Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτος απο βρεφονηπιακο σταθμο, τι???


Recommended Posts

Δηλαδή το θεωρείς εφικτό κ πιθανό στην Αθήνα να υπάρχει δομή που να έχει 6 αίθουσες των 25-40 τμ (γιατί σε άλλο θέμα πάλι λέγαμε για τα μεγέθη) συν την τραπεζαρία, την κουζίνα, τις τουαλέτες, την αίθουσα παιχνιδιου, τα γραφεια, τη βιβλιοθήκη και την αυλή σε ένα επίπεδο; Από την άλλη αν έβγαιναν τα μισά οι άλλοι μισοί γονείς θα είχαν θέμα που τα δικά τους δεν βγαίνουν.Το τι συστήνεται σε θεωρητικό επίπεδο καλά κ ευκολο είναι να το συζητάμε αλλά στην πραγματικοτητα η πράξη απέχει πολύ. Εγώ να σου πω την αλήθεια, από το να έχει όλα αυτά που συστήνονται θεωρητικά θα προτιμούσα πρακτικά να έχει δασκάλες που θα ασχολούνται με το μωρό μου κ δε θα το έχουν παρατημένο στην κούνια, υπομονετικες κ φιλικές, να τηρούν τους κανόνες υγιεινής κ διατροφής και κυρίως να νιώθω οτι το παιδί μου είναι ασφαλές κ περνάει καλα. Τώρα το αν θα βγει για 30' σε μια αυλη ανάμεσα σε πολυκατοικίες ή σε πυλωτη (σορυ, δήμος Αθηναίων εδώ!) στους 14 μήνες, δε θα με ένοιαζε τόσο πολύ. Θα την έβγαζα εγώ όσο παραπάνω μπορούσα το απόγευμα.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε συ Λένια, ποσώς με ενδιαφέρει αν ο κάθε Δήμος επειδή δεν ήθελε να δώσει λεφτά, δεν ήθελε να ασχοληθεί ή οτιδήποτε άλλο στοίβαξε παιδιά σε ένα κτίριο που δεν έχει προδιαγραφές παιδικού σταθμού. Η θεματοθέτρια θα μπει στη διαδικασία να βρει σταθμό για το μωρό της, ιδιωτικό αν κατάλαβα καλά. Να μην ξέρει  ποια είναι τα standard? πρέπει να συμβιβαζόμαστε με την ανεπάρκεια του καθενός δηλαδή; Δεν είναι όλοι Δήμος Αθηναίων.

 

Σε εμάς πάντως όταν αποφάσισαν να ασχοληθούν με το θέμα παιδικοί σταθμοί, πρέπει να παραδεχτώ ότι τήρησαν τα προτεινόμενα και οι νέοι σταθμοί του Δήμου (είτε ιδιοκατασκευαζόμενοι, είτε εκμετάλλευση άλλων δομών) είναι πολύ καλύτεροι από πολλούς ιδιωτικούς, όλοι με αυλές και ευρύχωροι. Οι παλιοί σταθμοί παραμένουν προβληματικοί ως προς τις αυλές και τις αίθουσες αλλά κυρίως γιατί ο Δήμος επιλέγει να βαλει περισσότερα από το επιτρεπτό παιδιά. Επιμένω ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Ακόμα και ο δημόσιος σταθμός που πήγαινα ως παιδάκι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είχε φτιαχτεί με σύγχρονα κριτήρια, λειτουργεί ακόμα, με την καταπράσινη αυλή του. 

 

Όταν λέω κάποια να βγαίνουν και κάποια όχι, εννοώ εντός τμήματος και ανάλογα με το ημερήσιο πρόγραμμα. Αν τύχει και κοιμάται το βρεφάκι εκείνη τη μέρα, δε θα το βγάλεις με το ζόρι έξω, θα το βγάλεις την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Βρε συ Λένια, ποσώς με ενδιαφέρει αν ο κάθε Δήμος επειδή δεν ήθελε να δώσει λεφτά, δεν ήθελε να ασχοληθεί ή οτιδήποτε άλλο στοίβαξε παιδιά σε ένα κτίριο που δεν έχει προδιαγραφές για παιδικός σταθμός. Η θεματοθέτρια θα μπει στη διαδικασία να βρει σταθμό για το μωρό της, ιδιωτικό αν κατάλαβα καλά. Να μην δηλαδή ποια είναι τα standard? πρέπει να συμβιβαζόμαστε με την ανεπάρκεια του καθενός δηλαδή; Δεν είναι όλοι Δήμος Αθηναίων.

 

Σε εμάς πάντως όταν αποφάσισαν να ασχοληθούν με το θέμα παιδικοί σταθμοί, πρέπει να παραδεχτώ ότι τήρησαν τα προτεινόμενα και οι νέοι σταθμοί του Δήμου (είτε ιδιοκατασκευαζόμενοι, είτε εκμετάλλευση άλλων δομών) είναι πολύ καλύτεροι από πολλούς ιδιωτικούς, όλοι με αυλές και ευρύχωροι. Οι παλιοί σταθμοί παραμένουν προβληματικοί ως προς τις αυλές και τις αίθουσες αλλά κυρίως γιατί ο Δήμος επιλέγει να βαλει περισσότερα από το επιτρεπτό παιδιά. Επιμένω ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης. Ακόμα και ο δημόσιος σταθμός που πήγαινα ως παιδάκι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης είχε φτιαχτεί με σύγχρονα κριτήρια, λειτουργεί ακόμα, με την καταπράσινη αυλή του. 

 

Όταν λέω κάποια να βγαίνουν και κάποια όχι, εννοώ εντός τμήματος και ανάλογα με το ημερήσιο πρόγραμμα. Αν τύχει και κοιμάται το βρεφάκι εκείνη τη μέρα, δε θα το βγάλεις με το ζόρι έξω, θα το βγάλεις την επόμενη.

