Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε μίλησαν τα παιδιά σας;


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 

Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 

Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 

Ευχαριστώ!!! :)

Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, anemoni1989 said:

Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 

Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 

Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 

Ευχαριστώ!!! :) 

Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 

Πιστεύω πως δεν έχετε κανένα θέμα. Αν ακούγαμε τους συγγενείς θα είχαμε τρελαθεί. Η δική μου είπε μπαμπά ως μπαμπαλισμα εξι μηνών. Το μαμά άργησε αρκετά δεν θυμάμαι ακριβώς. 14 μηνών σήμερα ακόμα δεν έχει πει κάποια λέξη με νόημα αλλά μπαμπαλιζει όλη μέρα τατατα μπαμπαμπα μαμαμα ντανταντα και κάτι αλλα πιο περίπλοκα. Αλλά τίποτα σε context δηλαδή με νόημα. Καταλαβαίνει τα πάντα όμως αφού συχνά ψυθιριζουμε όταν δεν θέλουμε να ακούσει κάτι για να μην ξεσηκωθει, πχ λέμε κουνιες ψυθιριστα αν δεν εχουμε σκοπό να την πάμε εκείνη την στιγμή στις κουνιες. Η παιδίατρος δεν ανησυχει Κ μου είπε σε αυτή την ηλικία σημασία έχει περισσότερο το παθητικό λεξιλόγιο. Δεν λέω βέβαια για την ηλικία της δική σου αλλά της δικής μου. Το ότι η κόρη σου βηματιζει με υποστήριξη είναι αξιοθαυμαστο, μπράβο της. Η δική μου περπατήσε κανονικά στους 11 μήνες. Α επίσης λίγο πριν τους 8 μήνες η δική μου άρχισε να γυρνάει στο όνομά της. Οπότε περίμενε το και αυτό κάπου σύντομα είναι, αν βέβαια την φώναζετε ένα όνομα σταθερά. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και μην αγχώνεσαι, το κάθε ένα έχει το δικό του ρυθμό και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ο ρυθμός αυτός είναι φυσιολογικός

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 

Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 

Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 

Ευχαριστώ!!! :) 

Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 

Aρχικα το οτι απανταει στα γκγκ και στα μπρρ κτλ σημαινει οτι μιλαει. Ακομη και τα αγκου που κανει ενα μωρο 40 ημερων ειναι ο τροπος επικοινωνιας του. Θελω να πω οτι δεν μιλανε ασυναισθητα, αλλα απο την αρχη συνειδητα. Επισης, δεν θεωρω κακο να λες πχ μαμ γιατι θα της ειναι πιο ευκολο να το πει. ΑΛΛΑ τα μαμ, νανι κλπ πρεπει να σταματανε οταν το παιδι ειναι σε θεση να πει (ή να προσπαθησει να πει) την κανονικη λεξη, δηλαδη μετα το ετος σιγουρα. Να σου πω την αληθεια κι εγω απο την αρχη μιλουσα κανονικα, αλλα μολις αρχισα να λεω καμια λεξη στα "βρεφικα" ειδα οτι του ερχοταν πιο ευκολο. Κανονικη λεξη μην περιμενεις να ακουσεις για αρκετο καιρο. Ακομη κι οταν αρχισει να μιλαει περισσοτερο θα ειναι μια δικη της διαλεκτος που θα την καταλαβαινεις μονο εσυ, η μαμα της :wink: Σιγα, σιγα και χωρις φανερες διορθωσεις απο μερους σας (μονο επαναλαμβανοντας σωστα την λεξη) θα αρχισει να λεει τις κανονικες λεξεις που χρησιμοποιουμε οι ενηλικες. 

Ο γιος μου αρχισε να μιλαει με δικη του διαλεκτο (δηλαδη οχι τα universal μπαμπαμπα, μαμαμα, παπαπα) μετα τα 1,5-2 χρονια και πηρε φορα γυρω στα 2,5. Πλεον, 3 χρονων τον καταλαβαινουν ολοι και διηγειται ολοκληρες ιστοριες. Οσον αφορα τη σχεση με το περπατημα, περπατουσε στηριζομενος απο τους 8 μηνες και χωρις υποστηριξη στους 10. Σιγουρα δεν μπορει ενα παιδι να τα κανει ολα ταυτοχρονα. Σε κατι θα δωσει περισσοτερη βαση και οπως φαινεται η μικρη σου τωρα δινει βαση στην κινητικη και οχι στην γλωσσικη αναπτυξη. Ξερω παιδακι που μιλησε γρηγορα αλλα αργησε να περπατησει. Αφου μπουσουλουσε και μιλουσε...ηταν πολυ περιεργο :-D Δωσε χρονο...εσυ μιλα οπως θες, ειτε κανονικα ειτε βρεφικα...το παιδι καποια στιγμη οταν θα ειναι ετοιμο θα μιλησει. Ειστε 7 μηνων, οχι 27! Αυτο που βοηθαει ειναι να επαναλαμβανεις αυτα που λεει και φυσικα να την "προκαλεις" να μιλησει λεγοντας πρωτη εσυ το μπαμπαμπα.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maripoz είπε:

