Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Από τα ρουθούνια παίρνουν. Στην αρχή μόνο νομίζω έπαιρναν στο στόμα. Στα ραπιντ που έχω δει από τα δυο ρουθούνια παίρνουν επίσης. Στα φαρμακεία για το ραπιντ, παντού απ έξω τα κάνουν; φοράνε την ειδική στολή; σ εμάς στο ένα που κάνει, δεν φοράνε. Άπλως βγαίνουν έξω κ παίρνουν το δείγμα κ εσυ αν περιμένεις να αδειάσει για να μπεις, περιμένεις δίπλα σ αυτόν που εξετάζεται… 


Στα φαρμακεία εδώ (όπου έχω πάει) μέσα μου έχουν κάνει, μπαίνει ένας - ένας. Το αποτέλεσμα μέχρι να πληρώσεις έχει φανεί, έτσι κι αλλιώς το ανεβάζουν άμεσα και στην πλατφόρμα, δεν χρειάζεται να περιμένεις, πας σπίτι σου.

 

Επισης, ποια ειδική στολή καλε;;;;; Τεστ από γιατρό με στολή έχω να κάνω από το καλοκαίρι του 2020. Και στα διαγνωστικά με τις απλές λευκές ποδιές τους είναι, σε κάποιες Βιοϊατρικές κάνουν μέσα από το παράθυρο του isobox που είναι στον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 50 λεπτά , Έσπερος είπε:

Από τα ρουθούνια παίρνουν. Στην αρχή μόνο νομίζω έπαιρναν στο στόμα. Στα ραπιντ που έχω δει από τα δυο ρουθούνια παίρνουν επίσης. Στα φαρμακεία για το ραπιντ, παντού απ έξω τα κάνουν; φοράνε την ειδική στολή; σ εμάς στο ένα που κάνει, δεν φοράνε. Άπλως βγαίνουν έξω κ παίρνουν το δείγμα κ εσυ αν περιμένεις να αδειάσει για να μπεις, περιμένεις δίπλα σ αυτόν που εξετάζεται… 

 

Σε αυτο που πηγα εγω ειχε μια πισω πορτα με μια καρεκλιτσα και το εκανε εκει. Αλλα ηταν μονος του ο καημενος ο κυριουλης και επρεπε και να εξυπηρετει οσους ψωνιζαν και να πηγαινει στην πισω πορτα να κανει ραπιντ. Κι επειδη διπλα εχει καφετερια ηταν και πολλοι που ηθελαν να κανουν τεστ για να κατσουν στην καφετερια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Deena είπε:


Στα φαρμακεία εδώ (όπου έχω πάει) μέσα μου έχουν κάνει, μπαίνει ένας - ένας. Το αποτέλεσμα μέχρι να πληρώσεις έχει φανεί, έτσι κι αλλιώς το ανεβάζουν άμεσα και στην πλατφόρμα, δεν χρειάζεται να περιμένεις, πας σπίτι σου.

 

Επισης, ποια ειδική στολή καλε;;;;; Τεστ από γιατρό με στολή έχω να κάνω από το καλοκαίρι του 2020. Και στα διαγνωστικά με τις απλές λευκές ποδιές τους είναι, σε κάποιες Βιοϊατρικές κάνουν μέσα από το παράθυρο του isobox που είναι στον δρόμο.

Το κλιμάκιο του εοδυ εδώ έχει τη στολή κ την ασπίδα κ τα τεστ τα κάνουν έξω κάτω από ένα υπόστεγο. κ όταν δεν λειτουργεί το κλιμάκιο τα επείγοντα δεν κάνουν τεστ γιατί λέει δεν έχουν στολες. Αν πέσουν πολλά τηλέφωνα θα δώσουν σε όλους κοινή ώρα. Υποθέτω αν πας σε άθλιο χαλι κ δεν αναπνέεις θα σου κάνουν. Αλλά τη στολή την είχα απορία κ για τους γιατρούς που κάνουν στα ιατρεία τους, αν φοράνε. Επιτρέπεται να μπεις σε φαρμακείο μέσα αν υποψιάζεσαι ότι είσαι κρουσμα για να κανεις τεστ; έξω δεν πρέπει να γίνονται; 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Έσπερος said:

ρινοφαρυγγικο είναι αυτό το εκεί βαθιά που σου χώνουν την μπατονετα από το ρουθούνι, όχι το στόμα. το σημείο που η ρινική κοιλότητα επικοινωνεί με τον φάρυγγα. αυτό είναι πιο αξιόπιστο από το ρινικό που κάνουμε το σελφ που είναι πιο έξω στη μύτη. 

