Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποχρεωτικό προνήπιο στα 4 χρόνια


Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το λεει ξεκαθαρα ο νομος οσον αφορα τους παιδικους σταθμους, για το νηπιαγωγειο δεν βρηκα κατι αλλο εκτος απο αυτο που παρεθεσα αλλα συγκεκριμενα εψαχνα αυτο που της ειπαν για την σωματικη επαφη (λογω παιδεραστιας) γιατι αυτο ηταν που με σοκαρε. Προσωπικα, αν ο παιδαγωγος μου μιλησει ξεκαθαρα πχ " Καλο θα ειναι να αυτοεξυπηρετειται γιατι ετσι διευκολυνεται το εργο μας, δεν χρειαζεται να αφησω τα υπολοιπα παιδια, αυξανεται η αυτοπεποιθηση, η υπευθυνοτητα κλπ κλπ, αλλα αν χρειαστει βοηθεια φυσικα θα την προσφερω (και δεν θα το αφησω να περιμενει γυμνο να ερθεις να το ντυσεις εσυ)" τοτε εννοειται οτι χρηζει της εκτιμησης και του σεβασμου μου. Αλλα δικαιολογιες περι παιδεραστιας και ψεματα περι νομοθεσιας με κανουν εξαλλη γι'αυτο εγραψα εδω μηπως εχω παραλειψει να κοιταξω καποιο αρθρο και μου διεφυγε κατι, αλλα απ'οτι φαινεται ζουμε (και παλι) μεσα στη παραλογια.

Γενικά από αυτά που έχω διαβάσει σε διάφορα σαιτι οι συζητήσεις λέγεται πως θεωρείται σεξουαλική κακοποίηση να αγγιζει κάποιος άλλος τα γενικά όργανα τον παιδιών κ γι'αυτό δε τα αλλάζουν κ ότι τα παιδιά πρέπει να μάθουν ότι εκείνο το μέρος του σώματος τους δε πρέπει να το αγγίζει κάνεις ..!! 

Ενώ οι φωνές κ οι τιμωρίες λέω εγώ τώρα δε θεωρούνται κακοποίηση........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

 

 

Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα αρθρο και παραγραφο; Γιατι στο προεδρικο διαταγμα 79/2017 δεν αναφερει κατι συγκεκριμενο. Το μονο που βρηκα οσον αφορα την υγιεινη των μαθητων ειναι στο αρθρο 12, παραγραφος 1:  Η εφημερία αφορά την επιτήρηση των μαθητών κατά τη διάρκεια της προσέλευσης και της αποχώρησής τους από το σχολείο, την ώρα των διαλειμμάτων, της σίτισης στο ολοήμερο πρόγραμμα, τη μέριμνα για την προστασία και τη σωματική ακεραιότητά τους, τον έλεγχο καθαριότητας των σχολικών χώρων και οτιδήποτε έχει σχέση με την υγιεινή και την ασφάλεια των μαθητών.

 

Πουθενα δεν γραφει οτι το να σκουπιζονται μονα τους ή το να μην φορανε πανες ειναι βασικη προυποθεση εγγραφης στο σχολειο. Αν υπαρχει καπου να μου το υποδειξεις και ευχαριστως να παραδεχτω το λαθος μου. Εξαλλου, δεν μιλαμε για παιδια 7-8-9 χρονων, αλλα για παιδια 4-5 που ισως καποιες φορες να χρειαστουν βοηθεια. Πως μπορει ο παιδαγωγος να αρνηθει να βοηθησει με τη δικαιολογια να μην την αποκαλεσουν παιδεραστη;;;; Ειναι δυνατον; Μονο εμενα μου φαινεται τοσο παραλογη αυτη η δηλωση; Εισαι εκπαιδευτικος, το πιο πιθανο ειναι να μην εισαι παιδεραστης. Αν ειναι ετσι δεν πρεπει καν να τα πλησιαζουν τα παιδια, ουτε να τους μιλανε γιατι κανενας γονεας δεν θα ηθελε να μιλαει στο παιδι του ενας παιδεραστης. Και να μην μιλησω για πραξεις αγαπης και φροντιδας οπως ειναι η αγκαλια. Η μηπως κι αυτη απαγορευεται για να μην κατηγορηθει ο παιδαγωγος;

Όχι ουτε άρθρο θα σου πω ουτε παράγραφο ειναι στα πλαίσια της αυτοεξυπηρέτησης οπως σου εγραψα και παραπανω.

 Υπάρχουν οι σχολικοί σύμβουλοι οι οποίοι έχουν θέσει σαφώς τα όρια.

 Οσον αφορα σε σχέση με την υγιεινή εννοεί να εντοπίσεις αν ενα παιδί εχει κανει τσίσα ή κακά πάνω του και να δώσεις μια λύση, ακομα και αν η λύση αυτη ειναι να καλέσεις τον γονιό.

 Και σου ξαναγράφω επισης αν στείλεις ενα παιδί στο προνήπιο με πάνα δεν ειναι φυσιολογικο, ως γονιός εχεις αμελήσει η ίδια το παιδί σου.

 Να σου επισημάνω οτι στην Αμερική οι αγκαλιές δεν επιτρέπονται στα νηπιαγωγεία. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη ειναι στην ευχέρεια του εκπαιδευτικού.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες αν θα είχαν την ίδια άποψη για άντρα νηπιαγωγό. Αν το τετράχρονο κοριτσάκι σας πει ότι ο κύριος Γιώργος την πήγε στην τουαλέτα, της έβγαλε το βρακάκι, της ακούμπησε τα γεννητικά όργανα και την έντυσε πάλι ενώ εκείνη έκλαιγε, και ο κύριος Γιώργος σας εξηγήσει ότι το παιδί κατουρήθηκε και ήθελε να του βάλει καθαρά ρούχα, όλα καλά; 

Εκτός αν θέλουμε άλλη νομοθεσία για άντρα και γυναίκα νηπιαγωγό, δάσκαλο, προπονητή; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Συγνώμη αλλά εμάς που έχουν γεννηθεί Δεκέμβριο κ θα είναι 3.5 κ κάτι όταν θα πάνε τι ακριβώς προβλέπεται; Πώς μπορείς να εξασφαλίσεις ότι σε ένα παιδί αυτής της ηλικίας δε θα του φύγουν τσισα ποτέ ας πούμε; Κ θα έρθει ο γονιός από την άλλη πλευρά της Αθήνας που μπορεί να δουλεύει για να του αλλάξει βρακί; Μα είμαστε με τα καλά μας; Αν θέλουν αυτοεξυπηρετηση σε ολα κ να ακολουθείται το ΠΔ να αφήσουν το υποχρεωτικό προνηπιο ώστε ο γονιός να έχει επιλογή να μην το στειλει. Είναι απαράδεκτα αυτά τα πραγματα.

Το ενδεχόμενο στα 3,8 μηνών να μπορει να αλλάζει παντελόνι και βρακι ή να μάθει να σκουπιζεται δεν το συζητάμε;

Υποτιμάς η ίδια τις δυνατότητες που εχει το παιδί σου.

