Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα τεστ που πήρα τώρα με κάποια περισσευούμενα από το καλοκαίρι δικά μας, ήταν ίδια. Όμως κάποια στιγμή που αγοράσαμε για τον πεθερό μου τεστ μύτης, ήταν διαφορετικό. Μάλλον ίδια είναι αυτά που δίνονται δωρεάν. δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. και το τρέχεις το παιδί για ραπιντ κάθε λίγο;  

Ε αυτό εινσι το θέμα.πολυ ψυχολόγο.χτυπιεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αχ αχ αχ

Ψευδως θετικό κ πάλι σήμερα το σελφ τεστ.αρνητικο το ραπιντ.

Το κάνεις από σήμερα για την Τρίτη, ή απλά της έκανες να δεις?

Μεγάλη ταλαιπωρία αυτό που περνάτε. Κυρίως για τη μικρή..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Το κάνεις από σήμερα για την Τρίτη, ή απλά της έκανες να δεις?

Μεγάλη ταλαιπωρία αυτό που περνάτε. Κυρίως για τη μικρή..

Να μπερδεύτηκα.νομιζα ότι έπρεπε για αύριο.τριτη κ Παρασκευή πρέπει να ρο δείχνουμε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Να μπερδεύτηκα.νομιζα ότι έπρεπε για αύριο.τριτη κ Παρασκευή πρέπει να ρο δείχνουμε?

ναι. άδικα το ταλαιπώρησες το παιδί. ψάξ το πάντως, δες και κανένα αγοραστό. κρίμα να το ταλαιπωρείς για ένα τεστ μουφα. ούτως ή άλλως αν βρεθεί κρουσμα στο σχολείο όλα θα κολλήσουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , dama87 είπε:

Αχ, με τα self κ η δική μου χτυπιέται...Δε θέλει με τίποτα να το κάνει κ φοβάμαι μήπως έτσι της βγει κ αρνητισμός απέναντι στο σχολείο!

Αρ  ηρωισμός δεν 4ης βγαίνει αλλά χτυπιέται το παιδί.ασκω βια

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι. άδικα το ταλαιπώρησες το παιδί. ψάξ το πάντως, δες και κανένα αγοραστό. κρίμα να το ταλαιπωρείς για ένα τεστ μουφα. ούτως ή άλλως αν βρεθεί κρουσμα στο σχολείο όλα θα κολλήσουν. 

αυτό δεν σου λέω?κ με το αγοραστο του σου το καλοκαίρι το ίδιο.κ οκ ανιχνεύουν τον ιό που υπάρχει ακόμη γιατί δεν ανιχνεύεται κ στα άλλα παιδιά?

Την Πέμπτη χαλάσαμε τρία τεστ.το ένα έγινε ψευδως θετικο,στο άλλο δεν λειτούργησε η γραμμή ελέγχου κ στο τρίτο δεν είχε υγρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

αυτό δεν σου λέω?κ με το αγοραστο του σου το καλοκαίρι το ίδιο.κ οκ ανιχνεύουν τον ιό που υπάρχει ακόμη γιατί δεν ανιχνεύεται κ στα άλλα παιδιά?

ποιον ιό ανιχνεύουν; που είχε κρυώσει; αυτό λες ότι είναι; δεν νομίζω. αν ήταν έτσι τα παιδιά με συναχια κλπ κάτι θα έβρισκαν. θα έλεγα να ψάξεις διάφορες μάρκες αν βρίσκεις σε φαρμακεία. δεν είναι δυνατόν να ταλαιπωρείται τόσο μικρό παιδί για μια παρωδια. ρωτά κανέναν γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

ποιον ιό ανιχνεύουν; που είχε κρυώσει; αυτό λες ότι είναι; δεν νομίζω. αν ήταν έτσι τα παιδιά με συναχια κλπ κάτι θα έβρισκαν. θα έλεγα να ψάξεις διάφορες μάρκες αν βρίσκεις σε φαρμακεία. δεν είναι δυνατόν να ταλαιπωρείται τόσο μικρό παιδί για μια παρωδια. ρωτά κανέναν γιατρό.

