Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

20 minutes ago, Έσπερος said:

Θέλω να μου πει η γιατρός ποια είναι η σωστή μέρα για να βγει έγκυρο αποτέλεσμα ώστε να μην επαναπαυθούμε. 

Μα έχει συμπτώματα, από τη στιγμή που ξεκινούν είναι η ιδανική ημέρα. Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τους γιατρούς, και εμένα τις προάλλες μου είπε όχι ακόμα ραπιντ εφόσον το σελφ ήταν αρνητικό όμως επειδή είχε φουλ συμπτώματα τον πήγα για τεστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Έσπερος said:

Εμείς συνεχίζουμε 4η μέρα τα ίδια συμπτώματα. Δέκατα, βήχας και μπούκωμα. Ούτε βελτιώνεται ούτε χειροτερεύει. Έχω αρχίσει να θεωρώ πολύ πιθανό να είναι κοβιντ... Ή να υπάρχει κάποια επιπλοκη πχ βρογχίτιδα. Τα  φάρμακα μου είχε πει να τα δώσω 3-4 μέρες, τα ξεκίνησα Παρασκευεή μεσημέρι, οπότε το πολύ μέχρι αύριο θα πρέπει να τα συνεχίσω... Αλλά δεν βλέπω και διαφορά, μόνο ότι δεν βήχει το βράδυ. Ελπίζω να βρω ένα ραντεβού στην γιατρό να τον ακούσει. 

Γιατί να είναι κόβιντ? Χαμός γίνεται με ιώσεις. Εγώ του έκανα το Σάββατο ράπιντ. Λέτε να ξανακάνω σήμερα αύριο? Ή να κάνω απλά σελφ που έχω στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι θα κανονίσω οπωσδήποτε αφού δεν σταματάει. Κι εγω κάτι του αναπνευστικού υποψιάζομαι. 

 

Θέλω να μου πει η γιατρός ποια είναι η σωστή μέρα για να βγει έγκυρο αποτέλεσμα ώστε να μην επαναπαυθούμε. 

κοιτα να παρω να ρωτησω αν πρεπει να κανω τεστ δ θα το εκανα

να τον ακουσει,σιγουρα ειναι καλη ιδεα

με τα συμπτωματα πιστευω κ το σελφ θα εδειχνε,αλλα κ το ραπιντ πλεον ειναι ασφαλες.γενικα 3-5-7η μερα πιστευω ειναι πιθανοτερες να δειξουν

(εμας πχ τα σελφ ποτε δ ηταν ψευδως θετικα.μια φορα ηταν θετικο,εμφανιστηκε στο 10' η γραμμη,καπακι δευτερο εδειξε αμεσως κ μετα επιβεβαιωσαμε στο νοσοκομειο)

πρίν από 36 λεπτά , Yovanna είπε:

Γιατί να είναι κόβιντ? Χαμός γίνεται με ιώσεις. Εγώ του έκανα το Σάββατο ράπιντ. Λέτε να ξανακάνω σήμερα αύριο? Ή να κάνω απλά σελφ που έχω στο σπίτι?

δ νομιζω κ εσας να ειναι κοβιντ.σας ειδε κ η γιατρος.ισως πριν γυρισει σχολειο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

Γιατί να είναι κόβιντ? Χαμός γίνεται με ιώσεις. Εγώ του έκανα το Σάββατο ράπιντ. Λέτε να ξανακάνω σήμερα αύριο? Ή να κάνω απλά σελφ που έχω στο σπίτι?

Κοίτα αφού έκανες ράπιντ ενώ ήταν ήδη άρρωστος αρκετές ημέρες (πράγμα που σημαίνει πως αν ήταν κοβιντ θα το έδιχνε), κάνε το σελφ πριν πάει σχολείο.

