Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , maripoz είπε:

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω υπάρχουν ιωσεις που κρατάνε 4-5 μέρες. Εμάς τόσο δίνει  η παιδίατρος εάν ο πυρετός δεν χειροτερευει και δεν ανεβαίνει περισσότερο. Περαστικά!!

5 ευρώ να σου το κάνει ο φαρμακοποιος ή να το αγοράσεις για χρήση στο σπίτι?

Σε μικροβιολογικό εργαστήριο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 minutes ago, Έσπερος said:

36,9. οριακά φυσολογική δλδ, ίσως κ το δέκατα είναι καταχρηστικό αλλά το παρακολουθω. να πω την αμαρτία μου, αν μείνει έτσι μπαίνω στον πειρασμό να τον κρατήσω αύριο μόνο μεσα χωρίς να μπλέξω με παιδίατρο, αν το σχολείο τον δέχεται χωρίς χαρτί. 

Δέκατα το 36,9? Φυσιολογικότατη θερμοκρασία είναι. Δέκατα είναι πάνω από 37,2.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Δέκατα το 36,9? Φυσιολογικότατη θερμοκρασία είναι. Δέκατα είναι πάνω από 37,2.

Το θερμόμετρο που εχουμε συνήθως μας δείχνει να είμαστε 36,4-/ 36,5 όλοι. Άρα το 36.9 είναι αυξημένη θερμοκρασία, και σε συνδυασμό με συνάχι δεν είαι ένδειξη ότι έχει αρρωστήσει; ειλικρινά δεν θέλω ούτε αύριο να τον κρατησω σπίτι, αύριο ανοίγει το καινούργιο τμήμα και δεν θέλω να χάσει τη σειρά του να βρεθεί μετά όταν τα άλλα θα έχουν προσαρμοστεί. λέτε αν μείνει ετσι να κάνω την ανήξερη και να τον πάω; 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Έσπερος said:

Το θερμόμετρο που εχουμε συνήθως μας δείχνει να είμαστε 36,4-/ 36,5 όλοι. Άρα το 36.9 είναι αυξημένη θερμοκρασία, και σε συνδυασμό με συνάχι δεν είαι ένδειξη ότι έχει αρρωστήσει; ειλικρινά δεν θέλω ούτε αύριο να τον κρατησω σπίτι, αύριο ανοίγει το καινούργιο τμήμα και δεν θέλω να χάσει τη σειρά του να βρεθεί μετά όταν τα άλλα θα έχουν προσαρμοστεί. λέτε αν μείνει ετσι να κάνω την ανήξερη και να τον πάω; 

Όχι, 36,9 δεν είναι αυξημένη θερμοκρασία. Και στα σχολεία, με πάνω από 37,3 δεν τα δέχονται. Αν δεν έχει μύξες και δεν έχει πάνω από 37, θα έλεγα να τον στείλεις. Αν τρέχει η μύτη ή είναι φουλ μπουκωμένος,  κράτα τον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 minutes ago, Έσπερος said:

Το θερμόμετρο που εχουμε συνήθως μας δείχνει να είμαστε 36,4-/ 36,5 όλοι. Άρα το 36.9 είναι αυξημένη θερμοκρασία, και σε συνδυασμό με συνάχι δεν είαι ένδειξη ότι έχει αρρωστήσει; ειλικρινά δεν θέλω ούτε αύριο να τον κρατησω σπίτι, αύριο ανοίγει το καινούργιο τμήμα και δεν θέλω να χάσει τη σειρά του να βρεθεί μετά όταν τα άλλα θα έχουν προσαρμοστεί. λέτε αν μείνει ετσι να κάνω την ανήξερη και να τον πάω; 

Εμένα ο γιος μου έχει φυσιολογική θερμοκρασία 35,7 οπότε το 36,9 σημαίνει πως σίγουρα θα ανεβάσει πυρετό. Έχεις εναλλακτική να τον κρατήσεις σπίτι? με μία ημέρα που δεν θα πάει στο σχολείο δεν θα χάσει τη σειρά του. Μπορεί να έχει ίωση που την περνάει στο πόδι αν έχει την εικόνα του παιδιού σου άρρωστο καλό έιναι να μείνει σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kotsifikos said:

Εμένα ο γιος μου έχει φυσιολογική θερμοκρασία 35,7 οπότε το 36,9 σημαίνει πως σίγουρα θα ανεβάσει πυρετό. Έχεις εναλλακτική να τον κρατήσεις σπίτι? με μία ημέρα που δεν θα πάει στο σχολείο δεν θα χάσει τη σειρά του. Μπορεί να έχει ίωση που την περνάει στο πόδι αν έχει την εικόνα του παιδιού σου άρρωστο καλό έιναι να μείνει σπίτι.