Η γιατρός δεν μου είπε να μην κάνω. Απλώς δεν μ είπε να κάνω, της έγραψα τρεις φορές ότι κάνουμε σελφ κάθε μέρα. Αν ήταν δεν θα μου το ελεγε; 

 

το παίρνω προσωπικά γιατί ξέρω ότι όντως δεν έχει έρθει σς επαφή με άτομα εκτός σχολείου άρα αν έχει, τον κόλλησαν εκεί. Έχουμε κλειστεί κ απομονωθεί όσο δεν πάει άλλο, ούτε στις γιορτές δεν θα φύγουμε για να μη ρισκάρουμε το παραμικρό, είμαι πολύ ευαίσθητη σ αυτό το θέμα. Δεν είμαστε καθολου απρόσεκτοι ή αμελείς σ αυτά τα ζητήματα. 

Μα δεν πρέπει να το παίρνεις προσωπικά, εγώ δεν είπα ότι είστε απρόσεκτοι ή αμελείς. Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι να μη περιμένεις την τη γιατρό να σου πει πότε να κάνεις τεστ, έχεις τη δική σου κρίση και επιμένω γιατί εμείς (φαντάζομαι και άλλοι πολλοί ) κάπως έτσι εκτεθήκαμε στον ιό, γιατί κάποιος γιατρός επέμενε πως το παιδί δεν χρειάζεται τεστ.

Σου ξαναλέω, δεν πιστεύω πως έχει κοβιντ το παιδί γιατί εγώ προσωπικά θεωρώ πως μέχρι ένα σημείο τα σελφ τεστ είναι αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάμε σήμερα πριν μας δει η παιδίατρος παρολο που δεν μας το ζήτησε. Χτες πάλι ανεβασε θερμοκρασία, κοιμήθηκε όμως καλύτερα. Σήμερα ξανά 37,2. Απελπισία. Όλη τη βδομάδα προφανώς θα μείνει μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Θα πάμε σήμερα πριν μας δει η παιδίατρος παρολο που δεν μας το ζήτησε. Χτες πάλι ανεβασε θερμοκρασία, κοιμήθηκε όμως καλύτερα. Σήμερα ξανά 37,2. Απελπισία. Όλη τη βδομάδα προφανώς θα μείνει μέσα. 

Περαστικα να ναι.

Αν εχει πανω απο τριημερο πυρετο, σιγουρα θελει διερευνηση, συνηθως αμυγδαλες ή κατι αλλο ευθυνεται και δεν υποχωρει.Αφου θα σας δει, θα σας κατευθυνει.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, HopeA said:

Περαστικα να ναι.

Αν εχει πανω απο τριημερο πυρετο, σιγουρα θελει διερευνηση, συνηθως αμυγδαλες ή κατι αλλο ευθυνεται και δεν υποχωρει.Αφου θα σας δει, θα σας κατευθυνει.

Η γιατρός μας έχει πει ότι πολλές ιώσεις κάνουν 5 και 6 μέρες πυρετό. Και το καλοκαίρι ο μικρός είχε 6 μέρες πυρετό. Κάποιες μέρες έκανε 40άρια μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Yovanna είπε:

Η γιατρός μας έχει πει ότι πολλές ιώσεις κάνουν 5 και 6 μέρες πυρετό. Και το καλοκαίρι ο μικρός είχε 6 μέρες πυρετό. Κάποιες μέρες έκανε 40άρια μάλιστα.

