Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

31 minutes ago, Έσπερος said:

Εδω ξημερωθήκαμε πάλι με μύξα, βασικά δεν κοιμήθηκε όλο το βράδυ από την δυσκολία αναπνοης και σαν να πνιγόταν κιόλας από το τις μύξες.  Πυρετο δεν έχει ευτυχώς. Κι αυατά όλα, μετα από μόλις 8 μέρες συνεχόμενες σχολείο, απελπιστική κατάσταση. Τα περνάει ελαφριά ευτυχώς, αλλά είναι κι αυτό τρέλα. Έχω μια απορία, καθαρά εμπειρική, γιατί η παιδίατρος θα πει αυτά που πρέπει και καλά θα κάνει. ΤΗν προηγούμενη φορά που είχε τον βήχα και υποψιαζόμασταν μυκόπλασμα και άτυπη πνευμονία, φαινεται ότι το προλάβαμε κ δεν εξελίχθηκε, όμως τον είχα κρατήσει σπίτι από την Παρασκευή πού ήταν χάλια, μέχρι και Τρίτη. Η γιατρός είχε πει ότι κ τρίτη θα μπρούθσαμε να τον πάμε, αλλά είχα κολλήσει κ εγώ κάτι κ ήμουν λίγο άσχημα οπότε τον κράτησα μιας κ θα είχα ούτως η άλλως άδεια. Φαντάστηκα ότι ήταν αρκετό διάστημα για να συνέλθει αλλά φαίνεται ότι δεν ήταν αφού ξανακόλλησε γρήγορα. Τώρα σκέφτομαι, αν μείνει έτσι χωρίς πυρετό και η μύξα υποχωρήσει αύριο ή μεθαύριο, να τον κρατήσω κι άλλο σπίτι χωρίς πυρετό (αν δώσει οκ η παιδίατρος από θέμα μεταδοτικότητας) ή δεν έχει νόημα όλο αυτό; Δεν είναι ότι έχει χάσει πολλές μέρες σχολείο, αλλά υποτίθεται ότι τον πηγαίνω για να μαθαίνει κάτι και να εξελίσσεται και τέτοιο πράγμα δεν βλέπω κάτι θεαματικό, γι αυτό δεν θέλω να χάνει τόσες μέρες. Τελικά εσείς έχετε δει διαφορά; Δλδ αν τα πηγαίνετε αμέσως μόλις συνέλθουν να κολλάνε γρήγορα ενώ αν τα κρατήσετε κάμποσες μέρες μετά να καταφέρουν να πάνε για περισσότερο καιρό; Ή δεν έχει νόημα και θα κολλάνε έτσι κ αλλιώς; Δεν είμαι άνετη με το να λείπω από το σχολείο ειδικά τώρα που έχουμε διαγωνίσματα, αλλά υποθετικά αν ήταν να μείνει για μια βδομάδα μέσα και αυτό να βοηθήσει, θα μπορούσα να προγραμματίσω και τα μαθήματα κ τα διαγωνίσματα, από το να λείπω τελευταία στιγμή χωρίς ειδοποίηση, έτσι σκόρπιες μέρες. Αλλά αν είναι να μην βοηθήσει σε τίποτα, να τον στείλω και απλώς να περιμένω το μοιραίο. 

Καταρχήν περαστικά σας. Εγώ θα σου μιλήσω εμπειρικά για εμένα, τον κρατούσα σπίτι πάντα παραπάνω, όμως και πάλι αρρώσταινε μόλις κυκλοφορούσε κάτι στο σχολείο.

Η άμυνα του αμέσως μετά την ίωση πέφτει όπως και αν το κάνεις, οπότε αν έχεις την δυνατότητα να τον κρατήσεις κάνε τον. Τώρα σχετικά με το τι θα χάσει στο σχολείο να σου θυμίσω ότι πάει προνήπιο..τι θα χάσει?? το τραγούδι? δεν πειράζει. Εγώ ακόμα και τώρα που είναι πρώτη δημοτικού όταν αρρωστήσει αν μπορώ να τον κρατήσω σπίτι έστω μία ημέρα παραπάνω το κάνω ώστε να πάρει λίγο τα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καταρχήν περαστικά σας. Εγώ θα σου μιλήσω εμπειρικά για εμένα, τον κρατούσα σπίτι πάντα παραπάνω, όμως και πάλι αρρώσταινε μόλις κυκλοφορούσε κάτι στο σχολείο.

Η άμυνα του αμέσως μετά την ίωση πέφτει όπως και αν το κάνεις, οπότε αν έχεις την δυνατότητα να τον κρατήσεις κάνε τον. Τώρα σχετικά με το τι θα χάσει στο σχολείο να σου θυμίσω ότι πάει προνήπιο..τι θα χάσει?? το τραγούδι? δεν πειράζει. Εγώ ακόμα και τώρα που είναι πρώτη δημοτικού όταν αρρωστήσει αν μπορώ να τον κρατήσω σπίτι έστω μία ημέρα παραπάνω το κάνω ώστε να πάρει λίγο τα πάνω του.

