Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , HopeA είπε:

Εμενα τρελαινεται για ποιηματα, σκετς, ολη μερα στο σπιτι κανει παρασταση.

Εχω στεναχωρηθει γιατι δε θα κανουν γιορτη να πουν κατι δικο τους, μονο κατι συμβολικο ολα μαζι. Αν εκαναν, θα τρελαινοταν δεν το συζητω

Του χρονου!!

Δεν είναι τυχαία η καταλυτική επίδραση του παιχνιδιού ρόλων που ξεκινάει από τα τέσσερα.

 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

να μην ακούγεται πια μπουκωμένος, να αδειάσει τελείως κ να μην ακούω ότι έχει κάτι στη μύτη του την ώρα που προσπαθει να κοιμηθεί. Δλδ να κάνει καλύτερη δουλειά από τον αποφρακτηρα. Δεν νομίζω ότι έκανε. Απλώς έγινε ανώδυνα, σωματικά κ ψυχικά. Κανονικά έπρεπε να την καθάριζα μετά εγω αλλά δεν είχα αντοχές να μπω στη διαδικασια. έκανε δυο φυσηγματα της κακιάς ώρας με τον μπαμπά του γιατί μ εμένα δεν θέλει και κοιμήθηκε. 

Εγω θυμάμαι που κάναμε ρόλους στο νηπιαγωγειο πχ εγω ήμουν χιονονιφαδα μια φορά με τη στολή του μπαλέτου, η αδερφή μου Παναγία κλπ δλδ αναπαράσταση της Γέννησης. Δεν θυμάμαι εμένα πώς μου φαινόταν, αλλά για το δικό μου το παιδί αντιληπτικα δεν νομίζω ότι μπορεί να συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο. 

ίδιο πράγμα είναι. διαλύεις σκόνη σε υγρό κ ρίχνεις με ένα μεγάλο εμβόλιο. Η παιδίατρος μας είπε να πάρουμε αυτό. Δεν ξέρω τι διαφορα έχουν στα συστατικά. 

Μίλα.ε για μο πράγμα.για ρο maimed λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν είναι τυχαία η καταλυτική επίδραση του παιχνιδιού ρόλων που ξεκινάει από τα τέσσερα.

Σιγουρα. Ακομα δεν ειναι 3,5 αλλα απο πιο μικρη εχει ταση σε παιχνιδια ρολων, θεατρικα και ολη μερα μεταμφιεσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , HopeA είπε:

Εμενα τρελαινεται για ποιηματα, σκετς, ολη μερα στο σπιτι κανει παρασταση.

Εχω στεναχωρηθει γιατι δε θα κανουν γιορτη να πουν κατι δικο τους, μονο κατι συμβολικο ολα μαζι. Αν εκαναν, θα τρελαινοταν δεν το συζητω

Του χρονου!!

στο σπιτι κ μενα τσιρκο ειναι,κοινο δ θελει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , HopeA είπε:

Σιγουρα. Ακομα δεν ειναι 3,5 αλλα απο πιο μικρη εχει ταση σε παιχνιδια ρολων, θεατρικα και ολη μερα μεταμφιεσεις.

Αυτο ειναι πολυ ξαλο.εγω την πηγαίνω κάπου όπου κάνουν κ μεταμφίεση.κ στο σπίτι έχουμε αξεσουάρ μεταμφίεσης.απο γάντια έως αγοραστά πράγματα.στο βελγιο ειχαν θυμάμαι στον παιδικό γωνία μεταμφίεσης.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μίλα.ε για μο πράγμα.για ρο maimed λέγαμε.

το ίδιο είναι. μας το ανέφερε η γιατρός. διαλύεις μια σκόνη σε χλιαρό νερό κ με το εμβολο ρίχνεις στο ένα ρουθούνι κ βγαίνει από το άλλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

καλα κ εγω δ περιμενα να μαθουν τα ποιηματακια,ειδικα ο μικρος,κ περυσι επεσα απο τα συννεφα,γτ το εμαθε κ γρηγορα σχετικα.αλλο που δ ηθελε να το πει