Εμενα μια φορα που ξεπερασε το 3ο 24ωρο ηρθε σπιτι και την εξετασε, αυτια αμυγδαλες κλπ κ μου πε αν δεν υποχωρησει να μπουμε για αιματολογικες κ ετσι καναμε.

Την 4η μερα υποχωρησε κ ευτυχως ηταν μονο ιωση. Αλλα σε καθε περιπτωση γινεται διερευνηση μετα το 3μερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από ίωση έχει περάσει πολλές φορές τα τρία 24ωρα. Φυσικά τον βλέπει γιατρός ώστε να αποκλείουμε οτιδήποτε άλλο ομως είναι σύνηθες να κρατάνε τόσο οι ιώσεις. Εγώ αυτό που πάντα παρακολουθώ είναι τον  χρόνο την ένταση και την συχνότητα του πυρετού, αν δηλαδή τις δύο πρώτες ημέρες ήταν ανά 8ωρο και μέχρι 38,5 και ξαφνικά γίνει ανά 4-5ωρο 39+ πηγαίνω γιατρό οπωσδήποτε! Έχει τύχει αρκετές φορές να πάω πχ Δευτέρα στον παιδίατρο και να πάω και Τετάρτη γιατί άλλαξε η εικόνα του (διάθεση - πυρετός ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εμένα από ίωση έχει περάσει πολλές φορές τα τρία 24ωρα. Φυσικά τον βλέπει γιατρός ώστε να αποκλείουμε οτιδήποτε άλλο ομως είναι σύνηθες να κρατάνε τόσο οι ιώσεις. Εγώ αυτό που πάντα παρακολουθώ είναι τον  χρόνο την ένταση και την συχνότητα του πυρετού, αν δηλαδή τις δύο πρώτες ημέρες ήταν ανά 8ωρο και μέχρι 38,5 και ξαφνικά γίνει ανά 4-5ωρο 39+ πηγαίνω γιατρό οπωσδήποτε! Έχει τύχει αρκετές φορές να πάω πχ Δευτέρα στον παιδίατρο και να πάω και Τετάρτη γιατί άλλαξε η εικόνα του (διάθεση - πυρετός ).

Γι αυτο ειπα οτι παντα διερευναται. Πολυ απλα γιατι αν ειναι κατι αλλο εκτος ιωσης και δουλευει μερες μετα εχει γινει ζημια κ χρειαζεται μεγαλυτερη θεραπεια.

Σιγουρα παιζει ρολο κ η συχνοτητα του πυρετου που λες. Αν ομως ενα παιδι ας πουμε εχει πυρετο εως 40 για πεντε μερες, δε θα πας στην παιδιατρο;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν είχαμε ΄τοσο πυρετό. 37,5 το πολύ και δυο βράδια μόνο ανέβηκε 37,8. Αλλά δεν μου το έχει ξανακάνει. 

Γενικώς επειδή πρώτη φορά αρρωσταίνει τόσο πολυ, τον τελευταίο 1.5 χρόνο δεν είχε τίποτα κ πολύ μικρός δυο φορές μόνο, δεν έχω εικόνα του τι είναι φυσιολογικό γι αυτόν και τι όχι. Επίσης δεν καταλαβαίνω τον βήχα και άλλους αναπνευστικούς θορύβους, τι είναι φυσιολογικό κ τι όχι. Γι αυτό κ ανησυχώ κάθε φορά.

 

