Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ειναι υπερβολή.ποιος ομως ειναι ο ε δεδειγμε ος αριθμός για να κλεινουν?

Ειδικός δεν είμαι, αλλά αυτό δεν πιστεύω ότι είναι ακριβώς επιθυμία των ειδικών, όπως τα περισσότερα που συμβαίνουν.

Κατ αρχάς θα έπρεπε άλλα να είναι τα πρωτοκολα στα παιδιά που εμβολιάζονται.

Επίσης να υπάρχει διαφοροποίηση ανάλογα με την επιδημιολογική κατάσταση κάθε περιοχής, και την κατάσταση εμβολιαστικής κάλυψης του πληθυσμού. 

Να υπάρχει ευελιξία να λαμβάνονται αποφάσεις με συγκεκριμένα κριτήρια, από κατά τόπους υγειονομικές επιτροπές, κι όχι μ έναν τυφλοσούρτη. Εμάς το κρούσμα μας ηταν σε μαθήτρια που προ λίγων ημερών είχε κάνει την πρώτη δόση. Άγνωστο το πού κόλλησε. Όπως φάνηκε από τα τεστ των συμμαθητών, δεν κόλλησε κανείς, όμως στο τμήμα το 1/4 ήταν εμβολιασμένο και υπολογίζω ότι εμβολιασμένοι θα ήταν παραπάνω από τους μισούς γονείς των μαθητών. Σε τέτοιες συνθήκες προφανώς θα ήταν υπερβολή αν είχε κλείσει το τμήμα, με δεδομένο κιόλας ότι δεν υπήρχε στο νησί κάποια ιδιαίτερη διασπορά στις σχολικές μονάδες. Δεν ειναι όμως όλες οι περιοχές ίδιες. Αυτό που λέει η Βίκη ότι προσεξε τα παιδιά της, άλλες οικογένειες δεν θα το έκαναν, και δεν θα ήταν και υποχρεωμένες. Πέρσι παιδιά σε καραντίνα και κυκλοφορούσαν έξω, τι περιμένουμε φέτος που παρουσιάζεται σαν να μην συμβαίνει τίποτα; Και ας πούμε οκ να μην κλείνει το τμήμα. Κατά τ' άλλα; Δίνεται το ελεύθερο τα παιδιά που ηταν στενές επαφές να πηγαίνουν και σε άλλες δραστηριότητες και να έχουν και κοινωνική ζωή; ας υπήρχε μια σύσταση να μένουν σπίτι κ να πηγαίνουν σχολείο μόνο. ας υπήρχε στενότερη επιτηρηση σε παιδιά που κάθονται μαζί στο θρανίο ή πηγαινοέρχονται με το ίδιο λεωφορείο. να εκτιμάται αν υπάρχουν πολλά κρούσματα σε ένα σχολείο ή σε σχολεία μιας περιοχής. γενικά να  υπάρχουν εναλλακτικά σενάρια, για να καλύπτουν διάφορες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ειναι υπερβολή.ποιος ομως ειναι ο ε δεδειγμε ος αριθμός για να κλεινουν?

αντε κ λεω εγω ενα ποσοστο:30%

κ τι να λεει;

λες να δουν οτι το εγραψα,κ να πουν,αχ καλε να!η βικη προτεινε αυτο στο φορουμ.ας την ακουσουμε,κτ παραπανω θα ξερει

δ ξερω με ποια λογικη το εβγαλαν το 50%+1,παντως εδω κ μερες ακουω ατομα γιατρους ισως κ στην επιτροπη να λενε οτι αυτο πρεπει να το ξαναδουμε,ειναι μεγαλο ποσοστο,ειδικα σε 25αρια τμηματα

(επειδη ο τροπος που γραφω ειναι περιεργος να ξεκαθαριζω οτι δ σε ειρωνευομαι)

εγω απλα το σχολιαζω σαν μετρο οτι δ ειναι αποτελεσματικο,βλεπωντας το ρεαλιστικα ,με κρουσματα

