Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αν είναι να κλείσει ένα τμήμα θα πρέπει να κλείσει για δέκα ημέρες, στις 3-4 είναι πιθανό να υπάρχουν κρούσματα που δεν έχουν φανεί ακόμα. Στην δική μας περίπτωση έβγαιναν παιδιά θετικά μία εβδομάδα μετά το κλείσιμο του τμήματος.

Οι 10 προφανώς είναι πολλές και γίνεται δυσλειτουργικό. Το καθόλου, και να βγαίνουν μετά κι άλλα κρούσματα τις επόμενες μέρες και οι υπόλοιποι να συνεχίζουν, είναι κι αυτό ένα άκρο. ΠΙστεύω ότι θα μπορούσε να δοκιμαστεί μια μέση λύση. Χειρότερο κακό να κάνει, αποκλείεται. Έστω και σαν μελέτη περίπτωσης ας πούμε, για να δούμε γενικά τι διασπορά υπάρχει και πότε ανιχνευονται στα τεστ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 minutes ago, Έσπερος said:

Οι 10 προφανώς είναι πολλές και γίνεται δυσλειτουργικό. Το καθόλου, και να βγαίνουν μετά κι άλλα κρούσματα τις επόμενες μέρες και οι υπόλοιποι να συνεχίζουν, είναι κι αυτό ένα άκρο. ΠΙστεύω ότι θα μπορούσε να δοκιμαστεί μια μέση λύση. Χειρότερο κακό να κάνει, αποκλείεται. Έστω και σαν μελέτη περίπτωσης ας πούμε, για να δούμε γενικά τι διασπορά υπάρχει και πότε ανιχνευονται στα τεστ. 

Για αυτό φοβάμαι πως θα μας κλείσουν αργά ή γρήγορα...δυστυχώς.!Το 50+1 που έχουν βάλει ως όριο είναι μεγάλο νούμερο, πολύ μεγάλο, δεν είναι δυνατόν να περιμένουν να αρρωστήσουν τα δέκα από τα είκοσι παιδιά για να κλείσουν το τμήμα, αυτά τα παιδιά θα πηγαίνουν τουαλέτα, κυλικείο, θα κυκλοφορούν στο σχολείο κτλ...δεν γίνεται, αυτό πρέπει να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Έσπερος said:

Οι 10 προφανώς είναι πολλές και γίνεται δυσλειτουργικό. Το καθόλου, και να βγαίνουν μετά κι άλλα κρούσματα τις επόμενες μέρες και οι υπόλοιποι να συνεχίζουν, είναι κι αυτό ένα άκρο. ΠΙστεύω ότι θα μπορούσε να δοκιμαστεί μια μέση λύση. Χειρότερο κακό να κάνει, αποκλείεται. Έστω και σαν μελέτη περίπτωσης ας πούμε, για να δούμε γενικά τι διασπορά υπάρχει και πότε ανιχνευονται στα τεστ. 

Τώρα αλήθεια το λες αυτό με τη μελέτη πείπτωσης? Οι μελέτες αυτές γίνονται σε ειδικές συνθήκες για να εξαγουν συμπεράσματα και να εξυπηρέτησουν την πραγματική/κανονικη ζωή, όχι να κάνουμε πείραμα σε όλη τη χώρα σαμποταροντας την κανονική ζωή για να εξυπηρέτησουμε την περιεργεια μας

7 minutes ago, maripoz said:

Τώρα αλήθεια το λες αυτό με τη μελέτη πείπτωσης? Οι μελέτες αυτές γίνονται σε ειδικές συνθήκες για να εξαγουν συμπεράσματα και να εξυπηρέτησουν την πραγματική/κανονικη ζωή, όχι να κάνουμε πείραμα σε όλη τη χώρα σαμποταροντας την κανονική ζωή για να εξυπηρέτησουμε την περιεργεια μας

 

9 minutes ago, kotsifikos said:

Για αυτό φοβάμαι πως θα μας κλείσουν αργά ή γρήγορα...δυστυχώς.!Το 50+1 που έχουν βάλει ως όριο είναι μεγάλο νούμερο, πολύ μεγάλο, δεν είναι δυνατόν να περιμένουν να αρρωστήσουν τα δέκα από τα είκοσι παιδιά για να κλείσουν το τμήμα, αυτά τα παιδιά θα πηγαίνουν τουαλέτα, κυλικείο, θα κυκλοφορούν στο σχολείο κτλ...δεν γίνεται, αυτό πρέπει να αλλάξει.