Σήμερα τελικά είναι καλύτερα. Έχει βήξει πιο λίγο, ίσως και μια φορά τη μία ώρα με εξαίρεση το πρωί, η μύτη είναι κάπως καλύτερα κ η θερμοκρασία του νομίζω δεν ξεπερνάει το 37, αλλά δεν κάθεται κιόλας για μέτρημα. Αυτό ειδικά μ έχει  κουράσει ΄τοσο πολύ. Δεν έχουμε θέμα με τη μάσκα κ τα φάρμακα αλλά κάθε λίγο για τη μύτη κ για το θερμόμετρο πρε΄πει να γίνετια μια ατέλειωτη συζήτηση αν θα γίνει τώρα ή αργότερα, μου ρχεται να σπάσω όλα τα ηλεκτρονικά ρολόγια του σπιτιου για να μην βλέπει τι ώρα είναι κ μου λέει ότι δεν θέλει τώρα αλλά θέλει στις 14:47. Τα νεύρα μου είναι κρόσια από όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμείς δεν είχαμε ΄τοσο πυρετό. 37,5 το πολύ και δυο βράδια μόνο ανέβηκε 37,8. Αλλά δεν μου το έχει ξανακάνει. 

Γενικώς επειδή πρώτη φορά αρρωσταίνει τόσο πολυ, τον τελευταίο 1.5 χρόνο δεν είχε τίποτα κ πολύ μικρός δυο φορές μόνο, δεν έχω εικόνα του τι είναι φυσιολογικό γι αυτόν και τι όχι. Επίσης δεν καταλαβαίνω τον βήχα και άλλους αναπνευστικούς θορύβους, τι είναι φυσιολογικό κ τι όχι. Γι αυτό κ ανησυχώ κάθε φορά.

 

Σήμερα τελικά είναι καλύτερα. Έχει βήξει πιο λίγο, ίσως και μια φορά τη μία ώρα με εξαίρεση το πρωί, η μύτη είναι κάπως καλύτερα κ η θερμοκρασία του νομίζω δεν ξεπερνάει το 37, αλλά δεν κάθεται κιόλας για μέτρημα. Αυτό ειδικά μ έχει  κουράσει ΄τοσο πολύ. Δεν έχουμε θέμα με τη μάσκα κ τα φάρμακα αλλά κάθε λίγο για τη μύτη κ για το θερμόμετρο πρε΄πει να γίνετια μια ατέλειωτη συζήτηση αν θα γίνει τώρα ή αργότερα, μου ρχεται να σπάσω όλα τα ηλεκτρονικά ρολόγια του σπιτιου για να μην βλέπει τι ώρα είναι κ μου λέει ότι δεν θέλει τώρα αλλά θέλει στις 14:47. Τα νεύρα μου είναι κρόσια από όλο αυτό. 

Κ γω τα ιδια φετος. Πρωτογνωρα πραγματα! Θελει τεραστια υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, HopeA said:

Αν ομως ενα παιδι ας πουμε εχει πυρετο εως 40 για πεντε μερες, δε θα πας στην παιδιατρο;

εννοείται πως θα πάω κατευθείαν δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω έτσι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , kotsifikos είπε:

εννοείται πως θα πάω κατευθείαν δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω έτσι!

Μετά το τριημεροβοπωσδηποτε κ απαραίτητα αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Εμένα από ίωση έχει περάσει πολλές φορές τα τρία 24ωρα. Φυσικά τον βλέπει γιατρός ώστε να αποκλείουμε οτιδήποτε άλλο ομως είναι σύνηθες να κρατάνε τόσο οι ιώσεις. Εγώ αυτό που πάντα παρακολουθώ είναι τον  χρόνο την ένταση και την συχνότητα του πυρετού, αν δηλαδή τις δύο πρώτες ημέρες ήταν ανά 8ωρο και μέχρι 38,5 και ξαφνικά γίνει ανά 4-5ωρο 39+ πηγαίνω γιατρό οπωσδήποτε! Έχει τύχει αρκετές φορές να πάω πχ Δευτέρα στον παιδίατρο και να πάω και Τετάρτη γιατί άλλαξε η εικόνα του (διάθεση - πυρετός ).

