Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι κτ τετοιο κανουν.κερναει το παιδακι κ του χαριζουν ζωγραφιες.για τραγουδια δ ξερω

ε ναι αλλα επειδη αγχωνεσαι εσυ,κριμα ειναι να ειστε παλι οι 3σας στα γενεθλια

απο ποια αποψη το λεω το κριμα.ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον.θελει παρεα,φιλους.εσυ δ νιωθεις την αναγκη οχι οπωσδηποτε στα γενεθλια σου,αλλα να δεις εναν ανθρωπο,να μιλησετε;σου αρκει ο συζηγος κ οι συναδελφοι την ωρα σχολειου;

ετσι κ το παιδι,ακομη κ χωρις να το ξερει,σαν αναγκη μεσα του υπαρχει η διαθεση να βρεθει με συνομηλικους.κ εκτος σχολειου

δλδ εσυ που ξερεις τι ειναι τα γενεθλια,γτ το παιδι δ ξερει,δ θελεις να κανετε κτ διαφορετικο εκεινη τη μερα;

ναι θέλω αλλά με τέτοιες συνθήκες πώς να κάνω;; το πιο εφικτό μου φαίνεται να κόψουμε τούρτα στις κουνιες χωρις πολύ σχεδιασμό. αλλά κ αυτά υποθετικά είναι. και μπορεί εξάλλου κ να μην θέλει κανεις να έρθει σε πάρτι με τέτοιες συνθήκες. ή να έχουν φύγει οι συνάδελφοι. ή να μην έχει καθολου καιρό για έξω. ή οτιδήποτε. χειμώνας είναι, πώς να προγραμματίσω κάτι σε ανοιχτό χώρο; έτσι κι αλλιώς μέσα στις γιορτές θα κάνουμε διαφορα πράγματα με κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι θέλω αλλά με τέτοιες συνθήκες πώς να κάνω;; το πιο εφικτό μου φαίνεται να κόψουμε τούρτα στις κουνιες χωρις πολύ σχεδιασμό. αλλά κ αυτά υποθετικά είναι. και μπορεί εξάλλου κ να μην θέλει κανεις να έρθει σε πάρτι με τέτοιες συνθήκες. ή να έχουν φύγει οι συνάδελφοι. ή να μην έχει καθολου καιρό για έξω. ή οτιδήποτε. χειμώνας είναι, πώς να προγραμματίσω κάτι σε ανοιχτό χώρο; έτσι κι αλλιώς μέσα στις γιορτές θα κάνουμε διαφορα πράγματα με κόσμο. 

Καλά κ εμείς έχουμε γενέθλια κ γιορτή κατακαλοκαιρο κ συνήθως είμαστε στα χωριά μας κ σε όλα δεν έχουμε κόσμο αντε 1 παιδακι . Εντάξει δεν χρειάζετε κ πολύς κόσμος για να γίνει κάτι διαφορετικό. 

Πάντως εγώ θυμάμαι σαν παιδακι δεν ήθελα ποτε να κάνω πάρτι.  Δεν μου άρεσε καθόλου.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι θέλω αλλά με τέτοιες συνθήκες πώς να κάνω;; το πιο εφικτό μου φαίνεται να κόψουμε τούρτα στις κουνιες χωρις πολύ σχεδιασμό. αλλά κ αυτά υποθετικά είναι. και μπορεί εξάλλου κ να μην θέλει κανεις να έρθει σε πάρτι με τέτοιες συνθήκες. ή να έχουν φύγει οι συνάδελφοι. ή να μην έχει καθολου καιρό για έξω. ή οτιδήποτε. χειμώνας είναι, πώς να προγραμματίσω κάτι σε ανοιχτό χώρο; έτσι κι αλλιώς μέσα στις γιορτές θα κάνουμε διαφορα πράγματα με κόσμο. 

