρπάξει και να αρχίσει να το πασπατεύει. Τότε έβαλα κωδικό στην οθόνη κλειδώματος και γενικά προσπαθώ να μη με βλέπει, αλλά είναι αναπόφευκτο. Επειδή τώρα φτάνει σχεδόν οτιδήποτε, αν το έχω σε κάποιο τραπέζι μπορεί να το πιάσει. Δεν σου κρύβω ότι κάποιες φορές αν πρέπει να κάνω κάτι πολύ επειγον πχ να βάλω φαγητό στη φωτιά ή πρέπει να πάμε έξω και είμαστε μόνο οι δυο μας και έχω να μαζέψω κάποια πράγματα, το "ξεχνάω" σε κάποιο χαμηλό σημείο ώστε αν βαρεθεί τα παιχνίδια του (αλήθεια ποιος νόμος του Μέρφι λέει ότι την ώρα που πρέπει να ετοιμαστείς για έξω τα πιάνει η τρέλα για αγκαλιά;) να πάρει το κινητό. Το μόνο που κάνει είναι να κουνάει το δάχτυλό του πανω στην οθόνη, που είναι κλειδωμένη οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Μετά από ένα λεπτό το βαριέται αλλα εγώ εντωμεταξύ έχω κάνει τη δουλειά μου. Γενικά με τον άντρα μου είμαστε σύμφωνοι ότι το τάμπλετ και το κινητό είναι μια απομόνωση και αποβλάκωση και θεωρούμε πιο σωστό και εν τέλει πιο υγιή συνήθεια, μετά τα τρία, να καθιερωθεί κάποια σύντομη ώρα την εβδομάδα που θα βλέπουμε κάτι επιλεγμένο στην τηλεόραση ή καλύτερα το netflix και θα το συζητάμε. Αυτό που δεν έχω αποφύγει είναι να χαζεύει από μακριά την οθόνη του υπολογιστή επειδή συχνά βάζω μουσική στο youtube και καμιά φορά ξεχνιέμαι κ κατεβάζω το παράθυρο οπότε βλέπει το βιντεοκλιπ και μπορεί να χαζέψει 1-2 λεπτά αλλά μέχρι εκεί. Και καμιά φορά πάλι αν είναι κάτι πολύ επειγον να κάνω στον υπολογιστή τον παίρνω αγκαλιά και ακούει μουσική. 

Just now, Macgyver είπε:

Τέτοιες συμπεριφορές που έχεις καταγράψει ότι έχεις παρατηρήσει, ειλικρινά ούτε που έχω πάρει είδηση ποτέ :) εκ διαμέτρου αντίθετες είμαστε όμως εεεε !!!! Και όχι τίποτα άλλο, έχω συμφωνήσει άπειρες φορές με τα λεγόμενα του άντρα σου που έχεις παραθέσει :) off topic βέβαια 

Εϊναι η διαστρο΄φη του επαγγέλματος. Επειδή διαρκώς ασχολούμαι με τη συμπεριφορά παιδιών και προσπαθώ να την εξηγήσω, να σκεφτώ πώς να τη χειριστώ, τι μπορεί να κρύβεται από πίσω κλπ, και διαβάζω κιόλας για ψυχολογία, κάπως έτσι καταλήγω να φτάνω και να παρατηρώ πράγματα για την παιδική και νηπιακή ηλικία. Ελπίζω να μην έχω δώσει την εντύπωση ότι είμαι κουτσομπόλα. Γενικά δεν είμαι παρατηρητική πάντως. Δηλαδή μπορεί να συζητάμε με κάποιον και να πει κάτι ψιλοκαυστικό ή έμμεση παρατήρηση και να μην το πάρω είδηση και να μου το επισημάνει μετά ο άντρας μου και ούτε καν να το έχω συνδυάσει. 