μην σκεφτεσαι ετσι για το παιδι,σε παρακαλω

Δεν αμφιβάλλω για την ικανότητά του να μάθει κα΄τι απ έξω. Σίγουρα μπορεί να μάθει τραγούδι ολόκληρο, όχι δυο στιχάκια. Για το αν θέλει, αν αντιλαμβάνεται το γιατί και αν θα ακολουθήσει το σύνολο αμφιβάλλω. Στην 28η μας έδωσαν ένα ποιηματάκι μικρό αντιπολεμικό να το διαβάσουμε στο σπιτι. Δεν είπαν να το μάθουμε (δεν ξέρω βασικά τι ακριβώς είπαν γιατί αυτά τα λένε το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου και δεν είμαι σίγουρη για το τι καταλαβαίνει). Ε δεν ήθελε καθόλου να ασχοληθούμε. Του το διάβασα μια φορά και προσπάθησα να τον βάλω να το μάθει και δεν ήθελε. Και στη μουσικοκινητική κάποιες φορές δεν θέλει αν κάνει ακριβώς αυτό που κάνουν όλοι γιατι΄πχ του άρεσε αυτό που κάναμε πριν ή θυμόταν ότι μια άλλη φορά είχαμε κάνει κάτι παρόμοιο και προτιμάει να κάνει το παρόμοιο. Αυτό εννοώ ότι αμφιβάλλω για την αντιληπτική ικανότητά του, που το λέω και για τα επιτραπέζια. Εμείς στο σπίτι ποτέ δεν πιέσαμε ότι κάτι πρέπει να γίνετια έτσι ή άλλιώς, ή κάτι παίζεται έτσι ή αλλιώς. Δεν λέω αν ειναι καλό ή κακό, απλώς δεν το κάναμε. Όχι από συγκεκριμένη φιλοσοφία, για τους δικούς μας λόγους ο καθένας. Οπότε το δικό μου παιδί δεν το θεωρώ ικανό για κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κιόλας ότι αποκλίνει τόσο πολύ από τα υπόλοιπα, δηλαδή όλα τα άλλα είναι τόσοσο πρόθυμα να ακολουθήσουν οδηγίες και να κάνουν ακριβώς ό,τι τους λένε; 

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna το παιδάκι σου είναι μια χαρά , στείλε το σχολείο παιδί μου να φτιάξει η διάθεση του!! Αν περιμένεις να σταματήσει να βήχει τελείως θα το πας το Μάιο! Έλα τώρα που θα κάνουμε λόγο για ενσυναίσθηση και γκρίνια από σένα! Βρε @Έσπερος ειλικρινά την έλειψη ενσυναίσθησης  και την γκρίνια  στη γιοβάννα την είδες? απορώ με αυτά που διαβάζω!!και δεν έχω πιει και τον καφέ μου ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν αμφιβάλλω για την ικανότητά του να μάθει κα΄τι απ έξω. Σίγουρα μπορεί να μάθει τραγούδι ολόκληρο, όχι δυο στιχάκια. Για το αν θέλει, αν αντιλαμβάνεται το γιατί και αν θα ακολουθήσει το σύνολο αμφιβάλλω. Στην 28η μας έδωσαν ένα ποιηματάκι μικρό αντιπολεμικό να το διαβάσουμε στο σπιτι. Δεν είπαν να το μάθουμε (δεν ξέρω βασικά τι ακριβώς είπαν γιατί αυτά τα λένε το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου και δεν είμαι σίγουρη για το τι καταλαβαίνει). Ε δεν ήθελε καθόλου να ασχοληθούμε. Του το διάβασα μια φορά και προσπάθησα να τον βάλω να το μάθει και δεν ήθελε. Και στη μουσικοκινητική κάποιες φορές δεν θέλει αν κάνει ακριβώς αυτό που κάνουν όλοι γιατι΄πχ του άρεσε αυτό που κάναμε πριν ή θυμόταν ότι μια άλλη φορά είχαμε κάνει κάτι παρόμοιο και προτιμάει να κάνει το παρόμοιο. Αυτό εννοώ ότι αμφιβάλλω για την αντιληπτική ικανότητά του, που το λέω και για τα επιτραπέζια. Εμείς στο σπίτι ποτέ δεν πιέσαμε ότι κάτι πρέπει να γίνετια έτσι ή άλλιώς, ή κάτι παίζεται έτσι ή αλλιώς. Δεν λέω αν ειναι καλό ή κακό, απλώς δεν το κάναμε. Όχι από συγκεκριμένη φιλοσοφία, για τους δικούς μας λόγους ο καθένας. Οπότε το δικό μου παιδί δεν το θεωρώ ικανό για κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κιόλας ότι αποκλίνει τόσο πολύ από τα υπόλοιπα, δηλαδή όλα τα άλλα είναι τόσοσο πρόθυμα να ακολουθήσουν οδηγίες και να κάνουν ακριβώς ό,τι τους λένε; 