47 minutes ago, vicky86 said:

κοιτα να παρω να ρωτησω αν πρεπει να κανω τεστ δ θα το εκανα

να τον ακουσει,σιγουρα ειναι καλη ιδεα

με τα συμπτωματα πιστευω κ το σελφ θα εδειχνε,αλλα κ το ραπιντ πλεον ειναι ασφαλες.γενικα 3-5-7η μερα πιστευω ειναι πιθανοτερες να δειξουν

(εμας πχ τα σελφ ποτε δ ηταν ψευδως θετικα.μια φορα ηταν θετικο,εμφανιστηκε στο 10' η γραμμη,καπακι δευτερο εδειξε αμεσως κ μετα επιβεβαιωσαμε στο νοσοκομειο)

δ νομιζω κ εσας να ειναι κοβιντ.σας ειδε κ η γιατρος.ισως πριν γυρισει σχολειο;

Εμένα το θετικό του στο σελφ βγήκε θετικό στα 5 δευτερόλεπτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μ πει η γιατρός να κάνω ραπιντ θα κάνω πριν τον εξετάσει ή ακριβώς πριν πάει σχολείο. Τώρα δεν έχει νόημα, είναι Δευτέρα κ το νωρίτερο που θα πάει σχολείο θα ειναι την Πέμπτη που και γι αυτό αμφιβάλλω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, Έσπερος said:

Αν μ πει η γιατρός να κάνω ραπιντ θα κάνω πριν τον εξετάσει ή ακριβώς πριν πάει σχολείο. Τώρα δεν έχει νόημα, είναι Δευτέρα κ το νωρίτερο που θα πάει σχολείο θα ειναι την Πέμπτη που και γι αυτό αμφιβάλλω. 

Έχει πυρετό? Βήχει πολύ? Λες να τραβήξει τόσο?

Ο δικός μου ήπιε algofren χθες στις 9 και από εκεινη την ώρα είναι απύρετος. Ούτε τη νύχτα ανέβασε. Δεν έβηξε καθόλου πάλι όσο κοιμόταν. Μύξα χαμός όμως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχει πυρετό? Βήχει πολύ? Λες να τραβήξει τόσο?

Ο δικός μου ήπιε algofren χθες στις 9 και από εκεινη την ώρα είναι απύρετος. Ούτε τη νύχτα ανέβασε. Δεν έβηξε καθόλου πάλι όσο κοιμόταν. Μύξα χαμός όμως.

Βήχει πολύ. 3-4 φορές την ώρα. Τώρα έπεσαν λίγο στο 36,9 αν δεν έγινε λάθος γιατί κουνιόταν, τον μέτρησα 2 φορές από 5 λεπτά αλλά δεν είμαι σίγουρη. η γιατρός είπε δυο μέρες απυρετος άρα το νωρίτερο Πέμπτη γυρνάει κ αυτό πολύ καταχρηστικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Βήχει πολύ. 3-4 φορές την ώρα. Τώρα έπεσαν λίγο στο 36,9 αν δεν έγινε λάθος γιατί κουνιόταν, τον μέτρησα 2 φορές από 5 λεπτά αλλά δεν είμαι σίγουρη. η γιατρός είπε δυο μέρες απυρετος άρα το νωρίτερο Πέμπτη γυρνάει κ αυτό πολύ καταχρηστικά. 

3,4 φορες την ώρα δεν είναι κ πολύ βήχας. Εμενα εβηχε κάθε 1 λεπτο κ covid δεν ήταν κ είμαστε κ αθηνα . Από την μυξα θα ειναι θα έχει πολύ κ ειναι δύσκολο να φύγει εύκολα. Αν έχει ακόμα δέκατα πες της να τον ξαναδεί μήπως έχει κάνει καμια ωτιτιδα γιατί συνήθως η πολύ μυξα εκεί χτυπάει. 

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Βήχει πολύ. 3-4 φορές την ώρα. Τώρα έπεσαν λίγο στο 36,9 αν δεν έγινε λάθος γιατί κουνιόταν, τον μέτρησα 2 φορές από 5 λεπτά αλλά δεν είμαι σίγουρη. η γιατρός είπε δυο μέρες απυρετος άρα το νωρίτερο Πέμπτη γυρνάει κ αυτό πολύ καταχρηστικά. 