Ρ τόσα τον παιδίατρο κ μου λεγε ότι έχει τέτοια παιδιά που βγαι ουν συνέχεια θετικά.το ίδιο κ ο γιος της μινροβιολογου.θα αγοράσω σαλιου μονο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ρ τόσα τον παιδίατρο κ μου λεγε ότι έχει τέτοια παιδιά που βγαι ουν συνέχεια θετικά.το ίδιο κ ο γιος της μινροβιολογου.θα αγοράσω σαλιου μονο

το είχα δει στο φορουμ των εκπαιδευτικών από συναδελφο που έβγαινε το παιδί της πέρσι συνέχεια. μήπως είναι τίποτα με το ph τξς μύτης; με το σάλιου δεν σου έχει βγει θετικό; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αχ αχ αχ

Ψευδως θετικό κ πάλι σήμερα το σελφ τεστ.αρνητικο το ραπιντ.

Ποια σελφ τεστ της κάνεις? Σάλιου ή μύτης? Τα μυτης που αγοράζω από το φαρμακείο είναι ακριβώς τα ιδια με αυτά που κάνουν ως ραπιντ. Δεν ξέρω ποια δινουν δωρεάν για τους μαθητές αλλά μήπως αξίζει τον κόπο όταν έχει συμπτώματα να αγοράζεις κάποιο καλό σελφ τεστ? 5 ευρώ κάνει αυτό που παίρνω και είναι ιταλικό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , maripoz είπε:

Ποια σελφ τεστ της κάνεις? Σάλιου ή μύτης? Τα μυτης που αγοράζω από το φαρμακείο είναι ακριβώς τα ιδια με αυτά που κάνουν ως ραπιντ. Δεν ξέρω ποια δινουν δωρεάν για τους μαθητές αλλά μήπως αξίζει τον κόπο όταν έχει συμπτώματα να αγοράζεις κάποιο καλό σελφ τεστ? 5 ευρώ κάνει αυτό που παίρνω και είναι ιταλικό 

Δεν τα αγόρασα.αυτα που δίνουν δωρεάν για το σχομειο είναι.μυτης.πες μου τη μαρκα

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δεν τα αγόρασα.αυτα που δίνουν δωρεάν για το σχομειο είναι.μυτης.πες μου τη μαρκα

Έχω πετάξει τη συσκευασια τώρα γιατί χθες έκανα το τελευταίο που είχα και δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το λένε αλλά Τρίτη θα πάω να αγοράσω καινούριο οπότε και θα σου πω. Πάντως αν ρωτήσεις στο φαρμακείο να σου δώσουν αυτά που κάνουν ως ραπιντ φαντάζομαι θα σου δώσουν, στο φαρμακείο της γειτονιάς μου κοστίζουν 5 ευρώ. Δηλαδη εμένα η απόδειξη που μου δίνει λέει "rapid test". Θα σου πω την Τρίτη την μάρκα 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω διαβάσει ότι η διαφορά μεταξύ rapid και self test έγκειται στο ποιος το δηλώνει. Δηλ. Στην περίπτωση του self το κάνεις κ το δηλώνεις μόνος σου ενώ το ραπίντ στο κάνουν κ το δηλώνουν τα εργαστήρια

. Πρακτικά είναι τα ίδια τεστ. Μαγιοπούλα κ αυτά που παίρνω εγώ από το skroutz με 2,5 ευρώ το ένα γράφουν rapid επάνω κ μάλιστα με.98 τις εκατό ακρίβεια. Αν ισχύει στην πράξη άλλο θέμα . Είναι ένα σε λευκό με κίτρινο κουτί δεν θυμάμαι μάρκα αλλα αν το βρω θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κάπου έχω διαβάσει ότι η διαφορά μεταξύ rapid και self test έγκειται στο ποιος το δηλώνει. Δηλ. Στην περίπτωση του self το κάνεις κ το δηλώνεις μόνος σου ενώ το ραπίντ στο κάνουν κ το δηλώνουν τα εργαστήρια

