Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

29 minutes ago, Έσπερος said:

και πώς του εξήγησες τι να κάνει; εμείς δεν είχαμε θέμα με μύξες. μια φορά όταν ήταν ενός κ μια όταν ήταν δτο. από τότε δεν έχει αρρωστήσει ξανά αφού ήταν η καραντίνα. Επειδή την πρώτη φορά έπαθε ωτίτιδα γιατί δεν ξέραμε τι να κάνουμε, κατατρομαξα. τη δεύτερη φορά μέχρι να συνηθίσει την αναρρόφηση, είχα πάθει απελπισία. θυμάμαι ότι έγραφα εδώ ότι ήθελα να τον πάω στο κέντρο υγείας να του καθαρίσουν τη μύτη (λιιιιγο υπερβολική). έτσι μετά καθιέρωσα σε στιγμές ηρεμίας να κάνουνε καθαρισμό κ έτσι το έμαθε, το κάνουμε 3-4 βραδιά την εβδομάδα. είδα όμως τώρα ότι με το μπούκωμα δεν ήταν το ίδιο δεκτικός, πάλι κάποιες φορές με κεφσλολλειδωμα κ φωνές την καθαρίζαμε κ στενοχωριέμαι κάθε φορά. κ η παιδίατρος είπε ότι μια χαρά φυσάνε σ αυτήν την ηλικία. αλλά δεν ξέρω τι να του πω. 

Εμείς είχαν περάσει κάποια συνάχια και πριν το σχολείο. Του έδειξα πώς φυσάμε και μια δυό τρεις, το έκανε. Αν έχει μπούκωμα, βάλτου το βράδυ και από μια -δυό σταγονίτσες otrivin για να κοιμηθεί καλύτερα το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμείς είχαν περάσει κάποια συνάχια και πριν το σχολείο. Του έδειξα πώς φυσάμε και μια δυό τρεις, το έκανε. Αν έχει μπούκωμα, βάλτου το βράδυ και από μια -δυό σταγονίτσες otrivin για να κοιμηθεί καλύτερα το παιδάκι.

βάζαμε τα τελευταία βραδιά. είπε η παιδίατρος όχι άλλο. Τώρα είναι πολύ καλύτερα, κάποιες στιγμές δεν ακούγεται καν μπουκωμένος. Πρέπει να τον έγδαρα όμως με την αναρρόφηση γιατί έβγαλε κ λίγο αιματακι. Θα δω την επόμενη φορά που θα κολλήσει αν καταφέρει να το καταλάβει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Έσπερος είπε:

βάζαμε τα τελευταία βραδιά. είπε η παιδίατρος όχι άλλο. Τώρα είναι πολύ καλύτερα, κάποιες στιγμές δεν ακούγεται καν μπουκωμένος. Πρέπει να τον έγδαρα όμως με την αναρρόφηση γιατί έβγαλε κ λίγο αιματακι. Θα δω την επόμενη φορά που θα κολλήσει αν καταφέρει να το καταλάβει. 

Για να μάθει εγώ του είχα πει να πάρει μια ανάσα, να κλείσει το στόμα και να  βγάλει τον αέρα από την μύτη (του κλείνω το ένα ρουθούνι) φυσουσα κι εγώ παράλληλα για να καταλάβει. Το έπιασε γρήγορα. 

 

Η διαδικασία μπορεί να γίνει όρθιος σε κατάσταση ηρεμίας, να κρατά και μια πετσετουλα αν φοβάσαι πως θα βραχεί με τον όρο και ελαφρα σκυμμένο το κεφάλι μπροστά αδειάζεις την σύριγγα ανα ρουθουνι. Πολύ ήπια διαδικασία και μπορείς να το παρουσιάσεις ως κάτι νέο που ανακάλυψες ώστε να γίνεται πιο εύκολα ο καθαρισμός. 

 

 @mama16 υπερτονο φυσιομερ συνέστησε η παιδίατρος σε μας αλλά καταλάθος πήρα το άλλο. Και πάλι είδα διαφορά στο μπούκωμα σε σχέση με τον ορό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πούμε απλα να βγάλει αέρα από τη μύτη το πιάνουν; τα κατάλληλα λόγια έψαχνα. μακάρι να το καταλάβει. 

 

εγω με τον όρο δεν κάνω αυτό που υποτίθεται βγαίνουν από το άλλο ρουθούνι. δεν το κατάφερα ποτέ. απλώς αδειάζω μια αμπούλα σε κάθε ρουθούνι ή κ στα δυο, ανάλογα τη διάθεση, αφήνω λίγη ώρα να δράσει με το κεφάλι λίγο πίσω κ μετά τις ρουφάω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Δηλαδή αν πούμε απλα να βγάλει αέρα από τη μύτη το πιάνουν; τα κατάλληλα λόγια έψαχνα. μακάρι να το καταλάβει. 