Just now, Fenia27 είπε:

Εγω σκεφτομαι μεγαλυτερες ηλικιες που τα παιδια μπορει να μπαινουν σε συγκριση...δεν θα ηθελα ας πουμε να λενε να κοιτα αυτος μας εφερε μπανανα...Αφου λιγο πολυ ολοι μας συνδιαζουμε την γιορτη με το γλυκο...τι να εξηγησεις τωρα στο παιδακι που ακουει γενεθλια, περιμενει γλυκακι και του ερχεται μπανανα? Καλη η μοδα με τα φρουτα, να μαθουν τα παιδια να τρωνε κτλ...αλλα εγω παω πασο σε αυτο...

Ναι κι εγώ πιστεύω ότι στα μεγαλύτερα παιδιά έχει γίνει ο συνδυασμός κέρασμα  = γλυκό και είναι απόλυτα λογικό, είναι μια πολιτισμική συνήθεια. Σε παιδάκια ηλικίας σταθμού ή ίσως κ νηπιαγωγείου να μην έχει γίνει, τα πιο μικρά δεν θα καταλαβάινουν καν τι είναι το κέρασμα!!! Πάντωςδεν ξέρω αν σε πιο μεγάλες τάξεις κερνάνε συστηματικά οι γονείς. Στο Γυμνάσιο σπάνια και μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν το παρατήρησα γιατί ως μαθήτρια θυμάμαι ότι σχεδόν όλοι κερνούσαν κάτι στη γιορτή τους. Κι αν κεράσουν σπανια θα είναι από ζαχαροπλαστείο, συνήθως είναι σοκοφρέτες ή λακτάκια. Κι αυτό επίσης μου έκανε εντυπωση γιατί δεν είμαστε μέρος με οικονομικό πρόβλημα γενικά. Ίσως οι γονείς βαρέθηκαν πια μετά από τόσα χρόνια να ασχολούνται με αυτό. 

Just now, anemoni1989 είπε:

Ενα αλλο που θυμηθηκα οτι ελεγα ειναι πως θα αφηνα συνέχεια το μωρο σ παπουδες και θα εβγαινα, θα εκανα, θα ερανα... Ανακαλυψα στην πορεια οτι δεν ειναι τοσο ευκολο... Καταρχας γτ δεν ειναι υποχρεωμενοι οι αλλοι να κρατάνε το δικο μ παιδι και κατα δευτερον γτ οι φιλοι μας που εχουν παιδιά επισης δεν το βλεπουν τοσο ευκολο το να βγουν χωρις τα παιδιά τους.. Οποτε ηττα και εδω!!!

