Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λοιπόν 3 φορές τη βδομάδα δραστηριότητες θα κάνουν και γιορτή στο μπαλέτο, άλλες 3 παιδική χαρά. Και όταν ζεστάνει ο καιρός αρχίζουμε και μπάνια. Και να χαρούμε κι εμείς λίγο καλοκαίρι. Εγώ δεν κολλάω αλλά ο άντρας μου είναι μόνιμα αρρωστος κι αυτός. Να ησυχάσει κι αυτός γιατί δεν έχω δύο άρρωστα εδώ μέσα, έχω τρία... Και δεν ξέρω για εσάς αλλά ο δικός μου ο άντρας όταν αρρωσταίνει είναι χειρότερος από τις μικρές!! Πολλή μουρμούρα............. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περαστικά σας εύχομαι και γρηγορα. Αν έχει μόνο πυρετό το παιδί γιατί να πάρει αντιβίωση;  Ακόμα και σε 7 ημερο συνεχόμενο πυρετό δε μας έδωσε ποτέ αντιβίωση, κάναμε εξετάσεις και ήταν καθαρές οπότε περιμέναμε να κάνει τον κύκλο του η ίωση. Μια φορά που έφτασε στα αυτιά κι είχαμε δοκιμάσει όλα τα άλλα,μας έδωσε τη πρώτη αντιβίωση σε ηλικία 4 1/2 ετών. Δε ξέρω τι γίνεται φέτος με τις ιώσεις, ο ανιψιός μου 4 1/2 ετών, δεύτερη φορά παιδικό και συνέχεια ήταν άρρωστος το χειμώνα. Σίγουρα έχει να κάνει και με τον οργανισμό του παιδιού, νομίζω πως τελικά όσα περισσότερα φάρμακα παίρνει το παιδί τόσο πιο ευάλωτο γίνεται.  

Ξεκούραση, μπάνια πολλά το καλοκαίρι και σωστή διατροφή. Αντιβίωση μόνο αν σας το πει ο παιδίατρος  (και όχι αν έχει μόνο πυρετό εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Με crp 187 έφυγα τρεχαλα για αντιβίωση... Γιαυτό... :(

Δείκτης λοίμωξης.. Σιχτιρ κι ο παιδικός..:( Αντιβίωση και επανάληψη αίματος σε 8 ημέρες.. 

Εγώ την πήγα για καλό, για να φτιάξει ο λόγος της.. Από τότε που πήγαμε έχει αρρωστήσει σε 9 μήνες τουλάχιστον 10 φορές! 

Άμα το ήξερα έτσι... 

Σήμερα ο άντρας μου έφαγε τέτοια φρίκη που μου είπε να τα παρατήσω όλα και λογοθεραπειες και παιδικούς και όλα.. Πάμε λέει παίρνουμε φάρμακα όλη την ώρα πάμε εκεί πάμε εδώ ας την αφήσουμε να μιλήσει μόνη της που ήδη έχει πάρει μπρος και τέτοια. 

Κουρασμένοι όλοι και αγχωμένοι..εκει που πάμε να είμαστε ήρεμοι και καλά να σου μια βλακεια.. Και το Πάσχα είχαμε κλείσει για 15μερο ταξίδι... Ορίστε οι εισαγωγές.. 

Παντως είναι σε φάση ανάρρωσης ο πυρετος σημερα ήταν ανά 12 ωρο.. Και από διάθεση Τέλεια..ο γιατρός είπε πως η κλινική της εικόνα δε συμπίπτει τόσο με τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Παρολαυτα θα πάρει αντιβίωση γιατί δεν έχει νόημα να την τρύπαμε πάλι αύριο και μετά από μέρες και ξανά μάνα τα ίδια. 

Για το μωρό είναι που φοβάμαι. Αυτό βήχει έχει μύξες αλλά ως εκεί. Σηνερα έκανε έναν εμετό βέβαια αλλά μάλλον το αυγό έφταιγε, την ανακατεύει γενικά. Λέω να σταματήσω να της δίνω για κάνα 15ημερο. Και να δοκιμάσω μετά  πάλι. 

Σας ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές σας! Τα γράφω εδώ και ξεσπάω λιγάκι από την τρέλα της ημέρας... Εύχομαι να μην κόλλησε το μωρό που μου φαίνεται δύσκολο αφού όλη μέρα μαζί είναι οι αγκαλιές και φιλιά και δεν την προλαβαίνω και το μικρό από πίσω της όλη την ώρα... Να περάσουν όλα στο πόδι... Μάλλον θα αργήσει να πάει και στις δραστηριότητες.. Μάλλον χάνουμε και τις παραστάσεις και λεφτά λεφτα λεφτά... Και όλα μαζί... Τα σκέφτομαι όλα αυτά και θυμώνω απίστευτα. Αλλά δεν ξέρω με ποιον να τα βάλω. :/

Και μόλις μπήκα σπίτι για 3 συνεχόμενες ώρες δεν έκατσα λεπτό, να ταισω, να βγάλω στρώματα έξω με εμετούς να ντύσω να βάλω πληντυριο, να δώσω σιρόπι βγάλω μύξες κάνω μάσκες πάω φαρμακειο και δε συμμαζεύεται. 

Και ο άντρας μου ταβλα... Ποσο στενάχωρημενη είμαι αυτές τις μέρες και προβληματισμενη... 

Μακάρι να είναι όλα καλά.. Και να μην κολλήσει το μωράκι μου.. Που έβγαλε και δοντάκι..... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις κ ξεσπάς εδώ, παρά στην οικογένεια ή στη δουλειά πχ. Ξέσπασε όσο θες. Πάρε όμως μια ανάσα και προσπαθησε να δεις καθαρά ότι δεν φταίει ο παιδικός με τη στενή έννοια. Εσύ προσπάθησες να κάνεις κάτι καλό για το παιδί σου. Δεν σας πηγε καλα. Οκ, δοκιμασαμε, παμε γι αλλα, δεν είναι για μας. Μην νευριάζεις για τα ταξίδια που δεν κάνατε. Κ εμείς είχαμε σχεδιάσει ταξίδι το Πάσχα κ παρόλο που ήταν υγιή τα παιδιά μου, παραμονές Πάσχα βρέθηκα στο κρεβάτι από τροχαίο. Ακόμη στο ίδιο μέρος είμαι. Χάσαμε πολλά, αλλά τελείωσε. Χάθηκαν. Παμε γι αλλα τώρα. Εχω μέλλον ακόμη στο κρεβάτι, αλλά το ξεπέρασα ψυχολογικα. Κάνω όμορφα σχέδια για όταν σηκωθώ. Ξέχασε κ εσύ λοιπόν ο,τι έγινε. Κοίτα ότι σε 3 εβδομάδες φεύγετε διακοπές. Τέλος. Εύκολα το λεω ε; μπορεί κ να σε νευριάζω τώρα που τα λέω. Δεν έχω τέτοια πρόθεση. Τα δικά μου θα μείνουν στο διαμέρισμα όλο το καλοκαίρι. Δεν πειράζει. Έτσι μας ήρθαν, μ αυτά τα δεδομένα πορευόμαστε. Ο άντρας σου έχει δίκιο. Θα μιλήσει που θα πάει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nefeli2014 είπε:

Με crp 187 έφυγα τρεχαλα για αντιβίωση... Γιαυτό... :(

Δείκτης λοίμωξης.. Σιχτιρ κι ο παιδικός..:( Αντιβίωση και επανάληψη αίματος σε 8 ημέρες.. 