 

εγω με τον όρο δεν κάνω αυτό που υποτίθεται βγαίνουν από το άλλο ρουθούνι. δεν το κατάφερα ποτέ. απλώς αδειάζω μια αμπούλα σε κάθε ρουθούνι ή κ στα δυο, ανάλογα τη διάθεση, αφήνω λίγη ώρα να δράσει με το κεφάλι λίγο πίσω κ μετά τις ρουφάω. 

Δεν πετυχαίνει πάντα να βγουν από το άλλο, ειδικά σε όρθια στάση που καθαρίζουμε μύτη τα τελευταία χρονια. Αλλά γίνεται δουλειά, ειδικά όταν μάθει να φυσάει το παιδί. Θα έχεις και χαρτάκι έτοιμο στο χέρι και θα το πετύχετε. 

 

Εγώ έτσι του είχα πει, να βγάλει τον αέρα (την ανάσα που είπε πάρει πριν) από την μύτη ενώ έκλεινα το ένα ρουθούνι και φυσουσα κι εγώ για να με μιμηθεί. Πιστεύω θα το καταλάβει, κι αν δεν το κάνει καλά δεν πειράζει, με την επανάληψη θα το πιάσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή αν πούμε απλα να βγάλει αέρα από τη μύτη το πιάνουν; τα κατάλληλα λόγια έψαχνα. μακάρι να το καταλάβει. 

 

εγω με τον όρο δεν κάνω αυτό που υποτίθεται βγαίνουν από το άλλο ρουθούνι. δεν το κατάφερα ποτέ. απλώς αδειάζω μια αμπούλα σε κάθε ρουθούνι ή κ στα δυο, ανάλογα τη διάθεση, αφήνω λίγη ώρα να δράσει με το κεφάλι λίγο πίσω κ μετά τις ρουφάω. 

Εννοείται.σπο πολύ μικρότερα.δςιξε κ θα το καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δηλαδή αν πούμε απλα να βγάλει αέρα από τη μύτη το πιάνουν; τα κατάλληλα λόγια έψαχνα. μακάρι να το καταλάβει. 

 

εγω με τον όρο δεν κάνω αυτό που υποτίθεται βγαίνουν από το άλλο ρουθούνι. δεν το κατάφερα ποτέ. απλώς αδειάζω μια αμπούλα σε κάθε ρουθούνι ή κ στα δυο, ανάλογα τη διάθεση, αφήνω λίγη ώρα να δράσει με το κεφάλι λίγο πίσω κ μετά τις ρουφάω. 

Τι να μην καταλάβει καλέ; Μεγάλο παιδάκι είναι. Δείξε του πως φυσάς εσύ και θα το κάνει. Εμείς την αναρρόφηση την κάναμε όταν ήταν μωρό. Μπελάς είναι. Τώρα τον βάζεις να φυσάει και ξεμπερδεύεις.

 

Εγώ κόλλησα την ίωση της μικρής κορίτσια και τα έχω δει όλα. Μπούκωμα, βήχας, τα χάλια μου έχω. Εκείνη έχει εδώ και μέρες ένα ελαφρύ μπουκωματάκι και εγώ πεθαίνω. Είχα να αρρωστήσω χρόνια και είχα καλομάθει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Anna3011 είπε:

 

Εγώ κόλλησα την ίωση της μικρής κορίτσια και τα έχω δει όλα. Μπούκωμα, βήχας, τα χάλια μου έχω. Εκείνη έχει εδώ και μέρες ένα ελαφρύ μπουκωματάκι και εγώ πεθαίνω. Είχα να αρρωστήσω χρόνια και είχα καλομάθει...

 

Μια απ' τα ίδια. Ο μικρός έκανε μόνο δυο μέρες συνάχι, κι εμείς εδώ και μια βδομάδα έχουμε πεθάνει. Εμένα μου έχει γυρίσει σε έντονο βήχα και παίζω τη Μαργαρίτα Γκωτιέ. 

Περαστικά μας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Μια απ' τα ίδια. Ο μικρός έκανε μόνο δυο μέρες συνάχι, κι εμείς εδώ και μια βδομάδα έχουμε πεθάνει. Εμένα μου έχει γυρίσει σε έντονο βήχα και παίζω τη Μαργαρίτα Γκωτιέ. 

Περαστικά μας.

