Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Κι εγώ γι'αυτό μπήκα στο κόπο να παραθέσω στο θέμα :) Πολλές φορές βλέπουμε τον πυρετό σαν εχθρό και προσπαθούμε να τον πολεμήσουμε.Δεν προέτρεψα κάποιον να αφήνει το παιδί του να "ψήνεται", απλώς σχολίασα πως τις περισσότερες φορές δεν είναι τόσο επικίνδυνος όσο νομίζουμε και κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη για την χρήση των αντιπυρετικών σε ένα εμπυρετο αλλά κατά τ'αλλα ευδιαθετο παιδί, κάτι στο οποίο συμφωνούνε οι παιδίατροι που δεν δίνουν φάρμακα με το παραμικρό. 

Επίσης, να σχολιάσω ότι δεν είμαι κατά της δυτικής ιατρικής αλλά κατά της ακούσιας τήρησης οδηγιών χωρίς διερεύνηση. Δεν είμαι κατά των χημικών φαρμάκων αλλά κατά την αποκλειστική τους (ή και αλόγιστη) χρήση τους σε κάθε ασθένεια. Θα την χρησιμοποιήσω την παρακεταμολη αλλά με σύνεση, όταν πραγματικά θεωρώ ότι χρειάζεται.

Δηλαδή εμείς υποστήριξαμε την φαρμακολαγνεια κ την αλόγιστη χρηση?

Δεν εκπλαγώ παντως αν πεις οτι δεν κανεις στα παιδια σου εμβολια.Εχεις την λογική του άλλου άκρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πώς χορηγειτε το ντεπον σε μωρά; Μία φορά η μικρή ανέβασε πυρετό από εμβόλιο δοκίμασα με σύριγγα και κόντεψε να κάνει εμετό. Δοκίμασα και με το κουτάλι της μια άλλη φορά που πονούσαν τα δόντια και φτύνει το μισό. Νομίζω δε μπορώ να βρω τρόπο να της δώσω σωστά . Μία που γίνεται κουβέντα , για πείτε καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μπορεί όμως να είναι επικίνδυνο να μην ακούσουμε τις οδηγίες του παιδίατρου.

Eγραψα οτι ενημερωσα τον παιδιατρο και ηταν συμφωνος, ας μην επαναλαμβανομαι. Ο καθενας γνωριζει το παιδι του και επιλεγει εναν γιατρο που του ταιριαζει. Πιθανοτατα αν ημουν σε αλλη πολη να ειχα αλλον παιδιατρο, αυτον που δεν θα μου προτεινε καν αντιπυρετικο στο 38,5 αλλα ευτυχως:

 

Just now, Yovanna είπε:

Μέσω άλλων γιατρών? Μέσω Ιντερνετ?

μεσω αλλων γιατρων στο ιντερνετ (ειτε με ιδωτικο ιατρειο, ειτε μεσω ερευνων, ειτε μεσω ιατρικων πλατφορμων και οργανισμων) μπορεις να "διερευνησεις" και να διασταυρωσεις πολλες πληροφοριες ωστε να σχηματισεις μια αποψη.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Πώς χορηγειτε το ντεπον σε μωρά; Μία φορά η μικρή ανέβασε πυρετό από εμβόλιο δοκίμασα με σύριγγα και κόντεψε να κάνει εμετό. Δοκίμασα και με το κουτάλι της μια άλλη φορά που πονούσαν τα δόντια και φτύνει το μισό. Νομίζω δε μπορώ να βρω τρόπο να της δώσω σωστά . Μία που γίνεται κουβέντα , για πείτε καμιά ιδέα

Υποθετο Depon ή apotel

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως καμία μαμά δεν είναι υπέρ της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων. Ο γιατρός εμένα μου έχει πει πως αντιπυρετικό δίνουμε από 38,5 και πάνω, όταν του επισήμανα πως το παιδί έχει θερμοκρασία κανονική 35,7- 36 το πολυ, είπε αντιπυρετικό στο 38, έχουν υπάρξει φορές που έχει 38  και ''πετάει'' εκεί θα το τρενάρω λίγο, έχουν υπάρξει στιγμές που έχει 37,5 και είναι χάλια, εκεί θα του δώσω αντιπυρετικό, κυρίως με καθοδηγεί η διάθεση του παιδιού. Το σίγουρο είναι πως στο 39,5 δεν θα τον άφηνα χωρίς αντιπυρετικό, πόσο ευδιάθετο μπορεί να είναι με τόσο υψηλό πυρετό?