Εγώ την πήγα για καλό, για να φτιάξει ο λόγος της.. Από τότε που πήγαμε έχει αρρωστήσει σε 9 μήνες τουλάχιστον 10 φορές! 

Άμα το ήξερα έτσι... 

Σήμερα ο άντρας μου έφαγε τέτοια φρίκη που μου είπε να τα παρατήσω όλα και λογοθεραπειες και παιδικούς και όλα.. Πάμε λέει παίρνουμε φάρμακα όλη την ώρα πάμε εκεί πάμε εδώ ας την αφήσουμε να μιλήσει μόνη της που ήδη έχει πάρει μπρος και τέτοια. 

Κουρασμένοι όλοι και αγχωμένοι..εκει που πάμε να είμαστε ήρεμοι και καλά να σου μια βλακεια.. Και το Πάσχα είχαμε κλείσει για 15μερο ταξίδι... Ορίστε οι εισαγωγές.. 

Παντως είναι σε φάση ανάρρωσης ο πυρετος σημερα ήταν ανά 12 ωρο.. Και από διάθεση Τέλεια..ο γιατρός είπε πως η κλινική της εικόνα δε συμπίπτει τόσο με τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Παρολαυτα θα πάρει αντιβίωση γιατί δεν έχει νόημα να την τρύπαμε πάλι αύριο και μετά από μέρες και ξανά μάνα τα ίδια. 

Για το μωρό είναι που φοβάμαι. Αυτό βήχει έχει μύξες αλλά ως εκεί. Σηνερα έκανε έναν εμετό βέβαια αλλά μάλλον το αυγό έφταιγε, την ανακατεύει γενικά. Λέω να σταματήσω να της δίνω για κάνα 15ημερο. Και να δοκιμάσω μετά  πάλι. 

Σας ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές σας! Τα γράφω εδώ και ξεσπάω λιγάκι από την τρέλα της ημέρας... Εύχομαι να μην κόλλησε το μωρό που μου φαίνεται δύσκολο αφού όλη μέρα μαζί είναι οι αγκαλιές και φιλιά και δεν την προλαβαίνω και το μικρό από πίσω της όλη την ώρα... Να περάσουν όλα στο πόδι... Μάλλον θα αργήσει να πάει και στις δραστηριότητες.. Μάλλον χάνουμε και τις παραστάσεις και λεφτά λεφτα λεφτά... Και όλα μαζί... Τα σκέφτομαι όλα αυτά και θυμώνω απίστευτα. Αλλά δεν ξέρω με ποιον να τα βάλω. :/

Και μόλις μπήκα σπίτι για 3 συνεχόμενες ώρες δεν έκατσα λεπτό, να ταισω, να βγάλω στρώματα έξω με εμετούς να ντύσω να βάλω πληντυριο, να δώσω σιρόπι βγάλω μύξες κάνω μάσκες πάω φαρμακειο και δε συμμαζεύεται. 

Και ο άντρας μου ταβλα... Ποσο στενάχωρημενη είμαι αυτές τις μέρες και προβληματισμενη... 

Μακάρι να είναι όλα καλά.. Και να μην κολλήσει το μωράκι μου.. Που έβγαλε και δοντάκι..... 

χα χα κανε παιδια σου λεει μετα !αν δεν ειχα μωρο κ το σκεφτομουν να κανω κ σε διαβαζα θα πηγαινα πρωτα διακοπες χα χα χα χα ! μην ανχωνεσε ολοι στην.ιδια φαση ειμαστε! θα περασουν ολα κ θα πατε κ.τις διακοπες σας ! θα μεγαλωσουν κ μετα δεν θα εχουμε τι να κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και κουράγιο μπήκα να πω! Περαστικά στις μικρούλες. Η αλήθεια είναι πως και να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στον σταθμό, η έννοια καταντά ευφημισμός. Στον σταθμό τον δικό μας (που δεν φημίζεται και για την αυστηρή τήρηση όρων υγιεινής), π.χ. παρ' όλο που όλα είναι ορθάνοιχτα χειμώνα-καλοκαίρι, πλένουν και χεράκια 1-2 φορές τη μέρα, όχι παραπάνω, αν δείτε πώς ανταλλάσσουν φαγητά και ψωμιά την ώρα του φαγητού, μέχρι και ποτηράκια έχω δει τα παιδιά μεταξύ τους να ανταλλάσσουν και αυτό δεν ήταν φυσικά θέμα σταθμού, αλλά αυτά τα μούτρα κάνουν ό,τι τους κατέβει! Ε, δεν θέλει και πολύ. Επίσης, γέλια, φωνές, φτυσίματα και φταρνίσματα μες στη μούρη ή στον συνωστισμό του σχολικού, οι ιώσεις πάνε κι έρχονται! Το μόνο που σώζει τα δικά μου είναι ότι βρίσκονται πολύ στην αυλή, σχεδόν όλη μέρα, και έτσι φαντάζομαι γλυτώνουν πολλά μικρόβια με το παιχνίδι έξω. Μετά, για τις αντιβιώσεις, όντως δεν έτυχε να πάρουν ποτέ, ακόμα και σε 5ήμερο πυρετό λόγω των εξετάσεων που μας έστελνε η παιδίατρος να κάνουμε. Είναι ελάχιστες οι φορές που θα κολλήσει κάποιο παιδί μικρόβιο, ακόμα και για τα μικρόβια η αντιμετώπιση με αντιβίωση είναι μόνο για πολύ συγκεκριμένα, όχι για όλα. Τους τελευταίους δυο μήνες δεν έχω παρατηρήσει ίωση πια (εμφανή τουλάχιστον, με πυρετό, γιατί από βήχα δεν έχουμε παράπονο!). Απ' την άλλη, έχω φίλες που ο παιδίατρος δίνει αντιβίωση για υγρό στο αυτί ας πούμε, έτσι χωρίς πόνο παιδιού, χωρίς εξετάσεις, χωρίς τίποτα. 

 

Βέβαια, που λες 9 φορές στους 10 μήνες, ε και ο δικός μου (και μαζί και ο μικρός) πρέπει να χει αρρωστήσει 14 φορές σε 8 μήνες, αλλά δεν τα βίωσα τραγικά μιας και ούτε υψηλό πυρετό έκανε ούτε φάρμακα πήρε. Μόνο ορούς. Η γαστρεντερίτιδα, που την πέρασε 2-3 φορές, ήταν αυτό που μας ταλαιπώρησε θα έλεγα περισσότερο, κι αυτό μόνο στο κομμάτι των εμετών που κράτησε λίγο, γιατί κατά τ' άλλα όταν βλέπεις το παιδί κεφάτο ε όσο να 'ναι καταλαβαίνεις ότι αυτό μια χαρά περνάει, εμείς το δραματοποιούμε. 

