Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποχρεωτικό προνήπιο στα 4 χρόνια


Recommended Posts

Just now, belleblue είπε:

εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δεν επενδύουν όλοι ένα δίωρο να κατσουν να γραψουν ένα κειμενο και να το στείλουν. μετά ένα τηλέφωνο αν το έλαβε το εμαιλ η περιφέρεια. 

Πόσες ωρες πχ θα επενδύσει κάποιος σε ειδήσεις ή κάποια άλλη σειρά. πόσο δύσκολο είναι ένα δίωρο για να γίνει αυτή η καταγγελία.

Θυμώνω, όταν διαβάζω τόσο πολλές φορές να γράφει κάποιος ότι "έκανα προφορική καταγγελία".....

μα πως γίνεται να αλλάξει το οτιδήποτε εάν ένας,  δεν επενδύει αυτό το δίωρο. 

Συνειδητοποιείτε ότι εάν γράφετε δημόσια τόσο σοβαρά πράγματα, χάνετε εντέλει περισσότερη ώρα, έχετε χάσει ήδη αυτό το δίωρο που θα χανατε εάν κανατε την εγγραφη καταγγελία! 

Αυτό είναι που διαφέρει με το εξωτερικό -!  θα κατσει ο αλλος και θα γράψει και θα ασχοληθεί αυτό και δεν θα το αφήσει. Εάν όλοι λένε " η ελλαδα είναι μπαχαλο " το νηπιαγωγείο είναι μπάχαλο, τριτοκοσμικό κλπ " 

Οι ώρες που περνάμε στο ΄φορουμ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ αυτή την επένδυση, 

άρα είναι επιλογή να ΜΗΝ γινονται καταγγελίες. Εγώ ρίχνω το φταίξιμο στο ότι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ επενδύουν σε αυτό. 

Τα γράφω αυτά γνωρίζοντας ότι μπορεί να εκνευρίζω αλλά η πρόθεσή μου είναι ο θυμός αυτός να καταλήξει σε μια ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ !

τα συναισθήματά μας υπάρχουν για συγκεκριμένους λόγους. για να διορθώνουμε κάτι κακό/ τα πράγματα . 

είναι ο μόνος λόγος που βιολογικά έχουμε αυτά τα συναισθήματα. 

 

 

το ότι δεν κάνουμε κάτι και δεν διορθώνουμε είναι παραγωγο ΚΑΚΗΣ διαπαιδαγώγησης σε εμάς, οπότε αναρωτηθείτε τι διαπαιδαγώγηση κάνετε model στο παιδί σας κ την ευθύνη για την επόμενη γενιά, που επέλεξαν να ΜΗΝ παρουν οι προηγούμενοι γονείς .  

 

Θεωρητικά έχεις δίκιο. 

Πρακτικά όμως δυστυχώς πολλές φορές δεν υπάρχει δυνατότητα απόδειξης του γεγονότος της καταγγελίας.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, annoulen said:

 

K εμείς μέχρι νήπιο μας βγήκε σε ιδιωτικό δυστυχώς και μετά πάθαμε το γνωστό πολιτισμικό σοκ που φαντάζομαι ότι παθαίνουν όλοι στη μετάβαση από την ιδιωτική στη δημόσια εκπαίδευση.

 

Κάποια παράπονα τα έχω εκφράσει στη διεύθυνση αλλά δεν βρήκα άκρη... "το ξέρουμε ότι ο δάσκαλος τάδε είναι ανεπαρκής και ακατάλληλος αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι",  ή "μα υπάρχει άνθρωπος στην πόρτα", άσχετα εάν είναι όντως ένας καθορισμένος δάσκαλος για φύλαξη στην πόρτα ο οποίος μπορεί τη δεδομένη χρονική στιγμή να έχει πάει τουαλέτα ή να είναι στο κυλικείο να παραγγέλνει καφέ ή να μιλάει με γονείς σε μια γωνίτσα χωρίς να επιτηρεί τον χώρο κοκ. Όταν είχα πάει πρόπερσι να ρωτήσω σε ΔΥΟ παρακαλώ δημοτικά σχολεία για το που υπαγόμαστε, ώστε να καταθέσω τα χαρτιά του μεγάλου μου για την εγγραφή, μπήκα κ εγώ κ ο σύζυγός μου μέσα,  προχωρήσαμε ωραιότατα στο προαύλιο,  ανάμεσα στα παιδιά, δεν μας σταμάτησε κανένας κ δεν έβλεπα και κανέναν να ρωτήσω,  μέχρι που φτάσαμε μπροστά στο γραφείο των δασκάλων. Και στα δύο σχολεία συνέβη το ίδιο κ δεν ήταν περίοδος ακόμα εγγραφών ώστε να δικαιολογούν την παρουσία εξωσχολικών ατόμων. Αναφέρω το προπέρσινο επεισόδιο γιατί την συγκεκριμένη περίοδο ΔΕΝ ήμασταν γονείς μαθητών που κάπως ας πούμε εμφανισιακά μας γνωρίζουν λίγο πολύ οι δάσκαλοι. 

 

Σημειώνω ότι έχω ΤΥΧΕΙ  κ σε σούπερ δασκάλους αλλά στην κυριολεξία στο δημόσιο ισχύει το 'Ό,τι σου τύχει".

 

 

να αυτά διαβάζω και δεν μπορώ τρελαίνομαι...

Μα δεν σκέφτονται πως δεν θέλει πολυ να συμβεί το κακό? και μιλάμε για δημοτικό φαντάζομαι..σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

να αυτά διαβάζω και δεν μπορώ τρελαίνομαι...

Μα δεν σκέφτονται πως δεν θέλει πολυ να συμβεί το κακό? και μιλάμε για δημοτικό φαντάζομαι..σωστά?

 

 

Ναι δημοτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

 

Θεωρητικά έχεις δίκιο. 

Πρακτικά όμως δυστυχώς πολλές φορές δεν υπάρχει δυνατότητα απόδειξης του γεγονότος της καταγγελίας.  