Βρείτε μια ταβέρνα/καφέ με κούνιες και σόμπες καλέστε δέκα ανθρώπους με παιδιά ένα απόγευμα φάτε πιείτε αφήστε τα παιδιά να παίξουν και κόψτε και μια τούρτα. Δεν βολεύει πριν την Πρωτοχρονιά; Μετά. Δεν βολεύει πριν τις δέκα που ανοίγουν τα σχολεία; Μετά που θα έχει και τις Αλκυονίδες. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Ξέρω δεν θα απαντήσεις. Αν ήσασταν άθεοι (που μπορεί και να είσαστε δεν στέκομαι εκεί) να δεχτώ ότι σαν οικογένεια δεν θέλετε να παρασυρθείτε και να παρασύρετε το παιδί σε εορταστικές εκδηλώσεις, είναι σωστό και πολλοί το κάνουν. Να δεχτώ και το εμπορικό του θέματος και την πίεση του ουάου όλα σούπερ στις γιορτές τι χαρά τι ευτυχία ότι δεν σας εκφράζουν οπότε δεν δίνετε παρά πάνω σημασία και κάνετε απλά τα τυπικά και αν. Όμως αυτό το τους μαθαίνουμε με τι να χαίρονται τι φάση; Δεν βλέπει το παιδί τι γίνεται γύρω του; Δεν μαγεύεται πχ από τους στολισμούς; Δεν ξέρει ότι στολίζουμε δέντρο; Γιατί από ότι κατάλαβα στολίσατε. Στο ντούκου πέρασε; Α έλα βάλε ένα στολίδι και εσύ καλά και να μην έβαζες δεν έγινε και τίποτα;  Δεν ξέρει ότι λέμε πχ κάλαντα; Ότι έρχεται ο άι Βασίλης η έστω ανταλλάσσουμε δώρα τις γιορτές; Δεν ξέρει ότι στέλνετε δώρα σε άλλους; Βιβλία τηλεόραση για το θέμα; Δεν αντλεί δική του χαρά ενθουσιασμό από το μηδέν; Έχετε την εντύπωση ότι είναι κατευθυνόμενο; Γενέθλια δεν βρίσκεις λόγο να κάνεις γιατί δεν τα ξέρει. Γιορτές το ίδιο. Φίλους το ίδιο. Παιδική χαρά το ίδιο. Ενθουσιασμός για τίποτα; Σχέδια για τίποτα; Όνειρα για τίποτα;  Δεν θα του πω για τις γιορτές στο σχολείο μη και χάσει τη γιορτή και τι θα γίνει; Μην αναπτύξει προσδοκίες και αλλάξει κάτι; Που ζει αυτό το παιδί απορώ. Στην χώρα της μη απογοήτευσης; Φοβάστε το παιδί σας; Φοβάστε να κλάψει; Να χαίρεται μόνο με ότι θα του πεις εσύ να χαίρεται να μη μαθαίνει για τίποτα και να αναρωτιόμαστε αν ένα τετράχρονο μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει γιορτή και τι κάνει όλος αυτός ο κόσμος γύρω του στο σχολείο! 

Το έγραψα παραπάνω, στολίζουν για να κάνουν τσεκ στη λίστα αυτών που πρεπει να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 said:

το εχω ξαναπει.μενουμε σε περιοχη με παρα πολλους μουσουλμανους.αλλοι δ συμμετεχουν σε τπτ,αλλοι εχουν προσαρμοστει στα πιο ευρωπαικα εθιμα.ειναι παρα πολυ ωραια αφορμη για μενα να συζητησουμε γι αυτα.πχ ανεφερε η κορη μου για τα παιδια που δ στολιζουν δεντρο

οκ ειναι καταναλωτικη γιορτη,μην θυμομαστε την προσφορα μονο στις γιορτες,ο αγ.βασιλης ειναι παραμυθι κλπ

Μη κάνεις τώρα τέτοια αστεία!!! ο Άγιος Βασίλης υπάρχει λέμε!!!χαχαχαχα

εμείς στήνουμε και ολόκληρο σκηνικό !! Σαν παιδί δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο και θα ήθελα το παιδί μου να το ζήσει, βέβαια η αλήθεια είναι έχει αρχίσει τις ερωτήσεις και νομίζω πως άντε και του χρόνου να πάει έτσι, σιγά σιγά θα καταλάβει τι παίζει..είναι που μεγαλώνει!

