Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε μίλησαν τα παιδιά σας;


Recommended Posts

On 26/1/2020 at 1:04 ΠΜ, Rainbowz είπε:

Καλησπέρα. Έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών, πολύ χαρούμενο και κοινωνικό. Το μόνο πράγμα που με ανησυχεί είναι το γεγονός ότι δεν μπαμπαλίζει ακόμα. Βγάζει φωνούλες, αλλά μόνο με φωνήεντα ("ε", "α", "ι"), δεν καταβάλλει καμία προσπάθεια να πει κάποιο σύμφωνο. Η ακοή της φαίνεται να είναι εντάξει, γυρνάει όταν την φωνάζουμε και όταν ακούει κάποιον ήχο. Ο γιατρός μας δεν ανησυχεί, γιατί κατά τα άλλα αναπτύσσεται φυσιολογικά, όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία;

 

Να εμπιστευτείς τον παιδίατρο, που ξέρει το παιδί. Αν κάτι σε παραξενεύει στον παιδίατρο και δεν έχεις εμπιστοσύνη, πάρε μια δεύτερη ιατρική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κινητικά η μικρή είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού, όπως και σε όλους τους άλλους τομείς, δε θα έλεγα ότι είναι ούτε μπροστά σε κάποιον τομέα ούτε πίσω. Μόνο το κομμάτι της ομιλίας με προβληματίζει. Τον παιδίατρό μας τον εμπιστεύομαι απόλυτα, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι παιδίατροι είναι λίγο χαλαροί όσον αφορά στα αναπτυξιακά ορόσημα. Ήλπιζα ότι, αν έβρισκα κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία και που όλα πήγαν καλά στο τέλος, να ησύχαζα κάπως...

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Rainbowz said:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κινητικά η μικρή είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού, όπως και σε όλους τους άλλους τομείς, δε θα έλεγα ότι είναι ούτε μπροστά σε κάποιον τομέα ούτε πίσω. Μόνο το κομμάτι της ομιλίας με προβληματίζει. Τον παιδίατρό μας τον εμπιστεύομαι απόλυτα, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι παιδίατροι είναι λίγο χαλαροί όσον αφορά στα αναπτυξιακά ορόσημα. Ήλπιζα ότι, αν έβρισκα κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία και που όλα πήγαν καλά στο τέλος, να ησύχαζα κάπως...

Έχω γνωστή που το μωρό της άρχισε να μπαμπαλιζει στους 11 μήνες και όλα πήγαν πολύ καλά στο τέλος τώρα είναι δύο χρονών και έχει αρκετές λέξεις κλπ. Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες όμως.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Rainbowz είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Κινητικά η μικρή είναι μέσα στα όρια του φυσιολογικού, όπως και σε όλους τους άλλους τομείς, δε θα έλεγα ότι είναι ούτε μπροστά σε κάποιον τομέα ούτε πίσω. Μόνο το κομμάτι της ομιλίας με προβληματίζει. Τον παιδίατρό μας τον εμπιστεύομαι απόλυτα, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι παιδίατροι είναι λίγο χαλαροί όσον αφορά στα αναπτυξιακά ορόσημα. Ήλπιζα ότι, αν έβρισκα κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία και που όλα πήγαν καλά στο τέλος, να ησύχαζα κάπως...

Κι εγω εχω την αισθξση οτι οι παιδιατροι ειναι χαλαροί με τα ορόσημα. Ακου για τον δικο μου: φωνουλες εβγαζε μικρος, 9-10 μηνων ελεγε μαμα μπαμπα τατα κ για μηνες ελεγε μονο αυτα, εμπλουτίστηκαν τα συμφωνα μετα τους 18 μηνες, χυσαμε τόνους ηλεκτρονικο μελάνι στο φορουμ για να συζηταμε αν ακουει, αν δεν ακουει, αν φταιω, αν δεν φταιω, αν εχει καθυστερηση, αν εχει αυτισμό, αν εγω εχω υστερια, αν επρεπε να ειχα ασχοληθει νωριτερα, αν δεν επρεπε να αγχωθώ τοσο νωρις, καθ τελικα ενα απογευμα 23 μηνων μου ειπε καμια δεκαρια λεξεις μαζεμενες, κ τωρα 1,5 μετα μιμειται ζωα κ αλλους ηχους (σκεψου ουτε αυτο δεν εκανε), μετραει, λεει χρωματα, ζηταει αυτα που θελει, οταν ειμαστε εξω περιγράφει ο,τι βλεπει, λεμε μαζι τραγουδια (με βοηθεια), δεν κανει φράσεις ακομα βεβαια, αλλα δεν καταλαβαινεις οτι ουσθαστικα μιλησε πριν απο 1,5 μηνα. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2020 at 6:14 ΜΜ, maripoz είπε:

Έχω γνωστή που το μωρό της άρχισε να μπαμπαλιζει στους 11 μήνες και όλα πήγαν πολύ καλά στο τέλος τώρα είναι δύο χρονών και έχει αρκετές λέξεις κλπ. Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες όμως.

Σε ευχαριστώ πολύ! 

On 28/1/2020 at 6:29 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Κι εγω εχω την αισθξση οτι οι παιδιατροι ειναι χαλαροί με τα ορόσημα. Ακου για τον δικο μου: φωνουλες εβγαζε μικρος, 9-10 μηνων ελεγε μαμα μπαμπα τατα κ για μηνες ελεγε μονο αυτα, εμπλουτίστηκαν τα συμφωνα μετα τους 18 μηνες, χυσαμε τόνους ηλεκτρονικο μελάνι στο φορουμ για να συζηταμε αν ακουει, αν δεν ακουει, αν φταιω, αν δεν φταιω, αν εχει καθυστερηση, αν εχει αυτισμό, αν εγω εχω υστερια, αν επρεπε να ειχα ασχοληθει νωριτερα, αν δεν επρεπε να αγχωθώ τοσο νωρις, καθ τελικα ενα απογευμα 23 μηνων μου ειπε καμια δεκαρια λεξεις μαζεμενες, κ τωρα 1,5 μετα μιμειται ζωα κ αλλους ηχους (σκεψου ουτε αυτο δεν εκανε), μετραει, λεει χρωματα, ζηταει αυτα που θελει, οταν ειμαστε εξω περιγράφει ο,τι βλεπει, λεμε μαζι τραγουδια (με βοηθεια), δεν κανει φράσεις ακομα βεβαια, αλλα δεν καταλαβαινεις οτι ουσθαστικα μιλησε πριν απο 1,5 μηνα. 

Έχω ακούσει και άλλες τέτοιες ιστορίες, για παιδιά που δε μιλούσαν και μετά κάποια στιγμή τα είπαν όλα μαζί. Τι να πω, ελπίζω να μας εκπλήξει και η μικρή μας σύντομα. Όσο για τα συναισθήματα που περιγράφεις, τα ίδια ακριβώς νιώθω κι εγώ. Πάντως αποφάσισα σε μια πρώτη φάση να κλείσω ένα ραντεβού σε παιδο-ωρλ, γιατί άλλο να λέμε εμείς ότι η ακοή της είναι εντάξει και άλλο να το λέει ένας ειδικός. Και μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/30/2020 at 3:37 AM, Rainbowz said:

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Έχω ακούσει και άλλες τέτοιες ιστορίες, για παιδιά που δε μιλούσαν και μετά κάποια στιγμή τα είπαν όλα μαζί. Τι να πω, ελπίζω να μας εκπλήξει και η μικρή μας σύντομα. Όσο για τα συναισθήματα που περιγράφεις, τα ίδια ακριβώς νιώθω κι εγώ. Πάντως αποφάσισα σε μια πρώτη φάση να κλείσω ένα ραντεβού σε παιδο-ωρλ, γιατί άλλο να λέμε εμείς ότι η ακοή της είναι εντάξει και άλλο να το λέει ένας ειδικός. Και μετά βλέπουμε...