Εάν γίνει οργανωμένα η καταγγελία από 10-15 γονείς μαζί αυτό δεν είναι απόδειξη του γεγονότος?

Όπως και αν έχει εφόσον γίνει μία καταγγελία οφείλουν να εξετάσουν το θέμα.

Γενικότερα ότι αφορά την ασφάλεια των παιδιών μας δεν θα πρέπει να είναι τίποτα διαπραγματεύσιμο, είτε αυτό είναι η ανοιχτή πόρτα στο σχολείο, είτε να κυκλοφορεί ασυνόδευτο στον προαύλιο χώρο του σχολείου (ένα τετράχρονο) είτε οτιδήποτε άλλο. Για αυτό κάθε τρεις και λίγο ακούμε στις ειδήσεις αυτά που ακούμε, γιατί δεν υπάρχει πρόνοια για τίποτα στο σύστημα εκπαίδευσης, δεν λέω πως φταίνε οι εκπαιδευτικοί, όμως και εκείνοι μπορούν να συμβάλουν στο να λυθούν-όχι όλα, σίγουρα δεν είναι στο χέρι τους- κάποια από τα πρόβλημα που υπάρχουν, και όχι να έχουν τον ρόλο του πόντιου πιλάτου λέγοντας πως έτσι είναι τα πράγματα και εκείνοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω φυσικά για τον σύνολο των εκπαιδευτικών, αλλά για τις περιπτώσεις που διαβάζω εδώ, και με πιάνει τρέλα με τις απαντήσεις που ακούω ότι δίνουν.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Εγώ θα εξελίξω την άποψη της belleblue και θα πω, αντί να προβαίνει κανείς με το καλημέρα σε καταγγελίες (ή μόνο σε καταγγελίες) και να αγωνίζεται ατομικά με αμφίβολο αποτέλεσμα και μεγάλο κόστος προσωπικό και ψυχολογικό, αξιοποιήστε τις συλλογικότητες των δημόσιων σχολείων. Γι' αυτό υπάρχουν. Εκεί υπάρχουν άνθρωποι που αφιερώνουν αφιλοκερδώς τον προσωπικό τους χρόνο για να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των παιδιών όλων και όχι μόνο των δικών τους. Να και ένα θετικό του δημόσιου σχολείου, κατ' εμέ, οι σύλλογοι γονέων, κάτι που δεν έχουμε στα ιδιωτικά και προσπαθούμε να συσπειρώσουμε με άλλα μέσα τους γονείς. 

 

Στο δικό μου δημόσιο σχολείο, χάρη στην πίεση του πολύ δραστήριου συλλόγου, πεζοδρομήθηκε ο δρόμος μπροστά στο σχολείο (δημοτικά και νηπιαγωγείο), μπήκαν σχολικοί τροχονόμοι στον παρακείμενο δρόμο ταχείας κυκλοφορίας, το κυλικείο αναβαθμίστηκε με μόνο υγιεινές διατροφικές επιλογές κι ένα σωρό άλλα που δεν θυμάμαι. Δεν έγινε με την πρώτη χρονιά, έγινε μετά από πιέσεις ετών, αλλά έγινε. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Josephine είπε:

Kαλημέρα. Εγώ θα εξελίξω την άποψη της belleblue και θα πω, αντί να προβαίνει κανείς με το καλημέρα σε καταγγελίες (ή μόνο σε καταγγελίες) και να αγωνίζεται ατομικά με αμφίβολο αποτέλεσμα και μεγάλο κόστος προσωπικό και ψυχολογικό, αξιοποιήστε τις συλλογικότητες των δημόσιων σχολείων. Γι' αυτό υπάρχουν. Εκεί υπάρχουν άνθρωποι που αφιερώνουν αφιλοκερδώς τον προσωπικό τους χρόνο για να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των παιδιών όλων και όχι μόνο των δικών τους. Να και ένα θετικό του δημόσιου σχολείου, κατ' εμέ, οι σύλλογοι γονέων, κάτι που δεν έχουμε στα ιδιωτικά και προσπαθούμε να συσπειρώσουμε με άλλα μέσα τους γονείς. 

 

Στο δικό μου δημόσιο σχολείο, χάρη στην πίεση του πολύ δραστήριου συλλόγου, πεζοδρομήθηκε ο δρόμος μπροστά στο σχολείο (δημοτικά και νηπιαγωγείο), μπήκαν σχολικοί τροχονόμοι στον παρακείμενο δρόμο ταχείας κυκλοφορίας, το κυλικείο αναβαθμίστηκε με μόνο υγιεινές διατροφικές επιλογές κι ένα σωρό άλλα που δεν θυμάμαι. Δεν έγινε με την πρώτη χρονιά, έγινε μετά από πιέσεις ετών, αλλά έγινε. 

 

Ισχύει 100% αυτό. Να είμαι ειλικρινής, εγώ απορώ που δεν συμμετέχει στους συλλόγους γονέων τουλάχιστον ένα 80% των γονέων. Αφορά το παιδί σου, είναι δυνατόν να έχεις τα μέσα και να μην τα αξιοποιείς; Στην Αμερική (ok, και λόγω ιδιωτικού χαρακτήρα) τα PTA (parent-teacher association) λύνουν και δένουν. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

Θεωρητικά έχεις δίκιο. 

Πρακτικά όμως δυστυχώς πολλές φορές δεν υπάρχει δυνατότητα απόδειξης του γεγονότος της καταγγελίας.  

γειά σου annoulen !  ΔΕΝ χρειάζεται ΚΑΜΙΑ απόδειξη γεγονότος καταγγελίας!!!

Δεν κάνεις καταγγελία σε δικαστήριο! 

μα είναι μια αυθαίρετη, παράλογη πεποίθηση που για κάποιο λόγο υπαρχει σε ΤΟΣΟ κόσμο πραγματικά δεν ξέρω γιατί! 

είναι φοβερό! 

 

Εάν 10 γονείς γράψουν την ίδια καταγγελία,  δε χρειάζεται καμία απόδειξη. Είναι ήδη απόδειξη ότι τόσοι μαρτυρούν για το ίδιο πρόβλημα.