Δεν ανέφερα ποτέ να συμβιβαστείς με την ανεπάρκεια κανενός. Απλά είπα πως όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Τα χωροταξικα standards εμένα προσωπικά δε μου λένε τπτ. Ποσως με ενδιαφέρει αν έχει 2 στρέμματα αυλή ή αν έχει 40τμ αίθουσα αν η βρεφονηπιοκομος τα αφήνει σκατωμενα ή τους φωνάζει ή τους βάζει όλη μέρα κ ακούνε τραγούδια κ αυτή πίνει φραπε κ χαζεύει στο κινητό. Κ στην πιο μικρή αίθουσα κ στο πιο μικρό σπίτι, ένα παιδί χρειάζεται άλλα πράγματα για να είναι ευτυχισμενο. Προφανώς, δεν εννοώ να είναι στοιβαγμένα σε αποθήκη, εξυπακούεται νομίζω ότι η πλειοψηφία των σταθμών πληροί καποιες ελάχιστες προδιαγραφές. σίγουρα όμως δε θα επέλεγα ένα σταθμό εξαιτίας της αυλής. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ανέφερα ποτέ να συμβιβαστείς με την ανεπάρκεια κανενός. Απλά είπα πως όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Τα χωροταξικα standards εμένα προσωπικά δε μου λένε τπτ. Ποσως με ενδιαφέρει αν έχει 2 στρέμματα αυλή ή αν έχει 40τμ αίθουσα αν η βρεφονηπιοκομος τα αφήνει σκατωμενα ή τους φωνάζει ή τους βάζει όλη μέρα κ ακούνε τραγούδια κ αυτή πίνει φραπε κ χαζεύει στο κινητό. Κ στην πιο μικρή αίθουσα κ στο πιο μικρό σπίτι, ένα παιδί χρειάζεται άλλα πράγματα για να είναι ευτυχισμενο. Προφανώς, δεν εννοώ να είναι στοιβαγμένα σε αποθήκη, εξυπακούεται νομίζω ότι η πλειοψηφία των σταθμών πληροί καποιες ελάχιστες προδιαγραφές. σίγουρα όμως δε θα επέλεγα ένα σταθμό εξαιτίας της αυλής. 

 

Λένια μου είπε κανείς ότι θα επέλεγε σταθμό βάσει αυλής; ούτε προτεραιότητες θέσαμε, ούτε ποια πρέπει να είναι τα πρωταρχικά κριτήρια επιλογής. Με αφορμή το θέμα προαυλισμού, συζητήσαμε για το τι ισχύει και τι όχι, γιατί καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται.

 

Εμένα μου πάντως μου λένε ΚΑΙ τα χωροταξικά standards. Γιατί αλλιώς χαίρεται το παιδί μου σε αυλή, και αλλιώς σε ένα δωμάτιο. Αν λοιπόν έπρεπε να αξιολογήσω που θα το στείλω, θα λαμβανα υπόψη μου και αυτό. Όχι ως πρώτο κριτήριο αλλά ως σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Λένια μου είπε κανείς ότι θα επέλεγε σταθμό βάσει αυλής; ούτε προτεραιότητες θέσαμε, ούτε ποια πρέπει να είναι τα πρωταρχικά κριτήρια επιλογής. Με αφορμή το θέμα προαυλισμού, συζητήσαμε για το τι ισχύει και τι όχι, γιατί καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται.

 

Εμένα μου πάντως μου λένε ΚΑΙ τα χωροταξικά standards. Γιατί αλλιώς χαίρεται το παιδί μου σε αυλή, και αλλιώς σε ένα δωμάτιο. Αν λοιπόν έπρεπε να αξιολογήσω που θα το στείλω, θα λαμβανα υπόψη μου και αυτό. Όχι ως πρώτο κριτήριο αλλά ως σημαντικό.

Μα το ίδιο πράγμα λέμε. Είπα ποσως με ενδιαφέρει το χωροταξικό αν δεν περνάει καλά το παιδί. Κ δε θα διάλεγα σταθμό βάσει αυλης. Εννοείται πως όταν διαλέγεις το οτιδήποτε λαμβάνεις υπόψη όσα περισσότερα δεδομένα έχεις διαθεσιμα. Απλά άλλο σου μετράει περισσότερο κ άλλο λιγότερο. Φαντάζομαι ο καθένας θα ήθελε ΤΟΝ ιδανικό σταθμό από όλες τις απόψεις, δεν ξέρω ομως κατά πόσο είναι εφικτό κ για αυτό μπαίνουν προτεραιότητες κ σίγουρα για μενα δεν είναι ο προαυλισμος των 6μηνων μωρών. Προφανώς κ αν πληρούσε όλα τα υπόλοιπα που θεωρώ πρωτεύοντα θα ήταν πολύ υπέρ σαν στοιχείο. Αυτό είπα κ τπτ λιγότερο τίποτα περισσότερο. Δε νομίζω πως έχει νόημα να το συζητήσουμε περισσότερο γιατί δεν προσφέρει κάτι στη συζήτηση. Αν η θεματοθετρια θεωρεί τον προαυλισμο των βρεφών αυτής της ηλικίας απαραίτητο τότε αναγκαστικά θα πρέπει να βρει κάποιον που να τον παρέχει κ ουδόλως θα τη νοιαξει η γνώμη μου!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Το πρόβλημα είναι ότι και εγω και ο σύζυγος δουλεύουμε με βαρδιες, οποτε το ουσιαστικό πρόβλημα δεν θα ει αι καθημερινο και δεν μπορώ να δεσμευσω μια καλη κοπελα για λιγες μερες τη βδομάδα ή και μια μέρα... Δυστυχώς δεν υπάρχει καποιο ατομο εμπιστοσύνης μου που να ειναι ανεργο και να μπορω οταν εχω αναγκη να το εμπιστευτω με αμοιβη... Επιπλέον σκέφτομαι πως στο σταθμό θα μπορει να αλληλεπιδρα με αλλα παιδακια κλπ, πράγμα που μόνο καλο θα μπορει να της κανει... 