Αυτά τα παιδιά θα μένουν σπιτι τους 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , maripoz είπε:

Τώρα αλήθεια το λες αυτό με τη μελέτη πείπτωσης? Οι μελέτες αυτές γίνονται σε ειδικές συνθήκες για να εξαγουν συμπεράσματα και να εξυπηρέτησουν την πραγματική/κανονικη ζωή, όχι να κάνουμε πείραμα σε όλη τη χώρα σαμποταροντας την κανονική ζωή για να εξυπηρέτησουμε την περιεργεια μας

 

Αυτά τα παιδιά θα μένουν σπιτι τους 

Το 50%+1 δεν είναι πείραμα; Εϊναι θέμα περιέργειας απλά να δεις πω΄ς μεταδίδεται ο ιός σε ένα τμήμα; Αντίθετα, μπορεί να βοηθήσει σε έναν σχεδιασμό για μια ομαλή συνέχεια.  Περισσότερα παιδιά άρρωστα για μέρες σε καραντίνα σημαίνει αναστατωση σε περισσότερες οικογένειες. Σημαίνει ότι τα αδέρφια θα χάσουν και αυτά το σχολείο, σημαίνει ότι γονείς θα πάρουν άδεια για να μείνουν σπιτι για περισσότερες μέρες, σημαίνει ότι αδέρφια σε βρεφική ηλικία θα κινδυνεύσουν με νοσλεία ΄όπως έχει ήδη γίνει με κάποια βρέφη. Δεν μπορούμε απλά να βλέπουμε στενόμυαλα ότι τα παιδιά θα το περασουν ελαφρά και οι γονείς ας εμβολιάζονταν. Είναι πολύ πιο περίπλοκο το ζήτημα. Δεν έχει ληφθεί κανένα μέτρο. ΥΠάρχει και το παράδειγμα το περίφημο με το σχολείο στην Καλιφόρνια, που τα παιδιά φορούσαν μάσκα και η δασκάλα την έβγαζε όταν διάβαζε, και κόλλησε όλο το τμήμα σχεδόν, με μάσκες, παράθυρα και νομίζω και καθαριστή αέρα. και είναι και προφανές απο τις ιώσεις στα νηπιαγωγεία, ότι η μάσκα ως μέτρο πρόληψης σε αυτήν την ηλικία είναι ανεπαρκής. Οπότε το σχέδιό μας ποιο είναι; Να αποκτήσουν τα παιδιά φυσική ανοσία μέχρι τα χριστουγεννα για να τελειώνουμε; 

πρίν από 18 λεπτά , maripoz είπε:

Αυτά τα παιδιά θα μένουν σπιτι τους 

πώς θα μένουν σπίτι τους αν δεν έχουν εντοπιστεί; το πρώτο ράπιντ γίνεται την μέρα που εντοπίζεται το κρούσμα. μετά έρχονται όλη την εβδομάδα σχολείο με σελφ τεστ και ξανακάνουν ραπιντ σε 7 μέρες. όλο αυτό το διάστημα λοιπόν, παιδιά στενές επαφές κυκλοφορούν στο σχολείο, τα αγγλικά, το ποδόσφαιρο.... και δεν φταίνε που κυκλοφορούν προφανώς, γιατί αυτή η οδηγία τους έχει δοθεί. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, maripoz said:

 

Αυτά τα παιδιά θα μένουν σπιτι τους 

Από τη στιγμή που θα βγουν θετικά ναι θα είναι σπίτι τους, όμως μέχρι τότε θα κυκλοφορούν στον χώρο του σχολείο εφόσον το τμήμα θα είναι ανοιχτό. Ένα κρούσμα θετικό μπορεί να αργήσει να φανεί στο τεστ, και μέχρι να φανεί θα έχει γίνει η διασπορά στην τάξη, εμείς είχαμε πιάσει το 50+1 τότε, και ειλικρινά αν το τμήμα δεν είχε κλείσει στο πρώτο θετικό θα έπιανε το 100 % της τάξης, μία εβδομάδα μετά ακόμα έβγαιναν νέα κρούσματα, σκέψου αυτά τα παιδιά να πήγαιναν σχολέιο και σε δραστηριότητες πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η διασπορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Περαστικά.η μικρή εινσι απυρετη.μονο καταρροη.Ε λίγο πάμε για ραπιντ .

Έσπερος βα χα με να λέγαμε με τα σχολεία δεν υπάρχει λύση αν τα κλείνουν θα πάει όλη η χρονιά έτσι καμία χώρα στην Ευρώπη δεν έχει κλείσει τα σχολεία όσο εμείς 

 

Καλημέρα, είχαμε το γιο μου με θετικό self test πριν κάποιες μερες, μόνο καταρροη κ χωρίς άλλο κρούσμα στο σχολείο. Τον πήγαμε για δωρεάν ραπιντ σε δημόσια δομή που είχε κ παιδίατρο γιατί αλλού μας έλεγαν ότι δεν δέχονται να κάνουν σε παιδί 4 ετών.. Επειδή βγήκε θετικό κ το ραπιντ προχώρησαν σε μοριακό το οποίο βγήκε αρνητικό την άλλη μέρα κ βγήκαμε από καραντινα. 

Το θέμα είναι ότι στα μικρά παιδιά δεν αναλαμβάνουν συνήθως να κάνουν δωρεάν στις δημόσιες δομές, πήραμε τόσα τηλ μέχρι να βγάλουμε άκρη.. Αλλά δεν μπορούμε να δίνουμε κ 60αρια έξω για μοριακό με καθε ρινοιο, εκτός άμα όντως είχε έρθει σε επαφή με κρούσμα η είχε πιο έντονα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν μπορούμε απλά να βλέπουμε στενόμυαλα ότι τα παιδιά θα το περασουν ελαφρά και οι γονείς ας εμβολιάζονταν. Είναι πολύ πιο περίπλοκο το ζήτημα. Δεν έχει ληφθεί κανένα μέτρο.