Εάν ΚΑΝΕΝΑΣ ή ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ κάνει μια καταγγελία, δεν βγαίνει! 

Πρέπει και ο ένας να έχει το σθένος να πει στους άλλους "γράψε , ΑΝΤΙΓΡΑΨΕ την δικιά μου και ΣΤΕΙΛΤΗΝΑ! " 

 

Ναι @Josephine πρέπει και ΚΑΠΟΙΟΣ να κάνει την αρχή, την αρχή του πολύ λογικού κ του αναγκαίου !!  

  

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ισχύει 100% αυτό. Να είμαι ειλικρινής, εγώ απορώ που δεν συμμετέχει στους συλλόγους γονέων τουλάχιστον ένα 80% των γονέων. Αφορά το παιδί σου, είναι δυνατόν να έχεις τα μέσα και να μην τα αξιοποιείς; Στην Αμερική (ok, και λόγω ιδιωτικού χαρακτήρα) τα PTA (parent-teacher association) λύνουν και δένουν. 

 

Εξαρτάται από τον σύλλογο. Άλλοι είναι δραστήριοι και όντως παράγουν έργο, άλλοι περιορίζονται στο να διοργανώνουν εκδρομές και γιορτές.

Just now, belleblue είπε:

 

Εάν 10 γονείς γράψουν την ίδια καταγγελία,  δε χρειάζεται καμία απόδειξη. Είναι ήδη απόδειξη ότι τόσοι μαρτυρούν για το ίδιο πρόβλημα.

Εάν ΚΑΝΕΝΑΣ ή ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ κάνει μια καταγγελία, δεν βγαίνει! 

Πρέπει και ο ένας να έχει το σθένος να πει στους άλλους "γράψε , ΑΝΤΙΓΡΑΨΕ την δικιά μου και ΣΤΕΙΛΤΗΝΑ! " 

 

 

 

Δεν συμφωνώ... Μια χαρά μπορεί κάποιος να κάνει καταγγελία με στοιχεία και αποδείξεις, στον κατάλληλο φορέα και να βρει το δίκιο του.

Εγώ βλέπω γονείς να μαζεύονται και να γράφουν ό,τι να ναι σε υποτιθέμενες καταγγελίες, μην έχοντας καθόλου γνώση για το νομικό πλαίσιο, ή για το πως πρέπει να κινηθούν.

Αν κάποιος κινηθεί σωστά έχει το ίδιο αποτέλεσμα είτε είναι μόνος του, είτε είναι με άλλους 10.

 

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, ναι,  και ένας μπορεί να κάνει καταγγελία. Αλλά, απλώς επειδή είναι Ελλάδα, μπορει΄να μην φτάσει ο ένας, και για να είσαι σίγουρος ότι θα έχει και καλύτερο αποτέλεσμα, καλύτερα να είναι και περισσότεροι. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα. Έχει διαφορά. 

Ναι η καταγγελία πρέπει να είναι γραμμένη σωστά.   Εάν κάποιος ψάχνει όμως πως θα τοποθετηθεί σε μια τέτοια καταγγελία και δεν ξέρει;

  erin ποιά ειναι η άποψή σου... ποιόν ρωτάει σε αυτή τη περίπτωση;

Είναι ένα σενάριο πολύ πιθανό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τραγικό στην χώρα που ζούμε είναι πως σκεφτόμαστε ως λύση την καταγγελία προκειμένου να διεκδικήσουμε τα δεδομένα για την ασφάλεια των παιδιών μας στο σχολείο. Δεν έχω ζήσει σε άλλη χώρα οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει όμως αυτά που διαβάζω με έχουν απογοητεύσει πλήρως και πλέον ειλικρινά φοβάμαι πολυ για το τι με περιμένει αύριο μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο κομμάτι ότι δεν ειναι τραγικό να γράψεις μια καταγγελία. 

Η δημοκρατία έχει ως μέσο λειτουργίας της τον έλεγχο, και την συμμετοχή του πολίτη. 

Εάν θέλουμε να λειτουργούν όλα από μονα τους, χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας, πάμε σε άλλα πολιτεύματα.

Για να δημιουργηθεί ένα σύστημα που λειτούργεί σε μια δημοκρατία πρέπει οι πολίτες να προσπαθήσουν και να ζητάνε. Τι στο καλό είναι δηλαδή μια καταγγελία! ?? Κάτι τόσο τρομερό? Ένα γράμμα είναι!

  εδώ   δεν υπήρξε ποτέ μια κανονικά αυτοδημιουργημένη δημοκρατία, οι πολίτες δεν είχαν ποτέ ως σύνολο κληρονομήσει παιδεία συμμετοχική, όπως έχει υπάρξει κάπως στις άλλες προηγμένες χώρες.

Σε όλες τις χώρες που ξέρω που είναι προηγμένες οι πολίτες συμμετέχουν σε δημοτικά συμβούλια, κάθε τόσο ή ότα υπαρχει ένα σοβαρό θέμα. δεν κάθονται να τα συζητάνε και να τα γράφουν σε φόρουμ !!! δεν υπάρχει καν δευτερη σκέψη!! 

 

Ας μάθουμε από την ιστορία, και ας κάνουμε την αρχή. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχει κληρονομηθεί αυτή η παιδεία, δεν ειναι ομως και ΚΑΤΑΡΑ - με την έννοια ότι όλα αλλάζουν.

Το ότι παλαιότερα υπήρχε πάντα μια ξένη επιρροή στο γίγνεσθαι της χώρας έχει κάνει τους παλιότερους να κάνουν σαν να μην έχουν τον έλεγχο της μοίρας τους ή της πορείας των διαφόρων θεμάτων στον τόπο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, belleblue είπε:

Ναι η καταγγελία πρέπει να είναι γραμμένη σωστά.   Εάν κάποιος ψάχνει όμως πως θα τοποθετηθεί σε μια τέτοια καταγγελία και δεν ξέρει;

  erin ποιά ειναι η άποψή σου... ποιόν ρωτάει σε αυτή τη περίπτωση;

Είναι ένα σενάριο πολύ πιθανό. 

