Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκτος απο βρεφονηπιακο σταθμο, τι???


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Οπως εχω αναφέρει και σε αλλα θεματα, εχω ενα μικρό κοριτσακι 7 μηνων!!! Λογω δουλειάς, απο Σεπτέμβρη θελω να τη γραψω καπου, καθως δεν εχω δικο μου ατομο να την "κραταει"  σε σταθερη βαση... 

Η απορία μου ειναι η εξης:εκτος απο βρεφονηπιακο σταθμο, υπάρχουν αλλες δομες για απασχοληση παιδιων κοντα στο ετος?? 

Δεν με ενδιαφέρει πληρες ωραριο απαραίτητα, αν και καλο θα ηταν να υπάρχει κι αυτή η επιλογή!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Οπως εχω αναφέρει και σε αλλα θεματα, εχω ενα μικρό κοριτσακι 7 μηνων!!! Λογω δουλειάς, απο Σεπτέμβρη θελω να τη γραψω καπου, καθως δεν εχω δικο μου ατομο να την "κραταει"  σε σταθερη βαση... 

Η απορία μου ειναι η εξης:εκτος απο βρεφονηπιακο σταθμο, υπάρχουν αλλες δομες για απασχοληση παιδιων κοντα στο ετος?? 

Δεν με ενδιαφέρει πληρες ωραριο απαραίτητα, αν και καλο θα ηταν να υπάρχει κι αυτή η επιλογή!!! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :) 

 

Σε οργανωμένη δομή (που να έχει άδεια λειτουργίας, να ελέγχεται κλπ) δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο πέρα από βρεφονηπιακούς σταθμούς.

Στο εξωτερικό υπάρχει η δυνατότητα κατ'οίκον φύλαξης σε άλλο σπίτι, όπου συνήθως μία γυναίκα (όχι απαραίτητα βρεφονηπιοκόμος) μπορεί να προσέχει 4-5 παιδιά, έχει άδεια εργασίας και έλεγχο. Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Άτυπα ίσως.

Σε τόσο μικρή ηλικία μήπως θα ήταν καλύτερα να σκεφτείτε baby sitter στο σπίτι (σας ή της); Αν δεν το προτιμάτε, τότε κάντε μεγάλη έρευνα για το τι δομή υπάρχει διαθέσιμη, την αντιστοιχία αριθμού μωρών και άτομο φύλαξης, καθαριότητα και το κυριότερο να έχουν συναισθηματική προσέγγιση, πολύ αγκαλιά και μεγάλη διάδραση με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Σε οργανωμένη δομή (που να έχει άδεια λειτουργίας, να ελέγχεται κλπ) δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο πέρα από βρεφονηπιακούς σταθμούς.

Στο εξωτερικό υπάρχει η δυνατότητα κατ'οίκον φύλαξης σε άλλο σπίτι, όπου συνήθως μία γυναίκα (όχι απαραίτητα βρεφονηπιοκόμος) μπορεί να προσέχει 4-5 παιδιά, έχει άδεια εργασίας και έλεγχο. Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Άτυπα ίσως.

Σε τόσο μικρή ηλικία μήπως θα ήταν καλύτερα να σκεφτείτε baby sitter στο σπίτι (σας ή της); Αν δεν το προτιμάτε, τότε κάντε μεγάλη έρευνα για το τι δομή υπάρχει διαθέσιμη, την αντιστοιχία αριθμού μωρών και άτομο φύλαξης, καθαριότητα και το κυριότερο να έχουν συναισθηματική προσέγγιση, πολύ αγκαλιά και μεγάλη διάδραση με το μωρό.

Το πρόβλημα είναι ότι και εγω και ο σύζυγος δουλεύουμε με βαρδιες, οποτε το ουσιαστικό πρόβλημα δεν θα ει αι καθημερινο και δεν μπορώ να δεσμευσω μια καλη κοπελα για λιγες μερες τη βδομάδα ή και μια μέρα... Δυστυχώς δεν υπάρχει καποιο ατομο εμπιστοσύνης μου που να ειναι ανεργο και να μπορω οταν εχω αναγκη να το εμπιστευτω με αμοιβη... Επιπλέον σκέφτομαι πως στο σταθμό θα μπορει να αλληλεπιδρα με αλλα παιδακια κλπ, πράγμα που μόνο καλο θα μπορει να της κανει... 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε το λίγο καλύτερα για κοπέλα, δεν ξέρεις. Στην ηλικία των 7, 8, 9 μηνών δεν αλληλεπιδρούν. Η αλληλεπίδραση έρχεται πολύ πολύ αργότερα. Αυτό που σίγουρα θα μάθει είναι να υπομένει αφού δεν θα μπορεί να ανταποκρίνεται κάποιος στην ανάγκη της όποτε χρειάζεται. Και ιώσεις πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Ψάξε το λίγο καλύτερα για κοπέλα, δεν ξέρεις. Στην ηλικία των 7, 8, 9 μηνών δεν αλληλεπιδρούν. Η αλληλεπίδραση έρχεται πολύ πολύ αργότερα. Αυτό που σίγουρα θα μάθει είναι να υπομένει αφού δεν θα μπορεί να ανταποκρίνεται κάποιος στην ανάγκη της όποτε χρειάζεται. Και ιώσεις πολλές.

Θα ειναι 11 μηνων το Σεπτέμβρη που θελω να την ξεκινήσω... Οσο για τις ιωσεις, ασε... Με εμενα εργαζομενη σε νοσοκομείο τις εχουμε στο τσεπακι!!! 

Εννοείται ψαχνω για κοπελα παραλληλα, απλα δε θελω να αφησω και τελευταία στιγμή το θεμα σταθμος, ωστε αν αναγκαστω να καταληξω σε αυτη τη λυση, να ειμαι τουλάχιστον προετοιμασμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Θα ειναι 11 μηνων το Σεπτέμβρη που θελω να την ξεκινήσω... Οσο για τις ιωσεις, ασε... Με εμενα εργαζομενη σε νοσοκομείο τις εχουμε στο τσεπακι!!! 