Πάντως αν το παιδί γυρνάει στο όνομά του ίσως τσάμπα να το τρέχετε στον παιδοωρλ. Αλλά αν σας το προτείνε ο παιδίατρος προφανώς ακολουθείτε την οδηγία του. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο γιος από ένα χρόνο έλεγε μαμα, μπαμπά, γιαγιά, μαμ και λιολιο (νερό) μέχρι να δυο μισή περίπου άντε να είπε άλλες πέντε έξι λέξεις ακόμη. Εγώ ανεχόμενοι μα γιατί δεν μιλάει πήγαινε σχόλιο όλοι η φίλη του μιλούσαν και αυτός την νοηματική του. Και εκεί στους τρεις μήνες πρώτου κλείσει τα τρία αποφασίζουμε πως ξεκινάμε λογοθεραπεία . Ο μικρούλης μου με δυο συνεδρίες ξεκίνησε να μιλάει όχι πως βοήθησε η λογοθεραπεία απλά πιστεύω ήρθε η ώρα να τα πει. Το συμπέρασμα είναι πως όταν έρθει η στιγμή θα μιλήσουν με το δικό μας ανχγος κάτι πρέπει να κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 11:14 ΜΜ, maripoz είπε:

Πάντως αν το παιδί γυρνάει στο όνομά του ίσως τσάμπα να το τρέχετε στον παιδοωρλ. Αλλά αν σας το προτείνε ο παιδίατρος προφανώς ακολουθείτε την οδηγία του. 

Δε μας το πρότεινε ο παιδίατρος, αλλά είπαμε να την πάμε, έστω και για έναν τυπικό έλεγχο, μιας και η μόνη φορά που ελέγχθηκε η ακοή της ήταν όταν γεννήθηκε. Μακροσκοπικά δε βρέθηκε κάτι, οπότε είπαμε να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμη και, αν δεν αλλάξει κάτι, να κάνουμε ένα ακοόγραμμα.

On 1/2/2020 at 10:47 ΜΜ, Bebouli είπε:

Καλησπέρα. Ο γιος από ένα χρόνο έλεγε μαμα, μπαμπά, γιαγιά, μαμ και λιολιο (νερό) μέχρι να δυο μισή περίπου άντε να είπε άλλες πέντε έξι λέξεις ακόμη. Εγώ ανεχόμενοι μα γιατί δεν μιλάει πήγαινε σχόλιο όλοι η φίλη του μιλούσαν και αυτός την νοηματική του. Και εκεί στους τρεις μήνες πρώτου κλείσει τα τρία αποφασίζουμε πως ξεκινάμε λογοθεραπεία . Ο μικρούλης μου με δυο συνεδρίες ξεκίνησε να μιλάει όχι πως βοήθησε η λογοθεραπεία απλά πιστεύω ήρθε η ώρα να τα πει. Το συμπέρασμα είναι πως όταν έρθει η στιγμή θα μιλήσουν με το δικό μας ανχγος κάτι πρέπει να κάνουμε

Έχεις δίκιο για το άγχος... Βέβαια καλό είναι να αγχωνόμαστε καμιά φορά και να τα ψάχνουμε τα πράγματα, γιατί στις περιπτώσεις εκείνες που υπάρχει πρόβλημα εν τέλει, η έγκαιρη διάγνωση και αντιμετώπιση μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Μια απ τα ιδια και εδω!! εχω ενα μωρακι 5,5 μηνων και δεν μπαμπαλιζει, λεει τα φωνηεντα ολα, ειναι χαρουμενο, δεν γελαει δυνατα, αν και το προσπαθει πολυ εχει πολυ πλακα οταν το κανει. γυρναει μολις της μιλησουμε και χαμογελαει σχεδον πολυ ευκολα. αλλα ενω της τραγουδαω, της μιλαω αργα και καθαρα, δεν εχει μπαμπαλισει ακομα, εκτος οταν ηταν 2 ή 3 μηνων δε θυμαμαι καλα, ειπε μερικες φορες αγκου κ αμπου!! αυτα.....οπως διαβαζω και παραπανω ομως, μπορω να της δωσω χρονο....και καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο.....

Ανησυχω απλα....

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Μια απ τα ιδια και εδω!! εχω ενα μωρακι 5,5 μηνων και δεν μπαμπαλιζει, λεει τα φωνηεντα ολα, ειναι χαρουμενο, δεν γελαει δυνατα, αν και το προσπαθει πολυ εχει πολυ πλακα οταν το κανει. γυρναει μολις της μιλησουμε και χαμογελαει σχεδον πολυ ευκολα. αλλα ενω της τραγουδαω, της μιλαω αργα και καθαρα, δεν εχει μπαμπαλισει ακομα, εκτος οταν ηταν 2 ή 3 μηνων δε θυμαμαι καλα, ειπε μερικες φορες αγκου κ αμπου!! αυτα.....οπως διαβαζω και παραπανω ομως, μπορω να της δωσω χρονο....και καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο.....

