Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φροντίδα λεχώνας σε ιδιωτικό μαιευτήριο


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, sofy είπε:

Ένα νεογνό αν κολλήσει, μπορεί να πεθάνει. Συγγνώμη που το λέω χύμα. Ας το διαγράψουν οι διαχειριστές. Αλλά ο καθένας φυσικά πράττει όπως κρίνει. Ο εμβολιασμενος που ξέρει ότι θα το περάσει ελαφριά, φυσικά και δεν θα φοβάται μην κολλήσει, μόνο μην δημιουργήσει πρόβλημα σε άλλον άθελά του. Τα βρέφη όμως είναι απροστάτευτος πληθυσμός και δεν είναι επιλογή τους. Θεωρώ αυτονόητο ότι οι οικογένειες τους βασικά δεν έρχονται σε επαφή με κανέναν για κάποιους μήνες. 

Οπότε ούτε στη δουλειά να πάνε οι γονείς γιατί μπορεί να μεταδώσουν κάτι στο μωρό...

 

Κοιτάξτε εν μέρει συμφωνώ κ εγώ ότι πρέπει να προσέχουμε ειδικά με νεογέννητο. Κ εγώ όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη, ήταν χειμώνας κ πρόωρη δεν αφήναμε κανέναν να έρθει, ακόμα κ οι παππούδες την είδαν μέρα τους 2-3 μήνες κ δεν υπήρχε καν τότε κορωνοιος. 

 

Αλλά απ' την άλλη δεν μπορώ να λέω σε κάποιον άλλον τι θα κάνει, άτομα ιδιαίτερα που δεν τα γνωρίζουμε. Το μωρό ακόμα κ εμάς μπορεί να κολλήσει κάτι, οι τους παππούδες. Κ δεν μπορούμε να μπουμε στην ψυχολογία κανενός κ ούτε να πούμε τι θα κάνει, τι είναι σωστό κ λάθος. Μπορεί κ εμείς οι ίδιοι αν ήμασταν σε αυτοί τη θέση το ίδιο να κάναμε, αλλά μιλάμε τώρα εκ του ασφαλούς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το φόρουμ είναι δημόσιο και ο κάθε ένας μπορεί να εκφράσει την άποψη του ελεύθερα, χωρίς να προσβάλλει κάποιο άλλο μέλος, όμως ΕΛΕΥΘΕΡΑ μπορεί να μιλήσει. Δεν γίνεται λοιπόν να μιλάμε και να περιμένουμε από όλα τα μέλη (γνωστά και άγνωστα) να παίρνουν μέρος σε μία συζήτηση μόνο για να συμφωνήσουν  , και όταν διαβάζουμε κάτι που δεν μας αρέσει είτε να ''τη λέμε'' ,  είτε να αποτρέπουμε τον άλλον να εκφράσει αυτό που πιστεύει, είτε οτιδήποτε άλλο (σουπερ μαμ δεν αναφέρομαι σε εσένα, μη το πάρεις προσωπικά - γενικά μιλάω). 

Γράφουμε τόσα άγνωστα άτομα μεταξύ μας, ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται και δημιουργείται πρόβλημα.

Προφανώς και δε χρειάζεται να απολογούμαστε για τις επιλογές και τις αποφάσεις μας , όταν ένα ποστ δε μας αρέσει , μπορούμε απλά να το προσπεράσουμε και να πάμε παρακάτω.

Αυτά δεν τα λέω με διάθεση κριτικής, το αναφέρω για να μη παρεξηγηθώ.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sofy said:

Ένα νεογνό αν κολλήσει, μπορεί να πεθάνει. Συγγνώμη που το λέω χύμα. Ας το διαγράψουν οι διαχειριστές.

Συγγνώμη για το οφ τοπικ αλλά μπορούν οι διαχειριστές να το διαγράψουν έτσι το σχόλιο?? Νόμιζα πως πρέπει να γίνει αναφορά πρώτα για να πάει αρχείο όχι να διαγραφεί.

Δε είναι ρητορική ερώτηση , στα αλήθεια δεν ξέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Το φόρουμ είναι δημόσιο και ο κάθε ένας μπορεί να εκφράσει την άποψη του ελεύθερα, χωρίς να προσβάλλει κάποιο άλλο μέλος, όμως ΕΛΕΥΘΕΡΑ μπορεί να μιλήσει. Δεν γίνεται λοιπόν να μιλάμε και να περιμένουμε από όλα τα μέλη (γνωστά και άγνωστα) να παίρνουν μέρος σε μία συζήτηση μόνο για να συμφωνήσουν  , και όταν διαβάζουμε κάτι που δεν μας αρέσει είτε να ''τη λέμε'' ,  είτε να αποτρέπουμε τον άλλον να εκφράσει αυτό που πιστεύει, είτε οτιδήποτε άλλο (σουπερ μαμ δεν αναφέρομαι σε εσένα, μη το πάρεις προσωπικά - γενικά μιλάω). 