 

Ανάλογα την περίπτωση.

Θα ρωτήσει προφανώς κάποιον πιο ειδικό. Έναν δικηγόρο, θα αναζητήσει πληροφορίες στο ίντερνετ, σε ειδικευμένα φόρουμ καλή ώρα, θα ρωτήσει κάποιον αρμόδιο φορέα... Δεν θα ρωτήσει τυχαία τη μαμά ενός συμμαθητή αν εννοείς κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό δεν θεωρώ το γεγονός ότι καταφεύγεις στην καταγγελία προκειμένου να αλλάξεις μία κατάσταση, τραγικό θεωρώ το γεγονός πως εδώ την συζητάμε ως λύση προκειμένου να κλείνουν οι πόρτες σε δημοτικά σχολειά, να μην περιφέρονται ασυνόδευτα τα 4χρονα στον ανοιχτό προαύλιο χώρο του σχολείου, να μην επιτρέπεται σε εξωσχολικά πρόσωπα να εισέρχονται σε χώρους του σχολείου (πιο πάνω λέει μία μαμά πως τις ημέρες που έψαχνε σε ποιο σχολείο πρέπει να γράψει το παιδί της μπήκε σε δύο δημοτικά ανενόχλητη -εφόσον βρήκε την πόρτα την ανοιχτή-και δεν την σταμάτησε ένας άνθρωπος να την ρωτήσει γιατί βρίσκεται εντός του σχολείου). Στο δικό μου μυαλό εν έτη 2019 είναι δεδομένο πως εφόσον μιλάμε για δημοτικά σχολεία οι υπεύθυνοι οφείλουν να τηρούν τους κανονισμούς (καθώς για όλα αυτά υπάρχουν κανονισμοί)  και να μην χρειάζεται η καταγγελία προκειμένου να γίνει η τήρηση τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Το τραγικό στην χώρα που ζούμε είναι πως σκεφτόμαστε ως λύση την καταγγελία προκειμένου να διεκδικήσουμε τα δεδομένα για την ασφάλεια των παιδιών μας στο σχολείο. Δεν έχω ζήσει σε άλλη χώρα οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει όμως αυτά που διαβάζω με έχουν απογοητεύσει πλήρως και πλέον ειλικρινά φοβάμαι πολυ για το τι με περιμένει αύριο μεθαύριο.

 

Aυτό ακριβώς! π.χ. για την κάκιστη συντήρηση των σχολείων την ευθύνη την έχει ο Δήμος. Ο Δήμος δεν έχει λεφτά οπότε σου λέει δεν μπορώ να τα συντηρήσω, οπότε γίνεται πρώτα το ατύχημα, γίνονται οι καταγγελίες πριν ή μετά, διαρκούν συνήθως κάποια χρόνια και τι γίνεται στο τέλος?? nothing!

Δυστυχώς πια έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε να μην βρεθούμε στο λάθος μέρος στην λάθος στιγμή! Στο δικό μας σχολείο έχουμε φτάσει στο σημείο, να βάφουμε οι γονείς τις αίθουσες (μέσω του Συλλόγου) για να καλυφτούν οι σκουριές κλπ.. και έναν μπαμπά ηλεκτρολόγο που άλλαξε κάτι σπασμένες λάμπες που ήταν πάνω από τα κεφάλια των παιδιών μόνο μέσα που δεν τον πήγανε. Μάλλον τους άρεσαν σαν ντεκόρ οι σπασμένες λάμπες!

Just now, belleblue said:

Θα διαφωνήσω μαζί σου στο κομμάτι ότι δεν ειναι τραγικό να γράψεις μια καταγγελία. 

Η δημοκρατία έχει ως μέσο λειτουργίας της τον έλεγχο, και την συμμετοχή του πολίτη. 

Εάν θέλουμε να λειτουργούν όλα από μονα τους, χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας, πάμε σε άλλα πολιτεύματα.

Για να δημιουργηθεί ένα σύστημα που λειτούργεί σε μια δημοκρατία πρέπει οι πολίτες να προσπαθήσουν και να ζητάνε. Τι στο καλό είναι δηλαδή μια καταγγελία! ?? Κάτι τόσο τρομερό? Ένα γράμμα είναι!

  εδώ   δεν υπήρξε ποτέ μια κανονικά αυτοδημιουργημένη δημοκρατία, οι πολίτες δεν είχαν ποτέ ως σύνολο κληρονομήσει παιδεία συμμετοχική, όπως έχει υπάρξει κάπως στις άλλες προηγμένες χώρες.

Σε όλες τις χώρες που ξέρω που είναι προηγμένες οι πολίτες συμμετέχουν σε δημοτικά συμβούλια, κάθε τόσο ή ότα υπαρχει ένα σοβαρό θέμα. δεν κάθονται να τα συζητάνε και να τα γράφουν σε φόρουμ !!! δεν υπάρχει καν δευτερη σκέψη!! 

 

Ας μάθουμε από την ιστορία, και ας κάνουμε την αρχή. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχει κληρονομηθεί αυτή η παιδεία, δεν ειναι ομως και ΚΑΤΑΡΑ - με την έννοια ότι όλα αλλάζουν.

Το ότι παλαιότερα υπήρχε πάντα μια ξένη επιρροή στο γίγνεσθαι της χώρας έχει κάνει τους παλιότερους να κάνουν σαν να μην έχουν τον έλεγχο της μοίρας τους ή της πορείας των διαφόρων θεμάτων στον τόπο.

 

 

 

Και όμως δεν είναι δουλειά του πολίτη να κάνει καταγγελίες και τίποτε άλλο! γιατί ξέρουμε συνήθως που πάνε οι καταγγελίες. Αυτό που πρέπει να δημιουργηθεί είναι ελεγκτικός μηχανισμός από την πολιτεία σε όλα τα επίπεδα, ώστε να εφαρμόζονται οι Νόμοι. Αν οι Νόμοι εφαρμόζονταν και όλοι έκαναν σωστά την δουλειά τους τότε δεν θα χρειαζόταν να γίνει μία καταγγελία.