Πήγαμε στο Γκάζι και άρχισε να λέει στην κυρία Βασίλη πως δεν είναι εκείνη...πως η κυρία Βασίλη είνα αλλιως κτλ...δεν ξέρω βέβαια από που και τι εικόνα έχει, το σίγουρο είναι πως αν πάμε και του χρόνου (καλά να είμαστε ) θα την θυμάται και αν είναι άλλη θα έρθει η καταστροφή χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εγγ κορίτσια δεν μπορώ να χαρώ καθολου με το σχολείο. Αυτοί οι τρεις μήνες ήταν για μένα χειρότεροι κ από το πρώτο τρίμηνο με το νεογεννητο. Πρώτα απ όλα πέρα από το ότι του αρέσει κ είμαι ευχαριστημένη με τη δασκάλα, δεν έχω δει κάτι θεαματικό στην εξέλιξη του. Μας στελνει κατά καιρούς η δασκάλα τι κάνουν, κυριωσ τη θεματική που ασχολούνται, ρωτάω κ δεν μου λέει τίποτα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνει. Δεν ξέρω αν μαθαίνει. Δεν έχει βελτιωθεί καθολου στη ζωγραφική κ τη χαρτοκοπτική, δεν έχει κάνει φίλους, δεν έχει αποκτήσει κοινωνικές δεξιότητες. Μόνο στη διαδικασια της ανάγνωσης  έχει μπει χωρίς να το θέλω και χωρίς να με απασχολεί η συγκεκριμένη δεξιότητα. Όλα αυτά που μου λέγαν ότι θα δω ένα παιδί αγνώριστο όταν πάει σχολείο, δεν τα βλέπω. Ή μάλλον βλέπω. Ότι βαριέται τα παιχνίδια του, δεν παίζει μόνος του και αν δεν πάει σχολείο είναι θηρίο στο κλουβί. Κάθε μέρα αναρψτιεμαι αν θα πάω στη δουλειά την επόμενη, βλέπω μήνυμα στην ομαδική κ σκέφτομαι ότι ήταν κρουσμα στην τάξη του, εδώ κ δυο μήνες βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται από τον καθαρισμο της μυτης και ώρες ώρες νομίζω ότι εχει χαλάσει κ η σχέση μου μαζί του, κι έχουμε ακόμα έξι μήνες μπροστά μας. Οπότε οι γιορτές κ τα ποιηματάκια κ όλα αυτά μου φαίνονται μεγάλες πολυτέλειες. Ίσως γι αυτό αντιδρώ έτσι. 

Όλα μαύρα ε? χμμ...οκ, το παιδί σου δεν αλλάζει καθόλου, γιατί όπως και στο φορουμ, έτσι και στο σχολείο, στα λένε αλλά κλείνεις επιλεκτικά τα αυτιά σου. Δέξου λοιπόν το σχολείο ως κάτι υποχρεωτικό, αλλά δέξου επίσης ότι μπορεί στο παιδί να αρέσει! Επίσης, το παιδί δεν περιμένει να στολίσουν, δεν έχει προσδοκίες, αλλά αν στολίσουν μπορεί και να διασκεδάσει! και είναι κρίμα να χάσει μία διασκέδαση! 

Τέλος πάντων, μη δεχτείς και τίποτα, αλλά μην τα γράφεις εδώ κάθε φορά, τα ίδια και τα ιδια, και όλες να σου λέμε ότι είσαι παράλογη!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, irin said:

Όλα μαύρα ε? χμμ...οκ, το παιδί σου δεν αλλάζει καθόλου, γιατί όπως και στο φορουμ, έτσι και στο σχολείο, στα λένε αλλά κλείνεις επιλεκτικά τα αυτιά σου. Δέξου λοιπόν το σχολείο ως κάτι υποχρεωτικό, αλλά δέξου επίσης ότι μπορεί στο παιδί να αρέσει! Επίσης, το παιδί δεν περιμένει να στολίσουν, δεν έχει προσδοκίες, αλλά αν στολίσουν μπορεί και να διασκεδάσει! και είναι κρίμα να χάσει μία διασκέδαση! 

Τέλος πάντων, μη δεχτείς και τίποτα, αλλά μην τα γράφεις εδώ κάθε φορά, τα ίδια και τα ιδια, και όλες να σου λέμε ότι είσαι παράλογη!