Τόσο χαμηλή? Ο δικός μου , ανάλογα την ώρα της ημέρας, κυμαίνεται ανάμεσα σε 36,6 και 37. Το πρωί όταν ξυπνάει έχει πάντα κοντά στο 37 και μετά από λίγο πέφτει ανάμεσα στο 36,6 και στο 36,8.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος γιατί ανοιγει καινούργιο τμήμα?

Γιατί πέρασαν τα 27 παιδιά. Κ υπάρχει κ παράλληλη στήριξη κ ειδικός βοηθός οπότε μπόρεσαν να το δικαιολογήσουν. θα φύγουν παιδιά από τα δυο συστεγαζόμενα κ θα πάνε στο νέο τμήμα κ είμαστε κ εμείς σ αυτά. Καινούργια δασκάλα κ ταξη. Γι αυτό δεν θέλω να χάσει πολύ από τη μετάβαση. Αύριο λογικά θα τον κρατήσω κι ελπίζω το νέο τμήμα να μη φέρει νέο κυκλο ιώσεων. 

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις εδω βρισκουμε φαρμακειο που στο κανει με 5€ κ το δηλωνει

δ ξερω τι σας εχουν πει οι γιατροι σας,αλλα με 36,9 εγω δ θα το πηγαινα σχολειο.ουτε την μεγαλη που χανει μαθηματα

ξερω τα παιδια μου,κ νορμαλ εχουν πιο κατω.επισης αν με τετοια θερμοκρασια κανουν το προγραμμα τους,συνηθως μετα θα αρρωστησουν περισσοτερο

βεβαια με τετοια θερμοκρασια κ νορμαλ διαθεση δ δινω φαρμακο,ουτε τα κραταω 3μερες σπιτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γιατί πέρασαν τα 27 παιδιά. Κ υπάρχει κ παράλληλη στήριξη κ ειδικός βοηθός οπότε μπόρεσαν να το δικαιολογήσουν. θα φύγουν παιδιά από τα δυο συστεγαζόμενα κ θα πάνε στο νέο τμήμα κ είμαστε κ εμείς σ αυτά. Καινούργια δασκάλα κ ταξη. Γι αυτό δεν θέλω να χάσει πολύ από τη μετάβαση. Αύριο λογικά θα τον κρατήσω κι ελπίζω το νέο τμήμα να μη φέρει νέο κυκλο ιώσεων. 

Ωραια που μικραίνει το τμημα

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Yovanna said:

Τόσο χαμηλή? Ο δικός μου , ανάλογα την ώρα της ημέρας, κυμαίνεται ανάμεσα σε 36,6 και 37. Το πρωί όταν ξυπνάει έχει πάντα κοντά στο 37 και μετά από λίγο πέφτει ανάμεσα στο 36,6 και στο 36,8.

Ναι είναι τόσο χαμηλή από πάντα! Σκέψου υπάρχουν στιγμές που μου φαίνεται ζεστός βάζω θερμόμετρο έχει 36,8 και μέσα στην ημέρα είναι σίγουρο πως θα κάνει πυρετό!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Έσπερος said:

Γιατί πέρασαν τα 27 παιδιά. Κ υπάρχει κ παράλληλη στήριξη κ ειδικός βοηθός οπότε μπόρεσαν να το δικαιολογήσουν. θα φύγουν παιδιά από τα δυο συστεγαζόμενα κ θα πάνε στο νέο τμήμα κ είμαστε κ εμείς σ αυτά. Καινούργια δασκάλα κ ταξη. Γι αυτό δεν θέλω να χάσει πολύ από τη μετάβαση. Αύριο λογικά θα τον κρατήσω κι ελπίζω το νέο τμήμα να μη φέρει νέο κυκλο ιώσεων. 

Άρα θα είναι καμιά 15αριά παιδιά το πολύ. Σαν ιδωτικό. Σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Άρα θα είναι καμιά 15αριά παιδιά το πολύ. Σαν ιδωτικό. Σούπερ.

Γύρω στα 20. Αλλά καλά είναι κι έτσι. πρωτοφανές γιατί γενικα στέλνουν εντολές για σύμπτυξη, στη βθμια έως κ 28αρια. μάλλον εξαρτάται από τα κενά της κάθε περιοχής γιατί κ εμάς μας έχουν αφήσει με 19-20 σε μια τάξη, που τα σπάσαμε πέρσι λόγω κοβιντ. 