Πιστεύω πως δεν έχετε κανένα θέμα. Αν ακούγαμε τους συγγενείς θα είχαμε τρελαθεί. Η δική μου είπε μπαμπά ως μπαμπαλισμα εξι μηνών. Το μαμά άργησε αρκετά δεν θυμάμαι ακριβώς. 14 μηνών σήμερα ακόμα δεν έχει πει κάποια λέξη με νόημα αλλά μπαμπαλιζει όλη μέρα τατατα μπαμπαμπα μαμαμα ντανταντα και κάτι αλλα πιο περίπλοκα. Αλλά τίποτα σε context δηλαδή με νόημα. Καταλαβαίνει τα πάντα όμως αφού συχνά ψυθιριζουμε όταν δεν θέλουμε να ακούσει κάτι για να μην ξεσηκωθει, πχ λέμε κουνιες ψυθιριστα αν δεν εχουμε σκοπό να την πάμε εκείνη την στιγμή στις κουνιες. Η παιδίατρος δεν ανησυχει Κ μου είπε σε αυτή την ηλικία σημασία έχει περισσότερο το παθητικό λεξιλόγιο. Δεν λέω βέβαια για την ηλικία της δική σου αλλά της δικής μου. Το ότι η κόρη σου βηματιζει με υποστήριξη είναι αξιοθαυμαστο, μπράβο της. Η δική μου περπατήσε κανονικά στους 11 μήνες. Α επίσης λίγο πριν τους 8 μήνες η δική μου άρχισε να γυρνάει στο όνομά της. Οπότε περίμενε το και αυτό κάπου σύντομα είναι, αν βέβαια την φώναζετε ένα όνομα σταθερά. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και μην αγχώνεσαι, το κάθε ένα έχει το δικό του ρυθμό και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ο ρυθμός αυτός είναι φυσιολογικός

Στο μπεμπα γυρναει εδω και ενα μηνα... Για αυτο λεω πως δεν ανησυχω για θεμα ακοης κλπ!!! Ευχαριστώ παρα πολυ!!! Με καθησυχαζεις πολυ!!! :) 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Aρχικα το οτι απανταει στα γκγκ και στα μπρρ κτλ σημαινει οτι μιλαει. Ακομη και τα αγκου που κανει ενα μωρο 40 ημερων ειναι ο τροπος επικοινωνιας του. Θελω να πω οτι δεν μιλανε ασυναισθητα, αλλα απο την αρχη συνειδητα. Επισης, δεν θεωρω κακο να λες πχ μαμ γιατι θα της ειναι πιο ευκολο να το πει. ΑΛΛΑ τα μαμ, νανι κλπ πρεπει να σταματανε οταν το παιδι ειναι σε θεση να πει (ή να προσπαθησει να πει) την κανονικη λεξη, δηλαδη μετα το ετος σιγουρα. Να σου πω την αληθεια κι εγω απο την αρχη μιλουσα κανονικα, αλλα μολις αρχισα να λεω καμια λεξη στα "βρεφικα" ειδα οτι του ερχοταν πιο ευκολο. Κανονικη λεξη μην περιμενεις να ακουσεις για αρκετο καιρο. Ακομη κι οταν αρχισει να μιλαει περισσοτερο θα ειναι μια δικη της διαλεκτος που θα την καταλαβαινεις μονο εσυ, η μαμα της :wink: Σιγα, σιγα και χωρις φανερες διορθωσεις απο μερους σας (μονο επαναλαμβανοντας σωστα την λεξη) θα αρχισει να λεει τις κανονικες λεξεις που χρησιμοποιουμε οι ενηλικες. 

Ο γιος μου αρχισε να μιλαει με δικη του διαλεκτο (δηλαδη οχι τα universal μπαμπαμπα, μαμαμα, παπαπα) μετα τα 1,5-2 χρονια και πηρε φορα γυρω στα 2,5. Πλεον, 3 χρονων τον καταλαβαινουν ολοι και διηγειται ολοκληρες ιστοριες. Οσον αφορα τη σχεση με το περπατημα, περπατουσε στηριζομενος απο τους 8 μηνες και χωρις υποστηριξη στους 10. Σιγουρα δεν μπορει ενα παιδι να τα κανει ολα ταυτοχρονα. Σε κατι θα δωσει περισσοτερη βαση και οπως φαινεται η μικρη σου τωρα δινει βαση στην κινητικη και οχι στην γλωσσικη αναπτυξη. Ξερω παιδακι που μιλησε γρηγορα αλλα αργησε να περπατησει. Αφου μπουσουλουσε και μιλουσε...ηταν πολυ περιεργο :-D Δωσε χρονο...εσυ μιλα οπως θες, ειτε κανονικα ειτε βρεφικα...το παιδι καποια στιγμη οταν θα ειναι ετοιμο θα μιλησει. Ειστε 7 μηνων, οχι 27! Αυτο που βοηθαει ειναι να επαναλαμβανεις αυτα που λεει και φυσικα να την "προκαλεις" να μιλησει λεγοντας πρωτη εσυ το μπαμπαμπα.

Ευχαριστώ πολύ!! Ειναι πολυ παρηγορο να ακους νορμαλ αποψεις γτ ειλικρινά εχω βαρεθει να ακουω "θα αργησει να μιλησει και δε μιλαει και δε μιλαει"  λες και ειναι 2 χρονων παιδι... Εν τ μεταξυ δεν θέλω να με περασουν για καμια υστερικια, οποτε δεν μιλαω και κοντευω να σκασω... Απλα πεταω που και που ρνα "ειναι 7 μηνων ακομα οχι 7 χρονων"  μπας και πιασουν το νοημα!!! Ευχαριστώ και παλι!!! 

Να χαιρεστε και οι 2 τα παιδακια σας!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Αααα αγαπημένη ανεμονη! Αν ακούς τους συγγενείς (και τις μαμάδες από ομάδες του fb) έχεις αργήσει ήδη να κλείσεις ραντεβού σε λογοθεραπευτή, έπρεπε να μιλάει με προτάσεις και να μπαίνει σιγά σιγά και στα μαθηματικά. :lol:

 

Στην πραγματικότητα τώρα.