Το θέμα είναι πως κατά καιρούς γράφονται δεκάδες σελίδες για προσδοκίες που έχει η ίδια από το παιδί της,  και σήμερα ενώ με ειρωνεύεται τόσο απροκάλυπτα μου τη λέει κιόλας ότι περνάω στο παιδί μου τις δικές μου προσδοκίες επειδή θέλω να χαίρεται σαν παιδί τα Χριστούγεννα...κατάλαβες τι πάθαμε???και σαν μη φτάνει αυτό υποτιμά και την νοημοσύνη μου λέγοντας πως έκανε πλάκα, έλεος κάπου όμως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , kotsifikos είπε:

Το θέμα είναι πως κατά καιρούς γράφονται δεκάδες σελίδες για προσδοκίες που έχει η ίδια από το παιδί της,  και σήμερα ενώ με ειρωνεύεται τόσο απροκάλυπτα μου τη λέει κιόλας ότι περνάω στο παιδί μου τις δικές μου προσδοκίες επειδή θέλω να χαίρεται σαν παιδί τα Χριστούγεννα...κατάλαβες τι πάθαμε???και σαν μη φτάνει αυτό υποτιμά και την νοημοσύνη μου λέγοντας πως έκανε πλάκα, έλεος κάπου όμως. 

αστο, πραγματικα μου εχει κανει πολλη εντυπωση! δεν της το ειχα! ως τωρα αντιμετωπιζα με συμπαθεια τους παραλογισμους της. ηταν δικοι της στην τελικη, δεν αφορουσαν αλλες οικογενειες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μη κάνεις τώρα τέτοια αστεία!!! ο Άγιος Βασίλης υπάρχει λέμε!!!χαχαχαχα

εμείς στήνουμε και ολόκληρο σκηνικό !! Σαν παιδί δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο και θα ήθελα το παιδί μου να το ζήσει, βέβαια η αλήθεια είναι έχει αρχίσει τις ερωτήσεις και νομίζω πως άντε και του χρόνου να πάει έτσι, σιγά σιγά θα καταλάβει τι παίζει..είναι που μεγαλώνει!

Πήγαμε στο Γκάζι και άρχισε να λέει στην κυρία Βασίλη πως δεν είναι εκείνη...πως η κυρία Βασίλη είνα αλλιως κτλ...δεν ξέρω βέβαια από που και τι εικόνα έχει, το σίγουρο είναι πως αν πάμε και του χρόνου (καλά να είμαστε ) θα την θυμάται και αν είναι άλλη θα έρθει η καταστροφή χαχαχαχα.

το ξερεις οτι σε σκεφτηκα κ θα ελεγα σε παρενθεση σορρυ κοτσιφικος κ στις υπολοιπες,υπαρχει αη βασιλης κ θα ερθει;:-P

κ μενα η μεγαλη δ το πολυπιστευει.κ εγω ομως το παρουσιαζω πιο ρεαλιστικα,οχι φουλ παραμυθι.θελω να μας μεινει η ανταλλαγη δωρων.αλλα να μην ειναι απλα τι θεκουν κ να το παιρνουμε.να υπαρχει η εκπληξη

ο γιος μου πχ που πετυχαμε πολλοι αυτα που ηθελε,ολο λεει,πως το ηξερε ο ταδε οτι αυτο ηθελα!!

πρίν από 42 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Βρείτε μια ταβέρνα/καφέ με κούνιες και σόμπες καλέστε δέκα ανθρώπους με παιδιά ένα απόγευμα φάτε πιείτε αφήστε τα παιδιά να παίξουν και κόψτε και μια τούρτα. Δεν βολεύει πριν την Πρωτοχρονιά; Μετά. Δεν βολεύει πριν τις δέκα που ανοίγουν τα σχολεία; Μετά που θα έχει και τις Αλκυονίδες. 

ξεκινας με λαθος βαση

δ ειναι σιγουρο οτι οι κουνιες ειναι μια αποδεκτη προταση

(σορρυ..)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , irin είπε:

Όλα μαύρα ε? χμμ...οκ, το παιδί σου δεν αλλάζει καθόλου, γιατί όπως και στο φορουμ, έτσι και στο σχολείο, στα λένε αλλά κλείνεις επιλεκτικά τα αυτιά σου. Δέξου λοιπόν το σχολείο ως κάτι υποχρεωτικό, αλλά δέξου επίσης ότι μπορεί στο παιδί να αρέσει! Επίσης, το παιδί δεν περιμένει να στολίσουν, δεν έχει προσδοκίες, αλλά αν στολίσουν μπορεί και να διασκεδάσει! και είναι κρίμα να χάσει μία διασκέδαση! 