Δεν ξέρει ακόμα τί είναι η γιορτούλα, οι πρόβες κλπ. Αν δεν τα ζήσει πώς θα ξέρει αν του αρέσουν; Είναι όλα μέσα στο πρόγραμμα, θα τα δει, την πρώτη φορά θα είναι απρόθυμος ή θα ντρέπεται ή οτιδήποτε, την επόμενη καλύτερα κλπ. Είναι κι αυτό μέσα στα στάδια ανάπτυξης του παιδιού. Χρήσιμες αλλά και ευχάριστες εμπειρίες! Δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδάκι που ακούει "γιορτή σχολείου" και το θυμάται σαν αρνητική εμπειρία! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν αμφιβάλλω για την ικανότητά του να μάθει κα΄τι απ έξω. Σίγουρα μπορεί να μάθει τραγούδι ολόκληρο, όχι δυο στιχάκια. Για το αν θέλει, αν αντιλαμβάνεται το γιατί και αν θα ακολουθήσει το σύνολο αμφιβάλλω. Στην 28η μας έδωσαν ένα ποιηματάκι μικρό αντιπολεμικό να το διαβάσουμε στο σπιτι. Δεν είπαν να το μάθουμε (δεν ξέρω βασικά τι ακριβώς είπαν γιατί αυτά τα λένε το μεσημέρι που τον παίρνει ο άντρας μου και δεν είμαι σίγουρη για το τι καταλαβαίνει). Ε δεν ήθελε καθόλου να ασχοληθούμε. Του το διάβασα μια φορά και προσπάθησα να τον βάλω να το μάθει και δεν ήθελε. Και στη μουσικοκινητική κάποιες φορές δεν θέλει αν κάνει ακριβώς αυτό που κάνουν όλοι γιατι΄πχ του άρεσε αυτό που κάναμε πριν ή θυμόταν ότι μια άλλη φορά είχαμε κάνει κάτι παρόμοιο και προτιμάει να κάνει το παρόμοιο. Αυτό εννοώ ότι αμφιβάλλω για την αντιληπτική ικανότητά του, που το λέω και για τα επιτραπέζια. Εμείς στο σπίτι ποτέ δεν πιέσαμε ότι κάτι πρέπει να γίνετια έτσι ή άλλιώς, ή κάτι παίζεται έτσι ή αλλιώς. Δεν λέω αν ειναι καλό ή κακό, απλώς δεν το κάναμε. Όχι από συγκεκριμένη φιλοσοφία, για τους δικούς μας λόγους ο καθένας. Οπότε το δικό μου παιδί δεν το θεωρώ ικανό για κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κιόλας ότι αποκλίνει τόσο πολύ από τα υπόλοιπα, δηλαδή όλα τα άλλα είναι τόσοσο πρόθυμα να ακολουθήσουν οδηγίες και να κάνουν ακριβώς ό,τι τους λένε; 

το να μην θελει ειναι απολυτα σεβαστο οταν το νιωθει το παιδι.δ πιστευω οτι ενα παιδακι 4χρ οταν του λενε θα κανουμε μια γιορτη να τιμησουμε τους ανθρωπους που πολεμησαν για την χωρα δ το αντιλαμβανεται καθολου.

αν δ ηθελε καθολου να ασχοληθει λογικα κ εγω δ θα επεμενα.η αληθεια ειναι οτι ακομη κ αν πει οχι,μετα θα πει οτι θελει ο δικος μου,οποτε κ εγω προσπαθω

απλα δειξε κ λιγο παραπανω ενδιαφερον αν δ εμπιστευεσαι τον αντρα σου.δλδ αν "επρεπε" να το μαθουν τοσο δυσκολο ηταν να ρωτησεις την κυρια για να το προσπαθησεις λιγο παραπανω;

κ επειδη εχω παει σε γιορτες κ εχω παιδακια στον περιγυρο,πιστεψε με ειναι πολλα τα παιδακια που θα το πουνε φραση-φραση με την δασκαλα,η θα ντραπουν κ δ θα ακουγονται

αυτο που περιγραφεις στην μουσικοκινητικη δ εχει σχεση με την αντιληπτικη ικανοτητα.ειναι καθαρα θεμα προτιμησης.κ θα σου αναφερω δυο περιστατικα.μια συμμαθητρια της κορης μου ξεκινησε φετος μπαλετο.μετα απο λιγο σταματησε κ ειπε στην κορη μου οτι βαριεται.το μπαλετο δ ειναι παω κ χορευω οπως θελω γτ μου αρεσει ο χορος

εγω προσωπικα ειμαι πιο αυστηρη γτ στην δραστηριοτητα δ ειναι ελευθερο παιχνιδι να κανει οτι θελει.εχω πει πολλες φορες στον μικρο αν θελει απλα να παιξει να παμε εξω,οχι μπαλα.οταν παει εκει θα κανει ο,τι δειχνει ο προπονητης.εννοειται ομως πως θα ξεφυγουν κιολας.ειδικα σε ενα τμημα 5-7χρ.κ ο προπονητης δ ειναι κ καθολου αυστηρος,κ οταν παω εγω ποτε δ επεμβαινω.μπορει αν κανει κτ "πολυ λαθος" να του το πω μετα(πχ δ παταμε τα πιατακια γτ θα σπασουν κλπ)

πρίν από 24 λεπτά , irin είπε:

Δεν ξέρει ακόμα τί είναι η γιορτούλα, οι πρόβες κλπ. Αν δεν τα ζήσει πώς θα ξέρει αν του αρέσουν; Είναι όλα μέσα στο πρόγραμμα, θα τα δει, την πρώτη φορά θα είναι απρόθυμος ή θα ντρέπεται ή οτιδήποτε, την επόμενη καλύτερα κλπ. Είναι κι αυτό μέσα στα στάδια ανάπτυξης του παιδιού. Χρήσιμες αλλά και ευχάριστες εμπειρίες! Δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδάκι που ακούει "γιορτή σχολείου" και το θυμάται σαν αρνητική εμπειρία! 