3,4 φορες την ώρα δεν είναι κ πολύ βήχας. Εμενα εβηχε κάθε 1 λεπτο κ covid δεν ήταν κ είμαστε κ αθηνα . Από την μυξα θα ειναι θα έχει πολύ κ ειναι δύσκολο να φύγει εύκολα. Αν έχει ακόμα δέκατα πες της να τον ξαναδεί μήπως έχει κάνει καμια ωτιτιδα γιατί συνήθως η πολύ μυξα εκεί χτυπάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , ninaki80 είπε:

3,4 φορες την ώρα δεν είναι κ πολύ βήχας. Εμενα εβηχε κάθε 1 λεπτο κ covid δεν ήταν κ είμαστε κ αθηνα . Από την μυξα θα ειναι θα έχει πολύ κ ειναι δύσκολο να φύγει εύκολα. Αν έχει ακόμα δέκατα πες της να τον ξαναδεί μήπως έχει κάνει καμια ωτιτιδα γιατί συνήθως η πολύ μυξα εκεί χτυπάει. 

3,4 φορες την ώρα δεν είναι κ πολύ βήχας. Εμενα εβηχε κάθε 1 λεπτο κ covid δεν ήταν κ είμαστε κ αθηνα . Από την μυξα θα ειναι θα έχει πολύ κ ειναι δύσκολο να φύγει εύκολα. Αν έχει ακόμα δέκατα πες της να τον ξαναδεί μήπως έχει κάνει καμια ωτιτιδα γιατί συνήθως η πολύ μυξα εκεί χτυπάει. 

Αλήθεια; Εγω αυτό το θεωρώ πολύ. Έχω δει να βήχει κ ασταμάτητα αλλά τον βήχα κάθε 10-15 λεπτά δεν τον θεωρώ λίγο. Αφού κοιτάω συνέχεια το ρολόι με την ελπίδα ότι έχει περάσει μισάωρο τουλάχιστον. Τώρα έφτασε πάλι σχεδον 38 κ του έδωσα αλγκοφρεν. κανονικά με πάνω από 38,5 μας έχει πει αλλά είναι πολλές οι μέρες κ έχω ανησυχήσει. Ραπιντ  πάντως δεν μας είπε. Απλώς να πάρω αύριο για να κλείσουμε ραντεβού για Τετάρτη. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Έσπερος said:

Αλήθεια; Εγω αυτό το θεωρώ πολύ. Έχω δει να βήχει κ ασταμάτητα αλλά τον βήχα κάθε 10-15 λεπτά δεν τον θεωρώ λίγο. Αφού κοιτάω συνέχεια το ρολόι με την ελπίδα ότι έχει περάσει μισάωρο τουλάχιστον. Τώρα έφτασε πάλι σχεδον 38 κ του έδωσα αλγκοφρεν. κανονικά με πάνω από 38,5 μας έχει πει αλλά είναι πολλές οι μέρες κ έχω ανησυχήσει. Ραπιντ  πάντως δεν μας είπε. Απλώς να πάρω αύριο για να κλείσουμε ραντεβού για Τετάρτη. 

Και ο δικός μου 38,1 πάλι.. Εμάς είναι το τρίτο 24ωρο σήμερα με πυρετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

32 minutes ago, Έσπερος said:

Αλήθεια; Εγω αυτό το θεωρώ πολύ. Έχω δει να βήχει κ ασταμάτητα αλλά τον βήχα κάθε 10-15 λεπτά δεν τον θεωρώ λίγο. Αφού κοιτάω συνέχεια το ρολόι με την ελπίδα ότι έχει περάσει μισάωρο τουλάχιστον. Τώρα έφτασε πάλι σχεδον 38 κ του έδωσα αλγκοφρεν. κανονικά με πάνω από 38,5 μας έχει πει αλλά είναι πολλές οι μέρες κ έχω ανησυχήσει. Ραπιντ  πάντως δεν μας είπε. Απλώς να πάρω αύριο για να κλείσουμε ραντεβού για Τετάρτη. 