σε ενα τμημα 12παιδιων δ γινεται να περιμενεις να κολλησουν τα 7,απο τα 5το πολυ,το κλεινεις

ασε που υπαρχουν κ παιδια που δ θα πανε ειτε για αλλο λογο,αλλη ιωση,η απο φοβο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

σε ενα τμημα 12παιδιων δ γινεται να περιμενεις να κολλησουν τα 7,απο τα 5το πολυ,το κλεινεις

εντωμεταξύ 12 παιδια, σε μια φυσιολογική σχολική αίθουσα που υποθέτω υπάρχουν και αποστάσεις, είναι τρομαχτικό να κολλήσουν τα μισά. μπορει βέβαια να μην κόλλησαν στο σχολείο, αλλά σε άλλες δραστηριότητες/συναναστροφές και να συνέπεσαν. όπως κ να χει όμως είναι δείγμα μεγάλου ιικού φορτίου στον συγκεκριμένο χώρο. 

 

Εμάς η παιδιάτρος είπε να κάνουμε ένα σελφ αύριο μιας και έχουμε στο σπίτι, δεν θεωρεί πιθανό όμως να είναι κάτι κ μας έκλεισε ήδη ραντεβού να μας δει τη Δευτέρα. Σήμερα έκανε πυρετό, οπότε είναι δεδομένο ότι ούτεΔευτέρα θα πάει σχολείο κ λογικά ούτε Τρίτη. σέρνεται ο καημένος. επεσε γρήγορα ο πυρε΄τος κ διατηρήθηκε, αλλά δεν έχει τρελά κέφια. την περισσότερη ώρα είναι ξαπλωμένος κ μας διώχνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

εντωμεταξύ 12 παιδια, σε μια φυσιολογική σχολική αίθουσα που υποθέτω υπάρχουν και αποστάσεις, είναι τρομαχτικό να κολλήσουν τα μισά. μπορει βέβαια να μην κόλλησαν στο σχολείο, αλλά σε άλλες δραστηριότητες/συναναστροφές και να συνέπεσαν. όπως κ να χει όμως είναι δείγμα μεγάλου ιικού φορτίου στον συγκεκριμένο χώρο. 

 

Εμάς η παιδιάτρος είπε να κάνουμε ένα σελφ αύριο μιας και έχουμε στο σπίτι, δεν θεωρεί πιθανό όμως να είναι κάτι κ μας έκλεισε ήδη ραντεβού να μας δει τη Δευτέρα. Σήμερα έκανε πυρετό, οπότε είναι δεδομένο ότι ούτεΔευτέρα θα πάει σχολείο κ λογικά ούτε Τρίτη. σέρνεται ο καημένος. επεσε γρήγορα ο πυρε΄τος κ διατηρήθηκε, αλλά δεν έχει τρελά κέφια. την περισσότερη ώρα είναι ξαπλωμένος κ μας διώχνει. 

πολυ μικρο τμημα,αλλα κ πολυ μικρη αιθουσα

κτ που επισης εγω θεωρω λαθος,μπορει ομως να μην εκανε διαφορα,τα παιδια ειναι ανα 2στα θρανια

με τοσα θετικα σιγουρα εγινε διασπορα,δυσκολο 5ατομα να κολλησαν απο αλλου ολα

περαστικα του

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για πλάκα μπορεί να κολλήσουν τα μισά παιδιά σε μία τάξη, δεν ξέρω γιατί πιστέυει κανείς πως αν κολλήσει 1-2-3 δεν θα κολλήσουν και τα υπόλοιπα, απλά με το 50+1 θα κλείσει το τμήμα μία εβδομάδα μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , vicky86 είπε:

πολυ μικρο τμημα,αλλα κ πολυ μικρη αιθουσα

κτ που επισης εγω θεωρω λαθος,μπορει ομως να μην εκανε διαφορα,τα παιδια ειναι ανα 2στα θρανια