Κι εγώ το έλεγα αυτό. Κι ο άντρας μου το έλεγε άσχετο που μετά τον έπιασαν οι φοβίες. Απλώς στην πορεία εμείς διαπιστώσαμε ότι τόσο μικρό δεν κάθεται εύκολα με άγνωστους παππούδες και σε άγνωστα σπίτια, πράγμα απόλυτα λογικό. Κι οι παππούδες κάπου κωλώνουν βέβαια για ένα παιδί που δεν ξέρουν τις συνήθειές του, η πεθερά μου τουλ που είναι πιο προσγειωμένη. Οι δικοί μου δεν πτοούνται, το ζητάνε κ το προτείνουν. Πάντως αν οι φίλοι σας δεν είναι πια σε άδεια και βλέπουν τα παιδιά τους μόνο νωρίς το πρωί κ μετά τις 5-6 το απόγευμα, λογικό να μην τα αφήνουν και για εξόδους. Αν οι παππούδες τα προσέχουν όλες αυτές τις ώρες, θα θέλουνκ αυτοί να ξεκουραστούν, να ασχοληθούν με τις δικές τους δουλειές κλπ, αλλά κ οι γονείς θα θέλουν να περάσουν χρόνο σαν οικογένεια. Ίσως πιο μετά που τα παιδιά θα έοχυν διάφορα ερεθίσματα και ενδιαφέροντα κ δεν θα βλέπουν τους παππούδες καθημερινά γιατι θα είναι στο σχολείο, να είναι πιο εύκολο γιατί θα το ζητάνε τα παιδιά. Αλλά υπάρχουν κ γονείς που δεν θέλουν, για τους δικούς τους λόγους. Μια φίλη, με το πρώτο παιδί περίπου σαν το δικό μου κ το δεύτερο ένα χρόνο μικρότερο, στο πρώτο παιδί έκανε καβγάδες όταν της ζητούσαν να αφήσει το παιδί για να πάει για καφέ με τον άντρα της κ φώναζε ότι θέλει να βγαίνουν σαν οικογένεια. Το άφηνε  μόνο για καμιά δουλειά. Όταν όμως ζορίστηκε με τη δεύτερη απανωτή εγκυμοσύνη, άρχισε να αναθεωρεί. Κάποια στιγμή μου είχε πει χιουμοριστικά ότι η οικογενειακή έξοδος είναι υπερτιμημένη και τελικά κατέληξε να λιγουρεύεται ένα διπλό εισιτήριο από έναν διαγωνισμό για να πάει κάπου μόνη της με τον άντρα της και να αφήσει τα μωρά ένα στη μία γιαγιά κ ένα στην άλλη!!!!! Δεν το υλοποίησε βέβαια αλλά γελούύσε πολύ με την τόσο ριζική αλλαγή στάσης μέσα σε λίγους μήνες! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ καλώς ή κακώς επειδή έχω νιώσει αρκετή μοναξιά όλους αυτούς τους μήνες, περνάω κάποια ώρα με το κινητό στο χέρι. Αναμενόμενο ήταν κάποια στιγμή ο μικρός να μου το αρπάξει και να αρχίσει να το πασπατεύει. Τότε έβαλα κωδικό στην οθόνη κλειδώματος και γενικά προσπαθώ να μη με βλέπει, αλλά είναι αναπόφευκτο. Επειδή τώρα φτάνει σχεδόν οτιδήποτε, αν το έχω σε κάποιο τραπέζι μπορεί να το πιάσει. Δεν σου κρύβω ότι κάποιες φορές αν πρέπει να κάνω κάτι πολύ επειγον πχ να βάλω φαγητό στη φωτιά ή πρέπει να πάμε έξω και είμαστε μόνο οι δυο μας και έχω να μαζέψω κάποια πράγματα, το "ξεχνάω" σε κάποιο χαμηλό σημείο ώστε αν βαρεθεί τα παιχνίδια του (αλήθεια ποιος νόμος του Μέρφι λέει ότι την ώρα που πρέπει να ετοιμαστείς για έξω τα πιάνει η τρέλα για αγκαλιά;) να πάρει το κινητό. Το μόνο που κάνει είναι να κουνάει το δάχτυλό του πανω στην οθόνη, που είναι κλειδωμένη οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Μετά από ένα λεπτό το βαριέται αλλα εγώ εντωμεταξύ έχω κάνει τη δουλειά μου. Γενικά με τον άντρα μου είμαστε σύμφωνοι ότι το τάμπλετ και το κινητό είναι μια απομόνωση και αποβλάκωση και θεωρούμε πιο σωστό και εν τέλει πιο υγιή συνήθεια, μετά τα τρία, να καθιερωθεί κάποια σύντομη ώρα την εβδομάδα που θα βλέπουμε κάτι επιλεγμένο στην τηλεόραση ή καλύτερα το netflix και θα το συζητάμε. Αυτό που δεν έχω αποφύγει είναι να χαζεύει από μακριά την οθόνη του υπολογιστή επειδή συχνά βάζω μουσική στο youtube και καμιά φορά ξεχνιέμαι κ κατεβάζω το παράθυρο οπότε βλέπει το βιντεοκλιπ και μπορεί να χαζέψει 1-2 λεπτά αλλά μέχρι εκεί. Και καμιά φορά πάλι αν είναι κάτι πολύ επειγον να κάνω στον υπολογιστή τον παίρνω αγκαλιά και ακούει μουσική. 