Και να προσθέσω ότι ακόμη πιο τραγικό είναι πως ο ιδιώτης από τον ιδιώτη έχει απαίτηση. Από το κράτος τον έχουν γαλουχήσει με την φιλοσοφία ότι έτσι είναι τα πράγματα δεν αλλάζουν. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Εάν εγώ π.χ. πηγαίνω το παιδί μου στον ιδιωτικό παιδικό σταθμό και κάτι γίνει, κάνω τον κακό χαμό, εάν το πηγαίνω στο δημόσιο δεν μιλάω γιατί ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη! αυτό πρέπει να αλλάξει. Ο πολίτης να έχει απαιτήσεις από την πολιτεία την οποια χρυσοπληρώνει!

Just now, kotsifikos said:

Τραγικό δεν θεωρώ το γεγονός ότι καταφεύγεις στην καταγγελία προκειμένου να αλλάξεις μία κατάσταση, τραγικό θεωρώ το γεγονός πως εδώ την συζητάμε ως λύση προκειμένου να κλείνουν οι πόρτες σε δημοτικά σχολειά, να μην περιφέρονται ασυνόδευτα τα 4χρονα στον ανοιχτό προαύλιο χώρο του σχολείου, να μην επιτρέπεται σε εξωσχολικά πρόσωπα να εισέρχονται σε χώρους του σχολείου (πιο πάνω λέει μία μαμά πως τις ημέρες που έψαχνε σε ποιο σχολείο πρέπει να γράψει το παιδί της μπήκε σε δύο δημοτικά ανενόχλητη -εφόσον βρήκε την πόρτα την ανοιχτή-και δεν την σταμάτησε ένας άνθρωπος να την ρωτήσει γιατί βρίσκεται εντός του σχολείου). Στο δικό μου μυαλό εν έτη 2019 είναι δεδομένο πως εφόσον μιλάμε για δημοτικά σχολεία οι υπεύθυνοι οφείλουν να τηρούν τους κανονισμούς (καθώς για όλα αυτά υπάρχουν κανονισμοί)  και να μην χρειάζεται η καταγγελία προκειμένου να γίνει η τήρηση τους. 

 

Είναι να πέσεις στον κατάλληλο, δυστυχώς πολλοί δεν θα το κάνουν γιατί δεν έχουν καμία συνέπεια. Μία φίλη μου έλεγε ότι σε νηπιαγωγείο έχουν κάνει καταγγελία οι γονείς στην δασκάλα γιατί είχαν γίνει τα απίστευτα, έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που έχει πάει δικαστικώς το πράγμα, η νηπιαγωγός απλώς την έχουν πάει σε άλλο σχολείο και το θέμα απλώς διαιωνίζεται!!

 

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Αποφασισα να γραψω να ρωτησω τις αποψεις σας γιατι σημερα σοκαριστηκα λιγο με μια συζητηση που εκανα με μια φιλη. Η κορη της ξεκινησε πριν λιγες μερες τα προνηπια και αυτα που της ειπαν οι παιδαγωγοι ειναι ανηκουστα για μενα (και για οποιον τα ακουσε) και ηθελα να τα μεταφερω. Κατ'αρχην της ειπανε οτι θα πηγαινουνε οι ιδιοι και το πρωινο και το μεσημεριανο (ενταξει αυτο δεν ειναι τραγικο). Της ειπανε οτι το παιδι θα πρεπει να ειναι σε θεση να τα κανει ολα μονο του, δηλαδη να αυτοεξυπηρετειται 100%βγαλσιμο ρουχων (αν πχ λερωθουν τα ρουχα με φαγητο)και παπουτσιων, σκουπισμα (στη τουαλετα), βαλσιμο ρουχων, ετοιμασια φαγητου. Αν το παιδι κανει κακα πανω του θα πρεπει να ερθει ο γονεας να το καθαρισει και να το αλλαξει αν δεν μπορει το παιδι να καθαριστει μονο του γιατι λεει εχουν ακουστει πολλα και δεν θελουν να κατηγορηθουν για παιδεραστια :shock:. Η ιδια δικαιολογια χρησιμοποιειται γενικα για το ντυσιμο-ξεντυσιμο, γιατι λεει οι καινουριες οδηγιες λενε οτι δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με το σωμα του παιδιου η παιδαγωγος. Εγω προσωπικα δεν βρηκα καποια τετοια νομοθεσια. Κι αλλα μου ειπε αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα, θα συμπληρωσω αν θυμηθω κατι (οταν ξεπερασω το σοκ). Τι λετε γι'αυτο;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αποφασισα να γραψω να ρωτησω τις αποψεις σας γιατι σημερα σοκαριστηκα λιγο με μια συζητηση που εκανα με μια φιλη. Η κορη της ξεκινησε πριν λιγες μερες τα προνηπια και αυτα που της ειπαν οι παιδαγωγοι ειναι ανηκουστα για μενα (και για οποιον τα ακουσε) και ηθελα να τα μεταφερω. Κατ'αρχην της ειπανε οτι θα πηγαινουνε οι ιδιοι και το πρωινο και το μεσημεριανο (ενταξει αυτο δεν ειναι τραγικο). Της ειπανε οτι το παιδι θα πρεπει να ειναι σε θεση να τα κανει ολα μονο του, δηλαδη να αυτοεξυπηρετειται 100%βγαλσιμο ρουχων (αν πχ λερωθουν τα ρουχα με φαγητο)και παπουτσιων, σκουπισμα (στη τουαλετα), βαλσιμο ρουχων, ετοιμασια φαγητου. Αν το παιδι κανει κακα πανω του θα πρεπει να ερθει ο γονεας να το καθαρισει και να το αλλαξει αν δεν μπορει το παιδι να καθαριστει μονο του γιατι λεει εχουν ακουστει πολλα και δεν θελουν να κατηγορηθουν για παιδεραστια :shock:. Η ιδια δικαιολογια χρησιμοποιειται γενικα για το ντυσιμο-ξεντυσιμο, γιατι λεει οι καινουριες οδηγιες λενε οτι δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με το σωμα του παιδιου η παιδαγωγος. Εγω προσωπικα δεν βρηκα καποια τετοια νομοθεσια. Κι αλλα μου ειπε αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα, θα συμπληρωσω αν θυμηθω κατι (οταν ξεπερασω το σοκ). Τι λετε γι'αυτο;