πρίν από 54 λεπτά , vicky86 είπε:

δ ξερω τι σας εχουν πει οι γιατροι σας,αλλα με 36,9 εγω δ θα το πηγαινα σχολειο.ουτε την μεγαλη που χανει μαθηματα

ξερω τα παιδια μου,κ νορμαλ εχουν πιο κατω.επισης αν με τετοια θερμοκρασια κανουν το προγραμμα τους,συνηθως μετα θα αρρωστησουν περισσοτερο

βεβαια με τετοια θερμοκρασια κ νορμαλ διαθεση δ δινω φαρμακο,ουτε τα κραταω 3μερες σπιτι

κι εγω κάπως έτσι το βλέπω. γιατί τώρα αν δν κάνει πυρετό κ τον κρατήσω μόνο αύριο, απλώς χρεώνομαι μια άδεια. αν πάει κ αρπάξει κάτι άλλο σύντομα, μπορεί να το περάσει πιο βαριά, να λείψει περισσότερο, κ να δημιουργήσω κι εγω μεγάλο πρόβλημα στο δικό μου σχολείο. αλλά με τη γιατρό δεν θα μπλέξω αν το παιδί μείνει έτσι απυρετο κ το σχολείο δν θέλει χαρτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις πήρα σε φαρμακεία βρήκα με 5€ θα μας το κάνουν εκεί με σάλιο Τετάρτη πρωί. Επικοινώνησα με το σχολείο είπα ότι έχω την ευσυνειδησία να κρατήσω το παιδί μακριά από τη σχολική μονάδα έως ότου αναρρώσει αλλά δεν είναι δυνατόν να επισκέπτομαι γιατρό για έναν πυρετό ειδικά όταν δεν συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα και αντιμετωπίζεται στο σπίτι εύκολα και αν χρειάζεται πάντα χαρτί γιατρού θα μας οδηγήσουν στο να  χρησιμοποιήουμε την υπεύθυνη δήλωση που μας έχουν στο πρόγραμμα για τις απουσίες του ΕΣΠΑ που θα αρχίσουν να μετράνε από φέτος με δικαιολογίες όπως άδεια γονέα ταξίδι κλπ. Μου είπαν εντάξει απλά το παιδί να είναι εντελώς καλά και με ραπίντ αρνητικό οπωσδήποτε. Οκ με αυτό συμπλέουμε. Εντωμεταξυ την προηγούμενη φορά που είχα χαρτί γιατρού ότι ανάρρωσε (που εκεί και αν είχε συμπτώματα τα πάντα όλα) κουκουρούκου ούτε τεστ ζήτησαν ούτε τίποτα! Ένα μπάχαλο. 

πρίν από 47 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γύρω στα 20. Αλλά καλά είναι κι έτσι. πρωτοφανές γιατί γενικα στέλνουν εντολές για σύμπτυξη, στη βθμια έως κ 28αρια. μάλλον εξαρτάται από τα κενά της κάθε περιοχής γιατί κ εμάς μας έχουν αφήσει με 19-20 σε μια τάξη, που τα σπάσαμε πέρσι λόγω κοβιντ. 

κι εγω κάπως έτσι το βλέπω. γιατί τώρα αν δν κάνει πυρετό κ τον κρατήσω μόνο αύριο, απλώς χρεώνομαι μια άδεια. αν πάει κ αρπάξει κάτι άλλο σύντομα, μπορεί να το περάσει πιο βαριά, να λείψει περισσότερο, κ να δημιουργήσω κι εγω μεγάλο πρόβλημα στο δικό μου σχολείο. αλλά με τη γιατρό δεν θα μπλέξω αν το παιδί μείνει έτσι απυρετο κ το σχολείο δν θέλει χαρτι. 

Έσπερος έκανες απεργία; Χαμός γίνεται ε; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε γίνεται σε κάθε πυρετό να ζητούν υπεύθυνη δήλωση γιατρού, ειδικά σε παιδιά προνηπίου νηπίου τα οποία αρρωσταίνουν κάθε τρεις και λίγο.

Για να μη πω για τα λεφτά που χρειάζεται να δίνουμε σε τεστ όταν υπάρχει κρούσμα στην τάξη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πραγματικά δε γίνεται σε κάθε πυρετό να ζητούν υπεύθυνη δήλωση γιατρού, ειδικά σε παιδιά προνηπίου νηπίου τα οποία αρρωσταίνουν κάθε τρεις και λίγο.