πρίν από 17 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Αυτά ακριβώς ισχύουν κ από εκεί κ πέρα έχει να κάνει με τον νηπιαγωγό κ εγώ τα ήξερα αν κ εμένα ο γιος μου δεν αυτό εξυπηρετείται πχ τη μπλούζα του ακομα δε μπορεί να τη βγάλει ούτε να τη βάλει ..το παντελόνι κ το εσορουχο μπορεί ..

Σε εμάς μας είπαν ότι στις αρχές θα δείξουν ελαστικότητα κ θα βοηθάνε όλα τα παιδιά κ στη τουαλέτα όταν χρειάζεται τώρα θα δείξει ...

Στις πάνες στον συνήγορο του Πολίτη έχει βγει από περυσι ο νομος ότι απαγορεύεται να μην δέχονται παιδιά που φοράνε πάνε ακόμα κ στα νηπιαγωγεία το είχα παραθέσει κ σε ένα θέμα εδώ .. αλλά στα νηπιαγωγεία δεν τους έχουμε ενημερώσει από τι έχω καταλάβει ..!!

Εγω πρώτη φορα το ακούω αυτο για την απόφαση του συνηγόρου του πολίτη, αλλα οπως και να εχει θα πρεπει να έρθει γραπτή οδηγία στα σχολεία για να ισχύσει. Και δεν εχει έρθει σίγουρα κατι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Όχι ουτε άρθρο θα σου πω ουτε παράγραφο ειναι στα πλαίσια της αυτοεξυπηρέτησης οπως σου εγραψα και παραπανω.

 Υπάρχουν οι σχολικοί σύμβουλοι οι οποίοι έχουν θέσει σαφώς τα όρια.

 Οσον αφορα σε σχέση με την υγιεινή εννοεί να εντοπίσεις αν ενα παιδί εχει κανει τσίσα ή κακά πάνω του και να δώσεις μια λύση, ακομα και αν η λύση αυτη ειναι να καλέσεις τον γονιό.

 Και σου ξαναγράφω επισης αν στείλεις ενα παιδί στο προνήπιο με πάνα δεν ειναι φυσιολογικο, ως γονιός εχεις αμελήσει η ίδια το παιδί σου.

 Να σου επισημάνω οτι στην Αμερική οι αγκαλιές δεν επιτρέπονται στα νηπιαγωγεία. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει σχετική πρόβλεψη ειναι στην ευχέρεια του εκπαιδευτικού.

Kαλα την Αμερικη δεν την εχω σαν προτυπο δημιουργιας ασφαλους δεσμου με τα παιδια, ουτε σαν προτυπο εκπαιδευτικου συστηματος οποτε δεν με αφορα ιδιαιτερα αν αγκαλιαζουν ή οχι οι εκπαιδευτικοι τα παιδια και δεν θα την δω σαν παραδειγμα. Αναφερομαι στο κομματι του να εισαι ανθρωπος, αγαπητος δασκαλος και να αναπτυσσεις σχεσεις αγαπης με τους μαθητες σου, οι οποιες περιλαμβανουν και την αγκαλια.

 

Ανεφερες το προεδρικο διαταγμα και οτι αναφερεται η αυτοεξυπηρετηση, γι'αυτο σου ειπα να παραθεσεις συγκεκριμενα αρθρο κλπ. Η αυτοεξυπηρετηση δεν αναφερεται πουθενα σε καποιο αρθρο. Λογικα εννοειται απο καποια ηλικια και μετα, αλλα αν χρειαστει καποιες φορες το παιδι βοηθεια θα επικαλεστει ο δασκαλος την σεξουαλικη κακοποιηση; Δεν ειπαμε να το αγγιξει με γυμνο χερι στα γεννητικα οργανα, αλλα αν τα κανει πανω του και χρειαστει βοηθεια για να καθαριστει το 4-5 χρονο θα φωναξουν τον γονιο; Αδιανοητο μου ακουγεται. Αλλο να ειναι 8-9-10 χρονων, που ειναι και απιθανο να συμβει και αλλο στις μικρες ηλικιες που βρισκονται ακομη υπο προσαρμογη στο σχολικο περιβαλλον.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το λεει ξεκαθαρα ο νομος οσον αφορα τους παιδικους σταθμους, για το νηπιαγωγειο δεν βρηκα κατι αλλο εκτος απο αυτο που παρεθεσα αλλα συγκεκριμενα εψαχνα αυτο που της ειπαν για την σωματικη επαφη (λογω παιδεραστιας) γιατι αυτο ηταν που με σοκαρε. Προσωπικα, αν ο παιδαγωγος μου μιλησει ξεκαθαρα πχ " Καλο θα ειναι να αυτοεξυπηρετειται γιατι ετσι διευκολυνεται το εργο μας, δεν χρειαζεται να αφησω τα υπολοιπα παιδια, αυξανεται η αυτοπεποιθηση, η υπευθυνοτητα κλπ κλπ, αλλα αν χρειαστει βοηθεια φυσικα θα την προσφερω (και δεν θα το αφησω να περιμενει γυμνο να ερθεις να το ντυσεις εσυ)" τοτε εννοειται οτι χρηζει της εκτιμησης και του σεβασμου μου. Αλλα δικαιολογιες περι παιδεραστιας και ψεματα περι νομοθεσιας με κανουν εξαλλη γι'αυτο εγραψα εδω μηπως εχω παραλειψει να κοιταξω καποιο αρθρο και μου διεφυγε κατι, αλλα απ'οτι φαινεται ζουμε (και παλι) μεσα στη παραλογια.

Ακριβώς πάνω σε αυτό έχω ακούσει νηπιαγωγούς να λένε ότι δ ειναι οτι δ θέλουμε να βοηθήσουμε, κ 1-2φορες θα δείξουμε πως μπορεί να το κάνει μόνο του. Το νηπιαγωγειο έχει σαν σκοπό του να μάθουν να αυτό εξυπηρετούν ται, κ τα ιδια τα παιδια νιωθουν πολύ καλά όταν τα καταφέρνουν, κ εμεις δ χρειαζεται να αφήνουμε τα υπόλοιπα παιδιά. Δείξτε λίγη ελαστικότητα γτ σίγουρα τις πρώτες φορές δ θα σκουπιστουν άψογα, αλλα θα μάθουν. Δυστυχως δ ειναι όλοι οι γονείς σαν εσάς, έχουν γίνει διαφορά κ βρεθήκαμε να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δ ειμαστε ελέφαντες(δ μπήκε σε λεπτομερειες γτ ηταν μπροστά τα παιδιά) 

Η κορη μου είναι γεννημένη σεπτεμβρη κ ο γιος νοεμβρη, δ νομιζω οτι εχουν τόσο τεράστια διαφορά από τα γεννημένα Δεκέμβρη. Κ ναι περυσι μπορούσε κ να αλλαξει, κ να σουπιστει, ατύχημα ήταν να της φύγουν λίγες σταγόνες στο εσωρουχο

Ο μικρος ακομη δ έκλεισε τα 3,ξατα 80% ντυνεται μονος(οχι αν έχουν κουμπιά κλπ), δ σκουπιζεται στα κακα μόνος, ατυχηματα έχει σπάνια, θέλω να πιστεύω μέχρι του χρόνου που θα πάει προνηπια θα είναι πιο ετοιμος

Το μονο που βρίσκω παράλογο είναι αν λερωθει κάποιο παιδακι, γτ συμβαίνει, να περιμένουν να παει ο γονιός από τη δουλειά του να το αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 Αναφερομαι στο κομματι του να εισαι ανθρωπος, αγαπητος δασκαλος και να αναπτυσσεις σχεσεις αγαπης με τους μαθητες σου, οι οποιες περιλαμβανουν και την αγκαλια.