Το μωρό μιλάει, αυτά τα μπρλμπρλ γκχχ  είναι ομιλία.. και αντιγραφή και φθόγγοι και φωνήεντα και συνεργασία γλώσσας με χείλια κλπ κλπ. Δώσε χρόνο μίλα όπως σου βγαίνει και το μωρό μια χαρά και μαμά θα πει και μπαμπά και απ'ολα! Εμένα είναι 17 μηνών σχεδόν λέει μόνο μαμά μου, μπαμπά με νόημα μαμ και κάποια ζωάκια ενώ όλη μέρα λέει τα δικά της.  Γύρω στο 10μηνο (διορθωμένη 9-) άρχισε τα μαμαμαμα μπαμπαμπαμπα και στο 12μηνο καταλάβαμε ότι τα εννοεί. 

Εσύ μίλα όλη μέρα κάθε μέρα κάνε ερωτήσεις λέγε τραγουδάκια και ζωάκια και θα το ανοίξει και δεν θα σταματάει σε λίγο καιρό! :wub:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@anemoni1989 όταν άνοιξα να διαβάσω το θέμα σου νόμιζα αρχικά ότι θα το έγραφε μια μαμά με παιδί άνω των 2,5 ετών τουλάχιστον. Διαβάζοντας ότι η μπεμπούλα είναι 7 μηνών και κάποιοι περιμένουν ότι το βρεφάκι θα πρέπει ήδη να μιλαει, ειλικρινά συγχίστηκα, όπως πάντα συγχίζομαι όταν κάποιοι προσπαθούν να αγχώσουν τις άπειρες μαμάδες σαν και εμάς για την εξέλιξη των παιδιών τους, επικαλούμενοι συνήθως τα "κατορθώματα" των δικών τους παιδιών. Στο 7μηνο δε νομίζω ότι χρειάζεται να περιμένει κάποιος κάτι παραπάνω από απλές φωνούλες.

Για την ιστορία θα σου πω ότι η κόρη μου σήμερα είναι 17 μηνών με πολύ πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της, σχεδόν κάνουμε διάλογο, ΟΜΩΣ: άργησε να κάνει "αγκού" (άγχος εγώ), μπαμπάλισε σίγουρα μετά το 7μηνο και είπε την πρώτη λέξη (μαμά) συνειδητά πάνω στο έτος. Και μάντεψε: περπατησε κανονικά στους 16 μήνες (εκεί να δεις άγχος). Με λίγα λόγια θεωρώ πως κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του, το δικό σου για παράδειγμα έχει εντυπωσιακή εξέλιξη στην κίνηση και ασφαλώς στην ηλικία της δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης στην ομιλία γιατί απλά δεν υπάρχει ομιλία σε αυτή την ηλικία :).

Αν ωστόσο θες να την ενισχύσεις στο θέμα ομιλίας θα σου πρότεινα να της μιλάς πολύ, με μικρές προτάσεις, αργά και καθαρά με έμφαση στις λέξεις. Χρωμάτιζε τη φωνή σου να της τραβάς την προσοχή, τραγούδα της, διάβαζέ της και όλα μιά χαρά θα πάνε! Να τη χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

@anemoni1989 όταν άνοιξα να διαβάσω το θέμα σου νόμιζα αρχικά ότι θα το έγραφε μια μαμά με παιδί άνω των 2,5 ετών τουλάχιστον. Διαβάζοντας ότι η μπεμπούλα είναι 7 μηνών και κάποιοι περιμένουν ότι το βρεφάκι θα πρέπει ήδη να μιλαει, ειλικρινά συγχίστηκα, όπως πάντα συγχίζομαι όταν κάποιοι προσπαθούν να αγχώσουν τις άπειρες μαμάδες σαν και εμάς για την εξέλιξη των παιδιών τους, επικαλούμενοι συνήθως τα "κατορθώματα" των δικών τους παιδιών. Στο 7μηνο δε νομίζω ότι χρειάζεται να περιμένει κάποιος κάτι παραπάνω από απλές φωνούλες.

Για την ιστορία θα σου πω ότι η κόρη μου σήμερα είναι 17 μηνών με πολύ πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της, σχεδόν κάνουμε διάλογο, ΟΜΩΣ: άργησε να κάνει "αγκού" (άγχος εγώ), μπαμπάλισε σίγουρα μετά το 7μηνο και είπε την πρώτη λέξη (μαμά) συνειδητά πάνω στο έτος. Και μάντεψε: περπατησε κανονικά στους 16 μήνες (εκεί να δεις άγχος). Με λίγα λόγια θεωρώ πως κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του, το δικό σου για παράδειγμα έχει εντυπωσιακή εξέλιξη στην κίνηση και ασφαλώς στην ηλικία της δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης στην ομιλία γιατί απλά δεν υπάρχει ομιλία σε αυτή την ηλικία :).

Αν ωστόσο θες να την ενισχύσεις στο θέμα ομιλίας θα σου πρότεινα να της μιλάς πολύ, με μικρές προτάσεις, αργά και καθαρά με έμφαση στις λέξεις. Χρωμάτιζε τη φωνή σου να της τραβάς την προσοχή, τραγούδα της, διάβαζέ της και όλα μιά χαρά θα πάνε! Να τη χαίρεσαι!

Ευχαριστώ πολύ!!!! Ασε, πολυ αγχος για πράγματα που τα ξέρουμε πως ειναι, αλλα οταν ακους απο παντου "αργει, δεν κανει ετσι ενω της ταδε κανει ρανει δείχνει φτιαχνει"... Ε οσο και να το κανεις, λες" βρε μπας και υπάρχει θεμα??? "

Ολα αυτα τα κανω!!! Απο τη μερα που γεννηθηκε ολη μερα της μιλαω αφου βαριεμαι πολυ που δε δουλευω και μονη μ συντροφιά ειναι η μπεμπα οταν ο μπαμπας δουλευει!!! :) 

Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!!! :) 

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Αααα αγαπημένη ανεμονη! Αν ακούς τους συγγενείς (και τις μαμάδες από ομάδες του fb) έχεις αργήσει ήδη να κλείσεις ραντεβού σε λογοθεραπευτή, έπρεπε να μιλάει με προτάσεις και να μπαίνει σιγά σιγά και στα μαθηματικά. :lol:

 

Στην πραγματικότητα τώρα.