 

Μα αυτό δεν ήταν το κόνσεπτ του εμβολιασμού; Να λειτουργήσουν τα πράγματα φέτος τον χειμώνα κανονικά; 

Αν τα τμήματα έκλειναν με το παραμικρό, θα είχαμε και φέτος τα ίδια. Και εφόσον τα παιδιά το περνάνε ελαφριά σαν οποιαδήποτε εποχιακή γρίπη, και ο κίνδυνος έχει θεωρητικά εξαλειφθεί στις μεγάλες ηλικίες χάρη στα εμβόλια, με βάση ποιον υπολογισμό ρίσκου/οφέλους θα έπρεπε να κλείνουν τα σχολεία κάθε τόσο; 

Αν αλλάξουν τα δεδομένα με καμιά μετάλλαξη πιο επιθετική στα παιδιά, θα συζητάμε σε άλλη βάση. Αλλά προς το παρόν δεν καταλαβαίνω τον λόγο. 

 

@vicky86 Το καλοκαίρι που ο μικρός είχε ίωση, και μόλις είχαν κυκλοφορήσει κάτι φωτογραφίες με πνεύμονες παιδιών μετά από κόβιντ, πήρα την παιδίατρο πανικόβλητη. Μου είπε το προφανές που δεν είχα σκεφτεί πάνω στον πανικό μου, ότι αξονική πνευμόνων θα κάνεις σε ένα παιδί που νοσηλεύτηκε, όχι σ' ένα που έμεινε σπίτι του με πυρετό και μύξα, κι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει το παιδί κορονοϊό με ελαφριά συμπτώματα και να του μείνει κάποια μόνιμη βλάβη. Βασικά μου σχολίασε κατά λέξη "ακόμα κι αν έχει κόβιντ, το θέμα είναι τι κάνετε εσείς, όχι τι θα κάνει το παιδί". Οπότε μην ανησυχείς. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεί η μικρή καθόλου. 

 

Έντιτ: Να ρωτήσω, ψευδώς αρνητικό παίζει να βγει το σελφ τεστ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μα αυτό δεν ήταν το κόνσεπτ του εμβολιασμού; Να λειτουργήσουν τα πράγματα φέτος τον χειμώνα κανονικά; 

Αν τα τμήματα έκλειναν με το παραμικρό, θα είχαμε και φέτος τα ίδια. Και εφόσον τα παιδιά το περνάνε ελαφριά σαν οποιαδήποτε εποχιακή γρίπη, και ο κίνδυνος έχει θεωρητικά εξαλειφθεί στις μεγάλες ηλικίες χάρη στα εμβόλια, με βάση ποιον υπολογισμό ρίσκου/οφέλους θα έπρεπε να κλείνουν τα σχολεία κάθε τόσο; 

Αν αλλάξουν τα δεδομένα με καμιά μετάλλαξη πιο επιθετική στα παιδιά, θα συζητάμε σε άλλη βάση. Αλλά προς το παρόν δεν καταλαβαίνω τον λόγο. 

αυτό είναι λογικό για τα παιδιά άνω των 12 που εμβολιάζονται. εκεί προφανως πέφτει το βαροσ της απόφασης στους γονείς, αν θα εμβολιάσουν ή θα έχουν το ρίσκο να κολλήσει το παιδί κ να χάσει φροντιστήρια κλπ κ να χάνουν χρόνο για ραπιντ σε κάθε κρουσμα στην τάξη. με ποια λογική εχεις ίδια πρωτόκολλα σε ηλικίες που εμβολιάζονται και θεωρητικά μπορούν να καταλάβουν κ τη μάσκα λίγο καλύτερα, κ σ ηλικίες που δεν εμβολιάζονται κ δεν φοράνε σωστά τη μάσκα; 

πρίν από 11 λεπτά , Ilaeira είπε:

Έντιτ: Να ρωτήσω, ψευδώς αρνητικό παίζει να βγει το σελφ τεστ;

Σίγουρα. Εδώ κ τα ραπιντ ή τα μοριακά δεν δείχνουν αμέσως, θα δείξει το σελφ που μπορεί κ να μην έχει γίνει σωστά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτό είναι λογικό για τα παιδιά άνω των 12 που εμβολιάζονται. εκεί προφανως πέφτει το βαροσ της απόφασης στους γονείς, αν θα εμβολιάσουν ή θα έχουν το ρίσκο να κολλήσει το παιδί κ να χάσει φροντιστήρια κλπ κ να χάνουν χρόνο για ραπιντ σε κάθε κρουσμα στην τάξη. με ποια λογική εχεις ίδια πρωτόκολλα σε ηλικίες που εμβολιάζονται και θεωρητικά μπορούν να καταλάβουν κ τη μάσκα λίγο καλύτερα, κ σ ηλικίες που δεν εμβολιάζονται κ δεν φοράνε σωστά τη μάσκα; 

 

Ναι, αλλά δεν καταλαβαίνω ποια θα ήταν η εναλλακτική. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα περαστικα