Προσωπικά φοβάμαι τον πυρετό, φοβάμαι τα συνεχόμενα δέκατα για πολλές ημέρες, τον ασυμπτωματικό πυρετό,  και τον πυρετό που δεν πέφτει ούτε με αντιπυρετικά. Οκ είναι μία αντίδραση του οργανισμού, όμως για μένα είναι ένα δείγμα πως κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Πώς χορηγειτε το ντεπον σε μωρά; Μία φορά η μικρή ανέβασε πυρετό από εμβόλιο δοκίμασα με σύριγγα και κόντεψε να κάνει εμετό. Δοκίμασα και με το κουτάλι της μια άλλη φορά που πονούσαν τα δόντια και φτύνει το μισό. Νομίζω δε μπορώ να βρω τρόπο να της δώσω σωστά . Μία που γίνεται κουβέντα , για πείτε καμιά ιδέα

Με σύριγγα σταγονίτσα - σταγονίτσα. Δεν είχαμε ποτέ θέμα. Μόνο με το algofren που δεν το ήθελε και αν έπρεπε να πάρει, τον ακινητοποιούσαμε..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Με σύριγγα σταγονίτσα - σταγονίτσα. Δεν είχαμε ποτέ θέμα. Μόνο με το algofren που δεν το ήθελε και αν έπρεπε να πάρει, τον ακινητοποιούσαμε..

 

Ευχαριστώ πολύ και εσένα!Προσπάθησα και έτσι αλλά κλείνει στόμα. Άσε η δικιά μου είναι θηλυκός Ταρζάν :-D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με την @ sentir και δεν πιστεύω ότι είναι η λογική του άλλου άκρου, είναι η λογική που και οι ίδιοι οι παιδίατροι έχουν άσχετα αν συχνά θα σου πουν δώσε αντιπυρετικο εύκολα και για την δική τους ευκολία καμία φορά αλλά και για να μην ταλαιπωρειται το παιδι. Αν τους το συζητήσεις όμως και τους εξηγήσεις περισσότερα για την εικόνα του παιδιού οι περισσότεροι θα σου πουν ότι η διάθεση του παιδιού είναι το Α και το Ω ότι δεν πρέπει να φοβάσαι τον πυρετό κατά κανόνα γιατί είναι ακριβώς η φυσιολογικη αντίδραση του οργανισμού και ναι αν το παιδί νιώθει καλά στους 39 και πάλι ίσως είναι οκ να μην δώσεις αν προσέχεις μην ανέβει. Η δική μας παιδίατρος μετά από πολλά χρόνια μου είπε ότι στα δικά της παιδιά δεν έχει δώσει ποτέ αντιπυρετικο πριν τους 39. Κ το δικό μου παιδί πολύ συχνά χοροπηδαει σαν κατσίκι με 39. Πιστεύω ότι χρειάζεται εξατομικευμενη αξιολόγηση και όχι αφορισμοι. Στο κάτω κάτω η @Sentir...natureza δεν είπε κάτι άλλο από αυτα που γράφει ο Παπαβεντσης. Επίσης ο παιδίατρος δεν μπορεί να ξέρει πόσο συνεπής θα είναι ο γονιος στην παρακολούθηση δηλαδή μπορει να πει δώσε οπωσδήποτε στους 38,5 για να μην έχει την ευθύνη αν ο γονιος χαζεψει και δεν παρακολουθεί το παιδί και φτάσει 41 ξέρω γω. Όχι δηλαδή επειδή πραγματικά χρειάζεται στους 38,5. Όσο για την σύγκριση tamiflu που είναι ένα θεραπευτικο φαρμακο (εμποδίζει δηλαδή τον πολλαπλασιασμο του ιού) με την παρακεταμολη που δεν είναι θεραπευτικο φάρμακο αλλά απλώς αναστελει ένα σύμπτωμα, ε είναι μάλλον άτυχης η σύγκριση.