Εϊναι η διαστρο΄φη του επαγγέλματος. Επειδή διαρκώς ασχολούμαι με τη συμπεριφορά παιδιών και προσπαθώ να την εξηγήσω, να σκεφτώ πώς να τη χειριστώ, τι μπορεί να κρύβεται από πίσω κλπ, και διαβάζω κιόλας για ψυχολογία, κάπως έτσι καταλήγω να φτάνω και να παρατηρώ πράγματα για την παιδική και νηπιακή ηλικία. Ελπίζω να μην έχω δώσει την εντύπωση ότι είμαι κουτσομπόλα. Γενικά δεν είμαι παρατηρητική πάντως. Δηλαδή μπορεί να συζητάμε με κάποιον και να πει κάτι ψιλοκαυστικό ή έμμεση παρατήρηση και να μην το πάρω είδηση και να μου το επισημάνει μετά ο άντρας μου και ούτε καν να το έχω συνδυάσει. 

Ναι κι εγώ πιστεύω ότι στα μεγαλύτερα παιδιά έχει γίνει ο συνδυασμός κέρασμα  = γλυκό και είναι απόλυτα λογικό, είναι μια πολιτισμική συνήθεια. Σε παιδάκια ηλικίας σταθμού ή ίσως κ νηπιαγωγείου να μην έχει γίνει, τα πιο μικρά δεν θα καταλαβάινουν καν τι είναι το κέρασμα!!! Πάντωςδεν ξέρω αν σε πιο μεγάλες τάξεις κερνάνε συστηματικά οι γονείς. Στο Γυμνάσιο σπάνια και μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν το παρατήρησα γιατί ως μαθήτρια θυμάμαι ότι σχεδόν όλοι κερνούσαν κάτι στη γιορτή τους. Κι αν κεράσουν σπανια θα είναι από ζαχαροπλαστείο, συνήθως είναι σοκοφρέτες ή λακτάκια. Κι αυτό επίσης μου έκανε εντυπωση γιατί δεν είμαστε μέρος με οικονομικό πρόβλημα γενικά. Ίσως οι γονείς βαρέθηκαν πια μετά από τόσα χρόνια να ασχολούνται με αυτό. 

Κι εγώ το έλεγα αυτό. Κι ο άντρας μου το έλεγε άσχετο που μετά τον έπιασαν οι φοβίες. Απλώς στην πορεία εμείς διαπιστώσαμε ότι τόσο μικρό δεν κάθεται εύκολα με άγνωστους παππούδες και σε άγνωστα σπίτια, πράγμα απόλυτα λογικό. Κι οι παππούδες κάπου κωλώνουν βέβαια για ένα παιδί που δεν ξέρουν τις συνήθειές του, η πεθερά μου τουλ που είναι πιο προσγειωμένη. Οι δικοί μου δεν πτοούνται, το ζητάνε κ το προτείνουν. Πάντως αν οι φίλοι σας δεν είναι πια σε άδεια και βλέπουν τα παιδιά τους μόνο νωρίς το πρωί κ μετά τις 5-6 το απόγευμα, λογικό να μην τα αφήνουν και για εξόδους. Αν οι παππούδες τα προσέχουν όλες αυτές τις ώρες, θα θέλουνκ αυτοί να ξεκουραστούν, να ασχοληθούν με τις δικές τους δουλειές κλπ, αλλά κ οι γονείς θα θέλουν να περάσουν χρόνο σαν οικογένεια. Ίσως πιο μετά που τα παιδιά θα έοχυν διάφορα ερεθίσματα και ενδιαφέροντα κ δεν θα βλέπουν τους παππούδες καθημερινά γιατι θα είναι στο σχολείο, να είναι πιο εύκολο γιατί θα το ζητάνε τα παιδιά. Αλλά υπάρχουν κ γονείς που δεν θέλουν, για τους δικούς τους λόγους. Μια φίλη, με το πρώτο παιδί περίπου σαν το δικό μου κ το δεύτερο ένα χρόνο μικρότερο, στο πρώτο παιδί έκανε καβγάδες όταν της ζητούσαν να αφήσει το παιδί για να πάει για καφέ με τον άντρα της κ φώναζε ότι θέλει να βγαίνουν σαν οικογένεια. Το άφηνε  μόνο για καμιά δουλειά. Όταν όμως ζορίστηκε με τη δεύτερη απανωτή εγκυμοσύνη, άρχισε να αναθεωρεί. Κάποια στιγμή μου είχε πει χιουμοριστικά ότι η οικογενειακή έξοδος είναι υπερτιμημένη και τελικά κατέληξε να λιγουρεύεται ένα διπλό εισιτήριο από έναν διαγωνισμό για να πάει κάπου μόνη της με τον άντρα της και να αφήσει τα μωρά ένα στη μία γιαγιά κ ένα στην άλλη!!!!! Δεν το υλοποίησε βέβαια αλλά γελούύσε πολύ με την τόσο ριζική αλλαγή στάσης μέσα σε λίγους μήνες! 