Εννοείται ψαχνω για κοπελα παραλληλα, απλα δε θελω να αφησω και τελευταία στιγμή το θεμα σταθμος, ωστε αν αναγκαστω να καταληξω σε αυτη τη λυση, να ειμαι τουλάχιστον προετοιμασμενη

Kαλά κάνεις και το ψάχνεις, για αρχή πρέπει να κλεισεις ραντεβού να επισκεφθείς κάποιους σταθμούς ώστε να έχεις μία εικόνα πριν καταλήξεις εκεί.

Εγώ ξεκίνησα τον γιο μου βρεφικό πολύ μικρό, ήταν 9-10 μηνών, φυσικά και δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου αυτή (βέβαια για εμένα ήταν μονόδρομος αυτή η λύση), θεωρούσα πως ήμουν προετοιμασμένη για  ιώσεις κτλ, όμως αυτό που έζησα δεν το περίμενα καθώς φτάσαμε στην νοσηλεία 2-3 φορές (από μία εβδομάδα την φορά) λόγω του ότι έχουμε και θέμα με το αναπνευστικό ήταν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Δεν θέλω να σε αγχώσω ή να σε τρομάξω, καταλαβαίνω πως λόγω επαγγέλματος θα έχεις δει πολλά, όμως σαν μαμά που είσαι θα είναι διαφορετικά τα πράγματα πλεόν.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν ήταν να επιστρέψω στην δουλειά και ήταν η κόρη μου 10 μηνών, ενώ είχα και την επιλογή των γιαγιάδων, την ξεκίνησα σε βρεφικό σταθμό. Η παιδίατρος ήταν αντίθετη καθώς μου έλεγε ότι αφού έχω και άλλη λύση να τον αποφύγω τον σταθμό γιατί θα νοσηλευτεί. Όπως και έγινε. Αυτό που περάσαμε ήταν πολύ κουραστικό. Να εργαζόμαστε και το μωρό να είναι στα νοσοκομεία. Και την σταμάτησα. 

Αυτό που θα σε συμβούλευα, είναι όταν θα κάνεις την έρευνά σου, να ρωτάς και να επιμένεις να μάθεις τι πολιτική ακολουθούν στην περίπτωση που ένα μωρό είναι άρρωστο. Πολλοί σταθμοί κυρίως ιδιωτικοί, κρατάνε τα άρρωστα μωρά κανονικά, μιας και θέλουν να εξυπηρετήσουν τους γονείς που δεν έχουν που να τα αφήσουν. Εκεί γίνεται το έλα να δεις από ιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Kαλά κάνεις και το ψάχνεις, για αρχή πρέπει να κλεισεις ραντεβού να επισκεφθείς κάποιους σταθμούς ώστε να έχεις μία εικόνα πριν καταλήξεις εκεί.

Εγώ ξεκίνησα τον γιο μου βρεφικό πολύ μικρό, ήταν 9-10 μηνών, φυσικά και δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου αυτή (βέβαια για εμένα ήταν μονόδρομος αυτή η λύση), θεωρούσα πως ήμουν προετοιμασμένη για  ιώσεις κτλ, όμως αυτό που έζησα δεν το περίμενα καθώς φτάσαμε στην νοσηλεία 2-3 φορές (από μία εβδομάδα την φορά) λόγω του ότι έχουμε και θέμα με το αναπνευστικό ήταν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Δεν θέλω να σε αγχώσω ή να σε τρομάξω, καταλαβαίνω πως λόγω επαγγέλματος θα έχεις δει πολλά, όμως σαν μαμά που είσαι θα είναι διαφορετικά τα πράγματα πλεόν.

 

 

Just now, eirinako είπε:

Εγώ όταν ήταν να επιστρέψω στην δουλειά και ήταν η κόρη μου 10 μηνών, ενώ είχα και την επιλογή των γιαγιάδων, την ξεκίνησα σε βρεφικό σταθμό. Η παιδίατρος ήταν αντίθετη καθώς μου έλεγε ότι αφού έχω και άλλη λύση να τον αποφύγω τον σταθμό γιατί θα νοσηλευτεί. Όπως και έγινε. Αυτό που περάσαμε ήταν πολύ κουραστικό. Να εργαζόμαστε και το μωρό να είναι στα νοσοκομεία. Και την σταμάτησα. 

Αυτό που θα σε συμβούλευα, είναι όταν θα κάνεις την έρευνά σου, να ρωτάς και να επιμένεις να μάθεις τι πολιτική ακολουθούν στην περίπτωση που ένα μωρό είναι άρρωστο. Πολλοί σταθμοί κυρίως ιδιωτικοί, κρατάνε τα άρρωστα μωρά κανονικά, μιας και θέλουν να εξυπηρετήσουν τους γονείς που δεν έχουν που να τα αφήσουν. Εκεί γίνεται το έλα να δεις από ιώσεις.

Και εμενα η παιδιατρος αντίθετη ειναι... Οπως και ολοι οι συγγενεις οταν το αναφερω, αλλα κανεις δεν ειναι διατεθειμενος να αφησει τη βολη του για να βοηθήσει... Δυστυχώς αλλη επιλογή δεν εχω, αφου η μαμα μου ειναι εργαζομενη και ο μπαμπας μ ενω ειναι συνταξιούχος πηγαίνει συχνα πυκνα στο χωριο και δεν ειναι διατεθειμενος να το "κοψει", αλλα δε θελω κιολας να τον εξαναγκασω, απο τη στιγμή που ο ιδιος δηλωνει πως δε θελει να το στερηθει, αφου δεν θεωρω πως ειναι υποχρεωμενος.. Για την πεθερα μου δεν το συζητω!!! Μενει βεβαια στην επαρχία, αλλα αν ηθελε μια στο τοσο (διμηνο πχ) θα μπορούσε να ερχεται λιγες μερες να βοηθαει οταν δε θα μπορουσαμε με τν αντρα μ να τα βολεψουμε, αλλα εδω δε βοηθησε την κορη της, θα βοηθησει εμενα??? Δεν το προτεινε καν η ιδια, οποτε δεν μπηκα καν στον κοπο και εγω να το αναφέρω... 