Just now, kotsifikos said:

Νομίζω πως καμία μαμά δεν είναι υπέρ της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων. Ο γιατρός εμένα μου έχει πει πως αντιπυρετικό δίνουμε από 38,5 και πάνω, όταν του επισήμανα πως το παιδί έχει θερμοκρασία κανονική 35,7- 36 το πολυ, είπε αντιπυρετικό στο 38, έχουν υπάρξει φορές που έχει 38  και ''πετάει'' εκεί θα το τρενάρω λίγο, έχουν υπάρξει στιγμές που έχει 37,5 και είναι χάλια, εκεί θα του δώσω αντιπυρετικό, κυρίως με καθοδηγεί η διάθεση του παιδιού. Το σίγουρο είναι πως στο 39,5 δεν θα τον άφηνα χωρίς αντιπυρετικό, πόσο ευδιάθετο μπορεί να είναι με τόσο υψηλό πυρετό?

Προσωπικά φοβάμαι τον πυρετό, φοβάμαι τα συνεχόμενα δέκατα για πολλές ημέρες, τον ασυμπτωματικό πυρετό,  και τον πυρετό που δεν πέφτει ούτε με αντιπυρετικά. Οκ είναι μία αντίδραση του οργανισμού, όμως για μένα είναι ένα δείγμα πως κάτι δεν πάει καλά.

Αυτοί οι πυρετόι που περιγράφεις είναι πράγματι αυτοί που ανησυχούν και τους γιατρούς. Άλλο βέβαια να σε ανησυχούν αυτοί οι συγκεκριμένοι πυρετόι και άλλο γενικά ο πυρετός που είναι ένδειξη υγείας του ανοσοποιητικου. Ο ασυμπτώματικος βέβαια είναι αρκετά συνηθισμένος σε πολύ μικρά παιδιά και μπορεί να είναι τελείως αθώος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Νομίζω πως καμία μαμά δεν είναι υπέρ της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων. Ο γιατρός εμένα μου έχει πει πως αντιπυρετικό δίνουμε από 38,5 και πάνω, όταν του επισήμανα πως το παιδί έχει θερμοκρασία κανονική 35,7- 36 το πολυ, είπε αντιπυρετικό στο 38, έχουν υπάρξει φορές που έχει 38  και ''πετάει'' εκεί θα το τρενάρω λίγο, έχουν υπάρξει στιγμές που έχει 37,5 και είναι χάλια, εκεί θα του δώσω αντιπυρετικό, κυρίως με καθοδηγεί η διάθεση του παιδιού. Το σίγουρο είναι πως στο 39,5 δεν θα τον άφηνα χωρίς αντιπυρετικό, πόσο ευδιάθετο μπορεί να είναι με τόσο υψηλό πυρετό?

Προσωπικά φοβάμαι τον πυρετό, φοβάμαι τα συνεχόμενα δέκατα για πολλές ημέρες, τον ασυμπτωματικό πυρετό,  και τον πυρετό που δεν πέφτει ούτε με αντιπυρετικά. Οκ είναι μία αντίδραση του οργανισμού, όμως για μένα είναι ένα δείγμα πως κάτι δεν πάει καλά.

 

Ο πυρετός κάτω από 38-38,5 δεν χρειάζεται φάρμακο, παρά μόνο αφαίρεση ρούχων, χαμήλωμα της θερμοκρασίας στο δωμάτιο, ένα χλιαρό ή κρύο μπάνιο κλπ.....Από κει και πέρα, τα περισσότερα αντιπυρετικά είναι ταυτόχρονα και παυσίπονα κι εκεί υπάρχει ένα μικρό μπέρδεμα....αν το παιδί δε νιώθει καλά και υπάρχει η υποψία οτι πονάει, τότε ΟΚ να πάρει φάρμακο ακόμα και χωρίς υψηλό πυρετό (κάτω από 38), καθώς προφανώς και μπορεί να πονάει με χαμηλό ή και καθόλου πυρετό.  Το παν ειναι να μην ξεπερνάται η ημερήσια δόση και η απόσταση μεταξύ των δόσεων, όπως επίσης και να μη χρησιμοποιείται "προληπτικά" ένα αντιπυρετικό ή παυσίπονο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Το παν ειναι να μην ξεπερνάται η ημερήσια δόση και η απόσταση μεταξύ των δόσεων, όπως επίσης και να μη χρησιμοποιείται "προληπτικά" ένα αντιπυρετικό ή παυσίπονο...