η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα ηρεμη γτ πραγματικα τα συμπτωματα της ηταν ελαχιστα,κ δ εχει τπτ εδω κ μερες,ουτε ο μικρος εχει κτ

ilaeira σιγουρα το σελφ τεστ μπορει να μην ανιχνευσει τον ιο.δ ξερω γτ.ισως κ λαθος δειγμα;παντως εμας δευτερα με δεκατα ηταν αρνητικο,τεταρτη που ηταν καλα θετικο

χαιρομαι που ηταν αρνητικο μαγιοπουλας

περαστικα κ σε ολα τα παιδακια που ειναι αρρωστα.ευχομαι απλα να το περνανε ελαφρα κ γρηγορα

δ ξερω τι θα επρεπε να γινει.σιγουρα να μην ειναι 25παιδια σε μια ταξη

στης κορης μου πχ με 12παιδια αυτην την συιγμη τα 5θετικα ειναι πολλα,κ ομως δ ειναι κλειστο το τμημα.καποια παιδια δ πηηαν κ προληπτικα κ υπαρχουν μερες που εγινε μαθημα με 4παιδια

κ αυτο ομως ειναι πολυ δυσκολο πρακτικα να κανουμε τα μαθηματα.κ δ μπορει να προχωρησει κ πολυ η δασκαλα

επισης πιστευω οτι θα επρεπε να γινονται παραπανω ραπιντ.πχ τον μικρο μου τωρα σαν στενη επαφη

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Έσπερος said:

αυτό είναι λογικό για τα παιδιά άνω των 12 που εμβολιάζονται. εκεί προφανως πέφτει το βαροσ της απόφασης στους γονείς, αν θα εμβολιάσουν ή θα έχουν το ρίσκο να κολλήσει το παιδί κ να χάσει φροντιστήρια κλπ κ να χάνουν χρόνο για ραπιντ σε κάθε κρουσμα στην τάξη. με ποια λογική εχεις ίδια πρωτόκολλα σε ηλικίες που εμβολιάζονται και θεωρητικά μπορούν να καταλάβουν κ τη μάσκα λίγο καλύτερα, κ σ ηλικίες που δεν εμβολιάζονται κ δεν φοράνε σωστά τη μάσκα; 

Μα για τις ηλικίες αυτές, είναι απλά μια ίωση σαν τις άλλες . Από πότε κλείνουμε σχολεία για μια ίωση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Ωραία! Δεν δοκιμάζεις άλλο ένα self να δεις αν θα βγει θετικό? Τι ταλαιπωρία πια με τα ψευδώς θετικά self!

Δεν υπάρχει περίπτωση.χθες έκανε ε.ευο από το κλαμα

1 hour ago, Zouzou31 είπε:

 

Καλημέρα, είχαμε το γιο μου με θετικό self test πριν κάποιες μερες, μόνο καταρροη κ χωρίς άλλο κρούσμα στο σχολείο. Τον πήγαμε για δωρεάν ραπιντ σε δημόσια δομή που είχε κ παιδίατρο γιατί αλλού μας έλεγαν ότι δεν δέχονται να κάνουν σε παιδί 4 ετών.. Επειδή βγήκε θετικό κ το ραπιντ προχώρησαν σε μοριακό το οποίο βγήκε αρνητικό την άλλη μέρα κ βγήκαμε από καραντινα. 

Το θέμα είναι ότι στα μικρά παιδιά δεν αναλαμβάνουν συνήθως να κάνουν δωρεάν στις δημόσιες δομές, πήραμε τόσα τηλ μέχρι να βγάλουμε άκρη.. Αλλά δεν μπορούμε να δίνουμε κ 60αρια έξω για μοριακό με καθε ρινοιο, εκτός άμα όντως είχε έρθει σε επαφή με κρούσμα η είχε πιο έντονα συμπτωματα.

Για το δεκαευρο δεν το συζηταβ να τρέχω σε δομή.αν έβγαινε θετικό θα το έκανα ιδιωτικά.γο αυτο ξεκινάμε κ απο το ραπιντ.το καλοκαίρι είπα ότι δεν θα ξανακάνω μοριακό α.εσως

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

δ ξερω τι θα επρεπε να γινει.σιγουρα να μην ειναι 25παιδια σε μια ταξη

στης κορης μου πχ με 12παιδια αυτην την συιγμη τα 5θετικα ειναι πολλα,κ ομως δ ειναι κλειστο το τμημα.καποια παιδια δ πηηαν κ προληπτικα κ υπαρχουν μερες που εγινε μαθημα με 4παιδια

κ αυτο ομως ειναι πολυ δυσκολο πρακτικα να κανουμε τα μαθηματα.κ δ μπορει να προχωρησει κ πολυ η δασκαλα

επισης πιστευω οτι θα επρεπε να γινονται παραπανω ραπιντ.πχ τον μικρο μου τωρα σαν στενη επαφη