 

Γι' αυτό νομίζω σου έχουν πέσει πολλά και τα βιώνεις λίγο πιο δραματικά απ' όσο είναι. Σε 2 εβδομάδες θα δεις θα τα βλέπεις όλα εντελώς διαφορετικά. Και η μεγάλη θα πάρει τον δρόμο της σε θέματα ομιλίας, ήδη φαίνεται να είστε σε πολύ καλό δρόμο. Μην σε νοιάζει καθόλου για δραστηριότητες που χάνετε, αυτά είναι εντελώς έξτρα και πολυτέλεια, μόλις ορθοποδούν από πυρετό παιδική χαρά ή βόλτα έξω με αυτόν τον καιρό να ξεσκάνε και δεν θα πάθουν τίποτα. Του χρόνου θα είστε καλύτερα!

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμείς επαναλάβαμε την εξέταση μήπως έγινε λάθος στο μικρόβιολογικο. Αν κι εγώ δε νομίζω να έγινε τόσο μεγάλο λάθος. Μπας και γλιτώσουμε την αντιβίωση δηλαδή. Πάντως αυτά είναι μες στην καλή χαρά. Εγώ είναι που παιδεύομαι. 

10 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Καλά κάνεις κ ξεσπάς εδώ, παρά στην οικογένεια ή στη δουλειά πχ. Ξέσπασε όσο θες. Πάρε όμως μια ανάσα και προσπαθησε να δεις καθαρά ότι δεν φταίει ο παιδικός με τη στενή έννοια. Εσύ προσπάθησες να κάνεις κάτι καλό για το παιδί σου. Δεν σας πηγε καλα. Οκ, δοκιμασαμε, παμε γι αλλα, δεν είναι για μας. Μην νευριάζεις για τα ταξίδια που δεν κάνατε. Κ εμείς είχαμε σχεδιάσει ταξίδι το Πάσχα κ παρόλο που ήταν υγιή τα παιδιά μου, παραμονές Πάσχα βρέθηκα στο κρεβάτι από τροχαίο. Ακόμη στο ίδιο μέρος είμαι. Χάσαμε πολλά, αλλά τελείωσε. Χάθηκαν. Παμε γι αλλα τώρα. Εχω μέλλον ακόμη στο κρεβάτι, αλλά το ξεπέρασα ψυχολογικα. Κάνω όμορφα σχέδια για όταν σηκωθώ. Ξέχασε κ εσύ λοιπόν ο,τι έγινε. Κοίτα ότι σε 3 εβδομάδες φεύγετε διακοπές. Τέλος. Εύκολα το λεω ε; μπορεί κ να σε νευριάζω τώρα που τα λέω. Δεν έχω τέτοια πρόθεση. Τα δικά μου θα μείνουν στο διαμέρισμα όλο το καλοκαίρι. Δεν πειράζει. Έτσι μας ήρθαν, μ αυτά τα δεδομένα πορευόμαστε. Ο άντρας σου έχει δίκιο. Θα μιλήσει που θα πάει! 

Πολύ λυπάμαι γιαυτό που σου συνέβη οι εύχομαι και σε εσένα καλή ανάρρωση. Καμμια φορά ντρέπομαι να γράφω γιατί υπάρχουν πολύ σοβαρότερα όπως το δικό σου, αλλά το σκέφτομαι μετά.. 

1 hour ago, Josephine είπε:

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και κουράγιο μπήκα να πω! Περαστικά στις μικρούλες. Η αλήθεια είναι πως και να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στον σταθμό, η έννοια καταντά ευφημισμός. Στον σταθμό τον δικό μας (που δεν φημίζεται και για την αυστηρή τήρηση όρων υγιεινής), π.χ. παρ' όλο που όλα είναι ορθάνοιχτα χειμώνα-καλοκαίρι, πλένουν και χεράκια 1-2 φορές τη μέρα, όχι παραπάνω, αν δείτε πώς ανταλλάσσουν φαγητά και ψωμιά την ώρα του φαγητού, μέχρι και ποτηράκια έχω δει τα παιδιά μεταξύ τους να ανταλλάσσουν και αυτό δεν ήταν φυσικά θέμα σταθμού, αλλά αυτά τα μούτρα κάνουν ό,τι τους κατέβει! Ε, δεν θέλει και πολύ. Επίσης, γέλια, φωνές, φτυσίματα και φταρνίσματα μες στη μούρη ή στον συνωστισμό του σχολικού, οι ιώσεις πάνε κι έρχονται! Το μόνο που σώζει τα δικά μου είναι ότι βρίσκονται πολύ στην αυλή, σχεδόν όλη μέρα, και έτσι φαντάζομαι γλυτώνουν πολλά μικρόβια με το παιχνίδι έξω. Μετά, για τις αντιβιώσεις, όντως δεν έτυχε να πάρουν ποτέ, ακόμα και σε 5ήμερο πυρετό λόγω των εξετάσεων που μας έστελνε η παιδίατρος να κάνουμε. Είναι ελάχιστες οι φορές που θα κολλήσει κάποιο παιδί μικρόβιο, ακόμα και για τα μικρόβια η αντιμετώπιση με αντιβίωση είναι μόνο για πολύ συγκεκριμένα, όχι για όλα. Τους τελευταίους δυο μήνες δεν έχω παρατηρήσει ίωση πια (εμφανή τουλάχιστον, με πυρετό, γιατί από βήχα δεν έχουμε παράπονο!). Απ' την άλλη, έχω φίλες που ο παιδίατρος δίνει αντιβίωση για υγρό στο αυτί ας πούμε, έτσι χωρίς πόνο παιδιού, χωρίς εξετάσεις, χωρίς τίποτα. 

 

Βέβαια, που λες 9 φορές στους 10 μήνες, ε και ο δικός μου (και μαζί και ο μικρός) πρέπει να χει αρρωστήσει 14 φορές σε 8 μήνες, αλλά δεν τα βίωσα τραγικά μιας και ούτε υψηλό πυρετό έκανε ούτε φάρμακα πήρε. Μόνο ορούς. Η γαστρεντερίτιδα, που την πέρασε 2-3 φορές, ήταν αυτό που μας ταλαιπώρησε θα έλεγα περισσότερο, κι αυτό μόνο στο κομμάτι των εμετών που κράτησε λίγο, γιατί κατά τ' άλλα όταν βλέπεις το παιδί κεφάτο ε όσο να 'ναι καταλαβαίνεις ότι αυτό μια χαρά περνάει, εμείς το δραματοποιούμε. 

 

Γι' αυτό νομίζω σου έχουν πέσει πολλά και τα βιώνεις λίγο πιο δραματικά απ' όσο είναι. Σε 2 εβδομάδες θα δεις θα τα βλέπεις όλα εντελώς διαφορετικά. Και η μεγάλη θα πάρει τον δρόμο της σε θέματα ομιλίας, ήδη φαίνεται να είστε σε πολύ καλό δρόμο. Μην σε νοιάζει καθόλου για δραστηριότητες που χάνετε, αυτά είναι εντελώς έξτρα και πολυτέλεια, μόλις ορθοποδούν από πυρετό παιδική χαρά ή βόλτα έξω με αυτόν τον καιρό να ξεσκάνε και δεν θα πάθουν τίποτα. Του χρόνου θα είστε καλύτερα!

