Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρίτη καισαρική τομή


Amarilis81

Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Super.mum είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση πολύ θετικό αυτό!!!! Ο γιατρός μου είναι υποστηρικτικός κι με παροτρύνει ..όσες φορές το έχω συζητήσει μαζί του η απάντηση του είναι πολύ θετική. Οι εγκυμοσύνες μου δόξα το θεό δεν είχαν ποτέ κάποια επιπλοκή και εύχομαι και μια Τρίτη όπως οι προηγούμενες! 

Ωραία , αρα η μήτρα σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση! Μια χαρά:).

Εμένα φαντάσου είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη και καμιά σχέση. Όλα τα πέρασα πολύ χειρότερα, είναι στον οργανισμό.

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πείτε μου σας παρακαλώ όσες γνωρίζεται αν είναι επίφοβη μια Τρίτη καισαρική ; Θα ήθελα πολύ να αποκτήσω άλλο ένα τρίτο παιδάκι. Ο γιατρός μου έχει κάνει μέχρι κι 5 καισαρικές με επιτυχία. Όποτε με ενθαρρύνει και εμένα όσο αφορά το τρίτο παιδάκι. Έχει προχωρήσει σίγουρα πολύ η επιστήμη αλλά αυτά που ακούω από την προηγούμενη γενιά πιο πολύ με τρομάζουν. Γονείς και γιαγιάδες ισχυρίζονται ότι είναι πολύ επίφοβο. Πείτε μου την γνώμη σας. Μετράει για μένα! Ευχαριστω πολύ 

η γνωμη που μετραει ειναι του γιατρου που σου εκανε την δευτερη κυριως.εχει την πιο προσφατη κ ακριβη αποψη για την κατασταση της μητρας σου

πιστευω σε αλλη περιπτωση,που μπορει να ειχε μια γυναικα δυσκολες εγκυμοσυνες,προωρους τοκετους,η γεννες με καποια επιπλοκη δ θα ελεγε ετσι γενικα,κανεις μεχρι 5,αλλα κοιταει καθε περιπτωση συγκεκριμενα

η αληθεια ειναι οτι πλεον,που η τομη ειναι μικρη,χαμηλα,κ με την εξελιξη γενικα,ειναι αρκετα συνηθες κ 3-4καισαρικες.το εχω ακουσει αρκετα,κ μαλιστα οτι το κανουν πολλοι γιατροι

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που φοβάμαι εγώ και δεν προχωραω.. Οχι πως με σταματα η 3η καισαρική μόνο, είναι και άλλα πράγματα βέβαια... Εφόσον ο γιατρός είναι οκ προχωρα με εμπιστοσυνη! Εγώ έτσι θα έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Αυτά είναι που φοβάμαι εγώ και δεν προχωραω.. Οχι πως με σταματα η 3η καισαρική μόνο, είναι και άλλα πράγματα βέβαια... Εφόσον ο γιατρός είναι οκ προχωρα με εμπιστοσυνη! Εγώ έτσι θα έκανα. 

Εσένα ο δικός σου γιατρός τι σου λέει ; 

On 20/1/2021 at 4:43 ΜΜ, vicky86 είπε:

η γνωμη που μετραει ειναι του γιατρου που σου εκανε την δευτερη κυριως.εχει την πιο προσφατη κ ακριβη αποψη για την κατασταση της μητρας σου

πιστευω σε αλλη περιπτωση,που μπορει να ειχε μια γυναικα δυσκολες εγκυμοσυνες,προωρους τοκετους,η γεννες με καποια επιπλοκη δ θα ελεγε ετσι γενικα,κανεις μεχρι 5,αλλα κοιταει καθε περιπτωση συγκεκριμενα

η αληθεια ειναι οτι πλεον,που η τομη ειναι μικρη,χαμηλα,κ με την εξελιξη γενικα,ειναι αρκετα συνηθες κ 3-4καισαρικες.το εχω ακουσει αρκετα,κ μαλιστα οτι το κανουν πολλοι γιατροι

Ναι το ξέρω αυτό μου είπε κ εμένα ότι 5 καισαρικές έχει κάνει σε γυναίκα που όμως δεν είχε καμία επιπλοκή στις εγκυμοσύνες της και η μήτρα της κάθε φορά επανερχόταν στην φυσιολογική κατάσταση πολύ γρήγορα μετά τους τοκετούς. Είναι και μια γνωστή μου από Ελβετία που λέει ότι σε εκείνη το απαγόρευσε ο γιατρός και ότι γενικά δεν αναλαμβάνουν στην Ελβετία Τρίτη καισαρική εύκολα ... και λέω τι στο καλό .. νόμιζα είναι ποιο μπροστά από εμάς εδώ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Εσένα ο δικός σου γιατρός τι σου λέει ; 

Ναι το ξέρω αυτό μου είπε κ εμένα ότι 5 καισαρικές έχει κάνει σε γυναίκα που όμως δεν είχε καμία επιπλοκή στις εγκυμοσύνες της και η μήτρα της κάθε φορά επανερχόταν στην φυσιολογική κατάσταση πολύ γρήγορα μετά τους τοκετούς. Είναι και μια γνωστή μου από Ελβετία που λέει ότι σε εκείνη το απαγόρευσε ο γιατρός και ότι γενικά δεν αναλαμβάνουν στην Ελβετία Τρίτη καισαρική εύκολα ... και λέω τι στο καλό .. νόμιζα είναι ποιο μπροστά από εμάς εδώ 

