Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτρίχωση και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες.Λοιπόν εγώ πριν την εγκυμοσύνη έκανα κερί πόδια,μπικίνι και κοιλιά.Τώρα μετην εγκυμοσύνη δεν έχω αλλάξει τπτ !!!!!!!! Είμαι στην 24η εβδομάδα και κάθε μήνα κάνω κανονικά,φυσικά είχα ρωτήσει από τις αρχές τον γιατρό μου αν επιτρέπεται κ κυρίως στην κοιλιά κ μου χε πει κανένα προβλημα.Μάλιστα κ ριζική αποτρίχωση με άφησε να κανω στο πρόσωπο και τα λόγια του ακριβώς ήταν : να είσαι μια κομψή έγκυος.Οπότε βουρ,πάντα βέβαια με προσοχή αν δειτε ενόχληση εννοείται σταματάτε.Και πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού σας.Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτο που θελω να γραψω και ειναι σιγουρο ειναι οτι το LASER δεν εχει καμια αντενδειξη στην εγκυμοσινη ,απορροφαται μονο απο το δερμα. Ο υπερηχος π.χ που χρησιμοποιειται κατα την εγκυμοσινη φτανει μεχρι το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκλεισα το πρώτο τρίμηνο, πήγα και αρχισα σιγα σιγα αποτρίχωση μπικινι. ώστε οταν ηταν να γεννήσω, δεν χρειάστηκε να με ξυρίσουν οι νοσοκόμες. ολική αποτρίχωση μπικίνι με ζεστό κερί, σε αισθητικό!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Έμένα ο γιατρός μου είχε πεί αποτρίχωση μόνο με κερί. Κρέμες, laser κ.λ.π. όχι!

Εγώ χρησιμοποιούσα αποτριχωρικές κρέμες πρίν μείνω έγκυος αλλά μετά άρχισα το κερι. Μόνο στο πρόσωπο το χρησιμοποιούσα, στα υπόλοιπα ξυράφι και πραγματικά δεν με ένοιαζε τίποτα μπροστά στο μωρό. Εντωμεταξύ επειδή έπαιρνα πολύ προγεστερόνη είχα βγάλει ένα κάρο τρίχες στην κοιλιά!! τις ξύριζα αναγκαστικά (γιατί το κερί θα πονούσε ) και μόλις γέννησα έπεσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΤΡΙΧΩΣΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΞΥΡΑΦΑΚΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ολική αποτρίχωση στο μπικίνι μέχρι 7 μέρες πριν γεννήσω. Δεν ήξερα βέβαια πότε θα γεννήσω, αλλά ήθελα να ήμουν έτοιμη. Οπότε τη μέρα που έτυχε να γεννήσω, ήμουν έτοιμη. Έκανα όμως από πριν και ήξερα τον πόνο, οπότε δε με ενοχλούσε...Αν κάνεις για πρώτη φορά, είσαι τολμηρή να το κάνεις ούσα έγκυος...Δεν με ξύρισαν εννοείται και ήμουν έτοιμη, οπότε όλα τέλεια...Δε ρώτησα ποτέ αν απαγορεύεται, απλά γιατί έκανα χαλάουα, η κοπέλα μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και με έβλεπε και τους 9 μήνες ο γιατρός μου, αν απαγορευόταν, σίγουρα θα μου το έλεγε...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟριτσια αν η εγκυμοσυνη το επιτρεπει μπορει να γινει αποτριχωση....

Προσωπικα προτεινω τη ρολετα-οχι ζεστο γιατι προκαλει αγγειοδιαστολη/υπεραιμια-....ε κ αν μεινει κ καμια τριχουλα ειναι πταισμα!!!!

Εγω στην κορη μου εκανα απο την αρχη....ποδια-μπικινι-κοιλια(την γραμμη κατω απο τον αφαλο)....τωρα επειδη εχω συσπασεις κ αποκολλησεις δεν το τολμω κ δυστυχως θα τα κανω με την κουρευτικη του αντρα μου.....:(