Ανησυχω απλα....

Δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς, είναι πολύ νωρίς για να μπεις καν σε σκέψεις. Εχω μωράκι 6μιση μηνων, δε γελαει δυνατα συχνα λογω χαρακτήρα, με τον πατέρα του γελαει πιο συχνα, με μενα θα γελασει με κάτι άσχετο που δε θα το περιμένω, οσο κι αν του κάνω τον καραγκιόζη καμια φορά με κοιτάει με υφακι "τι κάνει τωρα η μανα μου;". Μιλάει μονος του με φωνήεντα, μιλάμε για πολύ ωρα να μιλάει και να φωναζει αλλα σύμφωνα δεν έχει πει ακομα εκτός απο τα κλασσικά αγκου, μπα, κι αυτα οχι καθημερινα. Δεν ανησυχω καθόλου, ετσι κι αλλιώς, απο ότι εχω παρατηρήσει εως τωρα ότι καινούργιο καταφέρνει να κάνει, το κανει μεσα σε μια στιγμή, δε μας προετοιμάζει. Υπομονή το μωράκι σου θα ξεκινήσει όταν δε θα το περιμένεις να μπαμπαλιζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

Μια απ τα ιδια και εδω!! εχω ενα μωρακι 5,5 μηνων και δεν μπαμπαλιζει, λεει τα φωνηεντα ολα, ειναι χαρουμενο, δεν γελαει δυνατα, αν και το προσπαθει πολυ εχει πολυ πλακα οταν το κανει. γυρναει μολις της μιλησουμε και χαμογελαει σχεδον πολυ ευκολα. αλλα ενω της τραγουδαω, της μιλαω αργα και καθαρα, δεν εχει μπαμπαλισει ακομα, εκτος οταν ηταν 2 ή 3 μηνων δε θυμαμαι καλα, ειπε μερικες φορες αγκου κ αμπου!! αυτα.....οπως διαβαζω και παραπανω ομως, μπορω να της δωσω χρονο....και καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο.....

Ανησυχω απλα....

Συμφωνώ κι εγώ, είναι πολύ νωρίς για να ανησυχήσεις ακόμα. Οι γιατροί λένε να περιμένεις μέχρι να γίνει το μωράκι 12 μηνών και τότε, αν δεν υπάρξει βελτίωση, να το ψάξεις. Και πάλι μόνο αν έχει κι άλλα ανησυχητικά σημάδια το παιδί σε παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς, είναι πολύ νωρίς για να μπεις καν σε σκέψεις. Εχω μωράκι 6μιση μηνων, δε γελαει δυνατα συχνα λογω χαρακτήρα, με τον πατέρα του γελαει πιο συχνα, με μενα θα γελασει με κάτι άσχετο που δε θα το περιμένω, οσο κι αν του κάνω τον καραγκιόζη καμια φορά με κοιτάει με υφακι "τι κάνει τωρα η μανα μου;". Μιλάει μονος του με φωνήεντα, μιλάμε για πολύ ωρα να μιλάει και να φωναζει αλλα σύμφωνα δεν έχει πει ακομα εκτός απο τα κλασσικά αγκου, μπα, κι αυτα οχι καθημερινα. Δεν ανησυχω καθόλου, ετσι κι αλλιώς, απο ότι εχω παρατηρήσει εως τωρα ότι καινούργιο καταφέρνει να κάνει, το κανει μεσα σε μια στιγμή, δε μας προετοιμάζει. Υπομονή το μωράκι σου θα ξεκινήσει όταν δε θα το περιμένεις να μπαμπαλιζει. 

