Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτωχές απαντητριες, ωοληψια και επιτυχία εξωσωματικης.


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Το ιστορικό μου με μεγάλη συντομία: Είμαι 45, με ΑΜΗ 0,1. Έκανα μια εμβρυομεταφορά πέρισυ το καλοκαίρι η οποία κατέληξε με χοριακή 0. Έχω κάνει 3 PRP ωοθηκών από πέρισυ το Νοέμβρη (1μιση χρόνο πριν) και αρκετά πρωτόκολλα διέγερσης για να μαζέψω μόλις 6 έμβρυα. Τα 4 τα έβαλα στην εξωσωματική που απέτυχε, μου έχουν μείνει 2 στην κατάψυξη. Τους τελευταίους 6 μήνες κάνω ωοληψίες φυσικών κύκλων αλλά με άδεια ωοθυλάκια. Το κέντρο που πηγαίνω είναι το Γένεσις και ο γιατρός μου ο Κωνσταντίνος Πάντος. Σε επόμενη εμβρυομεταφορά μου είπε ότι θα μου κάνει scratching, είναι ένα «ξύσιμο» της μήτρας για να κολλήσουν τα έμβρυα. Επίσης έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και σιδηροπενία που δεν φάνηκε να τον απασχολούν ιδιαίτερα ενώ από αλλού ακούω ότι χρειάζεται υποστήριξη ο οργανισμός σε τέτοιες καταστάσεις.


Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης με τα δικά μου δεδομένα και αν ναι πόσες;  Ή να αρχίσω να συνηθίζω στην ιδέα του δανεικού; Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια. Μη μου δώσετε ψεύτικες ελπίδες.

2. Να έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου; Γιατί σκέφτομαι διάφορα (ότι ενδιαφέρεται μόνο να σπρώχνει τις γυναίκες σε δανεικά ωάρια, οπότε δεν πολυνοιάζεται για να πετύχουν με τα δικά τους). Τι έχετε ακούσει;

3. Έχετε ακούσει για το scratching; Ή εάν το έχετε κάνει, λειτούργησε;

4. Ο γιατρός, μου είχε δώσει terra inositol (για ένα χρόνο περίπου) και novofertil (φέτος). Τα έχει δοκιμάσει κάποια; Έχουν αποτέλεσμα;

5. Επειδή είναι (πιθανότατα) τα δύο τελευταία μου έμβρυα (έχω χάσει κάθε ελπίδα να μαζέψω έστω και ένα ωάριο πλέον), θα είχε νόημα να βάλω ένα και ένα σε 2 διαφορετικές εμβρυομεταφορές;

 

Συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα, απλώς είμαι πολύ απογοητευμένη (περισσότερο με την άγνοια μου για την δυσκολία σύλληψης μετά τα 40) και προσπαθώ να δω τι περισσότερο μπορώ να κάνω (αν υπάρχει κάτι).

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Σπυριδούλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, kkspy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Το ιστορικό μου με μεγάλη συντομία: Είμαι 45, με ΑΜΗ 0,1. Έκανα μια εμβρυομεταφορά πέρισυ το καλοκαίρι η οποία κατέληξε με χοριακή 0. Έχω κάνει 3 PRP ωοθηκών από πέρισυ το Νοέμβρη (1μιση χρόνο πριν) και αρκετά πρωτόκολλα διέγερσης για να μαζέψω μόλις 6 έμβρυα. Τα 4 τα έβαλα στην εξωσωματική που απέτυχε, μου έχουν μείνει 2 στην κατάψυξη. Τους τελευταίους 6 μήνες κάνω ωοληψίες φυσικών κύκλων αλλά με άδεια ωοθυλάκια. Το κέντρο που πηγαίνω είναι το Γένεσις και ο γιατρός μου ο Κωνσταντίνος Πάντος. Σε επόμενη εμβρυομεταφορά μου είπε ότι θα μου κάνει scratching, είναι ένα «ξύσιμο» της μήτρας για να κολλήσουν τα έμβρυα. Επίσης έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και σιδηροπενία που δεν φάνηκε να τον απασχολούν ιδιαίτερα ενώ από αλλού ακούω ότι χρειάζεται υποστήριξη ο οργανισμός σε τέτοιες καταστάσεις.


Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης με τα δικά μου δεδομένα και αν ναι πόσες;  Ή να αρχίσω να συνηθίζω στην ιδέα του δανεικού; Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια. Μη μου δώσετε ψεύτικες ελπίδες.