 

Τα μωρά δεν αλληλεπιδρούν, έχετε κανα-δυο χρόνια και βάλε για να υπάρχει όφελος από συναναστροφή με συνομήλικα, το ωράριο θα το πληρώσετε φουλ και λίγες ώρες να το αφήνετε, συν ότι τόσο μικρό θα πρέπει να έχετε πλάνο ανάγκης για ασθένειες (και δέκατα να έχει το μωρό ή μπούκωμα δεν μπορείς να το στείλεις λογικά) και αν το μωρό πηγαίνει κάπου σε ακατάστατες ώρες, θα προσαρμοστεί δύσκολα. Οι λίγες μέρες τη βδομάδα, πρακτικά καλύπτονται πολύ πιο εύκολα από babysitter που αμείβεται με την ώρα και θα προσαρμοστεί και πολύ ευκολότερα το μωρό στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να συμμετεχω στην κουβέντα σας, για εμενα πχ θα παιξει σημαντικό ρολο το αν τα προαυλιζουν οσα παιδακια περπατανε ή οχι... Δηλαδη αν το δικο μ και αλλα 5 περπατανε, ενω τα αλλα 10 οζι, θεωρω αδιανόητο να τα εχεις σε μια κουνια περιορισμενα επειδή η πλειοψηφία δεν εχει κατακτησει αυτη τη δεξιοτητα... Τωρα το πως θα το κανουν δεν ει αι δικο μ προβλημα, αλλα θεωρώ υποχρεωση τους να ακολουθουν τις αναγκες του καθε παιδιου

Just now, Lenia16 είπε:

Μα το ίδιο πράγμα λέμε. Είπα ποσως με ενδιαφέρει το χωροταξικό αν δεν περνάει καλά το παιδί. Κ δε θα διάλεγα σταθμό βάσει αυλης. Εννοείται πως όταν διαλέγεις το οτιδήποτε λαμβάνεις υπόψη όσα περισσότερα δεδομένα έχεις διαθεσιμα. Απλά άλλο σου μετράει περισσότερο κ άλλο λιγότερο. Φαντάζομαι ο καθένας θα ήθελε ΤΟΝ ιδανικό σταθμό από όλες τις απόψεις, δεν ξέρω ομως κατά πόσο είναι εφικτό κ για αυτό μπαίνουν προτεραιότητες κ σίγουρα για μενα δεν είναι ο προαυλισμος των 6μηνων μωρών. Προφανώς κ αν πληρούσε όλα τα υπόλοιπα που θεωρώ πρωτεύοντα θα ήταν πολύ υπέρ σαν στοιχείο. Αυτό είπα κ τπτ λιγότερο τίποτα περισσότερο. Δε νομίζω πως έχει νόημα να το συζητήσουμε περισσότερο γιατί δεν προσφέρει κάτι στη συζήτηση. Αν η θεματοθετρια θεωρεί τον προαυλισμο των βρεφών αυτής της ηλικίας απαραίτητο τότε αναγκαστικά θα πρέπει να βρει κάποιον που να τον παρέχει κ ουδόλως θα τη νοιαξει η γνώμη μου!

Δεν μιλαω για 6 μηνων παιδι... Μιλαω για παιδι 11-12 μηνων... Και εννοείται δεν περιμένω να εχει 2 στρεματα αυλη, αλλα δε θα ηθελα να το εχουν σε μια κουνια ολη μερα ενω θα περπαταει το παιδι, κρατωντας το ουσιαστικά πισω σε αυτο τον τομεα επειδή τα πιο πολλα ισως δεν έχουν κατακτήσει αυτή τη δεξιοτητα... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 said:

@vtgian Για το μεγάλο βρεφικό τμήμα που είμαστε εμείς μπορω να πω με σιγουριά ότι όταν έχει καλό καιρό τα βγάζουν στην αυλή κάθε μέρα για 30-45' κ τα αφηνουν να παίξουν με τα χώματα κ μετά τους αλλάζουν κ ρούχα αν χρειαστεί.

30' μόνο την ημέρα;; τι λες τώρα; Μου κάνει τρομερή εντύπωση. 

Just now, anemoni1989 said:

Πάντως για να συμμετεχω στην κουβέντα σας, για εμενα πχ θα παιξει σημαντικό ρολο το αν τα προαυλιζουν οσα παιδακια περπατανε ή οχι... Δηλαδη αν το δικο μ και αλλα 5 περπατανε, ενω τα αλλα 10 οζι, θεωρω αδιανόητο να τα εχεις σε μια κουνια περιορισμενα επειδή η πλειοψηφία δεν εχει κατακτησει αυτη τη δεξιοτητα... Τωρα το πως θα το κανουν δεν ει αι δικο μ προβλημα, αλλα θεωρώ υποχρεωση τους να ακολουθουν τις αναγκες του καθε παιδιου

Δεν μιλαω για 6 μηνων παιδι... Μιλαω για παιδι 11-12 μηνων... Και εννοείται δεν περιμένω να εχει 2 στρεματα αυλη, αλλα δε θα ηθελα να το εχουν σε μια κουνια ολη μερα ενω θα περπαταει το παιδι, κρατωντας το ουσιαστικά πισω σε αυτο τον τομεα επειδή τα πιο πολλα ισως δεν έχουν κατακτήσει αυτή τη δεξιοτητα... 

Αν έχουν ως τακτική τους να τα προαυλιζουν θα το κανουν μην ανησυχείς, ειδικά αυτά που περπατάνε χωρις ιδιαίτερη δυσκολία. Απλά ψάξε και μάθε την φιλοσοφία του κάθε σταθμού 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

30' μόνο την ημέρα;; τι λες τώρα; Μου κάνει τρομερή εντύπωση. 