. Πρακτικά είναι τα ίδια τεστ. Μαγιοπούλα κ αυτά που παίρνω εγώ από το skroutz με 2,5 ευρώ το ένα γράφουν rapid επάνω κ μάλιστα με.98 τις εκατό ακρίβεια. Αν ισχύει στην πράξη άλλο θέμα . Είναι ένα σε λευκό με κίτρινο κουτί δεν θυμάμαι μάρκα αλλα αν το βρω θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα.

 

Φιλη που δουλευει στο ντιναν μου λεγε το Μάιο ότι έρχονταν παιδιά με θετικό σελφ κ αρμητικο ραπιντ κ οτι τα ραπι τ έχουν καλύτερα αντιδραστηρια

πρίν από 45 λεπτά , maripoz είπε:

Έχω πετάξει τη συσκευασια τώρα γιατί χθες έκανα το τελευταίο που είχα και δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το λένε αλλά Τρίτη θα πάω να αγοράσω καινούριο οπότε και θα σου πω. Πάντως αν ρωτήσεις στο φαρμακείο να σου δώσουν αυτά που κάνουν ως ραπιντ φαντάζομαι θα σου δώσουν, στο φαρμακείο της γειτονιάς μου κοστίζουν 5 ευρώ. Δηλαδη εμένα η απόδειξη που μου δίνει λέει "rapid test". Θα σου πω την Τρίτη την μάρκα 

Αναμένω προτάσεις για δημοπρασια

Το ραπιντ στο μικροβιολογικο,το κουτάκι που βγαίνουν οι γραμμές δηλ ήταν άσπρο με πορτοκαλί.σας λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Στα ίδια είναι, γενικά όμως δεν έχει έντονα συμπτώματα. Μπορεί να περάσει κ πάνω από ώρα μέχρι να βηξει. Ή συνήθως της έρχεται ο βήχας όταν πάει να γελάσει.

 

Αύριο θα πάτε σχολείο?

Δεν του πέρασε τελείως τελικά. Θα δω κι αύριο πως θα είναι και αν είναι καλά θα τον πάω την Τρίτη.

 

Έσπερος κατά λάθος μπήκε η παράθεση και δεν ξέρω πως βγαίνει!

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν του πέρασε τελείως τελικά. Θα δω κι αύριο πως θα είναι και αν είναι καλά θα τον πάω την Τρίτη.

 

Έσπερος κατά λάθος μπήκε η παράθεση και δεν ξέρω πως βγαίνει!

 

εμάς ούτε για αύριο μας βλέπω. έχει ενέργεια και όρεξη αλλά η μύτη είναι χάλια. δεν νομίζω ότι μπορεί να το διαχειριστεί αύριο μόνος του κ έισης έχει βήχα που καταλαβαίνω ότι είναι πνίξιμο από μύξες αλλά δεν φαντάζομαι να μας δώσει το οκ η παιδίατρος. από κάποια κοπέλα εδώ είχα διαβάσει για ένα σπρέι που βάζεις στο λαιμό κ προλαμβάνει κάποια κρυολογήματα. Σας λέει κάτι; αν είναι να ρωτήσω την παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμάς ούτε για αύριο μας βλέπω. έχει ενέργεια και όρεξη αλλά η μύτη είναι χάλια. δεν νομίζω ότι μπορεί να το διαχειριστεί αύριο μόνος του κ έισης έχει βήχα που καταλαβαίνω ότι είναι πνίξιμο από μύξες αλλά δεν φαντάζομαι να μας δώσει το οκ η παιδίατρος. από κάποια κοπέλα εδώ είχα διαβάσει για ένα σπρέι που βάζεις στο λαιμό κ προλαμβάνει κάποια κρυολογήματα. Σας λέει κάτι; αν είναι να ρωτήσω την παιδίατρο. 