Δυνατότητα να τον κρατήσω με την έννοια να υπάρχει άτομο διαθέσιμο, δεν έχω. Απλώς πάντα σκέφτομαι ότι αν είναι να λυπηθώ μια άδεια κ τα χαμένα μου μαθήματα και μετά να την πάρω ούτως ή άλλως μετά από μια βδομάδα, ας μείνει τότε εξαρχής μπας και το καθυστερήσουμε. Αλλά δεν βλέπω να βγάζει κάπου κι αυτό. 

Υποτίθεται ότι στο σχολείο περιμένω να δω εξέιλξη στο να κάνει διάλογο με αλλους και στην κοινωνικοποίηση, τουλάχιστον αυτό. Ε δεν έχω δει τίποτα και λογικό αφού έχει χάσει τη σειρά του. Θα ήθελα να δω κ στη ζωγραφική κ τις χειροτεχνίες εξέλιξη, αλλά αυτό δεν είναι επείγον. Αντίθετα δείχνει ενδιαφέρον για ανάνγωση, που είναι ΄ακόμα λιγότερο επείγον, αλλά είναι κάτι που μπορω να του κάνω πιο εύκολα. Γι αυτό προτμώ να είναι σχολείο για να κάνει άλλα πιο της ηλικιάς του. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κανω. ΓΙατί τα περνάει και τόσο ελαφριά, που δεν κρατιέται μετά στο σπίτι. Δεν είναι ότι δείχνει κούραση, αφαγίες κλπ για να είναι εμφανής η ανάγκη να μείνει να ξεκουραστεί. 

Link to comment
Share on other sites

τελειως εμπειρικα,κ με οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος,βοηθαει πολυ να μεινει σπιτι.απλα κ μονο που θα κοιμηθει περισσοτερο,δ θα κουραστει κλπ

δλδ αν αποψε κ αυριο συνεχισει ετσι σιγουρα θα τον κρατουσα δευτερα-τριτη σπιτι

μπορει να ακουγεται υπερβολικο για μπουκωμα,αλλα ειναι συνδυασμος ηλικιας(νηπια),κ συμπεριφορας παιδιου.ο μικρος μου πχ δ ειναι αποτελεσματικος στο φυσημα μυτης,οποτε τον κραταω παραπανω

συνηθως αν δ παει ως την τεταρτη τον κραταω κ τις αλλες 2μερες,στην μεγαλλη την γυριζω κ για 2μερες,εφοσον ειναι καλα ηδη

αλλα εχω κ την δυνατοτητα επειδη ειμαι σπιτι

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δυνατότητα να τον κρατήσω με την έννοια να υπάρχει άτομο διαθέσιμο, δεν έχω. Απλώς πάντα σκέφτομαι ότι αν είναι να λυπηθώ μια άδεια κ τα χαμένα μου μαθήματα και μετά να την πάρω ούτως ή άλλως μετά από μια βδομάδα, ας μείνει τότε εξαρχής μπας και το καθυστερήσουμε. Αλλά δεν βλέπω να βγάζει κάπου κι αυτό. 

Υποτίθεται ότι στο σχολείο περιμένω να δω εξέιλξη στο να κάνει διάλογο με αλλους και στην κοινωνικοποίηση, τουλάχιστον αυτό. Ε δεν έχω δει τίποτα και λογικό αφού έχει χάσει τη σειρά του. Θα ήθελα να δω κ στη ζωγραφική κ τις χειροτεχνίες εξέλιξη, αλλά αυτό δεν είναι επείγον. Αντίθετα δείχνει ενδιαφέρον για ανάνγωση, που είναι ΄ακόμα λιγότερο επείγον, αλλά είναι κάτι που μπορω να του κάνω πιο εύκολα. Γι αυτό προτμώ να είναι σχολείο για να κάνει άλλα πιο της ηλικιάς του. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κανω. ΓΙατί τα περνάει και τόσο ελαφριά, που δεν κρατιέται μετά στο σπίτι. Δεν είναι ότι δείχνει κούραση, αφαγίες κλπ για να είναι εμφανής η ανάγκη να μείνει να ξεκουραστεί. 