Αλλα φυσικα δεν πειραζει....!!!!!:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια και απο μενα. Εγω σαν αισθητικος που ειμαι θα σας προτεινα μονο αποτριχωση με κερι κατα την διαρκεια της εγγυμοσυνης. Βεβαια για οσες δεν εχουν χρησιμοποιησει ποτε κερι για αποτριχωση ειναι βαναυσο γιατι ποναει λογω οτι οι τριχες που αποτριχωνονται με ξυραφι ειναι χοντρες και δυνατες. Λογω των ορμονων πολλες φορες μπορει να βγουν νεες τριχες σε διαφορα σημεια π.χ στην κοιλια. Μην τις πειραξετε θα πεσουν απο μονες τους μετα την εγγυμοσυνη. Λειζερ ή φωτολυση ή ριζικη αποτριχωση απαγορευονται. Το ξυραφακι με προσοχη. Οταν δειτε π.χ. μια τριχα στο πηγουνι σας, καλυτερα να την ψαλιδισετε και να κανετε ριζικη αποτριχωση αργοτερα (μετα την εγγυμοσυνη) παρα να βαλετε ξυραφακι ή να την τραβηξετε με τσιμπιδακι γιατι θα πιασετε και το χνουδι που υπαρχει εκει γυρω και αυτο το χνουδι θα γινει τριχα. Αλλη απορια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια κι εγώ κάνω αποτρίχωση κανονικά σε όλη την εγκυμοσύνη και μάλιστα έχω ραντεβού αύριο. Είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε οτι ήταν οκ. Κάνω όλο το μπικίνι και τα πόδια. Κοιλιά δεν έχω κάνει ποτέ. Σε πε΄ριπτωση που δεν φύγουν κάποιες τρίχες εγκυμοσύνης που βγήκαν στην κοιλιά θα τις κάνω ριζική

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
το lαser δεν απαγορευεται στην εγκυμοσινη

 

Μαλλον δεν στα ειπανε καλα. Εχω δουλεψει LASER σε μεγαλο κεντρο. Ποτε δεν καναμε στο μπικινι ή την περιοχη της κοιλιας σε εγκυμονουσες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν στα ειπανε καλα. Εχω δουλεψει LASER σε μεγαλο κεντρο. Ποτε δεν καναμε στο μπικινι ή την περιοχη της κοιλιας σε εγκυμονουσες.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!

Γενικότερα δεν κάνουν καθόλου laser!! Η δερματολόγος μου, το καλοκαίρι που είχα κάποια υποψία ότι ήμουν έγκυος, μου είπε να μην κάνουμε το ραντεβού αν δεν είμαι σίγουρη ότι δεν είμαι έγκυος.

Νομίζετε ότι δεν ήθελε τα λεφτάκια μου?? Περισσότερο ευτυχώς θέλει το καλό μου...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να γραψω και ειναι σιγουρο ειναι οτι το LASER δεν εχει καμια αντενδειξη στην εγκυμοσινη ,απορροφαται μονο απο το δερμα. Ο υπερηχος π.χ που χρησιμοποιειται κατα την εγκυμοσινη φτανει μεχρι το εμβρυο.

Όσο για το αν έχει αντένδειξη ή όχι, οι ειδικοί θα σου πουν ότι δεν γνωρίζουν, διότι το laser δεν εφαρμόζεται τόσα χρόνια ώστε να έχουν βγάλει συμπεράσματα για το αν κάνει καλό ή κακό. Οπότε όλοι το αποφεύγουν και δεν το συνιστούν!!

Έπίσης γράφεις ότι ο υπέρηχος φτάνει μέχρι το έμβρυο. Ε ΚΑΙ??? Ξέρεις τι φτάνει μέχρι το έμβρυο? Ήχοι, που με τη βοήθεια επεξεργασίας (και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο) μετατρέπονται σε εικόνα στο μόνιτορ. Δεν είναι καθόλου επικίνδυνοι οι υπέρηχοι, είτε εγκυμονείς είτε όχι! Μην ενστερνίζεσαι ό,τι σου λένε και μην τρομάζεις, δεν είναι έτσι τα πράγματα!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια χαλαρωστε δεν ενστερνιζομαι ετσι γενικα γνωμες

ο αντρας μου ειναι φυσικος και εχει κανει μεταπτυχιακο στο LASER

χρησιμοπειται ορατη και υπερυθρη ακτινοβολια που δεν διαπερνουν το δερμα

 

Other Types of Cosmetic Laser Surgery and Pregnancy

 

In truth, most cosmetic laser surgeries that are on the surface of the skin can be performed safely during pregnancy. Since the laser never penetrates the surface of the skin, it can in no way harm a fetus. Even if the laser is used on the abdominal area, there is no risk to the baby. However, laser eye surgery should be avoided while pregnant. This is because the hormonal changes in the body can actually change the patient's prescription. In fact, corrective laser eye surgery should be avoided until several months after the nursing period has ended.