Το μωρό μιλάει, αυτά τα μπρλμπρλ γκχχ  είναι ομιλία.. και αντιγραφή και φθόγγοι και φωνήεντα και συνεργασία γλώσσας με χείλια κλπ κλπ. Δώσε χρόνο μίλα όπως σου βγαίνει και το μωρό μια χαρά και μαμά θα πει και μπαμπά και απ'ολα! Εμένα είναι 17 μηνών σχεδόν λέει μόνο μαμά μου, μπαμπά με νόημα μαμ και κάποια ζωάκια ενώ όλη μέρα λέει τα δικά της.  Γύρω στο 10μηνο (διορθωμένη 9-) άρχισε τα μαμαμαμα μπαμπαμπαμπα και στο 12μηνο καταλάβαμε ότι τα εννοεί. 

Εσύ μίλα όλη μέρα κάθε μέρα κάνε ερωτήσεις λέγε τραγουδάκια και ζωάκια και θα το ανοίξει και δεν θα σταματάει σε λίγο καιρό! :wub:

Μααααα οταν μ λενε "της ταδε μιλαει, το δικο μας τίποτα"  και λεω τι λεει?? Τς φωναζει συνειδητα??? Φυσικα μετά ακολουθεί η απαντηση "λεει μαμαμαμαμαμαμα"... Ε χαιρω πολυ... Και εμενα φωναζει" εεεεεεε" αμα θελει κατι... Αυτο δεν ειναι ομιλια... Αλλα οσο και να το κανεις μπαινει το μικροβιο της αμφιβολίας.. Ευχαριστώ πολύ!!! Να χαιρεσαι την κορούλα σου!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι λες; 7 μηνών τι θες να σου πει; Και μάλιστα καταλαβαίνει κιόλας; Ο δικός μου άρχισε να καταλαβαίνει τι του λέμε μετά τον χρόνο ή ίσως κάπου εκεί γύρω, ή τέλος πάντων τότε μου έδωσε αυτήν την εντύπωση. Και το μαμα μπαμπα ακόμα και τώρα που είναι 1,5 δεν ξέρω αν το λέει συνειδητά! Ψυχραιμία!!!! 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, anemoni1989 said:

Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 

Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 

Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 

Ευχαριστώ!!! :) 

Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που λένε πως ακόμα και το μπαμπάλισμα είναι ένα είδος ομιλίας εφόσον δείχνει πως προσπαθεί να επικοινωνίσει.Είναι ΜΟΝΟ 7 μηνών, πως περιμένετε απο τώρα να ''μιλήσει'' στην διάλεκτο των ενηλίκων?? είναι πολύ νωρίς. Μην ακούς τους γύρω σου τι λένε.

Εμένα ο γιος μου-που θεωρητικά για αγόρι μίλησε νωρίς- ξεκίνησε να μιλάει με λέξεις στον χρόνο, λίγο πριν γίνει 1 1/2 έκανε πρόταση με 2-3 λέξεις, στα δύο έκανε κανονινές προτάσεις ΟΜΩΣ η καθαρότητα του λόγου του έφτιαξε στα τρία, και σκέψου τώρα λίγο πριν τα 4 δεν έχουμε κατακτήσει ακόμα ξεκάθαρα το ''ρ'' (άλλες φορές είναι ''λ'' άλλες ''ρ'') , μπορεί ένα παιδί που δεν μιλάει έως τα 2 ξαφνικά να ξεκινήσει να μιλάει και σε επίπεδο να φτάσει ένα άλλο παιδάκι που μίλησε νωρίτερα, και ένα άλλο παιδί που μίλησε νωρίτερα να μείνει για ένα διάστημα στάσιμη η εξέλιξη της ομιλίας του.

Εγώ ποτέ δεν μιλήσα στον γιο μου με ''μαμ'' - ''ατα''- ''παπα'', οπότε εικρινά δεν γωνρίζω να σου πω αν βοηθάει ή όχι, διαβάζω όμως πιο πάνω που και η σεντιρ λέει πως βοηθάει γιατί είναι πιο εύκολο για το παιδί να το πει (η αλήθεια είναι πως μου ακούγεται λογικό), δεν το δοκίμασα ποτέ όμως και δεν άφηνα και τους γύρω να του μιλούν έτσι.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το συζητάς αφού το παιδάκι σου είναι μόλις 7 μηνών!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, οποιοδήποτε συμπέρασμα βγάζει κάποιος για τη μελλοντική ομιλία ενός μωρού 7 μηνών είναι εντελώς αυθαίρετο.... Δεν έχει νόημα καν να το συζητάμε.