κ μενα ετσι ειναι.αν εξαιρεσουμε 2μερες που ειχε δεκατα,μιλαμε για 37,κ απλα μιλουσε ηρεμα,δ ετρεχε,επαιζε με τα παιχνιδακια του,κ εγω  σταυροκοπιομουν:shock::razz: ,συνηθως δ κρατιεται

συνηθως το νορμαλ του ειναι να τρεχει,φωναζει,κοπαναει παιχνιδια κλπ:P

με λιγα δεκατα ειναι τοσο συνεργασιμος:P

κ που το ξερεις οτι δ εχει εξελιξη στην κοινωνικοποιηση;ρωτησες την δασκαλα αν αλληλεπιδρα με τα αλλα παιδια;τι περιμενεις;να πιανει διαλογο με αγνωστους στο δρομο;

ο δικος μου πηγε 2βδομαδες σερι!φτου φτου μη μας ματιασω

περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , vicky86 είπε:

τελειως εμπειρικα,κ με οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος,βοηθαει πολυ να μεινει σπιτι.απλα κ μονο που θα κοιμηθει περισσοτερο,δ θα κουραστει κλπ

δλδ αν αποψε κ αυριο συνεχισει ετσι σιγουρα θα τον κρατουσα δευτερα-τριτη σπιτι

μπορει να ακουγεται υπερβολικο για μπουκωμα,αλλα ειναι συνδυασμος ηλικιας(νηπια),κ συμπεριφορας παιδιου.ο μικρος μου πχ δ ειναι αποτελεσματικος στο φυσημα μυτης,οποτε τον κραταω παραπανω

Δεν το θεωρώ υπερβολικό. Κ εγώ έτσι θα ήθελα, αν όχι για Τρίτη σίγουρα για Δευτέρα. Ουφ... ΑΥτές τις μέρες όμως ειδικά κανείς από τους δυο μας δεν λείπει εύκολα. Μετά τα  μέσα της εβδομάδας τελειώνει τα διαγωνίσματα ο άντρας μου. Δλδ αν αυτό συνέβαινε λίγες μέρες αργότερα, δεν θα το συζητούσα καν. Τώρα εμένα χαλάει όλος  ο προγραμματισμός μου (κ είμαι κ ψυχαναγκαστική μ αυτά...). Μάλλον πρέπει να προετοιμάσω τον εαυτό μου ότι η Δευτέρα είναι ήδη ξεγραμμένη. 

 

πρίν από 54 λεπτά , vicky86 είπε:

κ που το ξερεις οτι δ εχει εξελιξη στην κοινωνικοποιηση;ρωτησες την δασκαλα αν αλληλεπιδρα με τα αλλα παιδια;τι περιμενεις;να πιανει διαλογο με αγνωστους στο δρομο;

 

Δεν αλληλεπιδρά. πηγαίνει εκεί να χωθεί που παίζουν αλλα δεν μιλάει. ούτε στη δασκάλα μιλάει. μονολεκτικά αν τον ρωτήσουν να απαντήσει. συμμετέχει κανονικά κ τελευταία μου λέει και κάποια πράγματα για το τι κάνουν. επειδή υπάρχουν δασκάλες ειδικής κ εβπ στο τμήμα, η νηπιαγωγός έχει μια μικρή βοήθεια στο διαλειμμα τουλάχιστον, ετσι τον βοηθάνε λίγο να του βρούν πχ μια παρέα να κάνουν τραμπάλα. Η εβπ είναι κ φίλη μ από πέρσι που ήταν στο δικό μ σχολείο κ βγαίνουμε καμιά φορά κ με το δικό της παιδί, όταν συμπίπτουν να είνια υγιή. αλλά κ τότε μιλάει μόνο με τη δική μου μεσολάβηση, δλδ αν θέλει κάτι γυρίζει κ τ λέει σ εμένα για να το πω. Με άγνωστο στο δρόμο πιο πιθανό είναι να μιλήσει. Γι αυτό δεν θελω να χάνει πολλές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μας το καμάρι, εδώ και 3 μέρες βήχα, φωνή χάλι μαύρο και από το μεσημέρι και μετά, 37,8.. Δεν τον έχω πάει σχολείο από χθες, μετά τον νυχτερινό βήχα, που να τον είχα πάει δηλαδή.. Η παιδίατρος λέει καινούρια ίωση , παίζει λέει να ανεβάσει και πάνω από 39, και να τον κρατήσω όσο γίνεται παραπάνω στο σπίτι, διότι αλλιώς σε 2 μέρες θα κολλήσει πάλι κάτι άλλο.. Παλι μάσκα και σιρόπια, πάλι κλεισούρα , κουράστηκα. Στο μεταξύ τώρα ετοιμάζονται πυρετωδώς και για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή΄.. 

@Έσπερος περαστικά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου επιτελους έχει αναρρώσει κ οι επαναληπτικές αιματολογικες της είναι τέλειες, αλλά ήδη κλεισαμε μήνα που λείπει από το σχολείο κ πραγματικα αμφιταλαντεύομαι για το αν θα τη στειλω από βδ..Βέβαια κολλησε ο μικρός μου τώρα κ έχει 40 πυρετο από την Τετ, Οποτε είναι κ  αυτός ένας λόγος που σκέφτομαι αν θα πάει η μεγάλη σχολείο αυτή τη βδ ή αν θα  την αφήσω ακόμη λίγο να Ορθοποδησει όλη η οικογένεια πριν πάμε για άλλο γύρο!