Ε  τώρα αυτό που περιγράφεις για τα κινητά δεν μου ακούγεται υπερβολικο το να πάρει για 1 2 λεπτά δηλαδή και τέλος.ενταξει είπαμε αφου με τα κινητά ζουμε.ειναι μέρος της ζωής μας άρα και τα παιδιά θα έχουν κάποια επαφή.εγω όμως μιλάω για την υπερβολή δηλαδή για να μην μας ζαλισουν τωρα που θα πίνουμε καφέ ας τους δώσω το ταμπλετ να παίζουν καμία ώρα...Και το βλέπω από πολλούς δυστυχώς.αφου με έχουν ρωτήσει γονείς αν έχω wi fi στο σπίτι για να έρθουν γιατί μόνο ετσι θα μας αφήσει ήσυχους το παιδί!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν λουστηκα ακριβώς όσα κορόιδευα, αλλά έζησα τη ρήση "όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο θεός γελά".

Ως προσωπικότητα με χαρακτηρίζουν έντονα η οργάνωση και ο προγραμματισμός. Αγγίζουν τα όρια του ψυχαναγκασμου. Όταν, λοιπόν, έμεινα έγκυος είχα ολόκληρο σχέδιο καταστρώσει, το οποίο αφορούσε τον ύπνο, τη σίτιση, την ψυχαγωγία, κοκ. των παιδιών σε βάθος τετραετίας.

 

Έχω ακόμα αποθηκευμένα τα αρχεία στον υπολογιστή μου. Ήμουν πεπεισμένη, πως τα πάντα καθορίζονται και ορίζονται από τη στάση και συμπεριφορά των γονέων.

 

Τώρα τα διαβάζω και γελάω. Βέβαια, υπάρχουν κανόνες και υπάρχει και πρόγραμμα, το οποίο σε γενικές γραμμές τηρείται, ωστόσο δεν είναι η εξίσωση που είχα στο μυαλό μου προ παιδιών.

 

Όμως, οφείλω να ομολογήσω ότι ανέκαθεν με ενοχλούσε η στάση ορισμένων γονέων, οι οποίοι εκ πεποιθήσεως δεν άλλαζαν τις συνήθειες τους. Όσο καλοβολο και αν είναι ένα μωρό, προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κοιμηθεί π.χ. κάτω από ηχείο και σε καρότσι.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Ποτε μην λες ποτε...Η κουραση μερικες φορες ειναι τοσο μεγαλη που απλα δεν εχεις κουραγιο να βαλεις ορια εκεινη την στιγμη και ενδιδεις...Ο σεβασμος ομως μαθαινεται οχι με λογια αλλα και με παραδειγματα...ενας γονιος που δεν σεβεται ο ιδιος, δεν μπορει να διδαξει στα παιδια του τον σεβασμο μονο με λογια..τα παιδια βλεπουν και μιμουνται...Τα αγορια παντως αρεσκονται να χτυπιουνται και να βαρανε τα παιχνιδια απο εκει και απο εδω...Αυτο εχω δει με τα παιδια μου που ειναι δυο αγορια...Μαλωνουν για πλακα, παιζουν ξυλο για πλακα (μεχρι καποιος να την φαει καλα)...γενικως μιλαμε για ενα πεδιο μαχης καποιες στιγμες της ημερα...