Απ το στομα σου κ στο θεου το αυτι...τι να πω,  παντως οταν ηταν 3 μηνων και της ελεγα αγκου, μου το ελεγε πισω, οχι παντα αλλα το ελεγε. τωρα μονο αν της ξεφυγει καταλαθος καποιο αγκου ή αμπου. σπανια. και καταλαθος. απλα με ανησυχει γιατι ουτε τα χερακια του απλωνει οταν παω να τη σηκωσω. αν και αλλες κοπελες μου λενε οτι χρειαζεται χρονο. αλλα φοβαμαι...της μαθαινω να μου δινει τα χερακια της να τη σηκωσω και εκεινη ναι μεν καταλαβαινει οτι παω να τη σηκωσω αλλα δεν κανει αυτη την κινηση, απλα κανει τρελιτσες με το σωματακι της.  Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, ειλικρινα. να χαιρεσαι το μωρακι σου κ να το καμαρωνεις οπως ποθείς <3

3 ώρες πρίν, Rainbowz είπε:

Συμφωνώ κι εγώ, είναι πολύ νωρίς για να ανησυχήσεις ακόμα. Οι γιατροί λένε να περιμένεις μέχρι να γίνει το μωράκι 12 μηνών και τότε, αν δεν υπάρξει βελτίωση, να το ψάξεις. Και πάλι μόνο αν έχει κι άλλα ανησυχητικά σημάδια το παιδί σε παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες. 

Μακαρι να ειναι ολα καλα κ να ανχωνομαι αδικα. 

Απλα διαβαζω απο δω κι απο κει. συμπτωματα το ενα το αλλο, ολα πλεον ειναι συμπτωματα. καπου διαβαζα χτες μια μαμα, σε ενα ξενο site για καποια συμπτωματα αυτισμου, και ελεγε διαφορα συμπτωματα καποια απο αυτα ηταν οτι το μωρακι της χτυπουσε χερακια ποδαρακια σαν τρελο.....εγω νομιζα καλο ηταν αυτο, την βαζω στην αλαξιερα κ δεν ξερω απο που θα μου ερθει η κλωτσια, επισης οτι εβαζε ολα τα παιχνιδακια στο στομα της σαν τρελο, εεε και εμενα το ιδιο....ολα τα ΠΑΝΤΑ στο στοματακι της !!  Ειμαι ζαλισμενη, δεν ξερω πια τι ειναι λαθος κ τι σωστο στο μωρακι μου....μπερδευτηκα πολυ!!

Χιλια συγνωμη που σας κουραζω κ σας.....αλλα φοβαμαι....

Σας φιλω!! <3

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Neraidoula86 είπε:

απλα με ανησυχει γιατι ουτε τα χερακια του απλωνει οταν παω να τη σηκωσω. αν και αλλες κοπελες μου λενε οτι χρειαζεται χρονο. αλλα φοβαμαι...της μαθαινω να μου δινει τα χερακια της να τη σηκωσω και εκεινη ναι μεν καταλαβαινει οτι παω να τη σηκωσω αλλα δεν κανει αυτη την κινηση, απλα κανει τρελιτσες με το σωματακι της.  

Κι εμένα ακριβώς αυτό έκανε, χτυπιοταν απο χαρα αλλα μόλις του έπιανα τα χέρια σηκωνε το κεφαλι και προσπαθούσε να σηκωθει. Τώρα ξεκινάει να μου απλώνει τα χέρια αλλα οχι για πολύ και πάλι χτυπάει ποδαρακια χεράκια. 

 

πρίν από 31 λεπτά , Neraidoula86 είπε:

 

Μακαρι να ειναι ολα καλα κ να ανχωνομαι αδικα. 

 

Αδικα αγχώνεσαι! 

 

πρίν από 32 λεπτά , Neraidoula86 είπε:

καποια απο αυτα ηταν οτι το μωρακι της χτυπουσε χερακια ποδαρακια σαν τρελο.....εγω νομιζα καλο ηταν αυτο, την βαζω στην αλαξιερα κ δεν ξερω απο που θα μου ερθει η κλωτσια, επισης οτι εβαζε ολα τα παιχνιδακια στο στομα της σαν τρελο

Ε τότε μάλλον θα πρέπει οσες μαμαδες έχουν μωρά που μεγαλώνουν με περιέργεια για τα πάντα και τα βάζουν ολα στο στομα ή έχουν οδοντοφυια να ανησυχούν. Όχι φυσικα. Ναι μεν μπορει να τα κάνει κι αυτα ένα μωρακι με ισως κάποιο πρόβλημα αλλα πιστεύω φαίνεται πρέπει να ανησυχήσεις, οχι μονο οταν βλέπεις αυτα τα συμπτώματα, που για μένα δεν είναι συμπτώματα είναι σημάδια ότι αναπτύσσεται. 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι κι εσυ το μωρο σου! Μην αγχώνεσαι να χαίρεσαι με τις αντιδράσεις του και ολα θα έρθουν μονα τους. 