 

Από εκεί και πέρα τις όποιες ανησυχίες σου να τις συζητάς με τον παιδίατρο και μόνο και να μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να επηρεάζεται από γνώμες άσχετων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Anna3011 και @kotsifikos τώρα αγχώσατε εμένα που 17μ λέει μόνο τα δικά του!!!!!! :D:D:D

 

@anemoni1989 έγραψα πολύ αυθόρμητα πριν και ήταν λίγο απότομο, συγγνώμη!!! Απλώς είδα το θέμα και σκέφτηκα ότι θα είναι για κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι, και είπα να διαβάσω για να παρηγορηθώ λίγο και να πάρω καμιά ιδέα, και μου φάνηκε κάπως αστείο γιατί θεωρώ ήδη υπερβολικό το ότι αγχώνομαι εγώ, πόσο μάλλον εσύ!!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου άρχισε να μπαμπαλιζει από 6 μηνών, μπαμπαλιζει συνέχεια και μάντεψε, μέχρι και σήμερα ακόμη μονο μπαμπαλιζει! Ζήτημα να λέει 8 λεξεις όλες μαζί τώρα που είναι 1,5. Άρα το ποσό γρήγορα ή πόσο πολύ μπαμπαλιζει ένα μωρό δεν έχει καμία σχέση με την ανάπτυξη του λόγου αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε παιδάκι έχει τους δικού του χρόνους, εγώ για αυτό τόνισα πως εμένα παρόλο που άρχισε να μιλάει από πολυ νωρίς ο λόγος του σε καθαρότητα έφτιαξε αρκετά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προς Θεού δεν ήθελα να αγχώσω καμία, αλλά να τονίσω ότι μία εντυπωσιακή εξέλιξη σε ένα τομέα μπορεί να συνοδεύεται από καθυστέρηση σε έναν άλλο. Η κόρη μου είναι η περίπτωση που έλεγε η Σεντίρ πιο πάνω, μιλούσε με πρόταση 2 λέξεων και μπουσούλαγε. Μέχρι 12 μηνών είχαμε τον καθιστό Βούδα στο σπίτι που δεν έκανε τον κόπο να σηκωθεί καν. Μέχρι και η παιδίατρος φάνηκε προβληματοσμένη. Αλλά η γλωσσα ροδάνι... Μετά το χρόνο σηκώθηκε και μπουσούλησε, 16 μηνών έκανε 2-3 βήματα μόνη και τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω ότι ηρέμησα πια γιατί άρχισε να σκαρφαλώνει και να τρέχει. Κάθε πράγμα στον καιρό του λοιπόν. Μην αγχώνεστε με τις λέξεις, κάποια στιγμή θα τις πουν. Και πιθανότατα να τις πουν και όλες μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έτσι είναι. Απλώς όλες αγχωνόμαστε μήπως κάνουμε κάτι λάθος. Εγώ τουλάχιστον αυτό νιώθω. Όχι ότι έχει πρόβλημα το παιδί, αλλά ότι εγώ δεν έδωσα έμφαση σε κάποιον τομέα. Πχ για την ομιλία το είχα τελείως παραμελημένο το θέμα γιατί είχα κολλήσει στο στερεότυπο ότι τα αγόρια μιλούν αργά. Μετά άκουγα περιπτώσεις που κατανοούσαν ή μιλούσαν νωρίς και αγχώθηκα λίγο. ΑΝτίθετα τον δικό μου τον δούλεψα πολύ σε θέματα λεπτής κινητικότητας, επειδή εγώ είμαι αδέξια και δεν ήθελα να το πάρει, όπως και σε θέματα διατροφής, πάλι επειδή εγώ έχω ιδιορρυθμίες. Επίσης άφησα πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων και εξερεύνσης, πράγματα στα οποία επίσης υστερούσα. Όταν λέω τον δούλεψα δεν εννοώ ότι έκανα κάτι επίτηδες, απλώς ενθάρρυνα τα ενδιαφέροντά του και πρότεινα σχετικές δραστηριότητες. Ενώ αντίθετα, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το να κοιτάμε εικόνες και να του ονομάζω πράγματα, για να πω ένα παράδειγμα που υποτίθεται ότι βοηθάει την ανάπτυξη του λεξιλογίου. Γι αυτό αναρωτιέμαι γενικά αν αυτός ο "ρυθμός" δεν είναι μόνο έμφυτος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Κορίτσια προς Θεού δεν ήθελα να αγχώσω καμία, αλλά να τονίσω ότι μία εντυπωσιακή εξέλιξη σε ένα τομέα μπορεί να συνοδεύεται από καθυστέρηση σε έναν άλλο. Η κόρη μου είναι η περίπτωση που έλεγε η Σεντίρ πιο πάνω, μιλούσε με πρόταση 2 λέξεων και μπουσούλαγε. Μέχρι 12 μηνών είχαμε τον καθιστό Βούδα στο σπίτι που δεν έκανε τον κόπο να σηκωθεί καν. Μέχρι και η παιδίατρος φάνηκε προβληματοσμένη. Αλλά η γλωσσα ροδάνι... Μετά το χρόνο σηκώθηκε και μπουσούλησε, 16 μηνών έκανε 2-3 βήματα μόνη και τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω ότι ηρέμησα πια γιατί άρχισε να σκαρφαλώνει και να τρέχει. Κάθε πράγμα στον καιρό του λοιπόν. Μην αγχώνεστε με τις λέξεις, κάποια στιγμή θα τις πουν. Και πιθανότατα να τις πουν και όλες μαζί.

και εμένα ο γιος μου το ίδιο, περπάτησε ενώ είχε κλείσει τον 15 μήνα.