Για να μη πω για τα λεφτά που χρειάζεται να δίνουμε σε τεστ όταν υπάρχει κρούσμα στην τάξη.

Μα ναι

Κ για παραδειγμα εμεις τωρα με δεκατα ως 37,2τι γιατρο να το παω; 

Απλα τα κρατησα παρασκευη σπιτι, ετυχε κ η απεργια κ ετοιμοι αυριο να επιστρεψουμε. Αρνητικα τεστ ειχαν. Κ τα κρατησα πιο πολυ για να μην κυλησουν τα δικα μου κυριως

Νομιζω εμεινε μια ευαισθησια στην μεγαλη

Περαστικα σε ολα τα παιδακια

Ευχομαι να παει καλα η θεραπεια του για το ασθμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οι νταντάδες που κρατάνε περιστασθακα παιδιά πχ όταν αρρωσταίνουν κ πληρώνονται με την ώρα, έχετε καμία ιδέα πόσο παίρνουν; 

Νομίζω ότι έχει να κάνει κ με το μερος.ρωτα κόσμο σπο το νησι

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Έσπερος said:

Οι νταντάδες που κρατάνε περιστασθακα παιδιά πχ όταν αρρωσταίνουν κ πληρώνονται με την ώρα, έχετε καμία ιδέα πόσο παίρνουν; 

Συνήθως 5 ευρώ την ώρα δεν παίρνουν? Αλλά πού να τις βρείς..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και περαστικά στα παιδάκια που είναι άρρωστα. Πριν λίγο με ενημέρωσαν από το σχολείο για κρούσμα πατέρα παιδιού στο τμήμα της κόρης μου. Το παιδάκι πήγε κανονικά σχολείο σήμερα και πλέον τίθεται σε καραντίνα 14 ημερών. Αύριο θα κάνει και μοριακό. Το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά. Εγώ είμαι να σκάσω γιατί τη μικρή την παραλαμβάνει με το σχολικό η μαμά μου και την κρατά μέχρι να γυρόσω από τη δουλειά οπότε πρέπει για τις επόμενες μέρες να την απεμπλέξω. Αρχίσαμε...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Νομίζω ότι έχει να κάνει κ με το μερος.ρωτα κόσμο σπο το νησι

Δεν ξέρω κάποιον που να το έκανε αυτό!

 

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Συνήθως 5 ευρώ την ώρα δεν παίρνουν? Αλλά πού να τις βρείς..

Στην περσινή δίναμε με το μήνα αλλά αν κάνω τη διαίρεση ήταν 4 την ώρα. Ξέρω ότι για περιστασιακά συνήθως παίρνουν παραπάνω. βέβαια δν έχω ρωτήσει την κοπέλα αν ενδιαφέρεται… απλώς το σκεφτόμουν σήμερα γιατί ήρθε νωρίτερα απ ο,τι φανταζόμουν το δεύτερο κρύωμα, που μάλλον θα κυλήσει ανώδυνα, δεν έχει κάνει πυρετό προς το παρον, απλώς τρέχει η μύτη πολύ. θα βόλευε να υπάρχει άτομο για τις περιπτώσεις που το παιδί είναι καλά, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα κ είναι μάλλον απίθανο να μεταδωσει σε ενήλικα κάτι τόσο ελαφρύ… Μάλλον θα ρωτήσω. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Έσπερος said:

36,9. οριακά φυσολογική δλδ, ίσως κ το δέκατα είναι καταχρηστικό αλλά το παρακολουθω. να πω την αμαρτία μου, αν μείνει έτσι μπαίνω στον πειρασμό να τον κρατήσω αύριο μόνο μεσα χωρίς να μπλέξω με παιδίατρο, αν το σχολείο τον δέχεται χωρίς χαρτί. 

τα θηλαστικα, όπως ο ανθρωπος, εχουν μεταβαλλομενη θερμοκρασια κατα την διαρκεια της ημερας. η φυσιολογικη ανθρωπινη ειναι κατα μεσο ορο 37 με οτιδηποτε απο 36.2 έως 37.4 να ειναι απολυτως νορμαλ. κανενα θηλαστικο δεν εχει μονιμως σταθερη θερμοκρασια. το 36,9 ειναι απολυτως νορμαλ. δεκατα ειναι πανω απο 37,5.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...