Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εχει.λογικα ειχε κολλησει απο πεμπτη-παρασκευη,αλλα φανηκε μολις χθες

επειδη σταματησαν τα συμπτωματα μεσα σε μιση μερα,κ ηταν κ ελαχιστα πιστευα οτι τελικα δ ηταν

ευτυχως εχουμε αρκετα σελφ τεστ κ καναμε.επιβεβαιωσαμε με ραπιντ κ μοριακο

τι προφυλαξη να παρουμε μεσα στο σπιτι;τα παιδια κοιμουνται πανω-κατω σε κουκετα κ ολη μερα πλακωνονται.ουτε θα σταματουσα να την αγκαλιαζω επειδη ειχε θετικο συμμαθητη

απλα εγω κ τα παιδια δ εχουμε βγει απο την παρασκευη.πλεον δ θα βγαινει κ ο συζηγος,πριν που δ ηταν θετικη δουλευε εκεινος

ειμαστε εμβολιασμενοι,το ραπιντ του συζηγου αρνητικο,ελπιζω να την γλιτωσουμε.πιστευω θα ειχαμς κολλησει ηδη

τουλ το περασε τοσο ελαφρα που δ ανησυχω

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Περαστικά σας! Μεγάλη επιτυχία τα μέτρα στα σχολεία… 

 

τώρα νιώθω κι εγω ρίγη κ πονοκέφαλο, ελπίζω να είναι απλα κούραση. 

ευχαριστουμε

πιστευω μεχρι να βρεθουν οι μισοι μαθητες συν ενα ειναι παρα πολλες μερες κ γινεται μεγαλη διασπορα

παλι καλα σταματησα κ τον μικρο αμεσα

κ μπορω να πω οτι το σχολειο ειναι αρκετα αυστηρο.αλλα μικρα παιδια,λογικονα μην τηρουνται πληρως

δ πιστευω να εχεις κτ.αυτο το παθαινει ο συζηγος,μην αρρωστησουν τα παιδια,νιωθει κ αυτος καπως,κ φυσικα κανει χειροτερα απο μωρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

δ πιστευω να εχεις κτ.αυτο το παθαινει ο συζηγος,μην αρρωστησουν τα παιδια,νιωθει κ αυτος καπως,κ φυσικα κανει χειροτερα απο μωρο

καλά κι ο δικός μου δράμα είναι…

εγω τετοια εποχή πάντα αρρωσταίνω. πέρσι επίσης τετοια εποχή έτρεχα για τεστ που είχα επίμονο πυρετό κ μάλλον ήταν συνδυασμός με περίοδο κ κούραση, κ πάλι έχω περίοδο αυτές τις μέρες. Οπότε δν θα μ κάνει εντύπωση. μπορεί όμως απλα να είμαι κουρασμένη. ο μικρός ροχαλίζει πολύ κ όταν του έβαλα φυσιομερ έκλαιγε κ ελεγε ότι κάτι τον πόνεσε στο στόμα. μάλλον έχει πονόλαιμο κ δεν ήξερε να το εξηγήσει. 

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εγω κ τα παιδια αρρωσταινουμε σπανια κ πολυ ελαφρια

πολλα ζεστα με μελι.γενικα εμενα τρωνε πολυ μελι,τους δινω κ σαν βιταμινη με προπολη κ βοηθαει στα λαιμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι το τεικβο ντο.πηγε πρωτη μέρα Δευτέρα απόγευμα.αν κόλλησε εκεί θα φαινόταν σημερα?

Πείτε με φι να κάνω με τη σχολική κάρτα.να το δηλώσω θετικό η να περιμένω αύριο το ραπιντ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι το τεικβο ντο.πηγε πρωτη μέρα Δευτέρα απόγευμα.αν κόλλησε εκεί θα φαινόταν σημερα?

Πείτε με φι να κάνω με τη σχολική κάρτα.να το δηλώσω θετικό η να περιμένω αύριο το ραπιντ?

Αν το δηλώσεις μετά δεν γίνεται μοριακός έλεγχος δωρεάν? Αν όχι μην το δηλώνεις σήμερα

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι το τεικβο ντο.πηγε πρωτη μέρα Δευτέρα απόγευμα.αν κόλλησε εκεί θα φαινόταν σημερα?

Πείτε με φι να κάνω με τη σχολική κάρτα.να το δηλώσω θετικό η να περιμένω αύριο το ραπιντ?