με τοσα θετικα σιγουρα εγινε διασπορα,δυσκολο 5ατομα να κολλησαν απο αλλου ολα

περαστικα του

εντωμεταξύ όπως τα έλεγες χτες. ο άντρας μου σήμερα λέει ότι είναι άρρωστος (φυσικά όχι τόσο άρρωστος για να μην πάει σχολείο) αλλά δεν το δείχνει λέει για να κάνει κι εκείνος ο,τι χρειάζεται από φαρμακεία, ψώνια κλπ κ γενικα να μην επιβαρύνει. θα μπορπυσα να του πω ότι αν είχε έστω κ συνάχι θα ήταν του θανατά στο κρεβάτι με βογγητα αλλά λέω να το διασκεδάσω για να δω μέχρι πού θα φτάσει. 

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κορίτσια για πλάκα μπορεί να κολλήσουν τα μισά παιδιά σε μία τάξη, δεν ξέρω γιατί πιστέυει κανείς πως αν κολλήσει 1-2-3 δεν θα κολλήσουν και τα υπόλοιπα, απλά με το 50+1 θα κλείσει το τμήμα μία εβδομάδα μετά.

στις μικρές ηλικίες το πιστεύω αυτό κ μάλλον το έχουν υπολογίσει κάπως έτσι, να λέμε ότι τα τμήματα δεν κλείνουν αλλά να κλείνουν. :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

έκανε πυρετό, οπότε είναι δεδομένο ότι ούτεΔευτέρα θα πάει σχολείο κ λογικά ούτε Τρίτη. σέρνεται ο καημένος. επεσε γρήγορα ο πυρε΄τος κ διατηρήθηκε, αλλά δεν έχει τρελά κέφια. την περισσότερη ώρα είναι ξαπλωμένος κ μας διώχνει. 

Περαστικά του! Ταλαιπωρούνται πολύ από τον πυρετό αλλά τους κάνει και καλό να ασχολούνται με κάτι ήσυχο. 

 

Έμενα συνεχίζει να έχει μπούκωμα από την Δευτέρα που σταμάτησε ο πυρετός (δύο μέρες κράτησε), του έκανα κι άλλο σελφ τεστ, αρνητικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Έμενα συνεχίζει να έχει μπούκωμα από την Δευτέρα που σταμάτησε ο πυρετός (δύο μέρες κράτησε), του έκανα κι άλλο σελφ τεστ, αρνητικό. 

εσάς για το σχολείο τι σας είπε η παιδίατρος; πότε να γυρίσει; εμάς είπε 3 24ωρα απυρετος. ευτυχώς μεσολαβεί σ/κ. από Τετάρτη μας βλέπω. αλλά θέλω να δω κ το σχολείο τι λέει, αν θέλει ραπιντ. αν θεωρηθεί υποπτο κρουσμα κ δν γίνει τεστ κάθεται 10 μέρες. αν δεν θεωρηθεί γυρνά απυρετο κ με ύφεση συμπτωμάτων. όμως το «δεν θεωρείται υποπτο κρουσμα» δεν έχω καταλάβει πώς το ορίζουν οι παιδίατροι κ πώς το ορίζουν τα σχολεία. 

 

Στο 5ωρο άρχισε να ανεβάζει, 6 ώρες ακριβώς που μέτρησα πριν πάρει σιρόπι έφτασε ήδη 39. οπότε έχουμε μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

εντωμεταξύ όπως τα έλεγες χτες. ο άντρας μου σήμερα λέει ότι είναι άρρωστος (φυσικά όχι τόσο άρρωστος για να μην πάει σχολείο) αλλά δεν το δείχνει λέει για να κάνει κι εκείνος ο,τι χρειάζεται από φαρμακεία, ψώνια κλπ κ γενικα να μην επιβαρύνει. θα μπορπυσα να του πω ότι αν είχε έστω κ συνάχι θα ήταν του θανατά στο κρεβάτι με βογγητα αλλά λέω να το διασκεδάσω για να δω μέχρι πού θα φτάσει. 