 

Κοίτα 3-4 φορές την ώρα από τη στιγμή που το παιδί είναι άρρωστο δεν θεωρείται έντονος βήχας. Σίγουρα δεν είναι για να αδιαφορείς όμως δεν είναι κάτι τρελο! Να έχεις στον νου σου πως ένας βήχας αργεί πολυ να σταματήσει τελείως.  Επειδή είναι πολλές οι ημέρες που είναι άρρωστο στη θέση σου θα έκανα ραπιντ (γραφική έχω καταντήσει ) και θα πήγαινα κατευθείαν γιατρό.

24 minutes ago, Yovanna said:

Και ο δικός μου 38,1 πάλι.. Εμάς είναι το τρίτο 24ωρο σήμερα με πυρετό.

Πολλές ιώσεις κρατούν περισσότερο από τρεις ημέρες, αφού έχετε αποκλείσει τον κοβιντ και τον είδα και η παιδίατρος είστε οκ φαντάζομαι. Αντιβίωση δεν σου έδωσε σωστά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , kotsifikos είπε:

 

Κοίτα 3-4 φορές την ώρα από τη στιγμή που το παιδί είναι άρρωστο δεν θεωρείται έντονος βήχας. Σίγουρα δεν είναι για να αδιαφορείς όμως δεν είναι κάτι τρελο! Να έχεις στον νου σου πως ένας βήχας αργεί πολυ να σταματήσει τελείως.  Επειδή είναι πολλές οι ημέρες που είναι άρρωστο στη θέση σου θα έκανα ραπιντ (γραφική έχω καταντήσει ) και θα πήγαινα κατευθείαν γιατρό.

Πολλές ιώσεις κρατούν περισσότερο από τρεις ημέρες, αφού έχετε αποκλείσει τον κοβιντ και τον είδα και η παιδίατρος είστε οκ φαντάζομαι. Αντιβίωση δεν σου έδωσε σωστά?

Δεν 'έχει χρόνο η γιατρός, είναι από το πρωί μέχρι σχεδόν μεσάνυχτα στο ιατρείο. Σε όλα τα νηπιαγωγεία - παιδικούς είναι άρρωστα τα μισά παιδιά σχεδόν. Γι αυτό  μουείπε Τεταρτη εκτός αν χειροτερέψει. Ηρέμησα λίγο μ αυτά που λέτε για τον βήχα. Εγώ αυτό το νόμιζα πάρα πολύ. Τώρα δεν έχει νόημα για ραπιντ αφού είναι σπίτι. Δεν έρχεται σε επαφή με κάποιον. Αν είχε υπόνοια θα μου το είχε πει, είναι πολύ σχολαστική κ γνωρίζει και την υγεία όλων των παιδιών στο νησί, ξέρει πού υπάρχουν κρούσματα. Να τον πάω στο ΚΥ να μας έχουν στη βροχή να περιμένουμε (τα κάνουν υπαίθρια τα τεστ), μεγαλύτερη ταλαιπωρία είναι και πηγαίνουν κ τεστάρονται και πολλοί με συμπτώματα κ φοβάμαι μην κολλήσουμε και κάτι εκεί. Καλύτερα να του κάνω πριν πάμε στη γιατρό για να το ξέρουμε κ για το σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kotsifikos said:

Πολλές ιώσεις κρατούν περισσότερο από τρεις ημέρες, αφού έχετε αποκλείσει τον κοβιντ και τον είδα και η παιδίατρος είστε οκ φαντάζομαι. Αντιβίωση δεν σου έδωσε σωστά?