Μακαρι να μπορουσα καπως να το αποφυγω, αλλα οταν δεν υπάρχει αλλη λυση ο βρεφικος ειναι μονόδρομος... Αλλοι γονεις ειναι πιο απαιτητικοι απο τους παππουδες κλπ εγω δεν μπορώ να το κανω... Οποτε θα πορευτουμε ανάλογα, οπως αρκετοι αλλοι... 

Link to comment
Share on other sites

Μια ανασα ελπιδας εδω, και η δικη μου κορη ξεκινησε νωρις, στο ετος. Σημερα που ειναι 18 μηνων εχει αρρωστησει εως τωρα 2 φορες, να ανεβασει πυρετο και να χασει μερες κλπ, και σιγουρα καμια σχεση με νοσηλεια, ειχε απλα 38 και κατι. Μυξες, λιγο βηχα κλπ εχει σχεδον συνεχεια, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο. Αποτελουμε σιγουρα την εξαιρεση και θεωρω οτι ειμαστε πολυ τυχεροι. Στην θεση σου θα μιλουσα με τους σταθμους και θα εκρινα την πολιτικη που ακολουθουν. Για παραδειγμα στον δικο μας σταθμο εαν ενα παιδακι αρρωστησει, δεν επιτρεπεται να επιστρεψει εαν δεν εχει περασει τουλαχιστον μια ημερα χωρις να ανεβασει πυρετο. Και γενικοτερα θα εβλεπα και την γενικοτερη σταση τους οσον αφορα βασικη υγιηνη και τους κανονες που ακολουθουν για την ωρα που περνανε εξω τα παιδια. (Θεωρω το εξω με σωστα ρουχα πολυ καλυτερο απο τον συνοστισμο σε εναν κλειστο χωρο!)

Link to comment
Share on other sites

Για ενα διαστημα εβλεπα βρεφονηπιακους. Παμε σε εναν, μονοκατοικια σε βουνο, φυση γυρω και μας λεει η ιδιοκτητρια "τα μωρα τα εχουμε για ασφαλεια στον πανω οροφο και δεν βγαινουν ποτε εξω. Ανοιγουμε τα παραθυρα για αερισμο". Μετα γνωρισα αρκετους γονεις που πηγαιναν τα παιδια τους εκει. Κοινό πρόβλημα όλων οι ιωσεις, γιατι αραγε;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Μια ανασα ελπιδας εδω, και η δικη μου κορη ξεκινησε νωρις, στο ετος. Σημερα που ειναι 18 μηνων εχει αρρωστησει εως τωρα 2 φορες, να ανεβασει πυρετο και να χασει μερες κλπ, και σιγουρα καμια σχεση με νοσηλεια, ειχε απλα 38 και κατι. Μυξες, λιγο βηχα κλπ εχει σχεδον συνεχεια, αλλα αυτο ειναι αναμενομενο. Αποτελουμε σιγουρα την εξαιρεση και θεωρω οτι ειμαστε πολυ τυχεροι. Στην θεση σου θα μιλουσα με τους σταθμους και θα εκρινα την πολιτικη που ακολουθουν. Για παραδειγμα στον δικο μας σταθμο εαν ενα παιδακι αρρωστησει, δεν επιτρεπεται να επιστρεψει εαν δεν εχει περασει τουλαχιστον μια ημερα χωρις να ανεβασει πυρετο. Και γενικοτερα θα εβλεπα και την γενικοτερη σταση τους οσον αφορα βασικη υγιηνη και τους κανονες που ακολουθουν για την ωρα που περνανε εξω τα παιδια. (Θεωρω το εξω με σωστα ρουχα πολυ καλυτερο απο τον συνοστισμο σε εναν κλειστο χωρο!)

Οντως ανασα ελπίδας τα γραφόμενα σου!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Εν τ μεταξυ εχω ακουσει τοσα "οχι"  και "ειναι λαθος να το πας τοσο μικρο", που στο τέλος θα αισθανθω ακαρδη κακια μαμα που σκέφτομαι να τη γραψω σε παιδικο!! 

Οντως αυτη η χαζαμαρα που τα κλεινουν μεσα νομιζοντας πως ανοιγοντας με ενα παράθυρο ολα καλα, ειναι μαστιγα!!!! Χαρακτηριστικο παράδειγμα της αποτελεσματικοτητας βεβαια του συγκεκριμένου μετρου, ειναι το παράδειγμα της @vtgian

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum θύμισε ότι είσαι σε άλλη πολύ μακρινή χώρα με άλλη νοοτροπία για να μην μπερδεύεται ο κόσμος!!!! 

 

Εδώ εμείς στο Γυμνάσιο και ξέρετε πόση γκρίνια ακούμε τις μέρες που έχει κρύο και βγάζουμε τα παιδιά έξω στο διάλειμμα; 

 

Να μην πω για πριν από 4-5 χρόνια που είχε γίνει μια εκλειψη ηλίου και το υπουργείου είχε στείλει οδηγία να κρατήσουμε τους μαθητές κλεισμένους μέσα για να μην εκτεθούν στην ακτινοβολία.... Αντί να ενθαρρύνει να τα βγάλουμε έξω να κάνουν πειράματα με οδηγίες για σωστή και ασφαλή παρατήρηση, κλειστήκαμε μέσα, κλείσαμε και κουρτίνες, λες και περιμέναμε προφητεία του Νοστράδαμου. Και το καλύτερο; Ήταν ακόμα σαιζόν γρίπης και σε λίγες μέρες αρρώστησε το μισό σχολείο, μαθητές και καθηγητές, γιατί μείναμε μέσα δύο διδακτικές ώρες με κλειστά παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@Chrysoum θύμισε ότι είσαι σε άλλη πολύ μακρινή χώρα με άλλη νοοτροπία για να μην μπερδεύεται ο κόσμος!!!! 