 

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα παιδιά! Ευτυχώς μέχρι και τώρα που κοντεύει η κόρη τα 10 έχει αρρωστήσει λίγες φορές και έχει πραγματικά χάσει ελάχιστες μέρες σχολείου τόσα χρόνια, συνεπώς κι εμείς μέρες εργασίας. Είναι, ωστόσο, πολύ δύσκολο και στρεσογόνο για τον εργαζόμενο που δεν έχει άμεση βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν το θεωρώ υπερβολικό. Κ εγώ έτσι θα ήθελα, αν όχι για Τρίτη σίγουρα για Δευτέρα. Ουφ... ΑΥτές τις μέρες όμως ειδικά κανείς από τους δυο μας δεν λείπει εύκολα. Μετά τα  μέσα της εβδομάδας τελειώνει τα διαγωνίσματα ο άντρας μου. Δλδ αν αυτό συνέβαινε λίγες μέρες αργότερα, δεν θα το συζητούσα καν. Τώρα εμένα χαλάει όλος  ο προγραμματισμός μου (κ είμαι κ ψυχαναγκαστική μ αυτά...). Μάλλον πρέπει να προετοιμάσω τον εαυτό μου ότι η Δευτέρα είναι ήδη ξεγραμμένη. 

 

Δεν αλληλεπιδρά. πηγαίνει εκεί να χωθεί που παίζουν αλλα δεν μιλάει. ούτε στη δασκάλα μιλάει. μονολεκτικά αν τον ρωτήσουν να απαντήσει. συμμετέχει κανονικά κ τελευταία μου λέει και κάποια πράγματα για το τι κάνουν. επειδή υπάρχουν δασκάλες ειδικής κ εβπ στο τμήμα, η νηπιαγωγός έχει μια μικρή βοήθεια στο διαλειμμα τουλάχιστον, ετσι τον βοηθάνε λίγο να του βρούν πχ μια παρέα να κάνουν τραμπάλα. Η εβπ είναι κ φίλη μ από πέρσι που ήταν στο δικό μ σχολείο κ βγαίνουμε καμιά φορά κ με το δικό της παιδί, όταν συμπίπτουν να είνια υγιή. αλλά κ τότε μιλάει μόνο με τη δική μου μεσολάβηση, δλδ αν θέλει κάτι γυρίζει κ τ λέει σ εμένα για να το πω. Με άγνωστο στο δρόμο πιο πιθανό είναι να μιλήσει. Γι αυτό δεν θελω να χάνει πολλές μέρες.

καταλαβα.ετσι ηταν ο δικος μου περυσι

μιλουσε μονο αν του μιλουσαν,κ μονολεκτικα.ακομη κ τωρα δλδ,πολλες φορες θα τον αφησω,δ θα πει ουτε καλημερα,ενω στο σπιτι μιλαει παρα πολυ..

περυσι απο την μεση της χρονιας κ μετα αρχισε να μιλαει πιο αυθορμητα

τραγουδακια θα μαθει,αλλα ντρεπεται κ που βλεπει τον εαυτο του σε βιντεακι(οι 2μας ειμασταν σπιτι,δ τραγουδαει γενικως)

στην παρεα δ ξερω πως ακριβως ενσωματωθηκε,εγινε κ δ ρωτησε λεπτομερειες

απλα προσπαθησε να μην τον διευκολυνεις.δλδ αν βρεθειτε με αυτην την φιλη ας παιξουν πιο μακρια,στο παιδικο δωματιο πχ,γι αυτο ειναι καλο πλεον να υπαρχει,κ αν το πει σε σενα εγω θα του ελεγα ζητα το εσυ απο τον φιλο σου,δ παιζω εγω μαζι του

ισως ακουγεται αποτομο,αλλα δ νομιζω οτι θα το κανει οσο εισαι εκει κ μιλας γι αυτον.αν ηταν μικροτερος δ θα στο προτεινα.κ γραπτα δ μπορω να δωσω τον τονο.σε καμια περιπτωση δ ειναι ψυχρο,η αυστηρο,δ ειναι οτι τον διωχνεις πχ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

καταλαβα.ετσι ηταν ο δικος μου περυσι

μιλουσε μονο αν του μιλουσαν,κ μονολεκτικα.ακομη κ τωρα δλδ,πολλες φορες θα τον αφησω,δ θα πει ουτε καλημερα,ενω στο σπιτι μιλαει παρα πολυ..