αυτό που λέει η βίκη. αφήνω το κομμάτι της υγείας. πρακτικά κ μόνο η αναστάτωση υπάρχει. κάποιοι όντως αν μπορούν θα τα κρατήσουν σπίτι. άλλοι θα κρατήσουν κ τα άλλα αδέρφια. στην τάξη αν λείπουν πολλοί, γίνεται υποτυπώδης παράδοση αλλά αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί για καιρό κ δεν είναι ιδθα όλα τα μαθήματα κ όλες οι ηλικίες. στην α δημοτικού να χάσεις δέκα μέρες μάθημα είναι σημαντικό. δεν είναι ίδιο στην α γυμνασίου που στη μια βδομάδα εχεις χάσει απλα δυο δίωρα σε κάθε μάθημα. δεν γίνεται να παριστάνουμε ότι θα λειτουργήσουμε όπως πέρσι (που δεν λειτουργήσαμε τελικά) όταν είναι δεδομένο ότι έστω κ ο μερικός εμβολιασμός δεν θα οδηγήσει σε άμεσο λοκνταουν, άρα ο ιός θα κυκλοφορεί όσο έχουμε ΜΕΘ. Άρα πρέπει να σκεφτούμε εναλλακτικά. Τα 25 παιδιά στην πρωτοβάθμια μπορούσαν να μειωθούν. χώροι υπάρχουν ως ένα σημείο πχ στην επαρχία τα δημοτικά χωριών που έχουν καταργηθεί. Ραπιντ έπρεπε να γίνονται πιο συχνά κ γιατί όχι κ προληπτικά σε εθελοντική βάση για μαθητες, όχι μόνο με συμπτώματα, εύκολα κ προσβάσιμα σε κεντρικά σημεία κάθε περιοχής κοντά σε σχολεία. μαθήματα έξω, όπου βοηθάει ο καιρός. και πολλά άλλα. γιατί πάλι, με τη λογική ότι δεν θες να διακόψεις την εκπαιδευτική διαδικασια αλλά ούτε κ να πάρεις άλλα μέτρα, τελικά η εκπαιδευτική διαδικασια θα διακοπεί. είτε επίσημα, είτε ανεπίσημα θα διαταράσσεται. και αν διαταράσσεται ανεπίσημα είναι τρις χειρότερο γιατί παριστάνουμε ότι δεν συμβαίνει κάτι με την ύλη, τα κενά των μαθητών κ άλλες ανάγκες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, kotsifikos said:

Από τη στιγμή που θα βγουν θετικά ναι θα είναι σπίτι τους, όμως μέχρι τότε θα κυκλοφορούν στον χώρο του σχολείο εφόσον το τμήμα θα είναι ανοιχτό. Ένα κρούσμα θετικό μπορεί να αργήσει να φανεί στο τεστ, και μέχρι να φανεί θα έχει γίνει η διασπορά στην τάξη, εμείς είχαμε πιάσει το 50+1 τότε, και ειλικρινά αν το τμήμα δεν είχε κλείσει στο πρώτο θετικό θα έπιανε το 100 % της τάξης, μία εβδομάδα μετά ακόμα έβγαιναν νέα κρούσματα, σκέψου αυτά τα παιδιά να πήγαιναν σχολέιο και σε δραστηριότητες πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η διασπορά.

Οσο είναι κάποιος μεταδοτικος συνήθως φαίνεται και στο τεστ

1 hour ago, Yovanna said:

Μα για τις ηλικίες αυτές, είναι απλά μια ίωση σαν τις άλλες . Από πότε κλείνουμε σχολεία για μια ίωση?

Ούτε καν σαν τις αλλες. Συνήθως ελαφρύτερη 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, maripoz said:

Οσο είναι κάποιος μεταδοτικος συνήθως φαίνεται και στο τεστ

Κοίτα προσωπικά γιατρός δεν είμαι, είναι κάτι το οποιο δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επιστημονικά, ωστόσο όμως αυτό που είδα στη δική μας περίπτωση και που γενικότερα ισχύει είναι πως υπήρχαν θετικά που βγήκαν πολλές ημέρες μετά την  επαφή με το κρούσμα και την έναρξη της καραντίνας , αυτός είναι και ο λόγος που η στενή επαφή μπαίνει καραντίνα, διαφορετικά θα σου έλεγαν μέχρι να δεις το θετικό κυκλοφορείς ελεύθερα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει για τους ανεμβολίαστους όπως τα παιδιά μας.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Μα για τις ηλικίες αυτές, είναι απλά μια ίωση σαν τις άλλες . Από πότε κλείνουμε σχολεία για μια ίωση?