Τρίτο 2ωρο είναι ο πυρετός , αλλά ο έντονος βήχας ξεκίνησε Τρίτη τη νύχτα. Αντιβίωση δε έδωσε.

Απογοητεύτηκα γιατί τον άφησα με 36,6 φεύγοντας..

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Yovanna said:

Τρίτο 2ωρο είναι ο πυρετός , αλλά ο έντονος βήχας ξεκίνησε Τρίτη τη νύχτα. Αντιβίωση δε έδωσε.

Απογοητεύτηκα γιατί τον άφησα με 36,6 φεύγοντας..

Συμβαίνουν αυτά με τις ιώσεις μην απογοητεύεσαι, ίσως ναι είναι επειδή το παιδάκι έχει ταλαιπωρηθεί πολύ αυτόν τον καιρό, εμένα πάντα μετά από έντονο βήχα έκανε έκαν 38+ χωρίς να είναι άρρωστος, από την ταλαιπωρία του βήχα και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τώρα δεν έχει νόημα,

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει νόημα να κάνεις ένα σελφ τεστ σε ένα άρρωστο παιδάκι? Σημασία δεν έχει μόνο να μην κολλήσει τους γύρω του, αλλά να ξέρεις τι έχει, τι φάρμακα μπορεί να πάρει, πόσες μέρες πρέπει να μείνει σπίτι κτλ.

 

Θετικό μπορεί να βγει ένα σελφ τεστ από την μια μέρα στην άλλη όταν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει νόημα να κάνεις ένα σελφ τεστ σε ένα άρρωστο παιδάκι? Σημασία δεν έχει μόνο να μην κολλήσει τους γύρω του, αλλά να ξέρεις τι έχει, τι φάρμακα μπορεί να πάρει, πόσες μέρες πρέπει να μείνει σπίτι κτλ.

 

Θετικό μπορεί να βγει ένα σελφ τεστ από την μια μέρα στην άλλη όταν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν. 

Σελφ τεστ κάνουμε καθε μέρα, έκανε την Πέμπτη για το σχολείο που τελικά δεν πήγε κ όταν είδα ότι την Παρασκευή δεν συνήλθε, άρχισα να του κάνω κάθε μέρα. Το σ/κ ραπιντ δεν μπορούμε να κάνουμε εδώ, σήμερα βρέχει καταρρακτωδώς και θεωρώ περιττή ταλαιπωρία να περιμένω στη βροχή για τεστ αφού δεν θα πάει σχολείο έτσι κι αλλιώς κ δεν κινδυνεύει κάποιος άλλος. Πιο λογικό είναι να κάνει πριν πάμε στη γιατρό για να μην κολλήσουμε κάποιον εκεί, για να ξέρουμε κ αν μπορεί να πάει σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σελφ τεστ κάνουμε καθε μέρα, έκανε την Πέμπτη για το σχολείο που τελικά δεν πήγε κ όταν είδα ότι την Παρασκευή δεν συνήλθε, άρχισα να του κάνω κάθε μέρα. Το σ/κ ραπιντ δεν μπορούμε να κάνουμε εδώ, σήμερα βρέχει καταρρακτωδώς και θεωρώ περιττή ταλαιπωρία να περιμένω στη βροχή για τεστ αφού δεν θα πάει σχολείο έτσι κι αλλιώς κ δεν κινδυνεύει κάποιος άλλος. Πιο λογικό είναι να κάνει πριν πάμε στη γιατρό για να μην κολλήσουμε κάποιον εκεί, για να ξέρουμε κ αν μπορεί να πάει σχολείο. 

Δεν μιλούσα συγκεκριμένα για ραπίντ, για σελφ τεστ έλεγα. Δεν είχα καταλάβει πως κάνετε κάθε μέρα. Περαστικά! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν μιλούσα συγκεκριμένα για ραπίντ, για σελφ τεστ έλεγα. Δεν είχα καταλάβει πως κάνετε κάθε μέρα. Περαστικά! 