Εννοείται πως δεν χρησιμοποιούμε προληπτικά τα φάρμακα, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

 

Η συμβουλή που δίνουν πάντως οι περισσότεροι γιατροί είναι να κοιτάμε την διάθεση του παιδιού, αυτό είναι που παίζει καθοριστικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

. Όσο για την σύγκριση tamiflu που είναι ένα θεραπευτικο φαρμακο (εμποδίζει δηλαδή τον πολλαπλασιασμο του ιού) με την παρακεταμολη που δεν είναι θεραπευτικο φάρμακο αλλά απλώς αναστελει ένα σύμπτωμα, ε είναι μάλλον άτυχης η σύγκριση

Καμία σύγκριση δεν έγινε. έφερα ένα παράδειγμα του πόσο σοβαρό είναι να παρακούσει κάποιος την οδηγία του γιατρού του. Και το αντιπυρετικό μπορεί να είναι εξίσου σημαντικό. Προσωπικά αμφιβάλλω ότι κάποιος που έχει το παιδί του 39,5 και τη βγάζει με κομπρέσες ότι θα έδινε και το tamiflu. Κυρίως αν η διάθεση του παιδιού είναι καλή (άλλωστε το tamiflu δίνεται με το που θα διαγνωστεί η γρίπη, ακόμη και αν υπάρχει η υποψία της γρίπης). Έλα μωρέ μια γριπούλα  είναι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Αυτοί οι πυρετόι που περιγράφεις είναι πράγματι αυτοί που ανησυχούν και τους γιατρούς. Άλλο βέβαια να σε ανησυχούν αυτοί οι συγκεκριμένοι πυρετόι και άλλο γενικά ο πυρετός που είναι ένδειξη υγείας του ανοσοποιητικου. Ο ασυμπτώματικος βέβαια είναι αρκετά συνηθισμένος σε πολύ μικρά παιδιά και μπορεί να είναι τελείως αθώος. 

Δεν με αγχώνουν όλοι οι πυρετοί, δεν θα δώσω πολυ βάση σε ένα 38,5 που ο γιος μου είναι σαν μην το έχει καν. Όμως όταν αυτό δεν συμβαίνει και είναι πυρετός που επιμένει με προβληματίζει ιδιαίτερα. Εδώ που τα λέμε κανείς δεν ξέρει στον πρώτο πυρετό που θα κάνει το παιδί πως θα εξελιχθεί η κατάσταση . Δεν τρέχω στο νοσοκομείο με το παραμικρό μη φανταστείς, ούτε κάνω σαν ''τρελή'' στο παιδί, όμως μέχρι να δω πως πηγαίνει έχω λίγο κομμένη ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Δεν με αγχώνουν όλοι οι πυρετοί, δεν θα δώσω πολυ βάση σε ένα 38,5 που ο γιος μου είναι σαν μην το έχει καν. Όμως όταν αυτό δεν συμβαίνει και είναι πυρετός που επιμένει με προβληματίζει ιδιαίτερα. Εδώ που τα λέμε κανείς δεν ξέρει στον πρώτο πυρετό που θα κάνει το παιδί πως θα εξελιχθεί η κατάσταση . Δεν τρέχω στο νοσοκομείο με το παραμικρό μη φανταστείς, ούτε κάνω σαν ''τρελή'' στο παιδί, όμως μέχρι να δω πως πηγαίνει έχω λίγο κομμένη ανάσα.

Έτσι είμαι και εγώ πλάκα πλάκα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δηλαδή εμείς υποστήριξαμε την φαρμακολαγνεια κ την αλόγιστη χρηση?

Eιπα κατι τετοιο; Γιατι το παιρνεις προσωπικα; Σας παρακαλω μην μπαινετε στο τρυπακι απλα να αντιπαραθεσετε. Σκοπος μας ειναι η συζητηση.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν εκπλαγώ παντως αν πεις οτι δεν κανεις στα παιδια σου εμβολια.Εχεις την λογική του άλλου άκρου.