 

Αυτο εχει να κανει με τον εκπαιδευτικό και τον ίδιο σαν άνθρωπο.

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

 

Ανεφερες το προεδρικο διαταγμα και οτι αναφερεται η αυτοεξυπηρετηση, γι'αυτο σου ειπα να παραθεσεις συγκεκριμενα αρθρο κλπ. Η αυτοεξυπηρετηση δεν αναφερεται πουθενα σε καποιο αρθρο. Λογικα εννοειται απο καποια ηλικια και μετα, αλλα αν χρειαστει καποιες φορες το παιδι βοηθεια θα επικαλεστει ο δασκαλος την σεξουαλικη κακοποιηση; Δεν ειπαμε να το αγγιξει με γυμνο χερι στα γεννητικα οργανα, αλλα αν τα κανει πανω του και χρειαστει βοηθεια για να καθαριστει το 4-5 χρονο θα φωναξουν τον γονιο; Αδιανοητο μου ακουγεται. Αλλο να ειναι 8-9-10 χρονων, που ειναι και απιθανο να συμβει και αλλο στις μικρες ηλικιες που βρισκονται ακομη υπο προσαρμογη στο σχολικο περιβαλλον.

Δεν ξερω γιατι σου φαίνεται αδιανόητο, ειναι ξεκάθαρο οτι οι νηπιαγωγοί οπως και οι δάσκαλοι δεν σκουπίζουν παιδια. Ποτε δεν ίσχυε κατι τέτοιο. Αν το παιδί λερωθεί και αδυνατεί να καθαριστεί, που αυτο συμβαίνει σε διάρροιες έρχεται ο ανθρωπος που εχεις σταντ μπάι οπως θα ερχόταν αν ειχε πυρετό το παιδί σου να το πάρει για να το καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή πολλές μαμάδες βλέπονται να σοκάρονται από τη σκέψη ότι μπορεί να χρειαστεί να φύγουν από τη δουλειά, δημόσιο σχολείο χωρίς κάποιον να βοηθά αν εργάζονται και οι δύο γονείς χωρίς ευελιξία, δεν γίνεται. Το ολοήμερο είναι 8-4, άρα για ιδιωτικούς υπαλλήλους χρειάζεται έτσι , κι αλλιώς γιαγιά-γειτόνισσα-νταντά. Παρομοίως σε κάθε σχολική αργία, απεργία κλπ που κατά πολύ υπερβαίνουν τις άδειες ενός εργαζόμενου. Όποιος θα είναι σε θέση να πάρει το παιδί στο σχόλασμα, ή να το πάρει αν κάνει εμετό, λογικά θα το πάρει και αν τα κάνει επάνω του, δεν είναι κάτι διαφορετικό. Αν το ωράριο και το είδος της εργασίας το επιτρέπει, θα είναι ο γονιός, αλλιώς χρειάζεται άλλη λύση έτσι κι αλλιώς να είναι πάντα σε αναμονή. Αν τώρα το παιδί καθημερινά τα κάνει επάνω του στα 4, εκεί υπάρχει άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

Το ενδεχόμενο στα 3,8 μηνών να μπορει να αλλάζει παντελόνι και βρακι ή να μάθει να σκουπιζεται δεν το συζητάμε;

Υποτιμάς η ίδια τις δυνατότητες που εχει το παιδί σου.

Εγω πρώτη φορα το ακούω αυτο για την απόφαση του συνηγόρου του πολίτη, αλλα οπως και να εχει θα πρεπει να έρθει γραπτή οδηγία στα σχολεία για να ισχύσει. Και δεν εχει έρθει σίγουρα κατι σχετικό.

Μιας κ εμένα το παιδί μου έχει γεννηθεί τον Δεκέμβριο μπορώ να σου απαντήσω ίσως πως σκέφτεται η Λένα γιατί κάπως έτσι σκέφτομαι κ εγώ. Πιστεύω ότι σε ένα χρόνο από τώρα θα είναι ικανό να ντυθεί κ να αυτό εξυπηρετηθεί μόνο του αλλά μιας ακόμα είναι μικρά δεν μπορώ να ξέρω την ακριβή εξέλιξη, αν μπορεί να τα κάνει τέλεια όλα. Κ αν σκεφτείς ότι στις μικρές ηλικίες κ 3 μήνες μπορούν να κάνουν την διαφορά θα ήταν ωραίο να ξέραμε ότι οι παιδαγωγοί θα φροντίσουν τα παιδιά μας. Κάποιο παιδάκι που είναι 4+ εννοείται ότι μπορεί να διαφέρει από ένα παιδάκι που δεν τα έχει κλείσει καν τα 4..

Just now, Κάντι είπε:

Αυτο εχει να κανει με τον εκπαιδευτικό και τον ίδιο σαν άνθρωπο.

Δεν ξερω γιατι σου φαίνεται αδιανόητο, ειναι ξεκάθαρο οτι οι νηπιαγωγοί οπως και οι δάσκαλοι δεν σκουπίζουν παιδια. Ποτε δεν ίσχυε κατι τέτοιο. Αν το παιδί λερωθεί και αδυνατεί να καθαριστεί, που αυτο συμβαίνει σε διάρροιες έρχεται ο ανθρωπος που εχεις σταντ μπάι οπως θα ερχόταν αν ειχε πυρετό το παιδί σου να το πάρει για να το καθαρίσει.

Κ εμένα αδιανόητο μου φαίνεται αυτό... Για τους δασκάλους καταλαβαίνω να μην χρειαστεί να βοηθήσουν ένα παιδάκι γιατί είναι αρκετά μεγάλο να τα καταφέρει μόνο του. Ένας νηπιαγωγός όμως φροντίζει νήπια που σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουν κατακτήσει όλες τις δεξιότητες. Μου φαίνεται αδιανόητο πχ μια μαμά να δουλεύει κ για υπόθεση 5 λεπτών να πρέπει να κάνει τόσο δρόμο αν δεν είναι κ κοντά η δουλειά της με το νηπιαγωγείο.. Κ τι να πει στον εργοδότη? Ότι πρέπει να φύγει για να αλλάξει το παιδί της που έκανε τσισα επάνω του. Ίσως τα βλέπω βέβαια κ διαφορετικά γιατί δεν είμαι νηπιαγωγός αλλά κ να ήμουν πιστεύω δεν θα με πείραζε να βοηθήσω ένα νήπιο... Δεν το βλέπω καθαρά ως επάγγελμα το συγκεκριμένο!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω σφήνα αλλά να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά μου γεννήθηκε σαν απορία. Τα παιδιά σας που πάνε παιδικό σταθμό στην ηλικία των 3 δεν πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους εκεί; Γιατί εγώ θυμάμαι στον παιδικό σταθμό στην ενημέρωση, μας είχαν πει να τους φοράμε κολάν ή φόρμες που δεν έχουν κουμπιά για να το ανεβοκατεβάζουν και δεν ήταν ούτε 3 τότε το παιδί. Άρα στα 4 παρά γιατί να είναι πρόβλημα;

Εκτός αν στους ιδιωτικούς σταθμούς τα παιδάκια δεν τα κάνουν αυτά (κακώς κατά τη γνώμη μου) οπότε μάλλον πρέπει να αρχίσετε μόνοι σας να τα κάνετε λίγο πιο αυτοεξυπηρετούμενα. 