 

Εδώ εμείς στο Γυμνάσιο και ξέρετε πόση γκρίνια ακούμε τις μέρες που έχει κρύο και βγάζουμε τα παιδιά έξω στο διάλειμμα; 

 

Να μην πω για πριν από 4-5 χρόνια που είχε γίνει μια εκλειψη ηλίου και το υπουργείου είχε στείλει οδηγία να κρατήσουμε τους μαθητές κλεισμένους μέσα για να μην εκτεθούν στην ακτινοβολία.... Αντί να ενθαρρύνει να τα βγάλουμε έξω να κάνουν πειράματα με οδηγίες για σωστή και ασφαλή παρατήρηση, κλειστήκαμε μέσα, κλείσαμε και κουρτίνες, λες και περιμέναμε προφητεία του Νοστράδαμου. Και το καλύτερο; Ήταν ακόμα σαιζόν γρίπης και σε λίγες μέρες αρρώστησε το μισό σχολείο, μαθητές και καθηγητές, γιατί μείναμε μέσα δύο διδακτικές ώρες με κλειστά παράθυρα.

Συγγνώμη για το "χαχα"  αλλα ειλικρινά μου φαίνεται γελοιο να έρχεται οδηγια του Υπουργείου για ενα φυσικο φαινομενο!!! Τραγικο!!! 

Βεβαια τι να περιμενεις απο ενα λαο που πιστευει ακομα σε προφητειες και λαικες ρησεις?? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Συγγνώμη για το "χαχα"  αλλα ειλικρινά μου φαίνεται γελοιο να έρχεται οδηγια του Υπουργείου για ενα φυσικο φαινομενο!!! Τραγικο!!! 

Βεβαια τι να περιμενεις απο ενα λαο που πιστευει ακομα σε προφητειες και λαικες ρησεις?? 

Δ. Λόγω των σοβαρών βλαβών που μπορεί να προκληθούν στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του οφθαλμού εξαιτίας της υπέρυθρης ηλιακής ακτινοβολίας, οι διευθυντές και εκπαιδευτικοί όλων των σχολικών μονάδων παρακαλούνται όπως αναπροσαρμόσουν το ωρολόγιο πρόγραμμα της 20ης Μαρτίου, προκειμένου όλοι οι μαθητές/μαθήτριες να παραμείνουν σε κλειστούς χώρους καθ’ όλη τη διάρκεια της έκλειψης (10.30-13.00).

 

Ε. Κατά το ανωτέρω διάστημα είναι δυνατόν στις σχολικές μονάδες της χώρας να πραγματοποιηθούν δράσεις σχετικές με το φαινόμενο της ηλιακής έκλειψης.

 

Η. Τέλος, όλες οι προγραμματισμένες μετακινήσεις/διδακτικές επισκέψεις των σχολικών μονάδων της χώρας για την 20η Μαρτίου 2015 δύνανται να πραγματοποιηθούν με ευθύνη του Διευθυντή και του διδακτικού προσωπικού, οι δε περίπατοι χωρίς χρήση μεταφορικού μέσου, για τη Β/θμια Εκπ/ση, αναστέλλονται.

 

Καλά,,, οι φυσικοί του σχολέιου μας είπαν ότι είχε και επιστημονικά λάθη η διατύπωση. Βλέπεις όμως και πόσο αντιφατική είναι. Λέει ότι μπορείς να κάνεις δράσεις, αλλά από την άλλη να είσαι σε κλειστό χώρο. Τι δράση θα κάνεις σε κλειστό χώρο εκτός από το να βάλεις ένα παιδί να ντυθεί ήλιος, ένα γη κι ένα φεγγάρι και να κάνουν αναπαράσταση, πράγμα επιπέδου δημοτικού; Γιατί το να δέιξεις βίντεο δεν είναι δράση. 

 

 

Τραγικό τελείως αλλά ακόμα πιο τραγική η ευθυνοφοβία όσων διευθυντών επέβαλαν τον εγκλεισμό αντί να ακούσουν τεκμηριωμένες αντιρρήσεις. Γιατί περί ευθυνοφοβίας πρόκειται, απλώς είναι ηλίθια ευθυνοφοβία γιατί εστιάζει στα παράλογα. Και το να μη βγάζεις έξω τα παιδιά για να μην κρυώσουν είναι ευθυνοφοβία γιατί φοβάσαι τον κλασικό Έλληνα γονιό που νομίζει ότι αρρωσταίνεις από το κρύο. Γιατί ο λογικός γονιός που ξέρει πώς αρρωσταίνεις, είναι μάλλον αρκετά σοβαρός και αξιοπρεπής ώστε να μην κάνει σκηνικό, κι έτσι υπερισχύει ο παράλογος. Κάπως έτσι δουλεύουν αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δ. Λόγω των σοβαρών βλαβών που μπορεί να προκληθούν στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του οφθαλμού εξαιτίας της υπέρυθρης ηλιακής ακτινοβολίας, οι διευθυντές και εκπαιδευτικοί όλων των σχολικών μονάδων παρακαλούνται όπως αναπροσαρμόσουν το ωρολόγιο πρόγραμμα της 20ης Μαρτίου, προκειμένου όλοι οι μαθητές/μαθήτριες να παραμείνουν σε κλειστούς χώρους καθ’ όλη τη διάρκεια της έκλειψης (10.30-13.00).

 

Ε. Κατά το ανωτέρω διάστημα είναι δυνατόν στις σχολικές μονάδες της χώρας να πραγματοποιηθούν δράσεις σχετικές με το φαινόμενο της ηλιακής έκλειψης.

 

Η. Τέλος, όλες οι προγραμματισμένες μετακινήσεις/διδακτικές επισκέψεις των σχολικών μονάδων της χώρας για την 20η Μαρτίου 2015 δύνανται να πραγματοποιηθούν με ευθύνη του Διευθυντή και του διδακτικού προσωπικού, οι δε περίπατοι χωρίς χρήση μεταφορικού μέσου, για τη Β/θμια Εκπ/ση, αναστέλλονται.