Οχι οτι σε αφορα αλλα εχω κανει ολα τα εμβολια. Σου φαινομαι "ακραια" γιατι εχεις καποια συγκεκριμενη συντηρητικη αποψη. Δεν θεωρω οτι ειμαι ακραια, ακομη και για πολλους γιατρους. Ειναι η ιδια λογικη που το φυσιολογικο και φυσικο θεωρειται απο τους συντηρητικους "εναλλακτικο". Αλλα ακομη και οι αντιεμβολιαστες δεν θεωρω οτι ειναι ακραιοι, συμφεροντολογοι ναι, ακραιοι οχι.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Eιπα κατι τετοιο; Γιατι το παιρνεις προσωπικα; Σας παρακαλω μην μπαινετε στο τρυπακι απλα να αντιπαραθεσετε. Σκοπος μας ειναι η συζητηση.

Οχι οτι σε αφορα αλλα εχω κανει ολα τα εμβολια. Σου φαινομαι "ακραια" γιατι εχεις καποια συγκεκριμενη συντηρητικη αποψη. Δεν θεωρω οτι ειμαι ακραια, ακομη και για πολλους γιατρους. Αλλα ακομη και οι αντιεμβολιαστες δεν θεωρω οτι ειναι ακραιοι, συμφεροντολογοι ναι, ακραιοι οχι.

Φυσικά και δεν με αφορα.Συντηρητικη δεν ειμαι.Κ ομοιοπαθητικη 25 χρόνια κανω κ βελονισμό εχω κανει κ ανοιχτή ειμαι.Απλα εσύ σύμφωνα με αυτά που γράφεις φαινεσαι ακραια.

Όσο για το παραπάνω post το εγραψα αυτο γιατι τετοια εντύπωση έδωσες μιλώντας για αλογιστη χρήση όταν είναι νοινως τόπος ο.τι σε τοσο υψηλο πυρετο δένουμε αναλγητικο.

Και ειλικρινά.Δεν γράφω για να αναιβουν οι τονοι.Aπλα οταν παραθέτεις τετοιες αποψεις πρέπει να περιμένεις τις αντιδράσεις.

Και δεν θυμάμαι ακριβώς την ανάρτηση σου αλλα το νόημα αν δεν κάνω λάθος οταν έγραφες για ρον κορονοιο ηταν οτι δεν εμπιστευεσαι τη δυτική ιατρικη .Γι αυτοβκβτο ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

 

Ευχαριστώ πολύ και εσένα!Προσπάθησα και έτσι αλλά κλείνει στόμα. Άσε η δικιά μου είναι θηλυκός Ταρζάν :-D

Αν βάλεις την σύριγγα στα πλάγια?(είτε προς δεξιά είτε προς αριστερά) θα βοηθήσει θεωρείς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καμία σύγκριση δεν έγινε. έφερα ένα παράδειγμα του πόσο σοβαρό είναι να παρακούσει κάποιος την οδηγία του γιατρού του. Και το αντιπυρετικό μπορεί να είναι εξίσου σημαντικό. Προσωπικά αμφιβάλλω ότι κάποιος που έχει το παιδί του 39,5 και τη βγάζει με κομπρέσες ότι θα έδινε και το tamiflu. Κυρίως αν η διάθεση του παιδιού είναι καλή (άλλωστε το tamiflu δίνεται με το που θα διαγνωστεί η γρίπη, ακόμη και αν υπάρχει η υποψία της γρίπης). Έλα μωρέ μια γριπούλα  είναι..