συμφωνω απολυτα

ο δικος μου οταν ξεκινησε παιδικο ειδα αλλο παιδι.μαθαινε τραγουδακια,μας τα ελεγε,κ σε συγγενεις.προπερσι ειπε καλαντα,μονο το τριγωνα καλαντα κ τον ρουντολφ ηθελε,αλλα δ με νοιαζει καθολου αυτο.περυσι ειχε μαθει 4-5τραγουδια κ δ ηθελε να πει τπτ.που τα ειπαν απο το τηλ.παλι καλα τα ειπε σε μενα κ τον εχω σε βιντεο.(πιστευω οτι ολο αυτο με τα λοκνταουν τον εχει επηρεασει πολυ)φετος αρχισαμε να βαζουμε χριστουγεννιατικα απο οταν στολισαμε,ειναι 3-4που τα χαζοτραγουδαει.λεω μια μερα λοιπον να τα πουμε λιγο μαζι για υπενθυμιση.κ για την μεγαλη δλδ που δ ηταν σιγουρη αν τα θυμαται καλα,τελικα τα θυμοταν.εκει ελεγε οχι κλπ.οταν ομως ειπαμε οτι μπορει να ειμαστε με τα ξαδερφια κ θα πουνε μαζι τα καλαντα,ειπε οκ.για τετοια πιεση μιλαω,κ εχει γινει μια φορα.δ βαζω κατω το παιδι να τα μαθει με το ζορι

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, vicky86 said:

ο δικος μου οταν ξεκινησε παιδικο ειδα αλλο παιδι.μαθαινε τραγουδακια,μας τα ελεγε,κ σε συγγενεις.προπερσι ειπε καλαντα,μονο το τριγωνα καλαντα κ τον ρουντολφ ηθελε,αλλα δ με νοιαζει καθολου αυτο.περυσι ειχε μαθει 4-5τραγουδια κ δ ηθελε να πει τπτ.που τα ειπαν απο το τηλ.παλι καλα τα ειπε σε μενα κ τον εχω σε βιντεο.(πιστευω οτι ολο αυτο με τα λοκνταουν τον εχει επηρεασει πολυ)φετος αρχισαμε να βαζουμε χριστουγεννιατικα απο οταν στολισαμε,ειναι 3-4που τα χαζοτραγουδαει.λεω μια μερα λοιπον να τα πουμε λιγο μαζι για υπενθυμιση.κ για την μεγαλη δλδ που δ ηταν σιγουρη αν τα θυμαται καλα,τελικα τα θυμοταν.εκει ελεγε οχι κλπ.οταν ομως ειπαμε οτι μπορει να ειμαστε με τα ξαδερφια κ θα πουνε μαζι τα καλαντα,ειπε οκ.για τετοια πιεση μιλαω,κ εχει γινει μια φορα.δ βαζω κατω το παιδι να τα μαθει με το ζορι

Ο δικός μου φέτος έλειπε από το σχολείο όταν στόλισαν το δέντρο επειδή ήταν άρρωστος, την ημέρα που γύρισε σχολείο και το είδα έκλαιγε απαρηγόρητος, δεν θέλω ούτε να σκεφτώ πως θα ένιωθε αν έχανε γιορτή χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ο δικός μου φέτος έλειπε από το σχολείο όταν στόλισαν το δέντρο επειδή ήταν άρρωστος, την ημέρα που γύρισε σχολείο και το είδα έκλαιγε απαρηγόρητος, δεν θέλω ούτε να σκεφτώ πως θα ένιωθε αν έχανε γιορτή χωρίς λόγο.

Κι εγω σκεφτόμουν ότι ευτυχώς στόλιζαν ποτέ το δέντρο που δεν έλειπε.