Ναι έχεις δίκιο. Βασικά έχω κουραστεί το έχω ξαναγράψει. Με εγκυμοσύνες γέννες χειρουργεία κι όλα αυτά, δουλειά συσσωρευμενη κι ένα σπίτι να τρέχει δεν έχω πάρει ανάσα αλλά όταν χαλαρώνω λέω και δόξα τω θεώ που έχω γερά παιδιά - περνάνε οι ιώσεις το ξερω-και δουλειά. Θέλω διακοπές επειγοντως, μια αλλαγή, ένα κάτι βρε αδερφέ. Συγνώμη για την γκρίνια μου. Το ράβω τώρα. :-

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Πολύ λυπάμαι γιαυτό που σου συνέβη οι εύχομαι και σε εσένα καλή ανάρρωση. Καμμια φορά ντρέπομαι να γράφω γιατί υπάρχουν πολύ σοβαρότερα όπως το δικό σου, αλλά το σκέφτομαι μετά.. 

Ευχαριστώ!

Να μην αισθάνεσαι καθόλου άσχημα. Το ότι έχει κάποιος ένα πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν θα στηρίξει κάποιον άλλο, ούτε ότι θα βάλουμε στη ζυγαριά ποιανού είναι πιο 'σοβαρό', ούτε βέβαια ότι δεν θα το εκφράσει κ δεν θα ζητήσει μια γνώμη ή μια βοήθεια με τη λογική ότι κάποιος άλλος έχει προβλήματα. Εγραψα κατι αναλογο χτες βραδυ σε αλλο thread. 

Το μόνο που ήθελα να σου μεταφέρω και σου έγραψα τον...πόνο μου (!!) είναι το κοίτα μπροστά, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι! Ο,τι αντιβίωση πήρατε, πήρατε. Τώρα να ονειρευεσαι μπανακια, βολτουλες, καλοκαιράκι! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εν μέσω περιόδου έξαρσης ιώσεων (και νέων ιών δυστυχώς :() και με αφορμή ίωση που πέρασαν τα παιδιά μας, γράφω εδώ (ο τίτλος με εκφράζει) συνοψίζοντας κάποιες πληροφορίες. Γνωστές μεν, χρήσιμες δε. Ελπίζω να φανούν βοηθητικές κυρίως σε γονείς που απέκτησαν πρόσφατα παιδί και το θέμα "παιδί και ίωση" φαντάζει κάτι το τρομερό. Όπως και σε εμάς άλλωστε όταν πέρασε ίωση πρώτη φορά η μεγάλη μας κόρη.

Προ μηνών λοιπόν, τα παιδιά πέρασαν ίωση. Με συμπτώματα υψηλού πυρετού, μπουκώματος-καταρροής, έντονου βήχα αρχικά ξηρού-έπειτα παραγωγικού, έντονης καταβολής. Τα συνήθη δηλαδή. Αν και πιο έμπειρη και ψύχραιμη, υπήρξαν στιγμές που πιέστηκα ψυχολογικά. Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα τόσο χλωμή και καταβεβλημένη την μεγάλη (4ετών). Και η πρώτη φορά που έβλεπα τόσο καταβεβλημένη και ανόρεκτη την μικρή (15μηνών).

Προτεραιότητα η ανακούφιση του παιδιού από τα συμπτώματα.
- Μπουκωμένη μύτη-καταρροή:

Πλύσεις με ορό και ανά τακτά διαστήματα ενυδατική κρέμα στη μυτούλα για να προλάβουμε το κοκκίνισμα-ξεφλούδισμα από το φύσα φύσα. Εμάς οι πλύσεις πραγματικά μας σώζουν. Δεν έχει χρειαστεί έως τώρα να χρησιμοποιήσουμε τίποτε άλλο. Δεν παρουσιάστηκαν επιπλοκές που να χρειαστούν αντιβίωση. Παραπέμπω σε παλαιότερη ανάρτηση μου σε σχέση με τις πλύσεις με ορό.


- Βήχας:

Πολύ άσχημο σύμπτωμα. Όταν διαρκεί πολύ μπορεί να αρχίσουν να πονούν και τα πλευρά. Οι πλύσεις της μύτης βοηθούν κι εδώ, απομακρύνοντας τη βλέννα που κυλά προς τον λαιμό και ενεργοποιεί το ανταναλαστικό του βήχα. Συστήνονται ζεστά ροφήματα (γάλα ή αφεψήματα για μεγαλύτερα παιδιά). Έστω και λίγες γουλιές ή κουταλίτσες. Επίσης σε παροξυσμό βήχα μπορεί να δράσουν ανακουφιστικά, έστω και προσωρινά, κουταλιά μέλι ή μπουκιές μαλακών τροφών πχ ψίχα ψωμιού με μέλι/παχύρευστο άλειμμα, ίσως ένα γλειφιτζούρι σε μεγαλύτερα παιδιά (υπάρχουν παιδικά χωρίς ζάχαρη στο φαρμακείο). Σε εμάς το βλεννολυτικό σιρόπι (για παραγωγικό βήχα) δεν ανακουφίζει ιδιαίτερα. Λίγες φορές έχουμε δώσει, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους (να πούμε ότι κάτι κάναμε). Αντισταμινικό σιρόπι (για ξηρό βήχα) δεν έχουμε δώσει έως τώρα.


- Πυρετός:

Ψύχραιμη παρακολούθηση του παιδιού. Θερμομέτρηση ανά διαστήματα μέσα στην ημέρα, χωρίς όμως υπερβολές! Καταγραφή των πυρετών και έλεγχος του 3ώρου-6ώρου. Εκτίμηση και με το άγγιγμα (μέτωπο-μάγουλα) και με επισκόπηση του παιδιού. Είναι ευδιάθετο, έχει όρεξη για παιχνίδι/για φαγητό ή φαίνεται καταβεβλημένο, δυσφορεί, εμφανίζει ταχύπνοια (φυσιολογικό σύμπτωμα σε πυρετό), κλπ. Εμείς δίνουμε αντιπυρετικό από 38,3 - 38,5 και άνω. Σπάνια έχουμε δώσει σε χαμηλότερη (όταν το παιδί φαίνεται πολύ καταβεβλημένο). Η μεγάλη έκανε ένα μόνο επεισόδιο πυρετού, και τα λοιπά συμπτώματα με τους χειρισμούς μας υποχώρησαν ταχύτατα. Η μικρή ταλαιπωρήθηκε με υψηλούς πυρετούς και όλα τα λοιπά συμπτώματα για 4 ημέρες. Εάν την 5η δεν υποχωρούσαν, θα προχωρούσαμε σε περαιτέρω εξετάσεις, ευτυχώς όμως δε χρειάστηκε, το παιδί ανέκαμψε. Επίσης με πολύ δυσκολία έπινε το αντιπυρετικό σιρόπι, στα 39άρια τα υπόθετα μας έσωσαν.