 

Nαι, όλα όσα σας είπαν είναι εντελώς αναμενόμενα για προνήπιο. Το προνήπιο δεν είναι παιδικός σταθμός, το παιδί πρέπει να αυτοεξυπηρετείται απόλυτα, σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η νηπιαγωγός να το ακουμπήσει, και επίσης καμία υποχρέωση δεν έχει να καθαρίζει λερωμένα παιδιά, είναι εκπαιδευτικός, όχι βρεφοκόμος. Το προνήπιο είναι σχολείο, ισχύει ό,τι και π.χ. στο Δημοτικό. Ο εκπαιδευτικός δεν μπαίνει στο μπάνιο, δεν ακουμπά τα παιδιά, δεν τα σκουπίζει, δεν τα γδύνει, δεν τα ντύνει. Ένα υγιές παιδί 4 ετών δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να βγάλει και να βάλει μία φόρμα και κάλτσες, και αν δεν έχει εξασκηθεί στο σπίτι, σίγουρα θα πρέπει να κάνει εντατικά εξάσκηση με τους γονείς. Εννοείται ότι το τετράχρονο δεν το στέλνει κανείς σχολείο με καλσόν, ρούχα με κουμπιά κλπ, αν δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι μπορεί να χειριστεί αυτά τα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αποφασισα να γραψω να ρωτησω τις αποψεις σας γιατι σημερα σοκαριστηκα λιγο με μια συζητηση που εκανα με μια φιλη. Η κορη της ξεκινησε πριν λιγες μερες τα προνηπια και αυτα που της ειπαν οι παιδαγωγοι ειναι ανηκουστα για μενα (και για οποιον τα ακουσε) και ηθελα να τα μεταφερω. Κατ'αρχην της ειπανε οτι θα πηγαινουνε οι ιδιοι και το πρωινο και το μεσημεριανο (ενταξει αυτο δεν ειναι τραγικο). Της ειπανε οτι το παιδι θα πρεπει να ειναι σε θεση να τα κανει ολα μονο του, δηλαδη να αυτοεξυπηρετειται 100%βγαλσιμο ρουχων (αν πχ λερωθουν τα ρουχα με φαγητο)και παπουτσιων, σκουπισμα (στη τουαλετα), βαλσιμο ρουχων, ετοιμασια φαγητου. Αν το παιδι κανει κακα πανω του θα πρεπει να ερθει ο γονεας να το καθαρισει και να το αλλαξει αν δεν μπορει το παιδι να καθαριστει μονο του γιατι λεει εχουν ακουστει πολλα και δεν θελουν να κατηγορηθουν για παιδεραστια :shock:. Η ιδια δικαιολογια χρησιμοποιειται γενικα για το ντυσιμο-ξεντυσιμο, γιατι λεει οι καινουριες οδηγιες λενε οτι δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με το σωμα του παιδιου η παιδαγωγος. Εγω προσωπικα δεν βρηκα καποια τετοια νομοθεσια. Κι αλλα μου ειπε αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα, θα συμπληρωσω αν θυμηθω κατι (οταν ξεπερασω το σοκ). Τι λετε γι'αυτο;

Αυτη ειναι η πραγματικότητα για τα Ελληνικά νηπιαγωγεία. Προφανώς δεν προβλέπεται σίτιση, οπως και βοήθεια για να φάει ενα παιδί. Το μπολ του θα το ανοίξεις και θα το κλείσεις αν δεν μπορει μεχρι να το κατακτήσει οπως και την μπανάνα του θα το βοηθήσεις να το ανοίξει, αλλα δεν το ταΐζουμε. Οσο μπορει και οσο θελει και αν θελει θα φάει.

 Τα ρούχα ντύσιμο ξεντυσιμο επισης στην ηλικία των 4 πρεπει να εχει κατακτηθεί, οταν φυσικα δεις ενα παιδάκι να εχει λερωθεί και να εχει βγαλει την μπλούζα του και δυσκολεύεται να φορέσει την καθαρή προφανώς δεν θα το αφήσεις γυμνό και θα το βοηθήσεις το ίδιο ισχύει και για τα παπούτσια. Οταν ομως κάθεται και σου λέει δεν ξερω να βγάζω την μπλούζα μου κατι δεν πάει καθόλου καλα. Οι γονείς δεν έχουν καλλιεργήσει καθόλου την αυτονομία του και ενα ρόλος του σχολείου ειναι και αυτός, άρα υπάγεται στα πλαίσια της εκπαίδευσης να του δείξεις τον τροπο.

 Τελος στο θεμα της τουαλέτας για τον νόμο που ψάχνεις και δεν βρίσκεις, προκειται για το προεδρικό διάταγμα, όπου αναφέρεται ως αυτοεξυπηρετηση εννοειται το να σκουπιζεται μονο του στην τουαλέτα, απαραίτητη προϋπόθεση για να εγγραφεί στο σχολειο καθως και να μην φοράει παμπερς. Διαφορετικά μιλάμε για άλλες περιπτώσεις που χρήζουν παράλληλης στήριξης. Ναι η παιδεραστία ειναι αρρωστημένη ως σκέψη για εναν δάσκαλο, αλλα οπως δεν θα φώναζε ενα τριτακι την δασκαλα του να το σκουπίσει το ίδιο ισχύει και για την νηπιαγωγό, δεν ειναι βρεφονηπιοκόμος. Επισης υπάρχει τεράστιο πρακτικό ζητημα οταν θα ειναι πχ στην τουαλέτα και θα σκουπίζει το ενα τα υπόλοιπα 21 ειναι εντελώς μόνα τους χωρις επίβλεψη.