 

Ναι, ο ηρωισμός των περισσότερων αντρών στον πυρετό είναι χαρακτηριστικός. Έλεγα στον άντρα μου ότι δεν έχει νόημα να τον θερμομετράνε σε δημόσιους χώρους, με 37,5 είναι οριακά του θανατά και δεν βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

εσάς για το σχολείο τι σας είπε η παιδίατρος; πότε να γυρίσει; εμάς είπε 3 24ωρα απυρετος. ευτυχώς μεσολαβεί σ/κ. από Τετάρτη μας βλέπω. αλλά θέλω να δω κ το σχολείο τι λέει, αν θέλει ραπιντ. αν θεωρηθεί υποπτο κρουσμα κ δν γίνει τεστ κάθεται 10 μέρες. αν δεν θεωρηθεί γυρνά απυρετο κ με ύφεση συμπτωμάτων. όμως το «δεν θεωρείται υποπτο κρουσμα» δεν έχω καταλάβει πώς το ορίζουν οι παιδίατροι κ πώς το ορίζουν τα σχολεία. 

 

Στο 5ωρο άρχισε να ανεβάζει, 6 ώρες ακριβώς που μέτρησα πριν πάρει σιρόπι έφτασε ήδη 39. οπότε έχουμε μέλλον. 

Πήρες άδεια?

Σοβαρή απορία.γιατο δεν πουλάνε ραπιντ?

Για να τα χρεώνουν?ε ει κ λεπτή μπατονετα.

Κι άλλη απορία.πως γι εται από ρο καλοκαίρι να έχουμε 5 θετικά σελφ τεστ με ήπια συμπτώματα κ οι εσείς να ε είτε αρνητικά τεστ?κανένα στο σχολείο σηλ δεν είχε θετικό τεστ?δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ναι, ο ηρωισμός των περισσότερων αντρών στον πυρετό είναι χαρακτηριστικός. Έλεγα στον άντρα μου ότι δεν έχει νόημα να τον θερμομετράνε σε δημόσιους χώρους, με 37,5 είναι οριακά του θανατά και δεν βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι.  

ναι το έχω διαβάσει αυτό ki αλλού και είναι πολύ σοφό! 

 

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πήρες άδεια?

ναι πήρα, και την άλλη βδομάδα θα μοιραστούμε τις 2 μέρες, μακάρι να μείνουμε εκεί. 

 

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι άλλη απορία.πως γι εται από ρο καλοκαίρι να έχουμε 5 θετικά σελφ τεστ με ήπια συμπτώματα κ οι εσείς να ε είτε αρνητικά τεστ?κανένα στο σχολείο σηλ δεν είχε θετικό τεστ?δεν το καταλαβαίνω.

σε μία εβδομάδα, σε δύο σχολεία του νησιού υπήρχαν δύο κρούσματα. για νησί με 80% εμβολιαστική κάλυψη και αρκετά παιδιά λυκείου ήδη εμβολιασμένα ή να έχουν κολλήσει το καλοκαίρι,  και συνολικά 5-6 κρούσματα σύνολο την εβδομάδα από τα τέλη Αυγούστου, πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο σχετικά. Δεν μπορούμε να συγκριθούμε με αστικά κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι το έχω διαβάσει αυτό ki αλλού και είναι πολύ σοφό! 

 

ναι πήρα, και την άλλη βδομάδα θα μοιραστούμε τις 2 μέρες, μακάρι να μείνουμε εκεί. 