δ ξερω τι μπορει να ισχυει στην ελβετια.αλλο συστημα,αλλα πρωτοκολλα

εκει ισως μετα απο μια καισαρικη να προσπαθουν για φ.τ ,οποτε να ισχυει γενικα για αποφυγη χειρουργειου

σκεψου παλια ηταν καθετες οι τομες.εχω φιλη που εκανε εκτακτη κ επειδη ηταν αρκετα μεγαλη η τομη απλα της ειπε να αφησει αρκετο χρονο μεχρι την επομενη εγκυμοσυνη γυρω στα 2-3.αλλα δ της εχει πει οχι κ σε τριτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Εσένα ο δικός σου γιατρός τι σου λέει ; 

Ναι το ξέρω αυτό μου είπε κ εμένα ότι 5 καισαρικές έχει κάνει σε γυναίκα που όμως δεν είχε καμία επιπλοκή στις εγκυμοσύνες της και η μήτρα της κάθε φορά επανερχόταν στην φυσιολογική κατάσταση πολύ γρήγορα μετά τους τοκετούς. Είναι και μια γνωστή μου από Ελβετία που λέει ότι σε εκείνη το απαγόρευσε ο γιατρός και ότι γενικά δεν αναλαμβάνουν στην Ελβετία Τρίτη καισαρική εύκολα ... και λέω τι στο καλό .. νόμιζα είναι ποιο μπροστά από εμάς εδώ 

Εχω να δω τον γιατρό που από περυσι , δεν τον έχω ρωτήσει γιατί δε με έχει απασχολησει τόσο πολυ αυτό το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλες!

 

Προχτές έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι. Υπό άλλες συνθήκες δν θα είχα κανένα απολύτως προβληματισμό...

 

Όμως το 2018 έκανα καισαρική. Έμεινα ξανά έγκυος το 2020 κ γέννησα τον Νοέμβριο με δεύτερη καισαρική...κ ξαφνικα από το πουθενά κάνω χωριακη εχτές για να μου φύγει η υποψια γιατι είχα καθυστέρηση κ είχε προηγηθεί ένα μικρό "ατύχημα" με το σύζυγό μου...κ 700 μονάδες! Τον άλλον μήνα τελειώνει το 6μηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ κ το μικρό μου θα είναι είναι 8 μηνών κ εγώ 2 μηνών έγκυος...

Έχω κλείσει ραντεβού στον γιατρό μου για να δούμε όλα τα ενδεχόμενα...όμως αγχώνομαι...

 

Δν ξέρω πως θα είναι με 2 μωρά ηλικιακά σχεδόν κοντά αφού η κόρη μου θα είναι κοντά στα 4 όταν θα γεννήσω. Φοβάμαι τις κοντινές καισαρικές αφού πρόσφατα γέννησα. Κ Γενικά ενώ θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη,τα έχω παίξει. Πως θα την παλέψω με 2 μικρά παιδιά όταν αρχίσουν οι εμετοι...( κ στις 2 προηγουμενες εγκυμοσύνες μου είχα εμετούς μέχρι τον 4ο μηνα!) Φοβάμαι για την υγεία μου καθώς έχω 2 παιδιά πίσω μου κ σκεφτόμαι ήδη την ημέρα που θα τα αποχωριστώ για να γεννήσω....

 

Δώστε μου τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες για να πάρω δύναμη.. 

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 8:41 ΠΜ, Αννα8-8-18 είπε:

Καλημέρα σε όλες!

 

Προχτές έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι. Υπό άλλες συνθήκες δν θα είχα κανένα απολύτως προβληματισμό...

 

Όμως το 2018 έκανα καισαρική. Έμεινα ξανά έγκυος το 2020 κ γέννησα τον Νοέμβριο με δεύτερη καισαρική...κ ξαφνικα από το πουθενά κάνω χωριακη εχτές για να μου φύγει η υποψια γιατι είχα καθυστέρηση κ είχε προηγηθεί ένα μικρό "ατύχημα" με το σύζυγό μου...κ 700 μονάδες! Τον άλλον μήνα τελειώνει το 6μηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ κ το μικρό μου θα είναι είναι 8 μηνών κ εγώ 2 μηνών έγκυος...

Έχω κλείσει ραντεβού στον γιατρό μου για να δούμε όλα τα ενδεχόμενα...όμως αγχώνομαι...

 

Δν ξέρω πως θα είναι με 2 μωρά ηλικιακά σχεδόν κοντά αφού η κόρη μου θα είναι κοντά στα 4 όταν θα γεννήσω. Φοβάμαι τις κοντινές καισαρικές αφού πρόσφατα γέννησα. Κ Γενικά ενώ θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη,τα έχω παίξει. Πως θα την παλέψω με 2 μικρά παιδιά όταν αρχίσουν οι εμετοι...( κ στις 2 προηγουμενες εγκυμοσύνες μου είχα εμετούς μέχρι τον 4ο μηνα!) Φοβάμαι για την υγεία μου καθώς έχω 2 παιδιά πίσω μου κ σκεφτόμαι ήδη την ημέρα που θα τα αποχωριστώ για να γεννήσω....

 

Δώστε μου τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες για να πάρω δύναμη.. 