 Στην ηλικία των τεσσάρων ολες οι παραπανω δεξιότητες πρεπει να έχουν κατακτηθεί βάσει ερευνών των σταδίων ανάπτυξης των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι είπε:

οταν φυσικα δεις ενα παιδάκι να εχει λερωθεί και να εχει βγαλει την μπλούζα του και δυσκολεύεται να φορέσει την καθαρή προφανώς δεν θα το αφήσεις γυμνό και θα το βοηθήσεις το ίδιο ισχύει και για τα παπούτσια.

Toυς ειπανε οτι αν προκυψει τετοιο θεμα θα πρεπει να ερθει ο γονεας να το βοηθησει.

 

Just now, Κάντι είπε:

Τελος στο θεμα της τουαλέτας για τον νόμο που ψάχνεις και δεν βρίσκεις, προκειται για το προεδρικό διάταγμα, όπου αναφέρεται ως αυτοεξυπηρετηση εννοειται το να σκουπιζεται μονο του στην τουαλέτα, απαραίτητη προϋπόθεση για να εγγραφεί στο σχολειο καθως και να μην φοράει παμπερς.

Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα αρθρο και παραγραφο; Γιατι στο προεδρικο διαταγμα 79/2017 δεν αναφερει κατι συγκεκριμενο. Το μονο που βρηκα οσον αφορα την υγιεινη των μαθητων ειναι στο αρθρο 12, παραγραφος 1:  Η εφημερία αφορά την επιτήρηση των μαθητών κατά τη διάρκεια της προσέλευσης και της αποχώρησής τους από το σχολείο, την ώρα των διαλειμμάτων, της σίτισης στο ολοήμερο πρόγραμμα, τη μέριμνα για την προστασία και τη σωματική ακεραιότητά τους, τον έλεγχο καθαριότητας των σχολικών χώρων και οτιδήποτε έχει σχέση με την υγιεινή και την ασφάλεια των μαθητών.

 

Πουθενα δεν γραφει οτι το να σκουπιζονται μονα τους ή το να μην φορανε πανες ειναι βασικη προυποθεση εγγραφης στο σχολειο. Αν υπαρχει καπου να μου το υποδειξεις και ευχαριστως να παραδεχτω το λαθος μου. Εξαλλου, δεν μιλαμε για παιδια 7-8-9 χρονων, αλλα για παιδια 4-5 που ισως καποιες φορες να χρειαστουν βοηθεια. Πως μπορει ο παιδαγωγος να αρνηθει να βοηθησει με τη δικαιολογια να μην την αποκαλεσουν παιδεραστη;;;; Ειναι δυνατον; Μονο εμενα μου φαινεται τοσο παραλογη αυτη η δηλωση; Εισαι εκπαιδευτικος, το πιο πιθανο ειναι να μην εισαι παιδεραστης. Αν ειναι ετσι δεν πρεπει καν να τα πλησιαζουν τα παιδια, ουτε να τους μιλανε γιατι κανενας γονεας δεν θα ηθελε να μιλαει στο παιδι του ενας παιδεραστης. Και να μην μιλησω για πραξεις αγαπης και φροντιδας οπως ειναι η αγκαλια. Η μηπως κι αυτη απαγορευεται για να μην κατηγορηθει ο παιδαγωγος;

 
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ακριβώς αυτά ισχύουν στα νηπιαγωγεια. Τα ήξερα πριν πάει η κορη μου περυσι, κ ήμουν οκ με αυτό γτ αυτοεξυπηρετειται. Φέτος στην ενημέρωση είδα να είναι λίγο πιο διαλλακτικοι στο ότι θα τα βοηθησουν

Δ ξερω, αλλα δ μου φαίνονται πολύ περίεργα. Ισως επειδή τα ήξερα; ισως επειδή μέχρι τα 4ηταν πράγματα που εκανε έτσι κ αλλιώς μονη; 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εμάς που έχουν γεννηθεί Δεκέμβριο κ θα είναι 3.5 κ κάτι όταν θα πάνε τι ακριβώς προβλέπεται; Πώς μπορείς να εξασφαλίσεις ότι σε ένα παιδί αυτής της ηλικίας δε θα του φύγουν τσισα ποτέ ας πούμε; Κ θα έρθει ο γονιός από την άλλη πλευρά της Αθήνας που μπορεί να δουλεύει για να του αλλάξει βρακί; Μα είμαστε με τα καλά μας; Αν θέλουν αυτοεξυπηρετηση σε ολα κ να ακολουθείται το ΠΔ να αφήσουν το υποχρεωτικό προνηπιο ώστε ο γονιός να έχει επιλογή να μην το στειλει. Είναι απαράδεκτα αυτά τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς ισχύουν κ από εκεί κ πέρα έχει να κάνει με τον νηπιαγωγό κ εγώ τα ήξερα αν κ εμένα ο γιος μου δεν αυτό εξυπηρετείται πχ τη μπλούζα του ακομα δε μπορεί να τη βγάλει ούτε να τη βάλει ..το παντελόνι κ το εσορουχο μπορεί ..

Σε εμάς μας είπαν ότι στις αρχές θα δείξουν ελαστικότητα κ θα βοηθάνε όλα τα παιδιά κ στη τουαλέτα όταν χρειάζεται τώρα θα δείξει ...

Στις πάνες στον συνήγορο του Πολίτη έχει βγει από περυσι ο νομος ότι απαγορεύεται να μην δέχονται παιδιά που φοράνε πάνε ακόμα κ στα νηπιαγωγεία το είχα παραθέσει κ σε ένα θέμα εδώ .. αλλά στα νηπιαγωγεία δεν τους έχουμε ενημερώσει από τι έχω καταλάβει ..!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Στις πάνες στον συνήγορο του Πολίτη έχει βγει από περυσι ο νομος ότι απαγορεύεται να μην δέχονται παιδιά που φοράνε πάνε ακόμα κ στα νηπιαγωγεία το είχα παραθέσει κ σε ένα θέμα εδώ .. αλλά στα νηπιαγωγεία δεν τους έχουμε ενημερώσει από τι έχω καταλάβει ..!!