Περαστικά σας! Το σελφ τεστ είναι το ίδιο τεστ με το ραπιντ οπότε θετικό θα σας βγει λογικά. Το μοριακο θα δείξει! Γιατί τα σελφ/ραπιντ "πιάνουν" τους κορονοιους γενικότερα και μπορεί να δώσουν ψευδώς θετικο. Το μοριακο μόνο μπορεί να ανιχνεύσει ειδικότερα τον κορονοιο Sars cov 2. Περαστικά στην μικρουλα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι το τεικβο ντο.πηγε πρωτη μέρα Δευτέρα απόγευμα.αν κόλλησε εκεί θα φαινόταν σημερα?

Πείτε με φι να κάνω με τη σχολική κάρτα.να το δηλώσω θετικό η να περιμένω αύριο το ραπιντ?

Πέρσι μια φορά κατά λάθος πάτησα θετικό αντί αρνητικό στη δήλωση. ε κ ξανασυνδεθηκα κ δήλωσα αρνητικό κ τπ δέχτηκε. Κ φυσικά δεν φάνηκε πουθενά το πρώτο. η πλατφόρμα αυτή νομίζω ότι είναι μια μεγάλη ανοησια που δεν αποδεικνύει τίποτα. δωρεάν έλεγχο δικαιούνται οι μαθητες σε συγκεκριμένες δομές που υπάρχουν σε κάποια ανακοίνωση αλλά όχι μοριακό απ όσο ξέρω (γίνονται ελάχιστα πλέον έτσι κ αλλιώς). οπότε δεν βρίσκω λόγο να το δηλώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , vicky86 είπε:

ευτυχως εγω κ τα παιδια αρρωσταινουμε σπανια κ πολυ ελαφρια

πολλα ζεστα με μελι.γενικα εμενα τρωνε πολυ μελι,τους δινω κ σαν βιταμινη με προπολη κ βοηθαει στα λαιμα

Περαστικά στο παιδί και οι υπόλοιποι να μην κολλήσετε! Η δικιά μου μετά τον πυρετό το σ/κ χωρίς άλλα συμπτώματα, τη Δευτέρα ήταν μιά χαρά αλλά από χθες έχει ελαφρύ βήχα και λίγο μπούκωμα χωρίς καταροή. Δεν παραπονιέται για κάτι. Εγώ κόλλησα προφανώς και από το απόγευμα έχω φουλ καταροή. Σέλφ καναμε και οι δύο, αρνητικά. Στο μεταξύ με όποιο γονιό με μικρό παιδί μιλήσω αυτές τις μέρες θα μου πει ότιείναι άρρωστο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πέρσι μια φορά κατά λάθος πάτησα θετικό αντί αρνητικό στη δήλωση. ε κ ξανασυνδεθηκα κ δήλωσα αρνητικό κ τπ δέχτηκε. Κ φυσικά δεν φάνηκε πουθενά το πρώτο. η πλατφόρμα αυτή νομίζω ότι είναι μια μεγάλη ανοησια που δεν αποδεικνύει τίποτα. δωρεάν έλεγχο δικαιούνται οι μαθητες σε συγκεκριμένες δομές που υπάρχουν σε κάποια ανακοίνωση αλλά όχι μοριακό απ όσο ξέρω (γίνονται ελάχιστα πλέον έτσι κ αλλιώς). οπότε δεν βρίσκω λόγο να το δηλώσεις. 

Θα πάω αύριο ιασω για ραπιντ αν είναι θετικό λογικά θα δηλωθεί απευθείας?

πρίν από 17 λεπτά , maripoz είπε:

Περαστικά σας! Το σελφ τεστ είναι το ίδιο τεστ με το ραπιντ οπότε θετικό θα σας βγει λογικά. Το μοριακο θα δείξει! Γιατί τα σελφ/ραπιντ "πιάνουν" τους κορονοιους γενικότερα και μπορεί να δώσουν ψευδώς θετικο. Το μοριακο μόνο μπορεί να ανιχνεύσει ειδικότερα τον κορονοιο Sars cov 2. Περαστικά στην μικρουλα 

Αν βγει θετικό ρο ραπιντ περνούν αυτόματα σε μοριακο?

πρίν από 34 λεπτά , mama16 είπε:

Αν το δηλώσεις μετά δεν γίνεται μοριακός έλεγχος δωρεάν? Αν όχι μην το δηλώνεις σήμερα

Σε ιδιωτικό δωρεάν?