30-45'. Συν 15' να τα συγκεντρώσουν κ να τα ανεβοκατεβασουν, μία ώρα. Βάλε κ πόσο τους παίρνει να τα πλύνουν να τα αλλάξουν όσα φοράνε πάνα, στις 12 τρώνε μεσημεριανό. Επίσης, δεν τα βγάζουν μαζί με τον παιδικό που είναι τα μεγαλύτερα, χρειάζονται κ αυτά άλλη τόση ώρα. Δεν κρίνω αν είναι λίγο ή αρκετό, απλά αναφέρω το πρόγραμμα.

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν μιλαω για 6 μηνων παιδι... Μιλαω για παιδι 11-12 μηνων... Και εννοείται δεν περιμένω να εχει 2 στρεματα αυλη, αλλα δε θα ηθελα να το εχουν σε μια κουνια ολη μερα ενω θα περπαταει το παιδι, κρατωντας το ουσιαστικά πισω σε αυτο τον τομεα επειδή τα πιο πολλα ισως δεν έχουν κατακτήσει αυτή τη δεξιοτητα... 

Μα πρέπει να είναι ή στην αυλή ή στην κουνια; Μέση λύση δεν υπάρχει; Σε αυτές τις ηλικίες από όσο έχω δει τα αφήνουν στο πατωμα σε μοκέτα κ παίζουν μόνα τους με πραγματακια ή μεταξύ τους, λένε τραγουδάκια, παραμύθια, ασχολούνται με εκπαιδευτικά ξύλινα παζλ κ παιχνιδια, με κουδουνιστρες κλπ. Κ αρκετή ώρα κοιμούνται και τρωνε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

30-45'. Συν 15' να τα συγκεντρώσουν κ να τα ανεβοκατεβασουν, μία ώρα. Βάλε κ πόσο τους παίρνει να τα πλύνουν να τα αλλάξουν όσα φοράνε πάνα, στις 12 τρώνε μεσημεριανό. Επίσης, δεν τα βγάζουν μαζί με τον παιδικό που είναι τα μεγαλύτερα, χρειάζονται κ αυτά άλλη τόση ώρα. Δεν κρίνω αν είναι λίγο ή αρκετό, απλά αναφέρω το πρόγραμμα.

Μα πρέπει να είναι ή στην αυλή ή στην κουνια; Μέση λύση δεν υπάρχει; Σε αυτές τις ηλικίες από όσο έχω δει τα αφήνουν στο πατωμα σε μοκέτα κ παίζουν μόνα τους με πραγματακια ή μεταξύ τους, λένε τραγουδάκια, παραμύθια, ασχολούνται με εκπαιδευτικά ξύλινα παζλ κ παιχνιδια, με κουδουνιστρες κλπ. Κ αρκετή ώρα κοιμούνται και τρωνε. 

Φυσικα και υπάρχει η μεση λυση, αλλα βρε συ Λενια μου, ο αερας δε αυγκρινεται με την κλειστη αιθουσα... Αν δε βγαινουν εξω ειναι λογικο να αρρωσταινουν συνεχεια... Επιπλεον ειναι και ο ηλιος, που κανει πολυ καλο στα παιδακια... Τεσπα, εννοείται οτιδεν θα ειναι αυτο βασικο κριτηριο, αφου σίγουρα θα προσπαθώ εγω ή καποιος αλλος να βγαζει το παιδι εξω το απογευμα, αλλα το χειμωνα που νυχτωνει νωρίς πχ αυτό θα ειναι θεμα... Παντως αν ημουν αναμεσα σε 2 σταθμους οι οποιοι θα διεφεραν μονο σε αυτο, εννοείται θα επελεγα οποιον ειχε τον προαυλισμο (εστω και για μιση ωρα) σαν απαραίτητη προϋπόθεση!! 

Παντως ειλικρινά μου κανει εντύπωση που το αυζηταμε... Το θεωρουσα αυτονοητο!!! Τωρα πρέπει να ξαναπαω σε αυτον που επισκεφτηκα σήμερα για να τς ρωτησω, αν και μαλλον θα τν απορριψω αφου δεν μ αρεσε η αυρα των υπευθυνων... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Φυσικα και υπάρχει η μεση λυση, αλλα βρε συ Λενια μου, ο αερας δε αυγκρινεται με την κλειστη αιθουσα... Αν δε βγαινουν εξω ειναι λογικο να αρρωσταινουν συνεχεια... Επιπλεον ειναι και ο ηλιος, που κανει πολυ καλο στα παιδακια... Τεσπα, εννοείται οτιδεν θα ειναι αυτο βασικο κριτηριο, αφου σίγουρα θα προσπαθώ εγω ή καποιος αλλος να βγαζει το παιδι εξω το απογευμα, αλλα το χειμωνα που νυχτωνει νωρίς πχ αυτό θα ειναι θεμα... Παντως αν ημουν αναμεσα σε 2 σταθμους οι οποιοι θα διεφεραν μονο σε αυτο, εννοείται θα επελεγα οποιον ειχε τον προαυλισμο (εστω και για μιση ωρα) σαν απαραίτητη προϋπόθεση!! 

Παντως ειλικρινά μου κανει εντύπωση που το αυζηταμε... Το θεωρουσα αυτονοητο!!! Τωρα πρέπει να ξαναπαω σε αυτον που επισκεφτηκα σήμερα για να τς ρωτησω, αν και μαλλον θα τν απορριψω αφου δεν μ αρεσε η αυρα των υπευθυνων... 