Πάντως μερικές φορές ειδικά όταν είναι μικρότερα τα παιδιά μας, νομίζουμε πως δε θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό σε ένα χρόνο. Αλλά τα παιδιά μας εκπλήσσουν ευχάριστα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάξουν στα 4 παρά ένα παντελονάκι. Και το δικό μου το μικρότερο ήταν τότε(3 και 9 μήνες)  αλλά μια χαρά τα κατάφερνε τότε, και ας νόμιζα εγώ ότι ήταν μικρή για να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, connie08 είπε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω σφήνα αλλά να ρωτήσω κάτι γιατί πραγματικά μου γεννήθηκε σαν απορία. Τα παιδιά σας που πάνε παιδικό σταθμό στην ηλικία των 3 δεν πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους εκεί; Γιατί εγώ θυμάμαι στον παιδικό σταθμό στην ενημέρωση, μας είχαν πει να τους φοράμε κολάν ή φόρμες που δεν έχουν κουμπιά για να το ανεβοκατεβάζουν και δεν ήταν ούτε 3 τότε το παιδί. Άρα στα 4 παρά γιατί να είναι πρόβλημα;

Εκτός αν στους ιδιωτικούς σταθμούς τα παιδάκια δεν τα κάνουν αυτά (κακώς κατά τη γνώμη μου) οπότε μάλλον πρέπει να αρχίσετε μόνοι σας να τα κάνετε λίγο πιο αυτοεξυπηρετούμενα. 

Πάντως μερικές φορές ειδικά όταν είναι μικρότερα τα παιδιά μας, νομίζουμε πως δε θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό σε ένα χρόνο. Αλλά τα παιδιά μας εκπλήσσουν ευχάριστα. Δεν είναι τόσο δύσκολο να αλλάξουν στα 4 παρά ένα παντελονάκι. Και το δικό μου το μικρότερο ήταν τότε(3 και 9 μήνες)  αλλά μια χαρά τα κατάφερνε τότε, και ας νόμιζα εγώ ότι ήταν μικρή για να το κάνει.

Εμένα προσωπικά ο γιος μου που πήγε σταθμό 3 χρόνων φόραγε παμπερς κ με τη βοήθεια της δασκάλα του έβγαλε τα παμπερς .. πλέον όλα τα παιδιά στους παιδικούς σταθμούς μπορούνε να πηγενουν με παμπερς ο νόμος άλλαξε από πέρυσι κ ισχύει κ για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς τουλάχιστον εδώ στη περιοχή Που μένω τα πήραν όλα τα παιδιά ..!!

Τώρα στο ερώτημα σου για το αν μπορουν να αλλάζουν όλα τα παιδιά όχι δεν είναι εύκολο για όλα τα παιδιά να αυτό εξυπηρετούνται ο γιος δε μπορεί έχει κάποιες αδυναμίες ακόμα στα χέρια κ δεν έχει κατακτήσει ακόμα αυτή τη διεξιοτητα μέχρι τα 4,5 όμως μπορεί να τα έχει καταφέρει 6 μήνες είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για ένα παιδί να κατακτήσει πολλά.  

Κ γενικά εγώ είμαι κ από τις μητέρες που θέλω να μάθουν τα παιδιά μου να αυτό εξυπηρετούνται κ τα ενθαρρυνο όμως σέβομαι κ τον χρόνο που χρειάζεται το παιδί για να κατακτήσει μια δεξιότητα   !!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε κορίτσια όσες έχετε μικρά παιδάκια ακόμη και σας φαίνεται βουνό το πώς θα είναι το προνήπιο, σκεφτείτε ότι το παιδάκι σας εκεί θα περνά αρκετή ώρα τη μέρα να κάθεται στο θρανιάκι του και να ζωγραφίζει και να κάνει χειροτεχνίες, να πιάνει το μολύβι και να γεμίζει σελίδες με  ασκήσεις προγραφής, να μάθει να γράφει έστω με κεφαλαία το όνομά του, να παρακολουθεί ενεργά μία ιστορία για τον κύκλο του νερού, τις εποχές ή την ισορροπημένη διατροφή κλπ. Ε δεν είναι λίγο περίεργο το ίδιο παιδάκι που μπορεί να κάνει όλα αυτά τα πράγματα να μην μπορεί να βάλει και να βγάλει ένα παντελόνι φόρμας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες αν θα είχαν την ίδια άποψη για άντρα νηπιαγωγό. Αν το τετράχρονο κοριτσάκι σας πει ότι ο κύριος Γιώργος την πήγε στην τουαλέτα, της έβγαλε το βρακάκι, της ακούμπησε τα γεννητικά όργανα και την έντυσε πάλι ενώ εκείνη έκλαιγε, και ο κύριος Γιώργος σας εξηγήσει ότι το παιδί κατουρήθηκε και ήθελε να του βάλει καθαρά ρούχα, όλα καλά; 

Εκτός αν θέλουμε άλλη νομοθεσία για άντρα και γυναίκα νηπιαγωγό, δάσκαλο, προπονητή; 

Δεν γράφεις ζωγραφίζεις εσυ σημερα! Και ειναι κρίμα που βγαίνουν ετεροχρονισμένα οι δημοσιεύσεις σου, γιατι χάνεις την δυνατοτητα να λαμβάνεις άμεσα απαντήσεις και να υπάρχει ροη διαλόγου.

Just now, mama16 είπε:

Μιας κ εμένα το παιδί μου έχει γεννηθεί τον Δεκέμβριο μπορώ να σου απαντήσω ίσως πως σκέφτεται η Λένα γιατί κάπως έτσι σκέφτομαι κ εγώ. Πιστεύω ότι σε ένα χρόνο από τώρα θα είναι ικανό να ντυθεί κ να αυτό εξυπηρετηθεί μόνο του αλλά μιας ακόμα είναι μικρά δεν μπορώ να ξέρω την ακριβή εξέλιξη, αν μπορεί να τα κάνει τέλεια όλα. Κ αν σκεφτείς ότι στις μικρές ηλικίες κ 3 μήνες μπορούν να κάνουν την διαφορά θα ήταν ωραίο να ξέραμε ότι οι παιδαγωγοί θα φροντίσουν τα παιδιά μας. Κάποιο παιδάκι που είναι 4+ εννοείται ότι μπορεί να διαφέρει από ένα παιδάκι που δεν τα έχει κλείσει καν τα 4..