 

Ευχαριστούμε! Τα σελφ πιο πολύ από ευσυνειδησία τα κάνω για να νιώθω ότι δεν αδιαφόρησα. Δεν εμπιστευομαι το αποτέλεσμα ούτε είμαι σίγουρη ότι τα κάνουμε σωστά. Πιο πολύ εμπιστευομαι το ότι δεν μας το ζήτησε η γιατρός κ το ότι δεν έχει πάει πουθενά εκτός σχολείου κ δεν ακούστηκε κάτι στο σχολείο του. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στην καρδιά της πανδημίας, θεωρώ λογικό όποτε ένα παιδί παρουσιάζει συμπτώματα να γίνεται ένα ραπιντ,  πρωτίστως για να ξέρουν τι συμβαίνει με το παιδί (αν δεν είναι κοβιντ να κοιτάξουν τι άλλο μπορεί να είναι ) και έπειτα για να ενημερωθούν και οι επαφές του. 

23 minutes ago, Έσπερος said:

Ευχαριστούμε! Τα σελφ πιο πολύ από ευσυνειδησία τα κάνω για να νιώθω ότι δεν αδιαφόρησα. Δεν εμπιστευομαι το αποτέλεσμα ούτε είμαι σίγουρη ότι τα κάνουμε σωστά. Πιο πολύ εμπιστευομαι το ότι δεν μας το ζήτησε η γιατρός κ το ότι δεν έχει πάει πουθενά εκτός σχολείου κ δεν ακούστηκε κάτι στο σχολείο του. 

Έσπερος συγγνώμη που θα το πω αλλά νομίζω πως η παιδίατρος σου πράττει λάθος, σκέψου το κάθε παιδί που είναι άρρωστο να κάνει τεστ 4-5 ημέρες μετά τα συμπτώματα του....τι διασπορά να έχει κάνει αφού δεν έχουν ενημερωθεί οι επαφές του. Εμάς το καλοκαίρι κόλλησε η μισή τάξη γιατί κάποιο παιδί ήταν με συμπτώματα χωρίς τεστ, γιατί ο γιατρός του δεν το θεωρούσε απαραίτητο.
Αφού δεν εμπιστεύεσαι τα σελφ τεστ πως το κάνεις από ευσυνειδησία? αλήθεια τώρα αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Είμαστε στην καρδιά της πανδημίας, θεωρώ λογικό όποτε ένα παιδί παρουσιάζει συμπτώματα να γίνεται ένα ραπιντ,  πρωτίστως για να ξέρουν τι συμβαίνει με το παιδί (αν δεν είναι κοβιντ να κοιτάξουν τι άλλο μπορεί να είναι ) και έπειτα για να ενημερωθούν και οι επαφές του. 

Έσπερος συγγνώμη που θα το πω αλλά νομίζω πως η παιδίατρος σου πράττει λάθος, σκέψου το κάθε παιδί που είναι άρρωστο να κάνει τεστ 4-5 ημέρες μετά τα συμπτώματα του....τι διασπορά να έχει κάνει αφού δεν έχουν ενημερωθεί οι επαφές του. 
Αφού δεν εμπιστεύεσαι τα σελφ τεστ πως το κάνεις από ευσυνειδησία? αλήθεια τώρα αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Μα το παιδί δεν έχει επαφές από την Πέμπτη τελευταία μέρα. Ραπιντ το σ/κ δεν μπορώ να κάνω εδώ πουθενά, κάνουν μόνο σε πολύ βαριά συμπτώματα κ αυτό με χίλια παρακάλια. Σήμερα δεν το βγάζω στη βροχή να περιμένει σ ένα υπόστεγο με άλλους πολλούς που βήχουν κ φτερνιζονται κ που κάποιοι απ αυτούς μπορεί να είναι θετικοί. Πιο επικίνδυνο μου φαίνεται. 