κατα βαση συμφωνω

εμενα δ εχουν συνηθως πανω απο 3μερες πυρετο

ετυχε φετος ο μικρος πχ που ειχε 2μερες πυρετο κ αλλες 3δεκατα,αν συνεχιζε ψηλο πυρετο θα πηγαιναμε γιατρο

μετα απο 3 24ωρα κ εμεις παμε γιατρο για διερευνηση,κτ το οποιο δ ξερω αν εχει τυχει κιολας πανω απο 3-4φορες

@Έσπεροςαυτο με το ρολοι εχει πολυ πλακα ετσι οπως το λες,κατακαβαινω ομως πως εχουν σπασει τα νευρα σου.εγω δ αντιμετωπιζω τετοιο θεμα,αλλα συνηθως κ μονο που τα πιανω καταλαβαινω θερμοκρασια

δλδ μην τον πρηζεις κ ολη μερα,γτ κτ τετοιο φανταζομαι

πλεον που ειναι μεγαλα ουτε επιμενω στο τριωρο την μυτη καν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

, μου ρχεται να σπάσω όλα τα ηλεκτρονικά ρολόγια του σπιτιου για να μην βλέπει τι ώρα είναι κ μου λέει ότι δεν θέλει τώρα αλλά θέλει στις 14:47. Τα νεύρα μου είναι κρόσια από όλο αυτό. 

Εντάξει, το έχουμε ξαναπεί ότι αυτό δεν υπάρχει,ε? να ξέρει το τετράχρονο την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , irin είπε:

Εντάξει, το έχουμε ξαναπεί ότι αυτό δεν υπάρχει,ε? να ξέρει το τετράχρονο την ώρα!

μόνο ηλεκτρονικά, όχι στους δείκτες! μη νομίζεις ότι ξέρει ακριβώς. αν θέλει κάτι να γίνει πιο γρήγορα πηγαίνει κ αλλάζει το ρολόι του φουρνου κ λέει ότι πέρασε η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

μόνο ηλεκτρονικά, όχι στους δείκτες! μη νομίζεις ότι ξέρει ακριβώς. αν θέλει κάτι να γίνει πιο γρήγορα πηγαίνει κ αλλάζει το ρολόι του φουρνου κ λέει ότι πέρασε η ώρα. 

κι αυτό φοβερή αντίληψη του χρόνου είναι! πρωτόγνωρη!

εμένα λέει το αύριο, χθες! και ρωτάει αν το ένα λεπτό είναι πολύ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , irin είπε:

κι αυτό φοβερή αντίληψη του χρόνου είναι! πρωτόγνωρη!

εμένα λέει το αύριο, χθες! και ρωτάει αν το ένα λεπτό είναι πολύ

Επειδή εγώ ένα κόλλημα με την ώρα, φαίνεται ότι του πέρασα του παιδιού το κουσούρι. βλέπω το καράβι να περνάει και ασυναίσθητα κοιτάζω το ρολόι για να δω αν πέρασε τη σωστή ώρα (όχι ακριβώς για να το ελέγξω, αλλά επειδη΄το να βλέπεις το καράβι είναι ένας τρόπος να καταλαβαίνεις περίπου τι ώρα είναι, κοιτάω για επιβεβαίωση). 

 

πρίν από 57 λεπτά , vicky86 είπε:

@Έσπεροςαυτο με το ρολοι εχει πολυ πλακα ετσι οπως το λες,κατακαβαινω ομως πως εχουν σπασει τα νευρα σου.εγω δ αντιμετωπιζω τετοιο θεμα,αλλα συνηθως κ μονο που τα πιανω καταλαβαινω θερμοκρασια