περυσι απο την μεση της χρονιας κ μετα αρχισε να μιλαει πιο αυθορμητα

τραγουδακια θα μαθει,αλλα ντρεπεται κ που βλεπει τον εαυτο του σε βιντεακι(οι 2μας ειμασταν σπιτι,δ τραγουδαει γενικως)

στην παρεα δ ξερω πως ακριβως ενσωματωθηκε,εγινε κ δ ρωτησε λεπτομερειες

απλα προσπαθησε να μην τον διευκολυνεις.δλδ αν βρεθειτε με αυτην την φιλη ας παιξουν πιο μακρια,στο παιδικο δωματιο πχ,γι αυτο ειναι καλο πλεον να υπαρχει,κ αν το πει σε σενα εγω θα του ελεγα ζητα το εσυ απο τον φιλο σου,δ παιζω εγω μαζι του

ισως ακουγεται αποτομο,αλλα δ νομιζω οτι θα το κανει οσο εισαι εκει κ μιλας γι αυτον.αν ηταν μικροτερος δ θα στο προτεινα.κ γραπτα δ μπορω να δωσω τον τονο.σε καμια περιπτωση δ ειναι ψυχρο,η αυστηρο,δ ειναι οτι τον διωχνεις πχ

Α το τραγούδι είναι κάτι που όντως έχω δει διαφορά. Γιατί ήξερε στίχους από μικρός αλλά δεν τραγουδούσε τη μελωδία ποτέ. Από τότε που άρχισε το σχολείο, τραγουδάει κάποια αγαπημένα του τραγούδια κ επισης τραγουδάει διαφορα ακαταλαβίστικα που μάλλον είναι του σχολείου που δεν θυμάται λόγια (ίσως σπο την ώρα των αγγλικών) κ επίσης αυτοςχεδιαζει στίχους οταν παίζει ή γενικα όταν κάνει κάτι, το περιγράφει τραγουδιστα σε άγνωστες μελωδίες. Και με τα βιβλία είναι πιο ομιλητικός πχ σχολιάζει πιο πολύ τις εικόνες ή την ιστορία. Το καλημέρα όμως είναι πολυτέλεια. Έχω δοκιμάσει να μην τον διευκολύνω παρολο που δυσκολεύομαι να το κάνω. Όμως τότε απλώς αποστασιοποιείται κ έτσι η αλληλεπίδραση είναι ακόμα μικρότερη. Αλλά του αρέσει το σχολείο. Ήδη τώρα ρωτάει αν θα πάει τη Δευτέρα. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yovanna said:

Και το δικό μας το καμάρι, εδώ και 3 μέρες βήχα, φωνή χάλι μαύρο και από το μεσημέρι και μετά, 37,8.. Δεν τον έχω πάει σχολείο από χθες, μετά τον νυχτερινό βήχα, που να τον είχα πάει δηλαδή.. Η παιδίατρος λέει καινούρια ίωση , παίζει λέει να ανεβάσει και πάνω από 39, και να τον κρατήσω όσο γίνεται παραπάνω στο σπίτι, διότι αλλιώς σε 2 μέρες θα κολλήσει πάλι κάτι άλλο.. Παλι μάσκα και σιρόπια, πάλι κλεισούρα , κουράστηκα. Στο μεταξύ τώρα ετοιμάζονται πυρετωδώς και για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή΄.. 

@Έσπερος περαστικά σας.

περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και το δικό μας το καμάρι, εδώ και 3 μέρες βήχα, φωνή χάλι μαύρο και από το μεσημέρι και μετά, 37,8.. Δεν τον έχω πάει σχολείο από χθες, μετά τον νυχτερινό βήχα, που να τον είχα πάει δηλαδή.. Η παιδίατρος λέει καινούρια ίωση , παίζει λέει να ανεβάσει και πάνω από 39, και να τον κρατήσω όσο γίνεται παραπάνω στο σπίτι, διότι αλλιώς σε 2 μέρες θα κολλήσει πάλι κάτι άλλο.. Παλι μάσκα και σιρόπια, πάλι κλεισούρα , κουράστηκα. Στο μεταξύ τώρα ετοιμάζονται πυρετωδώς και για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή΄.. 

@Έσπερος περαστικά σας.

ευχαριστούμε! επισησ! εμεος σχολιάσαμε σήμερα κ πέρασε κάπως η ώρα αλλά ήδη έχω κουραστεί. με τα φάρμακα είναι οκ αλλά αυτή η μύτη… κάθε ώρα παζάρια αν θέλει όρο αμπούλα ή όρο με σύριγγα ή φυσιομερ ή το άλλο σπρέι ή μόνο αναρρόφηση ή τίποτα από όλα αυτά κ να δοκιμάσει να φυσήξει, ψυχολογικά είμαι αρρωστη από αυτήν την ατέρμονη διαπραγμάτευση. 