Συμφωνώ. Και εγώ το θεωρώ αυτονόητο, το ότι ενα παιδάκι ακόμη δεν περπατάει δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι κλεισμένο μέσα. Αν πάει δηλαδή 8 ώρες στο σταθμό γιατι οι γονείς δούλευουν και δεν μπορούν να το πάρουν νωρίτερα, θα μένει ένα παιδί 8 ώρες μέσα; ούτε εγώ δεν μένω μέσα 8 ώρες όταν δούλευα το πλήρες ωράριο, έβγαινα έστω και για 5-10' κάθε δύο τρεις ώρες να πάρω λίγο αέρα, πόσο μάλλον ένα παιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Συμφωνώ. Και εγώ το θεωρώ αυτονόητο, το ότι ενα παιδάκι ακόμη δεν περπατάει δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι κλεισμένο μέσα. Αν πάει δηλαδή 8 ώρες στο σταθμό γιατι οι γονείς δούλευουν και δεν μπορούν να το πάρουν νωρίτερα, θα μένει ένα παιδί 8 ώρες μέσα; ούτε εγώ δεν μένω μέσα 8 ώρες όταν δούλευα το πλήρες ωράριο, έβγαινα έστω και για 5-10' κάθε δύο τρεις ώρες να πάρω λίγο αέρα, πόσο μάλλον ένα παιδάκι. 

Ποιες 8 ωρες??? Δέχονται παιδια απο 6μιση εως 5μιση το απογευμα!!! Μιλαμε για 11 ολοκληρες ωρες!!! 

πρίν από 19 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα μωρά δεν αλληλεπιδρούν, έχετε κανα-δυο χρόνια και βάλε για να υπάρχει όφελος από συναναστροφή με συνομήλικα, το ωράριο θα το πληρώσετε φουλ και λίγες ώρες να το αφήνετε, συν ότι τόσο μικρό θα πρέπει να έχετε πλάνο ανάγκης για ασθένειες (και δέκατα να έχει το μωρό ή μπούκωμα δεν μπορείς να το στείλεις λογικά) και αν το μωρό πηγαίνει κάπου σε ακατάστατες ώρες, θα προσαρμοστεί δύσκολα. Οι λίγες μέρες τη βδομάδα, πρακτικά καλύπτονται πολύ πιο εύκολα από babysitter που αμείβεται με την ώρα και θα προσαρμοστεί και πολύ ευκολότερα το μωρό στο σπίτι.

Η λυση της αγνωστης baby sitter απορριπτεται λογω δικης μ ανασφαλειας... Δυστυχώς καποια γνωστη δεν υπάρχει, αλλα αν βρεθει για ωρα αναγκης δεν θα πω οχι. Σε περίπτωση ασθενειας θα ειναι και οι παππουδες στους οποίους εννοείται θα απαιτησω βοηθεια αν ειναι τέτοια αναγκη.. Τωρα ο βηχας ή η μυξα δεν αποτελεί δειγμα για να μην παει ενα παιδι σχολειο ή σε καποια δραστηριοτητα.. Μην τρελαθουμε!!! Τα δεκατα και ο πυρετος εννοείται αποτελουν αντενδειξη!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ποιες 8 ωρες??? Δέχονται παιδια απο 6μιση εως 5μιση το απογευμα!!! Μιλαμε για 11 ολοκληρες ωρες!!! 

Η λυση της αγνωστης baby sitter απορριπτεται λογω δικης μ ανασφαλειας... Δυστυχώς καποια γνωστη δεν υπάρχει, αλλα αν βρεθει για ωρα αναγκης δεν θα πω οχι. Σε περίπτωση ασθενειας θα ειναι και οι παππουδες στους οποίους εννοείται θα απαιτησω βοηθεια αν ειναι τέτοια αναγκη.. Τωρα ο βηχας ή η μυξα δεν αποτελεί δειγμα για να μην παει ενα παιδι σχολειο ή σε καποια δραστηριοτητα.. Μην τρελαθουμε!!! Τα δεκατα και ο πυρετος εννοείται αποτελουν αντενδειξη!! 

εγω θα σου πω να βρεις κ μια κοπελα . εσυ σκεφτεσε οτι το παιδακι θα αρρωστησει για 4 μερες κ μετα θα ειναι καλα. αλλα η αληθεια ειναι οτι το παιδι 12 μηνων την 4 μερα να ειναι καλα κ την 6η  μερα να ξαναεχει πυρετο απο αλλη ιωση. 

γιαυτο βρες κ μια κοπελα γιατι το πιο πιθανο ειναι να σου ζητηθει απο τον παιδιατρο να απουσιασετε κ μηνα απο το σχολειο. μην σκεφτεσε σαν να ειναι το παιδακι 3-4 χρονων ειναι 12 μηνων ειναι διαφορετικα . 

στο λεω απο εμπειρια οποτε αν δεν θες να υποχρεωθεις ή να παραιτηθεις βρες κ μια κοπελα . ο χειμωνας ειναι δυσκολος

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

εγω θα σου πω να βρεις κ μια κοπελα . εσυ σκεφτεσε οτι το παιδακι θα αρρωστησει για 4 μερες κ μετα θα ειναι καλα. αλλα η αληθεια ειναι οτι το παιδι 12 μηνων την 4 μερα να ειναι καλα κ την 6η  μερα να ξαναεχει πυρετο απο αλλη ιωση. 

γιαυτο βρες κ μια κοπελα γιατι το πιο πιθανο ειναι να σου ζητηθει απο τον παιδιατρο να απουσιασετε κ μηνα απο το σχολειο. μην σκεφτεσε σαν να ειναι το παιδακι 3-4 χρονων ειναι 12 μηνων ειναι διαφορετικα . 

στο λεω απο εμπειρια οποτε αν δεν θες να υποχρεωθεις ή να παραιτηθεις βρες κ μια κοπελα . ο χειμωνας ειναι δυσκολος

Να παραιτηθω δεν παίζει... Διοριστηκα προσφατα, οποτε δεν παίζει ουτε καν σαν πιθανότητα!!! 