Τωρα τι το ψάχνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, νιώθω τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Μάλλον δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία ότι το σχολείο του παιδιού είναι για κείνον εξίσου σημαντικό όσο και οι δραστηριότητες της οικογένειας (δεν εννοώ το διδακτικό κομμάτι του σχολείου). Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι μπορεί να στενοχωρηθεί που δεν θα δει να στολίζουν την τάξη ή που θα χάσει μια γιορτή επειδή είναι άρρωστο, από τη στιγμή που στο σπίτι δεν στερειται τίποτα. Δεν είχα καν σκεφτεί ότι στολίζουν όλοι μαζί στο νηπιαγωγείο. Είναι πολύ πιθανό να έχασε κ εκείνος τον στολισμό, όπως και το μισό τμήμα του που λείπει εδώ και 10 μέρες. Ελπίζω να ξεπεράσουν το ψυχικό τραύμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ο δικός μου φέτος έλειπε από το σχολείο όταν στόλισαν το δέντρο επειδή ήταν άρρωστος, την ημέρα που γύρισε σχολείο και το είδα έκλαιγε απαρηγόρητος, δεν θέλω ούτε να σκεφτώ πως θα ένιωθε αν έχανε γιορτή χωρίς λόγο.

εμενα φετος ελειψε πολυ.πραγματικα δ ξερω τι εχασε απο γιορτες.εχασε 28η κ 17/11 σιγουρα

μου ανεφεραν για στολισμο,οχι δεντρο συγκεκριμενα,οποτε συμμετεχουν στα αλλα

ειναι σημαντικες οι γιορτες,κ παρα πολυ ωραιες,για τα παιδια.δ διαφωνω σε αυτο.αλλα θα τυχει να χασουν κτ,οπως το παρτυ ενος φιλου καποια φορα.ειτε απο ασθενεια ειτε απο αλλο λογο.ολα μεσα στην ζωη ειναι,κ θα προσπαθησω να τα παρηγορησω.γενικα δ θα το παρει βαρια η μεγαλη,ο μικρος ναι οκ κλαιει λιγο πιο ευκολα,αλλα πιστευω οτι κτ θα βρω να του πω

εχουν αρκετα χρονια ακομη μπροστα τους,θα τα ζησουν κ αυτα.δ λεω οτι δ ειναι σημαντικη,ποσο μαλλον στο νηπιο,απλα να το δουμε στην αληθινη διασταση

πχ περυσι ο μικρος απογοητευτηκε παρα πολυ που εκλεισε πρωτα το ποδοσφαιρο,μετα το σχολειο,δ θα καναμε παρτυ με συμμαθητες κ στην τελικη ουτε καν με συγγενεις που φετος παρολο που μου ηταν δυσκολο το παλεψα πολυ για να του κανω το χατηρι.δ μου πηγαινε καρδια να του πω οχι παλι

σε καμια περιπτωση δ το λεω προσωπικα για την γιοβαννα

εκεινη θα κρινει αν το παιδι ειναι καλα για να γυρισει

γενικη συζητηση οτι προσωπικα ισως να μην με πειραζε τοσο να χασει την γιορτη,αν υπαρχει λογος

δ θεωρω οτι ο προβληματισμος της δ ειναι αξιος σχολιασμου η οτιδηποτε

ηταν τουλ αστοχη η συγκριση της εσπερος,ολα τα αλλα ειναι υπερβολες.δ υπαρχει λογος για συνεχεια

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τι να πω, νιώθω τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Μάλλον δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία ότι το σχολείο του παιδιού είναι για κείνον εξίσου σημαντικό όσο και οι δραστηριότητες της οικογένειας (δεν εννοώ το διδακτικό κομμάτι του σχολείου). Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι μπορεί να στενοχωρηθεί που δεν θα δει να στολίζουν την τάξη ή που θα χάσει μια γιορτή επειδή είναι άρρωστο, από τη στιγμή που στο σπίτι δεν στερειται τίποτα. Δεν είχα καν σκεφτεί ότι στολίζουν όλοι μαζί στο νηπιαγωγείο. Είναι πολύ πιθανό να έχασε κ εκείνος τον στολισμό, όπως και το μισό τμήμα του που λείπει εδώ και 10 μέρες. Ελπίζω να ξεπεράσουν το ψυχικό τραύμα. 

ναι ειναι.πλεον ειναι κοινωνικο ον.εχει μια αλλη ομαδα περα της οικογενειας που ειναι πολυ σημαντικη γι αυτο

δ ειπε κανεις οτι δ στολιζετε σπιτι.δ εχει καμια σχεση με το τι στερειται σπιτι.για την ακριβεια δ εχει καμια σχεση με το τι προσφερει το σπιτι.ειναι αλλο πραγμα

ναι,στολιζουν ολα μαζι στο νηπιαγωγειο,αναλογα κ τι στολισμο εχουν να κανουν.αλλα δ ειναι μια μερα κ τελος.συνηθως ολο τον μηνα θα κανουν δραστηριοτητες κ χειροτεχνιες που θα χρησιμοποιησουν για στολισμο

αν λειπουν πολλα παιδακια ισως να το προσαρμοσε κ η δασκαλα.συνηθως εχουν κ ημερολογιο αντιστροφης μετρησης

τωρα αυτο που λες για το ψυχικο τραυμα.δ ξερω εσυ τι θελεις να δειξεις.αλλα βγαινει μια ειρωνια,που αν μην τι αλλο ειναι περιττη