δλδ μην τον πρηζεις κ ολη μερα,γτ κτ τετοιο φανταζομαι

πλεον που ειναι μεγαλα ουτε επιμενω στο τριωρο την μυτη καν

εμείς δεν καταλαβαίνουμε. δλδ πάντα στο πιάσιμο ζεστός φαίνεται, κ όταν δεν έχει πυρετό. έτσι τώρα δεν καταλαβαίνω διαφορά, κ μιλάμε κ για μικρές αποκλισεις από το φυσιολογικό. εντωμεταξύ τι πάθαμε. είχα ένα ψηφιακό θερμόμετρο που έδιναν στο ιασω κ ένα παλιό υδραργύρου. χρησιμοποιούσα το ψηφιακό, είχα δει ότι συνήθως μας έβγαζε όλους κατω από 36,7 στις φυσιολογικές μετρήσεις, αλλά τέλος πάντων εγώ τουλάχιστον όποτε ένιωθα λίγο πυρετό έβλεπα να ανεβαίνει ας πούμε αναλογικά με το πώς ένιωθα. οπότε είχαμε κρατησει αυτό μέχρι να καταλήξουμε αν θα πάρουμε υπερύθρων ή άλλο ψηφιακό μασχάλης καλύτερο ή κάτι άλλο, που δεν καταλήξαμε ποτέ. Παρασκευή και Σάββατο λοιπόν, τον έδειχνε συνέχεια 36,8 και 9, το πολύ 37. Σάββατο βράδυ όμως φαινόταν να είναι πολύ ζεστός κ εξαντλημένος κάποια στιγμή κ λέω κάτσε να δω το παραδοσιακό, που έδειξε 37.5. Οπότε τώρα τον μετράω με αυτο, που δεν ξέρω κ πόση ώρα να το κρατήσω κ φυσικά βαριέται κ γι αυτό δεν κάθεται. Δεν τον πρήζω και συνέχεια, τον μέτρησα το πρωι κ μετά ξανά προ ολίγου, ενώ το λέω από το μεσημέρι. Ακόμα 37 προς 37,1 έχει.... Για τη μύτη δεν μπορώ να το αφήσω όμως. δεν τη φυσάει δυνατά, πρέπει να κάνουμε καθαρισμό. προσπαθώ κ΄άθε μία ώρα αλλά τελικά καταλήγουμε στο δίωρο. τώρα το συζητούσαμε πχ κ ενώ ήταν έτοιμος, σκέφτηκε ότι είαι καλή στιγμή να φάει μια μπανάνα πρώτα. μετά, θα τον πάω στο μπάνιο κ θα σκεφτεί ότι πρώτα θέλει τσίσα ή πλύσιμο δοντιών. κοκ. κοινώς με έχει καταλάβει κ με δουλευει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Όντως;; Γιατί; Ακόμη και με δεκατα μετά την Τρίτη μερα;

εγω ειμαι της αποψης μετα το τριημερο γιατρο οπωσδηποτε.δ σημαινει οτι θα ειναι απαραιτητη η αντιβιωση

κ αν πεσει σε δεκατα,οχι δ θα παω

ναι αν του το λες συνεχεια,κ περναει ενα διωρο που το ελεγες για να βαλετε απλα θερμομετρο,πρξηιμο ειναι κ αυτο

κ μενα ο μικρος παντα ζεστος ειναι,με θερμοκρασια 35.την εχω πατησει πολλες φορες

πεφτω ομως συνηθως μεσα,βλεπεις ματια να γυαλιζουν,η κορη μου πχ κοκκινιζει στα μαγουλα.ασε που μεσα σε καποια ωρα κοντινη με φαρμακο,κ να μην πεφτει δ μπορεις να κανεις κτ

αν το παιδι ειναι καλα,κ 37να εχει τι διαφορα θα κανει;αφου δ θα βγει συντομα,θα ξαναδεις πριν κοιμηθει πχ για να εχει καλο υπνο κ να ξερεις αν θα εχεις τον νου σου

οταν δ εχουν φυσιολογικη θερμοκρασια,χρησιμοοοιω συχνα κ του γαλιου που θελει ενα 4'.του υδραργυρου θελει 5' αν θυμαμαι καλα

εγω τα αφηνω να φυσανε οσο θελουν,αν δ μπορει καλα ο μικρος του λεω να τον βοηθησω,κ 3-4φορες την ημερα πιο καλα με φυσιομερ,η οταν θα κανει μπανιο κλπ.ετσι που το κανεις ειναι κουραστικο για σενα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Yovanna είπε:

Όντως;; Γιατί; Ακόμη και με δεκατα μετά την Τρίτη μερα;

Δεν ξερω.ρπθσης είσαι σίγουρη ότι ε ει δέκατα?το ηλεκτρονικό ικο δείχνει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , vicky86 είπε:

αν το παιδι ειναι καλα,κ 37να εχει τι διαφορα θα κανει;αφου δ θα βγει συντομα,θα ξαναδεις πριν κοιμηθει πχ για να εχει καλο υπνο κ να ξερεις αν θα εχεις τον νου σου

Μέχρι σήμερα το πρωί είχα την ελπίδα ότι ίσως Πέμπτη πάει σχολείο κ γι αυτό μετρούσα συνέχεια ελπίζοντας ότι δεν θα έχει ούτε δέκατα για να μπορώ να τξς πω απο ποτέ είναι απυρετος. Τώρα το πήρα απόφαση ότι θα μείνει μέσα όλη την εβδομάδα κ σταμάτησα να μετράω. Θα του βαλω απλα το βράδυ για να δω αν ανέβηκε. Αν είχαμε ανέπαφο θα τον μετρούσα κάθε μισή ώρα εκεί που καθόταν. γι αυτό αποφασίσαμε να μην πάρουμε :razz:

 

πρίν από 47 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω τα αφηνω να φυσανε οσο θελουν,αν δ μπορει καλα ο μικρος του λεω να τον βοηθησω,κ 3-4φορες την ημερα πιο καλα με φυσιομερ,η οταν θα κανει μπανιο κλπ.ετσι που το κανεις ειναι κουραστικο για σενα

Μα είναι στιγμές που δεν μπορεί να ανάπνευσει κ όμως δεν κάθεται. μόνο όταν τρέχει κάθεται. πώς να τον αφήσω; κι αν παύει ωτίτιδα; 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Ανέβασε πάλι 38,5. Του έδωσα ντεπόν. Δεν ξέρω αν θα ανέβαζε κι άλλο. Μύξα περισσότερη από χθες και μου φαίνεται ότι βήχει και περισσότερο. Η παιδίατρος δεν συμμερίζεται την ανησυχία μου. Σχεδόν παρακάλεσα για αντιβίωση αλλά μου λέει δεν μπορεί να δώσει χωρίς λόγο και δεν βλέπει κάτι μη φυσιολογικό. Αυτά τα 3 μέρες πρέπει να κρατάει ο πυρετός δεν ισχύουν μου είπε , οι περισσότερες ιώσεις, κάνουν 4 και 5 24ωρα πυρετό. εφόσον μέσα στην ημέρα του πέφτει και ο πυρετός ενίοτε και είναι ζωηρός δεν ανησυχούμε. Δεν είναι λέει ότι λυπάται να του τη δώσει, αλλά δεν δίνουμε χωρίς να συντρέχει λόγος. Μου έδωσε μόνο αντιβιοτικές σταγόνες για τη μύτη, περισσότερο για να μου δώσει κάτι να με ηρεμήσει πιστεύω.. Αν και αύριο δεν είναι καλύτερα, θα της πω να έρθει πάλι να τον δει. Και σήμερα ήθελα, αλλά ούτε μπορούσε ούτε το έκρινε απαραίτητο.

1 hour ago, Έσπερος said:

Μέχρι σήμερα το πρωί είχα την ελπίδα ότι ίσως Πέμπτη πάει σχολείο κ γι αυτό μετρούσα συνέχεια ελπίζοντας ότι δεν θα έχει ούτε δέκατα για να μπορώ να τξς πω απο ποτέ είναι απυρετος. Τώρα το πήρα απόφαση ότι θα μείνει μέσα όλη την εβδομάδα κ σταμάτησα να μετράω. Θα του βαλω απλα το βράδυ για να δω αν ανέβηκε. Αν είχαμε ανέπαφο θα τον μετρούσα κάθε μισή ώρα εκεί που καθόταν. γι αυτό αποφασίσαμε να μην πάρουμε :razz:

Και εγώ είχα μια ελπίδα για Πέμπτη, αλλά ναυάγησε. Στο μεταξύ, κάνουν πυρετωδώς πρόβες για τη γιορτή και ο μικρός τις έχει χάσει όλες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...