 

Καλά,,, οι φυσικοί του σχολέιου μας είπαν ότι είχε και επιστημονικά λάθη η διατύπωση. Βλέπεις όμως και πόσο αντιφατική είναι. Λέει ότι μπορείς να κάνεις δράσεις, αλλά από την άλλη να είσαι σε κλειστό χώρο. Τι δράση θα κάνεις σε κλειστό χώρο εκτός από το να βάλεις ένα παιδί να ντυθεί ήλιος, ένα γη κι ένα φεγγάρι και να κάνουν αναπαράσταση, πράγμα επιπέδου δημοτικού; Γιατί το να δέιξεις βίντεο δεν είναι δράση. 

 

 

Τραγικό τελείως αλλά ακόμα πιο τραγική η ευθυνοφοβία όσων διευθυντών επέβαλαν τον εγκλεισμό αντί να ακούσουν τεκμηριωμένες αντιρρήσεις. Γιατί περί ευθυνοφοβίας πρόκειται, απλώς είναι ηλίθια ευθυνοφοβία γιατί εστιάζει στα παράλογα. Και το να μη βγάζεις έξω τα παιδιά για να μην κρυώσουν είναι ευθυνοφοβία γιατί φοβάσαι τον κλασικό Έλληνα γονιό που νομίζει ότι αρρωσταίνεις από το κρύο. Γιατί ο λογικός γονιός που ξέρει πώς αρρωσταίνεις, είναι μάλλον αρκετά σοβαρός και αξιοπρεπής ώστε να μην κάνει σκηνικό, κι έτσι υπερισχύει ο παράλογος. Κάπως έτσι δουλεύουν αυτά. 

Το πιο σωστό ειναι αυτο που ανεφερες.. Η ευθυνοφοβια, ειδικα των δ/ντων... Εγω 2 χρονιες εργαστηκα ως νοσηλευτρια σε σχολειο και επαθα πλακα κυριολεκτικά με κατι κουλα που ακουγα απο τς δ/ντες οι οποιοι φοβοντουσαν και τη σκια τους, οσον αφορά τους γονεις.. 2 φορες μαλιστα "μπηκα μπροστα" με επιχειρηματα οταν γονιος ήρθε να ζητησει τα ρεστα για το πως χειριστηκαμε τραυματισμο παιδιου, εμω μαλιστα κι ο ίδιος ο δ/ντης ηταν γνωστης της σωστης διαδικασίας η οποια τηρηθηκε κατα γραμμα... Τεσπα, αυτό ειναι αλλη συζήτηση ομως που σηκωνει μεγαλη κουβέντα!! 

Απο την αλλη ομως, οταν ακους νεους γονεις με μωρα παιδια να μην τα βγαζουν εξω επειδή εχει συννεφια για να μην κρυωσουν ή δεν βγαινουν στο μπαλκονι σουρουπο πριν 40σουν (χωρις να εχουν να σου επιχειρηματολογησουν φυσικα), τι περιμενουμε?? Προσωπικά δεν εχω πολλες απαιτησεις απο τη γενια μ... Ελπιζω να ειναι πιο ξυπνια ομως η γενια της κορης μ (αν και μαλλον με την ελπίδα θα μεινω) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

ή δεν βγαινουν στο μπαλκονι σουρουπο πριν 40σουν

Α εγώ ξέρω ότι μετά το σούρουπο δεν κάνει να αφήνεις απλωμένα τα ρούχα του παιδιού έξω. Απλώς δεν θυμάμαι την εξήγηση. Χαχαχαχαχααχα :D:D:D:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φταίει και η νοοτροπία μας σε σχέση με το πως αντιμετωπίζουμε τις καιρικές συνθήκες και το ντύσιμο.

Στη παιδική χαρά της γειτονιάς μου, είμαι σίγουρη ότι θα με έχουν για ανεύθυνη. Το χειμώνα που η δική μου μπορεί να είναι μόνο με μια fleece μπλούζα και τιραντάκι από μέσα, τα άλλα κουνιούνται με το ζόρι, διπλές μπλούζες, μακρυμάνικα εσώρουχα, μπουφαν και σκουφιά. Με 11 βαθμούς και ήλιο. Απορία όλων "μήπως την έχεις ντύσει ελαφρά"; Αφού το παιδί δεν παραπονιέται, ιδρώνει αν το ντύσεις πιο βαριά, βλέπεις ότι ο κορμός είναι ζεστός, γιατί να το ντύσεις παραπάνω; Και συνεχίζουν, το κρύωμα το παίρνει από τα αυτιά, τα χέρια του είναι κρύα κλπ. Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι ένα βασικό πρόβλημα πολλών γονιών είναι ότι δεν δίνουν την ευκαιρία στα παιδιά να γνωρίσουν τα σωματικά τους όρια. Τα παραντύνουμε γιατί εμείς ξέρουμε αν κρυώνουν ή όχι, τα παραταίζουμε γιατί εμείς αποφασίζουμε για το πόσο χωράει το στομάχι τους. Και μετά το παιδί δεν ξέρει να ντυθεί αν ειναι ιδρωμένο και κρυώσει, τρώει μηχανικά κλπ.

 

Στο θέμα σου, φυσικά και θα πας το παιδί βρεφονηπιακό αν δεν έχεις άλλη λύση και δε θα νιώσεις και καμία τύψη για αυτό. Απλά θα κάνεις μια καλή έρευνα για να νιώθεις εσύ σίγουρη με τις επιλογές σου.