προσωπικα δ θα παρω τπτ τετοιο προσωπικα,αλλα καταλαβαινω γτ καποιος ναι.μετα θα σου απαντησει,κ θα ξεχειλωσει κλπ.κ καπου εκει ακομη κ οταν λες κτ σωστα χανεις την στηριξη που μπορει να ειχες

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, kotsifikos said:

Ο δικός μου φέτος έλειπε από το σχολείο όταν στόλισαν το δέντρο επειδή ήταν άρρωστος, την ημέρα που γύρισε σχολείο και το είδα έκλαιγε απαρηγόρητος, δεν θέλω ούτε να σκεφτώ πως θα ένιωθε αν έχανε γιορτή χωρίς λόγο.

Ο δικός μου ευτυχώς αυτό το πρόλαβε (έχασε την υπέροχη γιορτή που έκαναν για την 28η Οκτωβρίου). Έκαναν tea party με λιχουδιές την ώρα του στολισμού και πέρασαν πολύ ωραία.

35 minutes ago, Έσπερος said:

Ελπίζω να ξεπεράσουν το ψυχικό τραύμα. 

Δεν έχω λόγια

30 minutes ago, vicky86 said:

δ θεωρω οτι ο προβληματισμος της δ ειναι αξιος σχολιασμου η οτιδήποτε

Άλλο ο σχολιασμός, άλλο ο χλευασμός.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, vicky86 said:

εμενα φετος ελειψε πολυ.πραγματικα δ ξερω τι εχασε απο γιορτες.εχασε 28η κ 17/11 σιγουρα

μου ανεφεραν για στολισμο,οχι δεντρο συγκεκριμενα,οποτε συμμετεχουν στα αλλα

ειναι σημαντικες οι γιορτες,κ παρα πολυ ωραιες,για τα παιδια.δ διαφωνω σε αυτο.αλλα θα τυχει να χασουν κτ,οπως το παρτυ ενος φιλου καποια φορα.ειτε απο ασθενεια ειτε απο αλλο λογο.ολα μεσα στην ζωη ειναι,κ θα προσπαθησω να τα παρηγορησω.γενικα δ θα το παρει βαρια η μεγαλη,ο μικρος ναι οκ κλαιει λιγο πιο ευκολα,αλλα πιστευω οτι κτ θα βρω να του πω

εχουν αρκετα χρονια ακομη μπροστα τους,θα τα ζησουν κ αυτα.δ λεω οτι δ ειναι σημαντικη,ποσο μαλλον στο νηπιο,απλα να το δουμε στην αληθινη διασταση

πχ περυσι ο μικρος απογοητευτηκε παρα πολυ που εκλεισε πρωτα το ποδοσφαιρο,μετα το σχολειο,δ θα καναμε παρτυ με συμμαθητες κ στην τελικη ουτε καν με συγγενεις που φετος παρολο που μου ηταν δυσκολο το παλεψα πολυ για να του κανω το χατηρι.δ μου πηγαινε καρδια να του πω οχι παλι

 

Καλά εννοείται ότι θα χάσουν πολλά πάρτυ και γιορτές για πολλούς λόγους, και εμείς έχουμε χάσει πολλά, μας έχει προλάβει (ευτυχώς δηλαδή) ο πυρετός στην πόρτα και δεν πήγαμε σε πάρτυ, έχει τύχει και να ξυπνήσει πρωί με πυρετό και να χάσει πάρτυ που έχει το απόγευμα, εννοείται όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι. Και εγώ τον κρατάω σπίτι περισσότερο όταν μπορώ, όχι όμως να είναι τελείως καλά και να χάσει κάτι σημαντικό απλά για να πω ότι τον κράτησα παραπάνω .

45 minutes ago, Έσπερος said:

Τι να πω, νιώθω τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Μάλλον δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία ότι το σχολείο του παιδιού είναι για κείνον εξίσου σημαντικό όσο και οι δραστηριότητες της οικογένειας (δεν εννοώ το διδακτικό κομμάτι του σχολείου). Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι μπορεί να στενοχωρηθεί που δεν θα δει να στολίζουν την τάξη ή που θα χάσει μια γιορτή επειδή είναι άρρωστο, από τη στιγμή που στο σπίτι δεν στερειται τίποτα. Δεν είχα καν σκεφτεί ότι στολίζουν όλοι μαζί στο νηπιαγωγείο. Είναι πολύ πιθανό να έχασε κ εκείνος τον στολισμό, όπως και το μισό τμήμα του που λείπει εδώ και 10 μέρες. Ελπίζω να ξεπεράσουν το ψυχικό τραύμα. 