δ διαφωνω καθολου μαζι σου

κ γενικα ειμαι καπου μοιρασμενη

συμφωνω κ με την μαριποζ κ με την εσπερος.ισως οχι να κλεινει αμεσως 10μερες το τμημα,αλλα κτ αλλο.κ αυτο που εχουν τωρα ως μετρο δ ειναι αποτελεσματικο

απλα πηρα σαν αφορμη το μνμ σου

η ολη διαχειριση φαινεται σαν:ας ηταν εμβολιασμενοι οσοι επρεπε,κ ας κυκλοφορησει στα παιδια αφου το περνανε χαλαρα.δ θα κρινω αν ειναι καλο η κακο,θα μπορουσε κ να δουλεψει.γτ σημασια δ εχουν τα κρουσματα αλλα οι νοσηλειες,οι διασωληνομενοι κλπ,κ αυτο για να αντεξει το συστημα υγειας

αν λοιπον δ μας πειραζει να κυκλοφορει ο ιος,κ ειναι σαν μια απλη ιωση γτ να μην πανε τα παιδια μου σχολειο πχ;δ εχουν ουτε καν μπουκωμα.θα "βοηθησουν" κ στην ανοσια

ελπιζω να ειναι κατανοητο οτι δ το κανω,ουτε θα το εκανα.απλα θελω να πω οτι υπαρχει μια διαφορετικη διαχειριση απο μια αλλη ιωση.καλως-κακως αυτο εκριναν καποιοι.εγω δ εχω τις γνωσεις να το πω

ουτε ποτε με μια ιωση παιδιου θα επαιρνε ο αντρας μου 10μερες αδεια

πρίν από 12 λεπτά , kotsifikos είπε:

Κοίτα προσωπικά γιατρός δεν είμαι, είναι κάτι το οποιο δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επιστημονικά, ωστόσο όμως αυτό που είδα στη δική μας περίπτωση και που γενικότερα ισχύει είναι πως υπήρχαν θετικά που βγήκαν πολλές ημέρες μετά την  επαφή με το κρούσμα και την έναρξη της καραντίνας , αυτός είναι και ο λόγος που η στενή επαφή μπαίνει καραντίνα, διαφορετικά θα σου έλεγαν μέχρι να δεις το θετικό κυκλοφορείς ελεύθερα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει για τους ανεμβολίαστους όπως τα παιδιά μας.

 

ακριβως αυτο

μονο που με τα μετρα που υπαρχουν ως τωρα ναι,η κορη μου σαν στενη επαφη κρουσματος μια χαρα μπορουσε να κυκλοφορει ως την τεταρτη,αφου τα τεστ ηταν αρνητικα

ευτυχως δ το εκανε

οποτε υπαρχει κτ εδω που θελει επανεξεταση λεω εγω με την αποψη μου ως καθολου ειδικη

Link to comment
Share on other sites

Σαν πιο νέα μαμά σας διαβάζω κ βλέπω πως κάθε ηλικία έχει τα δικά της .  Τα παιδιά μεγαλώνουν πάρα πολύ δύσκολα τελικά. .εμένα 21 μηνών κ μου αρρώστησε πρώτη φορά πριν ανοίξει ο παιδικός. Τριήμερη ίωση μόνο με πυρετό ...την έστειλα μετά από μέρες σχολείο κ είχαμε ξανά δύο μέρες πυρετό . Τώρα πάλι τα ίδια. Σήμερα θα πάνε να μας δεί ο παιδίατρος . Ανησυχώ τόσο πολύ ..εν τω μεταξύ θέλω να σας ρωτήσω τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε γιατί εγώ όσα έχουν δείχνουν διαφορετικές θερμοκρασίες .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vicky86 said:

δ διαφωνω καθολου μαζι σου

κ γενικα ειμαι καπου μοιρασμενη

συμφωνω κ με την μαριποζ κ με την εσπερος.ισως οχι να κλεινει αμεσως 10μερες το τμημα,αλλα κτ αλλο.κ αυτο που εχουν τωρα ως μετρο δ ειναι αποτελεσματικο

απλα πηρα σαν αφορμη το μνμ σου

η ολη διαχειριση φαινεται σαν:ας ηταν εμβολιασμενοι οσοι επρεπε,κ ας κυκλοφορησει στα παιδια αφου το περνανε χαλαρα.δ θα κρινω αν ειναι καλο η κακο,θα μπορουσε κ να δουλεψει.γτ σημασια δ εχουν τα κρουσματα αλλα οι νοσηλειες,οι διασωληνομενοι κλπ,κ αυτο για να αντεξει το συστημα υγειας

αν λοιπον δ μας πειραζει να κυκλοφορει ο ιος,κ ειναι σαν μια απλη ιωση γτ να μην πανε τα παιδια μου σχολειο πχ;δ εχουν ουτε καν μπουκωμα.θα "βοηθησουν" κ στην ανοσια

ελπιζω να ειναι κατανοητο οτι δ το κανω,ουτε θα το εκανα.απλα θελω να πω οτι υπαρχει μια διαφορετικη διαχειριση απο μια αλλη ιωση.καλως-κακως αυτο εκριναν καποιοι.εγω δ εχω τις γνωσεις να το πω

ουτε ποτε με μια ιωση παιδιου θα επαιρνε ο αντρας μου 10μερες αδεια

Μα ναι, μια ζωή στους παιδικούς σταθμούς και στα σχολεία, γινόταν χαμός από ιώσεις και από γρίπη, και δεν κουνιόταν βλέφαρο.  Και εγώ τη γρίπη την έτρεμα για τον μικρό γιατί δεν κάνει διακρίσεις σε μικρούς/μεγάλους, υγιείς/μη υγιείς. Αυτός ο πανικός να μη γίνει διασπορά στα σχολεία, είχε νόημα προ εμβολιασμών, για να μην γίνει μετάδοση στους ενήλικες. Πλέον που οι ενήλικες είναι εμβολιασμένοι (όσοι φρόντισαν να είναι) προς τί το άγχος? Βέβαια πολύ αμφιβάλω ότι είμαστε προστατευμένοι από έναν ιό που έχει υποστεί τόσες μεταλλάξεις, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Όπως και ο εμβολιασμός των παιδιών για μια ακίνδυνη γι'αυτά ίωση..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotsifikos said:

Κοίτα προσωπικά γιατρός δεν είμαι, είναι κάτι το οποιο δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επιστημονικά, ωστόσο όμως αυτό που είδα στη δική μας περίπτωση και που γενικότερα ισχύει είναι πως υπήρχαν θετικά που βγήκαν πολλές ημέρες μετά την  επαφή με το κρούσμα και την έναρξη της καραντίνας , αυτός είναι και ο λόγος που η στενή επαφή μπαίνει καραντίνα, διαφορετικά θα σου έλεγαν μέχρι να δεις το θετικό κυκλοφορείς ελεύθερα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει για τους ανεμβολίαστους όπως τα παιδιά μας.

 

Αν το ιικο φορτίο ειναι αρκετό για να μετά δώσεις είναι αρκετό και για να το ανιχνεύσει το τεστ. Προφανώς μπορεί να βγει θετικό αρκετες μέρες μετά, αυτό ειναι άλλο θέμα, δεν μιλάω για την περιοδο επωασης άλλα για το διάστημα κατά το οποίο κάποιος είναι μεταδοτικος. Όπως και να έχει δεν ισχυρίζομαι ότι δεν θα υπάρξει καμία μετάδοση, αυτό που λέω είναι οτι θεωρώ σωστο το πρωτόκολλο για το κλείσιμο των σχολείων σε περίπτωση κρούσματος. Γιατί σε κάθε περίπτωση εξεταζουμε το κόστος σε συνάρτηση με  το ωφελος. Ο ιός αυτός ειναι λιγότερο επικίνδυνος για τα παιδιά σε σχέση με τους περισσότερους που τα ταλαιπωρουν. Ακόμα και παιδάκια με υποκειμενο είναι πολύ πιθανό να το περασουν ασυμπτωματικα. Δεν έχει νόημα να διαιωνιζουμε ένα καθεστως έκτακτης ανάγκης χωρίς λόγο. Παρεμπιπτόντως το κλεισιμο με το 50%+1 πιστευω δεν γινεται καν για την αποφυγη περαιτερω διασποράς. Γινεται γιατι δεν εχει νοημα να μενει ανοιχτο το τμήμα εάν περισσότερα απο τα μισά παιδιά δεν παρακολουθούν. Προσωπικη εκτιμηση αυτο, αλλα δεν μου βγάζει νόημα κάποια άλλη ερμηνεία. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω σε τι κατάσταση είναι οι παιδιατρικές κλινικές μας, στις ΗΠΑ πάντως σε τεράστιο δείγμα πληθυσμού φυσικά, είχαν πολλές νοσηλείες όσο αυξάνονταν τα κρούσματα. και θανατουσ. Σίγουρα είναι κι αυτό ένας παράγοντας που υπολογίζουν, σε συνδυασμό με τις γεωγραφικές ιδιαιτερότητες της χώρας. όταν πάμε δλδ σε διασπορά μεγάλης κλίμακας, δε θα το περάσουν όλα τα παιδιά σαν απλή ίωση, θα υπάρχει θέμα με τις νοσηλείες σε συνδυασμό με τα παιδιά που θα χρειαστούν νοσηλεία λόγω ιώσεων που περνούν βαριά, γιατί συμβαίνουν κι αυτά δυστυχώς. 

 

για τη γρίπη προβλεπόταν κλείσιμο τμημάτων. και σβήσιμο απουσιών. 

 

μας έχει τύχει τμήμα αποδεκατισμένο λόγο γρίπης στο 50% ακριβώς. Άλλος διευθυντής θα είχε κυνηγήσει κλείσιμο σίγουρα. το μάθημα δεν είχε νόημα για πολύ καιρό τότε. άλλος έφευγε άλλος έρχονταν άλλος είχε χάσει το προηγούμενο κ ήθελε να το ξανακούσει, στο οποίο όμως ήδη είχαμε μείνει με ρυθμούς χελώνας γιατί ήταν λίγα παιδιά κλπ κλπ. Οπότε και ως εκπαιδευτικός θεωρώ ότι το μισό τμήμα είναι υπερβολή. Και το κόστος αυτής της υπερβολής είναι να κολλήσουν κ άλλα παιδιά στις άλλες δραστηριοτγτες, στα λεωφορεία κλπ κ να χαθούν μαθήματα από άλλα παιδθα που θα μπορούσαν να μην τα είχαν χάσει αν είχε υπάρξει μια αρχικά πιο προσεκτική στάση. μαθήματα θα χαθούν, παιδιά θα μείνουν σπίτι, αυτό είναι δεδομένο. γιατί να μην συνδυαστεί με πρόληψη κ γενικότερο όφελος για την υγεία όλων; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν γνωριζω σε τι κατάσταση είναι οι παιδιατρικές κλινικές μας, στις ΗΠΑ πάντως σε τεράστιο δείγμα πληθυσμού φυσικά, είχαν πολλές νοσηλείες όσο αυξάνονταν τα κρούσματα. και θανατουσ. Σίγουρα είναι κι αυτό ένας παράγοντας που υπολογίζουν, σε συνδυασμό με τις γεωγραφικές ιδιαιτερότητες της χώρας. όταν πάμε δλδ σε διασπορά μεγάλης κλίμακας, δε θα το περάσουν όλα τα παιδιά σαν απλή ίωση, θα υπάρχει θέμα με τις νοσηλείες σε συνδυασμό με τα παιδιά που θα χρειαστούν νοσηλεία λόγω ιώσεων που περνούν βαριά, γιατί συμβαίνουν κι αυτά δυστυχώς. 