 

Βεβαια επειδη ζουμε σε διαμερισμα, και ξερω τι ωρα γυρνανε οι απο κατω απο την δουλεια..δια ροπαλου σταματανε ολα τα χτυπηματα στο πατωμα κτλ...Καλο το παιχνιδι αλλα με ορια...Σε σπιτια οταν επισκεπτομαστε, τα παιδια εχουν μαθει να προσεχουν και σταματανε οταν τους πω...Δεν ειναι παντα ευκολο αλλα δεν μπορουμε να διαλυουμε τα σπιτια που παμε...Αν και οι επισκεψεις μας ειναι σε σπιτια με ιδιας ηλικιας παιδια και υπαρχει κατανοηση και συνεννοηση...

 

Τωρα τα παιδακια που περιγραφεις, ειναι μικρα σε ηλικια ιδιου φυλου και παρασυρει πολυ ευκολα το ενα το αλλο...Αν παλι πουνε, γιαγια δεν σε θελω δεν σε αγαπαω...ειναι παλι παιδια και εκεινη την στιγμη μπορει οντως να μην την θελουν κοντα τους...γιατι αυτο να μην γινεται σεβαστο? Μην ξεχναμε οτι τα παιδια δεν ειναι ρομποτ ουτε κουκλες για να τα αρπαζουμε, να τα αγκαλιαζουμε, να τα φιλαμε οποτε θελουμε, να εχουμε την απαιτηση να παιζουν μαζι μας οποτε θελουμε και να μας μιλανε οποτε το θελουμε εμεις οι ενηλικες...Δηλαδη ενταξει...την λογικη να χρησιμοποιουμε λιγο και να τα σεβομαστε οπως θα θελαμε να σεβονται και εμας...Τελος, η αγαπη και καθε εκφραση αγαπης δεν πρεπει ποτε να ειναι απαιτηση ή εκβιασμος...σε καθε ηλικια....

 

Η αληθεια ειναι οτι πριν κανω παιδια δεν ειχα καμια απολυτως επαφη μαζι τους...ολες μου οι φιλες ειναι χωρις παιδια και ανυπαντρες...οποτε δεν με ενοχλουσε και κατι ιδιαιτερα...

 

Κανοντας παιδια, αρχισα να παρατηρω και να συναναστρεφομαι με παιδια και γονεις...

Αυτα λοιπον που κοροιδευω...ειναι αρχικα οι γονεις που τρεχουν πισω απο τα παιδια μην πεσουν, βραχουν, πιασουν χωμα...τους γονεις που πανε τα παιδια τους να παιξουν και ακους μονιμα "ελα να κανεις κουνια" "φτανει η τσουλιθρα" "θα κανεις τραμπαλα?""βαλε το ποδι σου εκει"..ενα μονιμο βουιτο απο διαταγες...τι το πας κυρα μου το παιδι να παιξει αν δεν το αφηνεις να κανει αυτο που του αρεσει? Διαταγες...διαταγες....τραγικο...Το παιχνιδι των παιδιων δεν ερχεται με οδηγιες χρησης!!!!!! Το αλλο επισης που κραζω ανελεητα...ειναι τους γονεις που πανε το παιδι τους να παιξει με τα ασπρα ρουχαλακια και τα πουκαμισακια και του φωναζουν μην λερωθει, μην κατσει, μην πιασει....Αχ παναγια μου το κακομοιρο σκεφτομαι...

 

 

Με εκφράζει απόλυτα....!!!!!

Αν έκανα αυτό που κορόιδευα δε ξέρω αν μπορώ να το πω έτσι ακριβώς γιατί γενικά κ προ παιδιών δε μαρεσει να ασχολούμαι με το τι κάνουν οι άλλοι.. μια έκφραση που μπορώ να πω είναι ότι δε πίστευα ότι το σπίτι μου θα ήταν σε τέτοιο χάλι .. ποτέ δε μπορούσα να το φανταστώ .. .. 