 

Υποσημείωση: ακόμα και στα 3 και 4 έτη, τα παιδιά που πρώτη φορά πηγαίνουν σχολείο, τείνουν να αρρωσταίνουν πολύ τη πρώτη χρονιά. Ωστόσο αυτό δεν είναι κανόνας, εξαίρεση και η δική μου κόρη που πρώτη χρονιά αρρώστησε 3 φορές, απλές ιωσούλες ενώ άλλα παιδάκια στο τμήμα της, που πήγαιναν και πέρυσι έβγαλαν ένα χειμώνα όλο άρρωστα και με νοσοκομεία. Είναι και στο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το μεγάλο μου κατευθείαν παιδικό ενός έτους ακριβώς και δεν αρρώστησε καθόλου, ούτε αντιβιωσεις, ούτε νοσηλεία, ούτε έλλειψα από τη δουλειά. Ο παιδικός μας παίρνει αμέσως αν δει ότι αρρωσταίνουν κ δεν τα κρατάει οπότε δεν εξαπλώνεται η ασθένεια. Ήμασταν πολύ τυχεροί, αλλά κ άλλοι γονείς από τον σταθμό μου λένε ότι δεν είχαν θέμα με αρρώστιες τόσα χρόνια.

 

Στο μικρό μου πήρα νταντά γιατί γύρισα δουλειά πιο νωρίς, 7 μηνών,  και ήταν καταχείμωνο. Το σκυλομετανιωσα. Φαινόταν πολύ καλή για μήνες κ μετά από 5 μήνες ετρεχα στον παιδικό και δεν θέλω να ξανακούσω για νταντά ποτέ. Έχει ξεκινήσει κ ο μικρός μου λοιπόν από ενός έτους. Όλα καλά μέχρι τώρα. Έρχεται χαρούμενος. Μπορεί στην ηλικία αυτή να μην τίθεται θέμα κοινωνικοποίησης, αλλά βλέπω ότι και μόνο που βγαίνει απ το σπίτι και πάει κάπου που μοιάζει με παιδική χαρά, αισθάνεται όμορφα. Και φαντάσου ότι δεν κάναμε καν κανονική προσαρμογή λόγω προβλήματος υγειας δικού μου. Απλά το έστειλα το καημένο.. 

 

Για το γεγονός ότι δεν τα βγάζουν έξω στο σταθμό που αναφέρατε, με ενημέρωσε υπεύθυνη αλλού παιδικού απ αυτόν που πηγαίνουμε ότι ο νόμος ορίζει πως απαγορεύεται να προαυλιζονται τα βρέφη! Ρώτησα και όντως ισχύει. Σαν μάνα πάντως προτιμώ να βγαίνει στην αυλή κ ας μην είναι νόμιμο.. τι να πω! 

 

Άλλη δομή δεν γνωρίζω. Φαντάζομαι τόσα χρόνια θα είχα ακούσει. Ο,τι και να επιλέξεις όμως, τα μωρά θέλουν ρουτίνα και σταθερότητα, οπότε καλό είναι να την κρατάει πάντα ο ίδιος άνθρωπος, είτε νταντά είτε δασκάλα παιδικού, με προγραμμα καθημερινο. 

 

Α, και όπως λέει η vtgian, καθόλου τύψεις! Όλες έτσι ξεκινάμε με τύψεις και φταίνε άλλοι. Από μαμάδες, γιαγιάδες μέχρι παιδίατροι. Ακολούθα το ένστικτο σου. Άλλωστε για ποιον δουλευεις; Για τα λούσα σου; όχι, για το παιδί σου. 

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula είπε:

Για το γεγονός ότι δεν τα βγάζουν έξω στο σταθμό που αναφέρατε, με ενημέρωσε υπεύθυνη αλλού παιδικού απ αυτόν που πηγαίνουμε ότι ο νόμος ορίζει πως απαγορεύεται να προαυλιζονται τα βρέφη! Ρώτησα και όντως ισχύει. Σαν μάνα πάντως προτιμώ να βγαίνει στην αυλή κ ας μην είναι νόμιμο.. τι να πω! 

 

Είσαι σίγουρη; Γιατί έχω διαβάσει άρθρα που λένε ότι το ακριβώς αντίθετο, υποδεικνύεται και από το υπουργείο σχετικά με τις δομές που πρέπει να εξασφαλίσουν οι δήμοι. Οι δήμαρχοι είναι μάλιστα που αντιδρούν για την προτεινόμενη αναλογία τετραγωνικών ανά βρέφος και τον προαυλισμό τους, με τη δικαιολογία "αφού μέχρι 1,5 έτους συνήθως δεν περπατούν, δεν το χρειάζονται" (τα νεύρα μου) :evil:

 

Για την ακρίβεια το Προεδρικό Διάταγμα 99/2017 (ΦΕΚ Α' 141/28-09-2017) που αφορά το θεσμικό πλαίσιο παιδικών σταθμών γράφει ότι : "[...3. Οι χώροι παραμονής Βρεφών/Νηπίων πρέπει να έχουν ασφαλή πρόσβαση με τον χώρο αυλισμού τους....Κάθε σταθμός πρέπει να διαθέτει διαμορφωμένο υπαίθριο χώρο ανάλογα με το είδος και το μέγεθός του. 1. Οι Βρεφικοί Σταθμοί: 3,50 τ.μ./βρέφος. 2. Οι Παιδικοί και Βρεφονηπιακοί Σταθμοί: 4,50 τ.μ./ παιδί. Τμήμα του υπαίθριου χώρου θα πρέπει να σκιάζεται τους ζεστούς μήνες. Μπορεί να είναι και ημιυπαίθριο. Ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος πρέπει να προστατεύεται από δυνατούς ανέμους ή δημιουργία ρευμάτων αέρα (π.χ. σε πυλωτή). Ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος θα μπορούσε να είναι διαμορφωμένος με γωνιά παιδικής χαράς και πράσινο. Η χρήση της παιδικής χαράς πρέπει να γίνεται με την επίβλεψη του προσωπικού. Ο εξοπλισμός της πρέπει να είναι ειδικά σχεδιασμένος για ατομικό ή ομαδικό παιχνίδι... Ο διαχωρισμός των μικρών από τα μεγάλα παιδιά είναι απαραίτητος, αν ο σταθμός είναι Βρεφονηπιακός Σταθμός.