 

σε μία εβδομάδα, σε δύο σχολεία του νησιού υπήρχαν δύο κρούσματα. για νησί με 80% εμβολιαστική κάλυψη και αρκετά παιδιά λυκείου ήδη εμβολιασμένα ή να έχουν κολλήσει το καλοκαίρι,  και συνολικά 5-6 κρούσματα σύνολο την εβδομάδα από τα τέλη Αυγούστου, πιστεύω ότι είναι αναμενόμενο σχετικά. Δεν μπορούμε να συγκριθούμε με αστικά κέντρα.

Εννοω συμμαθητές της .ικρης.η μύξα δεν είναι σπανια

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοω συμμαθητές της .ικρης.η μύξα δεν είναι σπανια

Ειναο αστείο παντως.θα μπορούσες να είσαι κ δημοσιογράφος ειδική στον κορονοιο.

Εγώ ρωτάω επί του προκειμένου για το τεστ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εσάς για το σχολείο τι σας είπε η παιδίατρος; πότε να γυρίσει; εμάς είπε 3 24ωρα απυρετος. ευτυχώς μεσολαβεί σ/κ. από Τετάρτη μας βλέπω. αλλά θέλω να δω κ το σχολείο τι λέει, αν θέλει ραπιντ. αν θεωρηθεί υποπτο κρουσμα κ δν γίνει τεστ κάθεται 10 μέρες. αν δεν θεωρηθεί γυρνά απυρετο κ με ύφεση συμπτωμάτων. όμως το «δεν θεωρείται υποπτο κρουσμα» δεν έχω καταλάβει πώς το ορίζουν οι παιδίατροι κ πώς το ορίζουν τα σχολεία. 

 Ο πυρετός έπεσε στις δύο μέρες και είδα βελτίωση στην διάθεση του και στην όρεξη του. Οι μυξες όταν αρρωσταίνει μένουν για κάποιες μέρες. Σελφ τεστ κάναμε δύο ήταν αρνητικός. Για να επιστρέψει στο σχολείο πρέπει να είναι τρία εικοσιτετράωρα απυρετος και με  σελφ τεστ. Τυπικά θα μπορούσε να επιστρέψει και σήμερα αλλά εχει μπούκωμα και από το σχολείο ειπαν να είναι εντελώς καλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 Ο πυρετός έπεσε στις δύο μέρες και είδα βελτίωση στην διάθεση του και στην όρεξη του. Οι μυξες όταν αρρωσταίνει μένουν για κάποιες μέρες. Σελφ τεστ κάναμε δύο ήταν αρνητικός. Για να επιστρέψει στο σχολείο πρέπει να είναι τρία εικοσιτετράωρα απυρετος και με  σελφ τεστ. Τυπικά θα μπορούσε να επιστρέψει και σήμερα αλλά εχει μπούκωμα και από το σχολείο ειπαν να είναι εντελώς καλά. 

 

ελπίζω κι εγω έτσι. γιατί δεν έχω ξαναδεί τετοια διάθεση κ έλλειψη όρεξης. για τα δεδομένα μας. γιατί αυτά που έχει φάει άλλα τα τρώνε για κανονικά. όμως ανησυχώ για την πρόσληψη υγρών γιατί λόγω πονόλαιμου μάλλον, ούτε νερό πίνει πολύ. με το ζόρι λίγες γουλιές. το καλό είναι ότι περναει μεγάλο διάστημα μέχρι να ανεβεί. κλείσαμε 5ωρο τώρα, από 39 έπεσε γρήγορα κ είναι ακόμα κάτω από 37. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

ελπίζω κι εγω έτσι. γιατί δεν έχω ξαναδεί τετοια διάθεση κ έλλειψη όρεξης. για τα δεδομένα μας. γιατί αυτά που έχει φάει άλλα τα τρώνε για κανονικά. όμως ανησυχώ για την πρόσληψη υγρών γιατί λόγω πονόλαιμου μάλλον, ούτε νερό πίνει πολύ. με το ζόρι λίγες γουλιές. το καλό είναι ότι περναει μεγάλο διάστημα μέχρι να ανεβεί. κλείσαμε 5ωρο τώρα, από 39 έπεσε γρήγορα κ είναι ακόμα κάτω από 37. 