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

Πρώτα απ' όλα να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κ συγχαρητήρια για την νέα σου εγκυμοσύνη! Είναι απόλυτα λογικό το άγχος όταν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι κ σου έρχεται ξαφνικά. Από εμπειρία 3 καισαρικής δεν έχω γιατί προς το παρόν έχω κάνει 2 αλλά γνωρίζω άτομα που έχουν κάνει. Η ιατρική έχει προχωρήσει κ δεν είναι κάτι που είναι ανησυχητικό. Πιστεύω ότι θα σε καθησυχάσει ο γιατρός. Προς το παρόν βεβαια θα πρέπει να πας για υπέρηχο, να δείτε που έχει πιαστεί το μωράκι κ ότι όλα είναι καλά που στο εύχομαι. Μακάρι αυτή τη φορά να μην έχεις ιδιαίτερες αναγουλες για να μπορείς να αντεπεξέλθεις. Σε αντίθετη περίπτωση έχεις κάποιο συγγενικό πρόσωπο κοντά να έρχεται να σε βοηθάει λίγο? Όσον αφορά το τελευταίο σκέλος, σίγουρα η ζωή με 3 μικρά παιδάκια θα είναι πιο δύσκολη αλλά όταν βρεις τους ρυθμούς σας θα τα καταφέρεις. Η μεγάλη σου κόρη θα πάει σχολείο όταν γεννηθεί? Το δεύτερο παιδάκι σου επειδή θα είναι ακόμα πιο μικρό κ επειδή έχει κ μια μεγαλύτερη αδερφούλα ίσως να μην νιώθει το αίσθημα της ζήλιας κ να μεγαλώσουν παρεούλα...

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 8:41 ΠΜ, Αννα8-8-18 είπε:

Καλημέρα σε όλες!

 

Προχτές έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι. Υπό άλλες συνθήκες δν θα είχα κανένα απολύτως προβληματισμό...

 

Όμως το 2018 έκανα καισαρική. Έμεινα ξανά έγκυος το 2020 κ γέννησα τον Νοέμβριο με δεύτερη καισαρική...κ ξαφνικα από το πουθενά κάνω χωριακη εχτές για να μου φύγει η υποψια γιατι είχα καθυστέρηση κ είχε προηγηθεί ένα μικρό "ατύχημα" με το σύζυγό μου...κ 700 μονάδες! Τον άλλον μήνα τελειώνει το 6μηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ κ το μικρό μου θα είναι είναι 8 μηνών κ εγώ 2 μηνών έγκυος...

Έχω κλείσει ραντεβού στον γιατρό μου για να δούμε όλα τα ενδεχόμενα...όμως αγχώνομαι...

 

Δν ξέρω πως θα είναι με 2 μωρά ηλικιακά σχεδόν κοντά αφού η κόρη μου θα είναι κοντά στα 4 όταν θα γεννήσω. Φοβάμαι τις κοντινές καισαρικές αφού πρόσφατα γέννησα. Κ Γενικά ενώ θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη,τα έχω παίξει. Πως θα την παλέψω με 2 μικρά παιδιά όταν αρχίσουν οι εμετοι...( κ στις 2 προηγουμενες εγκυμοσύνες μου είχα εμετούς μέχρι τον 4ο μηνα!) Φοβάμαι για την υγεία μου καθώς έχω 2 παιδιά πίσω μου κ σκεφτόμαι ήδη την ημέρα που θα τα αποχωριστώ για να γεννήσω....

 

Δώστε μου τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες για να πάρω δύναμη.. 

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

Να σου ζήσουν όλα τα μωράκια σου! Εγώ θα χαιρόμουν παρά πολύ αν εμένα τόσο γρήγορα σε άλλο ένα. Έχω 2 μωράκια και τα δικά μου έχουν διαφορά μεταξύ τους 1 χρόνο και 4 μήνες περίπου. Μικρή διαφορά είχαν και τα δικά μου. Από την μια είναι πολύ κουραστικό αλλά από την άλλη μου αρέσει πολύ γιατί τώρα αρχίζουν να παίζουν μαζί και βλέπω το μέλλον που θα παίζουν και θα κάνουν παρέα. (Είναι και τα δυο αγόρια) πιστεύω θα ξεπεταχτούν μαζί και θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα μετά. Βέβαια εσυ θα έχεις 3 μωρα μαζί. Πάντως όσο αφορά την καισαρικη εμένα όσοι γιατροί είχα επισκεφτεί με καθησύχαζαν και λέγανε ότι δεν υπάρχει κανενα θέμα ούτε με τον χρόνο που δεν πέρασε και πολύ ούτε για την επαναλαμβανόμενη καισαρικη .. έχει προχωρήσει η επιστήμη. Ο γιατρός ο δικός μου έχει αναλάβει γυναίκα με 5 καισαρικές. Μην ανησυχείς! Πάντα υπάρχει Κίνδυνος αλλά αυτό ισχύει για κάθε χειρουργείο! Α και όσο για τους εμετούς και εγώ είχα και στις δυο εγκυμοσύνες το πρώτο 3μηνο. Είναι δύσκολα το ξέρω .. αλλά θα τα καταφέρεις και όλα θα σου πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2021 at 7:41 AM, Αννα8-8-18 said:

Καλημέρα σε όλες!