Εγώ.δεν ρο προλαμβάνει πάντα αλλά ίσως κάτι κάνει.το iovir

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ.δεν ρο προλαμβάνει πάντα αλλά ίσως κάτι κάνει.το iovir

Έχει κ σπρέι για τη μύτη.σκεφτομσο να το πάρω.εχσι βγάλει κ μελέτες η εταιρεία για τον κορονοιο.εχει μια ουσία που λέγεται καραγενινη νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Το iovir μας το πρότεινε κ εμας η γιατρός για τον μικρό...πλύσεις με ορο κ μετά iovir...Το κάνεις όσες φορές χρειαστεί.δεν έχει περιορισμό.. Υπάρχει κ το iovir plus που είναι κ για αποσυμφόρηση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , τα νύχια τους να είναι κομμένα κοντά όταν πάνε στο σχολείο. Εκεί μαζεύονται πολλά μικρόβια , μας είπε ο γιατρός. Εγώ του κάνω πλύσεις και με physiomer για να καθαρίζει η μυτούλα μετά το σχολείο. Μας είπαν επίσης πλύσιμο προσώπου μετά το σχολείο και τα ρούχα αμέσως στα άπλυτα. Προσωπικά, χαίρομαι ΄πολύ που πάμε ήδη ένα μήνα σχολείο και δεν έχουμε χάσει μέρα ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Τον καθαρισμό μύτης εμείς τον έχουμε ρουτίνα δυο τρεις φορές την εβδομάδα. 

 

αν ειναο στο σχολείο όλη μέρα κ έχει ήδη αναπνεύσει τον αέρα εκεί, νομίζω οτι η αλλαγή ρούχων αμέσως δεν προστατεύει το ίδιο το παιδί. το πολύ πολύ να προστατεύει τα άλλα μέλη τξς οικογένειας. αλλά αν είναι να αρρωστήσει το παιδί που πάει σχολείο, δεν θα τη γλιτώσει κανεις από τα ρούχα. πιστεύω ότι αυτά απλώς μια δική μας ψυχολογική αίσθηση καθαρότητας εξυπηρετούν. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Έσπερος said:

Τον καθαρισμό μύτης εμείς τον έχουμε ρουτίνα δυο τρεις φορές την εβδομάδα. 

 

αν ειναο στο σχολείο όλη μέρα κ έχει ήδη αναπνεύσει τον αέρα εκεί, νομίζω οτι η αλλαγή ρούχων αμέσως δεν προστατεύει το ίδιο το παιδί. το πολύ πολύ να προστατεύει τα άλλα μέλη τξς οικογένειας. αλλά αν είναι να αρρωστήσει το παιδί που πάει σχολείο, δεν θα τη γλιτώσει κανεις από τα ρούχα. πιστεύω ότι αυτά απλώς μια δική μας ψυχολογική αίσθηση καθαρότητας εξυπηρετούν. 

Ο παιδίατρος του σχολείου, είπε ότι ουσιαστικά στο σπίτι αρρωσταίνουν, από την παραμονή των μικροβίων στο σώμα τους. Οπότε τόσο το πλύσιμο, όσο και η αλλαγή των γεμάτων μικρόβια ρούχων, είναι σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Ο παιδίατρος του σχολείου, είπε ότι ουσιαστικά στο σπίτι αρρωσταίνουν, από την παραμονή των μικροβίων στο σώμα τους. Οπότε τόσο το πλύσιμο, όσο και η αλλαγή των γεμάτων μικρόβια ρούχων, είναι σημαντικά.

