Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχει καμία μανούλα το παιδάκι της με ίωση μόνο με πυρετό και μύξα που να κράτησε μέρες; Δώστε μου κουράγιο... Εννοείται πήγαμε στον παιδίατρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , despoina34 είπε:

Έχει καμία μανούλα το παιδάκι της με ίωση μόνο με πυρετό και μύξα που να κράτησε μέρες; Δώστε μου κουράγιο... Εννοείται πήγαμε στον παιδίατρο 

Η παιδίατρος τι είπε? Κάνατε μήπως κ κανένα τεστ? Ελπίζω γρήγορη ανάρρωση. Υπάρχουν πολλές ιωασεις αυτόν τον καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα! Η δική μου κόρη προνήπια φέτος κ ήδη από την 4η μέρα έναρξης των σχολείων αρρώστησε με μπούκωμα κ βηχα, ευτυχως χωρίς πυρετο! Το κακο είναι ότι όπως πάντα κολλησε κ ο δίχρονος αδερφός της κ μια βδ τώρα, η καταρροή δε λέει να κοπάσει.Αυτο βέβαια συμβαίνει σε κάθε ίωση με αποτέλεσμα να αποκτήσουν ευαισθησία τα αυτιά του κ να έχουμε συνηθως, να αντιμετωπίσουμε πότε πυώδεις ωτίτιδες κ πότε εκκρηκτικες..Κάνω συνεχώς χρήση φυσιολογικού ορού σε αμπουλές αλλά τελευταία είναι ασύμφορες οικονομικά οπότε αποφάσισα να αγοράσω όρο σε μπουκάλι κ να κάνω πλύσεις με σύριγγα..κάνει καμία σας χρήση ορού με αυτόν τον τρόπο; Ειναι τόσο εύκολη η διαδικασία όσο με την αμπούλα δεδομένου ότι κάνουμε κεφαλοκλειδωμα στον μικρό ,γιατί δε θέλει;Κ πως το ζητώ από το φαρμακείο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, despoina34 said:

Έχει καμία μανούλα το παιδάκι της με ίωση μόνο με πυρετό και μύξα που να κράτησε μέρες; Δώστε μου κουράγιο... Εννοείται πήγαμε στον παιδίατρο 

Ο δικός μου τον Ιούλιο, είχε 5 μέρες πυρετό (38-40). Μετά τις 5 μέρες, ξέσπασε σε μύξες και βήχα. Είχαμε κάνει ράπιντ και έφερα και την παιδίατρο. Μου είχε πει ότι είναι πολλά παιδάκια έτσι και δεν ανησύχησε γιατί το παιδί είχε εξαιρετική διάθεση. Ο παιδίατρος τί είπε? Σε ανησύχησε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Yovanna είπε:

Ο δικός μου τον Ιούλιο, είχε 5 μέρες πυρετό (38-40). Μετά τις 5 μέρες, ξέσπασε σε μύξες και βήχα. Είχαμε κάνει ράπιντ και έφερα και την παιδίατρο. Μου είχε πει ότι είναι πολλά παιδάκια έτσι και δεν ανησύχησε γιατί το παιδί είχε εξαιρετική διάθεση. Ο παιδίατρος τί είπε? Σε ανησύχησε?

Δεν με ανησύχησε όχι. Ραπιντ είχαμε κάνει μερικές μέρες πριν πάλι από ίωση. Μόλις πήγε παιδικό άρχισαν όλα. Την εξέτασε κ μου είπε δεν έχει κάτι. Η διάθεση είναι καλή απλά δεν τρώει καλά. Ίωση μου είπε κ υπομονή να πέσει με αντιπυρετικο 

πρίν από 49 λεπτά , mama16 είπε:

Η παιδίατρος τι είπε? Κάνατε μήπως κ κανένα τεστ? Ελπίζω γρήγορη ανάρρωση. Υπάρχουν πολλές ιωασεις αυτόν τον καιρό!