 

Οσο για τον υπερηχο ειπα απλα οτι φτανει εως το εμβριο ,εχουν γινει ερευνες για να δουν αν κανει κακο η οχι χωρις να ξερω τα αποτελεσματα

Τωρα τα ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΝΤΡΑ που λετε συνηθως εχουν ανειδικευτο προσωπικο

ακομη και ο δερματολογος δεν μπορει να ξερει ακριβως τι συμβαινει συμβουλευεται φυσικους και αλλους ειδικους οταν το ψαχνει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

OI τύποι LASER που χρησιμοποιούνται σήμερα στην κοσμιτική Ιατρική για αποτρίχωση ανάλογα μετον τύπο του δέρματος είναι:

1) Αλεξανδρίτη με μήκος Κύματος λ=755nm (νανόμετρα) ακτινοβολία στο ορατό (κόκκινο)

2) Διοδικά με λ=810nm NIR, Near Infrared (Υπέρυθρη ακτινιβολία)

3) Nd:YAG με λ=1064nm NIR

Καμία απο τις παραπάνω ακτινοβολιες δεν ειναι καταρχήν ιοντίζουσα, δηλαδή δεν μπορει να προκαλέσει καρκινογένεση οπως η ακτινοβολίες UV X και γ

Καμία δεν είναι "ύποπτη" για καρκινογένεση με κάποιον αλλο μηχανισμό διαφορετικό απο αυτόν των ιοντίζουσων, όπως για παράδειγμα είναι οι μικροκυματικες ακτινοβολίες που χρησιμοποιουμε καθημερινά (κινητό, ασύρματο, Wi Fi, φούρνοι μικροκύμάτων, κ.α.)

Αλλα κυρίως καμία απο αυτές δεν μπορεί να διαπεράσει το δέρμα και τους εσωτερικούς ιστούς και να βλάψει με οποιονδήποτε τροπο το εμβρυο.

Όλα τα παραπάνω βέβαια έχουν να κάνουν με την ακτινοβολία αυτη καθε αυτή και όχι με την όλη διαδικάσία.Δηλαδή αν κατα τη θεραπεία χρησιμοποιούνται ειδικές αλοιφες (π.χ για ανακούφηση της περιοχής η για άλλο λόγο) η οποιες απορροφούνται και μπορει να προκαλέσουν βλαβες στο έμβρυο είναι άλλο θέμα. Γενικα όμως απο οσο γνωρίζω δεν υπάρχουν ενδείξεις ουτε για κάτι τέτοιο. Επίσης όλα τα παραπάνω ισχύουν πάντα υπο την προυπόθεση της ορθής χρήσης.

Επειδή η θεραπείες κοσμιτικής ιατρικής δεν έχουν το χαρακτήρα του επειγοντος και επειδή δυστυχώς ακόμη και πολλοι δερματολόγοι δε γνωρίζουν οσα θα έπρεπε για το εργαλείο που χρησιμοποιούν, πόλλες φορές αποφεύγουν τις θεραπειες σε εγκύους και προτείνουν την αναβολή τους και την εκτέλεση τους μετά τον τοκετό.

Σύζυγος Valeri :-)

Φυσικός, Msc Photonics

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα valeri και σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που κατέθεσες...

Στο google βέβαια δεν βρήκα κάτι να υποστηρίζει την άποψη του συζύγου σου (από επιβεβαιωμένη και έγκυρη πηγή εννοώ, τις άλλες δεν τις λαμβάνω υπόψη μου).

Θα προτιμήσω όμως να ακούσω την γνώμη του γυναικολόγου μου και της δερματολόγου μου (η οποία έχει εξειδικευθεί στην Γερμανία στα laser - μιλάμε για ιατρική πάντα), οι οποίοι γνωρίζουν μια χαρά την επιστήμη τους και τα εργαλεία που χρησιμοποιούν. Και ό,τι δεν γνωρίζουν, είτε το ψάχνουν, είτε ρωτάνε.

Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στους γιατρούς μου για θέματα υγείας παρά στον πατέρα μου, ο οποίος είναι φυσικός...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

clelia

1) καταρχήν καλα κανεις και δεν εχεις εμπιστοσύνη σε καποιον που δεν τον ξερεις. εγω π.χ μπορεί να δηλωνω φυσικός αλλα να ειμαι οικοδόμος. ουτε φυσικα απαιτώ εμπιστοσύνη απλα παραθέτω τις γνώσεις μου.

2) καλα κανεις και δεν εμπιστευεσαι τον πατερα σου αν δεν ειναι ειδικός, οπως φυσικά ποτε δεν θα εμπιστευόσουν εναν ορθοπαιδικό για ενα πρόβλημα στο ματι σου πχ, παρόλο που είναι γιατρός.

3) δεν είπα οτι οι δερματολογοι δεν ξέρουν την επιστήμη τους (Πολυ περισσοτερο δε μίλησα για την δερματολόγο σου) είπα οτι αρκετοι δεν ξέρουν οσα θα επρεπε για το laser. το λέω αυτό γιατι εχω διδάξει σε γιατρούς που κάναν εξειδίκευση.

4) στο internet υπάρχουν αρκετα papers αλλα συνήθως μπορείς να δείς μόνο το abstract. για να δείς ολοκληρο το αρθρο πρεπει να το πληρώσεις. Σε μια συντομη αναζήτηση που εκανα βρήκα το παρακάτω:

The Skin in Pregnancy. Benjamin Barankin1, Shane G. Silver1 and Alastair Carruthers1 το οποίο οπως και πολλα αλλα αναφέρουν οτι πολλες φορές τα δερματικα συμπτωματα σε εγκύους είναι παροδικα και υποχωρούν μετα το περας της εγκυμοσύνης οπότε δε συντρεχει λογος θεραπειας τους.

5) καλό θα είναι αν δε σου κανει κόπο να ρωτήσεις τη δερματολόγο σου να μας πεί με ποιόν μηχανισμό, η ακτινοβολία laser με τα συγκεκρυμενα μηκη κυματος, μπορεί να είνα επικινδυνη για το έμβρυο. το λέω αυτό γιατι δεν πιστεύω σε "αυθεντίες". όλοι μας μπορεί να κάνουμε λαθη η πολύ περισσότερο να μην είμαστε ενημερωμένοι για νέες ερευνες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες ηρεμηστε. Η καθε μια απο εμας εχει διαφορετικη γνωμη. Εγω θεωρω οτι ειναι καλυτερο να περιμενει καποια στην εγκυμοσυνη της και με το καλο οταν γεννησει να κανει laser. Οσον αφορα τα μεγαλα κεντρα που αναφερθηκατε πιο πανω ολα τα κοριτσια ειδικευονται στα μηχανηματα. Αλλα μην ξεχνατε οτι ολα ειναι εμποριο και θα εκαναν τα παντα να σας πεισουν για να κλεισετε ενα προγραμμα με laser. Τα αποτελεσματα μακροπροθεσμα δεν τα ξερουμε γι'αυτο καλυτερα να το αποφυγετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σαν αισθητικος και μητερα θα ηθελα να σας πω και εγω τη γνωμη μου.Η ριζικη αποτριχωση με βελονα επιτρεπεται σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσινης σε ολα τα μερη του σωματος.Το ιδιο και το κερι με τη ρολλετα.Το ζεστο κερι το απορριπτω για λογους υγιεινης.Οσο αφορα τα λειζερ....οι δικοι μου συνεργατες (προμηθευτες μηχανιματος ) μας απαγορευουν τη χρηση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσινης,ακομα και σε εμας να το εφαρμοζουμε στον πελατη.Η προσωπικη μου αποψη ειναι...η αποτριχωση μπορει να περιμενει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σαν αισθητικος και μητερα θα ηθελα να σας πω και εγω τη γνωμη μου.Η ριζικη αποτριχωση με βελονα επιτρεπεται σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσινης σε ολα τα μερη του σωματος.Το ιδιο και το κερι με τη ρολλετα.Το ζεστο κερι το απορριπτω για λογους υγιεινης.Οσο αφορα τα λειζερ....οι δικοι μου συνεργατες (προμηθευτες μηχανιματος ) μας απαγορευουν τη χρηση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσινης,ακομα και σε εμας να το εφαρμοζουμε στον πελατη.Η προσωπικη μου αποψη ειναι...η αποτριχωση μπορει να περιμενει.....