Και μιας και το αναφεραμε, ξερει καμια αν για τους μονιμους δημοσιους υπαλλήλους  σε νοσοκομεία υπάρχουν σταθμοι?? (πχ στο παιδων ξερω οτι υπάρχει νηπιαγωγειο για τα παιδιά των εργαζομένων) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Να παραιτηθω δεν παίζει... Διοριστηκα προσφατα, οποτε δεν παίζει ουτε καν σαν πιθανότητα!!! 

Και μιας και το αναφεραμε, ξερει καμια αν για τους μονιμους δημοσιους υπαλλήλους  σε νοσοκομεία υπάρχουν σταθμοι?? (πχ στο παιδων ξερω οτι υπάρχει νηπιαγωγειο για τα παιδιά των εργαζομένων) 

το νοσοκομειο σου πρεπει να ρωτησεις πρεπει να παιζει αναλογα με.το νοσοκομειο. 

γενικα τον παιδικο για τετοιες ηλικιες θα τον εχεις για μερικη απασχολησει κατα ενα 70% μολις μπει ο δεκεμβρης μεχρι τον φεβρουαριο θα απουσιαζετε . ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος στο σταθμο μετα θα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

το νοσοκομειο σου πρεπει να ρωτησεις πρεπει να παιζει αναλογα με.το νοσοκομειο. 

γενικα τον παιδικο για τετοιες ηλικιες θα τον εχεις για μερικη απασχολησει κατα ενα 70% μολις μπει ο δεκεμβρης μεχρι τον φεβρουαριο θα απουσιαζετε . ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος στο σταθμο μετα θα ειναι οκ

Και εγω πιστευω πως ειδικα τους πρώτους 4 μηνες θα ειμαστε τουριστες!!! Αχχαχαχαχαχαχα

Προς το παρόν ειμαι αισιοδοξη.. Ευελπιστώ να ειναι απο τα σκληροτραχηλα παιδιά και μα συνεχισει την καλη πορεία που ειχε εως τωρα και δεν μ αρρωστησε!! Τωρα αν αποδειχθεί πιο φιλασθενη θα πρέπει να κινηθούμε αλλιως... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Φυσικα και υπάρχει η μεση λυση, αλλα βρε συ Λενια μου, ο αερας δε αυγκρινεται με την κλειστη αιθουσα... Αν δε βγαινουν εξω ειναι λογικο να αρρωσταινουν συνεχεια... Επιπλεον ειναι και ο ηλιος, που κανει πολυ καλο στα παιδακια... Τεσπα, εννοείται οτιδεν θα ειναι αυτο βασικο κριτηριο, αφου σίγουρα θα προσπαθώ εγω ή καποιος αλλος να βγαζει το παιδι εξω το απογευμα, αλλα το χειμωνα που νυχτωνει νωρίς πχ αυτό θα ειναι θεμα... Παντως αν ημουν αναμεσα σε 2 σταθμους οι οποιοι θα διεφεραν μονο σε αυτο, εννοείται θα επελεγα οποιον ειχε τον προαυλισμο (εστω και για μιση ωρα) σαν απαραίτητη προϋπόθεση!! 

Παντως ειλικρινά μου κανει εντύπωση που το αυζηταμε... Το θεωρουσα αυτονοητο!!! Τωρα πρέπει να ξαναπαω σε αυτον που επισκεφτηκα σήμερα για να τς ρωτησω, αν και μαλλον θα τν απορριψω αφου δεν μ αρεσε η αυρα των υπευθυνων... 

Μα βρε κορίτσια εξυπακούεται αυτό, μου κάνει εντύπωση πως δεν έχει γίνει κατανοητός ο συλλογισμός μου. Υπάρχει κανείς που από δύο ισάξιους σταθμούς θα επέλεγε αυτόν που δεν βγάζει τα παιδιά στην αυλή;; Κ επίσης δεν αναφερθηκα ποτέ σε μεγαλύτερα παιδιά παρά μόνο σε μικρά βρεφη, εως 1-1.5, που πολλά δε περπατάνε ακομη κ πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τα τακτοποιήσουν κ να τα ετοιμάσουν όλα για έξοδο από το χώρο της αίθουσας. Προφανώς κ θα το προτιμήσω αν γίνεται αλλά δε θα καθορίσει την απόφαση μου να επιλέξω η να απορριψω ένα σταθμό που κατά τα άλλα με καλύπτει πληρως, ο προαυλισμος του βρέφους. 

Just now, anemoni1989 είπε:

Και εγω πιστευω πως ειδικα τους πρώτους 4 μηνες θα ειμαστε τουριστες!!! Αχχαχαχαχαχαχα

Προς το παρόν ειμαι αισιοδοξη.. Ευελπιστώ να ειναι απο τα σκληροτραχηλα παιδιά και μα συνεχισει την καλη πορεία που ειχε εως τωρα και δεν μ αρρωστησε!! Τωρα αν αποδειχθεί πιο φιλασθενη θα πρέπει να κινηθούμε αλλιως... 

Κ εγώ είμαι υπέρ του σταθμού έναντι της άγνωστης νταντας, ωστόσο πρέπει να έχεις εναλλακτική γιατί όντως οι μέρες απουσίας λόγω ασθενείας, ακόμη κ ελαφριάς θα είναι πολλές. 