2. Να έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου; Γιατί σκέφτομαι διάφορα (ότι ενδιαφέρεται μόνο να σπρώχνει τις γυναίκες σε δανεικά ωάρια, οπότε δεν πολυνοιάζεται για να πετύχουν με τα δικά τους). Τι έχετε ακούσει;

3. Έχετε ακούσει για το scratching; Ή εάν το έχετε κάνει, λειτούργησε;

4. Ο γιατρός, μου είχε δώσει terra inositol (για ένα χρόνο περίπου) και novofertil (φέτος). Τα έχει δοκιμάσει κάποια; Έχουν αποτέλεσμα;

5. Επειδή είναι (πιθανότατα) τα δύο τελευταία μου έμβρυα (έχω χάσει κάθε ελπίδα να μαζέψω έστω και ένα ωάριο πλέον), θα είχε νόημα να βάλω ένα και ένα σε 2 διαφορετικές εμβρυομεταφορές;

 

Συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα, απλώς είμαι πολύ απογοητευμένη (περισσότερο με την άγνοια μου για την δυσκολία σύλληψης μετά τα 40) και προσπαθώ να δω τι περισσότερο μπορώ να κάνω (αν υπάρχει κάτι).

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Σπυριδούλα

Γεια σου Σπυριδούλα και καλή επιτυχία με όποιο τρόπο και αν τα καταφέρεις. Ο Πάντος θεωρητικά είναι καλός γιατρός. Στη θέση σου θα κανα το σκράτσινγκ και μετα θα βαζα τα έμβρυα που σας έχουν μείνει. Αν δεν πετύχεις με αυτά νομίζω μετά πρέπει να πας σε δανεικά γιατί στα σαρανταπέντε η ποιότητα των ωαρίων δεν είναι καλή πια. Για την εμβρυομεταφορά πιστεύω 1 ή 2 δεν παίζει ρόλο. Ότι είναι να πιάσει θα πιάσει. Αισιοδοξία και προχωράμε!!,,,

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2021 at 3:18 AM, kkspy said:

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Το ιστορικό μου με μεγάλη συντομία: Είμαι 45, με ΑΜΗ 0,1. Έκανα μια εμβρυομεταφορά πέρισυ το καλοκαίρι η οποία κατέληξε με χοριακή 0. Έχω κάνει 3 PRP ωοθηκών από πέρισυ το Νοέμβρη (1μιση χρόνο πριν) και αρκετά πρωτόκολλα διέγερσης για να μαζέψω μόλις 6 έμβρυα. Τα 4 τα έβαλα στην εξωσωματική που απέτυχε, μου έχουν μείνει 2 στην κατάψυξη. Τους τελευταίους 6 μήνες κάνω ωοληψίες φυσικών κύκλων αλλά με άδεια ωοθυλάκια. Το κέντρο που πηγαίνω είναι το Γένεσις και ο γιατρός μου ο Κωνσταντίνος Πάντος. Σε επόμενη εμβρυομεταφορά μου είπε ότι θα μου κάνει scratching, είναι ένα «ξύσιμο» της μήτρας για να κολλήσουν τα έμβρυα. Επίσης έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και σιδηροπενία που δεν φάνηκε να τον απασχολούν ιδιαίτερα ενώ από αλλού ακούω ότι χρειάζεται υποστήριξη ο οργανισμός σε τέτοιες καταστάσεις.


Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης με τα δικά μου δεδομένα και αν ναι πόσες;  Ή να αρχίσω να συνηθίζω στην ιδέα του δανεικού; Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια. Μη μου δώσετε ψεύτικες ελπίδες.

2. Να έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου; Γιατί σκέφτομαι διάφορα (ότι ενδιαφέρεται μόνο να σπρώχνει τις γυναίκες σε δανεικά ωάρια, οπότε δεν πολυνοιάζεται για να πετύχουν με τα δικά τους). Τι έχετε ακούσει;

3. Έχετε ακούσει για το scratching; Ή εάν το έχετε κάνει, λειτούργησε;

4. Ο γιατρός, μου είχε δώσει terra inositol (για ένα χρόνο περίπου) και novofertil (φέτος). Τα έχει δοκιμάσει κάποια; Έχουν αποτέλεσμα;

5. Επειδή είναι (πιθανότατα) τα δύο τελευταία μου έμβρυα (έχω χάσει κάθε ελπίδα να μαζέψω έστω και ένα ωάριο πλέον), θα είχε νόημα να βάλω ένα και ένα σε 2 διαφορετικές εμβρυομεταφορές;

 

Συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα, απλώς είμαι πολύ απογοητευμένη (περισσότερο με την άγνοια μου για την δυσκολία σύλληψης μετά τα 40) και προσπαθώ να δω τι περισσότερο μπορώ να κάνω (αν υπάρχει κάτι).