Τέλος πάντων, μη δεχτείς και τίποτα, αλλά μην τα γράφεις εδώ κάθε φορά, τα ίδια και τα ιδια, και όλες να σου λέμε ότι είσαι παράλογη!

Εγώ νομίζω ότι είναι καιρός να δουν την κατάσταση όπως πραγματικά είναι να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να βοηθήσουν το παιδί. Είτε πηγαίνοντας σε έναν αναπτυξιολόγο να επιβεβαιώσουν η να αποκλείσουν 'παθολογικό' λόγο για τη μη κοινωνικοποίηση και να πράξουν τα ανάλογα είτε να αναγκάσουν τους εαυτούς τους να βγουν από το καβούκι τους και να στραφούν σε οικογένειες με παιδιά να μεγαλώσουν τον κύκλο τους πάση θυσία για να εξελιχθεί το παιδί. Δε γίνεται ένα παιδί στα 4 να ξέρει να διαβάζει και να μη ξέρει να παίξει ή να πλησιάσει ένα συνομήλικο ή να ψάχνεται η οικογένεια για την αντίληψη του. Δεν γίνεται να το κρατάμε πίσω από τον (κοινωνικό) κόσμο και να αναρωτιόμαστε που είναι η τεράστια αλλαγή που κάποιος μας υποσχέθηκε με το σχολείο. Είτε δεν μπορεί είτε κάτι κάνουμε λάθος σαν γονείς πρέπει να δοθεί μια απάντηση και μια λύση γιατί το παιδί μεγαλώνει ο καιρός περνάει και χάνουμε πολύτιμο χρόνο. Αυτά. Τα έχω ξαναπεί το ξέρω. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι θέλω αλλά με τέτοιες συνθήκες πώς να κάνω;; το πιο εφικτό μου φαίνεται να κόψουμε τούρτα στις κουνιες χωρις πολύ σχεδιασμό. αλλά κ αυτά υποθετικά είναι. και μπορεί εξάλλου κ να μην θέλει κανεις να έρθει σε πάρτι με τέτοιες συνθήκες. ή να έχουν φύγει οι συνάδελφοι. ή να μην έχει καθολου καιρό για έξω. ή οτιδήποτε. χειμώνας είναι, πώς να προγραμματίσω κάτι σε ανοιχτό χώρο; έτσι κι αλλιώς μέσα στις γιορτές θα κάνουμε διαφορα πράγματα με κόσμο. 

σιγα τις συνθηκες.προσαρμοσου

οι περισσοτεροι θελουν.ολοι το εχουν αναγκη

αν δ εχει το ενα σ/κ πιθανον θα εχει το αλλο καλυτερο καιρο

ωραια,χαιρομαι που τουλ εχετε προγραμμα για τις γιορτες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ νομίζω ότι είναι καιρός να δουν την κατάσταση όπως πραγματικά είναι να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να βοηθήσουν το παιδί. Είτε πηγαίνοντας σε έναν αναπτυξιολόγο να επιβεβαιώσουν η να αποκλείσουν 'παθολογικό' λόγο για τη μη κοινωνικοποίηση και να πράξουν τα ανάλογα είτε να αναγκάσουν τους εαυτούς τους να βγουν από το καβούκι τους και να στραφούν σε οικογένειες με παιδιά να μεγαλώσουν τον κύκλο τους πάση θυσία για να εξελιχθεί το παιδί. Δε γίνεται ένα παιδί στα 4 να ξέρει να διαβάζει και να μη ξέρει να παίξει ή να πλησιάσει ένα συνομήλικο ή να ψάχνεται η οικογένεια για την αντίληψη του. Δεν γίνεται να το κρατάμε πίσω από τον (κοινωνικό) κόσμο και να αναρωτιόμαστε που είναι η τεράστια αλλαγή που κάποιος μας υποσχέθηκε με το σχολείο. Είτε δεν μπορεί είτε κάτι κάνουμε λάθος σαν γονείς πρέπει να δοθεί μια απάντηση και μια λύση γιατί το παιδί μεγαλώνει ο καιρός περνάει και χάνουμε πολύτιμο χρόνο. Αυτά. Τα έχω ξαναπεί το ξέρω. 

Δεν πρόκειται να συμβεί και το ξέρεις. Πώς να γίνει αυτό από 2 γονείς που θεωρούν υπερ-αρκετό ό,τι κάνουν οι 3 τους μέσα στο σπίτι? και ότι δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από αυτό το παιδί????