Για το υγρα μπορείς να προσφέρεις σουπιτσα για γεύμα, πορτοκαλαδα ή φρουτάκια αν τα δεχεται και λίγες γουλιες νερο συχνά. 

Από αύριο θα είναι καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Για το υγρα μπορείς να προσφέρεις σουπιτσα για γεύμα, πορτοκαλαδα ή φρουτάκια αν τα δεχεται και λίγες γουλιες νερο συχνά. 

Από αύριο θα είναι καλύτερα! 

φρούτο έφαγε καμποσο, κ ένα μπολ σούπα κ ένα ποτηράκι χυμό πορτοκαλί. σούπα μετά δεν ξαναηθελε. όλη μέρα έχει φάει μια μικρή μπανάνα ένα αχλάδι λίγο σταφύλι, τη σούπα κ 4/5 μπουκιές κοτόπουλο, λίγα μακαρόνια κ την πετσα ενός γιαουρτιού. πολύ λίγο νερό, λεμόνι με μέλι μια κουτάλια αλλά μετά δεν ξαναηθελε. τσίσα του έχει κάνει τρεις φορές όλη μέρα. τουλάχιστον κάθεται για καθάρισμα μύτης κ βάλαμε κ οτριβιν. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Έσπερος said:

φρούτο έφαγε καμποσο, κ ένα μπολ σούπα κ ένα ποτηράκι χυμό πορτοκαλί. σούπα μετά δεν ξαναηθελε. όλη μέρα έχει φάει μια μικρή μπανάνα ένα αχλάδι λίγο σταφύλι, τη σούπα κ 4/5 μπουκιές κοτόπουλο, λίγα μακαρόνια κ την πετσα ενός γιαουρτιού. πολύ λίγο νερό, λεμόνι με μέλι μια κουτάλια αλλά μετά δεν ξαναηθελε. τσίσα του έχει κάνει τρεις φορές όλη μέρα. τουλάχιστον κάθεται για καθάρισμα μύτης κ βάλαμε κ οτριβιν. 

Είναι λίγα αυτά για άρρωστο παιδί? Ούτε εγώ δεν τα τρώω όταν είμαι άρρωστη! 

3 μέρες εντελώς απύρετος για να επιστρέψει, αυστηρή οδηγία μου φαίνεται. Συνήθως λένε 'ένα 24ωρο και αν γίνεται και δεύτερο, ακόμη καλύτερα. Και σε μας αυτό είπαν. Βέβαια, αν έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις τόσο, καλό είναι , γιατί έτσι επιστρέφει πιο δυνατός και λιγότερο ευάλωτος σε λοιπές ιώσεις και μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Έσπερος said:

φρούτο έφαγε καμποσο, κ ένα μπολ σούπα κ ένα ποτηράκι χυμό πορτοκαλί. σούπα μετά δεν ξαναηθελε. όλη μέρα έχει φάει μια μικρή μπανάνα ένα αχλάδι λίγο σταφύλι, τη σούπα κ 4/5 μπουκιές κοτόπουλο, λίγα μακαρόνια κ την πετσα ενός γιαουρτιού. πολύ λίγο νερό, λεμόνι με μέλι μια κουτάλια αλλά μετά δεν ξαναηθελε. τσίσα του έχει κάνει τρεις φορές όλη μέρα. τουλάχιστον κάθεται για καθάρισμα μύτης κ βάλαμε κ οτριβιν. 

Εμένα δεν τα τρώει όλα αυτά και καλά οταν είναι. Περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

βάλαμε κ οτριβιν

Μπράβο! Εμένα με χίλια παρακάλια το δέχεται. 