Τεστ κάναμε πριν δέκα μέρες λόγω κρουσματος στον παιδικό. Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω. Την εξέτασε, δεν βρήκε κάτι. Μου είπε είναι ίωση κ θα κάνει τον κύκλο της κ ότι γίνεται χαμός φέτος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, despoina34 είπε:

Έχει καμία μανούλα το παιδάκι της με ίωση μόνο με πυρετό και μύξα που να κράτησε μέρες; Δώστε μου κουράγιο... Εννοείται πήγαμε στον παιδίατρο 

μεχρι τωρα τα δικα μου δ ειχαν πανω απο 3μερες πυρετο

μυξα-βηχα ναι,μπορει να κρατησουν κ καμια 10αρια μερες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , despoina34 είπε:

Δεν με ανησύχησε όχι. Ραπιντ είχαμε κάνει μερικές μέρες πριν πάλι από ίωση. Μόλις πήγε παιδικό άρχισαν όλα. Την εξέτασε κ μου είπε δεν έχει κάτι. Η διάθεση είναι καλή απλά δεν τρώει καλά. Ίωση μου είπε κ υπομονή να πέσει με αντιπυρετικο 

Τεστ κάναμε πριν δέκα μέρες λόγω κρουσματος στον παιδικό. Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω. Την εξέτασε, δεν βρήκε κάτι. Μου είπε είναι ίωση κ θα κάνει τον κύκλο της κ ότι γίνεται χαμός φέτος 

Πιθανότατα να είναι ίωση.με πυρετό ομως θα έκανα τεστ κ σίγουρα όχι σελφ τεστ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dama87 είπε:

..κάνει καμία σας χρήση ορού με αυτόν τον τρόπο; Ειναι τόσο εύκολη η διαδικασία όσο με την αμπούλα δεδομένου ότι κάνουμε κεφαλοκλειδωμα στον μικρό ,γιατί δε θέλει;Κ πως το ζητώ από το φαρμακείο;

Πλέον παίρνω όρο σε μπουκάλι με σύριγγα (εννοείται έχεις βγάλει και πετάξει την βελόνα.) Το βρίσκεις στο φαρμακείο λες πως θέλεις όρο σε μπουκάλι, υπάρχουν πολλά μεγέθη (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) και σύριγγα, επίσης υπάρχουν μεγέθη. 

 

Είναι εύκολη διαδικασία, μπορείς να πεις στο παιδί όταν είναι όρθιο  να σκύψει μπροστά και να πέφτει ο όρος σε χαρτί/σε πετσετουλα/στο νιπτηρα. Μπορείς να πάρεις και δύο συριγγες ώστε να τις έχεις έτοιμες γεμισμένες για κάθε ρουθούνι. Λίγο προσοχή θα έλεγα στην σύριγγα, να πλένεται καλά και να την ακουμπας σε καθαρές επιφάνειες ή σε πετσέτα καθαρή για τα μικρόβια, σταφυλόκοκκο κτλ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, dama87 είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα! Η δική μου κόρη προνήπια φέτος κ ήδη από την 4η μέρα έναρξης των σχολείων αρρώστησε με μπούκωμα κ βηχα, ευτυχως χωρίς πυρετο! Το κακο είναι ότι όπως πάντα κολλησε κ ο δίχρονος αδερφός της κ μια βδ τώρα, η καταρροή δε λέει να κοπάσει.Αυτο βέβαια συμβαίνει σε κάθε ίωση με αποτέλεσμα να αποκτήσουν ευαισθησία τα αυτιά του κ να έχουμε συνηθως, να αντιμετωπίσουμε πότε πυώδεις ωτίτιδες κ πότε εκκρηκτικες..Κάνω συνεχώς χρήση φυσιολογικού ορού σε αμπουλές αλλά τελευταία είναι ασύμφορες οικονομικά οπότε αποφάσισα να αγοράσω όρο σε μπουκάλι κ να κάνω πλύσεις με σύριγγα..κάνει καμία σας χρήση ορού με αυτόν τον τρόπο; Ειναι τόσο εύκολη η διαδικασία όσο με την αμπούλα δεδομένου ότι κάνουμε κεφαλοκλειδωμα στον μικρό ,γιατί δε θέλει;Κ πως το ζητώ από το φαρμακείο;

 

 

δ εχει μεγαλη διαφορα στην χρηση

νομιζω απλα ορο σε μπουκαλι το ζητησα

ομως γενικα τα παιδια μου συνεργαζονται

μετα τα 4χρησιμοποιουμε αποκλειστικα σπρευ τυπου θαλασσινο νερο

υπαρχουν κ για μωρα,κ γενικα δ ειχαν θεμα να το χρησιμοποιουν.οχι με χαρα,αλλα το αντεχουν

επισης με μετρο χρησιμοποιουμε κ οτριβιν σε εντονο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δεν της έδωσα κανένα σιρόπι ακόμα, το calmovix μήπως λες? Αυτό μας έχει συστήσει εμάς όταν έχει λίγο βήχα..