Κ εμένα αδιανόητο μου φαίνεται αυτό... Για τους δασκάλους καταλαβαίνω να μην χρειαστεί να βοηθήσουν ένα παιδάκι γιατί είναι αρκετά μεγάλο να τα καταφέρει μόνο του. Ένας νηπιαγωγός όμως φροντίζει νήπια που σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουν κατακτήσει όλες τις δεξιότητες. Μου φαίνεται αδιανόητο πχ μια μαμά να δουλεύει κ για υπόθεση 5 λεπτών να πρέπει να κάνει τόσο δρόμο αν δεν είναι κ κοντά η δουλειά της με το νηπιαγωγείο.. Κ τι να πει στον εργοδότη? Ότι πρέπει να φύγει για να αλλάξει το παιδί της που έκανε τσισα επάνω του. Ίσως τα βλέπω βέβαια κ διαφορετικά γιατί δεν είμαι νηπιαγωγός αλλά κ να ήμουν πιστεύω δεν θα με πείραζε να βοηθήσω ένα νήπιο... Δεν το βλέπω καθαρά ως επάγγελμα το συγκεκριμένο!

Μα δεν μιλάμε για απαίτηση του εκπαιδευτικού να τα κανει ολα τελεια, μιλάμε για τα βασικα να μπορει να σκουπίςτει και να βγαλει μια μπλούζα ειναι στάδιο ανάπτυξης που πρεπει να το έχει κατακτήσει. Πίστεψε με ολες βοηθάνε τα νήπια απο το ανοίξουν το γιαούρτι , να δέσουν το κορδόνι που λύθηκε και πολλα αλλα, αλλα η τουαλέτα ειναι υπόθεση του παιδιού. Δεν κλείνεσαι μ ενα πεντάχρονο στην τουαλέτα. Για παρά πολλούς λόγους ακομα και για τα υπόλοιπα 21 που καταλαβαίνουν οτι κατι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πάντως βρε κορίτσια όσες έχετε μικρά παιδάκια ακόμη και σας φαίνεται βουνό το πώς θα είναι το προνήπιο, σκεφτείτε ότι το παιδάκι σας εκεί θα περνά αρκετή ώρα τη μέρα να κάθεται στο θρανιάκι του και να ζωγραφίζει και να κάνει χειροτεχνίες, να πιάνει το μολύβι και να γεμίζει σελίδες με  ασκήσεις προγραφής, να μάθει να γράφει έστω με κεφαλαία το όνομά του, να παρακολουθεί ενεργά μία ιστορία για τον κύκλο του νερού, τις εποχές ή την ισορροπημένη διατροφή κλπ. Ε δεν είναι λίγο περίεργο το ίδιο παιδάκι που μπορεί να κάνει όλα αυτά τα πράγματα να μην μπορεί να βάλει και να βγάλει ένα παντελόνι φόρμας;

Εμένα ξέρει να τα κάνει αυτά που λες, γράφει γράμματα και τώρα μαθαίνει να κόβει κ με ψαλίδι, παρόλα αυτά μπλούζα δεν μπορεί να βάλει κ να βγάλει ουτε ανεβάζει εύκολα το παντελόνι της. Είναι 3 παρά 3 μήνες. Δεν ξέρω σε πόσο καιρό θα μπορεί να το κάνει αλλά επειδή ξερω αρκετά παιδιά που μέχρι τα 3.5 τουλάχιστον δεν είχαν βγάλει την πάνα για διάφορους λόγους, δεν μπορω να δεχτώ ότι είναι υποχρεωτικό να πληρούνται όλες αυτές οι απαιτήσεις καθολικά σε αυτές τις ηλικίες.

 

Just now, Κάντι είπε:

Δεν κλείνεσαι μ ενα πεντάχρονο στην τουαλέτα. Για παρά πολλούς λόγους ακομα και για τα υπόλοιπα 21 που καταλαβαίνουν οτι κατι συμβαίνει

Μιλάμε για παιδιά που δεν έχουν κλείσει καν τα 4, όχι για 5χρονα.

 

Όσο για τον άντρα νηπιαγωγό, δεν μπορώ να βρω το ποστ για να το παραθέσω τώρα αλλά ειναι παράλογο οι άντρες (που δεν έχω δει βέβαια αλλά εννοείται πως μπορεί να υπάρχουν) αν χρειαστεί να βοηθάνε τα αγόρια κ οι γυναίκες τα κορίτσια; Το ίδιο δεν ισχυει κ για τους παιδικούς, που εκεί βοηθάνε σίγουρα τα παιδακια; Δηλαδή σε ποια ηλικία είναι πιθανό να ξεκινήσει η κακοποίηση; Από το νήπιο κ μετά;

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δηλαδή σε ποια ηλικία είναι πιθανό να ξεκινήσει η κακοποίηση; Από το νήπιο κ μετά;

Aυτη ειναι η παραλογια που δεν μπορω να χωνεψω. Προσωπικα, δεν σταθηκα τοσο στην αυτοεξυπηρετηση οσο στο οτι δεν μπορουμε να τα ακουμπησουμε γιατι θα μας πουνε παιδεραστες. Εκτος απο εκπαιδευτικοι - δεν μου αρεσει και η λεξη- ειναι και παιδαγωγοι. Λογικα δεν ειναι παιδεραστες αλλα ανθρωποι που νοιαζονται για τα παιδια και θελουν να τα φροντισουν, να τα καθοδηγησουν, να γινουν οι μεντορες τους και οι "γονεις" αν θελετε που λειπουν αυτες τις ωρες. Αν ειναι να σκεφτομαστε αν πεσουμε σε παιδεραστη-δασκαλο τοτε να μην πηγαινουμε καν τα παιδια στο σχολειο, γιατι εγω δεν θα ηθελα ουτε να το κοιταει ο παιδεραστης. Αυτο το σκεπτικο δυσκολευομαι να το αντιληφθω. Ο καθενας μπορει να ειναι παιδεραστης, γιατι να κατηγορειται αμεσως ο παιδαγωγος που ειναι η δουλεια του να συναναστρεφεται με μικρα παιδια και ειναι πολυ πιθανο να χρειαστει καποια στιγμη να βοηθησει ενα 4χρονο-5χροονο-6χρονο σε καποιο ατυχημα; 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, Sentir...natureza said:

Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα αρθρο και παραγραφο; Γιατι στο προεδρικο διαταγμα 79/2017 δεν αναφερει κατι συγκεκριμενο.