Με ειρωνεύεσαι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έσπερος το παιδί μου γύρισε κλαίγοντας επειδή δεν ήταν εκεί στον στολισμό και μου το είπε, ξέρεις γιατί? γιατί έχει μάθει να τον ακούνε όταν μιλάει για αυτό! Δεν θα ασχοληθώ όμως περισσότερο γιατί δεν θέλω να μου χαλάσει η ημέρα ειλικρινά!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, irin said:

 

Εξάλλου, τα χριστούγεννα οι φυσιολογικοί άνθρωποι χαίρονται, ακόμα κι αν στολίσουν 10 δέντρα! Γιαυτό, τις κανονικές χρονιές, μαζευόμαστε σε σπίτια φίλων και στολίζουμε όλοι μαζί κλπ... όχι ε?? βλακείες... αρκεί να στολίσουμε μεταξύ μας το σπίτι μας, για να κάνουμε check τη λίστα με όσα πρέπει να γίνουν. 

Και εμείς το κάνουμε αυτό!!! Τρελαίνομαι πολυ ! Σκέψου φέτος στην δουλειά στόλισαν ενώ έλειπα επειδή ήταν άρρωστο το παιδί και όταν γύρισα έβαλα και εγώ στολίδια στο δέντρο, μου είχαν κρατήσει να στολίσω....πόσο χάρηκα! Μάλλον από μένα πήρε ο γιος μου!

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια @Έσπερος δεν ξέρω τί σου συμβαίνει από χθες. Δεν μας έχεις συνηθίσει έτσι, ίσως να είσαι αγχωμένη με τον μικρό, ίσως να συμβαίνει το οτιδήποτε στη ζωή σου. Πάντα είχες προβληματισμούς, άλλους σοβαρούς - άλλους γραφικούς, πάντα σου απαντάμε όλες ευγενικά και με κατανόηση, ό,τι κι αν σου πούμε απλά το αγνοείς και συνεχίζεις το δικό σου μοτίβο... οκ, σε μάθαμε! 

Ξαφνικά από χθες βγάζεις μια κακία και μία ειρωνεία που δεν ξανάγινε, χθες στο γράψαμε όλες, εσύ απάντησες στα  θέματα για τα θερμόμετρα, λες και δεν είχες διαβάσει τα προηγούμενα, δηλαδή πάλι επιλεκτική ανάγνωση και απάντηση (το έχουμε συνηθίσει αυτό). Και συνεχίζεις την ειρωνεία σήμερα. 

Ελπίζω μία μέρα να σε οδηγήσει το παιδάκι σου στον άλλο δρόμο, της χαράς και της αξίας του σχολείου και των φίλων του.. μόνο αυτό... 

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εμείς το κάνουμε αυτό!!! Τρελαίνομαι πολυ ! Σκέψου φέτος στην δουλειά στόλισαν ενώ έλειπα επειδή ήταν άρρωστο το παιδί και όταν γύρισα έβαλα και εγώ στολίδια στο δέντρο, μου είχαν κρατήσει να στολίσω....πόσο χάρηκα! Μάλλον από μένα πήρε ο γιος μου!

Εγώ πάλι στο γραφείο στόλισα 2 δέντρα μόνη μου, γιατί όλοι..είχαν πολλή δουλειά (αλήθεια, δεν μπορούν να φύγουν 30 δευτερόλεπτα αργότερα για να βάλουν μια μπάλα ο καθένας?), και σήμερα κανείς δεν μπήκε στον κόπο να ανάψει καν τα φωτάκια. Και σκεφτόμουν πόσο γρουσούζης άνθρωπος πρέπει να είσαι για να μην έχεις διάθεση να βάλεις 1 μπάλα, όταν κάποιος στολίζει μόνος του? ούτε να πεις "και του χρόνου", ούτε να ανάψεις τα φωτάκια? 

Link to comment
Share on other sites

Καμία ειρωνεία. Χιούμορ ήταν. Έπρεπε να βάλω θαυμαστικό για να φανεί. 