- Μειωμένη όρεξη:

Πιο σημαντική η ενυδάτωση. Προσφέρουμε νερό και υγρά ανά τακτά διαστήματα. Να πιεί έστω λίγο. Έπεται η κατανάλωση τροφής. Ελαφριά δίαιτα, δυναμωτική χωρίς να πιέζουμε. Η μεγάλη μας κόρη παρά την κατάσταση της, δεν έχασε την όρεξη της. Μειώθηκε αλλά δεν έπαψε να τρώει. Είναι και μεγάλο παιδί πια. Συνενοούμαστε, κατανοεί τι της συμβαίνει και όταν την "παρακαλέσουμε" να φάει την σούπα της, έστω λίγη, για να πάρει εφόδια ο οργανισμός, μας κάνει το "χατήρι". Η μικρή από την άλλη, για 4ημέρες μόνο θήλαζε και έπινε νέρο. Οποιαδήποτε άλλη τροφή της προσφέραμε (ζωμός, σούπες, μαλακές τροφές, δροσερές ή χλιαρές σε διάφορους συνδιασμούς, κλπ) την απέρριπτε. Αυτό βέβαια ήταν απολύτως λογικό και αναμενόμενο, δεδομένης της κατάστασης της και της ηλικίας της (και πως να φάει η καϋμένη, μία με υψηλό πυρετό, μία μπουκωμένη, μία να βήχει). Το γνωρίζαμε. Δεν έπαυε όμως να είναι και στρεσσογόνο, καθώς είναι και ένα ολιγόφαγο παιδί με βάρος στα κατώτερα φυσιολογικά. Εκεί κλονίστηκα λιγάκι αλλά ευτυχώς η παιδίατρος μας είναι ψύχραιμη και γνωρίζει από θηλάζοντα παιδιά, οπότε και μας καθησύχαζε στο θέμα αυτό. Να θηλάζει απεριόριστα. Να προσφέρουμε και νερό, να ενυδατώνεται. Να προσφέρουμε φαγητό αλλά χωρίς πίεση. Εάν και όσο θέλει. Να μην μας αγχώνει το οτι δεν τρώει. Η όρεξη είναι το τελευταίο που επανέρχεται. Και πράγματι. Μετά την τέταρτη ημέρα υποχώρησαν οι πυρετοί, η καταρροή και ο βήχας. Έφτιαξε η διάθεση της. Και σταδιακά μέσα σε 10 ημέρες επανήλθε και η όρεξη της.


- Καταβολή:
Η καταβολή από ασθένεια είναι ένα επίσης δυσάρεστο σύμπτωμα καθώς συνήθως δημιουργεί κακή ψυχολογία-αίσθημα στεναχώριας, γκρίνια, διαταραχή του ύπνου. Μέσα στην ημέρα κινούμαστε αναλόγως της εικόνας του παιδιού. Εάν ο πυρετός έχει πέσει και το παιδί έχει διάθεση, τότε παίζουμε, αν ο καιρός το επιτρέπει μπορούμε να βγούμε μια μικρή-σύντομη βόλτα κάποιων λεπτών να αλλάξει παραστάσεις, να ανασάνει λίγο. Εάν έχει πυρετό ή ο πυρετός ανεβαίνει, προτείνουμε μια χαλαρή δραστηριότητα πχ κάποιο επιτραπέζιο ή ζωγραφική ή άραγμα στον καναπέ/κρεββάτι και ανάγνωση παραμυθιών ή να του λέμε ιστορίες και να κλείσει λίγο τα ματάκια του. Επίσης για πιο μεγάλα παιδιά μικρές εκπλήξεις (πχ να δούμε όλοι μαζί μια σύντομη ευχάριστη ταινία, ένα καινούργιο βιβλίο) και λιχουδιές (πχ ένα γλειφιτζούρι ή ένα μικρό γλυκάκι) μπορούν να βοηθήσουν να φτιάξει κάπως η διάθεση τους. Ο βραδυνός ύπνος είναι ο πιο διαταραγμένος συνήθως (και το χειρότερο μου όταν αρρωσταίνουν τα παιδιά). Με κλάματα και γκρίνια. Εκεί υπομονή υπομονή υπομονή! Και κατανόηση και χείρα βοηθείας ο ένας γονιός/φροντιστής στον άλλο... πολύ σημαντικό αυτό!


- Η επικοινωνία με τον παιδίατρο. Βασικό να υπάρχει καλή σχέση! Ενημερώναμε καθημερινά για την πορεία της υγείας των παιδιών. Και μέσω μηνυμάτων (και αποστέλλοντας φωτογραφίες όταν χρειάστηκε σε άλλες περιπτώσεις). Απαντούσε άμεσα. Ήταν επεξηγηματική, ψύχραιμη και σε εγρήγορση. Μας έδινε οδηγίες (πότε να κάνουμε το τέστ για H1N1, εάν και πότε θα χρειαστεί να εξετάσει από κοντά τα παιδιά, εάν και πότε θα χρειαστούν περαιτέρω εξετάσεις, κλπ).

Συνεπώς: α) κατάλληλη φροντίδα του παιδιού, β) καλή επικοινωνία με τον παιδίατρο προκειμένου να κατευθύνει σωστά και να προλάβει πιθανές επιπλοκές, γ) ψυχραιμία, υπομονή, αλληλοστήριξη είναι το τρίπτυχο που δουλεύει για εμάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλημερα!

Γενικα εγω προσωπικα οσο αγχωνομουν παλαιότερα με τις ιωσεις, τοσο κουλ εχω γίνει. Καθε σεπτεμβρη γεμίζω προμήθειες και ειμαι πανέτοιμη για ολα. Ξερω να κανω νοσηλεια, να δινω οδηγιες Στους άλλους  οσο εργαζομαι και γενικα μια ψυχραιμία τρομερή. Ακομα και τις εισαγωγές που λεει ο λογος δεν τις τρέμω πια. Και τα παιδια μου,  επειδη εγω ειμαι ψυχραιμη, ειναι και αυτα παρα πολυ συνεργασιμα. Εχετε δει παιδι 2 ετών να κάθεται ακίνητο να κάνει επι 5 λεπτα εκνεφωτη?

Τετοια εξέλιξη!! 

Περαστικα σε ολα τα παιδακια!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι είμαι αρκετά ψύχραιμη. Είμαι πολύ φειδωλη στη χρήση φαρμάκων. Θεωρώ ότι όταν δίνουμε φάρμακα δεν αφήνουμε το ανοσοποιητικο να λειτουργήσει. Στην ουσία το καταστελλουμε και αναλαμβάνουν τα φάρμακα. Αντιπυρετικο θα δώσω αναλόγως την διάθεση του παιδιού, δηλαδή έχει φτάσει 39,5 και την βγάζαμε μόνο με κομπρεσες. Όσο δεν φυσουσε τη μύτη του έκανα πλύσεις με ισοτονο θαλασσινο νερό, πλέον απλά του υπενθυμίζω να την φυσάει συχνά και είναι εντάξει.Στον βηχα τσαγακια και μέλι. Κατά τ'αλλα έχουν αρρωστήσει ελάχιστες φορές. 

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Κι εγώ θεωρώ ότι είμαι αρκετά ψύχραιμη. Είμαι πολύ φειδωλη στη χρήση φαρμάκων. Θεωρώ ότι όταν δίνουμε φάρμακα δεν αφήνουμε το ανοσοποιητικο να λειτουργήσει. Στην ουσία το καταστελλουμε και αναλαμβάνουν τα φάρμακα. Αντιπυρετικο θα δώσω αναλόγως την διάθεση του παιδιού, δηλαδή έχει φτάσει 39,5 και την βγάζαμε μόνο με κομπρεσες. Όσο δεν φυσουσε τη μύτη του έκανα πλύσεις με ισοτονο θαλασσινο νερό, πλέον απλά του υπενθυμίζω να την φυσάει συχνά και είναι εντάξει.Στον βηχα τσαγακια και μέλι. Κατά τ'αλλα έχουν αρρωστήσει ελάχιστες φορές. 