 

Πάντως, θα ήθελα να σου πω να επιλέξεις το σταθμό που θα σου κάνει το κλικ. Κ εννοώ να σε εμπνεύσει ο χώρος, οι άνθρωποι, να νιώσεις μέσα σου ότι σου λένε αλήθεια κ δεν σε κοροϊδεύουν για να σε πιάσουν πελάτη κ ας μην είναι ο πιο όμορφος κ καινούριος χώρος που υπάρχει. Δεν υπάρχει τπτ πιο σημαντικό απτό να εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους που αφήνεις το παιδί σου τόσες ώρες χωρίς να έχεις αμφιβολιες τι μπορεί να συμβαίνει κ αν θα το μάθεις. Επίσης, εγώ προσωπικά δίνω μεγαλη σημασία στη διατροφή που παρέχουν. Πολλοί ιδιωτικοι δίνουν στα νήπια για πρωινό τσουρέκια, μαρμελάδες, κεικ κλπ ή έχουν ψάρι μια φορά στις δύο εβδομάδες ή τους δίνουν ενδιάμεσα για δεκατιανο μπισκότα ή ψωμιά κ μετά δεν τρώνε το μεσημεριανο. Κοίταξε το κ αυτό.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Και εγω πιστευω πως ειδικα τους πρώτους 4 μηνες θα ειμαστε τουριστες!!! Αχχαχαχαχαχαχα

Προς το παρόν ειμαι αισιοδοξη.. Ευελπιστώ να ειναι απο τα σκληροτραχηλα παιδιά και μα συνεχισει την καλη πορεία που ειχε εως τωρα και δεν μ αρρωστησε!! Τωρα αν αποδειχθεί πιο φιλασθενη θα πρέπει να κινηθούμε αλλιως... 

ε ως τωρα εχει τα αντισωματα τα δικα σου μετα τους 7 μηνες αρχιζουν να φευγουν κ να αρρωσταινουν πιο ευκολα τα μωρα. 

θα σου πω απο της αδερφης μου τον πρωτο χρονο ηταν συνεχεια αρρωστος το χειμωνα οταν.λεμε συνεχεια συνεχεια. τον δευτερο χρονο αρρωστησε τρεις τεσσερις φορες . απο 4 αρων κ μετα μπορει να περασει κ χειμωνας χωρις μυξα . κ οταν λεμε χωρις μυξα τιποτα. ουτε καν φλεματακι. 

μεχρι να χτυσουν ομως ανοσοποιητικο αρρωσταινουν συνεχεια οσο σκληροτραχηλα κ αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

ε ως τωρα εχει τα αντισωματα τα δικα σου μετα τους 7 μηνες αρχιζουν να φευγουν κ να αρρωσταινουν πιο ευκολα τα μωρα. 

θα σου πω απο της αδερφης μου τον πρωτο χρονο ηταν συνεχεια αρρωστος το χειμωνα οταν.λεμε συνεχεια συνεχεια. τον δευτερο χρονο αρρωστησε τρεις τεσσερις φορες . απο 4 αρων κ μετα μπορει να περασει κ χειμωνας χωρις μυξα . κ οταν λεμε χωρις μυξα τιποτα. ουτε καν φλεματακι. 

μεχρι να χτυσουν ομως ανοσοποιητικο αρρωσταινουν συνεχεια οσο σκληροτραχηλα κ αν ειναι

Καλημερα!!! 

Αυτο που λες με τα αντισωματα δεν ισχύει!! Δεν εχουν ημ/νια ληξης!!! Ωστοσο, καταλαβαίνω πως επειδη δεν εχει ερθει σε επαφη με πααααρα πολυ κοσμο όπως έρχεται στο σχολειο, για αυτό οταν πανε παιδικο ή νηπιο αρρωσταινουν συνεχεια!! Οπως και να χει, αρρωστοι ή οχι θα επιβιωσουμε!! Απο μια ιωση κανεις δεν πεθανε!!! Το θέμα ειναι μεχρι να "στρωσει", να αντεξουν τα νευρα μας!!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Τωρα ο βηχας ή η μυξα δεν αποτελεί δειγμα για να μην παει ενα παιδι σχολειο ή σε καποια δραστηριοτητα.. Μην τρελαθουμε!!! Τα δεκατα και ο πυρετος εννοείται αποτελουν αντενδειξη!! 

Αλλο το παιδί, άλλο το βρέφος. Ένα μωρό που δεν έχει χρονίσει είναι πολύ διαφορετική περίπτωση από ένα τρίχρονο.

 

Όσο για τη babysitter, με τόσο μικρό παιδί και χωρίς συγγενείς, δεν την γλυτώνεις. Αν μιλάμε για ιδιωτικό υπάλληλο, υπάρχει πρόβλεψη για 4 μέρες ασθενείας προστατευόμενου μέλους αν θυμάμαι καλά, που δυστυχώς για μωρό σε βρεφονηπιακό σταθμό είναι απίθανο να φτάσουν. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, eirinako είπε:

Πάντως κορίτσια, εμένα μου είχαν πει σε κάποιους σταθμούς ότι οι ίδιοι οι γονείς δεν ήθελαν να βγαίνουν τα παιδιά έξω μην κρυώσουν. Οπότε μην θεωρείτε ότι όλοι έχουμε τις ίδιες απόψεις. Αν πας σε σταθμό, και με το που μπεις σου έρθει η γνωστή μυρωδιά κλεισούρας... φύγε. Κάποιοι ούτε τα παράθυρα δεν ανοίγουν. 

Πω πω πραγματικα, σε ποσους σταθμους δεν συναντησα αυτη τη μυρωδια κλεισουρας, φαγητου κ σπιτιου που δεν αερίζεται! Κ απορούσα, ελεγα τους γονείς που έρχονται να τα πάρουν το μεσημέρι δεν τους ενοχλεί να πουν κτ;

 

Πάντως, για τον προαυλισμο, στην ηλικία 1-1,5 ετους δεν είναι καθοριστικο το αν ενα παιδακι δεν λαμβανει απ τις 8 ωρες που περνάει εκει περα ερεθίσματα απ τη φυση κ το παιχνίδι εξω; Είναι απ τα πιο σημαντικά κριτήρια για μενα, κ παρ ολο που κ η διατροφή ειναι ουσιώδης στην παιδική ηλικία, θα τη θυσίαζα μπροστά στο καθημερινό παιχνιδι στην αυλή. 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως @anemoni1989 έχω ακούσει γονείς στην Αθήνα που δεν επιστεύονται άγνωστη νταντά για τους προφανείς λόγους και επιλέγουν μια λύση κάπως πιο ασφαλή: το παιδί είναι με την νταντά αλλά στο σπίτι των παππούδων, έτσι ώστε να υπάρχει μια επίβλεψη, αλλά να μην είναι και οι παππούδες δεσμευμένοι. Μήπως αφού τα ωράριά σας είναι περίεργα, απ' ό,τι καταλαβαίνω, σας βολεύει και κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αλλο το παιδί, άλλο το βρέφος. Ένα μωρό που δεν έχει χρονίσει είναι πολύ διαφορετική περίπτωση από ένα τρίχρονο.