Μια έκφραση που άκουγα κ μετά που γέννησα το μεγάλο μου γιο ήταν ότι όταν κάνεις παιδιά αλλάζει τέλειος το πρόγραμμα σου ξέχνα αυτά που ήξερες .. στην αρχή δε μπορούσα να τη καταλάβω γιατί ο μεγάλος μου γιος ήταν τόσο καλοβολος σαν μωρό που η ζωή μου δεν είχε αλλάξει καθόλου .μετά που έκλεισε όμως τα δυο ήρθαν τα πάνω κάτω .. ήρθε κ το δεύτερο μωράκι μας  διαφορετικός χαρακτηρας από τον πρώτο κ κατάλαβα πολλά ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

 

 

Όμως, οφείλω να ομολογήσω ότι ανέκαθεν με ενοχλούσε η στάση ορισμένων γονέων, οι οποίοι εκ πεποιθήσεως δεν άλλαζαν τις συνήθειες τους. Όσο καλοβολο και αν είναι ένα μωρό, προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κοιμηθεί π.χ. κάτω από ηχείο και σε καρότσι.

Θα σου απαντήσω σε αυτό το κομμάτι γτ εγω το ανεφερα και το παινευομαι κιολας που το εχω καταφέρει!!! :P

Γιατι εχω ηδη στερηθει πααααρα πολλα αυτον τον εναμιση χρονο (μετραω απο την εγκυμοσύνη)  και δε σκοπεύω να κατσω κλεισμενη μεσα σ σπιτι επειδή το μωρο θα θελει να κοιμηθεί... Αν πειναει, θα φαει εκει που ειμαστε και αν νυσταζει θα κοιμηθει εκει που είμαστε επισης. Δε μου αρέσει που ακουω απο γνωσυους "α δεν πηγαμε γτ τ μωρο ειχε γκρινια/πρέπει να κανει μπανιο/φάει κλπ"... Τα εκανα τς πρωτους μηνες, κοντεψα να μπω στο Δαφνι οποτε αποφάσισα πως τευοιες συμπεριφορες δεν ειναι για εμενα... Παντως μια χαρα φρεσκια ξυπνησε, για την ιστορία... Στην κουνια της πανω απο ωρα εχει κοιμηθει ελαχιστες φορες!!! Το δικο μ παιδι γεννηθηκε χιπισσα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Ε  τώρα αυτό που περιγράφεις για τα κινητά δεν μου ακούγεται υπερβολικο το να πάρει για 1 2 λεπτά δηλαδή και τέλος.ενταξει είπαμε αφου με τα κινητά ζουμε.ειναι μέρος της ζωής μας άρα και τα παιδιά θα έχουν κάποια επαφή.εγω όμως μιλάω για την υπερβολή δηλαδή για να μην μας ζαλισουν τωρα που θα πίνουμε καφέ ας τους δώσω το ταμπλετ να παίζουν καμία ώρα...Και το βλέπω από πολλούς δυστυχώς.αφου με έχουν ρωτήσει γονείς αν έχω wi fi στο σπίτι για να έρθουν γιατί μόνο ετσι θα μας αφήσει ήσυχους το παιδί!!!

 

Ο πρωτος μου γιος ειδε τηλεοραση πρωτη φορα οταν γεννηθηκε ο δευτερος μου γιος..Δηλαδη 17 μηνων περιπου...του εβαζα να βλεπει ζουζουνια και τα παλια του ντοναλντ..απλα δνε γινοταν αλλιως να θηλαζω ενα νεογεννητο με ενα αλλο μωρο να κλαιει απο ζηλια, να θελει και αυτο να θηλασει ταυτοχρονα...Μεγαλωνοντας τα παιδια, καταλαβαινεις οτι το ενα ισον κανενα ισχυει...καταλαβαινεις επισης οτι θα παιξεις, θα ξαναπαιξεις και παλι ξανα θα παιξεις με τα παιδια μεχρι να φτασεις στα ορια, μεχρι το σπιτι να σου φωναζει καθαρισε με...Θα πας βολτα εξω για φαγητο στις διακοπες σου, δεν θα πιανει το wi fi και δεν θα μπορεις να βαλεις μπουκια στο στομα σου γιατι ο 2,5 χρονων γιος σου θελει (μαντεψε!!!) να παιξει, να τρεξει να σηκωθει απο το τραπεζι...θα μαζευτεις παρεα με τους φιλους σου να ψησεις να φατε, να πιειτε ενα κρασακι...τα παιδια θα παιξουν ολα μαζι μια ωρα, θα μαλωσουν, θα ξαναπαιξουν...μεχρι η γκρινια τους να χτυπησει κοκκινο...τοτε ολοι μαζι, η παρεα, θα πει "μηπως να τους βαλουμε κατι να δουν?"...και ναι σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις, οσο κατα της οθονης να εισαι, γνωριζοντας το κακο που κανουν, τις τελευταιες οδηγιες των γιατρων...θα βαλεις κατι να δουν...Γιατι απλα δεν αντεχεις αλλο! Γιατι πρεπει κατι αλλο να κανεις! 