Ο παιδιατρος μου ραπιντ.στα φαρμακεία κάνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

Η ξαδέρφη μου γεννάει και την Δευτέρα ο πρώτος της αρχίζει καταρροή και μπούκωμα, τρίτη γίνεται χειρότερα όπως καταλαβαίνεις με ετοιμόγεννη ξεκίνησαν τα τεστ, δύο σελφ του μικρού θετικά ελαφρώς κάνανε ραπίντ τρίτη όλοι τους, βγήκαν αρνητικά και τους είπαν ότι είναι απλά ένας ρινοϊός! Περαστικά σας και εύχομαι αρνητικά αποτελέσματα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Η ξαδέρφη μου γεννάει και την Δευτέρα ο πρώτος της αρχίζει καταρροή και μπούκωμα, τρίτη γίνεται χειρότερα όπως καταλαβαίνεις με ετοιμόγεννη ξεκίνησαν τα τεστ, δύο σελφ του μικρού θετικά ελαφρώς κάνανε ραπίντ τρίτη όλοι τους, βγήκαν αρνητικά και τους είπαν ότι είναι απλά ένας ρινοϊός! Περαστικά σας και εύχομαι αρνητικά αποτελέσματα! 

Αν δεν ήταν αυτή ηβπαλιοκατςδταση ριζότο θα το βαπτιζα.

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αν δεν ήταν αυτή ηβπαλιοκατςδταση ριζότο θα το βαπτιζα.

Χα χα.εγραψε ο κορρεκτορας πάλι.ρινοιο θα βαπτιζα εννοουσα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα πάω αύριο ιασω για ραπιντ αν είναι θετικό λογικά θα δηλωθεί απευθείας?

Αν βγει θετικό ρο ραπιντ περνούν αυτόματα σε μοριακο?

Σε ιδιωτικό δωρεάν?

Ο παιδιατρος μου ραπιντ.στα φαρμακεία κάνουν?

δωρεάν επιβεβαιωτικά σε δημόσιες δομές γίνονταν πέρσι που ξεκίνησαν τα σελφ, υπήρχε λίστα κάπου. φέτος δν ξέρω τι ισχύει. το εργαστήριο ενημερώνει εοδυ. εσείς το σχολείο. 

 

λοιπον να γελάσουμε λίγο. από τις 11 έχω ρουφήξει μύξες 5-6 φορές. στο ενδιάμεσο ο μικρός κοιμάται, εγω προφανώς όχι κανονικά. κατάφερα όμως να δω όνειρο. επειδή χτες είχαμε μια συζήτηση για έναν φούρνο που κάνει καλό ψήσιμο σε φαγητά  κ λέγαμε μήπως το δοκιμάσουμε, είδα όνειρο ότι περιέφερα μια κατσαρόλα με φαγητό κ έψαχνα πού να κάνω ραπιντ κ πήγα κάπου που έψηναν κιόλας, εκεί στον χώρο που σου έκαναν ραπιντ, κ όσο εγω περίμενα, ο άντρας μου συζητούσε για το ψήσιμο κ τσιμπολογούσε πατάτες από τα ταψιά αλλωνων. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ πιο πολύ φοβάμαι το τεικβο ντο.πηγε πρωτη μέρα Δευτέρα απόγευμα.αν κόλλησε εκεί θα φαινόταν σημερα?

Πείτε με φι να κάνω με τη σχολική κάρτα.να το δηλώσω θετικό η να περιμένω αύριο το ραπιντ?

εγω απλα απο την κορη μου ναι,πιστευω οτι μπορει να αργησει να φανει.κ ας κανατε κ ενδιαμεσα αλλα τεστ

δ θα δηλωσεις τπτ τωρα.αυριο με το ραπιντ

αν το ραπιντ βγει θετικο ζητα κ μοριακο

δ ξερω αν κανουν αυτοματα.εδω ετσι το κανουν.στο νοσοκομειο μας σου κανουν τεστ μονο αν εχεις συμπτωματα η για μαθητες θετικο σελφ.εφοσον βγει κ το ραπιντ θετικο παιρνουν κ για μοριακο

με το θετικο αποτελεσμα απο το ραπιντ ενημερωνεται ο εοδυ κ θα επικοινωνησουν μαζι σας

μετα μας πηραν απο το νοσοκομειο κ για τον θετικο μοριακο,κ να ρωτησουν πως ειναι το παιδι

εγω μοριακο δ εχω ακουσει να κανουν δωρεαν,εκτος απο το νοσοκομειο φυσικα με καποιες προυποθεσεις