Αυτά όλα νομίζω ότι είναι δικές μας προβολές πάνω στα παιδιά. Τους μαθαίνουμε με τι πρέπει να χαίρονται. Τους μαθαίνουμε ότι πρέπει να χαίρονται γιατί είναι συγκεκριμένες εποχές του χρόνου, να χαίρονται ακολουθώντας πράγματα που έχουμε αποφασίσει εμείς, πράγματα που δεν είναι για την ηλικία τους, πράγματα που επιβάλλονται εμπορικά. Αν δεν έχει μπει στο παιδί η ιδέα από εμάς ότι είναι κρίμα να χάσει κάτι, γιατί θα στενοχωρηθεί από μόνος του, όταν έχει μια ωραία εναλλακτική; Το δικό μου παιδί δεν έχει σκεφτεί ποτε ότι θα στολίσουν μαζί την τάξη. και στον στολισμό του σπιτιού συμμετείχε γιατί εμείς θέλαμε να συμμετέχει. αν ξυπνούσε και το έβρισκε ωραία στολισμένο, πάλι θα χαιρόταν με την έκπληξη, δεν θα σκεφτόταν ότι θα ήθελε να στολίσει κι εκείνος αν δεν του είχαμε βάλει την ιδέα. Φυσικά αν του έχεις υποσχεθεί κάτι, δεν μπορείς μετά να το κάνεις μόνος σου. ΕΚεί ναι θα στενοχωρηθεί και είναι δική σου ευθύνη που θα συμβεί αυτό. Δεν υποτιμώ τη χαρά των παιδιών με αυτά, κι οι μαθητές μου ακόμα που είναι μεγάλα παιδιά χαίρονται πολύ να στολίζουν την τάξη τους και αφιερώνουμε και ολόκληρη διδακτική ώρα ή και παραπάνω γι αυτό. Λογικό είναι. Αλλά είανι μεγάλα και την εχουν μάθει τη συνήθεια. Μάλιστα η φετινή δευτέρα, που πέρσι δεν έζησε στολισμό αφού ήμασταν κλειστά, δεν ήξερε καν ότι έχουμε δέντρο στο γυμνάσιο και στολίζουν. Δεν υπήρχε η προσδοκία ούτε το θεωρούσαν αυτονόητο. Στα γραφεία πάντως δεν στολίζουμε. Τώρα να παρεξηγηθώ κι εγω που κάποιος θα μας θεωρούσε μίζερους και γρουσούζηδες; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Και εμένα την έχασε την 28η. Τώρα όλο το μήνα κάνουνε δεντράκια στολίδια μαθαίνουν τα κάλαντα κάθε μέρα και κάτι άλλο έχουν μπει πολύ στο κλίμα περιμένει τη γιορτή τα δωράκια να ντυθεί με το φορεμα της και τη στέκα της να πάει χαμός πολύ στεναχωριέμαι που θα είναι άνευ γονέων. Χάσαμε πάρα πολλά με την πανδημία και εμείς και τα παιδάκια μας.. 

Έχει πλάκα που έχουμε το βίντεο από τη γιορτή για την 28η, ευτυχώς στο βίντεο έχουν κολλήσει και την κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των πεσόντων Βριλησσίων, όπου συμμετείχε και επειδή 'ηταν σε όλες τις πρόβες (θέλει να βλέπει το βίντεο κάθε μέρα), δεν μπορεί ακόμη να πιστέψει ότι δεν είναι και με ρωτάει κάθε φορά "σίγουρα δεν είμαι εκεί"?

Κάνανε και thaksgiving day, (είχαν και στο χωριό τους thanksgiving :mrgreen:) και πέρασαν πολύ ωραία ! Είδα το βίντεο και έκαναν πολλά παιχνίδια, έκαναν όλοι μαζί (όλο το νηπιαγωγείο) πικ νικ με γαλοπούλα κτλ.. Χτίζουν αναμνήσεις από όμορφες στιγμές. Αυτό δεν είναι και το ζητούμενο?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Έσπερος said:

Καμία ειρωνεία. Χιούμορ ήταν. Έπρεπε να βάλω θαυμαστικό για να φανεί. 

 

 

 

Όλο το ποστ ήταν ειρωνικό είτε με θαυμαστικό είτε χωρίς. Για τα υπόλοιπα δεν θα απαντήσω, και δεν θα ασχοληθώ, όμως το ότι ειρωνεύτηκες ήταν ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ναι έσπερος το παιδί μου γύρισε κλαίγοντας επειδή δεν ήταν εκεί στον στολισμό και μου το είπε, ξέρεις γιατί? γιατί έχει μάθει να τον ακούνε όταν μιλάει για αυτό! Δεν θα ασχοληθώ όμως περισσότερο γιατί δεν θέλω να μου χαλάσει η ημέρα ειλικρινά!

Κατά διαστήματα η Έσπερος πετάει μια βόμβα κ γίνεται χαμός.Καλυτερα νομίζω να μην τσιμπαμε.χασιμο χρονου κ ενέργειας είναι.

Υπάρχουν πολλά ε διαφερο τα πράγματα να συζητήσουμε Εγώ έχω εκφράσει την αποψηωμου κ παλαιότερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Yovanna είπε:

 

Άλλο ο σχολιασμός, άλλο ο χλευασμός.

εννοειται.κ χλευασμος δ θα επρεπε να υπαρχει σε κανενα θεμα

θελω να πιστευω οτι δ εχω κοροιδεψει καποιον

συγκεκριμενα στην εσπερος εχω πει χαλαρωσε,δ ειναι λογος να φρικαρεις κλπ.αλλα ειναι ο τροπος μου να την καθησυχασω,οχι να μειωσω καποιο θεμα καποιου

εσπερος δυστυχως με ενα θαυμαστικο δ σωζωταν.ηταν πολυ αστοχο το "χιουμορ" σου κ οχι κατανοητο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...