Link to comment
Share on other sites

@Mikraki2207 Σε ευχαριστω ξανα πολυ ειλικρινα!!!  ειναι το πρωτο μου και δεν εχω ιδεα τι παει καλα κ τι οχι!!! <3

Ναι ετσι ακριβως κανει και εμενα, μολις της πιανω τα χερακια τραβαει για να σηκωθει. ποσο μηνων ειναι το δικο σου μωρακι?

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Neraidoula86 είπε:

@Mikraki2207 Σε ευχαριστω ξανα πολυ ειλικρινα!!!  ειναι το πρωτο μου και δεν εχω ιδεα τι παει καλα κ τι οχι!!! <3

Ναι ετσι ακριβως κανει και εμενα, μολις της πιανω τα χερακια τραβαει για να σηκωθει. ποσο μηνων ειναι το δικο σου μωρακι?

Είναι 6 μισή μηνων σχεδόν. Σίγουρα κάνει πιο πολλά πράγματα από ότι έκανε πριν εναν μήνα αλλά αυτα που σε ανησυχούν εσένα τα κάνει ακόμα. Κι οσο μεγαλώνει τόσο πιο πολύ θα τα βάζει όλα στο στομα του γιατί αυτός είναι ο τρόπος του να ανακαλύπτει το κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Είναι 6 μισή μηνων σχεδόν. Σίγουρα κάνει πιο πολλά πράγματα από ότι έκανε πριν εναν μήνα αλλά αυτα που σε ανησυχούν εσένα τα κάνει ακόμα. Κι οσο μεγαλώνει τόσο πιο πολύ θα τα βάζει όλα στο στομα του γιατί αυτός είναι ο τρόπος του να ανακαλύπτει το κόσμο. 

αααα ειναι συνομιλικα!!! ομορφα!!! 

Αυτο ηξερα και εγω οτι ετσι ανακαλυπτουν το κοσμο. μεχρι που διαβασα αυτο σε ενα Αυστραλιακο site και Σοκ!!!  Αναρωτιεμαι αν επρεπε να παιζει με την κουδουνιστρα, αντι να την βαζει μονο στο στομα. τι να πω, ας της δωσω χρονο...... Εχεις αλλα παιδακια? ή ειναι το πρωτο σου?? :) 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Neraidoula86 είπε:

αααα ειναι συνομιλικα!!! ομορφα!!! 

Αυτο ηξερα και εγω οτι ετσι ανακαλυπτουν το κοσμο. μεχρι που διαβασα αυτο σε ενα Αυστραλιακο site και Σοκ!!!  Αναρωτιεμαι αν επρεπε να παιζει με την κουδουνιστρα, αντι να την βαζει μονο στο στομα. τι να πω, ας της δωσω χρονο...... Εχεις αλλα παιδακια? ή ειναι το πρωτο σου?? :) 

Είναι το πρώτο μου, το μονάκριβο. Κι απο ότι κατάλαβα κι εσένα. Πάντως με τις κουδουνιστρες αγοράζοντας τες κι εγώ νόμιζα ότι θα τις κουναει μόνο, αλλά το πρώτο πράγμα που έκανε είναι να τις βάλει στο στομα, σιγά σιγά αρχισε να ασχολείται και αλλιώς με αυτές. Τώρα  κουνάει π.χ μια κουδουνίστρα ή τη χτυπάει σε κάποια επιφάνεια τη κοιτάει και κανει επίθεση με το στόμα μετά μπορεί να τη πετάξει να πάρει κάτι αλλο και κατα προτίμηση ότι έχω εγώ στα χέρια μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμενα το πρωτο μου ειναι..το ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ  μου,  μετα απο 1 χρόνο + προσπαθειων!! την λατρευω και σαν ανθρωπος ειμαι πολυ ανχωδης και ετσι καταλαβαινεις οτι ψαχνομαι παρα πανω απο οτι πρεπει κ τρελενομαι καμια φορα παραπανω απο οτι πρεπει. και ειμαι σιγουρη οχι μονο εγω αλλα όλες οι μανουλες!!! <3

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Neraidoula88 είπε:

Ναι και εμενα το πρωτο μου ειναι..το ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ  μου,  μετα απο 1 χρόνο + προσπαθειων!! την λατρευω και σαν ανθρωπος ειμαι πολυ ανχωδης και ετσι καταλαβαινεις οτι ψαχνομαι παρα πανω απο οτι πρεπει κ τρελενομαι καμια φορα παραπανω απο οτι πρεπει. και ειμαι σιγουρη οχι μονο εγω αλλα όλες οι μανουλες!!! <3

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο και δεν είναι απαραίτητα κακο, γιατί καμιά φορά μπορεί να σε λένε οι γύρω σου υπερβολική αλλά καλύτερα να ψάχνεσαι παρα να μην έχεις ιδεα και να μη μπορείς να καταλάβεις αν τυχόν υπάρχει πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο και δεν είναι απαραίτητα κακο, γιατί καμιά φορά μπορεί να σε λένε οι γύρω σου υπερβολική αλλά καλύτερα να ψάχνεσαι παρα να μην έχεις ιδεα και να μη μπορείς να καταλάβεις αν τυχόν υπάρχει πρόβλημα. 

Ετσι ακριβως!! Ας ειναι καλα τα μικράκια μας και ας τρελενομαστε εμεις... :)

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!! Το κοριτσάκι μου 7 μηνών δεν μπαμπαλίζει.. βγάζει κραυγές όπως «αα» γελά δυνατά και λέει πιο συχνά το «κχχ»! Το οτι ακόμα δεν μπαμπαλίζει η να λέει κατι άλλο είναι ανησυχητικό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!μην αγχωνεσαι ολα θα γινουν ξαφνικα!!απο την μια μερα στην αλλη κανουν και κατι καινουριο...μικρη ειναι ακομα ετσι κ αλλιως!απο την στιγμη που βγαζει κραυγες,γελαει και αντιλαμβανεται πραγματα μια χαρα ειναι!!για ο,τι απορια να ρωτας και τον παιδιατρο σας!!να την χαιρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2020 at 2:24 ΜΜ, Panasta είπε:

Καλησπέρα!! Το κοριτσάκι μου 7 μηνών δεν μπαμπαλίζει.. βγάζει κραυγές όπως «αα» γελά δυνατά και λέει πιο συχνά το «κχχ»! Το οτι ακόμα δεν μπαμπαλίζει η να λέει κατι άλλο είναι ανησυχητικό;

Εμεις κλείνουμε 8 μηνών τη Κυριακή και ακόμα δε μπαμπαλιζει. Λέει αααα και κχχ και μπρρ και καμιά φορά μπορεί να πει πολλά σύμφωνα παρεα συνήθως όταν χαιρεται πολύ. Δεν είναι ανησυχητικό. Απλως μια μέρα θα ξεκινήσει να τα λέει όλα ξαφνικά όπως κάνουν με όλα, τα κάνουν ξαφνικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την γνώμη σας και τις εμπειρίες σας! Έχω ένα μπεμπη 8 μηνών & 3 ημερών και στον 6ο μήνα εγκυμοσυνης στον υπέρηχο βρέθηκε να έχει ήπια διάταση οπισθίων κοιλιων (10mm δεξιά & 9,7mm αριστερά) μετά από 3-4 επαναληπτικούς υπερήχους και στην 32 εβδομάδα κύησης άρχισε να υποχωρεί και μετά την γεννα κάναμε ξανά 2 φορες υπέρηχο εγκεφάλου και δεν υπήρχε καθόλου υγρό είχε εξαφανιστει!!

Ο μικρός φαίνεται να επικοινωνεί καλά γυρίζει όταν θέλει στο όνομα του αλληλεπιδρά με τους γύρω του κοιτάει στα μάτια όχι πάντα βέβαια.** Αυτό που με ανυσηχει περισσότερο είναι ότι δεν «μπαμπαλιζει» κοινώς δεν λέει ντα, τα, μπα και ότι λέει ένα μωρο σε αυτή την ηλικία αλλά παράγει ηχους και φωνήεντα α, Ε, ι  επισης έχει ένα μήνα που ανοιγοκλείνει τα χέρια σαν να ξύνει αντικείμενα.

Τα δικά σας παιδιά άργησαν να βγάλουν συλλαβές;

Επίσης έχω διαβάσει ότι η διάταση μπορεί να σχετίζεται και με αυτισμο;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...