δωρεαν ραπιντ σε δημοσιες δομες δικαιουνται τα παιδια(αυτο ειναι απλο εδω γτ απλα πας στο νοσοκομειο)

παρολο που η κορη βγηκε θετικη,δ ζητησαν απο μας τεστ.απο μονος εκανε ο συζηγος δωρεαν σε ενα σημειο που κανουν δειγματοληπτικους εδω

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Περαστικά στο παιδί και οι υπόλοιποι να μην κολλήσετε! Η δικιά μου μετά τον πυρετό το σ/κ χωρίς άλλα συμπτώματα, τη Δευτέρα ήταν μιά χαρά αλλά από χθες έχει ελαφρύ βήχα και λίγο μπούκωμα χωρίς καταροή. Δεν παραπονιέται για κάτι. Εγώ κόλλησα προφανώς και από το απόγευμα έχω φουλ καταροή. Σέλφ καναμε και οι δύο, αρνητικά. Στο μεταξύ με όποιο γονιό με μικρό παιδί μιλήσω αυτές τις μέρες θα μου πει ότιείναι άρρωστο...

ευχαριστω πολυ.περαστικα ευχομαι

ναι,πολλες ιωσεις

απλα γνωμη μου σε κανα 2μερες επαναλαβετε το τεστ,αναλογα κ με τα συμπτωματα

ραπιντ κανουν κ σε φαρμακεια κ καποιοι γιατροι.δ ξερω αν κανουν ολοι.κ ειναι με πληρωμη

ωραια εσπερος να παμε κ εμεις εκει για τεστ,να τσιμπησουμε κ λιγο:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

πιστευω μεχρι να βρεθουν οι μισοι μαθητες συν ενα ειναι παρα πολλες μερες κ γινεται μεγαλη διασπορα

παλι καλα σταματησα κ τον μικρο αμεσα

κ μπορω να πω οτι το σχολειο ειναι αρκετα αυστηρο.αλλα μικρα παιδια,λογικονα μην τηρουνται πληρως

Όσο αυστηρό κ να είναι το σχολείο, τα παιδιά δεν φορούν σωστά τη μάσκα, που δεν είναι παράλογο γιατί τόσες ώρες σωστά συνεχόμενα δεν τη φοράμε ούτε οι ενήλικες. Κ ο αερισμός απλα με ανοιχτό παράθυρο δεν είναι αρκετός, κανονικά θέλει μελέτη για τα ρεύματα αέρα κ τον σωστό συνδυασμό. Υπάρχουν σχολεία με παράθυρα μόνο σε ανακλιση ή σχολεία με πόρτες σε εσωτερικούς διαδρόμους χωρίς αερισμό κλπ. Γι αυτό λενε για καθαριστή αέρα όλοι οι γιατροί. Το 50%+1 σε τμήματα των 24-25 μαθητών είναι τεράστιος αριθμός. Κι αν σκεφτείς κ στις περιοχές με μεγάλη διασπορά, τον κίνδυνο κ των εξωσχολικών δραστηριοτήτων, αυτό πολλαπλασιάζεται. στις ηλικίες που δεν υπάρχει εμβόλιο ίσως έπρεπε να έκλεινε το τμήμα σε πρώτη φάση για 3-4 μέρες με το πρώτο κρουσμα, να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, να κάνουν ραπιντ κάπου εκεί ενδιάμεσα, κ ας άνοιγε μετά ξανά με πολλούς ελέγχους. Καλύτερα η πρόληψη κ να μείνουν σπίτι λίγες μέρες όλα τα παιδιά, παρα να παριστάνουμε ότι όλα είναι οκ και να καταλήγουμε μετά το 1/3 ή παραοανω της τάξης να μένει σπίτι καραντίνα πόσες μέρες, κ μαζί κ τα αδέρφια ως επαφές, κ οι υπόλοιποι στην τάξη να μην προχωράνε κανονικά αφού λείπουν οι μισοί κοκ. Μεγαλύτερη αναστάτωση  έτσι, απλώς στα χαρτιά φαίνεται ότι δεν κλείνουν τμήματα.. Με ενοχλεί που πάλι η μόνη σκέψη είναι αν τα παιδιά θα κάνουν διασπορά στους μεγάλους. Σ αυτές τις ηλικίες, ειδικά στα νηπια, έχουν και τις άλλες ιώσεις που περνάνε καμιά φορά σοβαρά., κι έχουν ανάγκη κι από μια ρουτίνα. αυτή η ευκολία δλδ που λέμε ότι οκ δεν πειράζει ας κολλήσουν όλα, είναι τελείως ασυλλόγιστη. Τα πειρσσότερα θα το περάσουν σαν μια απλή ίωση, αλλά την αναστάτωση, να μείνουν μέσα πόσες μέρες, να χάσουν όλες τις δραστηριότητες, να μην ξέρουν οι οικογένειες τι να κάνουν αδέρφια που είναι στο ίδιο δωμάτιο κ δεν μπορούν να απομονωθούν κλπ, δεν τη σκέφτεται κανείς; προφανώς θα συμβεί, αλλά δεν μπορείς να λες ότι πας γυρεύοντας, δεν πειράζει δεν έγινε και κάτι. 