Link to comment
Share on other sites

σωστοτατη!!

που μονη της ειπε οτι εχει συνηθισει τις δασκαλες κ τουλ δ "ενοχλει"  τα παιδια.αλλα αυτο μαλλον δ αρκει:confused:

στην @λουκουμαδάκι πηγαινε αλλα εχασα την παραθεση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εγγ κορίτσια δεν μπορώ να χαρώ καθολου με το σχολείο. Αυτοί οι τρεις μήνες ήταν για μένα χειρότεροι κ από το πρώτο τρίμηνο με το νεογεννητο. Πρώτα απ όλα πέρα από το ότι του αρέσει κ είμαι ευχαριστημένη με τη δασκάλα, δεν έχω δει κάτι θεαματικό στην εξέλιξη του. Μας στελνει κατά καιρούς η δασκάλα τι κάνουν, κυριωσ τη θεματική που ασχολούνται, ρωτάω κ δεν μου λέει τίποτα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνει. Δεν ξέρω αν μαθαίνει. Δεν έχει βελτιωθεί καθολου στη ζωγραφική κ τη χαρτοκοπτική, δεν έχει κάνει φίλους, δεν έχει αποκτήσει κοινωνικές δεξιότητες. Μόνο στη διαδικασια της ανάγνωσης  έχει μπει χωρίς να το θέλω και χωρίς να με απασχολεί η συγκεκριμένη δεξιότητα. Όλα αυτά που μου λέγαν ότι θα δω ένα παιδί αγνώριστο όταν πάει σχολείο, δεν τα βλέπω. Ή μάλλον βλέπω. Ότι βαριέται τα παιχνίδια του, δεν παίζει μόνος του και αν δεν πάει σχολείο είναι θηρίο στο κλουβί. Κάθε μέρα αναρψτιεμαι αν θα πάω στη δουλειά την επόμενη, βλέπω μήνυμα στην ομαδική κ σκέφτομαι ότι ήταν κρουσμα στην τάξη του, εδώ κ δυο μήνες βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται από τον καθαρισμο της μυτης και ώρες ώρες νομίζω ότι εχει χαλάσει κ η σχέση μου μαζί του, κι έχουμε ακόμα έξι μήνες μπροστά μας. Οπότε οι γιορτές κ τα ποιηματάκια κ όλα αυτά μου φαίνονται μεγάλες πολυτέλειες. Ίσως γι αυτό αντιδρώ έτσι. 

 

Όλο αυτό που περιγράφεις εγώ το έζησα στο παιδικό σταθμό γιατί αναγκαστικά τα παιδιά μου ξεκίνησαν από δυο χρονών. Οι ιώσεις ήταν συνεχόμενες και σχεδόν πάντα είχαμε επιπλοκές. Δεν χάρηκα καμιά γιορτή, συνήθως απουσίαζαν λόγω ασθένειας αλλά δεν με ένοιαζε κιόλας γιατί ήταν τέτοιο το άγχος μου για την ομαλή εξέλιξη της υγείας τους, για τις άδειες από τις δουλειές μας, είχα τέτοια κούραση από τα ξενύχτια που πραγματικά δεν με ένοιαζε καθόλου αν θα χάσει γιορτή ή αν θα συμμετέχει στο πρόγραμμα του παιδικού σταθμού.

Απλά σε καταλαβαίνω στη φάση που βρίσκεσαι τα ζόρια σου είναι άλλα, έχεις ήδη κουραστεί και όλα τ' άλλα σου φαίνονται ασήμαντα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μη κάνεις τώρα τέτοια αστεία!!! ο Άγιος Βασίλης υπάρχει λέμε!!!χαχαχαχα

εμείς στήνουμε και ολόκληρο σκηνικό !! Σαν παιδί δεν είχα ποτέ κάτι τέτοιο και θα ήθελα το παιδί μου να το ζήσει, βέβαια η αλήθεια είναι έχει αρχίσει τις ερωτήσεις και νομίζω πως άντε και του χρόνου να πάει έτσι, σιγά σιγά θα καταλάβει τι παίζει..είναι που μεγαλώνει!