Just now, Έσπερος said:

Ναι έτσι είναι. Απλώς όλες αγχωνόμαστε μήπως κάνουμε κάτι λάθος. Εγώ τουλάχιστον αυτό νιώθω. Όχι ότι έχει πρόβλημα το παιδί, αλλά ότι εγώ δεν έδωσα έμφαση σε κάποιον τομέα. Πχ για την ομιλία το είχα τελείως παραμελημένο το θέμα γιατί είχα κολλήσει στο στερεότυπο ότι τα αγόρια μιλούν αργά. Μετά άκουγα περιπτώσεις που κατανοούσαν ή μιλούσαν νωρίς και αγχώθηκα λίγο. ΑΝτίθετα τον δικό μου τον δούλεψα πολύ σε θέματα λεπτής κινητικότητας, επειδή εγώ είμαι αδέξια και δεν ήθελα να το πάρει, όπως και σε θέματα διατροφής, πάλι επειδή εγώ έχω ιδιορρυθμίες. Επίσης άφησα πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων και εξερεύνσης, πράγματα στα οποία επίσης υστερούσα. Όταν λέω τον δούλεψα δεν εννοώ ότι έκανα κάτι επίτηδες, απλώς ενθάρρυνα τα ενδιαφέροντά του και πρότεινα σχετικές δραστηριότητες. Ενώ αντίθετα, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το να κοιτάμε εικόνες και να του ονομάζω πράγματα, για να πω ένα παράδειγμα που υποτίθεται ότι βοηθάει την ανάπτυξη του λεξιλογίου. Γι αυτό αναρωτιέμαι γενικά αν αυτός ο "ρυθμός" δεν είναι μόνο έμφυτος. 

Έχω καταλήξει πως απο την στιγμή που θα γεννηθεί το παιδί μία μαμά αναρωτιέται αν τα κάνει όλα σωστά, όταν το παιδί προχωράει γρήγορα σε κάτι, η μαμά το μεταφράζει ως κάτι που κατακτά το παιδί μόνο του, όταν το παιδί σε κάτι θέλει λίγο περισσότερο χρόνο η μαμά το μεταφράζει ως κάτι που έκανε εκείνη λάθος και για αυτό το παιδί ''καθυστερεί'' σε κάτι. Η κάθε μαμά κάνει ότι καλύτερο μπορεί όμως το παιδάκι είναι διαφορετικό, θέλει άλλους χρόνους.

 

 

Just now, Maya14 said:

Απο ότι κατάλαβα πάντα θα υπάρχει κάποιος συγγενείς/φίλος/γνωστός ο οποίος θα υπερβάλλει και θα υποστηρίζει ότι το δικό του παιδί/ανίψι/εγγόνι τα έκανε όλα τέλεια και απο νωρίς.  γέννησα ακούω απο παντού " α το δικό μου κοιμόταν όλη νύχτα απο 40 ημερών , το δικο σου γιατί έτσι;"  "α το δικό μας δεν είχε κολικούς, το δικό σου γιατί έτσι;"  "α το δικό μας απο 6 μηνών έλεγε την αλφαβήτα, έλυνε αλγεβρικές εξισώσεις, έτρωγε με μαχαιροπίρουνα και έκανε διπλο τολουπ και τριπλό άξελ στον πάγο". Λοιπόν αρνούμαι να μπω σε αυτή την βλακώδες σύγκριση του παιδιού μου για το οτιδήποτε. Όταν μου τα λένε απλά κουνάω το κεφάλι κ δεν ασχολούμαι καθόλου.Κάθε παιδί έχει το ρυθμό του και θέλω να χαίρομαι την κάθε στιγμή που μεγαλώνει χωρίς περαιτέρω άγχος. Αρκούμαι σε αυτά που μου λέει ο παιδίατρος ότι το παιδί συμβαδίζει ψυχοκινητικά με την ηλικία του και τέλος.

Πόσο σωστά τα λες! Από τα πρώτα που μου είχε πει ο παιδίατρος ήταν πως θα ακούσω πολλά και διάφορα σχετικα΄με την ανάπτυξη του παιδιού για αυτό καλό είναι να έχω τα αφτιά μου κλειστά, και αυτό έκανα.

Η καθε μία καλό είναι να κάνει το ίδιο, και να ακούει μόνο τον γιατρό όσον αφορά την ανάπτυξη του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

Απο ότι κατάλαβα πάντα θα υπάρχει κάποιος συγγενείς/φίλος/γνωστός ο οποίος θα υπερβάλλει και θα υποστηρίζει ότι το δικό του παιδί/ανίψι/εγγόνι τα έκανε όλα τέλεια και απο νωρίς.  γέννησα ακούω απο παντού " α το δικό μου κοιμόταν όλη νύχτα απο 40 ημερών , το δικο σου γιατί έτσι;"  "α το δικό μας δεν είχε κολικούς, το δικό σου γιατί έτσι;"  "α το δικό μας απο 6 μηνών έλεγε την αλφαβήτα, έλυνε αλγεβρικές εξισώσεις, έτρωγε με μαχαιροπίρουνα και έκανε διπλο τολουπ και τριπλό άξελ στον πάγο". Λοιπόν αρνούμαι να μπω σε αυτή την βλακώδες σύγκριση του παιδιού μου για το οτιδήποτε. Όταν μου τα λένε απλά κουνάω το κεφάλι κ δεν ασχολούμαι καθόλου.Κάθε παιδί έχει το ρυθμό του και θέλω να χαίρομαι την κάθε στιγμή που μεγαλώνει χωρίς περαιτέρω άγχος. Αρκούμαι σε αυτά που μου λέει ο παιδίατρος ότι το παιδί συμβαδίζει ψυχοκινητικά με την ηλικία του και τέλος.

Ποσο δικιο εχεις!!!! Και εγω αυτο προσπαθώ να κανω, αλλα ειμαι εξαιρετικά αγχωδης και παροτι το δουλευω πολυ καλα σε θεματα που αφορούν εμενα, ατο θεμα παιδι τα χανω!!! 