Γράφουμε τόσα άγνωστα άτομα μεταξύ μας, ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται και δημιουργείται πρόβλημα.

Προφανώς και δε χρειάζεται να απολογούμαστε για τις επιλογές και τις αποφάσεις μας , όταν ένα ποστ δε μας αρέσει , μπορούμε απλά να το προσπεράσουμε και να πάμε παρακάτω.

Αυτά δεν τα λέω με διάθεση κριτικής, το αναφέρω για να μη παρεξηγηθώ.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, οφείλουμε να μένουμε εντός του θέματος που ορίζει η θεματοθετρια. Αλλιώς είμαστε off topic. Η θεματοθετρια ζήτησε γνώμες σε κάτι συγκεκριμένο και επισήμανε να ΜΗΝ σχολιαστεί η επιλογή της να πάει στον γάμο ούσα λεχωνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 minutes ago, maripoz said:

Δεν είναι ακριβώς έτσι, οφείλουμε να μένουμε εντός του θέματος που ορίζει η θεματοθετρια. Αλλιώς είμαστε off topic. Η θεματοθετρια ζήτησε γνώμες σε κάτι συγκεκριμένο και επισήμανε να ΜΗΝ σχολιαστεί η επιλογή της να πάει στον γάμο ούσα λεχωνα. 

Πολλές φορές τα θέματα αλλάζουν, πολλά ποστ είναι οφ τοπικ επειδή ακριβώς σε μία συζήτηση το ένα φέρνει το άλλο, δημιουργούνται νέες απορίες παίρνουμε νέες πληροφορίες κτλ και η συζήτηση εξελίσσεται. Δεν θα συνεχίσω άλλο την συζήτηση γιατί πραγματικά θα βγούμε εκτός θέματος και ξέρω πως η θεματοθέτρια δεν θα το ήθελε. 

Κρατάω όμως την πληροφορία ότι έχω το ελεύθερο να λέω στα υπόλοιπα μέλη τι θέλω και τι όχι να συζητούν σε αυτά που γράφω, θα το επιβεβαιώσω βέβαια και με τους κανονισμούς στο φορουμ γιατί δε θέλω να τους παραβώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , maripoz είπε:

Η θεματοθετρια ζήτησε γνώμες σε κάτι συγκεκριμένο και επισήμανε να ΜΗΝ σχολιαστεί η επιλογή της να πάει στον γάμο ούσα λεχωνα. 

 

Κι εγω γι' αυτο δεν σταθηκα σε αυτο. Προφανως ολοι γνωριζουμε τους κινδυνους για την υγεια του νεογνου, και η ιδια, αλλα καλως ή κακως εχει παρει μια αποφαση. Το μονο που προτεινα ηδη και θα το ξαναπω, ειναι μια συζητηση με τον γιατρο μηπως προγραμματιστει η καισαρική για μετα τον γαμο- ακομα και την επομενη μερα. (Χωρις φυσικα αυτο να αποκλειει το να αποφασισει το μωρο να ερθει νωριτερα!)

Εκει που θα σταθω ομως, ειναι το οτι μπορει και η ιδια να μη νιωθεις οκ να πας στον γαμο. Θυμαμαι την πρωτη βδομαδα-10 μερες στο σπιτι, οχι σε γαμο δεν μπορουσα να παω, ουτε βολτα στην πλατεια απεναντι δεν αντεχα. Ολη μερα ξαπλωτη-καθιστη ημουν. Και δεν ηταν καν καισαρικη, ηταν φυσιολογικος με ραμματα. Ειχα βγει μονο για σουπερμαρκετ κ φαρμακεια επειδη θελαμε μπιμπερο κ ψευδοθηλες, οκ δεν επεσα κατω, αλλα δεν αντεχα για κατι παραπανω! Η πρωτη "μεγαλη" βολτα ηταν στις 25 περιπου μερες, καροτσαδα με το μωρο, για να ψηφισω στις εκλογες :-P Φυσικα ξερω οτι με αλλα δυο παιδια και πιθανως χωρις βοηθεια το "ολη μερα καθιστη/ξαπλωτη" δεν παιζει, απλα τα λεω επειδη σε βλεπω πολυ σιγουρη για το πώς θα γινουν ολα (απο την εξοδο οδηγωντας, μεχρι τον γαμο), ετσι απλα για να εχεις λιγο στο πισω μερος του μυαλου σου οτι μπορει να νιωθεις κι εσυ η ιδια πεσμενη και χωρις αντοχες για πολλα πολλα. Απο την αλλη βεβαια, η θεληση καμια φορα κανει θαυματα, οπότε ποτε δεν ξερεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , little lamb είπε:

 

Κι εγω γι' αυτο δεν σταθηκα σε αυτο. Προφανως ολοι γνωριζουμε τους κινδυνους για την υγεια του νεογνου, και η ιδια, αλλα καλως ή κακως εχει παρει μια αποφαση. Το μονο που προτεινα ηδη και θα το ξαναπω, ειναι μια συζητηση με τον γιατρο μηπως προγραμματιστει η καισαρική για μετα τον γαμο- ακομα και την επομενη μερα. (Χωρις φυσικα αυτο να αποκλειει το να αποφασισει το μωρο να ερθει νωριτερα!)

Εκει που θα σταθω ομως, ειναι το οτι μπορει και η ιδια να μη νιωθεις οκ να πας στον γαμο. Θυμαμαι την πρωτη βδομαδα-10 μερες στο σπιτι, οχι σε γαμο δεν μπορουσα να παω, ουτε βολτα στην πλατεια απεναντι δεν αντεχα. Ολη μερα ξαπλωτη-καθιστη ημουν. Και δεν ηταν καν καισαρικη, ηταν φυσιολογικος με ραμματα. Ειχα βγει μονο για σουπερμαρκετ κ φαρμακεια επειδη θελαμε μπιμπερο κ ψευδοθηλες, οκ δεν επεσα κατω, αλλα δεν αντεχα για κατι παραπανω! Η πρωτη "μεγαλη" βολτα ηταν στις 25 περιπου μερες, καροτσαδα με το μωρο, για να ψηφισω στις εκλογες :-P Φυσικα ξερω οτι με αλλα δυο παιδια και πιθανως χωρις βοηθεια το "ολη μερα καθιστη/ξαπλωτη" δεν παιζει, απλα τα λεω επειδη σε βλεπω πολυ σιγουρη για το πώς θα γινουν ολα (απο την εξοδο οδηγωντας, μεχρι τον γαμο), ετσι απλα για να εχεις λιγο στο πισω μερος του μυαλου σου οτι μπορει να νιωθεις κι εσυ η ιδια πεσμενη και χωρις αντοχες για πολλα πολλα. Απο την αλλη βεβαια, η θεληση καμια φορα κανει θαυματα, οπότε ποτε δεν ξερεις.

 

 

Noμίζω ότι ως λεχώνα με άλλα 2 παιδιά, το να πάει σε γάμο θα είναι ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Noμίζω ότι ως λεχώνα με άλλα 2 παιδιά, το να πάει σε γάμο θα είναι ξεκούραση!

σορρυ για το ασχετο,αλλα δ ειχα να συνεισφερω στο βασικο θεμα,κ με αφορμη αυτο ειχα μια απορια

στον γαμο που θα ειναι τα μεγαλυτερα παιδακια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vicky86 είπε:

σορρυ για το ασχετο,αλλα δ ειχα να συνεισφερω στο βασικο θεμα,κ με αφορμη αυτο ειχα μια απορια

στον γαμο που θα ειναι τα μεγαλυτερα παιδακια;

καπου γραφει οτι θα ειναι με τον αντρα της στο αμαξι, κατι τετοιο, ή σε σπίτι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , vicky86 είπε:

σορρυ για το ασχετο,αλλα δ ειχα να συνεισφερω στο βασικο θεμα,κ με αφορμη αυτο ειχα μια απορια

στον γαμο που θα ειναι τα μεγαλυτερα παιδακια;

Με την γιαγιά τους στο σπίτι 

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Με την γιαγιά τους στο σπίτι 

Βάση εμπειρίας που έχω από τα προηγούμενα παιδάκια μου υποθέτω ότι το νεογέννητο θα θέλει να θηλάζει κάθε λίγο και λιγάκι ..όποτε το σπίτι της φίλης μου είναι μεζονέτα θα πηγαίνω πάνω στο δωμάτιο που θα του έχω ετοιμάσει από πριν όλα του τα πράγματα ..ριλαξ , πορτ μπεμπε κλπ και θα το θηλάζω και θα ξανά κατεβαίνω στο τραπέζι. Θα συνεχίζει να κάθεται ο άντρας μου μαζί του.  Επίσης ξέρω και το σώμα μου πλέον και την υπερπαραγωγή που θα έχω τις πρώτες μέρες και δεν θα αντέξω να μην θηλάζει το μωρό για τόσες ώρες , θήλαστρο δεν χρησιμοποίησα ποτέ και φόρμουλα δεν θέλω να δώσω. Όποτε θα είναι στο δωμάτιο εκεί με τον άντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...