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Σπυριδούλα

Καλησπέρα!

1) Δεν είμαστε ειδικοί να απαντήσουμε σε αυτό. Ο γιατρός σου τί λέει? Το αν θα σκεφτείς τα δανεικά, είναι επίσης καθαρά προσωπικό θέμα. 

2) Αν δεν σου ενέπνευσε εμπιστοσύνη δεν έπρεπε να προχωρήσεις μαζί του. Είναι σίγουρα κορυφή στον τομέα, αλλά παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο. Προσωπικά δεν έχω ακούσει να σπρώχνει τις γυναίκες στα δανεικά.

3) Έκανα και εγώ scratching στην στην επιτυχημένη μου μεταφορά, ταυτόχρονα με υστεροσκόπηση. Επίσης μου έβαλε κάτι σαν κόλλα πριν τη μεταφορά. Αυτά στο Γενέσις με τον Σφακιανούδη.

4) Δεν τα ξέρω. Εγώ έπαιρνα pregnacare conception και βασιλικό πολτό. Δεν το ήξερε ο γιατρός μου όμως. 

5) Αυτό δεν θα το έκανα με τίποτα. Όσα παραπάνω μεταφέρεις, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να πετύχεις σύλληψη. Βλαστοκύστες θα μεταφέρετε? 

 

Φυσικά και μετά τα 40 μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες σύλληψης. 

έχω επίσης την εντύπωση ότι δεν είστε αρκετά ενημερωμένη από τον γιατρό σας για τη διαδικασία και δεν γνωρίζετε τί να περιμένετε. Ξέρω πως ο συγκεκριμένος είναι πολυάσχολος (και ο δικός μου ήταν), όμως πρέπει να του ζητήσετε να μιλήσετε και να σας ενημερώσει εκτενώς. 

 

Εύχομαι σύντομα με ένα μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Μαριάντζελα και Γιοβάννα ευχαριστώ πολύ! 

Είναι αλήθεια ότι ο γιατρός είναι ιδιατέρως δυσεύρετος και πάντα με την ψυχή στο στόμα όταν μιλάμε από κοντά. Ενάμιση χρόνο τώρα, το μεγαλύτερο ραντεβού μαζί του ήταν για 20 λεπτά, ενώ το συνηθισμένο είναι 5 με 7 λεπτά. Οπότε δεν προλαβαίνω να επεξεργαστώ καλά καλά τα νέα δεδομένα που μου προτείνει ώστε να προλάβω να του πω όλους τους προβληματισμούς που μπορεί να προκύψουν απ´ αυτά. Και είναι το βασικότερο που με έχει αγχώσει πάνω του. Έχω μείνει μαζί του, ακριβώς επειδή κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλός γιατρός, αλλά λόγω αυτής της συμπεριφοράς δεν ήμουν σίγουρη για το ποιόν του σαν άνθρωπος. Χαίρομαι που οι σκέψεις μου για αυτόν απ´ ότι φαίνεται είναι λανθασμένες. Αν έσπρωχνε τις γυναίκες στα δανεικά κάτι θα ακουγόταν. 

Μερικές ερωτήσεις και πάλι:
1. Τα έμβρυα που έχω είναι 5 ημερών. Είναι βλαστοκύστες ή όχι; Αν ναι, τι σημαίνει;

2. Όσον αφορά την εμβρυομεταφορά, ισχύει ότι η καλύτερη μέθοδος είναι με υπέρηχο (αφού έχουμε πιει ένα σκασμό νερά για καλύτερη απεικόνιση της μήτρας) ή υπάρχουν κι άλλοι τρόποι εξίσου καλοί;

3. Στην περίπτωση που αποφασίσω να το κάνω αλλού, έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο εξίσου καλό γιατρό; Κάποιον που όμως να μην είναι διευθυντής κέντρου ή που να δίνει επαρκή χρόνο στις ασθενείς του; Και οπωσδήποτε έντιμο, να μην έχουν ακουστεί… «παρατράγουδα» για αυτόν.
4. Τέλος, ξέρετε πόσο κοστίζει η μεταφορά εμβρύων μεταξύ κέντρων;

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Σπυριδούλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...