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι έτσι είναι. Απλώς όλες αγχωνόμαστε μήπως κάνουμε κάτι λάθος. Εγώ τουλάχιστον αυτό νιώθω. Όχι ότι έχει πρόβλημα το παιδί, αλλά ότι εγώ δεν έδωσα έμφαση σε κάποιον τομέα. Πχ για την ομιλία το είχα τελείως παραμελημένο το θέμα γιατί είχα κολλήσει στο στερεότυπο ότι τα αγόρια μιλούν αργά. Μετά άκουγα περιπτώσεις που κατανοούσαν ή μιλούσαν νωρίς και αγχώθηκα λίγο. ΑΝτίθετα τον δικό μου τον δούλεψα πολύ σε θέματα λεπτής κινητικότητας, επειδή εγώ είμαι αδέξια και δεν ήθελα να το πάρει, όπως και σε θέματα διατροφής, πάλι επειδή εγώ έχω ιδιορρυθμίες. Επίσης άφησα πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων και εξερεύνσης, πράγματα στα οποία επίσης υστερούσα. Όταν λέω τον δούλεψα δεν εννοώ ότι έκανα κάτι επίτηδες, απλώς ενθάρρυνα τα ενδιαφέροντά του και πρότεινα σχετικές δραστηριότητες. Ενώ αντίθετα, δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το να κοιτάμε εικόνες και να του ονομάζω πράγματα, για να πω ένα παράδειγμα που υποτίθεται ότι βοηθάει την ανάπτυξη του λεξιλογίου. Γι αυτό αναρωτιέμαι γενικά αν αυτός ο "ρυθμός" δεν είναι μόνο έμφυτος. 

Αυτο ακριβώς, σκεφτομαι μηπως κανω εγω κατι λαθος! Μηπως δεν ασχολουμαι αρκετα.. Μηπως πρέπει να ειμαι πιο πολυ απο πανω της να της μιλαω και να της δειχνω πράγματα και να τις λεω λεξεις.. Εφτασα στο σημείο να νιωθω τυψεις επειδή καθομαι λίγο στον καναπε και την αφηνω μονη της στο παρκο... Αλλα δεν αντέχω και εγω ολη μερα!!! Χρειάζομαι ξεκουραση!!! 

Αχ κοριτσια σας ευχαριστώ παρα πολυ ολες!!! Με καθησυχασατε, οπως πάντα αλλωστε!!! Ουσιαστικά επιβεβαιωσατε τις σκεψεις μου, τις οποιες ειχε ηδη επιβεβαιώσει η παιδιατρος και μια φιλη λογοθεραπευτρια (ναι αυτό παρελειψα να το αναφέρω, ρωτησα ηδη μια γνωστη μου)!!!! (ειμαι τρελη, το παραδεχομαι!!! ) 

Ωρες ωρες οαντως ζηλευω τις νέες μαμαδες που δεν ασχολουνται με ολα αυτα και εχουν τη νοοτροπία "καποια στιγμη θα γινει"... Φαντάζομαι αυτες θα ζησουν περισσότερα χρόνια!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρος είναι ήδη σχεδόν 2,5 ετών και δε λέει ούτε μαμα ούτε μπαμπά. Το να περιμένεις από ένα βρέφος να μιλάει στους 7 μήνες είναι τουλάχιστον εξωπραγματικό.

Προσπαθώ να κάνω υπομονή και να μην αγχώνομαι. Έχω κλείσει ραντεβού με παιδοψυχίατρο σε νοσοκομείο αλλά τον Σεπτέμβρη!!

καλο είναι να μην επαναπαυόμαστε αλλά ούτε και να τρελαινομαστε. Και κυρίως: να μην επηρεαζόμαστε από άσχετους. Λες και αυτοί όταν ήταν μωρα έλυναν σταυρόλεξα... έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

Με συμφορουμιτισα και πλέον φίλη είχαμε ίδια Πητ και τα λέμε καθημερινά. Οι διαφορές στα παιδιά μας είναι εκεί. Τις βλέπουμε και τις συζητάμε.  Μόνο ίδιο ύψος έχουν :lol: και σε όλα τα άλλα διαφορετικούς χρόνους κατάκτησης. Γιατί έτσι γίνεται, ακόμα και ανάμεσα σε δίδυμα. 

 Η μαγια τα είπε άψογα! 

Ανεμόνη ξεκινα και τα βιβλία και τα παραμύθια αν δεν τα έχετε ξεκινήσει και μη νιώθεις επουδενί τύψεις που ξεκουράζεσαι. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι απ τις μαμαδες που μιλάνε την "βρεφικη".:P

 

Γύρω στο δίμηνο άρχισε τα αγκου-αμπου και στο εξάμηνο μπαμπαδιζε. Του μιλούσα και γω πολύ και κοίταζε τα χείλη μου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να ανοιγοκλείνει το στοματακι προφέροντας "μπα, μπα, μπα"! 

 

Στους δεκα-εντεκα μήνες μιμουταν ήχους ζώων. Εγώ του εδειχνα εικόνες με ζωάκια τα ονοματιζα και του έλεγα πως κάνουν. 

 

Με φώναζε "μάμα" στα ιταλικά -δεν ξέρω γιατί- γύρω στο χρόνο και αργότερα 17-18 μηνών με είπε μαμά.

 

Μέχρι τον ενάμιση χρόνο είχε το δικό του λεξιλόγιο, δηλαδή νιονιο έλεγε το νερό, αγκιγκι την αγκαλια, μπα το όχι!. 

 

 Ή πρώτη του καθαρή λέξη ήταν "τσαι" και την είπε 19-20 μηνων.

 

Κοντά στα δυο άρχισε να αναπτύσσεται ο λογος του, να αντικαθιστά τις δικες του λέξεις με κανονικές πχ ατα με βόλτα και σήμερα 28.5 μηνών πιανουμε κανονική συζήτηση!