Υποθέτω το προεδρικό διάταγμα δεν αναφέρει κάτι σχετικό γιατί είναι δεδομένο, αυτοεξυπηρετούνται τέλος. Ούτε για το δημοτικό αναφέρεται κάτι, αν έχει ένα ατύχημα το πρωτάκι ή το δευτεράκι κλπ  μόνο του δεν θα αλλάξει;

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά δεν είναι βασικό απ τα 3 κιόλας τα παιδιά να γνωρίζουν ότι κανείς δεν μας αγγίζει στο σημείο που φοράμε εσώρουχο ή ότι δεν επιτρέπεται σε κανέναν να μας βλέπει γυμνούς; Χωράνε εξαιρέσεις σε τέτοιους κανόνες; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Aυτη ειναι η παραλογια που δεν μπορω να χωνεψω. Προσωπικα, δεν σταθηκα τοσο στην αυτοεξυπηρετηση οσο στο οτι δεν μπορουμε να τα ακουμπησουμε γιατι θα μας πουνε παιδεραστες. Εκτος απο εκπαιδευτικοι - δεν μου αρεσει και η λεξη- ειναι και παιδαγωγοι. Λογικα δεν ειναι παιδεραστες αλλα ανθρωποι που νοιαζονται για τα παιδια και θελουν να τα φροντισουν, να τα καθοδηγησουν, να γινουν οι μεντορες τους και οι "γονεις" αν θελετε που λειπουν αυτες τις ωρες. Αν ειναι να σκεφτομαστε αν πεσουμε σε παιδεραστη-δασκαλο τοτε να μην πηγαινουμε καν τα παιδια στο σχολειο, γιατι εγω δεν θα ηθελα ουτε να το κοιταει ο παιδεραστης. Αυτο το σκεπτικο δυσκολευομαι να το αντιληφθω. Ο καθενας μπορει να ειναι παιδεραστης, γιατι να κατηγορειται αμεσως ο παιδαγωγος που ειναι η δουλεια του να συναναστρεφεται με μικρα παιδια και ειναι πολυ πιθανο να χρειαστει καποια στιγμη να βοηθησει ενα 4χρονο-5χροονο-6χρονο σε καποιο ατυχημα; 

Πόσο συμφωνώ σε αυτό που λες, για το σχόλιο ότι αν ήταν άντρας νηπιαγωγός δεν θα θέλαμε να αγγίξει το παιδί μας ήθελα να απαντήσω αλλά έπρεπε να κοιμισω τα μικρά. Εμένα προσωπικά @ΑΡΓΚ δεν θα με πείραζε αν ήθελε να καθαρίσει το παιδί μου που θα μου έλεγε κιόλας ότι έγινε έτσι. Δλδ αν υπάρχει άντρας βρεφονηπιακομος δεν θα τον αφήνω πχ να αλλάξει πάνα το 2,5 πχ χρόνων παιδί μου η να το εκπαιδεύσει να βγάλει την πάνα που πολλοί παιδικοί σταθμοί το κάνουν??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κάντι είπε:

Δεν γράφεις ζωγραφίζεις εσυ σημερα! Και ειναι κρίμα που βγαίνουν ετεροχρονισμένα οι δημοσιεύσεις σου, γιατι χάνεις την δυνατοτητα να λαμβάνεις άμεσα απαντήσεις και να υπάρχει ροη διαλόγου.

Μα δεν μιλάμε για απαίτηση του εκπαιδευτικού να τα κανει ολα τελεια, μιλάμε για τα βασικα να μπορει να σκουπίςτει και να βγαλει μια μπλούζα ειναι στάδιο ανάπτυξης που πρεπει να το έχει κατακτήσει. Πίστεψε με ολες βοηθάνε τα νήπια απο το ανοίξουν το γιαούρτι , να δέσουν το κορδόνι που λύθηκε και πολλα αλλα, αλλα η τουαλέτα ειναι υπόθεση του παιδιού. Δεν κλείνεσαι μ ενα πεντάχρονο στην τουαλέτα. Για παρά πολλούς λόγους ακομα και για τα υπόλοιπα 21 που καταλαβαίνουν οτι κατι συμβαίνει.

Εγώ μίλησα για παιδάκι που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 4. Κοιτώντας λίγο τα ορόσημα σε ηλικία μέχρι 4 ετών θα πρέπει να ντύνονται κ να ξεντυνονται μόνα τους με λίγη βοήθεια. Αυτό σημαίνει ότι για κάνα 2 μήνες μπορεί να μην είναι σε θέση να τα κάνει όλα μόνα του το παιδάκι... Υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί ακόμα το παιδί μου δεν έκλεισε ούτε καν τα 3. Από τα 4 κ μετά είδα ότι πρέπει να ντύνεται κ να ξεντυνεται τελείως μόνο του

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Gkely είπε:

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά δεν είναι βασικό απ τα 3 κιόλας τα παιδιά να γνωρίζουν ότι κανείς δεν μας αγγίζει στο σημείο που φοράμε εσώρουχο ή ότι δεν επιτρέπεται σε κανέναν να μας βλέπει γυμνούς; Χωράνε εξαιρέσεις σε τέτοιους κανόνες; 

Φυσικα, οι γιατροι. Ή μηπως να φοβουνται οτι θα κατηγορηθουν κι αυτοι για παιδεραστια; Δεν ειρωνευομαι, απλως για να καταλαβετε το σκεπτικο μου. Και ας μην ξεχναμε οτι στατιστικα, τα περισσοτερα περιστατικα σεξουαλικης κακοποιησης γινονται απο συγγενεις οποτε αν το παρουμε ετσι ολοι ειμαστε παιδεραστες μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

 

Παντως, εγω τον μεγαλο μου (3,5 χρ και τον μικρο εννοειται) γυμνο τον αφηνω στη θαλασσα σχεδον καθε φορα. Ακομη και στο σπιτι πολλες φορες μενει γυμνος μετα την τουαλετα ή το μπανιο, κι αν ερθουν επισκεψεις (παντα κοντινοι) μπορει να ντυθει, μπορει και οχι, οπως νιωθει και αναλογως την περισταση. Δεν θελω να νιωθει ασχημα για το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο, το σωμα του. Σε ολη του τη ζωη φασκιωμενος θα ειναι, ας το γνωρισει τωρα που δεν υπαρχει ακομη η ντροπη. Φυσικα εχουμε συζητησει για την περιπτωση που καποιος θα τον ενοχλει και δεν θα του αρεσει, ετσι κι αλλιως ειναι πολυ επιφυλακτικος με τους ξενους: για σωματικη επαφη ουτε λογος, ουτε κολλα πεντε δεν θελει να κανει και ειμαι ευχαριστημενη. Πιστευω οτι θα καταλαβει αν δεν του αρεσει κατι και θα αντιδρασει, αλλα δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες του τυπου "ειναι απαγορευμενο μερος και δεν θα αφηνεις κανεναν να σε ακουμπαει εκει" γιατι αμεσως κανω τα γεννητικα οργανα κατι "ιδιαιτερο" και διαφορετικο απο το υπολοιπο σωμα. Αυτος ο "αλλος" θα πρεπει να σεβεται το σωμα του ολοκληρο, οχι μονο τα γεννητικα του οργανα. Οπως και να 'χει, απο μονος του τραβιεται οταν του πιανω το τσουτσουνι πχ για να το ανοιξω λιγο οσο παει (ακομη δεν εχει αποκαλυφθει) στο μπανιο. Μολις πριν λιγο καιρο εμαθε να το κανει μονος του.