 

Ο μικρός ταλαιπωρήθηκε πολύ τη νύχτα. Δεν του έχει ξανασυμβεί πρόσφατα κ είναι παρα πολύ αναστατωμένος κ τρομαγμένος. Δεν έχει πάνω από 38 αλλά ο λαιμός είναι κατακόκκινος κ καταρροή με δυσκολία αναπνοής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα τα ίδια ο μικρός μου γιος, ελαφρά καταρροή, χθες βράδυ κοιμήθηκε με μια γκρίνια και ξύπνησε κατά τις δύο με 37,5. Self αρνητικό.Βγάζει και δοντια τώρα αλλά σίγουρα κυκλοφορούν πολύ τέτοιες ιώσεις κιόλας. Περαστικά σε όλους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όσο αυστηρό κ να είναι το σχολείο, τα παιδιά δεν φορούν σωστά τη μάσκα, που δεν είναι παράλογο γιατί τόσες ώρες σωστά συνεχόμενα δεν τη φοράμε ούτε οι ενήλικες. Κ ο αερισμός απλα με ανοιχτό παράθυρο δεν είναι αρκετός, κανονικά θέλει μελέτη για τα ρεύματα αέρα κ τον σωστό συνδυασμό. Υπάρχουν σχολεία με παράθυρα μόνο σε ανακλιση ή σχολεία με πόρτες σε εσωτερικούς διαδρόμους χωρίς αερισμό κλπ. Γι αυτό λενε για καθαριστή αέρα όλοι οι γιατροί. Το 50%+1 σε τμήματα των 24-25 μαθητών είναι τεράστιος αριθμός. Κι αν σκεφτείς κ στις περιοχές με μεγάλη διασπορά, τον κίνδυνο κ των εξωσχολικών δραστηριοτήτων, αυτό πολλαπλασιάζεται. στις ηλικίες που δεν υπάρχει εμβόλιο ίσως έπρεπε να έκλεινε το τμήμα σε πρώτη φάση για 3-4 μέρες με το πρώτο κρουσμα, να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, να κάνουν ραπιντ κάπου εκεί ενδιάμεσα, κ ας άνοιγε μετά ξανά με πολλούς ελέγχους. Καλύτερα η πρόληψη κ να μείνουν σπίτι λίγες μέρες όλα τα παιδιά, παρα να παριστάνουμε ότι όλα είναι οκ και να καταλήγουμε μετά το 1/3 ή παραοανω της τάξης να μένει σπίτι καραντίνα πόσες μέρες, κ μαζί κ τα αδέρφια ως επαφές, κ οι υπόλοιποι στην τάξη να μην προχωράνε κανονικά αφού λείπουν οι μισοί κοκ. Μεγαλύτερη αναστάτωση  έτσι, απλώς στα χαρτιά φαίνεται ότι δεν κλείνουν τμήματα.. Με ενοχλεί που πάλι η μόνη σκέψη είναι αν τα παιδιά θα κάνουν διασπορά στους μεγάλους. Σ αυτές τις ηλικίες, ειδικά στα νηπια, έχουν και τις άλλες ιώσεις που περνάνε καμιά φορά σοβαρά., κι έχουν ανάγκη κι από μια ρουτίνα. αυτή η ευκολία δλδ που λέμε ότι οκ δεν πειράζει ας κολλήσουν όλα, είναι τελείως ασυλλόγιστη. Τα πειρσσότερα θα το περάσουν σαν μια απλή ίωση, αλλά την αναστάτωση, να μείνουν μέσα πόσες μέρες, να χάσουν όλες τις δραστηριότητες, να μην ξέρουν οι οικογένειες τι να κάνουν αδέρφια που είναι στο ίδιο δωμάτιο κ δεν μπορούν να απομονωθούν κλπ, δεν τη σκέφτεται κανείς; προφανώς θα συμβεί, αλλά δεν μπορείς να λες ότι πας γυρεύοντας, δεν πειράζει δεν έγινε και κάτι. 