 

  Όπως αναφέρανε καποιες μαμαδες ή κινητική του αναπτυξη είχε πιο αργό ρυθμο. Δηλαδη έκανε κάποια πλάγια βήματα στο χρονο και περπάτησε 13.5 μηνών. Σκαρφαλωματα και ταρζανιες ξεκίνησε στα δύο. 

 

Γενικά πιστεύω πως κάθε παιδί έχει το ρυθμό του αλλά οι γονείς χωρίς να πιέζουν είναι ωφέλιμο να δίνουν την ευκαιρία στα παιδιά ώστε να οξύνουν τις δεξιότητες τους. Ανεμώνη δεν αναφέρομαι σε σενα, το μωρό σου άλλωστε είναι πολύ μικρό ακόμα και απ ότι διαβαζω έχει φυσιολογική ανάπτυξη. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2019 at 8:43 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!! Εχω μια μικρη 7 μηνων, η οποια ακομα δεν μιλαει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Ουτε μα, ουτε μπα, ουτε τιποτα!! Αντιλαμβανεται τα παντα, οταν της λες κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει, οταν της τραγουδαω κουπεπε ή της λεμς "ελα, ελα"  κανει τις αντίστοιχες κινησεις με το χέρι, αλλα δεν λεει τιποτα!!! Και με εχουν ολοι (συγγενεις) αγχωσει οτι θα αργησει να μιλησει και πως κακως δεν της μιλαω μπεμπεκιστικα αλλα της τα λεω ολοκληρα και φταιω εγω που δεν λεει κατι ακομα, ενω αλλα μωρα μιλανε... Βεβαια στην πορεια αποδεικνυεται πως δεν μιλανε, αλλα μπαμπαλιζουν, αλλα ξερετε πως ειναι οι γονεις και συγγενεις... Ακομα και το μπρμπρμπρ το θεωρουν ομιλια... 

Εγω πιστευω ειναι πολυ μικρη ακομα και πως δεν ειναι κακο να της μιλαω σωστα (πχ φαγητό αντί για μαμ, βολτα αντι για ατα κοκ) αλλα εχω αγχωθει δεν σας κρυβω.. Η παιδιατρος συμμεριζεται την δικη μ γνωμη και μαλιστα μ τονισε πως επειδη εχει δωσει βαση στην κινηση (βηματιζει μονη της με υποστήριξη εδω και 15 μερες ηδη) μπορεί σε αυτό τον τομεα να καθυστερησει... 

Εσας ποτε μιλησαν τα παιδάκια σας?? Συνειδητα εννοω... Οχι τς ηχους που παραγουν ασυναισθητα... 

Ευχαριστώ!!! :) 

Εν τ μεταξυ ξεχασα να αναφέρω πως οτι βλακεια ακουσει (μπρρρρ, πρρρρρ, γκγκγκ και ηχους με τη γλωσα) τα αντιγραφει αμεσως και τα επαναλαμβανει!!! Αρα δεν τίθεται θεμα ακοης... Απλα αρνείται να μιλησει!!! 

Καλησπέρα καλή μου...μην ανησυχείς καθόλου και μηηην ακούς τι σου λένε ...εσύ σαν μανούλα θα ακολουθεις το ένστικτο σου και την παιδίατρο σου!!! Παιδάκι δεν έχω έχω όμως ανήψια!! Η ανήψια μου λοιπόν είναι 1.5 χρόνων σχεδόν και δεν μιλάει ακόμη...λέει ένα μαμά ένα μπαμπά γιαγιά λεξουλες δηλαδή μόνο όταν είναι 7 μηνών φυσικά έκανε ότι κάνει τώρα το δικό σου μωράκι και περπάτησε πολύ νωρίς σχετικά!! Επίσης ο παιδίατρος μας είπε ότι είναι λάθος να μιλάμε στα παιδιά μπεμπεδιτσικα και ότι πρέπει να λεμε τις λέξεις όπως ακριβώς είναι φαγητό οχι μαμ βόλτα όχι ατα!! Κλείσε τα αυτακια σου και μην επιτρέπεις  να σου λένε το μακρύ και το κοντό τους!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών, πολύ χαρούμενο και κοινωνικό. Το μόνο πράγμα που με ανησυχεί είναι το γεγονός ότι δεν μπαμπαλίζει ακόμα. Βγάζει φωνούλες, αλλά μόνο με φωνήεντα ("ε", "α", "ι"), δεν καταβάλλει καμία προσπάθεια να πει κάποιο σύμφωνο. Η ακοή της φαίνεται να είναι εντάξει, γυρνάει όταν την φωνάζουμε και όταν ακούει κάποιον ήχο. Ο γιατρός μας δεν ανησυχεί, γιατί κατά τα άλλα αναπτύσσεται φυσιολογικά, όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2020 at 1:04 ΠΜ, Rainbowz είπε:

Καλησπέρα. Έχω ένα κοριτσάκι 11 μηνών, πολύ χαρούμενο και κοινωνικό. Το μόνο πράγμα που με ανησυχεί είναι το γεγονός ότι δεν μπαμπαλίζει ακόμα. Βγάζει φωνούλες, αλλά μόνο με φωνήεντα ("ε", "α", "ι"), δεν καταβάλλει καμία προσπάθεια να πει κάποιο σύμφωνο. Η ακοή της φαίνεται να είναι εντάξει, γυρνάει όταν την φωνάζουμε και όταν ακούει κάποιον ήχο. Ο γιατρός μας δεν ανησυχεί, γιατί κατά τα άλλα αναπτύσσεται φυσιολογικά, όμως εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία;

Να ακούς την παιδίατρο κ να μην αγχώνεσαι... Μήπως κινητικά το παιδάκι σου είναι πιο μπροστά? Συνήθως τα μωρά όταν κάτι κάνουν πιο νωρίς κάτι άλλο κάνουν αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...