 

Τυχερα ειναι τα παιδια που μενουν σε σπιτια με αυλες, με ανθρωπους γυρω που ασχολουνται μαζι τους ετσι ωστε ο γονεας να εχει 1-2 ωρες ελευθερες..ειτε για δουλειες ειτε για καφε ...αλλιως οταν δεν υπαρχει η συνθηκη αυτη, το παιδι ειναι σε διαμερισμα μονο με τον γονεα 24/7...η τηλεοραση θα αντικαταστησει τα παραπανω...Εμεις μονο στο χωριο δεν βλεπουμε καιολου τηλεοραση,,,,ουτε δευτερολεπτο...Και ειναι προφανες το γιατι....επισης δεν παμε για καφε..πλεον ειναι κατι παντελως αχρηστο...μαζευομαστε σε σπιτια φιλων που τα παιδια θα εχουν παρεα να παιξουν μεταξυ τους αρκετη ωρα...αν ειναι να παω επισκεψη και να κυνηγαω τα παιδια πανω κατω μην σπασουν κανα μπιμπελο...οχι δεν θα παω...πλεον πηγαινω εκει που μπορω να περασω εγω καλα και τα παιδια επισης...Τι περιμενεις ακριβως ενα παιδι δημοτικου ή ενα νηπιο να κανει σε ενα ξενο σπιτι χωρις παιδια, χωρις παιχνιδια ενω η μαμα πινει καφεδακι? να κοιταει τον τοιχο? να στεκεται μαρμαρο και να περιμενει τον καφε να τελειωσει με ευλαβεια? Αν το περιμενεις αυτο εχεις αυταπατες καλη μου...Εκτος αν προσφερεσαι εσυ να παιξεις με το παιδι και η μαμα να απολαυσει τον καφε της..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ταυτιστώ με τη συγκεκριμένη πρακτική, ίσως επειδή προσπαθώ να αφουγκραζομαι καταστάσεις και συνθήκες που αφορούν τα παιδιά μου ωσάν να βρίσκομαι στη θέση τους.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, παρότι είμαι άνθρωπος που κοιμάται με μεγάλη ευκολία και δεν ξυπνά από θορύβους (βόμβα να πέσει δίπλα μου, τον ύπνο μου δεν πρόκειται να διαταράξει - μόνο τα παιδιά ακούω), καθόλου δεν θα επιθυμούσα την ώρα που νυστάζω να πρέπει να κοιμηθώ σε περιβάλλον με πολυκοσμία, έντονους θορύβους και περιοριστικό χώρο. 

Ειδικά σε μικρές ηλικίες θεωρώ πως ο ύπνος και η διατροφή είναι τα βασικότερα ζητούμενα για τα μωρά.

 

Και δεν είναι απαραίτητο να κλειστεί κανείς. Προσαρμόζουμε ούτως ή άλλως την κοινωνική ζωή μας στις εκάστοτε υποχρεώσεις μας, οπότε το να την προσαρμόσουμε και στο πρόγραμμα/ ανάγκες των παιδιών μας κάθε άλλο παρά παράλογο είναι.

 

Το ίδιο και με την γκρίνια. Το ότι το παιδί γκρινιάζει σημαίνει πως κάτι το ενοχλεί, είναι κακοδιαθετο, κουρασμένο, κοκ. Όπως εγώ θα απέρριπτα κάποια κοινωνική συναναστροφή εάν αισθανομουν κάτι από τα παραπάνω, έτσι θεωρώ πως και το παιδί έχει δικαίωμα, μέσω ημών, να την απορρίψει.

Επεξεργάστηκαν by Αννα 35

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...