 

Απο 6 μηνων και πανω ολα τα παιδια αντιμετωπιζονται το ιδιο.. Και στο λεω μετα βεβαιοτητας! Εκτος αν εχεις καποια επιατημονικη βαση για αυτο, την οποια θα ηθελα να διαβασω, αφου με ενδιαφέρει επαγγελματικα...

Απλα ειναι πιο δύσκολο να το διαχειριστεις λογω αδυναμιας του παιδιού να επικοινωνησει τι νιωθει... Κανενας αλλος λογος δεν καθιστα επικινδυνο το μπουκωμα σε ενα παιδι 7 μηνων... Σε ενα βρεφος 5 μηνων ειναι πιο επικίνδυνο αφου κατα κυριο λογο αναπνεει απο τη μυτη αποκλειστικά... Απο τς 6 μηνες και μετα όμως αυτό παυει να ισχύει, αρα δεν υπάρχει κανενας κίνδυνος! 

Just now, Έσπερος είπε:

Πάντως @anemoni1989 έχω ακούσει γονείς στην Αθήνα που δεν επιστεύονται άγνωστη νταντά για τους προφανείς λόγους και επιλέγουν μια λύση κάπως πιο ασφαλή: το παιδί είναι με την νταντά αλλά στο σπίτι των παππούδων, έτσι ώστε να υπάρχει μια επίβλεψη, αλλά να μην είναι και οι παππούδες δεσμευμένοι. Μήπως αφού τα ωράριά σας είναι περίεργα, απ' ό,τι καταλαβαίνω, σας βολεύει και κάτι τέτοιο; 

Πως δηλαδή?? Στο ιδιο σπίτι??? Καλα, περα απο το οτι δεν παίζει να το δεχτεί ο πατερας μ, παραμενει και παλι το πρόβλημα οταν θα λείπει στο χωριο... Δεν ξερω... Μπορει να ειμαι υπερβολικη, αλλα επειδη και λογω επαγγελματος εχουν δει πολλα τα ματια μ που πολλοι δεν τα φανταζονται καν, φοβαμαι πολυ να αφησω το μωρο με ατομο που δεν γνωρίζω εστω και για μιση ωρα... Θα μου πεις οι γονεις που το κανουν ειναι ανευθυνοι??? Δεν λεω κατι τετοιο, αλλα εγω μια τέτοια συνθηκη δεν μπορώ να τη διαχειριστω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Απο 6 μηνων και πανω ολα τα παιδια αντιμετωπιζονται το ιδιο.. Και στο λεω μετα βεβαιοτητας! Εκτος αν εχεις καποια επιατημονικη βαση για αυτο, την οποια θα ηθελα να διαβασω, αφου με ενδιαφέρει επαγγελματικα...

Δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς εννοείς, οπότε συγγνώμη αν κάτι παρεξηγώ και είμαι εκτός θέματος, αλλά πρακτικά, πολλοί γονείς έχουμε δει τα παιδιά μας εκεί στο χρόνο να νοσηλεύονται από κάτι που ξεκίνησε σαν απλό συναχάκι και κατέληξε σε βρογχιολίτιδα ή λαρυγγίτιδα , εμπειρία που δεν επαναλαμβάνεται λίγα χρόνια αργότερα για τα ίδια συμπτώματα.

Πάντως καλό θα ήταν να ρωτήσεις και τι μπορεί να προσφέρει ένας βρεφικός σταθμός σε ένα μωράκι έστω με ένα μπούκωμα, δεδομένου ότι σε καμία περίπτωση π.χ. δε θα το κρατάνε όλη τη μέρα αγκαλιά για να ευκολύνουν την αναπνοή του, ούτε θα κάνουν "κωλοτούμπες" για να φάει, αφού αυτό θα απαιτούσε προσωπικό που κανένας σταθμός δε διαθέτει. 

 

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989, ετσι για να σε παρηγορήσω κ να προβάλω κ την αντίθετη οπτική, ο δικος μου μικρος μηνών 7, οταν ξεκίνησε ο μεγάλος παιδικο, περασε όλη τη χρονιά με μονο βηχα-μυξες κ ουτε πυρετο δεν εκανε. Ο μεγαλος εκανε πυρετο 2 φορες 38,5 μεγιστο κια γαστρεντερίτιδα. Αν εξαιρέσεις το πρώτο σοκ που το μωρο μας αρρωστησε κ δεν μπορούσε να μιλησεο, μετα ειχαμε τους ορους καθημερινοτητα κ δεν ξανααγχωθηκαμε ιδιαίτερα. Ουτε αυτια ουτε τίποτα, κ κανενα απ τα δυο δεν πηρε ποτέ αντιβίωση μεχρι τωρα (3,5 ετων κ 15 μηνών). Ασε που κτ θα κολλουσε ουτως η αλλως λογικα κ απο σενα που θα επιστρέψει ς δουλειά αν καταλαβα καλά. Οπότε μπορεί να παει κ ανελπιστα καλα κ σας το εύχομαι!

K διορθώνω: τη μιση χρονια με βηχα-μυξες, την υπολοιπη τώρα απολύτως τίποτα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...