 

Εντάξει μπορεί για τα δεδομένα του να μην είναι αρκετά αλλά λογικό είναι να έχασε την όρεξη του, όσο θέλει και ο,τι δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Yovanna είπε:

Είναι λίγα αυτά για άρρωστο παιδί? Ούτε εγώ δεν τα τρώω όταν είμαι άρρωστη! 

3 μέρες εντελώς απύρετος για να επιστρέψει, αυστηρή οδηγία μου φαίνεται. Συνήθως λένε 'ένα 24ωρο και αν γίνεται και δεύτερο, ακόμη καλύτερα. Και σε μας αυτό είπαν. Βέβαια, αν έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις τόσο, καλό είναι , γιατί έτσι επιστρέφει πιο δυνατός και λιγότερο ευάλωτος σε λοιπές ιώσεις και μικρόβια.

κι εμένα πολύ μου φαίνεται τα 3 24ωρα αλλά είναι κ γραπτό ότι έτσι πρέπει. μεσολαβεί σ/κ κ υπάρχει η άνεση, κ όπως λες ας κάτσει τώρα για να είναι πιο γερός όταν γυρίσει μήπως γλιτώσουμε κάτι για κάμποσο καιρό ακόμα. απογοητεύτηκα πολύ, πίστευα ότι εδώ στον καθαρό αέρα κ που τα παιδθα κολυμπάνε ακόμα τετοια εποχή, δεν θα είχαμε ιώσεις τόσο νωρίς. 

 

για να μην έφαγε τα αγαπημένα του μακαρόνια, είναι πολύ χάλια. σερνόταν από δω κ απο κει κ δεν ήθελε τίποτα ούτε να παίξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Είναι λίγα αυτά για άρρωστο παιδί? Ούτε εγώ δεν τα τρώω όταν είμαι άρρωστη! 

3 μέρες εντελώς απύρετος για να επιστρέψει, αυστηρή οδηγία μου φαίνεται. Συνήθως λένε 'ένα 24ωρο και αν γίνεται και δεύτερο, ακόμη καλύτερα. Και σε μας αυτό είπαν. Βέβαια, αν έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις τόσο, καλό είναι , γιατί έτσι επιστρέφει πιο δυνατός και λιγότερο ευάλωτος σε λοιπές ιώσεις και μικρόβια.

κ ομως ετσι ειναι οι οδηγιες.3μερες χωρις πυρετο χωρις φαρμακα

εσπερος μια χαρα εφαγε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 said:

κ ομως ετσι ειναι οι οδηγιες.3μερες χωρις πυρετο χωρις φαρμακα

εσπερος μια χαρα εφαγε

Οι οδηγίες είναι 24 ωρες απυρετο με αρνητικό τεστ.  Έχει στο σαιτ του εοδυ πρωτόκολλο αναστολης λειτουργίας των σχολείων τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Οι οδηγίες είναι 24 ωρες απυρετο με αρνητικό τεστ.  Έχει στο σαιτ του εοδυ πρωτόκολλο αναστολης λειτουργίας των σχολείων τα λέει όλα.

 Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γο- νέων/κηδεμόνων και σε συνεργασία με αυτούς. Εφόσον, σύμφωνα με την αξιολόγηση αυτή, ο/η μαθητής/τρια χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση πρέπει να γίνει δι- αγνωστικό τεστ για COVID-19. Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση αυτή, δεν συστήνεται η διενέργεια αυτοδια- γνωστικού ελέγχου (self test).
Εν αναμονή του αποτελέσματος, ο/η μαθητής/τρια πα- ραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον, εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο, σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ η σχολική μονάδα συνεχίζει τη λειτουργία της.
Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν προκύπτουν ενδείξεις λοίμωξης COVID-19,τότε ο/η μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο όταν τα συμπτώματα υφεθούν ή παρέλθει τυχόν άλλο, πέρα από COVID-19, πρόβλημα υγείας. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστηματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, ενώ δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.
Εάν από την ιατρική αξιολόγηση προκύπτει ότι ο/η μαθητής/τρια είναι ύποπτο κρούσμα διενεργείται δια- γνωστικό τεστ για COVID-19. Στην περίπτωση που δεν πραγματοποιήθηκε τεστ παρά τις συστάσεις, δεν πρέπει να προσέλθει στο σχολείο για δέκα (10) ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και μέχρι να έχουν συμπλη- ρωθεί τρία (3) εικοσιτετράωρα απυρεξίας χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού και να έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστη- ματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου.

