Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

2 εβδομάδες από την αρχή του σχολείου αρρώστησε κ η δικιά μου.. (κ πολύ το καθυστέρησε βέβαια γιατί το τμήμα της είναι λειψό). Όλο το βράδυ την άκουγα σαν να ροχαλιζει κ άρχισε να βήχει. Σαν λαρυγγίτιδα μου ακούγεται. Περαστικά σε όλα τα παιδάκια μας. Σήμερα θα πηγαίναμε με τον άντρα μου σε μια τελετή αλλά το ακυρωσαμε για να μην μεταδώσουμε τπτ στους υπόλοιπους που θα βλέπαμε..

Περαστικά της! Πυρετό έκανε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γο- νέων/κηδεμόνων και σε συνεργασία με αυτούς. Εφόσον, σύμφωνα με την αξιολόγηση αυτή, ο/η μαθητής/τρια χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση πρέπει να γίνει δι- αγνωστικό τεστ για COVID-19. Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση αυτή, δεν συστήνεται η διενέργεια αυτοδια- γνωστικού ελέγχου (self test).
Εν αναμονή του αποτελέσματος, ο/η μαθητής/τρια πα- ραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον, εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο, σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ η σχολική μονάδα συνεχίζει τη λειτουργία της.
Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν προκύπτουν ενδείξεις λοίμωξης COVID-19,τότε ο/η μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο όταν τα συμπτώματα υφεθούν ή παρέλθει τυχόν άλλο, πέρα από COVID-19, πρόβλημα υγείας. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστηματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, ενώ δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.
Εάν από την ιατρική αξιολόγηση προκύπτει ότι ο/η μαθητής/τρια είναι ύποπτο κρούσμα διενεργείται δια- γνωστικό τεστ για COVID-19. Στην περίπτωση που δεν πραγματοποιήθηκε τεστ παρά τις συστάσεις, δεν πρέπει να προσέλθει στο σχολείο για δέκα (10) ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και μέχρι να έχουν συμπλη- ρωθεί τρία (3) εικοσιτετράωρα απυρεξίας χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού και να έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστη- ματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου.

 

Αυτά λέει το ΦΕΚ. 

 

Οπως κ να χει η παιδίατρος μας είπε 3 24ωρα απυρετος ασχέτως κοβιντ. το βράδυ από τις 10 μάλλον δν ανέβασε πυρετό, δεν είναι ζεστός,. ούτε ξύπνησε από μπούκωμα. μάλλον τη γλιτώσαμε έτσι γρήγορα. μακάρι να μην ανεβάσει πάλι. 

ναι κ εγω το φεκ ειχα δει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , maripoz είπε:

Το παιδί ή ο ενήλικας μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του – καθώς αυτός είναι ο χρόνος επανόδου για τις συνήθεις ιογενείς λοιμώξεις του αναπνευστικού.

 

Στο παραπάνω σημείο του ΦΕΚ αναφερόμουν όπως διευκρίνισα και στον προηγούμενο σχόλιό μου

ναι αυτό λέει το φεκ. η δική μας παιδίατρος όμως είπε να μην γυρίσει πριν περάσουν 3 24ωρα. ασχέτως κοβιντ. οπότε δεν βλέπω λόγο να μην το τηρήσω, αφού έχει μεσολαβήσει και σ/κ.

 

εμείς το κλείνουμε απόψε το 24ωρο, πήρε χτες βράδυ σιρόπι κ από τότε είναι απύρετος, με μπουκωμα όχι όμως καταρροή. ευτυχώς πήγε καλά αυτό, βέβαια πονάει ο δικός μου λαιμός σήμερα (και ο σύζυγος υποτίθεται είναι πολύ άρρωστος, τόσο άρρωστος που πήγε και για περπάτημα :-D). Έφαγε αρκετά καλύτερα, παραδόξως όμως δεν πίνει πολύ νερό. μάλλον τον ενοχλεί στον λαιμό. σίγουρα πάντως έτσι όπως τον βλέπω, ό,τι κ να είχε πει η παιδίατρος, δεν θα ήταν για να τον στείλω αύριο αν ήταν Δευτέρα. κατ αρχάς το μπούκωμα τον ενοχλεί κ δεν μπορεί να φυσήξει. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Περαστικά της! Πυρετό έκανε?