 

Προχτές έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι. Υπό άλλες συνθήκες δν θα είχα κανένα απολύτως προβληματισμό...

 

Όμως το 2018 έκανα καισαρική. Έμεινα ξανά έγκυος το 2020 κ γέννησα τον Νοέμβριο με δεύτερη καισαρική...κ ξαφνικα από το πουθενά κάνω χωριακη εχτές για να μου φύγει η υποψια γιατι είχα καθυστέρηση κ είχε προηγηθεί ένα μικρό "ατύχημα" με το σύζυγό μου...κ 700 μονάδες! Τον άλλον μήνα τελειώνει το 6μηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ κ το μικρό μου θα είναι είναι 8 μηνών κ εγώ 2 μηνών έγκυος...

Έχω κλείσει ραντεβού στον γιατρό μου για να δούμε όλα τα ενδεχόμενα...όμως αγχώνομαι...

 

Δν ξέρω πως θα είναι με 2 μωρά ηλικιακά σχεδόν κοντά αφού η κόρη μου θα είναι κοντά στα 4 όταν θα γεννήσω. Φοβάμαι τις κοντινές καισαρικές αφού πρόσφατα γέννησα. Κ Γενικά ενώ θα έπρεπε να είμαι χαρούμενη,τα έχω παίξει. Πως θα την παλέψω με 2 μικρά παιδιά όταν αρχίσουν οι εμετοι...( κ στις 2 προηγουμενες εγκυμοσύνες μου είχα εμετούς μέχρι τον 4ο μηνα!) Φοβάμαι για την υγεία μου καθώς έχω 2 παιδιά πίσω μου κ σκεφτόμαι ήδη την ημέρα που θα τα αποχωριστώ για να γεννήσω....

 

Δώστε μου τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες για να πάρω δύναμη.. 

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου!

Γειά σου :)

Αρχικά για την καισαρική τομή δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν γνωρίζω, είχα μονο φυσιολογικους τοκετους. 

Για τα υπόλοιπα όμως, σε νιώθω 100%. Ή μάλλον σε ένιωθα, γιατί έχω πλέον γεννήσει το τρίτο μου παιδί. Ακριβώς τα ίδια αισθανόμουν και εγώ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο. Βέβαια το δεύτερο μου παιδί τότε ήταν πιο μεγάλο από το δικό σου, αλλά και πάλι μη φανταστείς, έμαθα για την εγκυμοσύνη λίγο πριν τα πρώτα της γεννεθλια. Το πρώτο μου παιδί είναι επίσης μικρό, οπότε έχω 3 παιδιά με μέγιστη διαφορά ηλικίας 3 χρόνια και κάποιους μήνες. Είναι απόλυτα φυσιολογικα όσα νιώθεις, ακριβώς έτσι ένιωθα και εγώ και κάθε μέρα σκεφτόμουν μα πως θα τα βγάλω πέρα; επίσης ανησυχούσα και για τις απανωτές εγκυμοσύνες, δεν πρόλαβαινε το σώμα μου να επανέλθει από την προηγούμενη και ήμουν πάλι έγκυος. Τελικά το τρίτο μου παιδί είναι πιο ήσυχο από τα δύο πρώτα, οπότε νιώθω ότι ο Θεός με λυπήθηκε. Αυτό που θα πω σε εσένα είναι αυτό που λέω και στον εαυτό μου αυτό τον καιρό, είναι δύσκολα στην αρχή, αλλά μακροπροθεσμα τα πράγματα γινονται καλύτερα και ευκολότερα :) Το ξέρεις άλλωστε έχεις ήδη 2 παιδιά! Εχεις καθόλου βοήθεια; αυτό είναι πολύ σημαντικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Η κόρη μου το Σεπτέμβρη θα πάει παιδικό σταθμό για να κοινωνικοποιηθεί λίγο πριν πάει προνηπιο. Ο μικρός μου ο γιος θα είναι 15 μηνών όταν θα γεννήσω... ουσιαστικά θα είμαι με 2 μωρά όλη την ημέρα μέχρι να σχολασει ο άντρας μου. Βοήθεια δν έχω μεγάλη, αφού μόνο η μαμά μου είναι εδώ αλλά δουλεύει κ αυτή. Τις λίγες ώρες που θα μπορεί θα έρχεται λογικά...

 

Σήμερα μίλησα με τον γιατρό. Έκανα δεύτερη χωριακη κ από 644 πήγε 2225! Όμως έχω χαμηλή προγεστερόνη στο 16. Υπάρχει περίπτωση αποβολής κ πρέπει να πάρω κολπικά προγεστερόνη. Από το στόμα το απέρριψα αμέσως καθώς έχω κακή εμπειρία. Την Πέμπτη θα παω να με δει.

 

Τα συναισθήματα μου είναι ακόμα ανάμεικτα! Δν είμαι σίγουρη για το πώς θέλω να εξελιχθεί αυτή η εγκυμοσύνη. Σκέφτομαι όλες τις αλλαγές που θα έρθουν κ αγχώνομαι.

Εχει πολλές στιγμες που η κόρη μου γκρινιάζει χωρίς λόγο, ταυτόχρονα κλαίει ο γιος μου γτ θέλει αγκαλιές κ έχω ένα σωρό δουλειές να κάνω, χωρίς να έχω επιστρεψει δουλειά ακομα. Πώς θα χωρέσει κ ένα νεογεννητο? Επιπλέον μάλλον πρέπει να ξεχάσω την δουλειά μου για τα επομενα 2 χρόνια σίγουρα...