 

Τα σελφ σε κάποιες περιπτώσεις δείχνουν. Αλλά βασικά τα κάνω για να ξέρω τι να πω στη γιατρό κ να νιώθω οκ με τον εαυτό μου. 

 

Η παιδίατρος είναι παρα πολύ σχολαστική. Γι αυυο την εμπιστευομαι κ γι αυτό την εμπιστεύεται όλο το νησί κ γι αυτό αργείς να βρεις ραντεβού γιατι δεν πηγαίνουν στον άλλο γιατρό (για τον οποίο δεν έχει ακουστεί τίποτα κακό). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ευχαριστούμε! Τα σελφ πιο πολύ από ευσυνειδησία τα κάνω για να νιώθω ότι δεν αδιαφόρησα. Δεν εμπιστευομαι το αποτέλεσμα ούτε είμαι σίγουρη ότι τα κάνουμε σωστά. Πιο πολύ εμπιστευομαι το ότι δεν μας το ζήτησε η γιατρός κ το ότι δεν έχει πάει πουθενά εκτός σχολείου κ δεν ακούστηκε κάτι στο σχολείο του. 

Εγώ εμπειρικά κατάλαβα πως τα σελφ τεστ είναι αξιόπιστα αν γίνονται σωστα. Αν είσαι θετικός βγαίνει κατευθείαν το αποτέλεσμα. Θέμα είναι τα άχνα  θετικά τεστς και τα αρνητικά λόγο χαμηλου ιικου φορτίου.

Αυτα όμως νομίζω πως συμβαίνουν και με τα ραπίντ τεστς. Μόνο το μοριακό είναι ακριβές. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ευχαριστούμε! Τα σελφ πιο πολύ από ευσυνειδησία τα κάνω για να νιώθω ότι δεν αδιαφόρησα. Δεν εμπιστευομαι το αποτέλεσμα ούτε είμαι σίγουρη ότι τα κάνουμε σωστά. Πιο πολύ εμπιστευομαι το ότι δεν μας το ζήτησε η γιατρός κ το ότι δεν έχει πάει πουθενά εκτός σχολείου κ δεν ακούστηκε κάτι στο σχολείο του. 

Εγώ συμφωνώ με την κοτσιφικος.

Και αν κόλλησε κάτι στη μουσικοκινητικη?

πρίν από 19 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ εμπειρικά κατάλαβα πως τα σελφ τεστ είναι αξιόπιστα αν γίνονται σωστα. Αν είσαι θετικός βγαίνει κατευθείαν το αποτέλεσμα. Θέμα είναι τα άχνα  θετικά τεστς και τα αρνητικά λόγο χαμηλου ιικου φορτίου.

Αυτα όμως νομίζω πως συμβαίνουν και με τα ραπίντ τεστς. Μόνο το μοριακό είναι ακριβές. 

Νομίζω ότι πλέον μάθαμε πως να παιρ ούτε το δείγμα.δεν είναι τόσο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Έσπερος said:

Μα το παιδί δεν έχει επαφές από την Πέμπτη τελευταία μέρα. Ραπιντ το σ/κ δεν μπορώ να κάνω εδώ πουθενά, κάνουν μόνο σε πολύ βαριά συμπτώματα κ αυτό με χίλια παρακάλια. Σήμερα δεν το βγάζω στη βροχή να περιμένει σ ένα υπόστεγο με άλλους πολλούς που βήχουν κ φτερνιζονται κ που κάποιοι απ αυτούς μπορεί να είναι θετικοί. Πιο επικίνδυνο μου φαίνεται. 

 

Τα σελφ σε κάποιες περιπτώσεις δείχνουν. Αλλά βασικά τα κάνω για να ξέρω τι να πω στη γιατρό κ να νιώθω οκ με τον εαυτό μου. 

 

Η παιδίατρος είναι παρα πολύ σχολαστική. Γι αυυο την εμπιστευομαι κ γι αυτό την εμπιστεύεται όλο το νησί κ γι αυτό αργείς να βρεις ραντεβού γιατι δεν πηγαίνουν στον άλλο γιατρό (για τον οποίο δεν έχει ακουστεί τίποτα κακό). 