Συμφωνω με τα φαρμακα αλλα σε πιο μεγάλο παιδι.. στο 2χρονο ας πουμε που βηχει ανελεητα και δεν πινει τσαι ουτε στο γαλα του θελει το μέλι, εκει αναγκάζεσαι να δώσεις. Επισης εμενα οταν ανεβάζουν πυρετό καταβαλλονται και υποφέρουν, φαίνεται δηλαδη,οσα ντους κι αν τους κανω.. οποτε δινω γιατι απο τα δεκατα κλαταρουν. Στο 38 δινω ομως 

Επισης εμενα ειναι 5 και δε φυσάει τη μυτη της. Χρυση την κανω της δειχνω,επιμενει οτι θελει ορο. Δεν μπορω να κανω κατι δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sentir...natureza said:

Κι εγώ θεωρώ ότι είμαι αρκετά ψύχραιμη. Είμαι πολύ φειδωλη στη χρήση φαρμάκων. Θεωρώ ότι όταν δίνουμε φάρμακα δεν αφήνουμε το ανοσοποιητικο να λειτουργήσει. Στην ουσία το καταστελλουμε και αναλαμβάνουν τα φάρμακα. Αντιπυρετικο θα δώσω αναλόγως την διάθεση του παιδιού, δηλαδή έχει φτάσει 39,5 και την βγάζαμε μόνο με κομπρεσες. Όσο δεν φυσουσε τη μύτη του έκανα πλύσεις με ισοτονο θαλασσινο νερό, πλέον απλά του υπενθυμίζω να την φυσάει συχνά και είναι εντάξει.Στον βηχα τσαγακια και μέλι. Κατά τ'αλλα έχουν αρρωστήσει ελάχιστες φορές. 

Και εμένα μου έχει πει η γιατρός να αξιολογώ την εικόνα του παιδιού και ότι πχ με 37,5 μπορεί να χρειαστεί ντεπόν , ενώ με 38 ίσως να περιμένω πριν δώσω. Όμως με 39,5? Σου έχει πει η γιατρός σου να το παλεύεις με κομπρέσες σε τόσο υψηλό πυρετό? Δεν καταβάλλεται ένα παιδί με τόσο υψηλό πυρετό? Εδώ εμείς δεν αντέχουμε. Σου έχει πει ότι είναι καλύτερα να το ταλαιπωρείτε έτσι ο οργανισμός του , καταβάλλοντας τόση προσπάθεια να ανταπεξέλθει από το να δώσεις αντιπυρετικό? Γιατί φαντάζομαι δεν είναι δική σου πρωτοβουλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Και εμένα μου έχει πει η γιατρός να αξιολογώ την εικόνα του παιδιού και ότι πχ με 37,5 μπορεί να χρειαστεί ντεπόν , ενώ με 38 ίσως να περιμένω πριν δώσω. Όμως με 39,5? Σου έχει πει η γιατρός σου να το παλεύεις με κομπρέσες σε τόσο υψηλό πυρετό? Δεν καταβάλλεται ένα παιδί με τόσο υψηλό πυρετό? Εδώ εμείς δεν αντέχουμε. Σου έχει πει ότι είναι καλύτερα να το ταλαιπωρείτε έτσι ο οργανισμός του , καταβάλλοντας τόση προσπάθεια να ανταπεξέλθει από το να δώσεις αντιπυρετικό? Γιατί φαντάζομαι δεν είναι δική σου πρωτοβουλία.

Εννοείται ότι δεν υπαρχει τετοια ιατρικη οδηγια.Μπορει να προκληθουν βλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και εμένα μου έχει πει η γιατρός να αξιολογώ την εικόνα του παιδιού και ότι πχ με 37,5 μπορεί να χρειαστεί ντεπόν , ενώ με 38 ίσως να περιμένω πριν δώσω. Όμως με 39,5? Σου έχει πει η γιατρός σου να το παλεύεις με κομπρέσες σε τόσο υψηλό πυρετό? Δεν καταβάλλεται ένα παιδί με τόσο υψηλό πυρετό? Εδώ εμείς δεν αντέχουμε. Σου έχει πει ότι είναι καλύτερα να το ταλαιπωρείτε έτσι ο οργανισμός του , καταβάλλοντας τόση προσπάθεια να ανταπεξέλθει από το να δώσεις αντιπυρετικό? Γιατί φαντάζομαι δεν είναι δική σου πρωτοβουλία.

Ο πυρετός είναι άμυνα του οργανισμού, η ισχυρότερη. Δεν θεωρώ ότι θα κάνω καλό αν προσπαθησω να το σταματησω, γι'αυτό πάω με γνώμονα την διάθεση. Το σώμα ανεβάζει θερμοκρασία για να σκοτώσει το παθογόνο κι εμείς προσπαθούμε να την κατεβάσουμε  δυσκολεύοντας έτσι το έργο του. Ο οργανισμός καταβάλλει προσπάθεια, δεν ταλαιπωρειται, είναι το ανοσοποιητικό εν δρασει και θέλω απλά να το αφήσω να κάνει την δουλειά του ώστε να γίνει δυνατό και ισχυρο. Το αντίθετο πιστεύω  μάλιστα, οτι όσο δίνουμε φάρμακα δεν αφήνουμε το σώμα κάνει την  δουλειά του, βάζουμε το ανοσοποιητικό στην "σιγαση" και δυσκολευουμε το έργο του σωματος με αποτέλεσμα να μην χτίζεται η γενικοτερη αμυντική δύναμη του σώματος σε τέτοιο βαθμό όπως αν δεν διναμε τιποτα. Και βλέπεις μετά σώματα που δυσκολεύονται ιδιαίτερα να καταπολεμήσουν κάποιο παθογόνο γιατί πάντα στηρίζονταν στα φάρμακα.  Ο μεγάλος μου έχει κανει 39,5, ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ, σχεδόν ποτέ δεν ανεβαίνει στο επικίνδυνο 41-42 στις ιώσεις. Ακόμη και για τα δροσερα\κρυα ντουζ που προαναφέρθηκαν μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται πριν τους 40,5 βαθμούς. Γενικώς, παντα μου προτείνει αντιπυρετικό αλλά προσωπικά προτιμώ να μην δώσω τίποτα αν το παιδί είναι ευδιαθετο ακόμη κι αν κάνει 39αρια και το σέβεται απολυτα αυτο. Ίσως αν βλέπω ότι ζοριζεται στον ύπνο να του δώσω για να κοιμηθεί ήρεμα, διαφορετικά όχι. 

Just now, diane2020 είπε:

Συμφωνω με τα φαρμακα αλλα σε πιο μεγάλο παιδι.. στο 2χρονο ας πουμε που βηχει ανελεητα και δεν πινει τσαι ουτε στο γαλα του θελει το μέλι, εκει αναγκάζεσαι να δώσεις. 