Ευχαριστώ πολύ, όχι ευτυχώς πυρετό δεν έκανε. Αν ήταν να κάνει λογικά θα έκανε με τα πρώτα συμπτώματα έτσι?

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εμένα κόλλησε μία ωραιότατη γαστρεντερίτιδα! Περαστικά σε όλα τα παιδάκια λοιπόν!

Πωπω χάλια η γαστρεντερίτιδα... Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά!

και τ ανίψια μου στην Αθήνα κόλλησαν γαστρεντερίτιδα.. Κυκλοφορεί πολύ φαίνεται. 

 

ΕΜει΄ς συνεχίζουμε απύρετοι με λίγα δέκατα, υποθέτω μετράνε κι αυτά ως απύρετα; Έχει βρει και την ενέργειά του πλέον, απορώ τι θα κάνουμε μέχρι τη Δευτέρα. Βόλτα πότε τα βγάζετε όταν εχουν αρρωστήσει; 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Έσπερος said:

ναι αυτό λέει το φεκ. η δική μας παιδίατρος όμως είπε να μην γυρίσει πριν περάσουν 3 24ωρα. ασχέτως κοβιντ. οπότε δεν βλέπω λόγο να μην το τηρήσω, αφού έχει μεσολαβήσει και σ/κ.

 

εμείς το κλείνουμε απόψε το 24ωρο, πήρε χτες βράδυ σιρόπι κ από τότε είναι απύρετος, με μπουκωμα όχι όμως καταρροή. ευτυχώς πήγε καλά αυτό, βέβαια πονάει ο δικός μου λαιμός σήμερα (και ο σύζυγος υποτίθεται είναι πολύ άρρωστος, τόσο άρρωστος που πήγε και για περπάτημα :-D). Έφαγε αρκετά καλύτερα, παραδόξως όμως δεν πίνει πολύ νερό. μάλλον τον ενοχλεί στον λαιμό. σίγουρα πάντως έτσι όπως τον βλέπω, ό,τι κ να είχε πει η παιδίατρος, δεν θα ήταν για να τον στείλω αύριο αν ήταν Δευτέρα. κατ αρχάς το μπούκωμα τον ενοχλεί κ δεν μπορεί να φυσήξει. 

Δεν σου είπα ποτέ να μην τηρησεις αυτό που σας είπε η παιδίατρος 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν σου είπα ποτέ να μην τηρησεις αυτό που σας είπε η παιδίατρος 

Κι εμένα ο παιδιαυρος ένα 24ωρο μου έχει πει.ισψς της Έσπερος να ξέρει κ κατι παραπάνω σε σχεσηβμε το παιδί βέβαια.εγω δεν θα το κρατούσα τρεις μέρες γιατί αν το πάω έτσι τη μισή χρόνια δεν θα πάει σχολείο αν κ εφόσον αρρωσταινει

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κι εμένα ο παιδιαυρος ένα 24ωρο μου έχει πει.ισψς της Έσπερος να ξέρει κ κατι παραπάνω σε σχεσηβμε το παιδί βέβαια.εγω δεν θα το κρατούσα τρεις μέρες γιατί αν το πάω έτσι τη μισή χρόνια δεν θα πάει σχολείο αν κ εφόσον αρρωσταινει

Κ εμένα  ένα 24ωρο απυρετο 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας γενικα δεν θέλει να γυρνάνε νωρίς τα παιδιά, το ξέρω κ από τους μαθητες μας. Τώρα βλέποντας το παιδί απόψε, το 1 24ωρο μου φαίνεται νωρίς. είναι χλωμος, βήχει όταν έχει μύξες κ η όρεξη του δεν είναι φουλ ακόμα. ίσως τη Δευτέρα θα μπορούσε. αλλά για να το λέει κάτι υα ξέρει. μήπως αν μείνουν πολύ μειώνεται η πιθανότητα να αρρωστήσουν ξανά σύντομα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Περαστικά!