Πήγαμε στο Γκάζι και άρχισε να λέει στην κυρία Βασίλη πως δεν είναι εκείνη...πως η κυρία Βασίλη είνα αλλιως κτλ...δεν ξέρω βέβαια από που και τι εικόνα έχει, το σίγουρο είναι πως αν πάμε και του χρόνου (καλά να είμαστε ) θα την θυμάται και αν είναι άλλη θα έρθει η καταστροφή χαχαχαχα.

Ναι ρε συ.κι εγώ το σκεφτηκα.ξαμθια έπρεπε να είναι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια άγιος Βασίλης δεν υπάρχει! Το έχουμε εξηγήσει στο παιδί από πέρυσι πως είναι ένα παραμυθακι, πως είναι ένα φανταστικό προσωπο σαν το Μίκυ κτλ. Έρχεται λοιπόν μια μέρα ο μικρός από το σχολείο και μου λέει "μαμά μου κάνεις πλάκα, ε? Υπάρχει Άγιος Βασίλης, μας το είπε και η δασκάλα!" :shock:! Αρκέστηκα στο "ό,τι πεις αγάπη μου, όπως νιώθεις εσύ καλύτερα!"8)

 

 

Λοιπόν θυμάμαι με πολύ νοσταλγία τις χριστουγεννιάτικες γιορτές του σχολείου μου, των νηπίων όχι τόσο καθαρά όσο στο δημοτικό που ανταλλάσσαμε τα παιδιά δώρα μεταξύ μας. Τα  έβαζαν όλα σε ένα σάκο και τα μοίραζε ένα μεγαλύτερο παιδί που είχε ντυθεί Άγιος Βασίλης. Βλέπαμε χριστουγεννιάτικη ταινία, λέγαμε τραγούδια, ποιηματάκια, ηταν πολύ ξεχωριστές αυτές οι μέρες. 

 

 

@Έσπερος με όσα διαβασα διαγώνια νομίζω πως έχεις ένα κράτημα σε σχέση με το σχολείο και το παιδι. Ίσως επειδή δεν βλέπεις τι κανει και χάνεις τον έλεγχο εκείνες τις ώρες, δεν ξέρω. Με όσα διαβάζω μου δίνεις την εντύπωση (πιθανόν και λανθασμένα) πως δεν το έχεις αποδεχτεί ως μέρος της καθημερινότητας του. Ίσως το βλέπεις διεκπεραιωτικα αλλά περνά λίγες ώρες από την ζωή του που τον διαμορφώνουν. Ναι ένα παιδι θα ζήσει πολλές σχολικές γιορτές στα μαθησιακα του χρόνια, αν χάσει μια δεν θα είναι το τέλος του κόσμου. Όμως, ολα αυτά (γιορτές, έθιμα, λαογραφικές συνήθειες κτλ) είναι μια διαφορετική εμπειρία, είναι το αλάτοπιπέρο της ζωής μας, μας δίνουν νόημα, μας προσδιορίζουν και μας διαμορφώνουν. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τα  έβαζαν όλα σε ένα σάκο και τα μοίραζε ένα μεγαλύτερο παιδί που είχε ντυθεί Άγιος Βασίλης.

Εγώ! Το έχω σε φωτό. Αυτό που θυμάμαι είναι πόσο ασήκωτος μου είχε φανεί ο σάκος, πόσο ντρεπόμουν, τα playmobil (νομίζω) που είχε μέσα.

Εμένα ο σύζυγος επιμένει να λέει στα κορίτσια πως θα έρθει ο Άγιος Βασίλης (Santa Claus) και θα φέρει δώρα κι εγώ αρχίζω τα σχετικά με τον Μεγάλο Βασίλειο και η μικρή κοιτά με προβληματισμό και η μεγάλη λέει "ναιιι θα έρθει ο θειος ο Βασίλης" και η μικρή αναρωτιέται τότε, το βλέπω στα μάτια της, τα γρανάζια στο κεφαλάκι της δουλεύουν προσπαθώντας να καταλάβει αν θα έρθει ένας ή τρεις άνθρωποι σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 10:54 AM, Έσπερος said:

Εγγ κορίτσια δεν μπορώ να χαρώ καθολου με το σχολείο. Αυτοί οι τρεις μήνες ήταν για μένα χειρότεροι κ από το πρώτο τρίμηνο με το νεογεννητο. Πρώτα απ όλα πέρα από το ότι του αρέσει κ είμαι ευχαριστημένη με τη δασκάλα, δεν έχω δει κάτι θεαματικό στην εξέλιξη του. Μας στελνει κατά καιρούς η δασκάλα τι κάνουν, κυριωσ τη θεματική που ασχολούνται, ρωτάω κ δεν μου λέει τίποτα. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνει. Δεν ξέρω αν μαθαίνει. Δεν έχει βελτιωθεί καθολου στη ζωγραφική κ τη χαρτοκοπτική, δεν έχει κάνει φίλους, δεν έχει αποκτήσει κοινωνικές δεξιότητες. Μόνο στη διαδικασια της ανάγνωσης  έχει μπει χωρίς να το θέλω και χωρίς να με απασχολεί η συγκεκριμένη δεξιότητα. Όλα αυτά που μου λέγαν ότι θα δω ένα παιδί αγνώριστο όταν πάει σχολείο, δεν τα βλέπω. Ή μάλλον βλέπω. Ότι βαριέται τα παιχνίδια του, δεν παίζει μόνος του και αν δεν πάει σχολείο είναι θηρίο στο κλουβί. Κάθε μέρα αναρψτιεμαι αν θα πάω στη δουλειά την επόμενη, βλέπω μήνυμα στην ομαδική κ σκέφτομαι ότι ήταν κρουσμα στην τάξη του, εδώ κ δυο μήνες βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται από τον καθαρισμο της μυτης και ώρες ώρες νομίζω ότι εχει χαλάσει κ η σχέση μου μαζί του, κι έχουμε ακόμα έξι μήνες μπροστά μας. Οπότε οι γιορτές κ τα ποιηματάκια κ όλα αυτά μου φαίνονται μεγάλες πολυτέλειες. Ίσως γι αυτό αντιδρώ έτσι. 

 

Νηπιαγωγείο είναι το παιδάκι; Πρώτη φορά σχολείο; Λογικό να μην έχει προσαρμοστεί στην αρχή. Πρώτο είναι ή το μεγαλύτερο έτυχε πιο εύκολο; Εμένα η μεγάλη μαζεμένη και ντροπαλή στην αρχή, ο μικρός θηρίο ανήμερο μέχρι να προσαρμοστεί :) 

Ποιος σας είπε ότι θα δείτε άλλο παιδί; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τα μισά παιδιά τα πιάνει μαμακίαση και τα άλλα μισά κάνουν αταξίες στα νήπια.

Αλλά τι εννοείτε δεν ξέρετε αν καταλαβαίνει αλλά λέτε ότι διαβάζει; Πώς γίνεται; Δε μιλάει αλλά διαβάζει;

On 12/9/2021 at 9:39 AM, Έσπερος said:

Τι να πω, νιώθω τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Μάλλον δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία ότι το σχολείο του παιδιού είναι για κείνον εξίσου σημαντικό όσο και οι δραστηριότητες της οικογένειας (δεν εννοώ το διδακτικό κομμάτι του σχολείου). Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι μπορεί να στενοχωρηθεί που δεν θα δει να στολίζουν την τάξη ή που θα χάσει μια γιορτή επειδή είναι άρρωστο, από τη στιγμή που στο σπίτι δεν στερειται τίποτα. Δεν είχα καν σκεφτεί ότι στολίζουν όλοι μαζί στο νηπιαγωγείο. Είναι πολύ πιθανό να έχασε κ εκείνος τον στολισμό, όπως και το μισό τμήμα του που λείπει εδώ και 10 μέρες. Ελπίζω να ξεπεράσουν το ψυχικό τραύμα. 

 Αχ, η κόρη μου ήρθε όλο χαρά με την κολλητή της να ψάξουν στολίδια για το δέντρο της τάξης και είμαστε στο Γυμνάσιο. Τσακωθήκαμε κιόλας γιατί δεν ήθελε μόνο όσα περίσσεψαν αλλά και μερικά που είχα στολήσει! Πώς το λέτε τώρα αυτό, όλα τα παιδιά στεναχωριούνται αν δε συμμετέχουν στις ομαδικές γιορτούλες! Και ο μικρός μου, Δημοτικό, φτιάχνει δεντράκι από χαρτί που είδε μια κατασκευή στο διαδίκυο να το βάλουν στην έδρα και όλα τα παιδιά έχουν αναλάβει από κάτι. Και δεν ειναι πρωτάκια πια. Πώς και πώς το περιμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...