Στο βηχα τι φάρμακα δινεις;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Ο πυρετός είναι άμυνα του οργανισμού, η ισχυρότερη. Δεν θεωρώ ότι θα κάνω καλό αν προσπαθησω να το σταματησω, γι'αυτό πάω με γνώμονα την διάθεση. Το σώμα ανεβάζει θερμοκρασία για να σκοτώσει το παθογόνο κι εμείς προσπαθούμε να την κατεβάσουμε  δυσκολεύοντας έτσι το έργο του. Ο οργανισμός καταβάλλει προσπάθεια, δεν ταλαιπωρειται, είναι το ανοσοποιητικό εν δρασει και θέλω απλά να το αφήσω να κάνει την δουλειά του ώστε να γίνει δυνατό και ισχυρο. Το αντίθετο πιστεύω  μάλιστα, οτι όσο δίνουμε φάρμακα δεν αφήνουμε το σώμα κάνει την  δουλειά του, βάζουμε το ανοσοποιητικό στην "σιγαση" και δυσκολευουμε το έργο του σωματος με αποτέλεσμα να μην χτίζεται η γενικοτερη αμυντική δύναμη του σώματος σε τέτοιο βαθμό όπως αν δεν διναμε τιποτα. Και βλέπεις μετά σώματα που δυσκολεύονται ιδιαίτερα να καταπολεμήσουν κάποιο παθογόνο γιατί πάντα στηρίζονταν στα φάρμακα.  Ο μεγάλος μου έχει κανει 39,5, ο παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ, σχεδόν ποτέ δεν ανεβαίνει στο επικίνδυνο 42 στις ιώσεις. Ακόμη και για τα δροσερα\κρυα ντουζ που προαναφέρθηκαν μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται πριν τους 40,5 βαθμούς. Γενικώς, παντα μου προτείνει αντιπυρετικό αλλά προσωπικά προτιμώ να μην δώσω τίποτα αν το παιδί είναι ευδιαθετο ακόμη κι αν κάνει 39αρια και το σέβεται απολυτα αυτο. Ίσως αν βλέπω ότι ζοριζεται στον ύπνο να του δώσω για να κοιμηθεί ήρεμα, διαφορετικά όχι. 

Το γνωρίζω ότι είναι άμυνα του οργανισμού. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και ευεργετικός. Είναι ύπουλος ο πυρετός. Κυρίως στα παιδιά. Άσε που το 39,5 γίνεται 41 πριν καλά καλά το καταλάβεις.  Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ωφέλιμο να αφήσεις τον παιδικό οργανισμό να μάχεται μόνος του τον υψηλό πυρετό. Χώρια που είναι επίπονο και σε καταβάλλει. Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι η πρακτική της παιδιάτρου σας αυτή, ούτε συμφωνεί με αυτό , απλά το αποδέχεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μπορει να προκληθουν βλαβες.

Βλάβες με 39,5 δεν προκαλούνται, παρακαλώ πολύ σκεφτείτε πριν γράψετε τέτοιες πληροφορίες. Μέχρι τους 40-40,5 συνήθως αντιμετωπίζεται με κομπρεσες και ντουζ (πολλές φορές είναι πιο  αποτελεσματικά  από τα αντιπυρετικά) και συνήθως θα κατέβει μετά  από καποια ωρα. Απ'οσο γνωριζω πυρετος που δεν πεφτει καθολου  για 3 εικοσιτετραωρα αλλα και πυρετος πανω απο 41 πρέπει να σε προβληματίσει  και να πας στο νοσοκομειο, κι αυτό γιατί πρέπει να προσδιοριστεί τι είναι αυτό που κανει το σώμα να ανεβάζει τόση υψηλή θερμοκρασία.

Just now, Yovanna είπε:

Το γνωρίζω ότι είναι άμυνα του οργανισμού. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και ευεργετικός. Είναι ύπουλος ο πυρετός. Κυρίως στα παιδιά. Άσε που το 39,5 γίνεται 41 πριν καλά καλά το καταλάβεις.  Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ωφέλιμο να αφήσεις τον παιδικό οργανισμό να μάχεται μόνος του τον υψηλό πυρετό. Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι η πρακτική της παιδιάτρου σας αυτή, ούτε συμφωνεί με αυτό , απλά το αποδέχεται.

 

Δεν θεωρώ την άμυνα του οργανισμού "ύπουλη" αλλα ευφυεστατη και το ότι το 39,5 θα φτάσει γρήγορα 41 δεν ισχύει. Δεν είναι δέκατα, είναι υψηλός πυρετός που σπάνια θα ξεπεράσει το 40 αν μιλάμε για συνηθισμένες ιώσεις και όχι άλλα μικρόβια ή ασθένειες. Ο παιδίατρος το αποδέχεται και μου λέει πολύ χαλαρά ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν δεν θέλω να δώσω κάτι. Επιπλεον, υπάρχουν και αυτοί οι παιδίατροι που δεν προτείνουν αντιπυρετικό λαμβάνοντας υπόψη ένα συμπτωμα\νούμερο αλλά βλέποντας την γενικότερη κατάσταση του παιδιου και η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ με αυτούς.

Παράθεση

Χώρια που είναι επίπονο και σε καταβάλλει.

Νομίζω έκανα αρκετά σαφές ότι αν νιώθει το παιδί καταβολή και ανορεξία δίνω παρακεταμολη για να νιώσει καλύτερα.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

ότι το 39,5 θα φτάσει γρήγορα 41 δεν ισχύει

Ισχύει. Το έπαθε η μαμά μου με εμένα 2 φορές. Κοιμόμουν ήσυχα. Πυρετός κάτω από 39. Η μαμά μου δίπλα μου για να με παρακολουθεί. Θερμόμετρο κάθε 3 και λίγο. Τη μια φορά 41, την άλλη 40,5. Άρχισα να σπαρταράω σαν το ψάρι. Και μιλάμε για απλή ίωση. Τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Βλάβες με 39,5 δεν προκαλούνται, παρακαλώ πολύ σκεφτείτε πριν γράψετε τέτοιες πληροφορίες. Μέχρι τους 40-40,5 συνήθως αντιμετωπίζεται με κομπρεσες και ντουζ (πολλές φορές είναι πιο  αποτελεσματικά  από τα αντιπυρετικά) και συνήθως θα κατέβει μετά  από καποια ωρα. Απ'οσο γνωριζω πυρετος που δεν πεφτει καθολου  για 3 εικοσιτετραωρα αλλα και πυρετος πανω απο 41 πρέπει να σε προβληματίσει  και να πας στο νοσοκομειο, κι αυτό γιατί πρέπει να προσδιοριστεί τι είναι αυτό που κανει το σώμα να ανεβάζει τόση υψηλή θερμοκρασία.

Δεν θεωρώ την άμυνα του οργανισμού "ύπουλη" αλλα ευφυεστατη και το ότι το 39,5 θα φτάσει γρήγορα 41 δεν ισχύει. Δεν είναι δέκατα, είναι υψηλός πυρετός που σπάνια θα ξεπεράσει το 40 αν μιλάμε για συνηθισμένες ιώσεις και όχι άλλα μικρόβια ή ασθένειες. Ο παιδίατρος το αποδέχεται και μου λέει πολύ χαλαρά ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν δεν θέλω να δώσω κάτι. Επιπλεον, υπάρχουν και αυτοί οι παιδίατροι που δεν προτείνουν αντιπυρετικό λαμβάνοντας υπόψη ένα συμπτωμα\νούμερο αλλά βλέποντας την γενικότερη κατάσταση του παιδιου και η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ με αυτούς.