 

για τη γρίπη προβλεπόταν κλείσιμο τμημάτων. και σβήσιμο απουσιών. 

 

μας έχει τύχει τμήμα αποδεκατισμένο λόγο γρίπης στο 50% ακριβώς. Άλλος διευθυντής θα είχε κυνηγήσει κλείσιμο σίγουρα. το μάθημα δεν είχε νόημα για πολύ καιρό τότε. άλλος έφευγε άλλος έρχονταν άλλος είχε χάσει το προηγούμενο κ ήθελε να το ξανακούσει, στο οποίο όμως ήδη είχαμε μείνει με ρυθμούς χελώνας γιατί ήταν λίγα παιδιά κλπ κλπ. Οπότε και ως εκπαιδευτικός θεωρώ ότι το μισό τμήμα είναι υπερβολή. Και το κόστος αυτής της υπερβολής είναι να κολλήσουν κ άλλα παιδιά στις άλλες δραστηριοτγτες, στα λεωφορεία κλπ κ να χαθούν μαθήματα από άλλα παιδθα που θα μπορούσαν να μην τα είχαν χάσει αν είχε υπάρξει μια αρχικά πιο προσεκτική στάση. μαθήματα θα χαθούν, παιδιά θα μείνουν σπίτι, αυτό είναι δεδομένο. γιατί να μην συνδυαστεί με πρόληψη κ γενικότερο όφελος για την υγεία όλων; 

Ναι.ειναι υπερβολή.ποιος ομως ειναι ο ε δεδειγμε ος αριθμός για να κλεινουν?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, maripoz said:

Αν το ιικο φορτίο ειναι αρκετό για να μετά δώσεις είναι αρκετό και για να το ανιχνεύσει το τεστ. Προφανώς μπορεί να βγει θετικό αρκετες μέρες μετά, αυτό ειναι άλλο θέμα, δεν μιλάω για την περιοδο επωασης άλλα για το διάστημα κατά το οποίο κάποιος είναι μεταδοτικος. Όπως και να έχει δεν ισχυρίζομαι ότι δεν θα υπάρξει καμία μετάδοση, αυτό που λέω είναι οτι θεωρώ σωστο το πρωτόκολλο για το κλείσιμο των σχολείων σε περίπτωση κρούσματος. Γιατί σε κάθε περίπτωση εξεταζουμε το κόστος σε συνάρτηση με  το ωφελος. Ο ιός αυτός ειναι λιγότερο επικίνδυνος για τα παιδιά σε σχέση με τους περισσότερους που τα ταλαιπωρουν. Ακόμα και παιδάκια με υποκειμενο είναι πολύ πιθανό να το περασουν ασυμπτωματικα. Δεν έχει νόημα να διαιωνιζουμε ένα καθεστως έκτακτης ανάγκης χωρίς λόγο. Παρεμπιπτόντως το κλεισιμο με το 50%+1 πιστευω δεν γινεται καν για την αποφυγη περαιτερω διασποράς. Γινεται γιατι δεν εχει νοημα να μενει ανοιχτο το τμήμα εάν περισσότερα απο τα μισά παιδιά δεν παρακολουθούν. Προσωπικη εκτιμηση αυτο, αλλα δεν μου βγάζει νόημα κάποια άλλη ερμηνεία. 

Έτσι όπως το θέτεις δεν έχεις καθόλου άδικο, πολύ λογική η εκτίμηση σου,  ωστόσο όμως το θέμα είναι πως όσο περισσότερα παιδιά νοσήσουν τόσο πιο πολλά θα το περάσουν βαριά. Έχω παιδί με βαριάς μορφής άσθμα, πέρασε τον κορονοιό ασυμπτωματικά τελείως...και είναι ένα παιδί που η πιο απλή ίωση μπορεί να το στείλει στο νοσοκομείο με επεισόδιο,  παρόλα αυτά τρέμω στην ιδέα να κολλήσει ξανά, και αν νοσήσει η μισή του τάξη είναι σχεδόν απίθανο να μη νοσήσει ο ίδιος,  δεν ξέρω αν την δεύτερη φορά θα είναι το ίδιο τυχερός με την πρώτη.

Ο κάθε ένας μας το βλέπει από διαφορετική οπτική , εμένα το 50+1 μου δημιουργεί φοβερή ανασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...