Δεν θυμάμαι πως το λένε, υπάρχουν πολλά φυτικά. Αν ο βήχας δεν είναι ενοχλητικός για το παιδί κι εγώ δεν θα έδινα, το βράδυ ίσως για να μπορεί να κοιμηθεί καλύτερα. 

 

Είναι καλύτερα σήμερα? Εμένα εχει λιγότερο μπούκωμα σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , despoina34 είπε:

Έκανα πριν λίγες μέρες 

Εννοείς όταν ήδη είχε αρρωστήσει ε?

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοείς όταν ήδη είχε αρρωστήσει ε?

Τώρα είδα πριν δέκα μέρες.εγω εφόσον είχατε κρουσμα θα ξαναέκανα γιατί μπορεί να ει χε κολλήσει κ τότε να μην είχε φανεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοείς όταν ήδη είχε αρρωστήσει ε?

Τώρα είδα πριν δέκα μέρες.εγω εφόσον είχατε κρουσμα θα ξαναέκανα γιατί μπορεί να ει χε κολλήσει κ τότε να μην είχε φανεί ακόμη.

Από το κρούσμα πέρασαν 20 μέρες ήταν δασκάλα από άλλο τμήμα κ κανένα παιδί δν βγήκε θετικό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , despoina34 είπε:

Από το κρούσμα πέρασαν 20 μέρες ήταν δασκάλα από άλλο τμήμα κ κανένα παιδί δν βγήκε θετικό 

Άρα δεν είχαν έρθει σε επαφή.ετσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι ήταν παιδί στην ίδια τάξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Άρα δεν είχαν έρθει σε επαφή.ετσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι ήταν παιδί στην ίδια τάξη.

Όχι δν ήταν στην τάξη μας αλλά κάναμε προληπτικά γτ κ τότε είχε πυρετό. Γενικά διαβάζω ότι κυκλοφορεί ίωση με υψηλό πυρετό που κρατάει μέρες ε παρόλα αυτά ανησυχώ πολύ κ πάλι θα μιλήσω με το γιατρό μας 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , despoina34 είπε:

Όχι δν ήταν στην τάξη μας αλλά κάναμε προληπτικά γτ κ τότε είχε πυρετό. Γενικά διαβάζω ότι κυκλοφορεί ίωση με υψηλό πυρετό που κρατάει μέρες ε παρόλα αυτά ανησυχώ πολύ κ πάλι θα μιλήσω με το γιατρό μας 

Ναι.σιγουρα θα πρέπει.εχει 10 μέρες συνεχόμενα δηλ?εξετάσεις κάνατε?αιματολογικες κ καλλιέργεια φαραγγιού γιαστρεπτοκοκο κβφια αλλά μικρόβια μας έκαναν το καλοκαίρι στο ιασω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.σιγουρα θα πρέπει.εχει 10 μέρες συνεχόμενα δηλ?εξετάσεις κάνατε?αιματολογικες κ καλλιέργεια φαραγγιού γιαστρεπτοκοκο κβφια αλλά μικρόβια μας έκαναν το καλοκαίρι στο ιασω.

Όχι συνεχόμενα. Είχε δύο μέρες πυρετό πριν ακριβώς δύο βδομάδες. Μετά ήταν μια χαρά μια βδομάδα σπίτι κ στις τρεις μέρες παιδικού τα ίδια πάλι από την τέταρτη 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν θυμάμαι πως το λένε, υπάρχουν πολλά φυτικά. Αν ο βήχας δεν είναι ενοχλητικός για το παιδί κι εγώ δεν θα έδινα, το βράδυ ίσως για να μπορεί να κοιμηθεί καλύτερα. 

 

Είναι καλύτερα σήμερα? Εμένα εχει λιγότερο μπούκωμα σήμερα. 

Στα ίδια είναι, γενικά όμως δεν έχει έντονα συμπτώματα. Μπορεί να περάσει κ πάνω από ώρα μέχρι να βηξει. Ή συνήθως της έρχεται ο βήχας όταν πάει να γελάσει.