Αν δεν επιτρέπεται ο προαυλισμός, τότε για ποιον είναι ο υπαίθριος χώρος; για να κάνουν τσιγάρο οι δασκάλες;

 

Σε άλλον ιδιωτικό που είχα πάει πάντως ο ιδιοκτήτης ήταν εντελώς κάθετος  ότι τα μωρά βγαίνουν έξω. Εμείς εδώ , μου είχε πει, να ξέρετε ότι βγαίνουμε έξω και το χειμώνα και με αέρα και με κρύο γιατί τα παιδιά χρειάζονται αέρα. Δεν αρρωσταίνουν από το κρύο τα μωρά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Είσαι σίγουρη; Γιατί έχω διαβάσει άρθρα που λένε ότι το ακριβώς αντίθετο, υποδεικνύεται και από το υπουργείο σχετικά με τις δομές που πρέπει να εξασφαλίσουν οι δήμοι. Οι δήμαρχοι είναι μάλιστα που αντιδρούν για την προτεινόμενη αναλογία τετραγωνικών ανά βρέφος και τον προαυλισμό τους, με τη δικαιολογία "αφού μέχρι 1,5 έτους συνήθως δεν περπατούν, δεν το χρειάζονται" (τα νεύρα μου) :evil:

 

Για την ακρίβεια το Προεδρικό Διάταγμα 99/2017 (ΦΕΚ Α' 141/28-09-2017) που αφορά το θεσμικό πλαίσιο παιδικών σταθμών γράφει ότι : "[...3. Οι χώροι παραμονής Βρεφών/Νηπίων πρέπει να έχουν ασφαλή πρόσβαση με τον χώρο αυλισμού τους....Κάθε σταθμός πρέπει να διαθέτει διαμορφωμένο υπαίθριο χώρο ανάλογα με το είδος και το μέγεθός του. 1. Οι Βρεφικοί Σταθμοί: 3,50 τ.μ./βρέφος. 2. Οι Παιδικοί και Βρεφονηπιακοί Σταθμοί: 4,50 τ.μ./ παιδί. Τμήμα του υπαίθριου χώρου θα πρέπει να σκιάζεται τους ζεστούς μήνες. Μπορεί να είναι και ημιυπαίθριο. Ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος πρέπει να προστατεύεται από δυνατούς ανέμους ή δημιουργία ρευμάτων αέρα (π.χ. σε πυλωτή). Ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος θα μπορούσε να είναι διαμορφωμένος με γωνιά παιδικής χαράς και πράσινο. Η χρήση της παιδικής χαράς πρέπει να γίνεται με την επίβλεψη του προσωπικού. Ο εξοπλισμός της πρέπει να είναι ειδικά σχεδιασμένος για ατομικό ή ομαδικό παιχνίδι... Ο διαχωρισμός των μικρών από τα μεγάλα παιδιά είναι απαραίτητος, αν ο σταθμός είναι Βρεφονηπιακός Σταθμός.

Αν δεν επιτρέπεται ο προαυλισμός, τότε για ποιον είναι ο υπαίθριος χώρος; για να κάνουν τσιγάρο οι δασκάλες;

 

Σε άλλον ιδιωτικό που είχα πάει πάντως ο ιδιοκτήτης ήταν εντελώς κάθετος  ότι τα μωρά βγαίνουν έξω. Εμείς εδώ , μου είχε πει, να ξέρετε ότι βγαίνουμε έξω και το χειμώνα και με αέρα και με κρύο γιατί τα παιδιά χρειάζονται αέρα. Δεν αρρωσταίνουν από το κρύο τα μωρά. 

Ωραιος ο ιδιοκτήτης!!! Μακαρι να εβρισκα και εγω εναν τετοιο!!! Καλα κανατε και το θιξατε το θεμα του προαυλισμου!! Δεν το ειχα σκεφτει, το θεωρουσα αυτονοητο!!! 

Just now, Merendoula είπε:

 

 

Στο μικρό μου πήρα νταντά γιατί γύρισα δουλειά πιο νωρίς, 7 μηνών,  και ήταν καταχείμωνο. Το σκυλομετανιωσα. Φαινόταν πολύ καλή για μήνες κ μετά από 5 μήνες ετρεχα στον παιδικό και δεν θέλω να ξανακούσω για νταντά ποτέ. 

Για κατι τετοια δεν σκοπεύω να βαλω αγνωστη κοπελα να προσέχει το παιδι μου ΠΟΤΕ!! Ουτε που θελω να φανταστω τι ανακαλυψατε!!! Βεβαια τωρα με τς καμερες φοβουνται και αυτες πιστεύω και εχουν μαζευτει καπως, αλλα και παλι δεν μπορείς ποτε να εισαι σίγουρος!! 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, εμένα μου είχαν πει σε κάποιους σταθμούς ότι οι ίδιοι οι γονείς δεν ήθελαν να βγαίνουν τα παιδιά έξω μην κρυώσουν. Οπότε μην θεωρείτε ότι όλοι έχουμε τις ίδιες απόψεις. Αν πας σε σταθμό, και με το που μπεις σου έρθει η γνωστή μυρωδιά κλεισούρας... φύγε. Κάποιοι ούτε τα παράθυρα δεν ανοίγουν. 

Link to comment
Share on other sites

Το τι θέλουν οι γονείς θα έπρεπε να είναι αδιάφορο.

Ο γονιός μπορεί πχ να θέλει το μενού να έχει μόνο μακαρόνια.  Γι'αυτό υπάρχουν οι κανονισμοί, να να επιβάλλονται.

Επειδή μου έκανε εντύπωση, το έψαξα λίγο και βρήκα για παράδειγμα απόφαση αντικατάσταση χλοοτάπητα χώρου προαυλισμού βρεφών στο Δήμο Βύρωνα.[...αφορά την αντικατάσταση του χλοοτάπητα στις βεράντες όπου προαυλίζονται τα βρέφη του 4ου Βρεφονηπιακού Σταθμού, ο οποίος έχει καταστραφεί λόγω παλαιότητας...].