 
Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν ο νηπιαγωγός είναι εκπαιδευτικός, εν αντιθέσει με τον βρεφοκόμο ας πούμε. Αν κάποιος έχει σπουδάσει εκπαιδευτικός, δε σημαίνει ότι είναι και προετοιμασμένος να αλλάζει λερωμένα παιδιά, νομίζω οι περισσότεροι δεν το φανταζόντουσαν μέσα στις υποχρεώσεις τους.  Αλλά πέραν του "τεχνικού" θέματος, το τι κάνει ή δεν κάνει ο κάθε επαγγελματίας που έρχεται σε επαφή με ανήλικα παιδιά ορίζεται φαντάζομαι από κάποια ανώτερη "εξουσία", είτε είναι ο ίδιος ο νόμος είτε η ερμηνεία του νόμου από τον προϊστάμενο κάθε υπηρεσίας. Καλώς ή κακώς, κάπου ορίζεται ένα πλαίσιο στο ποια είναι τα καθήκοντα στην προσχολική ηλικία, ποια στην πρωτοβάθμια, ποια στη δευτεροβάθμια. Αν δεν υπάρχει οδηγία που να ορίζει σαφέστατα ότι στην πρώτη σχολική και όχι προσχολική ηλικία, επιτρέπεται ή πόσο μάλλον επιβάλλεται, ο εκπαιδευτικός να βρεθεί σε ένα χώρο με ένα γυμνό παιδί, τότε όχι μόνο δεν έχει υποχρέωση ως εργαζόμενος να το κάνει, αλλά αν το κάνει από την καλή του καρδιά, μένει εντελώς εκτεθειμένος νομικά. Αφήνοντας το παιδί στον βρεφονηπιακό σταθμό, υπάρχει σαφής συμφωνία του τι περιμένουμε να κάνει σαν εργαζόμενος ο φροντιστής του παιδιού, αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο, και υπάρχει και αντίστοιχος χώρος, δεν νομίζω π.χ. ότι προβλέπεται απομόνωση του παιδιού σε χώρο μόνο του για άλλαγμα με έναν ενήλικα. Σε ένα σχολικό περιβάλλον, αφενός δεν ορίζεται κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή, αφετέρου δεν έχει καμία τέτοια εκπαίδευση ο εργαζόμενος και επίσης δεν υπάρχει και ο χώρος - φαντάζομαι κανείς δε θέλει να βρεθεί το παιδί του γυμνό μπροστά σε μία τάξη που θα γελάει μαζί του για τα επόμενα χρόνια, κάτι που όμως θα ήταν φυσιολογικότατο σε ένα μωρό που το αλλάζουν σε χώρο με άλλα μωρά. Ας μην απαιτούμε από τους εκπαιδευτικούς να κάνουν πράγματα που θα περιμένουμε από τον βρεφονηπιοκόμο, και που μπορεί να τους κοστίσουν και τη δουλειά τους. Το νηπιαγωγείο είναι σχολείο, δεν είναι επέκταση του παιδικού σταθμού. Αν το παιδί δεν έμαθε να αυτοεξυπηρετείται, δεν μπορούμε να ζητήσουμε τα ρέστα από έναν άνθρωπο που ο ρόλος του είναι να διδάξει και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Φυσικα, οι γιατροι. Ή μηπως να φοβουνται οτι θα κατηγορηθουν κι αυτοι για παιδεραστια; Δεν ειρωνευομαι, απλως για να καταλαβετε το σκεπτικο μου. Και ας μην ξεχναμε οτι στατιστικα, τα περισσοτερα περιστατικα σεξουαλικης κακοποιησης γινονται απο συγγενεις οποτε αν το παρουμε ετσι ολοι ειμαστε παιδεραστες μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

 

Ο γιατρός ποτέ δε θα απομονωθεί σε ένα δωμάτιο με ένα γυμνό παιδί. Ποτέ όμως. Αν δεν υπάρχει στην αίθουσα ο κηδεμόνας, θα υπάρχει δεύτερος γιατρός ή νοσηλευτής. Αν δεν συμβαίνει αυτό, ναι, προφανέστατα και πρέπει ο γονιός να ανησυχήσει. Εδώ ο γυναικολόγος δεν θα εξετάσει μέχρι να μπει στο δωμάτιο και η νοσοκόμα, πόσο μάλλον αν μιλάμε για ανήλικο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Εγώ μίλησα για παιδάκι που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 4. Κοιτώντας λίγο τα ορόσημα σε ηλικία μέχρι 4 ετών θα πρέπει να ντύνονται κ να ξεντυνονται μόνα τους με λίγη βοήθεια. Αυτό σημαίνει ότι για κάνα 2 μήνες μπορεί να μην είναι σε θέση να τα κάνει όλα μόνα του το παιδάκι... Υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί ακόμα το παιδί μου δεν έκλεισε ούτε καν τα 3. Από τα 4 κ μετά είδα ότι πρέπει να ντύνεται κ να ξεντυνεται τελείως μόνο του

Εδώ παίζει ρόλο και το τι θα φοράει. Μπορεί να θέλει χρόνο να βγάλει ένα καλσόν ή ένα παντελόνι με κουμπιά. Αλλά ένα παντελόνι φόρμας είναι από τα πρώτα πράγματα που θα καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gkely είπε:

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά δεν είναι βασικό απ τα 3 κιόλας τα παιδιά να γνωρίζουν ότι κανείς δεν μας αγγίζει στο σημείο που φοράμε εσώρουχο ή ότι δεν επιτρέπεται σε κανέναν να μας βλέπει γυμνούς; Χωράνε εξαιρέσεις σε τέτοιους κανόνες; 

Κι όμως ο κανόνας αυτός είναι τόσο απολυτος που τελικά δεν μπορεί να εφαρμοστεί πουθενά και δεν προστατεύει το παιδί. Ένα παιδί γύρω στα 3 είναι πιθανό να φοράει ακόμα πάνα άρα να το αλλάζει κάποιος που καποιες φορές θα είναι και άλλος εκτός από τον γονιό. Άρα βάζεις εξαίρεση τους συγγενείς που είναι οι νο1 σε κακοποόιηση. ΓΙατί ένα τριχρονο ποιος ξένος θα το βρει μόνο του; Ο περιπτεράς; και με τους γιατρούς μετά τι γίνεται; άλλη εξαίρεση. στην παραλία; άλλη εξαίρεση. αν χρειαστεί αλλαγή στο πάρκο; δεν θα το γδύσεις κ ίσως το δει κόσμος; άλλη εξαίρεση. 