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

περαστικά σας!

τώρα είδα γις τους γονείς σου… περαστικά, ελπίζω μα περάσει γρήγορα κ ανώδυνα..

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα τα ιδια…. Τι θα γινει δεν ξερω, πρωτη χρονια παιδικος και τη λυπαμαι που ταλαιπωρειται ετσι

Ξεκινησε μυξα κ ενω υποχωρησε μετα απο 5 μερες, ξεκινησε παλι μπουκωμα και βηχας με φλεμα, δλδ ελεος. 

Δυο βδομαδες ακριβως δεν την πηγαμε σχολειο και σημερα ειδα βελτιωση.

Ευτυχως εχω την πολυτελεια να την κραταω σπιτι, αλλα αν δουλευα, θα πηγαινε αναγκαστικα.

Εγω βλεπω οτι χανει παντως πραγματα, καθε μερα μου λεει για τους φιλους της και συνεχεια κανουμε σκετς με το σχολειο.

Ετσι οπως τα λετε ομως, εχω φοβηθει να την ξαναπαω…

Link to comment
Share on other sites

Εμείς περάσαμε χάλια νύχτα. Ο μικρός έβηχε ασταμάτητα απο την ώρα που έπεσε για ύπνο και μέχρι τις 4 περίπου. Μετά έβηχε ανα διαστήματα. Δεν έχει ξαναγίνει αυτό. Να βήχει έτσι τη νύχτα. Φοβάμαι οτι έχει λαρυγγίτιδα. Ζήτησα χθες απο τη γιατρό να έρθει να τον δει αλλά δεν μπορούσε. Πρέπει αν είναι να τον πάμε εμείς στο ιατρείο και δεν ήθελα να τον βγάλω γιατί έχει και πυρετό. Τη μισή νύχτα καθόμουν πάνω απο το κρεβάτι του και τον κοιτούσα, γιατί τρόμαζα στην ιδέα οτι μπορεί να έχει λαρυγγίτιδα και να μην μπορέσει να αναπνεύσει και την υπόλοιπη μισή την έβγαλα στο κρεβάτι μου με την κάμερα ενδοεπικοινωνίας αγκαλιά . Ο άντρας μου , με τον οποίο θα τον προσέχαμε μαζί, αποκοιμήθηκε και δεν πήρε χαμπάρι.. Ο βήχας του ήταν στεγνός. Δεν άκουγα φλέμματα. Σήμερα έχει και πολλές μύξες. Επίσης παραπονιέται οτι τον πονάει ο λαιμός του. Λέω να πάρω τον γιατρό του σχολείου μήπως μπορέι να έρθει, αλλιώς αναγκαστικά θα τον βγάλω να τον πάμε εμείς..

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Yovanna said:

Εμείς περάσαμε χάλια νύχτα. Ο μικρός έβηχε ασταμάτητα απο την ώρα που έπεσε για ύπνο και μέχρι τις 4 περίπου. Μετά έβηχε ανα διαστήματα. Δεν έχει ξαναγίνει αυτό. Να βήχει έτσι τη νύχτα. Φοβάμαι οτι έχει λαρυγγίτιδα. Ζήτησα χθες απο τη γιατρό να έρθει να τον δει αλλά δεν μπορούσε. Πρέπει αν είναι να τον πάμε εμείς στο ιατρείο και δεν ήθελα να τον βγάλω γιατί έχει και πυρετό. Τη μισή νύχτα καθόμουν πάνω απο το κρεβάτι του και τον κοιτούσα, γιατί τρόμαζα στην ιδέα οτι μπορεί να έχει λαρυγγίτιδα και να μην μπορέσει να αναπνεύσει και την υπόλοιπη μισή την έβγαλα στο κρεβάτι μου με την κάμερα ενδοεπικοινωνίας αγκαλιά . Ο άντρας μου , με τον οποίο θα τον προσέχαμε μαζί, αποκοιμήθηκε και δεν πήρε χαμπάρι.. Ο βήχας του ήταν στεγνός. Δεν άκουγα φλέμματα. Σήμερα έχει και πολλές μύξες. Επίσης παραπονιέται οτι τον πονάει ο λαιμός του. Λέω να πάρω τον γιατρό του σχολείου μήπως μπορέι να έρθει, αλλιώς αναγκαστικά θα τον βγάλω να τον πάμε εμείς..

Περαστικά εύχομαι! τώρα πως είναι το παιδί?

Αν ποτέ πάθει λαρυγγίτιδα θα το καταλάβεις , μη σε αγχώνει αυτό.

Έχεις κάνει εισπνοές?