και τ ανίψια μου στην Αθήνα κόλλησαν γαστρεντερίτιδα.. Κυκλοφορεί πολύ φαίνεται. 

 

ΕΜει΄ς συνεχίζουμε απύρετοι με λίγα δέκατα, υποθέτω μετράνε κι αυτά ως απύρετα; Έχει βρει και την ενέργειά του πλέον, απορώ τι θα κάνουμε μέχρι τη Δευτέρα. Βόλτα πότε τα βγάζετε όταν εχουν αρρωστήσει; 

Χωρίς να έχω ρωτήσει την παιδίατρο δεν πιστεύω ότι στο απυρετο συγκαταλέγονται κ τα δέκατα..

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos περαστικά σας!

3 hours ago, Έσπερος said:

Βόλτα πότε τα βγάζετε όταν εχουν αρρωστήσει; 

Βόλτα μόνο αν είναι απύρετος ή με δέκατα, και μόνο στην πυλωτή . Ή λίγο περπάτημα στη γειτονιά. Μακριά από άλλα παιδάκια πάντως.

Εγώ δεν τον έχω στείλει ποτέ με ένα 24ωρο απύρετος. Το λιγότερο 2 24ωρα, αν δεν βήχει ή έχει πάρα πολλές μύξες, αλλιώς 3 24ωρα. Πάντα αρρωσταίνει Πέμπτη- Παρασκευή, οπότε έχουμε και το ΣΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου (3,5), τον περασμένο Σάββατο ανέβασε απότομα πυρετό μέχρι 39,4 για ένα 24ωρο. Μετά ήταν καλά. Από τον παιδικό μας είπαν ένα 24ωρο απυρετος και να φέρει βεβαίωση παιδιάτρου ότι είναι καλά, ή αποτέλεσμα ραπιντ τεστ. Εμείς κάναμε ραπιντ. Αρνητικό. Τρίτη πήγε κανονικά. Από Τρίτη βράδυ μέχρι και σήμερα είμαι εγώ χάλια με φοβερό μπούκωμα που δεν υποχωρεί και ο άντρας μου το ίδιο. Δεν έχω ξαναζήσει τόσο έντονο μπούκωμα για 4 ολόκληρες μέρες και να μην δείχνει καν να υποχωρεί. Τι ιός είναι αυτός τώρα πάλι...

Α, και κλειστός λαιμός με πόνο. Η φωνή μου είναι αγνώριστη.. Δουλεύω πρώτη φορά σε σχολείο φέτος και μάλλον κάτι βαρύ "ψώνισα" από τα πιτσιρίκια.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Merendoula said:

Ο μικρός μου (3,5), τον περασμένο Σάββατο ανέβασε απότομα πυρετό μέχρι 39,4 για ένα 24ωρο. Μετά ήταν καλά. Από τον παιδικό μας είπαν ένα 24ωρο απυρετος και να φέρει βεβαίωση παιδιάτρου ότι είναι καλά, ή αποτέλεσμα ραπιντ τεστ. Εμείς κάναμε ραπιντ. Αρνητικό. Τρίτη πήγε κανονικά. Από Τρίτη βράδυ μέχρι και σήμερα είμαι εγώ χάλια με φοβερό μπούκωμα που δεν υποχωρεί και ο άντρας μου το ίδιο. Δεν έχω ξαναζήσει τόσο έντονο μπούκωμα για 4 ολόκληρες μέρες και να μην δείχνει καν να υποχωρεί. Τι ιός είναι αυτός τώρα πάλι...

Α, και κλειστός λαιμός με πόνο. Η φωνή μου είναι αγνώριστη.. Δουλεύω πρώτη φορά σε σχολείο φέτος και μάλλον κάτι βαρύ "ψώνισα" από τα πιτσιρίκια.

Αν έχεις την ίωση που κόλλησα από τον μικρό τον Ιούλιο, ήμουν όπως λες, μου γύρισε σε ιγμορίτιδα και πήρα 10 μέρες αντιβίωση + αντισταμινικά.. Από τα χειρότερα πράγματα που έχω περάσει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ, όχι ευτυχώς πυρετό δεν έκανε. Αν ήταν να κάνει λογικά θα έκανε με τα πρώτα συμπτώματα έτσι?