Αχ περαστικά μας... Και δεν έχει αρχίσει η χρονιά. Με βλέπω άρρωστη όλο το χειμώνα, να τσιμπάω ότι φέρνει η μικρή από το σχολείο. Θα χτίσω ανοσοποιητικό μαζί της τώρα στα γεράματα...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κορίτσια όταν έχετε άρρωστα τα μικρά πως καθαρίζετε την μύτη? Βάζετε κ φυσιολογικό ορό ή μόνο πλύσεις με physiomer? Και ποιο χρησιμοποιείται? Το physiomer kids που είναι ισότονο ή το physiomer express που είναι υπερτονο?

πλεον μονο φυζιομερ κιντς

εκτος αν ειναι πολυ χαλια,σπανιο,κ κανω εναλλαξ με ορο

η οτριβιν σε πολυ μπουκωμα κυριως για να κοιμηθουν

εσπερος ειναι πολυ απλο αν του το πεις ετσι.η κορη μου πραγματικα το εκανε απο πολυ μικρη,ο γιος περιπου απο 3.αναρροφηση δ μπορουσα εγω ποτε

ειναι πολυ πιο ευκολο οταν φυσαει το ιδιο το παιδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως κόλλησα από τον γιο μου γαστρεντερίτιδα...δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι, μεγάλη ταλαιπωρία κορίτσια, και είναι ακόμα η αρχή..και να σκεφτεί κανείς πως δεν αρρωσταίνω καθόλου εύκολα! Προσοχή πάντως από ότι έχω καταλάβει γίνεται χαμός!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρος ποτέ δεν με άφησε να κάνω αναρρόφηση για να μην τραυματισω την μυτούλα. Κάνα 2 φορές βέβαια είχα κάνει αλλά μου φαινόταν βάναυσο και σταμάτησα. 

 

Όσο για το φύσημα κ εμένα αν κ μεγάλη δεν το έχει πολύ.. Φυσάει αλλά χωρίς δύναμη

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mama16 said:

Εμένα η παιδίατρος ποτέ δεν με άφησε να κάνω αναρρόφηση για να μην τραυματισω την μυτούλα. Κάνα 2 φορές βέβαια είχα κάνει αλλά μου φαινόταν βάναυσο και σταμάτησα. 

 

Όσο για το φύσημα κ εμένα αν κ μεγάλη δεν το έχει πολύ.. Φυσάει αλλά χωρίς δύναμη

και εγώ δεν του έχω κάνει ποτέ!! μέχρι και τα τρία χρησιμοποιούσα πολυ ορό και μετά ξεκίνησε δειλα δειλα να φυσάει τη μύτη του, φυσιομέρ έχω χρησιμοποιήσει αρκτά, οτριβίν μία φορά, και κάτι άλλο που μου είχε δώσει ο πνευμονολόγος του που το έφτιαχναν στο φαρμακείο το οποίο δεν θυμάμαι καθόλου πως το έλεγαν .

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 9:27 ΠΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Εμείς όλη την εβδομάδα σπίτι ήθελα να πιστεύω θα γίνει καλά μέχρι αύριο που έχουμε γάμο αλλά Τετάρτη προστέθηκαν και συμπτώματα γαστρεντερίτιδας και να μη τα πολυλογώ 6η μέρα going strong με αρκετό πυρετό πλέον. Παίρνουμε αντιπυρετικά μόνο και ίσως πάρουμε λίγο πυρίτιο μετά την Κυριακή. Η γιατρός λέει να αδειάσει το έντερο εντελώς να φύγει το μικρόβιο δεν θα τη στουμπώσουμε από τώρα. Άλλα δύο παιδάκια της γειτονιάς ξέρω έτσι οπότε έχετε στο νου σας σέρνεται και εντερικός ιός. Περαστικά σε όλα! Ξεκινήσαμε δυναμικά! 

Καλησπέρα  σε όλους τα ίδια χάλια και εμείς , πρώτη χρονιά βρεφικό.

 

Ελπίζω να είστε καλα τώρα πια , πως τα πήγατε με γαστρεντερίτιδα , έκανε και πυρετό? εμάς έκανε έναν μόνο εμμετό Δευτέρα προς Τρίτη ξημερώματα και ενω μετα το πρωί ήπιε γάλα και έφαγε κανονικά χωρίς να έχει κάποια αντίδραση, σήμερα μου έγραψαν απο το παιδικό δυο άσχημες κενώσεις, τη κολλήσαμε και τη γαστρεντερίτιδα? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elefantaki25 είπε:

Καλησπέρα  σε όλους τα ίδια χάλια και εμείς , πρώτη χρονιά βρεφικό.