 

Αυτά λέει το ΦΕΚ. 

 

Οπως κ να χει η παιδίατρος μας είπε 3 24ωρα απυρετος ασχέτως κοβιντ. το βράδυ από τις 10 μάλλον δν ανέβασε πυρετό, δεν είναι ζεστός,. ούτε ξύπνησε από μπούκωμα. μάλλον τη γλιτώσαμε έτσι γρήγορα. μακάρι να μην ανεβάσει πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες από την αρχή του σχολείου αρρώστησε κ η δικιά μου.. (κ πολύ το καθυστέρησε βέβαια γιατί το τμήμα της είναι λειψό). Όλο το βράδυ την άκουγα σαν να ροχαλιζει κ άρχισε να βήχει. Σαν λαρυγγίτιδα μου ακούγεται. Περαστικά σε όλα τα παιδάκια μας. Σήμερα θα πηγαίναμε με τον άντρα μου σε μια τελετή αλλά το ακυρωσαμε για να μην μεταδώσουμε τπτ στους υπόλοιπους που θα βλέπαμε..

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Έσπερος said:

 Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γο- νέων/κηδεμόνων και σε συνεργασία με αυτούς. Εφόσον, σύμφωνα με την αξιολόγηση αυτή, ο/η μαθητής/τρια χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση πρέπει να γίνει δι- αγνωστικό τεστ για COVID-19. Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση αυτή, δεν συστήνεται η διενέργεια αυτοδια- γνωστικού ελέγχου (self test).
Εν αναμονή του αποτελέσματος, ο/η μαθητής/τρια πα- ραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον, εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο, σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ η σχολική μονάδα συνεχίζει τη λειτουργία της.
Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν προκύπτουν ενδείξεις λοίμωξης COVID-19,τότε ο/η μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο όταν τα συμπτώματα υφεθούν ή παρέλθει τυχόν άλλο, πέρα από COVID-19, πρόβλημα υγείας. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστηματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, ενώ δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.
Εάν από την ιατρική αξιολόγηση προκύπτει ότι ο/η μαθητής/τρια είναι ύποπτο κρούσμα διενεργείται δια- γνωστικό τεστ για COVID-19. Στην περίπτωση που δεν πραγματοποιήθηκε τεστ παρά τις συστάσεις, δεν πρέπει να προσέλθει στο σχολείο για δέκα (10) ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και μέχρι να έχουν συμπλη- ρωθεί τρία (3) εικοσιτετράωρα απυρεξίας χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού και να έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστη- ματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου.

 

Αυτά λέει το ΦΕΚ. 

 

Οπως κ να χει η παιδίατρος μας είπε 3 24ωρα απυρετος ασχέτως κοβιντ. το βράδυ από τις 10 μάλλον δν ανέβασε πυρετό, δεν είναι ζεστός,. ούτε ξύπνησε από μπούκωμα. μάλλον τη γλιτώσαμε έτσι γρήγορα. μακάρι να μην ανεβάσει πάλι. 

Το παιδί ή ο ενήλικας μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του – καθώς αυτός είναι ο χρόνος επανόδου για τις συνήθεις ιογενείς λοιμώξεις του αναπνευστικού.

 

Στο παραπάνω σημείο του ΦΕΚ αναφερόμουν όπως διευκρίνισα και στον προηγούμενο σχόλιό μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...