 

Εύχομαι κ ελπίζω στο θεό. Γιατί κάποιες φορές νιώθω ότι θα τρελαθώ ήδη με 2 παιδιά κ χωρίς καμία βοήθεια στο σπίτι... Ξενυχτάμε ακόμα κ έχουμε 2 ξύπνηματα μέσα στην νύχτα...για να μην αναφέρω ότι 6:30 ξυπνάει ο μικρός μου κ δν ξανά κοιμάται...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Chrysoum είπε:

Λογικό είναι να αγχώνεσαι. Τουλάχιστον το μεγάλο σου παιδί θα πάει παιδικο και θα είσαι "μόνο" με τα δύο. Εμένα πηγαίνουν και οι 2 οπότε και έτσι περνάει η μέρα πιο εύκολα. Αυτή είναι και η μόνη βοήθεια που έχω, ο παιδικός. 

Όσα λες ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ. Επίσης αυτό για τα ξενύχτια άστο, θα σου πω μόνο ότι τωρα κοιμάμαι με το μωρό εγώ και ο άντρας μου με το μεσαίο παιδί γιατί αλλιώς δεν βγαίνει η νύχτα εάν έπρεπε να ξυπναω και για τα δύο. Και γενικά νιώθω συνεχώς ότι είμαστε σε μια "έκτακτη κατάσταση", το σπίτι χάλια, συνεχώς κάτι πρέπει να γίνει που δεν έχω αντοχές να κάνω και άρα το αναβάλλω για όταν έρθουν καλύτερες μέρες, ύπνος ελάχιστος, κούραση πολύ. Αυτα από την μία, από την άλλη όμως έχω να σου πω ότι τουλάχιστον για εμενα ηταν πιο δύσκολα όταν πήγα από το 1 στα 2, παρά τώρα που πήγα από τα 2 στα 3. Ίσως επειδή εν μέρει το έχω ξανά περάσει, ίσως επειδή το τρίτο μωρό είναι σχετικά ήσυχο, ίσως επειδή πλέον ξέρω ότι όταν κλείσει και ο μικρός το έτος θα βγούμε κάπως από την πολύ μωρουδιακη φάση και θα μπούμε σε ένα πρόγραμμα όπου κάθε μέρα θα γίνεται και καλύτερη. Και γενικά σε περιόδους μεγάλης κρίσης που νιώθω να μην την παλεύω άλλο, λέω στον εαυτό μου ότι εάν είμαι τυχερή και ζήσω μέχρι τα 70-80, τότε πραγματικά τα 4-5 δύσκολα αυτά χρόνια που περνάω τώρα είναι συγκριτικά πολύ λίγα. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό το έλεγα όταν γεννήθηκε το δεύτερο που πέρασα δύσκολα, τώρα με το τρίτο είναι καλύτερα τα πράγματα. 

Νομίζω ότι απλά το τρίτο συμβιβάζεται και αναγκάζεται να ακολουθήσει όσο μπορεί το πρόγραμμα της οικογένειας που δεν θα αλλάξει για αυτό. Ενώ στο πρώτο παιδί αλλάζουμε όλο το πρόγραμμα μας και το σχεδιάζουμε με βάση τις ανάγκες του παιδιού. Στο δεύτερο προσπαθούμε να ισορροπήσουμε ανάμεσα σε 2 μωρ  .. και στο τρίτο απλά δεν του δίνουμε επιλογή. Πρέπει να ακολουθήσει όλη την οικογένεια :-P

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Super.mum said:

Νομίζω ότι απλά το τρίτο συμβιβάζεται και αναγκάζεται να ακολουθήσει όσο μπορεί το πρόγραμμα της οικογένειας που δεν θα αλλάξει για αυτό. Ενώ στο πρώτο παιδί αλλάζουμε όλο το πρόγραμμα μας και το σχεδιάζουμε με βάση τις ανάγκες του παιδιού. Στο δεύτερο προσπαθούμε να ισορροπήσουμε ανάμεσα σε 2 μωρ  .. και στο τρίτο απλά δεν του δίνουμε επιλογή. Πρέπει να ακολουθήσει όλη την οικογένεια :-P

Εν μέρει ναι, από την άλλη βέβαια έχω να πω ότι ήξερα οτι αυτό το παιδί είναι ήσυχο από την δεύτερη ημέρα που γεννήθηκε, ήταν απλά ήσυχο, δεν νομίζω ότι είχε να κάνει με το πως το διαχειριζομουν εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Εν μέρει ναι, από την άλλη βέβαια έχω να πω ότι ήξερα οτι αυτό το παιδί είναι ήσυχο από την δεύτερη ημέρα που γεννήθηκε, ήταν απλά ήσυχο, δεν νομίζω ότι είχε να κάνει με το πως το διαχειριζομουν εγώ. 

Εμένα ο δεύτερος στο μαιευτήριο έκανε χαμό .. τον είχα συνέχεια μαζί μου είχα ζητήσει rooming in .. και έλεγα πω πω δεν το πιστεύω και αυτός σαν τον πρώτο θα είναι ... θα γίνει πανικός όταν πάμε σπίτι .. και μόλις φεύγουμε και πάμε σπίτι ηρεμία στο φουλ ... δεν τον άκουγες καν ... κοιμόταν με την φασαρία που έκανε ο πρώτος μου γιος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σας μέρα!