 

Ελπίζω να είστε καλα τώρα πια , πως τα πήγατε με γαστρεντερίτιδα , έκανε και πυρετό? εμάς έκανε έναν μόνο εμμετό Δευτέρα προς Τρίτη ξημερώματα και ενω μετα το πρωί ήπιε γάλα και έφαγε κανονικά χωρίς να έχει κάποια αντίδραση, σήμερα μου έγραψαν απο το παιδικό δυο άσχημες κενώσεις, τη κολλήσαμε και τη γαστρεντερίτιδα? 

Ευχαριστούμε! Σήμερα πήγε σχολείο μετά από 12 μέρες! Την ταλαιπώρησε πολύ, από την Τετάρτη που άρχισαν τα συμπτώματα (είχε ήδη πυρετό ο οποίος επιδεινώθηκε και σταμάτησε το Σάββατο) Δευτέρα επανήλθαν και τα εντερικά και η όρεξη. Έχασε μισό κιλό περίπου δυστυχώς να δω πως θα το βάλουμε πάλι.. Οπότε πάνω κάτω ένα πενταήμερο μας πήγε η υπόθεση με καθαρά συμπτώματα + κάποιες μέρες πριν με συνάχι και πυρετό που μάλλον ήταν κάτι άλλο. Εσένα δεν έκανε πυρετό; Αν είναι κάτι τέτοιο μάλλον την περνάει ελαφριά! Πόσο είναι το παιδάκι; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα του είπα να φυσήξει τη μύτη του αλλά δεν ήθελε. το κακό είναι ότι δεν ήθελε ούτε την αναρρόφηση, ο σπαραγμός ήταν τέτοιος που άνετα μου φέρναν την αστυνομία για κακοποίηση…. κ δεν θέλει ουυε σπρέι απλώς αδειάζουμε αρκετές αμπούλες όρο. 

 

το εμβόλιο γαστρεντερίτιδας το είχατε κάνει; δεν ξέρω κανέναν που να το έκανε! ξέρω ότι δεν είναι μόνο για την ιογενή, αλλά τελικά αναρψτιεμαι αν το κάναμε χωρίς λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

σήμερα του είπα να φυσήξει τη μύτη του αλλά δεν ήθελε. το κακό είναι ότι δεν ήθελε ούτε την αναρρόφηση, ο σπαραγμός ήταν τέτοιος που άνετα μου φέρναν την αστυνομία για κακοποίηση…. κ δεν θέλει ουυε σπρέι απλώς αδειάζουμε αρκετές αμπούλες όρο. 

 

το εμβόλιο γαστρεντερίτιδας το είχατε κάνει; δεν ξέρω κανέναν που να το έκανε! ξέρω ότι δεν είναι μόνο για την ιογενή, αλλά τελικά αναρψτιεμαι αν το κάναμε χωρίς λόγο. 

Το έκανε όταν ήταν μωρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το έκανε όταν ήταν μωρό.

ναι τότε γίνεται, κι εμάς από τα πρώτα ήταν. τότε που δεν ξέραμε κι ακριβώς κ δεν ψάχναμε, αφού μας το είπε το κάναμε χωρίς να σκεφτούμε γιατί δεν είναι στο πρόγραμμα. αλκα κουβέντα στην κουβέντα κανεις απ όσους ξέρω δεν θυμάται να έχει κάνει πόσιμο εμβόλιο, είναι πολύ χαρακτηριστικό κ θα το θυμούνταν λογικά. Άραγε θα μας προστατεύσει ή δεν είναι ιογενείς αυτές που κυκλοφορούν γενικα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι τότε γίνεται, κι εμάς από τα πρώτα ήταν. τότε που δεν ξέραμε κι ακριβώς κ δεν ψάχναμε, αφού μας το είπε το κάναμε χωρίς να σκεφτούμε γιατί δεν είναι στο πρόγραμμα. αλκα κουβέντα στην κουβέντα κανεις απ όσους ξέρω δεν θυμάται να έχει κάνει πόσιμο εμβόλιο, είναι πολύ χαρακτηριστικό κ θα το θυμούνταν λογικά. Άραγε θα μας προστατεύσει ή δεν είναι ιογενείς αυτές που κυκλοφορούν γενικα; 

Εγώ στην μεγάλη δεν μου είχε πει νσ το κάνω αλλά υποθέτω λόγω παλινδρόμησης, ότι έπινε το έκανε εμετό. Στον μικρό το κάναμε όταν ήταν βρέφος κ εμείς. Αλλά δεν νομίζω αυτό το εμβόλιο να έχεις για πάντα αντισώματα. Λογικά για ένα χρόνο πιστεύω είναι, όπως κ της γρίπης. Νομίζω στην τελευταία τετραετία διαδόθηκε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

σήμερα του είπα να φυσήξει τη μύτη του αλλά δεν ήθελε. το κακό είναι ότι δεν ήθελε ούτε την αναρρόφηση, ο σπαραγμός ήταν τέτοιος που άνετα μου φέρναν την αστυνομία για κακοποίηση…. κ δεν θέλει ουυε σπρέι απλώς αδειάζουμε αρκετές αμπούλες όρο. 