Πωπω χάλια η γαστρεντερίτιδα... Περαστικά σας!

Τι να σου πω! Δεν ξέρω, όμως εγώ προσωπικά πάντα όταν ξεκινά μία ίωση έχω το νου μου για πυρετό, άλλες φορές βέβαια είναι ο πυρετός πρώτο σύμπτωμα.

 

 Πως είναι η μικρή σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι να σου πω! Δεν ξέρω, όμως εγώ προσωπικά πάντα όταν ξεκινά μία ίωση έχω το νου μου για πυρετό, άλλες φορές βέβαια είναι ο πυρετός πρώτο σύμπτωμα.

 

 Πως είναι η μικρή σου?

Προς το παρόν ακόμα δεν έχει πυρετό, μόνο βήχα έχει αλλά κ αυτός ευτυχώς όχι έντονος. Βέβαια το πιο πιθανό την Δευτέρα να μην την στείλω για να κάνουμε πρώτα κ το σελφ τεστ.

Εσένα ο δικός σου πως ειναι? Τώρα λογικά εσένα είναι στα τελειώματα ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Αν έχεις την ίωση που κόλλησα από τον μικρό τον Ιούλιο, ήμουν όπως λες, μου γύρισε σε ιγμορίτιδα και πήρα 10 μέρες αντιβίωση + αντισταμινικά.. Από τα χειρότερα πράγματα που έχω περάσει.

!!! Μη μου λες τέτοια...! Μα πραγματικά δεν υποχωρεί καθόλου 4,5 ημέρες. Ποια είναι τα συμπτώματα της ιγμορίτιδας; Πώς τη διέγνωσαν;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Merendoula said:

!!! Μη μου λες τέτοια...! Μα πραγματικά δεν υποχωρεί καθόλου 4,5 ημέρες. Ποια είναι τα συμπτώματα της ιγμορίτιδας; Πώς τη διέγνωσαν;

Εγώ έχω και αλλεργική και φαρμακευτική ρινίτιδα + στραβό διάφραγμα και ήμουν πολύ χάλια. Α έπαθα και ωτίτιδα με αδιανόητους πόνους! Πήγα μετά από μέρες στον γιατρό σε κακή κατάσταση και μου είπε έπρεπε να έχεις έρθει νωρίτερα, με εξέτασε και διέγνωσε ιγμορίτιδα. Αν έχεις πράσινη βλένα, όπως είχα εγώ, τότε παίζει να έχεις. Για πολλές μέρες, έβγαιναν αδιανόητα πράγματα από τη μύτη μου. Άρχισα να συνέρχομαι μετά την τρίτη μέρα αντιβίωσης. 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , mama16 είπε:

 

Εσένα ο δικός σου πως ειναι? Τώρα λογικά εσένα είναι στα τελειώματα ε?

Το πρωί είχε το ιδιο μπουκωμα, από το απόγευμα και μετά καλύτερα. Ξεσκεπάζεται και συνέχεια το βράδυ, δεν ξέρω κι εγώ πως να τον ντύσω, του βάζω μακρυμάνικο ιδρωνει, του βάζω κοντομανικο ξεσκεπάζεται και κρυώνει. Τέλος πάντων προσπαθώ να  κάνω όσο δέχεται πλύσεις με ορό και ευελπιστώ να είναι καλύτερα αύριο. 

 

Δίνεις κανένα σιρόπι για το βήχα? Εμάς για ξηρό βήχα μας είχε δώσει η παιδίατρος ένα φυτικό, πεντανόστιμο βέβαια το δοκίμασα!B) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ έχω και αλλεργική και φαρμακευτική ρινίτιδα + στραβό διάφραγμα και ήμουν πολύ χάλια. Α έπαθα και ωτίτιδα με αδιανόητους πόνους! Πήγα μετά από μέρες στον γιατρό σε κακή κατάσταση και μου είπε έπρεπε να έχεις έρθει νωρίτερα, με εξέτασε και διέγνωσε ιγμορίτιδα. Αν έχεις πράσινη βλένα, όπως είχα εγώ, τότε παίζει να έχεις. Για πολλές μέρες, έβγαιναν αδιανόητα πράγματα από τη μύτη μου. Άρχισα να συνέρχομαι μετά την τρίτη μέρα αντιβίωσης. 