Προσωπικα, μπορει να μην ακουγα την οδηγια του γιατρου αν δεν με καλυπτε η εξηγηση του αλλα φυσικα δεν θα επαιρνα αποκλειστικα την αποφαση μονη μου εφοσον υπηρχε η θεραπευτικη οδηγια. Αν δεν ειμαι σιγουρη θα παρω κι αλλη γνωμη γιατρου, ειτε με φυσικη παρουσια, ειτε με τηλεπικοινωνια (τηλεφωνο ή ιντερνετ) αλλα δεν θα δωσω κατι αν δεν ειμαι σιγουρη οτι το χρειαζεται ή αν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να το χρειαζεται. Εχω αρνηθει σκευασματα γιατι τα θεωρησα περιττα αλλα μου εχει συμβει πανω στο αγχος μου (ειχε πολυ βηχα) να αγορασω ο,τι προτεινε ο γιατρος και μολις διαβασα τα φυλλα οδηγιων προβληματιστηκα, το εψαξα διαδικτυακα, επικοινωνησα ξανα με τον παιδιατρο για να του πω οτι δεν θα τα δωσω και συμφωνησε. Μερικες φορες οι γιατροι προτεινουν κατι γιατι εχουν συνηθισει να το κανουν ή/και γιατι αυτο περιμενουν οι περισσοτεροι γονεις. Η μεγαλυτερη "επιτυχια" ηταν που μου προτεινε fucicort για μια βαλανοποσθιτιδα του μεγαλου, ψαχτηκα διαδικτυκα, ανακαλυψα τις πλυσεις με χαμομηλι (θεραπευτικη αντιμετωπιση επισης απο παιδιατρο) και με 2 μερες πλυσεων ηταν μια χαρα. Μαλιστα του προτεινα (του παιδιατρου μας) να το εχει υποψιν του για τις μαμαδες που θελουν να αποφυγουν τα χημικα φαρμακα και ποσο μαλλον τη κορτιζονη.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φυσικά και δεν με αφορα.Συντηρητικη δεν ειμαι.Κ ομοιοπαθητικη 25 χρόνια κανω κ βελονισμό εχω κανει κ ανοιχτή ειμαι.Απλα εσύ σύμφωνα με αυτά που γράφεις φαινεσαι ακραια.

Όσο για το παραπάνω post το εγραψα αυτο γιατι τετοια εντύπωση έδωσες μιλώντας για αλογιστη χρήση όταν είναι νοινως τόπος ο.τι σε τοσο υψηλο πυρετο δένουμε αναλγητικο.

Και ειλικρινά.Δεν γράφω για να αναιβουν οι τονοι.Aπλα οταν παραθέτεις τετοιες αποψεις πρέπει να περιμένεις τις αντιδράσεις.

Και δεν θυμάμαι ακριβώς την ανάρτηση σου αλλα το νόημα αν δεν κάνω λάθος οταν έγραφες για ρον κορονοιο ηταν οτι δεν εμπιστευεσαι τη δυτική ιατρικη .Γι αυτοβκβτο ανέφερα.

Φυσικα περιμενα αντιδρασεις (απο τα ατομα που αντεδρασαν :razz:) οπως γινεται καθε φορα που καποιος γραφει κατι εξω απο την πεπατημενη. Οι αποψεις που παρεθεσα δεν διαφερουν πολυ απο καποιων παιδιατρων (και του Παπαβεντση οπως ειπωθηκε), γι'αυτο μιλησα για συντηρητικότητα και διαθεση αντιπαραθεσης, γιατι δεν θεωρω οτι ειναι ακραια αυτα που γραφω.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Αλλα ακομη και οι αντιεμβολιαστες δεν θεωρω οτι ειναι ακραιοι, συμφεροντολογοι ναι, ακραιοι οχι.

Συμφεροντολόγοι γιατί βασίζονται στην ανοσοποίηση των άλλων ε? Συμφωνώ. Απαράδεκτο το βρίσκω. Δυστυχώς παρότι υποτίθεται είναι υποχρεωτικά τα εμβόλια, τα ανεμβολίαστα παιδιά πηγαίνουν κανονικά σχολείο. Γνωστός ομοιοπαθητικός γιατρός είναι μαθητής του γαμπρού μου. Έχει 4 παιδιά, δεν έχουν κάνει ούτε ένα εμβόλιο και φοιτούν σε ακριβό ιδιωτικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Πώς χορηγειτε το ντεπον σε μωρά; Μία φορά η μικρή ανέβασε πυρετό από εμβόλιο δοκίμασα με σύριγγα και κόντεψε να κάνει εμετό. Δοκίμασα και με το κουτάλι της μια άλλη φορά που πονούσαν τα δόντια και φτύνει το μισό. Νομίζω δε μπορώ να βρω τρόπο να της δώσω σωστά . Μία που γίνεται κουβέντα , για πείτε καμιά ιδέα