 

Υπάρχει κ η άποψη που λέει να μάθει το παιδί να αντιδρά σε αγγίγματα που του φέρνουν αμηχανία σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος. Είναι πιο λογικό αυτό. Στο λεωφορείο δεν σας έχει παρενοχλήσει κανείς; Σας άγγιξε στα γεννητικά όργανα ή το στήθος απαραίτητα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Επιτρέψτε μου μια διευκρίνιση σχετικά με:

Αυτή η φράση δίνει λάθος εντύπωση. Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο ‘No Touch’ Policy. Αυτό αφορά σε κανονισμούς κάποιων δομών (στις ΗΠΑ αλλά και αλλού) που φιλοξενούν παιδιά (μπορεί να είναι σχολεία, παιδικές κατασκηνώσεις, δομές φιλοξενίας ανηλίκων προσφύγων, κλπ) και οι οποίοι κανονισμοί θεσπίζονται με πρωτοβουλία της δομής και όχι κατόπιν υποχρέωσης από τον νόμο. Δηλαδή είναι ένας ‘άγραφος νόμος’ που δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία της διεύθυνσης/συλλόγου εκπαιδευτικών του συγκεκριμένου πχ σχολείου. Αφορά σε φαινόμενο που ξεκίνησε στις ΗΠΑ κατόπιν θλιβερών συμβάντων σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων την δεκαετία του ’80, και σταδιακά πήρε διαστάσεις υστερίας, φτάνοντας στο σημείο θέσπισης τέτοιων άγραφων νόμων. Ο σύγχρονος επιστημονικός κόσμος, καταδικάζει τέτοιες πολιτικές ως βλαβερές προς τα παιδιά και αποπροσανατολιστικές από το πραγματικό πρόβλημα και το πως θα το αντιμετωπίσει η κοινωνία στην ουσία του. Παρακαλώ όποιος έχει περισσότερες ή διαφορετικές πληροφορίες ως προς αυτό, να με διορθώσει και να ενημερώσει σχετικά καθώς από ότι καταλαβαίνω έχει εμφανιστεί και στην χώρα μας.

 

Επιτρέψτε μου να καταθέσω την εμπειρία μου (ως πρώην εκπαιδευτικός) σχετικά με την αυτοεξυπηρέτηση του παιδιού που εντάσσεται σε τάξη προνηπίου. Ναι, υπάρχουν παιδιά που για διαφόρους λόγους δυσκολεύονται να αυτοεξυπηρετηθούν (κάποιοι μπορεί να υποκρύπτουν υπαιτιότητα -λόγω αμελείας φυσικά και όχι δόλου- των γονέων, κάποιοι μη). Είναι μειοψηφία. Ναι, η πλειοψηφία αυτοεξυπηρετείται. Είναι πολύ θετικό αυτό για το παιδί από 10κάδες σκοπιές. Υπάρχουν και τα μικρά ατυχήματα σε παιδιά που αυτοεξυπηρετούνται (όπως θα συνέβαιναν και σε ένα ενήλικα). Πχ έχει πιει πολύ νερό, φταρνίστηκε, γέλασε, του έφυγαν λίγα τσίσα. Υπάρχουν και τα μεγάλα ατυχήματα. Πχ γαστρεντερίτιδα - εμετός/απώλεια κοπράνων. Το παιδί πολύ πιθανό να στεναχωρηθεί, να ντραπεί, να κλάψει, να τα χάσει, να ζητήσει βοήθεια. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, όταν αντικρίζουμε ένα μαθητή λερωμένο με ούρα/κόπρανα/εμετό (συγγνώμη για την γραφικότητα αλλά θέλω να μεταφέρω την εικόνα):

 

- Πρώτα ελέγχουμε τι συμβαίνει στο παιδί. Πάμε κοντά, το παρατηρούμε να δούμε πως είναι στην υγεία του. Το ρωτάμε τι συνέβη, πως νιώθει, το καθησυχάζουμε. Το ρωτάμε εάν χρειάζεται βοήθεια να πλυθεί, να αλλάξει (πάντα δεύτερη αλλαξιά στην τσάντα του παιδιού) και αναλόγως πράττουμε.

 

- Αν πει όχι, καλώς. Το πιθανότερο είναι να χρειάζεται βοήθεια. Έστω κι αν αυτή σημαίνει να είμαστε κοντά απλά σαν παρουσία. Ναι, είναι θέμα για τον νηπιαγωγό το να αφήσει ανεπιτήρητη την τάξη. ΟΜΩΣ προτεραιότητα της στιγμής είναι το παιδί. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να αφήσουμε λερωμένο ένα παιδί και να περιμένουμε να έρθει, όποτε μπορέσει, ο κηδεμόνας να μεριμνήσει. Αυτό είναι μορφή κακοποίησης. Πλην βέβαια εξαιρέσεων που θα έχουν συζητηθεί και θα έχει προαποφασιστεί με τον κηδεμόνα ο τρόπος χειρισμού (πχ μαθητής με συστηματική απώλεια ούρων, ιατρικός λόγος, πεισματική άρνηση του παιδιού να το βοηθήσει οποιοσδήποτε άλλος πλην του γονέα, κα).

- Ενημερώνουμε τον/την συνάδελφο, ζητάμε να έχει το νου του/της στην τάξη μας. Δεν γίνεται τίποτε κρυφά! Πάμε στην τουαλέτα. Του εξηγούμε ότι δεν θα πρέπει να νιώθει άσχημα, του εξηγούμε τις ανθρώπινες λειτουργίες, το βοηθάμε να καθαριστεί.

 

- Ενημέρωση κηδεμόνα για το συμβάν - Επιστροφή στην τάξη. Ευκαιρία για συζήτηση με τους συμμαθητές (μέθοδος project - θέμα που πηγάζει από την καθημερινότητα των παιδιών), καθώς πιθανόν κάποια παιδάκια θα το βρήκαν άριστη ευκαιρία να κοροϊδέψουν. Το συζητάμε, με διακριτικότητα. όχι απαραίτητα την ίδια στιγμή ή την ίδια μέρα. Βρίσκουμε την πρόσφορη στιγμή. Πχ Θέμα: πως βοηθάμε έναν συνάνθρωπο μας που του συμβαίνει κάτι δυσάρεστο.

Επίσης παρακαλώ, όποιος εν ενεργεία εκπαιδευτικός γνωρίζει κάτι διαφορετικό να το επισημάνει.

 

Επιτρέψτε μου να καταθέσω την άποψη μου σχετικά με την προστασία των παιδιών από την σεξουαλική κακοποίηση. Ο γονέας και ο εκπαιδευτικός έχουν υποχρέωση να εκπαιδεύσουν το παιδί σχετικά. Με τρόπο κατάλληλο για κάθε ηλικία. Δεν προστατεύεται το παιδί με το μην το αγκαλιάζει ή να μην το βοηθάει στην τουαλέτα ο δάσκαλος του ίδιου ή του άλλου φύλου. Με το να μην βλέπουν ή αγγίζουν το σωματάκι του. Είναι πολύ πιο σύνθετο το θέμα. Πρέπει να μάθει το παιδί να διακρίνει το αγνό από το πονηρό άγγιγμα - λόγο - εικόνα, από όπου κι αν προέρχεται κάτι τέτοιο (τον δάσκαλο, τον συμμαθητή, τον ιατρό, τον περιπτερά, τον συγγενή). Και φυσικά για να το μεταδώσει αυτό κάποιος σωστά, χρειάζεται πρώτα αυτός κατάλληλη εκπαίδευση-επιμόρφωση-μελέτη… και εκεί χωλαίνουμε δυστυχώς.

Πατησα το βραβειο, οχι για να σε ευχαριστησω αλλα γιατι η παραθεση σου αξιζει βραβειο :D

Ασχετο με το θεμα αλλα με αφορμη την συζητηση για την αγκαλια θυμηθηκα ενα βιντεο που ειχα δει με μια υπεροχη ιδεα ενος δασκαλου που θα ηταν τελειο αν εφαρμοζοταν παντου. Ελπιζω η διαχειριση να το εμφανισει 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...