 Η κατάσταση μου όλο κ χειροτερεύει. Πήγα την Πέμπτη στο γιατρό κ μου είπε όλα καλά κ προχωράμε. Όμως επειδή ήταν λίγο αδιάφορος πήγα κ σε δεύτερη γιατρό.  Μου έβαλε χέρι που έμεινα έγκυος τοοοσο γρήγορα. Μου παραθέσει όλους τους κινδύνους μιας 3 εγκυμοσύνης κ καισαρικής κ μου έφερε σαν λύση ακόμα κ το ενδεχόμενο διακοπής κύησης. Μου είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες να μην φτάσω καν τις 35 εβδομάδες, ότι ίσως θα έχω δύσκολη εγκυμοσύνη, ότι μπορεί να έχω συσπάσεις αν ο πλακούντας κολλήσει πάνω στην προηγούμενη τομή, ίσως υπάρξει κ ρήξη μήτρας κ γενικά έφυγα με άσχημη ψυχολογία. Μάλιστα αν αποφασίσω την άμβλωση πρέπει να γίνει άμεσα μέχρι την 7-8 εβδομάδα γτ μετά δν αναλαμβάνει λέει. ( 6+1 εβδομάδα σήμερα)... Είναι τόσο δύσκολη μια εμβλωση στις 9 εβδομάδες? 

 

Αποφάσισα να πάρω κ 3η γνώμη από γιατρο, οποίος με ρώτησε αν συνάντησε κάποια δυσκολία ο τότε γιατρός μου στην τελευταία καισαρική. Ο γιατρός μου τότε δν μου ανέφερε κατι. Ώστοσο κλείσαμε ραντεβού στις 15/6 να με δει για να αποφασισω. Θα ήθελα να ακούσω τι θα μου πει κ εκείνος γτ έχω ανάγκη από κάποιον που θα με ηρεμήσει.

 

Είμαι τοοοοσο μπερδεμένη. Κοντεύω να τρελαθώ. Ο άντρας μου είναι αρνητικός κ με κατηγορεί ότι από την αρχή δν το ήθελα έτσι κ αλλιώς κάτι που δν ισχύει. Νιώθω μόνη μου κ φοβάμαι ότι αν επιλέξω την άμβλωση θα είναι απέναντι μου κατακρίνοντας με σε κάθε ευκαιρία. Θεωρεί ότι δν θα πάθω κάτι εγώ, αλλά το έμβρυο κ ότι είμαι φοβητσιαρα κ φυγοπονη! Εγώ που έκανα 2 χειρουργεία κ σε 5 μέρες είχα μπει ξανά στο καθημερινό μου πρόγραμμα. Φοβάμαι κ για μένα, έχω 2 παιδιά πίσω...όμως δν ξέρω αν είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω κάποιον προβλήματα ο τοκετό κ τον πιθανό θανατο ενός εμβρύου...

 

Δν ξέρω αν ήταν υπερβολικη η γιατρός εκείνη η απλά μου έδειχνε πως έχουν τα πράγματα. Ο πρώτος γιατρός γιατί δν μου ανέφερε τπτ για κινδύνους?  

 

Συγνώμη για την μεγάλη απάντηση...αλλά έχω ρήξεις πολύ κλάμα κ από ενοχές αλλά κ από φόβο....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Αννα8-8-18 είπε:

Καλή σας μέρα!

 Η κατάσταση μου όλο κ χειροτερεύει. Πήγα την Πέμπτη στο γιατρό κ μου είπε όλα καλά κ προχωράμε. Όμως επειδή ήταν λίγο αδιάφορος πήγα κ σε δεύτερη γιατρό.  Μου έβαλε χέρι που έμεινα έγκυος τοοοσο γρήγορα. Μου παραθέσει όλους τους κινδύνους μιας 3 εγκυμοσύνης κ καισαρικής κ μου έφερε σαν λύση ακόμα κ το ενδεχόμενο διακοπής κύησης. Μου είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες να μην φτάσω καν τις 35 εβδομάδες, ότι ίσως θα έχω δύσκολη εγκυμοσύνη, ότι μπορεί να έχω συσπάσεις αν ο πλακούντας κολλήσει πάνω στην προηγούμενη τομή, ίσως υπάρξει κ ρήξη μήτρας κ γενικά έφυγα με άσχημη ψυχολογία. Μάλιστα αν αποφασίσω την άμβλωση πρέπει να γίνει άμεσα μέχρι την 7-8 εβδομάδα γτ μετά δν αναλαμβάνει λέει. ( 6+1 εβδομάδα σήμερα)... Είναι τόσο δύσκολη μια εμβλωση στις 9 εβδομάδες? 

 

Αποφάσισα να πάρω κ 3η γνώμη από γιατρο, οποίος με ρώτησε αν συνάντησε κάποια δυσκολία ο τότε γιατρός μου στην τελευταία καισαρική. Ο γιατρός μου τότε δν μου ανέφερε κατι. Ώστοσο κλείσαμε ραντεβού στις 15/6 να με δει για να αποφασισω. Θα ήθελα να ακούσω τι θα μου πει κ εκείνος γτ έχω ανάγκη από κάποιον που θα με ηρεμήσει.