Δεν ξέρω σε τι ηλικίας μωρακι αναφέρεσαι! Ο δικός μου που έπινε από έξι μηνων απο μικρό ποτηράκι για σφηνακι του εβαζα εκεί την δοση και μία γουλιτσα νεράκι μετά βοηθούσε στο να το πιει πιο εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Προσωπικα, μπορει να μην ακουγα την οδηγια του γιατρου αν δεν με καλυπτε η εξηγηση του αλλα φυσικα δεν θα επαιρνα αποκλειστικα την αποφαση μονη μου εφοσον υπηρχε η θεραπευτικη οδηγια. Αν δεν ειμαι σιγουρη θα παρω κι αλλη γνωμη γιατρου, ειτε με φυσικη παρουσια, ειτε με τηλεπικοινωνια (τηλεφωνο ή ιντερνετ) αλλα δεν θα δωσω κατι αν δεν ειμαι σιγουρη οτι το χρειαζεται ή αν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να το χρειαζεται. Εχω αρνηθει σκευασματα γιατι τα θεωρησα περιττα αλλα μου εχει συμβει πανω στο αγχος μου (ειχε πολυ βηχα) να αγορασω ο,τι προτεινε ο γιατρος και μολις διαβασα τα φυλλα οδηγιων προβληματιστηκα, το εψαξα διαδικτυακα, επικοινωνησα ξανα με τον παιδιατρο για να του πω οτι δεν θα τα δωσω και συμφωνησε. Μερικες φορες οι γιατροι προτεινουν κατι γιατι εχουν συνηθισει να το κανουν ή/και γιατι αυτο περιμενουν οι περισσοτεροι γονεις. Η μεγαλυτερη "επιτυχια" ηταν που μου προτεινε fucicort για μια βαλανοποσθιτιδα του μεγαλου, ψαχτηκα διαδικτυκα, ανακαλυψα τις πλυσεις με χαμομηλι (θεραπευτικη αντιμετωπιση επισης απο παιδιατρο) και με 2 μερες πλυσεων ηταν μια χαρα. Μαλιστα του προτεινα (του παιδιατρου μας) να το εχει υποψιν του για τις μαμαδες που θελουν να αποφυγουν τα χημικα φαρμακα και ποσο μαλλον τη κορτιζονη.

Δεν μπορούν όλα να γιατρευτούν με κομπρέσες και χαμομύλι, από την χρήση χαμομυλιού ο γιος μου έκανε θεραπεία με κορτιζόνη.

Υπάρχουν φορές που δυστυχώς προκειμένου να αποφύγει ένας οργανισμός τα χειρότερα θα χρειαστεί και την αντιβίωση και το αναλγητικό, δεν γίνεται αλλιώς.

Σκέψου μία ωττίτιδα τι μπορεί να προκαλέσει χωρίς αντιβίωση, ή μία βρογχήτιδα. Ο γιος μου δυστυχώς έχει αρρωστήσει πολλές φορές ,  υπάρχουν και οι ιώσεις που θα τις περάσει και δεν θα κάνουμε τίποτα, υπάρχουν όμως και φορές που χρειάζεται πιο δραστική παρέμβαση προκειμένου να μην υπάρξει κάποια επιπλοκή ή να μην καταλήξουμε στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Προσωπικα, μπορει να μην ακουγα την οδηγια του γιατρου αν δεν με καλυπτε η εξηγηση του αλλα φυσικα δεν θα επαιρνα αποκλειστικα την αποφαση μονη μου εφοσον υπηρχε η θεραπευτικη οδηγια. Αν δεν ειμαι σιγουρη θα παρω κι αλλη γνωμη γιατρου, ειτε με φυσικη παρουσια, ειτε με τηλεπικοινωνια (τηλεφωνο ή ιντερνετ) αλλα δεν θα δωσω κατι αν δεν ειμαι σιγουρη οτι το χρειαζεται ή αν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να το χρειαζεται. Εχω αρνηθει σκευασματα γιατι τα θεωρησα περιττα αλλα μου εχει συμβει πανω στο αγχος μου (ειχε πολυ βηχα) να αγορασω ο,τι προτεινε ο γιατρος και μολις διαβασα τα φυλλα οδηγιων προβληματιστηκα, το εψαξα διαδικτυακα, επικοινωνησα ξανα με τον παιδιατρο για να του πω οτι δεν θα τα δωσω και συμφωνησε. Μερικες φορες οι γιατροι προτεινουν κατι γιατι εχουν συνηθισει να το κανουν ή/και γιατι αυτο περιμενουν οι περισσοτεροι γονεις. Η μεγαλυτερη "επιτυχια" ηταν που μου προτεινε fucicort για μια βαλανοποσθιτιδα του μεγαλου, ψαχτηκα διαδικτυκα, ανακαλυψα τις πλυσεις με χαμομηλι (θεραπευτικη αντιμετωπιση επισης απο παιδιατρο) και με 2 μερες πλυσεων ηταν μια χαρα. Μαλιστα του προτεινα (του παιδιατρου μας) να το εχει υποψιν του για τις μαμαδες που θελουν να αποφυγουν τα χημικα φαρμακα και ποσο μαλλον τη κορτιζονη.