 

το εμβόλιο γαστρεντερίτιδας το είχατε κάνει; δεν ξέρω κανέναν που να το έκανε! ξέρω ότι δεν είναι μόνο για την ιογενή, αλλά τελικά αναρψτιεμαι αν το κάναμε χωρίς λόγο. 

Το πόσιμο; Ναι το κάναμε από τα πρώτα. Αλλά πέρασαν 3χρονια+ έχει άραγε ακόμα ισχύ; 

πρίν από 9 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ στην μεγάλη δεν μου είχε πει νσ το κάνω αλλά υποθέτω λόγω παλινδρόμησης, ότι έπινε το έκανε εμετό. Στον μικρό το κάναμε όταν ήταν βρέφος κ εμείς. Αλλά δεν νομίζω αυτό το εμβόλιο να έχεις για πάντα αντισώματα. Λογικά για ένα χρόνο πιστεύω είναι, όπως κ της γρίπης. Νομίζω στην τελευταία τετραετία διαδόθηκε περισσότερο

Ναι νομίζω δεν κάνει αντισώματα με την έννοια του εμβολίου δρα κάπως αλλιώς και για σχετικό διάστημα 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν δεν έχει για χρόνια γιατί το κάνουμε τόσο νωρίς; θα το ψάξω. άδικα είχαμε χαρεί ότι θα γλιτώναμε τις γαστρεντερίτιδες; 

Λογικά για να μην αρρωστήσει από γαστρεντερίτιδα όσο είναι βρέφος..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι τότε γίνεται, κι εμάς από τα πρώτα ήταν. τότε που δεν ξέραμε κι ακριβώς κ δεν ψάχναμε, αφού μας το είπε το κάναμε χωρίς να σκεφτούμε γιατί δεν είναι στο πρόγραμμα. αλκα κουβέντα στην κουβέντα κανεις απ όσους ξέρω δεν θυμάται να έχει κάνει πόσιμο εμβόλιο, είναι πολύ χαρακτηριστικό κ θα το θυμούνταν λογικά. Άραγε θα μας προστατεύσει ή δεν είναι ιογενείς αυτές που κυκλοφορούν γενικα; 

Οχι.δεν προστατεύει απ ολες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι.δεν προστατεύει απ ολες

Το ξέρω, προστατεύει από αυτές που είναι από τον ροταϊό. Όχι πχ τις βακτηριακές. Απλώς αναρωτιέμαι αν έχει νόημα που το κάναμε αν είναι να κολλάει γαστρεντερίτιδες στο σχολείο.

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Λογικά για να μην αρρωστήσει από γαστρεντερίτιδα όσο είναι βρέφος..

αφού ούτε εμεις είχαμε κολλήσει, δεν μου λέει κάτι αυτό, αν δεν το κολλήσει από τυς γονείς το βρέφος, από πού θα το κολλήσει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το ξέρω, προστατεύει από αυτές που είναι από τον ροταϊό. Όχι πχ τις βακτηριακές. Απλώς αναρωτιέμαι αν έχει νόημα που το κάναμε αν είναι να κολλάει γαστρεντερίτιδες στο σχολείο.

αφού ούτε εμεις είχαμε κολλήσει, δεν μου λέει κάτι αυτό, αν δεν το κολλήσει από τυς γονείς το βρέφος, από πού θα το κολλήσει; 

Μα όταν είσαι μεγάλος με περισσότερα αντισωματα μπορεί να έρθεις σε επαφή με κάποιον ιό, να τον μεταδίδεις εσύ αλλά να μην νοσησεις ή να το περάσεις πολύ πολύ ελαφριά. Αλλά κ πάλι ο παιδίατρος κάνει το εμβόλιο γιατί μπορεί να νοσουσατε εσείς κάποια στιγμή από γαστρεντερίτιδα, που να ξέρει αν θα νοσησεις ή όχι για να μην κάνει το εμβόλιο στο παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...