 

Για να έχει προβλέψει Δημοτικός Σταθμός προαυλισμό στα βρέφη, σίγουρα επιτρέπεται (οι Δημοτικοί σταθμοί είναι πάντα πολύ τυπικοί στους κανονισμούς).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη @vtgian... Οταν αφορά θεμα υγιεινης θα έπρεπε να ειναι αδιαφορη η αποψη του γονεα και ο σταθμος να του λεει "αν σ αρεσει, αλλιως φυγε"... Αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να μπει η δημόσια υγεια πιο πανω απο το κερδος, οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε!!! Εδω υπάρχουν γιατροι που υπογραφουν ψευτικα πιστοποιητικα εμβολιασμου, θα κολλησουν οι σταθμοι στον προαυλισμο ή στο ανοιγμα παραθυρου??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Είσαι σίγουρη; Γιατί έχω διαβάσει άρθρα που λένε ότι το ακριβώς αντίθετο, υποδεικνύεται και από το υπουργείο σχετικά με τις δομές που πρέπει να εξασφαλίσουν οι δήμοι. Οι δήμαρχοι είναι μάλιστα που αντιδρούν για την προτεινόμενη αναλογία τετραγωνικών ανά βρέφος και τον προαυλισμό τους, με τη δικαιολογία "αφού μέχρι 1,5 έτους συνήθως δεν περπατούν, δεν το χρειάζονται" (τα νεύρα μου) :evil:

 

Για την ακρίβεια το Προεδρικό Διάταγμα 99/2017 (ΦΕΚ Α' 141/28-09-2017) που αφορά το θεσμικό πλαίσιο παιδικών σταθμών γράφει ότι : "[...3. Οι χώροι παραμονής Βρεφών/Νηπίων πρέπει να έχουν ασφαλή πρόσβαση με τον χώρο αυλισμού τους....Κάθε σταθμός πρέπει να διαθέτει διαμορφωμένο υπαίθριο χώρο ανάλογα με το είδος και το μέγεθός του. 1. Οι Βρεφικοί Σταθμοί: 3,50 τ.μ./βρέφος. 2. Οι Παιδικοί και Βρεφονηπιακοί Σταθμοί: 4,50 τ.μ./ παιδί. Τμήμα του υπαίθριου χώρου θα πρέπει να σκιάζεται τους ζεστούς μήνες. Μπορεί να είναι και ημιυπαίθριο. Ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος πρέπει να προστατεύεται από δυνατούς ανέμους ή δημιουργία ρευμάτων αέρα (π.χ. σε πυλωτή). Ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος θα μπορούσε να είναι διαμορφωμένος με γωνιά παιδικής χαράς και πράσινο. Η χρήση της παιδικής χαράς πρέπει να γίνεται με την επίβλεψη του προσωπικού. Ο εξοπλισμός της πρέπει να είναι ειδικά σχεδιασμένος για ατομικό ή ομαδικό παιχνίδι... Ο διαχωρισμός των μικρών από τα μεγάλα παιδιά είναι απαραίτητος, αν ο σταθμός είναι Βρεφονηπιακός Σταθμός.

Αν δεν επιτρέπεται ο προαυλισμός, τότε για ποιον είναι ο υπαίθριος χώρος; για να κάνουν τσιγάρο οι δασκάλες;

 

Σε άλλον ιδιωτικό που είχα πάει πάντως ο ιδιοκτήτης ήταν εντελώς κάθετος  ότι τα μωρά βγαίνουν έξω. Εμείς εδώ , μου είχε πει, να ξέρετε ότι βγαίνουμε έξω και το χειμώνα και με αέρα και με κρύο γιατί τα παιδιά χρειάζονται αέρα. Δεν αρρωσταίνουν από το κρύο τα μωρά. 

@vtgian βρέφη θεωρούνται έως 2.5 ετών. Από 6μηνων-1.5 περίπου τα έχουν σε ένα τμημα κ από 1.5-2.5 κ κάτι, σε άλλο. Στο δικό μας σχολείο αλλά κ σε άλλα που ξέρω αυτά που είναι στο μικρό βρεφικό δεν τα βγάζουν έξω γιατί απλούστατα δεν μπορούν απο πρακτικης άποψης. Αν είναι 12-15 βρέφη που πάνω από τα μισά δεν περπατανε πως ακριβώς θα τα προαυλισουν; Πώς θα τα βγαλουν από την αίθουσα που δε φορουν ούτε παπούτσια εφόσον μπουσουλανε κ τρώνε τα πάντα κ πως θα τα κατεβάσουν όλα στο ισόγειο που είναι η αυλη; Κ εκεί τι θα τα κάνουν, θα έχουν 15 καροτσια στη σειρά; Μου φαίνεται λίγο αδιανόητο. Για το μεγάλο βρεφικό τμήμα που είμαστε εμείς μπορω να πω με σιγουριά ότι όταν έχει καλό καιρό τα βγάζουν στην αυλή κάθε μέρα για 30-45' κ τα αφηνουν να παίξουν με τα χώματα κ μετά τους αλλάζουν κ ρούχα αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πως είναι χωρισμένα τα τμήματα. Επίσης γνωρίζω ότι πρέπει να είναι ένας φροντιστής ανά 6 παιδιά. Επίσης συστήνεται να είναι σε ένα επιπεδο όλο το σχολείο και η μετάβαση μεταξύ των χώρων πρέπει να είναι ομαλή και με ράμπες.

Προσωπικά δε βρίσκω καθόλου δύσκολο, έστω και για μισή ώρα την ημέρα, όταν υπάρχουν δύο φροντιστές να βγάλουν έξω τα μωρά αν όχι όλα, κάποια από από αυτά. Το βρίσκεις δηλαδή θεμιτό ένα παιδάκι 14 μηνών να είναι συνέχεια μέσα σε μια αίθουσα; Δε λέω ότι είναι εύκολο πάντα και σε εφικτό από όλους τους σταθμούς, αλλά ας έχουμε υπόψη μας το ιδανικό και στη τελική αυτό που προτείνει το υπουργείο, όταν μπαίνουμε στη διαδικασία να αξιολογήσουμε και επιλέξουμε δομές. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...