Ακούω συνεχόμενο βήχα και ειλικρινά στεναχωριέμαι πολύ γιατί ξέρω πως είναι , καταλαβαίνω και το δικό σου άγχος και κυρίως την ταλαιπωρία του παιδιού. Να έχεις στον νου σου πως ο λαιμός μπορεί να πονάει από τον πολύ βήχα, ο γιος μου το παθαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, kotsifikos said:

Περαστικά εύχομαι! τώρα πως είναι το παιδί?

Αν ποτέ πάθει λαρυγγίτιδα θα το καταλάβεις , μη σε αγχώνει αυτό.

Έχεις κάνει εισπνοές?

Ακούω συνεχόμενο βήχα και ειλικρινά στεναχωριέμαι πολύ γιατί ξέρω πως είναι , καταλαβαίνω και το δικό σου άγχος και κυρίως την ταλαιπωρία του παιδιού. Να έχεις στον νου σου πως ο λαιμός μπορεί να πονάει από τον πολύ βήχα, ο γιος μου το παθαίνει αυτό.

Ζωηρός είναι, τώρα έχει 37,7 και δεν βήχει. Η φωνή όμως είναι βραχνή. Κάνουμε aerolin, πήρα την παιδίατρο, μου είπε να κάνουμε και flixotide , αλλά της είπα οτι θα πάμε απο εκέι, διότι διάγνωση απο το τηλέφωνο δεν γίνεται. Συμφώνησε και εκείνη. Θέλω να ξέρω ακριβώς τί έχει. Είχα κάνει και πλάνο τη νύχτα, αν έχει δύσπνοια, λέω του άντρα μου, ο ένας τυλίγει το παιδί με κουβέρτες κακι το βγάζει μπαλκόνι, ο άλλος γεμίζει το μπάνιο υδρατμούς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Yovanna είπε:

Ζωηρός είναι, τώρα έχει 37,7 και δεν βήχει. Η φωνή όμως είναι βραχνή. Κάνουμε aerolin, πήρα την παιδίατρο, μου είπε να κάνουμε και flixotide , αλλά της είπα οτι θα πάμε απο εκέι, διότι διάγνωση απο το τηλέφωνο δεν γίνεται. Συμφώνησε και εκείνη. Θέλω να ξέρω ακριβώς τί έχει. Είχα κάνει και πλάνο τη νύχτα, αν έχει δύσπνοια, λέω του άντρα μου, ο ένας τυλίγει το παιδί με κουβέρτες κακι το βγάζει μπαλκόνι, ο άλλος γεμίζει το μπάνιο υδρατμούς. 

Μην σου γίνεται εμμονή αυτό.ποτε θα τον δει η παιδίατρος?

πρίν από 58 λεπτά , kotsifikos είπε:

Περαστικά εύχομαι! τώρα πως είναι το παιδί?

Αν ποτέ πάθει λαρυγγίτιδα θα το καταλάβεις , μη σε αγχώνει αυτό.

Έχεις κάνει εισπνοές?

Ακούω συνεχόμενο βήχα και ειλικρινά στεναχωριέμαι πολύ γιατί ξέρω πως είναι , καταλαβαίνω και το δικό σου άγχος και κυρίως την ταλαιπωρία του παιδιού. Να έχεις στον νου σου πως ο λαιμός μπορεί να πονάει από τον πολύ βήχα, ο γιος μου το παθαίνει αυτό.

Κοtsifikos τι νέα από τους γονείς σου?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς χάλια νύχτα. Από τις 4 κ μετά. Μέχρι τότε κοιμήθηκε ήρεμα κ έπεσα κ εγω ψόφια γιατί έκανα 3η δόση κ είχα ρίγη. Ο άντρας μου από την αγωνία ήταν άυπνος μέχρι τις 3 κ μετά ξεράθηκε κ δεν άκουγε τίποτα, κ ήταν κ στον καναπέ κ σκέβρωσε. Στις 4 ο μικρός δεν μπορούσε να αναπνεύσει από τς μύξες, προσπάθησα να του εξηγήσω ότι πρέπει να τις καθαρίσω, δεν ήθελε κ άρχισε να κλαίει, τις καθαρίσαμε τελικά κ ξαφνικά από το κλάμα άρχισε ένας βήχας που ακουγόταν φριχτά κ νόμιζα ότι ήταν σαν αυτό που λενε το γάβγισμα της λαρυγγιτιδας. μετά αυτό σταμάτησε αλλά  έβηχε σαν πνίξιμο ασταμάτητα, δυο τρεις φορές ακόμα διαπραγματευόμασταν για να την καθαρίσουμε. Η φωνή του τελικά είναι οκ αλλά εξακολουθεί να είναι μπουκωμένος, χωρίς καταρροή κ έχει θερμοκρασία μέχρι 37. Ο βήχας δεν καταλαβαίνω αν είναι πνίξιμο από τις μύξες ή το στήθος, ποτέ δεν το καταλαβαίνω αυτό. Αερολιν κ φλιξοτιν επίσης μας δίνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Yovanna είπε:

Σε λίγο θα φύγουμε να πάμε. 