 

Ο μικρός ταλαιπωρήθηκε πολύ τη νύχτα. Δεν του έχει ξανασυμβεί πρόσφατα κ είναι παρα πολύ αναστατωμένος κ τρομαγμένος. Δεν έχει πάνω από 38 αλλά ο λαιμός είναι κατακόκκινος κ καταρροή με δυσκολία αναπνοής. 

Περαστικά.η μικρή εινσι απυρετη.μονο καταρροη.Ε λίγο πάμε για ραπιντ .

Έσπερος βα χα με να λέγαμε με τα σχολεία δεν υπάρχει λύση αν τα κλείνουν θα πάει όλη η χρονιά έτσι καμία χώρα στην Ευρώπη δεν έχει κλείσει τα σχολεία όσο εμείς 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος βα χα με να λέγαμε με τα σχολεία δεν υπάρχει λύση αν τα κλείνουν θα πάει όλη η χρονιά έτσι καμία χώρα στην Ευρώπη δεν έχει κλείσει τα σχολεία όσο εμείς 

Δεν ξέρω τι πολιτική καραντίνας έχουν πλέον στις άλλες χώρες, σίγουρα πάντως με τις δικές μας συνθήκες, δεν έχει λογική σε ηλικίες που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, να περιμένεις να κολλήσουν τα μισά παιδιά. Αυτό δηλαδή δεν θα είανι αναστάτωση; τι είναι προτιμότερο; να κλείσει το τμήμα για όλους 3-4 μέρες και να γυρίσουν με έλεγχο, ή να έρχονται κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα και μετά κάθε μέρα να αρρωσταίνει και κάποιο, να κάθεται σπίτι 10 μέρες, να χάνει τα μαθήματα, και τη σειρά του για περισσότερο, οι γονείς να μένουν σπίτι περισσότερες μέρες, να μένουν σπίτι και τα αδέρφια ως στενές επαφές κλπ; σε άλλες χώρες έχουν πάρει και καθαριστές αέρα πχ. Εδώ δεν κάνουμε τίποτα, και απλώς ευχόμαστε να μην κλείσουν σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όσο αυστηρό κ να είναι το σχολείο, τα παιδιά δεν φορούν σωστά τη μάσκα, που δεν είναι παράλογο γιατί τόσες ώρες σωστά συνεχόμενα δεν τη φοράμε ούτε οι ενήλικες. Κ ο αερισμός απλα με ανοιχτό παράθυρο δεν είναι αρκετός, κανονικά θέλει μελέτη για τα ρεύματα αέρα κ τον σωστό συνδυασμό. Υπάρχουν σχολεία με παράθυρα μόνο σε ανακλιση ή σχολεία με πόρτες σε εσωτερικούς διαδρόμους χωρίς αερισμό κλπ. Γι αυτό λενε για καθαριστή αέρα όλοι οι γιατροί. Το 50%+1 σε τμήματα των 24-25 μαθητών είναι τεράστιος αριθμός. Κι αν σκεφτείς κ στις περιοχές με μεγάλη διασπορά, τον κίνδυνο κ των εξωσχολικών δραστηριοτήτων, αυτό πολλαπλασιάζεται. στις ηλικίες που δεν υπάρχει εμβόλιο ίσως έπρεπε να έκλεινε το τμήμα σε πρώτη φάση για 3-4 μέρες με το πρώτο κρουσμα, να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, να κάνουν ραπιντ κάπου εκεί ενδιάμεσα, κ ας άνοιγε μετά ξανά με πολλούς ελέγχους. Καλύτερα η πρόληψη κ να μείνουν σπίτι λίγες μέρες όλα τα παιδιά, παρα να παριστάνουμε ότι όλα είναι οκ και να καταλήγουμε μετά το 1/3 ή παραοανω της τάξης να μένει σπίτι καραντίνα πόσες μέρες, κ μαζί κ τα αδέρφια ως επαφές, κ οι υπόλοιποι στην τάξη να μην προχωράνε κανονικά αφού λείπουν οι μισοί κοκ. Μεγαλύτερη αναστάτωση  έτσι, απλώς στα χαρτιά φαίνεται ότι δεν κλείνουν τμήματα.. Με ενοχλεί που πάλι η μόνη σκέψη είναι αν τα παιδιά θα κάνουν διασπορά στους μεγάλους. Σ αυτές τις ηλικίες, ειδικά στα νηπια, έχουν και τις άλλες ιώσεις που περνάνε καμιά φορά σοβαρά., κι έχουν ανάγκη κι από μια ρουτίνα. αυτή η ευκολία δλδ που λέμε ότι οκ δεν πειράζει ας κολλήσουν όλα, είναι τελείως ασυλλόγιστη. Τα πειρσσότερα θα το περάσουν σαν μια απλή ίωση, αλλά την αναστάτωση, να μείνουν μέσα πόσες μέρες, να χάσουν όλες τις δραστηριότητες, να μην ξέρουν οι οικογένειες τι να κάνουν αδέρφια που είναι στο ίδιο δωμάτιο κ δεν μπορούν να απομονωθούν κλπ, δεν τη σκέφτεται κανείς; προφανώς θα συμβεί, αλλά δεν μπορείς να λες ότι πας γυρεύοντας, δεν πειράζει δεν έγινε και κάτι. 