ναι αλλά οι ιοι του αναπνευστικού έχουν ήδη μπει στον οργανισμό τους όταν είναι τόσες ώρες εκεί, έτσι δεν είναι; σίγουρα τα άλλα μικρόβια καλό είναι να μένουν εκτός σπιτιου όσο περισσότερο γίνεται αλλά δεν μπορώ να φανταστώ σε μια μολυσμένη ατμόσφαιρα κλειστού χώρου που μένεις τόσες ώρες να σε προφυλάσσει μετά το πλύσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Φιλη που δουλευει στο ντιναν μου λεγε το Μάιο ότι έρχονταν παιδιά με θετικό σελφ κ αρμητικο ραπιντ κ οτι τα ραπι τ έχουν καλύτερα αντιδραστηρια

Το έψαξα λίγο παραπάνω, λέει το rapid μπορεί να έχει διαφορετικό τρόπο δειγματοληψίας (πχ ρινοφάρυγγικο όχι ρινικό) κ απαιτείται να γίνει από επαγγελματία, ενώ στα self είναι ρινικο πιο επιφανειακό..

Εμείς πάντως κάναμε οικογενειακωςrapid χθες επειδή είχα κι εγώ λίγο συνάχι κ αμυγδαλές εκτός από το ενα γιο, όλα αρνητικά. Στον παθολόγο που ήθελα να πάω να με δει λέει θέλει μοριακό σε περίπτωση συμπτωμάτων (τότε άραγε γιατί δεν το συνταγογραφει συγνώμη αλλά 60 ευρώ είναι δύο μεροκάματα) γιατι τα rapid δεν είναι αξιόπιστα. Άλλος παθολόγος της περιοχής αρκείται σε ραπίντ. Σε γνωστη αλυσίδα που κάλεσα λόγω ιδιωτικής ασφάλειας rapid σε περίπτωση που είσαι εμβολιασμενος (διαφορετικά υποθέτω μοριακό).. συμπέρασμα:  ο καθένας πιστεύει ο,τι του αρέσει και ο,τι τον βολευει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Το έψαξα λίγο παραπάνω, λέει το rapid μπορεί να έχει διαφορετικό τρόπο δειγματοληψίας (πχ ρινοφάρυγγικο όχι ρινικό) κ απαιτείται να γίνει από επαγγελματία, ενώ στα self είναι ρινικο πιο επιφανειακό..

Εμείς πάντως κάναμε οικογενειακωςrapid χθες επειδή είχα κι εγώ λίγο συνάχι κ αμυγδαλές εκτός από το ενα γιο, όλα αρνητικά. Στον παθολόγο που ήθελα να πάω να με δει λέει θέλει μοριακό σε περίπτωση συμπτωμάτων (τότε άραγε γιατί δεν το συνταγογραφει συγνώμη αλλά 60 ευρώ είναι δύο μεροκάματα) γιατι τα rapid δεν είναι αξιόπιστα. Άλλος παθολόγος της περιοχής αρκείται σε ραπίντ. Σε γνωστη αλυσίδα που κάλεσα λόγω ιδιωτικής ασφάλειας rapid σε περίπτωση που είσαι εμβολιασμενος (διαφορετικά υποθέτω μοριακό).. συμπέρασμα:  ο καθένας πιστεύει ο,τι του αρέσει και ο,τι τον βολευει. 

Ακο.η κι αν είσαι εμβολιασμενος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακόμα κι αν είσαι εμβολιασμενος, εφόσον έχεις συμπτώματα το ζητούν . Μάλιστα στη γνωστή αλυσίδα που είπα κ πριν με ρώτησαν πότε έκανα το εμβόλιο , όταν τους είπα πριν τρεις μήνες , ζήτησαν rapid, αν έλεγα πχ πριν 6-8 μήνες ίσως ζητούσαν μοριακό. Πάντως από τους γιατρούς της περιοχής εισέπραξα ότι αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα ανήσυχοι τη γενικότερη κατάσταση.. ...δεν ξέρω μου έκανε εντύπωση. εντωμεταξυ ούτε πυρετό δεν είχα καν.λιγο πόνο στις αμυγδαλές κ λίγο καταρροή, συμπτώματα δηλ που τώρα το φθινόπωρο μπορεί να τα έχει η μισή Ελλάδα κ απλά να μην δίνει σημασία

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...