Περαστικά σας !!! Κανένα σιροπι για τον βηχα δεν σας έδωσε? Πάντως ετσι όπως το περιγράφεις απλα εχει πολλές μυξες που δεν έχουν ρευστοποιηθει ακομα κ τον πνιγουν . 

Γενικα αυτές οι ιώσεις που περάσαμε κ εμείς έτσι ειμασταν βήχας το βράδυ ξερός που με το σιροπι κ τα εισπνεομενα μαλακώνει κ δέκατα για δυο τρεις μέρες. 

Πως σου εχει κατσει η λαρυγγιτιδα τόσο άγχος. ?  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ninaki80 said:

Περαστικά σας !!! Κανένα σιροπι για τον βηχα δεν σας έδωσε? Πάντως ετσι όπως το περιγράφεις απλα εχει πολλές μυξες που δεν έχουν ρευστοποιηθει ακομα κ τον πνιγουν . 

Γενικα αυτές οι ιώσεις που περάσαμε κ εμείς έτσι ειμασταν βήχας το βράδυ ξερός που με το σιροπι κ τα εισπνεομενα μαλακώνει κ δέκατα για δυο τρεις μέρες. 

Πως σου εχει κατσει η λαρυγγιτιδα τόσο άγχος. ?  

Επειδή διάβασα ότι είναι επικίνδυνη. Όπως έχω γράψει παλιότερα, πήγαμε να τον χάσουμε  όταν ήταν ενός, έπειτα από ένα περιστατικό βρογχοσπασμων και ήταν τραυματική εμπειρία.

Τελικά έχει βρογχίτιδα. Μας έδωσεaerolin  ξαι flixotide για 10 μέρες. Δεν άκουσε ακροαστικα προς το παρόν τουλάχιστον. Θα κρατήσει αρκετές μέρες αυτό μα είπε, αλλά μάλλον τώρα είμαστε στο πικ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

Επειδή διάβασα ότι είναι επικίνδυνη. Όπως έχω γράψει παλιότερα, πήγαμε να τον χάσουμε  όταν ήταν ενός, έπειτα από ένα περιστατικό βρογχοσπασμων και ήταν τραυματική εμπειρία.

Τελικά έχει βρογχίτιδα. Μας έδωσεaerolin  ξαι flixotide για 10 μέρες. Δεν άκουσε ακροαστικα προς το παρόν τουλάχιστον. Θα κρατήσει αρκετές μέρες αυτό μα είπε, αλλά μάλλον τώρα είμαστε στο πικ.

Περαστικά.ποσες μέρες σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Επειδή διάβασα ότι είναι επικίνδυνη. Όπως έχω γράψει παλιότερα, πήγαμε να τον χάσουμε  όταν ήταν ενός, έπειτα από ένα περιστατικό βρογχοσπασμων και ήταν τραυματική εμπειρία.

Τελικά έχει βρογχίτιδα. Μας έδωσεaerolin  ξαι flixotide για 10 μέρες. Δεν άκουσε ακροαστικα προς το παρόν τουλάχιστον. Θα κρατήσει αρκετές μέρες αυτό μα είπε, αλλά μάλλον τώρα είμαστε στο πικ.

Περαστικά σας κλασικά ολοι με εισπνοές είμαστε.!! 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Περαστικά.ποσες μέρες σπίτι?

Ε, αφού περάσει ο πυρετός, 2 μέρες ακόμη μας είπε. Μεσοβδόμαδα θα παει σχολείο λογικά. Για Πέμπτη το υπολογίζω Ο βήχας θα αργήσει πολύ να περάσει μας είπε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Ε, αφού περάσει ο πυρετός, 2 μέρες ακόμη μας είπε. Μεσοβδόμαδα θα παει σχολείο λογικά. Για Πέμπτη το υπολογίζω Ο βήχας θα αργήσει πολύ να περάσει μας είπε. 

Τόσο γρήγορα σας αφήνει με βρογχίτιδα; εδώ εμείς χωρίς πυρετό κ αναρψτιεμαι αν θα είναι καλά να πάει Τετάρτη αν κ υα προτιμούσα Τρίτη… 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Έσπερος said:

Τόσο γρήγορα σας αφήνει με βρογχίτιδα; εδώ εμείς χωρίς πυρετό κ αναρψτιεμαι αν θα είναι καλά να πάει Τετάρτη αν κ υα προτιμούσα Τρίτη… 

Δεν ξεκίνησε σήμερα. Τρίτη βραδυ μετά την πισίνα ξεκίνησε. Δεν έχει παει σχολείο από Τετάρτη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...