Νομίζω έκανα αρκετά σαφές ότι αν νιώθει το παιδί καταβολή και ανορεξία δίνω παρακεταμολη για να νιώσει καλύτερα.

 

Εσύ παραπληροφορεις.Δεν υπάρχει παιδιατρος λογικός που να μην πει να δώσεις παυσίπονο σε τοσο υψηλο πυρετο.Το οτι δεν αποδέχεσαι την δυτική ιατρική το έχεις δηλώσει,αυτο ομως δεν σημαινει οτο είναι κ το σωστό. Τέλος πάντων.δεν σε πειθώ.Απλα αυτοι που διαβάζουν πρεπει να ακολουθούν το γιατρο τους που ξέρει καλύτερα.Απλα το γράφω για κάποιους που 7σως διαβάσουν κ νιώσουν το επιχείρημα λογικο .

Just now, Yovanna είπε:

Ισχύει. Το έπαθε η μαμά μου με εμένα 2 φορές. Κοιμόμουν ήσυχα. Πυρετός κάτω από 39. Η μαμά μου δίπλα μου για να με παρακολουθεί. Θερμόμετρο κάθε 3 και λίγο. Τη μια φορά 41, την άλλη 40,5. Άρχισα να σπαρταράω σαν το ψάρι. Και μιλάμε για απλή ίωση. Τίποτα περισσότερο.

Φυσικά κ ισχυει.Περυ στο παιδι από 37 ανέβηκε στο τέταρτο στο 38.4.Ηταν η φύση της ίωσης τέτοια είπε ο παιδιατρος.Δεν κανειβτα παιδια να ανεβάζουν τοσο υψηλές θερμοκρασίες  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εσύ παραπληροφορεις.Δεν υπάρχει παιδιατρος λογικός που να μην πει να δώσεις παυσίπονο σε τοσο υψηλο πυρετο.Το οτι δεν αποδέχεσαι την δυτική ιατρική το έχεις δηλώσει,αυτο ομως δεν σημαινει οτο είναι κ το σωστό. Τέλος πάντων.δεν σε πειθώ.Απλα αυτοι που διαβάζουν πρεπει να ακολουθούν το γιατρο τους που ξέρει καλύτερα.Απλα το γράφω για κάποιους που 7σως διαβάσουν κ νιώσουν το επιχείρημα λογικο .

Η παραπληροφόρηση που σου "χρεωσα" έγκειται στο ότι μπορεί να προκληθούν βλάβες με 39,5, οχι για την αντιμετωπιση του παιδιατρου και για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να δώσει κάποιος αντιπυρετικο.. Συνήθως κατεβαίνει μετά από λίγες ώρες αλλά αν επιμείνει πας στο νοσοκομειο γιατί όπως έγραψα ο πυρετός που δεν κατεβαίνει (ακόμη και το 38,5 αν παραμένει για 3 εικοσιτετράωρα ασταμάτητα) μπορεί να έχει άλλη αιτία πέρα από τις ιώσεις και χρειάζεται διερεύνηση.

 

Παραθέτω την άποψη του Παπαβεντση που γενικώς συμφωνώ με τις πρακτικές του https://pediatros-thes.gr/for-parents/λοιμώξεις/πυρετός/

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εσύ παραπληροφορεις.Δεν υπάρχει παιδιατρος λογικός που να μην πει να δώσεις παυσίπονο σε τοσο υψηλο πυρετο.Το οτι δεν αποδέχεσαι την δυτική ιατρική το έχεις δηλώσει,αυτο ομως δεν σημαινει οτο είναι κ το σωστό. Τέλος πάντων.δεν σε πειθώ.Απλα αυτοι που διαβάζουν πρεπει να ακολουθούν το γιατρο τους που ξέρει καλύτερα.Απλα το γράφω για κάποιους που 7σως διαβάσουν κ νιώσουν το επιχείρημα λογικο .

Και εγώ γι'αυτό μπήκα στον κόπο να σχολιάσω. Γιατί διαβάζει κόσμος. Δεν κάνουμε τον γιατρό στα παιδιά μας. Αν η εμπειρία μας έχει δείξει ότι ο παιδίατρος μας δίνει φάρμακα αβέρτα (και εγώ είμαι κατά της υπερχορήγησης φαρμάκων και αντιβιώσεων), τον αλλάζουμε , με κάποιον που κάνει πιο φειδωλή χορήγηση. Δεν αφήνουμε ένα παιδί να ψήνεται επειδή διαβάσαμε ότι ο πυρετός είναι καλός. Άλλο να διαβάζουμε ότι η βιταμίνη c πχ  ενισχύει το ανοσοποιητικό και να κάνουμε την ερώτηση στον γιατρό μας και άλλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί διαβάζει κόσμος. Δεν κάνουμε τον γιατρό στα παιδιά μας.

Κι εγώ γι'αυτό μπήκα στο κόπο να παραθέσω στο θέμα :) Πολλές φορές βλέπουμε τον πυρετό σαν εχθρό και προσπαθούμε να τον πολεμήσουμε.Δεν προέτρεψα κάποιον να αφήνει το παιδί του να "ψήνεται", απλώς σχολίασα πως τις περισσότερες φορές δεν είναι τόσο επικίνδυνος όσο νομίζουμε και κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη για την χρήση των αντιπυρετικών σε ένα εμπυρετο αλλά κατά τ'αλλα ευδιαθετο παιδί, κάτι στο οποίο συμφωνούνε οι παιδίατροι που δεν δίνουν φάρμακα με το παραμικρό. 

Επίσης, να σχολιάσω ότι δεν είμαι κατά της δυτικής ιατρικής αλλά κατά της ακούσιας τήρησης οδηγιών χωρίς διερεύνηση. Δεν είμαι κατά των χημικών φαρμάκων αλλά κατά την αποκλειστική τους (ή και αλόγιστη) χρήση τους σε κάθε ασθένεια. Θα την χρησιμοποιήσω την παρακεταμολη αλλά με σύνεση, όταν πραγματικά θεωρώ ότι χρειάζεται.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

χωρίς διερεύνηση.

Διερεύνηση με ποιο τρόπο? Μέσω άλλων γιατρών? Μέσω Ιντερνετ? Για το πρώτο συμφωνώ . Για το δεύτερο σε καμία περίπτωση. Όχι για τόσο σοβαρά πράγματα.

 

Just now, Sentir...natureza said:

όταν πραγματικά θεωρώ ότι χρειάζεται.

Μα είσαι εσύ σε θέση να ξέρεις πότε χρειάζεται? Άλλο να αξιολογείς τη διάθεση του παιδιού με 37,5 και 38 και άλλο να κοντεύει 40 και εσύ να του δροσίζεις το μετωπάκι. Όπως είπε και η @μαγιοπουλας, δεν θα σε πείσω, δεν το επιδιώκω καν. Και το κλείνω εδώ.  Μπορεί όμως να είναι επικίνδυνο να μην ακούσουμε τις οδηγίες του παιδίατρου. Μην ξεχνάμε την περίπτωση του παιδιού στην Αμερική που παράκουσε την οδηγία του γιατρού να δώσει tamiflu στο παιδί και δυστυχώς το παιδί δεν βρίσκεται πια στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...