 

Είμαι τοοοοσο μπερδεμένη. Κοντεύω να τρελαθώ. Ο άντρας μου είναι αρνητικός κ με κατηγορεί ότι από την αρχή δν το ήθελα έτσι κ αλλιώς κάτι που δν ισχύει. Νιώθω μόνη μου κ φοβάμαι ότι αν επιλέξω την άμβλωση θα είναι απέναντι μου κατακρίνοντας με σε κάθε ευκαιρία. Θεωρεί ότι δν θα πάθω κάτι εγώ, αλλά το έμβρυο κ ότι είμαι φοβητσιαρα κ φυγοπονη! Εγώ που έκανα 2 χειρουργεία κ σε 5 μέρες είχα μπει ξανά στο καθημερινό μου πρόγραμμα. Φοβάμαι κ για μένα, έχω 2 παιδιά πίσω...όμως δν ξέρω αν είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω κάποιον προβλήματα ο τοκετό κ τον πιθανό θανατο ενός εμβρύου...

 

Δν ξέρω αν ήταν υπερβολικη η γιατρός εκείνη η απλά μου έδειχνε πως έχουν τα πράγματα. Ο πρώτος γιατρός γιατί δν μου ανέφερε τπτ για κινδύνους?  

 

Συγνώμη για την μεγάλη απάντηση...αλλά έχω ρήξεις πολύ κλάμα κ από ενοχές αλλά κ από φόβο....

Την δεύτερη γιατρό εγώ την θεωρώ απλά τραγική... Δεν γίνεται να τρομοκρατεις τόσο μια έγκυο! Ξέρω περίπτωση από κοπέλα που το 2015 έκανε την πρώτη καισαρική της κ τώρα είναι στον 5ο μήνα απ' το τέταρτο παιδάκι της κ ο γιατρός της δεν την τρομοκράτησε καθόλου! Όταν γεννήσει το 4ο το 3ο παιδάκι της θα κλείσει τα 2.

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 11:03 ΠΜ, Αννα8-8-18 είπε:

Καλή σας μέρα!

 Η κατάσταση μου όλο κ χειροτερεύει. Πήγα την Πέμπτη στο γιατρό κ μου είπε όλα καλά κ προχωράμε. Όμως επειδή ήταν λίγο αδιάφορος πήγα κ σε δεύτερη γιατρό.  Μου έβαλε χέρι που έμεινα έγκυος τοοοσο γρήγορα. Μου παραθέσει όλους τους κινδύνους μιας 3 εγκυμοσύνης κ καισαρικής κ μου έφερε σαν λύση ακόμα κ το ενδεχόμενο διακοπής κύησης. Μου είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες να μην φτάσω καν τις 35 εβδομάδες, ότι ίσως θα έχω δύσκολη εγκυμοσύνη, ότι μπορεί να έχω συσπάσεις αν ο πλακούντας κολλήσει πάνω στην προηγούμενη τομή, ίσως υπάρξει κ ρήξη μήτρας κ γενικά έφυγα με άσχημη ψυχολογία. Μάλιστα αν αποφασίσω την άμβλωση πρέπει να γίνει άμεσα μέχρι την 7-8 εβδομάδα γτ μετά δν αναλαμβάνει λέει. ( 6+1 εβδομάδα σήμερα)... Είναι τόσο δύσκολη μια εμβλωση στις 9 εβδομάδες? 

 

Αποφάσισα να πάρω κ 3η γνώμη από γιατρο, οποίος με ρώτησε αν συνάντησε κάποια δυσκολία ο τότε γιατρός μου στην τελευταία καισαρική. Ο γιατρός μου τότε δν μου ανέφερε κατι. Ώστοσο κλείσαμε ραντεβού στις 15/6 να με δει για να αποφασισω. Θα ήθελα να ακούσω τι θα μου πει κ εκείνος γτ έχω ανάγκη από κάποιον που θα με ηρεμήσει.

 

Είμαι τοοοοσο μπερδεμένη. Κοντεύω να τρελαθώ. Ο άντρας μου είναι αρνητικός κ με κατηγορεί ότι από την αρχή δν το ήθελα έτσι κ αλλιώς κάτι που δν ισχύει. Νιώθω μόνη μου κ φοβάμαι ότι αν επιλέξω την άμβλωση θα είναι απέναντι μου κατακρίνοντας με σε κάθε ευκαιρία. Θεωρεί ότι δν θα πάθω κάτι εγώ, αλλά το έμβρυο κ ότι είμαι φοβητσιαρα κ φυγοπονη! Εγώ που έκανα 2 χειρουργεία κ σε 5 μέρες είχα μπει ξανά στο καθημερινό μου πρόγραμμα. Φοβάμαι κ για μένα, έχω 2 παιδιά πίσω...όμως δν ξέρω αν είμαι έτοιμη να αντιμετωπίσω κάποιον προβλήματα ο τοκετό κ τον πιθανό θανατο ενός εμβρύου...

 

Δν ξέρω αν ήταν υπερβολικη η γιατρός εκείνη η απλά μου έδειχνε πως έχουν τα πράγματα. Ο πρώτος γιατρός γιατί δν μου ανέφερε τπτ για κινδύνους?  