Δεν το αναφέρω για να σε θίξω, όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τους γιατρούς. Εσένα το παιδί σου ήταν την Πέμπτη στο σχολείο και την Παρασκευή παρουσίασε συμπτώματα σωστά? Οπότε αν είχε κοβιντ θα έκανε διασπορά την Πέμπτη στο σχολείο, έτσι δεν είναι?

(προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι κοβιντ αυτό που έχει καθώς θεωρώ πως θα το έδειχνε το σελφ τεστ) .

Εντύπωση μου έκανε και ο δικός μου παιδίατρος όπως είπα την τελευταία φορά που αρρώστησε ο γιος που μου είπε δεν χρειάζεται ραπιντ ακόμα , και εννοείται πως πήγα για ραπιντ γιατί αρρώστησε Τετάρτη και Τρίτη ήταν σχολείο, ωδείο, κολυμβητήριο κτλ. Βρε παιδιά εγώ το βλέπω υπερβολικά?? Μετράμε 8000 κρούσματα την ημέρα είναι δυνατόν να μη παροτρύνουν τους γονείς οι γιατροί να κάνουν ένα ραπιντ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα το παιδί δεν έχει επαφές από την Πέμπτη τελευταία μέρα. Ραπιντ το σ/κ δεν μπορώ να κάνω εδώ πουθενά, κάνουν μόνο σε πολύ βαριά συμπτώματα κ αυτό με χίλια παρακάλια. Σήμερα δεν το βγάζω στη βροχή να περιμένει σ ένα υπόστεγο με άλλους πολλούς που βήχουν κ φτερνιζονται κ που κάποιοι απ αυτούς μπορεί να είναι θετικοί. Πιο επικίνδυνο μου φαίνεται. 

 

Τα σελφ σε κάποιες περιπτώσεις δείχνουν. Αλλά βασικά τα κάνω για να ξέρω τι να πω στη γιατρό κ να νιώθω οκ με τον εαυτό μου. 

 

Η παιδίατρος είναι παρα πολύ σχολαστική. Γι αυυο την εμπιστευομαι κ γι αυτό την εμπιστεύεται όλο το νησί κ γι αυτό αργείς να βρεις ραντεβού γιατι δεν πηγαίνουν στον άλλο γιατρό (για τον οποίο δεν έχει ακουστεί τίποτα κακό). 

Για μένα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ραπίντ εφόσον τα σελφ είναι καθαρά αρνητικα. Είστε απομωνομενοι, η παιδίατρος είναι ενήμερη, οπότε είστε οκ.

 

Νομιζα πως δεν κάνετε σελφ καθημερινά. Πάντως κι εγώ μόλις δω συμπτώματα ασθένειας τον ξεκινάω τα σελφ τεστ κάθε μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Για μένα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ραπίντ εφόσον τα σελφ είναι καθαρά αρνητικα. Είστε απομωνομενοι, η παιδίατρος είναι ενήμερη, οπότε είστε οκ.

 

Νομιζα πως δεν κάνετε σελφ καθημερινά. Πάντως κι εγώ μόλις δω συμπτώματα ασθένειας τον ξεκινάω τα σελφ τεστ κάθε μέρα. 

Η παιδίατρος που έχουμε, μόλις ακούσει οποιοδήποτε σύμπτωμα λέει κλείσιμο μέσα οικογενειακώς, και στο 24ωρο των συμπτωμάτων μοριακό τεστ. Θεωρεί ότι μόνο έτσι είσαι ολόσωστος. Και όταν βγεί το αποτέλεσμα, εφόσον είναι αρνητικό, λήξη καραντίνας.

Υπερβολική κατά πολλούς, αλλά η αλήθεια είναι ότι έτσι θα έπρεπε να γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...