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου συναδελφε! Η αποτριχωση μπορει να περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο η αποτρίχωση μπορεί να περιμένει, αλλά αν είμαστε λίγο πιο προσεκτικές από ό,τι μας λένε οι γιατροί μας, αυτό δεν θα μας βλάψει. Και εμένα μου επιτρέπει ο γιατρός μου πχ να πίνω μέχρι 2 καφέδες την ημέρα (ή ελληνικό, ή γαλλικό) αλλά εγώ δεν πίνω κανέναν, κακό δεν μου κάνω, ούτε βέβαια συμβουλεύω άλλες έγκυες ντε και καλά να μην πίνουν καφέ επειδή εγώ δεν πίνω...

Και εννοείται πως ό,τι λέει στην κάθε μία ο γυναικολόγος της, αυτό πρέπει να κάνει. Όχι ό,τι λέει ο γυναικολόγος της άλλης. Αφού ο γιατρός της zouzounel της το επέτρεψε, καλά κάνει και πάει για laser. Oύτε όμως θα με πείσει να πάω, ούτε εγώ θα αρχίσω να χτυπιέμαι ότι κάνει κακό. Τουλάχιστον όμως συμβουλεύτηκε τον δικό της γιατρό.

valeri μου, όσο και να έχω καλή σχέση με την δερματολόγο μου, δεν θα της τηλ για να την ρωτήσω τι laser χρησιμοποιεί. Δεν με αφορά άλλωστε. Προτιμώ να είναι υπερ-προστατευτική απέναντί μου, παρά να πειραματίζεται και μετά από κάποια χρόνια να μου πει "Συγνώμη, λάθος". Άλλωστε δεν την έχω ανάγκη τώρα για laser, τα ψυχονευροδερματικά μου τα έχω μάθει και δεν με ενοχλούν τώρα, οπότε να την καλέσω μόνο και μόνο για αυτό το θεωρώ κατάχρηση χρόνου της γιατρού μου.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ξερω οτι καλο ειναι να αποφευγει κανεις το λεϊζερ στην εγκυμοσυνη!Εγω οταν εμαθα οτι ειμαι εγγυος σταματησα και την ριζικη με βελονα που εκανα στα φρυδια!!

Μονο με κερι πλεον μιας και δενκανω μπικινι οποτε οπου αλλου δεν ποναω καθολου:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με στεναχωρει η ενταση της συζητησης θελω να πω τα εξης ,εγω αυτο που ηθελα να κανω ειναι να πω οσα γνωριζω για το laser με επιχειρηματα ωστε να λυθει η παραπληροφορηση γυρω απο αυτο το θεμα.Στην τελικη η αποτριχωση ειναι το τελευταιο πραγμα που με ενδιαφερει στη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα και εκτος αυτης.Αρκετα ασχοληθηκαμε με τριχες. Αλλωστε δεν εχω κανενα συμφερον να το υποστηριζω τοσο πολυ αυτο το θεμα, οποιος ενδιαφερεται ας το ψαξει μονος του.

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ στη διαρκεια της εγκυμοσυνης<αν και θα φανει ασχετο με το θεμα μας> ειναι το ποσο <καθαρο>ειναι το φαγητο και το νερο που θα καταναλωσω δηλ .ποσα εντομοκτονα ,λιπασματα ,αντιβιοτικα,βαρεα μεταλλα ,διοξινες, γιατι αυτα ειναι η πραγματικη απειλη για το εμβρυο και εχουν μακροπροθεσμα αρνητικες επιπτωσεις στην υγεια του αφου συσσωρευονται στον οργανισμο ,αποδεδειγμενα κιολας σε αντιθεση με το αποτριχωτικο laser που στην τελικη δεν εχει καμια αθροιστικη δραση και προς το παρον δεν υπαρχει καμια προφανης και αποδεδειγμενη αιτια για να μην χρησιμοποιηθει ενω εχει περασει περισσοτερο απο μια δεκαετια που χρησιμοποιειται.Επισης αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι κρεμες θα μπουν μετα την αποτριχωση<οποιαδηποτε αποτριχωση> γιατι ειναι γεματες καρκινογονες ουσιες οπως parabens k.a

Αυτα ειχα να πω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...