 

Συγνώμη για την μεγάλη απάντηση...αλλά έχω ρήξεις πολύ κλάμα κ από ενοχές αλλά κ από φόβο....

Κοπέλα μου εύχομαι να βρεις άκρη και να ηρεμήσεις. Θα σου έλεγα καταρχήν να διερευνήσεις αν θες πραγματικά την τρίτη εγκυμοσύνη. Ο άντρας σου σε κατηγορεί ότι δεν το ήθελες αλλά διαβάζω ότι εσύ είσαι μόνη σου με δύο παιδιά κ αυτός λείπει στη δουλειά. Πρέπει να σε στηρίξει ουσιαστικά αν τελικά θέλει και το τρίτο που σημαίνει πρακτική βοήθεια, ίσως και τα δύο παιδιά να πάνε στον παιδικό σταθμό όταν γεννήσεις. Επίσης, είναι δικαίωμα σου να φοβάσαι για τις επιπτώσεις μιας τρίτης εγκυμοσύνης, την υγεία σου γενικά και απολύτως θεμιτό να μη θες μια τρίτη εγκυμοσύνη, στο δικό σου σώμα συμβαίνει όλο αυτό. Θα είναι λάθος αν σε κατηγορήσει.

Αν πάλι αποφασίσεις ότι θες την εγκυμοσύνη, πήγαινε στον τρίτο γιατρό και συζήτησε το διεξοδικά το θέμα. Προσωπικά θα απέρριπτα τη δεύτερη γιατρό. Ναι όντως είναι λίγο πιο αυξημένες οι πιθανότητες να συμβούν οι κίνδυνοι που σου ανέφερε, αλλά για όνομα, αυτή σου μιλάει λες και είσαι καταδικασμένη να σου συμβούν όλα αυτά. Δεν πάμε καλά... Επίσης, φυσικά και γίνεται διακοπή κύησης μετά την όγδοη εβδομάδα. Σαν να ήθελε να σε πιέσει συναισθήματα. Τραγική απλά. Συμφωνώ με τη @mama16 πολλή τρομοκρατία. Ο πρώτος γιατί είναι αδιάφορος; Με τον πρώτο έκανες και τις δύο γέννες; Είχατε συνεργαστεί καλά στις προηγούμενες γέννες; Μου κάνει εντύπωση που το αναφέρεις ενώ ήδη έχεις κάνει γέννες μαζί του. Ήταν έτσι και πριν; Προσωπικά θα πήγαινα στον πρώτο γιατρό που ξέρει και την κατάσταση μου και θα τον ζαλιζα με όλες μου τις απορίες. Εκτός αν δεν ήμουν γενικά ευχαριστημένη και από πριν. Αν δε με κάλυπτε θα προσπαθούσα να βρω έναν πολύ καλό συστημένο μαιευτήρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια ! Περιμένω τρίτο παιδακι και θα κάνω καισαρικη. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει 3 καισαρικεσ Στο ιστορικό της και να θέλει να μοιραστεί μαζί μας πως πήγε όλη η εγκυμοσύνη και αν όλα πήγαν καλά κατά την διάρκεια του χειρουργείου και μετά στην ανάρρωση της ; @ΑΡΓΚ διάβασα ότι είχε κάνει τρεις καισαρικές και ότι στην τελευταία έκανες στείρωση .. αυτό γιατί έγινε μπορείς να μου πεις αν θες βέβαια ;; 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν προγραμματισμένο. Απο τη δεύτερη καισαρική, χρειάστηκα 2 ώρες έξτρα χειρουργείο για να καθαριστούν συμφύσεις εσωτερικά από την πρώτη καισαρική και οι γιατροί μου είχαν πει ότι μάλλον μέχρι 3 εγκυμοσύνες θα το θεωρούσαν ασφαλές στην περίπτωσή μου και δε θα συνιστούσαν τέταρτη. Κατά τον γυναικολόγο που έκανε την επέμβαση, είναι αρκετα συνηθισμένο σαν όριο το 3, χωρίς φυσικά να συμβαίνει σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Ηταν προγραμματισμένο. Απο τη δεύτερη καισαρική, χρειάστηκα 2 ώρες έξτρα χειρουργείο για να καθαριστούν συμφύσεις εσωτερικά από την πρώτη καισαρική και οι γιατροί μου είχαν πει ότι μάλλον μέχρι 3 εγκυμοσύνες θα το θεωρούσαν ασφαλές στην περίπτωσή μου και δε θα συνιστούσαν τέταρτη. Κατά τον γυναικολόγο που έκανε την επέμβαση, είναι αρκετα συνηθισμένο σαν όριο το 3, χωρίς φυσικά να συμβαίνει σε όλες.

Αααα σοβαρά ;; Πω πω αγχώνομαι ... αν και ο γυναικολόγος μου λέει ότι αναλαμβάνει μέχρι και 5 καισαρικές ... δεν είχα κάποια επιπλοκή απλά στην δεύτερη είχαμε καθυστερήσει να μπω για την καισαρικη και ξεκίνησε ο τοκετός 2 μερες νωρίτερα. Αυτό μόνο .. αλλά γενικά είχα και καλές εγκυμοσύνες και όλα στο χειρουργείο οκ .. τώρα με αυτό που λες υπάρχει περίπτωση κατα την Τρίτη καισαρικη να δουν κάτι που δεν περιμένουν ας πούμε ; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...