 

Ο μικρός ταλαιπωρήθηκε πολύ τη νύχτα. Δεν του έχει ξανασυμβεί πρόσφατα κ είναι παρα πολύ αναστατωμένος κ τρομαγμένος. Δεν έχει πάνω από 38 αλλά ο λαιμός είναι κατακόκκινος κ καταρροή με δυσκολία αναπνοής. 

Περαστικά σας, το καημένο ταλαιπωρείται. Ελπίζω γρήγορα καλά!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν ξέρω τι πολιτική καραντίνας έχουν πλέον στις άλλες χώρες, σίγουρα πάντως με τις δικές μας συνθήκες, δεν έχει λογική σε ηλικίες που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, να περιμένεις να κολλήσουν τα μισά παιδιά. Αυτό δηλαδή δεν θα είανι αναστάτωση; τι είναι προτιμότερο; να κλείσει το τμήμα για όλους 3-4 μέρες και να γυρίσουν με έλεγχο, ή να έρχονται κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα και μετά κάθε μέρα να αρρωσταίνει και κάποιο, να κάθεται σπίτι 10 μέρες, να χάνει τα μαθήματα, και τη σειρά του για περισσότερο, οι γονείς να μένουν σπίτι περισσότερες μέρες, να μένουν σπίτι και τα αδέρφια ως στενές επαφές κλπ; σε άλλες χώρες έχουν πάρει και καθαριστές αέρα πχ. Εδώ δεν κάνουμε τίποτα, και απλώς ευχόμαστε να μην κλείσουν σχολεία. 

Προτιμότερο είναι να κάθεται το ένα άρρωστο παιδί σπίτι και όχι όλη η ταξη κάθε τρεις και λίγο. Το ίδιο και για τους γονείς. Πουθενά δεν κλεινουν σχολεία πλεέον δεν γίνεται να ζούμε έτσι για πάντα. Το ότι οι τάξεις εχουν 25 παιδιά μέσα είναι απαράδεκτο. Οι μάσκες σε αυτές τις ηλικίες είναι απλως ένα αστείο 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

Το θετικο σελφ τεστ δεν καταχωρείται στο σύστημα του εοδυ, θα καταχωρηθεί το ραπιντ και το μοριακό!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , maripoz είπε:

Προτιμότερο είναι να κάθεται το ένα άρρωστο παιδί σπίτι και όχι όλη η ταξη κάθε τρεις και λίγο. Το ίδιο και για τους γονείς. Πουθενά δεν κλεινουν σχολεία πλεέον δεν γίνεται να ζούμε έτσι για πάντα. Το ότι οι τάξεις εχουν 25 παιδιά μέσα είναι απαράδεκτο. Οι μάσκες σε αυτές τις ηλικίες είναι απλως ένα αστείο 