Περαστικά!

Αδιανόητα πράγματα?δηλαδή?:D

Λοιπόν τώρα σε είχα στο μυαλό μου για κάποιο λόγο.η μικρή παραμένει απυρερη.μονο μυξες.ποναει ομως λέει το μάγουλο της το ένα κοντά στο ζυγωματικά.της έδωσα ντεπον κ πέρασε.παιζει να είναι ιγμοριτιδα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Το πρωί είχε το ιδιο μπουκωμα, από το απόγευμα και μετά καλύτερα. Ξεσκεπάζεται και συνέχεια το βράδυ, δεν ξέρω κι εγώ πως να τον ντύσω, του βάζω μακρυμάνικο ιδρωνει, του βάζω κοντομανικο ξεσκεπάζεται και κρυώνει. Τέλος πάντων προσπαθώ να  κάνω όσο δέχεται πλύσεις με ορό και ευελπιστώ να είναι καλύτερα αύριο. 

 

Δίνεις κανένα σιρόπι για το βήχα? Εμάς για ξηρό βήχα μας είχε δώσει η παιδίατρος ένα φυτικό, πεντανόστιμο βέβαια το δοκίμασα!B) 

Έχετε ζέστη εσείς εκεί που είστε? Εγώ ξεκίνησα από χθες να τους βάζω υπνοσακους κ είμαι πιο ξέγνοιαστη. Το πρωί που σηκώθηκε ο άντρας μου για δουλειά είχε 8 βαθμούς κελσίου χθες. Κ από πικέ κουβερτουλες πήραμε πιο χοντρές!

 

Άντε αναρρώνει σιγά σιγά!.

 

Δεν της έδωσα κανένα σιρόπι ακόμα, το calmovix μήπως λες? Αυτό μας έχει συστήσει εμάς όταν έχει λίγο βήχα..

Εγώ θυμάμαι κάποτε όταν είχα πάθει ιγμορίτιδα, είχα έντονο μπούκωμα κ ένιωθα έναν μικρό πόνο στο πάνω μέρος της μύτης στο ύψος των ματιών

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Αδιανόητα πράγματα?δηλαδή?:D

Λοιπόν τώρα σε είχα στο μυαλό μου για κάποιο λόγο.η μικρή παραμένει απυρερη.μονο μυξες.ποναει ομως λέει το μάγουλο της το ένα κοντά στο ζυγωματικά.της έδωσα ντεπον κ πέρασε.παιζει να είναι ιγμοριτιδα?

Άστα!

Ναι, παίζει! Εμένα είχε πρηστεί η περιοχή γύρω από τα μάτια και τη μύτη και πονούσε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Yovanna είπε:

Άστα!

Ναι, παίζει! Εμένα είχε πρηστεί η περιοχή γύρω από τα μάτια και τη μύτη και πονούσε!

Πως σε εξετάζει ο ωριλα γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στην μικρη σου μαμα

κ στον γιο σου κοτσιφικος

μερεντουλα αρχες του 20ειχα μια τετοια ιωση,που μαζι με δεκατα ημουν 3μερες σαν πτωμα

περαστικα

εγω ιγμοριτιδα εχω παθει μονο μια φορα καπου στο γυμνασιο.με τρελο μπουκωμα αλλα δ ειχα καταρροη.κ φοβερο πονοκεφαλο στο κεντρο του μετωπου λιγο πανω απο τα ματια

ειχαν περασει περιπου 4-5μερες που ημουν αρρωστη κ με εστειλε η μαμα μου σε παθολογο.παθαινε ο παππους μου συχνα ιγμοριτιδες κ το υποψιαστηκε

δ ξερω σε μικρο παιδακι ποσο ευκολα θα διαγνωστει αλλα κ παιδιατρος λογικα θα μπορει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...