Φυσικα περιμενα αντιδρασεις (απο τα ατομα που αντεδρασαν :razz:) οπως γινεται καθε φορα που καποιος γραφει κατι εξω απο την πεπατημενη. Οι αποψεις που παρεθεσα δεν διαφερουν πολυ απο καποιων παιδιατρων (και του Παπαβεντση οπως ειπωθηκε), γι'αυτο μιλησα για συντηρητικότητα και διαθεση αντιπαραθεσης, γιατι δεν θεωρω οτι ειναι ακραια αυτα που γραφω.

Κατά τη γνώμη μου καλός οβμ Παπαβεντσης αλλα μέχρι ενος ορισμένου σημείου .Για πολλούς λογους.Τελος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εννοείται πως δεν χρησιμοποιούμε προληπτικά τα φάρμακα, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

 

Η συμβουλή που δίνουν πάντως οι περισσότεροι γιατροί είναι να κοιτάμε την διάθεση του παιδιού, αυτό είναι που παίζει καθοριστικό ρόλο.

 

Έτσι είναι αν και στα μωρά άντε να καταλάβεις αν πονάει ή όχι....εγώ τουλάχιστον έχω δώσει αρκετές φορές παυσίπονο χωρίς να χρειάζεται και δεν έδωσα, ίσως, όταν χρειαζόταν....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μερικες φορες οι γιατροι προτεινουν κατι γιατι εχουν συνηθισει να το κανουν ή/και γιατι αυτο περιμενουν οι περισσοτεροι γονεις. 

Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει κι εγω. Γιατί αν κανεις μια πιο αξαδημαϊκη συζήτηση στο γραφείο τους ακούς χαλαρούς κ σ εξηγούν γιατί δεν θέλουν τις πολλές παρεμβάσεις, κ μετά στέλνεις ένα μήνυμα κ σου προτείνουν φάρμακα μετά αναρωτιέσαι αν είναι το ίδιο άτομο. κ πιστεύω ότι είναι αυτό. ότι όταν στέλνεις μήνυμα κ ρωτάς τι να κανεις κ μάλλον από τον τόνο σου καταλαβαίνουν ότι έχεις άγχος, υποθέτουν ότι ρωτάς για φάρμακο. 

 

Την πρώτη φορά που αρρώστησε ο μικρος ήμασταν Αθήνα. Έβηχε πολύ, έστειλα μήνυμα κ μ απάντησε τυπικα, μάσκα κ εισπνεομενο τόσες φορές κ αέριους τόσες κλπ. Φρικαραμε όπως διαβάσαμε το μήνυμα , κ της έγραψα ότι δεν έχουμε ξαναδώσει ούτε ντεπόν, ποσο μάλλον να χρησιμοποιούμε μάσκα. Κ μας είπε τότε να το αφήσουμε, να το παρακολουθούμε, κ αφου θα γυρίζαμε μια μέρα μετά, να μας δει. και όντως ο βήχας υποχωρούσε κ του έκανε εκείνη απλα μια δόση κ δεν ξανακαναμε. Απ αυτό κατάλαβα ότι η απάντηση ήταν μια τυπική αντίδραση σ αυτό που υπέθεσε, ότι ρώτησα για να δω τι φάρμακο θα δώσω. 

Μια άλλη φορά όμως που η νταντά είχε υποψία γαστρεντερίτιδας κ έστειλα να ρωτήσω τι φάρμακο πρέπει να έχω σπίτι για την περίπτωση που χρειαζόταν (που το έκανα για να προλάβαινα το φαρμακείο γιατί μεσολαβούσε σ/κ), μόνο που δεν με έβρισε γιατί νόμισε ότι θα έδινα το φάρμακο από μόνη μου! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...