Το λεει ξεκαθαρα ο νομος οσον αφορα τους παιδικους σταθμους, για το νηπιαγωγειο δεν βρηκα κατι αλλο εκτος απο αυτο που παρεθεσα αλλα συγκεκριμενα εψαχνα αυτο που της ειπαν για την σωματικη επαφη (λογω παιδεραστιας) γιατι αυτο ηταν που με σοκαρε. Προσωπικα, αν ο παιδαγωγος μου μιλησει ξεκαθαρα πχ " Καλο θα ειναι να αυτοεξυπηρετειται γιατι ετσι διευκολυνεται το εργο μας, δεν χρειαζεται να αφησω τα υπολοιπα παιδια, αυξανεται η αυτοπεποιθηση, η υπευθυνοτητα κλπ κλπ, αλλα αν χρειαστει βοηθεια φυσικα θα την προσφερω (και δεν θα το αφησω να περιμενει γυμνο να ερθεις να το ντυσεις εσυ)" τοτε εννοειται οτι χρηζει της εκτιμησης και του σεβασμου μου. Αλλα δικαιολογιες περι παιδεραστιας και ψεματα περι νομοθεσιας με κανουν εξαλλη γι'αυτο εγραψα εδω μηπως εχω παραλειψει να κοιταξω καποιο αρθρο και μου διεφυγε κατι, αλλα απ'οτι φαινεται ζουμε (και παλι) μεσα στη παραλογια.

 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Toυς ειπανε οτι αν προκυψει τετοιο θεμα θα πρεπει να ερθει ο γονεας να το βοηθησει.

 

Προσωπικα το θεωρω υπερβολή μια μπλούζα ή ενα παντελόνι μπορείς να το βοηθήσεις να αλλάξει μεχρι να μάθει τον τροπο. Γι αυτο αλλωστε υπάρχουν και οι κούκλες στα νηπιαγωγεία που μαθαίνουν τα παιδια να τις ντύνουν και να τις ξεντυνουν. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι υποχρεωμένη η εκπαιδευτικος να ντύνει και να γδύνει παιδια.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Toυς ειπανε οτι αν προκυψει τετοιο θεμα θα πρεπει να ερθει ο γονεας να το βοηθησει.

 

Μπορεις να μου πεις συγκεκριμενα αρθρο και παραγραφο; Γιατι στο προεδρικο διαταγμα 79/2017 δεν αναφερει κατι συγκεκριμενο. Το μονο που βρηκα οσον αφορα την υγιεινη των μαθητων ειναι στο αρθρο 12, παραγραφος 1:  Η εφημερία αφορά την επιτήρηση των μαθητών κατά τη διάρκεια της προσέλευσης και της αποχώρησής τους από το σχολείο, την ώρα των διαλειμμάτων, της σίτισης στο ολοήμερο πρόγραμμα, τη μέριμνα για την προστασία και τη σωματική ακεραιότητά τους, τον έλεγχο καθαριότητας των σχολικών χώρων και οτιδήποτε έχει σχέση με την υγιεινή και την ασφάλεια των μαθητών.

 

Πουθενα δεν γραφει οτι το να σκουπιζονται μονα τους ή το να μην φορανε πανες ειναι βασικη προυποθεση εγγραφης στο σχολειο. Αν υπαρχει καπου να μου το υποδειξεις και ευχαριστως να παραδεχτω το λαθος μου. Εξαλλου, δεν μιλαμε για παιδια 7-8-9 χρονων, αλλα για παιδια 4-5 που ισως καποιες φορες να χρειαστουν βοηθεια. Πως μπορει ο παιδαγωγος να αρνηθει να βοηθησει με τη δικαιολογια να μην την αποκαλεσουν παιδεραστη;;;; Ειναι δυνατον; Μονο εμενα μου φαινεται τοσο παραλογη αυτη η δηλωση; Εισαι εκπαιδευτικος, το πιο πιθανο ειναι να μην εισαι παιδεραστης. Αν ειναι ετσι δεν πρεπει καν να τα πλησιαζουν τα παιδια, ουτε να τους μιλανε γιατι κανενας γονεας δεν θα ηθελε να μιλαει στο παιδι του ενας παιδεραστης. Και να μην μιλησω για πραξεις αγαπης και φροντιδας οπως ειναι η αγκαλια. Η μηπως κι αυτη απαγορευεται για να μην κατηγορηθει ο παιδαγωγος;

 

 

Αν ως γονιός, μάθαινα ότι εκπαιδευτικός μπήκε στην τουαλέτα με παιδί 4 ετών ή το έγδυσε, σε διαβεβαιώ ότι θα ήμουν στον εισαγγελέα εγώ πρώτη το άλλο πρωί, ελπίζω να απαντάω στην απορία σου. Δεν αναφέρομαι στο να το βοηθήσει να αλλάξει την μπλούζα του ή να ξαναβάλει τα παπούτσια, αλλά αν άκουγα "η Μαρία ήταν στο γραφείο με κλειστή την πόρτα και μας είπε ότι η κυρία της έβγαλε το παντελόνι" δεν θα το έπαιρνα ψύχραιμα, και πολλοί άλλοι το ίδιο. Μου φαίνεται σαν γονιός εντελώς εξωφρενική η ιδέα ότι θα μπορούσε να βρεθεί το παιδί στο σχολείο σε ένα δωμάτιο γυμνό με έναν ενήλικα και νομίζω ότι κανείς εκπαιδευτικός δε θα άφηνε και τον εαυτό του να βρεθεί σε αυτή τη θέση κατά λάθος, είναι πραγματικά  εντελώς ανήκουστο. Και είμαι σίγουρη ότι παιδί στο σχολείο δεν έχω δει ποτέ με πάνες, εκτός αν μιλάμε για ειδικές ανάγκες οπότε το παιδί δεν θα πάει ασυνόδευτο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...