Κοίτα, αν δούμε στην πράξη ότι απλώς κολλάει ένα παιδί (που μπορεί να κολλήσει οπουδήποτε), και το πολύ πολύ να το μεταδώσει και στον κολλητό του στο ίδιο θρανίο, προφανώς δεν χρειάζεται να κλείσει η τάξη. Συνδυαστικά με το εμβόλιο στα παιδιά άνω των 12, αυτό έχει λογική. Αν αρχίσει να φαίνεται ότι από τα 25 παιδιά (που δεν θα έπρεπε να είναι τόσα, αλλά δυστυχώς είναι), κολλάνε τα 7-8, και βάλε και τις ιώσεις της εποχής στις μικρές ηλικίες που σημαίνουν κι άλλα παιδιά απόντα, δεν βρίσκω κακό στο να κλεισει ένα τμήμα προληπτικά, αν όχι με ένα κρούσμα, έστω με 2-3. Όχι για 10 μέρες, ας κλείσει για 3-4, να φανεί και στην πορεία ποιο παιδί είχε ήδη κολλησει και δεν ανιχνεύτηκε στο τεστ της πρώτης μέρας, να είναι το τοπίο πιο ξεκάθαρο. Μακάρι να μην κολλάνε έτσι εύκολα μεταξύ τους και να μην χρειάζονται αυτά. Και σε κάποια μέρη της χώρας πιθανότατα έτσι θα είναι, σε άλλα μέρη όμως θα είναι αλλιώς, και το ανοιχτό σχολείο θα είναι ανοιχτό μόνο στα χαρτιά. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όλη την εβδομάδα σπίτι ήθελα να πιστεύω θα γίνει καλά μέχρι αύριο που έχουμε γάμο αλλά Τετάρτη προστέθηκαν και συμπτώματα γαστρεντερίτιδας και να μη τα πολυλογώ 6η μέρα going strong με αρκετό πυρετό πλέον. Παίρνουμε αντιπυρετικά μόνο και ίσως πάρουμε λίγο πυρίτιο μετά την Κυριακή. Η γιατρός λέει να αδειάσει το έντερο εντελώς να φύγει το μικρόβιο δεν θα τη στουμπώσουμε από τώρα. Άλλα δύο παιδάκια της γειτονιάς ξέρω έτσι οπότε έχετε στο νου σας σέρνεται και εντερικός ιός. Περαστικά σε όλα! Ξεκινήσαμε δυναμικά! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 περαστικά σας εύχομαι!!Να το περάσει ελαφριά το παιδάκι!

Εμείς όταν κόλλησε ο μικρός δεν τηρήσαμε κανένα μέτρο μέσα στο σπίτι, ένα παιδί 6 ετών δεν μπορείς να το απομονώσεις, και κυρίως όταν ξέρει το ίδιο ότι έχει κολλήσει αυτό το πράγμα που εδώ και 1 1/2 χρόνο του λέμε να προσέχει! Εμένα ήταν σε σοκ για μέρες! οπότε και αγκαλιά το πήρα, και μαζί κοιμηθήκαμε, και  τα πάντα κάναμε σα να μη συνέβαινε τίποτα, παρόλα αυτά δεν κόλλησα ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου καθώς είχαμε κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου. Καταλαβαίνω πως δεν είμαστε παράδειγμα προς μίμηση καθώς δεν τηρούσαμε τα μέτρα στο σπίτι όμως ήταν εξαιρετικά δύσκολο να το κάνω γνωρίζοντας ότι το παιδί περνούσε τέτοιο σοκ.

9 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Εμείς όλη την εβδομάδα σπίτι ήθελα να πιστεύω θα γίνει καλά μέχρι αύριο που έχουμε γάμο αλλά Τετάρτη προστέθηκαν και συμπτώματα γαστρεντερίτιδας και να μη τα πολυλογώ 6η μέρα going strong με αρκετό πυρετό πλέον. Παίρνουμε αντιπυρετικά μόνο και ίσως πάρουμε λίγο πυρίτιο μετά την Κυριακή. Η γιατρός λέει να αδειάσει το έντερο εντελώς να φύγει το μικρόβιο δεν θα τη στουμπώσουμε από τώρα. Άλλα δύο παιδάκια της γειτονιάς ξέρω έτσι οπότε έχετε στο νου σας σέρνεται και εντερικός ιός. Περαστικά σε όλα! Ξεκινήσαμε δυναμικά! 

περαστικά στην μικρούλα σας!!

16 minutes ago, Έσπερος said:

 δεν βρίσκω κακό στο να κλεισει ένα τμήμα προληπτικά, αν όχι με ένα κρούσμα, έστω με 2-3. Όχι για 10 μέρες, ας κλείσει για 3-4, να φανεί και στην πορεία ποιο παιδί είχε ήδη κολλησει και δεν ανιχνεύτηκε στο τεστ της πρώτης μέρας, να είναι το τοπίο πιο ξεκάθαρο.

Αν είναι να κλείσει ένα τμήμα θα πρέπει να κλείσει για δέκα ημέρες, στις 3-4 είναι πιθανό να υπάρχουν κρούσματα που δεν έχουν φανεί ακόμα. Στην δική μας περίπτωση έβγαιναν παιδιά θετικά μία εβδομάδα μετά το κλείσιμο του τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...