 

Αύριο θα πάτε σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα είχε ο μικρός μου (4 χρόνων) ίωση με δεκατα γι μια μέρα και μύξες οι οποίες κράτησαν 10 μέρες!Τωρα την Παρασκευή έκανε 38 πυρετο με λίγο συνάχι και πονόλαιμο.πήγαμε παιδίατρο και βρήκε φαρυγγιτιδα!Καναμε και rapid να είμαστε σίγουροι αρνητικό!Τωρα έπεσε και εγώ και ο άντρας μου και το έχουμε πάρει πιο βαριά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

τι καλλιεργείς στο φαράγγι; 

αυτός ο κορέκτοράς σου είναι πραγματικά αριστούργημα! :grin:

Αχ αχ αχ

Ψευδως θετικό κ πάλι σήμερα το σελφ τεστ.αρνητικο το ραπιντ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αχ αχ αχ

Ψευδως θετικό κ πάλι σήμερα το σελφ τεστ.αρνητικο το ραπιντ.

Έχω ακούσει κ αλλού περίπτωση παιδιού που συνεχώς έβγαινε ψευδώς θετικό. Δεν το ρωτάς κάπου; βλακεία να ταλαιπωριέστε. έστω να της κανεις σάλιου μπας κ γλιτώσετε τον βαμβακοφόρο στυλεο! 

 

 

απύρετα με μπούκωμα όχι όμως καταρροή, τι τα κάνετε; δεν του έχουν περάσει, έχει αρκετές φορές τη μέρα ενόχληση, πυρετό έχει να κάνει από Παρασκευή βράδυ που πήρε τελευταίο ντεπόν, μόνο μέχρι 37 πήγαινε καμία φορά αλλά επανέρχονταν. Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο κ αναρψτιεμαι αν θα δώσει η ίδια το οκ, αλλά κ πώς θα είναι μέχρι Τρίτη. Γιατί αν δεν αναπνέει καλά, πώς θα τον στείλω; 

 

καθαρισμο μύτης κάθεται να κάνει, δεν θέλει όμως όλες τις φορές ορό η σπρέι. ενώ το έχουμε σαν ρουτίνα, τώρα κάτι τον ενόχλησε κ το διαπραγματευόμαστε. έτσι δεν έχει ξεμπουκώσει τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έχω ακούσει κ αλλού περίπτωση παιδιού που συνεχώς έβγαινε ψευδώς θετικό. Δεν το ρωτάς κάπου; βλακεία να ταλαιπωριέστε. έστω να της κανεις σάλιου μπας κ γλιτώσετε τον βαμβακοφόρο στυλεο! 

 

 

απύρετα με μπούκωμα όχι όμως καταρροή, τι τα κάνετε; δεν του έχουν περάσει, έχει αρκετές φορές τη μέρα ενόχληση, πυρετό έχει να κάνει από Παρασκευή βράδυ που πήρε τελευταίο ντεπόν, μόνο μέχρι 37 πήγαινε καμία φορά αλλά επανέρχονταν. Αύριο θα πάμε στην παιδίατρο κ αναρψτιεμαι αν θα δώσει η ίδια το οκ, αλλά κ πώς θα είναι μέχρι Τρίτη. Γιατί αν δεν αναπνέει καλά, πώς θα τον στείλω; 

 

καθαρισμο μύτης κάθεται να κάνει, δεν θέλει όμως όλες τις φορές ορό η σπρέι. ενώ το έχουμε σαν ρουτίνα, τώρα κάτι τον ενόχλησε κ το διαπραγματευόμαστε. έτσι δεν έχει ξεμπουκώσει τελείως. 

Λ του σαλιου θετικό βγήκε το καλοκαίρι.ξα ρωτήσω.σε όλους τα ίδια τεστ δίνουν?η ίδια εταιρεία είναι?αυτό φαι εται να ανιχνεύει τα πα τα ολα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λ του σαλιου θετικό βγήκε το καλοκαίρι.ξα ρωτήσω.σε όλους τα ίδια τεστ δίνουν?η ίδια εταιρεία είναι?αυτό φαι εται να ανιχνεύει τα πα τα ολα

Τα τεστ που πήρα τώρα με κάποια περισσευούμενα από το καλοκαίρι δικά μας, ήταν ίδια. Όμως κάποια στιγμή που αγοράσαμε για τον πεθερό μου τεστ μύτης, ήταν διαφορετικό. Μάλλον ίδια είναι αυτά που δίνονται δωρεάν. δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. και το τρέχεις το παιδί για ραπιντ κάθε λίγο;  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...